דיוקנו של סטלין נישא במצעד של המפלגה הקומוניסטית ברוסיה, נובמבר 2015 (צילום: AlexeyBorodin/istockphoto)
סטלין רצח עשרות מיליונים, עכשיו הוא עושה קאמבק

סטלין כוכב עליון

מיוחד

בארצות הברית ובמערב אירופה, פסליהם של שליטים אכזריים וגזענים נופלים בזה אחר זה, וההיסטוריה מקבלת פנים ראויות יותר ● אבל ברוסיה ובמדינות ברית המועצות לשעבר מתרחש תהליך הפוך ● יוסיף סטלין - שהיה אחראי ישירות לרצח מיליונים מבני עמו - זוכה לתהילה מחודשת בחסות פוטין והכנסייה ● הצעירים אינם מכירים אותו, ומי שכן מכיר זוכר אותו כ"מנהיג חזק עם חולשות" ● קסניה סבטלובה על הרודן ששלח את סבה אל מותו, ועמד מאחורי עלילת הדם שהרסה את חייה של סבתה הרופאה

כיפות הזהב הנוצצות של הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, שבנייתה הסתיימה לאחרונה, מתנשאות גבוה מעל פארק "פטריוט" במוסקבה. בניית הקתדרלה, הידועה גם בשם קתדרלת תחיית ישו, הייתה מתוכננת להסתיים לקראת מצעד יום הניצחון ב-9 במאי. זו הייתה אמורה להיות חגיגה גדולה, לציון יום השנה ה-75 לניצחונה של רוסיה על גרמניה הנאצית.

בשל משבר הקורונה המתמשך, חנוכת הקתדרלה נדחתה ל-22 ביוני – יום הזיכרון והאבל המציין את פלישת הנאצים לברית המועצות ואת פתיחתה של המלחמה הפטריוטית הגדולה, והמצעד – ל-24 ביוני. אבל גם לפני חניכתו הרשמית, המבנה העצום, המוקדש הן לתחייתו של ישו והן לניצחונה של רוסיה על הנאצים במלחמה הפטריוטית הגדולה, הפך למוקד של מחלוקת.

בסוף אפריל, תמונות של פנים הקתדרלה הודלפו לתקשורת. עיטורי הפסיפס שעל הקירות הציגו לא רק דמויות של קדושים או של גיבורי מלחמה רוסים, אלא גם כמה פרצופים מוכרים מהמאות ה-20 וה-21. לצד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה סרגיי שויגו, אפשר היה לזהות בקלות את יוסיף סטלין, המנהיג הסובייטי האכזר שרצח מיליונים מנתיניו שלו בתקופה של דיכוי סדיסטי.

הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, 28 באפריל 2020 (צילום: סרגיי קיסלב, סוכנות הידיעות של מוסקבה באמצעות AP)
הקתדרלה בפארק פטריוט, 28 באפריל 2020 (צילום: סרגיי קיסלב, סוכנות הידיעות של מוסקבה באמצעות AP)

סטלין, שבצעירותו היה פרח כמורה שלמד בסמינר הדתי של טיפליס (היום טביליסי, גאורגיה), הפך לאויב מושבע של הכנסייה ושל הדת בכלל.

ב-1931, סטלין השמיד את קתדרלת ישו המושיע, מבנה מפואר שיזם הצאר אלכסנדר הראשון ושבנייתו נמשכה 40 שנה. ב-1958 נבנתה במקום ברכת שחייה בהוראת ניקיטה חרושצ'וב, ולבסוף הקתדרלה נבנתה מחדש בשנים 2000-1995, לאחר התפרקותה של ברית המועצות. ב-1932 סטלין פתח במסע חסר רחמים להכחדת הדת. ב-1937 הוא ניצח על הטיהורים הגדולים, שהוצאו לפועל על ידי נאמניו, ובהם נרצחו מיליוני גברים, נשים וילדים רוסים, אוקראינים, יהודים, טטרים, לטבים ואסטונים, לצד רבים אחרים, ובכללם אנשי כמורה.

רוסים נוצרים רבים חתמו על מכתב לבישוף של מוסקבה, המוחה על הכללתו של סטלין בעיטורי הקיר של הכנסייה בשל פשעיו, אבל במשך זמן מה הן הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והן הצבא הגנו על ההחלטה.

רוסים נוצרים רבים חתמו על מכתב לבישוף של מוסקבה, המוחה על הכללתו של סטלין בעיטורי הקיר של הכנסייה בשל פשעיו, אבל במשך זמן מה הן הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והן הצבא הגנו על ההחלטה

באמצע מאי הן דמותו של פוטין והן דמותו של סטלין נעלמו מעיטורי הפסיפס. כמה חלקים בציבור הרוסי תמכו במהלך, בשעה שרבים אחרים זעמו על כך.

דיוקנו של סטלין נראה כאן בעיטור קיר שאמור היה להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית (צילום: באדיבות MBH Media)
דיוקן סטלין נראה בעיטור קיר שאמור היה להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים (צילום: באדיבות MBH Media)

באותו הזמן, שתי ישויות פרו-רוסיות שהכריזו על עצמאות – הרפובליקות של דונטסק (דונצק) ודרום אוסטיה – שינו את שמות ערי הבירה שלהן, דונטסק וצחינוואלי בהתאמה, לסטלינו וסטליניר.

כנס שהתקיים במאי 2020 תחת הכותרת "לקרוא את סטלין", שמשתתפיו תיארו את סטלין כמנהיג פוליטי וצבאי דגול, צבר כמעט חצי מיליון צפיות ביוטיוב בתוך כמה ימים, ופסל חדש של סטלין נחנך ליד העיר קירוב.

באותו הזמן, שתי ישויות פרו-רוסיות שהכריזו על עצמאות – הרפובליקות של דונטסק (דונצק) ודרום אוסטיה – שינו את שמות ערי הבירה שלהן, דונטסק וצחינוואלי בהתאמה, לסטלינו וסטליניר

אף על פי שסטלין הוא אחת הדמויות האפלות ביותר בהיסטוריה של רוסיה, על פי סקר משנת 2018, חצי מהנוער הרוסי עד גיל 24 מעולם לא שמע על הזוועות שבוצעו תחת משטרו. אז למה הוא זוכה כעת לפופולריות בקרב מיליוני רוסים?

ומטריד לא פחות: מדוע הקרמלין מקדם היום את דמותו, וכיצד התעמולה הזאת צפויה להשפיע על רוסיה המודרנית ולעצב אותה?

פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והבישוף של מוסקבה, קיריל הראשון, נושא נאום בטקס חנוכת הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, כשלצדו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)
פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית ובישוף מוסקבה, קיריל הראשון, נואם בחנוכת קתדרלת הכוחות המזוינים, לצד פוטין והשר שויגו, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)

רודן אכזר או "מנהל יעיל"?

בשנות הפרסטרויקה, מ-1985 עד 1991, כשגדלתי במוסקבה, נראה היה שלא עובר יום בלי שיתפרסמו ספר חדש, פרקי זיכרונות או ראיון על הדיכוי, הרעב, העינויים והחיסולים של בני אדם תחת שלטונו של סטלין. נדמה היה שכולם קראו את "ארכיפלג גולאג" של אלכסנדר סולז'ניצין ואת הזיכרונות הכואבים של לב רזגון.

לפתע, דברים שבקושי נלחשו במשך עשורים התעוררו לחיים.

בשנות הפרסטרויקה, מ-1985 עד 1991, כשגדלתי במוסקבה, נראה היה שלא עובר יום בלי שיתפרסמו ספר חדש, פרקי זיכרונות או ראיון על הדיכוי, הרעב, העינויים והחיסולים של בני אדם תחת שלטונו של סטלין

נהיה בטוח לדבר על קרובי משפחה שנעלמו במהלך הטיהורים המחרידים של 1937, שבהם אנשים נעצרו בחשכת הלילה כדי להימנע מעדים. לאחר חקירות, עינויים ומשפטי בזק, חלקם הוצאו להורג, ואחרים נשלחו לגולאגים – מחנות העבודה הידועים לשמצה בהרי אורל, בסיביר ובאזורים מרוחקים אחרים.

עם התגברותו של שטף המידע הזה, פסלים של לנין וסטלין הופלו ונותצו, ואנשים החלו לדבר, לפתוח פצעים ישנים ולהעלות זיכרונות אסורים.

# Наверное, всем уже известно, что в Кировской области в честь 75-летия Победы был открыт памятник Сталину. Однако…

פורסם על ידי ‏‎Евгений Иванов‎‏ ב- יום חמישי, 28 במאי 2020

כך למדתי על גורלו של סבי קונסטנטין, אביו של אבי, שנעצר ב-1937 והוצא להורג ב-1938, ועל "משפט הרופאים" בשנים 1953-1951.

האחרון היה קמפיין אנטישמי מרושע שבו הואשמו אלפי רופאים יהודים – בהם סבתי ויקטוריה – במזימה להרעיל את סטלין. הם איבדו את מקומות העבודה שלהם והתכוננו להישלח לסיביר, עד שכמה שבועות לאחר מותו של סטלין, ההנהגה הסובייטית החדשה התנערה מהפרשה והודיעה כי מדובר בעלילה.

את הסיפור של משפחתי חולקות עוד אלפי, ואפילו מיליוני, משפחות סובייטיות אחרות. הוא איננו ייחודי – וזה מה שעושה אותו מזעזע אף יותר.

כך למדתי על גורלו של סבי קונסטנטין, שנעצר והוצא להורג ב-1938, ועל "משפט הרופאים". האחרון היה קמפיין אנטישמי מרושע שבו הואשמו אלפי רופאים יהודים – בהם סבתי ויקטוריה – במזימה להרעיל את סטלין

שלושה עשורים לאחר הפרסטרויקה, הכול השתנה. הגיבורים של אותו עידן נתפסים היום כאינטלקטואלים או אופורטוניסטים תמימים שהרסו את מה שנותר מהאימפריה הסובייטית, בעוד מורשתו של סטלין זוכה לעדנה מחודשת.

לפי סקר של המכון העצמאי הרוסי "מרכז לבאדה", 70% מהרוסים סבורים כי סטלין מילא תפקיד חיובי בהיסטוריה הרוסית. ב-2016 שיעורם עמד על 54%.

סבה של הכותבת, קונסטנטין ולריוס, שני מימין (צילום: Courtesy)
סבה של הכותבת, קונסטנטין ולריוס, שני מימין (צילום: Courtesy)

"ב-2010 כבר הרגשנו את השפעת הפרו-סטליניסטים על החברה שלנו, ופחות או יותר הבנו מה קורה", אומרת אירינה שרבקובה, היסטוריונית ומחברת ספרים, וממייסדי ארגון זכויות האדם "ממוריאל", העוקב אחר עליית הסטליניזם ברוסיה.

"אחת המשתתפות בסדרת דיונים שקיימנו הייתה נערה שסבא שלה הוגלה פעם בכוח על ידי סטלין מליטא לסיביר", מספרת שרבקובה. "היא ציינה שלדעתה, סטלין היה 'מנהל יעיל'. זה היה בתקופה שבה פוטין נהג לדבר הרבה על הצורך במדינה חזקה שבראשה עומד מנהל יעיל – וסטלין הפך במהרה לסמל של מדינה כזאת, מנהיג שסמכותו הייתה בלתי מוגבלת".

אירינה שרבקובה, היסטוריונית ומחברת ספרים, ממייסדיו של ארגון זכויות האדם "ממוריאל" (צילום: Courtesy)
אירינה שרבקובה, ממייסדי "ממוריאל" (צילום: Courtesy)

לדבריה, דובר ברוסיה על דמויות חזקות מאז תקופתו של הנשיא בוריס ילצין, אבל אפילו פיוטר הגדול או איוואן האיום (איוואן הרביעי) לא זכו לתהודה כמו סטלין. זאת מפני שסטלין יכול לייצג נטיות אנטי-מערביות ואנטי-ליברליות חזקות מבלי להרחיק אנשים מבוגרים יותר, שחשים תסכול לנוכח ההידרדרות הכלכלית והשחיתות, ועדיין תומכים באידאולוגיה שמאלית לניניסטית, אומרת שרבקובה.

"אחת המשתתפות בסדרת דיונים שקיימנו הייתה נערה שסבא שלה הוגלה פעם בכוח על ידי סטלין מליטא לסיביר. היא ציינה שלדעתה, סטלין היה 'מנהל יעיל'. זה היה בתקופה שבה פוטין דיבר הרבה על הצורך במדינה חזקה"

"גם הכנסייה אימצה את סמל 'המדינה החזקה' של סטלין, ומכאן ההחלטה לכלול אותו בקתדרלה והאיקונות שנושאים את דמותו כאילו היה קדוש", היא אומרת.

מדי שנה ב-29 באוקטובר, יום הזיכרון הרשמי לקרבנות הדיכוי הפוליטי, חברי הארגון "ממוריאל" של שרבקובה מתאספים ליד לוביאנקה – המבנה המרשים במוסקבה ששימש פעם כמטה הקג"ב – וקוראים בקול את שמות הקרבנות.

"אנחנו צריכים לקבל אישורים מ-12 משרדים שונים, ובכל שנה זה נעשה יותר ויותר קשה, אבל אנחנו חוזרים לשם ומקריאים את השמות של אלה שהורעבו, עונו, נכלאו ונרצחו", אומרת שרבקובה.

"אנחנו צריכים לקבל אישורים מ-12 משרדים שונים לציין את יום הזיכרון הרשמי לקרבנות הדיכוי הפוליטי, ובכל שנה זה נעשה יותר ויותר קשה, אבל אנחנו חוזרים לשם ומקריאים את השמות של אלה שהורעבו, עונו, נכלאו ונרצחו"

הטקס פולח-הלב מושך קהל גדול יותר משנה לשנה. בה בעת, יותר ויותר פרחים מונחים מדי יום על קברו של סטלין ליד חומת הקרמלין.

עיטור הקיר הזה, הכולל את דיוקנו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, היה אמור להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית (צילום: באדיבות MBH Media)
עיטור הקיר הזה, הכולל את דיוקנו של פוטין, היה אמור להיות מוצג בקתדרלה (צילום: באדיבות MBH Media)

ספין אחר

"יש לי תיאוריה על הסוג הזה של סטליניזם – כשאנשים לובשים חולצות טי עם דמותו ואומרים שתחת שלטונו היינו אימפריה גדולה", אומרת לזמן ישראל אולגה ביצ'קובה, עיתונאית רוסייה משפיעה ושדרנית בתחנת הרדיו "הד מוסקבה".

"אני מאמינה שזו לא בהכרח היקסמות אמיתית מסטלין, אלא חוסר שביעות רצון מהמציאות של היום", אומרת ביצ'קובה. התנאים ברוסיה כרגע הם איומים, היא מציינת, ואנשים קרובים לייאוש – אבל חוסר שביעות הרצון שלהם מהמצב הקיים לא יכול לקבל מענה מהרשויות, שתומכות בפוטין ללא תנאי.

אולגה ביצ'קובה, עיתונאית ושדרנית רדיו רוסייה (צילום: Courtesy)
אולגה ביצ'קובה, עיתונאית ושדרנית רדיו רוסייה (צילום: Courtesy)

"במובן מסוים, ההתלהבות מסטלין היא סובלימציה של חוסר שביעות הרצון הזה", אומרת ביצ'קובה. "אין היום שום תכנית, ושום דבר טוב יותר לא מצפה לאנשים בעתיד. אז הם מפנטזים על סטלין, שהם מעריכים שהוא היה מנהיג הוגן, שהעניש את הרעים בצדק". משפחתה שלה בקושי שרדה מפגש עם ה"צדק" הזה.

"במובן מסוים, ההתלהבות מסטלין היא סובלימציה של חוסר שביעות הרצון מההווה. אין היום שום תכנית, ושום דבר טוב יותר לא מצפה לרוסים בעתיד. אז הם מפנטזים על סטלין, שהם מעריכים שהוא היה מנהיג הוגן"

"במשפחה שלי לא היו רגשות חמים כלפי סטלין", אומרת ביצ'קובה. "סבא שלי, מטביי גליקשטיין, היה רופא צבאי. הוא גויס ונשלח למלחמה ב-1939, בזמן המערכה עם פינלנד, השתתף בשחרור בוקרשט ובודפשט, וחזר הביתה רק במאי 1945. כל משפחתו נרצחה על ידי הנאצים בעיר רוסטוב ב-1942".

יוסיף סטלין ביולי 1941 (צילום: רשות הציבור)
יוסיף סטלין ביולי 1941 (צילום: רשות הציבור)

ביצ'קובה מספרת כי במהלך משפט הרופאים ב-1952, כל החברים של משפחתה פוטרו מעבודתם וחלקם נעצרו. למרות העיטורים של סבה וגבורתו במלחמה, גם הוא פוטר ומעולם לא שב למעמדו הקודם. דודה הגדול (אחי סבתה) של ביצ'קובה נעצר ב-1937 משום שסיפר בדיחה על סטלין. המשפחה עדיין לא יודעת מה הייתה הבדיחה, היא אומרת. הוא שוחרר מהמחנות רק ב-1953, לאחר מותו של סטלין. שם במחנות הוא הכיר את אשתו, שנשלחה לגולאג בגיל 17.

"אין מספיק מילים כדי לתאר מה עשו לה שם", אומרת ביצ'קובה.

משמאל: ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט והמנהיג הסובייטי יוסיף סטלין נפגשים ביאלטה בפברואר 1945, כדי לדון בכיבוש המשותף של גרמניה ובתוכניות עבור אירופה של אחרי המלחמה (צילום: הממשל האמריקאי/ויקימדיה)
משמאל: וינסטון צ'רצ'יל, נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט וסטלין נפגשים ביאלטה בפברואר 1945, כדי לדון בכיבוש המשותף של גרמניה ובתכניות עבור אירופה של אחרי המלחמה (צילום: הממשל האמריקאי/ויקימדיה)

מה שהם לא יודעים עדיין פוגע בהם

הסקר שערך ב-2018 המרכז הרוסי לחקר דעת הקהל (VCIOM), ואשר מצא כי כמעט מחצית מבני הנוער הרוסים מעולם לא שמעו על הטיהורים של סטלין, יכול להסביר באופן חלקי את האהדה הגוברת כלפי הרודן המנוח.

חלקם מעולם לא פגשו קרוב משפחה ששרד את אותה תקופה איומה; רבים מהם מעולם לא למדו על הדיכוי, על הרעבת האיכרים המכוונת, על רדיפת שבויי המלחמה שנעצרו "באשמת ריגול" כששבו הביתה עם תום מלחה"ע השנייה, על מסעות התעמולה האנטישמיים המחרידים ועל משטר הפחד ששלט במדינה.

ב-2010, אוניברסיטאות רבות ברוסיה עשו שימוש בספר לימוד שהצדיק את הדיכוי הסובייטי כ"אמצעי הכרחי", וכלל ציטוט שקרי שיוחס לווינסטון צ'רצ'יל: "סטלין קיבל את רוסיה עם מחרשה ועזב אותה חמושה בנשק גרעיני".

בעקבות מחאה ציבורית, הספר הוצא מתכנית הלימודים, אבל ספרים רבים אחרים שמתארים את סטלין כ"מנהל יעיל", עם בעיה מסוימת של שליטה בכעסים, עדיין בשימוש.

"הבת שלי הלכה לבית ספר בשנות ה-2000, וספר הלימוד שלה טען שהניצחון במלחמת העולם השנייה הושג רק בזכות הכישרון וכוח העמידה של סטלין. הילדים שקראו את הספרים האלה הם היום בני 25 או 30, ואם אף אחד לא אמר להם אחרת, זה הידע שיש להם", אומרת ביצ'קובה.

אילוסטרציה: כרזה עם דיוקנו של הרודן הסובייטי מתקופת מלחמת העולם השנייה יוסיף סטלין, בחסות סניף מקומי של המפלגה הקומוניסטית, לציון יום הניצחון בנובוסיבירסק, 5 במאי 2016 (צילום: AP/אילנר סלחייב)
אילוסטרציה: כרזה עם דיוקנו של הרודן הסובייטי מתקופת מלחמת העולם השנייה יוסיף סטלין, בחסות סניף מקומי של המפלגה הקומוניסטית, לציון יום הניצחון בנובוסיבירסק, 5 במאי 2016 (צילום: AP/אילנר סלחייב)

שרבקובה מסכימה. "יש בעיה עם האופן שבו מלמדים היסטוריה. אם הנרטיב הוא 'רפורמות שהתרחשו בד בבד עם מעשי דיכוי', אז יש בעיה", היא אומרת.

אם ספרי לימוד שמשמשים בבתי ספר ובאוניברסיטאות רומזים כי הזוועות שביצע סטלין מחווירות בהשוואה להישגים כמו בניית "הרכבת התחתית היפה ביותר בעולם" וניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה – איך צעירים רוסים ילמדו על העבר האפל של המדינה שלהם בעידן של פייק ניוז ועובדות אלטרנטיביות?

"הבת שלי הלכה לבית ספר בשנות ה-2000, וספר הלימוד שלה טען שהניצחון במלחמת העולם השנייה הושג רק בזכות סטלין. הילדים שקראו את הספרים האלה הם היום בני 25 או 30, וזה הידע שיש להם", אומרת ביצ'קובה

העובדות עדיין חסויות, ואפילו המספרים הרשמיים של אסירי הגולאג ושל אנשים שהוצאו להורג ללא משפט אינם נגישים.

היסטוריונים מסוימים מאמינים כי 5.5 מיליון אזרחים סובייטים עברו בסרט הנע של משפטי בזק, גולאגים והוצאות להורג; אחרים טוענים כי אם כוללים בכך את כל מי שגורשו או הוגלו בכפייה, הורעבו למוות, נכלאו בבתי חולים פסיכיאטריים או הוטלו בהם מומים, המספר קרוב יותר ל-100 מיליון בני אדם.

פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית קיריל הראשון (במרכז) ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (מימין) מגיעים לטקס ההקדשה של הקתדרלה החדשה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, יום ראשון, 14 ביוני 2020 (צילום: אולג ורוב, שירות העיתונות של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית באמצעות AP)
פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית קיריל הראשון (במרכז) ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (מימין) מגיעים לטקס ההקדשה של הקתדרלה החדשה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, יום ראשון, 14 ביוני 2020 (צילום: אולג ורוב, שירות העיתונות של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית באמצעות AP)

אולם בקבוצות פייסבוק כמו "לקרוא את סטלין" אין שום זכר למספרים האלה. באלפי פוסטים סטלין מתואר כמנהיג חזק והוגן שהרבה להתערב לטובת "האנשים הפשוטים" ואפילו הציל אותם מאי-צדק.

כנראה שהסקרנות הזאת לגבי התופעה ששמה סטאלין היא מה שהניע את כוכב היוטיוב הרוסי יורי דוּד לחקור את הקשר בין סטלין, דיכוי וגולאגים.

בסרטו התיעודי רב העוצמה, "קולימה: ערש הולדתו של הפחד שלנו", דוד אומר: "רציתי להבין – מאיפה בא הפחד של הדור המבוגר יותר? למה הם משוכנעים שמעשים של אומץ, לא חשוב כמה הם קטנים, יתוגמלו בעונש?". הסרט זכה למיליוני צפיות ביוטיוב, ועד מהרה עמד במרכזו של דיון ער על עברה של רוסיה.

צעדים לגישור על פערי ידע

בני דורו של דוד אולי לא יודעים הרבה, אבל הם רוצים לדעת יותר, אומר סרגיי בונדרנקו, היסטוריון בארגון "ממוריאל" שחוקר את נסיבות המעצרים וההוצאות להורג בתקופת הדיכוי הסטליניסטי של שנות ה-30.

"אנחנו עדים היום לניסיון לנרמל את העבר הזה ולהפוך את סטלין למותג. הדור של דוד, אנשים צעירים מאוד, מוחים באופן טבעי נגד סמכות – כל סמכות. אם מאכילים אותם בסמל הזה, הם רוצים לדעת למה ומה הוא מייצג. זו הסיבה לכך שהסרט התיעודי הזה נולד", אומר בונדרנקו.

"אנחנו עדים לניסיון לנרמל את העבר הזה ולהפוך את סטלין למותג. אנשים צעירים מאוד, מוחים באופן טבעי נגד סמכות – כל סמכות. אם מאכילים אותם בסמל הזה, הם רוצים לדעת למה ומה הוא מייצג"

סדרה נוספת, "זולייכה פותחת עיניים", ששודרה לאחרונה בערוץ רוסיה-1 הממלכתי, מסר את סיפורה של טטרית עקורה שהוגלתה לסיביר. הסדרה, שמציגה את אכזריותו של סטלין, הוסיפה עוד שמן למדורת הוויכוח הלוהט ממילא.

ב-30 השנים שחלפו מאז עזבתי את רוסיה, הרבה דברים השתנו. סמלים ישנים, נשכחים, קמו לתחייה מאפרם של כוחות רבי עוצמה בעבר. היום אני תוהה: האם סטלין, הרודן האכזר שבנה מנגנון מתוחכם של מוות, עינויים ועבודות כפייה כדי לקדם את סדר היום הלאומי שלו, ינורמל ויתקבל על ידי העם והממסד הרוסיים?

שרבקובה אינה מאמינה שזה יקרה. "(השלטונות) לא יכולים להמשיך ככה עוד הרבה. הם לא יכולים להציע אידאולוגיה אמיתית, כי כדי להניע אנשים צריך כוח ואמונה, והיום אין לנו כאלה. הם גם לא יכולים ליצור מחדש את מערכת הדיכוי של סטלין – שוב, בגלל היעדר תמיכה רחבה ואמונה. אני מאמינה ששיא הפופולריות של סטלין כבר מאחורינו", היא אומרת.

אולי. במהלך העבודה על הכתבה הזאת ביקשתי מחברי הפייסבוק שלי לשלוח לי סיפורים אישיים מתקופת סטלין. בתוך שעה קיבלתי מאות סיפורים שכללו פרטים מצמררים על מעצרים, גולאגים, חשש לחיי קרובים והתפרקות חיים ומשפחות.

במהלך העבודה על הכתבה ביקשתי מחברי הפייסבוק שלי לשלוח לי סיפורים אישיים מתקופת סטלין. בתוך שעה קיבלתי מאות סיפורים שכללו פרטים מצמררים על מעצרים, גולאגים, חשש לחיי קרובים והתפרקות חיים

למען קרבנותיו של סטלין ומשפחותיהם, למען סבי שלי – שיישאר לנצח בן 40 ושמקום קבורתו אינו ידוע – אני מקווה ששרבקובה צודקת. אני מקווה מאוד שנוסטלגיה ל"עבר המפואר" והנרטיב של "מנהל יעיל" לא יצליחו להשתיק את האמת.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מדליק נר עם שר ההגנה, סרגיי שויגו, בקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מדליק נר עם שר ההגנה, סרגיי שויגו, בקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קסניה סבטלובה מנעה כניסה לישראל והופעה של להקת רוק רוסית ששרה על פטריוטיזם וערכים שמרניים ומסורתיים בגלל שלא התאימה להשקפת עולמה הליברלית פוסט מודרנית. היא טענה שזאת להקה לאומנית מסוכנת... המשך קריאה

קסניה סבטלובה מנעה כניסה לישראל והופעה של להקת רוק רוסית ששרה על פטריוטיזם וערכים שמרניים ומסורתיים בגלל שלא התאימה להשקפת עולמה הליברלית פוסט מודרנית. היא טענה שזאת להקה לאומנית מסוכנת. אני במקומה הייתי ממלא פי במים ושותק. קסניה סבטלובה בעצמה מתנהגת כמו פליטרוקית וקומיסרית תרבות. ולא תשמעו ממנה אף לא מילה אחת על הסגידה הממלכתית באוקראינה ללאומנים אוקראינים שרצחו יהודים בשירות הרייך השלישי. שום מילה על מצעדים לכבוד סטפן באנדרה וחטיבת האס אס האוקראינית גאליצינה. כולם מוגדרים ביד ושם כפושעי מלחמה נאצים.

עוד 2,176 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 5 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

53% ממצביעי הימין בבחירות האחרונות תומכים בטענות המפגינים נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה, 28% מהם תומכים במחאה האישית נגד נתניהו, ו-34% סבורים שהתנהלותו הערכית-אישית גרועה או לא טובה ● בפרק על משבר הקורונה השיבו קרוב ל-70% מהנשאלים כי הכנסתם נפגעה במידה כזאת או אחרת בחודשים האחרונים

עוד 754 מילים

בכירי הליכוד

מפלגת הליכוד גאה ומתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית, ושנציגיה נבחרים בבחירות על-ידי כל חברי המפלגה. אבל משהו שם לא עובד. בחברה דמוקרטית אנשים לא מפחדים להביע את דעותיהם. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם מכך, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם.

מפלגת הליכוד מתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם – לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם

נבחרי הליכוד בכנסת ובממשלה מרבים להופיע בתקשורת. רובם לא נראים ולא נשמעים טיפשים. אורח חייהם והתנהגותם נורמטיביים. לא מדובר בגנבים החומסים את הקופה. מדובר באנשים סבירים – כאלה שבעולם הערכים שלהם יש טוב ורע, ומידה למה ראוי ומה פסול בהתנהגות בני האדם.

אנשים אלה מבינים שאדם שמבקש מתנות מאחרים ראוי לגנאי, אף אם אין בקבלת המתנה עניין פלילי. ודאי שהם סולדים מאדם שמשית על הקופה הציבורית הוצאות שוטפות לצרכי מחיה שלו ושל משפחתו, ובמיוחד הוצאות בגין בתיו הפרטיים בה בעת שלרשותו מעון רשמי, שבעלויותיו נושאת המדינה.

לא יכול להיות שאותם נבחרי הליכוד, בהיותם אנשים נורמטיביים, מקבלים את מעשיו של נתניהו כפי שהם מופיעים בכתבי האישום (מדובר כאן על עובדות, שהמחלוקת בין אנשים שונים היא באשר למסקנות המשפטיות הנגזרות מהן).

הרי לא ניתן שלא לתעב את הדרישות למתנות וקבלת המתנות של נתניהו מחבריו המיליונרים. לא ניתן שלא לחוש באי-נוחות מהשיחות שנתניהו מנהל עם הבעלים של ידיעות אחרונות. אי-אפשר שלא להרגיש קבס בגין הפעילות וההתערבות של אנשי משפחת נתניהו בכל מה שקורה בפרסומים של אתר וואלה.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, שמשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, כשהוא לא מקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא, ונותן לה משקל ראוי. הם ודאי חשים אי נוחות קלה בחזה, כשראש הממשלה, שמבקש היתר לקבל כספים מקרוב משפחה בחו"ל, מושך את בקשתו כדי לנסות ולהסתיר מרשויות המדינה עסקים ומקורות רווח פרטיים שלו.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, המשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, מבלי להקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא

נבחרי הליכוד שומעים קולות ומודעים למעשים של אנשי משפחתו הגרעינית של ראש הממשלה, ויחד עם תחושה של אמפטיה ורחמים, ודאי שהם חשים גועל נפש ממופעים ומעשים של אנשים אלה.

אני מניח – איני יכול שלא – שבכירי הליכוד חושבים שמנהיג ציבור בכלל, ומנהיג מדינה בפרט, נדרש להשרות נורמות של התנהגות ומוסר, ונדרש ממנו לשמש דוגמא באורחות חייו. הם אינם אטומים, וכנראה, מודעים לכך שעניינו של נתניהו קורע את העם ומזיק לענייני המדינה.

אני מתכלל את האמור לעיל, ומגיע למסקנה, שבכירי הליכוד אינם רואים בנתניהו איש הראוי לשמש מנהיגה של מדינת ישראל. להפתעתי, אין בתוכם קול הנשמע ברמה הדורש את הסתלקותו של נתניהו מהשלטון.

כאן אני מגיע למסקנה עצובה: בכירי מפלגת הליכוד – מפלגת השלטון – הם חבורת פחדנים, אנשים נטולי יושרה, שכל מעשיהם מכוונים אך ורק להפקת רווח אישי, שמירה על מעמדם וקידום אישי – עכשיו, בסביבה הפוליטית בה הם מצויים. הם לא מעזים לפעול ולשנות את הסביבה והנסיבות בתוכן הם פועלים, כדי לאפשר לעשות את מה שנכון.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם ביותר מחשש להלשנה ומנקמת השלטון. אני רחוק מהסביבה של הנהגת הליכוד, אבל בחיוב היגיון פשוט אני מגיע למסקנה שהפחדה וטרור על המחשבה החופשית והבעת הדעה שורה בקרב בכירי מפלגת השלטון. לא בדיוק סביבה דמוקרטית.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם מחשש להלשנה ומנקמת השלטון

שתיקתם ושיתוקם של בכירי הליכוד הם המאפשרים את המציאות הנפשעת וההזויה בה אנו מצויים. אמר הנביא עמוס: "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?" על בכירי הליכוד להתעשת, להיוועד, לעשות מעשה ולפתור את התסבוכת בה מצויה המדינה. אלכסנדר התיר את הקשר הגורדי עוד לפני שזכה לתואר "הגדול". בכירי הליכוד נדרשים "להיות אדם" ולעשות מעשה. כל-כך פשוט. אולי בכל אופן דרושה כאן "גדולה", ויהיה בין עושי המעשה מי שיוכיח עצמו ויכונה "הגדול".

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים

נתניהו: "ההפגנות מאורגנות ממגדלי צמרת. מסיימים והולכים לאכול בוולדורף אסטוריה"

יושב ראש האופוזיציה לפיד לראש הממשלה: "אתה יודע למה המפגינים באים לבלפור? כי הם בעלי הבית. זה לא הבית שלך, זה הבית שלהם. הם באו להגיד לך שהחוזה נגמר" ● בנט: ביקשתי מספר פעמים להיפגש עם נתניהו, אך הוא סירב ● המוסד לביטוח לאומי עדכן שמחצית מהמענקים הועברו לציבור הזכאים ● מיקי זוהר הדיח את שלמה קרעי מחברותו בוועדת הבחירות המרכזית

עוד 25 עדכונים

בדרום אפריקה מפיקים לקחים מהאיידס, ומסרבים למות מבושה

דרום אפריקה מתמודדת עד היום עם ההשלכות הקשות של הכחשת מגפת האיידס על ידי מנהיגיה הקודמים ● אבל רופאים וחוקרים הפועלים במדינה רואים בכך קרן אור, בכל הנוגע להתמודדות עם מגפת הקורונה ● בניגוד לארה"ב, למשל, אצלנו מתמודדים עם המשבר בישירות ובאחריות, הם אומרים ● ועדיין, דרום אפריקה ניצבת במקום החמישי בקרב המדינות מוכות הקורונה ובמקום הראשון בשיעור ה-HIV

עוד 1,104 מילים

ההרתעה הישראלית התחזקה - בלי אף ירייה

הפיצוץ בלבנון מבחינת הלבנונים, הימצאות חומרי נפץ של חזבאללה במתחמי מגורים הייתה כל השנים משהו אמורפי ● אבל אחרי הפיצוץ האדיר בנמל ביירות, כולם מבינים את פוטנציאל הנזק והסכנה ● כשמוסיפים זאת למצב הכלכלי בלבנון, חזבאללה הוא הכתובת למחאה ● "דוקטרינת הדאחייה" הישראלית - שמדברת על הרס תשתיות נרחב בלבנון - קיבלה אתמול ממד הרתעתי משמעותי, מבלי שנורה אף כדור ישראלי ● פרשנות

עוד 539 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל מעורבת במהומה האזורית, גם אם מנסה להרחיק עצמה

עדיין אין יודעים מי עומד מאחורי הפיגוע הגדול בנמל ביירות, אם בכלל היה פיגוע, אלא תאונה, אבל כך או אחרת מתנהלת כעת מערכה על השליטה בים התיכון, שמעורבות בה מעצמות עולמיות ואזוריות.

לבנון הייתה קשורה במערכה הזאת באופן עקיף, ואין להוציא מכלל אפשרות שכך או אחרת גם הפיגוע בנמל ביירות קשור איכשהו במערכה הגדולה.

במערכה הנוכחית על השליטה בים התיכון מעורבות מעצמות עולמיות ואזוריות. לבנון הייתה קשורה בה בעקיפין, ואין להוציא מכלל אפשרות שגם הפיגוע בנמל ביירות, אם אכן היה פיגוע, קשור איכשהו במערכה הגדולה

מה שכן ברור – שתי זירות עיקריות שבהם כבר מתנהלת  מלחמה, הן סוריה ולוב. על מנת להבין את מהותה של המלחמה הזאת יש לנתח את הדומה והשונה בשתי החזיתות של אותה מלחמה, ומה הם המניעים של הצדדים הלוחמים בה, אם במישרין או בעקיפין.

מה שדומה בסוריה ובלוב הוא ששתי המעצמות, ארצות הברית ורוסיה, עומדות זו מול זו, כאשר לכל אחת מהן בעלי ברית שהם ה-BOOTS ON THE GROUND. בסוריה ובלוב יש שדות נפט, בלוב הם עשירים, בסוריה פחות, אבל לחופי סוריה ולבנון פוטנציאל של מציאת שדות גז עשירים.

שדות הנפט של סוריה נמצאים בשטח הכורדי, שהם בעלי הברית של ארצות הברית, וממש בימים אלה עומדים לפני סיום השיחות על חתימת חוזים להפקת נפט בין ממשל רוז'אבה, בהנהגת מפלגת PYD לבין חברות אמריקניות.

בלוב נמצאים שדות הנפט העשירים בשליטת הממשל הלאומי של המרשל חפתר, היושב בבנגזי, אבל הם משותקים, בגלל העימות האמריקני-רוסי. רוסיה היא בעלת בריתו של חפתר, והמיליציה של ווגנר היא הכוח הצבאי הזר המשמעותי ביותר שעוזר לו במלחמה מול ממשלת ההסכמה היושבת בטריפולי, שהיא ממשלת אחים מוסלמים.

עמדת ארצות הברית במלחמה בלוב איננה ברורה, אבל על פי מקורות לוביים, בגלל שרוסיה תומכת בחפתר, ארצות הברית תומכת באוייביו שבטריפולי. לדבריהם, ארצות הברית רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, ברגע שיחזרו לפעול.

לדברי מקורות לוביים, ארה"ב רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון, כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, כשיחזרו לפעול

הדרך שבה ארצות הברית חוסמת את רוסיה מתוחכמת מאוד. היא מכירה רק בבנק המרכזי של לוב כגוף שדרכו יעברו עסקאות הנפט. הבנק הזה יושב בטריפולי תחת שליטת ממשלת האחים המוסלמים, ומכאן שלא חפתר והרוסים ייהנו מרווחי הנפט, אלא האחים המוסלמים.

האם מן המשוואה הזאת אפשר לגזור גזרה שווה לגבי הפיגוע בביירות? קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט.

כאשר החברות האמריקניות יחתמו על העסקה עם הכורדים, השאלה היא כיצד הנפט הזה יועבר? דרך הנמלים הסוריים שבשליטת רוסיה בוודאי שלא. תורכיה? ארדואן כבר השמיע התנגדות לעסקה עם הכורדים. מה שנשאר זה נמל לבנון. לא פשוט, כי גם אסד מתנגד לעסקה, אבל תמורת תשלום לקופתו הריקה אפשר להסדיר את העניין. ובכלל הקשרים בין PYD לאסד היו תמיד טובים, ועד היום יש קשר טוב ביניהם. PYD מעולם לא הייתה חלק מן המרד הסוני הגדול נגד אסד, מה שאיפשר לאסד להקצות כוחות נגד המורדים. אם כך, כאשר מחפשים מניע לפיגוע בנמל ביירות, אין להוציא את ההקשר הזה מכלל חשבון.

קו משותף נוסף בין סוריה ללוב היא המעורבות התורכית. תורכיה הקימה בסיס חזק באידליב, שהוא כבר מחוז תורכי הלכה למעשה, והכוחות שהיא שולחת להילחם בלוב הם בעיקר תורכמנים מסוריה. גם מנהיג ממשלת ההסכמה, פואד א-סראג', הוא ממוצא תורכי, ושורשי משפחתו נטועים באזור איזמיר בתורכיה. כך, שההשפעה התורכית בלוב מבוססת על ההיסטוריה העות'מאנית, ועל הגרעין התורכי בטריפולי, וכמובן הקשר של האחים המוסלמים המלכד את תורכיה וקטאר לתמיכה בטריפולי מול בנגזי, או טריפוליטניה במערב מול קרינאיקה במזרח.

קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט

התמיכה של קטאר ותורכיה בממשלת טריפולי הביאה את מצרים, סעודיה והמיפרץ לתמוך בחפתר. השבטים הבדווים של לוב בעיקרו של דבר תומכים בחפתר (ובסיף אל-איסלאם קדאפי היושב בדרום המדברי). ההתקדמות הגדולה של חפתר לפני חצי שנה לכיוון הגבול עם תוניס לא היה פרי של נצחונות מזהירים בשדה הקרב, אלא מכיוון שהמיפרץ קנה את השבטים היושבים בדרך בכסף טוב, והם איפשרו לו לעבור.

כאשר החליטה מצרים כי אולי חלוקת לוב עדיפה מבחינתה, נפסק המימון של המיפרץ לשבטים, וצבא חפתר נאלץ לחזור על עקבותיו. מדוע עשויה מצרים לחשוב שחלוקת לוב עדיפה לה? מכיוון שיתנתק הקשר בין הבנק המרכזי בטריפולי, ובנק מרכזי חדש שיוקם בבנגזי יוכל להפעיל את שדות הנפט.

זה מסביר את המחלוקת הפנים אירופית בשאלת לוב בין צרפת לאיטליה. צרפת ואיטליה מתחרות זו בזו לגבי של מי הים התיכון. איטליה דבקה בססמה הרומאית הישנה של מארה נוסטרום – הים שלנו, בעוד צרפת חולקת על כך, והיא הקימה את המסגרת של הצהרת ליסבון, שבו היא מתיימרת להנהיג את המדינות השוכנות לחופי הים התיכון.

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש".

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש"

צרפת ואיטליה אינן חלק מן המאבק על סוריה, אבל סוגיית חלוקת סוריה עומדת גם היא על הפרק, כאשר דווקא הכורדים של PYD בגלל קשריהם הטובים עם אסד, מתנגדים לחלוקת סוריה, אלא מדברים על נוסחה של ביזור השלטון המרכזי, כלומר: דמשק תישאר הבירה, אבל תאבד סמכויות מול המחוזות. גם השבטים הבדווים של סוריה מדברים בשפה דומה, אבל רואים בכורדים של PYD אוייב, וזה עניין לדיון נפרד.

איטליה וצרפת, המתחרות על הנהגת הים התיכון, לא כל כך שמות לב לשחקן החדש, הבעייתי, בזירה, והיא תורכיה.

תורכיה מתוסכלת על כי דווקא בחופיה לא מוצאים גז טבעי, והיא רוצה להיות שותפה באמצעות חבלה באינטרסים של האחרים. הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה.

לעימות הזה יש גם היבטים צבאיים: המתיחות בלוב בין מצרים לתורכיה, החיכוכים בים התיכון בין הצי התורכי לציים של צרפת ואיטליה.

הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה

מכאן, ככל שישראל מנסה להרחיק את עצמה מן המהומה האזורית, וטוב שכך, בכל זאת היא מעורבת, והאינטרסים שלה מעורבים, גם בסוריה וגם בים התיכון, וראוי כי תעשה בחינה זהירה כיצד היא יכולה להיות חלק מן המשחק האזורי, כי מתברר שאיננה יכולה לחמוק מכך לתמיד.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,009 מילים
עודכן לפני 12 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אבנר משלם מלא ומשלם טוב"

בדיקת זמן ישראל אבנר נתניהו שוכר דירה בבניין יוקרתי בבעלות היהלומן תומר ברוך, בפינת הרחובות בלפור ועזה, שמחובר מצד אחד למתחם המאובטח של מעון השרד של אביו - ומצד שני לרחוב ראשי שבו מתקיימות הפגנות ● הכניסה לבניין, כולל זאת של דייריו ושל לקוחות חנות התכשיטים שם, אפשרית רק תחת השגחת שב"כ ● אחד השכנים: "זה קשה מאוד לחיות ככה" ● הבעלים: "לדיירים זה נוח, נותן להם תחושת ביטחון"

עוד 1,388 מילים ו-1 תגובות

כל נסיגה עשויה לסמל את קץ הקריירה עבור גנץ או נתניהו

אף אחד לא חושב שתקציב חד-שנתי זה רעיון טוב ואיש מלבד נתניהו לא רוצה ללכת לבחירות ● אבל המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של ראש הממשלה והחליפי ● שרי כחול-לבן לוחצים על גנץ להתפשר מפחד הסקרים ● דרעי מנסה למצוא פתרון מחשש שהחרדים יתנקמו בקלפי על הטיפול בקורונה ● וכולם במירוץ חסר סיכוי נגד הזמן ● פרשנות

זה נראה כבר חסר תקנה וכמעט חסר סיכוי. משני צדי המתרס עומדים שני פוליטיקאים שכל נסיגה שלהם בנושא התקציב היא אסון אישי ופוליטי, כמעט קץ הקריירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע שתקציב חד-שנתי הוא בדיחה שלא מקובלת על רוב הכלכלנים במדינה ועל פקידי האוצר. מצד שני, נתניהו יודע שאם תקציב דו-שנתי יעבור, הוא ייכנס למציאות שאינו יכול לסבול.

נתניהו, לפי האנשים הקרובים לו ביותר, משוכנע – בעיקר בשנתיים האחרונות – שהוא שליח האל, הנבחר שנועד להנהיג את העם הזה, ואין בלתו.

תקציב דו-שנתי גונז גם את הייעוד הזה. תקציב כזה מבשר על יציבות שלטונית, מונע מנתניהו נקודת יציאה לבחירות וסולל במישרין את הדרך למשפט בינואר הקרוב שממנו הוא לא יודע לאן יגיע.

בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

ומעבר לזה, תקציב דו-שנתי מחייב את נתניהו לקיים את הרוטציה. כך יעבור השלטון מהאיש שבטוח שרק הוא יכול, אל האיש שנתניהו בטוח שאינו יכול להנהיג אפילו מחלקה.

ראש הממשלה החליפי בני גנץ רואה את הדברים בדיוק בצורה ההפוכה. זה כבר לא התקציב, אלא מה שעומד מעבר לו.

גנץ מכיר את התוכניות הגדולות של נתניהו, שבאות כמובן על חשבונו. הוא יודע שכניעה שלו בנושא התקציב זו התבזות נוספת, אחרי כל מה שעבר בשנה האחרונה עם נתניהו ובכלל.

אנשים שדיברו עם גנץ בימים האחרונים יצאו בתחושה שאין לו מה להפסיד. ממילא הוא רוצה ללכת כבר, אז לפחות שזה יהיה על נושא עקרוני ועם קצת כבוד.

"הבעיה היא גם עם השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים לכחול-לבן עשרה מנדטים במקרה הטוב", אומר גורם פוליטי בכיר. "הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם".

"הבעיה היא השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים להם 10 מנדטים במקרה הטוב. הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם"

אנשים רבים מנסים להוציא את נתניהו וגנץ מהפלונטר העמוק הזה. אחד מהם הוא השר אריה דרעי, שמחויב לגנץ בעניין הרוטציה. דרעי, איש יצירתי שיודע לעבוד, מדבר בכל יום עם נתניהו, גנץ, גבי אשכנזי ואבי ניסנקורן כדי למצוא פשרה.

לדרעי, כמו לכל מנהיג חרדי, יש מוטיבציה מיוחדת למנוע בחירות. הקורונה הכתה במגזר באכזריות, בעיקר ברמה הכלכלית והתדמיתית. החרדים מרגישים שונים לרעה, טוענים שמוטלים עליהם סגרים שלא לצורך וסובלים מאכיפה בררנית. רבים מהם שחיו על הקצבות של עמותות חסד, לא מקבלים כסף אחרי שהברזים נסגרו, בעיקר בחו"ל. הם צריכים היום פתרונות, לא בחירות.

אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אבל כל זה לא עוזר. גם המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של נתניהו וגנץ. המרוץ הוא נגד הזמן. "אם לא נעביר את התקציב השבוע, מקסימום עד יום ראשון, לא יהיה כבר זמן להעביר את התקציב בשלוש קריאות בכנסת".

"אין לנו גם דרך לאיים על נתניהו", מודה פוליטיקאי חרדי בכיר. "מילא אם היו כאן שני גושים שווים, אבל היום גנץ בקושי עם עשרה מנדטים. מה נגיד לנתניהו? במה נאיים עליו? שנלך עם לפיד וליברמן? זה הרי אקדח בלי כדורים. אפילו בלי קפצונים".

עוד 453 מילים

בניגוד לדעת כל המומחים, רה"מ מתעקש להעביר תקציב לשלושה חודשים, כאשר אפילו בוועד בית זה לא היה קורה ● הוא גם מתכנן להטיל הסגר נוסף, ולהמתיק את המהלך עם המטרת כסף שלישית לקראת החגים ● אם מחברים את כל חלקי הפאזל, נראה שלנתניהו יש דרך מילוט אחת ממשפטו, והיא עוברת דרך הכיס של כולנו ● פרשנות

עוד 728 מילים ו-2 תגובות

עיתונאים מהימין "לא קובעים כלום בסדר היום הישראלי", התבכיין קלמן ליבסקינד בטור שפרסם ביום שישי האחרון תחת הכותרת "אמצעי התקשורת לא מסקרים את ההפגנות, הם משתתפים בהן" ● יומיים אחרי, ראש ממשלת ישראל פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהקראת מאמרו של ליבסקינד ● זו לא האירוניה היחידה שעולה מהטור שלו ● וגם לא עיוות היחיד שמופיע שם ● דעה

עוד 2,496 מילים ו-1 תגובות

ראיון הזמן הצהוב

"אנחנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם", מספרות חברות הקבוצה החדשה "אמהות נגד אלימות המשטרה", המלווה את המחאה בבלפור ● במוצ"ש, החומה האנושית קיבלה סימנים כחולים - ובכל זאת הייתה שמחה ● "הניצחון האמיתי שלנו היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה מתייחס ככה לאמא?"

עוד 1,065 מילים

ממשלת ישראל הציעה סיוע הומינטרי ורפואי ללבנון

הלשכות של גנץ-אשכנזי ונתניהו הוציאו הודעות נפרדות על הצעת הסיוע וטענו שהיא בהנחייתם ● נתניהו הציע לחרדים 400 מיליון שקל בתמורה לתמיכתם בבחירות ● במקרה כזה, גנץ יבחן חוק לפסילת נתניהו ● הפרופיל של "דנה רון" שייך לתושבת חוץ ● נתניהו סייר ברמלה והתקבל בקריאות "ימותו כל השמאלנים" ● צה"ל הקים מפקדת קורונה

עוד 33 עדכונים

אחרי כל מה שעשה, נתניהו לא יזכה לשום הנחת סלב

במערכת הפוליטית החלו הספקולציות כי פניו של נתניהו לעסקת טיעון במשפטו ● ההערכה הזו מתחזקת מעצם העובדה שפרקליטיו של נתניהו - המתחלפים תדיר - לא עושים דבר כדי להשלים חומרי חקירה, חודשים ספורים לפני ששלב ההוכחות יתחיל ● דלתה של התביעה תמיד פתוחה לנתניהו לפתוח במו"מ על הסדר טיעון ● אולם עסקה שמשמעותה ביטול כתב האישום נגד נתניהו, היא מדע בדיוני ● פרשנות

עוד 986 מילים ו-1 תגובות

ההיגיון שנכון ללבנון נכון גם לסוריה - ישראל תגיב

ההתקפה של חוליית המחבלים בגולן הבוקר אינה יוזמה מקומית של ארגון קטן ● הכנת מטענים, תנועה בציר מוסתר וגיבוש חוליה, אלה פעולות שמצריכות ידע והכוונה ● ישראל פעלה על בסיס מודיעין מדויק, הרגה את חוליית המחבלים, ושידרה מסר שמבחינתה החשבון יכול להיסגר כאן ועכשיו - מול חיזבאללה, לא מול סוריה ● פרשנות

עוד 646 מילים

המתנה של מתניהו לנתניהו

אין מיגון תקני ל-2.6 מיליון ישראלים, תכנון רשלני הכפיל את עלויות ההקמה של מעון רה"מ ושל בניינים עבור המוסד, וחומרים בארכיונים של המדינה לא מוגנים - לפי דוח מבקר המדינה ● אבל גם כשהמילה "ליקויים" כבר מוזכרת, מיד אחריה מופיעים ציונים לשבח ● הדוח גם נמנע ממסקנות אישיות, כך שבעלי תפקידים בגופים המבוקרים יכולים לישון בשקט בכל הנוגע לנשיאה באחריות ● "בהכירי את אנשי הביקורת, אם זה היה תלוי בהם, השבחים האלה לא היו נכנסים"

עוד 2,004 מילים

ועדה של משרד הבריאות המליצה לפני שנה להוסיף מיטות אשפוז ותקנים, אך המלצות הוועדה לא קוימו - גם הרבה אחרי פרוץ המגפה ● יו"ר איגוד הרופאים הפנימיים: "לא בונים מקומות אשפוז, וכמעט לא הוסיפו תקנים, למרות שיש רופאים ואנשי צוות מובטלים" ● "הייתה לממשלה שנה והיא לא זזה, ועכשיו אין זמן עד החורף. יהיה רע מאוד" ● מנכ"ל רמב"ם: "ללא פעולה מידית, מטופלים יוצאו מבתי החולים"

עוד 1,622 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה