עודה הד'לין (צילום: אלדד רפאלי)
"הישראלים בטוחים שכולנו טרוריסטים. הם לא יודעים עלינו דבר"

פעם ראשונה בים

פרק 18

רק בגיל 23 הצליח עודה הד'לין מאום אל-ח'יר להגשים את חלומו לבקר בירושלים ובחוף הים ● וגם זה קרה פעם אחת בלבד, בזכות אמריקאים שדאגו לו לאישורים ● אל ההתנחלות כרמל, שנמצאת ממש מעבר לגדר הכפר שבו גדל, הוא לא יכול להיכנס ● אבל אם יש אדם אחד בעולם שאליו הוא מתגעגע, זה דווקא בנו המאומץ של הכהניסט טירן פולק, אותו הוא מחשיב כאחיו ● "ואם אנחנו ככה", הוא אומר, "אז יש סיכוי לשלום"

אנחנו יושבים במאהל הבדואי באום אל-ח'יר ועודה הד'לין מגולל סיפור פנטסטי, מרתק, מרובה תפניות, שומט לסת. מסוג הסיפורים שנהוג לסכם במילים "חייבים לעשות על זה סרט". רק שבמקרה הזה הסרט כבר נעשה.

האנגלית בפיו של הד'לין משובחת וקולחת. הוא גבר שיודע לספר סיפור. ובכל זאת אני מתקשה להתרכז בדבריו. ובזמן שהוא מדבר, אני כועס על עצמי על כך שאיני מצליח להתרכז בדבריו בלי שמחשבותיי ינדדו למחוזות שאותם אני מזהה בצער כנגועים בגזענות. זו תמיד חוויה מבאסת לגלות את הגזען הקטן שמסתתר אצלך בפנים.

הד'לין לא מודע, כמובן, לוויכוח הזה שאני מנהל עם עצמי, כי אני מהנהן ועושה עצמי מרוכז בסיפור שלו. הוא מספר על בחור בשם גלעד שדה ש"גדל עם המתנחלים הכי קיצוניים בקריית ארבע", אבל יום אחד חצה את הקווים, והתחיל לבקר באום אל-ח'יר, כדי ללמוד על חיי הבדואים ובהדרגה החל להתערות בין התושבים עד ש"לילה אחד הוא פשוט נשאר כאן, הניח את המזרון שלו ליד המזרון שלי באוהל וישן לידי ובבוקר אמא שלי אמרה לו 'מעכשיו והלאה אתה כמו ילד שלי'.

"אני בוטח בו היום יותר משאני בוטח בפלסטינים. למרות שהוא כבר לא גר בארץ, הוא עבר לאירופה, אני עדיין מתייעץ איתו בכל פעם כשקורים לנו דברים רעים. ואם גלעד שדה יכול להיות כמו אח שלי, זה אומר שיכול להיות פה יום אחד שלום בין הישראלים לפלסטינים".

גיבור הסיפור, גלעד שדה, גדל כגלעד פולק, בנו של טירן פולק, שהיה סגנו של הרב מאיר כהנא. את נעוריו העביר בהפגנות נגד חיילי צה"ל והממשלה ובעימותים עם פלסטינים.

טירן פולק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
טירן פולק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

באחת הפעמים שנעצר ונחקר, גילו לו חוקריו שטירן פולק שגידל אותו, הוא בעצם לא אביו הביולוגי. הם סיפרו לו שהוא נולד מקשר אומלל בין אמא שלו לצעיר פלסטיני. טירן פולק, סיפרו החוקרים לגלעד ההמום, חילץ את אמא שלו כשהיא הייתה בהריון מבן זוגה הפלסטיני ואז התאהב בה והחליט לגדל את בנה כאילו היה בנו.

הבמאי אילן מזרחי ליווה את גלעד פולק-שדה במשך 15 שנה, ובסרטו "הסוד שכולם יודעים" הוא מתאר איך גלעד גילה בהדרגה שגם הסיפור שסיפרו לו חוקרי השב"כ – על "ההצלה" כביכול מבן הזוג הפלסטיני שהתעלל באמו – היה בעצם שקר, שאותו בדו פעילי כך, כדי לגייס כספים לארגונים שלהם.

בעקבות גילוי הסודות הללו, גלעד פולק שינה את שמו לגלעד שדה, עזב את אורח החיים הדתי ואת הימין הקיצוני והפך לפעיל שלום וכך הוא גם הגיע לאום אל-ח'יר, הניח את המזרון שלו לצד המזרון של עודה הד'לין והפך ל"אחיו המאומץ", וכשהוא החליט לעזוב את אום אל-ח'יר ולעבור לאירופה, "אנשים בכפר בכו".

רוי בוי לא לבד

הסיבה שבעטיה אני לא מצליח להתרכז בסיפור הפנטסטי הזה שהד'לין מספר לי היא פרוזאית ומביכה. חצי מפניו של הד'לין מצולקות מכוויות עמוקות והוא נעזר בקביים כדי ללכת. כשהוא מספר בהתרגשות על חייו בכפר העני, אני מוצא עצמי חושב בעל כורחי האם הכוויות הללו נגרמו לו כשהוא נפצע במהלך הכנות לפיגוע או חלילה בפיגוע. ומיד כועס על עצמי.

למה אני חושב מחשבות כאלה, במקום לחוש כלפי הד'לין את האמפתיה האוטומטית שהייתי חש כלפי כל אחד אחר במצבו? רק כי הוא בדואי מדרום הר חברון? אם כך, כמה אני רחוק מרוי בוי? שניים-שלושה שלבים בסולם הגזענות?

אני מתגבר על המבוכה ושואל את הד'לין איך פניו נשרפו והוא אומר רק "זה עניין פרטי שלי. אני לא רוצה להיכנס לה. זה קרה בתאונה כשהייתי ילד. אין לזה שום קשר לכיבוש".

הוא בן 25. בן לשבט הג'הלין שגורשו מאזור ערד לדרום הר חברון ב-1948, ורכשו את האדמה שעליה בנויים בתיהם מפלסטינים מיאטה. את האנגלית הטובה שבפיו הד'לין קנה בלימודי ספרות אנגלית באוניברסיטת חברון, אבל בעיקר מעבודה כמדריך ומתורגמן לקבוצות זרות שמגיעות לאזור.

הכניסה לאום אל ח'יר (צילום: אלדד רפאלי)
הכניסה לאום אל ח'יר (צילום: אלדד רפאלי)

חירבת אום אל-ח'יר שבה הוא גר כל חייו צמודה לגדרות התיל של ההתנחלות כרמל. חייו עברו בצל העימותים האינסופיים עם תושבי ההתנחלות. הד'לין הוא אחד מ-160 בדואים שחיים בעוני מרוד בפחונים וצריפים מאולתרים, בלי תשתית חיים בסיסית, מחוץ לגדר של התנחלות מבוססת שתושביה נהנים מכל התנאים הנוחים שהחיים המודרניים יכולים לספק.

קשה שלא לחשוב על כרמל המתוארת בספר שמואל א'. "ואיש במעון ומעשהו בכרמל והאיש גדול מאוד ולו צאן שלושת-אלפים ואלף עזים ויהי בגזוז את צאנו בכרמל. ושם האיש נבל ושם אשתו אביגיל והאשה טובת-שכל ויפת תואר והאיש קשה ורע מעללים".

"אין לנו שום קשר עם המתנחלים מכרמל", אומר הד'לין, "ניסינו המון פעמים ליצור איתם קשר, בתקווה שאולי אם הם יכירו אותנו, הם יבינו את המצב שלנו. הם יבינו שכל מה שהם חושבים עלינו שגוי. הם בעצם לא יודעים עלינו כלום. אני יכול לדמיין שאם הייתי אחד מהם והייתי מסתכל על האנשים האלה שגרים כאן, הייתי שואל את עצמי 'למה הם חיים בבתים עלובים כאלה?'

"אני בטוח שיש שם גם כמה אנשים טובים, שאולי היו מתייצבים לצידנו ועוזרים לנו, אבל הם לא עושים את זה כי הם מפחדים משאר האנשים. אז הם תוקפים אותנו. כל הזמן. וכשהם זורקים עלינו אבנים ואנחנו קוראים למשטרה, השוטרים תמיד אומרים שהם לא יכולים לעשות כלום, כי הם לא יודעים מי זרק את האבנים. אבל אם ילד אחד מאצלנו זורק אבן על ההתנחלות, השוטרים מגיעים ומיד מוכנים לעצור את כל האנשים כאן ולחקור אותם, עד שהם יבררו מי בדיוק זרק את האבן.

"אני בטוח שיש שם גם כמה אנשים טובים, שאולי היו מתייצבים לצידנו ועוזרים לנו, אבל הם לא עושים את זה כי הם מפחדים משאר האנשים. אז הם תוקפים אותנו. כל הזמן"

"גרים באום אל-ח'יר 160 אנשים. יש כאן 75 ילדים ובערך 40 גברים, שכל אחד מהם היה בשלב כלשהו במעצר או במאסר. ואם תבדוק תגלה שגרים כאן תשעה מהנדסים. יש כאן אחיות. 15 מורים כמוני, שעובדים בישובים בסביבה. וגם חקלאים ורועי צאן. אבל אנחנו לא יכולים להתחבר לחשמל. כל מבנה שנבנה פה ייהרס. ואנחנו מקבלים בסך הכול שבע שעות מים בכל שבוע. זה לא יכול להספיק. איך אנחנו יכולים להסתדר עם שבע שעות מים בשבוע? אז בחורף אנחנו אוספים מי גשם ובקיץ אין לנו ברירה אלא לקנות מים מכל מיני ספקים פרטיים.

"לא רחוק מפה יש חוות עופות. היא מחוברת למערכת החשמל והמים. והכפר שלנו, שגרים בו בני אדם, לא עופות, לא מחובר למערכת החשמל והמים. את החשמל שלנו אנחנו מקבלים מהלוחות הסולריים שאתה יכול לראות פה על כל מבנה. איך מצב כזה נראה הגיוני למישהו?"

נולדת וחיית רק פה. ביקרת פעם בכרמל? אם תבקש להיכנס פנימה, ייתנו לך?
"ברור שלא. הם בטוחים שכולנו טרוריסטים. אז למה שייתנו לנו להיכנס?"

אפשר להבין את הפחד של ישראלים מטרור פלסטיני. הוא לא הגיע משום מקום.
"אין שום סיבה לפחד הזה, ואני אגיד לך למה. כן, היו פלסטינים שביצעו פעולות טרור. היו פלסטינים שרצחו ישראלים. אבל אם תחזור להיסטוריה מ-48' ועד היום – כמה פלסטינים נהרגו וכמה ישראלים נהרגו? כמה ילדים פלסטינים נהרגו וכמה ילדים ישראלים נהרגו? כמה ישראלים יושבים בבתי כלא פלסטינים וכמה פלסטינים כלואים בבתי כלא ישראלים?

ביתו של עודה הד'לין באום אל ח'יר (צילום: אלדד רפאלי)
ביתו של עודה הד'לין באום אל ח'יר (צילום: אלדד רפאלי)

"גם אנחנו קיבלנו מנה גדושה של אלימות מהישראלים. ואנחנו עדיין כאן. ואנחנו לא נעזוב. כי זו זכותנו להיות פה. מי שמכירים את הכפר שלנו יודעים כמה האנשים שחיים כאן הם אנשים שלווים. אין להם שום סיבה לפחד מאיתנו. זה לא צודק להגיד עלינו דבר כזה. כמה אירועי טרור היו בדרום הר חברון?".

מה זאת אומרת? היו פה עשרות אירועי טרור.
"אם אתה רוצה להשוות בין אלימות שהופנתה לפלסטינים ואלימות שהופנתה לישראלים בדרום הר חברון – אני מבטיח לך שאתה תגלה ש-99% מהאירועים האלימים שהיו פה היו אלימות של הרשויות הישראליות כלפי פלסטינים. אולי אחוז אחד של האירועים האלימים פה היו מצד פלסטינים. אנחנו יודעים בדיוק מה קורה כאן.

"רק לפני עשרה ימים מתנחלים מסוסיא תקפו רועים ליד ההתנחלות. אתה לא תשמע על זה בכלל. אתה לא תשמע על כל ההתקפות האלימות פה כלפי פלסטינים – אלה התקפות של המתנחלים, שהחיילים תומכים בהם. אתה תשמע רק על פלסטינים שפוגעים בישראלים. ובסוף אתה שואל אותי אם לא זה לא מוצדק שמפחדים מאיתנו".

מה ששבעים לא מבינים

הד'לין מלמד אנגלית בכפרים שמסביב ליאטה. ובשש השנים האחרונות מגדיר את עצמו כפעיל שלום. "כשהייתי ילד אמא שלי נהגה לומר לי: אם אתה לא רעב, אל תאכל. ואם אתה לא צמא – אל תשתה. למה היא אמרה לי דבר כזה? מה, אמא שלי לא אהבה אותי? זה לא הגיוני. רק כשהתבגרתי הבנתי למה היא התכוונה. אם אתה לא רעב ואתה בכל זאת אוכל – אתה לא מבין את המשמעות של אוכל. זה בדיוק מה שקורה בין ישראלים לפלסטינים.

"אנשים שלא סבלו כמו שאנחנו סבלנו כל החיים שלנו, לא מסוגלים להבין מה אנחנו מרגישים. מי ששבע לא יכול להבין את מי שרעב. מי שלא סבל מכיבוש, לא יכול להבין כמה מי שסובל רק רוצה להגיע לשלום".

"אנשים שלא סבלו כמו שאנחנו סבלנו כל החיים שלנו, לא מסוגלים להבין מה אנחנו מרגישים. מי ששבע לא יכול להבין את מי שרעב. מי שלא סבל מכיבוש, לא יכול להבין כמה מי שסובל רק רוצה להגיע לשלום"

כדי להמחיש לי את המרחק העצום בין השבע לרעב ובין מי שגדל חופשי למי שגדל תחת כיבוש, הד'לין מספר לי את הסיפור הבא:

"אם תשאל כל בן 23 מה החלומות שלו, הוא יגיד לך – שיהיה לי בית גדול, מכונית יפה, עבודה מעניינת, לטייל בעולם. אתה יודע מה היה החלום שלי עד גיל 23? היו לי שני חלומות. חלום אחד היה לבקר בירושלים והחלום השני לבקר בחוף הים.

"בתור מוסלמי, חלמתי להיות לפחות פעם אחת בירושלים. התחננתי, עשיתי כל מה שאני יכול כדי לקבל אישור, אבל בכל פעם סירבו לי. ביקשתי מיליון פעם ולא נתנו לי. לפני שנתיים הגיעה לכאן קבוצה של אמריקאים שביקרו בישראל ובגדה המערבית ולקחו אותי בתור מתורגמן. הם ביקשו בשבילי אישור לבקר בירושלים וככה זכיתי סוף-סוף לפני שנתיים להגשים את החלום הזה. ולמה קיבלתי את האישור? כי לא אני זה שביקש אותו, אלא אמריקאים.

"היה לי מזל שביום שבו ביקרנו בירושלים המדריך של הקבוצה החליט להמשיך גם לחוף הים. לאמריקאים שהיו איתי זה היה כמובן עניין רגיל לגמרי. אני הגשמתי ככה את החלום השני שלי. אבל פחדתי. לא ידעתי מה מותר לי לעשות. אני יכול לצלם תמונות על חוף הים ולהעלות לרשת? בסוף כתבתי רק 'לא יהיה פה שלום עד שכולם ייהנו מהזכות לבקר בחוף הים'. ובזה אני מאמין.

עודה הד'לין (צילום: אלדד רפאלי)
עודה הד'לין (צילום: אלדד רפאלי)

"אנחנו רוצים שלום. אני עדיין מאמין שנזכה לשלום הזה יום אחד. אבל זה רק כי אני עוד צעיר. אם תדבר עם המבוגרים כאן – הם איבדו מזמן את התקווה שיזכו לחיות בשלום. הם התעייפו. הם חיכו שנים על גבי שנים לשלום והוא לא הגיע. אירחתי כאן המון קבוצות. שאלו אותי כל שאלה שאתה יכול להעלות על הדעת. יש שאלה שתמיד חוזרת – מה זה השלום מבחינתי? אני תמיד עונה שיש שני סוגים של שלום: 'שלום גדול' ו'שלום קטן'.

"השלום הקטן כבר התחיל, ברגע שאנשים התחילו לפעול יחד למען השלום. אנשים מאמריקה, אנשים מישראל, פלסטינים, אירופאים, יהודים, נוצרים, מוסלמים. עובדים ביחד. מבחינתי זה 'השלום הקטן'.

"אבל כדי להגיע לשלום הגדול – זה ייקח דורות רבים. כי כדי להגיע לשלום הגדול נצטרך לפתור את הבעיות הגדולות. הפליטים. האסירים. ירושלים. המחסומים. האדמה. המים. כל הדברים האלה. אבל אני מקווה ואני מאמין – בכל הכנות – שיום יבוא ונזכה גם לשלום הגדול ונפתור גם את כל הבעיות האלה.

"כדי להגיע לשלום הגדול נצטרך לפתור את הבעיות הגדולות. הפליטים. האסירים. ירושלים. המחסומים. האדמה. המים. כל הדברים האלה. אבל אני מקווה ואני מאמין שיום יבוא ונזכה גם לשלום הגדול"

"לכן בכל הזדמנות שיש לי – אני מתחנן בפני כל האנשים, בעולם ובישראל. תפעלו למען פתרון צודק. אל תדברו על הפתרון הזה. תפעלו כדי שהוא יקרה. כמו גלעד שדה. אין לי יותר ציפיות מהממשלות. רק מהאנשים. תהיו איתנו במאבק שלנו. זה מאבק צודק.

"אנחנו אנשים פשוטים שרוצים זכויות פשוטות. אנחנו רוצים מים, אנחנו רוצים חשמל, אנחנו רוצים שיתנו לנו לבנות לעצמנו בתים נורמליים. אלה דברים פשוטים מאוד. אלה זכויות שכל אחד צריך ליהנות מהם, אבל מבחינתנו אלה חלומות. אנחנו עייפים מהמצב כאן. אנחנו רק רוצים לחיות בשלום ובשלווה. זה הכל".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,806 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

למקרה שפיספסת

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

נתניהו, בקש חנינה או צא לנבצרות

כל מי שמאמין בעקרונות המשטר הדמוקרטי מבין, כי ניהול משפטו של בנימין נתניהו הוא המהלך הראוי ביותר. זו הזירה לבירור העובדתי והמשפטי, לשקילת הראיות ולחריצת הדין. קיום משפט מגלם את עקרון השוויון בפני החוק, ונותן לנאשם את מלוא הבמה להעלות את כל טיעוניו.

במצב הדברים הנורמלי זה הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם ראש הממשלה, באישורו השנוי במחלוקת של בית המשפט העליון, קלע את מדינת ישראל לאנומליה בלתי אפשרית, ההולכת ומקעקעת מדי יום את הסדר החברתי, את יסודות המשטר הדמוקרטי ובסופו של דבר גם את עצם יכולתה של המערכת המשפטית לפעול.

במצב הדברים הנורמלי, ניהול משפט נתניהו הוא הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם רה"מ, באישורו השנוי במחלוקת של ביהמ"ש העליון, קלע את המדינה לאנומליה

במצב דברים משובש זה קיום משפט בעת כהונת הנאשם כראש ממשלה, כאשר שיקוליו של נתניהו מוכתבים על ידי האינטרסים האישיים שלו להימלטות מהדין על חשבון כל שיקול ממלכתי, אינו מאפשר את ניהול ענייני המדינה. זה מביא לכך שבציבור הולך וגדל אין כל אמון בהחלטות שמתקבלות על ידי הנאשם, והדברים מתבטאים בהפגנות שהולכות ומתרחבות לכל חלקי הארץ.

במציאות הבריאותית והביטחונית בה נמצאת מדינת ישראל אלו מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים.

מכאן שהאינטרס החיוני של אזרחי ישראל הוא סילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה ללא דיחוי. כדי להגיע לתוצאה זו יש שתי דרכים העשויות להשתלב זו  בזו.

  1. האחת – קביעה של היועץ המשפטי לממשלה בגיבוי בית המשפט העליון כי נבצר מהנאשם, לנוכח התנהלותו חסרת המעצורים בניגוד עניינים חריף מלכהן בתפקיד ראש הממשלה.
  2. אפשרות נוספת היא שנתניהו יגיש בקשת חנינה והיא תאושר, בכפוף להתניה מפורשת, לפיה יימנע ממנו לכהן במשרה ציבורית כלשהי לכל ימי חייו. כאשר יידע נתניהו כי החלטת נבצרות היא אפשרות ממשית וקרובה, כפי שנכון וראוי, ייתכן מאד שהדבר ימריץ אותו לבקש חנינה על מנת להימנע ממשפט ולהציל עצמו משנות הכלא הארוכות הצפויות לו אם יורשע. האינטרס של אזרחי ישראל בסילוקו של נתניהו צריך להוליך למסקנה, כי בסיטואציה זו אופציית החנינה בתמורה לסילוקו של נתניהו מעמדת השפעה עדיפה לנו, האזרחים, יותר מכל אפשרות אחרת.

קיום המשפט בעת כהונתו הוא מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים

כידוע, לפני יותר מ-30 שנה ניתנה חנינה לאנשי השב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. החנינה ניתנה לפני חקירה, אישום ומשפט, ומנעה פתיחה של מאבק משפטי שעתיד היה לגבות מחיר כבד של חשיפת עניינים ביטחוניים מביכים אותם איימו המעורבים בפרשה לחשוף.

לכאורה, אנשי השירות שהיו מעורבים בעבירות חמורות של המתה, טיוח, הסתרת האמת מרשויות המשפט ועוד שלל עבירות יצאו בלא פגע. האמת היא יותר מורכבת: קריירות נגדעו, האישים המעורבים כמו יוסי גנוסר ואהוד יתום לא יכלו להתמנות למשרות ציבוריות, והכתם הזה רדף ועדיין רודף את המעורבים בפרשה עד עצם היום הזה.

יתר על כן, בבקשות החנינה שהגישו המעורבים הייתה כרוכה הודאה כי ביצעו עבירות על חוקי המדינה, שהרי זהו הבסיס למתן החנינה. בחלוף השנים, דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק שגולמה במעשה החנינה התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון שהתרחש בעקבותיה.

למרות הקושי הכרוך בכך שנתניהו ייצא בלא בירור המשפט ובלא עונש, אם יימצא אשם, דומה כי בחנינה, שכרוכה בה הודאה מפורשת בביצוע עבירות ובהתניה כי נתניהו לא ימונה ולא יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי כלשהו – טמון כעת יתרון כה רב עד שמחירה נראה כיום כעדיף על פני השסע הלאומי אותו הוא מלבה.

בבקשות החנינה שהגישו המעורבים בפרשת קו 300 הייתה כרוכה הודאה בביצוע עבירות. בחלוף השנים דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק, שגולמה במעשה החנינה, התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון

נראה כי זו אפשרות טובה יותר לאזרחי ישראל מהמשך כהונתו, תוך שהוא מעוות כל שיקול ממלכתי לטובת שרידותו האישית. מהלך זה יקרה רק אם יידע נתניהו כי הכרזה על נבצרות היא אפשרות ממשית. זו הדרך בה נכון לנהוג כיום.

יורם יעקובי הוא משקיע הייטק וניהל בעבר את מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. חובב טיולים מושבע, שטייל את כל שביל ישראל, שביל הגולן, שביל ישו, שביל הבנים הדרוזים וסובב רמון.

אלי בכר הוא היועץ המשפטי של שירות הביטחון הכללי לשעבר, וכיום שותף בחברה יזמית. בשנה שעברה רץ את המרתון ראשון בחייו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 614 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 23 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה