עיתונאי סעודי בכיר בראיון לזמן ישראל:

"אומרים שישראל הרגה ערבים. איראן הרגה יותר"

בלעדי "אפשר להזדהות עם הפלסטינים בלי לתמוך אוטומטית באידאולוגיה של 'התנגדות'" ● "לא יהיה הסכם עם סעודיה לפני שלום עם הפלסטינים" ● "בעבר, התקשורת הערבית נמנעה מלקרוא לישראל בשמה, כאילו שזה מה שישנה את המצב. זה היה מטופש" ● מחמד חאלד אל-יחיא, אזרח סעודיה ועורך בכיר בענקית התקשורת "אל-ערביה", מדבר על משמעות ההסכם עם האמירויות עבורו, ומבטיח לבקר בירושלים ברגע שיורשה לו

מחמד חאלד אל-יחיא (צילום: צילום מסך, France24)
צילום מסך, France24
מחמד חאלד אל-יחיא

הסכם הנורמליזציה בין ישראל לבין איחוד האמירויות לא נולד בחלל ריק, וקדמו לו סימנים מטרימים רבים. אחד מהם, הוא האופן שבו מסוקרת ישראל בכלל – והסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט – באמירויות ובמדינות ערביות נוספות.

בשנת 2000, באותה שנה שבה פרצה אינתיפאדת אל-אקצא, היה בלתי-אפשרי לדמיין תסריט כזה. התקשורת הערבית הייתה עוינת ומלאת ארס כלפי ישראל, אל-ג'זירה נהנתה מבלעדיות בתור כלי תקשורת הפופולרי ביותר שנהג לתקוף ללא הרף את ישראל, ושיר השנה בעולם הערבי ב-1999 היה "החלום הערבי", שהושר על ידי הזמרים והזמרות הכי מפורסמים ועסק בשחרור אדמות פלסטין.

אך מי שמדפדף כיום בעיתונות המתפרסמת במפרץ, וצופה בערוץ הפאן-ערבי "אל-ערביה" היושב בדובאי, לא ימצא זכר לגישה העוינת ולעתים אנטישמית הזו.

כבר בשנות ה-2000, החלו להופיע בתקשורת המפרצית גילויי דעת ומאמרים שדיברו על ישראל כעל בת-ברית פוטנציאלית במערכה נגד איראן, ותקפו את חזבאללה ואת חמאס. היום, מי שמנוי להתראות של אל-ערביה מקבל גם דיווחים על ירי לעבר ישראל ועל הפוליטיקה הישראלית הסוערת. באתר באנגלית מופיעים טורי דעה של מומחים ישראלים, וגם אני פרסמתי שם כמה מאמרים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתראיין ל"אל ערביה" ב-19 ביולי 2011

רשת התקשורת אל-ערביה הוקמה בשנת 2003 בדובאי, בירת האמירויות, בהשקעה סעודית-אמירתית. מאז שנולדה, בחרה בסגנון מאופק ומאוזן, שהיה אמור לשמש משקל נגד לפרובוקציות בלתי-פוסקות של אל-ג'זירה הקטארית.

הקו שלה ביחס לישראל היה שונה במובהק מהנורמה העוינת של אל-ג'זירה. גם אל-ערביה דיווחה בהרחבה על מה שהתרחש ברצועת עזה ובגדה המערבית, אך בטון הרבה יותר יבש ומאוזן, ואולי בגלל זה בשנים האחרונות חמאס החליט להפסיק את שידוריה של אל-ערביה מעזה, בטענה שהתחנה "מרגלת עבור ישראל".

לשמחתי הרבה, מחמד חאלד אל-יחיא, העורך הראשי של אל-ערביה באנגלית הביע את הסכמתו לשוחח עם זמן ישראל על ההסכם החדש עם איחוד נסיכויות המפרץ, על השינוי הגדול שמתרחש ביחס לישראל וליהודים בחלק מהתקשורת הערבית ועל האיום האיראני.

מחמד חאלד אל-יחיא (צילום: באדיבותו, מתוך FRANCE24)
מחמד חאלד אל-יחיא (צילום: באדיבותו, מתוך FRANCE24)

אל-יחיא, אזרח סעודי, שימש בעבר כמומחה לענייני המזרח התיכון במכון המחקר The Gulf Research Center וב-Atlantic Council, ופרסם מאמרים רבים בכלי תקשורת אמריקאים מהשורה הראשונה.

מי שמכיר את התקשורת הערבית, זוכר היטב את המתקפות הקשות נגד ישראל ונגד היהודים באשר הם. תיאוריות קשר, אנטישמיות, היה שם הכל. בשנים האחרונות ראינו שינוי, במיוחד בתקשורת במפרץ. פתאום ישראל כבר לא מצטיירת בתור אויבת. מה השתנה? איך קרה השינוי הזה?
"אני יכול לציין בעיקר שלושה דברים שהשפיעו על כך: הראשון, הוא ניתוק מוחלט מגילויי האנטישמיות שהיו שגורים בעבר בפי כתבים ועורכים בתקשורת הערבית.

"השני, הוא סיום המשחק הקטן והטיפשי של 'לא לקרוא לישראל בשמה'. בעבר, חלק מהתקשורת הערבית נמנעה – במהלך שנים – מלקרוא לישראל בשמה, כאילו שזה מה שישנה את המצב, וזה היה מטופש.

"הדבר השלישי הוא דיווח ופרשנות על מה שקורה בישראל, הפוליטיקה הפנימית. בעבר, האנשים לא רצו לדבר על הפוליטיקה הפנים-ישראלית או על אמנות ישראלית, ובעצם על שום דבר אחר שמתרחש בתוך ישראל. התקשורת לא דיווחה על כך. זה היה שינוי מאוד משמעותי.

"אני מאמין שאפשר להחזיק בדעות מוצקות מאוד ביחס לסכסוך ולזכויות הפלסטינים שניטלו על ידי ישראל, לתמוך באלה שסובלים, אך גם לקרוא לישראל בשמה ולדעת עובדות עליה".

ההכנות ליריד העולמי אקספו 2020 בדובאי (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)
ההכנות ליריד העולמי אקספו בדובאי (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)

כיצד צרכני התקשורת מגיבים למציאות המשתנה הזאת?
"בני אדם מודעים היטב למציאות סביבנו. אם תסתכלי על מפת האיומים האסטרטגיים של ישראל היום, לא תמצאי שם את ערב הסעודית. אם תבדקי את מפת האיומים האסטרטגיים במפרץ – ישראל לא תהיה שם. אנשים מבינים זאת.

"מה שכן קיים ומרגיש כמו איום, זה ההתפשטות וההתרחבות האיראנית באזור: חות'ים בתימן וחזבאללה בלבנון- כל הארגונים הללו הם חלק מאותה אידאולוגיה (איראנית) והמהות המוצהרת שלהם היא מחיקת ישראל מהמפה.

"מה שכן קיים ומרגיש כמו איום, זה ההתפשטות וההתרחבות האיראנית באזור: חות'ים בתימן וחזבאללה בלבנון- כל הארגונים הללו הם חלק מאותה אידאולוגיה, והמהות המוצהרת שלהם היא מחיקת ישראל מהמפה"

"אנשים אומרים שישראל הרגה ערבים, וזה נכון – היא הרגה ערבים, אך איראן הרגה מאות אלפי ערבים, וגם המשטר הסורי עשה זאת. למעשה, יש הרבה פחות ביחס לישראל מאשר ביחס לאיראן ולכוחות הפרוקסי שלה".

בהקשר הזה, נראה שמזרח התיכון עובר שינוי בזק משמעותי. מה הסיבות לכך?
"לאחר המלחמה בלבנון ב-2006, כולם – אפילו אנשי דת סוניים אדוקים ביותר – הביעו הזדהות וסימפטיה כלפי חזבאללה. והיום כולנו רואים כיצד הארגונים הללו – חזבאללה ואחרים – למעשה מבתרים את המדינות שלהם, כמו עיראק או סוריה, והורגים אזרחים חפים מפשע.

"לאיראנים היה 'כוח רך' אדיר, ובאיזשהו שלב הם החליטו לוותר עליו לטובת מדיניות של כוח והם הפסידו בזה. מכאן, לדעתי צומח השינוי גאופוליטי הזה".

אילוסטרציה, הבורסה של אבו דאבי, ינואר 2020 (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)
הבורסה של אבו דאבי, ינואר 2020 (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)

נראה שהפלסטינים פחות מתחברים לשינוי הזה. הם כועסים מאוד על איחוד נסיכויות המפרץ בגלל ההסכם עם ישראל. למה לדעתך?
"אני חושב שהשינוי בדרך כלל הוא קשה מאוד לבני אדם ולעמים. צפוי שתהיה ביקורת על מדינה ערבית שמנרמלת יחסים עם ישראל. אותו הדבר קרה לאנואר סאדאת, שחתם על הסכם שלום עם ישראל, זה קרה לירדנים, וזה מה שקורה גם היום. אחרי הכל, הנושא הפלסטיני הפך למרכזי מאוד עבור הזהות הערבית.

"אך חשוב מאוד להבין את מה שמתרחש היום: זה לא ויתור על הפלסטינים, אלא ויתור על תמיכה בלתי-מסויגת במה שמכונה 'ההתנגדות'. כפרט, אתה יכול לתמוך בפלסטינים ולהאמין בכך שמגיעות להם זכויות, אך אתה לא חייב לתמוך בתעשיית 'ההתנגדות'. היא לא מייצגת אותנו ואת הזהות שלנו.

"צפוי שתהיה ביקורת על מדינה ערבית שמנרמלת יחסים עם ישראל. אותו הדבר קרה לאנואר סאדאת, זה קרה לירדנים, וזה מה שקורה גם היום. אחרי הכל, הנושא הפלסטיני הפך למרכזי מאוד עבור הזהות הערבית"

האם אתה מאמין שעוד מדינות ערביות יצטרכו לאיחוד נסיכויות המפרץ בעתיד, ויחתמו על הסכמים עם ישראל?

"לדעתי, אנחנו כבר רואים סימנים שמצביעים על כך שמדינות אחרות מעוניינות בכך. נראה בעתיד אם זה הכיוון שלהן".

הנוף מבורג' אל-חליפה בדובאי (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)
הנוף מבורג' אל-חליפה בדובאי (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)

האם לדעתך נורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות ערב בהיעדר התקדמות בחזית הפלסטינית היא מכה קשה ליוזמת השלום הערבית (המציעה נורמליזציה ביחסים עם כל מדינות ערב בתמוכה להסכם ישראלי-פלסטיני)?
"לא. יוזמת השלום הערבית מציעה נרמול ביחסים עם כל מדינות הערביות, מכיוון שכולן אשררו אותה. כמו כן, מעולם לא דובר על עסקה ספציפית שאפשר לקחת אותה או לשכוח ממנה, אלא על מתווה למשא ומתן. מי שדחה את היוזמה הערבית הייתה ישראל, אריאל שרון דחה אותה.

"באשר לסעודיה, כאן הדברים ברורים מאוד: ההנהגה הסעודית אמרה בבירור שלא תהיה נורמליזציה של היחסים לפני השלום עם הפלסטינים. ישנם פרסומים רבים על כך שישנו שיתוף פעולה בין ישראל לערב הסעודית בתחום הביטחון, וייתכן ששיתוף פעולה זה יגבר, אך לא תהיה התקדמות מבחינת נרמול ביחסים".

"ההנהגה הסעודית אמרה בבירור שלא תהיה נורמליזציה של היחסים לפני השלום עם הפלסטינים. ישנם פרסומים על שיתוף פעולה בין ישראל לערב הסעודית בתחום ההגנה, וייתכן ששיתוף הפעולה בתחום הזה יגבר"

בהסכם דובר גם על הזכות לכל המוסלמים לבקר באל-אקצא. האם אתה מתכוון להגיע בקרוב לירושלים, לבקר במסגד אל-אקצא?
"זה יקרה כאשר הממשל הסעודי ירשה לאזרחיו לבקר בישראל".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כול מה שקורה עכשיו ביחס לנרמול היחסים עם מדינות המפרץ הנו תהליך שהחל מהרגע ששרון הבין את הצורך בהתנתקות מחבל עזה , האיתות הראשון החל כבר עם שרון הוא כמובן לא יכל להמשיך אתו היות והלך הר... המשך קריאה

כול מה שקורה עכשיו ביחס לנרמול היחסים עם מדינות המפרץ הנו תהליך שהחל מהרגע ששרון הבין את הצורך בהתנתקות מחבל עזה , האיתות הראשון החל כבר עם שרון הוא כמובן לא יכל להמשיך אתו היות והלך הרוח היה מליטנטי ולאומני ולכן דחה אותו ,לאורך כהונת אולמרט וליבני שוב היו דיבורים על קידום המהלך אבל הממשלה נתפסה כשמאלנית ואי לכך לא רלוונטית בכול הנוגע להסכמי נרמול כאלה ואחרים , בתקופת נתניהו החל מ08 לא היה על מה לדבר היות וביבי רכב ועודנו רוכב על הלאומנות הישראלית ואי לכך לא היה לו שום אינטרס לקדם כלום. מערכת הבחירות בו הרצוג היה מועמד לראשות מפלגת העבודה עוד לפני שהתפרקה לחלוטין מנכסיה , היה חלון הזדמניות נוסף ובוזי לא הסתיר זאת ושוב לא היה שום שינוי שלטוני אי לכך שום התקדמות באפיק בזה הדבר היחיד שהשתנה מאז היא העובדה שגבו של נתניהו הוא לקיר והוא זקוק להסחת דעת כפי שעשה פעמים רבות בעבר , עניין הסיפוח היה מעיין זרז – לדעתי בהכוונה אמריקאית , עמ לקדם את ההליך בזריזות הנחוצה לו ולכן המסקנה המתבקשת מכול המצב שנוצר הוא שהסכם זה הוא למרות בנימין נתניהו וממש לא בזכותו. חג שמח שנה טובה לכולם .

עוד 1,009 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 26 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

מי אמר שאין תקציב?

מי אמר שלא אושר תקציב לישראל? לא ברור מדוע אנחנו הולכים לבחירות. למה גנץ התפתה לענייני פיזור הכנסת. לישראל יש תקציב ברור.

הוא אמנם לא מיועד לענייני חינוך, רווחה, בריאות, ומטרות אזוטריות נוספות מסוג זה, אבל אל תהיו קטנוניים. לישראל יש תקציב. תקציב השוחד הממשלתי.

פשוט. לא מסובך ומממן כל מה שמחייבות המשילות הארוכה של הממשלה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם ראש הממשלה ושר האוצר רוצים קודם כל לשמן ולפטם את שותפיהם הקואליציוניים החרדים.
ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים. מאות מיליוני שקלים מאושרים למגזר החרדי גם כשאין תקציב לשום בית חולים או ניצול שואה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם רה"מ ושר האוצר רוצים לשמן ולפטם את שותפיהם הקואליציוניים החרדים.
ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים

תקציב השוחד לכאורה של ממשלת ישראל הוא לא המצאה ייחודית למקרה של בחירות מוקדמות או מגפת קורונה.

הוא מתוכנן היטב במרתפי משרד ראש הממשלה, בחדרים הסגורים של בלפור ומרכז הליכוד. מיטב המוחות עובדים עליו במהלך השנה. מוחות פוליטיים מתוחכמים ומוחות משפחתיים נאמנים. שום בעיה לא נעלמת מעיניו של ראש ממשלת תקציב השוחד השלטוני לכאורה.

עובדה. 6 מיליארד שקלים פוזרו על ראשם של האזרחים למרות שבכירי האוצר טענו שאין תקציב. רה"מ הוכיח שיש תקציב. בימים אלה שוב מפזר ראש הממשלה תקציב דומה של עוד 6 מיליארד ש"ח. הכל מתקציב השוחד של מדינת ישראל.

ישראל מתרסקת ממחדלי הקורונה? אין בעיה. רה"מ וממשלתו מאשרים 90 מיליארד ש"ח בקפסולות או ארגזי קרטון או אריזות שי חגיגיות.

מהיכן נלקחו המיליארדים לרכש הצוללות? עובדה שהשנה צה"ל קיבל עוד 3 מיליארד שקלים וגם ספינות המגן כבר החלו לעגון בנמל חיפה.

הכל מתקציב השוחד לכאורה של ישראל. אל דאגה.

תקציב השוחד לכאורה אמנם לא מעוגן עדיין בחוקי המדינה, אבל הוא מבוצע בכל בקר וערב. ביעילות. בנחישות. בהתמדה.

צריך לרכוש חיסונים במאות מיליוני דולרים? רה"מ מאשר. מיד. אתם רוצים לטוס לאמירויות? רק תגידו וכבר נפתח סעיף בתקציב השוחד לכאורה ומטוסינו ימריאו.

הנה ההתיישבות הצעירה מבקשת לאשר כמה עשרות יישובים ערב סיום תפקידו של טראמפ, ויש לזה כמובן מיליונים משוריינים.

צריכים מטוס חדש לראש הממשלה ורעייתו? שעלותו מתנפחת פלאים לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס.

צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן בתכנון מראש תקציב מיוחד בתקציב השוחד לכאורה של מדינת ישראל.

צריכים מטוס חדש לרה"מ ורעייתו? שעלותו מתנפחת לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס. צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן תקציב מיוחד

כל הבכי והנהי סביב תקציב המדינה, התפטרות הפקידים בכירים ויללות הפרשנים הכלכליים אינם רציניים.

למדינה שראש ממשלתה נאשם בשוחד משום מה, יש פשוט תקציב שוחד לכאורה. ואם חלילה הוא צריך ללכת שוב לבחירות בגלל שלא אישר תקציב רגיל למדינה,יש לו תקציב שוחד לכאורה.

זה עומד לרשותו 365 ימים בשנה. מפקד עליו שר האוצר שלו וכל שומרי הסף, ממבקר המדינה ועד נגיד בנק ישראל מתיישרים מיד. והכל לפי תקציב השוחד לכאורה. למה צריך תקציב מסובך, שיעבור ביורוקרטיה מקצועית ושרשרת אישורים בכנסת? לא מובן.

בכל מדינת עולם שלישי מקובל להתנהל לפי תקציב השוחד לכאורה. כדאי שגם בג"ץ יכיר בעניין הזה. אם עוד לא גילו שם ניגוד עניינים, הם יגלו שגם תקציב בתי המשפט אמור לבוא השנה מתקציב השוחד המיוחד לכאורה שמאשר ראש הממשלה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 505 מילים

נתניהו: יש למנות פרויקטור לנושא האלימות בחברה הערבית

בית המשפט דחה את בקשת נתניהו לעכב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו ● בית המשפט העליון התיר לערוך חיפוש בטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה ● כחול לבן בסרטון נגד מיקי זוהר: ״להקיא ממנו״ ● המגעים במשותפת: ברע״ם מסכימים להבטיח לא להמליץ על נתניהו אך דורשים לדעת עם איזה מפלגה כן אפשר יהיה לשתף פעולה ● מרידור על איומי התביעה של כ״ץ: ״אמת דיברתי״

עוד 35 עדכונים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

מסמוס, טרפוד וטינוף - יום הכיפורים של אגף התקציבים

לא מעט מאמרים נכתבו בשבוע האחרון על שידור התכנית "עובדה" שעסקה ביחסים שבין פקידי אגף התקציבים לבין השר הממונה. שר האוצר. שניים תפסו את עיני במיוחד.

"ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה מיוחדת – איפכא מסתברא – שכל מטרתה היא לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי לוודא שאיננו נתפסים לקונספציה. צה"ל הוא ארגון היררכי לחלוטין, אבל הלקח של מלחמת יום הכיפורים לימד אותו שרק שיח פתוח ומאתגר מביא לתוצאה המקצועית הראויה" (מרב ארלוזורוב).

אחד המאמרים על "עובדה", שעסקה ביחסי פקידי אגף התקציבים לשר הממונה, תפס את עיני: "ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה – איפכא מסתברא – שמטרתה לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי שלא ניתפס לקונספציה"

"המדיניות הכלכלית בכל נושא מורכבת מארבעה שלבים – הראשון, קביעת היעדים. השני, בחינת חלופות למימוש היעד. בשלב השלישי נבחרת המדיניות הרצויה מבין החלופות ובשלב הרביעי היא מבוצעת. […] במציאות, תפקיד הפוליטיקאים הוא לקבוע את היעדים, ואילו תפקידו של הדרג המקצועי הוא לגבש חלופות להשגת היעדים הללו. לאחר שגובשו החלופות, הדרג הפוליטי אמור לבחור את החלופה הרצויה" (אבי בן בסט).

ולמה מדובר בציטוטים חשובים כלכך? פשוט כי הם מציגים בצורה מדוייקת את הכשל החמור שמתקיים לפחות בעשרים השנים האחרונות באגף התקציבים באוצר. כשל המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור אותו אמורים אנשי האגף לשרת. וגם החוסר במי שיהיה מחוייב באתגור המערכת והצגת הדברים בצורה שונה, אחרת, אולי אפילו יצירתית וחדשנית. אגב, כולנו יודעים שגם אם יש חלופות – ישנה דרך להציג את חומר בצורה כזו, שרק חלופה אחת, זו שהמציגים רוצים בה – תתקבל.

אנשי אגף התקציבים הם בראש ובראשונה פוליטיקאים. הם אמנם אנשי כלכלה מצויינים אבל הם עוסקים יום יום ושעה שעה בפוליטיקה, לעיתים קרובות במהלכים פוליטיים שמשאירים מאחור, מבחינת יחסי התן וקח והממכר הפוליטי גם את הפוליטיקאים המיומנים ביותר.

הם גם לא חסידי השקיפות. לא סתם ביקשה סתיו שפיר להקים עבורה את וועדת השקיפות המפורסמת, כלקח מחוסר היכולת לקבל נתונים אמיתיים בישיבות ועדת הכספים אליהן הובאו בקשות האוצר לאישור העברות, הקצבות ותכניות עבודה.

הדרישה הבסיסית, שרק לאחר עתירה לבג"ץ החלה להתקיים, היתה שהחומרים יועברו בצורה מסודרת, הכוללת הסבר, ובזמן סביר לפני הדיון, לפחות לחברי הועדה. זאת כדי שאלו יפסיקו לשמש, אחרי כלכך הרבה שנים כחותמת גומי לרצונות וגחמות אנשי האגף. היו סיבות טובות, עדיין יש, לכך שאנשי האגף מחזיקים את המידע, את הנתונים ואת הנימוקים לבקשות ולתוכניות שלהם קרוב לחזה. אחרת איך הם יכולים לשלוט.

יש כשל מתמשך באגף התקציבים באוצר, המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור

לא אשכח את אחד מהימים שלפני אישור תקציב המדינה וחוק התקציב, עוד בתקופה שוועדות הכנסת היו, כמעט כולן, במסדרון ארוך אחד בקומה התחתונה של המשכן. על שטיח הלבד הירוק התרכזו עשרות ומאות חברי כנסת, עוזרים פרלמנטרים, עיתונאים ואורחים אחרים ועסקו רק בדבר אחד, בדיוני תן לי ואתן לך.

ביום זה לפתע פתאום ראיתי את אחד מבכירי חברי הכנסת עומד כפוף ליד שולחן בסופו של המסדרון, לידו עמדה פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה במקום לרוץ ולצלם את הדברים. בערב הופיעו הצילומים במהדורה המרכזית.

התברר שאגף התקציבים הגיש לחבר הכנסת הבכיר הסכם להעברת תקציבים למפלגתו תמורת סידור של הצבעה בעד סעיפים בחוק ההסדרים. יש מקומות שהיו קוראים למעשה כזה שוחד. בספר העבודה של אגף התקציבים מדובר בנוהל סטנדרטי להביא את נבחרי העם להצביע בעד תוכניות תקציביות גם אם הם לא לגמרי משוכנעים שהן ראויות ויעילות.

"הם פעלו בשלושה שלבים כשלא רצו לעשות משהו שהפוליטיקאים ביקשו: מסמוס, טרפוד וטינוף״,

כך התבטא בתכנית "עובדה" מי שהיה במשך ארבע שנים לערך מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. הדברים לא נזרקו סתם לחלל האויר. מי כמוני זוכר ויודע איך הם עובדים.

המקרה האחרון הוא הקמתה של קרן ההלוואות ללקוחות מודרי אשראי, התחייבות שנתן שר האוצר לח"כ איתן כבל בתחילת הדיונים על חוק נתוני אשראי. במשך ארבע שנים כמעט הצליח אגף התקציבים למסמס את הקמת הקרן שאותה יזמתי יחד עם ח"כ כבל, וגם לאחרונה, כשסוף סוף יצא המכרז לדרך, הוא בנוי בצורה כלכך שגוייה שאין להתפלא כי אין קופצים עליו כדי להפעילו.

לפתע ראיתי את אחד מבכירי הח"כים עומד כפוף ליד שולחן בסוף המסדרון, לידו פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה שם לצלם זאת. בערב זה הופיע במהדורה המרכזית

אותו הליך בוצע גם מול מחאת האמהות החד-הוריות בשנת 2003. עיתונאים תודרכו נגד האמהות, שרובן נשים עובדות, שבסך הכל רוצות לפרנס את משפחתן בכבוד. תחת נימוקים מטופשים ולא ריאלים הם מנעו בשנת 2014 תוספת של 50 מיליון ש"ח, שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה, לתיקון עוולת חוק מזונות הילדים.

מטרת התיקון היתה ניתוק הקשר בין תשלום מזונות הילדים לבין גובה השכר שמשתכרת האם החד-הורית. בעברית קוראים לזה תמרוץ שלילי לצאת לעבוד. במילים אחרות אומרים באגף התקציבים, תהיו עניים, תהיו מסכנים, אל תשאפו למעלה.

קיים עוד כשל גדול ומבני בהתנהלות אגף התקציבים, והוא הכח הבלתי סביר שיש לו אל מול משרדי הממשלה עליהם הוא מפקח. תפקיד האגף הוא בהחלט לשמור על המסגרת התקציבית של כל משרד ומשרד, לסייע בהוצאתה לפועל ולשמור על מסגרת תקציב המדינה.

אבל ההחלטה המקצועית על התכניות חייבת להיות בראש ובראשונה של אנשי המקצוע במשרד. אחרת לא צריך אותם. זה תפקידה של הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה. להחליט על התוכניות שהם רוצים לבצע ולהפעיל אותן, תוך שהם מקפידים על מסגרת התקציב. האם אנחנו באמת מוכנים לקבל את העובדה שכלל הפקידות המקצועית הבכירה במדינת ישראל כפופה הלכה למעשה לפקידי אגף התקציבים באוצר? ברצותם יקרו דברים וברצותם לא?

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שלאחריה אגף התקציבים לא יכול ואסור לו להמשיך ולפעול כפי שהוא פועל מאז תכנית הייצוב הכלכלי של המשק בשנת 1985.

אגף התקציבים חייב לעבור שינוי מהותי שכולל חובת הצגת חלופות ריאליות לכל יעד מדיניות שנקבע על ידי השר הממונה וחובת הכנסת מערכת של איפכא מסתברא לתוך האגף.

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שאחריה אסור לאגף התקציבים להמשיך לפעול כפי שפועל מאז 85'

ואולי הדבר החשוב מכל, שעליו ארחיב ברשומות הבאות על אגף התקציבים באוצר, נוגע להפסקת הניהול הפוליטי של האגף מצד אחד והפחתה משמעותית של השליטה המקצועית של אגף התקציבים בהתנהלות היומיומית של משרדי הממשלה השונים. זאת תוך הפיכת שרי ומנכ"לי המשרדים, כמו גם את אנשי המקצוע בהם, למעין בובות בתיאטרון הבובות, שמפעיליו הם אנשי האגף.

פעיל חברתי, מומחה לקידום ושינוי מדיניות. לשעבר סמנכ"ל עמותת "ידיד", כיום מייסד נקודת מפנה-המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים

הפלג הקיצוני הפך לפופולרי - וסוחף אליו את הרחוב החרדי

הפלג הירושלמי, שבימים רגילים מושמץ גם בקרב החרדים עצמם, מצליח היום לשלהב ציבורים גדולים ומתונים בקהילה החרדית ● זו כבר לא מלחמה בין קבוצת קיצונים קטנה למשטרה - עכשיו זו המשטרה נגד כולם ● והבחירות ברקע רק מלבות את יצרים עוד יותר ● "אינתיפאדה חרדית", כינה זאת אתמול אריה דרעי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ו... המשך קריאה

טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ולימוד תורה תחושה זו מקבלת משנה תוקף.
ב. אין לזה שום קשר לפלג הירושלמי שהוא פלג מזערי וקיצוני ואינו גורם אלא לראקציה אצל הכלל החרדי ואני כותב זאת כחרדי מבטן השייך למינסטרים החרדי.
ג. להבא נא להבדיל בין ב האחים אדמורי"ם מויז'ניץ שחסידי האחד התפרעו-בצדק או שלא-לעומת השוטרים והאחר הוא אשר הורה לפתוח את מוסדות הלימוד אך הדגיש שאין להתעמת עם השוטרים כלל.
ד. ללא כל קשר לנ"ל אסיים בתפילה ותקווה שיוסר מעלינו נגע הקורונה ובעקבותיו הריחוק החברתי שהוא גורם בין איש לרעהו ובין מגזר זה לאחר.

עוד 824 מילים ו-1 תגובות

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

סקר: 65 מנדטים למתנגדי נתניהו; לראשונה זה חודשים העבודה מעל אחוז החסימה

מרב מיכאלי נבחרה ליושבת ראש מפלגת העבודה: "זה הרגע האחרון בו ניתן להציל את התנועה" ● הממשלה אישרה את סגירת נמל התעופה בן-גוריון ● מבלי להיוועץ באנשי משרד האוצר וללא קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, הציגו נתניהו וכ"ץ תוכנית לחלוקת מענקים כספיים לציבור ● לאחר שנתיים ללא נציב קבוע לשירות בתי הסוהר אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה