נלחמים על המטבע (צילום: Olivier Fitoussi /Flash90)
Olivier Fitoussi /Flash90
מלחמת המטבעות בעולם מחריפה

מלכודת הריבית של בנק ישראל

השקל מתחזק מול הדולר והיורו, והדיבורים על הפחתות ריבית בעולם יחזקו אותו עוד יותר ● זה טוב ליבואנים ולטסים לחו"ל, אבל מקשה על התעשיינים והיצואנים ● מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מגבירה את החשש מהאטה עולמית ולא כדאי להגיע למצב הזה עם שקל חזק מדי

בבנק ישראל חושבים ברצינות על הורדת ריבית או חזרה למדיניות האגרסיבית של רכישת דולרים בשוק הפתוח, לקראת ההחלטה על גובה הריבית בשבוע הבא.

הסיבה היא ההתחזקות ההדרגתית של השקל בחודשים האחרונים מול המטבעות העיקריים: הדולר, היורו והליש"ט, שאיבדו בערך 5% מול המטבע הישראלי .

בתחילת השנה העלה בנק ישראל את הריבית במעט ל-0.25%, אחרי כארבע שנים שבהן היא נותרה ללא שינוי ברמה אפסית של 0.1%. התחזקות השקל מתחילה להלחיץ את הבנק, בעיקר בגלל שאין סימנים לכך שהמגמה תשתנה.

זה קורה, בין היתר, בגלל ביקושים ספקולטיביים, שמה שמניע אותם הם הפרשי הריביות בין ישראל לחו"ל, והעובדה שבנק ישראל עוד לא החל לדבר בגלוי על הורדת ריבית, לעומת הלחצים המתגברים והולכים להורדת הריבית בעולם.

"בגלל שמחירי חבילות הנופש בדולרים, בין אם זה 400, 500 או 1,000 דולר, המון אנשים הבינו שכדאי להם לשלם עכשיו כשהדולר נמוך ולרכוש את החבילות לקיץ. למשפחה שמוציאה 2,000 דולר, החיסכון משמעותי מאוד"

ההתחזקות הזו נובעת גם מגורמים "בריאים", שמשקפים את הפעילות הכלכלית הראלית, כמו הביקוש לסחורות ישראליות, אקזיטים בהיי-טק, השקעות זרות בפרויקטים גדולים והציפייה לייצוא גז בסוף השנה. "זה שילוב של היחלשות הדולר בעולם, והעובדה שהמשקיעים המקומיים לא מאמינים בפיחות, וזה מייצר שקל חזק לתקופה ארוכה", אומר יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון.

לקטר התעשייתי קשה לסחוב

מי שנהנה מהמצב הזה הם ענפי הייבוא לסוגיהם, וכמובן הישראלים שנוסעים לחו"ל, ומקבלים תמורה גבוהה יותר עבור הכסף שלהם.

לכאורה, הכל טוב. מי מאיתנו לא רוצה להמשיך להזמין חבילות מוצרים זולות באינטרנט, לנסוע לחו"ל בטיסות זולות, ואז גם ליהנות מהוצאות מחיה זולות?

מי שפחות נהנה מהתחזקות המטבע הם התעשיינים, שמקבלים תמורה נמוכה יותר עבור הסחורה שהם מייצאים, ותעשיינים שמוכרים לשוק הישראלי ונאלצים להתחרות מול תוצרת מיובאת זולה יותר. במלים אחרות, לאורך זמן, הקטר התעשייתי של הכלכלה בישראל לא יוכל להרשות לעצמו התחזקות של השקל.

הלחץ מתגבר עוד יותר, נוכח המירוץ להורדות ריבית שמתנהל בימים האחרונים בין אירופה, ארה"ב והנשיא דונלד טראמפ, שמוסיף שמן למדורה. הנשיא האמריקאי לוחץ על הנגיד של ארה"ב להוריד ריבית, ושולח עקיצות גם לאירופים ולסינים על כך שהם עושים מניפולציות למטבעות שלהם, כדי לפחת אותם.

מריו דראגי (צילום: AP Photo/Francisco Seco)
מריו דראגי (צילום: AP Photo/Francisco Seco)

בשבוע שעבר אותת הנגיד האירופי, מריו דראגי, שהוא שוקל לחזור לתוואי של הורדת ריבית והרחבה כמותית, אחרי שמאז 2015 היא נותרה כמעט בלא שינוי.

האינפלציה בגוש היורו נמוכה מאוד (1.2%) וזה אומר שהפעילות הכלכלית ממותנת, כפי שמראים נתוני הצמיחה במדינות מפתח, כמו גרמניה ואיטליה, שכבר נכנסה למיתון. זה קורה גם בגלל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, שמורידה את היקף הסחר העולמי, ובכלל זה גם את הביקוש לסחורות מאירופה, וישראל.

אם האירופים יורידו ריבית, יגבר התיאבון של משקיעים מחו"ל לפנות לשקל כדי לקבל תשואה גבוהה יותר, והוא ימשיך להתחזק. הבעיה היא שממילא הריבית האירופית כבר מתחת לאפס, ברמה של מינוס 0.4%, שזה בעצם כמו לתת קנס לבנקים ולמי שמפקיד אצלם, כדי שיבחרו להלוות או להשקיע את הכסף.

טראמפ צייץ שכלכלת ארה"ב תזנק "כמו חללית" ו"נטוס כמו טיל אם נוריד את הריבית ב-1%". בעולם של טראמפ, ארה"ב מאטה, והכל בגלל מדיניות הריבית של הפדרל ריזרב. אף מילה על מלחמת המכסים שפתח בה עם סין

במובן הזה אין לנגיד הבנק האירופי יותר מדי תחמושת. ועדיין, השוק מצפה שהריבית שם תמשיך לרדת למינוס 0.5% השנה, ובשנה הבאה לרמה של 0.6%-. הנגיד האירופי הזכיר גם את האופציה השנייה של רכישת אג"ח בשוק. השם הכולל למהלך כזה הוא הרחבה כמותית (stimulus or quantitive easing). הכוונה היא שהבנק המרכזי כאילו "מדפיס כסף" באמצעות רכישת אג"ח, ובכך מגדיל את הסחירות והנזילות שלהם, ובעצם מעודד הלוואות ופעילות במשק.

הטכניקה של הורדת ריבית או הרחבה כמותית לא כל כך חשובה, כמו רוח הדברים: מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, שעומד לסיים את כהונתו, ימצא דרך לדרבן את הבנקים ביבשת להלוות כסף שאולי יזריק דם חדש לכלכלה.

דראגי אמר את הדברים ביום שלישי שעבר, וזה הספיק כדי לשלוח את היורו לירידה קלה מול המטבעות העיקריים בעולם. מאחר שאף אחד לא רוצה מטבע חזק מדי, דבריו של דראגי והיחלשות היורו עודדו את התעשיינים האירופים. דראגי זכור כמי שהציל את גוש היורו ממשבר החובות, כשאמר ב-2012 שיעשה "כל מה שצריך". עכשיו הוא רוצה לעזוב את התפקיד בלי לקלקל את המורשת.

כל הסיפור הזה עיצבן מאוד את האיש בבית הלבן, שמסתכל על העולם כמו ארגז חול בו מתגוששים ילדים. הכוונה לדונלד טראמפ, שבאותו יום התקומם בטוויטר על כך שהאירופים נותנים לעצמם "פור" "לא הוגן" כלשונו, כדי לייצר יתרון מול ארה"ב. "הם עושים את זה בלי להיענש כבר שנים, וכך גם הסינים ואחרים", צייץ.

טראמפ זועם גם על הנגיד שלו עצמו. בשבוע שעבר כבר דווח שהוא שקל לפטר אותו, והנשיא נאלץ להכחיש זאת, אך הדגיש שהיה מפטר את הנגיד אם היה רוצה בכך. באותו זמן השתלח בו על "הקטנה כמותית של 50 מיליארד דולר לחודש. זה מגוחך, הוא העלה את הריבית מהר מדי", אמר טראמפ.

בחודש שעבר צייץ שכלכלת ארה"ב תזנק "כמו חללית" ו"נטוס כמו טיל אם נוריד את הריבית ב-1%". בעולם של טראמפ, ארה"ב מאטה, והכל בגלל מדיניות הריבית של הפדרל ריזרב. אף מילה על מלחמת המכסים שהוא פתח בה עם סין.

ג'רום פאוול (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
ג'רום פאוול (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

טראמפ ככל הנראה לא יכול לפטר את הנגיד שלו, אבל זו לא הנקודה. מה שחשוב הוא שברביעי שעבר החליט הנגיד האמריקאי, ג'רום פאוול, להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.25% עד 2.5%, והחל לאותת על אפשרות של הורדת ריבית.

המצב הכלכלי אמנם טוב, אבל יש אי ודאות בנוגע לעתיד, והסיכון להיחלשות עולמית נמצא בעלייה, ולכן "ייתכן שיהיה צורך בשיעורי ריבית נמוכים יותר".

מצד שני, פאוול לא מתכוון לרקוד לפי החליל של טראמפ, ולא שכח להעביר לו מסר ישיר: "החוק ברור. נבחרתי לארבע שנים ואני מתכוון לממש אותן".

סטנלי פישר (צילום: FLASH90)
סטנלי פישר (צילום: FLASH90)

התערבות מפתיעה במריבה הזו הגיעה מכיוונו של סטנלי פישר, לשעבר הנגיד הישראלי, ולפני כן גם סגן יו"ר הפד האמריקאי. פישר אמר שהנגיד האמריקאי בכלל "עשה דווקא" והעלה את הריבית בארה"ב ב-2018 רק בגלל שטראמפ רצה להורידה. באופן טבעי, פישר בצד של הנגיד, ודיבר על הצורך לשמור על עצמאותו, ובאותה נשימה העריך שטראמפ ינסה להחליפו אם ייבחר שוב לנשיאות ב-2020.

הסגה נמשכה כאשר טראמפ אמר ל״פוקס ניוז״ שמדיניות הנגיד שלו "מטורפת", ושמריו דראגי צריך להחליף אותו. "הוא חייב להוריד ריבית כדי שנוכל להתחרות בסין. אם הם מפחתים את המטבע ולנו אסור, המשחק כבר לא הוגן כלפינו".

כרגע, הכיוון שאליו תלך כלכלת העולם תלוי במידה רבה בפגישה של טראמפ עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, בסוף השבוע ביפן. אם השיחות יילכו לכיוון של גיבוש הסכם סחר חדש, ממילא יפחת הצורך בהורדות ריבית, בעולם וגם בארץ.

מרוויחים ומפסידים

כאמור, חוץ מהייבוא המשגשג, מי שנהנה מהתיסוף בערך השקל הם בעיקר הישראלים שנוסעים לחו"ל. ואכן, הנתונים מנתב"ג מראים שהתיסוף בשקל דרבן את הישראלים לעלות על מטוס לחו"ל. אם לשפוט לפי המגמה בחודשים האחרונים, כנראה שהשדה הפקוק ממילא, הולך להיות עוד יותר מפוצץ גם בקיץ.

בחודשים האחרונים נרשמה עלייה בנוסעים לחו"ל, והקפיצה הגדולה יותר נרשמה בטרמינל 1, שממנו יוצאות טיסות הלואו קוסט. מתחילת השנה הנוכחית צמח מספר היוצאים מטרמינל 1 בכ-11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסך הכל, אם כוללים את טרמינל 3 המשמעותי יותר, עלה מספר הנוסעים שטסו השנה לחו"ל בכ-7%. במלים אחרות, עד סוף מאי יצאו מהארץ 4.2 מיליון איש.

הצמיחה ניכרת בכל החודשים האחרונים וכל הסימנים מעידים שזה יימשך. הנהירה לחו"ל מתודלקת גם ע"י מדיניות השמיים הפתוחים וטיסות החסך, אך אלה לא החלו לפני חצי שנה, כך שחלק גדול מההסבר נעוץ בעלייה בערך המטבע.

"בפברואר ובמרץ אנשים קנו את החבילות וזה רק הולך ומתגבר״, אומר אורן כהן מגורי, מנהל השיווק ב"שטיח המעופף". "בגלל שמחירי החבילות הם בדולרים, המון אנשים הבינו שכדאי להם לשלם עכשיו כשהדולר נמוך ולרכוש את החבילות לקיץ. למשפחה שמוציאה 2,000 דולר החיסכון משמעותי מאוד".

וכל הטוב הזה לא מסתיים ברכישת החבילה, כי גם כשנוחתים בחו"ל מרגישים שהכיסים מלאים יותר באופן יחסי, כפי שמוסיף כהן: "כשיש לך הוצאות של מחיה ואטרקציות, הכסף שווה יותר. מי שטס בימים האלה או בחודש החולף קיבל יותר מט"ח בעד השקלים, וזה גורם לאנשים לעשות להעדיף חופשה בחו"ל".

אבל הרווח שלנו הוא תמונת ראי לאורחים שבאים לכאן מחו"ל ומקבלים פחות ופחות בעד המטבעות שלהם. ממילא, בכל הסקרים שנערכו בקרב התיירים שביקרו כאן, שוב ושוב הם ציינו את יוקר המחיה בישראל, כך שחולשת המטבע שלהם מול השקל וודאי תרמה לתחושת החמיצות הזו.

נתנאל היימן (צילום: יח״צ)
נתנאל היימן (צילום: יח״צ)

מי שחושש מהמשך המגמה של התחזקות השקל הם התעשיינים. "הדולר ומטבע חוץ באופן כללי זה הגורם הכי דרמטי על הרווחיות והיכולת להתחרות, בעיקר בייצוא ואנחנו עוקבים אחרי זה בדאגה", אומר הכלכלן הראשי של התאחדות התעשיינים נתנאל היימן. "יש לנו שיחות עם בנק ישראל והאוצר לגבי צעדים נדרשים במקרה שהשער יהיה גבוה מדי ולא נוכל להתמודד".

לדבריו, ככל שהשקל חזק יותר כך הרווחיות של התעשייה יורדת וזה משפיע "גם על מי שלא מייצא – אם למשל יש פיחות בלירה הטורקית אז המתחרה בישראל הופך לפחות תחרותי".

היימן מזכיר אופציות נוספת שיכולת לסייע לקובעי המדיניות להתמודד עם התחזקות המטבע, ונמצאות בידי האוצר: "אפשר לגדר חלק גדול יותר מהחוב של ישראל. ברגע שמגדרים אותו מול הדולר זה יוצר לחץ להיחלשות השקל".

"הממשלה לקחה חובות מעבר למה שיכלה להתמיד בו, אז אם היא תקטין עכשיו את ההוצאה הציבורית או תעלה מסים – כי אנחנו לא חיים על אוויר – זה יאט את המשק"

הכוונה היא שהאוצר יכול לקבע חלק מהחוב הלאומי של ישראל לשער הדולר הנוכחי, כך שאם הדולר ימשיך להיחלש מול השקל, החוב הלאומי יקטן.

כדי לקבע את השער האוצר צריך לשלם פרמיה מסוימת, וזה עשוי להשתלם אם באמת הדולר ימשיך להיחלש. האוצר כבר עשה את זה בשנים האחרונות, וזה כאמור גורם ממתן לשקל. החברות עצמן גם עושות את זה, כלומר קונות ביטוח שמקבע את שער החליפין בעסקות גידור, אבל לאורך זמן הן לא אמורות לנחש מה השער שכדאי לקבע, וזה ממילא עולה כסף.

בנוסף, היימן אומר שהאוצר יכול "לתת פחת מואץ ולעודד השקעות לתעשייה. זה נעשה בארה"ב ומתמרץ להיות יותר תחרותיים ופחות תלויים בשער החליפין".

בשורה התחתונה, הוא מעריך שהמדיניות המוניטרית תצטרך לתת תשובה במקרה הצורך: "אם משקללים את החלטותיהם בתקופה האחרונה, בנק ישראל, נוקט מדיניות אחראית, גם אם זה לא תמיד לפי כל החלומות של הסקטור העסקי. הם ציינו בקול רם שהם עוקבים אחרי שער הדולר ואם יראו שהוא חורג מטווח שיהפוך לבעייתי לסקטור העסקי הם יתערבו. זו הצהרה שהם עומדים מאחוריה".

מה יעשה בנק ישראל?

"בנק ישראל רואה הורדות ריבית בעולם בגלל הידרדרות הציפיות לאינפלציה, וגם אינדיקציות להאטה כלכלית בעולם. אך בארץ אין סימנים להאטה משמעותית או לירידה באינפלציה", אומר אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בבית ההשקעות אקסלנס.

אמיר כהנוביץ (צילום: עודד קרני)
אמיר כהנוביץ (צילום: עודד קרני)

אלא שלדבריו, נתוני האינפלציה בישראל קצת מעוותים, והרבה מעליית המחירים "לא קשורה להתחממות המשק, אלא משיבושים של הממשלה, כמו העלאת מחירי החשמל, הארנונה, המים, מוצרים מפוקחים ופירות וירקות שסובלים מחסמי ייבוא. אלה דברים שלא מייצגים את ליבת האינפלציה. ככה שהרבה ממנה לא נובע מביקושים אלא מכך שהשוק לא פתוח לייבוא וזה משבש את הנתונים".

הוא מוסיף כי גם ציפיות האינפלציה ל-10 שנים לא מגיעות למרכז היעד, "לכן יש מקום למדיניות מוניטרית מרחיבה יותר", כלומר להורדת ריבית. במה שנוגע לצמיחה, סביב 3%, כהנוביץ' אומר שהיא בסדר, או "סביב הפוטנציאל", אבל "העולם מאט והסחר העולמי מתכווץ, ואנחנו לא נכנסים במומנטום מספיק טוב למצב הזה. הממשלה לקחה חובות מעבר למה שיכלה להתמיד בו, אז גם אם היא תקטין עכשיו את ההוצאה הציבורית או תטיל מסים – כי אנחנו לא חיים על אוויר – זה יאט את המשק", וזה לא בדיוק הזמן הנכון לעשות את זה.

לדבריו, כאשר עולה הסיכון להאטה בעולם, "לא הגיוני להיכנס למצב הזה במטבע מתחזק … על החברות הישראליות יהיו לחצים, כי שוק העבודה במצב 'מבושל' וקשה למצוא כאן עובדים, ותנאי המימון פה בריבית גבוהה יותר מהריבית השלילית של אירופה, כל זה מקשיח את התנאים".

7 ביוני

הבנק האירופי משאיר את הריבית באירופה ללא שינוי במינוס 0.4% ומתחייב להשאיר אותה נמוכה גם בשנה הבאה.

18 ביוני

טראמפ מאשים את דראגי במניפולציה של המטבע. "הם עושים את זה בלי הפרעה כבר שנים, יחד עם סין ואחרים".

18 ביוני

סטנלי פישר: "אם טראמפ היה שותק, יש סיכוי טוב שהפד לא היה מעלה את הריבית בדצמבר האחרון".

18 ביוני

מריו דראגי, הנגיד האירופי, מאותת על האפשרות של הגדלת תוכנית ההרחבה הכמותית מעבר ל-2.6 טריליון יורו, אם האינפלציה לא תתחיל לעלות.

19 ביוני

הפד משאיר את הריבית בארה"ב בלא שינוי ב-2.25% ומאותת על הפחתת ריבית בעתיד בעקבות התגברות ה"אי וודאות" תחזית הכלכלית.

25 ביוני

יו"ר הפד ג'רום פאוול: "בשבועות האחרונים הסיכון לצמיחה העולמית בעלייה", רומז להורדת ריבית בחודש הבא.

26 ביוני

טראמפ: "אנחנו צריכים את דראגי במקום נגיד הפד שלנו …האירופים מכניסים כסף למערכת ואנחנו עושים את ההיפך ומעלים ריבית – זה מטורף", טראמפ בראיון למריה בארטירומו בפוקס ניוז.

יתרות המט"ח בבנק ישראל כבר זינקו ל-118 מיליארד דולר, כך שאם חס וחלילה יקרה משהו יוצא דופן מול איראן, אנחנו מסודרים. אבל כהנוביץ' מעריך שלבנק ישראל אין אפשרות להשפיע על השקל באמצעות קניית דולרים.

"משקיעי מט"ח בעולם ממליצים לקנות את השקל וכשבנק ישראל קונה רזרבות זה כמו תעודת ביטוח בשבילם. גם לטורקיה היו רזרבות והמטבע שם התרסק. בנק ישראל כבר מופסד מיליארדים מרכישות אלה וטען בעצמו שאם יש השפעה לרכישת מט"ח, היא מתפוגגת. אני חושב שזה בזבוז כסף ומדיניות לא נכונה".

בשורה התחתונה, "על בנק ישראל יהיה לחץ גדול מאוד להוריד ריבית אבל השוק לא מתמחר את זה כרגע, אלא אי שינוי בשנה הקרובה. אחר כך ההסתברויות הם יותר להעלאה בישראל. אני חושב שאם יהיו הפתעות בריבית הן יהיו כלפי מטה".

הנגיד פספס את הרכבת ועכשיו הוא ממולכד

אבל יש גם דעות הפוכות לגמרי, אם כי המסקנה כמעט זהה. "אין לו לאן להוריד, העלו ב-0.15% בנובמבר, אז אין אפשרות וגם אין צורך", אומר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת ההשקעות איילון.

הוא מוסיף כי "המשק הישראלי צומח מעל 3% בשנה, התעסוקה מלאה, והאינפלציה כבר ב-1.5% ככה שהריבית הראלית שלילית, ולכן השאלה המתבקשת היא לא אם הוא יוריד אלא אם היה צריך להעלות ואם הוא לא פספס את הרכבת בזה שלא העלה את הריבית עד עכשיו".

בשורה התחתונה, הוא מעריך שבנק ישראל מנוטרל, אלא אם כן תהיה רגיעה ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין: "הריבית בישראל לא תעלה בעתיד הנראה לעין בגלל ירידת הריבית הצפויה בארה"ב, בגלל הטון היוני באירופה וחידוש ההרחבה הכמותית, ובסביבה שכולם מדברים על הורדת ריביות וכשכולם עוזרים לכלכלות שלהם הבנק פה לא יעלה, למרות שהריבית כאן לא מתאימה ומנפחת בועות של צריכה ונדל"ן אבל הבנק הנגיד פה ממולכד. אם יעלה ימצא את עצמו עם שקל יותר חזק ולמעשה המשק משועבד לשער החליפין כבר הרבה שנים".

עוד 2,044 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שופט בית המשפט העליון דוד מינץ מצא את עצמו אתמול שוב בדעת מיעוט ● כשנבחר לפני שלוש שנים, הצהירה איילת שקד: "עשינו היסטוריה" ● מאז הספיק מינץ לכתוב כמה דעות מיעוט חשובות, להרגיז את עמיתיו בכס השיפוט ולהוכיח כי ההערכה המוקדמת בדבר האוריינטציה השיפוטית שלו הייתה נכונה ● יובל יועז משרטט את דרכו של מינץ לצד השמרני ביותר של בית המשפט העליון

עוד 1,016 מילים

פוסט דיסטופי

הדיבור המפורש על סיפוח בקעת הירדן מזמין חשיבה על השלב הבא של החיים הפוליטיים בארץ הזו: שלב המדינה הדו-לאומית. גם אני מדי פעם מפלרטט בחיוך מריר ולא נלהב עם האפשרות הזו שנראית עתה לכאורה בלתי נמנעת, בין אם בקעת הירדן תסופח בקרוב כפי שנתניהו הבטיח (חחחחח נתניהו הבטיח) ובין אם זה לא יקרה בזמן הקרוב, כפי שאני מניח שיקרה.

הדיבור המפורש על סיפוח בקעת הירדן מזמין חשיבה על השלב הבא של החיים הפוליטיים בארץ: שלב המדינה הדו-לאומית. גם אני מדי פעם מפלרטט בחיוך מריר עם האפשרות, שנראית עתה לכאורה בלתי נמנעת

אבל האמת היא שמדובר בהתפתחות שהיא בהחלט כן נמנעת ולא בגלל שישראל תפרק את ההתנחלויות ותיסוג משם בעתידה הנראה לעין. הסיבה שהיא נמנעת: כשאנחנו מדברים על המדינה הדו לאומית אנו בעצם מניחים "פרוגרס". כלומר אנו מניחים שהאנושות מתקדמת לעבר עתיד טוב יותר ושהיא למדה והפיקה לקחים ממשוגותיה בעבר. אנו מניחים שזוועות המאות ה-19-20 שבמהלכן הושמדו עמים וקבוצות אתניות, לא יכולות לחזור על עצמן. אבל מה אם אנחנו לא מקבלים את הנחת היסוד שישנו פרוגרס בהיסטוריה ושהאנושות משייטת לה בבטחה (עם כמה מעידות פה ושם) לחוף מבטחים אוטופי?

ומה אם אנחנו דוחים את ההנחה הילדותית והגזענית שגורסת ש"היהודים" אינם מסוגלים לעשות דברים אשר "חברות מתנחלים" אחרות שנתקלו בעבר בהתנגדות של חברות ילידיות, בצעו גם בצעו?

ומה אם אנחנו מניחים שיתקיים שינוי רדיקלי במאזן הכוחות העולמי כך שבנות הברית המרכזיות של ישראל בעוד 50 שנה תהיינה סין וסעודיה ולא ארה"ב שמצויה במה שנראה כרגע, כמו תהליך התפוררות דמנטי.

ומה אם אנו מניחים שבעוד כמה עשרות שנים מדינות האיחוד האירופי לא תהיינה שותפות הסחר המרכזיות של ישראל, אלא הודו לאומנית ואלימה, בהנהגת יורשיו הלאומניים הקיצוניים של נרנדרה מודי ממפלגת  BJP?

בהינתן מציאות גיאו פוליטית עולמית שונה בתכלית, לא בלתי אפשרי לדמיין תסריטים אחרים לגמרי מאלו של המדינה הדו לאומית הדמוקרטית שאנו מדברים עליה, מי בהתלהבות ומי בפחות. תסריטים שנעים על הספקטרום שבין אפרטהייד אלים, טרנספר ואף ג'נוסייד.

זה לא בלתי אפשרי לדמיין זאת, מכיון שהכוחות הללו קיימים בחברה הישראלית והם הולכים ומתחזקים ככל שהמבוי הסתום הפוליטי הולך ומתעבה. את נציגים הפוליטיים של הכוחות הללו ניתן לאתר כיום על הקשת שנמתחת בין הליכוד – איילת שקד (שהיא נטולת הרבה פחות מעצורים משותפה לדרך בנט) – מנהל ביה"ס לנבואה "הרברפי" – בוזז האדמות הגזען סמוטריץ ורבניו הקלריקליים – ורבים מקרב מצביעי המפלגות החרדיות שבינם ובין הציבור שמצביע עוצמה יהודית, הפערים הולכים ומטשטשים.

כשאנחנו מדברים על המדינה הדו-לאומית אנו מניחים "פרוגרס". שהאנושות הפיקה לקחים ומתקדמת לעתיד טוב יותר, וזוועות המאות ה-19-20 לא יחזרו. אבל מה אם אנחנו לא מקבלים את הנחת היסוד הזו?

במבט מפוכח ניתן לומר אפוא, שלמעלה ממחצית מהציבור היהודי בישראל חי כיום מאוד בשלום, או לחליפין תומך באופן אקטיבי, בווריאציה כזו או אחרת של אפרטהייד.

חז"ל למדו אותנו שאין אפוטרופוס לעריות. ההיסטוריה לימדה אותנו שגם לתהליכים של ברבריזציה אין אפוטרופוס.

חלק ניכר מזמנו של דרור אטקס במהלך שני העשורים האחרונים הוא בילה בגדה המערבית, בנסיון להבין ולתעד את מדיניות ההתנחלות וגזל האדמות שישראל מנהלת שם. בעבר עבד עבור מספר ארגוני שמאל ישראלים וכיום פועל מתוך פלטפורמה קטנה בשם 'כרם נבות' שעוסקת בעניינים אלו. הוא מתכוון לתעד כאן מדי פעם אנשים או תופעות בהם הוא נפגש במהלך עבודתו. https://www.keremnavot.org/hebrew

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 438 מילים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים: החלת הריבונות עלולה להביא לגל של פיגועים

האלוף כמיל אבו רוקון הזהיר בדיונים סגורים, שבהם השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, שצעד זה יוביל לשבירה של התיאום הביטחוני בין ישראל והפלסטינים ● מחר תיערך הצבעה בכנסת על החוק הנורבגי

08:54 עריכה

חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן מתח ביקורת על הדברים שנשא ראש הממשלה נתניהו לפני פתיחת משפטו: "לא אהבתי את זה, זה לא הסגנון שלנו". בראיון בתחנת הרדיו 103fm אמר חבר הכנסת בהתייחס לתגובת חברי כחול לבן: "לא קיבלנו הוראות איך לדבר".

07:32 עריכה

מחר תתקיים בכנסת הצבעה על החוק הנורבגי, המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולאחר מכן, אם הם חפצים בכך, לשוב ולהתמנות לחברי כנסת. זאת אחרי שבשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בשל חילוקי דעות בין הליכוד וכחול לבן.

07:11 עריכה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, הזהיר בדיונים סגורים, שבהם השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, שהחלת החוק הישראלי בשטחים עלולה להביא לגל פיגועים ולשבירה של התיאום הביטחוני בין הצדדים – כך דיווח הבוקר צחי דבוש בגלי צה"ל.

עוד 3 עדכונים

תקשורת אהובתי

התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה, והיכן שהידיעה העיתונאית מקדימה את מערכת אכיפת החוק ומדרבנת או מבקרת אותה, היא עושה עבודת קודש. אך כאן הגבול שצריך לשים, וחייבים לאסור על ניהול חקירות ומשפט בתקשורת, בין אם מדובר על ראש הממשלה או על אחרון האזרחים.

בשם חופש העיתונות, משפט-תקשורתי מספק אולי את יצר המציצנות של הציבור, אך בעיקרו הוא מלהיט את היצרים, ואינו תורם לאמון. לא במערכת המשפט, לא בגורמי אכיפת החוק ולא בתקשורת עצמה. לפיכך משפט-תקשורתי אינו שומר על חירות האדם ואינו מקדם את הדמוקרטיה.

בשם חופש העיתונות, משפט-תקשורתי מספק אולי את יצר המציצנות של הציבור, אך בעיקרו הוא מלהיט את היצרים ואינו תורם לאמון. לא במערכת המשפט, לא בגורמי אכיפת החוק ולא בתקשורת עצמה

נשיא המדינה ראובן ריבלין, בהיותו יו"ר הכנסת, אמר את הדברים הבאים:

"רבותי חברי הכנסת, אנשי ציבור ומשפטנים מעולים הנמצאים כאן, אנחנו נמצאים גם במדינה שבה יש חשד גדול לסימביוזה בין המשטרה לתביעה ולעיתונות, כאשר בן-אדם יכול למצוא את עצמו עדיין נמצא בחדר, בחקירה, ובאותה שעה, מעל מרקע הטלוויזיה, מצטטים את דבריו ומוסרים מה הוא אומר לשוטרים באותו רגע, בזמן אמת, בו-זמנית" (ועדת החוקה חוק ומשפט, 19.08.2003)

נשיאת מועצת העיתונות והתקשורת בישראל דליה דורנר, בהיותה שופטת בית המשפט העליון, אמרה את הדברים הבאים:

"יש לי חשש מבוסס, כי בפרסומיה התקשורת אכן משפיעה על שיקול דעת השופט בערכאות הדיוניות. הדברים הנכתבים והמשודרים הם כה בוטים, עד כי לא יכול להיות ספק כי קיים אצל המפרסמים הרצון להשפיע על תוצאות המשפט", כנס "האם בתי המשפט בישראל מרשיעים חפים מפשע?" (אוניברסיטת תל-אביב, נובמבר 2003. משה גורלי, הארץ 12.11.2003)

ואני האזרח הקטן, למדתי על הסימביוזה המסוכנת בין התקשורת לגורמי אכיפת החוק, מבשרי.

כמה מהשיעורים שחוויתי פרסתי ברשימה, "עצמאות, חירות ובטיחות במשפט הפלילי", ולהלן שלושה קטעים מתוך יומן שכתבתי בזמן אמת בתקופת מעצרי לפני כ-17 שנה.

הקטע הראשון מתאר את ההפתעה שחיכתה לי בפתח בית המשפט בת"א, כאשר ב"תיאום מופלא" חיכו לי ניידות תקשורת ועשרות כתבים וצלמים.

הקטע השני מתאר את "האחווה" בין השוטרים לכתבים במסדרון בית המשפט.

הקטע השלישי מתאר את "קבלת הפנים" שערכו לכבודי במועד הגשת כתב האישום.

את היומן שיבצתי בלב הספר הקבצן השביעי וכללתי בו מסיפוריהם של האנשים שהכרתי מאחורי הסורגים ושלחלקם שמורה בליבי פינה חמה עד היום. מסגרת הספר מספקת את הרציונל להתגייסותי ליוזמות לתיקון מערכת המשפט. הספר זמין להורדה ולקריאה חופשית באתר.

הארכת מעצר

למחרת המעצר התעוררתי מוקדם, והתפניתי בשירותי בול קליעה שבתא. הוקל לי כשראיתי שלמרות הלחץ הגוף שלי מתפקד. לאחר הנחת תפילין קראתי כדרכי במסכת אבות. הגעתי לפסוק: "רק הישמר לך ושמור נפשך מאוד, פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך". תפסתי שעליי להיצמד לעובדות, וירדתי ממחשבת ההבל לבקש היפנוזה. הדברים שראו עיניי הם שהיו.

ואני האזרח הקטן, למדתי על הסימביוזה המסוכנת בין התקשורת לגורמי אכיפת החוק, מבשרי, כשחיכתה לי הפתעה בפתח ביהמ"ש בת"א, כאשר ב"תיאום מופלא" חיכו לי ניידות תקשורת ועשרות כתבים וצלמים

כשבאו החוקרים לאסוף אותי לדיון על הארכת המעצר, סירבתי להצעתם להחזיר לי את השרוכים ואת החגורה. כך, אף אחד לא יוכל להוריד אותם ממני שוב. בניידת ביקשתי שיחזירו לי את השרשרת, ולהפתעתי, החוקר הראשי שלח את חברו חזרה לתחנה להביא אותה עבורי, וזה היה אדיב לענוד לי אותה, שכן ידיי היו אזוקות.

בפתח בית המשפט בתל אביב חיכו לנו ניידות תקשורת ועשרות צלמים וכתבים. בתוך ניידת המשטרה, שאלו אותי החוקרים אם אני רוצה לכסות את פניי. בלי לחשוב עניתי, "מה פתאום!" ויצאתי זקוף ככל יכולתי ושלא כהרגלי. מחוץ לניידת החזיקו אותי החוקרים משני צדדיי לראווה מול המצלמות, כאילו הייתי חיה שצדו. מצלמות ומיקרופונים נדחפו לפניי וכתבת שאלה, "יוסף זהר, אתה רצחת את אבא שלך"? חשתי נרדף. בעצבנות משכתי איתי את החוקרים שהיו מחוברים לידיי באזיקים. עכשיו אני הובלתי אותם, בלא לדעת בעצם לאן הולכים. השניים מיהרו בעקבותיי, כשהם נתקלים באנשים מסביב. האטתי ותוך כדי הליכה אמרתי לכתבים שהמשיכו לעקוב אחרי, "עוצרים פה היום אדם חף מפשע…".

בעודי ממתין על הספסל יחד עם שניים מהחוקרים, הגיע דרור עורך הדין. הוא הביא לי מהבית את הז'קט הכחול, וסיפר שבני משפחתי וחברים רבים נמצאים כבר באולם. אחר כך אמר, "אינני יודע למה התכוונה, אבל רחל ביקשה למסור לך שהלביאה שומרת עליך". המלים הללו ריגשו אותי ונסכו בי שלווה.

בניידת המשטרה, שאלו החוקרים אם אני רוצה לכסות את פניי. בלי לחשוב עניתי "מה פתאום!" ויצאתי זקוף ככל יכולתי. מחוץ לניידת החזיקו אותי החוקרים משני צדדיי לראווה מול המצלמות, כאילו הייתי חיה שצדו

כתב אישום

23.03.2003 – יום ראשון, לפני הצהריים, מרתף בית המשפט בתל אביב

כשמעלים אותי מהמרתף לאולם, אברהם, השוטר המזוקן בעל העיניים הטובות, אומר לי: "לא תשים מכשול לפני עיוור", ומזהיר אותי שצלמים נמצאים באולם, כנראה בעקבות פרסום הידיעה בדבר הגשת כתב האישום נגדי. רגע לפני שאנחנו נכנסים למעלית השירות, אברהם מסתובב אליי ואומר לי שהוא מאמין בחפותי, ולכן אינו יכול לאזוק אותי. באותה נשימה הוא מבקש, שכשאראה את קרוביי, לא אצא מעבר לדוכן הנאשמים. עניתי לו שאינני יכול להבטיח זאת, נטלתי את האזיקים מידיו ואזקתי את רגליי בעצמי.

דרור כבר חיכה בפנים, וביקש ממני לא להגיב לתקשורת. הוא מכנה אותי, "דניאל בגוב האריות", ובאמת השתדלתי להפגין שוויון נפש. אני לא שם, אך בכל זאת משתדל ככל יכולתי להקרין כלפי בני משפחתי והחברים רוגע וביטחון. עליי לטעת בהם שוב ושוב את האמונה, שהם לא סתם מגיעים לבית המשפט, שזה חשוב לי ואני מעריך זאת מאוד. קראתי את כתב האישום ומצאתי את רחל בין עדי התביעה. הנחתי שהם ינסו להכשיל אותה, ויהיה לנו קשה לתקשר בתקופת המשפט.

נעמדתי והקראתי את השיר של טשרניחובסקי, "אני מאמין", מול פניה של אמא. היא הזדקפה מול המצלמות. בתחילה בכתה, אך התעשתה ואמרה בצורה ברורה, כי לא ייתכן שפושע יעמוד זקוף מול המצלמות.

השיר "אני מאמין" בכתב ידו של שאול טשרניחובסקי
השיר "אני מאמין" בכתב ידו של שאול טשרניחובסקי

זה ריגש אותי מאוד, ולא יכולתי להתבונן בה. התיישבתי והשתדלתי להתעשת. אחר כך אמרתי לכתבים, "בחוץ חושבים שמאחורי סורג ובריח נמצאות חיות, אבל אני מצאתי כאן בני אדם. חברי סולטאן מכפר ליד שכם שר לי בשבת את סיפור יוסף מהקוראן, והזכיר לי שגם בבור הגדול ביותר אלוהים נמצא, ושמי שהכניס אותי לבור הוא שיוציא אותי". דרור ושרון ניגשו אליי ולחצו את ידי בחוזקה. עיניו של דרור ברקו.

הוציאו אותי מהאולם ולאחר כחצי שעה העלו אותי שוב, והשיבו אותי על ספסל בהמתנה להקראת כתב האישום. עציר התיישב לידי ואחר כך הגיע סולטאן אזוק לעוד שני אסירים. התרוממתי, לחצתי את ידו ואמרתי לעבר רחל, "תכירי, זה סולטאן". בתחילה ניסתה להסות אותי, אך חזרתי והדגשתי, "זה סולטאן חברי", והיא קיבלה זאת.

רגע לפני שאנחנו נכנסים למעלית השירות, אברהם מסתובב אליי ואומר לי שהוא מאמין בחפותי, ולכן אינו יכול לאזוק אותי

ביקשו ממני לעמוד, הקריאו לקונית את כתב האישום ואספו אותי חזרה לפיר המעלית. לפני שיצאתי מהאולם אמא אמרה לי בטון מצווה כהרגלה, "תתרכז רק בעצמך, אם אין אני לי מי לי". חשבתי רגע ועניתי, "אם אני רק לעצמי מה אני?"

דרור נפרד ממני בפתח המעלית ואמר לי שאני חזק מדי. הוא צדק. האדרנלין בכל זאת פעפע בי. עליי ללמוד לפעול בשוויון נפש, מתוך תחושת חוסר כוח מוחלט. חוזק זה אשליה שמתנפצת מהר. רק בשחרור המוחלט מאשליית העוצמה נמצאת העוצמה האמיתית. עליי לעבור עוד כברת דרך כדי להגיע לשם. חברי למעצר שהם כ"קבצנים בבקתה בקרחת היער המוארת תמיד" מהמעשייה, ידריכו ויגדלו אותי עד שאהיה מוכן לכך.

ד"ר יוסף זוהר הוא חוקר ומרצה למשפט פלילי במוסדות טוטאליים להשכלה גבוהה. מנסה להבין מדוע הפתולוגיות במשפט הפלילי נוטות להחריף זו את זו. עדיין מתרגש מהספר הקבצן השביעי שנולד בזמן אמת כיומן באבו-כביר. "כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת, לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז, כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם, גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז."

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,098 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השיטה הישראלית נכשלה: אבטלת הקורונה בארץ היא מהגבוהות בעולם

מרבית המדינות המפותחות באירופה ובאסיה "צבעו" את כספי הפיצויים הממשלתיים לעסקים המושבתים - ודאגו שיעברו ישירות לעובדים ● כך העסקים נשארו בחיים, וגם העובדים הצליחו לשרוד את המשבר ● בישראל, הפיצוי היה זעום ולא הותנה בתשלום משכורות ● התוצאה: מיליון עובדים הוצאו לחל"ת, ולא שבו לעבודה גם לאחר הסרת ההסגר ● שיעור האבטלה בישראל גבוה פי 2 מאשר בשאר מדינות העולם המפותח ● הכלכלן שלמה מעוז: "החל"ת זה ישראבלוף"

עוד 1,414 מילים ו-3 תגובות

תגובות אחרונות

במחילת ההוביט של התנחלות אש קודש

פרק 6"אני לא קורא עיתונים. מעדיף לקרוא ספרים. וגם לא שומע חדשות. אז אני לא כל כך יודע מה זה תוכנית הסיפוח הזאת. שמעתי שמדברים על משהו. הבנתי שזה לחיות עם הערבים, תחת הממשל שלהם, או משהו כזה, באזורים מסוימים. לא?" ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע לארץ הסיפוח, והיום הוא מתיישב לשיחה עם ש', בן 25, נשוי פלוס תינוקת, מהמאחז אש קודש בגדה המערבית

עוד 1,823 מילים

מערכת החינוך לא הצליחה לעמוד ברבים מהאתגרים של הקורונה, ואילוצי הריחוק החברתי חשפו הזנחה רבת שנים שהתבצעה בימי השרים בנט ופרץ ● אבל במקום לאחד כוחות מול האוצר ויתר משרדי הממשלה, ההורים והמורים מתקוטטים זה עם זה ברשתות החברתיות ומחוצה להן ● וגם ארגוני המורים השונים מתקשים לשתף פעולה

עוד 1,554 מילים

ימינה הגישה את הצעת החוק הצרפתי

משרד הרווחה והאוצר סיכמו על ביטול קיזוז קצבאות בתקופת הקורונה ● גלנט: הכסף ששולם על המסעות לפולין יוחזר להורים ● לפיד: נתניהו גורר את ישראל למלחמת אחים ● נתניהו הודה לשרים שהגיעו לתמוך בו במשפט, בתחילת ישיבת סיעת הליכוד ● בניגוד לנהלי בית המשפט, נתניהו תועד בסרטון במהלך הדיון בעניינו - כך עולה מעתירה שהגיש העיתונאי ניר גונטז', שביקש מבית המשפט היתר לפרסם את התיעוד

עוד 37 עדכונים

"התחושה באוויר הייתה קשה מאד", מספר אחד מבכירי הליכוד שליווה את נתניהו אתמול לבית המשפט ● "זה לא היה נתניהו. הרגשת שיש לו 400 טון על הגב" ● "הבן של נתניהו, אבנר, ישב בצד. הוא היה כל כך עצוב. גם אנחנו הרגשנו מבוכה. לא היה מה להגיד. אני מאמין במערכת המשפט, אבל גם בחפות שלו" ● שלום ירושלמי היה אתמול במחוזי ומביא פרטים נוספים על הארוע ההיסטורי

עוד 715 מילים

תרגיל הכספים האסורים בתלמה ילין נחשף, והמורים ישלמו את המחיר הכבד

מעקב זמן ישראל בית הספר תלמה ילין בגבעתיים ביצע גביית יתר של מאות אלפי שקלים בשנה מהורים, כפי שנחשף בזמן ישראל ● כעת מתברר כי הכסף שימש לניפוח שכרם של חלק מהמורים - בניגוד לכללים, וללא ידיעת ההורים ● מי שישלמו את המחיר הם המורים עצמם, שזומנו לשימועים, ויאבדו חלק ניכר מהכנסתם גם אם לא יפוטרו ● ההורים: "העירייה וביה"ס עושקים את המורים כדי לכסות על ניהול כושל, נתבע את השבת הכסף"

עוד 1,085 מילים

אין מחצבות מאושרות, בטח לא בגדה המערבית

פרק 5מחצבות היו ביזנס חשוב בכלכלה הפלסטינית, ענף ייצוא מרכזי שמעסיק עשרות אלפי עובדים ● אך אחרי שהגדה בותרה במסגרת הסכמי אוסלו, הופרדו למעשה רוב עובדי המחצבות הפלסטינים מכור מחצבתם ● וכך החלו המחצבות הישראליות לשגשג, ולספק כ-20% מחומרי הבנייה בישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח, והפעם הוא הולך אחרי הכסף

עוד 1,588 מילים

לתשובה יש 10 מיליארד סיבות להתנגד לסיפוח

המפסיד הגדול מהדיבורים על הסיפוח צפוי להיות יצחק תשובה, הטייקון האחרון ● ככל שהתכנית תתקדם, והירדנים יתקרבו לנקודה שבה הם צריכים להגיב - הפתרון המושלם עבורם לא יהיה ביטול הסכמי השלום, אלא נסיגה מעסקת הגז מול לוויתן ● לתשובה ודלק, החוזה הזה הוא עניין של להיות או לחדול

עוד 1,282 מילים

דיווח: בלשכת נתניהו דרשו משרים בליכוד להתייצב לפתיחת משפטו; חלקם סירבו לתביעה

בין חברי הממשלה שדחו את הדרישה להגיע למשפט - יובל שטייניץ; כמחצית מחברי סיעת הליכוד, בהם אוחנה, גלנט, רגב, הנגבי וברקת הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו ● גנץ הנחה את חברי סיעתו לא להגיב בתקיפות לגבי המשפט ● נתניהו טען שגורמים במשטרה ובפרקליטות תפרו לו תיקים ● הדיון הבא - בעוד כחודשיים ● פילבר העיד בחודש שעבר בעניין תרשומת שערך לגבי בזק

עוד 68 עדכונים

משפט נתניהו היסטוריה והיסטריה ברחוב צלאח א-דין

בנימין נתניהו ינסה להפוך את פתיחת משפטו ההיסטורי היום לדרמה לאומית וחברתית, שתחזיר אותנו שנות דור לאחור ● עד היום הוא ביקש לדחות, לבטל ולגמד את המשפט שלו בפרוצדורה: סדרה של בחירות, שינויי חוקי יסוד, מינויים ● כעת הוא עולה מדרגה ● זה כבר לא נקודתי, לא אישי ולא פרוצדורלי: זה גיוס המונים נגד המערכת ● ורק ראש הממשלה החליפי יושב בצד בשקט ● פרשנות

הרבה אירועים דרמטיים, גם היסטוריים, הספקתי לראות ברחוב צלאח א-דין והסביבה.

במלון אמריקן קולוני בתחילת הרחוב ראיתי בשידור חי את החתימה על הסכמי אוסלו, ביחד עם המנהיגים הפלסטינים וראשי השמאל הישראלי שנשארו בארץ. הרבה דמעות של תקווה היו שם.

בכנסיית סנט ג'ורג' ממול פגשתי את מרגל האטום מרדכי ואנונו זמן קצר אחרי ששוחרר.

בשכונת שיח' ג'ראח הסמוכה ראיתי מלחמות אלימות על בתים בין מתנחלים יהודים ותושבים פלסטינים.

בית המשפט המחוזי ברחוב צלאח א-דין בירושלים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
בית המשפט המחוזי ברחוב צלאח א-דין בירושלים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

בבית המשפט המחוזי ישבתי שעות וימים ארוכים במשפטיהם של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והשר אריה דרעי. האחד היה ראש ממשלה ונשלח לכלא. השני נשלח לכלא והיום הוא כמעט ראש הממשלה בפועל.

אבל כזה עוד לא היה לנו. ראש ממשלה שעומד לדין פלילי על מעשים שביצע בזמן כהונתו זה חתיכת תקדים.

בנימין נתניהו ינסה להפוך את המציאות המדהימה הזו לדרמה לאומית וחברתית, שתחזיר אותנו שנות דור לאחור. עד היום הוא ביקש לדחות/לבטל/לגמד את המשפט שלו בפרוצדורה: סדרה של בחירות, שינויי חוקי יסוד, מינויים.

לקראת המשפט הוא עולה מדרגה. זה כבר לא נקודתי, לא אישי ולא פרוצדורלי. זה גיוס המונים נגד המערכת. זה משפט דרייפוס, זה ימין נגד השמאל, זו הפיכה של השמאל והמשפטוקרטיה נגד שלטון הליכוד, אחרי שלא הצליחו להזיז את נתניהו בדרכים אחרות.

"אני מרגיש שהמשפט הזה הוא נגדי", אמר השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בראיון אמש לערוץ 12.

אוחנה ילווה את נתניהו אחר הצהריים בדרכו לבית המשפט בצלאח א-דין. בינתיים הא מחמם את האווירה בשליחות ראש הממשלה ומשדר לאלפי המפגינים של הליכוד כי בית המשפט בדרך לנהל משחק מכור, והשופטים מדליפים ולא אמינים.

את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הם כבר הרסו. הדברים מחלחלים הכי עמוק שאפשר. אני מסתובב בהפגנות של הביביסטים השרופים במוצאי שבת ליד מעונו של ראש הממשלה. הדם רותח.

בשבוע שעבר עברה במקום פעילה של הדגלים השחורים שעמדה במדרכה ממול והתבוננה בהם. המפגינים חצו את הכביש והתגודדו סביבה. זה עלול היה להיגמר לא טוב, אלמלא אחת המפגינות המוכרות מהימין סככה בגופה על האישה הזו. המשטרה, אגב, עמדה בסמוך ולא התערבה.

המשפט עלול להרחיב את הקרע בעם לממדים מסוכנים, דווקא בימים שבהם קמה ממשלת אחדות לכאורה. נתניהו הוכיח שהוא יודע להרים גלי שנאה אפקטיביים על אובייקטים שאותם הוא בוחר, ועכשיו אלה הם השופטים היושבים בדין.

אנחנו יוצאים לדרך ארוכה, במהלכה צפויים דיונים מתישים, חקירת עדים ועדי תביעה, טענות הגנה, התבטאויות כאלה ואחרות. בכל רגע נתון יהיה מי שיחפש את המשפט הנפיץ, את ההוכחה שאין כאן דין צדק. את הדעות הקדומות של 'השופטים השמאלנים'.

קשה לתאר מה יקרה כאן אם נתניהו יורשע בשוחד. מהבחינה הזו, אולי מוטב  שגלגלי הצדק טוחנים לאט ודוחקים את הקץ לעוד שלוש במקרה הטוב (או הרע).

קצת קשה לי להבין את ההתנהגות של ראשי כחול-לבן. לאף אחד אין מה לומר על הדברים של השר אוחנה? של השר דודי אמסלם? שר המשפטים אבי ניסנקורן אמנם צייץ בתגובה לדברי אמסלם, שכינה את מנדלבליט "עבריין לכאורה", אבל איפה ראש הממשלה החליפי?

בני גנץ לא יכול להתייצב מול המצלמות ולהגן בכל הכוח על בית המשפט? לחתוך את המתקפות הקשות הללו בעודן באיבן? למה הוא מחכה?

נתניהו עצמו אמר לי פעם, "דברים רעים חותכים באיבם". וזה בדיוק מה שגנץ אמור לעשות היום  בבוקר, לפני ישיבת הממשלה. אחרי הכל, בהסכם הקואליציוני המחפיר שחתם עם נתניהו אין עדיין סעיף שמונע ממנו להתייצב לצד החוק.

עוד 494 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה