אדלשטיין נגד מ"מ ראש שירותי בריאות הציבור: מתנגד לעמדתה לפתוח את מעבר הגבול לסיני

סעודיה תאפשר למטוסים מהאמירויות לחלוף מעל שטחה בדרכם לישראל; נתניהו: "זו פריצת דרך ענקית" ● עפר שלח דורש לקיים בחירות לראשות יש עתיד והודיע שיתמודד מול יאיר לפיד על התפקיד: המפלגה לא רשומה על שמו בטאבו ● הקבינט אישר שלא להשיב גופות מחבלים, גם אם אין מדובר באנשי חמאס ● חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם עזבה את ימינה והצטרפה לליכוד

שר הבריאות יולי אדלשטיין בבית החולים אסותא אשדוד, 20 באוגוסט 2020 (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
שר הבריאות יולי אדלשטיין בבית החולים אסותא אשדוד, 20 באוגוסט 2020
07:32 עריכה

ח״כ אביגדור ליברמן התראיין הבוקר לכאן חדשות ואמר על ההסכם עם האמירויות כי יש לברך על הסכמים עם מדינות מתונות אבל "כל ההצהרות של שלום תמורת שלום – זו דוקטרינת שקרים. התשלום היה נסיגה מההתחייבות של נתניהו להחלת ריבונות. ההסכם חצה קווים אדומים – מכירת F35 וטכנולוגיות נוספות שמעולם לא היו בידי הצד השני. אין בר דעת שמאמין שביבי יחיל ריבונות". 

על הסכם הרגיעה עם חמאס אמר כי הסיבה שרק חמאס סיפר עליו וישראל רק אישרה זה כי גנץ וביבי מתביישים. "יש פה הסכם כניעה לטרור״, קבע, חמאס מוכיח שוב שהפעלת אלימות משתלמת. בסוף אנחנו רואים שחמאס עוד מעט יגיע לממדים של חיזבאללה, קצב ההתעצמות שם מבהיל". 

מנגד, השר חילי טרופר אמר כי "הסיפור הוא לא סכום הכסף שנכנס לרצועה, אלא לאן הוא מגיע. כסף שנכנס ללא בקרה כנראה יגיע לדברים שפוגעים בביטחון ישראל. כל עוד הוא עובר לצרכים הומניטריים, אנחנו תומכים בזה, אין לנו עניין להרעיב את האוכלוסייה שם".

07:50 עריכה

סגן שר הבריאות יואב קיש התראיין לכאן חדשות ואמר כי ההחלטה לגבי פתיחת הלימודים בערים האדומות נעשתה ברגע האחרון בכוונה. "רצינו לקבל את ההחלטה ערב פתיחת הלימודים. יש מחיר שאנחנו משלמים, אבל הרווחנו את זה שטיפלנו במקומות הכי רלוונטיים ובבעיות האמיתיות".

לגבי סגר על ישובים אדומים אמר ״אנחנו במצב קשה אך יציב. הגדרנו איזורים אדומים – אם בתחלואה הגבוהה לא נטפל,לא מדובר בעונש, אנחנו מזרימים לערים הללו כוחות של פיקוד העורף, עורכים בדיקות ועובדים יחד עם הרשויות. אם לא נסגור שם, אנשים יצאו לערים ירוקות וידביקו שם".

יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
המצב קשה אך יציב. סגן שר הבריאות יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

על פי הדיווחים משרד הבריאות ידרוש מחר סגר על ערים אדומות.

08:24 עריכה

ח״כ מתן כהנא משועשע:

08:57 עריכה

שר התיירות אסך זמיר אמר הבוקר ב-103fm שהוא מצטער על עזיבת שאול מרידור וכי ״הדבר לא בריא למערכת״. השר אמר שהבעיה הכי גדולה היא התקציב והדברים עדיין לא מתחילים לזוז ואין שיתוף פעולה של הליכוד. לדבריו ״יש פה שיקולים פוליטיים ולא ענייניים. אין אחד במדינה כולה שלא מסכים שצריך תקציב עכשיו. לכן אנחנו עומדים על כך״. זמיר אמר שההסבר היחיד לזה שאין תקציב הוא רצון ראש הממשלה וקשורה למשפט שלו.

על הדרך של כחול לבן והבחירה בממשלת אחדות על בחירות אמר כי יכול להיות שנתניהו היה משיג 61 ומעביר ״חוק צרפתי, חוק חסינות ופסקת התגברות… רוב הסקרים מצביעים על כך שזה מה שהיה קורה".

שר התיירות אסף זמיר אמר ב-103fm כי הוא מתרגש בטירוף מההסכם עם האמירויות. ואם נתניהו יעשה שלום עם כל העולם הוא גם יצביע לו.

09:02 עריכה

שר המדע יזהר שי אמר בגלי צה״ל כי המתווה של חסידי ברסלב לטיסה לאומן בחגים, ״נראה הגיוני במובן הבריאותי, אבל יש סימני שאלה לגבי האפשרות להבטיח את היישום שלו בשטח".

09:09 עריכה

איימן עודה מבקש תמיכה בחוק שיציע להחמרת הענישה על עבירות נשק.

09:19 עריכה

בני גנץ עדיין מקווה לרוטציה: בראיון לכאן רשת ב׳ אמר ראש הממשלה החליפי ושר הבטחון כי "אני רואה הרבה מאוד טריקים, יכול להיות שנתניהו יפרק את החבילה לפני, אבל אז הציבור יסתכל לו בעיניים ויגיד לו – מה זה צריך להיות. ההסכם שעשינו הוא נכון לשעה הזו וצריך לקיים אותו, לדבר אחד עם השני ולקדם קצת מרכיבי שפיות בחברה הישראלית. כל מי שיסטה מהקו הזה ויקח אותנו לבחירות הציבור יבוא איתו חשבון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ בדיון בכנסת על החוק לדחיית תקציב המדינה, 24 באוגוסט 2020 (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)
סטירה בפני האומה. בנימין נתניהו וראש הממשלה ובני גנץ (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)

גנץ סיפר על בעיות הגב שלו ועל כך שלא היה יכול לשבת או לעמוד בתקופה האחרונה עד הניתוח. לשאלה מה יותר גרוע, הכאב בגב או הדברים שהוא חטף נתניהו אמר כי  ״הגב זה כאב פיזיולוגי אישי וזה שכביכול נתניהו מחטיף לי, זה סטירה בפני האומה".

לגבי הההסכם עם האמירויות אמר גנץ כי "האמירה מצד שרה"מ שאני עלול להדליף את ההסכם היא חמורה. מעולם לא עשיתי מניפולציה פוליטית ומעולם לא הדלפתי. אני מבין שיקולי חשאיות, אבל צריך לעדכן שותף בכיר, הוא לא עשה זאת וחבל שכך. יש רגע מסויים בממשלת אחדות שצריך לעשות את זה והוא היה צריך לבוא ולהגיד בני תשמע א׳ ב׳ ג׳ ד׳ הולך. אף על פי כן אני מברך אותו ואעשה ואקפיד על קיום ההסכם״.

בני גנץ אמר גם כי הוא מעריך שהחלת הסיפוח לא על הפרק. לדבריו "כשנחסמה דרך מדינית אחת, נפתחה אחרת. כרגע הריבונות לא על הפרק למיטב הבנתי". גנץ גם אמר וכי הוא אינו חושב שיש הקפאת בנייה ביו״ש.

09:58 עריכה

יו״ר הקואליציה מיקי זוהר שיתף סרטון של אלימות כלפי יהודי ומאשים את פרויקטור הקורונה הישראלי בגילויי האנטישמיות המתגברים באומן:  

10:08 עריכה

פיגוע דריסה ונסיון דריסה בצומת תפוח בשומרון. פלסטיני דרס שוטר וחייל ופצע אותם קל. לאחר מכן יצא מרכבו ורץ לעבר הכוחות עם סכין, נורה על ידי שוטר ונפצע בינוני.

גנץ הגיב וכתב ״לא נאפשר לטרור להרים את הראש״. 

השרה מירי רגב באיחולי החלמה לפצועים:

הנשיא ראובן רובי ריבלין:

ח״כ שרן השכל:

10:09 עריכה

ח״כ אחמד טיבי לועג למיקי זוהר על קביעתו שגמזו גרם לאנטישמיות באוקראינה.

10:35 עריכה

סמוטריץ׳ בציוץ על הבנייה בשטחים: ״הבעיה עם נתניהו וההתיישבות היא שהוא פשוט לא אומר את האמת. לא אומר את האמת לגבי הריבונות, לא אומר את האמת לגבי הסכמתו למדינה פלשתינית, לא אומר את האמת לגבי ההקפאה. מנסה למרוח ולטשטש. עכשיו בטח יהיה לו נח להתחבא מאחורי גנץ ולזרוק את זה עליו. ככה לא נראית מנהיגות״.

10:54 עריכה

שר הבריאות בתמיכה ליד שרה: 

10:58 עריכה

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי על מותה של שריפה אבו מועמר: "אנחנו דורשים פעם אחר פעם למצוא פתרון כדי שלא יהיה עוד מקרה כזה, ובכל זאת לאנשים יש נשק. כל מי שרוצה יכול להשיג בקלות"

11:10 עריכה

ח״כ לשעבר שולי מועלם מצטרפת לליכוד ומקבלת את תמיכת ראש הממשלה.

בנט ושקד מברכים:

השר אלי כהן גם מברך:

11:24 עריכה

שר הבריאות אמר בוועידת בשבע של ערוץ 7 ועיתון בשבע כי "החלק הארי של התחלואה מגיע מהמגזר הערבי והחרדי. זה לא גזעני או מתנשא, התנאים של הצפיפות גורמות ליותר תחלואה. מי שצריך להתבייש במצב הזה אלה ממשלות ישראל".

11:28 עריכה

מעניין מתי תהיה ישיבת ממשלה.

קארין אלהרר: מזל שהצילו את ישראל מבחירות. אין כמוהם.
תמר זנדברג שיתפה וכתבה: ״בישראל אין מפכ״ל, אין פרקליט מדינה, אין תקציב ואין ישיבות ממשלה. פספסתי משהו״?

11:37 עריכה

איילת שקד ונפתלי בנט בפגישה לאחר סיום הבידוד.

12:31 עריכה

עפר שלח דורש פריימריז:

שלח פירט בפייסבוק: ״כשקמה יש עתיד נקבע כי בחירות כאלה יתקיימו עוד לפני הכנסת ה-21. מאז הוזז המועד פעמיים – במהלכים חשאיים, ללא שיתוף הח״כים של המפלגה והפעילים שלה. בינתיים חלפו שמונה שנים ועוד מעט חמש כנסות. יש עתיד היא היום תנועה בוגרת וחזקה, עם קבוצת אנשים מעולה. הגיע הזמן לקיים מה שהבטחנו״.

בימים האחרונים נפגשתי עם יאיר לפיד והצגתי לו את הצורך הדחוף בחידוש פניה של יש עתיד. דחיית הבחירות לכנסת מאפשרת לנו לבצע…

פורסם על ידי ‏עפר שלח – Ofer Shelah‏ ב- יום רביעי, 2 בספטמבר 2020

13:06 עריכה

יאיר לפיד היה בריאיון לאתר "פאנט" כששמע על ההצהרה של שלח על רצונו בפריימריז ואמר: "נבחן את זה, זה בסדר גמור". לפיד הוסיף: "אנחנו חברים 30 שנה, אני אבדוק את זה. הוא דיבר איתי. אני בעד שיהיו לפוליטיקאים שאיפות. חברות יותר חשובה מפוליטיקה".

13:32 עריכה

עודד פורר וניסנקורן משתפים פעולה:

14:02 עריכה

נתניהו הגיב לכך שסעודיה מתירה לטיסות מישראל לעבור מעל שטחה:

דברי ראש הממשלה: "במשך שנים אני עובד לפתוח את השמיים של ישראל מזרחה. בשורה גדולה הייתה לפני שנתיים וחצי כשחברת התעופה "אייר אינדיה" קיבלה אישור לטוס ישירות לישראל.

עכשיו, פריצת דרך ענקית נוספת – מטוסים ישראלים ומטוסים של כל המדינות יוכלו לטוס ישירות מישראל לאבו-דאבי, לדובאי ובחזרה. זה יוזיל את הטיסות, זה יקצר את הזמן, זה יפתח תיירות אדירה, זה יפתח את הכלכלה שלנו.

זה יעשה עוד דבר – זה יפתח את המזרח. כשאתם טסים לתאילנד או לכל מקום אחר באסיה, זה יגלח שעות ומחירים. בשורה ענקית לכם, אזרחי ישראל. אלה פירות השלום של שלום אמת. אני רוצה להודות לג'ארד קושנר ולשייח' מוחמד בן זאיד על התרומה החשובה הזאת של היום. יהיו עוד הרבה בשורות טובות."

15:05 עריכה

בטרם הודיע על כוונתו להתמודד על ראשות יש עתיד, עפר שלח שקל להקים מפלגה משלו – כך דווח בחדשות 12.

15:13 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. הנשיא המצרי בירך על כינון היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות ואמר שמדינתו "תומכת בכל צעד שיכול להשכין שלום באזור באופן ששומר על הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני ויאפשר להקים מדינה פלסטינית עצמאית, תוך הבטחת הביטחון של ישראל".

א-סיסי נדרש גם לרגיעה שהושגה בין ישראל וחמאס: "אנו מכירים בחשיבות של ההסכם וההבנות שהושגו, וכן בחשיבות להבנות בין ישראל לבין הפלסטינים בכל הנוגע לרצועה, לצד המאמצים של מצרים לצמצם את המתח באזור".

15:39 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ עדכן שחתם על צווי תפיסה לכספים ולרכוש של חמאס בהיקף של מיליוני שקלים.

16:00 עריכה

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר שלא להשיב גופות מחבלים, גם אינם מזוהים עם חמאס. הכוונה לפלסטינים שהרגו, פצעו או החזיקו אמצעי לחימה.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר: "מאז כניסתי למשרד הביטחון, הוריתי לייצר חבילת הרתעה נרחבת, שבמסגרתה הנחיתי שלא לשחרר גופות מחבלים, להכריז ולחלט כספים של ארגוני טרור ולהעצים את התקיפות והתגובות לכל הפרה של השקט, בכל אחת מהגזרות". לדבריו, "אי החזרת גופות מחבלים היא חלק מהמחויבות שלנו לשמור על ביטחון אזרחי ישראל, וכמובן להשיב את הבנים הביתה. אני מציע לאויבנו – שיבינו ויפנימו היטב את המסר."

17:30 עריכה

פרויקטור הקורונה רוני גמזו ביקר את הרב חיים קניבסקי, שהביע התנגדות לעריכת בדיקות קורונה בקרב תלמידי ישיבות. "ההודעה של הרב קניבסקי מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות", אמר. גמזו הזהיר ש"ללא שינוי ניכר בהיקפי התחלואה בערים האדומות, לא נוכל להימנע מסגר מלא".

17:36 עריכה

יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת רם שפע מחפש חלופה עברית מוצלחת ל"קפסולה".

18:39 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי נפגש עם מקבילו הרומני, בוגדן אאורסקו.

18:46 עריכה

העמותה משמר הדמוקרטיה הישראלית פנתה היום ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיורה לתביעה במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוודא כי הוא מצטייד בייצוג של סנגור לקראת תחילת שלב ההוכחות במשפט, הצפוי בחודש ינואר.

במכתב צוין כי מאחר שהאישומים כנגד נתניהו מחייבים ייצוג על ידי עורך דין, מתעורר החשש שבתחילת שמיעת ההוכחות יודיע הנאשם כי שאלת הייצוג טרם הוסדרה, והוא יבקש לדחות פעם נוספת את פתיחת שמיעת ההוכחות. בנסיבות אלה, עלול להיווצר מצב שלא יותיר ברירה לבית המשפט אלא לדחות את שמיעת המשפט, והנזק הציבורי הכרוך בכך ברור. את משמר הדמוקרטיה מייצגים בעניין זה עורכי הדין יובל יועז ואביגדור פלדמן.

גילוי נאות: עו"ד יובל יועז הוא הפרשן המשפטי של זמן ישראל.

• פניית משמר הדמוקרטיה למנדלבליט בעניין ייצוג נתניהו במשפטו

19:16 עריכה

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף את הממשלה על כך ששוב צפויה הישיבה השבועית שלא להתקיים: "מדובר במשתמטי עבודה".

20:02 עריכה

השימוע של חבר הכנסת דוד ביטן ייערך בעוד שבוע – כך דיווח אביעד גליקמן בחדשות 13.

20:19 עריכה

חבר הכנסת עפר שלח, שקרא היום לקיים בחירות לראשות יש עתיד והודיע שבכוונתו להתמודד על תפקיד יושב הראש, אמר שאין בכוונתו לעזוב את המפלגה. שלח, שהתראיין הערב לשלוש המהדורות המרכזיות בטלוויזיה, אמר שפרסם את הדרישה לערוך פריימריז לאחר שפנה לפני יומיים ליאיר לפיד, אך לא קיבל מענה מספק. "אם הייתי מקבל תשובה שמניחה את דעתי לא הייתי כאן", אמר.

חבר הכנסת מתח ביקורת על כך שאין דמוקרטיה במפלגה. "המפלגה לא רשומה על שמו בטאבו", אמר שלח על לפיד. "אנחנו חברים, אבל זה לא משנה", הוסיף.

21:07 עריכה

שר החוץ של רומניה, בוגדן אאורסקו, שמבקר בישראל, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד.

21:21 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן נמנע בהצבעה שנערכה היום בקבינט בסוגיית הותרת גופות מחבלים בישראל, בשונה מיתר חבריו לוועדת השרים לענייני ביטחון – כך דיווח הערב ירון אברהם בחדשות 12. מי שהוביל את ההחלטה הוא שר הביטחון, בני גנץ. ההערכה היא שהשר ביקש לאמץ עמדה נייטרלית למקרה שבג"ץ ידון בשאלה.

22:04 עריכה

חברת הכנסת לשעבר יעל גרמן הביעה תמיכה ביאיר לפיד לראשות יש עתיד, על רקע קריאת התיגר של עפר שלח נגדו.

22:23 עריכה

לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחצי השנה הראשונה של שנת 2020 לא חלה עלייה בתמותה בישראל – כך דיווח הערב ערב ניר בחדשות 12. מאז פרצה מגפת הקורונה מתו בישראל למעלה מ-900 נשאים של הנגיף. הנתונים – שיתפרסמו בדוח שיראה אור מחר – מלמדים שקורבנות הקורונה לא הביאו לתמותה "עודפת" בחודשים ינואר-יוני בשנה זו.

22:31 עריכה

אף שהצטרפה לליכוד שולי מועלם לא פרשה מרשימת ימינה לכנסת – כך עולה מבדיקת זמן ישראל. מועלם, הממוקמת במקום ה-12 ברשימת ימינה לכנסת מטעם הימין החדש, הודיעה היום על הצטרפותה לליכוד.

22:47 עריכה

משתמשת ברשתות החברתיות נחקרה היום על ידי להב 433 בחשד שהטרידה מינית את שרה נתניהו בשל ציוץ שפרסמה. לדברי איריס בוקר, שנחקרה במשטרה, הדברים שפרסמה בחשבון הטוויטר הורכבו מתכנים שפורסמו נגדה.

בחדשות 13 דיווח אביעד גליקמן שגורמים במשטרה מתחו ביקורת על זימונה של בוקר לחקירה. "מקווים מאוד שרוחו של השר אוחנה לא נחה על מי שהחליט על החקירה שנראית כמו חקירה פוליטית".

22:57 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל המשרד חזי לוי התוודעו בתקשורת לעמדתה של ממלאת מקום ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, שלפיה ניתן לפתוח את מעבר הגבול לסיני לתיירים ישראליים. לפי דיווח של עמרי מניב בחדשות 13, אדלשטיין דורש חוות דעת חדשה בנושא.

עוד 39 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

למקרה שפיספסת

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה