קבוצת שבויי מלחמה נאצים חוזרים מיום עבודה בשדות של מחנה מעצר קנדי, 28 באוגוסט 1940 (צילום: AP)
קנדה מתמודדת לראשונה עם עברה בשואה

"ציפינו לשבויי מלחמה, ופגשנו נערי ישיבה"

תרבות

במלחמת העולם השנייה, קנדה האנטישמית החזיקה יהודים שהיו "זרים ממדינות אויב" במחנות מאחורי גדרות תיל ● תערוכה וירטואלית מתארת כיצד אלפי יהודים גרמנים ואוסטרים נעצרו בבריטניה ונשלחו אל מעבר לים, שם הוחזקו בתנאים קשים - יחד עם שבויי מלחמה נאצים ● "קנדה צריכה להתנצל על כליאתם של צעירים יהודים שלא הזיקו לאיש"

העיר שרברוק, שנמצאת במרחק של שעתיים ממזרח למונטריאול, היא מקום נחמד לבקר בו, בייחוד בחום המתון של הקיץ. יש בה מפל וטיילת מסביב לאגם. בפארק סמוך נבנו שבילי הליכה דרך הביצה, כדי להעניק לתושבים הזדמנות ליהנות משירת הציפורים ולהתפעל מחבצלות המים. מוזיאון ההיסטוריה הקטן של העיר נפתח לאחרונה מחדש, עם חומר לחיטוי ידיים ומדריכי סיורים במסכות.

אבל שום דבר במוזיאון לא מספר למבקרים על הפרק המוזר בהיסטוריה של שרברוק: מחנה שבו נכלאו יהודים גרמנים ואוסטרים במלחמת העולם השנייה.

ב-1940, הביוכימאי ריינהרט פריזר היה סטודנט באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה בתחילת שנות העשרים לחייו, כשיום אחד שוטרים דפקו על דלתו ונתנו לו עשר דקות לארוז, כך מספר בנו דיוויד פריזר לזמן ישראל.

ריינהרט פריזר בימיו כסטודנט באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה (צילום: Courtesy))
ריינהרט פריזר כסטודנט בקיימברידג' (צילום: Courtesy)

הוא הועלה על אנייה עמוסה בגרמנים יהודים ובגרמנים נאצים – כולם תויגו על ידי הבריטים כ"זרים ממדינת אויב". כמה מהאניות שטו לאוסטרליה, אחרות לקנדה; הוא מצא את עצמו על אנייה קנדית לגמרי באקראי.

לדברי פריזר, ששמע את הסיפור מאביו, החיילים הגרמנים שוכנו על הסיפון העליון, מוגנים על ידי אמנת ז'נבה לזכויות שבויי מלחמה. הגברים היהודים, כ-1,000 איש, נכלאו בבטן האנייה. לחלקם היו ערסלים, אחרים נאלצו לישון על רצפת המתכת. לא היו שם שירותים, אפילו לא דלי. ביום השלישי למסע הטרנס-אטלנטי החלה להשתולל בקרבם דיזנטריה.

הגברים היהודים נכלאו בבטן האנייה. לחלקם היו ערסלים, אחרים נאלצו לישון על רצפת המתכת. לא היו שם שירותים, אפילו לא דלי. ביום השלישי החלה להשתולל שם דיזנטריה

"השומרים שהשגיחו על היהודים הגרמנים גם היו מרושעים", אומר פריזר. "אחד מהם הורה לאבי לעלות למעלה ולשרת את שבויי המלחמה בחדר האוכל. הם הכו אותו ובעטו בו משום שסירב לעשות זאת". בקנדה, ריינהרט הביט מבעד לחלון הרכבת וראה שלטים שהכריזו "אין כניסה לכלבים או ליהודים", מספר בנו.

תמונה של אסיר במדי המחנה, שצולמה על ידי האסיר מרסל זיידלר במחנה N בשרברוק, קוויבק, בסביבות 1942-1940. זיידלר תיעד בסתר את חיי המחנה באמצעות מצלמת חור סיכה שהכין בעצמו (צילום: מרסל זיידלר/באדיבות אריק קוך/הספרייה והארכיון הלאומי של קנדה)
תמונה שצולמה על ידי האסיר מרסל זיידלר במחנה N בשרברוק, בסביבות 1942-1940. זיידלר תיעד בסתר את חיי המחנה באמצעות מצלמת חור סיכה שהכין בעצמו (צילום: מרסל זיידלר/באדיבות אריק קוך/הספרייה והארכיון הלאומי של קנדה)

אחד הזיכרונות שלו מהמחנה הוא שהכריחו אותו לחפור בורות בשלג ולמלא אותם שוב. "זה היה רק בשביל להעסיק אותם", אומר פריזר.

אבל הגרוע מכול היה מפקד המחנה. פריזר מספר שאותו מפקד היה קורא לגברים ומספר להם שקיבלו מכתבים. הוא היה מסתכל בכל מכתב וקורע אותו – מבלי לאפשר להם לקראם. "אבא מעולם לא סלח לבן זונה שקרע את המכתבים. היה לו חלום חוזר שבו האיש עולה על האוטובוס ואבא שלי יורה בו", מספר פריזר.

"אחת האניות שנשאו פליטים יהודים נפגעה מטורפדות, וההורים שלו לא ידעו על איזו אנייה הוא היה. במשך שישה חודשים הם חשבו שאולי הוא מת".

במחנה N בשרברוק הגברים שוכנו בחצר ישנה לתיקון רכבות. היה קר. היה ברז מים אחד לכ-900 אנשים ורק תשעה בתי שימוש. הגברים לבשו מדים שעל גבם עיגול גדול שנראה כמו מטרה. היו שם גדרות תיל ומגדלי שמירה. אחד האסירים נשבר ורץ לעבר הגדר. "הוא לא דיבר אנגלית, והם ירו בו למוות", אומר פריזר.

דיוויד פריזר עם אביו ריינהרט ב-2011 (צילום: Courtesy)
דיוויד פריזר עם אביו ריינהרט ב-2011 (צילום: Courtesy)

כשנה לאחר מכן ריינהרט שוחרר. הוא חזר לאנגליה והצטרף למאמץ המלחמתי. אבל גברים אחרים נכלאו למשך שנים. מבין 2,284 גברים ונערים יהודים שהוחזקו במחנות הקנדיים – הבריטים מעולם לא עצרו את הנשים – 966 הורשו לבסוף להישאר במדינה, כך על פי פאולה דראפר, היסטוריונית שכתבה את עבודת הדוקטורט שלה על מחנות המעצר הקנדיים ליהודים גרמנים, אוסטרים ואיטלקים.

הגברים לבשו מדים שעל גבם עיגול גדול שנראה כמו מטרה. היו שם גדרות תיל ומגדלי שמירה. אחד האסירים נשבר ורץ לעבר הגדר. "הוא לא דיבר אנגלית, והם ירו בו למוות"

באופן מעניין, רבים מאותם אסירים זכו בהמשך להצלחה יוצאת דופן. וולטר קוהן ומקס פרוץ קיבלו פרס נובל לכימיה. ולטר הומבורגר הפך למנהל התזמורת הסימפונית של טורונטו. פרדי גרנט (לשעבר פריץ גרונדלנד) היה פסנתרן ג'ז, שבזמן שהותו במחנה כתב שיר עם המילים "You can scream and you can shout, they’ll never let you out". השיר הפך ללהיט בקנדה במהלך המלחמה.

"קבוצת הפליטים הקטנה הזאת והתרומה האדירה שלהם הן דוגמה למה שיכול היה לקרות אם העולם היה פותח את דלתותיו בפני יהודים בשואה", היא אומרת.

דראפר מוסיפה כי באופן כללי, הסיפור של מחנות המעצר הקנדיים ליהודים הוא "מורכב". קודם כול, היא אומרת, הבריטים אמרו לקנדים לצפות ל"זרים מסוכנים ממדינות אויב. הצבא הגיע לרציף בציפייה לשבויי מלחמה, ופגש בחורי ישיבה בני 16. ממשלת קנדה ידעה עוד לפני שהם הגיעו, אך היא לא הודיעה לאנשים שקיבלו את פניהם על הרציף – ולא הודיעה לצבא, שלא ידע מה לעשות איתם".

אבל, יחד עם זאת, זה גם סיפור על אנטישמיות בקנדה ועל סירובה של המדינה לקבל פליטים יהודים, אומרת דראפר. "הם הוחזקו במחנות מפני שהממשלה הקנדית ידעה שהם יהודים ולא רצתה אותם במדינה", היא אומרת.

ועדיין, לדבריה, רוב האסירים לשעבר אינם חשים מרירות על מה שקרה להם, מפני שאחרי הכול, הם שרדו את השואה. "קנדים יפנים נכלאו בחוף המערבי, וזו הייתה חרפה. אבל כשאנשים אומרים שאנחנו צריכים לכפר על כליאת הפליטים היהודים, זה כבר סיפור אחר", אומרת דראפר. "הם מסתכלים על זה כאילו הבריטים והקנדים הצילו את חייהם. הם קיבלו אוכל ובגדים".

"קנדים יפנים נכלאו בחוף המערבי, וזו הייתה חרפה. אבל כשאנשים אומרים שאנחנו צריכים לכפר על כליאת הפליטים היהודים, זה כבר סיפור אחר. הם קיבלו אוכל ובגדים"

כששאלתי אותה על הפליטים היהודים שמספרים כי הם נכלאו בבטן האנייה ללא בית שימוש, בעוד הנאצים אוכלים בקפטריה על הסיפון למעלה, דראפר הביעה ספק. "אני לא קונה את הסיפור הזה", היא אמרה.

קבוצת שבויי מלחמה נאצים חוזרים מיום עבודה בשדות של מחנה מעצר קנדי, 28 באוגוסט 1940 (צילום: AP)
קבוצת שבויי מלחמה נאצים חוזרים מיום עבודה בשדות של מחנה מעצר קנדי, 28 באוגוסט 1940 (צילום: AP)

שינוי גישה בקנדה

ב-1962 פורסמה במגזין "מקלינ'ס" כתבה תחת הכותרת "האויבים שהתקבלו בברכה". המאמר, שנכתב בנימה עליזה ולא מתנצלת כלל, ולא הזכיר אנטישמיות, תיאר את מחנות המעצר באופן שכמעט גורם לקוראים להצטער שלא היו שם:

"בהתאם לכישרונם הרב, הגברים ערכו אינספור קונצרטים, הצגות סטיריות, משפטי דמה, מסיבות ודיונים. כשהם לבושים בבגדים של שבויי מלחמה – מדים כחולים עם טלאי של מטרה אדומה בקוטר 30 ס"מ בין השכמות ופס של 8 ס"מ במורד אחד משרוולי המכנסיים – המלומדים הרבים לימדו שיעורים על בסיס קבוע: באנגלית, ספרדית, יוונית, ערבית, פילוסופיה ואלקטרוניקה, בין שאר הנושאים… העצירים גם יכלו לפתח את תחומי העניין האישיים שלהם. חובבי הכושר הגופני השכימו קום וביצעו תרגילים במתחם, אנשי העט הקימו מועדון ספרותי בשם 'המראה העיוורת', שבו הקריאו זה לזה את השירים והחיבורים האזוטריים שכתבו. אחד הגברים היה להטוטן ובילה חלק ניכר מזמנו בתרגול עם תרגילי טניס וצלחות מטבח".

מבט על שרברוק, קוויבק, קנדה, עיר משגשגת באיסטרן טאונשיפס, מאי 1939 (צילום: AP)
מבט על שרברוק, קוויבק, קנדה, עיר משגשגת באיסטרן טאונשיפס, מאי 1939 (צילום: AP)

המאמר אפילו מוצא הומור במצב האבסורדי שבו נאצים ויהודים נכלאו יחדיו:

"באותו הזמן כבר הגיעו דיווחים על 'תקריות' – אפילו בית משפט שדה נאצי ותלייתו של יהודי – מכל המחנות הארעיים, אז נעשה ניסיון למיין את הגברים. הניסיון הזה היה נאיבי למדי, היות שהוא התבסס על בקשה מהגברים להצהיר אם הם יהודים או לא יהודים. הגברים התרעמו על ההדהוד הזה של חוקי נירנברג הגזעניים, ואף התייחסו לכך בציניות. כפי שמספר על כך אחד מהם, 'אנחנו היהודים אמרנו זה לזה, 'תשמע, מתי אומה כלשהי התייחסה יפה לחבורה של יהודים?'. אז נרשמנו כארים. אבל האחרים אמרו, 'תשמע, אם נגיד שאנחנו יהודים, זה סוף סוף ישכנע אותם שאנחנו אנטי-נאציים'. אז הם נרשמו כיהודים".

אילוסטרציה: פליטים יהודים מבריטניה מקבלים מבט ראשון על צפון אמריקה עם הגעתם לנמל הליפקס, נובה סקוטיה, קנדה, 19 ביוני 1940. הם היו בדרכם להתחיל חיים חדשים בעיר ניו יורק (צילום: AP)
אילוסטרציה: פליטים יהודים מבריטניה מקבלים מבט ראשון על צפון אמריקה עם הגעתם לנמל הליפקס, נובה סקוטיה, קנדה, 19 ביוני 1940. הם היו בדרכם להתחיל חיים חדשים בעיר ניו יורק (צילום: AP)

כתבות על אותם מחנות שפורסמו בשנים האחרונות בעיתונים קנדיים גדולים מציגות את הסיפור באור חיובי הרבה פחות. בגלוב אנד מייל פורסמה כתבה תחת הכותרת "הידידים שקנדה התעקשה שהם אויבים". כתבה במונטריאול גאזט טענה שאנטישמיות הייתה אחת הסיבות לכך שהגברים הללו נכלאו לזמן רב כל כך והזכירה את הסיפור הידוע מ-1939 על אניית הנוסעים סנט לואיס, שנשאה 900 פליטים יהודים גרמנים ולא הורשתה להיכנס לקנדה.

ב-2013 הוקמה במרכז השואה לחינוך וזיכרון בוונקובר תערוכה זמנית על מחנות המעצר. לפי התערוכה, שזמינה כעת אונליין, קנדה המשיכה להחזיק את היהודים מאחורי גדרות גם כאשר כבר היה ברור שהם אינם נאצים ואינם מהווים איום.

"על אף שהבריטים הכירו בטעותם, קנדה, שראתה בפליטים נטל בלתי רצוי, סיגלה לעצמה מדיניות של אינרציה בנוגע לרווחתם, מעמדם ושחרורם", נכתב שם.

חולצת אסיר ממחנה I באיל או נואה, קוויבק, סביבות 1941-1940. החולצה הייתה שייכת לאסיר אלפרד באדר, שהגיע לקנדה על האנייה "סובייסקי" ונכלא למשך 15 חודשים (צילום: ג'סיקה בושי/ באדיבות אלפרד באדר)
חולצת אסיר ממחנה I באיל או נואה, קוויבק, סביבות 1941-1940. החולצה הייתה שייכת לאסיר אלפרד באדר, שהגיע לקנדה על האנייה "סובייסקי" ונכלא למשך 15 חודשים (צילום: ג'סיקה בושי/ באדיבות אלפרד באדר)

יצחק רומאנו, יליד סיאטל שמנהל את מרכז הקהילה היהודית באיסטרן טאונשיפס ובמונטריאול, היה מעורב אז בהבאת התערוכה הזמנית לשרברוק.

רומאנו קיים שביתת רעב של שבועיים – הוא רק שתה מיץ, לדבריו – בדרישה שהעיר תכסה את הוצאות התערוכה. "אני מרגיש שיש עדיין עניין לא סגור בשרברוק, מפני שהעיר הייתה צריכה לממן את הובלת התערוכה. לא היו צריכים להשאיר את המימון ליהודים", הוא אומר לזמן ישראל.

רומאנו קיים שביתת רעב של שבועיים – הוא רק שתה מיץ, לדבריו – בדרישה שהעיר תכסה את הוצאות התערוכה. "אני מרגיש שיש עדיין עניין לא סגור בשרברוק", הוא אמר לזמן ישראל

רומאנו גם מאמין שהעיר צריכה להתנצל על המחנה שפעל בה ולהתקין לוחית זיכרון באתר שבו עמד: "ראש העיר שרברוק ומועצת העיר צריכים להתנצל על שהעיר אפשרה בשטחה את כליאתם של צעירים יהודים שלא הזיקו לאיש, ושמן הראוי היה לאזרח אותם. כל זה קשור לאנטישמיות בקוויבק בתקופה ההיא".

אבל לא כולם מבקשים התנצלות. הרב ארווין שילד, לשעבר אסיר יהודי-גרמני במחנה, שחי היום בטורונטו בגיל 100, לא מוטרד מלוחית זיכרון או מתערוכה. "אני לא חושב על מונומנטים. אנחנו זקוקים רק לחוקי הגירה הוגנים", הוא אומר.

סצנה מחיי המחנה שצייר וולפגנג גרסון בצבעי מים על נייר טואלט, ממחנה N בשרברוק, קוויבק, סביבות 1942-1940. גרסון נתן הרצאות לעמיתיו האסירים במחנות בקוויבק ובאונטריו וצייר על כל מה שהיה בידו בשל המחסור בנייר (צילום: ג'סיקה בושי/ באדיבות משפחת גרסון)
סצנה מחיי המחנה שצייר וולפגנג גרסון בצבעי מים על נייר טואלט, ממחנה N, סביבות 1942-1940. גרסון הרצה לחבריו במחנות בקוויבק ובאונטריו, וצייר על כל מה שמצא בשל מחסור בנייר (צילום: ג'סיקה בושי/ באדיבות משפחת גרסון)
עוד 1,317 מילים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההופעות חוזרות, אבל האמנים בקונפליקט גדול

פרסום ראשון שובם של המופעים מול קהל מצית ויכוח חריף ● מצד אחד, המעריצים ששמחים לרגל הקאמבק ● מצד שני, יש המבקרים את העובדה שמדובר בהופעות למתחסנים בלבד ● וכך נקלע אסף אמדורסקי ללב הסערה כשהחליט להופיע רק בפני בעלי תו ירוק ● אמנים בכירים, ביניהם קורין אלאל, זאב נחמה, רשף לוי וטונה, מפרסמים היום עצומה הקוראת לממשלה לאשר בדיקות מהירות בכניסה לאולמות

עוד 872 מילים

ביטחון תזונתי - מי אחראי?

הגיעה העת להעלות את נושא הביטחון התזונתי על סדר היום הלאומי. מזון הוא "הדלק" שלנו, ולכל אזרח הזכות לנסוע לפחות באוקטן 98, למרות שרבים נוסעים על אוקטן 70 עם נזק ל"מנוע" שלהם, לפעמים בלתי הפיך. במיוחד אם הם ילדים או קשישים.

ברור לכל בר דעת כי זה צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי ויעדי הצמיחה הלאומיים. היעדר ביטחון תזונתי פוגם בתפקוד כלל אזרחי המדינה וביכולת לממש את הפוטנציאל שלהם. הדבר נכון במיוחד באוכלוסיות מוחלשות מרקע חברתי-כלכלי נמוך ובמיוחד אצל ילדים וקשישים.

ברור לכל כי ביטחון תזונתי צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי

בטחון תזונתי לאומי מוגדר כמצב בו קיים מזון בריא ומזין, הזמין לכלל אזרחי המדינה, בדרך שנותנת כבוד לנזקק ולוקחת בחשבון העדפות תרבותיות. בכדי להבטיח בטחון תזונתי במצבי משבר, כמו עכשיו – זמנים של אי-יציבות קשרי הסחר ואספקת מזון הגלובלית – יש לנקוט במספר פעולות חיוניות. אנו קוראים להבטיח את בריאות האוכלוסייה ע"י קביעת המזונות הבסיסיים, הבריאים והחיוניים לשמירה על בטחון תזונתי לאומי ולדאוג לאספקתם הרציפה במחיר שווה לכל נפש.

החוסן הלאומי תלוי, בין היתר, בהקניית ביטחון תזונתי. מדינת ישראל הינה "מדינת אי" שאינה יכולה להיות תלויה בשכנותיה. על כן הינה מחויבת להבטיח חקלאות מקומית וייבוא סדיר שבכוחם לספק למזון באיכות ובכמות ראויה לתקופות ממושכות, וזאת בכדי להתמודד עם תקופות משבר, כמו גם לאפשר הנגשת מזון לכלל תושביה באופן קבוע.

כמה נתונים שצריך לדעת. לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. הסקר האחרון שערך הביטוח הלאומי (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. סקר חדש יפורסם בקיץ אבל ברור שהיום המספרים האלו הם תת-אומדן.

מי שחי בתקציב מצומצם, מצמצם גם באיכות המזון ובריאותו נפגעת. לפני הקורונה משפחה ממוצעת בשני העשירונים התחתונים (אחד מחמש משפחות) הייתה צריכה להוציא כ-65% מהכנסתה על מזון כדי לרכוש את "סל המזון" הבריא המומלץ ע"י משרד הבריאות. בפועל משפחות אלו מוציאות בממוצע רק 42% מההכנסה על מזון, משום שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לצרוך מספיק פירות וירקות יקרים או מקורות חלבון איכותיים (קטניות, בשר ומוצרי חלב). במקום זה מעדיפים מזון זול, מעובד, עתיר קלוריות ודל בערכים תזונתיים. התוצאה היא השמנה, ותחלואה בשיעור גבוה פי כמה מחלקם באוכלוסייה.

לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. סקר הבט"ל האחרון (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. היום ברור שהמספרים האלו הם תת-אומדן

בעקבות משבר הקורונה המצב רק החמיר: 13% מהאוכלוסייה דיווחו כי הם מצמצמים במזון או בארוחות, ו-45% נזקקים לעזרה בהבאת מזון, תרופות ועוד. בכלל האוכלוסייה נצפתה עליה של 40%-70% בדרישה לסיוע במזון מעמותות; כ-50% אוכלים יותר חטיפים וממתקים, ואילו בין 13%-20% אוכלים פחות וחווים מחסור במזון.

לפי נתונים מעמותת "לתת", כ-656,000 משקי בית (22.6%) חווים כעת אי-ביטחון תזונתי, וזה כולל כ-799,000 ילדים (32%), מתוכם 395,000 (15.8%) חווים אי ביטחון תזונתי חמור. עוד לפני הקורונה, סקר בין לאומי של ארגון הבריאות העולמי ואוניברסיטת בר אילן דיווח שכ-10% מילדי ישראל בכיתות ו'-י' דיווחו שיש שהם הולכים לבית הספר או לישון רעבים משום שאין מספיק כסף לאוכל בבית, ולכן – כן, ילדים הולכים לישון רעבים.

מאז הקורונה, מאות אלפי ילדי גן ובית ספר יסודי, שבשגרה מקבלים ארוחה חמה ומזינה בבית הספר, בין השאר כדי לאבטח את תזונתם, הפסיקו לקבל הזנה בשל הסגירות הממושכות של מוסדות החינוך. ממצאים ראשוניים של מחקר שלנו בקרב הורים לילדי בית ספר מוצאים שעל כל משפחה שמקבלת סיוע בהזנה, יש עו שלא מקבלים משום שלא יודעים כיצד לבקש או שנמנעים מלפנות לסיוע בשל תחושת בושה.

האיוולת היא, שלמרות שקיים תקציב הוא לא יושם, משום שאין מנגנון להפעיל את המיזם כאשר בתי הספר סגורים, ולשון החוק לא מזכירה את מטרתה: מתן ביטחון תזונתי לילדים. ככל שלא מציעים פתרונות, הילדים צוברים פערים בריאותיים התפתחותיים וחברתיים שעלולים להיות בלתי הפיכים.

עוד דיווח כי מאז פרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו50% מדווחים על קשיים כלכליים. 25% מדווחים שמצבם סביר לעומת 45% שדיווחו כך לפני שנה. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו. ידוע לפי חוק אנגל (Engel) שככל שיש ירידה בהכנסות, יש עלייה באחוז התקציב המשפחתית שיוצא לצורכי מזון.

מפרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו-50% מדווחים על קשיים כלכליים. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו

מה הממשלה עשתה להסדיר את בעיית אי-ביטחון תזונתי ורעב של ילדים? מי אחראי על הנושא העגום הזה? ומדוע הוא אינו בראש סדר היום הלאומי? בפועל, המצב מזכיר את ימי השופטים, "איש הישר בעיניו יעשה", כשאין יד מכוונת.

בין המשרדים השונים שמעורבים בטיפול בהבאת מזון לנזקקים יש למנות את הרווחה, הבריאות, החינוך, האוצר, הפנים, הביטחון, החקלאות, הכלכלה, המשפטים, המשרד לקידום קהילתי ועוד היד נטויה. משרדים אלה מקיימים ישיבות רבות משותפות עם הרבה רצון טוב אבל אין מנהיגות.

ולמה? ההיסטוריה מלמדת על תפיסות שונות אידיאלוגיות ומערכתיות. האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי ביטוח לאומי והבטחת הכנסות. לעומת אלה, אנשי בריאות הציבור והממונים על תזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלה של  של משרד ממשלתי אחד. כתוצאה מכך, נושא אי הביטחון התזונתי נותר יתום, ואף גורם לא לוקח אחריות.

מה צריך לעשות? קבוצה רחבה של אנשי אקדמיה וארגונים בחברה האזרחית  מציעים את המסגרת האופרטיבית הבאה:

1

להקים ועדת מנכ"לים המשותפת למשרדי הממשלה הרלוונטיים (כנ"ל) לשם קביעת מדיניות ממשלתית סדורה שתדאג לאבטחת הביטחון התזונתי, לזיהוי מכשולים המובילים לאי ביטחון תזונתי, ולמצוא את הדרכים להתמודד עימם. כמו כן, בדיוני הוועדה ישתתפו, לפי העניין, ראש רח"ל (רשות חרום לאומי) נציגים מהשלטון המקומי והרשויות המקומיות כולל מהחברה הערבית, פיקוד העורף, המרכז לביטחון לאומי, קופות החולים, נציגים מהאקדמיה ומהמגזר השלישי.

האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי בט"ל והבטחת הכנסות. אנשי בריאות הציבור והתזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלת משרד ממשלתי אחד

2

הוועדה תוסמך על ידי הממשלה להציע פתרונות מעשיים לטפל בבעיית הביטחון התזונתי כדלקמן:

א. קביעת מנגנוני מיפוי לקבוצות אוכלוסייה בסיכון וגיבוש המלצות לסיוע להן, ותוכניות מניעה ושיקום במצבי אי בטחון תזונתי.

ב. גיבוש תכנית עבודה לאומית רוחבית שתכלול תקציב ייעודי רב-שנתי. יקבעו אבני דרך ויעדים לצמצום אי הביטחון התזונתי.

ג. פיתוח מנגנוני בקרה ומעקב אחר יישום התוכניות, כולל מדדי הצלחה ותפוקה, כדי להבטיח את ביצוע ההמלצות.

ד. הקמת מנגנון הסברה על בחירה ואכילה מזון בריא, מונגש ומותאם לכלל קבוצות האוכלוסייה , וכן שימוש במחקר מלווה שיסייע בגיבוש ההמלצות ואופן ההסברה, ובפרסום מדדים עדכניים (dashboard).

לכולנו עניין בשינוי המצב הנוכחי. אומה הניזונה היטב היא אומה בריאה, היא אומה משגשגת ובת-קיימא.

פרופ' אהרון טרואן הוא חבר סגל בביה"ס למדעי התזונה ובמכון לביוכימיה מדעי המזון ותזונה, בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' טרואן חוקר את השפעת התזונה והמטבוליזם על בריאות המוח ותפקוד קוגניטיבי ובכלל זה את יישום התובנות ממדעי התזונה הבסיסיים והקליניים במדיניות תזונה, בריאות הציבור וביטחון תזונתי. צילום: לואי וייל Louis Weijl

פרופ' (אמריטוס) אליוט בארי, מנהל לשעבר של בית ספר לבריאות הציבור ע''ש בראון של האוניברסיטה העברית. הוא יועץ ל-FAO של ה-UN רומא, בנושא ביטחון תזונתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים

מבלי לעדכן את גלנט - סיכמו נתניהו ואדלשטיין שתלמידי ז'-י' ישובו לבתי הספר בשבוע הבא

לוין: הירי בחבר הכנסת מחייב בדיקה מיוחדת ● איימן עודה פנה לגדי יברקן במליאה: ״הפגנו לצדכם, למה לא גינית את התקפת המשטרה באום אל פחם?״ ● נתניהו הסביר את הפקה פקה - שאשא שאשא: ״התייחסתי לפוליטיקאים ציניים שעושים דה-לגיטימציה לחיסון״ ● מיכאלי: נתניהו מנסה להדביק לנשים את הכישלון - ככה נראה שוביניזם

עוד 33 עדכונים

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

למקרה שפיספסת

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

משהו רקוב בממלכת סקוטלנד

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד. ביום שני ה-22.02 פורסם כי סלמונד, יו"ר "המפלגה הלאומית הסקוטית" — להלן SNP — והשר הראשון של סקוטלנד לשעבר,  מאשים בכירים במפלגתו ומקורבים ליורשתו בתפקידים, השרה הראשונה ניקולה סטרג'ון, בקשירת קשר ובתפירת תיקים נגדו במטרה להפיג את השפעתו הפוליטית.

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד

האשמה של סלמונד היא הפיתול האחרון בעלילה סבוכה במילא, אשר תוסיף דלק לתיאוריות קונספירציה קיימות ועשויה להכתים את ה-SNP חודשים ספורים טרם הבחירות הסקוטיות. בחירות שבסופן אם וכאשר ה-SNP תזכה ברוב בפרלמנט, יש בכוונתה לערוך משאל עם שני על עצמאות מהממלכה המאוחדת.

הסיפור מתחיל באוגוסט 2018, כאשר אלכס סלמונד הוא כבר פוליטיקאי בדימוס, לאחר שהתפטר מהובלת ה-SNP ב-2014, לאחר ההפסד במשאל עם שנערך בספטמבר, ולאחר שהפסיד את מושבו קצר הימים בפרלמנט הבריטי בבחירות 2017. לעיתונות מודלף שממשלת סקוטלנד פתחה בחקירה משמעתית בגין שתי טענות להטרדה מינית נגד סלמונד מצד שתי עובדות במשרדו, המתוארכות לשנת 2013, כשהוא היה השר הראשון של סקוטלנד — לצורך העניין תפקיד המקביל למושל בארה"ב.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות שהשיקה ניקולה סטרג'ון, זכרו את השם, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP אשר נחשבה לבת טיפוחיו. המדיניות החדשה מאפשרת לממשלה לחקור טענות של הטרדה מינית נגד שרים לשעבר, לרבות שרים של ממשלות קודמות, מדיניות שסלמונד טוען שנכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו.

כאשר עצם קיום החקירה מתפרסם, החקירה כבר פועלת מספר חודשים. בעתיד יתגלה שסטרג'ון וגורמים בכירים נוספים, כגון בעלה פיטר מורל מזכ"ל המפלגה וראש הסגל שלה ליז' לויד, היו מעורבים בחקירה וקיימו דיונים לא מתועדים בביתם של סטרג'ון ומורל.

התקנון המיניסטריאלי של סקוטלנד מחייב שכל השיחות הרשמיות עם השרה הראשונה יתועדו בפרוטוקול או בזיכרון דברים, שבהערת צד מעלה שאלות על האם ומתי בני הזוג סטרג'ון ומורל צריכים לדאוג לתיעוד כשהם מדברים ביניהם על עבודה.

שבוע לאחר מכן סלמונד פותח בקמפיין לגיוס כספים להגשת תביעה נגד הממשלה הסקוטית, שלטענתו זיהמה את התהליך ומנעה מצוות ההגנה שלו גישה למידע במטרה להבטיח את אשמתו. תוך יומיים הוא גייס 100 אלף פאונד.

ב-8 ינואר 2019 בית המשפט פוסק לטובת סלמונד וקובע שהממשלה הסקוטית אכן קיימה חקירה מזוהמת ושהיא מינתה חוקר בעל היכרות מוקדמות עם המתלוננות. לסלמונד הוענקו פיצויים בסך חצי מיליון פאונד. במקום סוף הסיפור העלילה מכאן מסתבכת.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות, שהשיקה ניקולה סטרג'ון, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP שנחשבה לבת טיפוחיו. מדיניות שלטענת סלמונד נכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו

ב-24 בינואר סלמונד נעצר על ידי המשטרה והואשם ב-14 עבירות ביניהן: 9 עבירות של תקיפה מינית, 2 עבירות של תקיפה מגונה — מדרג נמוך יותר של תקיפה מינית, ו-2 עבירות של ניסיון לביצוע אונס. 9 מהעבירות, כולל שני הניסיונות לביצוע אונס, בוצעו לכאורה במעון הרשמי.

המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020 וב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת. לאחר הזיכוי הפרלמנט הסקוטי הקים ועדת חקירה פרלמנטרית, במטרה לחקור את תפקודם ומעורבותם של הממשלה הסקוטית, של ניקולה סטרג'ון,  פיטר מורל, ליז' לויד אנשי מטה ועובדי מדינה נוספים, בחקירות סלמונד.

במסגרתה התגלו הדיונים הלא רשמיים בביתם של סטרג'ון ומורל, ובנוסף להם התגלו הודעות ווטסאפ של מורל בהן, לכאורה, הוא היה מעורב בתכלול מאמצים להפעלת לחץ על המשטרה לחתור לכתב אישום, ובשימוש בחומרי חקירה לקמפיין תקשורתי, כשחלק מחומרי החקירה הפלילית הגיעו מהחקירה המשמעתית, ושלכאורה אנשי מנגנון של ה-SNP עסקו בליקוט שמועות ובחיפוש אחר מקרים להבאה למשטרה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית עדיין פעילה וגובה עדויות, ובמקביל מנהלת מלחמה עם הממשלה ומערך התביעה, שמתנהלים בכבדות מעוררת חשד בכל הנוגע להעברת חומרים משפטיים.

מצפייה בחלק מדיוני הוועדה אני יכול לומר שלראות פוליטיקאים, אנשי מנגנון ועובדי מדינה בכירים טוענים באופן סדרתי לחוסר זיכרון, מתבטאים בהסתייגות בלי מסויגת, ומסיטים את כובע "מקבל ההחלטות" לאנשים שונים, היא לא פחות ממדהימה.

גם אם לא הייתה קנוניה, ואכן חסרה מסה קריטית של מידע כדי לבסס שהייתה כזו, יש די והותר מידע כדי להסיק שיש משהו רקוב בממלכת סקוטלנד. המעורבות שאיננה שנויה במחלוקת בהקשר לחקירה המשמעתית נגד סלמונד, מציגה מיזוג שגרתי בין התפקידים והאינטרסים המפלגתיים לממלכתיים.

ב-6 במאי תושבי סקוטלנד ילכו לקלפיות ויבחרו פרלמנט חדש, במערכת בחירות שעשויה להיות גורלית. תוצאותיה יקבעו האם פניה של סקוטלנד לחמש השנים הקרובות יהיו לכיוון עצמאות מהממלכה המאוחדת. אין צל של ספק שה-SNP היא הפייבוריטית להיות הסיעה הגדולה ביותר. השאלה היא האם היא תזכה ברוב מוחלט שיאפשר לה לקדם משאל עם שני, או שמא תאלץ להסתפק בממשלת מיעוט ולספוג עיכוב למשך 5 שנים.

ב-24 בינואר סלמונד נעצר והואשם ב-14 עבירות, בהן: 9 עברות תקיפה מינית, 2 עברות של תקיפה מגונהו-2 עברות של ניסיון לביצוע אונס. המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020. ב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת

שאלה בה דווקא הפרשה סביב אלכס סלמונד, מי שהפך את ה-SNP ממפלגה שולית ואזוטרית למפלגה מרכזית אשר מטרותיה נלקחות ברצינות גמורה והוביל אותה עד סף הניצחון, עם נראטיב "מלחמת האזרחים" העוטף אותה, עשויה להטות את הכף.

יניב בן דוד הוא סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. מתעניין בהיסטוריה והמסורות של הפוליטיקה הבריטית, במערכת הפוליטית לרבות הפוליטיקה הפנימית של ארצות המלכה המאוחדת, הפרישה מהאיחוד האירופי, והמיקצוע של הפוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים
עודכן לפני 33 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-3 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה