עידן הקורונה בנפאל, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Niranjan Shrestha)
"כולם בדרך לסגר", הצהיר נתניהו, אבל העולם נוהג ההיפך

סגר שני הוטל רק בישראל ובנפאל

עולם הקורונה

נכון לעכשיו, רוב מדינות העולם לא פועלות להטלת סגר שני כולל כמו בישראל ● באירופה ובאמריקה מחמירים את המגבלות, משפרים את המעקב האפידמיולוגי ומבצעים סגרים מקומיים ● במדינות אחרות דווקא מבטלים סגרים ● מבין 29 מדינות שבדקנו, רק אזרחי ישראל ונפאל הוכנסו לסגר שני ● הסיבה ברורה: הצעדים שאימצו מדינות אחרות עובדים ובולמים את התחלואה בקורונה

ישראל מסיימת שבוע שלישי של סגר שני, שנועד לבלום את התפשטות הקורונה, והממשלה תדון ביום השבוע בתכנית שצפויה להאריך את הסגר בחלקו למשך חודשים. הסיבה לכך היא עלייה חדה בתחלואה: בספטמבר מתו כאן 629 חולי קורונה – 70 מתים למיליון איש. בכך הגיע סך מספר המתים מקורונה בארץ ל-1,824.

ההחלטה על הטלת הסגר הנוכחי בארץ עוררה זעם ציבורי רב, בין השאר, בגלל שישראל היא המדינה היחידה בעולם המפותח – ואחת היחידות בעולם – שהטילה סגר ארצי כללי שני על אזרחיה בעקבות התפשטות הקורונה.

"היינו הראשונים לסגור בגל השני, ואירופה בעקבותינו, כולם בדרך לסגר", הצהיר השבוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת קבינט הקורונה, שהחליטה לדחות את ההחלטה על המשך הסגר. "אנחנו נצא מהסגר (השני) ראשונים", הוסיף, וציין את הצלחת הסגר הראשון שבו "כל העולם בא אלינו ורצה ללמוד מאתנו", כדבריו.

עם זאת, בדיקה השוואתית מראה כי דבריו אינם נכונים. הרעיון של הטלת סגר מחודש נידון במספר ממשלות ופרלמנטים, בעקבות הגל השני של הקורונה, ואולם נכון לעכשיו אף מדינה אחרת בעולם המפותח לא הטילה סגר ארצי, לא הצהירה על כוונה להטיל סגר כזה, ואינה "בדרך" להטלת סגר נוסף. להיפך, בכל המדינות בהן עלתה ההצעה להטיל סגר שני, הוחלט להוריד אותה מסדר היום.

עם זאת, לא מעט מדינות מפותחות הודיעו על החמרה בהגבלות הקורונה, על הטלת סגרים מקומיים חלקיים, ועל שיפור הבדיקות והמעקב האפידמיולוגי. בכל המדינות האלה גם הצהירו הממשלות כי מהלכים אלה הם תחליף לסגר ארצי.

נכון לעכשיו אף מדינה אחרת בעולם המפותח לא הטילה סגר ארצי, לא הצהירה על כוונה להטיל סגר כזה, ואינה "בדרך" להטלת סגר נוסף. להיפך, בכל המדינות בהן עלתה ההצעה להטיל סגר שני, הוחלט להורידה מסדר היום

במדינות מפותחות אחרות דווקא ביטלו לאחרונה סגרים מקומיים שהוטלו שם בעקבות התפשטות מגפת הקורונה. ואילו מדינות מתפתחות, שהסגרים בהן נמשכו כמה חודשים רצופים, החליטו לבטל אותם לאחרונה.

למעשה, מבין 29 מדינות שבדקנו, הוטל בחודש וחצי האחרונים סגר ארצי שני רק בשתי מדינות: ישראל ונפאל. כל שאר המדינות שבדקנו נמנעו מכך, וזאת מסיבה פשוטה: הצעדים שאימצו מדינות אחרות עובדים ובולמים את התחלואה. לעומת זאת, בישראל הגל השני היכה יותר מאשר בכל שאר המדינות המפותחות.

אירופה: סגרים מקומיים והחמרות קלות

כדוגמה למדינות שנמצאות "בדרך" לסגר, ציין נתניהו את בריטניה, צרפת וספרד, שבשלושתן נספו עשרות אלפים בגל הראשון. עתה הן מתמודדות עם התפרצות מחודשת קשה, ושלושתן החמירו לאחרונה את ההוראות והטילו סגרים מקומיים.

בריטניה היא המדינה המערבית היחידה שדנה ברצינות באפשרות להטיל סגר ארצי שני. זאת, עקב עלייה בתחלואה באוגוסט ובספטמבר, לאחר שהתחלואה כמעט נעלמה בסגר הארוך והקשוח שהוטל בבריטניה באביב.

בממשלה הבריטית ובעיריית לונדון נערכים דיונים סוערים על האפשרות להטיל סגר מקומי גם על לונדון, או להחמיר את המגבלות בבירה הבריטית. ואולם, עד כה לא התקבלה החלטה כזאת, ובמקום סגר ארצי הוטלו סגרים מקומיים רחבים, שמגבילים את הפעילות והתנועה של כרבע מתושבי הממלכה.

רוב הסגרים מוטלים על ערים שבהן מתרחשת עיקר ההדבקה, רובן בפריפריה: צפון אנגליה, סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד. היציאה והכניסה לערים שהוטל עליהן סגר מוגבלת, ובאלה שהתחלואה בהן גבוהה נסגרו עסקים והוטלו מגבלות תנועה.

בריטניה היא המדינה המערבית היחידה שדנה ברצינות באפשרות להטיל סגר ארצי שני. זאת, עקב עלייה בתחלואה באוגוסט וספטמבר, לאחר שהתחלואה כמעט נעלמה בסגר הארוך והקשוח שהוטל בבריטניה באביב

בנוסף לסגרים המקומיים, החמירה בריטניה את ההגבלות הארציות בסוף ספטמבר ובתחילת אוקטובר. כחלק מכך, הוחמרו התקנות המחייבות לעטות מסכות במקומות סגורים והוחמרה האכיפה שלהן, והוטלה הגבלה על מספר האנשים המתקהלים במקום סגור לעד שישה. אך מגבלה זו אינה חלה על מרבית הפעילויות, כך שבתי ספר, חנויות, מפעלים, מקומות בילוי, חתונות ולוויות ממשיכים לפעול ולהתקיים.

נכון לעכשיו, נראה ששיטת הסגרים המקומיים בבריטניה מצליחה לבלום את התפשטות המגפה שם. מדובר בשיטה הדומה לזו שבה ניסה לנקוט בישראל פרויקטור הקורונה, רוני גמזו, במסגרת תכנית רמזור, ולא יושמה בפועל.

בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר מתו בבריטניה שמונה חולי קורונה על כל מיליון תושבים בממלכה. בישראל, לעומת זאת, מתו באותו הזמן 45 חולי קורונה על כל מיליון תושבים – כמעט פי-שישה מאשר בבריטניה.

צרפת היא אחת המדינות שספגו את המכה הקשה ביותר באירופה. בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר מתו בצרפת 10 חולי קורונה על כל 100 אלף תושבים; 25% יותר מאשר בבריטניה, אבל פחות מרבע ממספר המתים בישראל.

השאלה "האם יוטל שוב סגר ארצי כולל" נדונה בתקשורת הצרפתית כל העת, אך למעשה, הממשלה והמועצה המדעית המייעצת לה מצהירות כי אין בכוונתן להטיל סגר כזה. תחת זאת הוטלו סגרים מקומיים על כמה ערים במדינה, וכעת מתקיים דיון סוער על האפשרות שיוטל סגר עירוני גם על פריז.

השאלה "האם יוטל שוב סגר ארצי כולל" נדונה בתקשורת הצרפתית כל העת, אך למעשה, הממשלה והמועצה המדעית המייעצת לה מצהירות כי אין בכוונתן להטיל סגר כזה. תחת זאת, הוטלו סגרים מקומיים על כמה ערים

ואולם, עד כה הוטלו על בירת צרפת רק הגבלות מיוחדות, ולא הוטל עליה סגר. בתי הקפה, הברים ומכוני הכושר בעיר האורות נסגרו לשבועעים ושאר מקומות הבילוי נסגרים ב-22:00 או ב-23:00. האוניברסיטאות בפריז חויבו לעבור ללמידה מרחוק באופן חלקי, אך בתי הספר שם נותרו פתוחים.

עידן הקורונה בספרד, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)
עידן הקורונה בספרד, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

בספרד הגל השני של הקורונה הוא הקשה באירופה, וזאת לאחר שספגה מכה קשה מאוד גם בגל הראשון. בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר מתו שם 26 חולי קורונה על כל מיליון תושבים – פי-שלושה יותר מבבריטניה, פי-שניים וחצי מאשר בצרפת – אבל רק כמחצית משיעור התמותה מקורונה בישראל.

בספרד הוטלו סגרים מקומיים חלקיים על ערים שונות וביניהם הבירה מדריד, שכללו הגבלות על הכניסה והיציאה מהן וסגירה של חלק מהעסקים (אך לא של המפעלים ובתי הספר). הסגר המקומי במדריד עורר מחאות עזות מצד התושבים החנוקים ובעלי העסקים הקורסים, וגם מצד העירייה, שעתרה נגדו לבית המשפט. העתירה התקבלה באופן חלקי והגבלות התנועה במדריד בוטלו.

אנשי מקצוע בספרד מותחים ביקורת קשה על הממשלה, בטענה כי לא השקיעה די משאבים ומאמץ במעקב האפידמיולוגי. לפי מחקר שמעורר הדים רבים באירופה, כמה מחוזות בספרד, שחיזקו את המעקב, נפגעו הרבה פחות בגל השני של ההתפרצות בהשוואה לערים אחרות.

הסגר המקומי במדריד עורר מחאות עזות מצד התושבים החנוקים ובעלי העסקים הקורסים, וגם מצד העירייה המתנגדת למהלך. אנשי מקצוע מותחים ביקורת קשה על הממשלה, בטענה כי לא השקיעה במעקב האפידמיולוגי

למעשה, המדינות שנחשבות לסיפורי ההצלחה של אירופה במאבק בקורונה הן אלה שהקימו מערך מעקב אפידמיולוגי חזק, שמאפשר לבודד במהירות וביעילות נשאים וחשודים בהידבקות. עם אלה נמנות גרמניה, פינלנד, דנמרק ונורווגיה.

במדינות הללו, גם הגל הראשון של המגפה וגם הגל השני שלה חלשים יותר מאשר בבריטניה, בצרפת ובספרד. בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר מת בגרמניה רק חולה קורונה אחד על מיליון איש – שמינית משיעור המתים מקורונה באותו הזמן בבריטניה, ו-2% משיעור הנספים בישראל.

בגרמניה ובמדינות סקנדינוויה, כמו ברוב העולם, חלה עלייה קלה בהדבקה מאז החזרה ללימודים בבתי הספר בספטמבר, וכדי להתמודד עם ההתפרצות המחודשת מנסים לשפר שם עוד יותר את המעקב האפידמיולוגי.

בגרמניה אומצה שיטה חדשה של בדיקות ומעקב, שמתמקדת ב"מגה-מדביקים", במטרה לבודד המונים במהירות. שר הבריאות והאפידמיולוג הראשי שם הצהירו כי השיטה מהווה תחליף טוב לסגר, במקרה של התפרצות המונית.

לאחרונה, עקב העליה בהדבקה בגרמניה, מוטלים סגרים מקומיים קצרים על שכונות ורובעים גרמניים שבהם יש התפרצויות קשות. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה השבוע לאזרחים לקחת אחריות, לצמצם את הבילויים והפגישות ביניהם ואת הטיסות למדינות אחרות "כדי למנוע כל חשש שנחזור אי פעם לסגר ארצי".

שוודיה, המדינה המערבית היחידה שלא הוטל בה סגר כלל, ספגה גל ראשון קשה ביותר, ואילו בגל השני מצבה מצוין, כנראה בזכות שיפור ניכר במעקב האפידמיולוגי. בספטמבר מת בשוודיה חולה קורונה אחד על מיליון תושבים. למרות זאת, בשוודיה שוררת דאגה מהתחזקות המגפה מאז החזרה ללימודים.

האפידמיולוג הראשי של שוודיה, אלכס טנגל, עורר לאחרונה סערה כשהצהיר כי אינו פוסל סגרים מקומיים. מדובר בשינוי חד בגישה של שוודיה, שמבין כל מדינות המערב הייתה היחידה שלא הוטל בה סגר מאז התפרצות המגפה. אך גם עתה לא מדובר על סגר מלא, אלא נידונה האפשרות להטיל סגרים מקומיים על שכונות נגועות.

עידן הקורונה באיטליה, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)
עידן הקורונה באיטליה, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)

באיטליה, שספגה מכה קשה מאוד בגל הראשון, הגל השני קל מאוד, עם 3 מתים למיליון נפש בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר (פחות מעשירית מהמספר בישראל). עם זאת, גם באיטליה התחלואה עולה כעת בהדרגה.

הגבלות התנועה באיטליה הוחמרו החל ב-1 באוקטובר, וכחלק מכך אומצה מעין "תכנית רמזור" איטלקית, שמאפשרת להטיל במהירות סגרים מקומיים. כרגע לא מוטלים באיטליה סגרים כאלה, והטלת סגר ארצי אינה נידונה שם כלל.

ההגבלות באיטליה הוחמרו החל ב-1 באוקטובר, וכחלק מכך אומצה מעין "תכנית רמזור" איטלקית, שמאפשרת להטיל במהירות סגרים מקומיים. עד כה לא הוטלו באיטליה סגרים כאלה, והטלת סגר ארצי אינה נידונה

ממשלות אחרות באירופה, בהן שווייץ ופולין, שקלו להטיל סגר ארצי עקב זינוק בתחלואה, אולם החליטו להימנע מכך. במקום זאת, הוחמרה מדיניות עטיית המסכות בפולין, והוגבל מספר האנשים היכולים להתקבץ בחללים סגורים, כמו חנויות ומקומות בילוי. בשווייץ החליט צוות המשימה למלחמה בקורונה לשפר את המעקב האפידמיולוגי, כתחליף להחמרת המגבלות, ולהטלת "סגר אסוני נוסף".

גם בבלגיה, המדינה שהגיעה בגל הראשון לשיעור התמותה הגבוה בעולם, נרשמה עליה בהדבקה, והממשלה הבלגית סגרה השבוע את הברים והגבילה את שעות הפתיחה של המסעדות. אבל גם הבלגים נמנעים מהטלת סגר ארצי, וזאת למרות העלייה המחודשת בהדבקה שם.

מבין כל המדינות שבדקנו, המדינה האירופית והמערבית שנמצאת קרוב ביותר לסגר ארצי היא אירלנד. זאת, למרות שבאירלנד מתו מקורונה בספטמבר שני חולים למיליון תושבים – אחד חלקי 20 ממספר הנפטרים בישראל.

השבוע נכנסו לתוקף באירלנד הגבלות מחמירות, שכוללות איסור על התקהלויות במקומות סגורים שלא לצורך, הגבלת מספר הביקורים בבתים, הפסקת משחקי ספורט עם קהל, וכן חיוב חברות היי-טק ועובדי צווארון לבן לעבוד מהבית. עם זאת, בתי הספר, המפעלים והעסקים נותרו פתוחים.

ראש ממשלת אירלנד, מיכאל מרטין, הצהיר כי אם ההגבלות הללו יקוימו כיאות, לא יהיה צורך בסגר ארצי שני. הצהרותיו מזכירות הצהרות דומות שנשמעו בישראל בקיץ, כך שייתכן כי עלייה חדה בתחלואה באירלנד תביא להטלת סגר במדינה.

ראש ממשלת אירלנד הצהיר כי אם ההגבלות הללו יקוימו כיאות, לא יהיה צורך בסגר ארצי שני. הצהרותיו מזכירות הצהרות דומות שנשמעו בישראל בקיץ, כך שייתכן כי עלייה בתחלואה באירלנד תביא להטלת סגר במדינה

ואולם, כמו בכל המדינות, גם באירלנד מתייחסים לאפשרות של סגר נוסף כמהלך כושל של טיפול במגפה שצריך להימנע ממנו, ולא כמודל נכון שכדאי ליישם.

עידן הקורונה בעיר ניו יורק, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
עידן הקורונה בעיר ניו יורק, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/John Minchillo)

הסגר הארוך ביותר בעולם הגיע לסופו

בארצות הברית, בניגוד לאירופה, לא הוטל סגר ארצי כללי גם בגל הראשון. עם זאת, ברוב המדינות הוטל סגר חלקי, שכלל סגירה של בתי ספר ומקומות עבודה, אך לא מגבלות תנועה (הטלת shut down, ולא lock down, באנגלית).

הגל השני של המגפה מכה בארה"ב קשה יותר מאשר ברוב אירופה. בארה"ב מתו בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר 21 חולי קורונה על מיליון איש – כמחצית משיעור התמותה בישראל ופי-שניים מאשר בצרפת ובריטניה. עם זאת, האפשרות לסגר כולל בארה"ב כולה או באחת המדינות בה לא נמצאת על הפרק.

מגבלות הקורונה בארה"ב משתנות בין מדינה למדינה, בהתאם להיקף התחלואה וללחצים מהציבור. יש מדינות שמחמירות את המגבלות, בעוד אחרות שומרות על הקיים או מקלות בהן. בכמה מדינות הוטלו סגרים מקומיים על ערים ועל שכונות.

בעיר ניו יורק, שספגה את המכה הקשה והאכזרית ביותר בגל הראשון, נשקל להטיל סגר מקומי על שכונות אחדות בברוקלין ובקווינס, לאחר שהתחלואה בהן שבה לעלות. לבסוף החליט ראש העיר, ביל דה בלאזיו, לוותר על הסגר ולהתמקד בסגירת בתי ספר, רובם יהודיים-חרדיים, שכן עיקר ההדבקה נרשמה בהם.

בעיר ניו יורק, שספגה את המכה הקשה והאכזרית ביותר בגל הראשון, נשקל להטיל סגר מקומי על שכונות אחדות בברוקלין ובקווינס, לאחר שהתחלואה בהן שבה לעלות. לבסוף החליט ראש העיר לוותר על הסגר

בקנדה הוטלו סגרים מקומיים חלקיים על כמה ערים ומחוזות, בהם מונטריאול. הכניסה והיציאה מהמחוזות הללו הוגבלה, וברובם נסגרו המסעדות ומוסדות התרבות, ונאסרו ביקורים בבתים. בתי הספר שם, לעומת זאת, נותרו פתוחים.

בארגנטינה מתבצעות כעת הקלות בסגר הקורונה הארוך בעולם – וגם הכושל ביותר. אחרי חצי שנה של סגר, שכלל איסור מלא על יציאה מהבית, חודשו בכמה מחוזות העבודה במפעלים והטיפולים הרפואיים האלקטיביים, והותר להתפלל בקבוצות קטנות. בכמה מחוזות נפתחו גם בתי ספר וחנויות. אם הנשיא אלברטו פרננדס לא ישנה את דעתו, הסגר יוסר סופית בשבוע הבא, ב-11 באוקטובר.

אחרי חצי שנה של סגר, שכלל איסור מלא על יציאה מהבית, חודשו בכמה מחוזות בארגנטינה העבודה במפעלים והטיפולים הרפואיים האלקטיביים, והותר להתפלל בקבוצות קטנות. בתי ספר וחנויות נפתחו

ההקלות שם מתרחשות למרות שמצב התחלואה בקורונה לא השתפר כלל במשך הסגר ואף החמיר. אחוז הבדיקות החיוביות בארגנטינה הוא הגבוה בעולם – בין 40% ל-60%, וכך גם שיעור התמותה מהמגפה. בארגנטינה מתו בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר 170 חולי קורונה על כל מיליון תושבים – פי-חמישה יותר מאשר בישראל, פי-20 מאשר בבריטניה ופי-35 מאשר בשוודיה.

הסיבות העיקריות לכישלון הארגנטיני הן היעדר תשתיות בסיסיות בבתי החולים, כמו חדרים מבודדים, אכיפת סגר לקויה וסלקטיבית, ומעקב אפידמיולוגי כושל.

ניסוי בחיסון לקורונה, רוסיה, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Jr)
ניסוי בחיסון לקורונה, רוסיה, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Jr)

ברוסיה, שמיליונים מאזרחיה מתחסנים בימים אלה בחיסון השנוי במחלוקת שחברות רוסיות פיתחו נגד הקורונה, מוטלות מגבלות מקומיות בערים שונות, בהן הבירה מוסקבה. כחלק מכך הומלץ לפנסיונרים להישאר בבית, וחודשה ההוראה לעטות מסכה בתוך מבנים ציבוריים במוסקבה.

הגל השני של המגפה היכה חזק לא רק בישראל, אלא במדינות נוספות במזרח התיכון. הסגר השני שהוטל בישראל מעורר בהלה במדינות השכנות, שבאופן בלתי רשמי מתייחסות לישראל כאל מודל מוצלח לחיקוי, אף שלפחות לפי הנתונים הרשמיים, המצב במדינות השכנות פחות גרוע.

בירדן מתו בשלושת השבועות הראשונים של ספטמבר תשעה חולי קורונה למיליון נפש ובלבנון 13 – פחות משליש משיעור המתים בישראל. הרשויות בירדן שוקלות לחדש את הסגר הנוקשה שהוטל במדינה באביב, אך עד כה לא התקבלה שם החלטה כזאת. בלבנון הוטל סגר זמני למשך שבועיים, לאחר פיצוץ המחסן הכימי בביירות, וזאת כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. לאחרונה חידשה ממשלת לבנון את הדיונים על הטלת סגר שלישי, אך לא התקבלה החלטה בעניין.

בלבנון הוטל סגר זמני למשך שבועיים, לאחר פיצוץ המחסן הכימי בביירות, וזאת כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. לאחרונה חידשה ממשלת לבנון את הדיונים על הטלת סגר שלישי, אך לא התקבלה החלטה בעניין

בטורקיה ובמצרים לא נשקלת אפשרות להטיל סגר חדש, אך טורקיה מחמירה את המגבלות. ואילו באמירויות מחסנים את האוכלוסייה, באמצעים שיעילותם טרם הוכחה ומוטלת בספק במערב, ולא שוקלים הטלת סגר על הציבור.

נשיא טורקיה ארדואן סוקר משמר כבוד באנקרה, אוקטובר 2020 (צילום: Turkish Presidency via AP. Pool)
נשיא טורקיה ארדואן סוקר משמר כבוד באנקרה, אוקטובר 2020 (צילום: Turkish Presidency via AP. Pool)

מדינות שניצחו את הנגיף ומדינות שנכנעו לו

בצד המזרחי של העולם המגמה הפוכה, ויש ירידה בהיקף ההגבלות. בסין, מולדת המגפה, הממשלה מחסנת אזרחים, ובמקביל הוגדלה התפוסה באתרי התיירות והבילויים מ-50% ל-75% בהשוואה לתפוסה שאפיינה אותם לפני הקורונה.

באוסטרליה הוסר לפני שבוע הסגר הארוך והנוקשה שהוטל על מחוז ויקטוריה, לאחר שנרשמה שם ירידה בהדבקה במגפה. במהלך ספטמבר מת באוסטרליה חולה קורונה אחד על מיליון תושבים. מחוז ויקטוריה ה"אדום" עדיין נמצא תחת מגבלות, אך תושביו גודשים את החופים, והתקשורת חוגגת את סוף הסגר.

גם בניו-זילנד בוטל לאחרונה הסגר המקומי שהוטל על חלק מהמדינה לפני כחודש, לאחר שהתברר כי המגפה לא נעלמה לגמרי, כפי שציפו, אלא "רק" כמעט ונעלמה. ניו-זילנד לא שבה כעת לשגרה מלאה כפי שנעשה בחודש יוני, אבל רוב הפעילויות נפתחו מחדש באזורים שבהם נסגרו, אפילו משחקי הכדורגל, וראשת הממשלה, ג'סינדה ארדרן, הכריזה: "ניצחנו את הנגיף, שוב". 

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן. מאי 2020 (צילום: Mark Mitchell/New Zealand Herald, Pool via AP)
ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן. מאי 2020 (צילום: Mark Mitchell/New Zealand Herald, Pool via AP)

בהודו ובפיליפינים, לעומת זאת, נראה שהנגיף ניצח ובני האדם השלימו עם ניצחונו. בפיליפינים הוסר לאחרונה הסגר השני באורכו בעולם, ובתי הספר נפתחו מחדש, לאחר שהיו סגורים במשך קרוב לחצי שנה. במשך הסגר נותר שיעור ההדבקה בפיליפינים גבוה, וההחלטה להסירו התקבלה לאחר שאוכלוסיית המדינה הענייה הגיעה לסף רעב, ולא משום שההדבקה במדינה ירדה.

הודו הטילה באפריל את אחד הסגרים הנוקשים בעולם, שגרם לרעב המוני ולהתפרצות מחודשת של מגפות כמו שחפת. הסגר בוטל באוגוסט עקב לחץ ציבורי ומחאות אלימות. למרות שההדבקה במגפה נמשכת בעוצמה, ממשלת הודו לא שוקלת להטיל סגר נוסף. בפקיסטאן השכנה הוטלו לאחרונה סגרים מקומיים על קשמיר הפקיסטנית ועל מחוזות נוספים, עקב עלייה בהדבקה.

טאיוואן, קוריאה הדרומית ויפן הצליחו לעבור את המגפה עם מספר קטן מאוד של קורבנות וללא סגר, למעט סגר מקומי קצר שהוטל על מטרופולין אחד בקוריאה. הסיבות העיקריות לכך הן אכיפה קפדנית של ההגבלות הברורות שהוטלו על התושבים, וביצוע מעקב אפידמיולוגי יעיל. היקף ההדבקה במגפה עולה ויורד במדינות אלה, אך הוא נותר נמוך, ומהלך של הטלת סגר כלל לא נידון.

בנימין נתניהו (צילום: Alex Kolomoisky/Pool Photo via AP)
בנימין נתניהו (צילום: Alex Kolomoisky/Pool Photo via AP)

פרט לישראל, המדינה היחידה באסיה, וככל הידוע לנו בעולם, שנמצאת עתה בסגר שני, היא נפאל, מדינה מתפתחת וענייה עם תוחלת חיים של 70 שנה בלבד.

הסגר השני בנפאל הוטל השבוע, לאחר שמספר החולים המאומתים חצה את רף ה-80 אלף. באופן רשמי, מתו בספטמבר בנפאל שני חולי קורונה על כל מיליון תושבים, אך ייתכן שמספר המתים בפועל גבוה יותר. אנשי ציבור בנפאל טוענים שהעלייה בהדבקה נובעת מזעמם של האלים, על כך שהמקדשים בנפאל סגורים מאז מרץ. העולם, כך נראה, אינו הולך בדרכה של ישראל, אבל נפאל אולי כן.

הסגר בנפאל הוטל השבוע לאחר שמספר החולים המאומתים חצה את רף ה-80 אלף. באופן רשמי, מתו בספטמבר בנפאל שני חולי קורונה על כל 100 אלף תושבים, אך ייתכן שמספר המתים בפועל גבוה יותר

עוד 2,525 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 3 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים

ביבי, זה נגמר

השבוע נודע, כי בית משפט השלום בקריות השתמש בחוק הלאום, כדי להכשיר מחיקת תביעה של שני ילדים ערבים מכרמיאל. הילדים, שני אחים בני שש ועשר, תבעו את העירייה באמצעות דודם על החזרי הוצאות על נסיעות למוסדות לימוד שאליהם הם נאלצים לנסוע, מאחר שאין בתחומי כרמיאל אף מוסד לימוד ערבי.

ביהמ"ש השלום בקריות השתמש בחוק הלאום להכשרת מחיקת תביעה של שני ילדים ערבים מכרמיאל. הילדים, אחים בני 6 ו-10, תבעו החזרי נסיעות למוסדות לימוד, כי אין בכרמיאל אף מוסד לימוד ערבי

כמותם יש עוד מאות תלמידים ערבים שלומדים מחוץ לעיר מחוסר ברירה, ועיריית כרמיאל מסרבת לממן להם הסעות. הטעמים למחיקת התביעה היו שמירה על צביונה היהודי של כרמיאל בהתאם לחוק הלאום. הרשם הבכיר יניב לוזון כתב בהחלטתו:

"כרמיאל, עיר יהודית, נועדה לבסס את ההתיישבות היהודית בגליל. הקמת בית ספר בשפה הערבית… (וכן) מימון הסעות לתלמידים ערביים, לכל דיכפין ובכל אתר, עלול לשנות את המאזן הדמוגרפי ולפגוע בצביונה של העיר. סעיף 7 לחוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי קובע: 'המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה'. פיתוח ההתיישבות היהודית וביסוסה הינו ערך לאומי המעוגן בחוק יסוד ויש בו כדי להוות שיקול ראוי ודומיננטי במערכת השיקולים העירונית כולל לעניין הקמת בית ספר וקביעת מדיניות במימון הסעות אל מחוץ לעיר".

מחיקת התביעה עוררה בצדק זעם רב בקרב ערביי ישראל וחוגי השמאל. אבל אני רוצה להעיד משהו על כרמיאל. אותה עירייה, המסרבת לממן הסעות תלמידים ערבים מתחומה לבתי ספר מחוצה לה, היא זו המקיימת את קונסרבטוריון כרמיאל, שילדים וילדות יהודים וערבים לומדים ומנגנים ומופיעים בו יחד. אותה עירייה, היא זו המקיימת חוגי כדורגל מעורבים. לכן, כשם שעיריית כרמיאל מקיימת דו-קיום בכול שדרות החיים בעיר, מחינוך מוסיקלי ועד חינוך לספורט, עליה לדאוג להקמת בית ספר ערבי בתוכה, ועד אז – למימון היסעי תלמידים ערביים לבתי ספר מחוצה לה.

צודק ארגון עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, שפנה למשרד החינוך כדי להרחיב את רשימת היישובים המשויכים לעיר כרמיאל במיפוי של המשרד, כך שישקף את רישומם בפועל של הילדים בבתי ספר ביישובים הערביים הסמוכים לעיר. אבל הזעם אינו צריך להיות מופנה לעיריית כרמיאל, אלא למשרד החינוך וגם ובעיקר לרשם בית המשפט, שנקט בנימוקים גזעניים ופסולים מבחינה מוסרית, בשעה שמחק תביעה צודקת זו. הבעיה היא לא כרמיאל, אלא חוק הלאום, שהוא חוק גזעני, קולוניאלי ופסול מבחינה מוסרית.

הזעם אינו צריך להיות מופנה לעיריית כרמיאל, אלא למשרד החינוך ובעיקר לרשם ביהמ"ש, שנקט בנימוקים גזעניים ופסולים מוסרית, כשמחק תביעה צודקת זו. הבעיה היא לא כרמיאל, אלא חוק הלאום

הדברים האלה צריכים להיאמר דווקא בעצרת 'בלפור בכרמיאל', מפני שהעצרת הזאת, כמו כול הצעדות, העצרות, השיירות וההפגנות ברחבי ישראל, מונעות בחזון משותף אחד: דמוקרטיה. שוויון, צדק, חירות, ערבות הדדית, שקיפות, ומנהיגות, המחויבת למצביעיה ולא בוגדת בהם.

אי אפשר לעמוד מדי שבוע על גשר מוטה גור בכרמיאל, ובצומת כרמיאל מערב, וכאן, בערב הזה, ולהניף דגלים שחורים וורודים ודגלי ישראל, מבלי להתקומם נגד אפליית הערבים בישראל ובגליל.

אי אפשר לקרוא לערביי הכפרים להצטרף למחאה מבלי להיאבק את מאבקם הצודק לשוויון זכויות, וגם חובות.

אי אפשר לקרוא להפלתו החוקית של ראש ממשלה, המתנהל כרודן, מפלג את החברה הישראלית ומשסע אותנו איש ברעהו וברעותו, קורע את מוסדות האכיפה, החוק והמשפט, מבלי לעמוד לצד שכנינו.

אי אפשר להפיל ראש ממשלה, הקורא לערבים תומכי טרור, מבקש להחדיר מצלמות לקלפיות בכפרים כדי לפגוע בזכותם להצביע, מזהיר שהם נוהרים לקלפיות, ובו-בזמן כורת בריתות מפיסטופליות עם חברי כנסת ערבים, ללא שיתוף פעולה עם הערבים. הצביעות וכפל הפנים האלה חייבים להיגמר כאן ועכשיו, כי אלה בדיוק הדברים נגדם אנו נלחמים בבלפור, בכיכרות ובגשרים.

וכעת, מכאן, מעצרת בלפור בכרמיאל, אפנה אליך, אדוני ראש הממשלה, הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים. באתי הנה לא רק כדי לטעון בשמם של ערכי הדמוקרטיה והשוויון, אלא כדי לומר לך דבר אחד, ביבי. זה נגמר.

ללא ערבים אי אפשר להפיל רה"מ, הקורא לערבים תומכי טרור, מבקש להחדיר מצלמות לקלפיות בכפרים כדי לפגוע בזכותם להצביע, מזהיר שהם נוהרים לקלפיות, ובו-בזמן כורת בריתות מפיסטופליות עם חכ"ים ערבים

זה נגמר, כי חשבת שתוכל לפורר רוב מוחלט של 62 מנדטים, שהצביע נגד המשך כהונתך, כי הצלחת להקים קואליציה על ידי סחיטה-לכאורה ומרמה-בפועל את מי שבחרנו בהם כנציגינו, ובכך הפכת אותם לבוגדים ולגנבי קולות ואותנו לנלחמים בשיטה.

זה נגמר, כי מרגע שהצלחת להקים את ממשלתך, להכניס אותם מתחת לאלונקה, לא פסקת לרגע מחרחור ריב ומדון בינך לבין שותפיך, התכחשת להבטחת הרוטציה ושיתוף הפעולה מצדך, והמשכת לתקוף את מערכות האכיפה, החוק והמשפט, ובראשם התובעת במשפטך, פרקליטות המדינה, היועהמ"ש ובית הדין הגבוה לצדק.

זה נגמר, כי המשכת לנסות להנדס לנו את התודעה. חשבת שתוכל להמשיך בהפקת סרטוני שנאה והסתה, פוסטים מטונפים מתחת למקלדת של הבן הפרטי שלך, דברי ביזוי ושיסוי מפי שופרותיך, כי המשכת לאסור עלינו את זכות ההשוואה בין תהליכים היסטוריים, שהצמיחו מתוכם את המשטרים החשוכים והאפלים ביותר במאה העשרים, לבין הדברים שאתה מחולל כאן, וחשבת שניכנע לך.

זה נגמר מפני שניכסת לעצמך הישגים מדיניים שנרקמו על ידי קודמיך, ובו-בזמן גילית סודות צבאיים, הפרת את מדיניות העמימות של ישראל, רקמת בסתר עסקאות נשק המערערות את מבנה הכוח בצה"ל ואת תקציב המדינה, ותוך הפרה בוטה של הליכי קבלת ההחלטות בצבא.

זה נגמר כי הפקרת את ישראל בניהול הכושל שלך את משבר הקורונה, כי שברת את מטה לחמם של הישראלים ודרדרת אותם לעוני מחפיר, כי גמרת שנת לימודים לילדינו ומכרת לנו את התקווה.

זה נגמר, כי המשכת לנסות להנדס לנו את התודעה. חשבת שתוכל להמשיך בהפקת סרטוני שנאה והסתה, פוסטים מטונפים ממקלדת בנך הפרטי, דברי ביזוי ושיסוי מפי שופרותיך

זה נגמר כי תכף המשפט שלך מתחיל, ויהיה עליך להתייצב בו, ותכף ועדת החקירה של משרד הביטחון תתכנס ואחריה גם תוקם ועדת חקירה ממלכתית, ואז ייצאו כול השדים מן הבקבוק. השדים שאתה יצרת ואתה דחפת לבקבוק הסתרים המבעבע הזה, יחד עם כול סודותיך, אדוני ראש המכשלה.

זה נגמר גם מסיבה אחת פשוטה. אתה בהיבריס, אדוני ראש הממשלה. השתכרת מן הסקרים, נבהלת מן הנסיקה של בנט, ואז ערערת את ההסכם הקואליציוני שחתמת עליו והבטחת כי תעמוד בו, וברוב נוכלותך אתה עוד מאשים בבחירות הקרבות את שותפיך לקואליציה המגונה הזאת.

האמנת, ואתה כנראה עדיין מאמין, שגוש הימין בהנהגתך ינצח גם את הבחירות הבאות, ואז תוכל להשלים את בניית הרודנות שלך על ידי חקיקת פסקת ההתגברות והחוק הצרפתי, השלמת כול המינויים במערכת החוק והמשפט באנשים מטעמך וביטול משפטך. התבוננת מסביב, וחשבת שאין לך מתחרים, שגוש השמאל-מרכז מרוסק, שאמנם המחאה נגדך אדירה, אבל היא מפוזרת, מבוזרת ולא מכוונת פוליטית, נחמדה ולא אלימה, מרוסנת ומאופקת, ולכן אין בכוחה לסכן אותך.

אני שמח להודיע לך שטעית, אדוני ראש המכשלה. מכאן, מעצרת בלפור בכרמיאל, אני מתכבד להודיע לך, שבעוד אתה ושופרותיך מפמפמים לנו סקרים מדומיינים, המבוססים על תמונת האתמול ומהנדסים קדימה את ניצחונך, קמנו, אנשים ונשים טובים וטובות, מתוך המחאה, והקמנו את האלטרנטיבה החדשה, שתקלוט אליה את כול המוחים והמוחות נגדך. קוראים לה המפלגה הדמוקרטית.

היא כבר מופיעה ברשומות, ומחר בבוקר יתחיל מבצע גיוס החברים והחברות שלה. היא לא הוקמה על ידי אהוד ברק, אלא על ידי אהוד אחר, פרופסור אהוד שפירא, חוקר דמוקרטיות ממכון וייצמן. והיא לא ממומנת על ידי אף אחד, אלא על ידינו, כמו כול דבר אחר שמומן במחאה הזאת. בגיוס המונים. ההמונים שרוצים אותך מחוץ למעון ראש הממשלה.

בעוד אתה ושופרותיך מפמפמים לנו סקרים מדומיינים, המבוססים על תמונת האתמול ומהנדסים קדימה את ניצחונך – קמנו, אנשים ונשים טובים וטובות, מתוך המחאה, והקמנו אלטרנטיבה, שתקלוט את המוחים נגדך

הדמוקרטית היא מפלגה שקופה. והיא מפלגה של כלל אזרחי ישראל, כפי שמדינת ישראל צריכה להיות מדינת כול אזרחיה. יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, ימנים ושמאלנים. ערכיה הם הערכים ששכחת. שוויון, צדק, חירות וערבות הדדית. כול מי שמוכנ/ה לחתום על הערכים האלה מוזמן/ת להיות חבר/ה בה. וכול אחד ואחת מאתנו גם יכול/ה להעמיד את עצמו/ה לפריימריז שקופים במסגרתה. כך נקבע את הנהגתה, את רשימת המועמדים והמועמדות לשרים ולשרות מטעמה ואת רשימת חבריה וחברותיה לכנסת.

דיברנו עם כולם, עם כול מי שרוצה בהחלפתך. כולם יוכלו להתמודד אצלנו, כי אנחנו פלטפורמה דמוקרטית פתוחה. הריבון, חברי וחברות המפלגה, הם שיחליטו מי ינהיג ותנהיג אותנו, והם גם יחליטו מה יהיה מצעה.

במפלגה שערכיה הם שוויון, חירות, צדק וערבות הדדית, אי אפשר לשלוט על עם אחר. אי אפשר לקבל יחסי כובש-נכבש, שולט-נשלט, הדרה מגדרית או אחרת. אי אפשר לקבל היעדר זכויות, חוסר שקיפות, או ריכוז הכוח הפוליטי בידי שליט יחיד. במפלגה הדמוקרטית כולם שווי ערך, כולם קובעים את הדרך, ובלבד שתהיה דרך של שוויון, חירות, צדק וערבות הדדית.

אתה האמנת שתוכל לסגור לשלושים שנה את הפרוטוקולים של קבינט הקורונה, ולהמשיך להפיק סרטונים ונאומים ופוסטים של שנאה, ובזה לבצר את שלטונך. אנחנו נראה לך בדיוק את ההפך מזה. איך ניתן למגר אותך ואת השלטון הרודני, שלטון היחיד הסכסכני שלך, בהנהגה הצומחת, לא מוצנחת, מתוך הציבור, ופועלת למענו מתוך מחויבות ושקיפות מלאה.

ולכן זה נגמר, ביבי. אתה ושרה ו"הילד" שלכם יכולים להתחיל לארוז. תוכלו לבחור באיזה מן הבתים באימפריית הנדל"ן הפרטית שלכם תגורו. בקיסריה, בעזה או בפורצים, או שמא בחו"ל. אבל את הבית שלנו בבלפור אתם תפנו. כי באמת התעסקתם עם הדור הלא נכון, ובאמת אתם החורבן, ואנחנו התקווה.

הערב, מעצרת בלפור בכרמיאל, אני שמח להודיע לך. זה נגמר, ביבי. צא צא, איש הדמים. צא מבלפור, ועמוד למשפטך ולגורלך.

לסיום, אני רוצה לנצל הזדמנות זו ולקרוא בצו 8 דווקא מכאן, מכרמיאל, מבירת הפריפרייה, לאנשים הבאים. שקמה ברסלר, אורלי בר לב, ישי הדס, גונן בן יצחק, דניאל חקלאי, יאיר נהוראי, גבי לסקי, קוסטה בלאק, יעל ראפ, רועי פלג, יניב סגל, גיל ברדה, אופק פרידמן, אלק יפרמוב, יגאל רמבם, סדי בן שטרית, אייבי בנימין, אמה טוקטלי, דקלה דיין, מאיה מן, לוסי אהריש, ניצן וייסברג, נעה רוטמן, כלנית שרון, קורל אלקובי, אור בירון, לירון אחדות, זיו ברטפלד, אייר סמל ועוד חברים וחברות יקרים ויקרות לי מאוד, מן הפעילים והפעילות המרכזיים במחאה.

ולכן זה נגמר, ביבי. אתה ושרה ו"הילד" שלכם יכולים להתחיל לארוז. תוכלו לבחור באיזה מן הבתים באימפריית הנדל"ן הפרטית שלכם תגורו. בקיסריה, בעזה או בפורצים, או שמא בחו"ל. אבל את הבית שלנו בבלפור אתם תפנו

חודשים ארוכים אנחנו שרים יחד שאנחנו התקווה, שהם נפלו על הדור הלא נכון. עכשיו הגיע הזמן לצעוד אל קדמת הבמה. לא לשלוח בשמנו את הוותיקים אל הכנסת ואל הממשלה. אהוד ברק וציפי לבני, גבי אייזנקוט ורון חולדאי, דני יתום ואחרים יכולים להצטרף אלינו, להעניק לנו מניסיונם עתיר השנים. אבל הם לא יכולים לבוא במקומנו.

כול אחד ואחת מכםן כבר חרגתם מחייכםן כדי לעלות שבוע אחרי שבוע לבלפור, לכיכרות ולגשרים. כול אחד ואחת מכםן כבר הוכיחו אומץ לב, מחויבות, נחישות, יצירתיות ושרידות, והשתפשפתםן היטב במהלך המחאה. עכשיו אני קורא לכםן לעשות את הצעד הבא, ההכרחי והמתבקש מאליו – בואו הצטרפו לדמוקרטית והעמידו את עצמכםן לבחירות לראשות המפלגה בפריימריז, בואו לכנסת ולממשלה, הטוו את החזון והנהיגו את התיקון הדרוש כול כך לחברה בישראל.

אילן שיינפלד (1960) הוא סופר ועורך, לשעבר עורך ספרותי ב"על המשמר" ודובר "הקאמרי," כיום עורך ומורה לכתיבה, ואב יחידני גאה לתאומים שנולדו בפונדקאות בהודו. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים (1990, 2015), ותושב הגליל המערבי. מרגיש שהדמוקרטיה היא מה שלוקחים לך כשאתה עסוק בגידול ילדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,647 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

למקרה שפיספסת

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים

עבודה כרופא בבית אבות בתקופת קורונה

אני רופא משפחה שעובד בשני בתי אבות קטנים בגליל. תקופת הקורונה הציבה אתגרים ייחודיים בהתנהלות ובטיפול בקשישים בבתי אבות.

הדאגה הגדולה ביותר היא חדירת הנגיף לתוך הבית. איום זה תמיד מרחף באוויר. מנתונים מארצות הברית, עולה שכ-10% ממקרי הדבקה ומעל 40% ממקרי המוות מקורונה הם דיירי בתי אבות. גם אם הנתונים הללו שונים ממקום למקום, המסקנה הכללית נשארת איתנה ובעינה: דיירי בתי אבות ביחס לאוכלוסייה הכללית נמצאים הן בסכנה גבוהה יותר לחלות בקורונה, והן בסכנה גבוהה יותר למות ממנה. ואם אדם אחד נדבק בתוך בית האבות, קרוב לוודאי שתהיה הידבקות לאחרים, לפעמים באופן מסיבי.

דוגמה מוחשית לכך היא אירוע בבית אבות ע"ש קירקלנד Kirkland שבמדינת וושינגטון, שהתרחש בחודש מרץ. מתוך כ-180 אנשי צוות, 47 אנשי צוות חלו בקורונה. כ-80 מ-120 הדיירים חלו במחלה ו-35 נפטרו! הידבקות בבית אבות עלולה להיות הרת אסון.

דוגמה מוחשית לכך שהידבקות בבית אבות עלולה להיות הרת אסון היא אירוע שהתרחש במרץ בבית אבות ע"ש קירקלנד Kirkland במדינת וושינגטון. מתוך כ-180 אנשי צוות, 47 אנשי צוות חלו בקורונה. כ-80 מ-120 הדיירים חלו במחלה ו-35 נפטרו

מכורח מציאות קטלנית זו נגזרו נהלים דרקוניים, שכללו בהתחלה איסור כניסה לבני המשפחות ולצוות הלא חיוני, שימוש באמצעי מיגון – עטיית מסכות, כפפות ולעיתים חלוקים, ושימוש רב של תרכיבי סבון ואלכוהול למיניהם ועוד.

אם עד פרוץ המגיפה משרד הבריאות פעל כמבצע בקרה-ביקורת, במהלך המגפה גישתם עברה לבקרה-תמיכה. כתופעה חדשה, היה מורגש שהמשרד לא היה ערוך מראש להתמודד עמה, במיוחד בהתחלה. כמעט בכל יום יצאה הנחייה אחרת, כאשר לפעמים ההנחיה החדשה סתרה הנחייה קודמת, לא היתה ניתנת ליישום ולא תמיד התעכבה על השלכותיה בשטח. יחד עם זאת, לדעתי, בד"כ עקרונות ההנחיות היו סבירים.

לפני הקורונה, הפרוטוקולים בבתי אבות היו יציבים ורק מדי פעם נכנס נוהל חדש, שגם אז לא ערער את שגרת העבודה. לעומת זאת, עם כניסת עידן הקורונה היה צורך לבצע שינויים מרחיקי לכת ובאופן מיידי. דוגמה לקושי הייתה הכנסת דייר חדש לבית האבות מבית החולים או מהבית עם הנחיות קשוחות באשר לבידודו עד שהוכח שלא נושא את הנגיף. מחד, לא תמיד הייתה אפשרות טכנית ליצור בידוד כפי שנדרש ומאידך היה לחץ מצד בתי החולים לשחרור קשישים לקהילה שאינם זקוקים לאשפוז או להעביר קשישים שלא הסתדרו בביתם.

כל אחד משני בתי אבות שבהם אני עובד פעלו בצורה אחרת. בבית האבות בקיבוץ, הצוות המוביל – מנהלת הבית, האחות האחראית ואני ישבנו באופן קבוע, עשינו הערכת מצב כולל לעבור על ההנחיות החדשות וגיבשנו דרכי פעולה המניחות את הדעת שהשתנו מיום ליום בהתאם לחוזרים המתעדכנים. היה חשוב ביותר לעבוד בצוותא.

כמנהל רפואי תפקידי היה להתוות מדיניות ולאשר דרכי פעולה נכונות מבחינה רפואית ואשר ניתנים ליישום. דוגמה של חשיבות מעורבותה של מנהלת המוסד הייתה הבנתה המיידית בחיוניות אספקת מלאי של אמצעי הגנה כגון מסכות, כפפות, חלוקים וחומרי ניקיון מיוחדים למרות שהפריטים הללו לא תוקצבו. זה אינו עניין של מה בכך. בשונה מגישתה, היו מקרים אומללים בחו"ל שבהן הנהלות לא שעו לאזהרות וסירבו לרכוש ציוד מגן. התוצאה הייתה התפשטות קטלנית של הנגיף.

ובאשר לאחות האחראית – אחד מתפקידיה החשובים היה לגייס את שיתוף הפעולה מתוך רצון והבנה של האחיות האחרות ושאר העובדים. אצלנו אף איש צוות לא סירב להגיע לעבודה למרות הסכנה והסרבול. כולם שיתפו פעולה גם אחרי סיום עבודה כאשר נזהרו לא לבוא במגע עם אנשים שעלולים לשאת את הנגיף. היום, שמונה חודשים אחרי פרוץ המגפה, אף עובד (בד"כ עובדת) לא נדבקה בינתיים מקורונה. צעדים אלו נראים סבירים אך בתחילת המשבר הם נראו שרירותיים והזויים.

דוגמה לקושי הייתה הכנסת דייר חדש לבית האבות מביה"ח או מהבית, עם הנחיות קשוחות באשר לבידודו, עד שהוכח שלא נושא את הנגיף. לא תמיד התאפשר טכנית ליצור בידוד כנדרש, אך היה לחץ מצד בתיה"ח לשחרור קשישים

בבית אבות השני בתקופה הראשונה נקטו בגישה קיצונית יותר. מדובר בבית אליעזר, בית אבות שמיועד רק לניצולי שואה. כמעט כל הדיירים נמצאים במצב רפואי ונפשי גבולי ביותר ונדרשת סביבה מיוחדת ובטוחה על מנת לשמור אותם בחיים. אילו הנגיף היה חודר, קשה להאמין שמישהו מהדיירים היה שורד. היות שיש למוסד מערך מתנדבים שחי במעון ליד בית האבות, הוחלט לא לתת לאף אחד מבפנים לצאת מחוץ לכותלי המבנים ובמקביל – מלבד רופא אחד, חל איסור גורף מבחוץ להיכנס למוסד. בכך, בתחילת המגיפה, המוסד צמצם את סכנת חדירת הנגיף לכמעט אפס.

היה קטע, שעלול היה להיות מביך, שבו צוות משרד הבריאות ביצע בקרת פתע – מה שמקובל כמדיניות המשרד. במקרה זה, הנהלת הבית נשארו דבקים לעמדותיהם ואסרו גם על נציגי משרד הבריאות להיכנס, כך שהבקרה נעשתה בחוץ בגינה ורק על פי דיווח. למזלנו, הבקרים ראו עין בעין את ההיגיון שמדיניות המוסד גם יחול עליהם. מאז כאשר הם עצמם אישרו חזרה לשגרה חלקית, המצור נפתח ובוצעה בקרה חדשה, הפעם מבפנים.

הדרישות הנחוצות למען מיגור נגיף הקורונה סותרות את העקרונות הבסיסיים שהיו נר לרגליי שנים רבות בטיפול מקצועי ועבודה (professional compassionate care) רגישה בקשישים. שימוש במסכות הקשה על אפשרות של תקשורת ברורה במיוחד כאשר מדובר בדיירים שגם בימים כתיקונם עלולים להיות מבולבלים ו/או כבדי ראיה ו/או כבדי שמיעה. במיוחד איסור ביקור המשפחות הביא לבדידותם.

בעקבות כך, וגם לאור ניסיון שנלמד ממקרים בחו"ל, שבהם המשפחות היו מנותקות גם כאשר הנגיף השתולל בבית האבות, הוחלט בבית אבות בקיבוץ לתגבר את התקשורת היזומה של הבית ע"י טלפונים יזומים שלי, פתיחת קו טלפון נוסף למשפחות, יוזמת טלפונים עם וידיאו דרך וואטסאפ' וטאבלטים, שליחת עדכונים לכלל המשפחות וסרטונים של הפעילות שכן נעשתה.

שימוש במסכות הקשה על אפשרות של תקשורת ברורה, במיוחד כשמדובר בדיירים שגם בימים כתיקונם עלולים להיות מבולבלים ו/או כבדי ראיה ו/או כבדי שמיעה. איסור ביקור המשפחות הביא לבדידותם

העבודה עם נהלי קורונה לדוגמה – עטיית מסכות שעות רבות, שימוש רב בכפפות, חלוקים ושמירת מרחק הביאה לפעמים לסרבול מתיש בעבודה. למרות זאת, עם הזמן למדנו לשלב את הנהלים לתוך שגרת העבודה. כמה שקשה ומסורבל, אני מקבל פרספקטיבה כאשר אני מביט בהערכה בעמיתים שלי שעובדים במחלקות עם חולי קורונה כאשר עליהם להתמודד עם ביגוד מסורבל יותר, סכנת הידבקות והתמודדות עם חולים שמסתבכים ואף נפטרים.

הטיפול הרפואי עצמו גם שונה:  גם אם בימים כתיקונם אני מסתייג מלהפנות דיירים החוצה למרפאות בקהילה או לבית החולים למעט מקרים בודדים, כעת נדרשו עוד פחות הפניות, במיוחד בתקופה הראשונה. היו מחלקות לא זמינות בבית החולים מפני שהוסבו לקורונה, ומרפאות מומחים בקהילה שלא עבדו כך שלא תמיד בכלל היה לאן להפנות דייר. מגבלות אלו בשילוב עם פחד מהנגיף ואיסור ליווי המשפחות הביאו ללחץ אדיר לא להפנות, ובכך היה עלי לקבל אחריות מקצועית באופן בלעדי, במקום להיעזר ברופאים אחרים.

בתחילת המשבר היה לנו מקרה של דיירת וותיקה שחלתה, הגיעה לסוף דרכה וגססה ממחלה אחרת – לא קורונה. למרות שאז חל איסור על ביקור משפחות, היה נראה לנו אכזרי ביותר לתת לה למות לבד. החלטנו להגמיש את הכללים לגביה.

ניצלנו דלת צדדית בבית האבות שהיתה בסמוך לחדרה, כדי לאפשר למשפחה להיכנס ביממות האחרונות ולשבת עמה ככל שרצו בתנאי שהיו להם מסכות ושמרו על מרחק. רק אחרי פטירתה, כאשר השכלנו להבין שתהיה לוויה ושבעה בהרכבים מצומצמים, הבנו שהשפעת הקורנה נמשכת גם לאחר פטירה החולה. במקרה זה, לפחות היא יכולה היתה למות בכבוד, מוקפת משפחה אוהבת.

בתחילת המשבר היתהה לנו דיירת וותיקה שחלתה, הגיעה לסוף דרכה וגססה ממחלה אחרת, לא קורונה. למרות שאז חל איסור על ביקור משפחות, נראה לנו אכזרי ביותר לתת לה למות לבד

בתקופת הקורונה דיירי בתי האבות סובלים מהשלכות הקורונה – גם בבתי אבות שבו הנגיף לא נמצא. מטרות הטיפול הן למנוע חדירה של נגיף, לצמצם את הקשיים המיוחדים ככל שניתן, גם אם נדרש לעשות זאת באמצעים טכנולוגיים מרוחקים, ובמקביל לתת תחושת בטחון, תחושה ביתית והמשך טיפול מסור רב מקצועי וגם פליאטיבי (תומך) בדיירינו. לעמוד בהצלחה מהווה אתגר אישי, צוותי וניהולי.

ד"ר ג'ים שלום הוא מומחה לרפואית המשפחה בעל עניין מיוחד בטיפול בסוף החיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,170 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מה שהיה עד כה זה כלום לעומת מה שיהיה בממשלת המעבר

נתניהו עצמו הרי לא מאמין לאף מילה שהוציא מפיו אתמול במסיבת העיתונאים בכנסת ● הוא יודע שההסכם הקואליציוני שחתם עם כחול-לבן היה מעשה רמייה אחד גדול ● הממשלה הנוכחית תכהן עד הבחירות, וכבר לא משנה מתי הן יתקיימו ● וכל מה שראינו עד היום, ייראה כמו אידיליה לעומת מה שצפוי לנו בממשלת מעבר לפני בחירות סוערות בימים של משבר הקורונה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-1 תגובות

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים ו-1 תגובות

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: "גנץ צריך לעצור את ההידרדרות לבחירות"; גנץ: "האחריות עליך ורק עליך"

לפיד: "נתניהו שבר את שיאי הציניות. האיש כל היום מתעסק בהסתה, ואז הגיע בערב לטלוויזיה ודיבר נגד הסתה" ● סקר: מפלגה בראשות איזנקוט, חולדאי ולבני מקבלת 15 מנדטים ● חברי רע"ם נעדרו מההצבעה על הקדמת הבחירות ● דיווח: יהורם גאון שוקל להתמודד לנשיאות ● נתניהו ביקש מנציב שירות המדינה לאשר את מינוי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן למנכ"ל משרד ראש הממשלה

עוד 82 עדכונים

למרות הנאום החד, גנץ עדיין לא הפנים שזה באמת נגמר

בני גנץ נשא אתמול נאום טוב ● הנאום, שכתב חילי טרופר עם קצת השראה מחוה אלברשטיין ושלום חנוך, הציג היטב את האינטרסים ואת התרגילים הבלתי נסבלים של נתניהו לאורך הדרך ● ובכל זאת, גנץ לא הלך עד הסוף ● מבחינת נתניהו, הסיפור גמור - הוא רק צריך לבחור את מועד הבחירות ● ובליכוד כבר מסמנים את האסטרטגיה: נתניהו יתמקד בלפיד, ייכנס בו בכל הכוח, ויתעלם מבנט ● פרשנות

עוד 569 מילים

ברחובות ח'רטום, הסודנים מקווים שישראל תוציא אותם מהעוני

"שבענו מנאומים על מטרות נעלות, תנו לי להאכיל קודם את המשפחה שלי", אומר אחמד, תושב ח'רטום, לכתב זמן ישראל שביקר בסודן בחודש שעבר ● שבועות ספורים אחרי שישראל וסודן הסכימו לנרמל את יחסיהן, סודנים מקווים שישראל תשקיע במדינה הענייה ומוותרים על איבה של עשורים לטובת תקווה של שגשוג ● "עמדנו לצד הפלסטינים במשך זמן רב, אבל אנחנו חייבים גם לדאוג לבית שלנו"

עוד 1,062 מילים

יאיר נתניהו במו"מ לשכור דירה ליד אחיו בהרצליה

פרסום ראשון יש חיים אחרי המעון בבלפור: בנו הבכור של ראש הממשלה מנהל משא ומתן על שכירת דירה בסמוך לאחיו אבנר, בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים החדשה ● אבנר וחברתו נוי בר אמורים להיכנס לגור בפרויקט בימים הקרובים ● בנוסף, היחידה לאבטחת אישים בשב"כ מנהלת מו"מ לשכירת שתי דירות במקום עבור מאבטחי בניו של רה"מ

עוד 620 מילים

שנה לקורונה הזמן טס כשלא נהנים

לפני שנה בדצמבר, התאריך המדויק לא ידוע, התגלה וירוס חדש בעיר ווהאן בסין ● מעטים העלו בדעתם שתוך זמן קצר הוא יטלטל את העולם, ישתק כלכלות, יסגור גבולות, יחולל שמות בחינוך, בתעסוקה, בתרבות - ויגבה את חייהם של כמיליון וחצי בני אדם ● האימונולוג פרופ' צביקה גרנות מסכם שנה בצל המגפה ומזהיר: "הקורונה היא רק קדימון קליל לאסון האמיתי שמחכה לנו מעבר לפינה"

עוד 3,852 מילים

גנץ: "לא לי שיקר נתניהו, לכם הוא שיקר. לא אותי הוליך נתניהו שולל, אלא את אזרחי ישראל"

ראש הממשלה החליפי הודיע שכחול לבן תתמוך בפיזור הכנסת ● יושב ראש הקואליציה זוהר: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו" ● ראש שירותי בריאות הציבור: אנחנו בתחילת הגל השלישי ● בית המשפט הורה למדינה להעביר לנתניהו חומרי חקירה שלא נמסרו לו ● ריבלין על האופציה שישוב לפוליטיקה בתום כהונתו: "להתעסק בפוליטיקה בגיל 82 זה קצת מופרז"

עוד 60 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה