גשר גלאטה באיסטנבול בעידן הקורונה, 7 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Emrah Gurel)
"אפילו ארדואן הרודן הפחית משכרו במשבר"

הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

אפקט הקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

תמונות שוקקות חיים שהעלתה היזמית הישראלית, אורלי לוק, לעמוד הפייסבוק שלה מהביקור האחרון באיסטנבול, לא יכלו שלא למשוך את תשומת לבי. אחרי הכל, העם היושב בציון נותר כלוא בגבולות המדינה, ומרבית הישראלים מתעדים את עצמם כשהם מצטופפים באתרי נופש מקומיים, לנוכח החלטת האיחוד האירופי, כולל יוון, לסגור בפנינו את שעריו. פייסבוק מעולם לא נראה לוקלי יותר.

יוצאת מן הכלל היא טורקיה השכנה, שנפתחה בפני תיירים, ובכך הפכה לאחת המדינות הראשונות שהחזירה לפעילות את ענף התיירות שהשתתק בשל מגיפת הקורונה. לתיירים המגיעים לטורקיה מוצעת עתה עסקה מפתה: פטור מבידוד, ובלבד שהגיעו מכמה מדינות נבחרות, שישראל היא אחת מהן.

בהזדמנות הראשונה שנקרתה בדרכה ארזה לוק את המזוודה הוורודה הקטנה שלה וטסה לאיסטנבול. הרומן שלה עם טורקיה התחיל הרבה לפני שידורי הטלנובלה הכלה מאיסטנבול, ונמשך גם אחרי תקופת ההחרמות ההדדיות.

ביומיום מחלקת לוק את חייה בין ישראל, גרמניה וטורקיה, ומשמשת כחברת הנהלה ונציגה ישראלית בראלי מכוניות אירופי, Europa Orient Rally. בארבעת החודשים האחרונים היא נתקעה בישראל ללא בן זוגה שמתגורר בגרמניה, וחיכתה לרגע שהשמיים ייפתחו כדי לשוב ולפגוש אותו.

בניגוד לכל החששות מהצפוי לה עם הנחיתה בטורקיה, מעבר הגבול היה קל ומהיר. "בשדה התעופה באיסטנבול חתמתי על הצהרת בריאות ומדדו לי חום בכניסה, ומיד לאחר מכן כבר הייתי חופשיה לצאת אל העיר", היא מספרת לי בשיחת וידאו מחצר ביתה שבעיירת החוף התיירותית דליאן, כשהיא לבושה בבגד ים, מחויכת, ונראית רחוקה שנות אור ממשבר הקורונה המשתולל בעולם.

הסרטון הזה מוקדש באהבה לחברי מאיר Meir Laloum שדואג באדיקות לקחת אותי לשווקים היפים של צרפת אליהם אני כל כך מתגעגעת. ומאז יש לי חלומות מוזרים שאני טובעת בגבינת ברי נופלת לתוך טארט טאטן ומתעוררת כשלצידי הר של קרואסונים שיצאו הרגע מהתנור????????

פורסם על ידי ‏‎Orly Louk‎‏ ב- יום שני, 10 באוגוסט 2020

כשאני שואלת אותה איזו קבלת פנים מחכה לתיירים שמגיעים לאיסטנבול בתקופה כזו, היא בראש ובראשונה מציינת, שברחוב רואים הרבה פחות אנשים, ולא בטוח שזה רע. "לרוב זרמו פה נחילי אדם עד השעות הקטנות של הלילה. עכשיו זה כבר לא ככה, אבל מי שנמצא פה נראה מאוד שמח", מספרת לוק.

בדומה לנהוג בישראל, גם בטורקיה חלה חובה על השוהים במרחב הציבורי ללבוש מסכה. "ברחוב המרכזי, שדרות איסתיקלאל, יש ניידת משטרה שנוסעת באטיות לאורך הרחוב – הלוך וחזור. בכל פעם שעובר אדם ללא מסכה, השוטרים צופרים ומבקשים באדיבות לשים מסכה. בלי להתנפל על אף אחד ובלי לתת קנסות".

"ברחוב המרכזי, שדרות איסתיקלאל, יש ניידת משטרה שנוסעת לאורך הרחוב, הלוך וחזור. בכל פעם שעובר אדם ללא מסכה, השוטרים צופרים ומבקשים באדיבות לשים מסכה. בלי להתנפל על אף אחד ובלי לתת קנסות"

בתחילת יוני, בתי העסק, המסעדות והחנויות בעיר נפתחו אחרי כשלושה חודשים שבהם היו סגורים, וכך גם השוק הגדול של העיר, האטרקציה תיירותית המרכזית.

רחוב באיסטנבול. חובה ללבוש מסכות במרחב הציבורי בעיר (צילום: אורלי לוק)
רחוב באיסטנבול. חובה ללבוש מסכות במרחב הציבורי בעיר (צילום: אורלי לוק)

הסגר על בני 65 ומעלה

ההסגר בטורקיה החל ב-23 במרץ ונמשך שבוע בלבד לכלל האוכלוסייה, ולילדים עד גיל 18 ההסגר נמשך חודש. עבור אזרחי טורקיה שגילם גבוה מ-65, ההסגר נמשך שלושה חודשים תמימים, וגם עתה חלות על קבוצת הגיל הזו הגבלות, כמו למשל האיסור לצאת לרחוב אחרי השעה 8 בערב ולפני השעה 8 בבוקר.

מבחינת נתוני התחלואה בקורונה, המצב בטורקיה הרבה יותר טוב מאשר בישראל, ביחס לגודל האוכלוסייה: 239,622 חולי קורונה מתוך כ-82 מיליון אזרחים בטורקיה, לעומת 82,324 חולי קורונה ל-8 מיליון אזרחים בישראל.

שיעורי התמותה של חולי הקורונה, כלומר מספר האנשים שמתים מהמחלה ביחס לכל החולים בה, גבוהים יותר בטורקיה (2.4%) לעומת ישראל (0.7%).

עם זאת, שיעור התמותה ל-100,000 אזרחים דומה: 7.08 בטורקיה לעומת 6.68 בישראל (הנתונים מעודכנים ליום א', וניתן להתעדכן בהם כל העת).

לצד העובדה שטורקיה עדיין רחוקה מלהתגבר על הנגיף בצורה מוחלטת, לוק מספרת כי התחושה במדינה היא של סדר וביטחון.

אורלי לוק ובן זוגה בעיירת החוף התיירותית דליאן
אורלי לוק ובן זוגה בעיירת החוף התיירותית דליאן

"יש פה תחושה של כבוד לאזרחי המדינה וגם לתיירים. הרחובות נקיים, הכל מאורגן ויש תחושה של סדר ושהכל מאוד ברור. אין אזרחים שלא מקבלים טיפול ונזרקים לרחובות, כך שלא תראי מקבצי נדבות בטורקיה, למעט פליטים סוריים.

"כתיירת אני מרגישה שמישהו חשב פה על האנשים. אין מצב שאחפש שירותים בעיר ושלא אמצא בקרבתי שירותים מצוחצחים, עם סבון ידיים ונייר טואלט, שתמורת חצי שקל אוכל להשתמש בהם בנוחות.

"אנחנו הישראלים אוהבים לשנוא את ארדואן ולרדת עליו, אבל הוא עושה כאן עבודה לא רעה לעם שלו, הוא הפחית משכרו בתקופת הקורונה, וכך גם שרי הממשלה שלו. איפה בדיוק הממשלה שלנו בהקשר הזה? ארדואן גם הכריז על פתיחת הגנים הציבוריים ואתרי הטבע בחינם לתיירים שמגיעים בתקופה הזו".

"אנחנו הישראלים אוהבים לשנוא את ארדואן ולרדת עליו, אבל הוא עושה כאן עבודה לא רעה לעם שלו, הוא הפחית משכרו בתקופת הקורונה וכך גם שרי הממשלה שלו. איפה בדיוק הממשלה שלנו בהקשר הזה?"

במקום בידוד, בדיקת קורונה טורקית

מנתונים שאספה עבור זמן ישראל רשות שדות התעופה, עולה כי הנחיות הבידוד לא ממש עוצרות את הישראלים מלטוס לטורקיה.

מתחילת יולי יצאו למדינה 12,486 ישראלים, ובכל יום יוצאות מנתב"ג לטורקיה בין 3 ל-7 טיסות, רובן בתפוסה של יותר מ-50%.

כמובן שלא מדובר בהיקפי התיירות של 2019, אז יצאו יותר מ-500 אלף ישראלים לטורקיה, ונרשם שיא ראשון מאז אירועי המרמרה, שבעקבותיהם צנח מספר הישראלים שביקרו בטורקיה לפחות מ-100 אלף בשנה.

חנות בדים בשוק באיסטנבול (צילום: אורלי לוק)
חנות בדים בשוק באיסטנבול (צילום: אורלי לוק)

לוק, שבימי שגרה מארגנת לישראלים טיולי בוטיק לעיירה שבה היא מתגוררת בטורקיה, פועלת עתה לביטול חובת הבידוד של ישראלים בעת חזרתם מטורקיה, וזאת בדומה לפטור מבידוד שניתן לשבים מטורקיה במדינות נוספות בעולם.

היא מפנה אותי לחמדי גובנט, מנהל שדה התעופה הבינלאומי דלאמן, שממוקם בדרום המדינה, ומארח מדי שנה 20 מיליון טיסות, ו-4.5 מילון נוסעים.

גובנט מספר כי ממשלות רוסיה, אוקראינה ובריטניה אינן דורשות בידוד או בדיקת קורונה מאלה החוזרים מטורקיה, ואילו גרמניה דורשת בדיקת קורונה, אך זו נערכת בטורקיה בעלות של 15 יורו, ותוצאותיה מתקבלות בתוך 24 שעות.

חמדי גובנט, מנהל שדה התעופה דלאמן בטורקיה (צילום: אורלי לוק)
חמדי גובנט, מנהל נמה"ת דלאמן (צילום: אורלי לוק)

"לפני כמה שעות שוחחתי עם נציג משרד התיירות הטורקי, והצעתי לו לשוחח עם שגריר ישראל בטורקיה, כדי שיציע למשרד החוץ הישראלי לוותר על חובת הבידוד לחוזרים מטורקיה, ובמקום זאת לבצע אצלנו בדיקות קורונה", אומר גובנט.

אבל נראה כי בשלב זה כדאי להימנע מטיפוח ציפיות. מבדיקה שערכנו מתברר כי יוזמת "בדיקת קורונה במקום בידוד לחוזרים מטורקיה" טרם נבדקה על ידי משרד החוץ הישראלי.

משרד הבריאות הישראלי, מצדו, מבהיר כי בדיקת קורונה אינה מחליפה את הצורך בבידוד בישראל, כך שישראלים החפצים להתאוורר בטורקיה השכנה צרכים להביא בחשבון בידוד של שבועיים עם החזרה לישראל, עד להודעה חדשה.

בימים אלה עובדים בקבינט הקורונה, בשיתוף עם משרדי החוץ והבריאות, על מתווה פתיחת השמים עבור ישראלים למדינות "ירוקות" עם תחלואה נמוכה.

אורלי לוק באיסטנבול (צילום: אורלי לוק)
אורלי לוק באיסטנבול (צילום: אורלי לוק)

רשימת המדינות אינה סגורה ונתונה לשינוי, אך הוזכרו בה יוון, ניו זילנד וקנדה, כאשר אף אחת מהמדינות עדיין לא מוכנה לקבל ישראלים ללא תנאים מוקדמים (כמו הצורך בבידוד, למשל) מכיוון שישראל נחשבת למדינה "אדומה" עם תחלואה גבוהה. טורקיה כלל לא מוזכרת ברשימה, בגלל היותה מדינה "אדומה". אף היא.

בינתיים, אני מפנה לגובנט את השאלה שמטרידה אותי מאז אירועי המרמרה ומשבר השגריר הטורקי, ומבררת עד כמה ארגיש רצויה ובטוחה בטורקיה.

"הטורקים מאוד אוהבים את הישראלים", הוא מכריז בהתלהבות. "התפיסה שיש איבה בין שני העמים היא פוליטית, כי תרבותית אנחנו מאוד מאוד דומים. כאשר ביקרתי פעם בתל אביב הייתי המום מעד כמה שהרגשתי שם בבית מבחינת האוכל, המוזיקה והאנשים שפגשתי. בגלל הקרבה התרבותית הזו, גם מחוץ לטורקיה – למשל, כשגרתי בלונדון – החברים הכי טובים שלי הם תמיד ישראלים".

פורסם על ידי ‏‎Orly Louk‎‏ ב- יום חמישי, 6 באוגוסט 2020

האינטרס הכלכלי מנצח

גם אם קשה יהיה לישראלים להאמין באהבה ללא תנאי של הטורקים אלינו, ברור כי האינטרס הכלכלי מנצח, וכי הם מקבלים את הישראלים בזרועות פתוחות.

ניל יאגמור, אזרחית גרמניה ובעלה עלי מוסרי יאגמור, יליד טורקיה, הם חברים של לוק שמתגוררים בדליאן, ובבעלותם שני בתי מלון, שספגו מכה כלכלית קשה בתקופת הקורונה. עם זאת, בני הזוג נשמעים אופטימיים.

"המלונות היו סגורים שלושה חודשים, אבל הרשויות אפשרו לנו לא לשלם את החשבונות השוטפים, כמו חשמל, ארנונה ומים, ושילמו את שכר העובדים השכירים שלנו", מספר לי עלי מוסרי. "כמו כן, אנחנו יכולים לפנות לקרן ההלוואות הממשלתית, שמציעה הלוואות לעצמאים באחוזי ריבית נמוכים".

הזוג מספר כי התפוסה בבתי המלון שלהם נאמדת כעת ב-50%, ושגם מחיר החדר נחתך והוא עומד עתה על כ-50 דולר ללילה לזוג.

ניל יגמור, ועלי מוסרי יאמגור. שני בתי המלון שלהם היו סגורים במשך שלושה חודשים (צילום: אורלי לוק)
ניל יאגמור, ועלי מוסרי יאגמור. שני בתי המלון שלהם היו סגורים במשך שלושה חודשים (צילום: אורלי לוק)

לוק מוסיפה כי אחת הסיבות שלה לעזוב את ישראל לזמן מה ולהעביר את התקופה הקרובה בטורקיה היא יוקר המחיה. "מה שעולה בארץ 100 שקל, יש פה ברבע מחיר. כשאני הולכת לשוק בדליאן וקונה מכל הבא ליד, פירות, ירקות, בשר וגבינות, אני מוציאה 70 שקל מקסימום. אני לא מאשימה את בעלי העסקים בארץ, כי אני יודעת מה זה להחזיק עסק קטן בישראל, וגם אני נחנקתי.

"לפני שטסתי מישראל עבדתי על פרויקט שוק לילה לאיכרים בנתיב הל"ה. זה היה פרויקט שלם שאמור היה להתקיים בכל יום חמישי בחודשי הקיץ ולהטיב עם החקלאים, האמנים שאמורים להופיע וגם עם תושבי האזור.

"אבל כשהתקבלו ההחלטות על הגבלות התקהלות של יותר מ-20 איש ראיתי שאין שום תקווה לגבי העתיד, ופשוט ארזתי את עצמי ועזבתי.

איסטנבול, אוגוסט 2020 (צילום: אורלי לוק)
איסטנבול, אוגוסט 2020 (צילום: אורלי לוק)

"פה בדילאן, חברים שלי שהם אנשי עסקים פועלים בשיתוף פעולה עם הרשות המקומית, ומקבלים כל הזמן מידע והסברים על ההנחיות, על מה שקורה ועל מה שעתיד לקרות. בארץ יש תחושה של פחד וחוסר ודאות, וגם אין עם מי לדבר.

"אנשי העסקים פועלים בשיתוף פעולה עם הרשות המקומית בטורקיה, ומקבלים כל הזמן מידע והסברים על ההנחיות, על מה שקורה ועל מה שעתיד לקרות. בארץ יש תחושה של חוסר ודאות מוחלטת, וגם אין עם מי לדבר"

"יש למשל פסטיבל שאני מארגנת בנוקדים ושאמור להתקיים בספטמבר, אבל חודש לפני האירוע אין לי מושג מה יעלה בגורלו. אני מנסה לקבל תשובות ופשוט לא מצליחה. העוולות שההתנהלות הזו גורמת לישראלים שרוצים לעבוד ולהתפרנס גדולים הרבה יותר מנגיף הקורונה עצמו".

אורלי לוק
מוכרים בשוק באיסטנבול
עוד 1,381 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

למקרה שפיספסת

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

נתניהו, בקש חנינה או צא לנבצרות

כל מי שמאמין בעקרונות המשטר הדמוקרטי מבין, כי ניהול משפטו של בנימין נתניהו הוא המהלך הראוי ביותר. זו הזירה לבירור העובדתי והמשפטי, לשקילת הראיות ולחריצת הדין. קיום משפט מגלם את עקרון השוויון בפני החוק, ונותן לנאשם את מלוא הבמה להעלות את כל טיעוניו.

במצב הדברים הנורמלי זה הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם ראש הממשלה, באישורו השנוי במחלוקת של בית המשפט העליון, קלע את מדינת ישראל לאנומליה בלתי אפשרית, ההולכת ומקעקעת מדי יום את הסדר החברתי, את יסודות המשטר הדמוקרטי ובסופו של דבר גם את עצם יכולתה של המערכת המשפטית לפעול.

במצב הדברים הנורמלי, ניהול משפט נתניהו הוא הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם רה"מ, באישורו השנוי במחלוקת של ביהמ"ש העליון, קלע את המדינה לאנומליה

במצב דברים משובש זה קיום משפט בעת כהונת הנאשם כראש ממשלה, כאשר שיקוליו של נתניהו מוכתבים על ידי האינטרסים האישיים שלו להימלטות מהדין על חשבון כל שיקול ממלכתי, אינו מאפשר את ניהול ענייני המדינה. זה מביא לכך שבציבור הולך וגדל אין כל אמון בהחלטות שמתקבלות על ידי הנאשם, והדברים מתבטאים בהפגנות שהולכות ומתרחבות לכל חלקי הארץ.

במציאות הבריאותית והביטחונית בה נמצאת מדינת ישראל אלו מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים.

מכאן שהאינטרס החיוני של אזרחי ישראל הוא סילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה ללא דיחוי. כדי להגיע לתוצאה זו יש שתי דרכים העשויות להשתלב זו  בזו.

  1. האחת – קביעה של היועץ המשפטי לממשלה בגיבוי בית המשפט העליון כי נבצר מהנאשם, לנוכח התנהלותו חסרת המעצורים בניגוד עניינים חריף מלכהן בתפקיד ראש הממשלה.
  2. אפשרות נוספת היא שנתניהו יגיש בקשת חנינה והיא תאושר, בכפוף להתניה מפורשת, לפיה יימנע ממנו לכהן במשרה ציבורית כלשהי לכל ימי חייו. כאשר יידע נתניהו כי החלטת נבצרות היא אפשרות ממשית וקרובה, כפי שנכון וראוי, ייתכן מאד שהדבר ימריץ אותו לבקש חנינה על מנת להימנע ממשפט ולהציל עצמו משנות הכלא הארוכות הצפויות לו אם יורשע. האינטרס של אזרחי ישראל בסילוקו של נתניהו צריך להוליך למסקנה, כי בסיטואציה זו אופציית החנינה בתמורה לסילוקו של נתניהו מעמדת השפעה עדיפה לנו, האזרחים, יותר מכל אפשרות אחרת.

קיום המשפט בעת כהונתו הוא מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים

כידוע, לפני יותר מ-30 שנה ניתנה חנינה לאנשי השב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. החנינה ניתנה לפני חקירה, אישום ומשפט, ומנעה פתיחה של מאבק משפטי שעתיד היה לגבות מחיר כבד של חשיפת עניינים ביטחוניים מביכים אותם איימו המעורבים בפרשה לחשוף.

לכאורה, אנשי השירות שהיו מעורבים בעבירות חמורות של המתה, טיוח, הסתרת האמת מרשויות המשפט ועוד שלל עבירות יצאו בלא פגע. האמת היא יותר מורכבת: קריירות נגדעו, האישים המעורבים כמו יוסי גנוסר ואהוד יתום לא יכלו להתמנות למשרות ציבוריות, והכתם הזה רדף ועדיין רודף את המעורבים בפרשה עד עצם היום הזה.

יתר על כן, בבקשות החנינה שהגישו המעורבים הייתה כרוכה הודאה כי ביצעו עבירות על חוקי המדינה, שהרי זהו הבסיס למתן החנינה. בחלוף השנים, דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק שגולמה במעשה החנינה התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון שהתרחש בעקבותיה.

למרות הקושי הכרוך בכך שנתניהו ייצא בלא בירור המשפט ובלא עונש, אם יימצא אשם, דומה כי בחנינה, שכרוכה בה הודאה מפורשת בביצוע עבירות ובהתניה כי נתניהו לא ימונה ולא יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי כלשהו – טמון כעת יתרון כה רב עד שמחירה נראה כיום כעדיף על פני השסע הלאומי אותו הוא מלבה.

בבקשות החנינה שהגישו המעורבים בפרשת קו 300 הייתה כרוכה הודאה בביצוע עבירות. בחלוף השנים דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק, שגולמה במעשה החנינה, התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון

נראה כי זו אפשרות טובה יותר לאזרחי ישראל מהמשך כהונתו, תוך שהוא מעוות כל שיקול ממלכתי לטובת שרידותו האישית. מהלך זה יקרה רק אם יידע נתניהו כי הכרזה על נבצרות היא אפשרות ממשית. זו הדרך בה נכון לנהוג כיום.

יורם יעקובי הוא משקיע הייטק וניהל בעבר את מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. חובב טיולים מושבע, שטייל את כל שביל ישראל, שביל הגולן, שביל ישו, שביל הבנים הדרוזים וסובב רמון.

אלי בכר הוא היועץ המשפטי של שירות הביטחון הכללי לשעבר, וכיום שותף בחברה יזמית. בשנה שעברה רץ את המרתון ראשון בחייו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 614 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 28 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה