החיסון שהציגו הרוסים לקורונה, אוגוסט 2020 (צילום: Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)
"פוטין מוכן להקריב 100 אלף אזרחים"

מאחורי הקלעים של ה"חיסון" הרוסי

האס של פוטין

האם ה"חיסון" הרוסי לקורונה הוא יעיל, מסוכן, או לא קיים? ● רופאה רוסית בכירה מזהירה שלא להתקרב לחיסון, אבל רופאים ומדענים ישראלים - שחלקם מעורבים ביוזמה באמצעות "הדסה" - מספרים סיפור אחר ● "האנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות, ומערכת החיסון שלהם ייצרה נוגדנים" ● "זה בדיוק מה שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'"

האם לשלוח את ההורים שלי, שמתגוררים ברוסיה, להתחסן נגד קורונה? זו השאלה ששאלתי את עצמי בוקר שלאחר פרסום ההודעה הדרמטית של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (יום ג'), על רישום חיסון ראשון בעולם נגד קורונה, "ספוטניק 5", תוך ציון העובדה שהחיסון המדובר אף נוסה על אחת מבנותיו.

בקהילה המדעית במערב הופתעו מהודעתו של פוטין. היא התקבלה במידה רבה של סקפטיות, ולא כבשורה שמשנה את הסדר העולמי, וארגוני התרופות וארגוני הרופאים כבר הביעו את התנגדותם להפצת החיסון. הרי הפיתוח הרוסי נמצא רק בשלב 1, לעומת כמה חברות במערב שכבר נמצאות בשלב 3 המתקדם של פיתוח חיסון, אז איך זה יכול להיות שבכל זאת הרוסים עקפו את כולם בסיבוב?

בין לבין גם התגלה הקשר הישראלי לפיתוח, לפיו בית חולים הדסה שותף למחקר.

גם לאוזניי, ההודעה של פוטין, ובעיקר השם היומרני שנבחר לחיסון "ספוטניק 5" –  מחווה ללוויין (הרוסי) הראשון בחלל, ורמז עבה למירוץ החימוש החדש שהעולם מצוי בו – נשמעו מגלומניים ומעוררי גיחוך. אבל הייתי חייבת לברר מה עומד מאחורי ההודעה, והאם ניתן לסמוך על החיסון הראשון למגפה.

מירוץ נגד השעון

עיני העולם כולו נשואות כיום ל-28 חברות הרשומות בארגון הבריאות העולמי ועובדות במרץ על פיתוח החיסון המיוחל. על פי התיעוד של הארגון, רק 6 חברות בעולם הגיעו לשלב 3 של הניסוי, לעומת המכון הרוסי גמלאיה, שפיתח את החיסון, ונמצא בשלב 1 בלבד. רשימת החברות המעודכנת נמצאת באתר WHO. 

"בעולם שלפני הקורונה, פיתוח חיסון היה לוקח בין 10 ל-15 שנים, כשבכל שלב נדרשו חודשים עד שנים כדי לבדוק את בטיחות החיסון. אבל עכשיו המירוץ הוא נגד השעון, כך שאין הגדרה רגולטורית לפרק הזמן שאמור להימשך כל שלב", מסבירה לי הפרמקולוגית הקלינית ד"ר מרינה צדקין-תמיר, מומחית למניעת זיהומים ולפיתוח תרופות מהמכללה האקדמית רמת גן.

מרינה צדקין-תמיר
מרינה צדקין-תמיר

"צריך גם לזכור שהרוסים לא כפופים להנחיות ה-FDA (ארגון התרופות האמריקאי) כתנאי לקבלת אישור לתרופה, אז או שהם רשמו את החיסון בשלב הראשון של הניסוי הקליני, דבר שלא נעשה עדיין בעולם, או שהם פשוט התקדמו לשלבים 2, 3 ו-4 מבלי לעדכן בכך את ארגון הבריאות העולמי".

על פי צדקין-תמיר, בשלב 1 של פיתוח חיסון מבוצע ניסוי על 10-50 מתנדבים בריאים, שהם גברים לבנים, ולא על נשים, מכיוון שההורמונים של נשים עלולים "לשבש" את הניסוי.

לדבריה, זוהי בדיקת בטיחות, שמטרתה לוודא כי החיסון אינו גורם לאדם ליותר נזק, והיא לא נועדה כדי לבדוק את יעילות החיסון.

בשלב 2 של פיתוח החיסון עורכים ניסוי במספר מצומצם של חולים, כדי לבדוק את מידת היעילות של החיסון, ובמקביל נמשכת בדיקת הבטיחות שלו. השלב השלישי הוא שלב השוואתי של החיסון מול תרופת פלצבו, והוא מבוצע במרכזים רפואיים על מספר גדול יותר של חולים. בשלב 4, שאליו לא הגיעה עדיין אף חברה בעולם, מכינים את החיסון להוצאה לשוק, ובוחנים אותו על אלפי אנשים.

"הרוסים לא כפופים להנחיות ה-FDA כתנאי לקבלת אישור לתרופה, אז או שהם רשמו את החיסון בשלב 1 של הניסוי הקליני, דבר שלא נעשה בעולם, או שהם התקדמו לשלבים 2, 3 ו-4 מבלי לעדכן את ארגון הבריאות העולמי"

"מצד אחד ידוע בעולם המדעי כי ארגון התרופות האמריקאי, שמאשר תקנים לכל העולם המעברי, הוא גוף עם כוח מטורף, שלדעתי כבר מזמן יצא מפרופורציה, ובהחלט הגיע הזמן שמישהו יערער על ההגמוניה שלו", אומרת צדקין-תמיר.

"פוטין משדר, ובצדק, שהוא לא כפוף לגוף הזה, ולא כפוף לאף גוף. הוא ציין שיש לו מערכות רישום ואישור משלו, ושלנוכח העובדה שהוא מתמודד עם מגיפה עולמית הוא יכול לרשום חיסון כבר עכשיו.

"מצד שני, אנחנו לא יודעים כלום על החיסון הרוסי: אין לנו מושג מה תוצאות הניסויים הקליניים, על מי הוא נוסה, וגם לא מה הנוסחה שלו".

היעדר השקיפות בעולם המדעי, ובמיוחד בעולם התרופות, אינה ייחודית רק למשטרים אפלים, לדברי צדקין-תמיר. "במשך כל השנים העולם המדעי היה סגור ומסוגר גם בעולם המערבי. כעת העולם רוצה שקיפות ונשמעת ביקורת רבה.

"החברות מנסות לעשות רושם שהן משתפות פעולה ושהן סולידריות עם ארגון הבריאות העולמי וה-FDA, אבל בפועל כל חברה מנסה לנצח במירוץ הזה, ולגרוף את המעמד היוקרתי ואת סכומי העתק שמתלווים לפיתוח שכזה", היא אומרת.

מהיכרותך עם קהילת המדענים ועם שוק התרופות הרוסיים, האם יש להם יכולת לפתח חיסון יעיל ובטוח בתוך פרק זמן כה קצר?

"ראשית, אני עבדתי פעם מול חברה רוסית שעוסקת באבחונים רפואיים, וראיתי את היכולת של השלטונות שם להושיב אלפי מדענים, כדי שיעבדו יום וליל על פרויקט. מאחר שפוטין מעורב בפרויקט אישית, אני מאמינה שזה קרה גם הפעם.

"שנית, קהילת המדענים ברוסיה, בניגוד לשאר העם, נהנית מפריבילגיות מאוד גדולות בעידן פוטין. הם מקבלים משכורות ופנסיות גבוהות ותקציבי ענק למדע. הם לא רואים את פוטין כרודן, והוא נהנה מנאמנות הקהילה המדעית בארצו.

"ההשערה שלי היא שנוסף על משאבי העתק שהושקעו במירוץ נגד השעון למציאת חיסון, הרוסים גם שיתפו פעולה עם הסינים בפיתוחו. לדעתי, עבר לרוסים מידע על נגיף עצמו ששמור במעבדות בווהאן.

"כשמחברים זאת לתיאוריות הקונספירציה על כך שהסינים ריגלו אחר המידע שיש בארצות הברית על החיסון, כנראה שכך הצליחו הרוסים להשיג את היתרון".

AP Photo/Pavel Golovkin
עובד רפואי מבצע בדיקת קורונה בשדה התעופה במוסקבה, רוסיה. 7 באוגוסט, 2020

טירוף של איש אחד

בשיחה שערכתי אתמול (יום ד') עם ד"ר אנסטסיה ווסילייבה, העומדת בראש האיגוד האלטרנטיבי של רופאים ברוסיה (המזוהה עם איש האופוזיציה המתנגד לפוטין, אלכסיי נבלני), היא אמרה שהאיגוד קורא לאזרחים שלא להתחסן.

"החיסון לא עומד בשום סטנדרטים של ארגון הבריאות העולמי", היא אמרה. "לפי המידע שקיבלנו הוא נוסה על 76 איש בלבד, ולא על אלפים כפי שכל חיסון רשום אמור על פי הכללים. זה נראה לי פשוט טירוף של איש אחד (פוטין, א.ט.א) שמנסה לגרוף את התהילה ולהסית את האש ממה שקורה בימים אלה בבלארוס".

אנסטסיה ווסילייבה (צילום: AP Photo)
אנסטסיה ווסילייבה (צילום: AP Photo)

סווטלנה זבידובה, יו"ר איגוד החברות הזרות שמתמחות בניסויים קליניים ברוסיה, סיפרה לפורבס הרוסי, כי פנתה למשרד הבריאות הרוסי בניסיון לעכב את רישום החיסון, בשל הפרות שבוצעו בפיתוח שלו.

"החיסון לא עומד בשום סטנדרטים של ארגון הבריאות העולמי. על פי המידע שקיבלנו הוא נוסה על 76 איש בלבד, ולא על אלפים כפי שכל חיסון רשום אמור להירשם על פי הכללים. זה נראה לי פשוט טירוף של איש אחד"

בין השאר ציינה זבידובה את העובדה שהמדענים ניסו את התרופה קודם על עצמם, שזו הפרה של הרגולציה הרוסית. בנוסף היא העריכה כי הניסויים נערכו על אוכלוסיות מוחלשות, כגון אסירים, חיילים בסדיר וקטינים, מה שמהווה הפרה של הצהרת הלסינקי לאתיקה רפואית, אך לא הציגה הוכחות לטענה זו.

דבריה מתיישבים עם ההשערה של צדקין-תמיר, לפיה הרוסים ערבבו בין השלבים 2, 3 ו-4, ועשו ניסוי על המונים, מבלי ליידע את ארגון הבריאות העולמי.

מפגינים, חלקם בלארוסים, מחזיקים בכרזות הקוראות לשחרור אסירים פוליטיים, מול שגרירות בלארוס במוסקווה (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
הפגנה לשחרור אסירים פוליטיים מול שגרירות בלארוס במוסקבה (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

הקשר הישראלי

הקשר הישראלי לחיסון, שחשף השבוע פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית חולים הדסה, מאשש את הטענה שהרוסים נמצאים רק בשלב הראשון של הניסוי.

בהודעה שמסר בית החולים לזמן ישראל נכתב:

"שלוחת הדסה במוסקבה הדסה, שהינה בית חולים רשמי של עיריית מוסקבה בתפעולה של הדסה, התבקשה לשלב מחקר קליני פייז 1 בחיסון הרוסי, בקרב תושבי מוסקבה. הדסה נענתה בחיוב לפנייה, ואכן תשתתף במחקר הזה".

עם זאת, פרופ' פולינה סטפנסקי, מומחית לאימונותרפיה ומנהלת מחלקת ההשתלות של שלוחת בית חולים הדסה במוסקבה (בית חולים רשמי של עיריית מוסקווה שמתפעל הדסה), מציינת כי פיתוח החיסון מצוי בשלב מתקדם יותר.

"החיסון הרוסי השלים את שלב 2 של הפיתוח ונכנס כעת לשלב של חיסון המוני – שלב 3, וזאת במקביל לחברות שעושות זאת במערב. ההבדל הוא שבגלל חוקי הרגולציה הייחודיים ברוסיה, החיסון כבר נרשם במשרד הבריאות", היא מסבירה.

פרופ׳ פולינה סטפנסקי, מנהלת המחלקה להשתלות מח עצם ואימונותרפיה בהדסה מוסקווה (צילום: דוברות הדסה)
פרופ׳ פולינה סטפנסקי (צילום: דוברות הדסה)

"החיסון נעזר בטכנולוגיה שבה משתמשים גם בפיתוח החיסון באוקספורד, והוא מבוסס על טכנולוגיה ששימשה גם לחיסון מפני וירוסים אחרים, כמו אבולה ומארס.

"הרוסים לקחו וירוס אנושי, בניגוד לאוקספורד שלקחו וירוס של שימפנזה, הפכו אותו ללא פעיל, ועשו לו הנדסה גנטית. כלומר, הווירוס קודד עם אחד החלבונים של הקורונה, שגורם לתגובה חיסונית של הגוף לנגיף. מדובר בטכניקה ידועה וקיימת, שכבר הוכחה במוסקבה ובעולם".

האם כבר הוכח שהחיסון אפקטיבי?

"החיסון בוצע על מספר קטן של 76 אנשים בלבד. החל מספטמבר יתחילו בחיסון המוני, של מי שעומדים בחזית המגיפה, כלומר מורים ורופאים. הציפייה היא שהחיסון יגרום לגוף לפתח נוגדנים, כך שברגע שהוא יפגוש את הנגיף, האדם לא יחלה בקורונה או לחלופין יגיב למחלה בצורה קלה יותר, כמו בחיסון מפני שפעת".

האם יש לרוסים יתרון אמיתי על העולם, או שהם פשוט יותר אמיצים?

"הבעיה היא שבניגוד למערב הרוסים לא מפרסמים מאמרים בעיתונות מדעית. אנחנו לא יכולים לדעת את כל הממצאים של הניסוי עד כה. זו התרבות כאן.

"אני יודעת שאנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות. אני גם יודעת שבדקו את תגובת מערכת החיסון שלהם, והם ייצרו נוגדנים. אלה בדיוק הדברים שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'.

"הרוסים לקחו וירוס אנושי, בניגוד לאוקספורד שלקחו וירוס של שימפנזה, הפכו אותו ללא פעיל, ועשו לו הנדסה גנטית. מדובר בטכניקה ידועה וקיימת, שכבר הוכחה במוסקבה ובעולם"

"העולם רגיל לסטנדרטים של ארה"ב ואירופה לגבי אישור תרופות, אבל עכשיו, כשאנחנו בפנדמיה עולמית, אני חושבת שזה זכותו של כל אדם להחליט אם הוא מוכן להתחסן או לא, והרוסים בהחלט מאפשרים לאנשים לקבל את ההחלטה הזו. מהיכרותי עם מכון גמלאיי, שהוא מכון ותיק ומרשים מאוד מבחינה מדעית, וממה שהתרשמתי מהמדענים שפיתחו את החיסון, מדובר בחיסון טוב. כל מה שאני קוראת עליו נשמע הגיוני ולא הזוי, כפי מגיבים לכך במערב".

זאב רוטשטיין (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
זאב רוטשטיין (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

מה החלק של הדסה בניסוי?

"השלוחה שלנו, הדסה מדיקל מוסקבה, הייתה בין הראשונים שהחלו לבדוק נוגדנים לקורונה בחולים ברוסיה. חלק מהרופאים שלנו, שאני אישית ראיינתי, עברו התמחות בארץ (לפני סגירת השמיים) והם משתמשים בבינה מלאכותית לניתוח סי.טי ריאות של חולי קורונה. אנחנו בית חולים מוביל במוסקבה בכל הפרויקטים שקשורים לקורונה.

"כעת פנינו דרך השותפים שלנו ברוסיה לרשויות, וביקשנו להיות אחד הגורמים שיעקוב אחר האנשים שיקבלו את החיסון, לאסוף נתונים ולנתח אותם.

"כחלק מכך, האנשים שהשתתפו בניסוי מדווחים על מצבם הבריאותי למדענים מדי יום, דרך אפליקציה מיוחדת, ואחת לכמה ימים הם גם רואים רופא. אני מניחה שגם בשלב השלישי תהיה מערכת איסוף נתונים יעילה".

האם יש כוונה להביא את החיסון לארץ, ולערוך ניסוי שלב 3 של החיסון הרוסי על ישראלים בארץ?

"אני לא רוצה לדבר על דברים שעדיין לא סגורים, אבל אני מאמינה שמבחינה מדעית כולם היו מרוויחים אם ישראל הייתה אתר לניסוי כזה. הרי בפאזה שלישית האדם בעצמו הוא זה שמחליט אם להיכנס לניסוי או לא.

"צריך להגיש בקשה ולעמוד בחוקי הרגולציה הישראלית, לבקש אישור מוועדת הלסינקי בינלאומית, ורק אז אפשר לערוך את הניסוי בארץ, כפי שאנחנו עורכים בהדסה ניסויים שלב שלוש על תרופות בינלאומיות אחרות".

האם הרוסים קיבלו אישור של ועדת הלסינקי לניסוי בשלב 3?

"כן. אני גם יודעת שהרוסים כבר חתמו על הסכם למכירת החיסון לברזיל, ויש בקשות מהעולם למיליארד מנות של חיסון".

האם את תתחסני בשלב הזה של הניסוי?

"אני הייתי שמחה לראות את כל הנתונים, לקרוא את כל המידע, ורק אז אם הכל היה מסביר פנים ובהיר כמו בעלון לצרכן שכבר קראתי, אז כן, אני אתחסן".

אבל מאחר שאתם רוצים לעשות ניסוי על אנשים, באיזה שלב להערכתך תקבלו את כל המידע ותוכלי לקרוא את תוצאות הניסוי?

"רק כשהמשא ומתן יסתיים וניכנס כשותפים לתהליך הפיתוח. כרגע החיסון ניתן לתושבי ואזרחי רוסיה בלבד, כאמור מורים ורופאים".

אחת הביקורות שנמתחו היא שמפתחי החיסון השתמשו באוכלוסיות חלשות לניסויים, כגון אסירים וחיילים. מה את חושבת על זה?

"זה לא נכון. אני מכירה חלק מהאנשים שהשתתפו בפאזה השנייה, והם רגילים, כמוני וכמוך. הם ממש לא אסירים; אנשים צעירים, בריאים ואינטליגנטיים, שקיבלו את כל המידע, וחשבו שחשוב לתרום לפיתוח חיסון ולהגן על החלשים בחברה".

האם יש סכנות לטווח ארוך בחיסון הרוסי?

"תמיד, ובכל חיסון, הסכנה היא שכאשר הגוף ייפגש עם הווירוס עצמו, הזיכרון של הגוף יגרום לתגובה יותר קשה לנגיף מכפי שהיה קורה ללא חיסון. זה הפחד העיקרי וזו בהחלט סכנה, ועד שלא יעבור מספיק זמן ומספיק אנשים יקבלו את החיסון לא נדע את התשובות לכך. אבל זה לא אומר שלכולם תהיה כזו תגובה.

"מי אמר שבחיסונים שמפתחים באנגליה ובארה"ב לא תהיה סכנה לטווח ארוך? הרי אם באנגליה ובארה"ב נכנסים כעת לפאזה שלישית, זה אומר שהחיסונים שלהם יאושרו בטווח של חצי שנה, וזה בהחלט לא הטווח הארוך שאנחנו מדברות עליו. טווח ארוך זה טווח של כמה שנים".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע בישיבת הממשלה, רוסיה, 11 באוגוסט, 2020. כי חיסון נגד קורונה שפותח במדינה נרשם לשימוש, ושאחת מבנותיו כבר חוסנה. 11 באוגוסט 2020 (צילום: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע בישיבת הממשלה, רוסיה, 11 באוגוסט, 2020. כי חיסון נגד קורונה שפותח במדינה נרשם לשימוש, ושאחת מבנותיו כבר חוסנה (צילום: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

ד"ר צדקין-תמיר, האם תעשיית התרופות הרוסית מסוגלת לייצר את החיסון בסטנדרטים אמריקאים?

"בתקופה הסובייטית, רוב התרופות בברית המועצות היו מייצור מקומי, או הגיעו מאירופה המזרחית. החל משנות ה-90 השוק נפתח למערב, והיה אטרקטיבי ובתולי עבור החברות הזרות, לנוכח גודלו העצום והאוכלוסייה המזדקנת שברובה לא נהנתה משירותי רפואה טובים ונגישים. ואולם, בעשור האחרון החלו לייצר גם ברוסיה תרופות בסטנדרט המערבי, אם כי אני לא יודעת עד כמה הרוסים מקפידים לעמוד בכל הסטנדרטים מבחינת סטריליות, למשל. פיתוח חיסון זה לא רק לקבל אישור של משרד הבריאות, שיכול להוות רק חותמת גומי".

האם היית מתחסנת בחיסון הרוסי?

"קשה לי להגיד, אבל כנראה שלא. אני רואה בהחלט את העניין הפוליטי ואת הלחץ שפוטין מצוי בו. מאחר שהוא לא רוצה לראות במשבר הקורונה המוני רוסים רעבים ברחובות, הוא מוכן להקריב לטובת פיתוח החיסון כבר עכשיו מאה אלף אזרחים, כדי שהחיסון יהיה טוב".

וגם את הבת שלו?

"וגם את אמא שלו אם היא הייתה חיה".

עוד 1,932 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 29 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מחר: מפגינים יעלו בשיירה לירושלים למחות בזמן הדיון בכנסת בחוק ההפגנות

מפגינים גם הערב מול בית אשכנזי וגנץ ● החוק אמור להגביל את ההפגנות בזמן הסגר ל-1000 מטר מהבית ● ניצן הורוביץ קורא לעבודה וכחול לבן להתנגד ● יאיר גולן: אל תאמינו לזה שההגבלה תהיה זמנית ● השר זמיר: אמשיך להתנגד להגבלת ההפגנות ● נתניהו הנחה להיערך לטיפול ב-1,500 חולי קורונה במצב קשה עד יום חמישי ● הסגר יימשך כחודש ● כ״ץ: אחזיר חלק מהמשק לעבודה

עוד 12 עדכונים

מיוחד סופו העצוב של הסוף הטוב

מתי ראיתם לאחרונה סדרה או סרט עם סוף טוב, שאחריו חזרתם אל חייכם בתחושה מרוממת רוח שהעולם אולי פגום והחיים אולי קשים, אבל בכל זאת יש תקווה? ● יוצרים ומבקרים בולטים מתמודדים עם השאלות הדרמטיות: האם אנחנו חוזים במותו של הסוף הטוב? האם לגיבור הטוב כבר אין סיכוי יותר לנצח, אפילו בפנטזיה הקולנועית או הטלוויזיונית? ומה כל זה אומר על החיים האמיתיים?

עוד 5,089 מילים ו-1 תגובות

פרספקטיבה הטראומה שעדיין מעצבת את חיינו

יותר מאלף שוטרי משטרת מחוז ירושלים גויסו לאבטחת הביקור במתחם מסגד אל-אקצא (שהוא גם מתחם הר הבית) של יושב ראש האופוזיציה, אריאל שרון ז"ל, במחיצת חברי סיעת הליכוד.

זה היה בספטמבר 2000. לפני 20 שנה בדיוק. אדי הדלק היו באוויר. כישלון ועידת קמפ-דיוויד מיולי 2000 ריחף באוויר. עליית שרון להר הייתה כמובן התגרות לאומנית חמורה. ואז נולדה ההתלקחות. אינתיפאדת אל אקצא. ההתלקחות הישראלית-פלסטינית הכי איומה מאז 1948. קריסה מדינית מובהקת. התלקחות צבאית-ביטחונית מחרידה מאין כמוה.

זה היה בספטמבר 2000. לפני 20 שנה בדיוק. אדי הדלק היו באוויר. כישלון ועידת קמפ-דיוויד מיולי 2000 ריחף באוויר. עליית שרון להר הייתה כמובן התגרות לאומנית חמורה. ואז נולדה ההתלקחות

זה החל ביידוי אבנים מצד הפלסטינים הפגועים והזועמים בהר לעבר שוטרי מג"ב. זה נמשך במותם של מפגינים פלסטינים. וזה התפשט מירושלים המזרחית לגדה המערבית ולרצועת עזה.

לאחר ההפגנות שחלקן הפכו אלימות ולאחר שמפגינים פלסטינים נורו למוות הן בגדה והן ברצועה, החלו גם פיגועי ירי בגדה וברצועה. חזבאללה חטף ושבה 3 חיילי צה"ל בהר-דוב. בדיעבד התברר שהם נהרגו במהלך פעולת חזבאללה.

גופותיהם יושבו רק בינואר 2004 במחיצת שבוי נוסף: אלוף משנה במילואים אלחנן טננבאום שטס למדינה ערבית בעקבות פיתוי כספי פלילי ושם נלכד בידי חזבאללה. גופות 3 חיילי צה"ל מהר-דוב וכן אלחנן טננבוים החי הושבו תמורת שחרור אסירים לבנונים ופלסטינים בישראל לרבות השייח' עוביייד והשייח' מוסטפה דיראני שהחזיק בזמנו בנווט השבוי רון ארד.

אני זוכר שהכרתי אז באולפן טלוויזיה את האב המהמם של אחד מ-3 החטופים המתים. האב היקר כל כך והעדין מאין כמוהו נפטר לפני מספר שנים. יצגתי אז ישראלי ממוצא לבנוני שהורשע במגע עם סוכן זר, ונכלא ל-6 שנות מאסר, מפני שעמד בקשר עם איש חזבאללה בלבנון. הוא לא שוחרר אז בינואר 2004. אני גם זוכר שראיתי בכלא את השייח' כרים עובייד ואת השייח' מוסטפה דיראני.

והייתה לי אז גם לקוחה יהודיה-ישראלית צעירה מאד שנכלאה מפני שסייעה בטמטום לבן זוג פלסטיני לנסות לבצע פיגוע טרור בבת ים. הפיגוע לא צלח למרבה המזל. היא ריצתה 12 שנות מאסר. בן הזוג הפלסטיני נשלח למאסר עולם מפני שרצח נהג מונית ישראלי ליד היישוב מי-עמי בוואדי ערה. מתברר שהוא החל במעשיו המחרידים לאחר שאחיו נורה למוות בשכם מידי חיילי צה"ל.

אני זוכר שהכרתי אז באולפן טלוויזיה את האב המהמם של אחד מ-3 החטופים המתים. האב היקר והעדין מאין כמוהו נפטר לפני מספר שנים. יצגתי אז ישראלי ממוצא לבנוני שהורשע במגע עם סוכן זר, ונכלא ל-6 שנות מאסר

בחזרה לתחילת ההתלקחות הישראלית-פלסטינית בספטמבר 2000: היה גם מעשה לינץ' מזוויע בשני חיילי צה"ל שטעו בדרכם בגדה. שני אזרחים ישראלים נרצחו בעת שביקרו בטול-כרם ושני אזרחים ישראלים נוספים נרצחו בבית לחם. שני מאבטחי המוסד לביטוח לאומי נרצחו בירושלים המזרחית. נער ישראלי תמים פותה להיפגש בגדה עם בגירה פלסטינית שהביאה לרציחתו. ומפגינים פלסטינים רבים בגדה וברצועה נהרגו מאש צה"ל. כולל ילדים. מוחמד א-דורה הוא אחד המפורסמים שבהם אף שלא ברור מי ירה בו למוות בעזה. לפתע היו עשרות הרוגים פלסטינים וישראלים.

באוקטובר 2000 החלה התלקחות גם בתחום מדינת ישראל הריבונית. פלסטינים אזרחי מדינת ישראל יצאו להפגין. ההפגנות היו סוערות. חלקן אלימות. 12 אזרחים ערבים נורו למוות בידי משטרת ישראל. פלסטיני אחד מעזה נהרג גם הוא בתחום מדינת ישראל. וגם אזרח יהודי נהרג מפגיעת אבן.

אלו היו מהומות אוקטובר 2000 שהביאו לכינון ועדת חקירה ממלכתית, שהתמקדה במסקנותיה הסופיות בשילוב בין אפלייתם הממוסדת של האזרחים הפלסטינים לבין הזדהות חלק מהמפגינים עם הפלסטינים בגדה וברצועה, לבין הכעס של רבים בשל ביקור שרון בהר הבית-מתחם אל-אקצא, לבין היבטים נוספים שהולידו את ההתלקחות האיומה בין מדינת ישראל לאזרחיה הערבים.

הועדה התמקדה גם בהתנהלות אישי הציבור הערבים, עמדה על חומרת האפליה המובנית של האזרחים הערבים וקבעה שמשטרת ישראל פעלה פעמים רבות בצורה רשלנית ובלתי מידתית בדרך למותם של אזרחים מפגינים. נקבע שהשר היוצא לביטחון הפנים – פרופסור שלמה בן עמי – לא יוכל עוד לכהן בתפקיד זה בעתיד.

מתנחלים ישראלים נרצחו בפיגועי ירי בגדה. מכונית תופת התפוצצה בחדרה. 2 נרצחים. מכונית תופת שנייה בירושלים. שוב 2 נרצחים. אחת מהן הייתה בתו של חבר הכנסת והשר לשעבר ממפד"ל, הרב יצחק לוי. 2 ישראלים נוספים נרצחו בעקבות פגיעת מכונית תופת באוטובוס בגוש קטיף. כמה ילדים ישראלים שגרו שם הפכו לקטועי רגליים.

באוקטובר 2000 החלה התלקחות גם בישראל הריבונית. פלסטינים אזרחי המדינה יצאו להפגנות סוערות. חלקן אלימות. 12 מהם נורו למוות בידי המשטרה. פלסטיני מעזה נהרג בתחומי המדינה ואזרח יהודי נהרג מאבן

פיגועי תופת בלב הגדה ובלב הרצועה. טבח 10 ישראלים בעמנואל. ירי מאש צלף פלסטיני של 6 חיילי צה"ל במחסום בלב הגדה. רצח התינוקת שלהבת פס ז"ל בלב חברון. רצח תינוק נוסף בגדה בשם יהודה. אני זוכר שראש הממשלה שרון פקד את מסע הלוויה והניח את כף ידו הענקית על גופו הזעיר של התינוק המת. פעוטות ישראלים. פעוטות פלסטינים. אזרחים ישראלים. תושבים פלסטינים. חיילי צה"ל. שוטרי מג"ב. וגם אנשי חמאס, ג'יהאד איסלמי ואש"ף (פת"ח-תנזים). מאות הרוגים.

בשנת 2000 נמנו כ-50 הרוגים ישראלים. בשנת 2001 נמנו כ-200 הרוגים ישראלים. מפני שאז החלו גם פיגועי תופת בלב מדינת ישראל הריבונית: ת"א. ירושלים. חיפה.

בשנת 2002 נמנו 450 ישראלים הרוגים. השנה המחרידה מכל. השנה הקטלנית מכל. בשנת 2003 נמנו כ-200 הרוגים. שנה מחרידה ביותר. שנה קטלנית ביותר. בדיוק כמו בשנת 2001. בשנת 2004 נמנו 150 הרוגים ישראלים. גם זו הייתה שנה מחרידה וקטלנית. מאחר שבשנת 2000 נמנו 50 הרוגים ישראלים ומאחר שגם בשנת הבלימה שהיא שנת 2005 נמנו 50 הרוגים ישראלים, ניתן לדבר על 1100 הרוגים ישראלים במהלך ההתלקחות הישראלית-פלסטינית המזוויעה.

פיגועי תופת בלב ת"א (דיסקוטק, מתחם התחנה המרכזית הישנה, פאב ומועדון לילה). לב ירושלים (אוטובוסים. מסעדה. בית קפה. בית קפה נוסף. מתחם מרכזי בלב העיר. האוניברסיטה העברית בהר הצופים. שכונת בית ישראל החרדית). חיפה (2 מסעדות. 2 אוטובוסים).

וגם בצפון המדינה (בנימינה. הר מירון). מרכז המדינה (לרבות ראשון לציון, חדרה ונתניה. וגם בכפר סבא, פתח תקווה ועפולה) ובדרום: בנמל אשדוד. במתחם התחנה המרכזית באר שבע. פיגועי תופת מחרידים וקטלניים. הגדה המערבית בערה. רצועת עזה רתחה. מדינת ישראל דיממה.

בשנת 2002 נמנו 450 ישראלים הרוגים. השנה המחרידה והקטלנית מכל. בשנת 2003 נמנו כ-200 הרוגים. שנה מחרידה וקטלנית ביותר. בדיוק כמו בשנת 2001. בשנת 2004 נמנו 150 הרוגים ישראלים

התופת במלון פארק במרץ 2002 גבתה 30 נרצחים ישראלים. פיגוע התופת החמור בין השנים 2000-2004. אז החל גם מבצע חומת מגן בגדה שגבה את חייהם של חיילי צה"ל רבים וגם של פלסטינים רבים כמובן.

מדהים לחשוב על כך שבאותו חודש הונחה על השולחן תכנית השלום של הליגה הערבית בעקבות היוזמה הסעודית: הצעת נורמליזציה של כל מדינות ערב עם מדינת ישראל תמורת כינון מדינה פלסטינית בגבולות 1967 תוך תיקוני גבול, חלוקת ירושלים ופתרון סוגיית הפליטים. פתרון שמצטייר כפתרון סביר בין 2 אומות מדממות שהיה נדמה אז שאינן מסוגלות לחדול.

בין השנים 2000-2005 נמנו 1100 אזרחים, חיילים ושוטרים ישראלים הרוגים. אלפי פלסטינים נהרגו. מספרם המשוער נע בין 6000 ל-7000. זו הייתה מלחמה איומה.

על אף שמספר המתים מנגיף הקורונה במדינת ישראל לאורך חצי שנה בלבד בשנת 2020 גבוה יותר ממספר ההרוגים הישראלים מטרור בין השנים 2000-2005, ניכר שהטראומה ההיא עדיין מעצבת את חיינו. השמאל הישראלי דעך ואף שבק חיים.

וגם אם פיגועי התופת נבלמו בתקופת ראש הממשלה אולמרט, הרי שאיום המטרת הרקטות הפך להיות משמעותי יותר ויותר. ודאי מאז שממשל חמאס השתלט על עזה בשנת 2007 ומדינת ישראל הטילה מצור כבד על תושבי הרצועה.

אז אנחנו נמצאים לפתע 20 שנה מאז תחילת ההתלקחות ההיא. ערפאת נפטר בסוף 2004. עבאס ירש אותו. מאז קרו דברים רבים:

היו גם מעשי טבח של ישראלים בפלסטינים (נתן עדן זאדה בשפרעם בשנת 2005. רצח משפחת דוואבשה לרבות עלי התינוק בכפר דומא בידי עמירם בן אוליאל. רוצחי מוחמד אבו חדיר בקיץ 2014).

מדהים לחשוב שבאותו חודש הונחה תכנית השלום של הליגה הערבית בעקבות היוזמה הסעודית: הצעת נורמליזציה של כל מדינות ערב עם מדינת ישראל תמורת כינון מדינה פלסטינית בגבולות 1967

קדימה הוקמה לאחר ההתנתקות הקרקעית מעזה. שרון קרס בסוף 2005 לאחר שהסקרים חזו למפלגה בראשותו 40 מנדטים. אולמרט החליפו. קדימה ניצחה בבחירות 2006 עם 29 מנדטים ואולמרט הוכתר לראש הממשלה. בשנת 2007 החליף פרס את קצב במשכן הנשיא. קצב יהיה הנשיא הראשון שיורשע ויישלח לכלא בגין עבירת האונס הנתעבת. אולמרט יישפט ויורשע וייכלא כעבור שנים בגין עבירות שחיתות שביצע כשר. לפני שהפך לראש ממשלה.

גלעד שליט נשבה בעזה ב-2006 ושוחרר ב-2011.

כתבנו זאת כמעט כבדרך אגב. אבל מדובר בטראומה של ישראלים רבים: הייתה התנתקות קרקעית מרצועת עזה בקיץ שנת 2005. יותר מ-8000 ישראלים נעקרו מרצועת עזה לתחום מדינת ישראל.

בעקבות חטיפת 2 חיילי צה"ל בגבול הישראלי-לבנוני, התלקחה מלחמת לבנון השנייה בין חזבאללה למדינת ישראל בקיץ 2006. איום פיגועי התופת הוחלף באיום המטרת הרקטות. מאז חזבאללה הובס והורתע, אך גם שידרג את מערך הרקטות שלו. ההערכה היא שמדובר ב-150 אלף רקטות שפרושות מטעם חזבאללה לכיוון מדינת ישראל. במלחמת לבנון השנייה נהרגו 121 חיילי צה"ל וכן 44 אזרחים ישראלים. במקביל נהרגו מאות אנשע חזבאללה וגם אזרחים לבנונים.

ישראל הפציצה כור גרעיני סורי ב-2007. ועדת וינוגרד קבעה שהיו כשלים איומים במלחמת לבנון השנייה באותה שנה. מאידך: ועידת אנאפוליס של נובמבר 2007. ניסיון של אולמרט ועבאס לקדם הסדר מדיני בשנת 2008. זה לא צלח. אך אין ספק שעבאס של 2004-2008 אינו ערפאת של 2000-2004. הוא לא רכב מעולם על נמר הטרור.

להפך: עבאס לחם בטרור בצורה נחרצת. גם לאחר שהניסיון להסדר מדיני עם אולמרט לא צלח בשנת 2008. למעשה, תקופת הרשות הפלסטינית בראשות עבאס היא אחת התקופות הכי פחות חמורות מבחינת טרור פלסטיני. אף שהיו גם בשנים הללו מספר גלי טרור. זכור הטבח בישיבת מרכז הרב בלב ירושלים (8 נרצחים ישראלים) בשנת 2008 ומספר פיגועי טרקטור בירושלים בין השנים 2008-2009.

עבאס של 2004-2008 אינו ערפאת של 2000-2004. הוא לא רכב מעולם על נמר הטרור. להפך: עבאס לחם בטרור בצורה נחרצת. גם לאחר שהניסיון להסדר מדיני עם אולמרט לא צלח בשנת 2008

בשנת 2008 הוחזרו גם גופות 2 השבויים המתים שחטיפתם הולידה את מלחמת לבנון השנייה, תמורת שחרור סמיר קונטאר הנורא (שצה"ל התנקש בחייו לאחר מספר שנים, מפני שניסה לכונן רשת של חזבאללה בגולן הסורי). שוחרר גם הישראלי-היהודי שנולד בלבנון, היגר לישראל, הקים משפחה בחולון עם בת זוג מקסימה מחבר העמים ואז נעצר ונאשם והורשע ונכלא בגין מגע עם סוכן חזבאללה. מדובר בנסים נסר שאותו ייצגתי. אמו היהודיה התחתנה עם אב מוסלמי בלבנון והתאסלמה. אחיו הלבנוני תיווך בינו לבין איש חזבאללה, לדאבון הלב. הוא שוחרר אפוא וגורש ללבנון בשנת 2008.

הייתה גם התלקחות איומה בין מדינת ישראל לממשל חמאס ברצועת עזה בדצמבר 2008 (1400 הרוגים פלסטינים מתוכם מאות בלתי חמושים לרבות ילדים). מלחמת עופרת יצוקה. נהרגו גם 10 חיילי צה"ל למרבה הצער.

תחילת 2009: בחירות. נתניהו החליף את אולמרט ב-2009. נתניהו מאז ועד היום.

המשט הטורקי לעזה במאי 2010 הסתיים במותם של 9 אזרחים טורקים בידי הקומנדו הימי הישראלי על סיפון ספינת הסיוע לעזה שנקראה מרמרה. אז קמה גם ועדת חקירה לבחינת ההשתלטות על משט המרמרה, לבחינת חוקיות המצור על עזה ולבחינת דרכי החקירה של חשודים בטרור בידי שב"כ. ועדת טירקל.

35. התנקשות ישראלית בדובאי בשנת 2010 בחיי מחמוד אל מבחוח שהיה ראש מערך הרקטות של חמאס ברצועת עזה. מדובר גם במי שאחראי לחטיפת ורצח שני חיילי צה"ל אבי סספורטס ואילן סעדון זכרם לברכה בשנת 1989. זה היה במהלך האינתיפאדה הראשונה.

טבח בני משפחת פוגל באיתמר בשנת 2011. אחד הדברים הכי מפלצתיים שהיו כאן אי פעם.

הייתה גם התלקחות איומה בין מדינת ישראל לממשל חמאס ברצועת עזה בדצמבר 2008 (1400 הרוגים פלסטינים מתוכם מאות בלתי חמושים לרבות ילדים). מלחמת עופרת יצוקה. נהרגו גם 10 חיילי צה"ל למרבה הצער

האביב הערבי החל במרץ 2011. גם מלחמת האזרחים הסורית האיומה. והייתה מחאה חברתית בקיץ 2011. כי הקיום הכלכלי במדינת ישראל הפך בלתי נסבל בהיעדר הורים עשירים.

התלקחות איומה נוספת בנובמבר 2012 בין מדינת ישראל לממשל חמאס ברצועת עזה. מאות הרוגים פלסטינים לרבות בלתי חמושים רבים.

בחירות 2013. פיגוע נורא באמצעות גרזינים ליד בית כנסת בהר נוף בירושלים. ממשלת האחים לפיד-בנט בראשות נתניהו.

שנת 2014. קיץ. חטיפת 3 בחורי ישיבה ורציחתם האיומה בידי חמאס. רצח נקמה נורא של מוחמד אבו חדיר.

ואז ההתלקחות הכי קטלנית והכי מחרידה בין מדינת ישראל לבין ממשל חמאס ברצועת עזה. קיץ 2014. 68 חיילי צה"ל הרוגים. 6 אזרחים ישראלים הרוגים לרבות פעוט בן 4. וכן 2200 הרוגים פלסטינים שרובם היו בלתי חמושים. מתוכם 551 ילדים ופעוטות פלסטינים. מבצע צוק איתן. המלחמה הישראלית-פלסטינית הכי מחרידה ברצועת עזה.

נזכיר ש-3 אזרחים ישראלים חצו מאז את גבול הרצועה ונכלאו שם. עד היום הם כלואים בעזה. וגם 2 גופות חללי צה"ל טרם הושבו מאז מבצע צוק איתן.

בחירות 2015. גל טרור סכינאות, דריסות וירי בין השנים 2016-2018. פרשת המגנומטרים בשנת 2017. התלקחויות נוספות בין ישראל לעזה לרבות המטרות רקטות תקופתיות.

ושוב: זוועת רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא בגדה. גידולי פרא מהסוג הגזעני הכי מפלצתי בימין הקיצוני הישראלי.

ואז ההתלקחות הכי קטלנית ומחרידה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. קיץ 2014. 68 חיילי צה"ל הרוגים. 6 אזרחים ישראלים הרוגים לרבות פעוט בן 4. 2,200 הרוגים פלסטינים, רובם בלתי מעורבים. מתוכם 551 ילדים ופעוטות פלסטינים

טראמפ החליף את אובמה בעקבות בחירות נובמבר 2016. מערכת היחסים האיומה בין נשיא ארצות הברית היוצא לראש ממשלת ישראל הפכה ליחסי קרבה ותלות בין הנשיא הנכנס לנתניהו. מאידך, נתק נורא בין ראש ממשלת ישראל למפלגה הדמוקרטית. שיעבוד מוחלט לנשיא הרפובליקני הכושל.

הסכם לפיקוח בינלאומי על תכנית הגרעין האיראנית שעוצב בידי אובמה, בוטל בלחץ נתניהו בידי טראמפ. איראן עדיין פועלת לשדרג את תוכניתה הגרעינית. עד היום. וישראל פועלת לסיכול התכנית.

מאות תושבי עזה שנורו למוות בידי צלפים במהלך הפגנות השיבה שפרצו לאחר העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים ונמשכו זמן רב. אלו היו הפגנות שהחלו ב-30 במרץ 2017. הן נמשכו כשנתיים. אלפי פצועים לרבות ילדים קטועי גפיים בגבול הרצועה. צלפי צה"ל ירו למוות במפגינים שלא סיכנו חיים.

ראש ממשלה נאשם שמסרב לפרוש. כתב האישום מתמקד במעשים שבוצעו בעת שכיהן כראש ממשלה. לראשונה מכהן ראש ממשלה נאשם בישראל. הקודם התפטר לפני כתב אישום והורשע במעשים שביצע כשר. לא כראש ממשלה.

עשור של קריסת מדינת הרווחה. מערכות בריאות, חינוך ורווחה שהורעבו. מחירי דיור שנסקו. דור אבוד ללא תקווה כלכלית בהעדר הורים עשירים או ירושה מסבתא. פערים עצומים. מהגבוהים בעולם המערבי. נכים וקשישים מופקרים בדרך כלל. והון עתק שזורם מעניים ומעמד בינוני שקרס לעשירים: שכר דירה. ומשכנתא מופרכת עד גיל 65.

משבר פוליטי חסר תקדים. 3 מערכות בחירות ללא הכרעה. קיטוב כלכלי וסוציולוגי חמור במדינת ישראל. שיסוי יוצא דופן מלמעלה. הסתה נגד מחנה פוליטי שלם, כלי תקשורת, מערכת המשפט, ארגוני זכויות אדם, אקדמיה ועוד. הסתה נגד הציבור הערבי ונבחריו.

התבצרות נאשם על כס ראש הממשלה לאחר 3 מערכות בחירות ללא הכרעה. הוא נותר על הכיסא כנאשם בסיוע גניבת קולות מדהימה. הסכם רוטציה שלעולם לא יקויים. התפשטות נגיף הקורונה. יותר מאלף ומאה מתים בעטיו של הנגיף. סגר ראשון ללא תכנית חילוץ כלכלית.

כעת סגר שני. כישלון כלכלי ורפואי מדהים של ממשלת ישראל. המדינה שממוקמת בתחתית המדינות המתועשות מבחינת היקף הסיוע הכלכלי לאזרחים נפגעי סגר הקורונה. מאות אלפי מובטלים. מאות אלפי עסקים שרוסקו ללא שום תמיכה מהמדינה. יאוש עמוק.

כעת סגר שני. כישלון כלכלי ורפואי מדהים של הממשלה. המדינה ממוקמת בתחתית המדינות המתועשות מהיקף הסיוע הכלכלי לנפגעי הסגר. מאות אלפי מובטלים ועסקים שרוסקו ללא תמיכה מהמדינה. יאוש עמוק

תוכנית טראמפ. כוונת סיפוח מוצהרת. 2 הסכמים מדיניים מפתיעים בין מדינת ישראל לבין איחוד האמירויות ובחריין לאחר הויתור על כוונת הסיפוח.

מחיקת מפלגת העבודה. מחיקת מפד"ל.

המשבר הכלכלי החמור בתולדות המדינה. המשבר הפוליטי והערכי ההרסני בתולדות המדינה.

וחוסר ודאות עמוק לגבי האפשרות לכונן כאן דמוקרטיה ישראלית בשל העמקת הכיבוש ובשל שלטון נתניהו. גם חוסר מוצא כלכלי לרבים שנמשך עשור ויותר וכעת הגיע לשיא השפל בעקבות כשלון ניהול משבר הקורונה.

תזכרו שיש קשר בין הדברים הללו לבין ההתלקחות הישראלית-פלסטינית שהחלה בספטמבר 2000 ונמשכה בין השנים 2000-2004. קשה מאד להחליף שלטון ימני (ודאי מנהיג משסה) בשל הפחד משובו של הטרור.

ההתלקחות בירושלים המזרחית. משם התפשטה ההתלקחות בגדה וברצועה. ואז ההתלקחות במדינת ישראל הריבונית. ההתלקחות בין האזרחים הפלסטינים למדינת ישראל. ולאחר מכן פיגועי התופת בלב ת"א, ירושלים וחיפה. חמאס, ג'יאהד איסלמי ואש"ף. וגם מעשי חזבאללה לרבות חטיפת חיילים.

הישראלים חוששים. הפלסטינים מיואשים. אנו עלולים להפוך למדינת אפרטהייד. השאלה היא אם נוכל להיחלץ מזה. להיחלץ מהכיבוש ללא פיגועי תופת. ללא המטרת רקטות. ללא מוות. ללא דם ואש ותמרות עשן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,462 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טור אישי יום כיפור שלי

"ביום כיפור, אני לובשת לבן, נמנעת מלאכול או לקיים יחסי מין ואינני צריכה אפילו מים - אני כמו מלאך. והמסורת שלי מלמדת אותי שלכל עלה דשא יש מלאך שרוכן אליו ולוחש 'תגדל, תגדל'" ● כוכבת "המפץ הגדול", השחקנית היהודיה-אמריקאית מים ביאליק, בטור אישי מאוד על יהדות ועל משבר הקורונה

עוד 814 מילים ו-1 תגובות

המאבק על זכות ההפגנה טרם הוכרע

אחרי שהממשלה לא הצליחה להעביר את התיקון לחוק שיאפשר איסור על הפגנות המונים, ולמרות שראש הממשלה ניסה בכל מאודו לבלום את ההפגנות בתקנות לשעת חירום, המאבק על זכות ההפגנה עשוי להגיע להכרעה בבג"ץ ● קדימון על עמדתו של בית המשפט בנושא ניתן למצוא בפסק הדין שניתן ביום חמישי האחרון, שפסק לטובת הזכות להפגין מול בית נשיא המדינה ● פרשנות

עוד 1,037 מילים

תגובות אחרונות

המפגינים יצאו מגדרם לגלות אחריות. ואז המשטרה התהפכה

דודי אמסלם כינה אותם "אנרכיסטים מופקרים" ● יולי אדלשטיין קרא לאזרחים לא לקחת מהם דוגמה ● תושב הרחוב יאיר נתניהו תאר את המפגינים כ"שמאלנים מסוממים מפיצים קורונה" ● אמיר בן-דוד בילה אמש חמש שעות בבלפור כדי לברר את האמת ● הוא ראה מפגינים עושים מדיטציה, עוטים מסכות ומתרגלים ריחוק חברתי - עד שהמשטרה פרצה פנימה באלימות יוצאת דופן ● עדות ראייה

עוד 841 מילים ו-8 תגובות

ממונה הקורונה רוני גמזו: סליחה מכל האזרחים על שלא הצלחתי למנוע את הסגר המלא

השר שמולי: ״הממשלה הזאת גורמת לי כאבי בטן כמעט על בסיס יומי״ ● קבוצת אזרחים תעתור לבג״ץ נגד הידוק הסגר ״ממניעים לא ענייניים״ ● יעלון מזהיר מקטסטרופה במגזר החרדי ● מנכ״ל הדסה למשרד האוצר: השארתם אותנו לבד כמו החיילים ביום כיפור ● רובי ריבלין: הדליקו נר למתי הקורונה ● אריה דרעי: הכתר של הקורונה הוא הכתר של בורא עולם ● הרב קניבסקי מגדולי הפוסקים במגזר החרדי: יש להתפלל בחוץ, עם מסיכה ובשמירת מרחק

עוד 24 עדכונים

יהודה גליק יתמודד על נשיאות המדינה

פרסום ראשון חבר הכנסת לשעבר, איש הציונות הדתית-לאומית, החליט לרוץ לתפקיד הנשיא באמונה כי הוא האיש המתאים להביא לאיחוד בעם ● "אני מתגעגע לימים שבהם היינו חברה סולידרית, חברת מופת, שרצינו להיות אור לגויים ולא להיאבק ולשנוא כך אחד את השני", אמר לחברי כנסת איתם שוחח ● גליק סירב להגיב לידיעה

מועמד חדש לנשיאות המדינה: חבר הכנסת לשעבר, הרב יהודה גליק, הודיע לחברי כנסת בימין כי יתמודד על תפקיד נשיא המדינה בקיץ הקרוב. גליק ביקש מבני שיחו לתמוך בו והודיע כי הוא היחידי מבין כל המועמדים שמתאים לתפקיד.

"בראש השנה ישבתי עם עצמי יומיים שלמים והחלטתי שאני רץ", אמר גליק לחברי הכנסת שאיתם שוחח. "אני רואה מה קורה היום בעם. אני כואב את הפירוד והשיסוי. אני מתגעגע לימים שבהם היינו חברה סולידרית, חברת מופת, שרצינו להיות אור לגויים ולא להיאבק ולשנוא כך אחד את השני. אפשר לחזור לשם".

"אני רואה מה קורה היום בעם. אני כואב את הפירוד והשיסוי. אני מתגעגע לימים שבהם היינו חברה סולידרית, חברת מופת, שרצינו להיות אור לגויים ולא להיאבק ולשנוא כך אחד את השני. אפשר לחזור לשם"

גליק, בן 55, איש הציונות הדתית-לאומית היה חבר כנסת בליכוד בין השנים 2019-2016. הוא הגיע כנציג המתנחלים ביהודה ושומרון, אבל התגלה במהירות כאיש שפתוח לכל הדעות והמגזרים, מה שהפך אותו לדמות פופולרית, בעיקר מחוץ לשורות הליכוד.

גליק גינה את החייל אלאור אזריה, בניגוד לכל חבריו בליכוד. הוא עורר עליו כעס בקהילה האורתודוקסית ממנה הגיע כאשר סירב להחרים את התנועה הרפורמית. הוא גם הגן על ראשי תנועת "בצלם", כאשר גורמים בימין ביקשו לשלול מהם את האזרחות.

אם גליק ייבחר, הוא ככל הנראה יהיה הנשיא הראשון שיעלה להר הבית. גליק ידוע במאבקיו העקביים על זכות התפילה היהודית בהר. לאורך עשרות שנים הוא עולה להר הבית, מפגין למרגלותיו, שובת רעב ומתעמת ללא הרף עם המשטרה ורשויות החוק. פעמים רבות הוא הורחק מתחומי ההר.

יהודה גליק מפגין ליד הר הבית ב-2015 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יהודה גליק מפגין ליד הר הבית ב-2015 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

על המאבקים הללו הוא כמעט שילם בחייו. באוקטובר 2014 נורה גליק בירושלים בידי איש הג'יהאד האסלמי ונפצע קשה מאד. ההחלמה שלו נחשבת עד היום בגדר נס.

גם ביום חמישי האחרון הגיע גליק עם אשתו, הדס דיסין, לתקוע בשופר ליד שער הרחמים, ולתבוע שוב את עליית היהודים להר. האירוע הועבר בשידור חי ביוטיוב. גליק ודיסין נקנסו ב-500 שקל כל אחד על הפרת תנאי מגבלות הקורונה, מכיוון ששהו מחוץ לרדיוס קילומטר מביתם. כל ההסברים של גליק שהוא מפגין, כמו כל אחד אחר, נפסלו.

לשאלת זמן ישראל על הכוונה שלו להתמודד לנשיאות ענה גליק, "אין תגובה".

עוד 326 מילים

נתניהו: נעשו טעויות בדרך; האולמות נפתחו במהירות רבה מדי, ייתכן שגם מערכת החינוך

עימותים התגלעו בין שוטרים ומפגינים ● אדלשטיין בקריאה לציבור: "אל תיקחו דוגמה מהמפגינים הערב" ● ממלאת מקום ראש שירותי בריאות הציבור, שרון אלרעי פרייס: אחרי הסגר הנוכחי - הפתיחה תיעשה בשלבים, כשבין כל שלב יחלפו שבועיים-שלושה ● מיקי זוהר: הממשלה הנוכחית חייבת להתפרק בהקדם

עוד 23 עדכונים

איחוד האמירויות ובחריין אינן טורחות אפילו לשלם מס שפתיים של מחויבות לפתרון שתי המדינות, והליגה הערבית מטאטאת את בקשות ההנהגה הפלסטינית הזועמת ● "בעולם הערבי התחולל שינוי פרדיגמטי בסדר היום", אומר שגריר ישראל לשעבר בירדן, ד"ר עודד ערן, "הנושא הפלסטיני ירד בסדר היום הערבי" ● ד"ר קובי מיכאל: "אם ההנהגה הפלסטינית תמשיך להתבסס בעלבונה ולעשות ברוגז, מצבה יהיה רע"

עוד 1,479 מילים

עידן הקורונה וילה בג'ונגל

לפני 14 שנה, אליסה וג'וש רוקסין עזבו את ניו יורק לטובת רואנדה ● כיום הם מנהלים שם מלון מפואר, מתפעלים מהדרך שבה המדינה האפריקאית מתמודדת עם המגפה, ושמחים שהם לא באירופה או בארה"ב ● רוב המקרים המאומתים במדינה, ובסך הכל 4,722 חולים, היו נהגי משאיות שהגיעו מטנזניה, קניה ואוגנדה, וכולם נבדקו והושמו בבידוד, במקרה שהתגלו כנשאים ● עד כה מתו שם רק 27 איש מהנגיף

עוד 1,416 מילים

ראיון "זו לא היסטוריה, זה מה שקורה עכשיו"

תסריטאי-העל אהרן סורקין ("הבית הלבן") מגיע לנטפליקס עם סרט המבוסס על סיפורם האמיתי של מפגינים נגד מלחמת וייטנאם, שנעצרו ונשפטו מסיבות פוליטיות ● בראיון מיוחד לזמן ישראל סורקין מדבר על המעבר לכיסא הבמאי, ועל הקשר בין "משפט השבעה משיקגו" לבין הגזענות בארצות הברית כיום ● "שאלו אותי אם שיניתי את התסריט כדי לשקף את האירועים האחרונים, ועניתי: כמובן שלא, זה העולם שהשתנה כדי לשקף את התסריט"

עוד 1,782 מילים ו-1 תגובות

בהיעדר מענה אמיתי להסכם בין ישראל לבין איחוד האמירויות, בפת"ח ובחמאס משתעשעים ברעיון של שיתוף פעולה ● לבנון שוב בוערת, וגם הקורונה חוזרת ● יש לנו מה ללמוד: במצרים האזרחים מפגינים נגד השליט גם בימי מגפה ● וסעודיה מדביקה פערים תרבותיים בני 90 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,091 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה