פיניאס מיי מנצח על רסיטל תזמורתי עם דיירי מחנה קיצ'נר, ב-1939 או 1940 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
סיפורו של מחנה קיצ'נר במלחמת העולם השנייה

ארץ הגברים האבודים

תערוכה

"ילד טוב!", כתבו ריכרד ואלזה לבנם הנס הרמן ביום הולדתו, "אנו מקווים שאתה בריא ועובד. אנחנו בריאים, כולנו עדיין כאן. איחולים חמים מכולם, נשיקות לבביות" ● הנס הרמן לא זכה לראות שוב את הוריו, שנרצחו בשואה ● והוא גם לא היה ילד, אלא גבר בוגר שחייו ניצלו ב"מחנה קיצ'נר" הבריטי ● תערוכה חדשה שופכת אור על סיפורי אלפי הגברים היהודים שיושבו בבריטניה רגע לפני מלחמת העולם השנייה

ב-12 ביולי 1939, בעשר בבוקר, לותאר נלקן הגיע לתחנת הרכבת פוטסדם בברלין. לאחר שנעצר ונשלח לבוכנוולד בעקבות פוגרום ליל הבדולח, הוא צורף לקבוצה גדולה של גברים יהודים שעמדו להתחיל מסע בן 36 שעות אל חיי חופש וביטחון.

הם חצו את גרמניה לעבר הגבול הבלגי, ומשם המשיכו לעיר החוף אוסטנד. "תוך זמן קצר מצאנו את עצמנו על מעבורת יפהפייה", תיעד נלקן ביומנו. "התעלה (למאנש) נחמדה ורגועה. בשמש, נהנינו משיט נעים; שלוש שעות קצרות מדי".

לאחר שהגיעו לדובר בדרום אנגליה, הגברים הוסעו באוטובוס מרחק קצר אל מחנה נטוש ממלחמת העולם הראשונה בעיירה סנדוויץ' שבפאתי מחוז קנט. "קיבלו את פנינו בשמחה", מסכם נלקן את היום ביומנו.

במהלך ארבעת החודשים שקדמו לכך, מחנה קיצ'נר התפתח לכדי עיירה קטנה המאוכלסת בפליטים יהודים גברים. רבים מהם, כמו נלקן, נעצרו ונשלחו לבוכנוולד, זקסנהאוזן ודכאו לאחר ליל הבדולח.

לותאר נלקן לאחר שחרורו מבוכנוולד (צילום: באדיבות משפחתו של לותאר נלקן)
נלקן לאחר שחרורו מבוכנוולד (צילום: באדיבות משפחתו)

המחנה היה ביטוי מוחשי להתרככות גישתה הנוקשה של ממשלת בריטניה כלפי מי שנמלטו מרדיפות הנאצים.

על רקע שאט הנפש הציבורית והפרלמנטרית לנוכח האירועים המחרידים שהתחולל בגרמניה בנובמבר 1938, ובעקבות לחץ כבד מצד הקרן הבריטית המרכזית למען יהדות גרמניה (כיום הקרן הבריטית המרכזית לסיוע יהודי עולמי), משרד הפנים הסכים לקבל אלפי פליטים יהודים, אם כי בתנאים מחמירים.

כפועל יוצא מכך, 10,000 ילדים יהודים ללא ליווי הגיעו לבריטניה במסגרת הקינדרטרנספורט (משלוחי ההצלה של ילדים מידי הנאצים).

אולם הרבה פחות ידוע הוא הסיפור יוצא הדופן של הצלת "מחנה קיצ'נר", נושאה של תערוכה מקוונת המוצגת כעת באתר של ספריית וינר בלונדון – בזכותה ניצלו חייהם של כ-4,000 גברים יהודים מגרמניה ומאוסטריה.

מגורים מאולתרים

למרות שנותרו רק מסמכים רשמיים בודדים המתעדים את ההצלה, פרויקט קיצ'נר המקוון עבד בשיתוף פעולה עם צאצאי אותם גברים כדי להרכיב את הסיפור המלא, בעזרת מכתבים, מסמכים אישיים ותמונות. תערוכה נודדת, שמוצגת כעת בספריית וינר הלונדונית ותהיה זמינה לאירוח במוסדות אחרים ברגע שיוסרו מגבלות ההסגר בבריטניה, מספרת על תקווה, חוסן נפשי וטרגדיה.

ההצלה עצמה הייתה מבצע לוגיסטי עצום. הקרן הבריטית המרכזית הסכימה לארגן את הטרנספורט ואת המגורים לפליטים, ונוסף על כך, היות שהגברים לא הורשו לעבוד בממלכה, גם לתמוך בהם כלכלית במהלך שהותם בה. משרד הפנים גם דרש שהגברים יעזבו את בריטניה בתוך 12 חודשים. אולם בתוך שישה שבועות בקושי ממתן האור הירוק של משרד הפנים, מחנה קיצ'נר כבר החל לפעול.

"מהערבוביה הזאת של דודי חימום ישנים וערמות אשפה, צמחה בהדרגה תחושה של סדר", דיווח מאוחר יותר עיתון המחנה. היו בו 42 ביתני מגורים, כל אחד מהם מחולק לשניים, עם מיטות קומתיים; ביתני הסעדה, לימוד ובילויים; חנויות, דואר, קולנוע, שני בתי כנסת ובית חולים; וכן רופאי שיניים, ספּרים וחייטים.

הירחון "Kitchener Camp Review" פורסם ממרץ עד נובמבר 1939 ונערך על ידי פיניאס מיי. העיתון כלל מאמרים ורישומים פרי עטם של צוות המחנה ודייריו (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
הירחון "Kitchener Camp Review" פורסם ממרץ עד נובמבר 1939 ונערך על ידי פיניאס מיי. העיתון כלל מאמרים ורישומים פרי עטם של צוות המחנה ודייריו (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)

בריגדת הבנים והבנות היהודים, תנועת נוער שהפעילה מחנות קיץ, התנדבה לדאוג ללוגיסטיקה במחנה. היא גם סיפקה כמה מאנשי הצוות שניהלו את המקום, בהם האחים ג'ונאס ופיניאס מיי. היומן של פיניאס מיי, וכן הירחון שהוא עזר להפיק, "The Kitchener Camp Review", מספקים תיעוד של החיים שם.

"מהערבוביה הזאת של דודי חימום ישנים וערמות אשפה, צמחה בהדרגה תחושה של סדר", דיווח עיתון המחנה. היו בו 42 ביתני מגורים, ביתני הסעדה, לימוד ובילויים; חנויות, דואר, קולנוע, שני בתי כנסת ובית חולים

"זה היה יום של התוועדויות", כתב מיי ביומנו ב-6 במרץ 1939. "בקושי סיימתי לדון בבעיה אחת עם מישהו, ומישהו אחר כבר חיכה. אחת הבעיות הכי קשות היא להפעיל את משרד הדואר החדש שלנו בצורה חלקה, וזה הצריך הרבה זמן. ישנה גם השאלה של סידור התורנויות ומערכת שיעורי האנגלית".

הוגו היילברון וחבריו לביתן 32 (צילום: Courtesy/משפחתו של הוגו היילברון)
הוגו היילברון וחבריו לביתן 32 (צילום: Courtesy/משפחתו של הוגו היילברון)

התחלה חדשה

אולם מהרגע הראשון, הפליטים עצמם מילאו תפקיד מרכזי בשיפוץ ובבנייה של המחנה. רבים מהם למדו בבתי ספר יהודיים להכשרה מקצועית בגרמניה, כמו אורט, והיו מיומנים בנגרות, בשרברבות ובעבודות בניין. אחרים עבדו בשדה או במטבח. מדי יום התקיימו שיעורים ללימוד אנגלית, שהנוכחות בהם הייתה חובה.

כל אלה נבעו מתוך צורך אבל גם מתוך בחירה מודעת – "לעזור לגברים לעזור לעצמם", כפי שניסח זאת ארנסט ג'וזף, בוגר נוסף של בריגדת הבנים והבנות היהודים, שסייע בארגון מבצע ההצלה. במישור המעשי, העבודה סיפקה לגברים הכשרה שנועדה לסייע להם להגר משם בהמשך, לא רק כדי לעמוד בתנאים שהציב משרד הפנים, אלא גם כדי לפנות מקום לפליטים חדשים.

אולם, בהתחשב באירועים הטראומתיים שהגברים חוו, בכלל זאת הפרידה ממשפחותיהם, נראה שמשטר העבודה היומיומית סיפק להם גם הסחת דעת ששיפרה את המורל שלהם ותרמה לרווחתם הנפשית.

לא כל הגברים ראו זאת כך; חלק מהם התלוננו לאחר מכן כי העבודה הפיזית שהיה עליהם לבצע במחנה קיצ'נר החריפה פציעות וחוליים שנגרמו להם במחנות הריכוז, שהם השתחררו מהם רק זמן קצר קודם לכן.

אחרים, לעומתם, נהנו מעבודות כמו שיפוץ ביתנים, וראו בהן לא רק דרך להימלט מהמציאות, אלא גם תרומה להצלתם של גברים שעדיין היו נואשים לצאת מהרייך. כמה מהם פשוט העריכו את העובדה שמטבע ששת הפֶּנים שהם קיבלו בתמורה לעבודתם אפשר להם לרכוש "תה ולחמניות שמרים".

"נראה שהאופן שבו ההצלה נתפסה בעיניהם של אלפי הגברים האלה השתנה בהתאם לניסיון החיים שלהם, תכונות האופי שלהם, מצבם הבריאותי, גילם, הקשרים החברתיים שלהם והמידה שבה חייהם של בני משפחתם באירופה היו בטוחים", נכתב בתערוכה. "מחנה קיצ'נר היה רחוק מלהציע מותרות, ולבטח מעולם לא היה בו רגע של שקט או של פרטיות. אבל הוא נועד מלכתחילה להוות תחליף מגורים זמני. הוא הציע לגברים מקום מבטחים עד שיוכלו להמשיך הלאה".

