בתי הזיקוק באבו דאבי (צילום: ADNOC)
ההזדמנות של מדינות המפרץ לפתור את משבר האקלים שהן בעצמן תרמו לו

"200 גברים ערבים שמרנים יכולים להציל את העולם"

ראיון

במקרה לגמרי, ספרו החדש של פרופ' דני רבינוביץ', "כוחן של מדבריות", ראה השבוע אור - ממש אחרי שישראל ואחת מגיבורות הספר, איחוד האמירויות, הכריזו על הסכם נורמליזציה ● בראיון לזמן ישראל פורס רבינוביץ', אחד המומחים המזוהים ביותר עם משבר האקלים, את חזונו לעתיד ירוק במזה"ת: עתיד שבו הטייקונים ממדינות המפרץ יחליפו את הנפט במשאב טבע נוסף שיש להם בשפע: השמש

"תאמין או לא, זה ספר אופטימי". פרופ' דני רבינוביץ' אוחז עותק וירטואלי של ספרו החדש שראה השבוע אור בהוצאת אוניברסיטת סטנפורד היוקרתית, ומחייך. איך ספר בשם "כוחן של מדבריות" – The Power of Deserts – שעוסק בקשר שבין משבר האקלים הגלובלי למעצמות הנפט הגדולות של המזרח התיכון יכול להיות אופטימי? מייד ההסברים.

רבינוביץ' מחייך גם בגלל צירוף המקרים: כמעט שלוש שנים הוא עובד על הספר, מבלי שהיה לו מושג שימים ספורים לפני ההשקה תפרוץ הנורמליזציה בין ישראל לאחת מגיבורות ספרו, איחוד האמירויות הערביות.

בנאום שבו הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההתרחשויות החדשות לציבור הישראלי, הוא הדגיש שצפויים שיתופי פעולה בין שתי המדינות גם בתחום הסביבה. רבים תהו לאיזה שת"פ ירוק ניתן לצפות עם אחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם. אם החזון האופטימי של רבינוביץ' יתגשם, ייתכן שהמכנה המשותף של המזרח התיכון החדש יהיה אנרגיה, אבל כזו שמגיעה ממקור שנטוע גבוה בשמים – השמש.

תוצר לאומי מהגבוהים בעולם

דני רבינוביץ', 66, מזוהה כבר יותר משני עשורים עם השיח על ההתחממות הגלובלית ומשבר האקלים בישראל. הוא שימש כיו"ר "חיים וסביבה", ארגון הגג של התנועה הסביבתית בישראל, היה יו"ר הועד המנהל של "גרינפיס הים התיכון" ועמד בראש בית ספר פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' דני רבינוביץ' (צילום: באדיבות המרואיין)
פרופ' דני רבינוביץ' (צילום: באדיבות המרואיין)

כיום הוא מלמד בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באותה אוניברסיטה, ובשנת הלימודים הבאה, באוקטובר 2021, הוא מתכוון לחנוך שם תוכנית בינלאומית לתואר שני באקלים, חברה ומדיניות – שתתקיים באנגלית באמצעות זום, עם סטודנטים מרחבי העולם.

אבל מעבר לתארים הרשמיים, רבינוביץ' מתמחה בלדבר סביבה, אקלים ומדע בגובה העיניים. לפני עשור פרסם את הספר בעל השם המאיים משהו "הנה זה בא", שבו צפה איך משבר האקלים ישפיע על חיי היומיום, הכלכלה והביטחון בישראל. חלק מהתחזיות שהופיעו בספר כבר התגשמו, מהר מהצפוי.

הוא תבע אז את המונח "ישראל במצב מאפ"ן" – ראשי תיבות של מצב אקלימי פוסט-נורמלי. עשר שנים אחרי, צריך להודות שהמצב אכן די מעפאן – ולהקצנת האקלים בהחלט יש חלק בזה, לפעמים בלי שרבים מאיתנו יודעים לעשות את הקישור הישיר.

הספר הנוכחי יצא במסגרת סידרה שתפורה למידותיו של רבינוביץ' – "סטנפורד בריפס": ספרים קצרים, כתיבה קומוניקטיבית, מה שמכונה מדע פופולרי – "אבל בלי לוותר על ההקפדה על הדיוק העובדתי והמקורות המדעיים", הוא אומר. "הם ישבו לי על הצוואר, עשרות פעמים העברתי הערות וקישורים והפניות, בספר יש רק 125 עמוד טקסט אבל עוד 50 עמודים של הערות ומראי מקום".

"כוחן של מדבריות", ספרו של פרופ' דני רבינוביץ'
"כוחן של מדבריות", ספרו של פרופ' דני רבינוביץ'

הספר עוסק ב-GCC6 – שש המדינות שמשתייכות למועצת שיתוף הפעולה של המפרץ (סעודיה, עומאן, קטאר, כווית, בחריין ואיחוד האמירויות), שנמנות עם 20 יצרניות הנפט הגדולות בעולם ואחראיות כיום לכ-30% מתפוקת הנפט העולמית. הנפט מספק כ-90% מהכנסותיהן ומייצר להן תוצר לאומי מהגבוהים בעולם. התמ"ג של איחוד האמירויות, למשל, הוא כ-70 אלף דולר בשנה – השביעי בעולם בגובהו.

רק שבעוד שלמדינות הללו יש תרומה נכבדה למשבר האקלים העולמי, הן גם סובלות ממנו מאוד. זה ניכר במיוחד בימים אלה שבהם הטמפרטורה במפרץ חוצה בקלילות את רף ה-50 מעלות.

רבינוביץ' משרטט על מפית של בית קפה את תמצית מלכודת החום של המפרציות – רכס הרי עומאן, שמתנשא לגובה של 3,000 מטר, חוצץ בין האוקיאנוס ההודי ליבשה ומונע מהבריזה הימית לחדור ולצנן את החום הלוהט של המדבר. המפרץ עצמו נותר כגוף מים עצום שמתאדה בחום ומיתרגם לאחוזי לחות דמיוניים.

בפרק הראשון של הספר, רבינוביץ' מסכם את המחקרים והמודלים שמנבאים מה עומד להתרחש בחלק הזה של העולם בשנים ובעשורים הקרובים: בתמצית – יהיה חם ולא מגניב.

בכווית סיטי, בירת כווית, למשל, הטמפרטורה הממוצעת באוגוסט צפויה לעלות בכ-7 מעלות צלזיוס בחצי המאה הקרובה. בהתחשב בעובדה שכבר כעת היא עומדת על 36.5 מעלות (כולל הלילות!), זה אומר שהשהייה בחוץ תהיה, ובכן, עוד יותר בלתי אפשרית מאשר היום.

ספורט ימי בדובאי, 28 באוגוסט 2020 (צילום: P Photo/Jon Gambrell)
ספורט ימי בדובאי, 28 באוגוסט 2020 (צילום: P Photo/Jon Gambrell)

זה נשמע מפחיד, אבל בעיניים של תושב המפרץ הממוצע זה לא עוד מאותו דבר? מה כבר ההבדל בין 50 מעלות ל-57? ממילא הם חיים בתוך עולם של חללים ממוזגים שנבנה באדיבות הכסף הגדול של הנפט, למה לא להמשיך בזה?
"זה נכון שהכסף מאפשר הרבה, אבל עד גבול מסויים. החיים זה גם אנשים שצריכים לסלול כבישים, ולנהל מחסנים, ולעבוד בחוץ. אחד הפרקים בספר עוסק בפערים בין יכולת ההישרדות של מדינות שונות לנוכח משבר האקלים. חוסר הצדק ואי-השוויון מתבטאים בזה שהמדינות שתרמו הכי הרבה להתחממות הן גם אלה שיש להן הכי הרבה כלים להתמודד עם ההשלכות.

"ככה זה בכל העולם. סעודיה העשירה, שמכשילה פעם אחר פעם את ההסכמים בוועידות האקלים הבינלאומיות, חורצת במו ידיה את גורלה של שכנתה הענייה תימן. ארצות הברית תורמת בענק להתחממות הגלובלית ומקסיקו שכנתה תשלם את המחיר, וכן הלאה.

"אבל גם המדינות העשירות מבינות, או צריכות להבין, שבסוף ההשלכות יגיעו לכולם. באיחוד האמירויות יש מיליון תושבים ו-9 מיליון זרים שעובדים בשבילם. מעבר לטמפרטורה מסוימת הם כבר לא יוכלו לעבוד".

בועה אטומה של בזבוז ונהנתנות

כמי שמגיע מהדיסציפלינות החברתיות (סוציולוגיה ואנתרופולוגיה), אי-השוויון וחוסר הצדק – שבהקשר הזה מכונה חוסר צדק אקלימי – מעסיקים את רבינוביץ' במיוחד.

עבודות תשתית במערכת הביוב של דובאי, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
עבודות תשתית במערכת הביוב של דובאי, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)

"במזרח התיכון הפערים הם הגדולים בעולם", הוא אומר. "כווייתי ממוצע פולט בשנה 55 טון פחמן דו-חמצני לאטמוספירה. ישראלי ממוצע פולט 9.5 טון, אחרי שכבר היינו ב-11 וירדנו בזכות המעבר לגז. סודאני ממוצע פולט פחות מ-300 קילוגרם, אבל הוא כמובן זה שישלם את המחיר – וכבר משלם – בדמות בצורות, רעב, חוסר יציבות שלטוני והגירה כפויה".

בתוך המארג הזה, איחוד האמירויות מזדקרת כמו בועה אטומה במיוחד של בזבוז ונהנתנות.

"ב-1968 היו באיחוד האמירויות אלף מכוניות פרטיות ונסלל כביש האספלט הראשון", מציין רבינוביץ', "היום יש שם יותר מאלף מטוסים פרטיים. המשמעות היא שכמה אלפי אנשים אחראים לבדם לכמות אדירה של פליטות גזי חממה.

"או למשל קח את האתר של סקי דובאי. בזמן שבחוץ יש 45 מעלות, צריך לקרר את משטח הקרח למינוס 16 ואת האוויר במתחם למינוס 1. כמות החשמל שצריך בשביל זה עומדת על כחצי מיליון חביות נפט בשנה, שזה בערך שווה לכמות הנפט שצורכים שני מיליון סודאנים בשנה".

רק שהחגיגה הזו עלולה להיגמר, ולא רק בגלל האקלים שילך ויקצין. העננה הגדולה שהולכת ומתקדרת מעל ראשיהן של מעצמות הנפט היא קריסת הביקוש והמחירים של הדלקים המחצביים. אנרגיית השמש היא עכשיו שם המשחק בכל העולם – או כמו שאמר לאחרונה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה הישראלי: "הרכבת כבר יצאה מהתחנה".

פאנלים לייצור אנרגיה סולארית (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
פאנלים לייצור אנרגיה סולארית (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

פעם זה היה דיבור של ירוקים, היום זה פשוט עניין של כדאיות כלכלית: "בשנת 2000, להפיק מגהוואט חשמל משמש עלה 350 דולר", אומר רבינוביץ', "היום זה עולה 20 דולר. מגז ונפט זה עולה 40-60 דולר. לכן המחירים של הגז והנפט צונחים כל הזמן.

"המכה הקשה ביותר ניתנה בקורונה. הדרישה לחשמל ולבנזין ירדה, והמחירים של הנפט צנחו. ברגע שזה קרה, זה הפך ללא כדאי להמשיך להפיק נפט ונסגרו הרבה שדות. לכאורה ביציאה מהסגר היה צפוי שהביקוש והמחירים יעלו בחזרה, אבל זה לא ממש קרה כי לא כל השדות נפתחו – פתאום העולם גילה שזו אופרציה מסובכת. הקורונה חשפה את הפגיעות של שרשרת האספקה של האנרגיות הפוסיליות, את חוסר הגמישות, את מתח הרווחים הנמוך שלהן.

"כשמסתכלים קדימה, הסיפור הגדול הוא החישמול של התחבורה – 50% מהביקוש לנפט כיום הוא בשביל תחבורה. בכל העולם יודעים שבעוד כמה שנים המכוניות ייסעו על חשמל, תראה מה קורה למניות של טסלה. גם יובל שטייניץ הודיע שב-2030 יפסיקו להכניס לישראל מכוניות שנוסעות על בנזין".

האוטוסטרדות בדובאי (צילום: Britus/iStock)
האוטוסטרדות בדובאי (צילום: Britus/iStock)

לפי התסריט הזה, המפרציות בדרך להתרסקות.
"כל משבר יכול להפוך גם להזדמנות. המצב של נסיכויות הנפט מזכיר לי את ויליאם דוראנט, שהיה מיליונר אמריקאי כבד שעשה את הונו מייצור כרכרות סוסים.

"כשהמכוניות הראשונות יצאו, הוא פתח בקמפיין אגרסיבי נגד המכוניות, טען שהן מזהמות, רועשות ומסוכנות. הוא אפילו אסר על בתו לנסוע במכונית. ב-1903 הוא הבין שהמאבק הזה אבוד, שהמכוניות כאן כדי להישאר, קנה חברת מכוניות בפלינט, מישיגן, בשם ביואיק, אחר כך חבר לאדם בשם לואי שברולה (שעל שמו המותג שברולט) והשאר היסטוריה".

ובהשאלה, אתה בעצם אומר שאם הן חפצות חיים, נסיכויות הנפט צריכות להפוך את המפרץ הפרסי מבאר נפט לבאר השמש הגדולה בעולם.
"בדיוק. ויש להן כל הכלים לעשות את זה. מדובר באיזור עם הכי הרבה שמש בעולם – 300 ימי שמש בשנה, רצף מדבריות, המון מקום לשדות ענק של פאנלים סולאריים. לא חסר שטח, לא חסר להן כסף להשקעות ראשוניות.

מרכז אנרגיה סולארית בעיר מצדר באבו דאבי (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)
מרכז אנרגיה סולארית בעיר מצדר באבו דאבי (צילום: AP Photo/Kamran Jebreili)

"מדובר במדינות שלא מתאפיינות בחדשנות אבל הוכיחו שהן יודעות לאתר טכנולוגיות וחידושים של אחרים ולעשות אינטגרציה. יש שם שורה של מגה-סיטיס היפר מודרניות, ערים חכמות, שאפשר די בקלות להעביר אותן לעבודה על מערכות חדשניות מבוססות אנרגיית שמש. כיום באיחוד האמירויות רק 3.5 אחוזים מהאנרגיה מגיעים מהשמש. זה נתון מצחיק, הרבה פחות מישראל".

אמנם האוכלוסייה של המפרציות מאוד בזבזנית, אבל בסופו של יום די קטנה. אם כמה עשרות מליונים יעברו לצרוך אנרגיית שמש זה לא הגיים צ'יינג'ר שישנה את המגמה האקלימית.
"נכון, וזה מביא אותנו לשלב האחרון. אחרי שיבצעו את המהלך של המעבר לשמש, ישקיעו בטכנולוגיות מתקדמות ויתחילו להרוויח מהן, ברגע הזה הן יצטרכו להקריס את תעשיית הנפט. לסגור חלק גדול מהבארות ולהעלות מאוד את המחירים".

אתה בעצם אומר שיצרניות הנפט שזיהמו והרסו את העולם, יכולות להציל אותו.
"אני אומר ש-200 גברים ערבים שמרנים יכולים להציל את העולם. ואם לדייק, אדם אחד – MBZ (מוחמד בן זאיד, נסיך הכתר של אבו דאבי, שנחשב לשליט בפועל של איחוד האמירויות; א.ל.) – יכול לעשות את זה.

"עד היום הלכנו במסלול של אל גור וגרטה ת'ונברג, של העלאת מודעות בציבור הרחב והפעלת לחץ מלמטה על מקבלי ההחלטות – זה לא ממש עבד. אולי דרכו זה יעבוד. אמרתי לך כבר שזה ספר אופטימי?"

עוד 1,412 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 22 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אלפי מפגינים ברחבי הארץ נגד התנהלות הממשלה ונתניהו

כחול-לבן השיקה קמפיין, בליכוד קראו "לחזור לעבודה משותפת" ● נגיד בנק ישראל: "מוטב שלא ניכנס ל-2021 בתקציב המשכי" ● יעלון: "ייתכן שיתוף פעולה עם כחול לבן בהחלפת נתניהו" ● סקר: 10% מהישראלים השתתפו במחאה נגד נתניהו והממשלה ● כתב אישום נגד צעיר שריסס מפגינים ביפו בגז פלפל

עוד 60 עדכונים

תקיפת הרופאים בבלרוס היא נורת אזהרה עבורנו

בכל מלחמה יש חוק כתוב, אבל גם כזה של כבוד, שלא פוגעים בצוותי רפואה, בפראמדיקים וחובשים. אז איך זה שמה שאמור להישמר גם בין צבאות אוייבים לא נשמר בתוך מדינות? איך זה שמזה חודשים משתוללים כוחות הביטחון בבלרוס – עוצרים, פוגעים ומענים מפגינים, ובהם צוותי רפואה, רק משום שהם מעזים לסייע למפגינים?

ואולי צריך לשאול, מה לעזאזל קרה לכל אותם ארגוני בריאות עולמיים שאמורים להגן על צוותי רפואה העושים את עבודתם? איפה ארגון הבריאות העולמי וההסתדרות הרפואית העולמית?

בכל מלחמה יש חוק כתוב וגם של כבוד, שלא פוגעים בצוותי רפואה, בפראמדיקים וחובשים. איך זה שמזה חודשים משתוללים כוחות הביטחון בבלרוס – עוצרים, פוגעים ומענים מפגינים וצוותי רפואה שהעזו לסייע להם?

נראה שיחד עם נגיף הקורונה תקף את החברה נגיף מסוכן בהרבה. שחיתות משומנת בקשר הון-שלטון לא אוהבת שמפריעים לה לשבת על צינורות הכסף. הציבור שמפגין הוא לא ציבור בוחרים, הוא מטרד שיש לדכא. ואם צוותי הרפואה באים לעשות את עבודתם – כשהצורך בשלטון חזק מתנגש עם האתיקה הרפואית והציווי להגיש עזרה בכל מצב – אזי גם הרופאים הופכים לאויב.

בתקופה האחרונה הולכים ומתרבים דיווחים של רופאים בבלרוס על אלימות הולכת וגואה כלפי צוותים רפואיים – במקביל לאלימות כלפי המפגינים. ממקורות שונים והצלבת מידע עולה, כי בהפגנות שפרצו במינסק, בירת בלרוס לאחר הבחירות לנשיאות באוגוסט-ספטמבר 2020, נפצעו לכל הפחות 1376 מפגינים. שליש מהם ספגו פציעות משמעותיות. כ-600 מהמפגינים נפצעו לא בזמן פיזור ההפגנות עצמן –אלא לאחר המעצר – בתחנות המשטרה ובבתי הכלא. בנוסף תועדו 3 מקרי אונס, אחד מהם של קטין. כל הנתונים נאספו על ידי אתר התחקירים 'מדיאזון' על סמך מסמכים שהודלפו מהפרקליטות במדינה.

עוד עולה כי רבים מהמפגינים נפצעו לאחר מעצרם – בזמן העברתם לחקירה, בתחנות המשטרה ובבתי המעצר – כאשר כבר לא ניתן לטעון שהם היוו סיכון וכאשר הם ממילא לא יכלו להתנגד. רבים מהם הוכו יותר מפעם אחת: בשעת המעצר, בהעברה, בתחנת המשטרה ובבית המעצר. לפעמים במשך מספר ימים. רק בימים האחרונים צף סרטון הוידאו המתעד מקצת מההתעללות במפגינים העצורים:

צוותי הרפואה בבלרוס, הקורסים תחת הנטל הכפול של טיפול לקוי במגפת הקורונה ואלימות של המשטר, החלו להצטרף להפגנות ואף לקיים הפגנות של צוותי רפואה. ואולם, למרבה הצער האלימות שאפיינה את היחס למפגינים הופנתה גם כלפי עמיתינו הרופאים.

רבים הוכו, נעצרו והועמדו לדין, לעיתים כאשר ניסו להגיש עזרה רפואית. אחרים שלקחו חלק בהפגנות פוטרו, לרבות שלושה מתוך ארבעת הרקטורים של בתי הספר לרפואה. רופאים נוספים נדרשו על ידי הממונים עליהם לכתוב 'מכתבי התנצלות' תחת איום של פיטורים.

הסיבה שאנו מתרכזים בפגיעה בצוותי רפואה היא משום היותם חגורת הגנה למפגינים ולמפגינות. זו גם הסיבה שהשלטונות פוגעים בהם: כדי למנוע מהמחאה את חגורות ההגנה, את האמצעים שיכולים להבטיח ולו במעט כי לא יתנו להם לדמם למוות. כי יהיו מי שיתעדו את הפגיעות באופן מקצועי, ולא יסתירו זאת מהעולם.

בהפגנות במינסק 2020 נפצעו לפחות 1376 מפגינים. שליש מהם בפציעות משמעותיות. כ-600 מפגינים נפצעו לא בעת פיזור ההפגנות אלא לאחר המעצר – בתחנות המשטרה ובבתי הכלא. בנוסף תועדו 3 מקרי אונס, אחד מהם של קטין

בישראל בה מתקיימת גם כן מחאה ציבורית, לשמחתנו, אין אלימות שכזו. אך השתיקה פה ובמקומות אחרים בעולם מול עוולות ופשעים שכאלה מטרידה עד מאד. השחיקה במעמד הזכות למחות, משטרות שהופכות לכלי בידי שלטון מושחת, צוותי רפואה שהופכים מטרה לגיטימית לאלימות ממסדית – כל אלו מתפשטים בעולם ושוחקים את יכולתנו להגדיר את גורלנו.

עצומה לתמיכה ברופאי בלרוס

ד"ר דניאל ארגו הוא פסיכיאטר, החבר בעמותת רופאים לזכויות אדם, ושחקן מצטיין במשחק המחשב Football Manager.

הדס זיו מנהלת את תחום האתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם ושרופה על ריאל מדריד בכדורגל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 515 מילים

דעה המדינה מפרה את החוזה עם האזרחים

מנתניהו ושריו כבר אין לנו ציפיות, אבל גם הדרג המקצועי - אנשי הרפואה והמשפטנים שמנסחים את תקנות ואת מגבלות הקורונה - עושה טעויות רבות, שישראלים רבים משלמים עליהן מחיר כבד ● טעויות שגורמות לכך שהישראלי הסביר, שמשהו מהותי וחיוני בחייו נגזל ממנו באופן שרירותי, מאבד את שאריות האמון שלו במערכת ● להלן שלוש דוגמאות מתחומי בריאות הגוף והנפש

עוד 873 מילים

רווחה "לא מבקשים הלוואות, רק את הכסף שלנו"

עם תחילת משבר הקורונה, ביטל בג"ץ את חוק הפיקדון, והורה להשיב למבקשי המקלט מאפריקה את הכספים שהופרשו ממשכורותיהם, כדי שלא יידרדרו לעוני מחפיר ● אך לדבריהם, הם מתקשים לראות את הכסף ● "הבנקים אמורים לאפשר לאנשים גישה לכסף שמגיע להם, אלא שבפועל זה פשוט לא קורה" ● "אם מתנדבת צריכה להגיע 3 פעמים לסניף כדי שזה יקרה, מה הסיכוי של מבקש מקלט להצליח בכך לבדו?"

עוד 1,516 מילים

למקרה שפיספסת

אבנר נתניהו שכר דירה ב"מחיר למשתכן" בהרצליה

פרסום ראשון בנו הצעיר של ראש הממשלה שכר דירת 3 חדרים בפרויקט "מחיר למשתכן" בשכונת גליל ים החדשה בהרצליה ● המדובר בדירה המושכרת לטווח ארוך בשוק החופשי תמורת הטבות ליזם ● מבדיקת זמן ישראל עולה כי אבנר לא קיבל הנחה בעסקה ● גורם המעורה בפרטים: "הדירות מבוקשות, צריך מזל לקבל אחת" ● האבטחה במקום צפויה להתהדק

אבנר נתניהו, בנו הצעיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עומד לעבור לדירה שכורה בפרויקט מגורים של "מחיר למשתכן" בשכונת גליל ים החדשה בהרצליה. כך נודע לזמן ישראל.

אבנר נתניהו מתגורר כיום בשכירות ברחוב עזה בירושלים, סמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה, והוא צפוי לעבור בחודשיים הקרובים לדירתו החדשה.

חברת הבנייה רמי שבירו, שנמצאת בבעלות היזם רמי שבירו, הקימה בשכונה – הסמוכה לפארק גליל ים – שישה בניינים בשלושה מתחמי מגורים של "מחיר למשתכן". הדירה שאבנר אמור לעבור אליה נמצאת במתחם הראשון, שבנייתו הסתיימה לאחרונה.

הדירה אינה דירת "מחיר למשתכן" ואינה נמכרת או מושכרת במחיר מפוקח, כך שנתניהו אינו זקוק לעמוד בקריטריונים או לזכות בהגרלה כדי לשכור אותה.

מודעת פרסומת להשכרת דירות בפרויקט מגורים בגליל ים
מודעת פרסומת להשכרת דירות בפרויקט מגורים בגליל ים

פרויקטים של "מחיר למשתכן" כוללים גם דירות שאינן נמכרות בהנחה לזכאים, אלא מוצעות למכירה או להשכרה לציבור הרחב בשוק החופשי, והדירה שהושכרה לנתניהו היא אחת מהדירות הללו.

עם זאת, מדובר בדירה להשכרה ארוכת-טווח, אשר היזם משכיר למשך חמש שנים ומקבל בתמורה הטבות מס במסגרת סעיף 53 של החוק לעידוד השקעות הון, המוענקות ליזמים המשכירים דירות לטווח ארוך.

מדובר בדירות שמושכרות ישירות ללקוחות, ללא תיווך. גורם המעורה בפרטים ציין כי יש ביקוש גבוה לדירות להשכרה לטווח ארוך בשכונת גליל ים החדשה, וכי "צריך מזל כדי לקבל דירה כזאת". עם זאת, אותו גורם ציין כי אבנר לא זכה, ככל הידוע, להעדפה כלשהי על פני שוכרים אחרים בתור להשכרת הדירה.

נתניהו בן ה-26 ובת זוגו נוי בר שכרו יחדיו דירת שלושה חדרים (ולא חמישה חדרים כפי שפרסמנו במקור) . לפי הפרסומים של הפרויקט, דירות שלושה חדרים מוצעות שם בדמי שכירות של בין 4,000 ל-6,000 שקל בחודש.  מדובר במחיר יחסית נמוך, אבל לא חריג ביחס למחירי הדירות להשכרה בהרצליה.

מבדיקת זמן ישראל עולה כי אבנר נתניהו ישלם עבור המגורים דמי שכירות מלאים, ללא הנחה, כפי שהוא משלם כיום עבור הדירה שהוא שוכר בירושלים.

המדובר בדירה חדשה, מאובזרת ונוחה בגודל של 70 מ"ר. הדירות בפרויקט פונות לפארק בשטח של 213 דונם, שכולל מתקני שעשועים וספורט ושטחים ירוקים.

הדמיה של פרויקט המגורים שבנתה חברת שבירו בגליל ים הרצליה (צילום: (צילום מסך))
הדמיה של פרויקט המגורים שבנתה חברת שבירו בגליל ים הרצליה (צילום מסך)

ההערכה היא כי תוצב אבטחה כבדה של שירות הביטחון הכללי גם בבניין שבו עתיד אבנר נתניהו לשכור את הדירה, בדיוק כפי שהדירה והבניין שבהם הוא מתגורר עתה בירושלים נמצאים תחת אבטחה הדוקה של שב"כ.

כיום, עוברי אורח אינם יכולים להיכנס לבניין שברחוב עזה, והוא מוגן על ידי שער נעול. כניסתם של אורחים כרוכה בתיאום של הדיירים עם כוחות הביטחון וכן בבידוק ביטחוני, ותנועתם של הדיירים נמצאת תחת מעקב מצלמות. בבניין בירושלים שוכנת חנות שגם כניסת הלקוחות אליה מוגבלת, ונמצאת תחת פיקוח השב"כ.

מחברת רמי שבירו נמסר בתגובה: "החברה אינה מוסרת פרטים על שוכרים ודיירים בפרויקטים שלה".

עד כה לא התקבלה תגובה ממשפחת נתניהו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 399 מילים ו-2 תגובות

הכבוד הלאומי של מצרים

הרש"פ וחמאס פגעו בכבוד הלאומי של מצרים כאשר הפקיעו ממנה את החסות לשיחות הפיוס ביניהן והעבירו אותה לטורקיה. מצרים לא תעבור לסדר היום. היא ממתינה להזדמנות המתאימה כדי להשיב את כבודה. חמאס והרש"פ ישלמו את המחיר בעיתוי המתאים למצרים.

הרש"פ ותנועת חמאס עשו טריק בזוי למצרים כאשר בהפתעה העבירו את שיחות הפיוס ביניהן לאיסטנבול שבטורקיה והפקיעו מידי מצרים את החסות שהעניקה לשיחות האלה מאז 2007.

הרש"פ וחמאס עשו טריק בזוי למצרים כאשר העבירו בהפתעה את שיחות הפיוס ביניהן לאיסטנבול שבטורקיה, והפקיעו מידי מצרים את החסות שהעניקה לשיחות מאז 2007

זאת ועוד, הן הגיעו להסכמה ביניהן על עריכת בחירות בשלבים ופירסמו הודעה רשמית שעליה כתבו את המילה "איסטנבול" ובכך תקעו אצבע נוספת בעינה של מצרים.

מדובר באקט של השפלה למעצמה אזורית כמו מצרים, שתמיד נלחמה למען הבעיה הפלסטינית. הכבוד הלאומי המצרי נפגע מאוד, ומי שמכיר את המצרים יודע שיש להם זיכרון ארוך. הנשיא א-סיסי לא יוותר והוא יבוא חשבון עם ההנהגה הפלסטינית ועם תנועת חמאס.

למצרים יש חשבון פתוח עם מנהיג חמאס אסמעיל הניה אשר בתחילת השנה קיבל אישור מהמודיעין המצרי לנסוע דרך מצרים לטורקיה וקטאר, בתנאי שלא יבקר באיראן, אבל למרות זאת הוא נסע לטהרן להשתתף בהלוויתו של הגנרל קאסם סולימאני ולפגישה עם המנהיג העליון עלי חמ'ינאי.

התגובה המצרית לא איחרה לבוא. מצרים מנעה 3 פעמים בחודשים האחרונים מרעייתו של אסמעיל הניה ושני בניו לצאת לקטאר דרך מעבר רפיח כדי להצטרף אליו.

הפניה של חמאס לטורקיה, אויבתה של מצרים, מוסיפה חטא על פשע מבחינתה של מצרים, לכן היא מושכת זמן ומשהה את תגובתה לבקשה המשותפת של חמאס והרש"פ לקיים מפגש בקהיר כדי לאשר סופית את ההבנות שהושגו ביניהן באיסטנבול בנושא הבחירות.

הרש"פ וחמאס ממשיכות לשחק את המשחק מול מצרים כי הן עצמאיות בקבלת ההחלטות ואינן רוצות התערבות של שום גורם חיצוני בתהליך הפיוס ביניהן. לכן הן ביקשו שהמפגש יתקיים בבניין השגרירות הפלסטינית בקהיר ולא בשום מתקן מצרי, דבר שמצרים איננה יכולה להסכים לו.

מדובר באקט של השפלה למעצמה אזורית כמצרים, שתמיד נלחמה למען הבעיה הפלסטינית. הכבוד הלאומי המצרי נפגע, ומי שמכיר את המצרים יודע שיש להם זיכרון ארוך

המעורבות של מוחמד דחלאן

מי שמנסה לנצל את המתיחות המצרית-פלסטינית לטובתו הינו בכיר פת"ח מוחמד דחלאן, יועצו של השיח' מוחמד בן זאיד, המקורב לנשיא מצרים א-סיסי ולראשי המודיעין המצרי.

על פי גורמים ברש"פ, מוחמד דחלאן מסית את ההנהגה המצרית נגד ההבנות שסוכמו בין פת"ח לחמאס בשיחות איסטנבול, בטענה שהן מחזקות את תנועת חמאס ומסכנות את הביטחון הלאומי המצרי.

לדברי הגורמים האלה, דחלאן טוען בפני המצרים כי הרש"פ וחמאס מנסות לעקוף את מצרים ולהתקרב לציר ה"האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר. המצרים קנו את הסבריו של מוחמד דחלאן וזו הסיבה לזעם שלהם כלפי חמאס והרש"פ.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח ב-16 באוקטובר כי מוחמד דחלאן חושש, כי הרש"פ וחמאס יסכמו ביניהן למנוע ממנו ומהפלג שלו הנקרא "הזרם הרפורמיסטי" בתנועת פת"ח מלהשתתף בבחירות, דבר שיטרפד את חלומו להפוך ליו"ר הרש"פ במקומו של מחמוד עבאס.

אם הדבר הזה אכן יקרה, הוא יאלץ להמתין עד למותו של מחמוד עבאס, מכיוון שכל עוד יו"ר הרש"פ בחיים הוא ימנע ממנו את ההשתפות בבחירות.

מוחמד דחלאן בנה במהלך השנים האחרונות בסיס תמיכה עממי נרחב ברצועת עזה והוא מגיש סיוע הומניטארי לתושבי הרצועה, תוך שימוש בכספי איחוד האמירויות, הוא דואג למשפחות נזקקות, לסטודנטים, לאגודות שונות ומשלם משכורות לפעילי פת"ח שמחמוד עבאס החליט להפסיק ולשלם את משכורותיהם.

לדברי גורמים ברש"פ, דחלאן טוען בפני המצרים כי הרש"פ וחמאס מנסות לעקוף אותם ולהתקרב לציר "האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר. המצרים קנו את הסבריו ולכן זועמים על חמאס והרש"פ

על פי גורמים מצריים, ההנהגה המצרית זועמת גם על היחס של הרש"פ כלפי הליגה הערבית שמקום מושבה בקהיר, תחת חסות מצרית, ועל המזכ"ל שלה אחמד אבו אלע'יט.

בכיר אש"פ צאיב עריקאת יצא בהתקפה תקשורתית חזיתית על מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אלע'יט וקרא לו להתפטר מתפקידו, והרש"פ סירבה לשמש כנשיאה התורנית של הליגה הערבית בעקבות הדחייה של מדינות ערב את דרישתה לגנות את הסכמי הנורמליזציה של איחוד האמירויות ובחריין עם ישראל.

בעקבות החלטת הרש"פ הלכו אחריה גם מדינות ערביות נוספות כמו קטאר שסירבו לשמש בתפקיד הנשיאות  התורנית, ההערכה בעולם הערבי היא כי הליגה הערבית תקפיא זמנית את פעילותה עד שיפתרו המחלוקות בין מדינות ערב לפלסטינים בנושא הנורמליזציה עם ישראל.

גורמים מצרים אומרים כי הפניה של חמאס והרש"פ לטורקיה הינה מעשה של "צביעות".  טורקיה כובשת מזה מספר שנים את צפון סוריה, והיא אחת הסיבות להמשך מלחמת האזרחים בסוריה ותומכת בקבוצות החמושות שבה.

כמו כן, טורקיה, שחמאס והרש"פ היללו ושיבחו אותה, מתערבת בעניינים הפנימיים של לוב, מעבירה שכירי חרב לשטחה ומלבה את הסכסוכים הפנימיים בלוב.

עוד אומרים גורמים המקורבים להנהגה המצרית כי בעוד הרש"פ וחמאס תוקפות את הנורמליזציה עם ישראל, לטורקיה יש יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל, כולל שגרירות בתל אביב.

בעקבות יחס הרש"פ לליגה הערבית, ומדינות כמו קטאר שהולכות אחריה, ההערכה בעולם הערבי היא כי הליגה הערבית תקפיא זמנית את פעילותה עד שיפתרו המחלוקות בין מדינות ערב לפלסטינים בנושא הנורמליזציה

המתיחות בין מצרים לפת"ח וחמאס נמשכת. המצרים עורמים קשיים על פתיחת מעבר רפיח כדי לאותת להנהגת חמאס ברצועה אך אינם מעוניינים להגיע לקרע עם חמאס והרש"פ אלא ללמד אותן לקח על פנייתן לטורקיה.

מצרים איננה יכולה לוותר על מעמדה האזורי ולתת לטורקיה דריסת רגל ברצועת עזה והיא חייבת לשקם את כבודה הלאומי בעקבות סטירת הלחי שקיבלה מחמאס ומפת"ח. בינתיים יש מבחינתה של מצרים סימנים מעודדים כי ההבנות שהושגו באיסטנבול מעוררות גם את התנגדותה של ירדן.

התנגדות בצמרת פת"ח

גם בצמרת פת"ח יש התנגדות עזה של הציר המקורב למחמוד עבאס להבנות שיזם ג'בריל רגו'ב עם חמאס באיסטנבול.

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-16 באוקטובר כי הועדה המרכזית של פת"ח קייימה בשבוע שעבר ישיבת חירום לאחר שהציר בראשו עומדים חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' מתח ביקורת קשה על מהלכיו של ג'בריל רג'וב שמחזקים את תנועת חמאס ומחלישים לטענתו את שלטון הרש"פ.

השניים טוענים כי מה שמוביל את רג'וב הינו רצונו לשדרג את עצמו בקרב הירושה באמצעות המגעים עם חמאס ולא טובתה של הרש"פ.

אולם רוחי פתוח, חבר במשלחת של פת"ח לשיחות איסטנבול, טוען כי הועדה המרכזית של פת"ח אישרה פה אחד את ההבנות שהושגו עם חמאס ועכשיו מחכים בפת"ח לאישור הלשכה המדינית של חמאס כדי שמחמוד עבאס יוכל לפרסם את הצו הנשיאותי הקובע את מועד הבחירות לפרלמנט.

מבחינתה של מצרים, כישלון ההבנות בין פת"ח לחמאס שהושגו באיסטנבול בנושא הבחירות, יחשב להישג מצרי, ההערכה במצרים היא שמחמוד עבאס ממתין לתוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב ואם ג'ו ביידן ינצח בהן, מחמוד עבאס יחזור לחיקה של מצרים ויתרחק מטורקיה.

הרש"פ ותנועת פת"ח, שהיא מפלגת השלטון, נמצאות באחת התקופות הקשות ביותר שלהן מבחינה מדינית, פוליטית וכלכלית. הן לא יכולות לוותר על תפקידה של מצרים, שתמיד הייתה עוגן קבוע לתמיכה בבעיה הפלסטינית. לכן המצרים מאוכזבים מהן מאוד, יותר מאשר מחמאס, שהיא, כמו טורקיה, חלק מתנועת "האחים המוסלמים".

הרש"פ ופת"ח, מפלגת השלטון, באחת מתקופותיהן הקשות ביותר, לא יכולות לוותר על תפקיד מצרים, העוגן הקבוע לתמיכה בבעיה הפלסטינית. לכן המצרים מאוכזבים מהן יותר מאשר מחמאס, שהיא, כמו טורקיה, חלק מתנועת "האחים המוסלמים"

מחמוד עבאס עשה טעות גדולה שנגרר אחרי טורקיה ותנועת "האחים המוסלמים" ופגע בכבודה הלאומי של מצרים, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הוא נגרר אחרי ג'בריל רג'וב, אשר נחשב לאיש של  קטאר ברש"פ, שמנסה לשדרג את מעמדו בקרב הירושה באמצעות הובלת תהליך הפיוס עם חמאס.

טורקיה הינה מדינה מוסלמית אך לא ערבית כמו מצרים, והיא מנסה להתערב בכל הסכסוכים האזוריים כדי להגדיל את השפעתה במזרח התיכון. הנשיא ארדואן ניזון מהסכסוכים האלה כדי להאדיר את עצמו.

האם מחמוד עבאס נפל בפח של ארדואן ושל ג'בריל רג'וב? התשובה תגיע כנראה בהמשך הזמן.

המצרים לא יעברו לסדר היום מבלי להחזיר לעצמם את כבודם הלאומי שנפגע.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מאז שנפלה תוכנית הסיפוח, הפלסטינים רק סובלים יותר

ביקור של משלחת מהאיחוד האירופי השבוע באזור מספאר יאטה, איחד את אמיר בן-דוד עם נידאל יונס, רק שלושה חודשים מאז נפגשו במסגרת המסע לארץ הסיפוח ● התוכנית של נתניהו לספח את השטח נגנזה מאז, אך עבור הפלסטינים המצב רק החמיר ● "בחודשיים האחרונים הלחץ גדל מאוד. היו יותר פשיטות ויותר הריסות של מבנים באזור שלנו, והמתנחלים נהיו יותר משוגעים"

עוד 773 מילים

למרות הסערה שפרצה אתמול סביב פסילת ההצבעה הראשונה על ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, הארוע במליאת הכנסת לא היה אנטי-דמוקרטי או מושחת - הוא פשוט היה עדות לרשלנותם של כל אנשי ראש הממשלה ● בנימין נתניהו, מיקי זוהר, דוד אמסלם ויריב לוין - כל אחד בתורו נרדם בשמירה ותרם לשערוריה חסרת התקדים שנחזתה במליאה ● פרשנות

עוד 548 מילים

ראיון בלעדי "לאסלאם אין התנגדות לסולחה עם ישראל"

לאחר שגורמים מוסלמיים רשמיים בסודאן ייעצו לממשלתם לא לקדם נורמליזציה עם ישראל, איש הדת הבכיר, עבד אל-רחמן חסן חאמד, פסק כי עקרונות האסלאם גמישים יותר, וכתב פתווה המכשירה הסכם עתידי בין המדינות ● בראיון בלעדי לזמן ישראל הוא אומר: "כשהנסיבות משתנות, האחריות של המופתי היא לבחון את המצב ולהעריך אותו בלי דעות קדומות, להתמודד עם המציאות, וזה מה שעשינו"

עוד 1,320 מילים

בעקבות התפרצות הקורונה במחנה 80: צה"ל העביר טירונות בנות בזום

פרסום ראשון לאחר התפרצות הקורונה במחנה 80, שבעקבותיה הוכנסו לבידוד 96 חיילים וחיילות, רובן טירוניות, הוחלט לקיים את הטירונות בלמידה מרחוק ● ההדרכות וההרצאות, אימוני הכושר, פירוק הנשק, והעזרה הראשונה, תרגילי הסדר ואפילו ה"תיזוזים" נוהלו כולם ברשת

עוד 684 מילים

מיוחד שוב השקר הזה

בית הקפה שעושה משלוח לספסל ממול ● השרה שמצטלמת ב"סוכה הביתית", ומטיילת בטבריה ● רה"מ שמשחק בנתוני התחלואה והמשק ● והישראלים שיגידו הכל לשוטר כדי לעבור את המחסום ● בצל המשבר הבריאותי והפוליטי, ועם לא מעט עזרה מטראמפ ומהרשתות החברתיות (ששינו לאחרונה את כיוון הספינה), הפכה ישראל למדינה שהשקר הוא נר לרגליה ● עומר שרביט שוחח עם המומחים שמסבירים איך ומתי זה קרה לנו, ולמה יש סיבה למעט אופטימיות

עוד 2,363 מילים ו-1 תגובות

ביטול ההצבעה על ועדת חקירה בפרשת הצוללות - תקין

מנגד גורמים משפטיים קבעו כי ההצבעה שנפסלה נראית תקינה ● מרצ יעתרו לבג״צ ● שטייניץ: יש להעביר את תקציב 2021 ולקיים את הסכם הרוטציה ● אפי נוה: אישרתי את פרסום השיחה עם מנדלבליט כדי לחשוף את שי ניצן ומעלליו ● השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק יואשם בהמתה בקלות דעת ● ח״כ טיבי: ״זה היה הרג בדם קר״ ● קבינט הקורונה התפזר ללא החלטה על הקלות

עוד 61 עדכונים

בסוף כל משפט שבנט אומר יושב סמוטריץ' על חמורו של משיח

בין עמידה נחרצת נגד החוק למניעת אלימות כלכלית נגד נשים ונאום מושקע המהלל את מורשתו של רחבעם זאבי, בצלאל סמוטריץ' מתעקש להרוס לראש מפלגתו בנט את דימוי המנהיג הממלכתי ● לזמן ישראל הוא אומר בכעס: "אתה מצפה שנשקר ונשווק את עצמנו לא כמו מי שאנחנו? שנגנוב קולות? שנחליף אידיאולוגיה כמו גרביים? אתה חושב שיש מצביע אחד שלנו שלא יודע בדיוק מי אנחנו?"

עוד 907 מילים ו-3 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה