החיסון שהציגו הרוסים לקורונה, אוגוסט 2020 (צילום: Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)
"פוטין מוכן להקריב 100 אלף אזרחים"

מאחורי הקלעים של ה"חיסון" הרוסי

האס של פוטין

האם ה"חיסון" הרוסי לקורונה הוא יעיל, מסוכן, או לא קיים? ● רופאה רוסית בכירה מזהירה שלא להתקרב לחיסון, אבל רופאים ומדענים ישראלים - שחלקם מעורבים ביוזמה באמצעות "הדסה" - מספרים סיפור אחר ● "האנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות, ומערכת החיסון שלהם ייצרה נוגדנים" ● "זה בדיוק מה שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'"

האם לשלוח את ההורים שלי, שמתגוררים ברוסיה, להתחסן נגד קורונה? זו השאלה ששאלתי את עצמי בוקר שלאחר פרסום ההודעה הדרמטית של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (יום ג'), על רישום חיסון ראשון בעולם נגד קורונה, "ספוטניק 5", תוך ציון העובדה שהחיסון המדובר אף נוסה על אחת מבנותיו.

בקהילה המדעית במערב הופתעו מהודעתו של פוטין. היא התקבלה במידה רבה של סקפטיות, ולא כבשורה שמשנה את הסדר העולמי, וארגוני התרופות וארגוני הרופאים כבר הביעו את התנגדותם להפצת החיסון. הרי הפיתוח הרוסי נמצא רק בשלב 1, לעומת כמה חברות במערב שכבר נמצאות בשלב 3 המתקדם של פיתוח חיסון, אז איך זה יכול להיות שבכל זאת הרוסים עקפו את כולם בסיבוב?

בין לבין גם התגלה הקשר הישראלי לפיתוח, לפיו בית חולים הדסה שותף למחקר.

גם לאוזניי, ההודעה של פוטין, ובעיקר השם היומרני שנבחר לחיסון "ספוטניק 5" –  מחווה ללוויין (הרוסי) הראשון בחלל, ורמז עבה למירוץ החימוש החדש שהעולם מצוי בו – נשמעו מגלומניים ומעוררי גיחוך. אבל הייתי חייבת לברר מה עומד מאחורי ההודעה, והאם ניתן לסמוך על החיסון הראשון למגפה.

מירוץ נגד השעון

עיני העולם כולו נשואות כיום ל-28 חברות הרשומות בארגון הבריאות העולמי ועובדות במרץ על פיתוח החיסון המיוחל. על פי התיעוד של הארגון, רק 6 חברות בעולם הגיעו לשלב 3 של הניסוי, לעומת המכון הרוסי גמלאיה, שפיתח את החיסון, ונמצא בשלב 1 בלבד. רשימת החברות המעודכנת נמצאת באתר WHO. 

"בעולם שלפני הקורונה, פיתוח חיסון היה לוקח בין 10 ל-15 שנים, כשבכל שלב נדרשו חודשים עד שנים כדי לבדוק את בטיחות החיסון. אבל עכשיו המירוץ הוא נגד השעון, כך שאין הגדרה רגולטורית לפרק הזמן שאמור להימשך כל שלב", מסבירה לי הפרמקולוגית הקלינית ד"ר מרינה צדקין-תמיר, מומחית למניעת זיהומים ולפיתוח תרופות מהמכללה האקדמית רמת גן.

מרינה צדקין-תמיר
מרינה צדקין-תמיר

"צריך גם לזכור שהרוסים לא כפופים להנחיות ה-FDA (ארגון התרופות האמריקאי) כתנאי לקבלת אישור לתרופה, אז או שהם רשמו את החיסון בשלב הראשון של הניסוי הקליני, דבר שלא נעשה עדיין בעולם, או שהם פשוט התקדמו לשלבים 2, 3 ו-4 מבלי לעדכן בכך את ארגון הבריאות העולמי".

על פי צדקין-תמיר, בשלב 1 של פיתוח חיסון מבוצע ניסוי על 10-50 מתנדבים בריאים, שהם גברים לבנים, ולא על נשים, מכיוון שההורמונים של נשים עלולים "לשבש" את הניסוי.

לדבריה, זוהי בדיקת בטיחות, שמטרתה לוודא כי החיסון אינו גורם לאדם ליותר נזק, והיא לא נועדה כדי לבדוק את יעילות החיסון.

בשלב 2 של פיתוח החיסון עורכים ניסוי במספר מצומצם של חולים, כדי לבדוק את מידת היעילות של החיסון, ובמקביל נמשכת בדיקת הבטיחות שלו. השלב השלישי הוא שלב השוואתי של החיסון מול תרופת פלצבו, והוא מבוצע במרכזים רפואיים על מספר גדול יותר של חולים. בשלב 4, שאליו לא הגיעה עדיין אף חברה בעולם, מכינים את החיסון להוצאה לשוק, ובוחנים אותו על אלפי אנשים.

"הרוסים לא כפופים להנחיות ה-FDA כתנאי לקבלת אישור לתרופה, אז או שהם רשמו את החיסון בשלב 1 של הניסוי הקליני, דבר שלא נעשה בעולם, או שהם התקדמו לשלבים 2, 3 ו-4 מבלי לעדכן את ארגון הבריאות העולמי"

"מצד אחד ידוע בעולם המדעי כי ארגון התרופות האמריקאי, שמאשר תקנים לכל העולם המעברי, הוא גוף עם כוח מטורף, שלדעתי כבר מזמן יצא מפרופורציה, ובהחלט הגיע הזמן שמישהו יערער על ההגמוניה שלו", אומרת צדקין-תמיר.

"פוטין משדר, ובצדק, שהוא לא כפוף לגוף הזה, ולא כפוף לאף גוף. הוא ציין שיש לו מערכות רישום ואישור משלו, ושלנוכח העובדה שהוא מתמודד עם מגיפה עולמית הוא יכול לרשום חיסון כבר עכשיו.

"מצד שני, אנחנו לא יודעים כלום על החיסון הרוסי: אין לנו מושג מה תוצאות הניסויים הקליניים, על מי הוא נוסה, וגם לא מה הנוסחה שלו".

היעדר השקיפות בעולם המדעי, ובמיוחד בעולם התרופות, אינה ייחודית רק למשטרים אפלים, לדברי צדקין-תמיר. "במשך כל השנים העולם המדעי היה סגור ומסוגר גם בעולם המערבי. כעת העולם רוצה שקיפות ונשמעת ביקורת רבה.

"החברות מנסות לעשות רושם שהן משתפות פעולה ושהן סולידריות עם ארגון הבריאות העולמי וה-FDA, אבל בפועל כל חברה מנסה לנצח במירוץ הזה, ולגרוף את המעמד היוקרתי ואת סכומי העתק שמתלווים לפיתוח שכזה", היא אומרת.

מהיכרותך עם קהילת המדענים ועם שוק התרופות הרוסיים, האם יש להם יכולת לפתח חיסון יעיל ובטוח בתוך פרק זמן כה קצר?

"ראשית, אני עבדתי פעם מול חברה רוסית שעוסקת באבחונים רפואיים, וראיתי את היכולת של השלטונות שם להושיב אלפי מדענים, כדי שיעבדו יום וליל על פרויקט. מאחר שפוטין מעורב בפרויקט אישית, אני מאמינה שזה קרה גם הפעם.

"שנית, קהילת המדענים ברוסיה, בניגוד לשאר העם, נהנית מפריבילגיות מאוד גדולות בעידן פוטין. הם מקבלים משכורות ופנסיות גבוהות ותקציבי ענק למדע. הם לא רואים את פוטין כרודן, והוא נהנה מנאמנות הקהילה המדעית בארצו.

"ההשערה שלי היא שנוסף על משאבי העתק שהושקעו במירוץ נגד השעון למציאת חיסון, הרוסים גם שיתפו פעולה עם הסינים בפיתוחו. לדעתי, עבר לרוסים מידע על נגיף עצמו ששמור במעבדות בווהאן.

"כשמחברים זאת לתיאוריות הקונספירציה על כך שהסינים ריגלו אחר המידע שיש בארצות הברית על החיסון, כנראה שכך הצליחו הרוסים להשיג את היתרון".

AP Photo/Pavel Golovkin
עובד רפואי מבצע בדיקת קורונה בשדה התעופה במוסקבה, רוסיה. 7 באוגוסט, 2020

טירוף של איש אחד

בשיחה שערכתי אתמול (יום ד') עם ד"ר אנסטסיה ווסילייבה, העומדת בראש האיגוד האלטרנטיבי של רופאים ברוסיה (המזוהה עם איש האופוזיציה המתנגד לפוטין, אלכסיי נבלני), היא אמרה שהאיגוד קורא לאזרחים שלא להתחסן.

"החיסון לא עומד בשום סטנדרטים של ארגון הבריאות העולמי", היא אמרה. "לפי המידע שקיבלנו הוא נוסה על 76 איש בלבד, ולא על אלפים כפי שכל חיסון רשום אמור על פי הכללים. זה נראה לי פשוט טירוף של איש אחד (פוטין, א.ט.א) שמנסה לגרוף את התהילה ולהסית את האש ממה שקורה בימים אלה בבלארוס".

אנסטסיה ווסילייבה (צילום: AP Photo)
אנסטסיה ווסילייבה (צילום: AP Photo)

סווטלנה זבידובה, יו"ר איגוד החברות הזרות שמתמחות בניסויים קליניים ברוסיה, סיפרה לפורבס הרוסי, כי פנתה למשרד הבריאות הרוסי בניסיון לעכב את רישום החיסון, בשל הפרות שבוצעו בפיתוח שלו.

"החיסון לא עומד בשום סטנדרטים של ארגון הבריאות העולמי. על פי המידע שקיבלנו הוא נוסה על 76 איש בלבד, ולא על אלפים כפי שכל חיסון רשום אמור להירשם על פי הכללים. זה נראה לי פשוט טירוף של איש אחד"

בין השאר ציינה זבידובה את העובדה שהמדענים ניסו את התרופה קודם על עצמם, שזו הפרה של הרגולציה הרוסית. בנוסף היא העריכה כי הניסויים נערכו על אוכלוסיות מוחלשות, כגון אסירים, חיילים בסדיר וקטינים, מה שמהווה הפרה של הצהרת הלסינקי לאתיקה רפואית, אך לא הציגה הוכחות לטענה זו.

דבריה מתיישבים עם ההשערה של צדקין-תמיר, לפיה הרוסים ערבבו בין השלבים 2, 3 ו-4, ועשו ניסוי על המונים, מבלי ליידע את ארגון הבריאות העולמי.

מפגינים, חלקם בלארוסים, מחזיקים בכרזות הקוראות לשחרור אסירים פוליטיים, מול שגרירות בלארוס במוסקווה (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
הפגנה לשחרור אסירים פוליטיים מול שגרירות בלארוס במוסקבה (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

הקשר הישראלי

הקשר הישראלי לחיסון, שחשף השבוע פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית חולים הדסה, מאשש את הטענה שהרוסים נמצאים רק בשלב הראשון של הניסוי.

בהודעה שמסר בית החולים לזמן ישראל נכתב:

"שלוחת הדסה במוסקבה הדסה, שהינה בית חולים רשמי של עיריית מוסקבה בתפעולה של הדסה, התבקשה לשלב מחקר קליני פייז 1 בחיסון הרוסי, בקרב תושבי מוסקבה. הדסה נענתה בחיוב לפנייה, ואכן תשתתף במחקר הזה".

עם זאת, פרופ' פולינה סטפנסקי, מומחית לאימונותרפיה ומנהלת מחלקת ההשתלות של שלוחת בית חולים הדסה במוסקבה (בית חולים רשמי של עיריית מוסקווה שמתפעל הדסה), מציינת כי פיתוח החיסון מצוי בשלב מתקדם יותר.

"החיסון הרוסי השלים את שלב 2 של הפיתוח ונכנס כעת לשלב של חיסון המוני – שלב 3, וזאת במקביל לחברות שעושות זאת במערב. ההבדל הוא שבגלל חוקי הרגולציה הייחודיים ברוסיה, החיסון כבר נרשם במשרד הבריאות", היא מסבירה.

פרופ׳ פולינה סטפנסקי, מנהלת המחלקה להשתלות מח עצם ואימונותרפיה בהדסה מוסקווה (צילום: דוברות הדסה)
פרופ׳ פולינה סטפנסקי (צילום: דוברות הדסה)

"החיסון נעזר בטכנולוגיה שבה משתמשים גם בפיתוח החיסון באוקספורד, והוא מבוסס על טכנולוגיה ששימשה גם לחיסון מפני וירוסים אחרים, כמו אבולה ומארס.

"הרוסים לקחו וירוס אנושי, בניגוד לאוקספורד שלקחו וירוס של שימפנזה, הפכו אותו ללא פעיל, ועשו לו הנדסה גנטית. כלומר, הווירוס קודד עם אחד החלבונים של הקורונה, שגורם לתגובה חיסונית של הגוף לנגיף. מדובר בטכניקה ידועה וקיימת, שכבר הוכחה במוסקבה ובעולם".

האם כבר הוכח שהחיסון אפקטיבי?

"החיסון בוצע על מספר קטן של 76 אנשים בלבד. החל מספטמבר יתחילו בחיסון המוני, של מי שעומדים בחזית המגיפה, כלומר מורים ורופאים. הציפייה היא שהחיסון יגרום לגוף לפתח נוגדנים, כך שברגע שהוא יפגוש את הנגיף, האדם לא יחלה בקורונה או לחלופין יגיב למחלה בצורה קלה יותר, כמו בחיסון מפני שפעת".

האם יש לרוסים יתרון אמיתי על העולם, או שהם פשוט יותר אמיצים?

"הבעיה היא שבניגוד למערב הרוסים לא מפרסמים מאמרים בעיתונות מדעית. אנחנו לא יכולים לדעת את כל הממצאים של הניסוי עד כה. זו התרבות כאן.

"אני יודעת שאנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות. אני גם יודעת שבדקו את תגובת מערכת החיסון שלהם, והם ייצרו נוגדנים. אלה בדיוק הדברים שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'.

"הרוסים לקחו וירוס אנושי, בניגוד לאוקספורד שלקחו וירוס של שימפנזה, הפכו אותו ללא פעיל, ועשו לו הנדסה גנטית. מדובר בטכניקה ידועה וקיימת, שכבר הוכחה במוסקבה ובעולם"

"העולם רגיל לסטנדרטים של ארה"ב ואירופה לגבי אישור תרופות, אבל עכשיו, כשאנחנו בפנדמיה עולמית, אני חושבת שזה זכותו של כל אדם להחליט אם הוא מוכן להתחסן או לא, והרוסים בהחלט מאפשרים לאנשים לקבל את ההחלטה הזו. מהיכרותי עם מכון גמלאיי, שהוא מכון ותיק ומרשים מאוד מבחינה מדעית, וממה שהתרשמתי מהמדענים שפיתחו את החיסון, מדובר בחיסון טוב. כל מה שאני קוראת עליו נשמע הגיוני ולא הזוי, כפי מגיבים לכך במערב".

זאב רוטשטיין (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
זאב רוטשטיין (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

מה החלק של הדסה בניסוי?

"השלוחה שלנו, הדסה מדיקל מוסקבה, הייתה בין הראשונים שהחלו לבדוק נוגדנים לקורונה בחולים ברוסיה. חלק מהרופאים שלנו, שאני אישית ראיינתי, עברו התמחות בארץ (לפני סגירת השמיים) והם משתמשים בבינה מלאכותית לניתוח סי.טי ריאות של חולי קורונה. אנחנו בית חולים מוביל במוסקבה בכל הפרויקטים שקשורים לקורונה.

"כעת פנינו דרך השותפים שלנו ברוסיה לרשויות, וביקשנו להיות אחד הגורמים שיעקוב אחר האנשים שיקבלו את החיסון, לאסוף נתונים ולנתח אותם.

"כחלק מכך, האנשים שהשתתפו בניסוי מדווחים על מצבם הבריאותי למדענים מדי יום, דרך אפליקציה מיוחדת, ואחת לכמה ימים הם גם רואים רופא. אני מניחה שגם בשלב השלישי תהיה מערכת איסוף נתונים יעילה".

האם יש כוונה להביא את החיסון לארץ, ולערוך ניסוי שלב 3 של החיסון הרוסי על ישראלים בארץ?

"אני לא רוצה לדבר על דברים שעדיין לא סגורים, אבל אני מאמינה שמבחינה מדעית כולם היו מרוויחים אם ישראל הייתה אתר לניסוי כזה. הרי בפאזה שלישית האדם בעצמו הוא זה שמחליט אם להיכנס לניסוי או לא.

"צריך להגיש בקשה ולעמוד בחוקי הרגולציה הישראלית, לבקש אישור מוועדת הלסינקי בינלאומית, ורק אז אפשר לערוך את הניסוי בארץ, כפי שאנחנו עורכים בהדסה ניסויים שלב שלוש על תרופות בינלאומיות אחרות".

האם הרוסים קיבלו אישור של ועדת הלסינקי לניסוי בשלב 3?

"כן. אני גם יודעת שהרוסים כבר חתמו על הסכם למכירת החיסון לברזיל, ויש בקשות מהעולם למיליארד מנות של חיסון".

האם את תתחסני בשלב הזה של הניסוי?

"אני הייתי שמחה לראות את כל הנתונים, לקרוא את כל המידע, ורק אז אם הכל היה מסביר פנים ובהיר כמו בעלון לצרכן שכבר קראתי, אז כן, אני אתחסן".

אבל מאחר שאתם רוצים לעשות ניסוי על אנשים, באיזה שלב להערכתך תקבלו את כל המידע ותוכלי לקרוא את תוצאות הניסוי?

"רק כשהמשא ומתן יסתיים וניכנס כשותפים לתהליך הפיתוח. כרגע החיסון ניתן לתושבי ואזרחי רוסיה בלבד, כאמור מורים ורופאים".

אחת הביקורות שנמתחו היא שמפתחי החיסון השתמשו באוכלוסיות חלשות לניסויים, כגון אסירים וחיילים. מה את חושבת על זה?

"זה לא נכון. אני מכירה חלק מהאנשים שהשתתפו בפאזה השנייה, והם רגילים, כמוני וכמוך. הם ממש לא אסירים; אנשים צעירים, בריאים ואינטליגנטיים, שקיבלו את כל המידע, וחשבו שחשוב לתרום לפיתוח חיסון ולהגן על החלשים בחברה".

האם יש סכנות לטווח ארוך בחיסון הרוסי?

"תמיד, ובכל חיסון, הסכנה היא שכאשר הגוף ייפגש עם הווירוס עצמו, הזיכרון של הגוף יגרום לתגובה יותר קשה לנגיף מכפי שהיה קורה ללא חיסון. זה הפחד העיקרי וזו בהחלט סכנה, ועד שלא יעבור מספיק זמן ומספיק אנשים יקבלו את החיסון לא נדע את התשובות לכך. אבל זה לא אומר שלכולם תהיה כזו תגובה.

"מי אמר שבחיסונים שמפתחים באנגליה ובארה"ב לא תהיה סכנה לטווח ארוך? הרי אם באנגליה ובארה"ב נכנסים כעת לפאזה שלישית, זה אומר שהחיסונים שלהם יאושרו בטווח של חצי שנה, וזה בהחלט לא הטווח הארוך שאנחנו מדברות עליו. טווח ארוך זה טווח של כמה שנים".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע בישיבת הממשלה, רוסיה, 11 באוגוסט, 2020. כי חיסון נגד קורונה שפותח במדינה נרשם לשימוש, ושאחת מבנותיו כבר חוסנה. 11 באוגוסט 2020 (צילום: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע בישיבת הממשלה, רוסיה, 11 באוגוסט, 2020. כי חיסון נגד קורונה שפותח במדינה נרשם לשימוש, ושאחת מבנותיו כבר חוסנה (צילום: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

ד"ר צדקין-תמיר, האם תעשיית התרופות הרוסית מסוגלת לייצר את החיסון בסטנדרטים אמריקאים?

"בתקופה הסובייטית, רוב התרופות בברית המועצות היו מייצור מקומי, או הגיעו מאירופה המזרחית. החל משנות ה-90 השוק נפתח למערב, והיה אטרקטיבי ובתולי עבור החברות הזרות, לנוכח גודלו העצום והאוכלוסייה המזדקנת שברובה לא נהנתה משירותי רפואה טובים ונגישים. ואולם, בעשור האחרון החלו לייצר גם ברוסיה תרופות בסטנדרט המערבי, אם כי אני לא יודעת עד כמה הרוסים מקפידים לעמוד בכל הסטנדרטים מבחינת סטריליות, למשל. פיתוח חיסון זה לא רק לקבל אישור של משרד הבריאות, שיכול להוות רק חותמת גומי".

האם היית מתחסנת בחיסון הרוסי?

"קשה לי להגיד, אבל כנראה שלא. אני רואה בהחלט את העניין הפוליטי ואת הלחץ שפוטין מצוי בו. מאחר שהוא לא רוצה לראות במשבר הקורונה המוני רוסים רעבים ברחובות, הוא מוכן להקריב לטובת פיתוח החיסון כבר עכשיו מאה אלף אזרחים, כדי שהחיסון יהיה טוב".

וגם את הבת שלו?

"וגם את אמא שלו אם היא הייתה חיה".

עוד 1,932 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

למקרה שפיספסת

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

נתניהו, בקש חנינה או צא לנבצרות

כל מי שמאמין בעקרונות המשטר הדמוקרטי מבין, כי ניהול משפטו של בנימין נתניהו הוא המהלך הראוי ביותר. זו הזירה לבירור העובדתי והמשפטי, לשקילת הראיות ולחריצת הדין. קיום משפט מגלם את עקרון השוויון בפני החוק, ונותן לנאשם את מלוא הבמה להעלות את כל טיעוניו.

במצב הדברים הנורמלי זה הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם ראש הממשלה, באישורו השנוי במחלוקת של בית המשפט העליון, קלע את מדינת ישראל לאנומליה בלתי אפשרית, ההולכת ומקעקעת מדי יום את הסדר החברתי, את יסודות המשטר הדמוקרטי ובסופו של דבר גם את עצם יכולתה של המערכת המשפטית לפעול.

במצב הדברים הנורמלי, ניהול משפט נתניהו הוא הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם רה"מ, באישורו השנוי במחלוקת של ביהמ"ש העליון, קלע את המדינה לאנומליה

במצב דברים משובש זה קיום משפט בעת כהונת הנאשם כראש ממשלה, כאשר שיקוליו של נתניהו מוכתבים על ידי האינטרסים האישיים שלו להימלטות מהדין על חשבון כל שיקול ממלכתי, אינו מאפשר את ניהול ענייני המדינה. זה מביא לכך שבציבור הולך וגדל אין כל אמון בהחלטות שמתקבלות על ידי הנאשם, והדברים מתבטאים בהפגנות שהולכות ומתרחבות לכל חלקי הארץ.

במציאות הבריאותית והביטחונית בה נמצאת מדינת ישראל אלו מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים.

מכאן שהאינטרס החיוני של אזרחי ישראל הוא סילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה ללא דיחוי. כדי להגיע לתוצאה זו יש שתי דרכים העשויות להשתלב זו  בזו.

  1. האחת – קביעה של היועץ המשפטי לממשלה בגיבוי בית המשפט העליון כי נבצר מהנאשם, לנוכח התנהלותו חסרת המעצורים בניגוד עניינים חריף מלכהן בתפקיד ראש הממשלה.
  2. אפשרות נוספת היא שנתניהו יגיש בקשת חנינה והיא תאושר, בכפוף להתניה מפורשת, לפיה יימנע ממנו לכהן במשרה ציבורית כלשהי לכל ימי חייו. כאשר יידע נתניהו כי החלטת נבצרות היא אפשרות ממשית וקרובה, כפי שנכון וראוי, ייתכן מאד שהדבר ימריץ אותו לבקש חנינה על מנת להימנע ממשפט ולהציל עצמו משנות הכלא הארוכות הצפויות לו אם יורשע. האינטרס של אזרחי ישראל בסילוקו של נתניהו צריך להוליך למסקנה, כי בסיטואציה זו אופציית החנינה בתמורה לסילוקו של נתניהו מעמדת השפעה עדיפה לנו, האזרחים, יותר מכל אפשרות אחרת.

קיום המשפט בעת כהונתו הוא מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים

כידוע, לפני יותר מ-30 שנה ניתנה חנינה לאנשי השב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. החנינה ניתנה לפני חקירה, אישום ומשפט, ומנעה פתיחה של מאבק משפטי שעתיד היה לגבות מחיר כבד של חשיפת עניינים ביטחוניים מביכים אותם איימו המעורבים בפרשה לחשוף.

לכאורה, אנשי השירות שהיו מעורבים בעבירות חמורות של המתה, טיוח, הסתרת האמת מרשויות המשפט ועוד שלל עבירות יצאו בלא פגע. האמת היא יותר מורכבת: קריירות נגדעו, האישים המעורבים כמו יוסי גנוסר ואהוד יתום לא יכלו להתמנות למשרות ציבוריות, והכתם הזה רדף ועדיין רודף את המעורבים בפרשה עד עצם היום הזה.

יתר על כן, בבקשות החנינה שהגישו המעורבים הייתה כרוכה הודאה כי ביצעו עבירות על חוקי המדינה, שהרי זהו הבסיס למתן החנינה. בחלוף השנים, דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק שגולמה במעשה החנינה התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון שהתרחש בעקבותיה.

למרות הקושי הכרוך בכך שנתניהו ייצא בלא בירור המשפט ובלא עונש, אם יימצא אשם, דומה כי בחנינה, שכרוכה בה הודאה מפורשת בביצוע עבירות ובהתניה כי נתניהו לא ימונה ולא יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי כלשהו – טמון כעת יתרון כה רב עד שמחירה נראה כיום כעדיף על פני השסע הלאומי אותו הוא מלבה.

בבקשות החנינה שהגישו המעורבים בפרשת קו 300 הייתה כרוכה הודאה בביצוע עבירות. בחלוף השנים דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק, שגולמה במעשה החנינה, התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון

נראה כי זו אפשרות טובה יותר לאזרחי ישראל מהמשך כהונתו, תוך שהוא מעוות כל שיקול ממלכתי לטובת שרידותו האישית. מהלך זה יקרה רק אם יידע נתניהו כי הכרזה על נבצרות היא אפשרות ממשית. זו הדרך בה נכון לנהוג כיום.

יורם יעקובי הוא משקיע הייטק וניהל בעבר את מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. חובב טיולים מושבע, שטייל את כל שביל ישראל, שביל הגולן, שביל ישו, שביל הבנים הדרוזים וסובב רמון.

אלי בכר הוא היועץ המשפטי של שירות הביטחון הכללי לשעבר, וכיום שותף בחברה יזמית. בשנה שעברה רץ את המרתון ראשון בחייו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 614 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה