פעילים חברתיים חופרים קברים סימבוליים בברזיל, כדי להיאבק בהכחשת מגפת הקורונה על ידי הנשיא, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
פרופ' אנה לוין מדווחת ממוקד המגפה בברזיל:

"תומכי הנשיא פרצו לבית החולים שלי כדי 'להוכיח' שאין קורונה"

בלעדי

פרופ' אנה לוין מנהלת את תחום המחלות הזיהומיות בבית החולים האוניברסיטאי בסאו פאולו, ומקבלת את חולי הקורונה הקשים ביותר ● לכן, שיעור התמותה במחלקה שלה בלתי נתפס, ועומד על 25% מהמאושפזים ● בראיון אמיץ לזמן ישראל היא מותחת ביקורת נוקבת על הנשיא בולסונארו, ומתארת כיצד הוא מחבל באופן אקטיבי במאבק במחלה ● "חשוב לי להתראיין, כי אני רוצה שכל העולם יידע על המתרחש פה", מוסיפה בתה ליה

"בסוף חודש מרץ, כשראינו את קריסת מערכת הבריאות באיטליה, הבנו שאנחנו עומדים בפני הגרוע מכל, והתחלנו להכין את בית החולים להצפה במטופלים. אמרתי לקולגות שלי: 'אם זה מה שהמגיפה עשתה במילאנו, עיר של 4.5 מיליון איש בלבד, מה יקרה אצלנו בסאו פאולו, עיר של 12 מיליון תושבים?"

החששות הכבדים של פרופ' אנה לוין – מנהלת תחום המחלות הזיהומיות בבית החולים האוניברסיטאי בעיר סאו פאול בברזיל, יהודיה ואם לשחקנית ישראלית – התממשו במלואן. ולא רק לגבי העיר שלה, אלא לגבי המדינה כולה.

השבוע טיפסה ברזיל לצמרת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהמגפה. עם 1,313,667 חולים ו-57,070 מתים שדווחו באופן רשמי (נכון ליום א'), ברזיל מדורגת במקום השני בטבלת הדמים העולמית, כשלפניה רק ארצות הברית.

מתוך אחד ממוקדי ההתפרצות העמוסים ביותר בעולם, מתפנה פרופ' לוין לראיון בלעדי עם זמן ישראל, ומספרת על הטרגדיה של העם הברזילאי, אשר נתון לחסדי הנשיא ז'איר בולסונארו, ידידו של ראש הממשלה נתניהו, שמתכחש למחלה.

פרופ' אנה לוין עם בתה ליה
פרופ' אנה לוין עם בתה ליה

מאז פרוץ המגפה, הנשיא מכנה את הנגיף "רק שפעת", ומתנגד נחרצות להטלת מגבלות כמו הסגר, בטענה כי הפגיעה בכלכלה תהיה חמורה יותר מנזקי המחלה.

זאת, כאשר בכל העולם מופצות התמונות של הקברים הטריים שנחפרים בברזיל עבור עוד ועוד קרבנות של מגפת הקורונה. בהיעדר מדיניות פדרלית, ההתמודדות עם המגיפה מוטלת על 27 מושלי המדינות המרכיבות את ברזיל.

פרופ' לוין מספרת כי היקף התמותה מהמגפה משתנה לא רק ממדינה למדינה בתוך ברזיל, אלא גם מעיר לעיר בתוך הארץ הענקית הזאת.

לדבריה, במדינות אמזונאס, פארה וריו דה ז'ניירו, המצב דומה לזה שנרשם במחוז לומברדיה אשר בצפון איטליה בחודשים מרץ-אפריל. מספר המיטות לטיפול נמרץ שם לא מספיק לחולים הקשים, והרופאים נאלצים לבחור אלו חיים להציל.

פרופ' לוין מוסיפה כי גם בתוך מדינת סאו פאולו, הגדולה ביותר בברזיל, אשר מונה 45 מיליון תושבים (כחמישית מאוכלוסיית ברזיל כולה, העומדת על כ-240 מיליון איש), המצב רחוק מלהתייצב. אמנם בעיר הבירה – הנקראת אף היא סאו פאולו – הרופאים מצליחים לשטח את העקומה בשבועות האחרונים, אבל בערים האחרות במדינת סאו פאולו הגדולה, המספרים רק מטפסים.

ילדים ברזילאים שקיבלו ציוד אישי למאבק במגפה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Andre Penner)
ילדים ברזילאים שקיבלו ציוד אישי למאבק במגפה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Andre Penner)

פרופ' לוין, מה הסיבות לכך שברזיל חטפה את הקורונה בצורה כל כך קשה?

"בנוסף לצפיפות האיומה, מערכת בריאות בעייתית והמבנה החברתי שמבדיל בין עשירים לעניים, כמובן שהאחריות על ההתפרצות הקשה של המחלה בברזיל מוטלת על הנשיא. במקום להנהיג את המדינה בתקופת המשבר ולעזור למושלים להתמודד איתו, הוא רק מפריע להתנהלות.

"כבר באפריל, בולסונארו פיטר את שר הבריאות לואיז מנדטה, שניסה להנהיג מדיניות של ריחוק חברתי ולהתמודד עם המגפה. השר שהגיע אחריו התפטר בחודש מאי, כי גם הוא לא הצליח לתפקד תחת שלטונו של בולסונארו.

"כבר באפריל, בולסונארו פיטר את שר הבריאות לואיז מנדטה, שניסה להנהיג מדיניות של ריחוק חברתי ולהתמודד עם המגפה. השר שהגיע אחריו התפטר בחודש מאי, כי גם הוא לא הצליח לתפקד תחת שלטונו של בולסונארו"

"זה לא רק היעדר התמיכה ברשויות המקומיות, אלא גם ניסיונות אקטיביים של בולסונארו להפריע למושלים אשר נוקטים בצעדים נחרצים נגד המגפה. הוא ניסה לפטר גם כמה מהם, אולם בית המשפט העליון מנע זאת ממנו".

מחאת צוותי הרפואה והחירום בברזיל על תנאי העסקתם במשבר הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
מחאת צוותי הרפואה והחירום בברזיל על תנאי העסקתם במשבר הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)

נראה כי בית המשפט העליון הברזילאי הוא הגורם היחיד שמצליח לרסן לעת עתה את הנשיא הסורר, שבמקביל פועל כל העת על מנת לנסות ולהחליש את שלטון החוק ואת המוסדות הדמוקרטיים בארצו.

השבוע הורה בית המשפט העליון המותקף של ברזיל לבולסונארו ללבוש מסכה באופן פומבי, אחרי שהנשיא השתתף בהפגנות נגד הגבלות הקורונה, ללא מסכה.

לוין מספרת כי תומכי הנשיא – אשר מכחישים את המחלה, בטענה כי מדובר בקונספירציה – מפגינים גם בסאו פאולו ואף נוקטים צעדי מחאה קיצוניים ומסוכנים במיוחד. "הם פרצו לבית החולים שלנו כדי לצלם מיטות פנויות ולספר שהנגיף לא קיים", היא מדווחת לי בכאב. לדבריה, תומכיו של בולסונארו "הגיעו ללא מסיכות וללא ציוד מגן, וזה היה ממש חוסר אחריות מצדם".

ציור קיר בברזיל המציג את הנשיא כמי שמסייע להתפשטות הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
ציור קיר בברזיל המציג את הנשיא כמי שמסייע להתפשטות הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)

בדיקות רק לחולים הקשים

ב-30 במרץ הוסב בית החולים שבו עובדת לוין לטיפול בחולי הקורונה הקשים ביותר, אולם בחודש האחרון הוא התקשה לקבל את כל החולים שזרמו אליו. מדובר בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, ובו 2,200 מיטות אשפוז.

"בסך הכל יש בית החולים שבעה בניינים, ורוקנו אחד מהם לחלוטין. פינינו 900 מיטות עבור חולי קורונה, מתוכן 300 מיטות טיפול נמרץ. מגיעים אלינו המקרים הקשים ביותר, ולכן אחוזי התמותה מאוד גבוהים – אחד מתוך ארבעה חולים (25%)", היא משתפת אותי בנתונים הכמעט בלתי נתפסים האלה.

"עד לפני כמה שבועות היינו מקבלים בין 180 ל-200 בקשות לאשפוז ביום. לא יכולנו לקבל אותם, והיינו מפנים אותם לבתי החולים האחרים באזור. כעת המספרים ירדו לכ-100 בקשות אשפוז ביום", היא מספרת לי.

"פינינו 900 מיטות עבור חולי קורונה, מתוכן 300 מיטות טיפול נמרץ. מגיעים אלינו המקרים הקשים ביותר, ולכן אחוזי התמותה גבוהים – אחד מתוך ארבעה חולים"

לדבריה, לעבור בדיקת קורונה בברזיל זו משימה בלתי אפשרית עבור הרוב המוחלט של האזרחים, גם לאחר הופעת הסימפטומים או חשיפה לחולה מאומת, אלא אם כן יש בבעלותם ביטוח בריאות פרטי, שנחשב ליקר ונדיר במדינה.

מערכת הבריאות הברזילאית מפוצלת למערכת ציבורית, שמטפלת ברוב אזרחי המדינה (75%) ולמערכת פרטית, שמיועדת לבעלי ביטוחי בריאות פרטיים (כ- 25% מהאוכלוסיה). בניגוד לישראל ולמדינות רבות אחרות, בברזיל גם מערכת הבריאות הפרטית מוסמכת לטפל בחולי קורונה.

חוף ים בברזיל לאחר הקלה במגבלות הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
חוף ים בברזיל לאחר הקלה במגבלות הקורונה, יוני 2020 (צילום: AP Photo/Leo Correa)

נכון להיום, נרשמו בעיר סאו פאולו 265,581 מקרי קורונה מאומתים, מתוכם 14,263 מקרי מוות. אולם לטענתה של לוין, לא ניתן להסיק מסקנות ממספר החולים המאומתים, מכיוון שמספר בדיקות הקורונה במדינה מועט ביותר.

"הממשלה לא משקיעה בכלל בבדיקות – רק בשבועות האחרונים אנו מתחילים לבצע בדיקות, ורק למקרים הקשים ביותר, לכן המספרים עולים", היא אומרת.

"המספר של מקרי המוות, לעומת זאת, מדויק", היא מסבירה. "אני יודעת שבשבועות האחרונים הנשיא ניסה להסתיר את מספר מקרי המוות במדינה והחל לפרסם מספרים מפוברקים, אולם מושלי המדינות התאחדו והחלו לנהל סטטיסטיקה משלהם, כך שלא הייתה לו ברירה אלא לחשוף את המספרים".

דרי הרחוב במרכז סאו פאולו (צילום: ליה לוין)
דרי הרחוב במרכז סאו פאולו (צילום: ליה לוין)

לוין מספרת כי בעוד שבתי החולים הציבוריים קרסו תחת עומס, בתי החולים הפרטיים הצליחו להשתלט על המצב, והיו בהם מיטות פנויות. אז דרש הממשל המקומי להכניס חולים ציבוריים למערכת הפרטית.

"בתי החולים הפרטיים כל כך נבהלו שיאושפזו בהם חולים ציבוריים, שהם העדיפו לעזור בדרכים אחרות. הם שלחו ציוד וצוותים פרטיים שעובדים כעת אצלנו", מסבירה לוין איך עובדת כעת השיטה הברזילאית.

"בשבועות האחרונים בולסונארו ניסה להסתיר את מספר מקרי המוות והחל לפרסם מספרים מפוברקים, אולם מושלי המדינות התאחדו והחלו לנהל סטטיסטיקה משלהם, כך שלא הייתה לו ברירה אלא לחשוף את המספרים"

"בנוסף לבתי החולים הציבוריים הקבועים בעיר, נפתחו בתי חולים שדה שמטפלים בחולים היותר קלים – באצטדיונים, בחניונים, בכל מקום אפשרי".

איך היית מתארת את מערכת הבריאות הציבורית בברזיל?
"לא היו לנו מספיק ציוד ולא מספיק צוות להתמודד עם המגפה. נאלצנו לגייס מומחים מכל תחומי הרפואה האפשריים כדי לטפל בחולי קורונה. אבל הבעיה הקשה ביותר של מערכת הבריאות היא שאינה מתפקדת כמערכת אחת. אין אחידות, חיבור ותקשורת בין הגורמים השונים, וזה מקשה על התפקוד.

"אני רואה שהמגיפה מאלצת אותנו להתייעל ולחזק את הנקודות החלשות של המערכת, כי פשוט אין ברירה".

השיחה עם לוין מצטרפת לשורת שיחות שקיימתי בחודשים האחרונים עם רופאים המשרתים במוקדי המגפה מסביב לעולם. בין היתר שוחחתי עם ד"ר כרמי שפר מאיטליה, ועם ד"ר אנסטסיה ווסילייבה מרוסיה, שאף עוכבה לחקירה לאחר פרסום הראיון, שבו מתחה ביקורת נוקבת על תפקודו מערכת הבריאות בארצה.

"כל אחד מכיר מישהו שמת"

בתה של פרופ' לוין, אמנית הבמה והמפיקה ליה לוין (34) היא ישראלית (עולה חדשה) שטסה לברזיל מסיבות משפחתיות ונאלצה להישאר שם בגלל הקורונה.

שחקנים בשירות ההסברה הברזילאית (צילום: ליה לוין)
שחקנים בשירות ההסברה הברזילאית (צילום: ליה לוין)

בשיחה עם זמן ישראל, מספרת ליה על מה שמתרחש במדינה בכאב רב: "כל אחד פה מכיר מישהו שמת מקורונה, וגם אני. דוד של חברה שלי, אמא של חבר שלי, סבתא של חברה שלי, חברה של אמא שלי שגם היא הייתה רופאה… כולם מתו מהנגיף. חשוב לי להתראיין, כי אני רוצה שכל העולם ידע על המתרחש פה".

בשבועיים האחרונים, כאשר החלו ההקלות על ההגבלות בעיר, גויסה ליה – עם אמני במה נוספים – לשירותי ההסברה של עיריית סאו פאולו.

"אני מתלווה לשני אמנים עם תחפושות שהולכים על קביים (גם כדי שיראו אותם, וגם כי זה יותר בטוח מבחינת הנגיף, כי הם מורמים משאר האנשים), ואנחנו מסבירים לאנשים כיצד לנהוג בתקופה זו. בין היתר אנחנו מזכירים לאנשים ללבוש מסכה, ומשפריצים להם אלכוג'ל על הידיים.

"אנחנו עובדים בעיקר בתחנות אוטובוס, היכן שיש ריכוז גבוה של אנשים, ואנו רק תשעה צוותים על עיר של 12 מיליון איש, וזה כמובן לא מספיק. אני לא רואה שיש פקחים או שוטרים שמסתובבים ומנסים לגרום לאנשים להקפיד על ההנחיות".

ליה מספרת עוד כי רמת הבורות בשכבות האוכלוסייה החלשות של סאו פאולו גבוהה מאוד בכל הקשור לנגיף. "הרבה אנשים כאן לא יודעים קרוא וכתוב, חיים בשכונות צפופות מאוד, ואפילו ברחוב. הם בכלל לא מבינים את המצב ואת הצורך לשמור על היגיינה, לשטוף ידיים וללבוש מסכה. אני רואה את זה כל יום ברחוב".

לדבריה, גם אלה שמבינים, לא סומכים על ההנחיות של הממשל, ומתקשים להפגין משמעת וסולידריות, "כי הם לא רגילים שיש להם על מי לסמוך במדינה".

ליה לוין (צילום: הדסון סינה)
ליה לוין (צילום: הדסון סינה)

באמצע חודש מרץ, במקביל לסגירה של מקומות ציבוריים בישראל, הוטלו הגבלות שונות גם על תושבי מדינת סאו פאולו. המושל המליץ אז על ריחוק חברתי, ומערכת החינוך, מקומות הבילוי, הפארקים הציבוריים ורוב החנויות נסגרו.

אבל לא הוטלה הגבלה על תנועת האנשים ברחוב, והתחבורה הציבורית – שכוללת אוטובוסים ורכבת תחתית – המשיכה לפעול. גם חלק ממקומות הבילוי והשירותים הציבוריים לא נסגרו בצורה הרמטית. כך, למשל, מסבירה ליה, שירותי הטייק אווי במסעדות המשיכו לפעול בכל שלבי המאבק במגפה.

"אי אפשר היה לסגור את התחבורה הציבורית, כי העובדים מהשכונות העניות חייבים להגיע לעבודה. אם הם לא יעבדו, הם פשוט ימותו מרעב. לכן נרשמו גם הרבה מקרי מוות בקרב נהגי אוטובוסים שנדבקו", מוסיפה ליה.

"אם תלכי בשכונות הטובות בעיר, הרחובות יהיו ריקים, כי אנשים מבינים שכדאי להישאר בבית. אבל בשכונות העניות ובמרכז העיר, הכל מתנהל כרגיל. לעשירים יש את הפריבילגיה לעבוד מהבית, ולהמשיך להפעיל עסקים מרחוק. אבל מי שעובד בפועל בעסקים אלה העניים, שחוטפים את המחלה ומתים".

המצב הכלכלי של התושבים כה קשה, שהעירייה החלה לחלק מזון ברחובות המרכזיים של העיר. בצילומי הווידאו ששלחה ליה למערכת זמן ישראל רואים תורים ארוכים של תושבים הממתינים לארוחה החמה. (צילום סרטון: ליה לוין).

ליה מספרת כי גם היא ובן זוגה חוו סימפטומים קלים של קורונה ונשארו בבית עד שהרגישו טוב יותר. למרות שאמה היא רופאה בכירה, הם לא ביצעו בדיקת קורונה, כי כאמור הבדיקות בברזיל נעשות רק לחולים במצב אשפוז.

"אני צעירה, ועובדת וחיה בשכונה טובה, אז מצבי טוב", היא אומרת עוד, אבל "אין ערך שווה לחיים של כל אזרחי ברזיל. חיים של אנשים שיש להם כסף שווים יותר מחייהם של אנשים עניים. כשאני מדברת עם ישראלים קשה להם להבין את גודל הצרות שיש בחברה הברזילאית. נגיף הקורונה רק האיר זרקור, והגדיל את הבעיות האלה לממדים עצומים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
איך ראש הממשלה נתניהו קשור בדיוק לבולסונרו נשיא ברזיל ואיך בולסונרו מחבל במאמצים נגד המחלה כתבה מגמתית מאוד נגד נשיא ברזיל מכהן הנשיא הקצה הרבה מאוד כסף גם לאזרחים שלא עובדים וגם לעיר... המשך קריאה

איך ראש הממשלה נתניהו קשור בדיוק לבולסונרו נשיא ברזיל
ואיך בולסונרו מחבל במאמצים נגד המחלה
כתבה מגמתית מאוד נגד נשיא ברזיל מכהן
הנשיא הקצה הרבה מאוד כסף גם לאזרחים שלא עובדים וגם לעיריות והכסף שהועבר לעיריות בוזבז בלי רחמים, הנשיא דוגל בחזרה לשוק העבודה לכולם חוץ מקבוצות הסיכון, אנחנו כאן 3 חודשים בבידוד שראשי הערים החילו וכמובן גנבו את הכסף שקיבלו וכמו שכתבתם אפילו בדיקות לחולי קורונה אין
הקשר היחיד שאני יכול לומר על נתניהו שכמו בולסונרו לא חשוב מה יעשה יסבול ביקורת

עוד 1,604 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 12 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים

האם עדנה ארבל נפלה קורבן לקונספירציה של אלי ציפורי?

בששי האחרון (מעריב, 3.7), כתב אלי ציפורי מאמר המסביר מדוע הסדר ניגוד העניינים של שופטי העליון אינו לגיטימי. לטענתו, העובדה ששופטים אחראים על פירוט רשימת המניעויות שלהם, מהווה פתח לניצול לרעה בידי שופטים.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שמדובר באדם שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, בהיותו סגן עורך העיתון "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון, תוך שהוא לא מציין שהעתיק את הטור. לאחר בדיקה, ועדת האתיקה של מועצת העיתונות נזפה בציפורי ואילצה אותו לפרסם הבהרה בגלובס, בה הודה כי אכן העתיק את הטור.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, כסגן עורך "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון – כטקסט שלו

לאחר שהחליט להפוך לשופרו של נתניהו, ציפורי החל בהפצת תיאוריות קונספירציה ארסיות ולא אמינות, תחילה מעל עמודי גלובס. לאחר שטורים אלה נפסלו, עבר לפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.

ב-2019, לאחר שגלובס היו צריכים להתנער מדבריו הלא אמינים של ציפורי פעם אחר פעם, הוא פוטר מהעיתון. במקביל לסגנון החדש, הבוטה והקונספירטיבי, ציפורי הפך לחביבם של ראש הממשלה ובנו יאיר, שנוהגים לשתף את מאמריו. בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו.

ועכשיו לעובדות שציפורי בוחר להתעלם מהן: שופטים כפופים לכללים ברורים בחוק ובכללי האתיקה בנוגע למניעת ניגוד עניינים. הרף הנדרש הוא ״חשש ממשי למשוא פנים״. סעיף 77 (א) לחוק בתי המשפט, קובע פסלות לשופט במידה וישנו חשש כזה.

כל בעל דין יכול לטעון למשוא פנים. במידה והשופט לא פוסל עצמו, הטענה מגיעה ישירות לנשיאת ביהמ״ש העליון. חוק נציב תלונות הציבור על שופטים משנת 2002 מאפשר לציבור להגיש תלונות נגד שופטים במגוון רחב של נושאים, ועל הנציב להעביר דין וחשבון (סעיף 27 (א) לחוק) מפורט על התלונות לשר המשפטים ולוועדה לבחירת שופטים בסוגיות שבהן הוא עסק.

ועדת האתיקה של שופטים מכתיבה נהלי אתיקה והשופטים כולם כפופים להם. ניתן לערער על כל החלטה של ביהמ״ש, וכל הפעילות של שופטים גלויה וחשופה לציבור בפרוטוקולים. יתר על כן, שופטים מיוזמתם פרסמו רשימת ניגודים עניינים, אף שהם לא מחויבים לה ע״פ חוק.

בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו

עם זאת, יש להפריד בין הביקורת העניינית שנשמעת לגבי שופטים לבין קונספירציות המנסות להחליש את הלגיטימציה של מערכת המשפט כולה, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק, כפי שלדעתי עושה ציפורי.

כדי להדגים את טענותיו בדבר ניגוד עניינים, תוקף ציפורי את החלטותיה של פרקליטת המדינה ושופטת העליון לשעבר, עדנה ארבל, שפעלה בעקביות כדי לממש את תפיסת עולמה הנוגעת למעמד האישה, הן בהיבט של עבירות מין והן בהיבט מאבקי גירושין.

כפרקליטת מדינה, ארבל פעלה כדי להפחית את הענישה נגד תלונות סותרות או לא עקביות בנושא עבירות מין נגד נשים וגברים כאחד. הסיבה לכך, היא שלעיתים העד או העדה חשים רגשות אשם עמוקים לאחר התקיפה ואין להם את הכוח הנפשי הנדרש כדי להעיד נגד התוקף. זאת ועוד, פעמים רבות מופעל לחץ על מתלוננות לחזור בהן מן התלונה.

להעניש אותם על תלונת שווא, במידה שהם חוזרים בהם מתלונתם, רק יחמיר את מצבם הקשה וירתיע מתלוננים נוספות מלהתלונן.

אכן, יש במדיניות זו הקלה מסוימת בענישה נגד תלונות שווא, אך בגלל שתלונות שווא הן תופעה יחסית זניחה, ואילו תת דיווח על עבירות מין הוא תופעה רחבה, הוחלט על גיבוש המדיניות המדוברת.

ציפורי החליט להכפיש את שמה של ארבל בצורה מכוערת ולקשור בין המדיניות שהתוותה לגבי תלונות שווא, לבין הליך גירושין שבתה ניהלה, לאחר שנקבעה אותה מדיניות. מבלי להיכנס לפרטים אישיים, אין כל קשר בין פסיקתה של ארבל בנושאי מזונות והגנה על נשים, לבין התיאור שמופיע בכתיבתו של ציפורי.

בהמשך המאמר ציפורי חוזר לפסק דין של ארבל כשופטת עליון, בו היא טוענת שאב בסכסוך גירושין, גם אם הוא הורה משמורן, צריך לשלם דמי מזונות לגרושתו. העניין בתיק זה, שהגיע לשולחנה של השופטת ארבל, לא עסק בסוגיה של תשלומי המזונות, אלא בשאלה המשפטית של מינוי מומחה נוסף מטעם ביהמ״ש כדי לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן.

עם זאת, יש להפריד בין ביקורת עניינית על שופטים לבין קונספירציות המחלישות את לגיטימצית מערכת המשפט, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק

ייתכן שציפורי התבלבל בין פסקי הדין שאותם ביקש לצטט. גם אם לשיטתו של ציפורי העובדה ששש שנים לאחר פרישתה של ארבל מהעליון, ניתן פסק דין ששינה את דיני המזונות, אין זה מלמד דבר מהדברים שציפורי טוען. מותר לבית המשפט לשנות הלכה; הלכה אינה משתנה בגלל עניין אישי של שופט כזה או אחר.

לא ניתן להתעלם מההקשר שבו נכתב הטור של ציפורי נגד השופטת ארבל. מדובר בחלק בלתי נפרד מהמערכה של נתניהו לרסק ולהחליש את מערכת המשפט כדי לחלץ את עצמו ממשפט. ציפורי הוא בסך הכל חייל קטן בצבא התעמולה של נתניהו – ואלו בדיוק המשקפיים בהם צריך לקרוא את הטורים שלו.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 766 מילים ו-1 תגובות

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

מאז נחקק ב-2017, חוק השקיות מעולם לא נאכף

שלוש שנים וחצי מאז עבר חוק השקיות, אחד ההישגים הגדולים של המשרד להגנת הסביבה, מתברר: החוק כלל לא נאכף, ומפירי החוק מעולם לא נקנסו ● זאת משום שלא הותקנו עד כה התקנות הדרושות כדי לאפשר אכיפה ● שלא במפתיע, ניכרת התרופפות בזמן האחרון בהקפדה על החוק בסופרמרקטים ● במשרד להגנת הסביבה מבטיחים שהשרה החדשה תדאג לאכיפה בהקדם

עוד 572 מילים

בלעדי מלחמות היהודים מגיעות לדובאי

הקהילה היהודית הזעירה של איחוד האמירויות עוד לא יצאה מארון הקודש בעקבות התחממות היחסים עם ישראל, וכבר קמה לה מתחרה מבית ● הרב לוי דוכמן ושותפו פתחו במסע יחצנות לפיו הקהילה החדשה שהקימו היא-היא קהילת יהודי דובאי האמיתית, והצליחו להרגיז את השלטונות באבו-דאבי, כמו גם את ותיקי היהודים במפרץ ● אבל יש להם גם תומכים: "המניין שלהם גדול, והעוף בשבת שינה את המשחק, כי בבית הכנסת הישן הכול צמחוני", אומר אחד מהם

עוד 1,770 מילים

למקרה שפיספסת

כאן זה לא אירופה

בשעה היעודה הכל היה ערוך ומוכן.

טכנאי המזגנים הגיע כמה דקות קודם לתקן את התקלה ולהבטיח שהחדר יהיה מצונן בטמפרטורה הנכונה. המנחה בעל העיניים המוארות הציג את המרצה המחונן, שאר הקולות בחדר הווירטואלי הושתקו והמרצה עמד להתחיל לשאת את דבריו.

טכנאי המזגנים הגיע כמה דקות קודם לתקן את התקלה ולהבטיח שהחדר יהיה מצונן בטמפרטורה הנכונה. המנחה הציג את המרצה המחונן, שאר הקולות בחדר הווירטואלי הושתקו והמרצה עמד להתחיל

נושא ההרצאה היה "פגישה עם משורר" ספרה המרגש והחשוב של לאה גולדברג, הנחשב בעיני רבים וטובים כאחת מפסגות הפרוזה שנכתבו אי פעם בעברית.

גם המרצה הצעיר היה איש ידוע בתחומו. חוקר מזהיר שכבר קנה לו שם והשאיר את חותמו הברור בעולם המחקר הספרותי. לצורך ההרצאה הוכנה מצגת מאירת עיניים שסקרה בדרך בהירה ותמציתית את סיפור חייו של אברהם בן יצחק – סונה, מושא הספר, שהספיק להוציא בחייו רק 12 שירים אבל הצליח להטביע את רישומו כ"אחד מאבות השירה העברית המודרנית".

ואז, ממש שניה לפני שהתחיל השידור, רטט מכשיר הטלפון הנייד שלי, ועל הצג הופיעה משום מקום ההודעה הבאה, בקיצורים המתבקשים כמובן:

"שלום. בבדיקה שערכנו נמצא כי לפי נתוני מרשם האוכלוסין, אינכם רשומים כמתגוררים במקום יישובכם. מספר הנפשות הרשומות בספרי התאגיד לא מעודכן וככל שלא יוצג בפני התאגיד מידע מדויק על ידכם בתוך שלושים יום ממועד מכתבנו זה, יקטין התאגיד את מספר הנפשות בנכס ל-2. נא העבירו לנו עד יום זה וזה ספח תעודת זהות או תמצית מרשם אוכלוסין של כל המתגוררים בנכס, כולל ילדים בגיל 18".

ככה.

ומרגע זה לא יכולתי להתרכז אפילו לשנייה בנושא ההרצאה המקוונת.

שניה לפני שהתחיל השידור רטט הטלפון הנייד שלי, ועל הצג הופיעה משום מקום ההודעה הבאה: "שלום. בבדיקה שערכנו נמצא כי לפי נתוני מרשם האוכלוסין, אינכם רשומים כמתגוררים במקום יישובכם…"

23 שנה אנחנו מתגוררים באותו הבית ומשלמים כמובן בזמן את כל חשבונות הארנונה והמים, והנה בשנייה אחת ה"אינכם רשומים" מפציע על המסך כמו ראש של נחש. מבחינת התאגיד הכל יכול אנחנו רק אוויר פורח, וכדי להוכיח את קיומנו צריך עכשיו לקום מהכיסא, לרוץ בחום הבלהות החוצה, כדי לספק לתאגיד את כל הספחים והאישורים  הנדרשים.

והיה משהו סמלי בהופעה הזאת של ההודעה ממש שניה לפני שההרצאה התחילה.

כי אברהם בן יצחק המשורר היה מה שפעם היו קוראים בכפר הקטן שממנו באתי "איש העולם הגדול". יוצא ובא בטרקליני ספרות. פוגש אנשים רמי מעלה כמו ג'יימס גויס, פרידריך ניטשה, מרסל פרוסט ועוד ועוד. אחד כזה שיכול להגיד: "פגשתי את בובר ברחוב". מישהו שעל פי דבריה של גולדברג היה "המשורר העברי הראשון, אשר מחוג השעון שלו הורה לא רק את הזמן היהודי הספציפי, אלא את הזמן שהיה אותה שעה לספרות העולמית". כל חזותו אמרה "אירופה אירופה". והיה בו "משהו המשותף לאותו דור שימי נעוריו חלו במאה הקודמת, אותה אירופיות רחבת אופקים של אנשים שראו ארצות הרבה, וכל הגבולות היו פתוחים לפניהם".

והנה לתוך הטרקלין המהודר והמדומיין שבו פוסעים מעדנות אנשי תרבות מעונבים, פרצו פתאום עם חולצות רטובות מזיעה אנשי התאגיד עם ה"שלום. בבדיקה שערכנו" שלהם, כאילו הם אומרים למרצה ולקהל השומעים:

אירופה?

אנחנו נראה לכם מה זה אירופה!

23 שנה אנחנו מתגוררים באותו הבית ומשלמים בזמן את כל חשבונות הארנונה והמים, והנה בשנייה אחת ה"אינכם רשומים" מפציע על המסך כמו ראש של נחש. מבחינת התאגיד הכל יכול אנחנו רק אוויר פורח

ולרגע היה נדמה שגם מבין חרכי הספרייה המרשימה שניצבה מאחורי גבו של המרצה המחונן, החלו מציצות פתאום עשרות זוגות עיניים. אולי עיניהם הבוחנות של אנשי התאגיד, שהתגנבו ככה בחסות ה"זום" ובאו לבלוש באמצע ההרצאה גם בביתו של המרצה, לראות אם הוא רשום בפנקסי התאגיד וכמה אנשים מעל גיל 18 מתגוררים אצלו בנכס.

ומיד אחרי הפתיחה המרשימה של ההרצאה התחילו גם כל מיני רעשים מוזרים ו"כחח. כחח" בסאונד של השיחה המקוונת, כאילו מישהו אותת לנו מלמעלה: תשכחו מהרצאה מסודרת. אנחנו פה אנשי התאגיד, אבל התחום שעליו אנחנו שולטים הוא לא רק ביוב ומים, אלא גם מה תשמעו או לא תשמעו בכל רגע נתון. בקיצור – טרדה גדולה קמה והופיעה פתאום בחלל החדר.

והאירוע המשונה הזה, הוליד אצלי ולא בפעם הראשונה, את המחשבה שזה כנראה דרכו של העולם:

ההנאה באה לעולם כרוכה תמיד עם איזו טרדה. ברגע של קורת רוח "אירופאית" צץ משהו מאיזה מקום וטורד את מנוחתך.

וככה הן מהלכות תמיד שלובות זרוע בעולם: הטרדה וההנאה. מחייכות לעבר העוברים והשבים ובאותה עת ממש, נועצות ציפורניים זו בזרועה של זו עד זוב דם.

דוחות ממס הכנסה. מכתבים רשומים מהרשות המקומית. שיחות טלפון מועד הבית. ריב אידיוטי על חניה. סכין שכמעט נשלפת. מילה שלא נאמרה במקומה. כל טרדה ו"החליפה" המיוחדת שלה. משהו שמבטיח כבר מהשנייה הראשונה – אני כאן כדי להוציא אותך סופית מדעתך!

התחילו גם כל מיני רעשים מוזרים ו"כחח. כחח" בסאונד של השיחה המקוונת, כאילו מישהו אותת לנו מלמעלה: תשכחו מהרצאה מסודרת. אנחנו אנשי התאגיד, אבל תחום השליטה שלנו הוא לא רק ביוב ומים

ואין כמעט יום ואין כמעט שעה שלא צצה לה טרדה כזאת. ומה שמכריע בעולמך הוא לא דווקא ה"פוליטיקה" הגבוהה וכל הגנץ ונתניהו שפניהם ממלאים מבוקר עד ערב את המסך, אלא כל אותן טרדות יום יום שצצות ומעיקות ומכבידות ומאיימות כאמור לשבש ולמרר את חייך.

אבל למרבה הפלא התקלה בשידור תוקנה ופניו היפות של המרצה המחונן שבו לזרוח על המסך. שוב היינו באירופה. לא סתם אירופה – אלא אירופה האמיתית! ורוח גדולה עברה אותנו, כמו אותה רוח שעברה את אליהו הנביא כאשר נגלה אליו מלאך האלוהים.

ישבנו שם מול המסך בחדר הממוזג, והייתה לנו שעה קלה של קורת רוח, ולצדנו כנועות, רבצו כל הטרדות, שרועות על הרצפה הקרירה כמו כלבות ציד מנומנמות, מחכות לרגע הנכון שבו הן תוכלנה לקום בשנייה ממקום רבצן ולהסתער בכל הכוח החוצה.

אודי בן סעדיה למד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזות פרי עטו הוצגו בפסטיבל לתאטרון אחר בעכו, בתאטרון צוותא, הסמטה ותמונע בתל אביב. כתב בטור הסאטירי "בוקר טוב מעריב", ובעיתונים "חדשות" ו"העיר". פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים וספר שלו יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בן קיבוץ אשדות יעקב. גר היום בבית דגן. משתדל לרוץ בשדות אם אפשר ולהביט על עצמו ועל העולם קצת מהצד. לפעמים זה כואב ולא מעט פעמים זה גם משעשע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 853 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סכסוך המים בין אתיופיה למצרים מגיע לנקודת רתיחה ● חוקר טרור עיראקי נרצח בפתח ביתו בבגדאד ● ארדואן מכין הפתעה למתנגדיו ● בישראל וברצועת עזה מציינים 6 שנים למבצע צוק איתן, ודבר לא השתנה ● ודוגמנית-העל ממוצא פלסטיני, בלה חדיד, גונבת את ההצגה לפוליטיקאים ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 822 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים

חברון הפכה לפצצת קורונה מתקתקת ברשות הפלסטינית

82% ממקרי הקורונה ברשות הפלסטינית מתרכזים סביב העיר חברון ● התנאים החברתיים הייחודים באזור הובילו להדבקה גבוהה יותר מאשר בשלוש הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל גם יחד ● "לאנשים הייתה גישה כזאת שכאילו הכל ברצון האל, ומה שהוא רוצה – יקרה" ● "אבל הגורם החשוב ביותר בהתפשטות הווירוס הוא שאנחנו לא שולטים בנקודות הכניסה ובגבולות שלנו: המדינה שלנו מפורקת לחלקים"

עוד 992 מילים

מקורבי גנץ זועמים: נתניהו חותר לבחירות בתחילת השנה

דיווח: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון למנות את גדי איזנקוט לראש מערך ניהול הקורונה ● משך החקירות האפידמיולוגיות יקוצר, פחות אנשים ידרשו לבידוד ● נתניהו למקרון: "הסיפוח תואם את החוק הבינלאומי, נוסחאות העבר הובילו לכישלון" ● גורם בכיר בכחול לבן: "נתניהו מפזר כסף על האזרחים כדי להגיע לבחירות"

עוד 41 עדכונים

שקד היא מלכת ניגוד העניינים של הפוליטיקה הישראלית

איילת שקד, ממובילות היוזמה להקים ועדה לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים, לא היססה לפעול פעמים רבות תוך ניגוד עניינים מובהק ● כך התייצבה לצד אפי נוה, וגם לצד חברתה שירי דולב - שניסתה לגזור קופון מהקורונה ● ומה יש לשקד עצמה לומר בנושא? "חבר כנסת לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה" ● דעה

סוגיית ניגוד העניינים של שופטים היא נושא חשוב, שפגיעתו לא מבדילה בין מצביעי ימין למצביעי שמאל, ולכן מן הראוי שתטופל ותתוקן כמה שיותר מהר על ידי הכנסת. עם זאת, העיתוי להקמת ועדת חקירה בנושא כעת, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי חסר תקדים, הוא בעייתי, וזאת בלשון המעטה.

אבל בעייתית לא פחות מכך, היא עמדתה של אחת ממובילות היוזמה – חברת הכנסת והשרה לשעבר איילת שקד. "שופטים שלא יפסלו את עצמם בניגוד עניינים יועמדו לדין על הפרת אמונים", דרשה שקד בהצעת חוק שהעלתה לפני שבועיים. אבל מסתבר שאצלה, ברגע שניגוד העניינים נוגע לעצמה, המוסר הגבוה לפתע נעלם.

אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בדצמבר 2019 פרסם גור מגידו בדה מרקר כי שקד, ששיתפה פעולה כשרה עם לשכת עורכי הדין בקידום מינוי שופטים, ידעה בזמן אמת על מפקד הקולות שערך עבורה אפי נוה, יו"ר הלשכה דאז, בקרב מאות עורכי דין.

למעשה, שרת המשפטים שקד לא היססה (במהלך תקופת הדיל שלה עם נוה) להתערב לא רק בנושאי מינוי שופטים, אלא גם בנושאים פרלמנטריים הנוגעים אליו ישירות.

בין היתר, היא הקשתה על הקמת מוסד בוררות מול חברות הביטוח בישראל, בזמן שנוה ייצג כעורך דין את חברת הביטוח מנורה מבטחים.

אבל נוה לא היה לבד. הוא היה מקושר היטב לגילדה של עורכי דין, שייצגו את החברות הגדולות במשק, מבנקים ועד חברות מזון. שקד אף צולמה בפגישה משותפת עם נוה באחד מהמשרדים האלו, שייצג בין השאר את הבנקים פועלים ובינלאומי, אסם, מנורה והפניקס, וכן חברות של האחים עופר, תשובה ושטראוס.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה של ח"כ יואב קיש (ליכוד, היום סגן שר הבריאות), שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן

שקד גם התנגדה למתן סמכויות נרחבות לוועדה הפרלמנטרית שהייתה אמורה לדון באשראי שנותנים בנקים וחברות ביטוח לטייקונים; היא זו שניצלה את סמכותה כשרת משפטים בשביל לגרום לדחיית מועד יישום החוק לסימון מוצרים מזיקים בשנתיים; והיא התנגדה גם להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי והציבה מכשולים בסגירת חור שהיה קיים בחוק הריכוזיות, וששירת את אי. די. בי.

איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)
איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)

שקד אף הגדילה לעשות במהלך הדיונים על הסרת חסינותו של חיים כץ בכנסת בסוף ינואר. כץ פעל בניגוד עניינים חריף, כאשר קידם תיקון לחוק על סמך הצעה עליה למד מחברו מוטי בן-ארי. מדובר בהצעה שהיטיבה, בין השאר, עם בן-ארי.

בעקבות כך התעורר ויכוח ער על מהו ניגוד עניינים מנקודת מבט של פעילות ח"כים. על כך אמרה שקד: "ח"כ לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה. לא כשהוא עונה לפניות ציבור, לא כשהוא מצביע בוועדה, ולא כשהוא מצביע במליאה".

חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

עוד אמרה שקד בדיונים על הסרת חסינותו של כץ, כי ניגודי העניינים הפכו בלתי סבירים ומשתקים את עבודת השרים, וכי יש להחיל חובת גילוי ודיווח – ולא חובת מניעה.

אלא שגם במבחן התוצאה, שקד לא החילה על עצמה לא גילוי ולא מניעה. כעבור שלושה חודשים בלבד מאותם דיונים, ובעיצומו של הגל הראשון של הקורונה, שקד קידמה בוועדת החוץ והביטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא גם במקרה חברתה הטובה של חברת הכנסת שקד.

אצל איילת שקד כנראה המשפט "נאה דורש נאה מקיים" לא תופס. ניגוד עניינים, מבחינתה, הוא כנראה בסך הכל עניין לחלשים – או לסתם שופטים.

שקד קידמה בוועדת החוץ ובטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא במקרה חברתה הטובה

עוד 539 מילים

קורס הכשרה לעובדים סוציאליים הופסק בשנית

מעקב בעקבות הפרסום בזמן ישראל, משרד הרווחה חידש את ההכשרה לעובדים סוציאליים שמטפלים בילדים נפגעי אלימות ● אבל הקורס הופסק שוב, בשל השביתה וההחמרה בהגבלות הקורונה ● ובינתיים, מתמודדים המטפלים עם אלימות גואה, איומים על חייהם והתאבדויות של מטופלים - בלא הדרכה והכוונה

עוד 613 מילים

ראיון סורוס, סודות ושקרים

כיצד הפך הטייקון ההונגרי-יהודי-אמריקאי ג'ורג' סורוס (אוטוטו 90) לכוכב של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מסביב לעולם? ● אורבן מאשים אותו בהצפת הונגריה במהגרים לא חוקיים, הימין האמריקאי מאשים אותו במימון המהומות בארה"ב, יאיר נתניהו מכפיש אותו באירופה - ויש גם מי שמייחס לו את הפצת מגפת הקורונה ● אמילי טמקין, שכתבה ספר חדש על סורוס, מצביעה על המכנים המשותפים בין כל המגדפים, ומתעכבת על שם אחד: ארתור פינקלשטיין

עוד 2,375 מילים

עם עשרות חברות ומפעלים, קרן פימי של ישי דוידי הפכה לטייקון הגדול בישראל בתחום התעשייה ● הקרן לוקחת חברה, מפשיטה ומלבישה אותה מחדש, בתקווה שיימצא לה קונה ● בניגוד לתעשיינים המסורתיים, שמייסדים מפעל ומחזיקים בו עשרות שנים, כל הסיבוב הזה צריך לקרות בתוך שנים ספורות ● השבוע פרצו סכסוכי עבודה בשני מפעלים של הקרן ובמפעל נוסף מתוכננים פיטורים ● בהסתדרות מאשימים את הקרן בניצול משבר הקורונה: "יש פה מיליון מובטלים, זה לא מעניין אותם"

עוד 2,705 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה