אילוסטרציה (צילום: holaillustrations/istockphoto)
יותר ילדים ובני נוער סובלים מהתעללות, אבל הטיפול בהם נפגע

מי ישמור על הילדים

אפקט הקורונה

נגה, 17, מתגוררת עם אח שאונס אותה ועם אב שמכה אותה ● מיטל, 16, ספגה התעללות מהוריה במהלך כל ההסגר ● ילדים ובני נוער בסיכון ממרכז הארץ נאלצים להמתין עד שיתפנה מקום במרכז חירום בתל אביב ● אבל מצבם עוד טוב: בפריפריה אין בכלל מרכזים כאלה ● בעקבות משבר הקורונה, חלה עלייה דרמטית באלימות הביתית ● במקביל, חלה ירידה ביכולת של הרשויות לתת לכך מענה ● "קודם ההורים והילדים היו בטיפול, עכשיו הכל נפסק"

שעת לילה במגרש חניה חשוך במרכז הארץ. נערה בת 17 מתקרבת בהיסוס לקבוצה של חמישה מבוגרים. הם עומדים ליד רכב גדול ומשוחחים עם בני נוער אחרים מהאזור. הנערה מבקשת לשוחח עם מי מהמבוגרים בצד וביחידות. גבר ואישה יוצאים מהקבוצה ולוקחים אותה הצידה. היא אומרת שהיא רוצה לספר להם משהו, אבל מבקשת לשמור על סודיות. הם עונים שלצערם לא יוכלו להבטיח לא לספר את סודה לאף אחד, אבל מבטיחים ללוות אותה בכל אשר תזדקק לו.

אחרי היסוס היא מספרת שיש לה אח גדול שעושה לה דברים, ושהיא תמיד מפחדת כשהוא בסביבה. השניים מבררים בעדינות באיזה דברים מדובר, ומגלים שהמילים המהוססות של הנערה מתארות פגיעה מינית שכוללת גם אונס.

הם מגלים שהאח גם נוהג לטשטש אותה באמצעות חומרים שהוא שם לה במשקאות. כשהם שואלים את הנערה אם ההורים שלה יודעים, היא אומרת שהיא סיפרה לאבא שלה ושהוא "הרביץ לה מכות" בתגובה.

גם אם השם בדוי, הסיפור הזה התרחש במציאות לפני שבוע: נגה היא נערה אמיתית שניגשה לצוות הסיור של עמותת עלם כדי לקבל עזרה. הצוות תמיד נמצא שם – באותו מגרש, באותם ימים ובאותן שעות, וכמותו יש 22 צוותים נוספים ברחבי הארץ, כדי שבני הנוער הזקוקים להם יוכלו לאתר אותם בקלות.

נגה היא רק דוגמה אחת לתופעה המכונה בארץ "נוער בסיכון", שעלתה לכותרות בשבועות האחרונים בעקבות דוח עלם, שסיכם את מצבם המדאיג בתקופת הקורונה, ובמיוחד בחודשי ההסגר. לפי הדוח, בתקופת ההסגר נחשפו נערות ונערים לאלימות במשפחה יותר מתמיד: 251 בני נוער מצאו עצמם ללא קורת גג, 336 דיווחו על אלימות מילולים ופיזית, ו-160 דיווחו על אלימות מינית בתוך הבית.

בתקופת ההסגר נחשפו נערות ונערים לאלימות בתוך המשפחה יותר מתמיד: 251 בני נוער מצאו עצמם ללא קורת גג, 336 דיווחו על אלימות מילולים ופיזית, ו-160 דיווחו על אלימות מינית בתוך הבית

נגה עונה להגדרה של ילדה ללא קורת גג, כי הבית הוא לא שאינה בטוחה בשבילה, "אבל לצערי, עדיין לא הצלחנו להוציא אותה מהבית, בגלל השביתה של העובדים הסוציאליים", אומר רועי חומרי, ראש תחום עבודת רחוב בעלם.

לדבריו, "על פי חוק ובימי השגרה, מי שאמור לטפל במקרה כזה הוא פקיד הסעד בעירייה. אבל עכשיו מחלקת הרווחה לא עובדת ובלי האישור שלה אין אפשרות להכניס את הנערה לאף מסגרת של הלנת חירום, בגלל השביתה (השבתת כל השירותים החברתיים החלה ב-6 ביולי, ועדיין לא הגיעה לסיומה).

"לא ניתן היה להוציא את הילדה מהבית גם בהליך פלילי", ממשיך חומרי, "כי היא לא הסכימה להגיש תלונה במשטרה. נכון להיום, היא עדיין מתגוררת בבית עם אחיה שאונס אותה ועם אביה שמכה אותה".

בני נוער סביב מדורה בחוף הים, אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Matanya Tausig/Flash90)
בני נוער סביב מדורה בחוף הים, אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Matanya Tausig/Flash90)

כתם שחור בשולי החברה

"נוער בסיכון" נתפס לא פעם ככתם שחור בשולי החברה הישראלית. תופעה שהיא בשוליים של החברה הישראלית, נערים ונערות שבאים משכבות אוכלוסייה חלשות ומאזורי פריפריה גאוגרפית וחברתית; אולי אלה ילדי עבריינים, אולי הם מגיעים ממשפחות הרוסות, אבל בעלם אומרים שלרוב זה לא המקרה.

רק מי שעוצם את עיניו לא רואה את הטיפול הלקוי של המדינה במצוקות של הילדים האלה, ואת ההתעלמות של משרד האוצר משביתה כה ממושכת שמשאירה עשרות ילדים במצבי סיכון חמורים ממש בימים אלה.

נגה הייתה יכולה להיות הבת של השכנים, ואולי אפילו בת משפחה, בלי כל קשר לאזור מגוריה. למען האמת היא מגיעה מיישוב מבוסס במרכז הארץ, וממשפחה שנהוג להגדיר כ"נורמטיבית".

"בני נוער מגיעים למצבי סיכון מכל מיני סיבות. זה גיל כל כך רגיש, שכל דבר קטן יכול להוות טריגר למצב סיכון. למשל, ילדים שרבו עם ההורים וברחו מהבית, ילדים שלא היו מקובלים חברתית או שרבו עם החברים שלהם, ולא תמיד ההורים יכולים לסייע. במקרים כמו זה של נגה, ההורים הם ממש חלק מהסיכון עצמו.

"זה נכון שכעמותה אנחנו מרכזים את המשאבים שלנו במקומות היותר חלשים מבחינה סוציו-אקונומית, אבל מגיעים אלינו בני נוער מערים חזקות וממועצות אזוריות עשירות. סמים, פגיעות מיניות, מחשבות אובדניות ודיכאון, אלה תופעות שמשותפות לבני נוער בכל הארץ ובכל שכבות האוכלוסייה", אומר חומרי.

מסגרת טיפולית למשפחה

בתקופת ההסגר בחודש אפריל, פנתה מיטל (שם בדוי), בת 16 מיישוב מבוסס בצפון הארץ בבקשת עזרה לעלם, דרך השירות שמספקת העמותה ברשת. מיטל, תלמידה מצטיינת בתיכון מוביל, סיפרה ששני ההורים שלה, שעובדים במשרות בכירות במערכות ציבוריות גדולות, מתעללים פיזית ונפשית בה ובאחיה הקטנים.

"האלימות גברה במהלך ההסגר, כי שני הורים של מיטל נשארו בבית. הפנייה שלה אלינו הגיעה בעקבות דאגה מיוחדת לאחותה הקטנה, בת ה-6, שגם היא החלה לספוג מכות בתקופת הסגר הקורונה", מספר חומרי.

"זה היה מקרה מאוד מורכב, כי אי אפשר היה פשוט לבוא ולהוציא את הילדים מהבית. היה צורך לבצע חקירה סמויה ולהכניס את כל המשפחה למסגרת טיפולית, כדי לא לגרום יותר נזק לילדים. שירותי הרווחה הפעילו חשיבה יצירתית ועירבו את המסגרות החינוכיות של הילדים. בהזדמנות הראשונה הם הצליחו לאסוף עדויות מהילדים ולגבש תשתית ראייתית שתשמש כדי להכריח את ההורים להיכנס למסגרת טיפולית כחלופה להליך הפלילי. גם ההורים וגם הילדים היו במסגרת טיפולית, אבל הכל נפסק בגלל השביתה".

עובדים סוציאליים מוחים על תנאי העסקתם מול הכנסת. 25 ביוני 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
עובדים סוציאליים מוחים על תנאי העסקתם מול הכנסת. 25 ביוני 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

משבר הקורונה תפס את מערכת הטיפול במצוקות של בני נוער עם מחסור חמור בכוח אדם, והבעיה הזו הוחמרה לכדי מצב חירום.

הדיון הראשון של הוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת, ברשות ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת (חד"ש) נערך ב-6 ביולי. הנושא היה נוער בסיכון, והוצגו בו הכשלים בטיפול, הן על פי דוח מבקר 70ב (2020) והן על פי דוח שולחן המשנה לשולחן הבין מגזרי בנושא ילדים ונוער בסיכון בעת משבר הקורונה.

בישראל חיים כיום כ-800 אלף נערים ונערות בגילאי 12 עד 18, מתוכם 200 אלף נמצאים במצבי סיכון שונים. ההגדרה "סיכון גבוה" מתייחסת לצעירים בגילאי 13-25 העוברים תהליכים עד כדי הידרדרות לעבריינות, ועל פי דוח מבקר המדינה לשנת 2020 הם מהווים רבע מהנוער בישראל ומספרם עומד על 110 אלף.

הדוח הצביע על שורת ליקויים שהתקיימו בימי השגרה, הן בטיפול במסגרות המיועדות לבני נוער שגרים בבית, והן במסגרות שאמורות להרחיק אותם משם. כך, למשל, הגיע מספר בני הנוער הממתינים להשמה במעונות הממשלתיים לכ-200 בשנת 2019. בדוח מצוין כי ההמתנה להשמה נמשכה לעתים חצי שנה.

יתרה מזו, בדוח המבקר נקבע כי  לשירותי הרווחה אין מספיק נתונים על מיקומם של בני נוער בסיכון גבוה, וכי האיתור שלהם במסגרות החינוכיות לוקה בחסר. משרדי החינוך והרווחה לא הסדירו ביניהם את תהליכי העבודה בכל הקשור למסגרות יום המיועדות לשיקום של בני נוער בסיכון גבוה.

רועי חומרי, איך נראה המחסור הזה במציאות בחיי הילדים?

"אנחנו כל הזמן פוגשים נערים שעברו פגיעה מינית ולא מקבלים טיפול, לא פעם בגלל מחסור במסגרות טיפוליות המותאמות להם. אם מדובר בנערה חרדית או בנער ערבי, למשל, יש להם צרכים ייחודיים וקשה למצוא מסגרת מתאימה.

"גם אין מספיק מקומות להלנת חירום של בני נוער שצריך להוציא מהבית. ילד מאור יהודה או מרמלה או מהרצליה, יחכה למקום שיתפנה באחד משלושת ההוסטלים בתל אביב (בנוסף פועל בעיר הוסטל לנוער להט"בי). אבל לילד מאשקלון אין לאן ללכת, וגם לילד מטבריה או לילד מקריית שמונה".

"אין מספיק מקומות להלנת חירום של בני נוער שצריך להוציא מהבית. ילד מרמלה או מהרצליה יחכה למקום שיתפנה באחד משלושת ההוסטלים בתל אביב, אבל לילד מאשקלון אין לאן ללכת"

כאמור, משבר הקורונה החמיר את המצב, וחלק נרחב מהמסגרות של בני הנוער נסגרו, תכניות הופסקו ומצבת כוח האדם בתחום לוקה בחסר.

"מבחינת משרד הרווחה, השירותים החברתיים הוחרגו במהלך הסגר בצו והיו אמורים לפעול מהיום הראשון", אמרה בוועדה איילה מאיר, מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד. "אבל רשויות החליטו לשלוח עו"סים לחל"ת, כולל מנהלים ומומחים. כ-60% היו בחופשה כפויה. עבדנו במחסור חמור מאוד.

"דווקא בזמן המשבר ציפינו שיבינו שדווקא במקומות האלה אסור לשלוח הביתה. כרגע יש מחסור חמור בעו"ס בשטח, שיהיו חוד החנית לטיפול בילדים בסיכון".

בנוסף על המחסור בתקנים, הזכירה מאיר מחסור של 800-1,000 תקנים שאינם מאוישים בגלל תנאים בלתי אפשריים שמוצעים לעובדים הסוציאליים.

אחיה קמארה, מנהל התכנית הלאומית 360 לנערים בסיכון התייחס בוועדה לפתיחה המחודשת של מסגרות ותכניות לנוער בסיכון שמתעכבת בימים אלה, ואמר כי "כל גורמי הממשלה מנסים ליצור מצב שהדברים ייפתחו מחדש. אבל המרחק בין ההנחיות מירושלים לבין היישום בשטח הוא רב". לדבריו, "היה פסח, היה רמדאן, חופש גדול, יש המון סיבות שמונעות פתיחה. לפחות 60% מהילדים בסיכון שבמימון 360 לא מטופלים בגלל שאין מסגרות, ובגלל שכל שיטת טיפול שונתה בעקבות הנחיות משרד הבריאות. הנזק לטווח ארוך הוא מאוד גדול".

החופש הגדול התחיל (אילוסטרציה) (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90)
החופש הגדול התחיל, אילוסטרציה (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90)

המצוקות מקצינות

לדברי עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, שהייתה שותפה לניסוח הדוח של השולחן הבין מגזרי, המצוקות רק הולכות ומקצינות בעשור האחרון, ובמקביל המענים רק הולכים ומצטמצמים.

ורד וינדמן
ורד וינדמן

"עם הקורונה הגענו למצב אבסורדי. העובדים הכי חיוניים נשלחו הביתה, והתכניות הכי חיוניות נסגרו ולא נפתחו מחדש. למה לוקח כל כך הרבה זמן להניע את הגלגל הזה מחדש? איך זה יכול להיות שהאוצר עדיין לא התפנה לפתור את משבר העובדים הסוציאליים ונותן לשביתה להימשך?

"אנחנו לא צעד אחד מאסון, האסונות כבר כאן. בכל יום אנחנו מקבלים פניות דחופות וחמורות על נערים שבורחים מהבית, ועל בתים קשים ומזניחים, אבל אין מישהו שיושיט להם יד. ילדים ובני נוער הם אלה שמשלמים את מחיר ההזנחה השערורייתית הזו".

עו"ד וינדמן, מדוע לדעתך הרשויות מעלימות עין מהמצוקות של בני נוער וזה לא נמצא בראש סדר העדיפויות של הממשלה?

"ילדים ובני נוער הם האוכלוסייה הכי חלשה בישראל. הם לא פוקדים את אולפני הטלוויזיה, הם לא יכולים להפגין, לצעוק או לזעוק, אין להם לובי בכנסת והם חיים באפלה תרתי משמע. האם זו החברה שאנו רוצים לחיות בה? שאין בה צו מוסרי לטפל בילדים ובבני נוער במצוקה?"

להסיק מסקנות מהגל הראשון

לקראת הסגר נוסף בגל הנוכחי, ולטובת המשך התפקוד בתקופת משבר הקורונה, מתגבשים בימים אלה בוועדת החוקה חוקים חדשים. "אני יושבת בוועדה כי עלינו לדאוג שהחוקים החדשים ייקחו בחשבון את הילדים בשגרה החדשה שלהם. שהפנימיות לא ייסגרו, שהילדים יוכלו להיקלט בהן בלי צורך בבידוד, שיהיו מספיק בדיקות שיבוצעו באופן מיידי, שעובדי הרווחה ימשיכו לעבוד ועוד ועוד", אומר וינדמן.

יוסף ג'בארין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חבר הכנסת יוסף ג'בארין, הרשימה המשותפת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ח"כ ג'בארין אמר לזמן ישראל: "עכשיו, כשאנחנו על סף הסגר נוסף, חייבים להסיק וליישם מסקנות מהגל הראשון. לא יכול להיות שיוציאו לחופשה את עובדי הרווחה, ושיתייחסו למסגרות לילדים ונוער בסיכון כאילו זה עסק שאפשר לסגור ולפתוח בהמשך. מדובר בפגיעה אנושה, ולפעמים בלתי הפיכה, בילדים ובני נוער.

"כיו"ר הוועדה לזכויות הילד, אני נלחם כדי שמסקנות להבטחת קיום שירותי הרווחה ייושמו, ופועל מול משרדי הממשלה הרלוונטיים כדי לשמור על כלל השירותים לרווחת נוער וילדים בסיכון, שחיוניים לעתיד החברה יותר מכל".

עוד 1,534 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו וגנץ מנהלים מגעים חשאיים לשינוי ההסכם הקואליציוני

לפי הפרסום בחדשות 12, ראש הממשלה דורש לשנות את אופן המינוי של בעלי תפקידים בכירים, בהם המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה ● נתניהו למנדלבליט: אינך פועל מול הקריאות לרציחתי ולרצח משפחתי; היועץ המשפטי לממשלה: מערכת אכיפת החוק מטפלת באיומים כלפיך וכלפי משפחתך ● בג"ץ דחה, לבקשת הפרקליטות, את הדיון בעתירה נגד הסרת חסינותו של חיים כץ

עוד 45 עדכונים

מחאת בלפור בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם תמונתי וסרטון שבו אני מופיע.

לצד התמונה והסרטון, מה "מנהיג העם היהודי" כותב בציוץ? שבהפגנות של השמאל הישראלי קוראים לרצח ראש הממשלה.

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם סרטון שבו גם אני מופיע

אם זאת לא הסתה נגדי, אני לא יודע זאת הסתה – וממתי ראש ממשלה מסית נגד אזרחים בלי לבדוק? אם הוא מייחס לי דברים כאלה שבחיים לא אמרתי, הוא מוציא עלי דיבה, אבל אני לא יכול לתבוע אותו. אפילו כשהוא מצייץ בזדון וכדי להכפיש ולפגוע בכוונה.

אז כדי להרגיע את הנאשם בשוחד, מרמה, הפרת אמונים – נתחיל בזה שאני לא נאשם בכלום, כי בבמקרה שלי באמת לא היה כלום. אפילו כשנעצרתי יחד עם אמיר השכל וחברים אחרים והמשטרה ניסתה להדביק לי עבירה, בית המשפט קבע שהמשטרה בישלה סירטונים ושיקרה, בדיוק בשיטות של נתניהו.

יש עוד כמה הבדלים ביני לבין הנאשם, שאותו אתם מכירים. אספר קצת על עצמי. אני בן 56, גר בקיבוץ גת ,אבא לילד בן שמונה. סיימתי רק תשע שנות לימוד, ולפרנסתי אני עובד במשרה מלאה כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת.

אני מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקי בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שאני מקדיש לבני, הוא במחאה נגד נתניהו וחבורת משתפי הפעולה שלו ועושי דברו.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף. חייתי בחו"ל כשבע שנים, וחזרתי לארץ בשנת 2001 לאסון שקוראים לו בנימין נתניהו, אחרי הכהונה הראשונה שלו ולפני השניה.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף

ולמה אני אומר את זה? הרי כולם יודעים מי ומה הוא בנימין נתניהו. אני בטוח שאני לא מחדש שום דבר, אני רק לא מבין למה אנשים מוכנים לחיות עם זה ולא יוצאים לצעוק.

אני לא ישן טוב בשנתיים האחרונות. אני לא ישן טוב מפני שאני רואה לאיזו תהום מוביל אותנו המושחת, וזה לא נותן לי מנוח. בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו.

בנימין נתניהו הוא שקרן פתולוגי, וסכנה מיידית וברורה למדינת ישראל. אם יחקרו את נושא הצוללות ומתווה הגז ויעמידו אותו לדין, כמו שצריך לדעתי, אני משוכנע שהוא יבלה את שארית ימיו בכלא.

והדבר שהכי מטמטם אותי זה כל מעריציו: חברים, הבן אדם מנהל את המדינה 12 שנים ברציפות. הוא האחראי הבלעדי לקטסטרופה, הוא האחראי לקריסת מערכת הבריאות בישראל, לקריסת מערכת החינוך, להרעבה של מערכת הרווחה ולפגיעה באנשים הכי מוחלשים במדינה: עניים, זקנים, נכים, נוער בסיכון, ילדים עם מוגבלויות.

ממנו מגיע חוסר המוסר שמתפשט בכל המערכות, בצבא, במשטרה, בטח בפוליטיקה. זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה.

זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה

אין הרבה נושאי תפקידים וקרובים אליו שלא הואשמו בפלילים או הסתבכו בשערוריה כלשהי לאורך השנים. המוסד והשב"כ הם משרדי משנה של הנאשם הזה – פחד אלוהים. ואחרי כל זה, אני לא מבין איך אף אחד בסביבה שלו לא אומר שהמלך הוא עירום. אז במקומם, אני אומר את זה. ואמשיך ואומר ואצעק כל עוד נשמה באפי, למען הבן שלי ולמען המדינה.

סדי בן שטרית, 56, הוא יליד שדרות ובן להורים שהגיעו ממרוקו. הוא גר בקיבוץ גת, אבא לילד בן שמונה, בוגר תשע שנות לימוד, ועובד לפרנסתו כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת. הוא מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקו בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שהוא מקדיש לבנו, הוא פעיל במחאה נגד נתניהו וחבורת עושי דברו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
כל מילה! מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים. קשה שלא לתהות האם כך הוא מ... המשך קריאה

כל מילה!
מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים.
קשה שלא לתהות האם כך הוא מצליח לסחוט את כולם..
ישר כח סדי

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. ייש... המשך קריאה

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. יישר כוח! יאללה ביבי ולישון!

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, א... המשך קריאה

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, אנשים נרצחים בשל חניות ועוד זוטות, מהיכן הכל מגיע? שנים של הפחדות, הפצת ייאוש ושקרים כאילו ניתן לחיות ללא שלום וללא תקוה הובילו לכך שטקענו לעצמנו גול עצמי.

עוד 592 מילים ו-9 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מעשה בהריסה (לא של בית המשפט)

אחד הפגמים שהחדיר נתניהו (יחד עם חבורת עושי דברו בליכוד) למערכת הציבורית והפוליטית בישראל, ראוי לכינוי "הכול מטומטם". עיקרו: חוסר עניין מוחלט בעובדות ובידע מינימלי לפני הבעת דעה נחרצת. היום הדבר בא שוב לידי ביטוי בהחלטת הרוב של שופטי בית המשפט העליון מזוז וקרא, כנגד דעתה החולקת של השופטת וילנר – לבטל את הריסת ביתו של המפגע נזמי מחמוד יונס אבו בכר, אשר השליך לבנה והרג בכוונה תחילה (סעיף העבירה שחל לפי הדין הצבאי בשטחים) את החייל סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל.

כמו בובות המופעלות עם מפתח באחוריהן, פצחו עדת הצווחנים ובראשם (נכון לשעת כתיבת שורות אלו) אוחנה, קרעי ואדלשטיין, במנטרות הקבועות, שאיני מבקש לחזור עליהן כאן, כלפי בית המשפט העליון. השורה התחתונה שלהן, אם מנסים "לתרגם" אותן ל"דיני הריסה" היא, שיש להרוס את בית המשפט העליון, כי הוא מונע מהמפקד הצבאי להרוס את ביתו של המפגע.

כמובן שלא העובדות מעניינות אותם. גם לא הנמקת השופטים. שכן כל אירוע המתרחש במדינת ישראל הוא מבחינת אותה חבורה רק זרז להוצאת דברי ההשמצה והבלע, הפעם וגם בהזדמנויות רבות אחרות,  כלפי בית המשפט, ובמקרים אחרים כלפי כל מי שאינו חושב כמותם.

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה עליה, אולם אין בהחלטת השופטים דבר חריג או יוצא דופן, הן מדעותיהם של שופטי הרוב במהלך השנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים מכח תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום).

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה, אולם אין בהחלטתם דבר יוצא דופן, הן מדעות שופטי הרוב בשנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים

תקנה זו, יש לדעת, היא למעשה "חוק" בריטי שחוקק בישראל בתקופת המנדט בשנת 1945, והיא עדיין בתוקף מאז. המחוקק בישראל כבר 70 שנה לא חשב לבטל חיקוק זה או לחוקק דין אחר במקומו.

עוד ראוי לציין, במיוחד נוכח זה שבחברי מפלגתו של נתניהו עסקינן, כי היה זה מנחם בגין שקרא בדיון בכנסת הראשונה בחודש מאי 1951 לבטל את תקנות שעת החירום הללו, כאשר הוא אומר עליהן את הדברים הבאים:

"אם החוקים ­אלה, חוקי הטרור של שלטון דיכוי, יישארו במדינת ­ישראל, ­ ביום מן הימים לא יימצא חוג שלא ייפגע מהם […] קיום חוקי­ חירום אלה הוא חרפה, הפעלתם ­ פשע. ועל­ כן, לסיום הדיון, אני מציע שתי הצעות החלטה: (א) הכנסת מטילה על הממשלה לבטל ללא דיחוי את צווי המעצר שהיא הוציאה על­פי חוקי חירום; (ב) הכנסת מטילה על ועדת החוקה, חוק ומשפט להביא לפני הכנסת תוך שבוע ימים הצעת חוק לביטול תקנות ההגנה, 1945."

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119 היא בדיוק זו שהצביע עליה מנחם בגין בדברים אלו ואחרים שאמר באותה ישיבה. מדובר בסמכות שניתנת לרשות המבצעת לפגוע ברכוש של אדם מבלי שכנגד אותו אדם הוגש ונוהל הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה, ולמעשה במקרה נשוא פסק הדין של היום אפילו כלפי מי שלא חטא כלל אלא כלפי בני משפחתו.

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119, היא שמדובר בסמכות לפגוע ברכוש אדם אשר לא הוגש ונוהל נגדו הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה. במקרה נשוא פס"ד היום – לא מדובר אפילו בחוטא אלא בבני משפחתו

מהבחינה העקרונית שני מישורים של טענות עולים במקרה של השימוש בתקנה 119 להריסת ביתו של מפגע.

1

במישור אחד נטען שעצם השימוש בתקנה הוא לא חוקי וסותר שלל כללים של המשפט הבינלאומי, אשר מחייבים כמובן גם את השלטון של מדינת ישראל בשטח הכבוש. טענה עקרונית זו מבקשת למעשה לבטל באופן מוחלט את השימוש בכלי של הריסת בתים לצרכי הרתעה. הבסיס ההיסטורי והמוסרי של טענה זו נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה של היחיד, כפי שהסביר השופט רובינשטיין באחד מפסקי הדין שעסקו בהריסת בתים:

בהקשר זה מפנים העותרים לפרשת השמדתה של העיר סדום בספר בראשית, בה אומר אברהם לאל:

"חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשֹׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע וְהָיָה כַצַּדִּיק כָּרָשָׁע חָלִלָה לָּךְ הֲשֹׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט" (בראשית יח כה); וכן לפרשת קורח, בה טוענים משה ואהרן מול אלוהים: "הָאִישׁ אֶחָד יֶחֱטָא, וְעַל כָּל-הָעֵדָה תִּקְצֹף" (במדבר טז כב), ורש"י מבאר שם: "אמר הקב"ה יפה אמרת, אני יודע ומודיע מי חטא ומי לא חטא".

באופן אירוני למדי, כמובן שדבר זה אינו מונע כלל מכל הצווחנים המתיימרים לדבר בשם מסורת ישראל להתעלם לנוחותם מהמקור היהודי הברור של כלל אוניברסלי זה.

2

המישור השני של הטענות עוסק במקרה הספציפי, ומתייחס לשאלת הקשר שבין בני המשפחה ובין הבית שאותו מבקשים להרוס לאותו מפגע. כך למשל קבע בג"צ כי במקרים שבהם בני המשפחה האחרים הביעו תמיכה במעשי המפגע (גם לאחר מעשה), או במקרים שבהם הבית עצמו שימש לאחסון אמצעי לחימה למטרות טרור, אזי בית המשפט מצא שיש קשר ישיר בין הבית לבין מעשי המפגע, ויש הצדקה להריסתו.

הבסיס ההסטורי והמוסרי לביטול השימוש בהריסת בתים להרתעה, נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה היחיד. זה לא מונע מהמדברים בשם מסורת ישראל להתעלם מהמקור היהודי

אם נחזור לפסק הדין שניתן בבג"צ, וננסה למקם אותו על הציר של טענות אלו, הדברים מתבהרים יותר. הן השופט מזוז והן השופט קרא נמצאים בקבוצת השופטים (שלמיטב הבנתי אינה מהווה רוב בבית המשפט) הסבורים שיש לשקול את עצם השימוש בתקנה 119, בהתאם לטענה העקרונית שציינתי לעיל.

אולם למרות שזו דעתם האישית, ככל הנראה, הם מקבלים כנתון כי השימוש בתקנה הוא חוקי, עד שלא יוכרע אחרת בהרכב מורחב של בית המשפט העליון ואשוב לזה עוד מעט. מבחינתם לא נמצאה מצד אחד זיקה מיוחדת של הבית למעשה של המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו של המפגע לא הביעה עידוד למעשיו. ומהצד השני הבית של המפגע משמש מקום מגורים לאישה ולשמונת ילדיו שהינם (כפי שנטען) משפחה קשת יום.

בנסיבות אלו דעתם הייתה שאין לבצע את ההריסה אלא לכל היתר אטימה של החדר שבו התגורר המפגע. אפשר כמובן להגיע למסקנה אחרת בנסיבות אלו (והרי כך החליטה השופטת וילנר), אולם אין דבר יוצא דופן ומיוחד בהחלטה של היום, אשר גורמת לעליית קצף מוגברת אצל כל המבקרים הלא ענייניים.

לאחר מתן פסק הדין נשמעה קריאה להגיש בקשה לדיון נוסף על פסק הדין. גם בקריאה זו יש מימד אירוני. מבחינה משפטית אין כל סיבה לקיום דיון נוסף על פסק הדין, שכן הוא נטוע בהלכה הנוכחית ולא קובע כל הלכה חדשה, דבר  שעשוי היה להצדיק דיון נוסף.

מצד שני דווקא שופטים כמו מזוז למשל, קראו עוד משנת 2015 לקיום דיון בהרכב מורחב של בית המשפט העליון על מנת לדון בסוגיה העקרונית של עצם השימוש בתקנה 119, ואולם הנשיאה נאור דחתה בזמנו בקשה לדיון נוסף באחד המקרים של הריסת בתים.

אם אכן תיענה הקריאה הזו בחיוב, אני מתאר לעצמי שהשופט מזוז ואחרים המתנגדים לשימוש בתקנה 119, ישמחו לקראת דיון כאמור. כמובן שלא ניתן לדעת מראש בוודאות מה יחליט בית המשפט ביחס לשאלה העקרונית שטרם עמדה לבחינה בהרכב מורחב מזה שנים רבות. ישנה אפשרות שההרכב המורחב יבטל כליל את השימוש בתקנה 119 כאמצעי להרתעה של מפגעים.

לא נמצאה זיקה מיוחדת של הבית למעשה המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו לא הביעה עידוד למעשיו. ומצד שני, בית המפגע משמש למגורי אשתו ושמונת ילדיו שהם משפחה קשת יום

לסיכום אני מעדיף לחזור למנחם בגין של 1951 ולמקורות היהודים, מאשר לאדונים אוחנה ושות' של הליכוד נוסח 2020. הן מנחם בגין והן המקורות היהודים אמורים ללמד אותנו דבר בסיסי אחד – במדינה יהודית ודמוקרטית, עם דגש על היהודית, לא מענישים אדם (וילד) שלא חטא ולא הואשם והורשע במשפט, על חטאו של האחר.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,134 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות

נתניהו תומך בפשרה של כ"ץ, אך עבור גנץ זה עלול להיות מאוחר מדי

נתניהו החליט לתמוך בהצעה של של האוצר, לפיה תקציב 2020 יעבור בממשלה ובקריאה ראשונה - ובמקביל יעבור גם דחיית מועד הגשת התקציב בשלוש קריאות בכנסת ● אבל ספק אם גנץ יסכים לכך: זה ייראה לו כמו עוד קומבינה של נתניהו ● בינתיים, עמיר פרץ הודיע כי לא יתנגד להצעת החוק של לפיד למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, וכולם מחכים לראות מה יחליט ליברמן ● פרשנות

עוד 541 מילים
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020

אם נתניהו לא יקבל את הצעת הפשרה של האוזר והנדל לדחות את מועד אישור התקציב, מדינת ישראל עשויה להתדרדר בתוך שבועיים לדרמה פוליטית-משפטית, שבמרכזה יו"ר הכנסת יריב לוין ● כל זה, אחרי שלוין כבר הבהיר לפני 5 חודשים, בפרשת אלדשטיין, בדיוק מה הוא חושב שצריך לעשות עם צווים של בג"ץ ● פרשנות

עוד 630 מילים

לזה יש תקציב השרים הוציאו 42 מיליון שקל על תשדירי שירות

מרבית ההוצאות: של שרי הליכוד ● ההשקעה העיקרית: בפרסום בערוץ 12, המושמץ על ידי בלפור ● לפי התשדירים שהופקו עבור האוצר, נראה כי קיים יקום מקביל שבו נתניהו וכ"ץ מגבים אותנו כלכלית שנה קדימה ● כך מהנדסים את התודעה כדי לעמעם את כישלון ניהול המשבר

עוד 1,422 מילים

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

מיקי זוהר: אם כחול-לבן יתמכו בחוק של יש עתיד נלך לבחירות

נתניהו ביקר בסופר ברמת השרון, תושבים קראו לעברו ״תתפטר״ ו״עבריין״ ● לפיד: דחיית התקציב עקומה ומזיקה כמו הממשלה כולה ● בג״ץ ביטל הריסת בית של פלסטיני שהרג חייל צה״ל ● הנדל: לא ניתן יד לממשלה צרה ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר

עוד 43 עדכונים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלה לפיד את הצעת החוק שלו המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלה יו"ר האופוזיצה יאיר לפיד את הצעת החוק שלו, שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההצעה של לפיד כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 391 מילים

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-6 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה