דיוקנו של סטלין נישא במצעד של המפלגה הקומוניסטית ברוסיה, נובמבר 2015 (צילום: AlexeyBorodin/istockphoto)
סטלין רצח עשרות מיליונים, עכשיו הוא עושה קאמבק

סטלין כוכב עליון

מיוחד

בארצות הברית ובמערב אירופה, פסליהם של שליטים אכזריים וגזענים נופלים בזה אחר זה, וההיסטוריה מקבלת פנים ראויות יותר ● אבל ברוסיה ובמדינות ברית המועצות לשעבר מתרחש תהליך הפוך ● יוסיף סטלין - שהיה אחראי ישירות לרצח מיליונים מבני עמו - זוכה לתהילה מחודשת בחסות פוטין והכנסייה ● הצעירים אינם מכירים אותו, ומי שכן מכיר זוכר אותו כ"מנהיג חזק עם חולשות" ● קסניה סבטלובה על הרודן ששלח את סבה אל מותו, ועמד מאחורי עלילת הדם שהרסה את חייה של סבתה הרופאה

כיפות הזהב הנוצצות של הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, שבנייתה הסתיימה לאחרונה, מתנשאות גבוה מעל פארק "פטריוט" במוסקבה. בניית הקתדרלה, הידועה גם בשם קתדרלת תחיית ישו, הייתה מתוכננת להסתיים לקראת מצעד יום הניצחון ב-9 במאי. זו הייתה אמורה להיות חגיגה גדולה, לציון יום השנה ה-75 לניצחונה של רוסיה על גרמניה הנאצית.

בשל משבר הקורונה המתמשך, חנוכת הקתדרלה נדחתה ל-22 ביוני – יום הזיכרון והאבל המציין את פלישת הנאצים לברית המועצות ואת פתיחתה של המלחמה הפטריוטית הגדולה, והמצעד – ל-24 ביוני. אבל גם לפני חניכתו הרשמית, המבנה העצום, המוקדש הן לתחייתו של ישו והן לניצחונה של רוסיה על הנאצים במלחמה הפטריוטית הגדולה, הפך למוקד של מחלוקת.

בסוף אפריל, תמונות של פנים הקתדרלה הודלפו לתקשורת. עיטורי הפסיפס שעל הקירות הציגו לא רק דמויות של קדושים או של גיבורי מלחמה רוסים, אלא גם כמה פרצופים מוכרים מהמאות ה-20 וה-21. לצד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה סרגיי שויגו, אפשר היה לזהות בקלות את יוסיף סטלין, המנהיג הסובייטי האכזר שרצח מיליונים מנתיניו שלו בתקופה של דיכוי סדיסטי.

הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, 28 באפריל 2020 (צילום: סרגיי קיסלב, סוכנות הידיעות של מוסקבה באמצעות AP)
הקתדרלה בפארק פטריוט, 28 באפריל 2020 (צילום: סרגיי קיסלב, סוכנות הידיעות של מוסקבה באמצעות AP)

סטלין, שבצעירותו היה פרח כמורה שלמד בסמינר הדתי של טיפליס (היום טביליסי, גאורגיה), הפך לאויב מושבע של הכנסייה ושל הדת בכלל.

ב-1931, סטלין השמיד את קתדרלת ישו המושיע, מבנה מפואר שיזם הצאר אלכסנדר הראשון ושבנייתו נמשכה 40 שנה. ב-1958 נבנתה במקום ברכת שחייה בהוראת ניקיטה חרושצ'וב, ולבסוף הקתדרלה נבנתה מחדש בשנים 2000-1995, לאחר התפרקותה של ברית המועצות. ב-1932 סטלין פתח במסע חסר רחמים להכחדת הדת. ב-1937 הוא ניצח על הטיהורים הגדולים, שהוצאו לפועל על ידי נאמניו, ובהם נרצחו מיליוני גברים, נשים וילדים רוסים, אוקראינים, יהודים, טטרים, לטבים ואסטונים, לצד רבים אחרים, ובכללם אנשי כמורה.

רוסים נוצרים רבים חתמו על מכתב לבישוף של מוסקבה, המוחה על הכללתו של סטלין בעיטורי הקיר של הכנסייה בשל פשעיו, אבל במשך זמן מה הן הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והן הצבא הגנו על ההחלטה.

רוסים נוצרים רבים חתמו על מכתב לבישוף של מוסקבה, המוחה על הכללתו של סטלין בעיטורי הקיר של הכנסייה בשל פשעיו, אבל במשך זמן מה הן הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והן הצבא הגנו על ההחלטה

באמצע מאי הן דמותו של פוטין והן דמותו של סטלין נעלמו מעיטורי הפסיפס. כמה חלקים בציבור הרוסי תמכו במהלך, בשעה שרבים אחרים זעמו על כך.

דיוקנו של סטלין נראה כאן בעיטור קיר שאמור היה להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית (צילום: באדיבות MBH Media)
דיוקן סטלין נראה בעיטור קיר שאמור היה להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים (צילום: באדיבות MBH Media)

באותו הזמן, שתי ישויות פרו-רוסיות שהכריזו על עצמאות – הרפובליקות של דונטסק (דונצק) ודרום אוסטיה – שינו את שמות ערי הבירה שלהן, דונטסק וצחינוואלי בהתאמה, לסטלינו וסטליניר.

כנס שהתקיים במאי 2020 תחת הכותרת "לקרוא את סטלין", שמשתתפיו תיארו את סטלין כמנהיג פוליטי וצבאי דגול, צבר כמעט חצי מיליון צפיות ביוטיוב בתוך כמה ימים, ופסל חדש של סטלין נחנך ליד העיר קירוב.

באותו הזמן, שתי ישויות פרו-רוסיות שהכריזו על עצמאות – הרפובליקות של דונטסק (דונצק) ודרום אוסטיה – שינו את שמות ערי הבירה שלהן, דונטסק וצחינוואלי בהתאמה, לסטלינו וסטליניר

אף על פי שסטלין הוא אחת הדמויות האפלות ביותר בהיסטוריה של רוסיה, על פי סקר משנת 2018, חצי מהנוער הרוסי עד גיל 24 מעולם לא שמע על הזוועות שבוצעו תחת משטרו. אז למה הוא זוכה כעת לפופולריות בקרב מיליוני רוסים?

ומטריד לא פחות: מדוע הקרמלין מקדם היום את דמותו, וכיצד התעמולה הזאת צפויה להשפיע על רוסיה המודרנית ולעצב אותה?

פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והבישוף של מוסקבה, קיריל הראשון, נושא נאום בטקס חנוכת הקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, כשלצדו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)
פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית ובישוף מוסקבה, קיריל הראשון, נואם בחנוכת קתדרלת הכוחות המזוינים, לצד פוטין והשר שויגו, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)

רודן אכזר או "מנהל יעיל"?

בשנות הפרסטרויקה, מ-1985 עד 1991, כשגדלתי במוסקבה, נראה היה שלא עובר יום בלי שיתפרסמו ספר חדש, פרקי זיכרונות או ראיון על הדיכוי, הרעב, העינויים והחיסולים של בני אדם תחת שלטונו של סטלין. נדמה היה שכולם קראו את "ארכיפלג גולאג" של אלכסנדר סולז'ניצין ואת הזיכרונות הכואבים של לב רזגון.

לפתע, דברים שבקושי נלחשו במשך עשורים התעוררו לחיים.

בשנות הפרסטרויקה, מ-1985 עד 1991, כשגדלתי במוסקבה, נראה היה שלא עובר יום בלי שיתפרסמו ספר חדש, פרקי זיכרונות או ראיון על הדיכוי, הרעב, העינויים והחיסולים של בני אדם תחת שלטונו של סטלין

נהיה בטוח לדבר על קרובי משפחה שנעלמו במהלך הטיהורים המחרידים של 1937, שבהם אנשים נעצרו בחשכת הלילה כדי להימנע מעדים. לאחר חקירות, עינויים ומשפטי בזק, חלקם הוצאו להורג, ואחרים נשלחו לגולאגים – מחנות העבודה הידועים לשמצה בהרי אורל, בסיביר ובאזורים מרוחקים אחרים.

עם התגברותו של שטף המידע הזה, פסלים של לנין וסטלין הופלו ונותצו, ואנשים החלו לדבר, לפתוח פצעים ישנים ולהעלות זיכרונות אסורים.

# Наверное, всем уже известно, что в Кировской области в честь 75-летия Победы был открыт памятник Сталину. Однако…

פורסם על ידי ‏‎Евгений Иванов‎‏ ב- יום חמישי, 28 במאי 2020

כך למדתי על גורלו של סבי קונסטנטין, אביו של אבי, שנעצר ב-1937 והוצא להורג ב-1938, ועל "משפט הרופאים" בשנים 1953-1951.

האחרון היה קמפיין אנטישמי מרושע שבו הואשמו אלפי רופאים יהודים – בהם סבתי ויקטוריה – במזימה להרעיל את סטלין. הם איבדו את מקומות העבודה שלהם והתכוננו להישלח לסיביר, עד שכמה שבועות לאחר מותו של סטלין, ההנהגה הסובייטית החדשה התנערה מהפרשה והודיעה כי מדובר בעלילה.

את הסיפור של משפחתי חולקות עוד אלפי, ואפילו מיליוני, משפחות סובייטיות אחרות. הוא איננו ייחודי – וזה מה שעושה אותו מזעזע אף יותר.

כך למדתי על גורלו של סבי קונסטנטין, שנעצר והוצא להורג ב-1938, ועל "משפט הרופאים". האחרון היה קמפיין אנטישמי מרושע שבו הואשמו אלפי רופאים יהודים – בהם סבתי ויקטוריה – במזימה להרעיל את סטלין

שלושה עשורים לאחר הפרסטרויקה, הכול השתנה. הגיבורים של אותו עידן נתפסים היום כאינטלקטואלים או אופורטוניסטים תמימים שהרסו את מה שנותר מהאימפריה הסובייטית, בעוד מורשתו של סטלין זוכה לעדנה מחודשת.

לפי סקר של המכון העצמאי הרוסי "מרכז לבאדה", 70% מהרוסים סבורים כי סטלין מילא תפקיד חיובי בהיסטוריה הרוסית. ב-2016 שיעורם עמד על 54%.

סבה של הכותבת, קונסטנטין ולריוס, שני מימין (צילום: Courtesy)
סבה של הכותבת, קונסטנטין ולריוס, שני מימין (צילום: Courtesy)

"ב-2010 כבר הרגשנו את השפעת הפרו-סטליניסטים על החברה שלנו, ופחות או יותר הבנו מה קורה", אומרת אירינה שרבקובה, היסטוריונית ומחברת ספרים, וממייסדי ארגון זכויות האדם "ממוריאל", העוקב אחר עליית הסטליניזם ברוסיה.

"אחת המשתתפות בסדרת דיונים שקיימנו הייתה נערה שסבא שלה הוגלה פעם בכוח על ידי סטלין מליטא לסיביר", מספרת שרבקובה. "היא ציינה שלדעתה, סטלין היה 'מנהל יעיל'. זה היה בתקופה שבה פוטין נהג לדבר הרבה על הצורך במדינה חזקה שבראשה עומד מנהל יעיל – וסטלין הפך במהרה לסמל של מדינה כזאת, מנהיג שסמכותו הייתה בלתי מוגבלת".

אירינה שרבקובה, היסטוריונית ומחברת ספרים, ממייסדיו של ארגון זכויות האדם "ממוריאל" (צילום: Courtesy)
אירינה שרבקובה, ממייסדי "ממוריאל" (צילום: Courtesy)

לדבריה, דובר ברוסיה על דמויות חזקות מאז תקופתו של הנשיא בוריס ילצין, אבל אפילו פיוטר הגדול או איוואן האיום (איוואן הרביעי) לא זכו לתהודה כמו סטלין. זאת מפני שסטלין יכול לייצג נטיות אנטי-מערביות ואנטי-ליברליות חזקות מבלי להרחיק אנשים מבוגרים יותר, שחשים תסכול לנוכח ההידרדרות הכלכלית והשחיתות, ועדיין תומכים באידאולוגיה שמאלית לניניסטית, אומרת שרבקובה.

"אחת המשתתפות בסדרת דיונים שקיימנו הייתה נערה שסבא שלה הוגלה פעם בכוח על ידי סטלין מליטא לסיביר. היא ציינה שלדעתה, סטלין היה 'מנהל יעיל'. זה היה בתקופה שבה פוטין דיבר הרבה על הצורך במדינה חזקה"

"גם הכנסייה אימצה את סמל 'המדינה החזקה' של סטלין, ומכאן ההחלטה לכלול אותו בקתדרלה והאיקונות שנושאים את דמותו כאילו היה קדוש", היא אומרת.

מדי שנה ב-29 באוקטובר, יום הזיכרון הרשמי לקרבנות הדיכוי הפוליטי, חברי הארגון "ממוריאל" של שרבקובה מתאספים ליד לוביאנקה – המבנה המרשים במוסקבה ששימש פעם כמטה הקג"ב – וקוראים בקול את שמות הקרבנות.

"אנחנו צריכים לקבל אישורים מ-12 משרדים שונים, ובכל שנה זה נעשה יותר ויותר קשה, אבל אנחנו חוזרים לשם ומקריאים את השמות של אלה שהורעבו, עונו, נכלאו ונרצחו", אומרת שרבקובה.

"אנחנו צריכים לקבל אישורים מ-12 משרדים שונים לציין את יום הזיכרון הרשמי לקרבנות הדיכוי הפוליטי, ובכל שנה זה נעשה יותר ויותר קשה, אבל אנחנו חוזרים לשם ומקריאים את השמות של אלה שהורעבו, עונו, נכלאו ונרצחו"

הטקס פולח-הלב מושך קהל גדול יותר משנה לשנה. בה בעת, יותר ויותר פרחים מונחים מדי יום על קברו של סטלין ליד חומת הקרמלין.

עיטור הקיר הזה, הכולל את דיוקנו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, היה אמור להיות מוצג בקתדרלה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית (צילום: באדיבות MBH Media)
עיטור הקיר הזה, הכולל את דיוקנו של פוטין, היה אמור להיות מוצג בקתדרלה (צילום: באדיבות MBH Media)

ספין אחר

"יש לי תיאוריה על הסוג הזה של סטליניזם – כשאנשים לובשים חולצות טי עם דמותו ואומרים שתחת שלטונו היינו אימפריה גדולה", אומרת לזמן ישראל אולגה ביצ'קובה, עיתונאית רוסייה משפיעה ושדרנית בתחנת הרדיו "הד מוסקבה".

"אני מאמינה שזו לא בהכרח היקסמות אמיתית מסטלין, אלא חוסר שביעות רצון מהמציאות של היום", אומרת ביצ'קובה. התנאים ברוסיה כרגע הם איומים, היא מציינת, ואנשים קרובים לייאוש – אבל חוסר שביעות הרצון שלהם מהמצב הקיים לא יכול לקבל מענה מהרשויות, שתומכות בפוטין ללא תנאי.

אולגה ביצ'קובה, עיתונאית ושדרנית רדיו רוסייה (צילום: Courtesy)
אולגה ביצ'קובה, עיתונאית ושדרנית רדיו רוסייה (צילום: Courtesy)

"במובן מסוים, ההתלהבות מסטלין היא סובלימציה של חוסר שביעות הרצון הזה", אומרת ביצ'קובה. "אין היום שום תכנית, ושום דבר טוב יותר לא מצפה לאנשים בעתיד. אז הם מפנטזים על סטלין, שהם מעריכים שהוא היה מנהיג הוגן, שהעניש את הרעים בצדק". משפחתה שלה בקושי שרדה מפגש עם ה"צדק" הזה.

"במובן מסוים, ההתלהבות מסטלין היא סובלימציה של חוסר שביעות הרצון מההווה. אין היום שום תכנית, ושום דבר טוב יותר לא מצפה לרוסים בעתיד. אז הם מפנטזים על סטלין, שהם מעריכים שהוא היה מנהיג הוגן"

"במשפחה שלי לא היו רגשות חמים כלפי סטלין", אומרת ביצ'קובה. "סבא שלי, מטביי גליקשטיין, היה רופא צבאי. הוא גויס ונשלח למלחמה ב-1939, בזמן המערכה עם פינלנד, השתתף בשחרור בוקרשט ובודפשט, וחזר הביתה רק במאי 1945. כל משפחתו נרצחה על ידי הנאצים בעיר רוסטוב ב-1942".

יוסיף סטלין ביולי 1941 (צילום: רשות הציבור)
יוסיף סטלין ביולי 1941 (צילום: רשות הציבור)

ביצ'קובה מספרת כי במהלך משפט הרופאים ב-1952, כל החברים של משפחתה פוטרו מעבודתם וחלקם נעצרו. למרות העיטורים של סבה וגבורתו במלחמה, גם הוא פוטר ומעולם לא שב למעמדו הקודם. דודה הגדול (אחי סבתה) של ביצ'קובה נעצר ב-1937 משום שסיפר בדיחה על סטלין. המשפחה עדיין לא יודעת מה הייתה הבדיחה, היא אומרת. הוא שוחרר מהמחנות רק ב-1953, לאחר מותו של סטלין. שם במחנות הוא הכיר את אשתו, שנשלחה לגולאג בגיל 17.

"אין מספיק מילים כדי לתאר מה עשו לה שם", אומרת ביצ'קובה.

משמאל: ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט והמנהיג הסובייטי יוסיף סטלין נפגשים ביאלטה בפברואר 1945, כדי לדון בכיבוש המשותף של גרמניה ובתוכניות עבור אירופה של אחרי המלחמה (צילום: הממשל האמריקאי/ויקימדיה)
משמאל: וינסטון צ'רצ'יל, נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט וסטלין נפגשים ביאלטה בפברואר 1945, כדי לדון בכיבוש המשותף של גרמניה ובתכניות עבור אירופה של אחרי המלחמה (צילום: הממשל האמריקאי/ויקימדיה)

מה שהם לא יודעים עדיין פוגע בהם

הסקר שערך ב-2018 המרכז הרוסי לחקר דעת הקהל (VCIOM), ואשר מצא כי כמעט מחצית מבני הנוער הרוסים מעולם לא שמעו על הטיהורים של סטלין, יכול להסביר באופן חלקי את האהדה הגוברת כלפי הרודן המנוח.

חלקם מעולם לא פגשו קרוב משפחה ששרד את אותה תקופה איומה; רבים מהם מעולם לא למדו על הדיכוי, על הרעבת האיכרים המכוונת, על רדיפת שבויי המלחמה שנעצרו "באשמת ריגול" כששבו הביתה עם תום מלחה"ע השנייה, על מסעות התעמולה האנטישמיים המחרידים ועל משטר הפחד ששלט במדינה.

ב-2010, אוניברסיטאות רבות ברוסיה עשו שימוש בספר לימוד שהצדיק את הדיכוי הסובייטי כ"אמצעי הכרחי", וכלל ציטוט שקרי שיוחס לווינסטון צ'רצ'יל: "סטלין קיבל את רוסיה עם מחרשה ועזב אותה חמושה בנשק גרעיני".

בעקבות מחאה ציבורית, הספר הוצא מתכנית הלימודים, אבל ספרים רבים אחרים שמתארים את סטלין כ"מנהל יעיל", עם בעיה מסוימת של שליטה בכעסים, עדיין בשימוש.

"הבת שלי הלכה לבית ספר בשנות ה-2000, וספר הלימוד שלה טען שהניצחון במלחמת העולם השנייה הושג רק בזכות הכישרון וכוח העמידה של סטלין. הילדים שקראו את הספרים האלה הם היום בני 25 או 30, ואם אף אחד לא אמר להם אחרת, זה הידע שיש להם", אומרת ביצ'קובה.

אילוסטרציה: כרזה עם דיוקנו של הרודן הסובייטי מתקופת מלחמת העולם השנייה יוסיף סטלין, בחסות סניף מקומי של המפלגה הקומוניסטית, לציון יום הניצחון בנובוסיבירסק, 5 במאי 2016 (צילום: AP/אילנר סלחייב)
אילוסטרציה: כרזה עם דיוקנו של הרודן הסובייטי מתקופת מלחמת העולם השנייה יוסיף סטלין, בחסות סניף מקומי של המפלגה הקומוניסטית, לציון יום הניצחון בנובוסיבירסק, 5 במאי 2016 (צילום: AP/אילנר סלחייב)

שרבקובה מסכימה. "יש בעיה עם האופן שבו מלמדים היסטוריה. אם הנרטיב הוא 'רפורמות שהתרחשו בד בבד עם מעשי דיכוי', אז יש בעיה", היא אומרת.

אם ספרי לימוד שמשמשים בבתי ספר ובאוניברסיטאות רומזים כי הזוועות שביצע סטלין מחווירות בהשוואה להישגים כמו בניית "הרכבת התחתית היפה ביותר בעולם" וניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה – איך צעירים רוסים ילמדו על העבר האפל של המדינה שלהם בעידן של פייק ניוז ועובדות אלטרנטיביות?

"הבת שלי הלכה לבית ספר בשנות ה-2000, וספר הלימוד שלה טען שהניצחון במלחמת העולם השנייה הושג רק בזכות סטלין. הילדים שקראו את הספרים האלה הם היום בני 25 או 30, וזה הידע שיש להם", אומרת ביצ'קובה

העובדות עדיין חסויות, ואפילו המספרים הרשמיים של אסירי הגולאג ושל אנשים שהוצאו להורג ללא משפט אינם נגישים.

היסטוריונים מסוימים מאמינים כי 5.5 מיליון אזרחים סובייטים עברו בסרט הנע של משפטי בזק, גולאגים והוצאות להורג; אחרים טוענים כי אם כוללים בכך את כל מי שגורשו או הוגלו בכפייה, הורעבו למוות, נכלאו בבתי חולים פסיכיאטריים או הוטלו בהם מומים, המספר קרוב יותר ל-100 מיליון בני אדם.

פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית קיריל הראשון (במרכז) ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (מימין) מגיעים לטקס ההקדשה של הקתדרלה החדשה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, יום ראשון, 14 ביוני 2020 (צילום: אולג ורוב, שירות העיתונות של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית באמצעות AP)
פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית קיריל הראשון (במרכז) ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (מימין) מגיעים לטקס ההקדשה של הקתדרלה החדשה של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית בפארק פטריוט ליד מוסקבה, יום ראשון, 14 ביוני 2020 (צילום: אולג ורוב, שירות העיתונות של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית באמצעות AP)

אולם בקבוצות פייסבוק כמו "לקרוא את סטלין" אין שום זכר למספרים האלה. באלפי פוסטים סטלין מתואר כמנהיג חזק והוגן שהרבה להתערב לטובת "האנשים הפשוטים" ואפילו הציל אותם מאי-צדק.

כנראה שהסקרנות הזאת לגבי התופעה ששמה סטאלין היא מה שהניע את כוכב היוטיוב הרוסי יורי דוּד לחקור את הקשר בין סטלין, דיכוי וגולאגים.

בסרטו התיעודי רב העוצמה, "קולימה: ערש הולדתו של הפחד שלנו", דוד אומר: "רציתי להבין – מאיפה בא הפחד של הדור המבוגר יותר? למה הם משוכנעים שמעשים של אומץ, לא חשוב כמה הם קטנים, יתוגמלו בעונש?". הסרט זכה למיליוני צפיות ביוטיוב, ועד מהרה עמד במרכזו של דיון ער על עברה של רוסיה.

צעדים לגישור על פערי ידע

בני דורו של דוד אולי לא יודעים הרבה, אבל הם רוצים לדעת יותר, אומר סרגיי בונדרנקו, היסטוריון בארגון "ממוריאל" שחוקר את נסיבות המעצרים וההוצאות להורג בתקופת הדיכוי הסטליניסטי של שנות ה-30.

"אנחנו עדים היום לניסיון לנרמל את העבר הזה ולהפוך את סטלין למותג. הדור של דוד, אנשים צעירים מאוד, מוחים באופן טבעי נגד סמכות – כל סמכות. אם מאכילים אותם בסמל הזה, הם רוצים לדעת למה ומה הוא מייצג. זו הסיבה לכך שהסרט התיעודי הזה נולד", אומר בונדרנקו.

"אנחנו עדים לניסיון לנרמל את העבר הזה ולהפוך את סטלין למותג. אנשים צעירים מאוד, מוחים באופן טבעי נגד סמכות – כל סמכות. אם מאכילים אותם בסמל הזה, הם רוצים לדעת למה ומה הוא מייצג"

סדרה נוספת, "זולייכה פותחת עיניים", ששודרה לאחרונה בערוץ רוסיה-1 הממלכתי, מסר את סיפורה של טטרית עקורה שהוגלתה לסיביר. הסדרה, שמציגה את אכזריותו של סטלין, הוסיפה עוד שמן למדורת הוויכוח הלוהט ממילא.

ב-30 השנים שחלפו מאז עזבתי את רוסיה, הרבה דברים השתנו. סמלים ישנים, נשכחים, קמו לתחייה מאפרם של כוחות רבי עוצמה בעבר. היום אני תוהה: האם סטלין, הרודן האכזר שבנה מנגנון מתוחכם של מוות, עינויים ועבודות כפייה כדי לקדם את סדר היום הלאומי שלו, ינורמל ויתקבל על ידי העם והממסד הרוסיים?

שרבקובה אינה מאמינה שזה יקרה. "(השלטונות) לא יכולים להמשיך ככה עוד הרבה. הם לא יכולים להציע אידאולוגיה אמיתית, כי כדי להניע אנשים צריך כוח ואמונה, והיום אין לנו כאלה. הם גם לא יכולים ליצור מחדש את מערכת הדיכוי של סטלין – שוב, בגלל היעדר תמיכה רחבה ואמונה. אני מאמינה ששיא הפופולריות של סטלין כבר מאחורינו", היא אומרת.

אולי. במהלך העבודה על הכתבה הזאת ביקשתי מחברי הפייסבוק שלי לשלוח לי סיפורים אישיים מתקופת סטלין. בתוך שעה קיבלתי מאות סיפורים שכללו פרטים מצמררים על מעצרים, גולאגים, חשש לחיי קרובים והתפרקות חיים ומשפחות.

במהלך העבודה על הכתבה ביקשתי מחברי הפייסבוק שלי לשלוח לי סיפורים אישיים מתקופת סטלין. בתוך שעה קיבלתי מאות סיפורים שכללו פרטים מצמררים על מעצרים, גולאגים, חשש לחיי קרובים והתפרקות חיים

למען קרבנותיו של סטלין ומשפחותיהם, למען סבי שלי – שיישאר לנצח בן 40 ושמקום קבורתו אינו ידוע – אני מקווה ששרבקובה צודקת. אני מקווה מאוד שנוסטלגיה ל"עבר המפואר" והנרטיב של "מנהל יעיל" לא יצליחו להשתיק את האמת.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מדליק נר עם שר ההגנה, סרגיי שויגו, בקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מדליק נר עם שר ההגנה, סרגיי שויגו, בקתדרלה הראשית של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, 22 ביוני 2020 (צילום: אלכסיי ניקולסקי, ספוטניק, מאגר התמונות של הקרמלין באמצעות AP)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קסניה סבטלובה מנעה כניסה לישראל והופעה של להקת רוק רוסית ששרה על פטריוטיזם וערכים שמרניים ומסורתיים בגלל שלא התאימה להשקפת עולמה הליברלית פוסט מודרנית. היא טענה שזאת להקה לאומנית מסוכנת... המשך קריאה

קסניה סבטלובה מנעה כניסה לישראל והופעה של להקת רוק רוסית ששרה על פטריוטיזם וערכים שמרניים ומסורתיים בגלל שלא התאימה להשקפת עולמה הליברלית פוסט מודרנית. היא טענה שזאת להקה לאומנית מסוכנת. אני במקומה הייתי ממלא פי במים ושותק. קסניה סבטלובה בעצמה מתנהגת כמו פליטרוקית וקומיסרית תרבות. ולא תשמעו ממנה אף לא מילה אחת על הסגידה הממלכתית באוקראינה ללאומנים אוקראינים שרצחו יהודים בשירות הרייך השלישי. שום מילה על מצעדים לכבוד סטפן באנדרה וחטיבת האס אס האוקראינית גאליצינה. כולם מוגדרים ביד ושם כפושעי מלחמה נאצים.

עוד 2,176 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 21 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "זה יהיה שלום חם"

"הפלסטינים צריכים לרצות גם לעזור לעצמם, ואולי במקום להשמיע את הביקורת והקללות הרגילות, שיסתכלו באמת על מה שאנחנו מנסים לעשות" ● כך אומר לזמן ישראל עוזר שר החוץ של האמירויות, עומר סיף רובאש ● הוא ממעיט במחלוקת סביב מכירת ה-F-35, ואומר כי הנושא האמיתי הוא המזרח התיכון החדש שההסכם בין המדינות מבשר ● "הרבה צעירים באמירויות כבר אמרו לי שהם רוצים לבקר בתל אביב, והם ממש מעוניינים באינטראקציה עם בני גילם"

עוד 1,757 מילים

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים אלא זה יהיה רצח שמקורו בהסתה ובתעמולה בלתי פוסקת נגד מפגינים ומוחים. עוד שלב, אחד האחרונים, בדרך לשלטון יחיד.

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל משתי סיבות: הסיבה האחת, נתניהו אינו מתכוון לפנות את השלטון. לא לטובת ראש ממשלה חלופי ולא לטובת אף אחד אחר, לא לתקופה של נבצרות ולא לאף תקופה אחרת, הוא מתכוון להמשיך ולכהן כראש הממשלה. הסיבה השנייה, נתניהו איננו מתכוון לעמוד לדין פלילי, לא כעת ולא באף תקופה אחרת. הוא אינו מתכוון להשיב באופן ענייני על האישומים נגדו וזו הסיבה גם שהוא אינו טורח להכין את ההגנה המשפטית שלו – מי שלא מתכוון לעמוד לדין אין לו צורך בהגנה משפטית. ונתניהו אינו מתכוון לוותר על אף אחת מהמטרות האלה, הוא לא יסתפק באחת מהן ויתרה מכך – הוא יודע כי הוא יכול להשיג את שתיהן אז למה לו להסתפק רק באחת?

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות כעת לא הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. למעשה אין אף גוף או מערכת במערכת האיזונים והבלמים המשמשים בשלטון דמוקרטי, העומדים בינו לבין השגת מטרותיו. שנים שלו בשלטון שחקו את המערכות האלה עד תום והן אינן ממלאות את תפקידן. היחידים העומדים כעת בינו לבין מטרותיו הם המפגינים. היחידים המסוגלים כעת לבלום אותו הם האזרחים המפגינים נגדו ולכן נתניהו ממקד כרגע את מאמציו במפגינים.

זה החל בקטן, נתניהו סבור היה שדי במינוי אוחנה לתפקיד שר המשטרה כדי לטפל הן במשטרה והן במפגינים. אוחנה אמור היה להבהיר למשטרה למה הוא מצפה ממנה ואלה בתורם היו אמורים להבהיר זאת למפגינים.

ואכן, המעצר של אמיר השכל ומעצר מפגינים נוספים הראו בבירור לאן נושבת הרוח. אלא שהמצב הכלכלי החמור והיעדר מידה מינימלית של אחריות שלטונית הוציאה אלפים לרחובות.

השלטון הבין שאין די באוחנה לתפקיד. מרגע זה ואילך החל מסע הסתה ודה-לגיטימציה של ההפגנות ושל המפגינים, כשמכונת התעמולה, שלא היתה מביישת תעמולה של משטרים אפלים ואנטישמיים, עובדת ללא הפסקה: המפגינים הפכו בהבל פה לאנרכיסטים, לחייזרים, למפיצי מחלות, לעושים צרכים בחצרות, לסוטי מין, למבזים את סמלי השלטון. לתעמולה התגייסה אפילו שרה נתניהו שהפכה לאישה מוכה ולמוטרדת מינית – לא פחות – והסכר נפרץ. התקשורת כולה עשתה את מה שהיא עושה בשנים האחרונות: נעמדה לימינו של השליט. לא כלב שמירה של הדמוקרטיה אלא כלב שמירה על השלטון.

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. היחידים שעומדים מולו כעת הם המפגינים, ולכן הוא ממקד בהם את מאמציו

השלטון לא הסתפק בתעמולה ארסית, בדה-לגיטימציה ובמלחמה כנגד המפגינים אלא פתח חזית נוספת בשיסוי תושבי בית שאן כנגד הקיבוצים, חזית נוספת שנועדה להסית ולהסיט. חזית שנועדה להבטיח שמה שלא יקרה בבלפור, יקרה בעזרת השם וודאי באסי. אולי משם תבוא הישועה. כלומר הרצח הבא. רצח שייתן לגיטימציה להכרזה על מצב חרום כללי. רצח שייתן לגיטימציה לשלטון מכוח תקנות חרום לתקופה בלתי מוגבלת "כדי להשיב את הסדר על כנו". רצח שיוביל לדחיית המשפט – שהרי אי אפשר בעת כזו כשראש הממשלה דואג לאזרחים לעמוד למשפט.

ואכן, תוצאות ההסתה וההסטה נשאו פרי, מפקד מחוז ירושלים קרא למפגינים שמאלנים, חיילי לה פמיליה התייצבו לדגל, ואתמול כמעט התרחש הנורא מכל – נסיון פיגוע הדריסה לכאורה, שעלול היה להגמר ברצח מפגין, בעילה לאיסור על הפגנות וכעילה להטלת מצב חרום כללי המצדיק סגר כללי, סגר שיביא בסופו של דבר להגשמת שתי המטרות הגדולות של נתניהו.

25 שנה לרצח ההוא, רצח שהיה תוצאה של הסתה פרועה ומשתלחת, רצח שהעלה את נתניהו לשלטון – ואנחנו עומדים לפתחו של רצח נוסף. אלא שהפעם המלחמה היא באזרחים. השלטון נלחם באזרחים שומרי חוק כדי להמשיך ולשלוט בכוח הזרוע, כדי לבסס שלטון יחיד.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 624 מילים

ראיון "ישראל היום מבליט כל דבר שנועד להשחיר את המחאה"

ד"ר דורון שולצינר, שחקר את סיקור המחאה החברתית של 2011, הגיע למסקנות עגומות לגבי מחאת בלפור ● "בזמן שחלף המסכות ירדו, והיום לאיש כבר אין אשליות בקשר לישראל היום - והעמודים הראשיים מהדהדים ציוצים של נתניהו ובנו לגבי הפצת מחלות, אלימות, ושמאל קיצוני" ● "אם אתה צורך רק אחד מהעיתונים, אתה חי במציאות שונה לחלוטין מזו שבה אנו חיים"

עוד 2,631 מילים

המשטרה בודקת האם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר אמש את הוראות הבידוד

יועצו המדיני של נתניהו, ראובן מרחב, יצא מביתו לסופרמרקט בסוף השבוע, אף שהיה אמור לשהות בבידוד; הדבר אירע ימים ספורים לאחר שהפר הנחיות הריחוק החברתי בוושינגטון ● הוארך בשלושה ימים מעצר הנהג, שלפי החשד, ניסה לדרוס אמש מפגינים ● הממשלה תדון היום בקיצוץ שכר הח"כים והשרים ● גנץ ימריא הלילה לארה"ב לפגישה עם שר ההגנה מארק אספר

13:08 עריכה

המשטרה פתחה בבדיקת הפרת הבידוד שלכאורה נעשתה אמש על ידי יועצו של ראש הממשלה נתניהו, טופז לוק. האחרון תועד אתמול בהפגנה ליד בית ראש הממשלה בירושלים.

13:05 עריכה

בקואליציה נדרשים לקיצוץ בשכר חברי הכנסת והשרים, שיידון היום בממשלה.

12:38 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על ההחלטה להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

12:19 עריכה

אחרי שהפר את ההנחיות ועזב את בית המלון שבו שהתה המשלחת לוושינגטון, יועצו המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, הפר את הוראות הבידוד ויצא מביתו לסופרמרקט שבמבשרת ציון ביום שישי האחרון – כך דיווחה נעה לנדאו ב"הארץ". ממשרד ראש הממשלה נמסר שעזר "לא התעדכן" על כללי הסגר והוא מצר על כך. עוד נמסר שעזר "נקרא לסדר על ידי הממונים עליו".

11:12 עריכה

על רקע משבר הקורונה, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית קוראים לרופאים בפנסיה להתגייס לסייע לבתי החולים – כך דיווחה קטי דור בתאגיד השידור כאן.

11:09 עריכה

בית משפט השלום בירושלים האריך בשלושה ימים את מעצרו של הנהג, שלפי החשד, ניסה לדרוס אמש מפגינים ליד בית ראש הממשלה. הוא ייבדק על ידי פסיכיאטר במהלך מעצרו.

11:05 עריכה

קבינט הקורונה יכונס מחר בשעה 12:00 לדון בהקשחת ההגבלות.

10:46 עריכה

חברות הכנסת איילת שקד מימינה, קארין אלהרר מיש עתיד – תל"ם ושרן השכל מהליכוד בירכו על החלטת בית המשפט להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

10:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ימריא הלילה לארצות הברית. הוא ייפגש עם שר ההגנה מארק אספר ועם בכירים בפנטגון. גנץ ישוב ארצה מהביקור ביום חמישי.

09:49 עריכה

מהחקירה האפידמיולוגית של חבר הכנסת משה ארבל – שאובחן אתמול כנשא קורונה – עולה שחברי הכנסת משה (בוגי) יעלון ומיקי לוי נדרשים להיכנס לבידוד.

08:41 עריכה

יושב ראש האופוזיציה הביע תמיכה בקיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת – צעד שמקדם שר האוצר ישראל כ"ץ – אך במקביל קורא לצמצם את מספר השרים בממשלה.

07:55 עריכה

המשטרה פרסה מחסומי תנועה ברחבי הארץ כדי לאכוף את הגבלות הסגר, ובשל כך ישנם עומסי תנועה כבדים. פקקי תנועה מורגשים הבוקר בנתיבי איילון, בכביש 4 ובכביש 2.

07:29 עריכה

11 מוחים, שהפגינו אמש ליד בית ראש הממשלה בירושלים, עוכבו או נעצרו על ידי המשטרה, חלקם בשל הפרת הסגר הציבורי ואחרים בשל תקיפת שוטרים.

שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 20 בספטמבר 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, אמש (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
07:19 עריכה

קבינט הקורונה יקיים מחר דיון. לפני שורה של דיווחים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדם החמרה של הגבלות הקורונה, לאור הגידול בשיעורי התחלואה. זאת, חרף התנגדותו של פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו.

07:12 עריכה

ישראל והונדורס סיכמו על פתיחה של שגרירויות בערי הבירה זו של זו לפני סוף שנת 2020.

ההודעה המשותפת של שתי המדינות –

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס שוחחו היום ואישרו את הידידות הקרובה והשותפות האסטרטגית בין הונדורס וישראל, הקשורות בברית של תמיכה הדדית ושיתוף פעולה כלכלי ומדיני.

הנשיא ארננדס בירך את ראש הממשלה נתניהו על הסכמי השלום ההיסטוריים "הסכמי אברהם", כחלק ממהפך השלום שעובר האזור, ושלח ברכות חמות לרגל ראש השנה.

ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לידידות האמת ולתמיכה האיתנה שישראל זוכה לה מהונדורס וחזר על מחויבותה של ארצו לחיזוק השותפות באמצעות פיתוח, שיתוף פעולה, תיירות, השקעות, טכנולוגיה, חקלאות, חינוך ומסחר.

ב-1 בינואר 2019, ארה"ב, ישראל והונדורס פרסמו הצהרה משותפת בעקבות הפגישה הטרילטראלית שהתקיימה בברזיליה, בירת ברזיל, בין מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס. המדינות "הסכימו לחזק את היחסים המדיניים ולתאם ביניהן שיתוף פעולה בפרויקטי פיתוח בהונדורס" ועוד "הסכימו לקדם תכנית פעולה, שתכלול פגישות בשלוש הבירות לקידום תהליך של פתיחת שגרירויות בטגוסיגלפה ובירושלים". הנושא הועלה ע"י רעיית ראש הממשלה הגב' שרה נתניהו במהלך ביקורה הרשמי בגואטמלה. הנשיא ארננדס, שהיה הבוגר הראשון של תכנית המנהיגות של מש"ב, שנבחר לעמוד בראש ממשלה לאומית, הוא ידיד פעיל של ישראל מזה שנים רבות. תחת מנהיגותו, הונדורס הפכה לאחת משתי מדינות באמריקה הלטינית ואחת מחמש מדינות בעולם שמספר הפעמים בהן הן נמנעו בהחלטות אנטי ישראליות הוא הגדול ביותר. בדצמבר 2017, הונדורס הייתה לאחת ממספר מצומצם של מדינות שהצטרפו לישראל והצביעה נגד הההחלטת באו"ם לגנות את ארה"ב על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

במרץ 2019, בהתאם לתכנית הפעולה וההתחייבויות הפומביות לנקוט בצעדים הראשונים, הונדורס הכירה בירושלים כבירת ישראל וב-1 בספטמבר 2019 היא פתחה משרד סחר בבירת ישראל, ירושלים. ישראל בתמורה פתחה את משרד הסחר ושיתוף הפעולה שלה ב-20 באוגוסט 2020 בבירת הונדורס, טגוסיגלפה.

היום, כשדגליהן מתנוססים בערי הבירה של שתי המדינות, ישראל והונדורס מבקשות להצהיר על כוונתן להשלים את תכנית הפעולה לפני סוף השנה הנוכחית, עם פתיחה הדדית וחנוכת השגרירויות שלהן בבירות הלאומיות, טגוסיגלפה וירושלים.

07:02 עריכה

הממשלה תתכנס היום כדי לדון בהצעת שר האוצר ישראל כ"ץ להפחית בשכרם של השרים ושל חברי הכנסת. כן תדון הממשלה בישיבה, שתיערך בשעה 15:00 בצהריים באמצעות ועידת וידאו, בצעדי סיוע למשק.

עוד 16 עדכונים

למקרה שפיספסת

נתניהו יקיים פריימריז לראשות המפלגה בנובמבר

פרסום ראשון כדי להתכונן לאפשרות של הקדמת הבחירות במהלך 2020, מעריכים בצמרת הליכוד שנתניהו יעמיד את עצמו לבחירה כבר בנובמבר ● ההערכה היא שאיש משרי הליכוד לא יתמודד נגדו הפעם, גם לא סער ● מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות ● למעשה, נתניהו יצטרך להחליט למי הוא מעניק רוטציה: לבני גנץ או לנפתלי בנט ● פרשנות

הנשיא דונלד טראמפ אינו היחידי שיתמודד בבחירות בנובמבר הקרוב. לפי הערכה בצמרת הליכוד, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמיד את עצמו לבחירה בפריימריז לראשות הליכוד במהלך נובמבר, כדי לקבע את מעמדו לקראת בחירות אפשריות לכנסת במרוצת 2021.

נתניהו נוהג להכריז על פריימריז בשלב מוקדם, כדי שאיש לא יערער על מעמדו עד הבחירות. "לסלק את המטרד", כלשונו. מאז 2009 לא התייצבו מול נתניהו מועמדים שיש להם סיכוי אמיתי לנצח. ההערכה היא שגם הפעם נתניהו יהיה המועמד היחידי ובכל מקרה – המועמד המוביל.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה הנוכחית.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה

לנתניהו אין שום בעיה להביס כל מועמד בליכוד, למרות הכישלון בטיפול בקורונה והמשפט הפלילי, שבו יחל שלב ההוכחות בינואר הקרוב. בנובמבר עוד עשוי ראש הממשלה לחזור לבית הלבן כדי לחתום על הסכם עם מדינה ערבית נוספת, מה שיקל עליו את הניצחון, אם אכן יתקיימו פריימריז בליכוד.

מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות. הסיבה היא ההתחזקות המאסיבית של נפתלי בנט בסקרים. למעשה, נתניהו צריך להחליט למי הוא מעניק רוטציה, לבני גנץ או לבנט.

נתניהו יכול לפוצץ את תקציב 2020 בסוף דצמבר ולגשת לבחירות במרץ 2021, או לטרפד את תקציב 2021 ולגרור את המדינה לבחירות ביוני 2021. הכול תלוי במצב הקורונה והכלכלה, אבל גם המיצוב של בנט מהווה שיקול מכריע.

נתניהו יודע שאם בנט וימינה ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, כפי שמלמדים הסקרים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור.

נתניהו יודע שאם בנט ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור

"נתניהו יעדיף לתת את הרוטציה לגנץ, ולא לבנט", אומר לזמן ישראל שר בכיר בליכוד. "נתניהו יוכל לפזר את הכנסת גם אם גנץ יהיה ראש הממשלה במשך חודש או חודשיים. יש לו רוב בכנסת והוא יכול ללכת לבחירות מתי שהוא רוצה. הוא לא היה רוצה שזה יקרה, אבל האופציה של רוטציה עם בנט היא הכי גרועה מבחינתו".

בנט גורף היום מנדטים רבים בסקרים בזכות אופוזיציה עניינית לנתניהו, התמקדות במאבק בקורונה, סיוע מתוקשר לאנשים במצוקה כלכלית וטשטוש עמדות ימניות קשוחות ("לא פרנסה-לא מעניין"). ברגע זה עומדת מפלגתו ימינה על חמישה מנדטים (בבחירות האחרונות קיבלה הרשימה שישה מנדטים אך יו"ר הבית היהודי רפי פרץ עזב והצטרף לממשלה).

בנט מצליח לגייס לימינה, על פי הסקרים, שישה מנדטים מהליכוד, חמישה מיש עתיד וחמישה מכחול-לבן. בעבר הצליח נתניהו לפרק את כוחם של בנט ומפלגתו לפני הבחירות, ובאפריל 2019 הוא אפילו הוריד אותם מתחת לאחוז החסימה, אחרי קמפיין אגרסיבי במיוחד שניהל מולם.

הפעם זה נראה שונה. "אחרי הכישלון בקורונה זה לא ילך", העריכה איילת שקד בראיון לזמן ישראל בשבוע שעבר. בנט עצמו לא ענה לשאלות בנושא ראשות הממשלה והרוטציה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות ... המשך קריאה

על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות הבאות) את מי הוא מעדיף כשותף בממשלת רוטציה: גנץ או בנט. ובמילים אחרות, נתניהו מתכוון ככול הנראה להפיל את ממשלת הרוטציה עם גנץ ולהוביל לבחירות נוספות במרץ 21. ומשכך הוא פועל כיום במלוא הקיטור לתקוע חיץ ולטרפד כל אפשרות להתגבשות חזית אפקטיבית של מפלגות מרכז/ימין נגדו, בדמות "גוש הבל"ל".

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

יש אתם ויש אני

היכולת המופלאה של ראש הממשלה לטעון שלא יהיה מנוס מהחמרת הסגר מחד, ולבקש פטור מחובת בידוד לאחר ששהה בוושינגטון במחיצת עשרות אנשים, ובהם נדבקים מאומתים, בצפיפות רבה לאורך שעות ובלא לעטות מסיכות, היא זו שעומדת בליבת הריקבון:

יש אתם ויש אני, עולה מדברי הראיס. יש דרג ויש…מממ…דרג פחות נחשב.

זה לא רק היעדר דוגמה אישית. זהו זלזול מוחלט. זו צביעות בלתי נסבלת. זהו ביטוי נוסף לנרקיסיזם מוחלט.

הכל גם יודעים שהמדיניות אינה שיטתית, אינה עניינית, אינה מושתתת על עובדות בלבד, אינה נסמכת אך ורק על שיקולים ענייניים, אינה ממוקדת אך ורק בשיקולים רפואיים, מדעיים וכלכליים, ואינה סופרת את מצוקותינו העצומות והקיומיות.

טענת רה"מ שלא יהיה מנוס מהחמרת הסגר מחד, ומאידך בקשת פטור מבידוד לאחר ששהה בוושינגטון במחיצת עשרות אנשים, ובהם נדבקים מאומתים, בצפיפות רבה לאורך שעות ובלא מסיכות, עומדת בליבת הריקבון

זיגזוג קבוע. שיקולים זרים. לחץ פוליטי. כיפופי ידיים מצד קבוצות לחץ. התמקדות בצרכים פוליטיים ואלקטורליים בלבד. הסתה נבזית וכוזבת נגד יריבים פוליטיים ואזרחים מפגינים שמבטאים מצוקה אדירה.

ברוכים הבאים לדיסטופיה שהחלה ב-2009, התעצמה לאורך שנים, הגיעה לשיא חלקי בשנות החקירה וההעמדה לדין ונוסקת כעת לשיאים חדשים.

בעצם, זה הפוך:

לא נסיקה לשיאים חדשים. אלא צלילה לתחתיות חדשות. ובכל פעם שבה נדמה שהגענו לתחתית, מתברר שיש תחתית נמוכה ממנה. מעניין מתי ניגע כבר במרכז גרעין כדור הארץ. או שבכלל נצא פתאום החוצה בקצהו השני של הכדור.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 208 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יועץ רה"מ טופז לוק נצפה באזור ההפגנה בבלפור למרות שהוא אמור להיות בבידוד

צעיר נעצר בחשד כי ניסה לדרוס מפגינים בבלפור ● אלפי מפגינים נגד רה"מ בירושלים ועל הגשרים ● המשטרה תצמצם מחר את המחסומים בכבישים אבל תשאיר 38 מהם ● קבינט הקורונה ידון ביום ג' בהחמרות בסגר אחרי יום כיפור ● עמותת "מסעדנים חזקים ביחד": "נתמוך כספית ומשפטית במסעדות שיפתחו" ● ח"כ משה ארבל מש"ס נדבק בקורונה ● משה יעלון שנפגש אתו נכנס לבידוד

עוד 29 עדכונים

מיוחד נסראללה ואני

"על עקבים במזרח התיכון", ספרה החדש של חברת הכנסת לשעבר והעיתונאית קסניה סבטלובה, מסכם את מסעותיה בין מדינות אויב, במסווה של כתבת רוסיה ● בספר, שקטעים ממנו מתפרסמים כאן לראשונה, כותבת סבטלובה גם על ביקורה במטה חזבאללה בביירות, על הסיכונים היומיומיים שנטלה, ועל הרגע שבו צפתה מקרוב בנאומו של נסראללה - והתפללה שאיש לא יגלה את זהותה

עוד 3,040 מילים

יהודים חיים בבחריין זה 140 שנה ● ההסכם עם ישראל משנה את חייהם, אך לא מעורר בהם מחשבות על הגירה ● חברי הקהילה מספרים על רגעי השיא והשפל שלהם במדינה הערבית הזעירה, ומגלים: "אבותינו לא מצאו את עצמם בעיראק, ולכן החליטו לנסות את מזלם בבחריין"

עוד 749 מילים

הסגר השני מרגיש כמו קאבר של הסגר המקורי ● הסכמי השלום עם איחוד המפרציות מרגישים כמו קאבר לחגיגות השלום עם מצרים וירדן ● מסך הטלוויזיה מלא בקאברים לתוכניות עבר - מ"זהו זה" ועד "מי רוצה להיות מיליונר" ● ככה זה עכשיו, אנחנו בימים של קאברים ● אז לכבוד החג, ריכזנו יחד את שירי הקאבר הגדולים אי פעם, ולכל קאבר צירפנו את הסיפור שמאחוריו ● קריאה והאזנה נעימה

עוד 554 מילים ו-3 תגובות

ראיון רג'ינה קינג עושה היסטוריה בהוליווד

בזמן שאמריקה בוערת על רקע גזעני, הבמאית והשחקנית זוכת האוסקר רג'ינה קינג עושה היסטוריה שחורה ● הסרט "לילה אחד במיאמי" מפגיש ארבעה גברים שחורים מפורסמים ב-1964, בהם קסיוס קליי ומלקולם X ● הגיבורים אמיתיים, העלילה דמיונית, אבל המסרים רלוונטיים מתמיד ● בהתחלה קינג התלבטה האם להפיץ את הסרט בגלל הקורונה, אבל אז התקבלה לפסטיבל ונציה - כבמאית השחורה הראשונה שעשתה זאת

עוד 1,902 מילים

ראש השנה בגיהינום

אבא של האמנית הדי אברמוביץ, אלכסנדר ברויאר, ברח מהנאצים ב-1938, רק כדי לחזור כמה שנים אחר כך לאירופה עם הצבא האמריקאי ● הוא היה בין האמריקאים הראשונים שנכנסו לבוכנוואלד, והיו עדים פיזית להשמדת יהודי אירופה ● על האדמה החרוכה שהייתה גרמניה, ב-1945, הוא חגג את ראש השנה ● טור אישי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הדי שלום ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה ... המשך קריאה

הדי שלום
ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה עם הצבא האמריקאי.
בני עמית גם כתב לך.
אשמח מאד לשוחח איתך
אורנה אשכנזי
0528-733733

עוד 1,395 מילים ו-1 תגובות

מותה של רות ביידר גינזבורג עלול להחזיר את ארה"ב שנים אחורה

האישה שסללה את הדרך לנשים, שנלחמה על זכויות הפרט והפכה לאייקון בחייה, הלכה לעולמה אמש בגיל 87 ● חודש וחצי לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, הרפובליקאים כבר נחושים למנות במקומה את השופט השמרן השלישי בכהונתו הנוכחית של טראמפ ● המאבק של גינזבורג על פניה של הדמוקרטיה האמריקאית ממשיך ביתר שאת, גם אחרי מותה

עוד 885 מילים ו-1 תגובות
מסע בשבילי השחיתות. איור: אבי כ"ץ

טיול לחג מסע בשבילי השחיתות

רגע לפני שנפל עלינו הסגר השני, יצא מדריך טיולים נמרץ עם קבוצת מבקרים חסרי מודעות שבסך הכל ביקשו לראות מעט מנופי ארץ הקודש ● במשך שלושה ימים, המדריך א' הראה להם את מיטב התוצרת של שנים של סיאוב, פוליטיקאים שנשארו על הכיסא זמן רב מדי, קבלנים שקיבלו קיצורי דרך תמורת שוחד, ואוצרות טבע שנשדדו מהציבור לטובת הטייקונים ● ציונות 2020, פה ושם בארץ ישראל

עוד 3,656 מילים ו-3 תגובות

עם כל הכבוד להסכם השלום המרגש עם איחוד האמירויות, הכישלון מול הפלסטינים עלול להתפוצץ לנו בפנים בכל רגע ● ללבנונים רבים כבר אין מה להפסיד, והם מהמרים אפילו על חייהם ● לעיראק לא חסר כסף, אבל המושחתים לוקחים הכל ● לא כולם בבחריין שמחים לעשות איתנו עסקים ● ו-38 שנים לרצח שזעזע את האזור, והוביל לכישלון מוסרי חמור של מדינת ישראל ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 955 מילים

ערב התשפ"א, כשנדמה שהכול מסביב קורס, זהו זמן טוב להצטער על סגירת נציבות הדורות הבאים בכנסת לפני עשור בדיוק - אותו גוף שהיה אמור להביא אותנו קצת יותר מוכנים להתמודדות עם המשבר הנוכחי ● דעה

עוד 647 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה