מרוב עצים עלולים לפספס את היער

תומך חזבאללה מחזיק תמונות של מנהיג חזבאללה שיח' חסן נצראללה ושל המנהיג העליון של איראן אייטולה ח'מנאי (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
AP Photo/Hussein Malla
תומך חזבאללה מחזיק תמונות של מנהיג חזבאללה שיח' חסן נצראללה ושל המנהיג העליון של איראן אייטולה ח'מנאי

שורה של אירועים בשבועות האחרונים הובילה להיחלשות הדרמטית בכוחו של "הציר" הרדיקלי. נראה כי נקיטת שורת מהלכים (לאו דווקא קינטיים כי אם אסטרטגים מדיניים) יכולה לגרום למובילות הציר (איראן וחזבאללה) נזק בלתי הפיך.

בשבועות האחרונים, התלכדות של שורת אירועים (בתחומים המדיניים, הכלכליים, החברתיים והביטחוניים) באיראן, עיראק, סוריה ולבנון – גרמו לחברות הציר נזק קשה ביותר. יתרה מכך, יכולתן להתאושש משורת המכות שניחתו עליהן הינה מוגבלת ביותר.

בשבועות האחרונים, התלכדות שורת אירועים (מדיניים, כלכליים, חברתיים וביטחוניים) באיראן, עיראק, סוריה ולבנון – גרמו לחברות הציר נזק קשה ביותר, שיכולתן להתאושש ממנו מוגבלת

איראן

המשטר האסלאמי נמצא באחת התקופות (אם לא התקופה) הקשות ביותר מאז המהפכה האסלאמית ב-1979:

  • המצב הכלכלי הקשה הוחרף משמעותית בשל מדיניות "הלחץ המקסימלי" אותה מובילה ארה"ב.
  • מגיפת הקורונה שתקפה את איראן בצורה קשה פגעה גם היא בכלכלתה.
  • הפער ההולך ומתרחש בין המשטר לבין אוכלוסיית המדינה על רקע הדיכוי האלים של שורת ההפגנות, שכוונו כנגד המשטר בשנה האחרונה.
  • וכמובן הירידה הדרמטית במחירי הנפט.

כל אלו דחקו את איראן לקרן זווית, אשר יכולתה לצאת ממנה מוגבלת ביותר. הסירוב המוחלט (שצפוי להמשך) של מנהיג איראן לחזור לשולחן המו"מ שלא בתנאי ההסכם הנוכחי, וחוסר היכולת של מדינות אירופה לחלץ אותו מהמצוקה עתידית, ביחד עם המשך הצפי לירידת מחיר הנפט (ההכנסות ממכירת נפט מהוות את החלק הארי של התקציב האיראני) – מובילים לכך שללא שינוי דרמטי במדיניות האמריקנית, אין יכולת של ממש למשטר האיראני להשתקם כלכלית. גם הסבל של האזרח האיראני עתיד לגבור, שכן המשטר באיראן לא יוכל לעמוד התחייבויותיו הכלכליות לאזרחיו (באופן שמייצר קרקע פוריה להמשך הפגנות בעתיד כנגד המשטר).

לבנון

חוסר היציבות הפוליטי במדינה, שבא לידי ביטוי במהומות אוקטובר והתפטרות סעד חרירי מתפקיד ראש ממשלת לבנון, רק הולך ומחריף. גם סוגיית חזבאללה ונוכחותו השלילית במדינה (צבא בתוך צבא, השתלטות על כלכלת המדינה), עולה ביתר שאת מצד המפגינים במהומות שהתחדשו בתחילת חודש יוני.

מבחינת חזבאללה ונצראללה, מדובר בהתגשמות סיוטיהם. הארגון, שהתרגל לשלוט בלבנון מאחורי הקלעים, בדגש על על התחומים החשובים לו (בטחון, חוץ, בריאות וכלכלה), ללא כל איום מצד ראש הממשלה הנשיא הלבנוני – נאלץ לשוב ולעסוק בנסיון לייצב מחדש את המערכת הפוליטית בלבנון, ובמקביל להרגיע את הזעם הציבורי כנגדו (כאשר ראש הממשלה הנוכחי, חסן דיאב וממשלתו לא מצליחים לייצב את המצב הכלכלי והחברתי במדינה).

התפתחויות אלו מקשות מאוד על חזבאללה להתמקד באתגריו האיזוריים ולסייע לגורמי הציר בסוריה, בעיראק ובתימן (סיוע נדרש לאור "העלמותו" של קאסם סלימאני), ומצריכות אותו לבצע פעולות אשר מבליטות את שליטתו במדינה ובניגוד מוחלט לאינטרס שלו לשלוט בלבנון מאחורי הקלעים.

ההתפתחויות מקשות על חזבאללה להתמקד באתגריו האיזוריים ולסייע לגורמי הציר בסוריה, בעיראק ובתימן. הוא נדרש לפעולות שמבליטות את שליטתו במדינה, בניגוד מוחלט לאינטרס שלו לשלוט בלבנון מאחורי הקלעים

סוריה

"חוק הקיסר" (Caesar act) שעבר בקונגרס האמריקני הינו אירוע משמעותי ביותר (הרבה מעבר להיבטים הכלכליים שלו). הוא מסמן לכלל הגורמים שרצו או ביקשו להשקיע בסוריה (סין?), כי עליהם לחשב צעדיהם מחדש. יתרה מכך, חוק זה הינו מסר לכלל הגורמים שעוד חושבים שניתן לעבוד עם בשאר אלאסד כי ארה"ב לא מקבלת ולא תקבל את המשך שלטונו בסוריה.

עובדה זו פוגעת בצורה קשה בלגיטימציה של הנשיא הסורי, אשר מקווה כי לצד התמיכה הרוסית והאיראנית אותה הוא מקבל, הוא יוכל להתגבר על המחלוקות עם מדינות ערב (בדגש על המפרציות), ומדינות אירופה השונות (בתור מי שממלא תפקיד "חיובי" בבלימת התפשטות האסלאם הקיצוני), ולקבל מחדש את אמונן.

על-רקע חוסר שביעות הרצון הגובר במוסקבה ביחס לחוסר נכונותו של אסד להתפשר במו"מ עם האופוזיציה במדינה על עתיד המדינה הסורית, ולאור המהומות המתחדשות דווקא באיזורים שתחת שליטתו המובהקת של אסד (כדוגמת סווידא) ואשר שהובלו על-ידי גורמים אשר עד לאחרונה נחשבו תומכיו המובהקים (כגון הדרוזים) – נראה כי מעמדו של אסד לא איתן כפי שהיה בעבר. גם לא בקרב משפחתו שלו (ואירוע ראמי מכלוף הינו הוכחה לכך), ומצבו המתדרדר אף עלול לעורר מחדש את האופוזיציה הסורית.

אי קבלת המשך שלטון אסד בסוריה ע"י ארה"ב – פוגע בצורה קשה בלגיטימציה של הנשיא הסורי, המקווה כי לצד התמיכה הרוסית והאיראנית שהוא מקבל, יוכל להתגבר על המחלוקות עם מדינות ערב ומדינות אירופה

עיראק

מינויו של כאט'מי לראש הממשלה (וכן אישים פרו אמריקנים לתפקידים החשובים של שר ההגנה ושר הפנים) המתבלט כמי שמבקש לפעול כנגד נוכחותן של המיליציות השיעיות הנאמנות לאיראן בעיראק (פשיטות, מניעת נוכחות במעברי הגבול) הינו מכה נוספת בשרשרת המכות שנחתו על אותן מיליציות בחודשים האחרונים. שרשרת המכות ממחישה גם את ההיחלשות בכוח ההשפעה הפוליטי של טהראן בנוגע למתרחש בעיראק.

בנוסף, מותו של מנהיג המיליציות השיעיות אבו-מהדי אלמהנדס, ביחד עם הפטרון הגדול שלהן – קאסם סלימאני, ושורת תקיפות שפגעו פיסית באותן התארגנויות (בדגש של כתאאב חזבאללה) החלישו משמעותית את יכולתם הצבאית והפוליטית של המיליציות. כפועל יוצא נחלשה גם ההשפעה של איראן במדינה.

ייתכן אף שהאוריינטציה "האמריקנית" של כאט'מי (שנראה כפועל לרצות את וושינגטון בכל מהלך) אף תוביל להתחזקות היחסים בין סעודיה לבין עיראק, למגינת ליבה של טהראן, ולהיחלשות נוספות במערכת היחסים שבין טהראן ובגדאד.

לכלל הדברים הללו חשוב כמובן להוסיף את מותו של קאסם סלימאני ולמינויו לשל אסמאעיל קאא'ני תחתיו. די ברור שלסלימאני שהיווה את הדבק בין הזירות השונות, אין באמת תחליף, בוןודאי לא קאא'ני, ולכן היכולת של איראן לתמוך ולתחזק את הנאמנים לה באותן מדינות הולכת ופוחתת (בוודאי על רקע המצב הכלכלי הקשה באיראן).

על רקע האתגרים העצומים הניצבים בפני חזבאללה, בשאר אלאסד והמיליציות השיעיות בעיראק, חוסר היכולת של איראן לתמוך באותן התארגנויות הינו קריטי בעת הנוכחית וישחק תפקיד משמעותי באי יכולתן לצאת ממצבן הנוכחי.

על רקע האתגרים העצומים הניצבים בפני חזבאללה, אסד והמיליציות השיעיות בעיראק, חוסר היכולת של איראן לתמוך בהתארגנויות קריטי בעת הנוכחית וישחק תפקיד משמעותי באי יכולתן לצאת ממצבן הנוכחי

שימור מצבן הרעוע של חברות "הציר"

כדי לשמר (ואף לדרדר) את המצב הרעוע של חברות "הציר" יש לנקוט (בין השאר) את הפעולות הללו:

  • שורת מהלכים מדיניים שתכליתם מניעת כל סיוע ללבנון (בדגש על האפשרות לסיוע מסין, קרן המטבע הבינלאומית או מדינות שמסורתית מסייעות ללבנון כדוגמת צרפת) וצבא לבנון (תוך חיבור לגורמים בקונגרס האמריקני שפועלים להקטנת / הפסקת הסיוע לצל"ב באם זה לא יפסיק לשתף פעולה עם חזבאללה) – אם לא יתרחש שינוי מהותי במדינה, בדגש על אחיזתו של חזבאללה בה. במובן הזה, האינטרס המרכזי הוא איננו "להחזיר את היציבות ללבנון" (יציבות שמשרתת בעיקר את חזבאללה), אלא לשמר את שוט "האי יציבות" מעל ממשלת לבנון אם היא לא תנקוט בפעולות הנחוצות כדי לגדוע את ההשפעה פוליטית של חזבאללה על המדינה.
  • מינוף "חוק הקיסר" מול אותן מדינות אשר שוקלות לשתף פעולה עם אסד, ושימוש בחוק זה אל מול רוסיה (כדי להדגיש שאין תוחלת בהמשך נשיאותו). הגברת הבידוד המדיני והכלכלי על משטר אסד, ובכך עירעור יציבותו בעת הנוכחית.
  • דחיפה להמשך מדיניות "הלחץ המקסימלי" על איראן ותחילת שיח עם אנשיו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן, באשר לצורך לשמר ואף להחריף את הלחץ על איראן. זאת כדי למנוע מצב שבו איראן רואה בבחירתו הצפויה של ביידן "אור בקצה המנהרה". ללא שינוי של ממש במדיניות "הלחץ המקסימלי" אין באמת למשטר בטהראן יכולת להשתקם (מבחינה כלכלית ובכלל). שאר המדינות לא באמת יכולות לסייע לאיראן או לגשר על הפער התקציבי שנוצר בתקציבה, אם וושינגטון לא תשנה את דרכיה ביחס לשלטון בטהראן. על כן המשך מדיניות זו עתיד להמיט אסון של ממש על המשטר האסלאמי, ובעיקר על יכולתו לתמוך בבעלות בריתו באיזור.

מילת אזהרה

דווקא כאשר גורמי הציר נמצאים עם גבם אל הקיר צריך לחשוב פעמיים בטרם פועלים קינטית כנגדם. העובדה שאלו נלחמים על חייהם הופכת אותם למסוכנים ולכן הנחות היסוד בדבר תגובות אפשריות של אותם גורמים לפעילות כזו או אחרת עלולות להיות לא תקפות. אלו גם יכולים להשתמש במצב הנוכחי כדי להסיט את האש לכיוון ישראל, אם ישראל תספק להם את התירוץ, או לבצע שורת פעולות (איראן בגרעין, חזבאללה מול ישראל, סוריה בתגובה לתקיפות, גא"פ בתגובה לסיפוח) אשר עד לאחרונה נחשבו כמחוץ "לספקטרום ההערכות".

דווקא כשגורמי הציר בגבם אל הקיר – צריך לחשוב פעמיים בטרם פועלים קינטית כנגדם. המלחמה על חייהם הופכת אותם למסוכנים, והנחות היסוד לגבי תגובותיהם האפשרויות עלולות לאבד את תקפותן

בשורה התחתונה

גורמי הציר הרדיקלי נמצאים בתקופה קשה ביותר מבחינה מדינית, פוליטית וכלכלית, ויכולתם להשתקם מתקופה זו מוטלת בספק. אם ינקטו שורת מהלכים מדיניים נכונים (לאו דווקא קינטיים אשר עלולים לדרדר את המצב הבטחוני על רקע מצוקה זו) אלו יוכלו להחריף עוד יותר את מצבם ואולי אף להוביל לאירועים אשר עד לאחרונה נחשבו כדמיוניים.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,265 מילים
כל הזמן // יום שני, 13 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"את בגין זה מוטט, לביבי יש עור עבה יותר כמובן"

כוחות משטרה ויס"מ יחד עם פקחי העירייה פשטו הבוקר על מאהל המחאה בבלפור ● אבל גם חמישה פצועים וציוד שהוחרם לא מרפים את ידי המפגינים ● "מהפיכות תמיד מתחילות בקטן, כשמוטי אשכנזי הפגין אחרי מלחמת יום כיפור הוא התחיל לבד, בסוף גולדה הלכה הביתה", אומר אברום ● "סוף-סוף הצעירים מתחילים להצטרף. אני חיה איתם, כי אני שוב לומדת", מוסיפה נורית (77) ● עומר שרביט בילה עם מובילי המחאה מול בית רה"מ, שמתכוננים להעלות מחר הילוך

עוד 2,365 מילים

מדוע רודנים לא רוצים מעמד בינוני 

ערב כניסת הרשות הפלסטינית לשטחים, מייד אחרי הסכמי אוסלו, התקיים בתוניס דיון מכריע: נציגי הבנק העולמי באו לפגוש את ערפאת כדי לתאם את הכלכלה של הרשות, אבל ערפאת סירב לקבל אותם.

ערב כניסת הרשות הפלסטינית לשטחים, מיד אחרי הסכמי אוסלו, התקיים בתוניס דיון מכריע: נציגי הבנק העולמי באו לפגוש את ערפאת לתיאום כלכלת הרשות. הוא סירב לקבלם

כאשר צמרת פתח התפלאה מדוע, ערפאת אמר: הבנק העולמי לא בא לעזור לנו אלא לפעול נגדנו. כדי לשלוט אנו צריכים שליטה בביטחון, בתקציבים ובתקשורת. את זה הבנק העולמי רוצה לשלול מאיתנו.

אם תרצו – פה נמצא הקוד הגנטי של כשלון הרשות הפלסטינית, ושל רב המשטרים בעולם הערבי. הבנק העולמי רצה לבסס את הרשות הפלסטינית על המעמד הבינוני, על החברה האזרחית ועל משטר פוליטי של מפלגות. ערפאת לא רצה את המעמד הבינוני, אלא את המונופולים של בכירי הרשות על הכלכלה. לשלוט ישירות על מנגנוני הבטחון תוך זריעת מחלוקות ביניהם, וביטול העיתונות החופשית הפלסטינית שפרחה עד אוסלו, כדי לעשות עיתונות מטעם.

התוצאה – המעמד הבינוני קרס. בעלי ההון עזבו את השטחים, ובמקום מפלגות אזרחיות יש לנו מיליציות.

מה שקרה ברשות הפלסטינית זה רק דוגמית לעולם הערבי שקרס, ראו מה קורה בסוריה למשל, עוד לפני המרד. במקום מעמד בינוני יש לנו טייקונים, שהם לא במקרה מן המשפחה של אסד. אם יש מריבות ביניהם, זה מריבות בתוך המשפחה.

מה שקרה ברשות הפלסטינית זו דוגמית לעולם הערבי שקרס. ראו את סוריה למשל, עוד לפני המרד. במקום מעמד בינוני יש טייקונים, שהם לא במקרה מהמשפחה של אסד. מריבות ביניהם הן מריבות בתוך המשפחה

אפשר לפצח זאת ברזולוציה יותר מחודדת: שלטון רודני לא רוצה מעמד בינוני והוא הורס אותו, כדי לשלוט בכלכלה.

מי שעושה השוואה עם ישראל, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 265 מילים

הממשלה הקפיאה את גיוס החירום של עובדים למערך החקירות האפידמיולוגיות

פרסום ראשון מוקד החקירות האפידמיולוגיות סובל ממצוקת כוח אדם חמורה, ולא מספיק לאתר את נשאי הקורונה בזמן ולקטוע את שרשרת ההדבקה ● משרד הבריאות יצא בגיוס חירום של עובדים, קיבל 17 אלף פניות ומיין 100 מהן, אבל אחרי 3 ימים הגיוס הופסק בשל מחסור בתקציב

עוד 647 מילים

כחול-לבן יאפשרו לליכוד להדיח את שאשא ביטון מראשות ועדת קורונה

יפעת שאשא ביטון וחברי ועדת קורונה הצביעו בעד פתיחת בריכות וחדרי כושר בניגוד לעמדת הממשלה ● ח"כים מהאופוזיציה הריעו לח"כית הסוררת ● פעילי ליכוד הציגו עצמם כמי שמתגוררים ליד בית ראש הממשלה בירושלים והתלוננו לעירייה על המחאה במקום - כדי להביא לפינויה ● מהיום - אוטובוסים ישובו לפעול אחרי השעה 22:00

עוד 30 עדכונים

שני כלכלני מאקרו בכירים סבורים כי התשובה לשאלה האם לקדם תקציב חד-שנתי או דו-שנתי היא פשוטה מאוד ● אלא שמדובר בתשובות הפוכות לחלוטין ● האחד מדגיש כי תקציב לסוף 2020 ממילא לא יוכל לחולל שינויים, וכי רק תכניות ארוכות טווח יחזירו את הצמיחה ● האחר מדגיש שלא ניתן לבנות תקציב הוצאות, כשאין דרך לחזות את ההכנסות ממסים: "במצב הנוכחי היה עדיף לנהל תקציב חצי-שנתי"

עוד 1,309 מילים

למקרה שפיספסת

קורונה והבחירה המהפכנית של אוקלהומה בביטוח בריאות ממשלתי

לפעמים כל מה שצריך על מנת ליצור שינוי ענק הוא יצור זעיר, כזה קטן, שלא זכאי אפילו להיות מסווג ב'חי צומח דומם' תחת ההגדרה חי. וירוס הקורונה, כך אומרים, צפוי להכניס שינוי בכמעט כל אספקט של חיינו. באופן שבו אנו צורכים, מבלים, גרים, לומדים עובדים ועוד.

אבל אם ברוב העולם תחום אחד, תחום בריאות הציבור, צפוי להיוותר ללא שינוי – בארצות הברית, כך נראה, הוא עומד לחולל מהפכה.

האמריקאים סולדים ממעורבות ממשלתית וממעורבות פדרלית בפרט. כל מעורבות, גם אם מטרותיה נחשבות טובות, נתפסת כניסיון לפגוע בחירות. החירות הזו היא אחד מסמליה של ארה"ב והפכה למושג קדוש, אך הצליחה לגדל גם יצורי פרא – כמו הזכות להחזיק נשק, או הזכות לא להיות מבוטח בביטוח בריאות.

החירות היא אחד מסמליה של ארה"ב והפכה למושג קדוש, אך הצליחה לגדל גם יצורי פרא – כמו הזכות להחזיק נשק, או הזכות לא להיות מבוטח בביטוח בריאות

ארה"ב היא אחת המדינות היחידות בקרב המדינות המפותחות שאין בה תוכנית בריאות ממלכתית. במהלך השנים התפתחו תוכניות סיוע שונות, Medicare  ו-Medicaid במטרה לסייע למיעוטי יכולת ולקשישים בכיסוי ביטוחי. מחקרים שונים ורבים, כולל כאלו של ארגון הבריאות העולמי, מצא את מערכת הבריאות האמריקאית יקרה ובלתי יעילה בהשוואה למערכות דומות במדינות מתועשות.

אובמה ניסה לעשות שינוי יסודי (The Affordable Care Act – Obamacare) ולהקים תוכנית בריאות שתאפשר למספר המוערך ב-50 מיליון אמריקאים לזכות בביטוח בריאות. התוכנית נתפסה כסדין אדום בעיני רבים, בעיקר בקרב רפובליקנים אך גם בקרב דמוקרטים לא מעטים.

טראמפ קבע את ביטול האובמה-קאר כאחד מדגלי הבחירות שלו, והוא בהחלט ניסה. אך כבר אז, בראשית הדרך, הוא נתקל בפרדוקס שמנע ממנו את ביטול התוכנית. רבים מתומכי הנשיא הם בעלי הכנסה נמוכה, שתוכנית הבריאות העניקה להם בפעם הראשונה בחייהם כיסוי ביטוחי. בוחרים אלו הפעילו לחץ על נציגיהם בקונגרס ובסנט וכך מנעו את ביטול התוכנית. אך טראמפ והרפובליקנים לא זנחו מעולם את הניסיון לבטל את תוכנית הבריאות, היא גם התערבות בשוק החופשי וגם נושאת את שמו של אובמה, הנמסיס שטראמפ שואף לחסל כל זכר למורשתו.

טראמפ קבע את ביטול האובמה-קאר כאחד מדגלי הבחירות שלו, אך כבר בראשית הדרך, נתקל בפרדוקס שמנע את ביטול התוכנית. רבים מתומכי הנשיא הם בעלי הכנסה נמוכה, שזכו לראשונה בכיסוי ביטוחי במסגרת התכנית

עד שהגיע וירוס הקורונה.

במשאל עם באוקלהומה, בשבוע שעבר, הצביעו התושבים ברוב דחוק של 50.5% מן המצביעים להרחיב את תוכנית ה-Medicaid במדינה, כך שכ-250 אלף מתושבי אוקלהומה יהיו זכאים לביטוח בריאות במימון המדינה. 50 אלף מהם הם כאלו שאיבדו את מקום עבודתם (ואת ביטוח הבריאות שלהם) בעקבות משבר הקורונה. אוקלהומה בעיני רבים היא סימן לבאות, מדובר במדינה אדומה (deep-red Oklahoma) בעלת מושל רפובליקני שהתנגד להרחבת תוכניות הבריאות.

חשוב להבין, תוכנית הבריאות של אובמה לא יצרה ביטוח בריאות ממלכתי, היא דאגה להסיר חסמים בפני מבוטחים, כמו סינון מבוטחים על ידי שאלוני בריאות, או האפשרות לדחות מבוטחים וכדומה, אך היא נותרה יקרה.

התוכנית אינה נותנת מענה למי שהכנסתם השנתית נמוכה מקו העוני הפדראלי Federal Poverty Level Income (העומדת על הכנסה שנתית של 12,760 דולר ליחיד). שיעור ההשתתפות העצמית השנתית בתוכנית זו יכול להגיע לשיעור של 2,500 דולר. המלכוד הוא שמי שהכנסתו נמוכה מידי אינו זכאי לסבסוד ממשלתי מכיוון שאינו יכול לעמוד אפילו בתשלום התוכנית הזו.

נראה כי מגפת הקורונה חידדה בקרב המצביעים את ההבנה כי הם זקוקים לטיפול רפואי, וכמו שאמר אחד מהם, כאשר אתה זקוק לסיוע רפואי, אתה זקוק לו עכשיו. כך שבפער בין האידאולוגיה לפרקטיקה – נראה כי הפרקטיקה מנצחת, רבים מתושבי אחת מהמדינות העשירות בעולם עניים מכדי לראות רופא.

כל עוד המחלה שלך לא מדבקת היא הבעיה שלך. וכשהבעיה היא שלך ואינה משפיעה עלי, קל לדבוק באידאולוגיה הכוללת את האשמת הקורבן. שוב, הקורונה חידדה את ההבנה כי בריאות היא במקרים רבים לא אישית, אלא בריאות הציבור. ובמקרה כזה – האינטרס האנוכי שלי הוא שיהיה לך ביטוח בריאות. וכאן נראה שהאידאולוגיה מפסידה.

במשאל עם באוקלהומה הצביעו התושבים על הרחבת תוכנית ה-Medicaid, כך שכ-250 אלף מתושבי אוקלהומה יזכו לביטוח בריאות במימון המדינה. 50 אלף מהם איבדו את עבודתם ואת ביטוחיהם בקורונה

לא במקרה זכתה אוקלהומה להפוך לסמל, היא אחת מ-14 מדינות בארה"ב, בעלות הנהגה רפובליקנית, שהתנגדו בתוקף להרחבת תוכנית המדיק-אייד. אוקלהומה היא גם המדינה השנייה בשיעור הבלתי מבטוחים מקרב אזרחיה. 14% מתושבי המדינה אינם מכוסים בביטוח בריאות כל שהוא, שניה רק לטקסס, וזאת עוד לפני השפעות האבטלה הגואה.

האם מכאן סלולה הדרך להפיכת ארה"ב למדינה העוברת משלטון של חברות ביטוח ובריאות פרטית למערכת מאוזנת יותר? עדיין מוקדם לדעת, אך נראה כי המשבר הנוכחי הביא את השיטה הנוכחית עד הקצה. האם משאלי העם האלו מנבאים את תבוסתו הקרובה של טראמפ במדינות הבית שלו? גם את זה מוקדם מידי לקבוע. מה שכן נראה ברור הוא שיותר אמריקאים מבינים כי יש להתחיל לשנות את השיטה.

אנליסט 13 שנה, בעיקר של שווקי חו"ל, מאמין שמחקר צריך להיות הוליסטי, ממוקד מעמיק אבל רחב. הכל מעניין ומסקרן אותו, אוהב להבין איך דברים עובדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 721 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ההפגנות בחברובסק עיר הולדתי המנומנמת הכריזה על מרד בפוטין

מושל העיר חברובסק ברוסיה נעצר במפתיע באשמת רצח מלפני 15 שנה, מה שגרם לאלפי תושבים לצאת מביתם ולהפגין לראשונה נגד פוטין ● התושבים סבורים שהסיבה העיקרית למעצר היא רצון הממשל להעמיד במקומו נציג מטעמו, בין השאר לנוכח שיעור המצביעים הנמוך שם בבחירות להארכת שלטונו של פוטין - 44% בלבד ● אירה טולצ'ין אימרגליק, ילידת העיר, שוחחה עם משתתפי ההתנגדות החדשה לנשיא

עוד 794 מילים

כל הקריירה של ישראל כ"ץ הכינה אותו לרגע הזה

לפני 21 שנה, כשנתניהו הפסיד לאהוד ברק והודיע כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים, עמד ישראל כ"ץ ליד פטרונו אריאל שרון, שאמר לו: "צריך להשתלט על העסק הזה" ● מאז עבד כ"ץ מאחורי הקלעים ובשיטתיות, והפך לאיש החזק בליכוד ● היום הוא ניצב במרכזו של המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה, ולוקח את ההימור שיקבע, בסופו של דבר, אם העסק הזה יעבור לשליטתו - או יפיל גם אותו ● פרשנות

עוד 1,475 מילים

היסטוריה הקרב על הזיכרון

מכון פילצקי מוורשה החל לאתר פולנים שסייעו ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, כדי להוקיר את זכרם בצורה פומבית ● אבל חוקרי שואה טוענים כי כל מטרתו של המכון היא לשנות את הנרטיב הפולני במלחמת העולם השנייה, שכן פולנים רבים שיתפו פעולה עם הנאצים ● יד ושם: "ברוב המקרים שהעביר אלינו המכון, חסרות ראיות שמעידות אם הפולנים עזרו ליהודים מתוך אלטרואיזם - או למטרות רווח" ● המכון בתגובה: "מעולם לא הגשנו מועמדים לבדיקת יד ושם"

עוד 1,509 מילים

נתניהו וכ"ץ לא יכלו לחלום על מנהיג מחאה נוח יותר

מייסד מחאת השולמנים, אביר קארה, עורר סערה בשישי האחרון כאשר נתפס מתכתב בשידור חי עם שר האוצר ישראל כ"ץ ● אבל יחסיו המורכבים עם בכירי השלטון הנוכחי הם רק אחת מהבעיות המהותיות בהתנהלות הכוכב החברתי הנולד ● אם קארה חפץ להוביל כאן שינוי משמעותי לטובת העצמאים, מבלי להיחשד בחנפנות לנתניהו ולשריו, עליו לסמן מטרות ברורות יותר, להשאיר את המלחמות במגזרים אחרים לשר האוצר, ולהתנהל בשקיפות מוחלטת ● דעה

עוד 1,091 מילים

משפט בינלאומי כל הדרך להאג

עליהם מוטל להכריע אם בית הדין הבינלאומי בהאג יפתח בחקירה סביב פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים - שבמהלכה כנראה יואשמו בכירים בצה"ל ובפוליטיקה הישראלית - או יסגור את התיק ● והם צפויים לתת את פסיקתם כבר בימים או בשבועות הקרובים ● פרופיל משולש של ברישמבו, קובאץ' ואלפיני-גאנסו - השופטים שדנים בחוקיות התביעה נגד ישראל

עוד 1,719 מילים

נתניהו נכשל כישלון חרוץ בהסדרת ניגודי העניינים שלו בקדנציות הקודמות - ניגודי עניינים שהובילו להעמדתו לדין בעבירות חמורות ● זה לא מונע ממשרד המשפטים להפגין אופטימיות שהפעם זה יסתדר ● בשבוע שעבר העביר מנדלבליט הסדר ניגוד עניינים בקשר למעורבותו של נתניהו בהחלטות הנוגעות לרשויות החוק ● אבל אפילו על הסדר הניגוד העניינים הרגיל נתניהו עדיין לא חתם ● פרשנות

עוד 1,613 מילים

ההצבעה על פתיחת מכוני הכושר והבריכות נדחתה למחר

סקר מנדטים: הליכוד 33 מנדטים, יש עתיד-תלם המפלגה השנייה בגודלה, וכחול לבן עם 9 מנדטים בלבד ● דיווח: אדלשטיין מעוניין למנות את רוני נומה למפקד הקורונה ● נתניהו ידון עם ליצמן ודרעי בנושא ההגבלות בשכונות החרדיות ● משרד הביטחון יפתח ביומיים הקרובים עוד שלוש מלוניות לחולי קורונה ● בעקבות חשיפת זמן ישראל: ועדת הכנסת תדון מחרתיים בבקשה של רפי פרץ להתפלג מסיעת ימינה ● הממשלה אישרה מתן מענקי סיוע לעצמאים בסך של עד 7,500 שקלים

עוד 39 עדכונים

הצעירים חזרו לרחוב, ואין להם שום כוונה להיות "לא פוליטיים"

בפעם הראשונה מזה זמן רב, הגיל הממוצע של המפגינים אמש בכיכר רבין לא שייט בין אוקיי בומר למתושלח ● דווקא על הרקע הזה, אי אפשר היה שלא להבחין בפער מטריד בין אלפי המפגינים בכיכר לבין מי שדיברו בשמם על הבמה ● בעוד המארגנים ניסו לנהל מחאה מהאו"ם, לצעירים ברחוב נמאס מהחרטא

עוד 705 מילים

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה