אבנר נתניהו משקיף מדירתו ברחוב עזה על הפגנת הימין בירושלים, ב-23 ביולי 2020 (צילום: שלום ירושלמי)
היכן מתגורר בנו של נתניהו ומי נפגע מכך

"אבנר משלם מלא ומשלם טוב"

בדיקת זמן ישראל

אבנר נתניהו שוכר דירה בבניין יוקרתי בבעלות היהלומן תומר ברוך, בפינת הרחובות בלפור ועזה, שמחובר מצד אחד למתחם המאובטח של מעון השרד של אביו - ומצד שני לרחוב ראשי שבו מתקיימות הפגנות ● הכניסה לבניין, כולל זאת של דייריו ושל לקוחות חנות התכשיטים שם, אפשרית רק תחת השגחת שב"כ ● אחד השכנים: "זה קשה מאוד לחיות ככה" ● הבעלים: "לדיירים זה נוח, נותן להם תחושת ביטחון"

אבנר נתניהו, בנו הצעיר של ראש הממשלה, עלה לכותרות כבר שלוש פעמים בעידן הקורונה. הראשונה ביניהן הייתה כאשר השתתף בסעודת ליל הסדר במעון ראש הממשלה בזמן ההסגר ובניגוד להוראות הריחוק. בתגובה, טענו במשפחת נתניהו כי אבנר מתגורר בדירה שכורה "בתוך מתחם מעון ראש הממשלה".

פוסט של אבנר נתניהו בפייסבוק ב-15 ביולי 2020 (צילום: צילום מסך/פייסבוק)
פוסט של אבנר נתניהו בפייסבוק ב-15 ביולי 2020 (צילום: צילום מסך/פייסבוק)

שני פרסומים נוספים התרחשו בצל ההפגנות נגד ראש הממשלה ברחוב עזה הסמוך למעון: אבנר פרסם פוסט בו שיתף סרטון של אחת ההפגנות וכתב "חשבתי שיש חוק רעש".

במקרה השלישי, לפני כשבוע, הוא יצא למרפסת של בניין סמוך לבית רה"מ, ונופף למפגיני הימין שעמדו מתחתיו והתעמתו עם המפגינים נגד אביו.

האירועים חשפו את העובדה שאבנר מתגורר בדירה שכורה סמוך למעון ראש הממשלה ועוררו מבול פרסומים בנושא, חלקם שגויים. בין השאר, פורסם שאבנר מתגורר, כביכול, במבנה וילה שוקן ההיסטורי ברחוב סמולנסקין הסמוך, שכפי שנחשף בזמן ישראל, מעון ראש הממשלה השתלט עליו והפך אותו למעשה לחלק ממנו.

בפרסומים אחרים נטען שאבנר מתגורר ב"וילה סלאמה" – מבנה היסטורי מפואר אחר שנמצא בצדו השני של רחוב בלפור, קרוב לבית הנשיא – או בכלל במעון רה"מ עצמו. פרסום נוסף טען כי אבנר גר בבית ברחוב עזה 35 אשר בבעלות משפחתו.

מבדיקת זמן ישראל עולה כי הפרסומים הללו שגויים: הבית שבו מתגורר אבנר נמצא בדרך עזה 3 פינת בלפור 2, וזהו הבניין שבו אבנר מתגורר עם חברתו נוי בר ושממנו נופף למפגינים.

הבניין שייך לקבלן הבניין ציון ברוך, בעלי חברת הבנייה הירושלמית הוותיקה "ציון ברוך בע"מ". מבדיקתנו עולה כי אבנר נתניהו ובת זוגו משלמים לקבלן שכר דירה מלא על מגוריהם בנכס.

הבניין, ששוכן על קרקע של המסדר הפרנסיסקני, שייך למשפחת ברוך מאז שנות ה-70, ובמשך שנים רבות הושכר לכוחות הביטחון ושימש כמעון למאבטחים, בהם גם מאבטחיו של ראש הממשלה. בתחילת העשור האחרון הבניין שופץ וב-2015 נפתח מחדש כבניין דירות שרובו מושכר לדיירים פרטיים – אך חייהם של הדיירים הללו נמצאים תחת פיקוח מלא והדוק של שב"כ.

"היינו רוצים לעבור מכאן, אבל זה לא אפשרי"

אבנר נתניהו בטיסה ליוון, 2 בינואר 2020 (צילום: שלום ירושלמי/זמן ישראל)
אבנר נתניהו בטיסה ליוון, 2 בינואר 2020 (צילום: שלום ירושלמי)

נתניהו הצעיר עבר לבניין בתחילת השנה, כמה חודשים אחרי שחזר מהטיול הארוך שלו באוסטרליה וניו-זילנד. במדורי הרכילות פורסם בנובמבר 2019 שהוא נכנס לזוגיות עם נוי בר, וכי הם מחפשים דירה "שאליה ייכנסו ב-1 בינואר", ובערך באותה תקופה הם נכנסו לדירה באותו בניין.

נראה כי הבניין נמצא במיקום אידאלי מבחינת אבנר, לפחות עד שהחלו שם ההפגנות. לבניין שתי כניסות, שאחת מהן פונה לדרך עזה – רחוב ראשי תוסס שאינו חלק מהמתחם המאובטח שמסביב למעון; והשנייה פונה לרחוב בלפור, לתוך המתחם המאובטח שמסביב למעון ראש הממשלה וקרוב מאוד למעון עצמו.

מאז שאבנר גר בבניין, האבטחה על המבנה הודקה עוד יותר. אנשים מבחוץ אינם יכולים להיכנס לבניין, גם מכיוון רחוב עזה – שם הבניין מוגן על ידי שער נעול מבחוץ. רק הדיירים ואורחיהם יכולים להיכנס אליו.

בבניין שוכנת חנות תכשיטים קטנה, "אריא יהלומים ותכשיטים", בבעלות היהלומן תומר ברוך, בנו של בעל הבניין. ברוך פרסם כי חנותו "נמצאת בבניין יפהפה לשימור ברחביה, באווירה פסטורלית ורגועה, ההפך הגמור מהרעש וההמולה של בורסת רמת גן. החנות נועדה לאפשר ללקוחות להגיע לחנות ולבחור את התכשיט המושלם ברוגע וללא לחץ". אבל הכניסה לחנות אפשרית רק בתיאום מראש, תחת אבטחת שב"כ, וכעת גם בצלן של הפגנות סוערות.

למרות זאת, ברוך אינו נשמע מוטרד מהחיים בכלוב הזהב שנכפו על דיירי הבניין שבבעלות אביו. "הדיירים מרוצים, זה נוח להם, האבטחה נותנת להם תחושה של ביטחון", הוא אומר לזמן ישראל, "הלוואי על כל דייר בישראל ביטחון כזה".

הבניין ברחוב עזה פינת בלפור (צילום: תני גולדשטיין)
הבניין ברחוב עזה פינת בלפור (צילום: תני גולדשטיין)

ביטחון אולי כן, אבל חופש ופרטיות? הם יכולים להיכנס ולצאת כרצונם ולארח?
"הם יכולים להיכנס ולצאת, הכול ממילא מצולם. לארח כמובן, בתיאום".

אתם בטח משכירים להם במחיר זול, עם גיבנת אבטחה כזאת, לא?
"הם בסדר עם זה, וגם אנחנו. תשמע, אין ברירה, הבניין הזה מתצפת על מעון רה"מ. אנו חיים עם נוכחות כוחות הביטחון מאז ומתמיד, ואוהבים לעבוד איתם".

לקוחות שרוצים להיכנס לחנות התכשיטים שלך ולקנות יכולים לבוא?
"בוודאי. בתיאום מראש".

הדיירים יכולים להיכנס ולצאת רק דרך רחוב עזה, או גם מרחוב בלפור? ואבנר נכנס מרחוב בלפור?
"הדיירים נכנסים ויוצאים דרך רחוב עזה. אני לא יודע מאיפה אבנר נכנס ויוצא, זה באחריות כוחות הביטחון ואנחנו לא מתעסקים בזה".

רחוב עזה 3, בו מתגורר בשכירות אבנר נתניהו (צילום: תני גולדשטיין)
רחוב עזה 3, בו מתגורר בשכירות אבנר נתניהו (צילום: תני גולדשטיין)

אבנר משלם לך שכר דירה מלא?
"משלם מלא, משלם הכל, ומשלם טוב".

מה אתה חושב על התנהלות משפחת נתניהו, ההשתלטות לכאורה על רחובות שלמים, ההוצאות על המעון ועל הבתים הפרטיים של המשפחה, ובכלל?
"לנו, עם הבעיה שלנו, אין בעיה איתם. לשאר הנושאים אני לא נכנס".

"הייתי שמח, אדוני העיתונאי"

ז'יל, צעיר שעלה מצרפת, מתגורר עם רעייתו בבניין ששוכר אבנר.

בביקור באזור לפני שבוע, אני מפתח שיחה ידידותית עם ז'יל ושואל אותו האם אפשר להיכנס לביקור בבניין היפה שבו הוא ובנו של ראש הממשלה מתגוררים. "הייתי שמח, אדוני העיתונאי, אבל אסור לנו. כשאני מארח אנשים אני צריך אישור ביטחוני, וזה פרוצדורה", הוא אומר, "אני לא אוהב להתעסק בזה ואנחנו כמעט לא מארחים אנשים".

את אבנר ז'יל אינו מכיר. "אנו יודעים שהוא גר כאן, אבל אין לנו קשר איתו", הוא אומר. "הוא תחת אבטחה כבדה ואי אפשר להתקרב אליו, גם אם הייתה לי סיבה".

אבנר נתניהו משקיף מדירתו ברחוב עזה על הפגנת הימין בירושלים, ב-23 ביולי 2020 (צילום: שלום ירושלמי)
אבנר נתניהו משקיף מדירתו ברחוב עזה על הפגנת הימין בירושלים, ב-23 ביולי 2020 (צילום: שלום ירושלמי)

"אנחנו חיים כאן תחת אבטחה 24/7 וזה קשה מאוד", מוסיף ז'יל. "הם נחמדים ולא מפריעים, אבל המחשבה שאתה חי תחת פיקוח אישי של כוחות הביטחון לא נעימה. ועכשיו גם יש את ההפגנות. זכותם של האנשים להפגין, זאת דמוקרטיה, אבל זה לא קל לחיות עם הרעש הזה".

כשאתה רואה מקרוב את תנאי המחייה של ראש הממשלה ומשפחתו, שלוקח לעצמו עוד הטבות בזמן שהכלכלה מתמוטטת, אתה לא מבין את המפגינים?
"אני מבין אותם לחלוטין. אין לי בעיה עם מה שהם אומרים, להיפך. אני לא אגיד מעבר לזה, כי אני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה, אבח ברמה האישית זה בלתי נסבל".

חשבתם לעבור מכאן?
"זה בלתי אפשרי".

בגלל שאנשים לא רוצים לגור בתנאים כאלה, וזה מוריד את המחיר?
"כן, אולי, זה לא מסתדר".

אם אתם נמצאים תחת כל כך הרבה אבטחה, אתם יכולים להיכנס למתחם המאובטח שברחוב בלפור, או שהיציאה לשם חסומה בפניכם ורק אבנר נתניהו והמאבטחים יכולים לעבור?
"אנחנו לא נכנסים לשם".

תכשיטי אריא, רחוב עזה פינת בלפור (צילום: תני גולדשטיין)
תכשיטי אריא, רחוב עזה פינת בלפור (צילום: תני גולדשטיין)

"סיפוח זוחל של רחוב שלם"

מעון ראש הממשלה שוכן ברחוב בלפור 7, בפינת הרחובות בלפור וסמולנסקין, וקרוב מאוד לדרך עזה. המעון נמצא מול רחוב בלפור 8, 6 ו-4. הבית הבא בצד הזוגי של בלפור הוא בלפור 2, שבו, כאמור, מתגורר אבנר.

ליד המעון, ברחוב סמולנסקין, שוכן מתחם וילה שוקן. בין המעון והווילה, מצדו השני של סמולנסקין, לבין דרך עזה שוכן המנזר ומכון המחקר "קולג' טרה סנטה".

מעון רה"מ נמצא מאז הקמתו תחת אבטחה של שב"כ, שהוגברה אחרי רצח ראש הממשלה יצחק רבין. בעידן נתניהו, שב"כ הרחיב את השטח המאובטח והוא חולש כיום על חלק גדול מהרחובות סמולנסקין ובלפור.

ב-2012 הוקמו שלוש עמדות אבטחה, אחת מהן בכניסה לרחוב בלפור מכיוון רחוב עזה, אחת ברחוב בלפור פינת רחוב ברנר שמהצד השני, ואחת במרכז סמולנסקין, והמאבטחים החלו לבדוק את הנכנסים והיוצאים מחלק הרחוב שבין העמדות.

מאז 2015 לא ניתן לעבור את העמדות בלא אישור מיוחד, הניתן רק לדיירים ולעובדי המשרדים הנמצאים בבניינים שנלכדו בתוך המתחם, ולאורחיהם.

ב-2013 הוזזו העמדות ברחוב סמולנסקין באופן שצירף גם את וילה שוקן למתחם. כפי שנחשף בזמן ישראל, מאחר שהווילה נותרה ריקה, היא הפכה בפועל לחלק ממעון רה"מ. הווילה שייכת לקבוצת בעלים פרטיים, אך הם אינם יכולים להשתמש בה ולממש את תכניות הבנייה המאושרות שם.

וילה שוקן ובית ראש הממשלה ברחוב סמולנסקין (צילום: תני גולדשטיין)
וילה שוקן ובית ראש הממשלה ברחוב סמולנסקין (צילום: תני גולדשטיין)

ב-2017 הוקם בצומת הרחובות עזה, סמולנסקין ובלפור אוהל אבטחה ענקי, בגובה שישה מטרים, מכוסה בסככת פלדה, המכסה שטח של כ-300 מטר, בין המעון והווילה לבין הקולג' ובין המחסום שברחוב סמולנסקין למחסום שבין רחוב בלפור ודרך עזה. הקמת המבנה עוררה זעם בקרב התושבים בשני הרחובות.

דה מרקר חשף בעבר כי עיריית ירושלים התירה למעון ראש הממשלה להקים את המבנה בניגוד לחוקי התכנון והבנייה "באופן זמני", לרגל ביקור נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הביקור הסתיים וטראמפ חזר לבית הלבן, אבל המבנה נותר במקום עד היום.

הקמת המבנה אושרה בדיעבד על ידי הוועדה למתקנים ביטחוניים (הוולמ"ב) למרות התנגדויות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ושל דיירים ברחוב סמולנסקין. "המבנה הנוכחי הוא חלק נוסף בתהליך ההשתלטות הלא חוקית של בית רה"מ על הרחוב ועל המרחב הסובב אותו, עם כל שאר האלמנטים ברחוב כגון שערים, ביתנים, מחסומים, וילונות ומתקנים שונים – החוסמים את תנועת כלי הרכב והולכי רגל, עד כדי מניעתה המוחלטת", נכתב בהתנגדות התושבים.

אוהל האבטחה ליד מעון רה"מ (צילום: תני גולדשטיין)
אוהל האבטחה ליד מעון רה"מ (צילום: תני גולדשטיין)

"נעשה כאן סיפוח זוחל של רחוב שלם לתוך המצודה המלכותית של ביבי", אומרת כיום אחת מדיירות המתחם, "כל פעם החמירו את האבטחה, ובסוף מצאנו את עצמנו בבית שלנו בתור דיירי משנה במתחם מבוצר של מישהו אחר".

ההערכה היא שמחירי הדירות ברחוב ירדו פלאים, ושהחברות והארגונים המעטים שעדיין שוכרים בו משרדים משלמים מחירים נמוכים ביותר. בעליה של וילה שוקן – קבוצת "איגדה בע"מ", הכוללת יזמים יהודים מאירופה המיוצגים בידי עו"ד הלל לייבוביץ' – הגיעו לסף ייאוש ושוקלים למכור את הווילה.

"נעשה כאן סיפוח זוחל של רחוב שלם לתוך המצודה המלכותית של ביבי", אומרת אחת מדיירות המתחם, "כל פעם החמירו את האבטחה, ובסוף מצאנו את עצמנו בבית שלנו בתור דיירי משנה במתחם של מישהו אחר"

לאחרונה החליטה מועצת השימור של עיריית ירושלים להכניס מהנדס מטעמה למתחם כדי להבין מה מתרחש בו, אך העירייה ומשרד רה"מ מתעלמים מהחלטת המועצה ולא מוכנים לאפשר ביקור במתחם ולספק מידע על המתרחש בו.

תגובות

את תגובתו האישית של אבנר נתניהו לא ניתן היה להשיג.

עופר גולן, דוברה של משפחת נתניהו, הפנה אותנו לקבל תגובה ממשרד רה"מ.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אין כל שינוי בהנחיות הביטחון בנוגע למבנה המדובר מזה מספר רב של שנים. אין כל קשר לזהות הדיירים. בניגוד לפרסומים שונים שהיו בכלי התקשורת, נדגיש כי אבנר אינו גר בבית שוקן שהוא נכס ציבורי, אלא בבניין דירות פרטי רחוק משם עבורו הוא משלם שכר דירה והוצאות מלאות".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
נקווה שמשפחת נתניהו -כולה - וכל אוהביה ומעריציה ( אם יש כאלה ??) יבינו יום אחד שלהיות ראש ממשלה , שלפחות חצי מהעם , בוחל וסובל מההאחזות של משפחה שלמה בשלטון דיקטטורי ,שנוגד וכואב למילי... המשך קריאה

נקווה שמשפחת נתניהו -כולה – וכל אוהביה ומעריציה ( אם יש כאלה ??) יבינו יום אחד שלהיות ראש ממשלה , שלפחות חצי מהעם , בוחל וסובל מההאחזות של משפחה שלמה בשלטון דיקטטורי ,שנוגד וכואב למיליוני אזרחים טובים , מועילים , ערכיים ואוהבי ישראל . מקווה שהיום , שהשליטה שלהם על כל היקר לנו – תיגמר בקרוב ונוכל לחזור לחיים שהיו לנו בימי ראשי הממשלה : רבין ,בגין , שמיר ועוד. מאחלת לנו – לכבוד השנה החדשה – שנזכה במהרה , למנהיגים אמיתיים וטובים

זו משפחה מתפשטת בולעת משתלטת על נדלן תקציבים פטורים ממס בחוק מיוחד והאבטחה היקרה אי פעם בתולדות המדינה. כהולך ונבנה עבורם ארמון אמיתי עם מנחת למטוס מפואר מיותר לחלוטין מלבד לשאיפות המלכ... המשך קריאה

זו משפחה מתפשטת בולעת משתלטת על נדלן תקציבים פטורים ממס בחוק מיוחד והאבטחה היקרה אי פעם בתולדות המדינה.
כהולך ונבנה עבורם ארמון אמיתי עם מנחת למטוס מפואר מיותר לחלוטין מלבד לשאיפות המלכות של שרה אחת.
3 אנשים דורשים תנאי מחיה של קיסרי העולם. פלוס וילה מפוארת בקיסריה שלצרכי מימונה היא צבורית וצרכ הפגנה היא פרטית טוטלית. יש לה גם פטור בחוק מיוחד מתשלום מס על הטבות.
בהתחשב שרהמ אף פעם לא בבית שיאיר בן 30 אוטוטו יעזוב כל הקילומטראג האין סופי נועד להכיל את שרה ואת מלוא כבודה .
זה אפילו לא גזל בפנים שמפריע אלא האד אבסורדום שמחרפן לאזרחים את השכל.

עוד 1,434 מילים ו-6 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 30 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו תומך בהידוק הסגר ל-200 מטר מהבית. גנץ: ״אנחנו משגעים את הציבור״

נתניהו זעם ואמר ״אתה לא תגיד מה אנחנו משגעים״ ● מוקדם יותר אמר רה״מ ״היציאה מהסגר יכולה לקחת שנה״ ● נתניהו יציע לברבש להיות ממונה הקורונה ● כ- 30% מהבדיקות במגזר החרדי חיוביות ● לוין שוחח עם מיקי זוהר לגבי התנהגותו מול ע׳דיר כמאל מריח ● זוהר: לא אתנצל על האמת שלי ומליוני האזרחים שנמאס להם להיקרא ישראל השנייה ● מאות הפגינו בת״א וירושלים

עוד 50 עדכונים

תבוסתו של טראמפ הכרחית לאנושות

מלבד מציאת חיסון לקורונה, אין מטרה חשובה יותר לאנושות כעת מאשר שדונלד טראמפ יפסיד בבחירות נובמבר בארה"ב. קשה להפריז בנזק שהמשך כהונתו יגרום לארצות הברית, לישראל ולאנושות כולה.

הימים האחרונים מבהירים בדיוק עד כמה הדמוקרטיה באמריקה פגיעה, ועד כמה האיש מסוכן. זה בא לידי ביטוי ברור בעימות הטלוויזיוני הלילה בין טראמפ לביידן, בו הנשיא שוב סירב לומר שיקבל את תוצאות הבחירות או להתנער מתנועות גזעניות. לטראמפ יש תוכנית שקופה לנסות לגנוב את הבחירות, ויש בדבר פוטנציאל לחולל אסון מחריד ברמה בינלאומית.

הימים האחרונים מבהירים עד כמה הדמוקרטיה באמריקה פגיעה והאיש מסוכן. זה התבטא בבירור בעימות הטלוויזיוני הלילה בין טראמפ לביידן, בו הנשיא שוב סירב לומר שיקבל את תוצאות הבחירות או להתנער מתנועות גזעניות

זה מעמיד את הישראלי המצוי, שאסיר תודה על תמיכתו של טראמפ מול הפלסטינים, במבחן פרובינציאליות מעניין: אנחנו מוכנים להקריב ממש הכל כדי לשמר את קריית ארבע? הרי ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה אפילו משכילים רבים תומכים בנשיא הנפשע. כדי לעבור את המבחן צריך להבין מה באמת קורה, ומה מצדיק את להט ההתנגדות להמשך שלטונו. בשביל זה אני כאן:

טראמפ סוגד לרודנים ורוצה להיות כזה

הוא לא מסווה את הערצתו לאוטוקרטים השולטים ברוסיה, צפון קוריאה וסין, וגם בברזיל ואפילו (כן, כן) זה המתהווה בהדרגה בישראל. ברור שהוא שואף להפוך את ארצות הברית למדינה סמכותנית נוסח טורקיה. הוא מרבה למשול על פי צווים נשיאותיים, נרתע מפיקוח, מסרב להשמע למומחים, לא קורא דוחות מודיעיניים, ומכריח את שריו להפגין חנפנות מביכה.

טראמפ מושחת

מגרירת מנהיגי עולם למועדוני הגולף שלו ולמלון שלו בוושינגטון עד אינטרסים עסקיים המתמשכים שלו "המנוהלים" על ידי בניו בניגוד לכל נורמה, הנפוטיזם הבוטה וסירובו לחשוף את דו"חות המס שלו כמו כל קודמיו, הצחנה עולה לשמים. דו"ח מולר חשף פשעים; השאלה הייתה פוליטית – אם זה מספיק להדחה. כזו גם הייתה ההצבעה "לזכותו" בסנאט בו יש רוב מעוות לרפובליקנים (כל מדינה מקבלת שני סנאטורים בלי קשר לאוכלוסייתה, בהן עשרות מדינות המאוכלסות בדלות בכפריים שמרנים ומקבלות ייצוג מנופח).

טראמפ שקרן פתולוגי

פוליטיקאים רבים אינם אמינים במיוחד, אבל דבר כזה בדמוקרטיה מודרנית עוד לא היה. טראמפ ממציא מציאות אלטרנטיבית ממש; הוא משדר שהנרטיב חשוב מכל ושעובדות זה עניין ללוזרים. הבזיון המתגלגל נע ממדע מזויף (ריפויי הקורונה הדמיוניים שלו) לפרשויות ביזאריות כמו נסיונו לסחוט חומר נגד ג'ו ביידן מאוקראינה וקריאתו (הפומבית) לרוסיה לפרוץ למיילים של הילרי קלינטון, עד תיאוריות קונספירציה מגוחכות, שכתוב היסטוריה ורצח אופי ליריביו.

הקמפיין שלו טוען בימים אלה שהדמוקרטים רוצים לבטל את המשטרה כדי להשמיד את ערי אמריקה, לפתוח לראווה את הגבולות ולאסור על הדת. שגיאות הכתיב המשונות שלו הן חלק אינטגרלי מפולחן אידיוטיזם מדכדך שנועד לעצבן את ה"אליטות" כדי לשלהב את הבייס הנבער והזועם. המסר לדור הצעיר הוא מחפיר.

טראמפ הורס מוסדות  חיוניים

אמריקאים נהגו להאמין שמדינתם היא יוצאת דופן במובן החיובי. הוא הופך אותה לרפובליקת בננות עם משרד משפטים פוליטי תוך כדי שהוא מערער בקרב בסיסו את האמון ב-FBI, ב-CIA, בהנהגה הצבאית, במוסדות הבריאות הפדרליים, ולאחרונה ברשות הדואר (כדי לשבש את ההצבעה באמצאות הדואר).

במישור הבינלאומי הוא החליש את נאט"ו, את ארגון הסחר העולמי, את בית הדין הפלילי הבינלאומי, את האיחוד האירופי, ואת הרעיון שארצות הברית מכבדת את האמנות שעליה היא חותמת. חוסר הכבוד שלו לאקדמיה הוא כזה שרוב האמריקנים הנוטים ימינה חושבים כעת שלאוניברסיטאות יש "השפעה שלילית" על החברה.

טראמפ שואף להפוך את ארה"ב למדינה סמכותנית נוסח טורקיה. הוא מרבה למשול על פי צווים נשיאותיים, נרתע מפיקוח, מסרב להשמע למומחים, לא קורא דוחות מודיעיניים, ומכריח את שריו להפגין חנפנות מביכה

טראמפ מקדם מדיניות חסרת לב המנוגדת לרצון הרוב

מדיניות הקורונה ההזוייה שלו (הוא אשכרה ממש מתנגד למסיכות) תרמה לכך שארה"ב ספגה יותר מ-200,000 מקרי מוות, תוך כדי שהוא זומם לשלול מעשרות מיליוני אמריקאים שירותי בריאות ממש באמצע המגיפה. תוכנית המס של טראמפ הגדילה את אי השוויון במדינה הכי פחות שוויונית בעולם והועילה בעיקר לעשירים.

טראמפ הורס את הסביבה בהכחשת שינויי אקלים, מבטל מגבלות סביבתיות, מבטל הגנות על חיות בר בסכנת הכחדה, תומך בפרוייקטים מזהמים ומתנגד לאנרגיה ירוקה. טראמפ מונע כל תזוזה לכיוון הגבלת מכירת נשק וממנה שופטים המבקשים לאסור הפלות. הרוב מתנגד למעשה לכל הדברים הללו.

*   *   *

ניתן לשאול כיצד, בהתחשב באמור לעיל, רוב האמריקאים עשויים לרצות בו כנשיא? האם לא מובטחת תבוסתו? ובכן, רוב האמריקאים אינם בוחרים את הנשיא. ארצות הברית לוקה בשיטת בחירות ביזארית בה התוצאות הם לפי מדינה, והמשקל בספירת הקולות של מדינות קטנות שמצביעות תמיד לרפובליקנים עדיף. כל מצביע במדינות גדולות ונוטות לדמוקרטים כמו קליפורניה וניו יורק, שווה רבע ממצביע בואיומינג למשל. זה כאילו שמצביעים מעיירות הפיתוח היו יכולים להצביע ארבע פעמים.

הדמוקרטים צריכים לנצח בפער עצום כדי לנצח בפועל. כך מאז 1992 זכו הרפובליקנים ברוב קולות פעם אחת בלבד, בשנת 2004, אולם הם נמצאים בשלטון 12 מתוך 28 השנים.

הדמוקרטים צריכים לנצח בפער עצום כדי לנצח בפועל. כך מאז 1992 זכו הרפובליקנים ברוב קולות פעם אחת בלבד, בשנת 2004, אולם הם נמצאים בשלטון 12 מתוך 28 השנים

טראמפ ניצח ב-2016 למרות שהפסיד בכ-3 מיליון קולות, שהיו כמעט 3% מהסך הכל. ניצחונו הגיע בגלל כ-80,000 קולות בשלוש מדינות "מתנדנדות". העולם הוטל לסחרור בגלל טעות סטטיסית ממש – כי קומץ צעירים לא טרחו להגיע, כי הירוקים משכו קולות של כמה נאיבים, כי טראמפ הלהיט כמה גזענים שחיכו כל חייהם לשמוע מועמד שהוא ממש אחד משלהם.

טראמפ הוא בור, גס, אכזרי, נקמני, אנוכי ואינפנטילי. אבל יש בו סוג של גאונות שמאפשרת לו איכשהו לשמר את הבייס כמעשה שטן. הוא יקבל לפחות 40% מהקולות ויהי מה – קצת כמו הלאומנית מארין לה פן בצרפת. אבל בצרפת יש שיטת בחירות פשוטה שמאפשרת בחירה ברורה ולא נוטה לטובת צד אחד.

בארה"ב, כאמור, ייתכן שלטון מיעוט על הרוב גם בלי פוילע שטיק. אבל כאלה יהיו. כבר מזמן הוא חוזר על הטענה שאם הוא יפסיד זה סימן שהבחירות זויפו.   לאחרונה טראמפ היכה את אמריקה בהלם כאשר סירב לומר שהוא יקבל את תוצאות הבחירות גם לפי השיטה הדפוקה שמסייעת לו.

הרפובליקנים מתכננים לגנוב את הבחירות ב-3 בנובמבר אם ג'ו ביידן איכשהו יצליח להתגבר על השיטה. התוכנית קשורה להצבעות בדואר ולכללים ביזנטיים שכמעט אף אחד מעולם לא שמע עליהם, אשר נקבעו על ידי החוקה למקרים בהם מדינות לא מצליחות להכריז על זוכה בדרך הרגילה:

  • משבר הקורונה יצר ביקוש עצום להצבעות דואר שרוב המדינות איפשרו זה מכבר. טראמפ, מכחיש הקורונה, המציא נרטיב לפיו ההצבעה בדואר גרמה להונאות בקנה מידה גדול בעבר (למרות שאין לכך שום הוכחה ואיש לפניו לא טען זאת) וקרא לתומכיו להימנע ממנה. כך הם עשו, וכולם מבינים שההצבעה בדואר תהיה במידה רבה דמוקרטית.
  • בחודשים האחרונים טראמפ מנסה בכל מיני דרכים לשבש את הדואר כולל שלילת מימון. והוא מודה שהוא עושה את זה כדי שהדואר ייכשל בבחירות, באופן גלוי לחלוטין. כזה הוא המותג: טראמפ הוא שודד הבנק שמכריז "אני אשדוד בנק" ואז מתפאר בכך שהוא לא במעצר. הבייס מת על זה.
  • גם אם הדואר יביא את כל המעטפות ליעדן נדרש זמן לספור קולות. אם הצבעה גדולה בדואר תביא לדחיית פרסום התוצאות – ברור שהדבר ייטיב עם הרפובליקנים בספירה שכן תהיה אפשרית ביום הבחירות עצמו. טראמפ מתכוון להכריז על ניצחון בליל הבחירות, לטעון שכל השאר זה הונאה ופייק ניוז, ולהתחיל לערער על כל קול בדואר. לא משנה שהערעורים יהיה חסרי בסיס – אם שופטים שמרנים שנשתלו בעוד מועד ברחבי המערכת יזרמו עם זה אפשר יהיה באופן אסטרטגי למנוע פרסום תוצאות בזמן בחלק מהמדינות – או בכל המדינות.
  • מה זה בזמן? ובכן, בארה"ב אין ממשלת מעבר לנצח או עד שבני גנץ יישבר. בחודש דצמבר 538 ה"אלקטורים" מכל המדינות חייבים להפגש ולהצביע לנשיא. רק זו ההצבעה המכרעת. בהעדר תוצאות, הפרלמנטים בכל מדינה יכולים להחליט מה שבא להם. והרפובליקאים שולטים, כאמור, ברוב המדינות (אך ממש לא ברוב האוכלוסיה).

בעזרת מזימות כאלה אפשר להפסיד אחרי ספירת כל הקולות גם לפי השיטה הלא-הוגנת ועדיין להיבחר. אף אחד לא היה מעלה על הדעת דבר כזה עד טראמפ, ובלי הקורונה זה גם לא היה מתאפשר כל כך בקלות. אבל זה המצב.

טראמפ מודה שהוא משבש את הדואר ושולל מימון כדי שהדואר ייכשל בבחירות, באופן גלוי לחלוטין. כזה הוא המותג: טראמפ הוא שודד הבנק שמכריז "אני אשדוד בנק" ואז מתפאר בכך שהוא לא במעצר. הבייס מת על זה

אפשר לקוות שהמפלגה הרפובליקנית תתעשת בזמן ותגיד "עד כאן". אבל המפלגה הזאת איבדה את הבושה וטראמפ חשף היטב מה הבייס שלה רוצה ומה טיבו. בוחרים אלה מוכנים לשרוף את המועדון כי הם נורא כועסים. על הלא-לבנים המתרבים, על הגלובליזציה גוזלת המשרות, על העשירים והמשכילים ששורדים אותה לא רע, על ליברלים וההומואים שלהם, וקצת גם על היהודים כי זה תמיד טוב. חלק מהבוחרים הללו הם פשוט אנשים רעים; חלק מהם רק עוברים משהו רע, רע מאוד, ואולי ראויים לרחמים. כמובן שיש בין בוחריו גם קיצונים דתיים ועשירים שסתם רוצים להוריד מיסים.

אין מה לבנות יותר מדי על הרפובליקנים. הקנוניה תיבלם רק עם ביידן ינצח ברוב עצום.

אבל אם הקנוניה בכל זאת תצא אל הפועל, זה לא יעבור בשקט. אוי לאצבע שככה מקלידה, אבל במצב המתואר הכל כבר יהיה על השולחן, מהפיכה צבאית ועד מלחמת אזרחים או פרישת מדינות גדולות כמו קליפורניה מארה"ב.

זה יהיה אסון בלתי נתפס לאנושות כולה: העולם זקוק לארה"ב יציבה כדי שהדולר יהיה מטבע רזרבי יציב, כדי שהשווקים לא ישתגעו, וכדי שהדמוקרטיה לא תתמוטט במקומות אחרים. זה גם אינטרס קיומי של ישראל – יותר קיומי מסיפוח סלע קיומנו בגדה המערבית.

כן, אפשר לטעון שישראל באופן ספציפי נהנתה מנשיאותו של טראמפ מהסיבות הידועות. יש גם טיעון הפוך. הוא עזר לימין שדן את ישראל לחורבן של תיאוקרטיה דו-לאומית. אולי לכתו תבשר את לכתו של בנימין נתניהו בשעה ממש לא טובה. אבל גם אם מישהו חושב שתיאוקרטיה דו-לאומית זה סבבה ושביבי מנהיג דגול, עדיין צריך לחשוב אם זה שווה את האסון הקרב.

לישראל יהיו צרות גדולות אם ארצות הברית תיחלש אנושות. המעצמה הזו בשקיעה, אבל התהליך אמור היה להיות איטי. היא עדיין נחוצה. הסכנה לאמריקה היא ממשית. והקפיטול, כמו הרייכסטאג בזמנו, עולה באש.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,511 מילים

נדל"ן דרוש בית קטן עם גינה במחיר שפוי

בזמן שהמאבק על הקצאת קרקעות המדינה מתמקד בקיבוצניקים ובנחל שלהם, המושבניקים הצליחו לגזור קופון שקט - ששוויו זינק משמעותית בתקופת הקורונה ● רפורמות וצעדים כלכליים הקלו על בניית בתים נוספים למגורים במושבים, וכעת הביקוש אליהם שובר שיאים ● ישראלים רבים מנסים לברוח מהעיר לבית עם גינה, אבל בדרך להגשמת החלום עליהם לעבור ועדת קבלה שנויה במחלוקת

עוד 3,031 מילים

עם או בלי נורמליזציה, מומחה אמריקאי למדינות המפרץ רואה בישראל משכינת שלום אזורית מפתיעה ● סיגורד נויבאואר בוחן את תפקידה הפחות ידוע של ישראל כמתווכת ביריבויות בין סעודיה, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטר - ומעלה שאלות נוקבות על המחירים הסמויים של הסכמי אברהם ● "ומה יקרה אם מטוסי ה-F-35, באמירויות או בכל מקום אחר במפרץ, יגיעו לידי רוסיה או סין?" ● ראיון

עוד 2,162 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון חוקר בכיר: להתכונן לסגר שלישי ורביעי

"השאלה היא אם הממשלה תיקח את עצמה בידיים, תקבע הגבלות ברורות שייאכפו, תבצע בדיקות המוניות ותהיה מסוגלת לאתר את המגעים של הנדבקים" ● "שאלה נוספת היא אם אנשים יבינו שזה רציני ויצייתו לכללים" ● "אם לא, זה יכול להימשך ככה במעגלים עד שיהיה חיסון" ● ד"ר מייקל אדלשטיין, אפידמיולוג בריטי בכיר שעשה עלייה, מנתח את אתגרי הקורונה הייחודים שעומדים בפני ישראל

עוד 1,769 מילים

אני אזרח ערבי ומפחיד אותי לעלות להפגין בירושלים

אני אזרח טוב. באמת טוב. אבל אף פעם לא אהבתי לצאת להפגין. גם כשיצאתי בימי שבת לצומת מקסים במחאת הדגלים השחורים לא הרגשתי בנוח. לא בגלל ריבוי דגלי ישראל שהתנוססו מעל הראש שלי, אלא בגלל חוסר הביטחון והחשש. בין היתר מזה שבכל רגע יכול להגיע מטורף כזה או אחר ולפגוע בי.

אני אזרח טוב, אבל אף פעם לא אהבתי לצאת להפגין. גם כשיצאתי בשבתות לצומת מקסים במחאת הדגלים השחורים, לא הרגשתי בנוח. לא בגלל ריבוי דגלי ישראל אלא בגלל החשש שבכל רגע יכול להגיע איזה מטורף שיפגע בי

וזה אכן מה שקרה לי. באחת השבתות יצא נוסע מהרכב שלו והשליך לעברנו שלוש אבנים, למזלי הצלחתי לברוח הצידה ולהזהיר אנשים מזריקת האבנים. אמנם היו שם שוטרים, אבל למרבה הצער אישה נפצעה מהשלכת האבן.

וזו לא היתה הפעם היחידה שחוויתי תקריות אלימות. באחת מההפגנות במרכז הכרמל החזקתי שלט בערבית והייתי הערבי היחידי בין המפגינים וגם בין השוטרים. כנראה שהשוטרים לא יודעים לקרוא ערבית כל כך טוב, אז הם דאגו להוריד לי את השלט וגם רצו לעצור אותי. וכל זה על מה ולמה? על שלט שרשום עליו "ראש ממשלה פלילי לא בשבילי". היה חשוב לי להזדהות ולהרים את השלט כמה שיותר, אבל דאגו לקרוע לי אותו.

*   *   *

הנסיך של בלפור הוא בעיני אמיר השכל. חשבתם שאכתוב על יאיר נתניהו? לא. אמיר השכל הוא דמות שהתחברתי אליה בתור ערבי במדינת ישראל שרוצה עתיד טוב יותר. יותר מאשמח אם אמיר השכל יהיה נשיא המדינה או ראש הממשלה. זה בן אדם שאפשר להתגאות בו שהוא חלק מהעם שלי, והוא יכול היה להיות ראש ממשלה שהייתי מתגאה להגיד שאני אזרח במדינה שלו.

באחת ההפגנות במרכז הכרמל החזקתי שלט בערבית "רה"מ פלילי לא בשבילי" והייתי הערבי היחידי בין המפגינים והשוטרים. כנראה שהשוטרים לא יודעים לקרוא ערבית כ"כ, אז דאגו לקרוע לי את השלט ורצו לעצור אותי

איך התחברתי לאמיר השכל?

אני אוהב לצפות בשידורי הלייב של אור-לי ברלב ובעיקר בימי השישי בבלפור. אף פעם לא עשיתי קבלת שבת, אבל יחד חבורת הקריים מיניסטר אהבתי לעשות את קבלת השבת הזו. אהבתי לאכול שווארמה אמיל בחיפה ביום שישי וישר לעזוב הכל, להגיע הביתה, לפתוח את השידור בפייסבוק, לחבר אותו לטלוויזיה ולצפות בזה עד שזה נגמר. עד שלאור-לי כואבת היד שמחזיקה את הטלפון.

אני מכיר את אור-לי כשהיתה עוד אור-לי ברלב בלי האנשים שמקיפים אותה כרגע, כהייתה רק אור-לי.  ואם תשאלו אותי, אז אני אשמח גם אם אור-לי תהיה חלק מהממשלה שירכיב אמיר השכל.

אפרופו קבלת השבת וההפגנות של בלפור, שלשמן התכנסנו כאן, חברתי לחבורת הקריים מיניסטר לפני המעצר של אמיר, ואני איתם עד היום הזה, אבל עוד לא עליתי מעולם להפגנות בבלפור. כן הפגנתי ליד הבית אבל לא נתתי לעצמי להתרחק עד ירושלים המפחידה.

העליה לירושלים לא מפחידה אותי בגלל הפגנות האנטי של תומכי ביבי. לא רק. העליה לירושלים מפחידה אותי כי אני מכיר ויודע מה זה ירושלים, ואילו אנשים אני עומד לפגוש שם, מהכדורגל.

כן הייתי רוצה להגיע להפגנת בלפור יחד עם עוד עשרת אלפים ערבים וערביות, אבל הפחד שלי לעלות לירושלים מתחיל במשחקי הכדורגל של הקבוצה האהובה שלי נגד הקבוצה הגזענית של המדינה. כן, מאז ומתמיד, גם שהיו משחקים וגם שלא היו, אני לא אהבתי את ירושלים.

ולא בגלל שירושלים לא שייכת גם לנו, הערבים, אלא בגלל שהמקום הכל-כך יפה הזה הפך למוקד שנאה והסתה. וזה ממשיך בהפגנות. אני יודע מי הקהל שנמצא מול המפגינים ואיזה זעם יש לו בראש.

אני מפחד להגיע לשם גם אם זה אומר להתפלל. ואם אני כבר נכנס לירושלים – אני משתדל פחות לדבר בערבית במקומות בעיר.

אבל להפגנה אני לא אגיע לבד. אני פוחד. אני פוחד שיסמנו אותי ויתנכלו לי. אני מעדיף להגיע עם חברים שיסעו איתי מהדלת של הבית ועד ירושלים ובחזרה. מפחיד לי לנסוע לבד.

אני לא מפחד מהאנשים שמתנגדים להפגנות, אלא מהשוטרים שנשלחים להפגנות. להיות ערבי יחידי בהפגנה כל-כך גדולה זה כמו ללכת בחושך, כשמדליקים עליך זרקור מואר. רק עלייך. וזה מפחיד, מפחיד אותי.

אבל להפגנה אני לא אגיע לבד. אני פוחד. פוחד שיסמנו אותי ויתנכלו לי. אני מעדיף להגיע עם חברים שיסעו איתי מהדלת של הבית ועד ירושלים ובחזרה. מפחיד לי לנסוע לבד

כן, זה הפחד שאני כותב עליו. הפחד שלי מאלימות השוטרים בירושלים והפחד שלי מהמפגינים האלימים בירושלים. לכן קל לי יותר להגיע לאזור הנוחות שלי ולהפגין פה ליד הבית שלי, מאשר להרחיק עד עיר השנאה שהיא הבירה שלנו, או שלכם, זה לא משנה. חבל שהעיר הזו נהרסה.

די לגזענות, ותמשיכו להפגין חברות וחברים!

רוני סעאדה עבד בשלוש השנים האחרונות בתחנת מונית כסדרן. זו אמנם לא העבודה שחלם עליה, אבל זה היה עדיף מכלום מבחינתו. למד קופירייטנג ורשתות חברתיות במכללה, אבל הרגיש שבמקום לקיים את הבטחות הקורס ולגרום לו להשתפר, דאגו שם בעיקר להשגת שכר הלימוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 681 מילים
עודכן לפני 20 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הפוליטיקה הקטנה נמשכה בזמן שבכנסת הגבילו את ההפגנות

כוחות המשטרה התנהגו באופן תמוה במהלך ההפגנה אתמול בצהריים מחוץ לכנסת ויאיר גולן מקווה שבסוף יצאו מאות אלפים לרחובות ● חברי ימינה ממשיכים לנסות לסכסך בין הליכוד לכחול-לבן ● בסביבת נתניהו מעריכים: הוא יוריד את התחלואה ואז יילך לבחירות, במרץ 2021 ● מירי רגב מצאה אוצר בתחבורה ● ובתוך הליכוד החל הקרב על הפריימריז לרשימה ● שלום ירושלמי מסכם עוד יום בבית הנבחרים

עוד 722 מילים

נתניהו מהמר על כל הקופה

נתניהו קיבל את החלטתו על סגר שני כמו מפקד חטיבה שהתנתקה משאר הצבא ונעה בטירוף חושים אל עבר עורף האויב ● אם יצטרפו למהלך עוד מדינות, הוא יוכל להציג עצמו כמצביא עולמי גדול שהיה "הראשון לזהות" ● אבל אם המדיניות הישראלית תישאר מנותקת משאר העולם, החורבן הכלכלי והחברתי שיבוא יירשם כולו על שמו ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה "אני רואה אובדן תקווה אצל כל מי שאני פוגש"

בשבועיים האחרונים חל זינוק נוסף בפניות למוקדי הסיוע הנפשי, ואנשי המקצוע בתחום מזהים דכדוך מדאיג גם בקרב האוכלוסייה הכללית, ולא רק בקרב המטופלים ● ד"ר צבי פישל תוקף את הממשלה: "תהליכי קבלת ההחלטות לקראת הסגר הכניסו את הישראלים ללחץ עצום" ● "האם האויבים של מקבלי ההחלטות הם יריבים פוליטיים? האם זה הנגיף? האם זה כל הציבור בישראל שאתה מנסה להעניש אותו בסגר?"

עוד 1,516 מילים

אפקט הקורונה גם בסגר הנוכחי נשלם חשבונות מים מנופחים

השהייה הממושכת בבתים הובילה לזינוק חד בחשבונות המים, ופניות של אלפי צרכנים זועמים הובילו להחלטה על הוזלת תעריף המים ● אך אין סיבה לפתוח שמפניה: חשבון המים הדו-חודשי של כל ישראלי - כולל מי שמתקיים כעת מדמי אבטלה - יוזל בשקלים בודדים בלבד

עוד 615 מילים

מגפת הקורונה החיים בתוך המודל השוודי

ישראלים המתגוררים בשוודיה הוכו בהלם לאור התגובה המינורית של המדינה לאיום הקורונה ● הם נכנסו לבידוד מיוזמתם, ונאבקו כדי לאפשר לילדיהם למידה מרחוק ● אבל חצי שנה אחרי הופעת הנגיף במדינה האירופית, שוודיה מובילה בהצלחה את המאבק העולמי במגפה - והישראלים מלאי הערכה לממשלה המקומית ולאזרחים ● "היום אנחנו מזועזעים ממה שקורה בישראל - וממש צר לנו שכך נראה הגל השני"

עוד 1,246 מילים ו-1 תגובות

מנדלבליט: "נבצרות נתניהו לא ירדה מהפרק"

המליאה תאשר הלילה חוק שיאפשר הגבלת הפגנות לקילומטר מהבית ● שרים בקבינט קורונה: "נתניהו בפאניקה, השבוע היתה התפוררות" ● גנץ: הצבת חיילים בהפגנה היום היתה טעות שלא תחזור ● כ"ץ מבטיח שלא יהיו קיצוצים בקרוב ● נתניהו: "הסגר יימשך לא פחות מחודש" ● שירות התעסוקה: 896 אלף מובטלים

עוד 51 עדכונים

לפני שלושה שבועות החליט בג"ץ לדחות את העתירות נגד החלטת הכנסת הקודמת להעניק לחיים כץ חסינות מפני העמדתו לדין ● היועמ"ש טרם הודיע לכנסת הנוכחית על כוונתו להעמיד את כץ שוב לדין וייתכן כי הצדדים בכלל בדרך להסכם טיעון ● אלא שבכך פספס בג"ץ הזדמנות נדירה לשרטט לח"כים את גבולות החסינות המהותית שלהם, והותיר את החלטת הכנסת הקודמת כתקדים מסוכן ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

מחר: מפגינים יעלו בשיירה לירושלים למחות בזמן הדיון בכנסת בחוק ההפגנות

מפגינים גם הערב מול בית אשכנזי וגנץ ● החוק אמור להגביל את ההפגנות בזמן הסגר ל-1000 מטר מהבית ● ניצן הורוביץ קורא לעבודה וכחול לבן להתנגד ● יאיר גולן: אל תאמינו לזה שההגבלה תהיה זמנית ● השר זמיר: אמשיך להתנגד להגבלת ההפגנות ● נתניהו הנחה להיערך לטיפול ב-1,500 חולי קורונה במצב קשה עד יום חמישי ● הסגר יימשך כחודש ● כ״ץ: אחזיר חלק מהמשק לעבודה

עוד 12 עדכונים

מיוחד סופו העצוב של הסוף הטוב

מתי ראיתם לאחרונה סדרה או סרט עם סוף טוב, שאחריו חזרתם אל חייכם בתחושה מרוממת רוח שהעולם אולי פגום והחיים אולי קשים, אבל בכל זאת יש תקווה? ● יוצרים ומבקרים בולטים מתמודדים עם השאלות הדרמטיות: האם אנחנו חוזים במותו של הסוף הטוב? האם לגיבור הטוב כבר אין סיכוי יותר לנצח, אפילו בפנטזיה הקולנועית או הטלוויזיונית? ומה כל זה אומר על החיים האמיתיים?

עוד 5,089 מילים ו-1 תגובות

טור אישי יום כיפור שלי

"ביום כיפור, אני לובשת לבן, נמנעת מלאכול או לקיים יחסי מין ואינני צריכה אפילו מים - אני כמו מלאך. והמסורת שלי מלמדת אותי שלכל עלה דשא יש מלאך שרוכן אליו ולוחש 'תגדל, תגדל'" ● כוכבת "המפץ הגדול", השחקנית היהודיה-אמריקאית מים ביאליק, בטור אישי מאוד על יהדות ועל משבר הקורונה

עוד 814 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה