רומן לופז זכה במרוץ לראשות העיר במואסאק עם 62% מהקולות ושם קץ לכהונה רצופה של ראשי עיר מהשמאל מאז מלחמת העולם השנייה (צילום: ליונל בונאוונטור /‏AFP באמצעות Getty Images)

לאנטישמיות בצרפת יש פנים חדשות

מהפך מסוכן

העיירה הצרפתית מואסק נודעה כמוקד להצלת יהודים בשואה, ואף מתהדרת בתואר "עיר חסידי אומות העולם" ● אבל כעת נבחר לאומן אנטישמי לעמוד בראשה - לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ● בחירתו של רומן לופז לראשות העיר הציורית מעוררת סערה בצרפת, אבל לא משום שהיא יוצאת דופן - אלא משום שהיא מייצגת את קריסת המפלגות הגדולות ועליית המפלגות הקיצוניות במדינה כולה

העיירה הצרפתית השלווה מואסק, הצופה אל נהר הטארן ליד טולוז, מכונה לא פעם, אפילו בפרסומים רשמיים מטעמה, "עיר חסידי אומות העולם".

מואסק זכתה בכינוי הזה בצדק. מאות מתושביה סייעו לפעילי תנועת ההתנגדות היהודית להציל כ-500 ילדים יהודים במבצע אשר מוזיאון "יד ושם" הגדיר "מקרה יוצא דופן בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה". במרכז העיר ניצבת כיכר חסידי אומות העולם שנחנכה ב-2013 ושנושאת את השמות של כ-12,000 לא-יהודים אשר פעלו להצלת יהודים בשואה, במקרים רבים תוך סיכון חייהם.

כעת מואסאק שוב בכותרות, אך מסיבה אחרת לגמרי: רומן לופז, ראש העיר החדש שלה, אינו בדיוק הפוליטיקאי שמישהו היה מצפה שיזכה בבחירות שם. הוא מייצג את מפלגת ה"איחוד הלאומי", מפלגת הימין הקיצוני שהוקמה על ידי מכחיש השואה ז'אן-מארי לה פן, וכמוהו, גם לופז הסתבך באמירות אנטישמיות.

ב2015, לאחר שהחוקר וניצול השואה סרז' קלרספלד, הציג בפרלמנט הצרפתי נתונים מדאיגים על מצב האנטישמיות בצרפת, הגיב לופז בזלזול בטוויטר: "השליחים של תסביך הרדיפה אינם יודעים מה להמציא עוד", הוא כתב.

ב2015, לאחר שהחוקר וניצול השואה סרז' קלרספלד הציג בפרלמנט נתונים מדאיגים על מצב האנטישמיות בצרפת, הגיב לופז בזלזול בטוויטר: "השליחים של תסביך הרדיפה אינם יודעים מה להמציא עוד", הוא כתב

לופז, שהיה אז בן 31 בלבד, טען כי אין המדובר באמירה אנטישמית, אבל בכל זאת הסכים להתנצל על הנימה המזלזלת. בסוף החודש שעבר זכה לופז בבחירות לראשות העירייה ברוב גדול של 62% מהקולות.

תעלה עם מי נהר הטארן, ליד העיר מואסק בצרפת (צילום: istockphoto/PepeBaeza)
תעלה עם מי נהר הטארן, ליד העיר מואסק בצרפת (צילום: istockphoto/PepeBaeza)

ניצחון זה היה אחד משורת הישגים שרשמה מארין לה פן (בתו של ז'אן-מארי, שהגיעה לסבב המכריע בבחירות לנשיאות צרפת בשנת 2017), אשר הגדירה את תוצאות הבחירות המוניציפליות "שבירה של תקרת הזכוכית" עבור מפלגתה.

ביום שבו ניצח לופז, זכתה מפלגת האיחוד הלאומי בבחירות לראשות העיר פרפיניאן, העיר הגדולה הראשונה בה מנצחת המפלגה. לואי אליו, שותפה לשעבר של מארין, יעמוד כעת בראש העיר בת ה-120,000 תושבים הסמוכה לספרד.

תוצאות הבחירות משקפות את הקיטוב ההולך וגדל בצרפת ואת שחיקת כוחו של המרכז הפוליטי במדינה. מפלגת הירוקים מהשמאל-מרכז רשמה כמה ניצחונות וזכתה בראשות הערים בליון, בורדו ושטרסבורג, והמחוזות מרסיי ופריז.

תוצאות הבחירות משקפות את הקיטוב ההולך וגדל בצרפת ואת שחיקת כוחו של המרכז הפוליטי במדינה. מפלגת הירוקים מהשמאל-מרכז רשמה כמה ניצחונות וזכתה בראשות הערים בליון, בורדו ושטרסבורג

מנגד, המפלגות הגדולות והוותיקות התקשו הרבה יותר: המפלגה הסוציאליסטית נחלצה בקושי ממפלה בפריז – שבה ראשת העיר, אן הידלגו, נבחרה שוב עם מעט יותר מ-50% מהקולות. הרפובליקנים, מפלגת הימין-מרכז של הנשיא לשעבר ניקולה סרקוזי, לא רשמה הישגים משמעותיים. ואילו "הרפובליקה בתנועה", מפלגת הנשיא עמנואל מקרון, נחלה תבוסה ואיבדה מספר מעוזים שבהם החזיקה בעבר. בכמה רשויות חשובות היא זכתה לייצוג מועט בלבד.

מארין לה פן, מאי 2020 (צילום: AP Photo/Thibault Camus)
מארין לה פן, מאי 2020 (צילום: AP Photo/Thibault Camus)

אבל הניצחון של האיחוד הלאומי במואסק, היה צורב במיוחד. "זה לא יאמן", אמר גבי כהן-בנדיט, ניצול שואה שהסתתר בעיר בתקופת השואה עם אחיו דני.

ז'אן-איב קאמו, פרשן למדעי המדינה ונשיא צוות החשיבה של "מצפה לרדיקליזם פוליטי", מסכים עם האמירה. "זה מדהים במיוחד נוכח העובדה שבמואסק חיים עדיין אנשים שעברו את המלחמה, ויש ילדים של אנשים שהסתירו ילדים יהודיים", הוא אמר. "זה מעלה שאלות בנוגע לשימור הזיכרון".

אתר HuffPost כינה את ניצחונו של לופז "סמל אמיתי" לעידן שבו מצויה כעת צרפת, והליברסיון פרסם כתבת פרופיל על העיירה הצרפתית הדרומית שכותרתה "מואסק, עיר חסידי אומות העולם, נכבשה על ידי הימין הקיצוני". מאז מלחמת העולם השנייה כיהנו בעיר רק ראשי עיר מהשמאל.

ז'אן-איב קאמו, פרשן למדעי המדינה: "זה מדהים במיוחד נוכח העובדה שבמואסק חיים עדיין אנשים שעברו את המלחמה, ויש ילדים של אנשים שהסתירו ילדים יהודיים. זה מעלה שאלות בנוגע לשימור הזיכרון"

יחסו של לופז ליהודים לא היה, כנראה, הגורם המרכזי להצלחתו. העיר הכפרית נפגעה קשות על ידי עובדים עונתיים מבולגריה, רבים מהם צוענים, שעובדים בחקלאות בתעריפים זולים יותר משכר המינימום של המקומיים. מציאות זו יצרה סביבה פוליטית שלא היטיבה עם הרפובליקנים תומכי האיחוד האירופי או עם הסוציאליסטים, ואף פחות מכך עם מפלגתו של מקרון, המכנה עצמו גלובליסט.

אילוסטרציה, אוגוסט 19391 בפאריז: אמהות וילדים מצוידים במסכות גד חדשות שקיבלו כדי להתגונן ממתקפה גרמנית (צילום: AP)
אילוסטרציה, אוגוסט 19391 בפריז: אמהות וילדים עם מסכות גד שקיבלו כדי להתגונן ממתקפה גרמנית (צילום: AP)

במהלך מלחמת העולם השנייה, שימשה מואסק לזמן מה כמרכז של מבצע הצלה בינלאומי. שאטה ואדואר סימון, זוג יהודים מקומי, קלטו מאות ילדים יהודיים מפולין, רומניה, הונגריה וארצות אחרות בבית ספר שפתחו בעיירה. הילדים הוברחו, לעתים בסיועם של לוחמי תנועת הרזיסטנס, כדי להצילם מגורל דומה לזה של הוריהם ורבים מבני משפחותיהם שגורשו ונרצחו.

שאטה ואדואר סימון, זוג יהודים מקומי, קלטו מאות ילדים יהודיים מפולין, רומניה, הונגריה וארצות אחרות בבית ספר שפתחו בעיירה. הילדים הוברחו כדי להצילם מגורל דומה לזה של הוריהם שגורשו ונרצחו

בשנת 1943, הזהירה המשטרה המקומית את בני הזוג סימון מפני פשיטה קרובה של הרשויות ששיתפו פעולה עם הנאצים. בני הזוג הצליחו לפזר כ-500 מהתלמידים בין תושבי הכפר מבעוד מועד. איש מהילדים, שלמדו במהירות צרפתית והפכו לאזרחים לאחר מלחמת העולם השנייה, לא גורש או נתפס, וככל הידוע, אף לא תושב אחד ממואסק הלשין לשלטונות על פעולת ההצלה.

ילדי מואסק שרים בטקס חנוכת כיכר חסידי אומות העולם בעיר, ארכיון, 2013 (צילום: Courtesy of Moissac, ville de Justes oubliée/ via JTA)
ילדי מואסק בחנוכת כיכר חסידי אומות בעיר, 2013 (צילום: Courtesy of Moissac, ville de Justes oubliée/ via JTA)

ישנן כמה מפלגות ימין קיצוני באירופה שמתנגדות להגירה ולאיחוד האירופי, אולם מפלגת האיחוד הלאומי, אשר נקראה בעבר החזית הלאומית, בולטת לרעה ביניהן באימוץ של ססמאות אנטישמיות ואמירות נגד יהודים, בעיקר מצדו של ז׳אן-מארי לה פן, שעמד בראש המפלגה במשך 39 שנים, עד שנת 2011.

בשנת 1943, הזהירה המשטרה את בני הזוג מפשיטה קרובה. איש מהילדים, שלמדו צרפתית והפכו לאזרחים לאחר מלחמת העולם השנייה, לא גורש או נתפס, וככל הידוע, אף לא תושב אחד ממואסק הלשין לשלטונות

לה פן הורשע בהכחשת השואה או המעטה בערכה על ידי בתי משפט בצרפת ובגרמניה, אחרי שטען כי תאי הגזים היו "פרט אחד" במלחמת העולם השנייה, ושהוא אינו סבור כי שישה מיליון יהודים נספו בשואה. כיום, עומד לה פן למשפט נוסף אחרי שהזהיר זמר יהודי שמתח ביקורת על המפלגה, שהוא "ישלח לתנור".

אילוסטרציה, מצבות של יהודים שרוססו בצלבי קרס בעיר שטרסבורג, צרפת, דצמבר 2019 (צילום: AP Photo/Jean-Francois Badias)
מצבות של יהודים שרוססו בצלבי קרס בעיר שטרסבורג, צרפת, דצמבר 2019 (צילום: AP Photo/Jean-Francois Badias)

בתו של לה פן ניסתה לשקם את המפלגה ולנער מעליה את התדמית האנטישמית. היא התחייבה להעניש על כל אמירה אנטישמית – ואף סילקה ב-2015 את אביה משורות המפלגה. צעדים אלו והתמקדות המפלגה בחירויות הפרט וזכויות האישה הובילו לזינוק בפופולריות שלה. מארין לה פן קיבלה שליש מקולות הבוחרים בבחירות לנשיאות בשנת 2017 – הישג שיא עבור המפלגה.

בתו של לה פן ניסתה לשקם את המפלגה ולנער מעליה את התדמית האנטישמית. היא התחייבה להעניש על כל אמירה אנטישמית – ואף סילקה את אביה משורות המפלגה. צעדים אלו הובילו לזינוק בפופולריות שלה

האיחוד הלאומי אפילו זכה לקולות של כמה מצביעים יהודים צרפתים, מיעוט בעל משקל אלקטורלי מועט, אך בעל משמעות סמלית עבור המפלגה. ההערכה היא כי 10-16% מיהודי צרפת בעלי זכות הבחירה, בעיקר אלה החוששים מהשפעת ההגירה המוסלמית והאסלאם הקיצוני, מצביעים לאיחוד הלאומי בראשות מארין לה פן, בעוד שבעבר כמעט איש מיהודי צרפת לא הצביע לאביה.

לה פן, מודעת היטב לחרדה בקהילה היהודית, קראה ליהודים להצביע עבורה, כדי שתוכל לשמש עבורם כ"מגן הטוב ביותר" נגד האסלאם הקיצוני.

אך השינוי התדמיתי לא הצליח לשכנע את מנהיגות הקהילה היהודית. קריף (CRIF), ארגון הגג של הקהילות בצרפת, מוסיף להחרים את המפלגה, כמו גם את מפלגת השמאל הקיצוני "צרפת הבלתי כנועה", ומאשים אותן בהפצת שנאה.

ז'אן-מארי לה פן, ארכיון, 2017 (צילום: AP Photo/Thibault Camus)
ז'אן-מארי לה פן, ארכיון, 2017 (צילום: AP Photo/Thibault Camus)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לא למותר להזכיר ולציין (גם) בהזדמנות זו כי אתמול (17/07/20) דחה ביהמ"ש העליון בישראל עתירה ציבורית של 66 עותרים, פעילים חברתיים ופוליטיים, שביקשו לאסור או למנוע קיום ביקורים רשמיים במוז... המשך קריאה

לא למותר להזכיר ולציין (גם) בהזדמנות זו כי אתמול (17/07/20) דחה ביהמ"ש העליון בישראל עתירה ציבורית של 66 עותרים, פעילים חברתיים ופוליטיים, שביקשו לאסור או למנוע קיום ביקורים רשמיים במוזיאון לתולדות השואה, יד ושם, של בכירים זרים המעורבים בביצוע פשעי מלחמה והפרות חמורות של זכויות אדם ברחבי העולם, או תומכים במדיניות גזענית ואנטישמית, כגון נשיא הפיליפינים – רודריגו דוטרטה, ראש ממשלת הונגריה – ויקטור אורבן ונשיא ברזיל – ז'איר בולסונרו ועוד. כל המנהיגים שפורטו בעתירה זו מעורבים בביצוע פשעי מלחמה והפרת זכויות אדם, או התבטאו באופן גזעני ואנטישמי.
ראו בג"צ 6120/19 פרופ' ורוניקה כהן ו-65 עותרים נוספים נ. יד ושם רשות הזיכרון >> https://nowtv.co.il/yadvashem19.

עוד 1,032 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

למקרה שפיספסת

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

נתניהו, בקש חנינה או צא לנבצרות

כל מי שמאמין בעקרונות המשטר הדמוקרטי מבין, כי ניהול משפטו של בנימין נתניהו הוא המהלך הראוי ביותר. זו הזירה לבירור העובדתי והמשפטי, לשקילת הראיות ולחריצת הדין. קיום משפט מגלם את עקרון השוויון בפני החוק, ונותן לנאשם את מלוא הבמה להעלות את כל טיעוניו.

במצב הדברים הנורמלי זה הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם ראש הממשלה, באישורו השנוי במחלוקת של בית המשפט העליון, קלע את מדינת ישראל לאנומליה בלתי אפשרית, ההולכת ומקעקעת מדי יום את הסדר החברתי, את יסודות המשטר הדמוקרטי ובסופו של דבר גם את עצם יכולתה של המערכת המשפטית לפעול.

במצב הדברים הנורמלי, ניהול משפט נתניהו הוא הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם רה"מ, באישורו השנוי במחלוקת של ביהמ"ש העליון, קלע את המדינה לאנומליה

במצב דברים משובש זה קיום משפט בעת כהונת הנאשם כראש ממשלה, כאשר שיקוליו של נתניהו מוכתבים על ידי האינטרסים האישיים שלו להימלטות מהדין על חשבון כל שיקול ממלכתי, אינו מאפשר את ניהול ענייני המדינה. זה מביא לכך שבציבור הולך וגדל אין כל אמון בהחלטות שמתקבלות על ידי הנאשם, והדברים מתבטאים בהפגנות שהולכות ומתרחבות לכל חלקי הארץ.

במציאות הבריאותית והביטחונית בה נמצאת מדינת ישראל אלו מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים.

מכאן שהאינטרס החיוני של אזרחי ישראל הוא סילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה ללא דיחוי. כדי להגיע לתוצאה זו יש שתי דרכים העשויות להשתלב זו  בזו.

  1. האחת – קביעה של היועץ המשפטי לממשלה בגיבוי בית המשפט העליון כי נבצר מהנאשם, לנוכח התנהלותו חסרת המעצורים בניגוד עניינים חריף מלכהן בתפקיד ראש הממשלה.
  2. אפשרות נוספת היא שנתניהו יגיש בקשת חנינה והיא תאושר, בכפוף להתניה מפורשת, לפיה יימנע ממנו לכהן במשרה ציבורית כלשהי לכל ימי חייו. כאשר יידע נתניהו כי החלטת נבצרות היא אפשרות ממשית וקרובה, כפי שנכון וראוי, ייתכן מאד שהדבר ימריץ אותו לבקש חנינה על מנת להימנע ממשפט ולהציל עצמו משנות הכלא הארוכות הצפויות לו אם יורשע. האינטרס של אזרחי ישראל בסילוקו של נתניהו צריך להוליך למסקנה, כי בסיטואציה זו אופציית החנינה בתמורה לסילוקו של נתניהו מעמדת השפעה עדיפה לנו, האזרחים, יותר מכל אפשרות אחרת.

קיום המשפט בעת כהונתו הוא מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים

כידוע, לפני יותר מ-30 שנה ניתנה חנינה לאנשי השב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. החנינה ניתנה לפני חקירה, אישום ומשפט, ומנעה פתיחה של מאבק משפטי שעתיד היה לגבות מחיר כבד של חשיפת עניינים ביטחוניים מביכים אותם איימו המעורבים בפרשה לחשוף.

לכאורה, אנשי השירות שהיו מעורבים בעבירות חמורות של המתה, טיוח, הסתרת האמת מרשויות המשפט ועוד שלל עבירות יצאו בלא פגע. האמת היא יותר מורכבת: קריירות נגדעו, האישים המעורבים כמו יוסי גנוסר ואהוד יתום לא יכלו להתמנות למשרות ציבוריות, והכתם הזה רדף ועדיין רודף את המעורבים בפרשה עד עצם היום הזה.

יתר על כן, בבקשות החנינה שהגישו המעורבים הייתה כרוכה הודאה כי ביצעו עבירות על חוקי המדינה, שהרי זהו הבסיס למתן החנינה. בחלוף השנים, דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק שגולמה במעשה החנינה התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון שהתרחש בעקבותיה.

למרות הקושי הכרוך בכך שנתניהו ייצא בלא בירור המשפט ובלא עונש, אם יימצא אשם, דומה כי בחנינה, שכרוכה בה הודאה מפורשת בביצוע עבירות ובהתניה כי נתניהו לא ימונה ולא יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי כלשהו – טמון כעת יתרון כה רב עד שמחירה נראה כיום כעדיף על פני השסע הלאומי אותו הוא מלבה.

בבקשות החנינה שהגישו המעורבים בפרשת קו 300 הייתה כרוכה הודאה בביצוע עבירות. בחלוף השנים דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק, שגולמה במעשה החנינה, התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון

נראה כי זו אפשרות טובה יותר לאזרחי ישראל מהמשך כהונתו, תוך שהוא מעוות כל שיקול ממלכתי לטובת שרידותו האישית. מהלך זה יקרה רק אם יידע נתניהו כי הכרזה על נבצרות היא אפשרות ממשית. זו הדרך בה נכון לנהוג כיום.

יורם יעקובי הוא משקיע הייטק וניהל בעבר את מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. חובב טיולים מושבע, שטייל את כל שביל ישראל, שביל הגולן, שביל ישו, שביל הבנים הדרוזים וסובב רמון.

אלי בכר הוא היועץ המשפטי של שירות הביטחון הכללי לשעבר, וכיום שותף בחברה יזמית. בשנה שעברה רץ את המרתון ראשון בחייו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 614 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 42 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה