רינגו סטאר (צילום: Rebecca Cabage/Invision/AP)
"הייתי בלהקה הכי טובה בעולם. החיים היו מאוד טובים אלי"

בגיל 80, רינגו סטאר ממשיך להפיץ פיס אנד לאב

ראיון

רינגו סטאר לא ייתן למגפת הקורונה לקלקל לו את "מופע יום ההולדת הגדול של רינגו" היום, לכבוד יום הולדתו ה-80 ● המתופף האגדי של הביטלס מתכנן הלילה חגיגה עם מיטב חבריו, ביניהם כמובן פול מקרטני, בשידור חי ביוטיוב ● רגע לפני שהוא נכנס לעשור התשיעי של חייו, סטאר התיישב לראיון מלא זכרונות ואופטימיות ● "אני מתכוון להמשיך הרבה יותר מ-80 שנה", הוא מבטיח

רינגו סטאר, המתופף האגדי של הביטלס ואחד משני חברי הלהקה היחידים שעודם בחיים, חוגג היום יום הולדת 80 כשהוא מלא באנרגיה ופטפטן כתמיד. והוא לא נותן למגפת הקורונה לעצור אותו.

כדי לציין את כניסתו לעשור התשיעי בחייו, סטאר מתכנן חגיגת יום הולדת אונליין, עם שידור חי ביוטיוב של  אירוע הצדקה "מופע יום ההולדת הגדול של רינגו" (Ringo's Big Birthday Show), הלילה בשלוש לפנות בוקר.

סטאר, שבדרך כלל מפיץ פיס אנד לאב – "שלום ואהבה" – מחוץ לבניין קפיטול רקורדס בהוליווד, ביקש מחבריו פול מקרטני, ג'ו וולש, גארי קלארק ג'וניור, שריל קרואו, שילה אי ובן הרפר להשתתף בחגיגה עם ביצועים מהבית, ובאירוע יוצגו גם קטעי הופעות חדשים (שהוא מסרב לחשוף מראש). ההכנסות מ"מופע יום ההולדת הגדול של רינגו" היום, יועברו ל-Black Lives Matter, קרן דיוויד לינץ', WaterAid וארגונים נוספים.

רינגו סטאר בביתו בלוס אנג'לס (צילום: Rebecca Cabage/Invision/AP)
רינגו סטאר בביתו בלוס אנג'לס (צילום: Rebecca Cabage/Invision/AP)

"יום הולדת 70 שלי היה מעולה", אומר רינגו בראיון לזמן ישראל. "אבל השנה אחגוג בצורה קצת שונה מכפי שעשיתי ב-12 השנים האחרונות. התחלנו את התנועה בשיקגו ב-2008. בשנה שעברה חגגנו אותו בניס, ועשיתי את זה גם בהמבורג ובערים אחרות".

כשהוא מתבקש לחשוב אחורה, על חייו, הוא אומר, "אני לא מביט אחורה ברצינות. אני פה. הדרך שבה בחרתי, היו בה הרבה בחירות טובות וכמה בחירות אחרות, אבל אני פה עכשיו!.

"אני עדיין נגנב מזה שכשהייתי בן 13, בבית חולים, והמורה למוזיקה באה כדי להעסיק אותנו – כולנו היינו במיטה עם שחפת – הוא נתן לי תוף קטן. מאותו רגע, כל מה שרציתי זה להיות מתופף. ואני עדיין עושה את זה. זה דבר מדהים".

הביטלס מופיעים בתחילת דרכם, בתאריך לא ידוע. מימין: ג'ון לנון, רינגו סטאר, ג'ורג' האריסון ופול מקרטני (צילום: AP Photo)
הביטלס מופיעים בתחילת דרכם, בתאריך לא ידוע. מימין: ג'ון לנון, רינגו סטאר, ג'ורג' האריסון ופול מקרטני (צילום: AP Photo)

מה גורם לו להמשיך לפעול בשיא המרץ? "אני פשוט אוהב לנגן", הוא אומר. "אני עדיין מנגן, הייתי אמור לנגן ממש עכשיו, בסיבוב ההופעות הראשון של השנה, ואז לצאת להפסקה לכבוד יום ההולדת שלי, ואז לצאת לסיבוב בספטמבר ובאוקטובר. אני ממש מתגעגע לזה. אבל האמת שעכשיו אני מנגן יותר מאי פעם. עם הלהקה שלי, רינגו סטאר והאול-סטאר בנד, אנחנו יוצאים לסיבוב הופעות פעם בשנה. עכשיו אני עושה שניים בשנה".

הדבר הטוב במוזיקה, הוא אומר, זה שהיא איתך לכל החיים. "אנחנו בתעשייה מעולה ואנחנו לא צריכים לצאת לפנסיה. אנחנו פשוט יכולים להמשיך כל עוד אנחנו יכולים להמשיך. אני מתכוון להמשיך הרבה יותר מ-80 שנה".

"אנחנו בתעשייה מעולה ואנחנו לא צריכים לצאת לפנסיה. אנחנו פשוט יכולים להמשיך כל עוד אנחנו יכולים להמשיך. אני מתכוון להמשיך הרבה יותר מ-80 שנה"

חוץ מלנגן, האושר הגדול שלו מגיע מלהיות ראש משפחה גדולה שגדלה כל הזמן. סטאר התחתן לראשונה ב-1965 למורין קוקס, ממנה נולדו לו שלושה ילדים – הבכור, זק סטארקי, כיום מתופף בעצמו. קוקס וסטאר התגרשו כעבור עשור. אשתו הנוכחית היא ברברה בך, שחקנית קולנוע אמריקאית שהתפרסמה כנערת בונד בסרט "המרגל שאהב אותי". סטאר ובך התחתנו ב-1981 וביחד מאז.

רינגו סטאר ואשתו ברברה באך (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)
רינגו סטאר ואשתו ברברה באך (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)

"אשתי ברברה היא ברכה, הילדים שלי הם ברכה, ויש לי שמונה נכדים ועכשיו גם נין", אומר סטאר ומודה כי בתור בן יחיד, הוא מעריך במיוחד את חשיבותה של משפחה.

"הדבר היחיד שאי פעם רציתי היה אח גדול. אבל עכשיו אני מסתכל סביב השולחן וחושב לעצמי, מה? כל האנשים האלה הם קרובי משפחה שלי?, זה מדהים.

"למדתי איך להיות אבא, ואני אוהב להיות סבא, כי ככה אתה יכול לעשות איתם את כל הכיף, ופשוט להיות נדיב אליהם. הייתי אבא כמיטב יכולתי באותו זמן, ואני עדיין זוכר את התמונה המדהימה הזאת, שחקוקה בנשמתי, כשזק, הבכור שלי, נולד, ונתנו לי את התינוק. לא יכולתי לזוז, הרגשתי שאני עשוי מזכוכית. וזה היה כמו נס, רק מטורף.

"ומה שמדהים זה שהיינו שם כשהתינוק של זק נולד, והם נתנו לו את התינוק שלו, והוא החזיק אותו בזרועותיו. זה היה כמו להסתכל על עצמי".

רינגו סטאר ואשתו הראשונה מורין קוקס, בלידת בנם השני ג'ייסון, ב-23 באוגוסט 1967 (צילום: AP Photo)
רינגו סטאר ואשתו הראשונה מורין קוקס, בלידת בנם השני ג'ייסון, ב-23 באוגוסט 1967 (צילום: AP Photo)

חגיגות יום ההולדת השנתיות שלו התחילו בריאיון לפני אחד מימי ההולדת שלו, כשמישהו אמר, "טוב, יום ההולדת שלך מתקרב, מה תרצה לקבל מאנשים?"

"אני לא יודע מאיפה זה בא לי, אבל אמרתי, 'אני רוצה שבצהריים כולם יבואו בשלום ובאהבה. ואז חלף שבוע, הגיע יום ההולדת שלי וארגנו את זה. הם הכינו עוגות קטנות, ומאה אנשים, והיה לנו רגע של שלום ואהבה בצהריים. ספרתי לאחור. 3… 2… 1… שלום ואהבה".

מאז התרחבה החגיגה ל-27 מדינות, שכולן מקבלות רגע של שלום ואהבה. "כשאנחנו בלוס אנג'לס, שבה אני נמצא עכשיו, אנחנו מקימים במה גדולה ליד בניין קפיטול רקורדס בהוליווד, ואנחנו מזמינים להקות שיופיעו, חברים שינגנו לקהל שמתאסף, ואז אוכלים בראנץ' גדול", מספר רינגו.

חגיגות יום ההולדת ה-79 של רינגו סטאר, ב-7 ביולי 2019, למרגלות בניין קפיטול רקורדס בהוליווד (צילום: Richard Shotwell/Invision/AP)
חגיגות יום ההולדת ה-79 של רינגו סטאר, ב-7 ביולי 2019, למרגלות בניין קפיטול רקורדס בהוליווד (צילום: Richard Shotwell/Invision/AP)

"תכננו משהו דומה גם השנה, אבל המצב השתנה בגלל הקורונה. עכשיו זה לא משנה איפה אנחנו בעולם, יש וירוס בכל מקום. ומכיוון שאנחנו לא יכולים לעשות את זה, כדי לחגוג ביקשתי מהחברים שלי לשלוח לי צילומים ממופע שהם עשו בעבר. גם אני משתמש בדברים שהקלטתי בסיבוב ההופעות שלי עם האול סטארז בשנה שעברה, ואני אהיה שם להציג את הקטעים. והם עשו כמה דברים אחרים, הם עשו את זה בעצמם, כדי שגם אני אופתע".

באשר למחאת Black Lives Matter הדומיננטית כיום בארצות הברית, סטאר מתגאה באלבום שהקליטו הביטלס לפני עשורים: "סירבנו להופיע במיסיסיפי, לא עפנו על הקטע של הפרדה, כי כל הגיבורים שלנו היו מריי צ'ארלס ועד לייטנינ' הופקינס, איך שלא תסובב את זה, סטיבי וונדר היה אחד מהם. המופיעים שאהבנו היו אפרו-אמריקאים. בכל מקום שאליו הגענו אמרנו, 'אנחנו רוצים לנגן לכל האנשים, ואנשים הם אנשים'. והם אמרו 'אוקיי'. בדרום, זאת הייתה הפעם הראשונה בשבילנו, והפעם הראשונה בשבילם".

"סירבנו להופיע במיסיסיפי, לא עפנו על הקטע של הפרדה, כי כל הגיבורים שלנו היו מריי צ'ארלס ועד לייטנינ' הופקינס, איך שלא תסובב את זה, סטיבי וונדר היה אחד מהם. המופיעים שאהבנו היו אפרו-אמריקאים"

השנה האחרונה, הוא אומר, פתחה לו את העיניים, "בגלל הבחור הזה, ג'ורג' פלויד, שנהרג, וכמה שבועות אחר כך, כל המצעדים בלוס אנג'לס וברחבי אמריקה, וזה עבר לאנגליה, לצרפת, זה ענק עכשיו. ואני כל כך מתרגש – אני מניח ש-75% מהילדים ברחובות הם בני 18-25. הם הדור הבא. זה הזמן שלהם לשנות את הכל לטובה. והם צריכים לשנות את הדרך שבה אנשים מבוגרים חושבים, איך שממשלות חושבות. ואני מקווה שצפוי לנו שינוי גדול. זה כל מה שאנחנו יכולים לעשות – לקוות".

רינגו סטאר ב-1969 (צילום: AP Photo/Eddie Adams)
רינגו סטאר ב-1969 (צילום: AP Photo/Eddie Adams)

סטאר לא נוסטלגי ולא מתרפק על העבר, אבל יש כמה עובדות שהוא רוצה לחלוק: "האנשים שהרשימו אותי כשהתחלתי להאזין למוזיקה, כנער צעיר, היו זמרי קאנטרי, האנק ויליאמס, קיטי וולס. ראיתי את ווילי נלסון בחליפה באותם ימים, והוא כתב כל כך הרבה שירים נהדרים. ובלוז, אני אוהב בלוז.

"כולם בטח כבר יודעים עכשיו שכשהייתי בן 19 ניסיתי להגר ליוסטון, טקסס. רציתי להיות במקום שבו פועל לייטנינ' הופקינס, נגן הבלוז האהוב עלי ביותר בכל הזמנים. הלכנו לשגרירות, מילאנו את כל הטפסים האלה. הייתה לנו אפילו רשימה של מפעלים שבהם נוכל לחפש עבודה, בגלל שבזמנו עבדתי במפעל. חזרנו עם כל הניירת הזאת לשגרירות, והם נתנו לנו עוד ניירת, עוד טפסים, אז הפכנו בחזרה לטינאייג'רים ופשוט קרענו את כל הדפים האלה.

"כשהייתי בן 19 ניסיתי להגר ליוסטון, טקסס. רציתי להיות במקום שבו פועל לייטנינ' הופקינס, נגן הבלוז האהוב עלי ביותר בכל הזמנים. הלכנו לשגרירות והם נתנו עוד ועוד טפסים, אז הפכנו בחזרה לטינאייג'רים ופשוט קרענו את כל הדפים האלה"

"רק התחלתי לנגן בלהקות במפעל שבו עבדתי, התחלתי לנגן עם רורי סטורם ואז המשכתי לנגן עם הלהקה הכי טובה בעולם, הביטלס, שעדיין רלוונטית היום, גם לדור הבא. אנשים שאוהבים מוזיקה מקשיבים לדברים שלנו, הם מרימים אלינו את התינוקות שלהם. ועד היום, הודות לג'יילס מרטין שעושה עכשיו הוצאות מחודשות, רימאסטרינג, להכל, אני עדיין מנגן את הדברים האלה.

"עשיתי הופעה לסיריוס מיוזיק, ערוץ הביטלס. וזה תמיד אותה שאלה, 'איזה מתופפים אתה אוהב?'. ואני תמיד אומר, אני מקשיב לאלבומים בשביל האלבום, לא בשביל המתופף. אבל הגיבור שלי הוא קוזי קול. אני פשוט אוהב את מה שהוא עשה בגלל שהוא עשה דברים עם תופי טאם-טאם".

אין מנוס מלדבר על תהילה ועל העול שלה על כתפיו, עם זאת. "בהתחלה, כביטלס, רצינו לעשות מוזיקה טובה. ואת זה עשינו. ורצינו לנגן בלייב מול קהל, ועשינו את זה. אבל נהיינו כל כך גדולים, והמחיר ששילמנו היה שלא יכולנו להיכנס למסעדות.

"פעם, כשאכלתי בחוץ, רק הכנסתי את המזלג לפה ואישה נדחפה לעברי ואמרה, 'תחתום לי'. ואמרתי לה, 'לא, אני אוכל ארוחת ערב'. אז היא אמרה לי – והשנה היתה 1967 – 'הרסת את כל הקריירה שלך עכשיו'. אחרי זה כבר לא לקחתי את זה ללב".

"פעם, כשאכלתי בחוץ, רק הכנסתי את המזלג לפה ואישה נדחפה לעברי ואמרה, 'תחתום לי'. אמרתי לה, 'לא, אני אוכל'. אז היא אמרה לי – והשנה היתה 1967 – 'הרסת את כל הקריירה שלך עכשיו'. אחרי זה, כבר לא לקחתי ללב"

בשלב מסוים, סטאר עבר לגור במונאקו, שם יכל להתהלך ברחובות בחופשיות. "כולם הכירו אותי שם, אבל לא הלכתי למקומות עם תיירים. באנגליה, הכל יותר רגוע עכשיו. אנחנו יכולים ללכת לאן שאנחנו רוצים.

"חוץ מזה, הודות למגפה, יש לנו מסכות על הפנים כל הזמן, אז לא מזהים אותי!".

רינגו סטאר בהופעה בניו יורק ב-16 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
רינגו סטאר בהופעה בניו יורק ב-16 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

רינגו מודע לחשיבות של כישרון, מזל ותזמון עבור מוזיקאים – וכמה קשה יותר כיום להפוך לסיפור הצלחה, בוודאי בסדר הגודל של הביטלס.

"קשה לומר מי יחזיק מעמד. אף אחד לא ידע שאנחנו נחזיק מעמד, לא מעט לייבלים דחו אותנו. אבל עכשיו, איפה אתה מתחיל? יש מעט מאוד מועדונים שאתה יכול להופיע בהם. עכשיו זה הכל אולמות ענקיים כדי שתוכל לעשות כסף, והם מאפשרים רק לשמות הגדולים להופיע.

"הרבה יותר קשה עכשיו להתפרנס מזה – כולם עושים סטרימינג, גם הביטלס, זאת השיטה החדשה. זה בהחלט השתנה מאז תקליטי הוויניל שהיו כשגדלתי, תקליטי 78'. אחר כך התקדמנו לתקליטי 45', עברנו לקלטות. הכל מטורף עכשיו. תחשבו על זה, הייתי שם עם הוויניל, אבל ילדים גדלים עכשיו עם סטרימינג. זאת דרך מאוד שונה לעשות את זה עכשיו".

"אף אחד לא ידע שאנחנו נחזיק מעמד, לא מעט לייבלים דחו אותנו. אבל עכשיו, איפה אתה מתחיל? יש מעט מועדונים שאתה יכול להופיע בהם. עכשיו זה הכל אולמות ענקיים, והם מאפשרים רק לשמות הגדולים להופיע"

בשנה הבאה ייצא סרטו הדוקומנטרי של פיטר ג'קסון, במאי טרילוגיית "שר הטבעות" על הביטלס – The Beatles: Get Back – אחרי דחייה בצל הקורונה. סטאר גאה בסרט ואומר כי למעריצי הלהקה יש למה לחכות. "התחלנו את העבודה על הסרט לפני הרבה זמן – זאת הייתה הופעה חיה על גג הבניין של אפל. ואז מצאנו 56 שעות של צילומים של הביטלס שלא השתמשו בהם וביקשנו מפיטר לעזור לנו, והוא ארגן את הדבר הזה.

הביטלס בהופעה המפורסמת ב"אד סאליבן שואו" ב-9 בפברואר 1964 (צילום: AP Photo)
הביטלס בהופעה המפורסמת ב"אד סאליבן שואו" ב-9 בפברואר 1964 (צילום: AP Photo)

"הסרט היה בהתחלה 12 דקות, עכשיו זה כבר 46 דקות וזה מדהים. בגרסה הראשונה לא הייתה הרבה שמחת חיים, יותר מדי רגעי דאון, אבל בגרסה הזאת כולנו צוחקים ונהנים. יש לו השקפה שונה לגמרי – פרספקטיבה מלאת שמחה".

ואז הוא נזכר בקורונה, שוב, שבעטייה הסרט נדחה לשנה הבאה. "חבל, כבר היינו צריכים להוציא את הסרט, אבל שום דבר לא ייצא השנה. אני לא אצא לסיבוב הופעות, כולנו תקועים בלא-נודע. אפילו שמעתי שהסרט של ג'יימס בונד לא ייצא השנה", הוא אומר וצוחק, "אז זה כנראה באמת גיהינום שם בחוץ".

"שום דבר לא ייצא השנה. אני לא אצא לסיבוב הופעות, כולנו תקועים בלא-נודע. אפילו שמעתי שהסרט של ג'יימס בונד לא ייצא השנה, אז זה כנראה באמת גיהינום שם בחוץ"

אבל סטאר, תמיד אופטימי, מסכם: "תראה, הייתי בלהקה הכי טובה בעולם, ואהבתי את החבר'ה האלה, הם היו האחים שלי, אז היו לי שלושה אחים. החיים היו מאוד טובים אלי".

ולסיום, הוא מזכיר שוב: "אנחנו כאן בגלל שה-7 ביולי זה יום ההולדת שלי, אז אני מקווה שכולכם תפיצו שלום ואהבה בכל מקום שבו אתם נמצאים. זה הסיפור, בסדר? אנחנו עדיין ממשיכים!".

עמנואל לוי הוא מרצה לקולנוע ומבקר תרבות וקולנוע שכתב בשורה של כלי תקשורת מרכזיים. הוא פרסם תשעה ספרים על קולנוע. לוי מתגורר בלוס אנג'לס.

עוד 1,749 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 5 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: "ההפגנות מאורגנות ממגדלי צמרת. מסיימים והולכים לאכול בוולדורף אסטוריה"

יושב ראש האופוזיציה לפיד לראש הממשלה: "אתה יודע למה המפגינים באים לבלפור? כי הם בעלי הבית. זה לא הבית שלך, זה הבית שלהם. הם באו להגיד לך שהחוזה נגמר" ● בנט: ביקשתי מספר פעמים להיפגש עם נתניהו, אך הוא סירב ● המוסד לביטוח לאומי עדכן שמחצית מהמענקים הועברו לציבור הזכאים ● מיקי זוהר הדיח את שלמה קרעי מחברותו בוועדת הבחירות המרכזית

עוד 25 עדכונים

בכירי הליכוד

מפלגת הליכוד גאה ומתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית, ושנציגיה נבחרים בבחירות על-ידי כל חברי המפלגה. אבל משהו שם לא עובד. בחברה דמוקרטית אנשים לא מפחדים להביע את דעותיהם. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם מכך, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם.

מפלגת הליכוד מתפארת בכך שהיא מפלגה דמוקרטית. אולם בשנים האחרונות אי-אפשר שלא להתרשם, שבכירי הליכוד אינם מביעים את דעתם – לא רק בתקשורת ההמונים, אלא אף בשיחות שהם מקיימים ביניהם

נבחרי הליכוד בכנסת ובממשלה מרבים להופיע בתקשורת. רובם לא נראים ולא נשמעים טיפשים. אורח חייהם והתנהגותם נורמטיביים. לא מדובר בגנבים החומסים את הקופה. מדובר באנשים סבירים – כאלה שבעולם הערכים שלהם יש טוב ורע, ומידה למה ראוי ומה פסול בהתנהגות בני האדם.

אנשים אלה מבינים שאדם שמבקש מתנות מאחרים ראוי לגנאי, אף אם אין בקבלת המתנה עניין פלילי. ודאי שהם סולדים מאדם שמשית על הקופה הציבורית הוצאות שוטפות לצרכי מחיה שלו ושל משפחתו, ובמיוחד הוצאות בגין בתיו הפרטיים בה בעת שלרשותו מעון רשמי, שבעלויותיו נושאת המדינה.

לא יכול להיות שאותם נבחרי הליכוד, בהיותם אנשים נורמטיביים, מקבלים את מעשיו של נתניהו כפי שהם מופיעים בכתבי האישום (מדובר כאן על עובדות, שהמחלוקת בין אנשים שונים היא באשר למסקנות המשפטיות הנגזרות מהן).

הרי לא ניתן שלא לתעב את הדרישות למתנות וקבלת המתנות של נתניהו מחבריו המיליונרים. לא ניתן שלא לחוש באי-נוחות מהשיחות שנתניהו מנהל עם הבעלים של ידיעות אחרונות. אי-אפשר שלא להרגיש קבס בגין הפעילות וההתערבות של אנשי משפחת נתניהו בכל מה שקורה בפרסומים של אתר וואלה.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, שמשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, כשהוא לא מקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא, ונותן לה משקל ראוי. הם ודאי חשים אי נוחות קלה בחזה, כשראש הממשלה, שמבקש היתר לקבל כספים מקרוב משפחה בחו"ל, מושך את בקשתו כדי לנסות ולהסתיר מרשויות המדינה עסקים ומקורות רווח פרטיים שלו.

נבחרי הליכוד האלה ודאי נבוכים מראש ממשלה שכופה על צה"ל אמצעי לחימה יקרים, המשעבדים תקציבים ומשאבים של כוחות הביטחון לשנים רבות, מבלי להקדים להחלטותיו עבודת מטה מסודרת של הצבא

נבחרי הליכוד שומעים קולות ומודעים למעשים של אנשי משפחתו הגרעינית של ראש הממשלה, ויחד עם תחושה של אמפטיה ורחמים, ודאי שהם חשים גועל נפש ממופעים ומעשים של אנשים אלה.

אני מניח – איני יכול שלא – שבכירי הליכוד חושבים שמנהיג ציבור בכלל, ומנהיג מדינה בפרט, נדרש להשרות נורמות של התנהגות ומוסר, ונדרש ממנו לשמש דוגמא באורחות חייו. הם אינם אטומים, וכנראה, מודעים לכך שעניינו של נתניהו קורע את העם ומזיק לענייני המדינה.

אני מתכלל את האמור לעיל, ומגיע למסקנה, שבכירי הליכוד אינם רואים בנתניהו איש הראוי לשמש מנהיגה של מדינת ישראל. להפתעתי, אין בתוכם קול הנשמע ברמה הדורש את הסתלקותו של נתניהו מהשלטון.

כאן אני מגיע למסקנה עצובה: בכירי מפלגת הליכוד – מפלגת השלטון – הם חבורת פחדנים, אנשים נטולי יושרה, שכל מעשיהם מכוונים אך ורק להפקת רווח אישי, שמירה על מעמדם וקידום אישי – עכשיו, בסביבה הפוליטית בה הם מצויים. הם לא מעזים לפעול ולשנות את הסביבה והנסיבות בתוכן הם פועלים, כדי לאפשר לעשות את מה שנכון.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם ביותר מחשש להלשנה ומנקמת השלטון. אני רחוק מהסביבה של הנהגת הליכוד, אבל בחיוב היגיון פשוט אני מגיע למסקנה שהפחדה וטרור על המחשבה החופשית והבעת הדעה שורה בקרב בכירי מפלגת השלטון. לא בדיוק סביבה דמוקרטית.

במשטרים טוטליטריים בהנהגה של רודן אכזר – כדוגמת צפון קוריאה בעשרות השנים האחרונות – אנשים נזהרים מלשתף במחשבותיהם את הקרובים להם מחשש להלשנה ומנקמת השלטון

שתיקתם ושיתוקם של בכירי הליכוד הם המאפשרים את המציאות הנפשעת וההזויה בה אנו מצויים. אמר הנביא עמוס: "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?" על בכירי הליכוד להתעשת, להיוועד, לעשות מעשה ולפתור את התסבוכת בה מצויה המדינה. אלכסנדר התיר את הקשר הגורדי עוד לפני שזכה לתואר "הגדול". בכירי הליכוד נדרשים "להיות אדם" ולעשות מעשה. כל-כך פשוט. אולי בכל אופן דרושה כאן "גדולה", ויהיה בין עושי המעשה מי שיוכיח עצמו ויכונה "הגדול".

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים

53% ממצביעי הימין בבחירות האחרונות תומכים בטענות המפגינים נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה, 28% מהם תומכים במחאה האישית נגד נתניהו, ו-34% סבורים שהתנהלותו הערכית-אישית גרועה או לא טובה ● בפרק על משבר הקורונה השיבו קרוב ל-70% מהנשאלים כי הכנסתם נפגעה במידה כזאת או אחרת בחודשים האחרונים

עוד 754 מילים

בדרום אפריקה מפיקים לקחים מהאיידס, ומסרבים למות מבושה

דרום אפריקה מתמודדת עד היום עם ההשלכות הקשות של הכחשת מגפת האיידס על ידי מנהיגיה הקודמים ● אבל רופאים וחוקרים הפועלים במדינה רואים בכך קרן אור, בכל הנוגע להתמודדות עם מגפת הקורונה ● בניגוד לארה"ב, למשל, אצלנו מתמודדים עם המשבר בישירות ובאחריות, הם אומרים ● ועדיין, דרום אפריקה ניצבת במקום החמישי בקרב המדינות מוכות הקורונה ובמקום הראשון בשיעור ה-HIV

עוד 1,104 מילים

ההרתעה הישראלית התחזקה - בלי אף ירייה

הפיצוץ בלבנון מבחינת הלבנונים, הימצאות חומרי נפץ של חזבאללה במתחמי מגורים הייתה כל השנים משהו אמורפי ● אבל אחרי הפיצוץ האדיר בנמל ביירות, כולם מבינים את פוטנציאל הנזק והסכנה ● כשמוסיפים זאת למצב הכלכלי בלבנון, חזבאללה הוא הכתובת למחאה ● "דוקטרינת הדאחייה" הישראלית - שמדברת על הרס תשתיות נרחב בלבנון - קיבלה אתמול ממד הרתעתי משמעותי, מבלי שנורה אף כדור ישראלי ● פרשנות

עוד 539 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל מעורבת במהומה האזורית, גם אם מנסה להרחיק עצמה

עדיין אין יודעים מי עומד מאחורי הפיגוע הגדול בנמל ביירות, אם בכלל היה פיגוע, אלא תאונה, אבל כך או אחרת מתנהלת כעת מערכה על השליטה בים התיכון, שמעורבות בה מעצמות עולמיות ואזוריות.

לבנון הייתה קשורה במערכה הזאת באופן עקיף, ואין להוציא מכלל אפשרות שכך או אחרת גם הפיגוע בנמל ביירות קשור איכשהו במערכה הגדולה.

במערכה הנוכחית על השליטה בים התיכון מעורבות מעצמות עולמיות ואזוריות. לבנון הייתה קשורה בה בעקיפין, ואין להוציא מכלל אפשרות שגם הפיגוע בנמל ביירות, אם אכן היה פיגוע, קשור איכשהו במערכה הגדולה

מה שכן ברור – שתי זירות עיקריות שבהם כבר מתנהלת  מלחמה, הן סוריה ולוב. על מנת להבין את מהותה של המלחמה הזאת יש לנתח את הדומה והשונה בשתי החזיתות של אותה מלחמה, ומה הם המניעים של הצדדים הלוחמים בה, אם במישרין או בעקיפין.

מה שדומה בסוריה ובלוב הוא ששתי המעצמות, ארצות הברית ורוסיה, עומדות זו מול זו, כאשר לכל אחת מהן בעלי ברית שהם ה-BOOTS ON THE GROUND. בסוריה ובלוב יש שדות נפט, בלוב הם עשירים, בסוריה פחות, אבל לחופי סוריה ולבנון פוטנציאל של מציאת שדות גז עשירים.

שדות הנפט של סוריה נמצאים בשטח הכורדי, שהם בעלי הברית של ארצות הברית, וממש בימים אלה עומדים לפני סיום השיחות על חתימת חוזים להפקת נפט בין ממשל רוז'אבה, בהנהגת מפלגת PYD לבין חברות אמריקניות.

בלוב נמצאים שדות הנפט העשירים בשליטת הממשל הלאומי של המרשל חפתר, היושב בבנגזי, אבל הם משותקים, בגלל העימות האמריקני-רוסי. רוסיה היא בעלת בריתו של חפתר, והמיליציה של ווגנר היא הכוח הצבאי הזר המשמעותי ביותר שעוזר לו במלחמה מול ממשלת ההסכמה היושבת בטריפולי, שהיא ממשלת אחים מוסלמים.

עמדת ארצות הברית במלחמה בלוב איננה ברורה, אבל על פי מקורות לוביים, בגלל שרוסיה תומכת בחפתר, ארצות הברית תומכת באוייביו שבטריפולי. לדבריהם, ארצות הברית רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, ברגע שיחזרו לפעול.

לדברי מקורות לוביים, ארה"ב רוצה למנוע מרוסיה להקים בסיסים בים התיכון, כדוגמת בסיסיה שבחוף הסורי, ולמנוע ממנה את רווחי שדות הנפט של לוב, כשיחזרו לפעול

הדרך שבה ארצות הברית חוסמת את רוסיה מתוחכמת מאוד. היא מכירה רק בבנק המרכזי של לוב כגוף שדרכו יעברו עסקאות הנפט. הבנק הזה יושב בטריפולי תחת שליטת ממשלת האחים המוסלמים, ומכאן שלא חפתר והרוסים ייהנו מרווחי הנפט, אלא האחים המוסלמים.

האם מן המשוואה הזאת אפשר לגזור גזרה שווה לגבי הפיגוע בביירות? קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט.

כאשר החברות האמריקניות יחתמו על העסקה עם הכורדים, השאלה היא כיצד הנפט הזה יועבר? דרך הנמלים הסוריים שבשליטת רוסיה בוודאי שלא. תורכיה? ארדואן כבר השמיע התנגדות לעסקה עם הכורדים. מה שנשאר זה נמל לבנון. לא פשוט, כי גם אסד מתנגד לעסקה, אבל תמורת תשלום לקופתו הריקה אפשר להסדיר את העניין. ובכלל הקשרים בין PYD לאסד היו תמיד טובים, ועד היום יש קשר טוב ביניהם. PYD מעולם לא הייתה חלק מן המרד הסוני הגדול נגד אסד, מה שאיפשר לאסד להקצות כוחות נגד המורדים. אם כך, כאשר מחפשים מניע לפיגוע בנמל ביירות, אין להוציא את ההקשר הזה מכלל חשבון.

קו משותף נוסף בין סוריה ללוב היא המעורבות התורכית. תורכיה הקימה בסיס חזק באידליב, שהוא כבר מחוז תורכי הלכה למעשה, והכוחות שהיא שולחת להילחם בלוב הם בעיקר תורכמנים מסוריה. גם מנהיג ממשלת ההסכמה, פואד א-סראג', הוא ממוצא תורכי, ושורשי משפחתו נטועים באזור איזמיר בתורכיה. כך, שההשפעה התורכית בלוב מבוססת על ההיסטוריה העות'מאנית, ועל הגרעין התורכי בטריפולי, וכמובן הקשר של האחים המוסלמים המלכד את תורכיה וקטאר לתמיכה בטריפולי מול בנגזי, או טריפוליטניה במערב מול קרינאיקה במזרח.

קרוב לוודאי שאם באמת היה פיגוע, הרקע לפיגוע הוא עסקאות נשק של אחת המיליציות של לבנון לקראת הכרעה בעתיד. אבל יש לבחון גם את הרקע של עסקאות הנפט

התמיכה של קטאר ותורכיה בממשלת טריפולי הביאה את מצרים, סעודיה והמיפרץ לתמוך בחפתר. השבטים הבדווים של לוב בעיקרו של דבר תומכים בחפתר (ובסיף אל-איסלאם קדאפי היושב בדרום המדברי). ההתקדמות הגדולה של חפתר לפני חצי שנה לכיוון הגבול עם תוניס לא היה פרי של נצחונות מזהירים בשדה הקרב, אלא מכיוון שהמיפרץ קנה את השבטים היושבים בדרך בכסף טוב, והם איפשרו לו לעבור.

כאשר החליטה מצרים כי אולי חלוקת לוב עדיפה מבחינתה, נפסק המימון של המיפרץ לשבטים, וצבא חפתר נאלץ לחזור על עקבותיו. מדוע עשויה מצרים לחשוב שחלוקת לוב עדיפה לה? מכיוון שיתנתק הקשר בין הבנק המרכזי בטריפולי, ובנק מרכזי חדש שיוקם בבנגזי יוכל להפעיל את שדות הנפט.

זה מסביר את המחלוקת הפנים אירופית בשאלת לוב בין צרפת לאיטליה. צרפת ואיטליה מתחרות זו בזו לגבי של מי הים התיכון. איטליה דבקה בססמה הרומאית הישנה של מארה נוסטרום – הים שלנו, בעוד צרפת חולקת על כך, והיא הקימה את המסגרת של הצהרת ליסבון, שבו היא מתיימרת להנהיג את המדינות השוכנות לחופי הים התיכון.

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש".

בעוד איטליה תומכת בטריפולי הנמצאת קרוב לחופי איטליה, צרפת תומכת בחפתר, ואם תצליח לפלג את לוב, אז הנפט יפול בנחלת הצד שבו תמכה במלחמה, והצד של טריפולי, שבו תמכה איטליה, "יתייבש"

צרפת ואיטליה אינן חלק מן המאבק על סוריה, אבל סוגיית חלוקת סוריה עומדת גם היא על הפרק, כאשר דווקא הכורדים של PYD בגלל קשריהם הטובים עם אסד, מתנגדים לחלוקת סוריה, אלא מדברים על נוסחה של ביזור השלטון המרכזי, כלומר: דמשק תישאר הבירה, אבל תאבד סמכויות מול המחוזות. גם השבטים הבדווים של סוריה מדברים בשפה דומה, אבל רואים בכורדים של PYD אוייב, וזה עניין לדיון נפרד.

איטליה וצרפת, המתחרות על הנהגת הים התיכון, לא כל כך שמות לב לשחקן החדש, הבעייתי, בזירה, והיא תורכיה.

תורכיה מתוסכלת על כי דווקא בחופיה לא מוצאים גז טבעי, והיא רוצה להיות שותפה באמצעות חבלה באינטרסים של האחרים. הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה.

לעימות הזה יש גם היבטים צבאיים: המתיחות בלוב בין מצרים לתורכיה, החיכוכים בים התיכון בין הצי התורכי לציים של צרפת ואיטליה.

הסכם חלוקת המים הטריטוריאליים עם ממשלת ההסכמה בלוב קוטעת את הסכמי הגז של המדינות השותפות לישראל בעסקי הגז: מצרים, קפריסין, יוון ואיטליה

מכאן, ככל שישראל מנסה להרחיק את עצמה מן המהומה האזורית, וטוב שכך, בכל זאת היא מעורבת, והאינטרסים שלה מעורבים, גם בסוריה וגם בים התיכון, וראוי כי תעשה בחינה זהירה כיצד היא יכולה להיות חלק מן המשחק האזורי, כי מתברר שאיננה יכולה לחמוק מכך לתמיד.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,009 מילים
עודכן לפני 31 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אבנר משלם מלא ומשלם טוב"

בדיקת זמן ישראל אבנר נתניהו שוכר דירה בבניין יוקרתי בבעלות היהלומן תומר ברוך, בפינת הרחובות בלפור ועזה, שמחובר מצד אחד למתחם המאובטח של מעון השרד של אביו - ומצד שני לרחוב ראשי שבו מתקיימות הפגנות ● הכניסה לבניין, כולל זאת של דייריו ושל לקוחות חנות התכשיטים שם, אפשרית רק תחת השגחת שב"כ ● אחד השכנים: "זה קשה מאוד לחיות ככה" ● הבעלים: "לדיירים זה נוח, נותן להם תחושת ביטחון"

עוד 1,388 מילים ו-1 תגובות

כל נסיגה עשויה לסמל את קץ הקריירה עבור גנץ או נתניהו

אף אחד לא חושב שתקציב חד-שנתי זה רעיון טוב ואיש מלבד נתניהו לא רוצה ללכת לבחירות ● אבל המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של ראש הממשלה והחליפי ● שרי כחול-לבן לוחצים על גנץ להתפשר מפחד הסקרים ● דרעי מנסה למצוא פתרון מחשש שהחרדים יתנקמו בקלפי על הטיפול בקורונה ● וכולם במירוץ חסר סיכוי נגד הזמן ● פרשנות

זה נראה כבר חסר תקנה וכמעט חסר סיכוי. משני צדי המתרס עומדים שני פוליטיקאים שכל נסיגה שלהם בנושא התקציב היא אסון אישי ופוליטי, כמעט קץ הקריירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע שתקציב חד-שנתי הוא בדיחה שלא מקובלת על רוב הכלכלנים במדינה ועל פקידי האוצר. מצד שני, נתניהו יודע שאם תקציב דו-שנתי יעבור, הוא ייכנס למציאות שאינו יכול לסבול.

נתניהו, לפי האנשים הקרובים לו ביותר, משוכנע – בעיקר בשנתיים האחרונות – שהוא שליח האל, הנבחר שנועד להנהיג את העם הזה, ואין בלתו.

תקציב דו-שנתי גונז גם את הייעוד הזה. תקציב כזה מבשר על יציבות שלטונית, מונע מנתניהו נקודת יציאה לבחירות וסולל במישרין את הדרך למשפט בינואר הקרוב שממנו הוא לא יודע לאן יגיע.

בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

ומעבר לזה, תקציב דו-שנתי מחייב את נתניהו לקיים את הרוטציה. כך יעבור השלטון מהאיש שבטוח שרק הוא יכול, אל האיש שנתניהו בטוח שאינו יכול להנהיג אפילו מחלקה.

ראש הממשלה החליפי בני גנץ רואה את הדברים בדיוק בצורה ההפוכה. זה כבר לא התקציב, אלא מה שעומד מעבר לו.

גנץ מכיר את התוכניות הגדולות של נתניהו, שבאות כמובן על חשבונו. הוא יודע שכניעה שלו בנושא התקציב זו התבזות נוספת, אחרי כל מה שעבר בשנה האחרונה עם נתניהו ובכלל.

אנשים שדיברו עם גנץ בימים האחרונים יצאו בתחושה שאין לו מה להפסיד. ממילא הוא רוצה ללכת כבר, אז לפחות שזה יהיה על נושא עקרוני ועם קצת כבוד.

"הבעיה היא גם עם השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים לכחול-לבן עשרה מנדטים במקרה הטוב", אומר גורם פוליטי בכיר. "הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם".

"הבעיה היא השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים להם 10 מנדטים במקרה הטוב. הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם"

אנשים רבים מנסים להוציא את נתניהו וגנץ מהפלונטר העמוק הזה. אחד מהם הוא השר אריה דרעי, שמחויב לגנץ בעניין הרוטציה. דרעי, איש יצירתי שיודע לעבוד, מדבר בכל יום עם נתניהו, גנץ, גבי אשכנזי ואבי ניסנקורן כדי למצוא פשרה.

לדרעי, כמו לכל מנהיג חרדי, יש מוטיבציה מיוחדת למנוע בחירות. הקורונה הכתה במגזר באכזריות, בעיקר ברמה הכלכלית והתדמיתית. החרדים מרגישים שונים לרעה, טוענים שמוטלים עליהם סגרים שלא לצורך וסובלים מאכיפה בררנית. רבים מהם שחיו על הקצבות של עמותות חסד, לא מקבלים כסף אחרי שהברזים נסגרו, בעיקר בחו"ל. הם צריכים היום פתרונות, לא בחירות.

אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אבל כל זה לא עוזר. גם המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של נתניהו וגנץ. המרוץ הוא נגד הזמן. "אם לא נעביר את התקציב השבוע, מקסימום עד יום ראשון, לא יהיה כבר זמן להעביר את התקציב בשלוש קריאות בכנסת".

"אין לנו גם דרך לאיים על נתניהו", מודה פוליטיקאי חרדי בכיר. "מילא אם היו כאן שני גושים שווים, אבל היום גנץ בקושי עם עשרה מנדטים. מה נגיד לנתניהו? במה נאיים עליו? שנלך עם לפיד וליברמן? זה הרי אקדח בלי כדורים. אפילו בלי קפצונים".

עוד 453 מילים

בניגוד לדעת כל המומחים, רה"מ מתעקש להעביר תקציב לשלושה חודשים, כאשר אפילו בוועד בית זה לא היה קורה ● הוא גם מתכנן להטיל הסגר נוסף, ולהמתיק את המהלך עם המטרת כסף שלישית לקראת החגים ● אם מחברים את כל חלקי הפאזל, נראה שלנתניהו יש דרך מילוט אחת ממשפטו, והיא עוברת דרך הכיס של כולנו ● פרשנות

עוד 728 מילים ו-2 תגובות

עיתונאים מהימין "לא קובעים כלום בסדר היום הישראלי", התבכיין קלמן ליבסקינד בטור שפרסם ביום שישי האחרון תחת הכותרת "אמצעי התקשורת לא מסקרים את ההפגנות, הם משתתפים בהן" ● יומיים אחרי, ראש ממשלת ישראל פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהקראת מאמרו של ליבסקינד ● זו לא האירוניה היחידה שעולה מהטור שלו ● וגם לא עיוות היחיד שמופיע שם ● דעה

עוד 2,496 מילים ו-1 תגובות

ראיון הזמן הצהוב

"אנחנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם", מספרות חברות הקבוצה החדשה "אמהות נגד אלימות המשטרה", המלווה את המחאה בבלפור ● במוצ"ש, החומה האנושית קיבלה סימנים כחולים - ובכל זאת הייתה שמחה ● "הניצחון האמיתי שלנו היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה מתייחס ככה לאמא?"

עוד 1,065 מילים

ממשלת ישראל הציעה סיוע הומינטרי ורפואי ללבנון

הלשכות של גנץ-אשכנזי ונתניהו הוציאו הודעות נפרדות על הצעת הסיוע וטענו שהיא בהנחייתם ● נתניהו הציע לחרדים 400 מיליון שקל בתמורה לתמיכתם בבחירות ● במקרה כזה, גנץ יבחן חוק לפסילת נתניהו ● הפרופיל של "דנה רון" שייך לתושבת חוץ ● נתניהו סייר ברמלה והתקבל בקריאות "ימותו כל השמאלנים" ● צה"ל הקים מפקדת קורונה

עוד 33 עדכונים

אחרי כל מה שעשה, נתניהו לא יזכה לשום הנחת סלב

במערכת הפוליטית החלו הספקולציות כי פניו של נתניהו לעסקת טיעון במשפטו ● ההערכה הזו מתחזקת מעצם העובדה שפרקליטיו של נתניהו - המתחלפים תדיר - לא עושים דבר כדי להשלים חומרי חקירה, חודשים ספורים לפני ששלב ההוכחות יתחיל ● דלתה של התביעה תמיד פתוחה לנתניהו לפתוח במו"מ על הסדר טיעון ● אולם עסקה שמשמעותה ביטול כתב האישום נגד נתניהו, היא מדע בדיוני ● פרשנות

עוד 986 מילים ו-1 תגובות

ההיגיון שנכון ללבנון נכון גם לסוריה - ישראל תגיב

ההתקפה של חוליית המחבלים בגולן הבוקר אינה יוזמה מקומית של ארגון קטן ● הכנת מטענים, תנועה בציר מוסתר וגיבוש חוליה, אלה פעולות שמצריכות ידע והכוונה ● ישראל פעלה על בסיס מודיעין מדויק, הרגה את חוליית המחבלים, ושידרה מסר שמבחינתה החשבון יכול להיסגר כאן ועכשיו - מול חיזבאללה, לא מול סוריה ● פרשנות

עוד 646 מילים

המתנה של מתניהו לנתניהו

אין מיגון תקני ל-2.6 מיליון ישראלים, תכנון רשלני הכפיל את עלויות ההקמה של מעון רה"מ ושל בניינים עבור המוסד, וחומרים בארכיונים של המדינה לא מוגנים - לפי דוח מבקר המדינה ● אבל גם כשהמילה "ליקויים" כבר מוזכרת, מיד אחריה מופיעים ציונים לשבח ● הדוח גם נמנע ממסקנות אישיות, כך שבעלי תפקידים בגופים המבוקרים יכולים לישון בשקט בכל הנוגע לנשיאה באחריות ● "בהכירי את אנשי הביקורת, אם זה היה תלוי בהם, השבחים האלה לא היו נכנסים"

עוד 2,004 מילים

ועדה של משרד הבריאות המליצה לפני שנה להוסיף מיטות אשפוז ותקנים, אך המלצות הוועדה לא קוימו - גם הרבה אחרי פרוץ המגפה ● יו"ר איגוד הרופאים הפנימיים: "לא בונים מקומות אשפוז, וכמעט לא הוסיפו תקנים, למרות שיש רופאים ואנשי צוות מובטלים" ● "הייתה לממשלה שנה והיא לא זזה, ועכשיו אין זמן עד החורף. יהיה רע מאוד" ● מנכ"ל רמב"ם: "ללא פעולה מידית, מטופלים יוצאו מבתי החולים"

עוד 1,622 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה