ילדים קבצנים. אילוסטרציה (צילום: Lost-Marcus/iStock)
זינוק בהיקף ניצול הקטינים בתעשיית הקבצנות המאורגנת

הילדים השקופים

אפקט הקורונה

מדי יום מגיעים ילדים בגילאי 5-17 לצמתים בצפון, במשולש ובירושלים, ומקבצים נדבות עבור קבלן שלוקח מהם את הכסף ● התופעה, שהחמירה במשבר הקורונה, "טופלה" על ידי לא פחות מארבעה משרדי ממשלה, ועדיין ההיקף שלה לוט בערפל ואף קבלן לא נעצר ● "כמו שמעלימים עין מהפועלים שמסתננים לפה כי יודעים שבלי זה הם ימותו מרעב, כך גם לא נוגעים בילדים הקבצנים"

אולי היינו מעדיפים לחשוב שניצול ילדים לקיבוץ נדבות הוא תעשייה ששמורה לארצות באפריקה או במזרח הרחוק. אבל מי שעובר בצמתים הסמוכים ליישובים ערביים ברחבי הארץ רואה אותם. עשרות ילדים, שמסתובבים בשמש הקופחת של יולי-אוגוסט בין מכוניות, ומבקשים כסף מהנוסעים.

בדרך כלל מדובר בילדים בגילאי 5 עד 17, רובם נכנסו לישראל משטחי הרשות הפלסטינית דרך פרצות בגדר ההפרדה, חלקם ילדים ישראלים מהמגזר הערבי. כעת, בשיאו של משבר הקורונה, כשמצבם הכלכלי של הישראלים – ובטח של הפלסטינים – החמיר, התופעה הזו התרחבה.

"אני רואה אותם יומיום, כשאני יוצא לעבודה בשעות הבוקר המוקדמות, ילדים בגילאי שש, שבע ושמונה, מזנקים על הרכב שלי תוך סיכון חייהם ומושיטים ידיים לחלון בבקשה לקבל כסף", מספר רועי סלע, מההתנחלות סלעית שבשומרון. "אלה אותם הילדים שאני רואה גם כשאני חוזר בערב, אחרי שהם נמצאים בצומת שעות ארוכות בחום. כאבא לילדים וכאדם בכלל זה מאוד כואב לי.

"כשהבנות שלי נמצאות איתי ברכב הן שואלות מה הילדים האלה עושים, ואני מסביר להן שהם מקבצים נדבות. השבוע, במהלך התארגנות הבוקר הגישה לי בתי הבכורה שקית ואמרה לי: ׳אבא, אתה זוכר שאנחנו תמיד רואים ילדים בצומת למטה, ליד טירה? בבקשה ממך, בדרך לעבודה תמסור להם את הכריכים שהכנתי, ותגיד שזה מכיל גלוטן ושאני מאחלת להם יום טוב׳".

מבלי לדעת, צדקה אילה (9), בתו של סלע, בכך שבחרה לתת לילדים סנדוויצ׳ים. אילו הייתה תורמת להם כסף, הוא ככל הנראה לא היה מגיע לכיסם של הילדים או של בני משפחותיהם, אלא משתלשל לקופתם של הקבלנים, שמעסיקים אותם.

תופעת הילדים מקבצי הנדבות מוכרת לרשויות בישראל, ונדונה בוועדה לזכויות הילד בכנסת כבר בשנת 2005. מאז הנושא עולה לדיון אחת לכמה שנים בתדירות משתנה. הפעם האחרונה הייתה ב-2016, אז קבעה הוועדה כי מצבם של קטינים אזרחי ישראל טוב בהרבה ממצבם של הילדים ללא מעמד.

בין השאר צוין בדיון שילדים אלה מטופלים על ידי קציני ביקור סדיר של משרד החינוך בניסיון להחזיר אותם למסגרת בית ספר, וכי במזרח ירושלים מטופלים הילדים על ידי לשכת הרווחה של העירייה. הניסיון שנצבר מהטיפול בילדים אלה ובמשפחותיהם לימד שהתערבות וטיפול צמצמו את היקף התופעה.

מסקנות הוועדה כללו קריאה לרשויות אכיפת החוק למצות את הדין עם העבריינים (המפעילים של הילדים) במטרה ליצור הרתעה בקרב הקבלנים ובקרב ההורים שמאפשרים ניצול של ילדיהם. כמו כן, נבחנה האפשרות לקדם שיתוף פעולה עם רשויות הרווחה ברשות הפלסטינית בנושא. ואולם גם כעבור ארבע שנים לא הושגה ההתראה ולא חלה כל התקדמות בשיתוף הפעולה הדרוש. בזמן שחלף מאז הדיון ההוא גם לא נוספה אינפורמציה על היקף התופעה.

אילוסטרציה, ילד פלסטיני מוכר מצתים בכביש מחוץ לנצרת, ארכיון (צילום: AP Photo/Rachael Strecher)
אילוסטרציה, ילד פלסטיני מוכר מצתים בכביש מחוץ לנצרת, ארכיון (צילום: AP Photo/Rachael Strecher)

קיבוץ נדבות עבור קבלן

על פי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, מדובר בעשרות ילדים השוהים בצמתים בצפון הארץ, באזור המשולש ובצמתים בירושלים, ועוסקים בקיבוץ נדבות עבור קבלן שאוסף מידיהם את הכסף מדי יום. תחת ההגדרה הזו מקובצים גם כל אותם ילדים שמוכרים חפצים ואביזרים ועוסקים ברוכלות.

משרד המשפטים, שחקר את הנושא בעבר, קבע כי חלק מהקבלנים האלה הם תושבי הרשות הפלסטינית בעלי אישור כניסה לישראל, וחלקם תושבי ישראל.

מעדויות שנאספו עלה, כי במרבית המקרים הילדים שעסקו בקבצנות נשלחו לעשות זאת על ידי הוריהם באופן ישיר, או לחלופין באמצעות קבלנים שהתחלקו עם ההורים בכסף שאספו הילדים. במקרים שבהם הילד חזר הביתה ללא הסחורה וללא הכסף, הוא היה חשוף לאלימות מצד הוריו ומצד הקבלן.

תופעה נוספת שמצא המשרד בהקשר הזה היא של נשים קבצניות שמסתובבות בצמתים עם פעוטות שאינם שלהן, אלא "נשכרו" מהוריהם לצורך קיבוץ נדבות.

העסקת ילדים בקיבוץ נדבות היא מעשה פלילי ויש בה עבירה על שלושה חוקים: חוק הנוער, על פיו ילד מושיט יד מוגדר כ"קטין נזקק", ועל כן צריך לקבל סיוע מלשכת הרווחה; חוק איסור סחר בבני אדם שמדבר על החזקת אדם בתנאי עבדות; וחוק העונשין, האוסר על עבודה בכפייה תוך שימוש באמצעי כוח.

"משפחות רעבות מיישובי הרשות הפלסטינית ומיישובים ערביים בישראל מוסרות את ילדיהן לידי קבלנים שפועלים בישראל תמורת רווח מסוים למשפחה", הסביר ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, בוועדה המיוחדת לזכויות הילד שדנה שוב בנושא בשבוע שעבר (יום ב').

"הקבלנים מביאים את הילדים מוקדם בבוקר לצמתים, ובלילה אוספים מהם את הכסף, משאירים להם כמה עשרות שקלים בודדות, ומלינים אותם באתרי בנייה ובמסגדים. אחת לשבוע הילדים חוזרים הביתה ומבקרים את המשפחה".

"משפחות רעבות מהרשות הפלסטינית ומיישובים ערביים בישראל מוסרות את ילדיהן לידי קבלנים, תמורת רווח מסוים למשפחה. הקבלנים מביאים את הילדים מוקדם בבוקר לצמתים, ובלילה אוספים מהם את הכסף"

פרח אמר כי בדומה לתעשיית הזנות, הקבלנים שמסרסרים בילדים לא מאפשרים לאף ילד לפעול בצורה עצמאית. לדבריו, השטח מחולק בין הקבלנים, וילד שחושב לעבוד לבד בקיבוץ נדבות, פשוט מגורש משם או מסופח לאחד הקבלנים.

ח"כ חמד עמאר (צילום: Miriam Alster/Flash90)
ח"כ חמד עמאר (צילום: Miriam Alster/Flash90)

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), אמר כי דווקא ניסה בעבר לפנות לרשויות בעניין, אך גילה שאין מי שיטפל בבעיה. "יצא לי לראות ניידת משטרה בצומת שפרעם, כשבכל כיוון של הצומת היו 3-4 ילדים. פניתי לשוטר, הצגתי את עצמי, והוא הסתכל עלי ולא ידע מה לענות לי. הוא אמר שהוא לא יודע מה לעשות עם זה".

עמאר סבור כי המשטרה צריכה "להגיע מוקדם בבוקר ולתפוס את הקבלנים שמורידים את הילדים", אבל ח״כ אחמד טיבי פקפק בדיון סיכויו של המהלך הזה להצליח: "הילדים האלה מתודרכים היטב על ידי המעסיקים שעליהם לברוח מהרשויות, ובמידה שהם נתפסים לא לגלות דבר, בטח לא את שמות המעסיקים. המעסיק מאיים עליהם, ועל ההורים שלהם.

"הילדים האלה מתודרכים היטב על ידי המעסיקים שעליהם לברוח מהרשויות, ובמידה שהם נתפסים לא לגלות דבר, בטח לא את שמות המעסיקים. מי שעומד מאחורי הפעולה הזו של הילדים, אלה מאכרים"

"מי שעומד מאחורי הפעולה הזו של הילדים, אלה מאכרים, אנשים ללא רחם, שמשתמשים בילדים ובנשים צעירות וסוחרים בהם. הם סוחרים בסבל שלהם ובכבוד האנושי שלהם", הוסיף טיבי (הרשימה המשותפת) בדיון.

"מלבד הפגיעה בכבודם האנושי, הילדים חשופים לאלימות, לפגעי מזג האוויר, לחום ולגשם, ומדרדרים לסמים ולעבירות אחרות".

קבצן. רבע מהאוכלוסייה בישראל חיה בעוני (צילום: Nati Shohat/Flash90)
אילוסטרציה, רבע מהאוכלוסייה בישראל חיה בעוני (צילום: Nati Shohat/Flash90)

חוקרים את הילדים

תשובה שנתן המשרד לביטחון פנים למרכז המחקר והמידע של הכנסת, מסבירה חלק מהקושי של המשטרה לפעול בנושא. לפי דיווחי המשרד, הילדים בורחים מהשוטרים תוך סיכון חייהם וחיי הסובבים אותם, אינם משתפים פעולה עם חוקרי המשטרה, וגם במקרים שבהם הקטינים כן מוסרים עדות מפלילה נגד הגורם ששלח אותם לקבץ נדבות, אין אפשרות להביא את הילד למתן עדות בבית משפט או במשטרה, משום שמדובר בתושב של הרשות הפלסטינית.

"דרך החקירה העיקרית של המשטרה הם הילדים עצמם", מחתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) על דרך הטיפול של המשרד לביטחון פנים בתופעת קבצנות הילדים. "זו לא שיטה ולא חקירה ולא טיפול רציני. איפה מאמצי הבילוש? איפה למצוא את המכוניות שמורידות אותם?

"אנחנו מכירים את זה גם מפשעים אחרים – ללכת לקורבן ולנסות לחקור דרכו, ואז אם הוא לא משתף פעולה עוזבים את זה. זו לא הדרך להתמודד עם תופעה שאנו רואים בה תופעה מזיקה ורוחבית".

"דרך החקירה העיקרית של המשטרה הם הילדים עצמם. זו לא שיטה ולא חקירה ולא טיפול רציני. איפה מאמצי הבילוש? איפה למצוא את המכוניות שמורידות אותם? זו לא הדרך להתמודד עם תופעה מזיקה ורוחבית"

בדיון הקודם שקיימה הוועדה על קבצנות ילדים – כאמור, לפני 4 שנים – הוחלט על תכנית פיילוט שמבוססת על התערבות במשפחה לאחר החזרת הילד לשטחי הרשות הפלסטינית. ואולם בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה, הובהר כי משרד הרווחה והשירותים החברתיים התקשה להוציא את התוכנית לפועל.

"יכולת היישום הייתה בעייתית, מאחר שהרשות הפלסטינית סירבה לשתף פעולה והתוכנית לא הבשילה לכדי הצלחה", מסרו נציגי המשרד, וסיפרו על אירוע שבו ניסו גורמי המקצוע במשרד לטפל בילד שנמצא חבול באום אל-פחם. הילד הופנה באמצעות המתאמת במינהל האזרחי לבית יתומים בבית-לחם, אך שירותי הרווחה ברשות הפלסטינית לא הסכימו לקבל עליהם את המשך הטיפול בו.

תמר זנדברג (צילום: פלאש90)
תמר זנדברג (צילום: פלאש90)

גם נציגי המינהל האזרחי, שהוא הגורם שמקשר בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית, בין השאר בתיאום פעילות עם משרד הרווחה ברשות, אמרו בדיון כי "משרד הרווחה הפלסטיני אינו נוהג לשתף פעולה לרוב, דבר שגורם קשיים פרקטיים במתן סיוע לאותם ילדים".

פרח העריך כי גם אם תוחמר האכיפה והילדים יוחזרו לשטח הרשות הפלסטינית, המהלך הזה לא ימנע מהילדים האלה לעבוד במקום אחר ובעתיד.  לדבריו, הדרך היחידה לטפל בתופעה היא באמצעות הקמת יחידה מרכזית לטיפול בילדים העוסקים בקבצנות וברוכלות שתרכז את העניין.

"צריך גורם שיוכל להתנייד בין ישראל לרשות הפלשתינית ולעבוד מול הרשויות המקומיות והמשטרה", אמר פרח. "צריכה להיות ניידת רווחה שעוברת בנקודות האלה עם מומחים מתאימים בשפה הערבית, שתטפל בילדים מול המשפחות שלהם ומול רשויות הרווחה ברשות. עד שמשרד האוצר לא יתקצב יחידה כזו ומשרד הרווחה לא יקים אותה, העניין לא ייפתר".

"צריכה להיות ניידת רווחה עם מומחים מתאימים בשפה הערבית, שתטפל בילדים מול המשפחות והרשויות ברשות. עד שהאוצר לא יתקצב יחידה כזו ומשרד הרווחה לא יקים אותה, העניין לא ייפתר"

בינתיים, בחסות החמרת המצב הכלכלי בשטחים מאז פרוץ הקורונה, רשויות האכיפה בישראל מעלימות עין גם מתופעת קבצנות הילדים, לפי פרח.

"כמו שמעלימים עין מהפועלים הפלסטינים שמסתננים לפה עכשיו, כי יודעים שבלי זה הם ימותו מרעב, כך גם לא נוגעים בילדים הקבצנים, כי אולי זו הדרך היחידה שלהם להכניס כסף למשפחה.

ח"כ יוסף ג'בארין (צילום: Hadas Parush/Flash90)
ח"כ יוסף ג'בארין (צילום: Hadas Parush/Flash90)

"מצב העוני ברשות הפלסטינית חמור, המערכת הבנקאית כבר לא נותנת הלוואות, ואנשים לא מסוגלים לשלם על אוכל ובגדים. זו הסכמה שבשתיקה, גם כשתופסים אותם, ברשות לא ששים לקבל אותם בחזרה כי מפחדים מהדבקה (בקורונה), אז הם מסתובבים פה חסרי בית, ויותר קל להתעלם".

אבל יו"ר הוועדה מסרב להתעלם מהתופעה. ח"כ יוסף ג'בארין דרש בדיון לחזק את שיתוף הפעולה בין כל גורמי הממשלה הרלוונטיים – משרד המשפטים, משרד הרווחה, המשרד לביטחון הפנים ומשרד הביטחון, וכן לקבל נתונים על פתיחת תיקי חקירה והגשת כתבי אישום בעניין קבצנות ורוכלות של ילדים.

"אנו דורשים לנקוט בפעולות יזומות כדי לפעול לאכיפה מחמירה כלפי הקבלנים שמעסיקים את הילדים, עד למיצוי הדין עמם, כדי לייצר הרתעה. ממשרד הרווחה ומרכז השלטון המקומי אנו דורשים לתגבר את המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות שבתחומיהן נמצאים ילדים מקבצי נדבות ולטפל בתופעה בהקדם".

מבט על אום אל-פחם (צילום: Matanya Tausig/Flash90)
מבט על אום אל-פחם (צילום: Matanya Tausig/Flash90)

הילדים נשארים שקופים

אני שואלת את רועי סלע אם העביר באמת את הסנדוויצ'ים ששלחה בתו לילדים שקיבצו נדבות בצומת טירה, והוא אומר שעשה זאת בדיוק כפי שביקשה. "נסעתי לעבודה וראיתי את שני הילדים הקבועים בצומת", הוא אומר לי. "עצרתי, קראתי להם בערבית הגשתי להם את ארוחת הבוקר ואיחלתי להם יום טוב ממנה ומאילה שהייתה כבר בבית הספר. לבי נחמץ על שיכולנו לעשות כל כך מעט עבור הילדים האלה. הילדה שלי ראתה אותם, אבל עבור רובנו הם נשארים שקופים".

עד כמה הילדים האלה נשארים שקופים מבהירה פנייה ששיגר מרכז אל-מיזאן לזכויות אדם, הן ליועץ המשפטי לממשלה והן למ"מ המפכ"ל. בבקשה לפעול בדחיפות להצלת חיי ילדים ונשים, ששוגרה אמצעות עו"ד עומר חמאיסי, אף הוסבר איך יכולה המשטרה לפעול בעניין כבר עתה באמצעים העומדים לרשותה:

"מדובר בעבירות חמורות שמתרחשות מדי יום, בצמתים רבים, אשר חלק מהצמתים מצולמים שעות ובשידור ישיר לתחנת משטרה, כמו למשל הרמזור בכניסה לאום אל-פחם, במרחק 300 מטר מתחנת המשטרה המפוארת שבכניסה לעיר, מבלי שהמשטרה תנקוף אצבע למיגור בתופעה", נכתב בפנייה של מיזאן.

עוד 1,624 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 25 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו על האשמות גנץ: ״לא מבוססות על אמת״

גנץ מדגיש: מערכת הביטחון לא ידעה על העסקה ● ימינה על היוזמה להחליף את נתניהו ביעלון: ״לא מחליפים טריפה בנבלה״ ● הליכוד: נדהמים מהכינוי טריפה ● הנשיא ריבלין על יהודה בארקן: ״היה באר של שמחה״ ● בישראל מעריכים: ההסכם הבא יהיה עם עומאן ● ח״כ כסיף שובת רעב ● אפי נוה בראיון: ״שי ניצן מפלצת, אדם נקמן ורע״ ● אלפים הפגינו נגד נתניהו ברחבי הארץ

22:58 עריכה

יו״ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה התראיין לחדשות 12. בין השאר אמר כי שי ניצן הוא מפלצת, ו-"תאמין לי, יכולתי להציג את המפלצת הזו עוד יותר ממה שהיא מוצגת. נמנעתי. הסתבכתי עם אדם נקמן ורע, שיש לו את הכוח, והוא השתמש בו. לכן אני נמצא כאן עכשיו".

על היחסים עם מנדלבליט אמר: "אני כועס על אביחי מאוד. אני כועס עליו מאוד. הוא פסל את עצמו מלעסוק בעניין שלי בגלל החברות שלנו, ובצדק. אבל כשאתה יודע בדיוק מי זה פרקליט המדינה, אתה בעצמך חווית אותו על גרונך, אתה יודע על היריבות שלנו – לך נראה הגיוני ששי ניצן יטפל בתיק שלי? כמו שמנדלבליט פסל את עצמו, גם שי ניצן היה צריך לפסול את עצמו".

על ההסתבכות שלו בנתב״ג אמר נוה כי  "אין ספק שזו הייתה טעות", אבל שהתגובה הייתה מוגזמת. ״אם אני מסתכל על מקרים אחרים, מקבילים למקרה שלי, אנשים קיבלו עונש מנהלי ללא שום קלון. במקרה שלי זה הפך להיות מרמה״, הוא אומר.

עוד הסביר נוה: "זוגתי פשוט פחדה מגרושתי. לא הייתה לה שום מניעה לצאת ולהיכנס מהארץ. אם הייתה מעבירה את הפספורט, הייתה מקבלת אור ירוק, הכול היה בסדר. אני את הפספורט שלי העברתי. אבל שי ניצן ניצל את הטעות הזאת בצורה מרושעת״.

לגבי פרשת המינויים אמר "בשנת 2013, שנתיים לפני שנבחרתי לראשות לשכת עורכי הדין, הכרתי בכנס עורכת דין, כיוון שהקשר הזוגי שלי לא היה במיטבו, וככל הנראה גם הקשר הזוגי שלה היה באותו מצב, נוצר בינינו קשר אישי". אז שוב הוא מאשים את שי ניצן בניפוח הסיפור: "בא שי ניצן כאשר התפוצצה הפרשה ועט על הקשר הזה כמוצא שלל רב, תוך בניית קונסטרוקציה שאומרת – אתי כרייף, שלימים מונתה לשיפוט, חזתה את הנולד ב-2013 שכעבור שנתיים אני אגיש מועמדות להיות ראש לשכת עורכי הדין".

נוה הוסיף: "יש לה כנראה כישורים של מכשפה, מגדת עתידות, אני לא יודע איך שי ניצן מפרש את זה, והיא החליטה מבחינת 'שלח לחמך על פני המים' לשחד אותי באופן מיני".

שי ניצן מסר בתגובה: "צר לנו כי אדם שהקליט בסתר את חברו מנדלבליט, ושופטים בכירים; הודה שאישר לפרסם הקלטת סתר עם מנדלבליט; ועומד לדין בגין הברחת בת זוגו אל מחוץ לישראל ובחזרה, אדם שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום נוסף, בכפוף לשימוע, בגין קבלת שוחד מיני; מוסיף ומשקר בפומבי שקר גס בנוגע למניעים אישיים כביכול שהובילו להחלטות שהתקבלו בעניינו. הטענה לפיה פרקליט המדינה לשעבר החליט להגיש נגדו כתב אישום מכיוון שנוה סירב לתמוך במועמדותו לעליון, היא שקר מוחלט".

22:10 עריכה

דיווח: שליח של חברת וולט עוכב לחקירה בחשד שניסה לדרוס מפגינים עם אופניו ברח' אבן גבירול בתל אביב. אחד המפגינים טען שמדובר באותו שליח שתקף מפגינים בשבועות האחרונים.

ב-ynet מדווחים על אירועים נוספים: ברחוב זמנהוף בתל אביב הושלכו ביצים לעבר מוחים וברמת גן הותקף מפגין שעמד עם דגל שחור בידי עובר אורח.

21:56 עריכה

זה נראה כאילו רם בן ברק אומר לבנט שהוא פחדן כדי שהוא יגיד ״מה פתאום!״ ויצביע עם המשותפת.

21:35 עריכה

אורנה בארביבאי: החמקנים מזכירים את הצוללות.

21:28 עריכה

השר אמיר אוחנה בראיון: אין מפכ״ל בגלל אבי ניסנקורן וכחול לבן, כשיבחר מפכ״ל זה יהיה ניצב או ניצב בדימוס, יש אכיפה נחושה ושוויונית כלפי כל המגזרים והאוכלוסיות.

לגבי ועדת חקירה לצוללות אמר: "אני מוכן לוועדת חקירה מכל סוג שהוא בפרשת הצוללות ובלבד שזה יקרה במקביל בועדת חקירה במקביל לתביעה הכללית במדינת ישראל, גם על התובע הכללי ופרקליט המדינה לשעבר".

21:10 עריכה

גנץ חוזר על דבריו מאמש: מערכת הבטחון לא ידעה על עסקת החמקנים. 

20:59 עריכה

נתניהו קיים מסיבת עיתונאים:

על האשמות גנץ שידע על עסקת חמקנים והסתיר ממערכת הבטחון אמר נתניהו:
"כל האמירה הזו היא חסרת בסיס, זה לא מבוסס על אמת, לא הייתה הסכמה כזו, לא הייתה התניה בהסכמה כזו, היא ניתנה רק אתמול רק אחרי בחינת הדברים על ידי גורמי המקצוע".

20:50 עריכה

הליכוד על דברי ימינה: “אנו מצרים ונדהמים מהכינוי של בנט ‘טריפה’ לראש הממשלה, אחרי שתמך בלפיד לראשות הממשלה. מציעים לבנט וסמוטריץ׳ ולכל האופוזיציה לא להתמקד בפילוג ובעשיית הון פוליטי על גב המחלה אלא באחדות העם ולברך על ההישג ההיסטורי שראש הממשלה נתניהו מוביל”.

20:38 עריכה

יועז הנדל מאושר מזה שחנוך דאום תומך במפלגה שלו:

20:23 עריכה

ליברמן: תכנית החומש היא שוחד.

20:22 עריכה

גילה גמליאל משדרת ״עסקים כרגיל״. אולי זה באמת כך:

20:06 עריכה

הנשיא ראובן ריבלין בהספד ליהודה בארקן:

20:05 עריכה

השרים וחברי הכנסת מברכים את ישראל על ההסכם עם סודאן:

צחי הנגבי ספר משום מה 4 מדינות: 

איילת שקד להוטה למימוש ההסכם בגירוש מסתננים ואפילו מתייגת את טראמפ:

20:01 עריכה

חדשות 12 מדווחים כי גורמים ישראלים סבורים שהמדינה הבאה שתגיע לנורמליזציה עם ישראל היא עומאן.

19:54 עריכה

יואב גלנט: נעשה מה שיגידו במשרד הבריאות ויאשרו באוצר.

19:48 עריכה

ראש הממשלה בהספד ליהודה בארקן: 

19:35 עריכה

משה יעלון בפגוש את העיתונות: ״את נתניהו היה צריך להחליף מזמן. מחדל הקורונה הוא נוראי. אנחנו מעל 2,300 מתים. מדינות אי כמונו עם מתים ספרים וזה הכל של נתניהו. וצריך להחליף אותו כמה שיותר מהר.

על היוזמה למנותו לראש ממשלה זמני בתמיכת המשותפת אמר יעלון: ״אני חייל של המדינה. מדי יום שני אנחנו מעלים הצעה לממשלת חירום. לצערי אך אחד לא רוצה. קראתי לגנץ להתייצב איתנו. אנחנו 48 הם 16 אבל אני לא יודע אם בנט איתנו״.

במקביל העלה בוגי ציוץ על סיפור החמקנים:

19:17 עריכה

איילת שקד לא כל כך אוהבת את אופציית יעלון:

שעה קלה מאוחר יותר יצאה הודעה מימינה. לשונה:

"לא נהיה שותפים לפוטש בתמיכת היבה יזבק או לתרגילים פוליטיים אפלים. לא מחליפים טריפה בנבלה. יש ללכת לבחירות ולהחליף את ממשלה נתניהו-גנץ הכושלת בממשלה חדשה, רחבה ונמרצת בראשות נפתלי בנט שתטפל בקורונה, בכלכלה ובאיחוי השסעים בעם".

19:15 עריכה

אעידה תומא-סלימאן עם תמיכה בעופר כסיף:

19:02 עריכה

השר יזהר שי על האפשרות שמשה יעלון יהיה ראש הממשלה לתקופה קצרה בתמיכה של 61 חברי כנסת: ״אופציה מעניינת, הוא יכול לחבר הרבה אנשים ואם אני שומע נכון את ההד, אני שומע תמיכה הולכת ומתגברת״.

18:58 עריכה

מפלגת בל"ד מגנה בחריפות את נרמול היחסים בין ישראל לסודאן, ואומרת כי מדובר באות קלון על מצחו של המשטר הסודאני, דקירה בגבו של העם הפלסטיני ומתנה שניתנה לישראל בלי שום תמורה.

18:47 עריכה

השרים וחברי הכנסת סופדים ליהודה בארקן

18:45 עריכה

הפגנות נגד נתניהו ברחבי הארץ

יטבתה:

הוד השרון:

אפיקים: 

18:38 עריכה

טיבי משתף סרטון של בתו של האציר המנהלי מאהר אלח׳ארס.

18:21 עריכה

השר אלי כהן בחדשות: 12 ״ההסכם עם סודן הוא הסכם היסטורי. סודאן מדינה גכדולה באפריקה, במיקום אסטרטגי ששימשה בסיס לחמאס – זו מכה לחמאס ומכה לאיראן״.

שר המודיעין הוסיף כי הוא מעריך שבהמשך ישראל תעשה עם הסכמים עם ערב הסעודית, ניג׳ר ומרוקו ושהדבר יקרה רק אחרי הבחירות האמריקאיות.

18:11 עריכה

ח״כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הודיע כי הוא מתחיל לשבות רעב יחס עם האסיר הפלסטיני מאהר אל-אח'רס השובת כבר כמעט שלושה חודשים. כסיף הצהיר כי יסרב להתפנות מבית החולים קפלן ברחובות עד שיתנו למשפחתו של אל-ח׳ארס לבקרו.

17:48 עריכה

ממונה הקורונה רוני גמזו הגיע היום לאום אל פאחם נוכח הפיכתה ל-״מהבהבת״.

גמזו אישר כי מג'דל שמס תיכנס לסגר בקרוב וקרא לראשי הרשויות ולתושבים: "לכו להיבדק, רק כך נוכל לשלוט במצב".

גמזו דיבר על הדילמות לקראת הקלות נוספות:

"את רוצה מסחר, ההוא רוצה קצת חתונה במקום פתוח, ההוא רוצה בית ספר – אי אפשר לפתוח בית ספר עם 12% חיוביים, למה? כי הילדים יגיעו לבית הספר חיוביים ושם בתוך הכיתות 30 ילדים בכיתה״. לאחר שתיקנו אותו שיש 40 תלמידים בכיתה אמר גמזו: "עאלק לא רוצים לי קפסולות בא-ב' – 40 תלמידים, חורף, הכול סגור, תנור".

17:34 עריכה

הפגנה ברחובות לשחרור עציר מנהלי השובת רעב:

17:33 עריכה

העיתונאי בן כספית מעלה לפעמים סרטונים של פעיל ליכוד אלים שטוען שהוא קשור לשר אוחנה. הערב כספית מעלה סרטון עם הקדשה של השר לאותו פעיל.

פגישה של השניים:

17:27 עריכה

ח״כ אלי אבידר מספר על כך שלא הופתע ממה שקרה השבוע בכנסת כי זה העקרון המנחה של הממשלה הזו – הכוחניות. מעניין אם הוא יופתע כשהוא יראה כוחניות מיו״ר המפלגה שלו.

17:21 עריכה

ח״כ מנסור עבאס הודיע בפייסבוק שסיכם עם נתניהו על תכנית החומש למגזר הערבי. במפלגה שלו טוענים שמדובר בנושא שעובדים עליו כבר כמה חודשים עם המשרד לשיוויון חברתי בראשות מירב כהן והדבר לא קשור לשום סיכום חדש עם נתניהו.

גרסתה של תמר זנדברג לאירועים: 

ע׳דיר כמאל מריח מיש עתיד תוקפת: 

עוד 31 עדכונים

האם החרדים הפכו לאיום?

עד הקורונה – כל טיעון שהכיל את החרדים ב-ה' הידיעה, הכיל בתוכו הכללה. הרי חרדים יש גם באמריקה, ולפי הסיפורים הדשא של השכן תמיד ירוק יותר. שנים אכלנו את הסיפורים על החרדים הנורמליים של אמריקה. פה ושם אמנם הבליחו אלינו סיפורי קיצון, אבל תמיד ידענו לאפסן אותם במגירת 'אלו קיצוניים שלא מייצגים' – עד שהגיעה הקורונה.

שנים אכלנו את הסיפורים על החרדים הנורמליים של אמריקה. פה ושם אמנם הבליחו אלינו סיפורי קיצון, אבל תמיד ידענו לאפסן אותם במגירת 'אלו קיצוניים שלא מייצגים' – עד שהגיעה הקורונה

כמו במסך מפוצל הופיעו התמונות מכאן ומשם של הפגנות החרדים נגד הגבלות הקורונה. מצד אחד ההפגנות נגד המושל שהטיל את ההגבלות בניו יורק, ומצד שני (ובעצם מאותו צד) מרצדות על המסך התמונות ממאה שערים. התחלנו להבין ש"סדנא דארעא חד הוא" – החרדים של פה והחרדים של שם חולמים את אותו חלום –  אוטונומיה חרדית שחולבת את כספי הפריץ, הן הישראלי והן האמריקאי.

במקרה של ישראל יש צינורות טובים יותר לחליבה. בארה"ב זה מסובך טיפה יותר אבל מה שמשותף לחרדים של ישראל ולחרדים של אמריקה היא האמירה הברורה שהפריץ לא יקבע לנו! בתי חולים הוא יספק לנו, לתשתיות כבישים הוא ידאג גם ידאג, עד הגרוש האחרון, אבל להתערב לנו, ולמנוע מאיתנו לעשות מסיבות הדבקה של קורונה, חלילה וחס.

ניסח את תמצית ההשקפה החרדית הזו היטב החרדי שהתראיין לדיילי מייל: "לנו בבורו פארק יש חוקים משלנו". החלף את המילה בורו פארק בכל עיר חרדית אחרת על הגלובוס והרי לך מיצוי מובהק של ההשקפה החרדית.

בספר "שמות" פרעה יוצא למסע יחסי ציבור במטרה להכשיר את השעבוד המצרי בבני ישראל. המסר שליווה את הקמפיין היה: ברגע האמת בני ישראל ישתפו פעולה עם אויבי מצרים. הקמפיין של פרעה מסתבר עבד יופי. תושבי מצרים החלו לשעבד את בני ישראל, שלפי התיאור המקראי נדמה שאפילו הפנימו את המקום שייועד להם בחברה כעבדים של מצרים.

כמו במסך מפוצל הופיעו התמונות של הפגנות החרדים נגד הגבלות הקורונה מניו יורק וממאה שערים. התחלנו להבין שהחרדים של פה ושל שם חולמים חלום זהה – אוטונומיה חרדית שחולבת את כספי הפריץ

במצרים, מתברר, היו קונים אפילו לקמפיין שבמקרא מתפרש כעלילת שווא. אולם בישראל של 2020, עד משבר הקורונה, האזהרות מפני האוטונומיה החרדית שחיה על חשבון משלם המיסים, נפלו בדרך כלל על אוזניים ערלות. שיחות רבות  על חרדים והסיכון שהם מהווים להמשך קיומה של מדינת ישראל, כמדינה מודרנית, הסתיימו בטיעונים שחוקים כגון: "אתה לא יודע אבל החרדים משתנים", "הם כן יוצאים לעבוד",  ועוד כל מיני קלישאות פרי כותרות של עורכים וכתבים עצלים, שכישוריהם מסתכמים בהפיכת הודעות יח"צ לכתבה עיתונאית.

רק עכשיו, עם התפרצות הגל השני והכרזת העצמאות החרדית במלוא עוזה, מגלה החברה החילונית לפתע שמתחת לאף שלהם גדלה חברה שאין לה כל כוונה להשתלב בישראליות. חברה שעושה שבת לעצמה, וסולם הערכים היחיד שלה הוא הסולם שלה – ושכל האחרים יטפסו על הקירות.

בהתחלה עשו את ההפרות בהיחבא, פתחו את תלמודי התורה והישיבות בשושו, אבל כמו ילד שמגלה שהבכי שלו עובד על ההורים ומגביר את הקצב, החרדים שהצליחו במעשיהם בסתר, עברו עד מהרה לשלב האיומים הגלויים: "אם לא תתנו לפתוח את תלמודי התורה והישיבות, נפתח במרד".

לשיא הגיעו הדברים באיומים שהשמיע שר בממשלת ישראל, השר אריה דרעי. דרעי שמכיר את הקליינט שלו שאצלו 'סוחט מי שסוחט אחרון', איים על נתניהו: "אם לא תתנו לפתוח את הישיבות ותלמודי התורה, יפרוץ פה מרד".  שר בישראל מאיים במרד על מדינת ישראל, לא פחות.

הדברים הגיעו לשיא עם הקריאה של הרב קנייבסקי לפתוח את תלמודי התורה לבנים במגזר החרדי, קריאה שהתפרשה כמרד ראשון של כלל החברה החרדית בחברה הישראלית. 

הסוף כבר כתוב מראש, והיה כתוב כבר במערכה הראשונה – נתניהו ייכנע, ייתן לחרדים את מבוקשם ועל הדרך יזרוק עצם לחברה החילונית. אפשרות שניה היא שפשוט יחליט על פתיחה מהירה של כלל מערכת החינוך, רק כדי שלא יירשם כמי שנסחט על ידי החרדים. תוך תקופה קצרה יתחיל הדיון על הערים האדומות החרדיות, תחזור ההצעה לסגר דפרנציאלי או כמו שהיא נקראת "תכנית הרמזור", שוב יחזור הניגון של 'אפליית חרדים' ובשם אי האפליה, תיסגר שוב כל המדינה לחודש. וחוזר חלילה עד שימצא חיסון.

בשבועות האחרונים נדמה כי, לאט-לאט, החילונים והדתיים הלאומים במדינת ישראל מתחילים להתעורר משנת החורף הארוכה שלהם (שנמשכה שנים ארוכות). מחנה הימין, שכרת ברית עם החרדים, מתחיל בחלקו הגדול להבין את יחסי העלות-תועלת. המגזר הדתי-לאומי, שומר החוק, רואה בעיניו איך החרדים עושים שימוש בדת ככלי למאבק בממלכה. הבור מתגלה במלוא תפארתו, או כיעורו, תלוי בעיני המתבונן.

רק עכשיו, עם התפרצות הגל השני והכרזת העצמאות החרדית במלוא עוזה, מגלה החברה החילונית לפתע שמתחת לאף שלהם גדלה חברה שאין לה כל כוונה להשתלב בישראליות

החילונים ושותפיהם למדינה מתבוננים, כלא מאמינים, בחברה הגדולה שצמחה להם פה מתחת לאף. מביטים בדאגה במדינה בתוך מדינה שיצרו לעצמם החרדים. רואים את הנציגים החרדים שמגבים את ההפרות ואת קריאת המרד, וחלקם שואלים את עצמם: האם לנער הזה התפללנו?  

האם החילונים באמת התעוררו? האם הדתיים-הלאומים יזנחו את הבלוק לטובת ברית אחים מחודשת של דתיים-לאומים ומפלגות מרכז בנוסח "יש עתיד"? ימים יגידו. דברי ימי מדינת ישראל מלמדים, כי העיסוק בבעיה החרדית הוא כמו הקורונה. בא גל, ודועך גל, ובא גל חדש וחוזר חלילה, אולם הפעם, נדמה, שהשבר הנוכחי מסמל רעידת אדמה של ממש ביחסי החרדים והמגזר הכללי בישראל. רעידת אדמה שאת הדיה אנחנו אולי לראות כבר בבחירות הקרובות. עד אז דרעי ימשיך לאיים וביבי ימשיך להתקפל. אז מה נאחל לכם? סגר שלישי (בחנוכה?) שמח!

מני פלד (שם בדוי) הוא חרדי אנוס, החי בין העולמות של ירושלים החרדית לתל אביב החילונית, הוא חרדי מבחוץ וחילוני מבפנים. הוא נשוי + 6 ילדים, ומביט בעין מפוכחת ודואגת על יחסי חרדים חילונים בחלקת האלוהים הקטנה שלנו. (צילום: Anastasia Moscaliuc - iStock)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נכון לכולם זכות הביטוי שעד עתה חופשית ( לך תדע מה צפון בעתיד) אך על דבר אחד ברור לחלוטין אין שום ספק שכותב הפוסט הזה אינו אלא שוטה!!! אדם ללא טיפת חכמה וטיפת מידע אנושי כזה או אחר אתה י... המשך קריאה

נכון לכולם זכות הביטוי שעד עתה חופשית ( לך תדע מה צפון בעתיד)
אך על דבר אחד ברור לחלוטין אין שום ספק שכותב הפוסט הזה אינו אלא שוטה!!! אדם ללא טיפת חכמה וטיפת מידע אנושי כזה או אחר
אתה יודע( לבעל הפוסט הזה בלבד ) יש מקום קטן וחשוך לליצנים כמותך שנקרא חדר הפרנואידים
ישנו קו אחד בלבד שמקשר בין מציאות לעובדות בשטח
ולעומתו ישנו קו מזוגזג שמערער את הביטחון בין דימיון להזייה
חבוב כותב הפוסט — קח מתמצית דברים אלו לליבך כי הנני בטוח שלא תוכל להכיל שם הכל אך תמצית דברים אמורים תעשה את העבודה יפה!!!!
ו… כן — עוד דבר אחד חשוב מאוד!!!! חרדי אינו!!!!! ולא היה אף פעם סוג של דת!!!!! ישנם דתות שונות אך דת אחת נקראת בישראל והינה יהדות!!!! תלמד זו ילד !!!! יהודים!!!!
המילה חרדי מייצגת אדם באשר הוא בקיא בתורת האל ובאשר הוא ירא שמים מופלג ובאשר הוא איש!!! צדיק!!! וענו!!!!!
בודדים הם האנשים הראויים לתואר מופלא זה!!!
רבים בעלי התחפושת שחטפו תואר זה באין צדק!!!
לכן בסוף בדבריי אדגיש נגד היהדות אין לצאת בכפירה — אחת עונשו של כופר זה!
ולהכליל תואר מופלג כזה ללא ידעה על המושג — הינה טעות ממדרגה ראשונה

והנה שוב הכללת.. אני חרדי (לא אנוס), אב ל3 חמודים שהגדול בכיתה א' בתלמוד תורה ליטאי (תחת הנהגתו של הרב קנייבסקי) .. ו-לא הבן שלי לא לומד בהחבא או במסתור, הוא פשוט יושב בבית (אני ואשתי ב... המשך קריאה

והנה שוב הכללת..
אני חרדי (לא אנוס), אב ל3 חמודים שהגדול בכיתה א' בתלמוד תורה ליטאי (תחת הנהגתו של הרב קנייבסקי) .. ו-לא הבן שלי לא לומד בהחבא או במסתור, הוא פשוט יושב בבית (אני ואשתי ברוטציה נשארים איתו בבית) ומנסה להתרכז וללמוד קריאה מחוברת שמחזיק ביד ובטלפון הוא מקשיב לרב'ה שמכוון אותו מרחוק.
ולא קל לי, ולו ולרב'ה שלו…
ואתה אנוס לומר שבגללי יעשו סגר…
אתה מסכן שכך אתה חי ומסכן שכך אתה חושב. רחמנות.

עוד 830 מילים ו-2 תגובות

הקורונה אשמה בהכל, הקורונה לא אשמה בכלום

גזענות, כיבוש, רצח נשים, בועה כלכלית שהתפוצצה לנו בפרצוץ, ושלטון מושחת מהיסוד ● שנת 2020 מתקרבת לקיצה, כאשר ישראל נמצאת איפשהו בין התפוררות לקריסת מערכות ● מגפת הקורונה לא יצרה את הבעיות הללו, אבל היא הביאה אותן לנקודת רתיחה, ופתחה את כל הפצעים - אישיים ולאומיים ● הגיע הזמן להתמודד עם גורמי היסוד המתחזקים את המצב הנוכחי ● דעה

עוד 1,198 מילים

טור מיוחד מה למדתי על איחוד האמירויות כאשת הרב הראשי שם

מישל וולדמן סרנה היא רעייתו של הרב הראשי באמירויות, יהודה סרנה ● בטור אישי היא כותבת בפתיחות על החיים במדינה שפותחת כעת את שעריה בפני ישראלים, על חברתה האמירתית שאוהבת את "שטיסל" ואת עומר אדם, על היחסים הקרובים שפיתחה משפחתה עם האימאם המקומי, ועל היחס לנשים בדובאי ● ויש לה גם מסר לישראל: בקרוב האמירתיים יגיעו לכאן, אנא אל תשפילו אותם בנמל התעופה

עוד 1,605 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

ראיון מבצע טרובדור

העיתונאי הקנדי מייקל פוזנר (73) לקח על עצמו פרויקט שאפתני במיוחד: לשוחח עם כל מי שהכיר את לאונרד כהן, ולפרסם ביוגרפיה בת שלושה כרכים של הכותב והזמר הנערץ ● בוב דילן סירב לשתף איתו פעולה, וכך גם רבים מבני משפחתו של כהן, אך הוא הצליח להגיע למאות ממכריו, בהם אמנים ישראלים רבים שפגשו אותו בעת ביקוריו בארץ ● כעת פוזנר מפרסם את הכרך הראשון, וחוזר לפגישתו היחידה עם כהן - שבה הביוגרף המעריץ לא העז להוציא מילה

עוד 1,802 מילים

הקורונה מחדדת את הפערים התרבותיים בין הציבור החילוני לחרדי

הציבור החרדי והתנהלותו בתקופת הקורונה מעורר ברשתות תגובות אמוציונליות כלפיהם. הגדיל לעשות רוגל אלפר ב״הארץ״ שכתב:

״האמת בדבר אמונתם האמיתית תיחשף רק אם יופחדו עד מוות, וייאסר עליהם לקבל טיפול רפואי כל עוד יתמידו במריים. שיחיו עם התורה. שילכו עד הסוף עם אמונתם ויישמרו לנפשותיהם עמה״.

דבריו אלו ממחישים לי באיזה ניתוק תרבותי חיים פה האזרחים במדינה – הניתוק בין מאמיני ביבי למתנגדיו, כמו גם הניתוק של כמעט כלל האזרחים מן החרדים. דבריו הבוטים של מר אלפר, החושב שאם יפחידו את החרדים עד מוות הם יזנחו את אמונתם, הקפיצו אותי ממקומי, בתקווה ללמד את מר אלפר קצת תרבות יהודית, וליתר דיוק, תפיסת האמונה בשואה.

דבריו אלו ממחישים לי באיזה ניתוק תרבותי חיים פה האזרחים במדינה – הניתוק בין מאמיני ביבי למתנגדיו, כמו גם הניתוק של כמעט כלל האזרחים מן החרדים

כילד קראתי ושמעתי עשרות סיפורים על אותם צדיקים שנתנו את פירור לחם האחרון שלהם כדי לקיים מצוות תקיעת שופר במחנות ההשמדה, הניחו תפילין במסירות נפש, נטלו ידים לפני שהוצאו להורג, והלכו למות מתוך אמונה יוקדת, שאלוהים עמם גם בשואה.

כשששמעתי את השאלה 'איפה היה אלוהים בשואה?' ידעתי שהוא היה בשואה! זו היתה הגבורה עליה גדל כל ילד וילד במוסד החרדי: הגבורה לקרוא בהגדה של פסח, ליטול ידיים וכד׳ רגע לפני תאי הגזים, לכתוב דברי תורה על פיסות סיגריות בכתב צפוף ולהחביאם במסירות נפש, ועוד עשרות סיפורים הרואיים של קיום מצוות, כל זאת מתוך אמונה יוקדת שאלוהים עמם. אז כן, מר אלפר, הם הופחדו למוות, פשוטו כמשמעו, וקיימו את מצוותם בגבורה.

מצד שני, אני מבין את התפיסה של מר אלפר, שבא מהעולם הישראלי, הצברי, מהאתוס שקידש את יום השואה ״והגבורה״. לא הגבורה עליה דברתי קודם, אלא הגבורה של לוחמי גטו ורשה וכל לוחמי המחתרות.

בעשורים הראשונים לקום המדינה קידשו את הגבורה של לוחמי המחתרות, אלו שלא הלכו כצאן לטבח – ואילו לשארית הפליטה התייחסו באופן מתנשא, מזלזל ואטום ואף כינוי אותם בשם גנאי ״סבון״ (תום שגב, המליון השביעי, עמ' 163 – 168, ומחקר על עיצוב זכרונות השואה של ניצולים בהשפעת מפגשם עם הארץ)
כן. יש גבורה ״פיזית/כוח״ ויש גבורה ״רוחנית/אמונית״. שתי תרבויות. שתי תפיסות לגבורה.

כשששמעתי 'איפה היה אלוהים בשואה?' ידעתי שהיה בשואה! זו הגבורה עליה גדל כל ילד במוסד החרדי: לקרוא בהגדת פסח, ליטול ידיים רגע לפני תאי הגזים, לכתוב בצפיפות דברי תורה על פיסות ולהחביאם במסירות נפש

והיום נראה כאילו שתי הגישות האלו בהתנגשות. בין להיות בסגר לבין לימוד התורה, בין ציות לממשלה לבין ציות לאמונה, ופה חברים יקרים, אין שום סיכוי לנצח את רוח האמונה. שום סיכוי. לתפיסת החרדים ודי בצדק, 2000 שנים הם לומדים תורה ושרדו הכל, אז ישרדו גם את מדינת ישראל. אפילו ר׳ יוחנן אמר: "תנו לי את יבנה וחכמיה", וויתר בפועל על בית המקדש לשם לימוד התורה. כך שהדרך שמציע מר אלפר כל-כך מנותקת כאמור. כי הבחירה ברורה.

אז איך מגשרים על פער כזה?

כולנו רוצים לחיות. "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד", החיים הם ערך עליון. כשאנו מקיזים את דם הברית בגיל 8 ימים, מאותו רגע אנו מצווים על החיים. את הדם/הגשמי כבר הקרבנו, כמו שנאמר ״בדמייך חיי״. כמו גם הקביעה שפיקוח נפש דוחה תורה, והציווי של כל ישראל ערבים זה לזה, ציווי שהחרדים ממחישים בקהילתם בצורה מעוררת השתאות תמיד, ובתקופת הקורונה ביתר שאת.

וכן, החרדים בישיבות רבות הלכו באופן מושכל על הדבקה המונית של אלפי צעירים, בהנחה שתהיה חסינות עדר, ונראה שהם הצליחו בכך. אז אולי במקום לאיים – בואו נחפש את המחבר בינינו. נכיר את אמונתו של החרדי שאינה חיה בסתירה כלל עם המציאות, כי אפשר ללמוד תורה גם בימי קורונה ואפשר אף להתפלל ביחיד, במצבים מסויימים. הפתרון צריך לבוא מתוך שיח והכרה בתפיסת ״גבורה״ אחרת. אנחנו עם שורד, נשרוד גם את זה. והקרע? איך מאחים? יהודים אנחנו, אחים.

שתי הגישות בהתנגשות. בין להיות בסגר לבין לימוד התורה, בין ציות לממשלה לציות לאמונה, ואין סיכוי לנצח את רוח האמונה. לתפיסת החרדים, 2000 שנה למדו תורה ושרדו הכל, אז ישרדו גם את מדינת ישראל

ולסיום, תוך כדי כתיבה חלפה במוחי מחשבה טורדנית: האם יכול להיות שביבי מרוצה מהעליהום הכללי על החרדים? הרי כך הוא מרוויח שתי ציפורים במכה – מצד אחד מסכם עם החרדים על עצימת עינים והם מרוצים, אך מצד שני – מצביעיו לא מטומטמים. הם שומעים את הקולות מהשטח, את אחיהם המפגינים שרבים מהם מצביעי ימין, הם רואים את המשפט עומד בפתח והמצב הכלכלי שלהם לא טוב, את מי יאשימו? את משיחם? צריך לתת להם גם להוציא זעם. הנה פתרון, ישחקו הנערים לפנינו. הלוואי ואני טועה.

יהודי, בוגר החינוך החרדי ליטאי / חסידי, תלמיד חכם בהווה, עורך דין ויועץ לחיים, חופר עמוק, תשוקה לחיים, מוזיקה, אוכל טעים, לאלוהים ולמורכבות האנושית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 688 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השמועות על שיתוף פעולה בין פת"ח לחמאס היו מוקדמות מדי ● רף האלימות בירדן עולה, והממלכה כולה נחרדה מחטיפה מזוויעה של נער בן 16 ● המרדף אחר הגז הטבעי מחסל בריתות ישנות ומוליד חדשות ● ומדינות האזור מציינות שנה להסכם שקבע את גורל הכורדים - מעל לראשם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 606 מילים

טיול לשבת על פסגת הר הצופים

בהר הצופים בירושלים מתגלים סיפורי טרגדיה, תעוזה ופילנתרופיה ● על ההר המפורסם התרחשו מקרי טבח, פעולות צבאיות סודיות ופעולות הצלה, וכיום הוא מכיל אנדרטאות לזכר חלק מהמדענים, האמנים והפילנתרופים פורצי הדרך בארץ ● אביבה ושמואל מטיילים בבירה

עוד 1,023 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 11 ימים לבחירות

זה הקורונה, טמבל

ארה"ב נכנסת לגל שלישי של התפרצות הקורונה, ומספרי הנדבקים והמתים שם ממשיכים לעלות ● כל זה לא מפריע לטראמפ להמשיך להתכחש לחומרת המצב ולהצהיר הבוקר בעימות מול ביידן: "אני לוקח אחריות מלאה אבל אני לא אשם" ● במקביל, החדשות מתפרצות בקצב מסחרר - מסקנדלים צהובים ועד פשעים נגד האנושות - וההצבעה המוקדמת גבוהה מבעבר ● ויש גם תשובה לחיים לוינסון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מספר טענות שלכם מופרכות. למשל הקביעה שלכם שנתניהו "אומר בגאון שישראל היא מדינה של יהודים ולא של אחרים", בשעה שהעמדה שלו היא העמדה הציונית הבסיסית שישראל היא מדינת העם היהודי ושל מיעוטיה... המשך קריאה

מספר טענות שלכם מופרכות. למשל הקביעה שלכם שנתניהו "אומר בגאון שישראל היא מדינה של יהודים ולא של אחרים", בשעה שהעמדה שלו היא העמדה הציונית הבסיסית שישראל היא מדינת העם היהודי ושל מיעוטיה. אבל היא קודם כל מדינת הלאום היהודי. זה לא יכול להשתוות לעמדות הרפובליקנים והדמוקרטים באמריקה לגבי אמריקה, שכן אין הגדרה פיקס מהו העם האמריקאי, שכן הרכבו משנה מעשור לעשור ע"פ היקפי ומגוון המהגרים אליו. בשונה מהעם היהודי, באמריקה המדינה יצרה את העם האמריקאי. מאז שנות השישים הפוליטיקלי קורקט אימץ גם את השחורים לאותו עם שהולך ומתגבר. הגיבוש לא על בסיס עבר משותף אלא רק על בסיס הווה ועתיד משותפים.

לכן נתניהו ורוב הציבור היהודי בישראל "בלתי ניתנים לשינוי" בשל המוצא המאחד שלהם.

אמריקה היא רפובליקה דמוקרטית לפי הגדרת מייסדיה והוגיה.

עוד 1,820 מילים ו-1 תגובות

דיווח של נפתלי מוסטר, על חתונת ענק חרדית המתוכננת להתקיים בניו יורק בשיא המגפה, עורר שם סערה ● האירוע בוטל, אך מעמדו של נפתלי בקהילה נפגע והושמעו איומים על חייו ● בטור אישי הוא משחזר את החוויה שעבר ● "כינו אותי נאצי, חבר ביודנראט ומלשן" ● "אחד המגיבים באתר חרדי כתב שצריך לחסל אותי" ● "אבל הכוח שהניע אותי לדווח על התנהגות כה חסרת אחריות חזק יותר"

עוד 796 מילים

גנץ: ״נתניהו ידע על המו"מ בין ארה"ב לאמירויות על החמקנים והסתיר זאת ממערכת הביטחון״

ערב דרמטי ביחסים עם העולם הערבי ובתוך הממשלה ● טראמפ הכריז על נורמליזציה של סודן וישראל ● במקביל: גנץ ורה״מ הוציאו הודעה משותפת המאשרת מכירת חמקנים לאמירויות ● לאחר מכן: גנץ בהודעה לפיה נתניהו הסתיר את המו״מ על החמקנים ממערכת הבטחון ● אורלי לוי-אבקסיס: ״התקשורת השחירה אותי״ ● דיל שנרקם עשוי להפוך את יעלון לראש ממשלה

עוד 38 עדכונים

לפרקליטות המדינה דרוש: משפטן בעל עמוד שדרה יציב

החשיפות האחרונות על מערכת היחסים בין מנדלבליט לשי ניצן מלמדות על מורכבות תפקיד פרקליט המדינה - כראש משרד עורכי הדין הגדול בישראל מחד, וכמספר שתיים של היועמ"ש מאידך ● בימים האחרונים פירסמה ועדת האיתור לתפקיד פרקליט המדינה קול קורא להגשת מועמדויות לתפקיד ● אפשר רק לקוות כי מי שייבחר יפגין יותר מיכולת ניהולית וידע משפטי ● פרשנות

עוד 824 מילים ו-1 תגובות

דעה המדינה מפרה את החוזה עם האזרחים

מנתניהו ושריו כבר אין לנו ציפיות, אבל גם הדרג המקצועי - אנשי הרפואה והמשפטנים שמנסחים את תקנות ואת מגבלות הקורונה - עושה טעויות רבות, שישראלים רבים משלמים עליהן מחיר כבד ● טעויות שגורמות לכך שהישראלי הסביר, שמשהו מהותי וחיוני בחייו נגזל ממנו באופן שרירותי, מאבד את שאריות האמון שלו במערכת ● להלן שלוש דוגמאות מתחומי בריאות הגוף והנפש

עוד 873 מילים

רווחה "לא מבקשים הלוואות, רק את הכסף שלנו"

עם תחילת משבר הקורונה, ביטל בג"ץ את חוק הפיקדון, והורה להשיב למבקשי המקלט מאפריקה את הכספים שהופרשו ממשכורותיהם, כדי שלא יידרדרו לעוני מחפיר ● אך לדבריהם, הם מתקשים לראות את הכסף ● "הבנקים אמורים לאפשר לאנשים גישה לכסף שמגיע להם, אלא שבפועל זה פשוט לא קורה" ● "אם מתנדבת צריכה להגיע 3 פעמים לסניף כדי שזה יקרה, מה הסיכוי של מבקש מקלט להצליח בכך לבדו?"

עוד 1,516 מילים ו-1 תגובות

אבנר נתניהו שכר דירה ב"מחיר למשתכן" בהרצליה

פרסום ראשון בנו הצעיר של ראש הממשלה שכר דירת 3 חדרים בפרויקט "מחיר למשתכן" בשכונת גליל ים החדשה בהרצליה ● המדובר בדירה המושכרת לטווח ארוך בשוק החופשי תמורת הטבות ליזם ● מבדיקת זמן ישראל עולה כי אבנר לא קיבל הנחה בעסקה ● גורם המעורה בפרטים: "הדירות מבוקשות, צריך מזל לקבל אחת" ● האבטחה במקום צפויה להתהדק

אבנר נתניהו, בנו הצעיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עומד לעבור לדירה שכורה בפרויקט מגורים של "מחיר למשתכן" בשכונת גליל ים החדשה בהרצליה. כך נודע לזמן ישראל.

אבנר נתניהו מתגורר כיום בשכירות ברחוב עזה בירושלים, סמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה, והוא צפוי לעבור בחודשיים הקרובים לדירתו החדשה.

חברת הבנייה רמי שבירו, שנמצאת בבעלות היזם רמי שבירו, הקימה בשכונה – הסמוכה לפארק גליל ים – שישה בניינים בשלושה מתחמי מגורים של "מחיר למשתכן". הדירה שאבנר אמור לעבור אליה נמצאת במתחם הראשון, שבנייתו הסתיימה לאחרונה.

הדירה אינה דירת "מחיר למשתכן" ואינה נמכרת או מושכרת במחיר מפוקח, כך שנתניהו אינו זקוק לעמוד בקריטריונים או לזכות בהגרלה כדי לשכור אותה.

מודעת פרסומת להשכרת דירות בפרויקט מגורים בגליל ים
מודעת פרסומת להשכרת דירות בפרויקט מגורים בגליל ים

פרויקטים של "מחיר למשתכן" כוללים גם דירות שאינן נמכרות בהנחה לזכאים, אלא מוצעות למכירה או להשכרה לציבור הרחב בשוק החופשי, והדירה שהושכרה לנתניהו היא אחת מהדירות הללו.

עם זאת, מדובר בדירה להשכרה ארוכת-טווח, אשר היזם משכיר למשך חמש שנים ומקבל בתמורה הטבות מס במסגרת סעיף 53 של החוק לעידוד השקעות הון, המוענקות ליזמים המשכירים דירות לטווח ארוך.

מדובר בדירות שמושכרות ישירות ללקוחות, ללא תיווך. גורם המעורה בפרטים ציין כי יש ביקוש גבוה לדירות להשכרה לטווח ארוך בשכונת גליל ים החדשה, וכי "צריך מזל כדי לקבל דירה כזאת". עם זאת, אותו גורם ציין כי אבנר לא זכה, ככל הידוע, להעדפה כלשהי על פני שוכרים אחרים בתור להשכרת הדירה.

נתניהו בן ה-26 ובת זוגו נוי בר שכרו יחדיו דירת שלושה חדרים (ולא חמישה חדרים כפי שפרסמנו במקור) . לפי הפרסומים של הפרויקט, דירות שלושה חדרים מוצעות שם בדמי שכירות של בין 4,000 ל-6,000 שקל בחודש.  מדובר במחיר יחסית נמוך, אבל לא חריג ביחס למחירי הדירות להשכרה בהרצליה.

מבדיקת זמן ישראל עולה כי אבנר נתניהו ישלם עבור המגורים דמי שכירות מלאים, ללא הנחה, כפי שהוא משלם כיום עבור הדירה שהוא שוכר בירושלים.

המדובר בדירה חדשה, מאובזרת ונוחה בגודל של 70 מ"ר. הדירות בפרויקט פונות לפארק בשטח של 213 דונם, שכולל מתקני שעשועים וספורט ושטחים ירוקים.

הדמיה של פרויקט המגורים שבנתה חברת שבירו בגליל ים הרצליה (צילום: (צילום מסך))
הדמיה של פרויקט המגורים שבנתה חברת שבירו בגליל ים הרצליה (צילום מסך)

ההערכה היא כי תוצב אבטחה כבדה של שירות הביטחון הכללי גם בבניין שבו עתיד אבנר נתניהו לשכור את הדירה, בדיוק כפי שהדירה והבניין שבהם הוא מתגורר עתה בירושלים נמצאים תחת אבטחה הדוקה של שב"כ.

כיום, עוברי אורח אינם יכולים להיכנס לבניין שברחוב עזה, והוא מוגן על ידי שער נעול. כניסתם של אורחים כרוכה בתיאום של הדיירים עם כוחות הביטחון וכן בבידוק ביטחוני, ותנועתם של הדיירים נמצאת תחת מעקב מצלמות. בבניין בירושלים שוכנת חנות שגם כניסת הלקוחות אליה מוגבלת, ונמצאת תחת פיקוח השב"כ.

מחברת רמי שבירו נמסר בתגובה: "החברה אינה מוסרת פרטים על שוכרים ודיירים בפרויקטים שלה".

עד כה לא התקבלה תגובה ממשפחת נתניהו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 399 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה