השר אוחנה: ״אם כחול לבן לא יתעשתו ויפסיקו לעסוק בפוליטיקה אנחנו נלך לבחירות״

גנץ הורה להתחיל במינוי פרקליט מדינה בניגוד להסכמים וכתב ״מי שזה לא מתאים לו, שיקבע מועד לבחירות״ ● הליכוד: ״שיחליטו אם הם נלחמים במחלה או בממשלה״ ● אסף זמיר מתפטר: ״אין לי אמון בנתניהו״ ● שמולי: אם נתניהו לא יתעשת נדאג להחליפו ● בנט: לא ניכנס בשום אופן לממשלה ● החשוד בדריסת מפגינים פרץ בבכי בהארכת המעצר ● הרב קנייבסקי נדבק בקורונה

אמיר אוחנה (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
אמיר אוחנה
07:31 עריכה

ח"כ מיקי חיימוביץ' חושפת את מה שהמפגינים בשטח יודעים מזה זמן רב: המשטרה כולאת מפגינים בתוך מתחמים צפופים ולא מאפשרת להם לצאת מהם.

"ועדת הפנים בראשותי מקיימת סדרת דיוני פיקוח ואכיפה בנושא עבודת המשטרה בהפגנות מזה תקופה", כתבה חיימוביץ' בפוסט שפרסמה הלילה בפייסבוק.

"בעקבות פניות ציבור טלפוניות רבות שקיבלתי הלילה, החלטתי לרדת אל השטח ולבדוק את המצב ולוודא שאין כליאת מפגינים", כתבה חיימוביץ', "לתדהמתי, מצאתי עשרות מפגינים שהיו במתחם מסויים בקטע כביש בין שתי שורות של שוטרים שלא נתנו להם לצאת משם".

"אמנם אחרי שדיברתי עם מפקד האירוע החסימה נפתחה והאירוע הנקודתי הזה טופל, אבל אירוע שכזה מעלה סימני שאלה מטרידים על נהלי עבודת המשטרה וכליאת מפגינים שמעונינים לצאת בתוך "מתחמים" זמן ארוך. זה מזכיר לי את העדויות על כליאת מפגינים ששמענו במקרי שימוש היתר בהפעלת המכת"זיות שפצעו אזרחים. אני אוודא באופן אישי שהתופעה הזו של כליאת אזרחים על ידי המשטרה אינה חוזרת על עצמה".

מיקי חיימוביץ', פברואר 2019 (צילום: Neuberg/Flash90)
מיקי חיימוביץ', פברואר 2019 (צילום: Neuberg/Flash90)
07:43 עריכה

בג"ץ אישר אמש דחייה של חודש, עד לתאריך 28.10.2020, כדי לאפשר לכנסת להפוך את המתווה שסוכם אתמול בין משרד האוצר, ההסתדרות ונשיאות המעסיקים, בעניין אופן התשלום בעבור ימי הבידוד של עובדים לחוק מחייב.

הסיכום החדש שהושג קובע בין היתר כי ימי הבידוד ירדו ממכסת ימי המחלה של העובד, כאשר התשלום עבור הימים יהיה, כקבוע בחוק. העובד יישא בעלות היומיים הראשונים והמדינה והמעסיקים יחלקו את העלות של יתר הימים, כך שבסופו של יום סך העלות תתחלק בין העובד, למדינה ולמעסיק.

בג"ץ דרש שתונח בפניו הצעה למימון ימי הבידוד עד ל-30 בספטמבר. על מנת להשלים את הליך חקיקת ההסכמות, הצדדים פנו לבג"ץ בבקשה להאריך את ההסדר הקיים בחודש נוסף.

ההסתדרות הלאומית וארגוני עובדים ומעסיקים עתרו לבג"צ נגד ההסדר, בטענה שהוא מכיל שורת הפרות וגריעת זכויות מהעובדים אשר נפגעים מהמהלך. כך למשל, ינוכו שני ימי שכר על חשבון העובדים והיתר ינוכה מסך ימי המחלה. "הדבר הזוי ופוגעני מכיוון שברגע האמת כאשר יבקשו לממש את ימי המחלה הניתנים כזכות בסיסית במדינה נאורה, לא תיוותר בידם האפשרות לקבל את הימים ויוותרו ללא שכר כלל", נטען בעתירה נגד ההסדר.

ישראל כץ בוועדת הכספים (צילום: צילום מסך מתוך ערוץ הכנסת)
ישראל כץ בוועדת הכספים (צילום: צילום מסך מתוך ערוץ הכנסת)
07:57 עריכה

ראש הממשלה נתניהו מינה אמש מחדש את ירדן ותיקאי ליועץ לענייני הסברה.

מינויו מחדש של ותיקאי היה מלווה בבעיות הסברה מהרגע הראשון: בהתחלה פורסמה הודעה מטעם משרד ראש הממשלה, לפיה ותיקאי אחראי על ניהול ההסברה הלאומית של משבר הקורונה. אבל כמה שעות אחר כך, הבהירו במשרד ראש הממשלה כי ותיקאי "מונה כיועץ מקצועי חיצוני לענייני הסברה ולא לאחראי ניהול ההסברה הלאומית של משבר הקורונה" וכי "אין שינוי בתחומי האחריות של המשרדים והגורמים השונים.

ותיקאי, שעוסק בתחום ייעוץ תקשורת במגזר הפרטי, יועסק על ידי משרד ראש הממשלה כיועץ חיצוני בפטור ממכרז. בעבר שימש ותיקאי כמנהל מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה במשך 11 שנים, מ-2008 תחת אהוד אולמרט ובמשך עשור עד יולי 2019 תחת נתניהו.

אתר וואלה מדווח כי "במהלך ישיבת קבינט הקורונה אתמול התרחש עימות בין שר הביטחון בני גנץ לשר הבריאות יולי אדלשטיין, בשל דרישת גנץ להעביר את האחריות להסברה לציבור בנוגע לקורונה, ממשרד הבריאות לפיקוד העורף. נתניהו כלל לא ידע שסוגיית ההסברה נמצאת בידי משרד הבריאות, ואמר שחשב שפיקוד העורף כבר מטפל בנושא".

 

08:08 עריכה

גליה סופר, המפגינה שנדרסה אתמול בהפגנה בתל אביב, התראיינה הבוקר לגלי צה"ל ואמרה:

08:16 עריכה

נשיא בית החולים שערי צדק מדווח על המגמות במגפת הקורונה בירושלים:

08:18 עריכה

נשיא בית החולים שערי צדק, המטפל בחולים חרדים רבים, מתח הבוקר ביקורת על התבטאותו האחרונה של פרוייקטור הקורונה על המצב במגזר:

08:25 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסרב לדרישת ראש הממשלה נתניהו לפתוח בחקירה פלילית נגד ההדלפות מתמלילי החקירה בתיק 4000. כך הודיע הבוקר משרד המשפטים.

בהודעת משרד המשפטים נאמר: "מנדלבליט הגיש לבג"ץ הודעה בעניין עתירתם של שאול אלוביץ' ואיריס אלוביץ', אליה ביקש לאחרונה להצטרף גם רה"מ, להורות על פתיחה בחקירה פלילית בעקבות פרסום בתקשורת של הקלטות הנוגעות לפרשת 4000".

"לאחר בחינה ובדיקה מעמיקה נוספת שבוצעה בהמשך להערות ביהמ"ש, מסקנתו של היועץ המשפטי לממשלה נותרה בעינה שאין לפתוח בחקירה במקרה זה, בין היתר משום שמדובר בחקירה שסיכוייה להניב תוצאה נמוכים ביותר, והיא תהיה כרוכה בפגיעה ניכרת בפרטיות הנחקרים ובהשלכות משמעותיות נוספות".

"בהודעה, שהוגשה באמצעות עוה"ד שוש שמואלי, יונתן נד"ב וענת גולדשטיין ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, נאמר כי אין מחלוקת שהגיע לידי עיתונאי מידע, אולם אין אינדיקציה שתבסס חשד באשר לזהות מוסר המידע, ולו לגבי חלק מהנחקרים הפוטנציאליים, ואף לא אינדיקציה באשר למועד מסירת המידע לעיתונאי, באופן שמרחיב מאוד את יריעת החקירה, ואף לא שולל אפשרות כי הדבר נעשה טרם פתיחת החקירה ובשלב שבו לא דובר כלל בעבירה, לא של מי מעובדי הציבור ולא של מי מהצדדים לשיחה או כל גורם אחר".

"הבדיקה העלתה כי גם לאחר מיפוי ומיקוד נוסף של רשימת הגורמים השונים שהיו כביכול בעלי גישה למידע שפורסם, נותרת עדיין קבוצה גדולה מאוד, המגיעה לכל הפחות לכ-150 אנשים. כמו כן, אף התקופה הרלוונטית לחקירה ארוכה מאוד, ועומדת על כשנתיים וחצי, על כל המשתמע מכך".

"מדובר במספר גדול מאוד של עובדי ציבור, אשר עשוי להיות צורך לגבות מהם הודעות בנוגע לאפשרות שהם מי שמסרו את המידע, וזאת כאמור חרף היעדרו של חשד ממשי ביחס למי מהם. בנסיבות אלו, מדובר בהחשדת רבים מאסיבית על כל הכרוך בכך מבחינת הפגיעה בנחקרים ובכלל זה בפרטיותם. החשדה סיטונאית כזו ללא פרופורציה לכך שאין נגד מי מהם חשד ספציפי, אינה מוצדקת בנסיבות העניין ואינה מתחייבת מן הדין".

"מעבר לכך, מדגיש היועמ"ש, מעגל הנחקרים הפוטנציאליים בנוגע למסירת המידע אינו מתמצה בגורמי רשויות האכיפה. יש לזכור כי מקור השיחות אינו בגורמי האכיפה, ובהקלטות שפורסמו השתתפו שלושה צדדים".

"לעניין בקשת העותרים לחקור רק את אילן ישועה, נאמר בהודעת היועמ"ש כי ישועה אינו עובד ציבור ולפיכך עבירה פלילית של מסירת מידע האסור בגילוי אינה רלוונטית לגביו. ישועה צפוי להיות עד התביעה הראשון במשפטם הפלילי של העותרים, ולכן יש להישמר מפני אפשרות שימוש לרעה בפתיחה של הליכי חקירה, ללא בסיס מתאים, כאמצעי להשפעה על המשפט עצמו".

"בנוסף, בשנים האחרונות מצאו למרבה הצער דרכם אל התקשורת חומרי חקירה רבים מאוד, ובכללם כאלה שהיו גם בידי הנאשמים השונים, ושכלל לא היו ברשותו של ישועה. הגם שמדובר בתופעה בלתי תקינה, אין די בטענות העותרים כדי לייחד את ההקלטות האלה דווקא לעומת פרסומים אחרים שפורסמו, ככאלה שמצדיקות חקירה פלילית".

"לעניין בקשתו של רה"מ נתניהו להצטרף להליך כעותר, היועמ"ש מגיב כי אינו מתנגד לעצם צירוף רה"מ כעותר, אולם אין בכך כדי לשנות מהמסקנה כי בנסיבות העניין אין לפתוח בחקירה פלילית".

"אשר למסמך שהוצג בבקשת ההצטרפות של רה"מ, המתייחס לדברים שאמר ניר חפץ במהלך חקירתו בראשית שנת 2018, הובהר כי אין באמור בו כדי לשנות מהמסקנה האמורה, שכן הדברים שנאמרו לא מתייחסים בהכרח למידע מושא העתירה, ובכל מקרה מדובר בעדות שמועה שאינה בעלת ערך ראייתי ממשי".

שאול אלוביץ' מגיע לבית משפט השלום בתל אביב להארכת מעצרו בתיק 4000, 22 בפברואר 2018 (צילום: פלאש90)
שאול אלוביץ' מגיע לבית משפט השלום בתל אביב להארכת מעצרו בתיק 4000, 22 בפברואר 2018 (צילום: פלאש90)

 

08:33 עריכה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התגלה כחיובי למגפת הקורונה, ובכירי המערכת הפוליטית בישראל מאחלים לו החלמה מהירה:

09:21 עריכה

איילת שקד בדיון בכנסת מגיבה בזעם לתקנות הסגר, שמתירות התקהלות פרטית של 10 אנשים במבנה שנועד לתפילה או מפגש חברתי – אבל לא בתוך עסק קטן:

09:25 עריכה

ח"כ יועז הנדל מגיב לתקרית בליל אמש שבה נוסע ניסה לדרוס מפגינה:

09:26 עריכה

09:28 עריכה

10:00 עריכה

הנהג החשוד בדריסת מפגינות אמש בתל אביב, בן 33, יובא היום להארכת מעצר.

הנהג טוען כי המפגינים הקיפו את רכבו ולכן נבהל וברח. מפגינים שהעידו במשטרה אמרו שהנהג טען שהמפגינים ניסו לתקוף אותו כדי להצדיק את הדריסה. הנהג אמר בחקירתו: "נקלעתי למקום, לא יכלתי להמשיך לנסוע כי הקיפו אותי. שברו לי את השמשה, אז נבהלתי וברחתי".

אתר ynet מצטט מפגין שנעצר וסיפר כי הושם לדקות ספורות בתא אחד עם החשוד בדריסה. לדבריו, הנהג אמר לו במעצר: "המפגינים ניסו לעשות לי לינץ', אז דרסתי אותם. הם לא יודעים עם מי הם הסתבכו, אני הולך להרוג אותם אחד-אחד".

עורכי הדין גבי לסקי וגונן בן יצחק הגיעו הלילה לייעץ לחלק מהעצורים בהפגנה בתל אביב, אולם רק כעבור שעות נתנו לשניים לפגוש את החשודים. לסקי כתבה כי חלק מהמפגינים הוחזקו בתאים קטנים כשהם צפופים ובניגוד להנחיות הקורונה – וכשאחד מהם ביקש לעבור תא, הוא הועבר לתא אחד יחד עם הדורס. ‏

"אחד העצורים, סתיו שומר, אף ביקש לעבור לתא אחר בגלל הצפיפות, והגאונים העבירו אותו לתא איפה שמחזיקים את הדורס", כתבה עו"ד לסקי. "הדורס התחיל לקלל ולאיים שיהרוג את המפגינים אחד-אחד, ואז הוציאו אותו מהתא". ר

שומר סיפר ל-ynet: "אחרי בערך חצי שעה מפקד התא הוציא משם שני שב"חים ועוד סוחר סמים שהיו איתנו בתא והעביר אותם לתא הסמוך. ואז שאל 'מי זה הבחור שהיה פה גם אתמול'? אמרתי שאני. הוא ביקש שאצא החוצה והעביר אותי ביחד איתם לתא, ויחד איתנו הכניסו לשם גם את הנהג הדורס".

"החשוד צעק עלי שאעמוד בשקט לפני שהוא מביא לי מכות", סיפר שומר. "רק אז מפקד התא התקרב לראות מה קורה ואמרתי לו 'מה אתה רציני, נראה לך הגיוני שאני אהיה איתו בתא?' ורק אז הוא החזיר אותי לתא שבו הייתי קודם".

במשטרה מכחישים את הטענה של לסקי ושומר וטוענים כי החשוד בדריסה לא היה יחד עם מפגינים באותו תא.

מהמשטרה נמסר כי "במהלך הלילה נעצר נהג הרכב שמעורב באירוע ניסיון הדריסה בתל אביב. הוא נחקר והציג את גרסתו, אשר נבדקת. נדגיש כי עד לרגע זה לא הוגשה במשטרה תלונה רשמית אודות האירוע, ואנו קוראים לעדי ראייה ולמעורבים למסור תלונה כנדרש – על מנת שהתמונה המלאה תתבהר".

הפגנה נגד נתניהו והממשלה, מחוץ למטה מחוז תל אביב של המשטרה, 29 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
הפגנה נגד נתניהו והממשלה, מחוץ למטה מחוז תל אביב של המשטרה, 29 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
10:11 עריכה

משרד הבריאות מסכם את השבוע החמור ביותר עד כה במגפת הקורונה בישראל. לפי המשרד, 41,313 בני אדם אובחנו בישראל השבוע כחולי ונשאי קורונה בשבוע החולף. הנתון גבוה בכ-10% מהשבוע שקדם לו, אז אובחנו 37,525 בני אדם כחולים בנגיף.

כמו כן, 244 בני אדם מתו השבוע מהנגיף וסיבוכיו – עלייה לעומת השבוע שעבר, שבו מתו מהנגיף ומסיבוכיו "רק" 209 חולים. מספר המתים מקורונה וסיבוכיה בישראל עומד על 1,622 בני אדם. 

עובדי חברה קדישא נושאים גופה של חולה שמת מקורונה בירושלים, 29 במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עובדי חברה קדישא נושאים גופה של חולה שמת מקורונה בירושלים, 29 במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
11:16 עריכה

הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הזרם הליטאי של היהדות החרדית, נדבק בקורונה.

קנייבסקי, בן ה-92 ואחד המנהיגים המשפיעים במגזר החרדי, התבטא בעבר בזלזול כלפי מגפת הקורונה והתעקש להמשיך בשגרת התפילות והלימודים בחוגים שתחת השפעתו – אולם שינה את דעתו מאוחר יותר, כשאחוז התחלואה במגזר החל לעלות.

הרב נחשף לפני כשבוע לחולה מאומת והיה אמור להיכנס לבידוד, אך לפני שלושה ימים פורסמו טענות לפיהן הרב הפר את הבידוד ואירח אנשים בביתו.

הרב חיים קרנייבסקי (צילום: David Cohen/Flash90)
הרב חיים קרנייבסקי (צילום: David Cohen/Flash90)
12:06 עריכה

ראשי המערכת הפוליטית מאחלים בריאות לרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הזרם הליטאי ביהדות החרדית שנדבק בקורונה:

 

 

12:09 עריכה

ועדת החוקה התעלמה מקריאותיה הנואשות של ח"כ איילת שקד לאשר פתיחת עסקים שאינם מקבלים קהל ושמעסיקים פחות מעשרה עובדים והחליטה להשאיר את העסקים סגורים למרות שהם אינם עוברים את מגבלת ההתקהלות. לדרישתה של שקד יש תומך בצד השני של המפה הפוליטית:

12:19 עריכה

ביום שבו אחד ממנהיגי הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, נדבק בקורונה, התגלה גם אחד האדמו"רים של היהדות החסידית בישראל, רבי מנחם אליעזר זאב, כחולה במגפה:

 

12:31 עריכה

בשעה שכל הפעילות במשק נמצאת בהקפאה – ישראל עומדת לחדש את הבנייה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. כך מדווח הבוקר העיתון "ישראל היום".

לפי העיתון, מועצת התכנון העליונה ביהודה ושומרון תתכנס ביום ראשון הבא כדי לאשר את בנייתן של 5,400 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות. בעיתון, שכידוע מזוהה עם ראש הממשלה נתניהו, נטען שכינוס המועצה והכוונה לאשר את הבנייה ניתנה על ידי רה"מ.

עוד נכתב בידיעה בישר"ה כי "כמעט מחצית מהבתים החדשים ייבנו בעיר החרדית ביתר עילית השוכנת בין בית שמש לגוש עציון. לפי הידיעה, המועצה תאשר לפרסם להפקדה 2,929 יחידות דיור בביתר עלית.

עוד נכתב כי יאושרו תוכניות מתאר הבאות – ביישוב עלי שבבנימין, בהר גילה שמדרום לירושלים, ביישובים הר ברכה, פני קדם ןעינב בשומרון ביישוב שמעה שבדרום הר חברון ועוד. בנוסף להפקדה, אמור להתקיים דיון על בניית 2,910 מבנים נוספים, בין השאר ביישובים גבע בנימין ונילי.

בידיעה מצוטטים מקורביו של נתניהו שטוענים כי רה"מ ביקש עד כה להקפיא את הבנייה על רקע הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין. זאת, למרות הדיווחים על משא ומתן שמתנהל כעת עם סודן ומדיניות נוספות על הסכמים דומים.

מפגינים בבית"ר עלית נגד הסגר שהוטל על העיר, ב-8 ביולי 2020 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
מפגינים בבית"ר עלית נגד הסגר שהוטל על העיר, ב-8 ביולי 2020 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
12:34 עריכה

13:19 עריכה

באופוזיציה ממשיכים לתקוף את החלטת הממשלה להשאיר את העסקים הקטנים סגורים, גם אלה שמעסיקים פחות מ-10 עובדים:

13:34 עריכה

לקראת שמחת תורה, בזמן שבו בתי הכנסת סגורים וביום שבו שני רבנים בכירים חלו בקורונה, אולי בגלל שלא קיימו את ההוראות וזלזלו במגפה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' קורה להצטרף לקריאה בתורה בזום:

13:48 עריכה

הנהג שנעצר בחשד לדריסת מפגינות אמש בתל אביב הוא פיני לוזון, בן 33. מעצרו של לוזון הוארך בשלושה ימים.

לוזון טוען כי הגיע לאחר האירוע ביוזמתו למחסום הקורונה המשטרתי הראשון שראה, כששמשת רכבו מנופצת, ודיווח לשוטר שתקפו אותו – אך זה שלח אותו לביתו. כך עולה מתמלילי הדיון על הארכת מעצרו שפורסמו באתר ynet.

לטענת לוזון הגיע בהמשך ביוזמתו לתחנת המשטרה, ושם נעצר. עורכת דינו טענה כי "שלושה בריונים ניפצו לו את חלון הרכב, הוא ברח משם מכיוון שחש בסכנת חיים מיידית".

לאחר ההחלטה על מעצרו הוא פרץ בבכי וצעק: "אני מתחנן, כל סכום אני אפקיד. בבקשה, אני צריך להיות בבית. אשתי בהריון, בניתי סוכה כדי לשבת עם הילדים שלי. זה לא בשבילי המקום הזה".

לשופטת הוא אמר: "אני מצטער, הייתי בסערת רגשות. אלו היו השניות הכי קריטיות בחיים שלי. את לא מבינה את הסיטואציה שהייתה לי".

לטענת לוזון בן ה-33, השוטר במחסום הקורונה אמר לו לחזור לביתו ולהגיש תלונה במשטרה על שאירע. החשוד לא סיפר לשוטר שדרס מפגינות בתקרית, אלא שברח מהמקום לאחר שהותקף וחלון רכבו נשבר.

נציג המשטרה אמר בדיון: "מדובר באירוע חמור, בעל אופי ציבורי גבוה מאוד. יש חשיבות גבוהה לכך שנגיע לחקר האמת ונוכל לדעת מה חלקו של החשוד. נותרו לנו פעולות לעשות שכוללות בירור מצבה של הקורבן, ועל כן אנו מבקשים להאריך את המעצר בחמישה ימים. החשד הוא לעבירה מן החמורות שבחוק העונשין, שבגינה עד 20 שנות מאסר".

עורכת הדין יפעת כהן, שמייצגת את לוזון, מסרה כי "הלקוח שלי הסגיר את עצמו לאחר האירוע. פגשתי בתחנת המשטרה בחור מבוהל, מפוחד ובסערת רגשות. הוא מסר גרסה מפורטת וסדורה, שאני בטוחה שתיבדק על-ידי המשטרה. הסיטואציה שאליה הוא נקלע היא ניסיון לינץ' – ואפשר לראות בסרטון שלושה ביריונים שלא באו להפגין, אלא לנקוט באלימות ברוטלית, עם כלי תקיפה. הם ניפצו לו את חלון הרכב. הוא ברח משם בגלל שחש בסכנת חיים מיידית. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה בורח משם עם הרכב".

השופטת לימור רייך אמרה בהחלטה כי "מעדותו של החשוד ניכר כי ככל הנראה גם אם ביקש להימלט מהמקום הוא סיכן חיי אדם. בסרטונים נראים כלי רכב שעומדים לנוכח התקהלות המפגינים ומהצד השמאלי נראה החשוד נוסע במהירות שאינה הולמת את המצב בכביש. מהסרטונים לא נראה כי רכבו של החשוד הותקף, אך אינני שוללת את גרסתו".

מהמשטרה נמסר לפני הארכת המעצר: "המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע מיד לאחר שקרה, ואף פנתה באופן יזום אל הנפגעת כדי לגבות את עדותה – אך לצערנו, ללא שיתוף פעולה מצדה. נדגיש כי עד לרגע זה לא הוגשה במשטרה תלונה רשמית אודות האירוע, ואנו שבים וקוראים למעורבים, לעדי ראייה ולמעורבים למסור תלונה כנדרש, על מנת שהתמונה המלאה תתבהר".

14:01 עריכה

14:36 עריכה

עימות חסר תקדים בין השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: השר אוחנה פנה לבג"ץ במהלך הליך משפטי והודיע באופן חד צדדי כי היועמ"ש לא מייצג אותו בדיון משפטי.

מדובר בדיון משפטי על שאלת סמכותו של השר לקבוע תבחינים לאישור נשיאת נשק בלא אישור של הכנסת. אוחנה סירב לקבל ייעוץ של היועמ"ש וביקש לקבל ייעוץ משפטי פרטי לאחר שמנדלבליט סרב להגן על עמדתו של אוחנה בבית המשפט, לפיה בסמכותו לקבוע את התבחינים לנשיאת נשק בלא אישור הכנסת.

אוחנה הודיע לשופטים כי "ככל שבית המשפט הנכבד מבקש לקבל את עמדת השר לבטחון פנים בטרם יכריע בעתירה שהוגשה נגדו אבקש להציג את עמדתי באמצעות עורך דין מטעמי עד למועד סביר שיקבע… ללא הגשת עמדה מטעמי כאמור יימצא בית המשפט דן בעתירה ללא שניתנה עמדת המשיב העיקרי בתיק ונמצאו שערי בית המשפט נעולים בפני המשיב".

אביחי מנדלבליט ואמיר אוחנה (צילום: Flash90/תומר נויברג)
אביחי מנדלבליט ואמיר אוחנה (צילום: Flash90/תומר נויברג)

מנדלבליט הגיב: "הודעתך בדבר הפסקת הייצוג נעדרת תוקף. התנהלות זו לא רק שאינה מקובלת, אלא שהיא מנוגדת לדין בהיותה חותרת תחת הלכתו הברורה והעקבית של בית המשפט העליון".

14:40 עריכה

שר התיירות, אסף זמיר, התפטר מהממשלה. זמיר יחזור לכנסת ושר אחר יתפטר כדי להשאיר את הילה וזאן שנכנסה בזכות החוק הנורווגי.

זמיר כתב בפייסבוק שלו: 

ארבעה וחצי חודשים חלפו מאז הקמנו את ממשלת האחדות. זמן שהעברתי בנסיון להכיל את המתח בין השאיפה העמוקה לסיים את שלטון נתניהו לבין הנסיון, שבעיני נכפה עלינו לאור תוצאות הבחירות השלישיות, לאזן אותו מבפנים בממשלת רוטציה פריטטית

‎היו רגעים שהרגשתי על אמת את ההשפעה שלנו ורגעים ששאלתי את עצמי ביושר האם אנחנו מרסנים את נתניהו או מסייעים בעל כורחנו בהנצחת שלטונו.
‎לפני מספר ימים, כשהממשלה אישרה סופית את התקנות אשר הגבילו בצורה חריפה את זכות המחאה הפור נפל.

היום נפגשתי עם בני גנץ והודעתי לו כי אני מתפטר מתפקידי כשר בממשלה. אני לא יכול עוד לשבת בממשלה שאין לי שמץ של אמון בעומד בראשה. פעמים רבות הצבעתי נגד החלטות הממשלה אבל אני נושא באחריות קולקטיבית לקיומן הגם כשהתנגדתי.

תמיד האמנתי בנסיון להשפיע מבפנים, גם במחיר של ביקורת ציבורית. כל עוד האמנתי שתוצאות פעולותיי עושות הבדל, עושות טוב. אני כבר לא מרגיש ככה.
‎לאחר ארבעה חודשים וחצי כחבר בממשלה אני קובע בצער כי משבר הקורונה על השלכותיו הנוראיות נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה. השיקולים האישיים והמשפטיים הם אלה שעומדים בראש מעיניו של נתניהו. זה ניכר בכל צעד ושעל".

"הקורונה מכה בישראל ואנחנו במשך שבועות עוסקים כמעט רק בהפגנות.
‎למדינת ישראל אין תקציב מאושר בשנה הזאת ואיש לא עובד על תקציב לשנה הבאה. פשע כלכלי ממדרגה ראשונה.

פעוטונים סגורים בשעה שתלמודי תורה חרדים פתוחים כרגיל. מינויים תקועים, החלטות לא מתבצעות ואזרחי ישראל משלמים את המחיר מדי יום – והכל, ה כ ל משיקולים פוליטיים בלבד.

‎גם בשעתה הקשה ביותר, האינטרס הפוליטי הנתון של נתניהו מנהל את המדינה.‎בישיבות הממשלה לא מתקיימים דיונים משמעותיים על הנושאים הבוערים באמת. הרמה של הדיונים נמוכה ולא מעמיקה. שיקולים אישיים גוברים על האינטרס הציבורי.

לנתניהו אין יכולת לחלץ את המדינה מהמשבר העמוק שהיא נמצאת בו. הרי הוא הוביל אותנו לתוכו. הוא האחראי הראשי למצב הבריאותי, הכלכלי ולשבר החברתי שמאיים על כולנו. אני חרד למדינה. חרד שהיא על סף שבר מוחלט. וברור לי שזה לא ישתנה כל זמן שנתניהו הוא ראש הממשלה.

גם אני חשבתי שבעת חירום יש להתאים את המחאה לאילוצים הבריאותיים, לאכוף עמידה בהנחיות ולוודא שמקפידים על כל כללי הזהירות. אבל לא למנוע אותן.

צו מצפוני לא מאפשר לי להישאר בממשלה שמונעת דה פקטו הפגנות נגד העומד בראשה. ממשלה שעושה הכל רק כדי לעצור את ההפגנות- גם במחיר של פגיעה אנושה בעסקים הקטנים ובעשרות אלפי האנשים שזהו מקור הפרנסה שלהם.

יש לי הערכה גדולה לבני גנץ. בני הוא מנהיג שבאמת ובתמים שם את טובתה של ישראל לפני הכל ואני מודה לו על האמון ועל ההזדמנות להיות חלק מהממשלה. הודעתי לגנץ כי בכוונתי להמשיך להיות חלק מהמפלגה ולשרת את הציבור מתפקידי כחבר כנסת. מלוא הערכתי גם לגבי אשכנזי, אבי ניסנקורן ויתר חבריי בכחול לבן. ‎מפחיד אותי לחשוב איפה היינו עכשיו אלמלא הם שם.

‎המאבק בקורונה העמיד את תעשיית התיירות במשבר הקשה בתולדותיה. יותר ממשברי האינתיפאדות והמלחמות. תיירנים, מלונאים, מדריכים, מסיעים ועוד נותרו ללא פרנסה. מאז שנכנסתי לתפקיד הקדשתי להם את הימים ואת הלילות. קיוויתי שאוכל ללוות אותם במסע הארוך אל השיקום והצמיחה. להם אני מבטיח שגם מחוץ לממשלה הם יישארו בלבי ובמחשבותיי ואסייע להם ככל שאוכל.

‎אבל בנקודת הזמן הזו, כאשר מסביב יהום הסער – עלי ללכת בעקבות צו מצפוני. מעולם לא הייתי שלם עם החלטה כפי שאני שלם עם ההתפטרות הזאת.
‎שיהיה בהצלחה לכולנו. שנדע לצאת במהרה מהמשבר ושנזכה כולנו למנהיג שראוי למדינת ישראל היקרה שלנו."

 

15:01 עריכה

המערכת הפוליטית מגיבה להתפטרות שר התיירות אסף זמיר מהממשלה

אורנה ברביראי:

עפר שלח: הלבנה הראשונה בחומה נפלה. 

ניצן הורוביץ:

אלי אבידר:

אעידה תומא- סלימאן:

תמר זנדברג:

ח"כ קארין אלהרר:

שלמה קרעי:

מיקי זוהר בהודעה דומה:

מברך על התפטרות השר אסף זמיר ממפלגת כחול לבן מהממשלה ומציע לחבריו למפלגה ללכת בעקבותיו.
"במקום לתת כתף ולסייע לראש הממשלה במאבק בנגיף הקטלני, כחול לבן ממשיכים לפגוע בפעולות הממשלה ולגרום לאי יציבות בקואליציה"

בנוסף צייץ זוהר:

ח"כ משה בוטבול מש"ס: "פעוטונים סגורים בשעה שתלמודי תורה חרדים פתוחים כרגיל – כתב הזמיר המתפטר.. ‏אחרי שלל טיעוניו לצעד שעשה, אני תוהה האם השר המתפטר היה חייב גם לנעוץ סכין בחרדים ולהתסיס נגדם טרם יציאתו מהמשרד?‏ואולי אם באמת שנאת החרדים זהו קו החשיבה שלו אז טוב עשה לכולנו! שלום, ולא להתראות".

יאיר לפיד שיתף את הפוסט של זמיר וכתב "קולו של המצפון". בנוסף הוא גם צייץ:

פנינה תמנו שטה: מצרה על ההתפטרות, לא משרשרת ציוצים. 

משה בוגי יעלון:

ח"כ סונדוס סאלח:

אלון שוסטר:

15:03 עריכה

הכתבת טל שלו מדווחת שצמרת כחול לבן – גנץ, אשכנזי, ניסנקורן, מקיימת מאתמול התייעצויות קדחתניות על "שינוי גישה" ונמסר שגנץ יוציא "הודעה משמעותית" בזמן הקרוב.

15:33 עריכה

המאבק בקורונה: נתניהו כינס הערכת מצב מיוחדת למגזר החרדי.

בדיון השתתפו גם שר הפנים, השר לביטחון פנים, מנכ"ל משרד הבריאות, ראש המל"ל, ופרויקטור הקורונה.

15:34 עריכה

מתנועת הליכוד נמסר בתגובה להתפטרות זמיר:

"בדיוק בשעה שראש הממשלה נתניהו הוביל דיון רב-משתתפים עם ראשי הציבור החרדי כדי להילחם בקורונה, אסף זמיר בורח מהמערכה רק כדי לקושש קולות בבחירות המקומיות בתל אביב. הוא זה שעוסק בפוליטיקה קטנה בשעה שראש הממשלה נתניהו נאבק מסביב לשעון למען הצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל. כחול לבן צריכים להחליט אם הם עובדים באחדות מתוך הממשלה שנלחמת בקורונה או שהם ממשיכים לייצר תוהו ובוהו בתוך הממשלה ובכך פוגעים בפעולות הנדרשות לטובת אזרחי ישראל".

15:56 עריכה

גנץ הורה לניסנקורן להתחיל במינוי פרקליט מדינה.

ניסנקורן צייץ:

15:59 עריכה

בדרך למשבר? בני גנץ: "הצטרפנו לממשלה שתפקידה למגר את הקורונה ולא את הדמוקרטיה או את שלטון החוק. מי שזה לא מתאים לו, שיקבע מועד לבחירות".

 
הפוסט המלא:

קיבלתי בהבנה ובכאב את הודעתו של חברי השר אסף זמיר.בשבועות האחרונים ניהלנו שיחות ארוכות וכנות אשר ביטאו את רחשי הלב…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 2 באוקטובר 2020

16:17 עריכה

הודעת כחול לבן: 

16:30 עריכה

גורמים בליכוד אמרו על על הודעת גנץ כי כחול לבן יפעלו למינוי פרקליט מדינה, שאי אפשר לעשות זאת ללא רוב בממשלה.

16:32 עריכה

חדשות הליכוד העולמי:

16:33 עריכה

נתניהו שולח איחולי החלמה מהירה לטראמפ:  

16:40 עריכה

הודעת הליכוד בתגובה על מינוי פרקליט מדינה:

16:54 עריכה

יש עתיד תלם בהודעה לכחול לבן:

17:07 עריכה

כתב חדשות 13 אביעד גליקמן – זה התרגיל של כחול לבן:

17:13 עריכה

ח"כ נפתלי בנט מבהיר: "לא נכנסים בשום פנים ואופן לממשלה".

בראיון לערוץ 12 אמר בנט כי "נתניהו אדם רב זכויות, אך בשלב הזה הוא כבר לא יכול להוביל את מדינת ישראל לשגשוג, לא יכול להוציא את המדינה מהבץ העמוק ובתקופת הקורונה הוא העמיד את האינטרס האישי שלו מעל הצורך להילחם בקורונה ומליוני ישראלים סובלים בגלל זה. כל כך הרבה אנשים חולים במקום לעבוד נגד הקורונה, התעסקו פה בכן בחירות או לא בחירות. הדבר הזה לא יכול להימשך – יש אלטרנטיבה אפשר להוציא את ישראל מהבוץ".  

בנט אמר כי האמירה של נתניהו לפיה הציאה מהסגר תיקח בין חצי שנה לשנה שערורייתית. לדבריו "לא צריך חצי שנה או שנה, אפשר ב-6 או 7 שבועות בניהול הדוק מהרגע הזה כמו במדינות אחרות. אנחנו פחות טובים מגיאורגיה או רואנדה? תתחילו לנהל, אם אתם לא יודעים לנהל, תזוזו לנו מהעיניים, אנחנו נדע לעשות את זה. אפשר להרים את העם הזה".

17:29 עריכה

ניסנקורן פנה לדיקנים למשפטים:

17:40 עריכה

אישי ציבור ופוליטיקאים מצטלמים בסוכה 

ישראל כ"ץ בחיוך קצת מלחיץ:

מירי רגב תולה קישוט מסורתי – כד.

קרעי מכובד:

שולי מועלם השקיעה:

איילת שקד עם הילדה:

ריבלין נותן עבודה:

ניר ברקת:

17:42 עריכה

גורם בכיר בליכוד: לא עובדים על תקציב 2021.

18:05 עריכה

בועז טופורובסקי בהצעה לאנשי כחול לבן. 

18:24 עריכה

יועז הנדל משתף סיפור של נפטר קורונה:

19:24 עריכה

השר שמולי מאיים: אם לא יועבר תקציב, נפעל להחליף את נתניהו. 

19:37 עריכה

אחרי העימות ביניהם, ח"כ מיקי זוהר הצמיד מרפקים עם כמאל רדיר מריח באולפן של אופירה וברקו.

על התקרית אמר זוהר: "נמאס לנו לשתוק. נמאס לנו להיות אלו שחוטפים כל היום רק כי זה השמאל שמבקר את הימין. גם לימין מותר לבקר את השמאל ולהגיד מה הוא חושב על ההתנהלות. זוהר הודה כי עשה דבר חריג כי יושב יו"ר הישיבה לא מבקר נאומים אבל הוא לא היה יכול לשתוק יותר. לדבריו "חבר של הסיעה שלה קרא לי חייל בארגון הפשיעה של נתניהו. היא אמרה יש פה הנהגה מושחתת של רודנים. נתניהו מוביל הפיכה שלטונית. נתניהו מושחת, אין פה דמוקרטיה. זה מה שהיא אמרה. המתנתי שהיא תסיים ולא יכולתי לשתוק אז אמרתי לה את מה שאני חושב. אבל די, נמאס לנו לשתוק רק כי זה השמאל מבקר את הימין. בסוף זו האמת שלנו. אני חוטף מלא קיתונות של ביקורת. לא אכפת לי ואני אמרתי את מה שהציבור שלי חושב".  

זוהר הוסיף: "אם כל זה שזה לא מעשה ממלכתי ואני חוטף בפייסבוק וברשתות החברתיות המון ביקורת, אני לא מפחד מזה. אני אמרתי מה שהציבור שלי מרגיש. הוא רצה מישהו שיגיד את הדבר הזה ואני אמרתי אותו, לא חוזר בי מהאמירה הזו".

לדבריו של זוהר הייתה הצלחה בגל הראשון בגל הראשון של הקורונה כי "ביבי ניהל את המשבר לבד ולא הפריעו לו. המשבר התחיל מהרגע שהקמנו את ממשלת האחדות". "לא נותנים לנתניהו לנהל את המשבר", סיכם זוהר והאשים את כחול לבן וח"כ יפעת שאשא ביטון.

מיקי זוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
לא שותק יותר. מיקי זוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

עוד אמר זוהר כי הם לא הצליחו לשכנע את החרדים לשמור על ההנחיות בגלל ההפגנות, ושכחול לבן רצו ליצור כאוס עם ההפגנות כדי לפגוע בנתניהו. זוהר אמר "אני זיהיתי דבר אחד, כל האופוזיציה וגם כחול לבן יצאו מתוך נקודת הנחה שזה יביא לכאוס וידרדר את המצב הבריאותי אבל כנראה שזה שיחק לאינטרסים הפוליטיים שלהם כי מעמדו של נתניהו נפגע".

זוהר אמר דברים דומים בכאן חדשות:

19:50 עריכה

אהוד ברק התארח באולפן של אופירה וברקו והצליח לנחש את תגובת הליכוד לדבריו:

20:41 עריכה

ח"כ ע'דיר כמאל מריח הגיעה לתכנית של אופירה וברקו ודיברה על התקרית השבוע עם יו"ר הקואליציה מיקי זוהר.

"לקח לי שתי שניות להאמין שזה מה שאני שומעת. את לא מצפה לזה ממישהו שיושב על כס יושב ראש הכנסת, כס שישבו עליו גדולה האומה", סיפרה. "תוך כדי הנאום אני שומעת אותו פותח פחית שתייה קלה, לוגם להנאתו, מטריד ח"כים לפני שהזמן שלהם נגמר ומפגין זלזול מוחלט". כמאל מריח הוסיפה: "מיקי זוהר המחיש לשנייה על הסכנת שאני הזהרתי מפניה. כשאני מדברת על הרס הדמוקרטיה, על זכויות של חירות וחופש".

21:15 עריכה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התארח הערב באולפן שישי והגיב להאשמות המופנות כלפי הממשלה בכל הנוגע לניהול משבר הקורונה, ולסערה הפוליטית בעקבות התפטרותו של שר התיירות אסף זמיר.

"העיסוק של נתניהו זה בענייני הקורונה 80% מהזמן", הבהיר. "מי שמתעסק בפוליטיקה בעת הזו זה כחול לבן. כל השיקולים שלהם מונעים מפוליטיקה, גם הספין לנסות להסית את תשומת הלב מההתפטרות של אסף זמיר באמצעות מינוי פרקליט המדינה".

אוחנה לא אופטימי לגבי סיכויי ההישרדות של הממשלה. לדבריו, "יש לנו אופוזיציה בתוך הקואליציה וזה לצערי לא יאריך ימים". עוד הוסיף כי כי "אם כחול לבן לא יתעשתו ויפסיקו לעסוק בפוליטיקה אנחנו נלך לבחירות. זה לא תלוי רק בצד אחד של הקואליציה אנחנו צריכים לפעול ביחד. הם יצאו מגדרם להגן על המפגשים האלה כי זה הפגנות נגד נתניהו".

אוחנה טען כי בניגוד לטענות כחול לבן, דווקא הם מי שעוסקים באובססיביות בהפגנות וכי הליכוד לא סופג נזק כלשהו מקיומן. "אין ספק בכלל שיש נזק אדיר שנעשה בהפגנות אבל זה נזק לתחלואה ולא פוליטי. שושקה, וההיא עם הסיר על הראש והציצי על המנורה לא מזיק לנו פוליטית, זה מזיק לתחלואה".

זאב אנגלמאייר ("שושקה") מפגין מחוץ למחוז תל אביב של המשטרה שם קיימו השרים אוחנה, אדלשטיין ומ"מ המפכ"ל מסיבת עיתונאים, 29 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
מזיקה לתחלואה. שושקה
סגירה