זירת הבלוגים

והארץ לא רעדה

אתמול קרה דבר שהיה אמור להרעיד את האדמה בכל דמוקרטיה בריאה ומתפקדת

06/07/2020 13:44
צילום מסך מערוץ 13, ברק רביד מדווח על התנהלות בעייתית של נתניהו

אתמול קרה דבר גדול בישראל, דבר שהיה אמור להרעיד את האדמה בכל דמוקרטיה בריאה ומתפקדת.

אתמול, באמצע היום ובלי שום הסבר או היגיון – סתמו לי את הפה!
אתמול ברק רביד, עיתונאי בכיר, שידוע כפצצת סקופים וראיונות בלעדיים עם שועי עולם. איש חרוץ, חד ועתיר קשרים, פוטר מהערוץ שבו הוא הועסק ללא שום סיבה הגיונית, עניינית או כלכלית. עושה רושם שהפיטורים הבלתי מוצדקים שלו מועילים בעיקר למשפחה אחת שמתגוררת בבית שלנו בבלפור.

אתמול הושתק עיתונאי בכיר ומוכשר, אולי גם בשל דעותיו הפוליטיות וההתייצבות האמיצה שלו מול הסיאוב והשחיתות, והאדמה לא רעדה.

אתמול הושתק עיתונאי בכיר ומוכשר, אולי גם בשל דעותיו הפוליטיות וההתייצבות האמיצה שלו מול הסיאוב והשחיתות, והאדמה לא רעדה

ההחלטה הבלתי מנומקת לפטר את ברק רביד מהדהדת את העדויות בתיק 4000, בהם נדרשו האלוביצ'ים לפטר ולהשתיק עיתונאים "עויינים לבלפור", שנחשבים הרבה פחות 'מזיקים' מרביד.

גם כאן, בדומה לפרשת וואלה, מדובר בטייקון שאין לו שום עניין בחדשות או בטלוויזיה, ועצם רכישת הערוץ נועדה, אולי, גם לקדם ולשרת את עסקיו האחרים – למשל עסקי המלט. גם בהעדר ראיות לקשר ישיר בין הגורמים השונים במשולש נתניהו, בלווטניק וברק רביד, כל בר דעת רואה ומבין מי המרוויחים ומה הם מרוויחים או ירוויחו. כל בר דעת מבין זאת, אבל זה קרה מול עינינו הפקוחות כשכולנו ערים ובהכרה מלאה ובכל זאת האדמה לא רעדה.

המהדורות לא נפתחו בזעקות שבר על השתקת קולה של התקשורת החופשית. כותרות העיתונים לא זעקו עם בוקר "ישראל מתעוררת לפשיזם והיא איבדה אפילו חזות של דמוקרטיה".

האדמה לא רעדה מתחת לרגליהם של מליוני ישראלים מיואשים ומפוחדים שישבו אמש מול המרקע וחיכו ל"הישרדות" או לשליח של הפיצה או לאיזו בשורה אופטימית ביחס לקורונה. שקועים במרירות חיינו בכלל לא הבחנו שהמדינה שלנו כבר לא ממש שלנו, ושהדמוקרטיה כבר לא באמת פועמת בעורקיה של הפנסיונרית הציונית האהובה.

אני רוצה לבכות מכמה שזה מתסכל אותי שזה קורה, ואפילו יותר מתסכל אותי שזה כבר לא מרעיד את האדמה כי אנשים פה התרגלו והתייאשו וחלק רעבים וקורסים ומה מעניין אותם עכשיו ברק רביד.

האדמה לא רעדה מתחת לרגלי מליוני ישראלים מיואשים שישבו אמש מול המרקע וחיכו ל"הישרדות" או לשליח של הפיצה או לאיזו בשורה אופטימית ביחס לקורונה

אבל כך בדיוק פועלת דוקטרינת ההלם – אנשי השררה מנצלים את הבלבול והחרדה הקיומית של האזרחים בזמן משבר, כדי לעשות הפיכות, שבאקלים רגיל היה קשה מאוד לעשות.

אפילו לפני שבועיים שלושה, טרם 'פרוץ' הגל השני, הדבר הזה היה מתקבל בגל מחאה. אבל היום, כשכולם מבולבלים מאיכוני שב"כ אקראיים ושערוריתיים ומשרד בריאות שלא יודע מימינו ומשמאלו, כשעצמאים לא יודעים אם לפטר או לא את עובדיהם כדי להשאיר את עסקיהם בחיים, וכששכירים שלא יודעים אם מחר יפוטרו או יתמזל מזלם להיות בין אלה שעוד מצליחים להתפרנס בכבוד – באקלים אזרחי שפוף מבוהל ומיואש, זה הזמן של השחיתות וההשחתה להרים ראש ויד אלימה על מוקדי החופש והדמוקרטיה.

הסיפור של ברק רביד הוא לא סיפור על עוד אדם פרטי שאיבד את פרנסתו. מובטלים ומפוטרים יש כבר קרוב למיליון. ברק רביד היה הקול שלי בתקשורת הולכת ומתקרנפת. ברק רביד דיבר אותי, ייצג אותי ושמר על הדמוקרטיה שכה חשובה לי. אתמול, מי שהשתיק את ברק רביד לא השתיק רק אותו. הוא השתיק את כולנו, והאדמה לא רעדה.