"מחנה קיצ'נר היה רחוק מלהציע מותרות, ולבטח מעולם לא היה בו רגע של שקט או של פרטיות. אבל הוא נועד מלכתחילה להוות תחליף מגורים זמני. הוא הציע לגברים מקום מבטחים עד שיוכלו להמשיך הלאה"

פערי השפה גם גרמו לעתים לאי הבנות לא מכוונות. "לכל הגברים ניתנו תגים עם מספרי הביתנים שלהם", כתב פיניאס מיי ביומנו ב-29 במאי 1939. "ראשי התיבות KC ציינו את מחנה קיצ'נר, אבל לא ידענו שבגרמנית K היא האות הראשונה של המילה 'ריכוז', כך שבגרמנית משמעותם של ראשי התיבות היא גם מחנה ריכוז". אחיו, הוא ממשיך, אמר לגברים שאם מישהו מהם מתנגד לענוד את התג, הוא אינו חייב לעשות זאת. "רבים מהם צחקו", הוא כתב.

ויקטור כהן בטנדר במחנה קיצ'נר (צילום: Courtesy/משפחתו של ויקטור כהן)
ויקטור כהן בטנדר במחנה קיצ'נר (צילום: Courtesy/משפחתו של ויקטור כהן)

אבל הם לא רק עבדו. אוסקר דויטש, מייסדה של רשת הקולנוע אודאון, תרם למחנה בית קולנוע בן 400 מושבים. היו גם תחרויות שחמט, צילום ואתלטיקה, ואפילו תחרות "הביתן השמור ביותר", שהפרס לדייריו היה תה ברסמגייט.

הגברים לא היו מחויבים להישאר במחנה – אם כי הם לא היו אמורים להתגורר או לעבוד מחוץ לו, והיו אמורים לשוב אליו מדי יום עד 10 בלילה – כך שהיו חופשיים לשוטט על קו החוף או ללכת לשחות. חלקם ביקרו בחנויות או בפאבים בסנדוויץ' – שכללה בעצמה 3,500 איש בלבד – ושיחקו כדורגל נגד נבחרות מקומיות. בניגוד לכללים, חלק מהפליטים גם מצאו עבודה בחוות מקומיות.

חלק מהגברים שהתגוררו במחנה ביקרו בחנויות או בפאבים בסנדוויץ' – שכללה בעצמה 3,500 איש בלבד – ושיחקו כדורגל נגד נבחרות מקומיות. בניגוד לכללים, חלק מהפליטים גם מצאו עבודה בחוות מקומיות

המחנה גם זכה למבקרים רבים, בהם תושבים מקומיים, פוליטיקאים ונכבדים כמו קוסמו לאנג, הארכיבישוף של קנטרברי. פליטים ששימשו כמדריכי סיורים קיבלו בדרך כלל תשר מהאנשים שהם הציגו בפניהם את המחנה. "האנגלים היו אדיבים וחביבים כלפינו", העיד הרברט וייס, אחד הפליטים, מאוחר יותר.

המבקרים הגיעו למחנה גם לצורכי בידור – מקונצרטים של מוזיקה קלסית ועד מופעי מיוזיק הול שערכו הפליטים, שכמה מהם היו מוזיקאים אשר ניגנו בעבר בתזמורות הפילהרמוניות של וינה וברלין.

פיניאס מיי סיפר ביובש על אחד הקונצרטים שהתקיימו ביוני 1939: "ביליתי את הבוקר בהתעסקות עם 100 פרטים ועם אמנים בעלי מזג הפכפך, שהתכוננו לבצע קונצרט קלסי. היו כ-800 אורחים, והרווחנו 5 ליש"ט ממכירת התכניות. המוזיקה הייתה טובה מאוד – גם אם למעלה מרמת הקהל – אבל זכינו לשבחים על מאמצינו לשפר את הטעם המוזיקלי של הסביבה".

המלחמה שפרצה בספטמבר 1939 עוררה חרדות חדשות בקרב הפליטים במחנה. היא גדעה את התקוות והציפיות של אלה שהותירו אחריהם נשים וילדים בגרמניה שמשפחותיהם יוכלו להצטרף אליהם במהרה בבריטניה, והיא גרמה לחשדות כלפי הגברים עצמם ולהטלת מגבלות חדשות עליהם.

הממשלה החלה לראיין ולסווג במהירות את אלפי בני הלאום הגרמני שהתגוררו בשטח בריטניה. המיעוט הקטן שנמנה עם "קטגוריה A" – "זרים עוינים" בעגה הביורוקרטית – הושם במעצר; אלה שהשתייכו ל"קטגוריה B", מקרים שהיו קשים יותר להערכה, הורשו לשמור על חירותם אבל היו נתונים בפיקוח מסוים; והרוב, שהשתייך ל"קטגוריה C", או "זרים ידידותיים", היו חופשיים להמשיך בחייהם הקודמים. כמו רוב היהודים הגרמנים בבריטניה, כמעט כל דיירי קיצ'נר נמנו ב"קטגוריה C", והמילים "פליט הדיכוי הנאצי" הוחתמו על מסמכיהם האישיים.

דיירי המחנה עומדים מחוץ לביתן העזרה הראשונה במחנה קיצ'נר, ב-1939 או 1940 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
דיירי המחנה עומדים מחוץ לביתן העזרה הראשונה במחנה קיצ'נר, ב-1939 או 1940 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)

חלק מהגברים, בהתאם לדרישת משרד הפנים, כבר היגרו מבריטניה לפני פרוץ המלחמה, אך רבים מהם עדיין המתינו לעזוב. למרות הסכנה להתקפות מצד האויב, היו שהמשיכו לשוט לארצות הברית, לקנדה, למדינות אמריקה הלטינית ולאוסטרליה במהלך שנת 1940. ואולם, כפי שטוענת קלייר אונגרסון, מחברת הספר "ארבעת אלפים חיים: חילוצם של גברים יהודים גרמנים לבריטניה", רבים מהם היו נלהבים לסייע במאמץ המלחמתי של בעלות הברית. כמעט 900 גברים ממחנה קיצ'נר הצטרפו לחיל החפרים המלכותי, יחידת עבודות בנייה ולוגיסטיקה בצבא בריטניה, ונשלחו לצרפת כחלק מחיל המשלוח הבריטי בתחילת 1940.

רבים מהם היו נלהבים לסייע במאמץ המלחמתי. כמעט 900 גברים מקיצ'נר הצטרפו לחיל החפרים המלכותי, יחידת עבודות בנייה ולוגיסטיקה בצבא בריטניה, ונשלחו לצרפת כחלק מחיל המשלוח הבריטי בתחילת 1940

"הם הוחזרו בספינות לא חמושות מסן מלו, כשלושה שבועות לאחר מבצע דינמו בדנקרק", כותבת אונגרסון. "רבים דיווחו כי היה עליהם למסור את נשקיהם לפני שהורשו לעלות על 'הספינות הקטנות' חזרה לבריטניה".

מציאות קשה

המצור על דנקרק והחשש מפני פלישה גרמנית הביאו להקשחת העמדות בציבור, לחשש מפני פעולות ריגול וחבלה ולפתיחה בקמפיין, בהשראת התקשורת, למען מעצר המוני. הוקם "אזור מוגן" בחוף המזרחי של אנגליה, שבו נאסר על אזרחי מדינות אויב להתגורר. עם שובם מצרפת, אפילו החיילים של חיל העזר נשלחו לדבון, בקצה הדרום-מערבי של המדינה.

מחנה קיצ'נר נסגר, והפליטים שעוד נותרו בו הוצאו משם בליוויו של משמר חמוש. אחרים, שטרם התגייסו לצבא, עמדו בפני סכנת המעצר ההמוני שהממשלה הורתה עליו, ועד מהרה מצאו את עצמם במחנות הסגר שהוקמו ברחבי המדינה, הידוע שבהם באי מאן שבים האירי.

המכתב שנשלח אל הרולד ג'קסון באמצעות הצלב האדום, יולי 1940 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
המכתב שנשלח אל הרולד ג'קסון באמצעות הצלב האדום, יולי 1940 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)

ביולי 1940, כ-250 מפליטי קיצ'נר הועלו על סיפון האנייה דונירה, למסע הידוע לשמצה לאוסטרליה, לאחר שהממשלה החלה לגרש פליטים לבעלות בריתה של בריטניה מעבר לים. התנאים על האנייה הצפופה היו מחרידים, ואנשי הצבא שהופקדו על המגורשים התעללו בהם ושדדו אותם. יתר על כן, לצד המספר הרב של פליטים יהודים, על הסיפון היו גם פשיסטים ושבויי מלחמה גרמנים ואיטלקים.

בתוך כמה שבועות דעת הקהל בבריטניה שוב השתנתה, הפעם לטובת הפליטים. תהליך שחרורם הביורוקרטי והאיטי החל באוגוסט 1940. רבים מפליטי מחנה קיצ'נר חוו את האירועים הטראומתיים החדשים הללו תוך כדי דאגה נואשת לגורל המשפחות שנותרו בגרמניה. שירות העברת ההודעות של הצלב האדום אפשר להם להמשיך את התקשורת ביניהם, לפחות לזמן מה. התכנים של ההודעות הקצרות הללו, שחלקן שמורות בארכיון ספריית וינר, הם שוברי לב.

מחנה קיצ'נר נסגר, והפליטים שעוד נותרו בו הוצאו משם בליוויו של משמר חמוש. אחרים, שטרם התגייסו לצבא, עמדו בפני סכנת המעצר ההמוני שהממשלה הורתה עליו, ועד מהרה מצאו את עצמם במחנות הסגר

ביולי 1940, אחד מפליטי מחנה קיצ'נר, הרולד ג'קסון (לשעבר הנס הרמן יוזפי), קיבל מכתב מהוריו, ריכרד ואלזה, שבניגוד לבנם לא עלה בידם להימלט מברלין בשנה הקודמת. "ילד טוב!", הם כתבו לו. "אנו מקווים שאתה בריא ועובד. השב מיד. אנחנו בריאים, כולנו עדיין כאן. איחולים חמים מכולם, נשיקות לבביות. אבא ריכרד ואלזה". ג'קסון לא זכה לראות שוב את הוריו, שנרצחו מאוחר יותר בריגה.

בדומה לכך, הוגו היילברון, שנעצר בנובמבר 1938 ונכלא בבוכנוולד עד אפריל 1939, ניצל בזכות תכנית קיצ'נר. הוא תכנן לשוט לניו יורק דרך בריטניה, ואשתו סלמה הייתה אמורה להצטרף אליו. אולם כשהוכרזה מלחמה היא נלכדה בגרמניה; היא גורשה לגטו לודז' ב-1941, ונרצחה בחלמנו ב-1942 עם אמה ואחיה.

אריך סילברמן, אחד מדיירי מחנה קיצ'נר, התגייס לצבא ארצות הברית, נחת בנורמנדי ביום הפלישה והמשיך להילחם בכיוון מזרח עד לסיום המלחמה כעבור 11 חודשים (צילום: Courtesy/משפחתו של אריך סילברמן)
אריך סילברמן (צילום: Courtesy/משפחתו של סילברמן)

לאחרים היה מזל רב יותר. ולטר פינקלר ואשתו הנסי היו יהודים אוסטרים. לאחר סיפוחה של אוסטריה לרייך הגרמני, בתם בת ה-8 אוולין עזבה לבריטניה בחסותה של משפחה אנגלית. ולטר עזב את אוסטריה כפליט של מחנה קיצ'נר במרץ 1939, ובאותו החודש הנסי השיגה אשרה לעבודה במשק בית בממלכה (התכנית כללה בסופו של דבר את קבלתן של 15,000 פליטות יהודיות לבריטניה).

הגברים היהודים שניצלו מגרמניה ומאוסטריה השיבו את חובם ואף יותר מכך למדינות שהצילו אותם. אריך סילברמן הגיע לבריטניה כפליט קיצ'נר ב-6 ביוני 1939. הוא היגר לארצות הברית ב-1940, ושירת בצבא האמריקאי ביחידת הנדסה אמפיבית. שש שנים לאחר שרגלו דרכה לראשונה בדבור, היחידה שלו נחתה בחוף יוטה בנורמנדי ביום הפלישה. הוא המשיך להילחם בצרפת ובגרמניה עד לתבוסתם של הנאצים 11 חודשים לאחר מכן.

תמונה של ולטר ואוולין פינקלר שצולמה בתחילת שנות ה-30 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
תמונה של ולטר ואוולין פינקלר שצולמה בתחילת שנות ה-30 (צילום: אוסף ספריית וינר בלונדון)
עוד 1,859 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו וגנץ מנהלים מגעים חשאיים לשינוי ההסכם הקואליציוני

לפי הפרסום בחדשות 12, ראש הממשלה דורש לשנות את אופן המינוי של בעלי תפקידים בכירים, בהם המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה ● נתניהו למנדלבליט: אינך פועל מול הקריאות לרציחתי ולרצח משפחתי; היועץ המשפטי לממשלה: מערכת אכיפת החוק מטפלת באיומים כלפיך וכלפי משפחתך ● בג"ץ דחה, לבקשת הפרקליטות, את הדיון בעתירה נגד הסרת חסינותו של חיים כץ

עוד 46 עדכונים

מחאת בלפור בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם תמונתי וסרטון שבו אני מופיע.

לצד התמונה והסרטון, מה "מנהיג העם היהודי" כותב בציוץ? שבהפגנות של השמאל הישראלי קוראים לרצח ראש הממשלה.

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם סרטון שבו גם אני מופיע

אם זאת לא הסתה נגדי, אני לא יודע זאת הסתה – וממתי ראש ממשלה מסית נגד אזרחים בלי לבדוק? אם הוא מייחס לי דברים כאלה שבחיים לא אמרתי, הוא מוציא עלי דיבה, אבל אני לא יכול לתבוע אותו. אפילו כשהוא מצייץ בזדון וכדי להכפיש ולפגוע בכוונה.

אז כדי להרגיע את הנאשם בשוחד, מרמה, הפרת אמונים – נתחיל בזה שאני לא נאשם בכלום, כי בבמקרה שלי באמת לא היה כלום. אפילו כשנעצרתי יחד עם אמיר השכל וחברים אחרים והמשטרה ניסתה להדביק לי עבירה, בית המשפט קבע שהמשטרה בישלה סירטונים ושיקרה, בדיוק בשיטות של נתניהו.

יש עוד כמה הבדלים ביני לבין הנאשם, שאותו אתם מכירים. אספר קצת על עצמי. אני בן 56, גר בקיבוץ גת ,אבא לילד בן שמונה. סיימתי רק תשע שנות לימוד, ולפרנסתי אני עובד במשרה מלאה כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת.

אני מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקי בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שאני מקדיש לבני, הוא במחאה נגד נתניהו וחבורת משתפי הפעולה שלו ועושי דברו.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף. חייתי בחו"ל כשבע שנים, וחזרתי לארץ בשנת 2001 לאסון שקוראים לו בנימין נתניהו, אחרי הכהונה הראשונה שלו ולפני השניה.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף

ולמה אני אומר את זה? הרי כולם יודעים מי ומה הוא בנימין נתניהו. אני בטוח שאני לא מחדש שום דבר, אני רק לא מבין למה אנשים מוכנים לחיות עם זה ולא יוצאים לצעוק.

אני לא ישן טוב בשנתיים האחרונות. אני לא ישן טוב מפני שאני רואה לאיזו תהום מוביל אותנו המושחת, וזה לא נותן לי מנוח. בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו.

בנימין נתניהו הוא שקרן פתולוגי, וסכנה מיידית וברורה למדינת ישראל. אם יחקרו את נושא הצוללות ומתווה הגז ויעמידו אותו לדין, כמו שצריך לדעתי, אני משוכנע שהוא יבלה את שארית ימיו בכלא.

והדבר שהכי מטמטם אותי זה כל מעריציו: חברים, הבן אדם מנהל את המדינה 12 שנים ברציפות. הוא האחראי הבלעדי לקטסטרופה, הוא האחראי לקריסת מערכת הבריאות בישראל, לקריסת מערכת החינוך, להרעבה של מערכת הרווחה ולפגיעה באנשים הכי מוחלשים במדינה: עניים, זקנים, נכים, נוער בסיכון, ילדים עם מוגבלויות.

ממנו מגיע חוסר המוסר שמתפשט בכל המערכות, בצבא, במשטרה, בטח בפוליטיקה. זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה.

זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה

אין הרבה נושאי תפקידים וקרובים אליו שלא הואשמו בפלילים או הסתבכו בשערוריה כלשהי לאורך השנים. המוסד והשב"כ הם משרדי משנה של הנאשם הזה – פחד אלוהים. ואחרי כל זה, אני לא מבין איך אף אחד בסביבה שלו לא אומר שהמלך הוא עירום. אז במקומם, אני אומר את זה. ואמשיך ואומר ואצעק כל עוד נשמה באפי, למען הבן שלי ולמען המדינה.

סדי בן שטרית, 56, הוא יליד שדרות ובן להורים שהגיעו ממרוקו. הוא גר בקיבוץ גת, אבא לילד בן שמונה, בוגר תשע שנות לימוד, ועובד לפרנסתו כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת. הוא מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקו בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שהוא מקדיש לבנו, הוא פעיל במחאה נגד נתניהו וחבורת עושי דברו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
כל מילה! מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים. קשה שלא לתהות האם כך הוא מ... המשך קריאה

כל מילה!
מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים.
קשה שלא לתהות האם כך הוא מצליח לסחוט את כולם..
ישר כח סדי

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. ייש... המשך קריאה

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. יישר כוח! יאללה ביבי ולישון!

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, א... המשך קריאה

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, אנשים נרצחים בשל חניות ועוד זוטות, מהיכן הכל מגיע? שנים של הפחדות, הפצת ייאוש ושקרים כאילו ניתן לחיות ללא שלום וללא תקוה הובילו לכך שטקענו לעצמנו גול עצמי.

עוד 592 מילים ו-9 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מעשה בהריסה (לא של בית המשפט)

אחד הפגמים שהחדיר נתניהו (יחד עם חבורת עושי דברו בליכוד) למערכת הציבורית והפוליטית בישראל, ראוי לכינוי "הכול מטומטם". עיקרו: חוסר עניין מוחלט בעובדות ובידע מינימלי לפני הבעת דעה נחרצת. היום הדבר בא שוב לידי ביטוי בהחלטת הרוב של שופטי בית המשפט העליון מזוז וקרא, כנגד דעתה החולקת של השופטת וילנר – לבטל את הריסת ביתו של המפגע נזמי מחמוד יונס אבו בכר, אשר השליך לבנה והרג בכוונה תחילה (סעיף העבירה שחל לפי הדין הצבאי בשטחים) את החייל סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל.

כמו בובות המופעלות עם מפתח באחוריהן, פצחו עדת הצווחנים ובראשם (נכון לשעת כתיבת שורות אלו) אוחנה, קרעי ואדלשטיין, במנטרות הקבועות, שאיני מבקש לחזור עליהן כאן, כלפי בית המשפט העליון. השורה התחתונה שלהן, אם מנסים "לתרגם" אותן ל"דיני הריסה" היא, שיש להרוס את בית המשפט העליון, כי הוא מונע מהמפקד הצבאי להרוס את ביתו של המפגע.

כמובן שלא העובדות מעניינות אותם. גם לא הנמקת השופטים. שכן כל אירוע המתרחש במדינת ישראל הוא מבחינת אותה חבורה רק זרז להוצאת דברי ההשמצה והבלע, הפעם וגם בהזדמנויות רבות אחרות,  כלפי בית המשפט, ובמקרים אחרים כלפי כל מי שאינו חושב כמותם.

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה עליה, אולם אין בהחלטת השופטים דבר חריג או יוצא דופן, הן מדעותיהם של שופטי הרוב במהלך השנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים מכח תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום).

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה, אולם אין בהחלטתם דבר יוצא דופן, הן מדעות שופטי הרוב בשנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים

תקנה זו, יש לדעת, היא למעשה "חוק" בריטי שחוקק בישראל בתקופת המנדט בשנת 1945, והיא עדיין בתוקף מאז. המחוקק בישראל כבר 70 שנה לא חשב לבטל חיקוק זה או לחוקק דין אחר במקומו.

עוד ראוי לציין, במיוחד נוכח זה שבחברי מפלגתו של נתניהו עסקינן, כי היה זה מנחם בגין שקרא בדיון בכנסת הראשונה בחודש מאי 1951 לבטל את תקנות שעת החירום הללו, כאשר הוא אומר עליהן את הדברים הבאים:

"אם החוקים ­אלה, חוקי הטרור של שלטון דיכוי, יישארו במדינת ­ישראל, ­ ביום מן הימים לא יימצא חוג שלא ייפגע מהם […] קיום חוקי­ חירום אלה הוא חרפה, הפעלתם ­ פשע. ועל­ כן, לסיום הדיון, אני מציע שתי הצעות החלטה: (א) הכנסת מטילה על הממשלה לבטל ללא דיחוי את צווי המעצר שהיא הוציאה על­פי חוקי חירום; (ב) הכנסת מטילה על ועדת החוקה, חוק ומשפט להביא לפני הכנסת תוך שבוע ימים הצעת חוק לביטול תקנות ההגנה, 1945."

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119 היא בדיוק זו שהצביע עליה מנחם בגין בדברים אלו ואחרים שאמר באותה ישיבה. מדובר בסמכות שניתנת לרשות המבצעת לפגוע ברכוש של אדם מבלי שכנגד אותו אדם הוגש ונוהל הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה, ולמעשה במקרה נשוא פסק הדין של היום אפילו כלפי מי שלא חטא כלל אלא כלפי בני משפחתו.

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119, היא שמדובר בסמכות לפגוע ברכוש אדם אשר לא הוגש ונוהל נגדו הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה. במקרה נשוא פס"ד היום – לא מדובר אפילו בחוטא אלא בבני משפחתו

מהבחינה העקרונית שני מישורים של טענות עולים במקרה של השימוש בתקנה 119 להריסת ביתו של מפגע.

1

במישור אחד נטען שעצם השימוש בתקנה הוא לא חוקי וסותר שלל כללים של המשפט הבינלאומי, אשר מחייבים כמובן גם את השלטון של מדינת ישראל בשטח הכבוש. טענה עקרונית זו מבקשת למעשה לבטל באופן מוחלט את השימוש בכלי של הריסת בתים לצרכי הרתעה. הבסיס ההיסטורי והמוסרי של טענה זו נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה של היחיד, כפי שהסביר השופט רובינשטיין באחד מפסקי הדין שעסקו בהריסת בתים:

בהקשר זה מפנים העותרים לפרשת השמדתה של העיר סדום בספר בראשית, בה אומר אברהם לאל:

"חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשֹׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע וְהָיָה כַצַּדִּיק כָּרָשָׁע חָלִלָה לָּךְ הֲשֹׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט" (בראשית יח כה); וכן לפרשת קורח, בה טוענים משה ואהרן מול אלוהים: "הָאִישׁ אֶחָד יֶחֱטָא, וְעַל כָּל-הָעֵדָה תִּקְצֹף" (במדבר טז כב), ורש"י מבאר שם: "אמר הקב"ה יפה אמרת, אני יודע ומודיע מי חטא ומי לא חטא".

באופן אירוני למדי, כמובן שדבר זה אינו מונע כלל מכל הצווחנים המתיימרים לדבר בשם מסורת ישראל להתעלם לנוחותם מהמקור היהודי הברור של כלל אוניברסלי זה.

2

המישור השני של הטענות עוסק במקרה הספציפי, ומתייחס לשאלת הקשר שבין בני המשפחה ובין הבית שאותו מבקשים להרוס לאותו מפגע. כך למשל קבע בג"צ כי במקרים שבהם בני המשפחה האחרים הביעו תמיכה במעשי המפגע (גם לאחר מעשה), או במקרים שבהם הבית עצמו שימש לאחסון אמצעי לחימה למטרות טרור, אזי בית המשפט מצא שיש קשר ישיר בין הבית לבין מעשי המפגע, ויש הצדקה להריסתו.

הבסיס ההסטורי והמוסרי לביטול השימוש בהריסת בתים להרתעה, נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה היחיד. זה לא מונע מהמדברים בשם מסורת ישראל להתעלם מהמקור היהודי

אם נחזור לפסק הדין שניתן בבג"צ, וננסה למקם אותו על הציר של טענות אלו, הדברים מתבהרים יותר. הן השופט מזוז והן השופט קרא נמצאים בקבוצת השופטים (שלמיטב הבנתי אינה מהווה רוב בבית המשפט) הסבורים שיש לשקול את עצם השימוש בתקנה 119, בהתאם לטענה העקרונית שציינתי לעיל.

אולם למרות שזו דעתם האישית, ככל הנראה, הם מקבלים כנתון כי השימוש בתקנה הוא חוקי, עד שלא יוכרע אחרת בהרכב מורחב של בית המשפט העליון ואשוב לזה עוד מעט. מבחינתם לא נמצאה מצד אחד זיקה מיוחדת של הבית למעשה של המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו של המפגע לא הביעה עידוד למעשיו. ומהצד השני הבית של המפגע משמש מקום מגורים לאישה ולשמונת ילדיו שהינם (כפי שנטען) משפחה קשת יום.

בנסיבות אלו דעתם הייתה שאין לבצע את ההריסה אלא לכל היתר אטימה של החדר שבו התגורר המפגע. אפשר כמובן להגיע למסקנה אחרת בנסיבות אלו (והרי כך החליטה השופטת וילנר), אולם אין דבר יוצא דופן ומיוחד בהחלטה של היום, אשר גורמת לעליית קצף מוגברת אצל כל המבקרים הלא ענייניים.

לאחר מתן פסק הדין נשמעה קריאה להגיש בקשה לדיון נוסף על פסק הדין. גם בקריאה זו יש מימד אירוני. מבחינה משפטית אין כל סיבה לקיום דיון נוסף על פסק הדין, שכן הוא נטוע בהלכה הנוכחית ולא קובע כל הלכה חדשה, דבר  שעשוי היה להצדיק דיון נוסף.

מצד שני דווקא שופטים כמו מזוז למשל, קראו עוד משנת 2015 לקיום דיון בהרכב מורחב של בית המשפט העליון על מנת לדון בסוגיה העקרונית של עצם השימוש בתקנה 119, ואולם הנשיאה נאור דחתה בזמנו בקשה לדיון נוסף באחד המקרים של הריסת בתים.

אם אכן תיענה הקריאה הזו בחיוב, אני מתאר לעצמי שהשופט מזוז ואחרים המתנגדים לשימוש בתקנה 119, ישמחו לקראת דיון כאמור. כמובן שלא ניתן לדעת מראש בוודאות מה יחליט בית המשפט ביחס לשאלה העקרונית שטרם עמדה לבחינה בהרכב מורחב מזה שנים רבות. ישנה אפשרות שההרכב המורחב יבטל כליל את השימוש בתקנה 119 כאמצעי להרתעה של מפגעים.

לא נמצאה זיקה מיוחדת של הבית למעשה המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו לא הביעה עידוד למעשיו. ומצד שני, בית המפגע משמש למגורי אשתו ושמונת ילדיו שהם משפחה קשת יום

לסיכום אני מעדיף לחזור למנחם בגין של 1951 ולמקורות היהודים, מאשר לאדונים אוחנה ושות' של הליכוד נוסח 2020. הן מנחם בגין והן המקורות היהודים אמורים ללמד אותנו דבר בסיסי אחד – במדינה יהודית ודמוקרטית, עם דגש על היהודית, לא מענישים אדם (וילד) שלא חטא ולא הואשם והורשע במשפט, על חטאו של האחר.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,134 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות

נתניהו תומך בפשרה של כ"ץ, אך עבור גנץ זה עלול להיות מאוחר מדי

נתניהו החליט לתמוך בהצעה של של האוצר, לפיה תקציב 2020 יעבור בממשלה ובקריאה ראשונה - ובמקביל יעבור גם דחיית מועד הגשת התקציב בשלוש קריאות בכנסת ● אבל ספק אם גנץ יסכים לכך: זה ייראה לו כמו עוד קומבינה של נתניהו ● בינתיים, עמיר פרץ הודיע כי לא יתנגד להצעת החוק של לפיד למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, וכולם מחכים לראות מה יחליט ליברמן ● פרשנות

עוד 541 מילים
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020

אם נתניהו לא יקבל את הצעת הפשרה של האוזר והנדל לדחות את מועד אישור התקציב, מדינת ישראל עשויה להתדרדר בתוך שבועיים לדרמה פוליטית-משפטית, שבמרכזה יו"ר הכנסת יריב לוין ● כל זה, אחרי שלוין כבר הבהיר לפני 5 חודשים, בפרשת אלדשטיין, בדיוק מה הוא חושב שצריך לעשות עם צווים של בג"ץ ● פרשנות

עוד 630 מילים

לזה יש תקציב השרים הוציאו 42 מיליון שקל על תשדירי שירות

מרבית ההוצאות: של שרי הליכוד ● ההשקעה העיקרית: בפרסום בערוץ 12, המושמץ על ידי בלפור ● לפי התשדירים שהופקו עבור האוצר, נראה כי קיים יקום מקביל שבו נתניהו וכ"ץ מגבים אותנו כלכלית שנה קדימה ● כך מהנדסים את התודעה כדי לעמעם את כישלון ניהול המשבר

עוד 1,422 מילים

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

מיקי זוהר: אם כחול-לבן יתמכו בחוק של יש עתיד נלך לבחירות

נתניהו ביקר בסופר ברמת השרון, תושבים קראו לעברו ״תתפטר״ ו״עבריין״ ● לפיד: דחיית התקציב עקומה ומזיקה כמו הממשלה כולה ● בג״ץ ביטל הריסת בית של פלסטיני שהרג חייל צה״ל ● הנדל: לא ניתן יד לממשלה צרה ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר

עוד 43 עדכונים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלה לפיד את הצעת החוק שלו המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלה יו"ר האופוזיצה יאיר לפיד את הצעת החוק שלו, שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההצעה של לפיד כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 391 מילים

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-6 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה