אילוסטרציה: טבח יער רומבולה הידוע לשמצה, בו מתו כ- 25,000 יהודים במהלך יומיים בסוף 1941, מתוך הסרט ההיסטורי החדש על השואה The Mover (צילום: באדיבות פסטיבל הסרטים היהודי בוושינגטון)
ספר חדש חוזר למצוד אחר "הקצב מריגה"

הנאצי הנמלט התראיין לעיתון ושילם בחייו

ראיון

באמצע שנות השישים, בגרמניה ניסו לקדם חנינה גורפת לפושעים נאצים ● כחלק מהתגובה העולמית לתכנית, ישראל יצאה למצוד אחר הרברטס צוקורס - רוצח המונים לטבי שזכה לכינוי "הקצב מריגה" ● אבל הפרופיל של צוקורס היה שונה מאוד מזה של בכירים נאצים אחרים: היו לו חברים יהודים, הוא ביקר בארץ, ובעיקר היה לו אגו ענק - שלא אפשר לו לרדת למחתרת ● ספר חדש שופך אור על חייו ועל מותו

במרץ 1965, הבונדסטאג של מערב גרמניה דחה ברוב מוחץ הצעת חוק לחדול מהמצוד אחר פושעי מלחמה נאצים ולהחיל חוק התיישנות על פשעיהם.

בחודשים שלפני כן התעורר גל התנגדות לתכנית הזאת בכל העולם. אלפים יצאו לרחובות, מתל אביב ולוס אנג'לס ועד לונדון. זוכי פרס נובל, פוליטיקאים, מחזאים והאפיפיור לעתיד בנדיקטוס ה-16 הקימו קול מחאה. בגרמניה עצמה פרץ ויכוח מר ומפלג בשאלה כיצד על המדינה לכפר על חטאיה ומה מידת אחריותה להם.

אבל באותם חודשים נעשה גם מאמץ אחר לסכל את ההצעה הגרמנית. המבצע, שנרקם בחשאי על ידי ראשי המודיעין הישראלי ואושר על ידי ראש הממשלה לוי אשכול, נועד להסב את תשומת הלב העולמית אל מאות, אם לא אלפי, הפושעים שמעולם לא נכנסו לאולם בית משפט או לכלא – וכפי הנראה גם לא היו עושים זאת אם הבונדסטאג היה מאשר את החוק.

"הקצב מריגה" הרברטס צוקורס (צילום: ויקיפדיה/WP:NFCC#4)
הרברטס צוקורס (צילום: ויקיפדיה/WP:NFCC#4)

זה גם היה מאמץ שבו ישראל עצמה שימשה כשופטת, כחבר מושבעים וכתליינית. ארגון המוסד, כך הוחלט, יצוד ויהרוג את הרברטס צוקורס – "הקצב מריגה" – שהואשם באופן אישי באחריות למותם של יותר מ-30 אלף יהודים לטבים.

ההתנקשות בחיי צוקורס, שישראל הכחישה כי הייתה אחראית לה, נועדה להוציא לאור את פשעיו האיומים ולהעניש אותו עליהם. היא גם נועדה להראות איזה צדק חסר פשרות מצפה לאחרים אם גרמניה תעניק חסינות לפושעי מלחמה.

סיפור מבצע חיסולו של צוקורס מובא בספרו החדש של העיתונאי והסופר סטיבן טלטי, "המתנקש הטוב: המצוד של המוסד אחר הקצב מלטביה". הסיפור נע בין "ארצות הדמים" של מזרח אירופה לג'ונגלים של דרום אפריקה. במרכז העלילה עומדים שני גברים: צוקורס, וסוכן המוסד שנשלח ללכוד אותו, יעקב "מיו" מידד.

מידד, שהיה ידוע במוסד כ"איש בעל אלף הזהויות", היה יהודי יליד גרמניה שהוריו מתו בשואה. הוא סייע בחטיפת אדולף אייכמן ובהבאתו למשפט בישראל.

"ריתק אותי הרעיון ששתי הדמויות האלה התקיימו משני צדיו של רגע היסטורי מזעזע ועכשיו היה עליהן להיפגש, ומיו היה צריך לבנות ידידות עם מישהו שהיה פחות או יותר הפנים של 'האנשים הרגילים' של השואה", אומר לי טלטי.

"לינדברג הלטבי" עורך מסע לארץ הקודש

צוקורס היה, כפי שכתב מאוחר יותר אחד הניצולים, מלא ב"סתירות עצומות". הטייס, שזכה לכינוי "לינדברג הלטבי", הפך לשם מוכר ולגיבור לאומי במדינה הבלטית של לפני המלחמה, שהיה ידוע באומץ ובתעוזה שלו.

"ממש מצאתי את עצמי מעריץ את צוקורס שלפני המלחמה", מודה טלטי. "הוא הרפתקן שלא רק בנה בעצמו מטוסים, אלא גם רקם טיולים ומסעות מוזרים".

באחד המסעות המפורסמים האלה, ב-1933, הוא טס מלטביה למושבה הבריטית האפריקאית גמביה במטוס בעל תא טייס פתוח, שהרכיב מחלקים שאסף והנציל.

הרברטס צוקורס בגמביה, 1933 (צילום: רשות הציבור)
הרברטס צוקורס בגמביה, 1933 (צילום: רשות הציבור)

שש שנים מאוחר יותר, בדצמבר 1939, כשחזר ממסע אחר – טיסה של 4,667 ק"מ לפלשתינה – הוא נשא הרצאה מרתקת בליווי תמונות בפני המועדון היהודי של ריגה, שבה תיאר את תל אביב, ירושלים, בית לחם, פתח תקווה וראשון לציון.

בדצמבר 1939, כשחזר מטיסה של 4,667 ק"מ לפלשתינה – הפושע הנאצי לעתיד נשא הרצאה מרתקת בליווי תמונות בפני המועדון היהודי של ריגה, שבה תיאר את תל אביב, ירושלים, בית לחם, פתח תקווה וראשון לציון

"אני זוכר את צוקורס מדבר בהשתאות, בפליאה, אפילו בהתלהבות, על היוזמה הציונית בישראל", נזכר מאוחר יותר יהודי צעיר שהיה שם באותו ערב.

זה לא היה הסימן היחיד לכך שלמרות הלאומנות העזה שלו והערותיו האנטישמיות המזדמנות, צוקורס "לא באמת נחשב לשונא יהודים", כפי שניסח זאת מאוחר יותר יהודי לטבי. הוא נראה, למשל, לעתים קרובות בחברתם של יהודים אינטלקטואלים בבתי הקפה של ריגה. העניין של טלטי בו ניצת בחלקו בגלל הרקע שלו. "רציתי לדעת", הוא אומר, "מה גרם לו להפוך לחיה, למפלצת".

הטבח בחולות שקדה בלטביה, שבו נורו 2,700 יהודים בשלושה ימים בדצמבר 1941 (צילום: רשות הציבור)
הטבח בחולות שקדה בלטביה, שבו נורו 2,700 יהודים בשלושה ימים בדצמבר 1941 (צילום: רשות הציבור)

התיאור הזה הולם לחלוטין. כפי שאמר למידד ראש היחידה למבצעים מיוחדים של המוסד, יוסף יריב, כאשר תיאר לו את המשימה, צוקורס לא היה "רוצח מאחורי שולחן כתיבה כמו אייכמן". אצל מי שהכיר את מעלליו, עצם אזכור שמו של צוקורס היה יכול לעורר תגובה פיזית. כשראשי המודיעין הישראלי התכנסו כדי לדון במטרות אפשריות, הוקראה בחדר רשימת שמות. אלוף אהרן יריב, ראש אמ"ן, התמוטט כששמע את שמו של האיש שרצח כמה מבני משפחתו וחבריו.

פשעיו של צוקורס בוצעו כמעט 25 שנים קודם לכן.

צוקורס נראה, למשל, לעתים קרובות בחברתם של יהודים אינטלקטואלים בבתי הקפה של ריגה. העניין של טלטי בו ניצת בחלקו בגלל הרקע שלו. "רציתי לדעת", אומר מחבר הספר, "מה גרם לו להפוך לחיה, למפלצת"

נאצים כ"משחררים", יהודים כ"גיס חמישי"

בהתאם לתנאיו הסודיים של הסכם ריבנטרופ-מולוטוב, הסובייטים חיסלו את עצמאותה של לטביה וכבשו אותה באכזריות בקיץ של שנת 1940. שנה לאחר מכן, טרגדיה נוספת ניחתה על המדינות הבלטיות, עם פלישת הגרמנים לברית המועצות והחלת השלטון הנאצי על לטביה. כמה מבני עמו של צוקורס תפסו את הנאצים כמשחררים; תפיסה ששכניהם היהודים המבועתים לא חלקו עמם.

בתוך שעות, העיתונות – כעת בשליטה גרמנית – החלה להפיץ את השקר שלפיו יהודי לטביה הם גיס חמישי, שהם בגדו בארצם לטובת הסובייטים ולקחו חלק במעשי הזוועה של הצבא האדום. "אסור לגלות רחמים או יד רכה. אסור להניח לשום שבט יהודי של נחשים להרים שוב את ראשו", נכתב באחד העיתונים.

אכן, לא היה שום גילוי של רחמים. "ריגה הפכה לזירה שבה יהודים ניצודו למען הספורט והרווח, והרברטס צוקורס היה שחקן נלהב במשחק הזה", כותב טלטי.

תעמולה נאצית אנטישמית בלטביה מקיץ 1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)
תעמולה נאצית אנטישמית בלטביה מקיץ 1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)

צוקורס לא היה שחקן משני – הוא הפך לסגנו של מפקד קומנדו ארייס הידוע לשמצה, יחידה צבאית למחצה של 300 גברים לטבים חזקים שהשתתפו בהתלהבות ברצח של יהודי ארצם. מאוחר יותר סיפרו עדי ראייה על האכזריות של צוקורס. אחד מהם זכר אותו בגטו ריגה, "צוחק צחוק שטני… יורה באנשים כמו צייד ביער". עד אחר זוכר אותו בווילה הידועה לשמצה ברחוב ולדמרס 19, שם ערכו חברי קומנדו ארייס מסיבות שתייה פרועות בזמן שעינו ורצחו יהודים.

עד ראייה זכר אותו בגטו ריגה, "צוחק צחוק שטני… יורה באנשים כמו צייד ביער". עד אחר זוכר אותו בווילה הידועה לשמצה ברחוב ולדמרס 19, שם ערכו חברי קומנדו ארייס מסיבות שתייה פרועות בזמן שרצחו יהודים

מקס טוקצייר, צעיר יהודי שהכיר את צוקורס יותר מעשור והובא אל הווילה, ראה את הטייס "מכה למוות עשרה עד חמישה-עשר אנשים". וצוקורס תועד נותן הוראות לאנשי הקומנדו שלו בטבח יער רומבולה, שבוצע ב-30 בנובמבר וב-8 בדצמבר 1941, ובו נרצחו כ-25 אלף יהודים בתוך היער או בסמוך לו.

לאחר שפיכת הדם בשדות הקטל של ריגה, צוקורס ואנשיו נסעו בין ערים, עיירות וכפרים וסייעו בכינוס וברצח יהודים. בתוך 5 חודשים הושמדו 60 אלף יהודים לטבים. כפי שכותב טלטי, התיק שגיבש עליו המוסד היה כה דק, ועדויות הראייה נגדו כה מעטות, בדיוק בשל היסודיות שבה הוא וקומנדו ארייס סייעו לנאצים.

חברי יחידת מיליציה לטבית מכנסים קבוצה של נשים יהודיות לקראת רציחתן בחוף ליד העיר לייפאיה, 15 בדצמבר 1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)
מיליציה לטבית מכנסת יהודיות לקראת רציחתן ליד העיר לייפאיה, 15 בדצמבר 1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)

התגלמות האנושיות

אבל הפן היוצא דופן – אולי הייחודי – בסיפור של צוקורס הוא מה שקרה לאחר מכן. כמו פושעי מלחמה רבים אחרים, לאחר המלחמה צוקורס נמלט לדרום אמריקה. אבל שלא כמו עמיתיו הרוצחים, הוא נכנס לברזיל בשמו האמיתי – וכמעט מיד החל לחפש חברים בקהילה היהודית. הוא הציג את עצמו הן כגולה פוליטי שנרדף על ידי הקומוניסטים והן כמי שהציל יהודים במהלך השואה.

אולם בעוד צוקורס מחפש בשקדנות אחר יהודי ריו, עברו החל להשיג אותו. באותו הזמן באירופה, ארגונים יהודיים צעירים שמטרתם הייתה לאתר פושעי מלחמה נמלטים הרכיבו תיק על הטייס הנודע שהפך לרוצח המונים. שבועות ספורים לאחר שנכנס לברזיל, החלו להגיע ללונדון דיווחים ראשונים שלפיהם הוא ככל הנראה נצפה בריו, והוחל בתהליך אטי וזהיר של אימות הדיווחים.

שלא כמו עמיתיו הרוצחים, הוא נכנס לברזיל בשמו האמיתי – וכמעט מיד החל לחפש חברים בקהילה היהודית. הוא הציג את עצמו הן כגולה פוליטי שנרדף על ידי הקומוניסטים והן כמי שהציל יהודים במהלך השואה

כל אותו הזמן, צוקורס המשיך לשגשג ולקדם את עצמו. הוא אפילו התראיין למגזין הנמכר ביותר בברזיל – שפורסם תחת הכותרת "מהאזור הבלטי לברזיל" – שבו תואר כ"התגלמות האנושיות". אולם בשנות ה-50, האמת המזעזעת – שצוקורס לא תאם את התיאור הזה כלל – החלה להתגלות לכמה מחבריו בריו.

"הקצב מריגה" הרברטס צוקורס היה טייס מפורסם בלטביה לפני שהצטרף ליחידת ההרג במהלך השואה (צילום: צילום מסך מיוטיוב)
"הקצב מריגה" (צילום: צילום מסך מיוטיוב)

אף על פי שמאמציה של הקהילה היהודית להביא להסגרתו ולהעמדתו לדין נתקלו באדישות, מחאות נגד צוקורס הובילו לקריסת העסק המשגשג שלו, ומשפחתו נאלצה לעזוב את העיר. כשהמוסד העלה אותו על הכוונת כעשור לאחר מכן, צוקורס כבר היה דמות צנועה הרבה יותר, וניהל בשקט עסק קטן להשכרת סירות ולמוניות אוויר ליד סאו פאולו. השאפתנות היהירה של צוקורס הייתה המקור הן לעלייתו והן לנפילתו. לא רק פשעיו האכזריים הם שהפכו אותו למטרה ב-1965, אלא גם העובדה שהותיר אחריו עקבות שהקלו על המוסד לאתר אותו.

"יכלו להיות לו חיים מאוד טובים בריו, אם הוא היה שומר על פרופיל נמוך", אומר טלטי. "אני חושב שהנרקיסיזם שלו פשוט היה כל כך מרכזי באישיותו, שהוא לא היה יכול להתנגד לו". בשעה שאחרים, כמו אייכמן ויוזף מנגלה, "הקפידו מאוד לנהל חיים מאוד שגרתיים", ממשיך טלטי, "הוא פשוט הרגיש שהרברטס צוקורס נולד למען העולם, והוא נזקק לאיזשהו סיפור גבורה על חייו כדי להפוך אותם למשמעותיים עבורו". ה"קללה" הזאת, מאמין טלטי, הובילה לנפילתו של צוקורס.

"יכלו להיות לו חיים מאוד טובים בריו, אם הוא היה שומר על פרופיל נמוך. אני חושב שהנרקיסיזם שלו פשוט היה כל כך מרכזי באישיותו, שהוא לא היה יכול להתנגד לו. הקללה הזאת הובילה לנפילתו של צוקורס"

עימות פסיכולוגי

גם אם מעשיו של צוקורס בריו היו חסרי זהירות, הוא לא היה טיפש. כפי שמסביר טלטי, המבצע של המוסד "לא היה סיפור פעולה", אלא היה קרוב יותר למותחן פסיכולוגי שהציב את צוקורס מול האיש שארגון הביון שלח כדי ללכוד אותו.

סטיבן טלטי, מחבר "המתנקש הטוב: המצוד של המוסד אחר הקצב מלטביה" (צילום: נטשה וילקוס)
סטיבן טלטי, מחבר "המתנקש הטוב" (צילום: נטשה וילקוס)

מידד עצמו, אומר טלטי, היה "ההפך הגמור מג'יימס בונד", ו"נראה שהיה מלא חיים רק" תחת זהות סמויה. "כשהוא נכנס לדמות בדויה, הוא היה הרבה יותר בוטח, הרבה יותר תקיף… מכפי שהיה בחיים האמיתיים שלו", אומר טלטי.

מידד גילם באופן מושלם את דמותו של איש עסקים אוסטרי מצליח אבל שמרן בשם אנטון קינצלה, שהתיידד עם צוקורס והוביל אותו אל מותו. אולם ביצוע מושלם היה הכרחי, היות שהמשימה לא הותירה מקום לטעויות.

באופן חריג ביותר, מידד, לפי דרישתו שלו, עבד בברזיל ללא תגבורת או תכנית חלופית. ההחלטה, כותב טלטי, "סטתה במידה רבה מהמתודולוגיה המדויקת והמאוד גרמנית שלו; זה היה כאילו הוא השליך לפח 20 שנים של מיומנויות ריגול כדי לרדוף אחר צוקורס". בני משפחתו של מידד ועמיתיו לשעבר הדגישו בפני טלטי כי המבצע היה "אישי" עבורו. "אני חושב שהוא באמת נהנה מהעימות אחד-על-אחד הזה עם פושע שואה", אומר טלטי. "הוא ראה בזה מעין מבחן של כל מה שהוא היה בתור סוכן, והוא רצה להערים על צוקורס ולהפיל אותו בעצמו".

והיה גם צוקורס עצמו. "הוא היה מטרה קשה מאוד, מכיוון שהוא היה פרנואיד, נבון, ויכול היה לצפות את מעשיו של סוכן ישראלי", אומר טלטי. "זה היה במידה רבה מאבק פסיכולוגי, ואני חושב שצוקורס כמעט השתווה לו במאבק הזה".

משטרת העזר הלטבית מסייעת בכינוס יהודים בלטביה ב-1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)
משטרת העזר הלטבית מסייעת בכינוס יהודים בלטביה ב-1941 (צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני)

שרטוט קווי הקרב

מצד אחד של זירת הקרב עמד צוקורס, שניסה כל העת לבדוק אם קינצלה היה באמת מי שהוא טען. במסגרת הניסיונות האלה, הוא יזם למשל תחרות ירי ביניהם, במטע מרוחק באזור נידח בברזיל, כדי לבחון את אמיתות טענתו של קינצלה כי הוא שירת בחזית המזרחית במלחמת העולם השנייה.

בצד השני עמד מידד, שהיה צריך לא רק להפיג את חשדותיו של צוקורס, אלא גם להבין מהו הפיתיון הטוב ביותר כדי ללכוד אותו. בכך הוא הצטיין.

"הוא גילה אהדה מסוימת כלפי צוקורס, המסע שהוא עבר ומצבו העלוב כשהוא פגש אותו, שבבירור היה רחוק מהחלומות שלו", אומר טלטי.

האפשרות שמידד נופף בה מול צוקורס, לזכות מחדש בעושרו ובכבודו האבודים באמצעות שותפות עסקית, הובילה לבסוף אל סופו המדמם של המבצע, בבית במונטווידאו שבו המתין צוות קטן של המוסד. אבל הצוות כמעט נכשל.

האפשרות שמידד נופף בה מול צוקורס, לזכות מחדש בעושרו ובכבודו באמצעות שותפות עסקית, הובילה לבסוף אל סופו המדמם של המבצע, בבית במונטווידאו שבו המתין צוות קטן של המוסד. אבל הצוות כמעט נכשל

השילוב בין הערנות הפרנואידית של צוקורס, מזל רע וסירובם של חלק מחברי החוליה להאמין כמה קשה יהיה להרוג אדם בודד בן 65, כמעט הוביל לאסון.

יעקב מידד (צילום: Private collection/ Courtesy)
יעקב מידד (צילום: Private collection/ Courtesy)

"זה היה חלום הבלהות של מיו", אומר טלטי. "היה מעין פילוג בינו לבין הצברים (בצוות של המוסד), בכך שהם האמינו שהם יכולים להתמודד עם כל מצב שיזמנו להם המשימות שלהם, והוא התעקש שהאיש הזה הוא יריב פיזי קשה במיוחד".

רק כשאנשי המוסד פגשו לבסוף את צוקורס פנים אל פנים – כאשר, כפי שסיפר מידד מאוחר יותר, "הוא נלחם כמו חיית פרא פצועה" – הם הבינו עד כמה האזהרות האלה חזו את הנולד.

שפיכת דם לכיסוי העקבות

אולי זה הולם שהתשובה לשאלה שמשכה את טלטי לסיפור מלכתחילה – מה הוביל טייס הרפתקן להפוך לרוצח המונים? – סופקה על ידי ניצולה.

זלמה שפשלוביץ', דמות יוצאת מהכלל שהספר של טלטי מספר גם את סיפורה, הייתה נחושה בניסיונותיה לאחר המלחמה להשיג צדק עבור בני משפחתה שנרצחו ועבור אלפי יהודים לטבים אחרים שמתו יחד איתם.

ב-1979 היא העידה מטעם התביעה במשפטו של ויקטור ארייס, מפקד הגדוד הצבאי למחצה שצוקורס היה חבר בו. בעדותו שלו, ארייס חשף כי צוקורס שיתף פעולה עם הסובייטים בתקופת הכיבוש הקצרה שלהם בלטביה, לפני פלישת הנאצים. בשל הפחד להיחשף, וכדי להימנע מההשלכות שיהיו לכך עבורו, צוקורס ניסה להסוות את עקבותיו על ידי הצטרפות לכנופיית הרוצחים של ארייס.

פושע המלחמה הנאצי הרברטס צוקורס נחשב בעיני אחדים בלטביה לגיבור לאומי בשל התנגדותו לכוחות הרוסיים (צילום: צילום מסך מיוטיוב)
הרברטס צוקורס (צילום: צילום מסך מיוטיוב)

כפי שכותב טלטי: "לא אנטישמיות היא שהניעה את הטייס לשעבר. הוא פנה נגד היהודים משום שאם לא היה פועל כך, קרוב לוודאי שהיה נרצח איתם. הקרבתם של אותם גברים, נשים וילדים הייתה הכרחית בשבילו כדי להמשיך לחיות".

צוקורס לא היה מיוחד. אבל בלטביה, מדינה שלא הייתה בה היסטוריה של פוגרומים, ושנחשבה בעיני רבים למקום בטוח בשנות ה-30, הוא סימל את מה שטלטי מכנה "הבגידה שלכדה את היהודים". עבור יהודי לטביה, המהירות והאכזריות שבהן רבים מחבריהם ומשכניהם פנו לפתע נגדם היו מפתיעות.

"לא אנטישמיות היא שהניעה את הטייס לשעבר. הוא פנה נגד היהודים משום שאם לא היה פועל כך, קרוב לוודאי שהיה נרצח איתם. הקרבתם של אותם גברים, נשים וילדים הייתה הכרחית בשבילו כדי להמשיך לחיות"

טלטי מודה כי לא ניתן להוכיח אם החדשות על מותו של צוקורס השפיעו על דעתם של כמה מחברי הבונדסטאג לטובת דחיית חוק ההתיישנות באביב 1965.

"אני רוצה להאמין שזה מילא תפקיד פסיכולוגי במתן פנים לשואה, אבל אני באמת לא יכול לאשש את זה בעזרת מקורות", אומר טלטי. "אבל זה בהחלט היה חלק מתנועה של הערכה מחדש של מה שקרה בגרמניה במהלך השואה, ואני חושב שהייתה לזה חשיבות מהבחינה הזאת".

עטיפת הספר (צילום: יח"צ)
עטיפת הספר (צילום: יח"צ)

טלטי מכיר בכך שלהחלטתו של המוסד להרוג את צוקורס ולא להביא אותו למשפט הייתה תוצאה אחת לא מכוונת. בשנים האחרונות, לאומנים לטבים שמנסים לשקם את שמו של הגיבור הלאומי לשעבר מנצלים את העובדה שהוא מעולם לא הורשע בביצוע פשעי מלחמה על ידי חבר מושבעים.

אבל יש שביב של אור בסיפור האפל שמובא בספר של טלטי. הוא מיוצג על ידי יאניס אלכסנדר ואבוליס, עובד מדינה צעיר שהתאהב בשפשלוביץ', ותוך כדי סיכון עצמי עצום נתן לה מחסה בשנות המלחמה.

"אני חושב שהוא מייצג אחוז מסוים של לטבים שעשו ככל יכולתם (כדי לעזור ליהודים)", אומר טלטי. "מצאתי הרבה עדויות על יהודים שמצאו בתי חוות ומשפחות שהיו מאוד דתיות ומאוד נוצריות וקיבלו אותם אליהן מיד".

עוד 2,232 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

יאיר לפיד לא יהיה ראש ממשלה

צריך להגיד את זה ברור, על השולחן. יאיר לפיד לא יהיה לעולם ראש ממשלה ואנשי המרכז-שמאל צריכים להבין שעד שהוא לא ילך הם לא יגיעו לשלטון.

יש בעיה קטנטונת. ברגע שהוא יחליט ללכת, ואולי עפר שלח איתו, "יש עתיד" תתאייד. ככה זה היום, כשמפלגות קמות ונופלות על בסיס פרסונלי. מעין תכנית "ריאליטי פוליטי" שכזו בה האידאולוגיה היא משנית. אם עופר שלח יישאר ויבנה את עצמו ואת המפלגה על תפישות עולם אידיאולוגיות, אולי יום אחד "יש עתיד" תהיה מפלגה לדורות.

כפוליטיקאי מתחיל, יאיר לפיד בנה את עצמו על שנאת חרדים ורכב עליה עד שהבין את הטעות שעשה וניסה לעשות סיבוב פרסה, אבל מאוחר מדי. אלא אם כן תהיה איתם סולחה גדולה – אני לא רואה איך הוא יכול לבנות קואליציה. תרחיש תזוזה של 10-15 מנדטים מגוש המרכז-ימין לא בא בחשבון בינתיים.

בני גנץ היה יכול להיות ראש ממשלה אם יאיר לפיד לא היה בסביבה. בלעדיו היה סיכוי שהחרדים ישתפו איתו פעולה. החרדים ישבו בממשלות ימין ובממשלות שמאל לאורך ההיסטוריה, כל עוד כיבדו אותם ודאגו לאינטרסים החשובים להם.

גנץ היה יכול להיות רה"מ אם לפיד לא היה בסביבה. בלעדיו היה סיכוי שהחרדים ישתפו איתו פעולה. החרדים ישבו בממשלות ימין ובממשלות שמאל לאורך ההיסטוריה, כל עוד כיבדו אותם ודאגו לאינטרסים החשובים להם

ביבי הבין את זה לפני כולם ונתן להם חיבוק גדול עם הרבה תפנוקים ומאז הם שלו כבר יותר מ-10 שנים. במהלך השנים הללו חלה גם תזוזה ימינה של הסקטור הזה, אבל גם תחושת הזדהות ושייכות לתנועת הליכוד.

ציפי לבני לא השכילה לשבור את הקשר הזה ופספסה הזדמנות היסטורית. זו הטעות הגדולה שעשה השמאל. אפילו כעת, בשעת שבר מול נתניהו, מנהיגי הציבור החרדי היו יכולים לנצל את המשבר ולסחוף את אנשיהם לחבור לגוש השמאל. אי אפשר לעשות זאת כשיאיר לפיד נמצא שם.

הנה אנחנו עומדים על סיפן של בחירות רביעיות, בהן בני גנץ, וכחול לבן איתו, בהתרסקות, גוש המרכז-שמאל ללא מנהיג חדש באופק (אני מקווה שאייזנקוט לא יתפתה לזה), כשיאיר לפיד מצהיר שהפעם הוא זה שיוביל.

התוצאה ברורה – תמונת הגושים לא תשתנה דרמטית. אנשי השמאל ימשיכו להצביע למי שיהיה שם מחוסר ברירה או שלא יצביעו כלל. אנשי הימין ימשיכו בהצבעה המסורתית שלהם. גוש המרכז-שמאל (מפוצל ל4-5 מפלגות) יגרד במקרה הטוב את ה-50 ומשהו מנדטים כולל הרשימה המשותפת. במקרה הטוב יצליח להשיג מנדט מהנשיא. עם מי יאיר לפיד יבנה קואליציה? בלי החרדים אין לו סיכוי.

במקרה הגרוע החרדים, ביחד עם ימינה, עם קצת מזל של מנדט אחד או שניים שיזלגו ימינה, יצטרפו לממשלת הליכוד לעוד 4 שנים. ביבי בחלון ההזדמנויות האחרון הזה לא יהסס וידאג כבר לסגור את כל הפינות.

גוש המרכז-שמאל (מפוצל ל4-5 מפלגות) יגרד במקרה הטוב את ה-50 ומשהו מנדטים כולל הרשימה המשותפת. במקרה הטוב יצליח להשיג מנדט מהנשיא. עם מי יאיר לפיד יבנה קואליציה? בלי החרדים אין לו סיכוי

מה עושים?

בונים אלטרנטיבה אידיאולוגית ארוכת טווח. אף מנהיג אינו גדול מהמפלגה ומדרכה (הליכוד ישלם את המחיר על כך בבוא היום. למרות שקשה לתפוס את זה, אי אפשר לעצור את הזמן ויום אחד ביבי לא יהיה בשלטון).

קמפיין הבחירות חייב להיות אידיאולוגי מתוך מטרה להציב בפני העם מתווה לפתרון הבעיה המדינית, שיפור רווחת האזרחים, חינוך וכולי. באופן מודע חשוב לא להיכנס לענינים עדתיים, סקטוריאליים, הכפשות של מנהיגי ציבור וסקטורים בעם. מפלגה שמכבדת את עצמה משרתת את כלל הציבור. עם הזמן זה יוכיח את עצמו.

החרדים הם אמנם סקטור עם צרכים ותפישת עולם רחוקים משלנו, החילונים, אולם החילונים צריכים לכבד את תפישת עולמם, למצוא דרך לקיים עמם דיאלוג במטרה להבינם ולדאוג לצרכיהם, ולהסביר להם את הרצון שלנו שיהיו שותפים בבניית הארץ. פשרה היא לחם חוקה של אומה מגוונת כל כך.

עמנואל כהן הוא אגרונום עם תואר שני בביוטכנולוגיה. עסק בעבר בהשבחת פרי האבטיח וכיום המלון (מטפח בשפה פשוטה). מלבד חקלאות הוא מתענין מאוד במוסיקה ולמספר שנים היה סולן בלהקה מקומית. עוסק הרבה באיכות סביבה ופתרונות לבעיות אקולוגיות שהאדם יוצר. עיקר הדרייב שלו זה מציאת פתרונות. חוסר צדק וחוסר יושרה יכולים להוציא אותו מדעתו, אז אפשר להגיד שהוא חם מזג, אבל זה מתבטא בדיבור בלבד. .

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלו לפיד וזנדברג את הצעת החוק שלהם המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד-זנדברג ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלו חברי הכנסת יאיר לפיד ותמר זנדברג את הצעת החוק שלהם שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההחלטה של לפיד וזנדברג כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 394 מילים

גנץ: ישראל צריכה אחדות; נתניהו: צריך לעשות כל מאמץ להימנע מבחירות

ראש הממשלה דיבר בכנס השלטון המקומי ואילו וראש הממשלה החליפי נשא דברים בוועדת החוץ והביטחון ● יריב לוין: ״לא נותנים לנתניהו לעבוד״ ● ניסקורן: אם שותף רוצה בחירות ממניעים לא הגיוניים - נלך לבחירות ● סקר: גוש הימין על 59 מנדטים ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר ● תלמידי א׳ עד ד׳ ילמדו 5 ימים בשבוע ● גנים ילמדו כרגיל

11:40 עריכה

שרת התפוצות עומר ינקלביץ׳ מנחמת את בנות השירות הלאומי שלא יטוסו לחו״ל עקב הקורונה.

11:10 עריכה

שר האוצר ישראל כץ ואדם במסכה פעלו למען הכלכלה.

 

10:35 עריכה

דברי ראש הממשלה נתניהו בכנס השלטון המקומי: 

הממשלה הקודמת הייתה יותר רזה ויעילה. קיבלנו החלטות נכונות וקיבלנו אותם בזמן וזה עזר לנו להתגבר על הגל הראשון של הקורונה. גם בממשלה הזאת, שהיא יותר מורכבת, קיבלנו החלטות חשובות.

אתמול כבר 90% מהאזרחים קיבלו את המענק לכל אזרח. הארכנו את תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה, את החל״ת, הבאנו תוכנית מקיפה מענקים לעסקים ועצמאיים, אתמול פתחנו את עולם התרבות. אנחנו מקבלים את ההחלטות האלה. יש עוד 8 וחצי מיליארד שקל עכשיו שאמורים להגיע לאזרחי ישראל למטרות רבות. אלה דברים חשובים שאנחנו צריכים להמשיך אותם. לכן מלבד הביטחון אני עוסק כל הזמן בשתי משימות ענקיות: שמירה על הבריאות, החיים, ולצד זה פתיחת הכלכלה.לצורך זה צריך לייצב את הממשלה כדי שהיא תוכל לפעול במהירות.

לכן כשפנה אליי אתמול ח״כ האוזר מטעם סיעת ״דרך ארץ״ וביקש לתת עוד הזדמנות לנסות להגיע לייצוב המערכת הפוליטית כדי שנוכל להמשיך להילחם בקורונה, אמרתי שאני מוכן. אני חושב שצריך לעשות כל מאמץ להימנע מבחירות, לייצב את הממשלה, להילחם נגד הקורונה מבחינה בריאותית ולהילחם למען פתיחת הכלכלה.

10:25 עריכה

שר החינוך גלנט מבטיח ששנת הלימודים תיפתח כרגיל ב-1 בספטמבר בהתאם למתווה הקורונה שהציג, זאת למרות דבריו של מנכ״ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי שאמר ש-"ייתכן שכיתות ד' ומעלה לא יחזרו לבתי הספר ב-1 בספטמבר".

דברי גלנט:

 

10:08 עריכה

שר הביטחון בני גנץ הופיע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והתייחס למשבר בקואליציה. הוא קרא לשמור על יציבות פוליטית ו"לא להסתחרר בחוסר היציבות שבאזור״

הבוקר בכנסת, אני מעביר סקירה לוועדת החוץ והביטחון. הצטרפו אליי לשידור החי.

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום ראשון, 9 באוגוסט 2020

גנץ התריע שללא תקציב יציב לשנים 2020 – 2021, לא יוכלו לקדם במערכת הביטחון תוכניות ארוכות טווח, כולל התכנית הרב שנתית שהציג הרמטכ״ל כוכבי. "אני אומר את זה כרמטכ"ל שהגיש שלוש תכניות שכולן התקבלו ואף לא אחת תוקצבה, וזה דבר נפשע" הוסיף. "המערכת מסוגלת להיות יעילה כשיש לה תקציב יציב יעיל".

על האסון בלבנון אמר גנץ:

"בעוד נסראללה הוא האויב העיקרי שלנו בצפון, הוא גם הבעיה של לבנון וראינו איזה אסון קרה כתוצאה מהפיצוץ. לא תהיה לנו בעיה להילחם באיזורים כאלו כפי שעשינו בעבר, אך יכול להיות לדבר הזה השלכות קשות".

09:52 עריכה

עמיר פרץ התארח באולפן ynet ואמר שלא יצביע נגד ההצעה למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש הממשלה אבל גם לא בעדה. עוד הוסיף שר הכלכלה "המשבר לא נפתר אלא רק נדחה. אנחנו מגלים אחריות. ראש הממשלה נתניהו, פניו לבחירות משיקולים זרים, ברור לנו שזה לא משיקולים כלכליים אלא פוליטייים לחלוטין ואישיים".

09:43 עריכה

מתי כספי פרסם סרטון נגד מדיניות הממשלה, קיבל איומים והסיר אותו.

ברשת ב׳ הוא אמר: נתניהו הפך את הקערה על פיה. הוא גרם לנזק עצום בכלכלה והוציא לחל״ת בלתי ידוע את עולם התרבות. 

מתי כספי מכחיש את מגיפת הקורונה ואומר שמדובר בשפעת ושמוליכים את הציבור שולל.

בסרטון שהסיר כספי נאמר בין השאר: "אני מציע שהדיקטטור ינהג על פי מה שהחליט, מאחר שסגר את כל הקשור לתרבות והרס את חיי כל העוסקים ביצירת התרבות, שיסיר מהקירות את כל התמונות התלויות שם, שייקח את כל יצירת האמנות המצויות בביתו וישמיד אותן מיד". כספי לא חסך בביקורת והוסיף: "כך יעשה גם לכל התקליטים, הדיסקים והדי.וי.די. שנמצאים ברשותו וברשות הפרזיט שגר אצלו, ושישרוף את כל הספרים שיש לו, ושלעולם לא יצפה יותר בסרטים ולא יאזין למוזיקה אף פעם. כך הוא ייהנה יותר מהחיים שכפה על אזרחיו".

הפוסט עם ההסבר שעלה לאחר מכן.

שלום לכולם, לאור איומים שהאומן קיבל על חייו מיצורים נאלחים ששמם נרשם והנושא בטיפול, נאלצנו להסיר את הסרטון של האומן בו…

פורסם על ידי ‏מתי כספי – העמוד הרשמי‏ ב- יום ראשון, 9 באוגוסט 2020

09:28 עריכה

יו״ר הקואליציה מיקי זוהר ממשיך בקו של אנשי הליכוד.

מצד שני, הוא מתנגד לתקציב חד שנתי.

09:17 עריכה

ח״כ ברקת מתעקש על קונספט התקציב החד שנתי. בנוגע לגנץ בראשות הממשלה, יש לו דיסוננס בין קיום הסכם למה שטוב לישראל.

08:28 עריכה

האם סיעת דרך ארץ בדרך לפיצול מכחול לבן? הכתב הפוליטי של כאן מנבא על פי סימנים.

במצב של בחירות דרך-ארץ אינה קרובה אפילו לאחוז החסימה. סביר להניח שכחול לבן לא תרצה לרוץ עם הנדל והאוזר, כך שאולי הם יחפשו בית פוליטי חדש בזמן שנותר.

08:13 עריכה

שר האוצר ישראל כץ מאשים את כחול לבן שעושה שימוש בתקציב כדי שראש הממשלה יקיים את הרוטציה שחתם עליה.

08:10 עריכה

במעריב פורסם סקר מנדטים לנוכח איום הבחירות. לפי התוצאות הליכוד מקבל 29 מנדטים. יש עתיד־תל"ם על 19 מנדטים, ימינה 14, הרשימה המשותפת 14, כחול לבן 13, יהדות התורה 9, מרצ 8, וש"ס וישראל ביתנו – 7 מנדטים כל אחת. שאר הרשימות אינן עוברות את אחוז החסימה. גוש הימין: 59 מנדטים 

07:54 עריכה

גם שר המשפטים אבי ניסקורן יודע שלא בטוח בכלל שהמשבר נגמר.

07:26 עריכה

יריב לוין דיבר בגלי צה״ל על החוק של דרך ארץ לדחיית הצבעת התקציב. ״יש הבנה אצל כל הצדדים שצריך לעשות מאמץ גדול כדי לדחות את הבחירות״, אמר. ״מה שראש הממשלה זו מחווה של רצון טוב שיתן זמן לחפש פתרונות״. 

על השאלה האם זה עוד תרגיל של נתניהו שנועד לגרום לכחול לבן לדחות את החוק של יש עתיד ומרצ, שימנע מנאשם בפלילים להקים ממשלה המתוכנן לעלות ביום רביעי, אמר לוין ״אני מעריך שהיכולת לשנות חוק כזה במשך שבועיים,  חוק שישנה את הכללים – גם כך הסיכוי שזה יקרה זה אפסי״.  

לוין סבור שלא רק התקציב מהווה בעיה אלא כל דרך העבודה בממשלת האחדות. לדבריו ״כשהקמנו את הממשלה היה ברור שלא יהיה פשוט, אבל שצו השעה מחייב את זה. הצדדים יכולים לוותר אחד לשני, או לחלופין ללכת למקום של שיתוק ונטרול, המצב הוא שאי אפשר לעבוד – ממש לא מאפשרים לנתניהו לעבוד. במקום שיתוף פעולה – אנחנו נמצאים בשיתוק. לא לזה התכוונו״. 

יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020
07:06 עריכה

האם החוק של דרך ארץ יציל את הממשלה?

עוד 15 עדכונים

טובת מדינת ישראל על פי בני גנץ

בני גנץ חוזר שוב ושוב על המנטרה הקבועה שלו: אני עושה מה שלדעתי טוב למדינת ישראל. עם ישראל. לאזרחי ישראל. בווריאציות שונות ומשונות הוא מצדיק כל מעשה או מחדל, כל חוק חברתי שנזרק לפח, כל הבטחה שהופרה וכל מעילה באמון בוחריו, בכך שהוא, בני גנץ, דואג רק למדינת ישראל וטובתה. לא לעצמו חלילה. לא לכספו. לא למפלגתו. לא לעתידו הפוליטי.

גנץ חוזר על המנטרה הקבועה שלו: אני עושה מה שלדעתי טוב למדינה, לעם ישראל, לאזרחי ישראל. בווריאציות שונות הוא מצדיק כל מעשה או מחדל, כל חוק חברתי שנזרק לפח, כל הבטחה שהופרה וכל מעילה באמון בוחריו

לכן נותר לשומע לשאול: מהי טובתו של העם בישראל על פי משנתו של בני גנץ? חודשים ארוכים טרח בני גנץ לנסח מצע, להבטיח הבטחות, לשכנע מעל מיליון ומאתיים אלף אזרחים להצביע עבורו ועבור מפלגתו, על מנת שיבצעו ויקיימו את הבטחותיהם – והנה לפתע מכריז גנץ שרק הוא לבדו יודע מה טוב.

אופוזיציה זה מיותר על פי גנץ. כי באופוזיציה לא מקבלים החלטות ולא עושים. אלא שבני גנץ שכח או מעולם לא הבין מהו תפקידה של האופוזיציה בדמוקרטיה.
כניסה לממשלה תחת נאשם בפלילים היתה טאבו ייהרג בל יעבור במשך 3 מערכות בחירות, ולפתע טובתו של עם ישראל היא דוקא כן לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ללכת לעוד מערכת בחירות.

אבל אופסי… הנה רק חלפו 100 ימי ממשלת החירום-פיוס-אחדות ומחדלי הקורונה, וכבר בחירות רביעיות מעבר לפינה.

בני גנץ גמיש כמו לוליינית גומי בקרקס.

פרשת הצוללות? החמורה בפרשיות השוחד שעליה יש להקים ועדת חקירה ממלכתית, אבל בני גנץ, שבזכות הבטחותיו אלה קיבל מאות אלפי קולות, ברח מאולם המליאה בעת ההצבעה על ועדת חקירה ממלכתית ולמעשה התנגד להקמת הוועדה. כי הוא, בני גנץ, פועל רק לפי דעתו, תמיד תמיד לטובת העם בישראל.

פרשת הצוללות? החמורה בפרשיות השוחד שעליה יש להקים ועדת חקירה ממלכתית, אבל בני גנץ, שבזכות הבטחותיו אלה קיבל מאות אלפי קולות, ברח מאולם המליאה בעת ההצבעה על ועדת חקירה ממלכתית

הפגנות נגד השחיתות? בני גנץ לא שם. לטובת עם ישראל.

רה"מ נואם בפתח משפטו בביהמש המחוזי ותוקף את כל מערכות המשפט, בני גנץ נאלם. לטובת עם ישראל.

נתניהו מכנה את המפגינים מפיצי מחלות, אנרכיסטים, משלח בהם את השר אוחנה. בני גנץ לטובת עם ישראל , לא מתערב. ברור.

שלושה מחבלים מגורשים ממוצב הר דב? בני גנץ מתנפח מגאווה לטובת ישראל. פיצוץ חומר כימי בנמל ביירות? בני גנץ כבר על הסוס לטובת הדמוקרטיה בישראל והמאבק בקורונה, הוא ישלח סיוע, ברור.

בתי החולים קורסים, מיליון מובטלים, בני גנץ נשאר בממשלה ולא דופק על שום שולחן לטובת עם ישראל.

תקציב חד שנתי או דו שנתי? בני גנץ מתעקש. בינתיים. עוד שבועיים. רגע. הוא מלא בטיעונים על חשיבותה של כחול לבן בממשלה הרחבה הזו. מאמין שהבוחרים יבינו ויחזרו בבחירות.

כל הציניות הזו לא נועדה אלא לשרטט את דמותו של מי שהתיימר להיות אלטרנטיבה לנתניהו. בעצם אדם שאינו מבין את מהותה של דמוקרטיה. לא מוכן לשבת דקה אחת באופוזיציה. רק שולחן הממשלה מעניין אותו כי שם עושים, ובאופוזיציה מדברים.

על פי גנץ ערכים אפשר לקפל. הם נכונים לזמנם. הבטחות אפשר לשנות, למחוק, למסמס, לאדות, לשכוח. בני גנץ ושותפיו מכחול לבן נושאים השקפת עולם מעוותת. אנטי דמוקרטית. למעשה לא רחוקה מזו של נתניהו. השלטון הוא העיקר.
כיצד ישרתו את עם ישראל? זו כבר שאלה של קוניוקטורה פוליטית, קומבינה, סחר מכר ברצון הבוחר, דיל כזה או אחר.

על פי גנץ ערכים אפשר לקפל. הם נכונים לזמנם. הבטחות אפשר לשנות, למחוק, למסמס, לשכוח. גנץ ושותפיו מכחול לבן נושאים השקפת עולם מעוותת. אנטי דמוקרטית. למעשה לא רחוקה מזו של נתניהו

בני גנץ לא ראוי להיות ראש ממשלה ולא שר ביטחון. לא חליפי ולא ראשי. כישוריו כאיש ביטחון ורמטכ"ל בעבר ממש לא חשובים. תפקידו היה להיות שליחם של מיליון ורבע בוחרים בהחלפת שלטון מושחת, כושל, הפוגע בכל שומרי הסף למען ראש ממשלה הנאשם בשלושה כתבי אישום. במשימה הזו, העיקרית, בני גנץ נכשל והכשיל את בוחריו. לכן אינו ראוי יותר לשום תפקיד במערכת הפוליטית.

בחירות רביעיות עלולות להעלות את נתניהו ל-61 מנדטים ולהעמיד ממשלת חורבן, סיפוח והרס מוחלטים. אבל היעדר תקווה ואלטרנטיבה שלטונית חמורים יותר.

מנחם בגין שירת באופוזיציה 29 שנים. בני גנץ וכחול לבן לא מוכנים לשרת באופוזיציה גם לא 29 דקות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 636 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-5 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים

מחאת בלפור זוכה לרוח גבית מפרקליטות המדינה

לפני שלוש שנים, התייצבה הפרקליטות בבג"ץ והצהירה כי תדרוש רשיון לכל הפגנה, ולא תאפשר הפגנות מול ביתו של היועמ"ש ● השבוע הפתיעה הפרקליטות בעמדה הפוכה לגמרי, בתשובה לעתירת דיירים באזור בלפור, המבקשים להגביל או להעביר את פעולות המחאה שמתקיימות שם ● פרשנות

עוד 852 מילים

נתניהו יתמוך בקידום החוק, שיידחה את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה

גנץ שאל בקבינט הקורונה את שר האוצר כ"ץ, איך, כבר לפני חודשיים, הנחה להכין הצעת תקציב ל-2020, אף שהדבר מנוגד להסכם הקואליציוני וצעק שמלכתחילה לא הייתה כוונה לקיים את ההסכם; נתניהו בתגובה ביקש בלעג להגביר את הווליום ● מגעים מתנהלים לריצה משותפת של כחול לבן והעבודה ● המשטרה פתחה בחקירה נגד יונה אברושמי בחשד להסתה לאלימות

עוד 44 עדכונים

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין: בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים ● אבל בנט באמת לא רוצה בחירות עכשיו ● הוא יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו שותה לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות ● כדי למנוע זאת, בנט צריך להפוך לאלטרנטיבה ● אך בניגוד ללפיד, הוא עדיין לא מוכן להצהיר על עצמו כמועמד לראשות הממשלה ● פרשנות

איש אינו יודע עדיין על מה יהיו הבחירות בנובמבר, אם יהיו, אבל קמפיין ההאשמות התחיל עוד לפני שהגענו ל-24 באוגוסט ולפיזור הממשלה בגלל שהתקציב אינו עובר. כל הלילה, למשל, התנצחו הליכוד וכחול-לבן סביב השאלה מי אשם בביטול התקדימי של ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון), ולמה התוכנית לסיוע והאצה לאוכלוסיות מיוחדות אינה עולה לדיון.

הקרע בין המפלגות הגדולות רק ילך ויתרחב. ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה בחירות, זה ברור. כחול-לבן לא רוצה בחירות, אבל אין לה ברירה. אם היא תסכים לתקציב חד-שנתי היא משחקת לידיו של נתניהו, ומעניקה לו נקודת יציאה לבחירות. זו הסיבה שבני גנץ אינו מתפשר. הוא פשוט ממולכד מכל כיוון. חבל רק על השרים של כחול-לבן שיוכלו לציין ברזומה שלהם שכיהנו פעם באיזו ממשלת מעבר, אבל את הטענות הם יוכלו להפנות רק לעצמם.

נתניהו היה מכן לוותר על בחירות בנובמבר או בכלל רק בתנאי אחד, שיש לו עכשיו ממשלת 61 שאיתה הוא יכול לעשות רצונו. לשם כך הוא מנסה להמיר את דתם הפוליטית של כמה בכירים בכחול-לבן, אחרי שגייס לליכוד את גדי יברקן. נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום.

נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין. בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים, מספרים שהוא לא חלם עליהם. דיברתי אתו בסוף השבוע. בנט באמת לא רוצה בחירות, ולא רק בגלל שמדובר בטירוף לאומי ברור.

ראשית, בנט עדיין אחוז בטראומה מאפריל 2019, אז הוא לא עבר את אחוז החסימה; שנית, בנט יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו יודע לשתות לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות.

זו גם הסיבה שבנט, בניגוד ליאיר לפיד, לא ממהר להכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. מעבר לאי הוודאות ביחס לכוחו האמיתי, בנט לא יכול לתקוף את נתניהו חופשי ובכל נושא, כמו לפיד.  בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית ומריצה בכל הזדמנות את פסקת ההתגברות.

בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית

לפיד, לעומת בנט, קופץ לזירה בכל הכוח. יו"ר האופוזיציה הכריז אתמול (שבת) בראיון מהוקצע לערוץ 13 כי הוא רואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. נתניהו שמח לשמוע את הבשורה ואפילו מעודד את הסיטואציה, כפי שראינו בשבוע שעבר בכנסת. מבחינת נתניהו, לפיד הוא משקל נוצה, וכך גם הסקרים מראים בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה.

בהפגנה אתמול בכיכר פאריז, אולי הגדולה שהתקיימה עד עתה מול בית ראש הממשלה, הניפו הצעירים את השלט "רוצים לגדול בדמוקרטיה". הבחירות בנסיבות האלה לא באות מתוך חיוב לאומי, אלא מתוך צורך אישי ומשפטי של איש אחד בימים של אסון בריאותי, כלכלי וחברתי. זו לא הדמוקרטיה שהם מבקשים.

עוד 496 מילים

מחדל התקציב גנץ משתף פעולה עם ההונאה של נתניהו

בעוד נתניהו מבקש להימנע מפסיקה של בג"ץ על יציאתו לנבצרות, גנץ עדיין מקווה להגיע לרוטציה נגד כל הסיכויים ● בינתיים הם מנהלים ריקוד טנגו סוער, שנועד להסתיר מהציבור את העובדה כי הדיון על התקציב הוא הכל מלבד כלכלי-מקצועי ● חברי ועדת הכספים בעבר מבהירים כי מי שמפסיד מכך הוא הציבור הישראלי ● ובין לבין, הקואליציה רומסת את חוק יסוד הכנסת ● פרשנות

עוד 1,660 מילים

"בהנצחת היהודים שנרצחו, אכפר מעט על הפשעים של משפחתי"

ספרם של אפרים זורוף ורוטה ונאגייטה עורר סערה בליטא ובישראל, כאשר חשף את הזוועות שביצעו אזרחים ליטאים נגד יהודים במהלך השואה ● עכשיו, המסע העולמי שלהם מגיע לשיאו עם פרסום הספר באנגלית ● בשיחה עם זמן ישראל הם מדברים על הניסיונות המתסכלים לשכנע את הליטאים להכיר בפשעי אבותיהם - וגם על מערכת היחסים המיוחדת שהתפתחה ביניהם במהלך העבודה המשותפת ● ראיון זוגי

עוד 2,179 מילים

כ-20 אלף מפגינים בירושלים; מעל אלף מפגינים גם בקיסריה

חילופי האשמות בין הליכוד וכחול-לבן על ביטול ישיבת הממשלה ● נתניהו: "ערוץ 12 עושה הכל כדי לעודד את הפגנות השמאל הקיצוני של לפיד ואיימן עודה, שמסיתות לרצח נגד ראש הממשלה ומשפחתו" ● גנץ: לא אתפשר בנושא התקציב ● ינקלביץ' ותמנו-שטה מכחישות כי בכוונתן לערוק לממשלת ימין צרה ● תנועת "קריים מיניסטר" הגישה תלונה למשטרה נגד יונה אברושמי בגין הסתה לרצח

עוד 14 עדכונים

ראיון וופי גולדברג עולה למתקפה

"בארצות הברית אנחנו צריכים להזכיר לאנשים שחיים של שחורים נחשבים, משום שזה קל מדי לסיים חיים של שחורים, קל מדי לירות בהם ברכב. אף אחד לא משתגע מזה, כי זה סוג של 'אה, הם שוב כועסים'" ● "טראמפ גילה חוסר שפיות בנוגע לקורונה, אפשר היה לחסוך את זה מאיתנו" ● השחקנית והמנחה וופי גולדברג היא כבר סבתא-רבתא, והיא רוצה שהנינה שלה תגדל באמריקה אחרת ● בראיון אישי היא מספרת על החיים החדשים שלה

עוד 1,923 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה