זירת הבלוגים

ריבונות שעל הפרק

המונח הנכון הוא החלת ריבונות. אי אפשר לספח משהו ששייך לך

09/07/2020 10:34
רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בביקורו בישראל (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

כשאני שומעת את המילה "סיפוח" בהקשר של יהודה ושומרון אני מתעקשת שהמונח הנכון להשתמש בו הוא "החלת ריבונות". אי אפשר לספח משהו ששייך לך. כשאנו מדברים על יו"ש אנו לא מתכוונים להשתלטות על שטחים זרים, אנחנו מדברים על תיקון טעות היסטורית שגרמה לאבל לאלפי אזרחי מדינת ישראל, על החלת החוק הישראלי על קהילות יהודיות ביהודה ושומרון.

כשאני שומעת את המילה "סיפוח" בהקשר של יהודה ושומרון אני מתעקשת שהמונח הנכון להשתמש בו הוא "החלת ריבונות". אי אפשר לספח משהו ששייך לך

ללא ספק, אנו עומדים בפתח אירוע היסטורי והזדמנות ייחודית. התכנית הזו מהווה אתגר גדול לממשלת ישראל, אך מביאה עמה גם אפשרויות חדשות ומבטיחות. אני תולה תקוות רבות בתכנית, מכיוון שלראשונה יש כאן הצעה הוגנת, תכנית שלוקחת בחשבון נכונות ורצון טוב של שני הצדדים ולא מתבססת על ויתורים חד-צדדיים בלבד.

אין שום דבר מושלם בעולם הזה, לא אנשים וגם תוכניות. לכל תוכנית יש סיכונים וחסרונות משלה, אבל אני סבורה שבתכנית המוצעת היתרונות עולים על החסרונות, ובהרבה. אסור להחמיץ הזדמנות כזו ואני סומכת על ראש הממשלה נתניהו ועל הנשיא טראמפ, שהם יעשו כמיטב יכולתם כדי שהמשימה החשובה הזו תהפוך מחלום למציאות.

אבל כידוע בשביל טנגו צריך שניים, והשאלה הגדולה שנשאלת עכשיו היא האם נקבל פרטנר לדרך?

לרוע המזל ראינו לאורך השנים שכל הניסיונות להגיע להסדר ולקבל שלום נכשלו. הצד הפלסטיני לא ניצל שום הזדמנות שהוצעה להם עד כה. אני רוצה לקוות שהפעם הצד השני ישנה כיוון וישכיל לראות את האפשרות ל-WIN SITUASION WIN. אני מקווה שמנהיגי הרשות הפלסטינית יוכלו לזהות את ההזדמנות שבתוכנית ויבחרו לשתף פעולה ולא להיאבק.

האם החלת הריבונות תביא לאלימות ושפיכת דמים? זה תלוי רק במנהיגים הפלסטיניים. אין לי צל של ספק שרוב העם הפלסטיני לא מחפש מלחמות ולא רוצה לפגוע באף אחד או להיפגע בעצמו. הם רוצים שקט ושלווה, בדיוק כמונו, בדיוק כמו כל אדם שפוי. אני רוצה לקוות שהצד הפלסטיני יבחר להתנהג בצורה אנושית ומכבדת, שלא נצטרך להתמודד עם טרור.

אני מקווה שמנהיגי הרשות הפלסטינית יוכלו לזהות את ההזדמנות שבתוכנית ויבחרו לשתף פעולה ולא להיאבק. אני רוצה לקוות שהצד הפלסטיני יבחר להתנהג בצורה אנושית ומכבדת, שלא נצטרך להתמודד עם טרור

בכל מקרה, אני שמחה שראש ממשלת ישראל וידיד אמת של מדינת ישראל, הנשיא טראמפ, בחרו ליזום ולהוביל את התוכנית. אני מאמינה שתמיד עדיף להיות הצד המוביל ולנהל את המצב, מאשר להיות פאסיבי ומובל. האם אני צודקת? את זה ימים יגידו.