אילוסטרציה, משפחה חרדית (גברים בלבד) רוחצת בחוף הים של תל אביב כהפוגה משגרת הקורונה, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
"התגובה של הרבה רבנים למגפה הייתה מבישה"

חרדים מספרים על השינויים בחייהם

מונולוגים מהקורונה

שלושה חרדים מספרים על המגפה שפגעה בהם בצורה הקשה ביותר: האישה שנאלצה לעבוד תוך הפרת בידוד, הצעיר שברח מהישיבה המסוגרת להורים, והאב שמקנא בנונשלנטיות החילונית ● "ביקרתי בתל אביב ונדהמתי מהשאננות, מהקלילות, מאנשים שיושבים בכיף בבית קפה בלי מסכה ומטיילים עם הכלב בגינה. עם אחוזי תחלואה כל כך נמוכים, למה שיפחדו באמת?"

בחודש אלול שהחל השבוע מתחילים הימים הנוראים, וגם הלימודים בישיבות החרדיות מתחדשים בדרך כלל, לאחר חופשת קיץ קצרה. אלא שהשנה, התלמידים לא יצאו לחופשת קיץ, והימים הנוראים התחילו כבר מזמן בשל מגפת הקורונה, שמכה במגזר החרדי יותר מאשר בכל מגזר אחר בחברה היהודית.

שעיור ההדבקה בקורונה בערים ובשכונות חרדיות גבוה פי כמה בהשוואה לערים ושכונות חילוניות. בתל אביב-יפו 0.15% מאובחנים כרגע כחולים ונשאים פעילים של קורונה, בחיפה 0.1%, בחדרה 0.2%, בבת ים 0.12%, בגבעתיים ובאילת 0.07%. לעומת זאת, בבני ברק, 0.5% מהתושבים מאובחנים כחולים וכנשאים פעילים של קורונה – גבוה פי-שלושה בהשוואה לתל אביב ופי-שבעה בהשוואה לגבעתיים. במודיעין עלית הנתונים גבוהים יותר, כך ש-1.2% מהאוכלוסייה מאובחנים כחולים וכנשאים – גבוה פי-12 מאשר בחיפה ופי-17 בהשוואה לאילת.

כיצד חיים החרדים בתוך הסיכון הזה? השבוע שוחחנו עם אם עובדת לשבעה, עם צעיר שעובד במאפיה ועם נער ישיבה. שלושתם מבני ברק, ושלושתם לא הסכימו להזדהות בשמם ולהעניק פרטים מזהים, ולו בגלל שהם עוברים לכאורה על הוראות הקורונה ולא מקיימים מנהגים חרדיים. אבל שלושתם דיברו בפתיחות, וציירו תמונה מכאיבה של חברה הנמצאת במשבר כלכלי, רפואי ובריאותי, בשבר אמוני ואולי גרוע מזה – במשבר אמון חסר תקדים בין אדם לחברו.

תלמידי ישיבה לומדים בקבוצות קטנות בישיבה בבני ברק. יוני 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
אילוסטרציה, תלמידי ישיבה לומדים בקבוצות קטנות בישיבה בבני ברק, יוני 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)

1

יוכבד: "המשכתי לעבוד למרות חובת הבידוד"

יוכבד (שם בדוי) היא אישה נשואה ואם לשבעה מבני ברק. היא עובדת כשכירה בעסק בתחום ההלבשה. בעלה תלמיד בכולל, שכרגע סגור בשל הוראות הקורונה וירידה בכספי התרומות שמהם הוא מתקיים. מאחר שהלימודים בכולל העניקו לבעל קצבה של כ-4,000 שקל בחודש, יוכבד נותרה מפרנסת יחידה.

יוכבד ובעלה נחשפו לחולה מאומת, ושניהם היו אמורים להיות בבידוד. אבל בעוד שהבעל הסתגר בחדרון בביתם, יוכבד המשיכה להגיע מדי יום לעבודתה כרגיל.

"אני יודעת שסיכנתי אנשים, ויודעת גם שיכולים לתפוס אותי, אבל אין לי ברירה", היא אומרת לי בקול חנוק. "אנחנו לא יכולים לחיות מדמי אבטלה, ואני אפילו לא יודעת אם מגיעים לי דמי אבטלה, כי אני נחשבת 'קבלנית משנה' של העסק. שני הגדולים לומדים בישיבה ולא מגיעים הביתה בכלל, והגדולה התחתנה ויצאה מהבית, אבל מה אנחנו והקטנים נעשה? הגמ"חים קורסים, הם לא יכולים לעזור.

"כדי לפגוע בכמה שפחות אנשים, בעלי, שממילא יושב בבית, מסתגר בבידוד, ואני עברתי לגור עם הילדות", ממשיכה יוכבד. "אנחנו שמים לו את האוכל על כיסא ליד הדלת והוא יוצא רק להתקלח. הלוואי שגם אני הייתי יכולה להתחבא כך. אני מתפללת שלא יקרה שום דבר רע מזה שהפרתי בידוד. אף אחד לא מרוצה מזה".

Yonatan Sindel/Flash90
תלמידי ישיבת חברון מגיעים לפתיחת השנה החדשה, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

עברתם בדיקות קורונה?

"נבדקנו. אני קיבלתי תוצאות אתמול, וברוך השם אני בריאה. הוא עדיין לא קיבל".

אנשים במקום העבודה שלך יודעים שהפרת בידוד?

"חלקם כן, חלקם לא, ואני לא בטוחה מי יודע. זה לא דבר שאפשר להסתיר לגמרי. אני חושבת שהמנהל שלי יודע, אבל הוא לא יסגיר אותי. אני גם לא ממש יודעת מי מכל האנשים שאני מכירה יודע. אני אפילו לא יודעת אם הילדים שלי יודעים".

את לא מדברת איתם על זה?

"לא, אבל אני מתארת לעצמי שהם יודעים".

הציעו לכם לעבור למלונית?

"לא שמענו על זה שום דבר מאף אחד, ואני שמחה על זה, כי אם היינו צריכים לעבור למלונית הייתי מפסיקה לעבוד".

יכול להיות שיש כל כך הרבה הדבקה בערים חרדיות, בין השאר, כי אנשים מפרים בידוד כדי לשמור על הפרנסה?

"אני לא היחידה, כן. זה עולם של נשים עצמאיות שמפרנסות, ובעלי עסקים קטנים. יש לי קרוב, בעל עסק שתומך בכל המשפחה המורחבת. כל משפחה גרעינית במשפחה המורחבת מקבלת ממנו כמה אלפי שקלים לחודש. וגם ככה העסק שלו במצב לא טוב. אם הוא ייכנס לבידוד, חס וחלילה, מה יהיה?

"אני יודעת רק דבר אחד: אני לא אגיע למצב שבו לא יהיה לילדים שלי סנדוויץ' בבוקר, או עוף לשבת, ושהבת שלי תגיד לי, 'אמא הנעליים שלי קטנות עליי', ולא אקנה לה נעליים חדשות. זה פשוט לא יקרה".

המשטרה בחליפות מגן פושטת על בית כנסת בבני ברק שבו המשיכו מספר חרדים להתפלל בניגוד להנחיות. 2 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
אילוסטרציה, המשטרה פושטת על בית כנסת בבני ברק שבו התפללו בניגוד להנחיות (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

כהורה, אני לגמרי מזדהה עם הנחישות שלך, אבל איך זה שבעלך לא עבד?

"קודם כל, ללמוד בכולל זאת בתכלס עבודה. הוא הולך לשם בבוקר ומביא משכורת, ואם הוא לומד שם דברים שמעניינים אותו ושמחזקים את עולם התורה, מה טוב. אני חושבת שאם הוא היה נתקל בהצעת עבודה טובה, במקום שבו מרוויחים הרבה, הוא היה הולך. אין איסור לעבוד, אתה יודע. היום הוא בוודאי היה הולך. כשהוא היה צעיר, הייתה אינרציה כזאת שדחפה גברים חרדים ללמוד".

ייתכן שהעובדה שחלק מהכוללים פתוחים קשורה לצורך הנואש להתפרנס?

"הלוואי שהכולל של בעלי היה פתוח. כן, יכול להיות שזה לא רק הרצון של התלמידים להמשיך ללמוד, אלא גם דרך לשמור על הקצבאות".

"אני יודעת רק דבר אחד: אני לא אגיע למצב שבו לא יהיה לילדים שלי סנדוויץ' בבוקר, או עוף לשבת, ושהבת שלי תגיד לי, 'אמא הנעליים שלי קטנות עליי', ולא אקנה לה נעליים חדשות. זה פשוט לא יקרה"

אם הממשלה הייתה מציעה לכם – 'קחו כסף, משכורת, על כל יום שאתם בבידוד, ועל כל יום שמקום העבודה או הלימודים שלכם סגור עקב הוראות הקורונה', כמו שעושים בהרבה מדינות בחו"ל – האם היית נשארת בבית?

"זאת בכל זאת הייתה בעיה במקום העבודה שלי, כי הם רוצים אותי בעבודה, אבל אני משוכנעת שהייתי נשארת בבית. זה פיקוח נפש".

תור בכניסה לסופרמרקט בבני ברק. אפריל 2020 (צילום: Yossi Zamir/Flash90)
אילוסטרציה, תור בכניסה לסופרמרקט בבני ברק, אפריל 2020 (צילום: Yossi Zamir/Flash90)

2

נתן: "אנשים לא מאמינים אחד לשני"

נתן (שם בדוי), צעיר מבני ברק, אב לשני בנים, עובד במאפייה. בשבועות האחרונים הוא הפסיק להגיע לבית הכנסת שהוא מתפלל בו, מחשש שיידבק.

"יש בבני ברק יותר מדי 'מכחישי קורונה' וחכמולוגים שמסתובבים חופשי בזמן שהם אמורים להיות בבידוד", אומר לי נתן. "כולם מסתובבים עם מסכות, שומרים מרחק, אבל אתה לא יודע מי חולה, מי נשא, מי עבר במקום הלא נכון וצריך להיות בבידוד. ובגלל שאנשים לא מספרים אחד לשני, כולם חושדים בכולם ואנשים גם מלשינים אחד על השני. אנשים לא מאמינים אחד לשני, וזה מפורר אותנו.

"יש שני מתפללים בבית הכנסת שלי שיש שמועה שהם נשאים. לך תדע אם זה נכון. ואולי הם בסדר גמור וסתם מדברים עליהם, אבל יש מישהו אחר? אז אני לא מגיע לתפילות, אני מתפלל בבית. אני פוגש את ההורים שלי ולא רוצה להדביק אותם, ואני גם לא רוצה להיכנס לבידוד. אני עובד ומפרנס משפחה ברוך השם".

זה בסדר מבחינה הלכתית שאתה מתפלל בבית?

"לא יודע. התייעצתי עם רב והוא אמר לי, 'תעשה מה שאתה חושב. אם אתה חושב שיש בית כנסת אחר ששם תרגיש בטוח, לך על זה. ואם אתה חושב שזה פיקוח נפש ללכת לבית הכנסת, אל תלך. זאת שאלה לרופא, לא לרב'.

"התייעצתי עם רב והוא אמר לי, 'תעשה מה שאתה חושב. אם אתה חושב שיש בית כנסת אחר ששם תרגיש בטוח, לך על זה. ואם אתה חושב שזה פיקוח נפש ללכת לבית הכנסת, אל תלך. זאת שאלה לרופא, לא לרב'"

"כמובן שלא שאלתי רופא, מה הרופא יגיד לי? פשוט לקחתי את העניינים לידיים והחלטתי מה שהחלטתי. אנחנו מתמודדים עם מציאות חדשה, לא רק החברה החרדית, כל העולם. וכשיש מציאות חדשה, צריך לחשוב על דברים מחדש".

תפילה ברחוב בבני ברק. אפריל 2020 (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
אילוסטרציה, תפילה ברחוב בבני ברק, אפריל 2020 (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)

אתה עלול להידבק בקורונה גם בעבודה, לא?

"כן, אבל אני לא יכול לעבוד מהבית, הלוואי שהייתי יכול. אני כן יכול להתפלל מהבית. חוץ מהעבודה ומקניות, אני כמעט לא פוגש אנשים. מבקר את ההורים שלי, לפעמים, עם מסכה, עם שמירת מרחק מקסימלית, וזה הכל".

ההתרשמות שלי היא שחלק מהחרדים לא מקיימים את ההוראות, בעיקר בנוגע לבידוד, מחוסר ברירה, כדי לשמור על הפרנסה. אתה לא מבין אותם?

"זה בהחלט קיים. אני יודע גם על אנשים שמגיעים למקומות עבודה, ויש שמועות שהם בבידוד. בוודאי שאני מבין אותם, ואני גם לא שופט אדם עד שאהיה במקומו, למרות שזה יכול לקרות לי מחר בבוקר. אני מבין גם את מי שמגיע לבית הכנסת כשהוא אמור להיות בבידוד. יש אנשים שהתפילה יותר חשובה להם מהקורונה, ויש אנשים שלא חוששים מהקורונה. אני מבין את כולם. אבל זה יוצר מצב שבו אף אחד לא מאמין לאף אחד, וזה מצב קשה מאוד. זה לא טוב".

אז הטענה "החרדים חולים יותר בגלל שהם לא מקיימים את ההוראות" נכונה?

"אין לי דרך לדעת. על פניו, לא. כשאני הולך ברחוב בבני ברק כולם עם מסכה. כולם מנסים לשמור מרחק, בתור, בכל מקום, עם כל הצפיפות, אפילו ילדים.

"הייתי כמה פעמים בתל אביב, ונדהמתי מהשאננות, מהקלילות, מאנשים שיושבים בכיף שלהם בבית הקפה בלי מסכה ושמטיילים עם הכלב בגינה. אני לא מאשים אותם. עם אחוזי תחלואה כל כך נמוכים, למה שיפחדו באמת? אבל להגיד לך שהתרשמתי שכולכם מקיימים את הוראות הקורונה? לא ממש.

"הציבור החרדי ממושמע מטיבו. מהרגע שגודל הסכנה נקלט, אז חוץ מכמה ישיבות של קיצונים ממש, מכחישים ממש, כמו שאני לובש חליפה בבוקר ומניח תפילין אני שם מסכה. זה בתחום הגלוי. בתחום הסמוי מן העין, של הבידוד, יש בעיה רצינית. האם היא קיימת גם אצל החילונים? אני לא יודע, אין לי דרך לדעת".

בדיקה לאיתור נגיף הקורונה בבני ברק. 31 במרץ 2020 (צילום: Ariel Schalit, AP)
אילוסטרציה, בדיקה לאיתור נגיף הקורונה בבני ברק, 31 במרץ 2020 (צילום: Ariel Schalit, AP)

האם זה יוצר מצב שבו אנשים בקהילה מפסיקים להאמין לא רק אחד בשני, אלא גם בקדוש ברוך הוא? זה נראה כאילו המגפה הזאת פוגעת בחרדים ובדתיים באופן מיוחד, וקשה לי להאמין שזה לא מעורר הרהורי כפירה.

"אני לא בוחן כליות ולב של אחרים. לי אין הרהורים כאלה. אולי זה ניסיון, אולי זה עונש, אולי זה משהו אחר, אני לא יודע. יש הרבה צרות בעולם, יותר גרועות מקורונה, ואם הייתי מפסיק להאמין בגלל שיש צרות הייתי מפסיק להאמין מזמן.

"יש לי הרבה מחשבות, אבל לא על האמונה, אלא על אורח החיים החרדי, ואלה מחשבות שהיו לי עוד לפני. התגובה של הרבה מהרבנים למגפה הייתה מבישה. בתורה לא כתוב שצריך להיות בורים, שצריך להתעלם מהמדע וממחלות וממה שמסבירים הרופאים. ואם היו רבנים שהתעלמו וזלזלו וגרמו לאנשים ולחלות, וגרמו לפיקוח נפש, זה לא אשמת האמונה ולא אשמת השם, זאת אשמתם".

תפילה מחוץ לבית כנסת בביתר עילית. 30 במרץ 2020 (צילום: Nati Shohat/Flash90)
אילוסטרציה, תפילה מחוץ לבית כנסת בביתר עילית. 30 במרץ 2020 (צילום: Nati Shohat/Flash90)

3

דוד: "ברחתי. לא התאפקתי יותר"

בזמן שהחברה החרדית הבוגרת, וכן הנערות החרדיות, מתמודדים עם המשבר והשלכותיו היומיומיות, אלפי נערים חרדים נמצאים בפלנטה אחרת. במרבית הישיבות – שלא נסגרו – ממשיכים ללמד כרגיל, אבל ביטלו כליל את היציאות של התלמידים לבתיהם, כדי למנוע הדבקה במגפה, וגם לחסוך למשפחות פיות להאכיל. למעשה, הישיבות הללו הפכו בחודשים האחרונים למנזרים.

"יש לי הרבה מחשבות, אבל לא על האמונה, אלא על אורח החיים החרדי, ואלה מחשבות שהיו לי עוד לפני. התגובה של הרבה מהרבנים למגפה הייתה מבישה. בתורה לא כתוב שצריך להיות בורים, שצריך להתעלם מהמדע"

"כשהקורונה התחילה להשתולל, סגרו את הישיבות ושלחו את כולנו הביתה", מספר לי דוד (שם בדוי), נער בן 17 שלומד בישיבה חסידית. "כשהסגר נפתח פתחו את הישיבה – אבל בתנאי קפסולה. חילקו אותנו לקפסולות של 15 חבר'ה, ואיתם אתה נמצא 24/7, לומד איתם, ישן איתם, ולא פוגש אף אחד אחר. אחרי 45 יום מערבבים את הקפסולות ולומדים יחד – אבל לא יוצאים. בכלל. עוצר יציאות, כמו שאומרים בצבא, להבדיל אלף אלפי הבדלות. עוצר מוחלט, גם המורים".

אתם אוכלים שם, ומישהו מכין את האוכל וקונה מצרכים מבחוץ, ועוד דברים שצריך, ככה שאתם לא סגורים לחלוטין בפני העולם.

"נכון, אבל הכול ממודר. יש כניסות ויציאות למטבח שבנויות ככה שהטבח בישיבה לא יפגוש אותנו, והספקים מבחוץ לא יפגשו אותו".

תלמידים בישיבה חרדית לומדים בקבוצות קטנות בבני ברק. יוני 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
אילוסטרציה, תלמידים בישיבה חרדית לומדים בקבוצות קטנות בבני ברק. יוני 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)

אתה מתגעגע הביתה, לאבא ואמא ולאחים שלך? ולפעמים לא נמאס לך להיות כל הזמן עם אותם חברים?

"מתגעגע – כן, מאוד. וזה קשה. מדבר איתם הרבה בטלפון. אני גם דואג להם, אנחנו יודעים מה המצב עכשיו בעולם, אבל ברוך השם לפי מה שהם אומרים הם מסודרים. ובכל זאת מתגעגע. מבחינת החבר'ה בישיבה – לא, לא נמאס לי. כיף לי כאן, אני מרגיש שזה המקום שלי. כשאנחנו שוקעים בעולם הלימודים אנחנו שוכחים מהכול, אנחנו באווירה רוחנית. ואיכשהו גם בשעות המעטות שלא לומדים, תמיד יש על מה לדבר. הם אפילו יותר קרובים מאחים, באיזושהי צורה".

למרות הכול, דוד הפר את כללי הישיבה ואת הבידוד המחמיר בה, וברח הביתה ליומיים אחרי חודשיים שבהם לא יצא. הוריו והמדריכים בישיבה גערו בו, אך גילו הבנה ולא הענישו או סילקו אותו, וזאת בניגוד לכללים. "אני לא מרוצה ממה שעשיתי, לא הייתי צריך לעשות את זה, אבל לא הצלחתי להתאפק, נשברתי".

מרבית הנערים בגילך עסוקים בצורה אובססיבית במחשבות על זוגיות ואהבה וכל הנוגע בכך. בחברה החרדית נערים מתחתנים בגיל מאוד צעיר וכך עונים על הצרכים הבריאים הללו. אבל כרגע אתם מנותקים לחלוטין מבנות המין השני ומהאפשרות להיפגש איתן או לראות אותן. זה לא חסר לכם?

"בוודאי שכן. אבל כשיש למישהו שידוך מתירים לו לצאת כדי להיפגש עם הבחורה, ואם הפגישות עולות יפה והשידוך מצליח אז זהו, הוא מתחתן ועוזב".

ואתם מחכים שזה יקרה לכם, או חוששים מזה, או גם וגם?

"הממ… גם וגם, האמת. מצד אחד החיים בישיבה הם נפלאים, זה כמו חממה של רוחניות. מצד שני יש את הציפייה. באיזשהו מקום אני מחכה שיגיע השידוך, ואני אצא מכאן להתחיל את החיים".

אבל עכשיו החיים בחוץ לא קלים בכלל.

"בעזרת השם, יהיה בסדר".

אילוסטרציה, חרדים מפגינים על סגירת שכונות חרדיות כחלק מהמאבק בקורונה, יולי 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
אילוסטרציה, מפגינים על סגירת שכונות חרדיות כחלק מהמאבק בקורונה, יולי 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
עוד 1,885 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער

בגין: "להפסיק את ההתקפות החריפות והגסות, נגד המוסדות הממלכתיים, להחליף את השלטון" ● הליכוד: "סער יכול לצרף את מי שהוא רוצה, רונאלדו, קרדישיאן, אין לו ממשלה בלי לפיד והשמאל" ● הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "מופרכת וסוטה מהחוק" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות ● פוגלמן: "לא לפרסם סקרים בשיטות לא מוכרות"

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה