נקודת התורפה של נתניהו

יותר ויותר אזרחים, רבים מהם מצביעי ימין, סבורים שנתניהו משעבד את המדינה לאינטרסים האישיים-פליליים שלו ● גם ראש הממשלה מבין שזוהי נקודת הכאב המסוכנת ביותר שלו בעתיד הקרוב ● אך בעוד שנתניהו הקמפיינר לא היה מפספס הזדמנות כזאת להחרבת המוניטין של יריב פגיע, בנט וגנץ, כל אחד משיקוליו, צפויים לאפשר לו לשקם את דימויו כפטריוט ● פרשנות

בנימין נתניהו בעת ביקור בבית ספר בירושלים לקראת פתיחת שנת הלימודים. 25 באוגוסט 2020 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
בנימין נתניהו בעת ביקור בבית ספר בירושלים לקראת פתיחת שנת הלימודים. 25 באוגוסט 2020

אם בנימין נתניהו הקמפיינר היה יריב פוליטי של בנימין נתניהו הנאשם, הוא היה נצמד בשבועות ובחודשים הקרובים אל נקודת תורפה של נתניהו, שנחשפה בשבוע שעבר באופן בהיר, כדי להרוס ככל הניתן את המוניטין והלגיטימציה הציבורית שלו. נקודת התורפה הזאת היא השאלה מה מניע את ראש הממשלה בניהול המדינה: שיקולים ענייניים, או שיקוליו כנאשם בפלילים?

בשביל חצי מהציבור הישראלי שאלת המוטיבציה של נתניהו פתורה. סקר חדשות 13 מלפני שבוע חשף כי 50% מהאזרחים סבורים שהוא מנהל את המדינה ושוקל בחירות נוספות כמעט אך ורק על בסיס האינטרסים שלו כנאשם בפלילים. 32% בלבד השיבו ששיקוליו הם טובת המדינה או עמדותיו האידיאולוגיות. משמעות הנתונים היא שלכמעט חצי ממצביעי הימין ישנם ספקות ביחס למה שמנחה את נתניהו בניהול המדינה.

הספקות האלה הם בדיוק החומרים שמהם נתניהו הקמפיינר יודע לעשות מטעמים. בידיו הם ודאי היו הופכים לסלוגנים קליטים, להפצה והפצצה באמצעות מערך תעמולה משומן: "אין נאמנות (לאזרחים) – אין ראשות (ממשלה)"; "כשאנחנו רואים אזרחים הוא חושב סורגים"; או "הכלכלה היא לא שכר טרחה – אין בה מתנות חינם". אם שקר שעליו חוזרים פעם אחר פעם הופך לאמת, כמה נזק יכולה לחולל אמת הזוכה לטיפול דומה?

יו"ר כחול-לבן בני גנץ, קמפיינר הרבה פחות קשוח וחד מנתניהו, זיהה גם הוא את ההזדמנות, ומינף אותה בנאומו ביום שני שעבר, כשעה לפני אישור הפשרה שמנעה את פיזור הכנסת. חמוש בנתוני הסקר, לחץ גנץ בדיוק רב על נקודת הכאב של נתניהו: מידת הפטריוטיות והמחויבות שלו למדינה. בימים שלאחר מכן הורגשה הלחיצה הזאת בהתנהלות נתניהו, שעבר מעמדת התוקפן לעמדת הקורבן המבקש אמפתיה, וצמצם מעט את העיסוק בעצמו.

גנץ החל בתיאור שתיקתו מאז קמה הממשלה למרות "מתקפות", "השפלה ומידור" ו"גידופים ולעג" – הכל כדי "לשים את ישראל לפני הכל". "אתם כבר מכירים אותי היטב", הוסיף ראש הממשלה החלופי, רק כדי להנגיד אליו את ראש הממשלה בפועל, הגורר לדבריו את המדינה ל"עיסוק בלתי פוסק בצרכים אישיים", ושהאיום שלו בבחירות לא מופנה אל כחול-לבן, כי אם אל האזרחים.

את נאומו סיכם גנץ במילים שאין מפורשות מהן:

"אין אדם אחד בישראל, מימין ומשמאל, שיאמין שאני פועל לטובת עצמי; לצערי, רבים חושבים שלא טובת האזרחים עומדת ראשונה לנגד עיניך. הערב זהו ערב מבחן… אני דורש ממך להניח כל שיקול אחר בצד, לגלות מנהיגות, לגלות פטריוטיות שאכן טבועה בך ולזכור שגם עבורך ישראל חייבת להיות לפני הכל".

התגובה הניצחת לאיום על שמו של נתניהו ניתנה אתמול, בנאומו החגיגי על השלום ההיסטורי. זה היה מופע פטריוטי של אוהב המדינה, המקדיש את כל מרצו לחיזוקה ולהבטחת עתידה, והוא הסתיים בקרשנדו מרשים: נתניהו הודיע רשמית שהוא מפסיק להתייחס אל מועד הבחירות כבעל עניין. צריך לעבוד בהרמוניה בממשלה, אמר, מבחינתי הבחירות צריכות להתקיים בשנת 2024.

מיד לאחר נאום גנץ בשבוע שעבר נתניהו היה פחות זחוח. דוברו מיהר להפיץ הודעה עם דברים שאמר לעיתונאים בדרכו למליאה, בניסיון לצמצם את הנזק. ראש הממשלה הקפיד להתאים את שפת הגוף לתוכן. כך תיאר את המעמד פרשן זמן ישראל שלום ירושלמי: "נתניהו, בהבעת פנים קודרת לכאורה, השיב כי הוא סופג התקפות בלתי פוסקות מכחול-לבן. כל כך נוגע ללב".

חמוש בנתוני הסקר, לחץ גנץ בדיוק רב על נקודת הכאב של נתניהו: מידת הפטריוטיות והמחויבות שלו למדינה. בימים שלאחר מכן הורגשה הלחיצה הזאת בהתנהלות נתניהו, שעבר מעמדת התוקפן לעמדת הקורבן

נתניהו ניסה להפריך את רמזיו של גנץ על חוסר הפטריוטיות שלו, בתיאור פעילותו הביטחונית והכלכלית המאומצת באותו יום, ובהדגשת מאמציו למנוע בחירות, "כי זה חשוב לעתיד ולהווה של מדינת ישראל". לידי זמן ישראל הגיעה עדות ממקור ראשון המוכיחה שנתניהו דווקא התכוון לצאת באופן מיידי לבחירות, ושינה את דעתו רק ברגע האחרון.

בהמשך פנה לעורר רחמים על מר גורלו: "קשה מאוד לעשות את זה כשמתוך הממשלה תוקפים את ראש הממשלה. אני לא זוכר שמאז הקמת הממשלה דיברתי על בני גנץ במונחים כאלה". באותן דקות ממש עלה בחשבונות המדיה החברתית של נתניהו סרטון הסתה שעסק ב"הפגנות השמאל", מה שלא הפריע למנהיג הרגיש להדגיש באוזני העיתונאים את הצורך באחדות "למול האתגרים והמשימות".

שלט בהפגנה בבלפור (צילום: ניצן ויסברג)
שלט בהפגנה בבלפור (צילום: ניצן ויסברג)

לסיום ניסה שוב לפוגג את סימני השאלה המטרידים סביב הפטריוטיות שלו: "זה מה שאני עושה כל חיי למען המדינה שלנו, למרות התקפות בלתי פוסקות מהתקשורת ומיריבים פוליטיים, גם מתוך הממשלה. אני חושב שעכשיו צריך לעשות את מה שחשוב לאזרחי ישראל ולמדינת ישראל".

בימים שלאחר מכן נפסקו, זמנית, המתקפות התכופות בחשבונות המדיה החברתית של נתניהו על רשויות שלטון החוק ועל "השמאל". ברור היה לו וליועציו, שהמשך העיסוק בעצמו רק יעצים את דימויו כמי שמנהל את המדינה משיקולים אישיים, עד לנקודת מסה קריטית שבה הנזק יהיה בלתי הפיך. כך, בין יום שלישי לשישי, עסקו כל הפוסטים והציוצים של נתניהו בענייני המדינה: ביטחון, פתיחת שנת הלימודים, ההסכם עם איחוד האמירויות וסבסוד צהרונים.

ביום שישי פירסם נתניהו פוסט נגד החלטת בג"ץ על הריסת ההתנחלות הבלתי חוקית מצפה כרמים, אך גם הגינוי הזה הושמע במילים רכות. רק בעקבות הראיונות שהעניק בסוף השבוע המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיך, לידיעות אחרונות ולחדשות 12, וההפגנה הגדולה במיוחד בבלפור במוצאי שבת, נפרץ שוב הסכר ונתניהו חזר לאלמנט שלו נגד רשויות שלטון החוק ונגד "השמאל". או שזה חזק ממנו, או שקיווה שהציבור שכח את הספקות מהשבוע שעבר, והסיק ששתיקה תזיק לו אפילו יותר.

רונן צור (צילום: יחצ)
רונן צור (צילום: יחצ)

"לנגד עינינו מתפתח תהליך יוצא דופן, שבו הימין נחלק לשלוש קטגוריות: ביביסטים, ליכוד מסורתי וימין אידיאולוגי", אומר היועץ האסטרטגי רונן צור, שליווה את כחול-לבן ובני גנץ במערכות הבחירות האחרונות. "אם בעבר שלוש הקטגוריות היו בזהות אינטרסים מלאה, כעת נפערו סדקים עמוקים. הביביסטים נגד ליכודניקים מסורתיים כמו לימור לבנת וחבריה, והימין האידיאולוגי המאוכזב מסיפור הסיפוח יוצא נגד הביביסטים.

"בתוך הליכוד המסורתי יש חלקים נרחבים מאוד שפגועים מהמצב הכלכלי ומההגבלות הדתיות, והם הולכים ומתרחקים מהתמיכה האוטומטית בנתניהו. אבל מדובר בתהליך הפיך – כלומר נתניהו עדיין יכול להשיב את חלקם אליו. מצד שני זו ההזדמנות האדירה של גנץ לבנות מעמד חדש בציבור כמאחד האומה, אם יחליט לצאת מעמדת השתיקה".

"לנגד עינינו מתפתח תהליך יוצא דופן, שבו הימין נחלק לשלוש קטגוריות: ביביסטים, ליכוד מסורתי וימין אידיאולוגי. אם בעבר שלוש הקטגוריות היו בזהות אינטרסים מלאה, כעת נפערו סדקים עמוקים"

קמפיין מאסיבי ומתואם של גנץ וכחול-לבן מתוך הממשלה נגד עירוב שיקולים אישיים מצד נתניהו בניהול המדינה, אכן עשוי להרחיב עוד יותר את חוסר האמון הציבורי בראש הממשלה. הדלפת סיפורים קונקרטיים המוכיחים את הטענה רק תגביר את האפקטיביות. אך יש לקמפיין כזה גם חסרונות. נתניהו מתמחה במיצוי כל דיבידנד אפשרי מהיותו קרבן לכאורה, ויש אפשרות שהמתקפות עליו רק יסייעו לו לגייס אמפתיה.

בעיה נוספת היא שקמפיין כזה יספק לנתניהו פלטפורמה נוחה לפיזור הכנסת בתום ארבעת חודשי הארכת החיים שקיבלה, וליציאה לבחירות בחודש מרץ 2021. אי אפשר יהיה לטעון נגדו שעילת ה"ממשלה בתוך ממשלה" מומצאת. לכן, למרות איומו של גנץ בשבוע שעבר לא להבליג מכאן ואילך, הוא חש מנוע מלהמשיך ללחוץ על נקודת הכאב של נתניהו, והעביר הוראה ברוח זאת לחברי סיעתו.

שקלול היתרונות והחסרונות של קמפיין אי הנאמנות של נתניהו, עשוי להביא את גנץ למסקנה שעדיף לתת לראש הממשלה לפגוע בעצמו. אם כחול-לבן תשמור על הקו המתון נגדו גם בחודשים הקרובים, הוא לא יוכל לפזר את הכנסת בסוף השנה מבלי להיפגע אנושות מבחינה ציבורית. כבר בשבוע שעבר האשימו אותו 59% בחרחור בחירות מיותרות, והמספר הזה עשוי לגדול. אם יירתע בשך כך, יוכל גנץ לסמן כמה איקסים נוספים בטבלת הייאוש עד הרוטציה.

מי שיכול ללחוץ על נקודת הכאב של נתניהו הוא נפתלי בנט, אך האלקטורט המשותף גוזר עליו זהירות ומרחיק אותו ממחנה לפיד וליברמן. למרות זאת, לפני שבועיים הוציא בנט תגובה חריפה לפרסום ולפיו נתניהו הורה לחברי הליכוד לתקוף אותו על רקע זינוקו בסקרים. "עצוב לי לראות מדינאי עטור זכויות עסוק בפוליטיקה קטנה במקום לדאוג לצרכי העם שסובל", כתב בנט בפייסבוק, ולפי מדד הלייקים, שהצטברו בכמות כפולה מהממוצע בעמוד שלו, המסר נפל על קרקע בשלה.

נפתלי בנט (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
נפתלי בנט (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בנט מעביר את אותו מסר גם בטיעון שהוא מציג לאחרונה בתקשורת – וכן בספרון המעניין שהוציא – על כך שהגיש לנתניהו תוכנית יעילה להתמודדות עם הקורונה כבר בסוף חודש מרץ, אך ראש הממשלה התעלם ממנה רק בגלל קרב קרדיטים קטנוני. מאותה סיבה לא עניינית, טוען בנט, סירב נתניהו במשך חודשים ארוכים וקריטיים להעביר את הסמכויות האופרטיביות של ניהול משבר הקורונה למשרד הביטחון.

אגב, בספרו של בנט, "איך לנצח מגפה", שמו של נתניהו כלל לא מופיע. הוא מוצג רק בתוארו כראש הממשלה, וההקשרים אף פעם לא מחמיאים. על פי בנט, נתניהו היה מנותק לכל אורך הדרך מהמציאות האמיתית ומדרכי ההתמודדות עם המגפה של מדינות מצליחות; הוא נהג כשבוי של בכירי משרד הבריאות, שבגלל זווית ראיה צרה התנהלו על בסיס גישת "אפס סיכון"; והיה עסוק כמעט אך ורק בעצמו.

על "מסיבות העיתונאים" של נתניהו (המרכאות במקור) כתב בנט:

"בדרך כלל המופעים הללו כללו הרבה טפיחות עצמיות על השכם: כמה המשבר מנוהל טוב, איך המצב בישראל מוצלח יותר מאשר במקומות אחרים ואילו מנהיגים התקשרו כדי להתייעץ איתו וללמוד ממנו.

"אבל אחרי כל התוספות והקישוטים – רק מעט מאוד מידע מעשי ניתן לציבור. התוצאה הייתה שהציבור נותר מבולבל, מבוהל, שטוף שמועות וללא שום יכולת להבין מה קורה מחר בבוקר".

בנאום השקת הקריירה הפוליטית של בני גנץ, בינואר בשנה שעברה, שבו פנה גם אל אנשי המרכז-ימין, הוא טרח להדגיש שנתניהו "גם הוא פטריוט ישראלי", כמו רבין ובגין לפניו. זה מה שהכתיב לו באותה תקופה ההיגיון האלקטורלי, כפי שלימדה גם נוכחותו של איש הימין בוגי יעלון לצדו על הבמה.

אם בנט וגנץ יפסיקו לפעול מתוך פחד, שאלת הנאמנות תהיה עקב אכילס פוליטי מסוכן ביותר לנתניהו. הוא מתיימר להיות הפרוטקטור אוף ישראל, לא האב המתעלל שלה, אבל לאחר שמשבר הקורונה פגע אנושות בדימויו כעילוי ניהולי, האחראי לפריחה חסרת תקדים לכאורה של ישראל, יותר ויותר ישראלים פתוחים לאפשרות שהוא משחק בעתיד המדינה, בגלל האינטרסים האישיים הלא חשובים שלו.

נדרש תחכום פוליטי בסיסי בלבד, כדי להעמיד את נתניהו כל יום מחדש למבחן נאמנות בפני הציבור, אך למזלו לא עומד מולו אף קמפיינר שמתקרב לרמת האכזריות שלו. הסגנון הפוליטי המרוסן ומפוחד של גנץ ובנט אינו חזק מספיק, כדי להביס את יקום התעמולה חסר הבושה והגבולות של נתניהו. לכן הם צפויים לאפשר לו כמה מרחב שירצה, כדי לשקם את דימויו ולעבור את המשבר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,523 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 24 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

הגנרל לא יושיע, הוא בקושי מצלצל

בני גנץ אינו חריג לאכזבה מרמטכ"ל לשעבר. מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית שלושה עשר רמטכ"לים לשעבר, ומכולם היו ציפיות רבות. רק שניים בלבד (יצחק רבין ואהוד ברק) הפכו לראשי ממשלה (השני עם הכהונה הקצרה ביותר של ראש ממשלה נבחר בישראל). רמטכ"לים אחרים לא היו סיפורים של הצלחה בולטת בפוליטיקה הישראלית וחלקם היו לסיפורי כישלון פוליטי.

בדומה, מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית כעשרים ושמונה אלופים בצבא. אריאל שרון היה לראש ממשלה ושניים – עזר וויצמן וחיים הרצוג, היו לנשיאי מדינה. לרשימה ניתן לצרף את יגאל אלון שהיה לראש ממשלה בפועל לתשעה עשר ימים בלבד.

גנץ אינו חריג לאכזבה מרמטכ"ל לשעבר. מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית 13 רמטכ"לים לשעבר, ומכולם היו ציפיות רבות. רק שניים (רבין וברק) הפכו לרה"מ (השני עם הכהונה הקצרה ביותר רה"מ נבחר בישראל)

בדומה, מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית כעשרים ושמונה אלופים בצבא. אריאל שרון היה לראש ממשלה ושניים – עזר וויצמן וחיים הרצוג, היו לנשיאי מדינה. לרשימה ניתן לצרף את יגאל אלון שהיה לראש ממשלה בפועל לתשעה עשר ימים בלבד.

בסך הכל – רק בחמישית מן המקרים של כניסת קצינים בדרגות אלוף ומעלה ניתן לזקוף הצלחה פוליטית לגנרלים בצבא. כולם פרט לאחת, ארנה ברביבאי, היו גברים, עובדה שהשפיעה גם היא על צביונה של הפוליטיקה הישראלית ובה תת ייצוג בולט לנשים. זה בוודאי נמוך בהרבה מרף הציפיות או מן האשליה הרווחת כאילו אנשי צבא בכירים יהיו לאנשי מדינה ופוליטיקה מובילים. הנחת כזב, האלילים הכזיבו, לרוב.

רוב ראשי ממשלות ישראל היו ברובם חסרי כל ניסיון צבאי משמעותי בדרגות בכירות או חסרי ניסיון צבאי כלשהו. כמה מן המוצלחים שבהם לא שירתו כלל בצבא.

במיוחד ככל שגדלה הקיטוביות הפוליטית בישראל, כך מתקיימת הציפייה כי רמטכ״ל כדוגמת גנץ יושיע את הפוליטיקה הישראלית מקיפאונה ויגאל אותה מבעיותיה הקשות. במסגרת זו אף נשמעו לאחרונה ציפיות לכניסתם של הרמטכ"ל הקודם אייזנקוט והנוכחי – כוכבי, ללבה הרותחת של החיים המפלגתיים.

הפוליטיקאים חוששים מאנשי צבא, לשווא. לכן כבר ב-2007, בעת ממשלת אולמרט, תוקן החוק והוא מחייב תקופת צינון משפטית של שלוש שנים, שמונעת מאישי צבא בכירים בדרגות אלוף או רב אלוף להיכנס מיידית לפוליטיקה לפני תום שלוש שנים מסיום שירותם הצבאי. מצד אחד, יש בתקופת צינון זו הגיון דמוקרטי של שלטון חוק אזרחי וצמצום הכדאיות של אישים צבאיים בכירים לעסוק בפוליטיקה מפלגתית עוד בתקופת כהונתם הצבאית. מצד אחר, אין למניעה החוקית הזו הרבה תכנים. היא באה להגן על פוליטיקאים מכהנים ולא על דמוקרטיה.  

רק לחמישית מהקצינים בדרגות אלוף ומעלה שנכנסו לפוליטיקה ניתן לזקוף הצלחה פוליטית. כולם פרט לאחת, ארנה ברביבאי, היו גברים, מה שהשפיע על צביון הפוליטיקה הישראלית ותת הייצוג הבולט בה לנשים

הציפייה מאישי צבא להיות פוליטיקאים טובים היא חסרת בסיס, לרוב. בארץ ובעולם גנרלים אינם נוטים להיות סיפור הצלחה פוליטי כביר. הסיבה אינה אישית אלא עמוקה יותר. הסיבה היא שיטתית. המקצוע הצבאי שונה במובנים רבים מן המקצוע הפוליטי. איש הצבא התחנך להביא לביטוי מיטבי מסגרת ממושמעת והיררכיה פיקודית, שבה הבסיס להובלת אנשים מעוגן בפקודות והוראות ברורות. פוליטיקה היא אמנות הפעלת הכוח הציבורי במסגרת תחרות נוקשה על הקצאות משאבים.

איש הצבא מתחנך להטעות את האויב. הפוליטיקה מבוססת לצערנו על הטעיית היריב הפוליטי. המקצוע הצבאי מבוסס על חשאיות, בפוליטיקה על ניצול הפומביות. הרטוריקה הצבאית מבוססת על חדות ובהירות תוך הפגנת נחישות. הרטוריקה הפוליטית מבוססת על השגת פופולריות. החזון הצבאי הוא המשך התכליות המדיניות באמצעים אחרים. החזון הפוליטי הוא ניצול העוצמה הצבאית להישגים מדיניים ואישיים.

אמנם המקצוע הצבאי רחוק מלהיות תמים. רמטכ"לים חייבים לעבוד מול ולעומת דרגים מדיניים אך בכך הם רוכשים רק ניסיון מסוים ולא ידע פוליטי הדרוש להנהגה מדינית. רשימת ההבדלים עוד ארוכה, אך לב העניין הוא כי ניתן ללמד פיקוד וניהול אך לא ניתן ללמד באופן נרכש כריזמה פוליטית. עכשיו – בשיא הקיטוביות ושפל המצב של החיים הציבוריים בישראל, אנו עלולים להילכד שוב במלכודת הפתאים של צפיות לגנרל שיגיע ויושיע. זאת במקום בדק בית יסודי של כשלי החיים האזרחיים בישראל.

פרופסור גד ברזילי הוא מומחה למשפט, חברה וממשל, פרופסור מן המניין באוניברסיטת חיפה, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים. (צילום: פוטו נגבה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 599 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

למקרה שפיספסת

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

המסלול הבטוח למניעת 61 מגוש נתניהו-בן-גביר

למחנה הפוליטי שמעוניין בהחלפת נתניהו, ובראשו מפלגות "תקוה חדשה" ו"יש עתיד", יש אפשרות בטוחה אחת לחסום את דרכו של נתניהו – לוודא מעבר של כחול-לבן, "עבודה" ו"מרצ" מעל אחוז החסימה. תעדוף מפלגות אלה חיוני גם על חשבון מנדטים של סער ולפיד, שבכל מקרה יהיו חייבים לשתף פעולה אחרי הבחירות בקואליציה מורכבת שתצטרך לשלב את ליברמן ובנט עם גנץ, סער, לפיד ומפלגות השמאל או החרדים. קואליציה כזאת תוכל לקום רק אם דרכו של נתניהו להקמת ממשלה תהיה חסומה. בתסריט בו כל המפלגות הללו עוברות את אחוז החסימה – נתניהו, עם בנט, לא יכול לחצות את רף 60 המנדטים (ובסבירות גבוהה גם לא את ה-58).

*  *  *

בפעם הרביעית גרר בנימין נתניהו את מדינת ישראל לבחירות, בתקווה כי הפעם יצליח להשיג את מספר הקסם – 61 מנדטים. נתניהו כשל בכך 3 פעמים בשנתיים האחרונות, אולם בבחירות אלה יש מרכיב שונה שלא היה קיים בבחירות הקודמות ומשפר את סיכוייו: פיצול משמעותי בגוש המרכז-שמאל לשורה של מפלגות קטנות.

נתניהו כשל 3 פעמים בשנתיים האחרונות בהשגת מספר הקסם 61, אולם בבחירות אלה יש מרכיב שלא היה קיים בבחירות הקודמות ומשפר את סיכוייו: פיצול משמעותי בגוש המרכז-שמאל לשורת מפלגות קטנות

הדבר יוצר סיכון לאובדן קולות אל מתחת לאחוז החסימה ויכול בתנאים מסויימים לאפשר לנתניהו לחצות את רף ה-60. נכון לעכשיו, הפגיעה הקשה ביותר היא ברשימות הערביות שתרמו לגוש "לא ביבי" 15 מנדטים בבחירות האחרונות ועומדות היום בסקרים על מספר חד-ספרתי.

למרות זאת, בהתנהלות נכונה, יכול המרכז-שמאל למנוע אפשרות של נתניהו לנצח בבחירות. בכל הסקרים חוזרת תמונה זהה – במצב בו כל המפלגות הציוניות משמאל עוברות את אחוז החסימה, גוש הימין קטן מ-60. אפילו בסקרים בהם הרשימה המשותפת משיגה 8-9 מנדטים בלבד, נתניהו לא מצליח להשיג את מבוקשו, כל עוד מרצ, העבודה וכחול-לבן נמצאות מעל אחוז החסימה.

סקר כאן 11

9.2

(מרצ לא עוברת)

"פאנלס פוליטיקס" 19.2

(כחול-לבן לא עוברת)

"מדגם" קשת 12    16.2

כל המפלגות עוברות

ק.פוקס חדשות 13   15.2

כל המפלגות עוברות

גוש נתניהו

62 60 59 58
גוש סער-לפיד 58 60 61

62

שני דברים יקרו בוודאות יום לאחר הבחירות: "יש עתיד" תהיה המפלגה הגדולה בגוש המרכז-שמאל וליאיר לפיד לא יהיה סיכוי להרכיב ממשלה. לא קיים תסריט שבו גדעון סער ובנט עוזבים את הימין בשביל להצטרף לממשלה תחת לפיד. לכן אין חשיבות אם ל"יש עתיד" יהיו 15 מנדטים, 18 או 20. נקודת המפתח היא בהבטחת גוש חוסם שמנטרל אפשרות להקמת ממשלת נתניהו-בן-גביר. הסרת אפשרות זאת מסדר היום תאפשר (אולי) קואליציה שבבסיסה סער ולפיד ולצידם שורת מפלגות קטנות מבנט ועד מרצ.

לכן, לגוש המרכז-שמאל יש משימה פשוטה – להבטיח שכל המפלגות הנמצאות באיזור הסכנה יסיימו בצד הנכון של אחוז החסימה. מאיפה יבואו הקולות? מהמתלבטים ומהעלאת אחוז החסימה במוקדים הנכונים.

לא קיים תסריט בו סער ובנט עוזבים את הימין כדי להצטרף לממשלה תחת לפיד. לכן אין חשיבות אם ל"יש עתיד" יהיו 15 מנדטים, 18 או 20. המפתח הוא בהבטחת גוש חוסם שמנטרל אפשרות להקמת ממשלת נתניהו-בן-גביר

למה לא להפריש את אחת המפלגות?

יש הטוענים שהדרך למנוע אובדן קולות הוא פשוט לגרום לפרישה של אחת המפלגות. בימים אלה יש קמפיין אגרסיבי מהצד השמאלי של המפה במטרה לגרום לכחול-לבן ובני גנץ לפרוש מתוך הנחה שזה "יציל" את השמאל.

טעות קשה! היציבות של 62 מנדטים נגד נתניהו היא בהרכב המפלגות הנוכחי. ראש מפלגה אינו אדמו"ר והמצביעים הם אנשים חופשיים, האשליה כאילו ניתן לדעת לאן ילכו קולות המצביעים של מפלגה שפורשת היא טעות מן היסוד.

בבחירות אפריל 2019 זכה הליכוד ב-35 מנדטים, וגוש הימין עמד על 60 מנדטים. באותן בחירות חצתה מפלגת "כולנו" את אחוז החסימה בקושי, עם 4 מנדטים ובמקביל מפלגת "זהות" של משה פייגלין לא עברה ושרפה לגוש הימין 119 אלף קולות (3.5 מנדטים). לקראת סבב 2 עבד נתניהו קשה למנוע ריצה עצמאית של כחלון ופייגלין מחשש לבזבוז קולות. נתניהו השיג את מבוקשו, כחלון נמהל לתוך הליכוד עם 4 שריונים, פייגלין פרש תמורת הבטחה למינוי כשר הבריאות.

בתאוריה, המהלכים הללו היו אמורים להוסיף לליכוד 7 מנדטים ולהבטיח לו הישג חלומי של יותר מ-40 מנדטים ונצחון וודאי. בפועל מצביעי כחלון התפזרו בין כחול-לבן, ש"ס, ישראל ביתנו ואפילו מפלגת העבודה (של פרץ ואורלי לוי). מצביעי פייגלין התפזרו ברוח ועד היום לא נודע מיקומם, פתק "מחל" הם לא שמו בקלפי. ביום הבחירות הליכוד התכווץ מ-35 ל-32 וגוש הימין צנח מ-60 ל-55!

החתך הנוכחי של מצביעי כחול-לבן רחוק מהפרופיל השמאלני הקלאסי ובחלקו כולל מצביעים שהאלטרנטיבה השנייה שלהם נמצאת דווקא אצל בנט וסער ויתכן שחלקם פשוט יעדיפו לא להצביע. ההנחה כאילו ניתן לדעת מה יעשו מצביעי כחול-לבן אחרי פרישה של גנץ היא הימור פרוע. כאשר כחול-לבן החלה לרדת בסקרים לאחר הכניסה לממשלה, המצביעים שנטשו אותה עברו בהמוניהם לבנט והזניקו אותו למספרים שלא חלם עליהם, בהמשך זזו קליק שמאלה לגדעון סער. נהירה ליאיר לפיד ועל אחת כמה וכמה למפלגות השמאל, לא נצפתה.

בתאוריה, המהלכים הללו היו אמורים להוסיף לליכוד 7 מנדטים ולהבטיח לו הישג חלומי של יותר מ-40 מנדטים ונצחון וודאי. בפועל מצביעי כחלון התפזרו בין כחל"ב, ש"ס, ישראל ביתנו ואפילו העבודה. מצביעי פייגלין התפזרו ברוח ומיקומם לא נודע

לכן, הקמפיין האגרסיבי משמאל לפרישת גנץ הוא הימור לא מבוסס שקשה לחזות את השפעתו. לדוגמה, פרישה כזאת עלולה לספק דווקא לבנט את המנדט הנוסף ומצד שני לא לסייע כלל למרצ והעבודה שעדיין עלולות ליפול מתחת אחוז החסימה.

לכן למחנה שרוצה בהחלפת נתניהו וחרד מהאפשרות של ממשלת נתניהו-בן-גביר יש מסלול בטוח אחד, שבוודאות ימנע מנתניהו את חלום ה-61 ויפתח סיכוי להקמת קואליציה חלופית – התגייסות להבטחת המעבר של כחול-לבן, "עבודה" ו"מרצ" מעל אחוז החסימה. בתנאים כאלה אין לנתניהו אפשרות לחצות את מחסום ה-60 וסער ולפיד יוכלו (אולי) להתחיל במו"מ מורכב על הקמת קואליציה רב-מפלגתית.

ד"ר למדעי המדינה וליחסים בינלאומיים. משלב בין המעשי למחקרי: בעברו 7 שנות עבודה בכנסת ובמשרד לפיתוח הנגב והגליל. בפן האקדמי, עבודת הדוקטורט שלו בנושא "כללי משחק בלוחמה א-סימטרית" זכתה בפרס הקרן ע"ש ענבר עטיה ז"ל למחקרים בנושא טרור. כיום מרצה באוניברסיטה הפתוחה במגוון תחומים - פוליטיקה השוואתית, נייר מדיניות, שלטון מקומי, החברה הערבית בישראל ועוסק בייעוץ לרשויות מקומיות וארגונים במגזר הציבורי. מקווה שתתעניינו ואשמח שתגיבו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
טעות טעות טעות אם כחולבן פורשת, כל הפתקים מתחלקים בין מפלגות הגוש–החלוני–ליברלי אם כחולבן עוברת, מתחילה החגיגה. מס 2 תמנו–שטה זה סחורה לכל המרבה במחיר מס 1 – גנץ – והשנאה שלו, יצר הנק... המשך קריאה

טעות טעות טעות
אם כחולבן פורשת, כל הפתקים מתחלקים בין מפלגות הגוש–החלוני–ליברלי

אם כחולבן עוברת, מתחילה החגיגה. מס 2 תמנו–שטה זה סחורה לכל המרבה במחיר
מס 1 – גנץ – והשנאה שלו, יצר הנקמה שלו במצביעיו, כבר מזמן העבירה אותו על דעתו. הבנאדם לא צפוי בעליל
מס 3 ואילך…

להמר על סוף החלום הציוני על גנץ ותמנו–שטה
מהיותר גרועים ששמעתי

עוד 843 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות

"בפעילויות התו הירוק אין בדיקות על מנת ללחוץ על הציבור להתחסן"

פרסום ראשון התכנון היה להציב עמדות לבדיקה מהירה במאות נקודות כדי לאפשר כניסה לילדים ולבלתי מתחסנים ● אחרי שהתברר שיש מלאי גדול מספיק של בדיקות, התחילו לחשוש במשרד הבריאות שהציבור יאבד מוטיבציה להתחסן, והתוכנית שונתה ● התוצאה: כאוס בשטח ● חלק גדול מהמקומות נותר סגור, עובדים לא מחוסנים רשאים להיכנס, אבל הילדים נשארים בחוץ

עוד 1,190 מילים

ראיון חינוך הוא התשובה

לבית הספר הוא הגיע רכוב על חמור ● כדי ללמוד בתיכון נאלץ לנדוד הרחק מביתו ● מאז, הפך פרופ' עליאן אלקרינאוי לחוקר בעל שם עולמי, מדליק משואה ומקור השראה אמיתי ● כעת הוא רץ לכנסת ברשימה הכלכלית, במטרה לשנות את המצב אצל הבדואים והערבים ● "האלימות גואה בחברה הערבית, ויש לי תכנית מפורטת איך מטפלים בזה, לא רק זבנג וגמרנו כמו הביקורים של נתניהו"

עוד 2,239 מילים

כלל לא בטוח שהתובע החדש בהאג יעצור את החקירה נגד ישראל

החגיגות מוקדמות מדי? ● הציפייה היא שהתובע החדש קארים חאן ישנה את הגישה של בית המשפט הבינלאומי ● אבל מומחים מסבירים שאין סימנים אמיתיים לכך שייוותר לחלוטין על התיקים נגד ישראל ● "קשה להאמין שהחקירות האלה ייעלמו עכשיו", אומר ד"ר אליאב ליבליך ● אלי בר-און, סגן הפרקליט הצבאי לשעבר: "אני לא רואה איך הוא מחליט שלא לפתוח בחקירה"

עוד 979 מילים

שלב ההוכחות במשפט נתניהו יתחיל ב-5 באפריל

המשפט ייערך שלוש פעמים בשבוע ● השופטים קבעו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט ● פרשת ילדי תימן: הממשלה אישרה פיצוי כספי והכרה רשמית למשפחות ● הרמטכ״ל וצמרת צה״ל השתתפו באירוע שנערך בניגוד להנחיות קורונה ● תחקיר צה״ל: הצעירה שחצתה לסוריה טיפסה על הגדר ללא הפרעה ● סער על מגעי פטין מולא עם אש״ף: על נתניהו לפטר אותו אם לא פעל בשליחותו

עוד 47 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה