נשים לבושות אפודים צהובים בהפגנה נגד ראש הממשלה. אוגוסט 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
האמהות שהחליטו להגן בגופן על המפגינים

הזמן הצהוב

ראיון

"אנחנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם", מספרות חברות הקבוצה החדשה "אמהות נגד אלימות המשטרה", המלווה את המחאה בבלפור ● במוצ"ש, החומה האנושית קיבלה סימנים כחולים - ובכל זאת הייתה שמחה ● "הניצחון האמיתי שלנו היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה מתייחס ככה לאמא?"

הן הופיעו כמו קרן אור בתוך המון צפוף של מפגינים מול בית רה"מ במוצ"ש. חומה של עשרות נשים, אמהות מעל גיל 50, לבושות אפודים צהובים, שבאו כדי לחצוץ ולהגן בגופן על המפגינים מפני כוחות המשטרה. הן מגיעות להפגנות עם לב מלא חמלה, אבל בשבת האחרונה גופן התמלא גם בסימנים כחולים.

"האלימות מתחילה בדרך כלל לקראת 23:00, כשהמשטרה מתחילה את פינוי ההפגנה, והצעירים עדיין לא רוצים ללכת הביתה. בדיוק אז הנוכחות שלנו מאוד חשובה", מספרת אפרת ספרן, 57, אם לחמישה מרמת השרון, עו"ד בהכשרתה.

"האלימות מתחילה בדרך כלל לקראת השעה 11 בלילה, כשכוחות המשטרה מתחילים את פינוי ההפגנה והצעירים עדיין לא רוצים ללכת הביתה. בדיוק אז הנוכחות שלנו מאוד חשובה"

"הצעירים בדרך כלל מתיישבים על הרצפה, מחובקים. הם לא יוזמים אלימות, והשוטרים ניגשים לפנות אותם. אז אנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם".

בהפגנה של יום חמישי האחרון, פינוי המפגינים עבר ללא אלימות. "הצעירים שרו לנו 'אמא יקרה לי'. זה היה מאוד מרגש והשוטרים נותרו במקומם", אומרת ספרן. "אבל ביום שבת השוטרים פרצו את השורה שלנו. חלק מהנשים נסוגו, אבל אני נשארתי וניסיתי להגן בגופי על הצעירים, עד שהשוטרים הרימו אותי בידיים וברגליים ופינו אותי משם. לא חבטו בי בכוונה, אבל גופי מכוסה סימנים כחולים".

האמהות באפודים הצהובים מפגינות בבלפור, אוגוסט 2020 (צילום: ציפי מנשה)
האמהות באפודים הצהובים מפגינות בבלפור, אוגוסט 2020 (צילום: ציפי מנשה)

עולם מקביל של אלימות ואכזריות

קבוצת "אמהות נגד אלימות המשטרה" נוסדה לפני כשבועיים על ידי קטי בר, 63, אם לבת ויוזמת פרויקטים אמנותיים. "השתתפתי בהפגנה בכנסת שבה נשארתי אחרי שעת הפיזור הרשמית, ונחשפתי לעולם מקביל של אלימות ואכזריות. הייתי במצוקה נפשית קשה, והעליתי פוסט שפנה לחברות שלי. אמרתי להן שאנחנו, האמהות, חייבות להגן על הדור הזה בגופינו", מספרת בר.

"מהר מאוד הצטרפו עוד ועוד נשים. בקבוצות וווטסאפ ופייסבוק אנחנו יותר מ-2,500 נשים. ביום חמישי, יומיים אחרי שהעליתי את הפוסט, עשר נשים הצטרפו אלי להפגנה, ובשבת כבר היינו חמישים אמהות.

במקרה או שלא, רעיון דומה נולד בימים אלה גם בארה"ב, בהפגנות מחאה נגד הרצח של ג'ורג' פלויד תחת השם Wall of moms. גם האמהות האמריקאיות לובשות צהוב ויצרו חומה אנושית שמגנה על המפגינים מפני כוחות המשטרה.

יצירת "קיר אמהות" במהלך הפגנה של Black Lives Matter בפורטלנד, אורגון. יולי 2020 (צילום: AP Photo/Noah Berger)
יצירת "קיר אמהות" בהפגנה של Black Lives Matter בפורטלנד, אורגון. יולי 2020 (צילום: AP Photo/Noah Berger)

"אנחנו מחלקות אפודים צהובים בהפגנות, ונשים נוספות מצטרפות אלינו מהשטח, אבל המטרה שלנו לגדול במספר כדי שתהיה לנו השפעה יותר גדולה ונצליח להוריד את גובה הלהבות", מספרת ספרן. על האפוד שלה היא כתבה "אמהות נגד אלימות משטרתית" מקדימה, ו"חומת מגן לצעירים" מאחורה.

ספרן הייתה פעילה גם בהפגנות נגד השחיתות של נתניהו ולמען הדמוקרטיה ב-2016. "המחאה הזו לא המריאה, כי הצעירים לא היו איתנו, לפחות לא בכמויות ובאופן שהם נוכחים כעת", היא אומרת. "המטרה שלנו היא ללוות אותם במאבק. אני כל כך שמחה שהם הצטרפו, אז לא נוכל לנטוש ולתת להם להמשיך לבד".

לסמן למשטרה ולשלטון את הגבול

קרין שור, 55, אם לחמישה מתל אביב שעוסקת בניהול ושיווק דיגיטלי, הצטרפה לקבוצה בעקבות האלימות שראתה בהפגנות בשטח וברשתות החברתיות.

"אני חושבת שכל האמהות שמגיעות להפגנות, על שלל האג'נדות האישיות שלנו, צריכות להיות שם לצד הצעירים ולסמן למשטרה ולשלטונות את הגבול; לא לשימוש במכת"זיות! לא להדיפת אזרחים עם סוסים, לא לאלימות", היא אומרת.

חומת האמהות בהפגנה מול מעון ראש הממשלה, אוגוסט 2020 (צילום: ציפי מנשה)
חומת האמהות בהפגנה מול מעון ראש הממשלה, אוגוסט 2020 (צילום: ציפי מנשה)

"ברור לי לגמרי שהשוטרים הם צעירים בגילאי הילדים שלנו, וזה אירועים שהם טראומתיים גם בשבילם. אבל הם בתוך המדים ובתוך מסגרת. לפני שמתקבלת הפקודה, נורא קל לראות שגם הם חבר'ה נחמדים מאוד. אבל אז אני רואה את הקצינים צועקים להם 'כנסו בהם!', 'פזרו אותם!', מחממים אותם ומרעילים אותם, בשנייה אחת הם הופכים לחבורה אלימה מאוד", מוסיפה בר.

כאמור, לבר ניסיון ביוזמת פרויקטים של אומנות פלסטית במרחב הציבורי ובעבר היא השתתפה בהפגנות וחתמה על עצומות מטעם תנועות השמאל, אך היא מעולם לא עסקה בפעילות אקטיביסטית מהסוג של ה"אמהות הצהובות".

מה האינטראקציה ביניכן לבין השוטרים?

"אנחנו צועקות להם קריאות שנועדו להרחיק אותם מהמפגינים, כמו 'אל תדחוף אותו', 'הוא רק יושב שם ומתפלל', 'תעזוב אותם'. לרוב הם לא מדברים איתנו, לפעמים הם יכולים לומר לי 'גברת תתפני', או 'גברת אל תפריעי'", אומרת ספרן.

"בשבת האחרונה השוטרים לא רצו לפגוע בי. הם ביקשו ממני לזוז, אמרו לי 'גברת אנו לא רוצים לפגוע בך', אבל אז הקצין הגיע והעיף אותי באוויר.

"מזל שהשוטרים תפסו אותי ונפלתי על הידיים שלהם ולא על הרצפה אז לא נפצעתי קשה, רק סימנים כחולים. הניצחון האמיתי היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין: איך אתה עושה כזה דבר לאמא?", מספרת בר.

"אבל יש גם רגעים של תקווה. לפני שבוע ראיתי ילד בסביבות גיל 20 אומר לחבר שלו: ׳שים מסיכה, מניאק מגיע׳. שמע אותו קצין משטרה, ניגש אליו, העיף אותו באוויר ועצר אותו עם ארבעה שוטרים נוספים. ראיתי שהוא ממש מבוהל. ניגשתי אליו, החזקתי לו את היד ואמרתי לו – הם לא יעשו לך כלום, קח, שתה מים. הכניסה שלי כאילו הרגיעה את העניינים. הקצין נעלם, והשוטר שנשאר לקח לבחור את תעודת הזהות והחזיר אותה בתוך כמה דקות ואז שחרר אותו", מוסיפה בר.

"השוטרים תפסו אותי ונפלתי על הידיים שלהם ולא על הרצפה אז לא נפצעתי קשה, רק כמה סימנים כחולים. הניצחון האמיתי היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה עושה כזה דבר לאמא?"

"הייתה סיטואציה שבה אני מסמנת לחיילת מג"ב בגיל של בתי החיילת לשים מסכה, ונענית בתגובה כמו 'מה הבעיה שלך'. זו תגובה לא אלימה, אבל היא מסמנת חציית גבול, שממנה קל מאוד לגלוש לאלימות. אבל פגשתי גם שוטרים וחיילות מג"ב ואנשי יס"מ אדיבים – כאלו שמבינים שהתפקיד שלהם הוא להגן על אזרחים, לשמור על זכויותיהם הדמוקרטיות ולהושיט יד לעזרה", אומרת שור.

קטי בר מפגינה מול בית ראש הממשלה, אוגוסט 2020 (צילום: אסף כפרי)
קטי בר מפגינה מול בית ראש הממשלה, אוגוסט 2020 (צילום: אסף כפרי)

אתן לא מפחדת על גופכן? לא מפחדות להידבק בקורונה?

ספרן: "ממש לא. הלב שלי במחאה הזו, ואין לי זמן לפחד. צריך לפחד על הצעירים. אני עם חרדה עצומה לגורל הדמוקרטיה. אחרי 72 שנה, הקיום של הדמוקרטיה לא מובטח. לאור ההתנהלות של ביבי והשרים בממשלתו, יש ערעור וכרסום בערכים הבסיסיים של החברה שהיו חלק מהקיום שלנו פה, והיום נרמסו לגמרי".

בר: "ממש לא, אני חובשת מסיכה ומקווה שאני מספיק חסונה ובריאה. בכל מקרה עדיף לי להיות חולה בקורונה או פצועה, במקום שהמדינה הזו תעשה אותי חולה. לא אוכל לתת להם למחוק פה דור שלם שכל כך סובל פה.

האפוד של אפרת ספרן, אוגוסט 2020 (צילום: קטי בר)
האפוד של אפרת ספרן, אוגוסט 2020 (צילום: קטי בר)

"אני פעילת שמאל, אבל גם תומכי הממסד, או אלה שקוראים לעצמם ביביסטים, סובלים מאותם דברים. אין להם פרנסה והם לא מבינים שאם יסתמו לנו את הפה לא יהיה פה עתיד. אני כבר בקצה השני של החיים, זה דור שלם שצריך לחיות פה".

שור: "הקורונה לא מדאיגה אותי. בכל יציאה למרחב הציבורי, אני מקפידה ללבוש מסכה. הרוב המכריע שמגיע להפגנות נוהג כך. ראיתי יותר שוטרים ועיתונאים בלי מסכות, מאשר מפגינים. ובעיקר המספרים מדברים. כנסת ישראל מסתמנת כמדגרת קורונה, ובתוקף חיסיון הח"כים והשרים, הם מוציאים לעצמם פטור מבידוד.

"ראיתי יותר אנשי משטרה ותקשורת בלי מסכות, מאשר מפגינים. ובעיקר המספרים מדברים. כנסת ישראל מסתמנת כמדגרת קורונה ובתוקף חיסיון הח"כים והשרים, הם מוציאים לעצמם פטור מבידוד"

"האם אני מפחדת מאלימות? זה מורכב. אינני מעוניינת לחטוף מכות. בסופו של דבר אני אישה קשישה שלא פקדה את חדר הכושר שנים, אך אני לוקחת בחשבון שזה עלול לקרות. אבל יש עקרונות וערכים ששווה לחטוף בשבילם", מסכמת שור.

אפרת ספרן מפגינה מול בית ראש הממשלה, אוגוסט 2020
אפרת ספרן מפגינה מול בית ראש הממשלה, אוגוסט 2020
עוד 1,065 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 1 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כלי רכב ניסה לדרוס מפגינים נגד נתניהו בתל אביב ונמלט

שלב ההוכחות במשפט נתניהו צפוי להידחות ● ליברמן: "כל עוד החרדים בקואליציה לא ניתן להתגבר על הקורונה" ● ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן: "מודאג מהשיח האלים והמתלהם, הפוגעני והמשמיץ כלפי השוטרים" ● דיווח: רון חולדאי פועל לגייס פעילים פוליטיים לצורך הקמת מפלגה בראשותו

עוד 48 עדכונים

או"מ שמום - נאום רה"מ ממחיש את כשלון המדיניות מול חזבאללה

בדומה לנאומו הקודם באו"ם, ראש ממשלת ישראל ניצל את הבמה שניתנה לו בעצרת הכללית לחשיפת פרטים נוספים בנוגע לפרוייקט הטילים המדוייק בלבנון.

לכאורה, נאום זה ממחיש את עליונותה המודיעינית של ישראל על ארגון חזבאללה, את הכרותה העמוקה עם פרוייקט הטילים, ובעיקר מגלם את התקווה כי הציבור הלבנוני, שעדיין נמצא בהלם כתוצאה מהפיצוץ  שאירע בנמל ביירות לפני כחודשיים, יקום "ויעשה מעשה" כנגד אותם אתרים.

אך בפועל נאום זה מגלם משהו אחר בתכלית – מדינת ישראל נכשלה בניסיונותיה לעצור את פרוייקט הדיוק בלבנון. אותו פרוייקט אסטרטגי שמובילים האיראנים וארגון חזבאללה שנחשב בעיני גורמים בישראל כ"קו אדום", ואף לפי פרסומים זרים גם הוביל לתקיפה אחת חשודה בדאחיה של ביירות, נמשך – בעוד שישראל לא מוצאת לו פתרון.

לכאורה, נאום זה ממחיש את עליונותה המודיעינית של ישראל על ארגון חזבאללה, אך בפועל מגלם הנאום משהו אחר בתכלית – מדינת ישראל נכשלה בניסיונותיה לעצור את פרוייקט הדיוק בלבנון

בצוק העיתים, ולאור חששה מתקיפה בלבנון, נאלצת ישראל להסתמך על חשיפות תקשורתיות. חשיפות אלה מעידות אמנם על המודיעין המדוייק שיש ברשותה, כאמור, אבל מנגד מסכנות את מקורות המידע והכי חמור – לא משנות את הכיוון של חזבאללה שממשיך לחתור להשגת יכולות מדוייקות. זאת ועוד, הארגון הצליח להתגבר על הנזק התדמיתי כתוצאה מהפיצוץ בלבנון, ולמרות הביקורת הרבה שמופנת נגדו והנזק הפוליטי שנגרם לו – אין כל סכנה (בראייתו) שמדינת לבנון תפעל כנגד הנשק הרב שנמצא ברשותו.

ככלל, עצם החשיפה הנוספת של ראש הממשלה בנאומו היא העדות המוחשית ביותר לכשלונה של ישראל לעצור את פרוייקט הדיוק, שהרי אך לפני שנה נחשפו אתרים אחרים שקשורים לפרוייקט זה ולא אירע דבר. לצד שינוי טקטי של מעבר סדנאות ההסבה (כפי שהחשיפה הנוכחית מעידה), מבחינה אסטרטגית חזבאללה ממשיך ללא הפסקה במאמציו לבנות יכולות דיוק שיאיימו בצורה חסרת תקדים על העורף הישראל.

דווקא המודיעין המדוייק אותו פרסמה ישראל – מעיד על חששה מתקיפת אותם אתרים ומציפיית שווא שמדינת לבנון תעשה משהו בנושא. והחשש המופגן מחליש את ההרתעה של ישראל מול הארגון (שכנראה מבין כי ישראל כבר לא תתקוף את האתרים). צבא לבנון חלש מידי, מנהיגי המדינה מפוחדים מידי, ולכן הציפיה (אם בכלל קיימת) שמשהו יקרה לאתרים הללו מצד "מדינת לבנון" הינה מוגזמת ולא ריאלית.

למרות הדברים הללו צריך לזכור, כי לצד כוחו הצבאי של חזבאללה הוא עומד בפני שוקת שבורה בפן הפוליטי. חוסר היכולת של חזבאללה להוביל בניית קואליציה בלבנון שתאפשר לו לשלוט מאחורי הקלעים במדינת לבנון – מחליש מאוד את הארגון ומאלץ אותו להתפלש בבוץ הפוליטי במדינה.

על מדינת ישראל לחשוב היטב כיצד ניתן ביחד עם הקהילה הבינ"ל לנצל את החולשה הפוליטית של חזבאללה ולהוביל מהלך משמעותי לשינוי מהיסוד במצב הפוליטי בלבנון.

על ישראל לוודא שאין נסיגה בקהילה הבינ"ל (בדגש על צרפת), ועליה לפעול להתניה של כל סיוע בינ"ל בטיפול ביכולות המדוייקות של הארגון (לכל הפחות) ולניתוק שלו ממוקדי הכוח במדינה.

מופרך ככל שישמע, הדבר האחרון שחזבאללה רוצה הוא להשתלט על לבנון באופן שיקרע את המסיכה מעל המציאות הכואבת בלבנון, כאשר, הלכה למעשה, הארגון ניכס לעצמו את המדינה. על ישראל לנצל חשש זה ולהעמיד את הארגון על קרני הדילמה בין ויתור על יכולותיו האסטרטגיות לבין השתלטות על לבנון, ובכל תרחיש – לא לאפשר חזרה למצב שבו מכהנת ממשלת בובות של חזבאללה.

מופרך ככל שישמע, הדבר האחרון שחזבאללה רוצה הוא להשתלט על לבנון באופן שיקרע את המסיכה מעל המציאות הכואבת בלבנון, מאז שהארגון, הלכה למעשה, ניכס לעצמו את המדינה. על ישראל לנצל חשש זה

הגם שסיכוייו של מהלך זה נמוכים, הם בוודאי גבוהים יותר מהציפיה שהמשך החשיפות הנוגעות ליכולות המדוייקות של הארגון יניאו את הארגון מהמשך בניית יכולותיו המדויקות.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. כיום חוקר עמית במכון לדיפלומטיה בינלאומית על שם אבא אבן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 543 מילים

יחסי חוץ רמאללה אינה עונה

ההתקרבות המפתיעה בין ישראל לעולם הערבי הותירה את אבו מאזן (ברמאללה) ואת ראשי חמאס (בעזה) ללא מענה ● הליגה הערבית סירבה לגנות את האמירויות, והמנהיגים הפלסטיניים מתקשים לגייס אפילו את הבייס שלהם ● רק מעטים הפגינו נגד "הסכמי אברהם" בשטחים, וגם התקשורת שם קוראת לשינוי אסטרטגיה ● "ייתכן כי האינתיפאדה הבאה תהיה מכוונת כלפי המנהיגים הפלסטינים"

עוד 1,773 מילים

העיר שחוברה לה יחדיו

עיריית תל אביב החלה להניח מסילות לאופניים על גרמי מדרגות ברחבי העיר, במטרה לאפשר רציפות לרוכבים ● אחרי פיילוט מוצלח במדרגות כיכר אתרים ובשכונת מונטפיורי, ובשיתוף רוכבי האופניים בעיר, נבחרו 20 גרמי מדרגות נוספים עליהם יונחו המסילות בשבועות הקרובים ● וכל זה בעלות צנועה של כ-100 אלף שקל לכל הפרויקט

עוד 539 מילים

למקרה שפיספסת

המירוץ לחיסון המדריך לשפן המתחיל

בעוד כחודש יחלו כמה בתי חולים בארץ לנסות את אחד מחיסוני הקורונה שבפיתוח על בני אדם בריאים ● עשרות ניסויים של תרופות כבר מתקיימים כאן על גופם של חולים במגפה ● מה בדיוק בודקים בניסויים הללו? מי יכול להשתתף בניסוי? במה זה כרוך? היכן ומתי הם מתקיימים? וכמה כסף מקבלים? ● וגם: כיצד הבחירות בארצות הברית, והמצוקה הגוברת של טראמפ, יכתיבו את הקצב שבו יתחסן העולם

עוד 1,860 מילים

נערכים לקרב הירושה בעידן שאחרי אבו מאזן

הסכמי השלום בין ישראל למפרץ גררו מהלכים נגדיים של הפלסטינים, ועיקרם השיחות בין חמאס לפתח בתורכיה שנסתיימו בהסכמה על בחירות.

אבל האם באמת יהיו בחירות בגדה ובעזה? האם באמת פתח וחמאס דיברו על בחירות? האם מי שנפגש בתורכיה היו פתח וחמאס?

אלה שאלות מוזרות, אבל מחייבות בדיקה. ובכן, על פי מקורותינו ברמאללה, אלה שנועדו באיסטנבול לא התמקדו בבחירות, אלא – בדחלאן! הבחירות היו הכותרת, אבל התוכן היה: מה לעשות עם מי שנחשב האוייב המשותף לחמאס, לפתח ולתורכיה.

על פי מקורותינו ברמאללה, אלה שנועדו באיסטנבול לא התמקדו בבחירות, אלא – בדחלאן! הבחירות היו הכותרת, אבל התוכן היה: מה לעשות עם מי שנחשב האוייב המשותף לחמאס, לפתח ולתורכיה

ארדוואן כבר האשים את דחלאן כשנקב בשמו כמי שהיה מעורב בניסיון ההפיכה נגדו יחד עם האוייב הראשי של ארדוואן, פתחוללה גילן.

קטר היא בעלת ברית של תורכיה, ומבחינתה מי שמתייצב מול דחלאן בזירה הפלסטינית הוא חאלד משעל. מי שרוצה לראות בכך יריית פתיחה לקרב הירושה לעידן שאחרי אבו מאזן – לא נתווכח איתו. כלומר: קטר/תורכיה/אחים מוסלמים יציבו את משעל כיורש אבו מאזן בעוד המיפרץ/מצרים/סעודיה יציבו את דחלאן, או ליתר דיוק: מערך גדתי שדחלאן יתמוך בו מרחוק.

במקביל לשיחות באיסטנבול הרשות החלה במסע מעצרים אצל תומכי דחלאן בגדה,  אבל היא לא מעזה לגעת במחנות הפליטים שאותם חימש דחלאן מזה זמן רב, כהכנה למלחמת הירושה.

מכאן אנו למדים כי השיחות באיסטנבול היו חלק מן ההיערכות לקרב הירושה. לפיכך, מי שיצג את הגדה לא היה אירגון פתח כאירגון, אלא אותו אגף התומך בקטר, כלומר: גי'בריל רג'וב, שאת פרוייקט הכדורגל השאפתני שלו מימנה קטר. הדמות הרשמית של פתח מול חמאס, עזאם אל-אחמד, נעדר.

מי עוד נעדר? עזה נעדרה. בטאוני חמאס המייצגים את עזה המעיטו בחשיבות השיחות, וכמעט שלא דיווחו עליהם.

אמור מעתה: דיברו על בחירות אבל התכוונו לתיאום הפעולה נגד דחלאן, לא פתח וחמאס השתתפו בשיחות, אלא רג'וב ומשעל, והשיחות לא חרגו מן המעגל הקשור בקטר ותורכיה, כחלק מן העימות המתמשך של קטר עם שאר מדינות המיפרץ שהשלימו עם ישראל.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 302 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

זרמי הימים האחרונים מלמדים כי הדו-קרב בין בנימין נתניהו לאביחי מנדלבליט הולך ומתעצם, צובר תאוצה ומתקרב לרגע האמת ● בראיון לעיתון "משפחה" השבוע, מנדלבליט שלף את נשק הנבצרות ● אנשי נתניהו העלו בתגובה את האפשרות להדיח את היועמ"ש ● הפעם האחרונה שזה קרה הייתה לפני 34 שנים ● פרשנות

עוד 1,040 מילים

נדל"ן דרוש בית קטן עם גינה במחיר שפוי

בזמן שהמאבק על הקצאת קרקעות המדינה מתמקד בקיבוצניקים ובנחל שלהם, המושבניקים הצליחו לגזור קופון שקט - ששוויו זינק משמעותית בתקופת הקורונה ● רפורמות וצעדים כלכליים הקלו על בניית בתים נוספים למגורים במושבים, וכעת הביקוש אליהם שובר שיאים ● ישראלים רבים מנסים לברוח מהעיר לבית עם גינה, אבל בדרך להגשמת החלום עליהם לעבור ועדת קבלה שנויה במחלוקת

עוד 3,031 מילים

עם או בלי נורמליזציה, מומחה אמריקאי למדינות המפרץ רואה בישראל משכינת שלום אזורית מפתיעה ● סיגורד נויבאואר בוחן את תפקידה הפחות ידוע של ישראל כמתווכת ביריבויות בין סעודיה, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטר - ומעלה שאלות נוקבות על המחירים הסמויים של הסכמי אברהם ● "ומה יקרה אם מטוסי ה-F-35, באמירויות או בכל מקום אחר במפרץ, יגיעו לידי רוסיה או סין?" ● ראיון

עוד 2,162 מילים

ראיון חוקר בכיר: להתכונן לסגר שלישי ורביעי

"השאלה היא אם הממשלה תיקח את עצמה בידיים, תקבע הגבלות ברורות שייאכפו, תבצע בדיקות המוניות ותהיה מסוגלת לאתר את המגעים של הנדבקים" ● "שאלה נוספת היא אם אנשים יבינו שזה רציני ויצייתו לכללים" ● "אם לא, זה יכול להימשך ככה במעגלים עד שיהיה חיסון" ● ד"ר מייקל אדלשטיין, אפידמיולוג בריטי בכיר שעשה עלייה, מנתח את אתגרי הקורונה הייחודים שעומדים בפני ישראל

עוד 1,769 מילים

נתניהו תומך בהידוק הסגר ל-200 מטר מהבית. גנץ: ״אנחנו משגעים את הציבור״

נתניהו זעם ואמר ״אתה לא תגיד מה אנחנו משגעים״ ● מוקדם יותר אמר רה״מ ״היציאה מהסגר יכולה לקחת שנה״ ● נתניהו יציע לברבש להיות ממונה הקורונה ● כ- 30% מהבדיקות במגזר החרדי חיוביות ● לוין שוחח עם מיקי זוהר לגבי התנהגותו מול ע׳דיר כמאל מריח ● זוהר: לא אתנצל על האמת שלי ומליוני האזרחים שנמאס להם להיקרא ישראל השנייה ● מאות הפגינו בת״א וירושלים

עוד 50 עדכונים

הפוליטיקה הקטנה נמשכה בזמן שבכנסת הגבילו את ההפגנות

כוחות המשטרה התנהגו באופן תמוה במהלך ההפגנה אתמול בצהריים מחוץ לכנסת ויאיר גולן מקווה שבסוף יצאו מאות אלפים לרחובות ● חברי ימינה ממשיכים לנסות לסכסך בין הליכוד לכחול-לבן ● בסביבת נתניהו מעריכים: הוא יוריד את התחלואה ואז יילך לבחירות, במרץ 2021 ● מירי רגב מצאה אוצר בתחבורה ● ובתוך הליכוד החל הקרב על הפריימריז לרשימה ● שלום ירושלמי מסכם עוד יום בבית הנבחרים

עוד 722 מילים

נתניהו מהמר על כל הקופה

נתניהו קיבל את החלטתו על סגר שני כמו מפקד חטיבה שהתנתקה משאר הצבא ונעה בטירוף חושים אל עבר עורף האויב ● אם יצטרפו למהלך עוד מדינות, הוא יוכל להציג עצמו כמצביא עולמי גדול שהיה "הראשון לזהות" ● אבל אם המדיניות הישראלית תישאר מנותקת משאר העולם, החורבן הכלכלי והחברתי שיבוא יירשם כולו על שמו ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה "אני רואה אובדן תקווה אצל כל מי שאני פוגש"

בשבועיים האחרונים חל זינוק נוסף בפניות למוקדי הסיוע הנפשי, ואנשי המקצוע בתחום מזהים דכדוך מדאיג גם בקרב האוכלוסייה הכללית, ולא רק בקרב המטופלים ● ד"ר צבי פישל תוקף את הממשלה: "תהליכי קבלת ההחלטות לקראת הסגר הכניסו את הישראלים ללחץ עצום" ● "האם האויבים של מקבלי ההחלטות הם יריבים פוליטיים? האם זה הנגיף? האם זה כל הציבור בישראל שאתה מנסה להעניש אותו בסגר?"

עוד 1,516 מילים

אפקט הקורונה גם בסגר הנוכחי נשלם חשבונות מים מנופחים

השהייה הממושכת בבתים הובילה לזינוק חד בחשבונות המים, ופניות של אלפי צרכנים זועמים הובילו להחלטה על הוזלת תעריף המים ● אך אין סיבה לפתוח שמפניה: חשבון המים הדו-חודשי של כל ישראלי - כולל מי שמתקיים כעת מדמי אבטלה - יוזל בשקלים בודדים בלבד

עוד 615 מילים

מגפת הקורונה החיים בתוך המודל השוודי

ישראלים המתגוררים בשוודיה הוכו בהלם לאור התגובה המינורית של המדינה לאיום הקורונה ● הם נכנסו לבידוד מיוזמתם, ונאבקו כדי לאפשר לילדיהם למידה מרחוק ● אבל חצי שנה אחרי הופעת הנגיף במדינה האירופית, שוודיה מובילה בהצלחה את המאבק העולמי במגפה - והישראלים מלאי הערכה לממשלה המקומית ולאזרחים ● "היום אנחנו מזועזעים ממה שקורה בישראל - וממש צר לנו שכך נראה הגל השני"

עוד 1,246 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה