ג'ורג' סורוס, 2017 (צילום: Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)
ההסתה האנטישמית נגד ג'ורג' סורוס מאתגרת את מתנגדיו היהודיים

המיליארדר שהעולם אוהב לשנוא

מיוחד

המתקפות הפוליטיות והתקשרותיות נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס - שתומך בארגוני שמאל ובחיזוק הדמוקרטיה בארץ ובעולם - נושאות אופי אנטישמי ברור ● למרות זאת, יש יהודים לא מעטים שמרשים לעצמם להצטרף לחגיגה ● יאיר נתניהו האשים את סורוס כי הוא "הורס את ישראל מבפנים" ● אך אברהם פוקסמן מהליגה נגד השמצה, שתקף את סורוס בעבר, כבר מכה על חטא: "האנטישמיים הצליחו להפוך אותו לאייקון, ולכן יש לנו אחריות לצאת להגנתו"

ג'וש קנטרו לא אוהד את ג'ורג' סורוס. קנטרו, 55, עו"ד יהודי ורפובליקני ותיק משיקגו, לא אוהב את פעילותו הפילנתרופית הנרחבת וארוכת השנים של סורוס למען מטרות פרוגרסיביות, בכלל זאת תמיכה בפוליטיקאים דמוקרטים. הוא לא אוהב את הביקורת של סורוס על ישראל ואת המימון שהוא מספק לארגוני שמאל.

קנטרו יצא לאחרונה להגנתו של ג'ון קאס, בעל טור בשיקגו טריביון שהורד בדרגה לאחר שהאשים תובעים מקומיים אשר קיבלו תרומות מסורוס בהפצת "תחושה של היעדר חוק". קאס כתב כי סורוס "בונה מחדש את מערכת החוק באמריקה האורבנית כשהוא טס מתחת לרדאר". במכתב ששלח לטריביון, קנטרו הזדהה כ"יהודי אמריקאי וציוני גאה", וכתב כי קאס "צדק לגבי ג'ורג' סורוס".

אבל קנטרו עדיין מרגיש שעליו להיות זהיר כאשר הוא משמיע ביקורת על סורוס, שהוא ניצול שואה. קנטרו, שהחל להתבטא בענייני פוליטיקה ב-2016, וכיום משמש מעת לעת כפרשן פוליטי בטלוויזיה וברדיו, חש בנוח להביע התנגדות כלפי פעילותו של סורוס. אבל הוא מכיר בכך שישנה כלפי סורוס גם ביקורת מסוג אחר – כוזבת ואנטישמית – שהוא אינו רוצה כל חלק בה.

"אני מדבר עליו מאוד בזהירות", אומר קנטרו, "כדי להבהיר – אם אני מדבר בתכנית רדיו או בתכנית טלוויזיה או כותב עליו – שאני לא מסכים איתו בענייני מדיניות, ונותן דוגמאות ספציפיות כדי להראות למה אני לא מסכים איתו בענייני מדיניות. אסור שזה יהיה קשור בשום צורה לדת שלו. ואני מקווה שכולם ינהגו כך ויפסיקו עם, כאילו, 'הוא האיש הרשע ביותר בעולם בגלל אמונותיו (הדתיות)'".

קנטרו מתמודד עם שאלה שעמיתיו היהודים השמרנים מתחבטים בה מזה שנים: מה עושים כשתורם פרוגרסיבי מוביל, הוא גם הדמות המייצגת הבולטת ביותר עבור האנטישמיות בת זמננו?

בעל ההון היהודי-אמריקאי והפילנתרופ הליברלי ג'ורג' סורוס הותקף על ידי יהודים בולטים בימין, נוסף על היותו מטרה לאנטישמים (צילום: Sean Gallup/Getty Images. אילוסטרציה: Laura E. Adkins/JTA)
בעל ההון היהודי-אמריקאי והפילנתרופ הליברלי ג'ורג' סורוס הותקף על ידי יהודים בולטים בימין, נוסף על היותו מטרה לאנטישמים (צילום: Sean Gallup/Getty Images. אילוסטרציה: Laura E. Adkins/JTA)

תיאוריות קונספירציה על סורוס קיימות זה שנים, אבל הן קיבלו תאוצה מאז משבר הפליטים באירופה ב-2015. רשת הצדקה של סורוס, "קרנות החברה הפתוחה", תורמת לקבוצות שסייעו לגלים של מהגרים שביקשו להיכנס לאירופה, ואנטישמים האשימו את סורוס בניסיון להחליף את תושביה הלבנים של אירופה במהגרים מוסלמים. הוא שימש מטרה לראש ממשלת הונגריה הימני הלאומני, ויקטור אורבן, שניהל נגדו קמפיין שלטי חוצות שהוקע כאנטישמי.

(היועצים הפוליטיים שיעצו לאורבן למקד את הביקורת שלו בסורוס הם אסטרטגי הקמפיין היהודים ארתור פינקלשטיין וג'ורג' בירנבאום. פינקלשטיין מת ב-2017. בירנבאום לא השיב לבקשת תגובה).

יותר לאחרונה, סורוס הפך למטרה מועדפת על פעילי הימין הקיצוני בארה"ב, שטוענים ללא הוכחות כי הוא משלם למפגינים מהשמאל או מנסה להפיל את הממשל. ב-2018 גבר ימני קיצוני שלח מטען צינור לביתו. כמה ימים לאחר מכן אדם שהכפיש אותו ברשת נכנס לבית כנסת בפיטסבורג ורצח 11 מתפללים.

בשנים האחרונות סורוס הוקע בטוויטר ובמקומות אחרים על ידי הנשיא דונלד טראמפ ורבים מבעלי בריתו, בהם רודי ג'וליאני וחבר הקונגרס הרפובליקני קווין מקארתי. לאחרונה, מרג'ורי טיילור גרין, מועמדת רפובליקנית לקונגרס ממחוז רפובליקני מוצק במדינת ג'ורג'יה, ששבה וכינתה את סורוס "אויב העם" ושיתפה תכנים אנטישמיים אחרים ברשת, הייתה נוכחת בבית הלבן כאשר טראמפ קיבל באופן רשמי את המועמדות לנשיאות פעם נוספת.

רודי ג'וליאני (צילום: AP Photo/Kathy Willens)
רודי ג'וליאני (צילום: AP Photo/Kathy Willens)

לא רק האנשים בשלטון מסבים את תשומת הלב אל סורוס: באביב פורסמו נגדו חצי מיליון ציוצים שליליים ביום אחד, כך לפי נתוני הליגה נגד השמצה, שלדבריה התיאוריות על סורוס "יכולות לשמש שער לתת-תרבות אנטישמית שמאשימה יהודים" בחוסר השקט בארצות הברית. לפי הליגה, רבים מהציוצים מאשימים את סורוס בעידוד אלימות בעקבות מחאות "חיי שחורים נחשבים".

כל זה יוצר דילמה עבור יהודים שמתנגדים לאקטיביזם הממשי של סורוס, אך חשים לא בנוח עם האנטישמיות כלפיו. איך אפשר להשמיע ביקורת על מיליארדי הדולרים שלו, שמשמשים למטרות פילנתרופיות בעולם, לדוגמה, מבלי שהביקורת הזאת תספק תחמושת למי שמאשימים אותו בהובלת קנוניה עולמית נגד הממשל האמריקאי? אם אתם מאמינים שמעשיו מנוגדים לאינטרסים היהודיים על פי תפיסתכם, כגון תמיכה בישראל, מה תעשו כשהוא מהווה קורבן לשנאת יהודים?

"אנטישמיות פועלת על ידי סילוף, שקרים, וחיבור בין דברים", אומרת רות וייס, פרופסור אמריטה לספרות יידית בהרווארד וכותבת שמרנית. "וכל כך קשה להפריד בין העניינים השונים. זה אחד המצבים הקשים ביותר שאפשר להימצא בו: כשיש יהודי שהוא נגד יהודים שמותקף על ידי אנטישמים".

"אנטישמיות פועלת על ידי סילוף, שקרים, וחיבור בין דברים, וכל כך קשה להפריד בין העניינים השונים. זה אחד המצבים הקשים ביותר שאפשר להימצא בו: כשיש יהודי שהוא נגד יהודים שמותקף על ידי אנטישמים"

יהודים בעלי השפעה כמו סורוס אינם צריכים להיות חסינים מפני ביקורת רק בשל יהדותם, אומר ג'וש פאסק, פרופסור באוניברסיטת מישיגן שחוקר מדיה חדשה ותקשורת פוליטית. אבל היות שסורוס משמש מטרה קבועה לאנטישמיות, הוא אומר, מבקריו צריכים לדעת שהאמירות שלהם צפויות לשמש שונאי יהודים, בייחוד באקלים שבו תיאוריות קונספירציה מתפשטות במהירות בסושיאל מדיה.

לדבריו, הדבר נכון גם כאשר אנשי שמאל מבקרים ניאו-שמרנים יהודים שתומכים במדיניות ישראל. לדבריו, "לא ייתכן שכל ביקורת על משהו יהודי תהיה בהכרח אנטישמית, אבל אתה צריך לקבל החלטה לגבי סורוס. גם אם בשבילך זה לא קשור ליהדות שלו, זה כמעט בוודאות יזין תיאוריות קונספירציה אנטישמיות".

יש יהודים בימין שאינם נרתעים מלתקוף את סורוס, למרות האנטישמיות שמופנית כלפיו. חלקם טוענים כי תיאוריות הקונספירציה עליו אינן אנטישמיות, או שהן בטלות בשישים לעומת הנזק שפעילותו הפילנתרופית גורמת בעיניהם.

יאיר נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, שידוע בהפצת שקרים ותיאוריות קונספירציה במדיה החברתית, פרסם ב-2017 מם בפייסבוק שמציג את סורוס מנופף בכדור הארץ אל מול פניו של איש לטאה. המם כלל גם קריקטורה אנטישמית קלסית של דמות בעלת אף נשרי. נתניהו מחק את המם בעקבות התגובות החריפות שעורר, אבל ביטא מאז ביקורת פומבית על סורוס פעמים רבות. בשנה שעברה הוא האשים את סורוס כי הוא "הורס את ישראל מבפנים" וצייץ כי "סורוס הוא השחקן האנטי-ישראלי והאנטי-יהודי מספר 1 בעולם".

כמו כן, ישנם יהודים שמקפידים להגן על מבקריו של סורוס מפני האשמות באנטישמיות. הקואליציה למען ערכים יהודיים, קבוצה ימנית של רבנים אורתודוקסים, פרסמה הצהרות המגנות הן על ג'וליאני, לשעבר ראש עיריית ניו יורק וכיום עורך דינו האישי של טראמפ, והן על מקארתי, מנהיג הסיעה הרפובליקנית בבית הנבחרים, מפני טענות כאלה.

באוקטובר 2018 מקארתי כתב בטוויטר, ולאחר מכן מחק, כי "אסור לנו לאפשר לסורוס, סטייר ובלומברג לקנות את הבחירות האלה!", כשהוא מתייחס לשלושה תורמים דמוקרטים ממוצא יהודי. הוא הכחיש כי הציוץ היה אנטישמי. בהודעה שפרסם נאמר כי הציוץ נמחק בגלל "האקלים הפוליטי של היום, שהוביל לאיומים ממשיים", כאשר הכוונה כנראה למטען שנשלח לביתו של סורוס יום קודם לכן.

בדצמבר שעבר, ג'וליאני טען כי הוא "יותר יהודי מסורוס" והאשים אותו באופן כוזב בהעסקת סוכני FBI ובשליטה בשגרירת ארה"ב באוקראינה. נשיא קבוצת הרבנים, הרב פסח לרנר, אמר כי אמירות ג'וליאני "בהחלט מתקבלות על הדעת".

"כן, סורוס הוא חלק מהאומה היהודית, אבל מבחינה אידאולוגית הוא לא רק רחוק מהאינטרסים של היהודים ושל ישראל, אלא עוין אותם בגלוי", אמר לרנר. "זה מגוחך לקשר בין ביקורת צודקת על השימוש בעושרו כדי להשפיע על אישי ציבור מסוימים לבין שקרים אנטישמיים על שליטה יהודית כוללת בממשלה".

כמו כמה שמרנים יהודים אחרים, לרנר מפקפק בטענה שסורוס הוא קורבן תדיר של אנטישמיות, ומגן על מי שמואשמים בדעה קדומה נגדו, מפני שהוא מאמין כי סורוס הוא יהודי רק באופן שטחי. הוא סבור שסורוס אינו מנהל חיים יהודיים, וטוען כי הוא פועל נגד העם היהודי. כמו כן הוא חושב שהפעילויות שסורוס מממן הן מסוכנות יותר מכל האשמה אנטישמית המופנית כלפיו.

"הוא איננו חלק מהקהילה היהודית העולמית, לבד מהעובדה שהוא נולד יהודי", אמר לרנר ל-JTA בחודש שעבר. לאחר מכן הוא הוסיף כי "חייבים להיות מודעים ורגישים לדימויים אנטישמיים מבחינת אופן הבעת הביקורת. אבל הנזק שנגרם על ידי סורוס הוא כל כך גדול, ששתיקה מסוכנת הרבה יותר – וביקורת מבוססת יכולה להפריך את הרעיון שהוא מייצג בצורה כלשהי את 'היהודים'".

"סורס איננו חלק מהקהילה היהודית העולמית, לבד מהעובדה שהוא נולד יהודי. חייבים להיות מודעים ורגישים לדימויים אנטישמיים, אבל הנזק שנגרם על ידי סורוס הוא כל כך גדול, ששתיקה מסוכנת הרבה יותר"

הרב סטיבן פרוזנסקי, סגן נשיא הקואליציה למען ערכים יהודיים, שכמה מהתבטאויותיו חוללו סערה בעבר – בהן פקפוק בטענות על מעשי אונס בקמפוסים והאמירה כי "מוכרחים להביס" את הערבים – כתב לנו כי לסורוס "היסטוריה ארוכה של מעשים אנטי אמריקאיים, אנטי ישראליים ואנטי יהודיים". הוא הוסיף כי "הניסיון להגן עליו מביקורת שהוא הרוויח בצדק על ידי שליפת קלף ה'אנטישמיות' הוא אחת מההצגות הגדולות של זמננו".

אמילי טמקין. עוסקת לא רק בתיאוריות הקונספירציה נגד סורוס, אלא גם בתיאוריות הנוגעות לפילנתרופיה שלו ולמה שמניע אותו לתרום כל כך הרבה כסף (צילום: באדיבות טמקין)
אמילי טמקין, מחברת הספר "ההשפעה של סורוס" (צילום: באדיבות טמקין)

לדברי אמילי טמקין, מחברת הספר "ההשפעה של סורוס", שיצא לאחרונה ועוסק בפעילותו הפילנתרופית של סורוס ובתיאוריות הקונספירציה נגדו, גישות כמו זו של לרנר עשויות להסביר כיצד יהודים יכולים למצוא את עצמם תוקפים אדם שבשנים האחרונות ספג שטף של האשמות אנטישמיות.

"אני חושבת שזה נעוץ באופן שבו מבינים יהודיות ומה זה אומר להיות יהודי", היא אומרת. "סורוס מימן קבוצות שפועלות לקידום זכויות פלסטינים. אז אם אתה חושב שלהיות יהודי זה קודם כל לדאוג לישראל, ולישראל שיכולה לעשות כל מה שמתחשק לה, אז סורוס מנוגד לתפיסת היהודיות שלך".

"סורוס מימן קבוצות שפועלות לקידום זכויות פלסטינים. אז אם אתה חושב שלהיות יהודי זה קודם כל לדאוג לישראל, ולישראל שיכולה לעשות כל מה שמתחשק לה, אז סורוס מנוגד לתפיסת היהודיות שלך"

לדברי טמקין, הדבר זורה אור על הביקורת נגד סורוס מצד דמויות פרו-ישראליות, בהן יאיר נתניהו ואביו ראש הממשלה, שמשרד החוץ שלו פרסם הצהרה ב-2017 שלפיה סורוס "פועל בהתמדה לחתור תחת ממשלות נבחרות בישראל".

נתניהו הצעיר הוא לא הדמות הימנית הפרו-ישראלית היחידה שסוחרת בתיאוריות קונספירציה על סורוס. אדם מילשטיין, תורם ימני פרו-ישראלי בולט שטען כי סורוס מממן את אנטיפה, רשת ארגונים אנטי-פשיסטיים, כינה אותו "יהודי בעל שנאה עצמית", ואף פקפק ברקע שלו כניצול שואה.

ב-2017 מילשטיין צייץ, ולאחר מכן מחק, תמונה של סורוס כתמנון שזרועותיו חובקות את העולם (תמנונים או מפלצות רבות-זרועות הן אלמנט נפוץ בדימויים אנטישמיים, לרבות אלה של הנאצים). מילשטיין סירב לבקשת תגובה לכתבה.

קמפיין חוצות מטעם ויקטור אורבן בהונגריה, המאשים את האופוזיציה בקשר פסול עם ג'ורג' סורוס, 2018 (צילום: istockphoto/BalkansCat)
קמפיין חוצות של אורבן בהונגריה, המאשים את האופוזיציה בקשר פסול עם סורוס (צילום: istockphoto/BalkansCat)

ארגון ציוני אמריקה, קבוצה ימנית, הוציא לאחרונה הודעה לעיתונות המכנה את סורוס "אנטי-ציוני קיצוני". נשיא הארגון, מורטון קליין, מתח ביקורת על סורוס בשל האופן שבו תיאר את מעשיו כילד במסתור במהלך השואה, והשווה אותו למנהיג לשעבר של הקו קלוקס קלאן, כשצייץ כי "הוקעתו של האנטי-ישראלי הקיצוני הזה לא אנטישמית, בדיוק כשם שהוקעת דיוק הגזען אינה אנטי-לבנה".

קליין לא חושש לספק תחמושת לאנטישמים, משום שהוא אינו מאמין שסורוס מהווה מטרה לאנטישמיות. הוא שב ואמר לנו שאין לו בעיה עם קריקטורה של סורוס כתמנון השולט בעולם, למשל, מפני ש"סורוס שולח את זרועותיו לכל מקום ויש לו השפעה אדירה". קליין מכיר בכך שדימוי כזה עלול להדהד סטראוטיפ אנטישמי על יהודים, כסף וכוח, אך לדבריו במקרה של סורוס הוא מוצדק.

"אני עצמי, אם הייתי אמן, הייתי מצייר קריקטורה שמציגה אותו שולט בעולם", אומר קליין. "תראה לי איפה הוא היה מטרה לאנטישמיות, ואני אשקול את זה מיד. אני אישית לא מודע למקרים שאנשים תקפו אותו מפני שהוא יהודי, לא".

(כשנשאל אם היה טוען כך לגבי קריקטורה שמציגה את שלדון אדלסון שולט בעולם, קליין אמר כי בעוד שסורוס מממן "כל מיני קבוצות בעלות השפעה שמשפיעות על כולנו מסביב לעולם, הפילנתרופיה של שלדון היא לא כזו נרחבת", אם כי הוא הוסיף שקריקטורה כזאת על אדלסון "לא הייתה בהכרח אנטישמית").

ג'ורג' סורוס, 2018 (צילום: AP Photo/Ferdinand Ostrop, file)
ג'ורג' סורוס, 2018 (צילום: AP Photo/Ferdinand Ostrop, file)

אבל אנשים אכן תקפו את סורוס כיהודי. ומכיוון שכך, אומרת מרב זונשיין, עיתונאית ישראלית-אמריקאית שמאלנית שכתבה על סורוס, פעילים פרו-ישראליים – ובפרט בנימין נתניהו – צריכים להיזהר שלא לסמן אותו אישית.

אם הם רוצים לגנות תורמים לקבוצות למען זכויות אדם, אומרת זונשיין, יש תורמים אחרים שנותנים לארגונים ישראליים יותר מאשר הקרנות של סורוס.

"יש המון אנשים שמממנים ארגוני זכויות אדם", אומרת זונשיין, שסיימה תואר מוסמך באוניברסיטת מרכז אירופה, שהקים סורוס. "הבחירה לבודד אותו היא בחירה. בוודאי כמנהיג של מדינת היהודים, שמגנה אנטישמיות כל הזמן, נתניהו צריך לנקוט יתר זהירות לגבי האופן שבו הוא עושה את זה".

התנגדות חריפה להשקפותיו ולפעילותו של סורוס רחוקה מלהיות נדירה בחוגים יהודיים המשתייכים למרכז ולימין, בעיקר בנוגע לגישתו הביקורתית כלפי מדיניותה של ישראלית. רשת הצדקה של סורוס, "קרנות החברה הפתוחה", סיפקה מימון לכמה ארגוני זכויות אדם שמאליים הפועלים בארץ.

סורוס עורר תגובות חריפות במיוחד כאשר אמר לקהל יהודי ב-2003, כי "המדיניות של ממשל בוש ושל ממשלת שרון תורמת" לאנטישמיות באירופה.

ב-2007 הוא כתב מאמר ארוך המבקר את "ההשפעה הנרחבת של הוועד האמריקאי-ישראלי לענייני ציבור (איפא"ק)", והאשים את השדולה הפרו-ישראלית כי היא "בעלת ברית קרובה של הניאו-שמרנים" ו"תומכת נלהבת בפלישה לעיראק". הוא אף טען כי ההתנהגות של איפא"ק סיפקה "תמיכה מסוימת" לאמונה האנטישמית הכוזבת ב"קנוניה ציונית כול יכולה".

"אינני ציוני, וגם לא יהודי שומר מצוות", כתב סורוס באותו מאמר, "אבל יש לי אהדה רבה לבני עמי היהודים ודאגה עמוקה להישרדותה של ישראל".

בשנה שלאחר מכן הוא תרם 245 אלף דולר לג'יי סטריט, שדולה ליברלית חדשה למען ישראל ויריבה של איפא"ק, שהשקתה התקבלה בחשד מצד ארגונים יהודיים ותיקים. באותו הזמן נוכחותו הייתה כל כך שנויה במחלוקת בחוגים הפוליטיים היהודיים, שג'יי סטריט הסתירה את מעורבותו על פי בקשתו. תרומה זו ונוספות שבאו אחריה נחשפו ב-2010 על ידי הוושינגטון טיימס, עיתון בעל נטיות ימניות.

"הוא סבר שההתקפות נגדו מצד גורמים מסוימים בקהילה יחלישו את התמיכה בנו", אמר אז בן-עמי לסוכנות הידיעות היהודית. "הוא חשש שיהיה מי שיעשה שימוש במעורבות שלו כדי לתקוף את מאמצינו".

אברהם פוקסמן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90/ארכיון)
אברהם פוקסמן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90/ארכיון)

אחד המנהיגים היהודים שגינו את סורוס לאחר נאומו ב-2003 היה אברהם פוקסמן, לשעבר מנכ"ל הליגה נגד השמצה, שנתפס באותו הזמן כפוסק בענייני אנטישמיות. הוא אמר כי הקישור שעשה סורוס בין ממשלת שרון לבין אנטישמיות היה בגדר "האשמת הקורבן בכל הצרות של ישראל ושל העם היהודי".

כמעט 17 שנים לאחר מכן, פוקסמן אומר כי תפיסתו השתנתה לאחר נסיקת האנטישמיות נגד סורוס. הוא עדיין אינו מסכים עם השקפותיו של סורוס, אבל לדבריו, יהודים באשר הם – גם אלה שמתנגדים לסורוס בעוז – צריכים להתבטא נגד האנטישמיות המופנית כלפיו. פוקסמן אומר כי גינוי האנטישמיות צריך להיעשות בקול רם, ללא קשר להשקפה פוליטית.

"היום זה כבר נעשה בקצרנות: אתה רק צריך להגיד 'סורוס', וזה כבר מעלה את כל הדימויים האנטישמיים הסטראוטיפיים", הוא אומר. "הם הצליחו להפוך אותו לאייקון, ולכן יש לנו אחריות רבה יותר לצאת להגנתו, מפני שזה לא מה שהוא".

"היום זה כבר נעשה בקצרנות: אתה רק צריך להגיד 'סורוס', וזה כבר מעלה את כל הדימויים האנטישמיים הסטראוטיפיים. הם הצליחו להפוך אותו לאייקון, ולכן יש לנו אחריות רבה יותר לצאת להגנתו, מפני שזה לא מה שהוא"

וייס וקנטרו שניהם מאמינים כי אפשר להשמיע ביקורת על סורוס מפרספקטיבה יהודית מבלי לשחק לידי אנטישמים. המפתח, לדבריהם, הוא להתמקד בפעולות ספציפיות של סורוס במקום להשמיע הצהרות כלליות על כוחו והשפעתו.

"זה לגיטימי לחלוטין לתקוף אותו על מה שאתה חושב שהוא שוגה בו מבחינה פוליטית, כי הוא שחקן פוליטי חשוב", אומרת וייס. "זה בהחלט לגיטימי להצביע על כך שהוא עושה א', ב', ג' – למי זה עוזר ובמי זה פוגע".

מפגינים במקדוניה מחזיקים כרזה המציגה את דיוקנו של המיליארדר ג'ורג' סורוס כשסימני דולר מכסים את עיניו, במהלך הפגנה נגד ההסכם בין הסוציאל דמוקרטים של המדינה לבין האיחוד הדמוקרטי האלבני למען אינטגרציה (צילום: רוברט אטנסובסקי/AFP/Getty Images)
מפגינים במקדוניה נגד ג'ורג' סורוס, כשסימני דולר מכסים את עיניו (צילום: רוברט אטנסובסקי/AFP/Getty Images)

פאסק אומר שמעבר להנמקת הביקורת על סורוס באמצעות דוגמאות ספציפיות, יהודים שמרנים צריכים לשקול ללכת עוד צעד קדימה ולבקר את המעשים עצמם במקום להתמקד באיש. תיאוריות קונספירציה הן כל כך נפוצות, אומר הפרופסור, שכל ביקורת אישית על סורוס יכולה להזין אותן, ללא קשר לכוונה המקורית.

"הם צריכים לנהוג בזהירות רבה", אומר פאסק, ששימש יושב ראש הוועידה היהודית של הדמוקרטים הצעירים של אמריקה לפני יותר מעשור, לפני שעבר לאקדמיה. מיקוד הביקורת בסורוס, לדבריו, "מזמין כל מיני דברים שבפועל יעוררו אנטישמיות. ואני לא חושב שזה אומר שאין בסיס לביקורת, אבל אני חושב שהבסיס צריך להיות מהותי וצריך שלא להתמקד בסורוס".

קנטרו, עורך הדין משיקגו שמשמש לעתים כפרשן פוליטי, סבור כי יש "גבול ברור למדי" בין ביקורת לגיטימית ולא לגיטימית על סורוס. אבל, לדבריו, לעתים קרובות הוא חש אי נוחות לנוכח הרטוריקה של אחרים בימין.

"אני רואה את סורוס כמי שמתייצב נגד הנושאים והדברים שחשובים לי", הוא אומר. "זה לא אומר שהוא ראוי לכינויים שמעניקים לו כמה חבר'ה מהימין הקיצוני. שמעתי שכינו אותו נאצי. זה מחליא. שמעתי הרבה דברים שאמרו עליו, שאני לעולם, לעולם לא הייתי אומר".

"אני רואה את סורוס כמי שמתייצב נגד הנושאים והדברים שחשובים לי. זה לא אומר שהוא ראוי לכינויים שמעניקים לו כמה חבר'ה מהימין הקיצוני. שמעתי שכינו אותו נאצי. זה מחליא. אני לעולם, לעולם לא הייתי אומר זאת"

עוד 2,388 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 27 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק שקיבלו כי נמצא שאינם זכאים לו

מנדלבליט הודיע לחיים כץ על העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, באשמת ביצוע העלמות מס; חבר הכנסת בתגובה: "אני מקווה שאחרי השימוע נשאיר מאחור את כל האשמות השווא נגדי ובזאת תסתיים מסכת הרדיפה" ● מירי רגב נגד כחול לבן: "חלק מהשרים לא יודעים בכלל מה זה להעביר תקציב"; כחול לבן: "בזמן שהליכוד מתראיין - מיליונים מחכים לחזור להתפרנס בכבוד"

עוד 47 עדכונים

ציר הזמן בפרשת הצוללות

בימים אלה, כשבנימין נתניהו נתפס משקר בפרשת מכירת מטוסי החמקן לאיחוד האמירויות, מעניין להזכר בשקריו בפרשת הצוללות המתקדמות שגרמניה מכרה למצרים, והאישור שנתן למכירתן למצרים, תוך הסתרת העיסקה ממערכת הבטחון. לשם כך חשוב להזכיר את ציר הזמן שעליו התנהלה הפרשה.

מרס 2014

בוגי יעלון, אז שר הבטחון, מדווח בישיבת מטה כי ישראל הודיעה לגרמניה שהיא מתנגדת למכירת הצוללות המתקדמות למצרים.

בלשכתו של שר הביטחון נכתב מסמך המדבר בעד עצמו:

"ישראל העבירה בשם כל הגורמים בקשה רשמית לגרמניה להימנע ממכירת הצוללות למצרים… כל פניה לממשלת גרמניה תתואם על ידי כל הגורמים".

בלשכת שר הביטחון נכתב מסמך המדבר בעד עצמו: "ישראל העבירה בשם כל הגורמים בקשה רשמית לגרמניה להימנע ממכירת הצוללות למצרים… כל פניה לממשלת גרמניה תתואם על ידי כל הגורמים"

אוגוסט 2014

נתניהו משגר את עו"ד מולכו לגרמניה עם מסמך בחתימתו של נתניהו המאשר לגרמנים למכור את הצוללות המתקדמות למצרים.

נובמבר 2014

שלשה חודשים אחרי שנתניהו מאשר לגרמניה למכור את הצוללות מדגם מתקדם, מתקיימת פגישה בין שר החוץ הגרמני דאז פרנק וולטר שטיינמאייר לבין רה"מ דאז נתניהו ושר הביטחון דאז משה יעלון, ובהשתתפות השגריר דאז, יעקב הדס.

בפגישה, נתניהו עצמו מבטא התנגדות נחרצת למכירת צוללות מדגם מתקדם. השגריר דאז, יעקב הדס, כותב כך:

"סוגית מכירת הצוללות למצרים עלתה בפגישה של ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ הגרמני שטיינמאייר. ראש הממשלה הביע התנגדות נחרצת למכירת הצוללות למצרים".

גורמי הביטחון הישראליים יוצאים מהפגישה בהבנה שעקב ההתנגדות הברורה של מערכת הביטחון וראש הממשלה בנושא זה, הגרמנים מכבדים התנגדות זו, ולא ימכרו את הצוללות מהדגם המתקדם למצרים.

מרס 2015

אלוף עמוס גלעד מפנה את תשומת לבו של יעלון למידע, לפיו גרמניה שידרגה את איכות הצוללות שתמכור למצרים, בניגוד להסכם עם ישראל מ–2011.

גלעד נוסע לגרמניה, ובכיר בלשכת הקנצלרית אנגלה מרקל דוחה אותו באומרו, כי ישראל הסכימה לשדרוג. יעלון פונה לנתניהו ושומע מפיו הכחשה, אבל חושש שראש הממשלה אינו מספר לו את כל האמת.

גלעד נוסע לגרמניה, ובכיר בלשכת הקנצלרית אנגלה מרקל דוחה אותו באומרו, כי ישראל הסכימה לשדרוג. יעלון פונה לנתניהו ושומע מפיו הכחשה, אבל חושש שראש הממשלה אינו מספר לו את כל האמת

מאי 2015

יעלון מבקש מהנשיא, ראובן ריבלין, העומד לנסוע לגרמניה לברר זאת עם הקנצלרית מרקל.

ריבלין שואל את מרקל, והיא בודקת ומשיבה לו כי ישראל הסכימה לשדרוג. ריבלין מטלפן לנתניהו לספר לו, ונענה בנזיפה, מדוע בכלל התעניין בנושא בברלין. ריבלין, שלא העלה בדעתו כי נתניהו מידר את שר הביטחון מהמידע על הסכמתו לשדרוג, משיב כי שמע על כך מיעלון.

אוגוסט 2015

שר הבטחון יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט מתנגדים להנחיית נתניהו לקנות עוד צוללות. המל"ל בראשות יוסי כהן בודק את הסוגיה ומצדד ביעלון ובאיזנקוט.

מאי 2016

שר הבטחון יעלון מפוטר/מתפטר

23 מארס 2019

נתניהו בראיון לקרן מרציאנו בחדשות 12 מודה כי אישר את מכירת הצוללות המתקדמות למצרים [ב-2014] בלי ליידע את ראשי מערכת הביטחון.

"זה סוד ממודר, שרק היועץ המשפטי לממשלה והצוות שלו יודעים, וגורמים כמו היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור" […] שר הביטחון לא חייב לדעת על הצוללות […] במדינת ישראל יש סודות שרק ראש הממשלה וקומץ אנשים יודעים […] מי שצריך לדעת יודע".

29 מארס 2019

איילה חסון מפרסמת את הכותרת הבאה: "מסמכים חושפים שמשרד הביטחון היה בקיא בפרטי מכירת הצוללות, וכי שורת מכתבים שנשלחו במקביל לקיום המגעים עם מצרים מעידה כי המטה המדיני-ביטחוני היה מעורה בהתקדמות העסקה – ואף עדכן בפרטים את כלל ראשי מערכת הביטחון".

1 לאפריל 2019

איילה חסון מחדדת: "בשום שלב לא טענתי שנתניהו לא מידר את שר הביטחון".

 

ארבע הערות בשולי הדברים

  1. נתניהו הסתיר משר הבטחון יעלון את הסכמתו מאוגוסט 2014 לשדרוג הצוללות המתקדמות למצרים כאשר יחסיהם היו עדיין תקינים.
  2.  גם אם הייתה הצדקה להסכמת נתניהו למכירת הצוללות המתקדמות, נשארת השאלה: מדוע הוא הסתיר מידע כה רגיש מיעלון, מאיזנקוט, ומבכירים אחרים המערכת הבטחון? ומדוע הוא הכחיש זאת במשך שנים, עד שהודה בכך בראיון עם קרן מרציאנו במארס 2019?
  3. בעת הפגישה בנובמבר 2014 בין שר החוץ הגרמני דאז פרנק וולטר שטיינמאייר לבין רה"מ דאז נתניהו ושר הביטחון דאז משה יעלון, ובהשתתפות השגריר דאז, יעקב הדס, הישראלים שהיו בפגישה לא ידעו על האישור שנתניהו נתן למכירת הצוללות למצרים, בעוד שלגרמנים היה כבר את המכתב של נתניהו המאשר את מכירת הצוללות המתקדמות למצרים. כלומר, שלושה חודשים אחרי שאישר לגרמניה למכור את הצוללות מדגם מתקדם, נתניהו שביטא בפגישה "התנגדות נחרצת למכירת צוללות מדגם מתקדם למצרים" שיקר למען הפרוטוקול ועשה הצגה לישראלים.
  4. איילה חסון מתגלית בפרשה זו במלוא קלונה. ששה ימים אחר הראיון של נתניהו (הנוראי מבחינתו) היא נקראת למזער נזקים. המסר השקרי שלה 'משרד הביטחון היה בקיא בפרטי מכירת הצוללות שלה'. לצורך זה אין לה כל בעיה להעלים אירועים קריטיים, לערבב אירועים ולוחות זמנים, לבלבל את הציבור.כך לדוגמה היא מדברת על מסמך מ-2012, שמתייחס למסירה מוקדמת יותר של צוללות מדגם ישן, ואינו מתייחס לנושא הפרשה הנוכחית, לצוללות המתקדמות, שעל מסירתן לא ידעה מערכת הביטחון דבר. ובעיקר היא אינה מציינת ואינה מתייחסת כלל לאישור של נתניהו למכירת צוללות כאלו למצרים מ-2014.חסון, בשני הפרסומים האלו, היא דוגמה מאלפת לאמירות שהן בגדר חצי אמת הגרועה משקר. היא דוגמה לתקשורת שאינה משקרת, אבל לא מדברת על מה שחשוב ולא מספרת לנו את מה שצריך לדעת. בהופעה שלה אפשר לזהות דברים שהיא לא מדווחת עליהם, ואחרים שהיא מדווחת עליהם בצורה מטעה.

    תקשורת בנוסח הזה מעוותת על ידי אינטרסים כוחניים של נתניהו. אי אפשר לסמוך על תקשורת כזו שתעשה את עבודתה נאמנה ותהיה כלב השמירה של הדמוקרטיה.

3 חודשים אחרי שאישר לגרמניה למכור את הצוללות מדגם מתקדם, נתניהו, שביטא "התנגדות נחרצת למכירת צוללות מדגם מתקדם למצרים", שיקר למען הפרוטוקול ועשה הצגה לישראלים

אפילוג

זה לא נגמר בצוללות. ב-26 אוקטובר 2020 כותב עמוס גלעד: "פרשת ה-F-35 חמורה מפרשת הצוללות". האלוף במיל' עמוס גלעד תקף בריאיון ל"ידיעות אחרונות" את מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות במסגרת הסכם השלום עם ישראל.

"זו פרשה חמורה מפרשת הצוללות, מכיוון שחיל האוויר חשוב יותר מכל חיל אחר", אמר גלעד. "כולם אמרו שסיפור המטוס הוא חלק מהעסקה: האמריקנים, האמירויות, ניו-יורק טיימס. ורק נתניהו מכחיש, אבל אני כמובן לא מאמין לו", הוסיף.

תודה לחופרים בפרשה כבר שנים: סיגלית קסלר, התנועה לאיכות השלטון, אשר בן דויד, אסתי סגל, אור-לי ברלב ואחרים.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 919 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

לזכרו של מירון בנבנשתי, צבר לבן ילידי ומפוכח

בשבוע שעבר מלאו 30 למותו של מירון בנבנשתי, הפובליציסט, האינטלקטואל וחוקר הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שהיה גם איש ציבור (סגן ראש עיריית ירושלים), ונודע בעיקר בזכות תיזת ה"אי-הפיכות" ביחס לשליטת ישראל בשטחים.

חרף מקומו המרכזי של בנבנשתי בציבוריות הישראלית – הן, בתחילה, כבן האליטה הציונית והגשמת חלומה ל"עברי חדש", והן בהמשך, כאחד ממבקריה החריפים של המדיניות הישראלית – מותו צוין אך במשורה בעיתונות הישראלית. דומה שמקום נרחב יותר הוקדש לדבר לכתו של בנבנשתי, שנפטר בראש השנה, בטורים הספורים שפורסמו בעיתונות העולמית.

חרף מקומו המרכזי של בנבנשתי בציבוריות הישראלית  – מותו צוין אך במשורה בעיתונות הישראלית. דומה שמקום נרחב יותר הוקדש לדבר לכתו של בנבנשתי, שנפטר בראש השנה, בטורים הספורים שפורסמו בעיתונות העולמית

על אף זאת, המאמרים המעטים שכן התפרסמו – ב"הארץ" ובאתרים כגון "שיחה מקומית" – כמו גם אלה שפורסמו בעולם, כיסו, כמצופה מכתבות "אחרי מות", את פרטי הביוגרפיה של בנבנשתי, והתמקדו בדעותיו הפוליטיות, בתיזת ה"אי-הפיכות", במהפך שעבר עליו ממקומו במרכז הממסד הציוני לנביא מוכיח המצוי בשוליו, וכן בקשר המיוחד שלו לעיר ירושלים.

בשורות הבאות לא אחזור אפוא על הדברים הידועים, ותחת זאת אתמקד בלהאיר שני היבטים שלא זכו לתשומת לב מספיקה, לדעתי, במה שפורסם, והם בעיניי נקודות מפתח להבנת הבסיס שממנו התפתחו הגותו של בנבנשתי ותפיסתו את הסכסוך. שני העניינים הם תכונות אופי, אך הן חורגות מהמימד הפסיכולוגי בלבד, שכן הן קשורות גם בפרספקטיבה קיומית-פילוסופית: אלו הן תחושת הילידות והראייה ההיסטורית של בנבנשתי.

הילידות

"בכל עיסוקי, רגשותי ונפתולי חשיבתי נשארתי נאמן לתחושת היליד שנטעו בי הורי. תמיד היתה נקודת המוצא שלי ילידית וכל התייחסותי מתחילה ומסתיימת כאן, בפיסת האדמה שבה נולדתי ובה אקבר" (מירון בנבנישתי ב"חלום הצבר הלבן: אוטוביוגרפיה של התפכחות", הוצאת כתר 2012)

הילידות – הן כתכונה עובדתית-תיאורית, אך בעיקר כמסגרת התייחסות נפשית-תודעתית, רגשית ואינטלקטואלית גם יחד – היא חוט השני המחבר בין פרקי חייו השונים של בנבנשתי. החל מטיוליו בילדותו ברחבי הארץ עם אביו (המחנך והגיאוגרף דוד בנבנשתי, שהוא אחד האחראים המרכזיים לעיצובה של מפת הארץ המוכרת לכל תלמיד בית-ספר), עבור בימיו כסטודנט תחת ההיסטוריון יהושע פראוור, כאשר תיעד ורשם על מפת הארץ את יישובי הצלבנים, ממש כשם שבהמשך ימיו תיעד בדקדקנות את הגיאוגרפיה והדמוגרפיה בשטחים, הן בקרב האוכלוסיה הפלסטינית והן בהתנחלויות, במסגרת "פרוייקט הגדה והרצועה", וכשם שמאוחר יותר תיעד ו"חשף" את ההיסטוריה הפלסטינית הטמונה והקבורה תחת המפה הפיזית והקוגניטיבית הישראלית, בספרו (Sacred Landscape).

שתי נקודות מפתח להבנת הבסיס להגותו של בנבנשתי ותפיסתו את הסכסוך, הן תכונות אופי, החורגות מהמימד הפסיכולוגי וקשורות גם בפרספקטיבה קיומית-פילוסופית: תחושת הילידות והראייה ההיסטורית של בנבנשתי

אכן, נדמה שאפשר לתאר את המיזמים השונים של מירון כתיקון, אך בה בעת כהמשך ותוספת לפרוייקט חייו של אביו, שהנחיל לבנו, כמו גם לכל אותו הדור ולדורות הבאים, את "מפת ארץ-ישראל". אליה הוסיף מירון עוד ועוד שכבות ארכיאולוגיות, נוכחיות אך גם היסטוריות שהוא חשף ושיחזר. ללא ספק תחושת ילידות זו והחיבור לנוף הארץ נובעים מהביוגרפיה האישית והמשפחה אליה נולד, אך דומה שהיא גם מאפיינת דור מסוים (אפשר לחשוב על ס. יזהר, המבוגר מבנבנשתי, ועל בן-דורו עמוס קינן, כשתי דמויות מדור זה), שבנבנשתי באוטוביוגרפיה שלו מכנה "בני הדור הראשון לגאולה".

עם זאת, בניגוד ל"ילידים" רבים אחרים בני הדור, הילידות השורשית והיחס הרגשי, המטאפיזי כמעט, לארץ ולנופיה, הקנו לבנבנישתי, מחד, את היכולת להזדהות אמפטית עם הפלסטינים, שביכו את חורבן הארץ שהכירו ב-1948, ומאידך גיסא, להבין גם לנפשם של המתנחלים אנשי "גוש אמונים". אלה עמדו נגדו מצידה השני של המפה הפוליטית, אך רגליהם כרגליו היו נטועות בקרקע, רגל אחת בתוככי הקו הירוק ורגל שניה מעברו, בניגוד גמור לחבריו של בנבנשתי בשמאל הציוני, ולעתים קרובות הלא-ציוני גם כן.

מן הסתם, תפיסה זו של ארץ-ישראל/פלסטין כיחידה גיאוגרפית אחת ובלתי ניתנת לחלוקה, היא גם העומדת בבסיס תיזת ה"אי-הפיכות" שבה נתפרסם בנבנשתי. עם זאת, אין מדובר בהשלכה אידיאולוגית של יחסו הנפשי אל הארץ על תפיסתו הפוליטית (או לכל הפחות לא רק בכך) – אלא, מבחינתו לפחות, בראיה נכוחה של המציאות, המאפיינת את יחסו להיסטוריה.

התפיסה ההיסטורית

בנוגע לשורשיות הילידית, דומה שבנבנשתי נתן ביטוי מזוקק כאמור לתחושה רווחת בקרב בני דורו – הצברים הראשונים – וכן אלה שבאו לאחריו. זה היה ביטוי מוקצן, אולי, והוא הוביל את בנבנשתי למסקנות בלתי-שגרתיות, אך הבסיס להן, תחושת הילידות עצמה, היא דבר שבו הוא ייצג תופעה רחבה הרבה יותר. לעומת זאת, בחוש ההבנה הפוליטי-היסטורי שלו, בנבנשתי התייחד בתפיסה יוצאת-דופן בציבוריות הישראלית.

זו ראיה המבוססת על ריאליזם בלתי-מתפשר והכרה כנה, אפילו ברוטאלית, במציאות ההיסטורית. גם, ואולי בפרט, כאשר זו אינה המציאות הרצויה, וגם כשהיא מורכבת מתקוות שנתבדו. לא בכדי המלים כותרת המשנה של ספרו האוטוביוגרפי היא "אוטוביוגרפיה של התפכחות". זו תפיסה צופה פני-עתיד מתוך ראיה נכוחה של ההווה, לא מתוך התבוססות בעבר, אך גם לא מתוך התכחשות לו, שהיא רק צורה אחרת של היתקעות בזמן.

בנבנישתי התייחד בראיה המבוססת על ריאליזם בלתי-מתפשר והכרה כנה, אפילו ברוטאלית, במציאות ההיסטורית. גם, ואולי בפרט, כאשר זו אינה המציאות הרצויה, וגם כשהיא מורכבת מתקוות שנתבדו

אני מכנה תפיסה זו ייחודית ויוצאת-דופן, מכיוון שמרבית התפיסות האידיאולוגיות והפוליטיות בישראל מבוססות על התכחשות לעבר ולהיבטים בהווה, והתעקשות על תיקון כזה או אחר של "תאונה היסטורית", שמעשי ההווה יכולים כאילו להעלימה או לפחות להעלים את נזקיה.

כך השמאל המתייחס לתאונה ההיסטורית של 1967 ול"כיבוש" כאל מצב זמני, גם בחלוף 50 שנה, שלכאורה ניתן להשיב לאחור ולתקן. וכך גם הימין המתנחלי שעבורו חלוקת הארץ וההסכמה לה מצד היישוב היהודי הן התאונה, שניתן וצריך לתקנה בהתיישבות בשטח והשתלטות על קרקעות, אם בחסות ממשלתית ואם בחתירה כנגד החוק.

למעשה, זוהי תפיסה המאפיינת גם את התנועה הציונית בכללותה, שהרי עבורה התאונה ההיסטורית היא הגלות מן הארץ, ומשום כך האידיאולוגיה הציונית מצווה את "שלילתה" ורואה את הקמת המדינה כהמשכה הישיר, תוך דילוג היסטורי קליל, "בן אלפיים", אל ההתיישבות היהודית של תקופות המקרא והמשנה.

ומנגד, בקרב התומכים באידיאולוגיה הפוסט-ציונית נראית דווקא השאיפה הלאומית היהודית כאותה תאונה היסטורית מצערת, ובשנים האחרונות יש ביניהם רבים השבים לאיזו אידיאל, ולעתים מעשה, של "קיום יהודי דיאספורי".

אפשר להמשיך כך עוד ועוד עם אידיאולוגיות וקבוצות פוליטיות התקועות בעבר (האורתודוקסיה החרדית, למשל, שעצרה את השעון אי-שם בסוף המאה ה-18 באירופה, ואחר-כך הכניסה אל שערי האי הקפוא בזמן גם את היהדות הספרדית), או המנסות להחזיר לאחור את המחוגים (אליטת תנועת העבודה, שלמרות כוחה הפוליטי ההולך ומדלדל ממשיכה לחפש את הנוסחה שתבטל במחי קסם את תוצאות מהפך 77') – אך הנקודה ברורה.

לעומת כל אלה, התפיסה שקידם בנבנשתי מתעקשת להסתכל למציאות בפנים, גם אם זו הסתכלות כואבת שמסקנותיה מבעיתות. תפיסתו של בנבנשתי ביחס לדו-לאומיות אינה של חזון אידילי, אם כן, כי אם ההיפך: זהו תיאור של מצב קיים, ומבחינתו של בנבנשתי אף מצב טראגי – אבל מצב שמחייב התמודדות והסכנה (מלשון להסכין), ולא הדחקה היסטורית.

הסכנה זו עם אי-הפיכותה של ההיסטוריה ועם השלכותיה גררה, עבור בנבנשתי, גם תפיסת אחריות היסטורית שנדיר למצוא כמוה בציבור הישראלי, שרק הלך והקצין את חוסר נכונותו להתמודד עם ההיסטוריה שלו ועם המציאות הנובעת ממנה, למשל בעיגון בחוק את האיסור לאזכר את הנכבה.

מרבית התפיסות האידיאולוגיות והפוליטיות בישראל מבוססות על התכחשות לעבר ולהיבטים בהווה, והתעקשות על תיקון "תאונה היסטורית", שמעשי ההווה יכולים כאילו להעלימה או לפחות להעלים את נזקיה

אפשר, כמובן, להתווכח באיזו מידה משפיעה ה"אי-הפיכות" של העבר על מצב העניינים הנוכחי, ועד כמה יש בכוחם של סובייקטים היסטוריים ושל מגמות פוליטיות מקומיות וגלובליות לעצב את ההווה באופן שהופך גם את העבר הבלתי-הפיך. דומה, עם זאת, שארבעים השנים שעברו מאז הגה בנבנשתי את התזה שלו מראים עד כמה היה הצדק עימו.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,129 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מנדלבליט ניסה לעשות בבג"ץ תרגיל מספר תרגילי המסמוס ליועצים פאסיביים

אחרי שדחה עוד ועוד את מתן התשובה של המדינה לבג"ץ בעתירה של התנועה לאיכות השלטון בפרשת המניות של נתניהו, פרסם מנדלבליט לפני שבועיים את החלטתו שלא לפתוח בחקירה בפרשה - ואז נתלה בפרסום ההחלטה כעילה לבקש מבג"ץ לדחות את העתירה שכן התשתית העובדתית השתנתה ● וכל זה כששעון ההתיישנות מתקתק ● למרבה המזל, השופט סולברג החליט לטובת העותרת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות.... המשך קריאה

היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות. הוא חייב היה לפסול עצמו מזמן או למצער להורות על חקירה ולהדיר עצמו מניהולה. ואשר למניות, ישנו כאן חשד מובהק לעבירת מס חמורה. הרי גם לפח היועץ עצמו ניתנה טובת הנאה, המדובר בהנחה ענקית על מחיר המניות, ומכיון שלא נטען לא ע״י נתניהו ולא ע״י מיליקובסקי שמדובר במתנה, מדובר בהכנסה שהיתה חייבת במס שולי של קקוב ל-50%. נתניהו לכאורה ״כיבס״ מס רגיל של 50% במס מופחת של 20% בדיווחו הכוזב על רווח הון לגבי שנת 2010 תוך הסתמכות על מחיר הרכישה הלא ריאלי שלו שהסווה את טובת ההנאה. בכך גם קיזז בפועל שלא כחוק את ירידת הערך שהיתה במניות בתקופת בהחזקתו.
אין כאן התישנות, כי הדיווח הכוזב נעשה לגבי שנת המס 2010, ומדובר לכאורה בהעלמת מס של כשני מיליון דולר! היועץ בכלל לא להתייחס לצורך לחקור את עבירת המס!

עוד 846 מילים ו-2 תגובות

כאשר מעיינים בהחלטת בג"ץ, לא מוצאים כל התייחסות לאיסור על השמעת מוזיקה עד השעה 23:00 בהפגנות, ובטח שלא להחרמת ציוד מהמפגינים ● אך משטרת ירושלים החליטה כנראה להמציא חוקים משלה, וזה עוד החוק הפחות חמור שהיא אימצה בהפגנה בבלפור ● "הם החליטו לאסור השמעת שירים ללא סיבה, כמו בארגנטינה בימיה האפלים", הסביר לי אחד מהמפגינים ● ערן הילדסהיים מדווח מהשטח

עוד 779 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לטראמפ, ששולף מהמותן והיה נעדר רקורד פוליטי או מדיני כלשהו בטרם נבחר למשרה החשובה בעולם, לג'ו ביידן יש מצע מסודר הנוגע לישראל ולמזרח התיכון - וגם היסטוריה שעשויה להעיד על כוונותיו ● ביידן נוהג להדגיש את מחויבותו לישראל, אך צפוי לעסוק הרבה פחות במזרח התיכון, ולהתנגד להמשך הכיבוש ולהרחבת ההתנחלויות ● אנשיו אומרים לזמן ישראל: "זה לא שממשל ביידן לא יתמקד בישראל, הוא פשוט לא יעניק לה את מרכז הבמה"

עוד 1,458 מילים

ההכרזה על הסכם הנורמליזציה עם סודאן, צפויה להשפיע ישירות על גורלם של כ-6,200 מבקשי מקלט סודאניים שחיים בארץ ● אלפים מהם זוהו על ידי ישראל כמי שמוצאם בחבלי ארץ שבוצעו בהם מעשי רצח עם וטיהור אתני, אך במשך שנים היא מתעלמת מבקשות המקלט שהגישו ● "הצבא והמיליציות עדיין שולטים במדינה ועדיין רוצחים", אומר אחמד אדם, שברח לפני 17 שנה מדארפור, "לאן אני אחזור?"

עוד 693 מילים

ראיון "נתניהו נראה כועס וכבוי"

חוקרת הרטוריקה, ד"ר מישל שטיין טיר, עוקבת אחר הופעותיו של נתניהו, ומנתחת לפיהן את אישיותו והלך רוחו ● לדבריה, קריאותיו לאחדות הן רק משחק מול מצלמה, שנועד לעורר סימפטיה ולהנמיך התנגדות ● "אני נדהמת מהיכולת שלו להחזיק עד עכשיו, אבל זה נותן אותות בגוף. הוא ירד במשקל, וממש אפשר לראות את העצב בעיניים. בכל פעם הוא נופל וקם, אך יש תחושה שנתניהו עומד לפני סוף דרכו"

עוד 3,001 מילים ו-5 תגובות

הקבינט הכריע: הצהרונים, המספרות ומכוני הקוסמטיקה ייפתחו ביום ראשון הקרוב

תלמידי כיתות א'-ד' ישובו ללמוד בתחילת השבוע הבא תוך חלוקה לקפסולות ● מבקר המדינה פרסם דוח ביקורתי על ההתמודדות עם משבר הקורונה: נמצא שמאות אלפים הוכנסו לבידוד לשווא; אנגלמן נמנע מלעסוק באופן ניהול המשבר ● דיווח: מסתמן שיוגש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד חיים כץ באשמת עבירות מס ● מנדלבליט נגד אמסלם: השר מפיץ נגדי בכנסת שקרים ודברי בלע

עוד 64 עדכונים

ישראל כ"ץ לא עומד בלחץ

ההתפרצות החריפה של ישראל כ"ץ אתמול בקבינט הקורונה העידה על הלחץ הרב ששרוי בו שר האוצר ● מי שהצליח להעביר את מרבית הקריירה שלו ללא מאבקים סוערים במיוחד, מוצא את עצמו בהתנגשות חזיתית עם כל הסובבים אותו - מול הפקידים, מול התקשורת ולאחרונה גם מול השרים וראש הממשלה ● כעת הוא מחכה להגעתה של מיכל עבאדי- בויאנג'ו בתקווה שלפחות בתוך האוצר יהיו נאמנים לו ● פרשנות

עוד 680 מילים ו-2 תגובות

המשנה ליועמ"ש סייר אמש עם המשטרה בהפגנת בלפור

פרסום ראשון רז נזרי, המשנה הבכיר ביותר ליועץ המשפטי לממשלה, הגיע אמש להפגנה בבלפור עם מפקד מחוז ירושלים והיועמ"ש של המשטרה ● לדבריו, ביקר במקום כעבודת הכנה לקראת העתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין פעולות האכיפה של משטרת ישראל ● נזרי לזמן ישראל: "תמיד כדאי לראות את הדברים בעיניים"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי הגיע אמש (מוצ"ש) להפגנה בבלפור, על מנת לבחון לדבריו את עבודת המשטרה והתנהלות המפגינים בשטח – כהכנה למענה לעתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין פעולות האכיפה של המשטרה בהפגנות בעת האחרונה.

בפני בג"ץ תלויה ועומדת, בין השאר, לפחות עתירה אחת הנוגעת להפגנות המתקיימות באזור בלפור ועניינה הגבלות שמטילה המשטרה על עוצמת הרעש המותרת למפגינים בשעות הערב והלילה.

נזרי נצפה במתחם ההפגנה ליד כיכר פריז בסמוך לשעה 23:00 אמש, ובמענה לשאלת זמן ישראל על מעשיו שם, השיב: "נפגשתי עם מפקד המחוז [ניצב דורון ידיד]. יש הרבה עתירות בהקשר של ההפגנות בבלפור.

"יש עתירות לגבי הזמבורות, רעשים. לכן באתי עם היועץ המשפטי של המשטרה ונפגשנו עם מפקד המחוז וראינו את הדברים בעיניים. תמיד כדאי לראות את הדברים בעיניים. אנחנו בשיח גם עם הלשכה המשפטית של המשטרה וגם עם מפקד המחוז".

המשנה ליועמ"ש רז ניזרי אמש בבלפור (צילום: שלום ירושלמי)

נזרי, בן 48, הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים וציבורי-חוקתי – תפקיד הנחשב לבכיר ביותר מבין המשנים ליועץ המשפטי לממשלה. נוכחותו אמש בבלפור מלמדת כי עמדת המדינה בנוגע לעתירות ההפגנות נקבעת בדרגים הגבוהים ביותר במשרד.

בעבר הועלה שמו של נזרי כמועמד של שר המשפטים דאז אמיר אוחנה לתפקיד פרקליט המדינה, אחרי פרישתו של שי ניצן, אולם נזרי דחה את הצעת אוחנה. כמו כן הועלה שמו כמועמד אפשרי של יו"ר הכנסת יריב לוין, לתפקיד היועץ המשפטי של הכנסת. בשני התפקידים – פרקליט המדינה ויועמ"ש הכנסת – עדיין מאויישים על ידי ממלאי מקום.

עוד 229 מילים

פרשנות חשיפת המנהרה בעזה הייתה ניסוי של שני הצדדים, חמאס וישראל

לכאורה, חפירת מנהרת הטרור שהתגלתה בשבוע שעבר ברצועת עזה הייתה צעד לא הגיוני מבחינת חמאס, לנוכח המכשול האימתני שהציבה ישראל עשרות מטרים מעל ובעיקר מתחת לאדמה ● אבל ייתכן כי הארגון ביקש לבדוק את יעילות המכשול, גם במחיר של גילוי המנהרה האחרונה על ידי כוחות הביטחון

עוד 578 מילים

ראיון "למה מי אתה, האשכנזי או האליטה?"

אחרי שבנו שאול התפטר בסערה ממשרד האוצר, השר לשעבר דן מרידור תוקף בחריפות את נתניהו ואת ממשלתו ● לדבריו, רה"מ משקר לציבור ללא הרף, מנהל את המשבר הכלכלי והבריאותי באופן כושל, ומעכב את אישור התקציב בניסיון להיטיב את מצבו המשפטי והפוליטי ● מרידור מקווה כי כמה מחברי הליכוד יראו לנתניהו את הדרך החוצה, ועל הדרך משגר חיצים מושחזים גם לעבר הנגיד אמיר ירון, המפלגות החרדיות ונפתלי בנט ● בהפגנות בבלפור, אגב, הוא לא משתתף

עוד 2,862 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה