זירת הבלוגים

הדמוקרטיה הנעלמה במדינת ישראל

ישראל, מאז הקמתה, מעולם לא היתה דמוקרטיה אמיתית, שיוויונית וליברלית.

18/08/2020 11:36
הפגנה "להצלת הדמוקרטיה בישראל" בבלפור, 17.7.2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מזה מספר חודשים יש הפגנות של נושאי דגלים שחורים, המפגינים על הפגיעה של רה"מ בדמוקרטיה בישראל. מבלי להתייחס למעשי נתניהו יש לציין, שישראל, מאז הקמתה, מעולם לא היתה דמוקרטיה אמיתית. כלומר דמוקרטיה ליברלית.

מזה מספר חודשים מפגינים על הפגיעה של רה"מ בדמוקרטיה בישראל. מבלי להתייחס למעשי נתניהו יש לציין, שישראל, מאז הקמתה, מעולם לא היתה דמוקרטיה אמיתית. כלומר דמוקרטיה ליברלית

ישראל היא מדינה חסרת חוקה ותרבות פוליטית נורמטיבית מרוסנת. אין בישראל מגילת זכויות האדם והאזרח, וחוק "כבוד האדם", כמו גם "חופש העיסוק", לא נרמלו את ישראל מיסודה אלא עיגנו הסדרים קיימים. למעשה, ישראל מצויה במצב חירום מאז הקמתה.

חוקי האזרחות נובעים מהזהות האתנית (יהודי או לא יהודי), ואין בישראל חוקים שווים ואוניוורסאליים לכולם. למרות שהמדינה קיימת יותר מ-70  שנה, פועלים בה ארגונים סמי-ממשלתיים כמו הסוכנות היהודית, קרן היסוד וקק"ל, שהיו צריכים להתבטל עם הקמת המדינה.

ישראל איננה מדינת כל אזרחיה השווים, לא הייתה וגם היום איננה. בספרות המחקרית יש הרואים בה אתנוקרטיה. כלומר מדינה שנועדה לקבוצה אתנית פריוולגית, כשגבולות המדינה הינם מטושטשים.

המצב המשברי של תקופתנו הוא צומת דרכים. האם האתנוקרטיה תשנה את פניה? זאת שאלת המפתח. האם הכוחות של החברה האזרחית יקדמו שיח ליברלי מחד, כמו גם רפובליקני החופן את כלל האזרחים?

דומה שהיום אנו נמצאים עדיין במהלך המחאות הציבוריות, שלא מן הנמנע שיצברו כוח ואף יהפכו עוצמתיות יותר. ללא תביעות קונקרטיות לשינוי הפוליטיקה הישראלית תוחמץ ההזדמנות לשינויים בפוליטיקה הישראלית.

ישראל אינה מדינת אזרחיה השווים, לא היתה וגם היום אינה. בספרות המחקרית יש הרואים בה אתנוקרטיה – מדינה שנועדה לקבוצה אתנית פריוולגית, שגבולותיה מטושטשים

לפני יותר משלושים שנה הציעו מספר אינטלקטואלים, ובהם פרופ' יגאל עילם, הקמת קונגרס ישראלי של פעילים חברתיים, לדיון בסוגיות המהותיות שעל הפרק. דומה שהיום יותר מאי פעם ראוי שהמחאה החברתית תתכנס למסגרת של קונגרס שכזה, אשר ידון בסוגיות השונות לעיצוב  ישראל כרפובליקה של כלל אזרחיה השווים והחופשיים.