סערת המטוסים לאיחוד האמירויות

גנץ שלח מכתב זועם לנתניהו עקב שיחה שקיים עם מפקד חיל האוויר בתחילת יולי ללא ידיעתו

טוען לעקיפת סמכות ● גורמי בטחון טוענים כי הדבר חושף את נתניהו ● אלפים בהפגנות תמיכה בנאנסת באילת ברחבי הארץ ● פרטיה של הנערה דלפו לרשת - המשטרה רוצה להעבירה לדירת מסתור ● פיצוץ בקבינט הקורונה, גמזו הציג נתונים קשים ● שר החוץ של האמירויות: ביקשנו את המטוסים לפני שש שנים ● מאות בלבד הגיעו להפגין בעד נתניהו מול בלפור ● ח״כים זעמו על מעצר ח״כ מיש עתיד במאהל בלפור למרות חסינותו

בנימין נתניהו בביקור בטייסת מטוסי ה-F-35 של חיל האוויר (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
עמוס בן גרשום/לע"מ
בנימין נתניהו בביקור בטייסת מטוסי ה-F-35 של חיל האוויר
07:15 עריכה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אישר הלילה שבאיחוד האמירויות מעוניינים לרכוש מטוסי אף-35: "יש להם את הכסף, והם רוצים להזמין לא מעט מטוסים". ב"ניו יורק טיימס" פורסם כי ממשל טראמפ פועל לקדם עסקה למכירת מטוסים ורחפנים מתקדמים לאמירתים.

07:26 עריכה

לפי סקר, שפורסם הבוקר ב"מעריב", הרשימות, שהרכיבו את בלוק המפלגות – הליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – זוכות ל-63 מנדטים.

הסקר נערך על ידי פאנלס פוליטיקס בקרב 527 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

07:53 עריכה

בליכוד הציעו לכחול לבן "לדלג" על אישור תקציב המדינה לשנת 2020 ולעבור הישר לאישור תקציב 2021 – כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן. לפי ההצעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל להביא לבחירות כשהוא נשאר בתפקידו במרץ הקרוב – מסיבה זו נוטים בכחול לבן לדחות את ההצעה.

08:02 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ אמר אמש בישיבת סיעה שראש הממשלה נתניהו עלול להוביל את ישראל "לבחירות איומות". עוד אמר ראש הממשלה החליפי: "דבר לא מצריך בחירות. בימים האחרונים קיימנו מגעים עם הליכוד מתוך מוכנות אמיתית למנוע בחירות ולמצוא פתרון שישרת את מדינת ישראל. אני לא באתי לפתור בעיות אישיות של אף אחד – הנכונות שלנו לפשרות תהיה רק על בסיס קיום ההסכם שנחתם והצרכים של מדינת ישראל".

גנץ הוסיף: "בניגוד לאחרים, אנחנו לא משחקים פוקר על חשבון אזרחי ישראל".

08:57 עריכה

בכחול לבן מגבשים מתווה פשרה בסוגיית מינוי אנשי אכיפת החוק. לפי דיווח של מיכאל האוזר טוב בגלי צה"ל, תימשך הקפאת איוש המשרות עד שיגובש מנגנון מוסכם, להוציא פרקליט המדינה – שלו ימונה ממלא מקום שיחליף את אביחי מנדלבליט.

09:10 עריכה

במערכת הפוליטית מגנים ומביעים זעזוע מהדיווחים על אונס של נערה בת 16 בידי עשרות גברים.

09:59 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לא עוד שלום תמורת דמעות. הגיע הזמן לשלום תמורת שלום". בחשבונותיו ברשתות החברתיות כתב נתניהו, ש"אף יהודי לא יפונה מביתו".

10:20 עריכה

הממונה על המאבק בקורונה, פרופסור רוני גמזו, צפוי להציג היום בפני קבינט הקורונה תוכנית מפורטת – אך עדיין לא מגובשת סופית – הכוללת, לפי מספר דיווחים, הטלת סגר על הציבור. אם יוטל סגר – אותו מגדיר גמזו כ"ריסון הדוק" – הדבר ייעשה, על פי הערכות, בתקופת חגי תשרי.

לפי התוכנית המתגבשת, הפעילות במגזר הפרטי והציבורי תצומצם. בתי מלון, מסעדות ובתי כנסת ייסגרו. גם פעילות התחבורה הציבורית תוגבל.

ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, יציג בישיבה סקירה של מצב התחלואה. הוא צפוי להמליץ לקבינט לתמוך בהטלת סגר.

10:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ הצטרפו הבוקר לגינויים על אודות האונס שאירע באילת.

11:13 עריכה

שתי הפגנות, בעד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגדו – ייערכו הערב בירושלים. לתומכי נתניהו הותר להפגין באזור שעד כה מחו מתנגדיו, שייאלצו להתפנות מהמקום.

11:31 עריכה

בג"ץ דחה את העתירות נגד החלטת הכנסת לבחור שני נציגים של הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים, ללא ייצוג לאופוזיציה. שופטי בית המשפט העליון יצחק עמית, דפנה ברק-ארז וענת ברון דחו פה אחד את שלוש העתירות בנושא והותירו את הבחירה בצבי האוזר ואסנת מארק על כנה.

העותרים התבססו על "מנהג חוקתי", שלדבריהם, היה נהוג לתת ייצוג בוועדה לסיעות האופוזיציה. "הכרה במנהג חוקתי" – כתבו השופטים בפסק הדין – "אינה מיתרגת לאפשרות לאוכפו באמצעות צו שיפוטי".

• תקציר פסק הדין
• ההחלטה המלאה של בג"ץ

13:03 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ ושר החינוך יואב גלנט סיכמו על מתווה תקציבי של 1.15 מיליארד שקלים עבור התוכניות לחינוך משלים, ובכללן הצהרונים, היל"ה, קרב והשירות הלאומי.

13:37 עריכה

במערכת הפוליטית מוסיפים לגנות ולהביע זעזוע בעקבות הדיווחים על האונס שבוצע בנערה בת 16 באילת. יושב ראש הוועדה למעמד האישה, עודד פורר, קרא לראש הממשלה נתניהו לתקצב תוכניות למניעת אלימות במשפחה.

13:44 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר הרווחה איציק שמולי החליטו שחוק המצלמות בפעוטונים ייכנס לתוקפו ב-1 בספטמבר.

13:49 עריכה

שוטרים החלו להיערך לפינוי מאהל מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת הפגנת תמיכה בו, שתיערך הערב בכיכר פריז בירושלים.

14:04 עריכה

מרכז השלטון המקומי הודיע שאם לא יימצא פתרון תקציבי – מערכת החינוך תושבת ב-1 בספטמבר.

14:35 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין: "אנחנו כרגע לא מגיעים לקבינט הקורונה עם מגבלות נוספות". אדלשטיין אמר את הדברים בבית החולים אסותא באשדוד. קבינט הקורונה יתכנס היום בשעה 16:00 אחר הצהריים.

שר הבריאות דיבר גם על האונס באילת: 

14:57 עריכה
15:02 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה הנחה היום את מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה להגיש בימים הקרובים בקשה לדיון נוסף ביחס לפסק הדין שניתן בעניין הריסת בית המחבל שביצע בחודש מאי האחרון את הפיגוע בו נרצח לוחם צה"ל, סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל.

זאת, בהמשך לבקשת הדרג המדיני בנושא, ולאחר שהיועמ"ש הציג בפניהם את הערכתו המקצועית ביחס לסיכויים והסיכונים הכרוכים בבקשה.

במסגרת פסק הדין, שניתן בדעת רוב, בוטל צו ההריסה ביחס לבית, תוך הבהרה כי שמורה למפקד הצבאי סמכותו לפעול לאטימת החדר בו התגורר המפגע.

היועמ״ש מבהיר שהבקשה לדיון הנוסף תהא תחומה רק לעניין קביעת פסק הדין ביחס לצורך במודעות בני המשפחה המתגוררים בבית המחבל, ולא תעסוק בהלכה הכללית ביחס לשימוש בכלי הריסת בתי מחבלים לצרכי הרתעה, מכוח תקנות ההגנה לשעת חירום.

15:10 עריכה

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי תומך בצעד של היועמ״ש:

 

15:18 עריכה

הנשיא רובי ריבלין עורך סדרת פגישות לקראת יום שני ופיזור הכנסת באופן אוטומטי. על פי דיווח בחדשות 13 המסר של ריבלין: ״למרות חשיבת כיבוד ההסכמים, אם התקציב הוא המכשול, על כולכם להתגמש״.  על פי דיווח אחר – הוא אמר גם שאם צריך ללכת לקלפי, אז הציבור צריך לדעת מה הסיבה.

על פי הפרסומים ריבלין שוחח בין השאר עם נתניהו, גנץ, ליצמן, דרעי וגפני.

15:20 עריכה

חבר הכנסת בוגי יעלון הגיע לפינוי מאהל בלפור על ידי המשטרה:

מוקדם יותר שוחח ראש השב״כ לשעבר עם מפקד המחוז:

15:35 עריכה

ראש השב״כ לשעבר כרמי גילון פונה בכוח ממאהל בלפור ונפצע בזמן הפינוי, על פי הדיווחים, הוא אזק את עצמו למפגין ונפצע כשהשוטרים פתחו את האיזוק.

16:22 עריכה

סוף לטרור הבלונים מהרצועה?

16:31 עריכה

בתגובה למקרה האונס של בת ה-16 באילת, שר החינוך יואב גלנט את השירות הפסיכולוגי של המשרד לפעול בשנת הלימודים הקרובה לתפעול מערכי חינוך מונע. דברי גלנט: "במערכת החינוך מזועזעים וכואבים, ואומרים היום אמירה נחרצת וברורה – מערכת החינוך תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה, כדי לחנך למניעת עבריינות מסוג זה. נפעל לכך שכל נער ונערה בישראל מבינים לעומק מהם גבולות האסור והמותר". 

16:34 עריכה

משה בוגי יעלון הגיע לפינוי המאהל מול בלפור ולאחר מכן צייץ: 

16:43 עריכה

שר החוץ של איחוד האמירויות אנוואר גרגאש בהתייחסות רשמית ראשונה של האמירויות לעסקת המטוסים מארה״ב.

"ביקשנו לרכוש את המטוסים האלה כבר לפני שש שנים. זו בקשה לגיטימית ואנחנו זכאים לקבל את המטוסים האלה. הבקשה שלנו לרכוש את המטוסים לא קשורה להסכם עם ישראל, אבל העובדה שלא יהיה מצב מלחמה עם ישראל בעקבות ההסכם, צריכה להקל לספק לנו את המטוסים".

בראיון שנערך עימו והועבר בשידור יוטיוב אמר השר בין שהוא לא יודע למה ישראל מודאגת מכך שאיחוד האמירויות רוצה לרכוש מארה"ב מטוסי F35, וכמה מזה נובע מפוליטיקה פנימית בישראל. ״זה נורא קשה לעקוב אחרי הפוליטיקה הישראלית״, הוא מוסיף בחיוך.

״מה שאני כן יודע״, הוא ממשיך, ״זה שהיינו מאוד מרוצים מה-f16 שלנו, וזה זמן לשדרג אותם וה-f35 תמיד היו מטרה בשביל דרישות ההגנה שלנו״.

השר גילה גם כי תוקם שגרירות של האמירויות בתל אביב.

על ההסכם הוא אמר "הפסקת רעיון סיפוח השטחים הינו תנאי לקיום ההסכם עם ישראל. אנו מצפים למחויבות לדרישותינו בעניין וכי "איחוד האמירויות היא לא היחידה שחתמה על הסכם עם ישראל, עוד מדינות יעשו זאת".

17:03 עריכה

קבינט הקורונה מתכנס וצפוי להציג הגבלות חדשות. בגל״צ מדווחים:

 

בישיבה גמזו הציג נתון מדאיג של עצירה בירידה בכמות הנדבקים ביום, שלא פוחתת יותר ועומדת על בין 1,600 ל-1,700 נדבקים חדשים ביום.

בתכנית המגירה של גמזו שתופעל אם לא יירד מספר החולים ל-400 בעוד חודש: הפסקה סלקטיבית של חלק מהפעילות המשקית על פי החלטת הקבינט, מוסדות חינוך יסגרו בכל הארץ החל מכיתה ד׳. בערים אדומות יסגרו לגמרי, הגבלות תנועה תוגבל ל500 מטר, מערכת התחבורה תהיה סגורה למעט קווים נבחרים.

על פי הדיווח ב-ynet במצגת שהציג גמזו בדיון נאמר כי בין 36% ל-39% מהחולים החדשים הם חרדים. הוא אמר שמסתמנת ירידה בתחלואה בחברה החרדית, אך ציין שייתכן שזה מאחר שהם נמנעים מבדיקות. גם בחברה הערבית, לפי גמזו, נרשמה עלייה בתחלואה. כ-20% מהנדבקים החדשים הם מהחברה הערבית.

17:24 עריכה

חבר כנסת מיש עתיד הגיע לפינוי המאהל בבלפור. הוא עוכב ושוחרר לאחר כמה  דקות.

לאחר מכאן אמר ל-ynet: "אני לא בא בטענות לשוטרים, על אף האלימות. הכעס שלי מופנה כלפי ראש הממשלה הכושל שיצר את המצב ההזוי הזה, ודחק את האלפים לרחוב בעקבות המצב הקשה".

יאיר לפיד הגיב:

17:44 עריכה

סמוטריץ׳ על פעילות המשטרה בפינוי בלפור: 

17:48 עריכה

השר אלקין מגיב לעיכוב ח״כ מיש עתיד בפינוי בלפור: 

תגובתו של גדעון סער:

18:12 עריכה

המוחים ממאהל בלפור חזרו לצד השני של המתחם:

18:24 עריכה

משה בוגי יעלון בעוד סדרת ציוצים על נתניהו:

18:38 עריכה

נתניהו בוועדת הקורונה בנושא סגר בחגים: "יש מאמץ גדול להימנע מזה כדי להמשיך בשיקום הכלכלה. הדבר יהיה קשור, בוודאי, למצב התחלואה". ראש הממשלה התייחס למשבר הקואליציוני והאפשרות שהכנסת תתפזר בשבוע הבא: "חשוב שנעשה הכל כדי למנוע בחירות נוספות ולהמשיך הלאה בהתאם לצרכים של הקורונה".

18:48 עריכה

מגן דוד אדום פרסם כי מראשית משבר הקורונה, מתאריך 24.2, ועד היום נלקחו ע"י החובשים והפרמדיקים של מד"א 949,988 דגימות לנגיף הקורונה. הבדיקות בוצעו במהלך חצי השנה האחרונה במגוון מוקדים ובפריסה ארצית – בבתי האזרחים, במתחמי היבדק וסע, בבתי אבות ומוסדות סיעודיים במסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות ועוד.

בשבוע האחרון (13-19.8), דגמו החובשים והפראמדיקים של מד"א 78,057 בני אדם. 5,797 מהם נדגמו בבתיהם, 56,354 במסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות ו- 15,906 בני אדם נדגמו במתחמי היבדק וסע של מד"א.

עפ"י הנתונים, החובשים והפראמדיקים של מד"א נטלו מראשית משבר הקורונה דגימות מ- 211,118 בני אדם בבתיהם ובמוסדות חינוך. במסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות נדגמו 479,732 בני אדם, בניהם דיירים ואנשי צוות.

במתחמי היבדק וסע של מד"א ברחבי הארץ בוצעו 256,147 בדיקות. במתחם היבדק וסע בגני יהושע בתל אביב נדגמו 49,709 בני אדם ובמתחם טדי בירושלים נדגמו 48,826 בני אדם, בחיפה נדגמו 14,967 בני אדם ובבאר שבע נדגמו 9,488 בני אדם. על פי הצורך והדרישה מפעיל מגן דוד אדום מתחמים ניידים נוספים ברחבי הארץ.

בימים אלו ממשיך ארגון מד"א בביצוע בדיקות במתחמי היבדק וסע, בבתי אבות ובמוסדות ברחבי הארץ וגם בבתי המבוטחים של קופות החולים השונות, במידת הצורך.

כמו כן, צוותי מד"א לקח עד כה דגימות מ-2,991 בני אדם שחזרו מחו"ל בעמדה ייעודית בנמל התעופה בן גוריון.

בנוסף, ביצעו פראמדיקים של מד"א כ-3,000 בדיקות לסרולוגיה והעברות של אלפי חולים מאומתים מבתיהם לאשפוז.

גם במוקדי החירום 101 של מד"א ניכרת עליה משמעותית בפניות האזרחים שהגיעו השבוע ל-16,437 שיחות ביממה, עליה של כ- 270% ביחס ליום שגרה.

בשירותי הדם של מד"א ממשיכים בהתרמת פלסמה ממחלימים מקורונה לטובת טיפול בחולים קשים ויצור חיסון פסיבי. עד היום הותרמו 5,982 מנות פלסמה ממחלימים מקורונה מהם ניתנו 1,090 מנות ל-545 חולי קורונה במצב בינוני וקשה (2 מנות לכל חולה).

18:57 עריכה

השרה לשיוויון חברתי מרב כהן התראיינה לחדשות 12 ודיברה על האפשרות של בחירות רביעיות תוך שנה. לדבריה, זה תלוי בנתניהו. לדבריה, "אם הוא יחליט בזמן כל כך רגיש ובזמן של משבר כל כך גדול לקחת את ישראל למערכת בחירות רביעית – אז אין לזה שום קשר לטובת המדינה ושלא יספרו סיפורים. זה קשור רק למצבו האישי. אנחנו צריכים להקפיד על ההסכם שעליו חתמנו לפני פחות משלושה חודשים, אם מישהו מעוניין  ללכת לבחירות הוא ימצא את התירוץ התורן".

19:57 עריכה

קבינט הקורונה התפזר ללא החלטה על הגבלות חדשות ועל מתווה הרמזור של גמזו להורדת התחלואה.

על פי הדיווח המחלוקת העיקרית הייתה על המתווה לפתיחת בתי הכנסת על פי "מודל הרמזור".

השר ליצמן דרש בדיון קריטריונים אחידים לענף התרבות ולבתי הכנסת. בנוסף, הוא זעם על כך שאירועי תרבות יכולים להכיל עד 500 אנשים בחוץ ובתי כנסת רק 30 בני אדם. שר הבריאות ענה לו: "התרבות קיבלו תו סגול שמדבר על כיסאות בהפרדה וקפסולות״.

התכנית של גמזו במסגרת ״מודל הרמזור״ מה-1 בספטמבר: דירוג ערים לפי רמת סיכון (ירוק, כתום אדום), ואז סגירת מערכת החינוך בערים האדומות. בנוסף הגבלת הטיסות לאומן, ומתווה תפילה במהלך חודש אלול והחגים שימנע התקהלויות.

ב-10 בספטבר אם מקדם ההדבקה יהיה גבוה מ-1, המגבלות יוחמרו – וכאן יש 2 אפשרויות. התכנית "מבלימה לשליטה״ או "ריסון מהודק", המחמירה יותר.

בתכנית ״בלימה לשליטה״:

בערים אדומות הגבלת תנועה, ביום כיפור וראש השנה – הגבלה של 500 מטר מהבית בכל הארץ וקיום התכנסות רק במשפחה הגרעינית, הפעלת מתווה תפילה המעודד תפילה בחוץ בכל הארץ, קביעת ימים לסגירת מסחר, קניונים, שווקים, מסעדות ובתי קפה (יתירו שליחויות ו-Take Away), סגירת מערכת החינוך בכל הארץ, סגירת מקומות עבודה מקבלי קהל; המגזר הציבורי במתכונת חירום,  מפעלים ומשרדים ירדו ל-30% תפוסה

המטרה של התוכנית הזו, "מבלימה לשליטה", היא להגיע ל-400 נדבקים בתוך 4 שבועות.

בריסון מהודק:

סגירת קניונים, שווקים, מסעדות, אירועים, מופעים ותיירות, מערכת החינוך תפעל רק עד כיתה ג' ובחינוך המיוחד,  מגזר ציבורי במתכונת חירום. המגזר הפרטי ב-30% פעילות, עידוד עבודה מהבית בתעשייה ובמשרדים.

הגבלות בישובים אדומים:

הגבלת תנועה עד 500 מטר, מערכת החינוך סגורה, למעט חינוך מיוחד, הפסקת רוב מערך התחבורה.

20:21 עריכה

הבחירות ימנעו? נתניהו שוחח עם גנץ וביקש ממנו להימנע מבחירות "ולשים כל שיקול פוליטי אחר בצד". בחדשות 12 מדווחים כי נתניהו אמר לגנץ בשיחה ביניהם: "אזרחי ישראל צריכים ממשלה מתפקדת שפועלת למען הצלת חייהם ופרנסתם. אם תקבלו את הצעת הפשרה נוכל למנוע בוא נעשה הכל כדי לפתור זאת עוד היום".

20:24 עריכה

יו״ר הכנסת יריב לווין מצטרף עם חבריו לליכוד לזעזוע מהעיכוב של חברת הכנסת להב הרצנו שהגיע למאהל ליד בלפור בזמן הפינוי. דבריו:

שוחחתי הערב עם חבר הכנסת להב-הרצנו על מנת להביע בפניו את הזעזוע שלי מהמקרה החמור אשר אירע מוקדם יותר היום.

אני רואה בחומרה רבה את עיכובו והרחקתו של חבר הכנסת להב הרצנו, תוך פגיעה בחסינותו כחבר כנסת, בחופש התנועה שלו ובחופש הפעולה שלו.
מדובר באירוע החותר תחת יכולתו הבסיסית של חבר כנסת למלא את תפקידו, דבר שאסור להשלים עימו במשטר דמוקרטי.

רשויות אכיפת החוק חייבות לטפל ביד קשה בתופעות של אלימות, הסתה לפגיעה בראש הממשלה ובמשפחתו וביזוי סמלי המדינה, אך הדבר חייב להיעשות תוך הקפדה על כיבוד חסינותם של חברי הכנסת ויכולתם כנציגי ציבור למלא את תפקידם.

עוד הערב אפנה בעניין זה לחברי השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, ואבקש ממנו לפעול במהירות על מנת להבטיח שמקרים כאלה לא ישנו.״

20:28 עריכה

ב-ynet מדווחים כי פרויקטור הקורונה גמזו קרא "לעצור לחלוטין" את הטיסות לאומן מחשש להדבקה המונית. לדבריו, "על הממשלה להנחות את רשות שדות התעופה למנוע קיום טיסות ישירות לאוקראינה מסיבות בריאותיות".

20:30 עריכה

היום החליטו נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות  ושר המשפטים אבי ניסנקורן למנות את סגן הנשיא השופט גלעד נויטל לתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב עם פרישתו הקרובה של הנשיא השופט איתן אורנשטיין.

הנשיאה והשר הודו מקרב לב לנשיא אורנשטיין על תרומתו הרבה והנכבדה בהובלת בית המשפט המחוזי בתל-אביב מחיל אל חיל ואיחלו הצלחה רבה בתפקיד לסגן הנשיא השופט גלעד נויטל.

20:33 עריכה

מאות מפגינים בעד נתניהו מול בלפור:

שרים ביחד כשהשמחה בלב:

אכן פחות אנשים: 

עוד מכתב הארץ: האם נתניהו היה אמור לעשות לייב והתאכזב? 

 

20:52 עריכה

חדשות 12 מדווחים שבני גנץ שלח הערב מכתב זועם לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראש המל"ל מאיר בן שבת, לאחר שגילה על השיחה שהתקיימה ב-2 ביולי עם מפקד חיל האוויר‎‏, האלוף עמיקם נורקין. השיחה עסקה באפשרות מכירת מטוסי ה-F-35 מארצות הברית לאיחוד האמירויות. במכתב גנץ מחה על האירוע שאותו הגדיר כ"עקיפת סמכות". גורמי ביטחון אמרו כי ההודעה שהוציא ראש הממשלה שבה תיעד את השיחות, חושפות את ראש הממשלה ואת העובדה שהוא "בונה אליבי".

חברת יש עתיד אורנה ברביראי הגיבה לדברים: 

21:03 עריכה

חבר הכנסת יאיר גולן הגיע להפגנה בהבימה. 

גם ח״כ תמר זנדברג הגיעה להפגנה. 

21:44 עריכה

האם לצורך השיחה הזו נתניהו יצא באמצע פגישת קבינט הקורונה?

21:59 עריכה

בערוץ 12 מפרסמים כי המשטרה חושדת שהנערה שנאנסה במלון באילת הותקפה במלון נוסף בעיר. בנוסף, הפרטים שלה, דלפו לרשת, כמו גם חשבון האינסטגרם והפייסבוק שלה. במשטרה חוששים שיאיימו עליה ומבקשים להעבירה למקום מסתור.

וואלה מפרסמים כי הנערה אמרה לסביבתה הקרובה כי יממה לאחר האירוע אחד הצעירים שהשתתפו באירוע הציע לה לצפות בסרטונים שצילם במקום. לפי מקורביה, הנערה  נמצאת במצב נפשי קשה ומלווה על ידי בני משפחתה. "אף אחד לא יודע מה עבר עליי. יש כאלה שרק מעבירים ביקורת ושואלים שאלות. אני מרגישה שיש הרבה אנשים מאחוריי וזה מחזק אותי", אמרה.

22:21 עריכה

איש סודם של ביבי ושרה נתניהו שלח לעיתונאים סוג של בדיחה על פינויו של כרמי גילון מהמאהל בבלפור היום.

22:49 עריכה

צה"ל תקף ברצועת עזה לאחר שהיו היום 42 שריפות מבלוני תבערה בעוטף עזה.  שמונה מהתקיפות היו אוויריות, ושתיים מהן בוצעו באמצעות טנקים.

במקביל , זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה שנפלו במרחב גדר המערכת.

לפני כמה שעות פרסם חמאס סרטון:

עוד 48 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההופעות חוזרות, אבל האמנים בקונפליקט גדול

פרסום ראשון שובם של המופעים מול קהל מצית ויכוח חריף ● מצד אחד, המעריצים ששמחים לרגל הקאמבק ● מצד שני, יש המבקרים את העובדה שמדובר בהופעות למתחסנים בלבד ● וכך נקלע אסף אמדורסקי ללב הסערה כשהחליט להופיע רק בפני בעלי תו ירוק ● אמנים בכירים, ביניהם קורין אלאל, זאב נחמה, רשף לוי וטונה, מפרסמים היום עצומה הקוראת לממשלה לאשר בדיקות מהירות בכניסה לאולמות

עוד 872 מילים

ביטחון תזונתי - מי אחראי?

הגיעה העת להעלות את נושא הביטחון התזונתי על סדר היום הלאומי. מזון הוא "הדלק" שלנו, ולכל אזרח הזכות לנסוע לפחות באוקטן 98, למרות שרבים נוסעים על אוקטן 70 עם נזק ל"מנוע" שלהם, לפעמים בלתי הפיך. במיוחד אם הם ילדים או קשישים.

ברור לכל בר דעת כי זה צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי ויעדי הצמיחה הלאומיים. היעדר ביטחון תזונתי פוגם בתפקוד כלל אזרחי המדינה וביכולת לממש את הפוטנציאל שלהם. הדבר נכון במיוחד באוכלוסיות מוחלשות מרקע חברתי-כלכלי נמוך ובמיוחד אצל ילדים וקשישים.

ברור לכל כי ביטחון תזונתי צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי

בטחון תזונתי לאומי מוגדר כמצב בו קיים מזון בריא ומזין, הזמין לכלל אזרחי המדינה, בדרך שנותנת כבוד לנזקק ולוקחת בחשבון העדפות תרבותיות. בכדי להבטיח בטחון תזונתי במצבי משבר, כמו עכשיו – זמנים של אי-יציבות קשרי הסחר ואספקת מזון הגלובלית – יש לנקוט במספר פעולות חיוניות. אנו קוראים להבטיח את בריאות האוכלוסייה ע"י קביעת המזונות הבסיסיים, הבריאים והחיוניים לשמירה על בטחון תזונתי לאומי ולדאוג לאספקתם הרציפה במחיר שווה לכל נפש.

החוסן הלאומי תלוי, בין היתר, בהקניית ביטחון תזונתי. מדינת ישראל הינה "מדינת אי" שאינה יכולה להיות תלויה בשכנותיה. על כן הינה מחויבת להבטיח חקלאות מקומית וייבוא סדיר שבכוחם לספק למזון באיכות ובכמות ראויה לתקופות ממושכות, וזאת בכדי להתמודד עם תקופות משבר, כמו גם לאפשר הנגשת מזון לכלל תושביה באופן קבוע.

כמה נתונים שצריך לדעת. לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. הסקר האחרון שערך הביטוח הלאומי (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. סקר חדש יפורסם בקיץ אבל ברור שהיום המספרים האלו הם תת-אומדן.

מי שחי בתקציב מצומצם, מצמצם גם באיכות המזון ובריאותו נפגעת. לפני הקורונה משפחה ממוצעת בשני העשירונים התחתונים (אחד מחמש משפחות) הייתה צריכה להוציא כ-65% מהכנסתה על מזון כדי לרכוש את "סל המזון" הבריא המומלץ ע"י משרד הבריאות. בפועל משפחות אלו מוציאות בממוצע רק 42% מההכנסה על מזון, משום שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לצרוך מספיק פירות וירקות יקרים או מקורות חלבון איכותיים (קטניות, בשר ומוצרי חלב). במקום זה מעדיפים מזון זול, מעובד, עתיר קלוריות ודל בערכים תזונתיים. התוצאה היא השמנה, ותחלואה בשיעור גבוה פי כמה מחלקם באוכלוסייה.

לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. סקר הבט"ל האחרון (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. היום ברור שהמספרים האלו הם תת-אומדן

בעקבות משבר הקורונה המצב רק החמיר: 13% מהאוכלוסייה דיווחו כי הם מצמצמים במזון או בארוחות, ו-45% נזקקים לעזרה בהבאת מזון, תרופות ועוד. בכלל האוכלוסייה נצפתה עליה של 40%-70% בדרישה לסיוע במזון מעמותות; כ-50% אוכלים יותר חטיפים וממתקים, ואילו בין 13%-20% אוכלים פחות וחווים מחסור במזון.

לפי נתונים מעמותת "לתת", כ-656,000 משקי בית (22.6%) חווים כעת אי-ביטחון תזונתי, וזה כולל כ-799,000 ילדים (32%), מתוכם 395,000 (15.8%) חווים אי ביטחון תזונתי חמור. עוד לפני הקורונה, סקר בין לאומי של ארגון הבריאות העולמי ואוניברסיטת בר אילן דיווח שכ-10% מילדי ישראל בכיתות ו'-י' דיווחו שיש שהם הולכים לבית הספר או לישון רעבים משום שאין מספיק כסף לאוכל בבית, ולכן – כן, ילדים הולכים לישון רעבים.

מאז הקורונה, מאות אלפי ילדי גן ובית ספר יסודי, שבשגרה מקבלים ארוחה חמה ומזינה בבית הספר, בין השאר כדי לאבטח את תזונתם, הפסיקו לקבל הזנה בשל הסגירות הממושכות של מוסדות החינוך. ממצאים ראשוניים של מחקר שלנו בקרב הורים לילדי בית ספר מוצאים שעל כל משפחה שמקבלת סיוע בהזנה, יש עו שלא מקבלים משום שלא יודעים כיצד לבקש או שנמנעים מלפנות לסיוע בשל תחושת בושה.

האיוולת היא, שלמרות שקיים תקציב הוא לא יושם, משום שאין מנגנון להפעיל את המיזם כאשר בתי הספר סגורים, ולשון החוק לא מזכירה את מטרתה: מתן ביטחון תזונתי לילדים. ככל שלא מציעים פתרונות, הילדים צוברים פערים בריאותיים התפתחותיים וחברתיים שעלולים להיות בלתי הפיכים.

עוד דיווח כי מאז פרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו50% מדווחים על קשיים כלכליים. 25% מדווחים שמצבם סביר לעומת 45% שדיווחו כך לפני שנה. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו. ידוע לפי חוק אנגל (Engel) שככל שיש ירידה בהכנסות, יש עלייה באחוז התקציב המשפחתית שיוצא לצורכי מזון.

מפרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו-50% מדווחים על קשיים כלכליים. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו

מה הממשלה עשתה להסדיר את בעיית אי-ביטחון תזונתי ורעב של ילדים? מי אחראי על הנושא העגום הזה? ומדוע הוא אינו בראש סדר היום הלאומי? בפועל, המצב מזכיר את ימי השופטים, "איש הישר בעיניו יעשה", כשאין יד מכוונת.

בין המשרדים השונים שמעורבים בטיפול בהבאת מזון לנזקקים יש למנות את הרווחה, הבריאות, החינוך, האוצר, הפנים, הביטחון, החקלאות, הכלכלה, המשפטים, המשרד לקידום קהילתי ועוד היד נטויה. משרדים אלה מקיימים ישיבות רבות משותפות עם הרבה רצון טוב אבל אין מנהיגות.

ולמה? ההיסטוריה מלמדת על תפיסות שונות אידיאלוגיות ומערכתיות. האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי ביטוח לאומי והבטחת הכנסות. לעומת אלה, אנשי בריאות הציבור והממונים על תזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלה של  של משרד ממשלתי אחד. כתוצאה מכך, נושא אי הביטחון התזונתי נותר יתום, ואף גורם לא לוקח אחריות.

מה צריך לעשות? קבוצה רחבה של אנשי אקדמיה וארגונים בחברה האזרחית  מציעים את המסגרת האופרטיבית הבאה:

1

להקים ועדת מנכ"לים המשותפת למשרדי הממשלה הרלוונטיים (כנ"ל) לשם קביעת מדיניות ממשלתית סדורה שתדאג לאבטחת הביטחון התזונתי, לזיהוי מכשולים המובילים לאי ביטחון תזונתי, ולמצוא את הדרכים להתמודד עימם. כמו כן, בדיוני הוועדה ישתתפו, לפי העניין, ראש רח"ל (רשות חרום לאומי) נציגים מהשלטון המקומי והרשויות המקומיות כולל מהחברה הערבית, פיקוד העורף, המרכז לביטחון לאומי, קופות החולים, נציגים מהאקדמיה ומהמגזר השלישי.

האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי בט"ל והבטחת הכנסות. אנשי בריאות הציבור והתזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלת משרד ממשלתי אחד

2

הוועדה תוסמך על ידי הממשלה להציע פתרונות מעשיים לטפל בבעיית הביטחון התזונתי כדלקמן:

א. קביעת מנגנוני מיפוי לקבוצות אוכלוסייה בסיכון וגיבוש המלצות לסיוע להן, ותוכניות מניעה ושיקום במצבי אי בטחון תזונתי.

ב. גיבוש תכנית עבודה לאומית רוחבית שתכלול תקציב ייעודי רב-שנתי. יקבעו אבני דרך ויעדים לצמצום אי הביטחון התזונתי.

ג. פיתוח מנגנוני בקרה ומעקב אחר יישום התוכניות, כולל מדדי הצלחה ותפוקה, כדי להבטיח את ביצוע ההמלצות.

ד. הקמת מנגנון הסברה על בחירה ואכילה מזון בריא, מונגש ומותאם לכלל קבוצות האוכלוסייה , וכן שימוש במחקר מלווה שיסייע בגיבוש ההמלצות ואופן ההסברה, ובפרסום מדדים עדכניים (dashboard).

לכולנו עניין בשינוי המצב הנוכחי. אומה הניזונה היטב היא אומה בריאה, היא אומה משגשגת ובת-קיימא.

פרופ' אהרון טרואן הוא חבר סגל בביה"ס למדעי התזונה ובמכון לביוכימיה מדעי המזון ותזונה, בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' טרואן חוקר את השפעת התזונה והמטבוליזם על בריאות המוח ותפקוד קוגניטיבי ובכלל זה את יישום התובנות ממדעי התזונה הבסיסיים והקליניים במדיניות תזונה, בריאות הציבור וביטחון תזונתי. צילום: לואי וייל Louis Weijl

פרופ' (אמריטוס) אליוט בארי, מנהל לשעבר של בית ספר לבריאות הציבור ע''ש בראון של האוניברסיטה העברית. הוא יועץ ל-FAO של ה-UN רומא, בנושא ביטחון תזונתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים

בג"ץ: יש להכיר ביהדותם, לצורך חוק השבות, של מי שעברו בארץ גיור רפורמי או קונסרבטיבי

דרעי: זו החלטה מוטעה ומצערת; לפיד: מברך על הפסיקה ● מבלי לעדכן את גלנט - סיכמו נתניהו ואדלשטיין שתלמידי ז'-י' ישובו לבתי הספר בשבוע הבא ● לוין: הירי בחבר הכנסת מחייב בדיקה מיוחדת ● שגריר איחוד האמירויות בישראל הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא ריבלין ● הממשלה החליטה להעניק אות מערכה לחיילי צה"ל וצד"ל שלחמו בלבנון

עוד 34 עדכונים

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

למקרה שפיספסת

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

משהו רקוב בממלכת סקוטלנד

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד. ביום שני ה-22.02 פורסם כי סלמונד, יו"ר "המפלגה הלאומית הסקוטית" — להלן SNP — והשר הראשון של סקוטלנד לשעבר,  מאשים בכירים במפלגתו ומקורבים ליורשתו בתפקידים, השרה הראשונה ניקולה סטרג'ון, בקשירת קשר ובתפירת תיקים נגדו במטרה להפיג את השפעתו הפוליטית.

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד

האשמה של סלמונד היא הפיתול האחרון בעלילה סבוכה במילא, אשר תוסיף דלק לתיאוריות קונספירציה קיימות ועשויה להכתים את ה-SNP חודשים ספורים טרם הבחירות הסקוטיות. בחירות שבסופן אם וכאשר ה-SNP תזכה ברוב בפרלמנט, יש בכוונתה לערוך משאל עם שני על עצמאות מהממלכה המאוחדת.

הסיפור מתחיל באוגוסט 2018, כאשר אלכס סלמונד הוא כבר פוליטיקאי בדימוס, לאחר שהתפטר מהובלת ה-SNP ב-2014, לאחר ההפסד במשאל עם שנערך בספטמבר, ולאחר שהפסיד את מושבו קצר הימים בפרלמנט הבריטי בבחירות 2017. לעיתונות מודלף שממשלת סקוטלנד פתחה בחקירה משמעתית בגין שתי טענות להטרדה מינית נגד סלמונד מצד שתי עובדות במשרדו, המתוארכות לשנת 2013, כשהוא היה השר הראשון של סקוטלנד — לצורך העניין תפקיד המקביל למושל בארה"ב.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות שהשיקה ניקולה סטרג'ון, זכרו את השם, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP אשר נחשבה לבת טיפוחיו. המדיניות החדשה מאפשרת לממשלה לחקור טענות של הטרדה מינית נגד שרים לשעבר, לרבות שרים של ממשלות קודמות, מדיניות שסלמונד טוען שנכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו.

כאשר עצם קיום החקירה מתפרסם, החקירה כבר פועלת מספר חודשים. בעתיד יתגלה שסטרג'ון וגורמים בכירים נוספים, כגון בעלה פיטר מורל מזכ"ל המפלגה וראש הסגל שלה ליז' לויד, היו מעורבים בחקירה וקיימו דיונים לא מתועדים בביתם של סטרג'ון ומורל.

התקנון המיניסטריאלי של סקוטלנד מחייב שכל השיחות הרשמיות עם השרה הראשונה יתועדו בפרוטוקול או בזיכרון דברים, שבהערת צד מעלה שאלות על האם ומתי בני הזוג סטרג'ון ומורל צריכים לדאוג לתיעוד כשהם מדברים ביניהם על עבודה.

שבוע לאחר מכן סלמונד פותח בקמפיין לגיוס כספים להגשת תביעה נגד הממשלה הסקוטית, שלטענתו זיהמה את התהליך ומנעה מצוות ההגנה שלו גישה למידע במטרה להבטיח את אשמתו. תוך יומיים הוא גייס 100 אלף פאונד.

ב-8 ינואר 2019 בית המשפט פוסק לטובת סלמונד וקובע שהממשלה הסקוטית אכן קיימה חקירה מזוהמת ושהיא מינתה חוקר בעל היכרות מוקדמות עם המתלוננות. לסלמונד הוענקו פיצויים בסך חצי מיליון פאונד. במקום סוף הסיפור העלילה מכאן מסתבכת.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות, שהשיקה ניקולה סטרג'ון, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP שנחשבה לבת טיפוחיו. מדיניות שלטענת סלמונד נכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו

ב-24 בינואר סלמונד נעצר על ידי המשטרה והואשם ב-14 עבירות ביניהן: 9 עבירות של תקיפה מינית, 2 עבירות של תקיפה מגונה — מדרג נמוך יותר של תקיפה מינית, ו-2 עבירות של ניסיון לביצוע אונס. 9 מהעבירות, כולל שני הניסיונות לביצוע אונס, בוצעו לכאורה במעון הרשמי.

המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020 וב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת. לאחר הזיכוי הפרלמנט הסקוטי הקים ועדת חקירה פרלמנטרית, במטרה לחקור את תפקודם ומעורבותם של הממשלה הסקוטית, של ניקולה סטרג'ון,  פיטר מורל, ליז' לויד אנשי מטה ועובדי מדינה נוספים, בחקירות סלמונד.

במסגרתה התגלו הדיונים הלא רשמיים בביתם של סטרג'ון ומורל, ובנוסף להם התגלו הודעות ווטסאפ של מורל בהן, לכאורה, הוא היה מעורב בתכלול מאמצים להפעלת לחץ על המשטרה לחתור לכתב אישום, ובשימוש בחומרי חקירה לקמפיין תקשורתי, כשחלק מחומרי החקירה הפלילית הגיעו מהחקירה המשמעתית, ושלכאורה אנשי מנגנון של ה-SNP עסקו בליקוט שמועות ובחיפוש אחר מקרים להבאה למשטרה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית עדיין פעילה וגובה עדויות, ובמקביל מנהלת מלחמה עם הממשלה ומערך התביעה, שמתנהלים בכבדות מעוררת חשד בכל הנוגע להעברת חומרים משפטיים.

מצפייה בחלק מדיוני הוועדה אני יכול לומר שלראות פוליטיקאים, אנשי מנגנון ועובדי מדינה בכירים טוענים באופן סדרתי לחוסר זיכרון, מתבטאים בהסתייגות בלי מסויגת, ומסיטים את כובע "מקבל ההחלטות" לאנשים שונים, היא לא פחות ממדהימה.

גם אם לא הייתה קנוניה, ואכן חסרה מסה קריטית של מידע כדי לבסס שהייתה כזו, יש די והותר מידע כדי להסיק שיש משהו רקוב בממלכת סקוטלנד. המעורבות שאיננה שנויה במחלוקת בהקשר לחקירה המשמעתית נגד סלמונד, מציגה מיזוג שגרתי בין התפקידים והאינטרסים המפלגתיים לממלכתיים.

ב-6 במאי תושבי סקוטלנד ילכו לקלפיות ויבחרו פרלמנט חדש, במערכת בחירות שעשויה להיות גורלית. תוצאותיה יקבעו האם פניה של סקוטלנד לחמש השנים הקרובות יהיו לכיוון עצמאות מהממלכה המאוחדת. אין צל של ספק שה-SNP היא הפייבוריטית להיות הסיעה הגדולה ביותר. השאלה היא האם היא תזכה ברוב מוחלט שיאפשר לה לקדם משאל עם שני, או שמא תאלץ להסתפק בממשלת מיעוט ולספוג עיכוב למשך 5 שנים.

ב-24 בינואר סלמונד נעצר והואשם ב-14 עבירות, בהן: 9 עברות תקיפה מינית, 2 עברות של תקיפה מגונהו-2 עברות של ניסיון לביצוע אונס. המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020. ב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת

שאלה בה דווקא הפרשה סביב אלכס סלמונד, מי שהפך את ה-SNP ממפלגה שולית ואזוטרית למפלגה מרכזית אשר מטרותיה נלקחות ברצינות גמורה והוביל אותה עד סף הניצחון, עם נראטיב "מלחמת האזרחים" העוטף אותה, עשויה להטות את הכף.

יניב בן דוד הוא סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. מתעניין בהיסטוריה והמסורות של הפוליטיקה הבריטית, במערכת הפוליטית לרבות הפוליטיקה הפנימית של ארצות המלכה המאוחדת, הפרישה מהאיחוד האירופי, והמיקצוע של הפוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-3 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה