האם באמת יכולה להתרחש דיקטטורה בישראל?

הפגנה נגד בנימין נתניהו בחוף הים של תל אביב, ספטמבר 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
Miriam Alster/Flash90
הפגנה נגד בנימין נתניהו בחוף הים של תל אביב, ספטמבר 2020

ביום חמישי האחרון נכנסנו שוב לערבו של ערב חג. 100 מטר? 200 מטר? נמנמתי מול הטלוויזיה, נים לא נים, מול פרק חדש של ה"יום השלישי". עוד דיסטופיה מבית HBO, המתובלת בהומאז'ים מרהיבים לסרטיו של רומן פולנסקי. הן בויז'ואלס של האי הכלוא בלב ים, מחובר רק בשביל גישה הנתון בידיו של השפל (קול דה סאק), והן בפסקול המטריד שגם הוא שואב השראה ממלחין הבית של פולנסקי, קשישטוף קומדה, האחראי בין היתר על הנעימה הלא נעימה במיוחד מתוך "תינוקה של רוזמרי" (ג'אז פולני, אגב, נחשב בשנות ה-60 לסמל כמיהה לשחרור מהשלטון הקומוניסטי).

כך או כך, תחושת הכליאה חילחלה לשנתי והקצתי בתחושת מחנק. מה אם כבר מאוחר מדי וקמתי בדיקטטורה? דפיקות לב מואצות, שתיית מים ונשימות. ומשום שאין מענה בשעת לילה מאוחרת הרתחתי לי תה של עלי חסת המצפן ונרדמתי. ישנתי שנת ישרים.

כך או כך, תחושת הכליאה חילחלה לשנתי והקצתי בתחושת מחנק. מה אם כבר מאוחר מדי וקמתי בדיקטטורה? דפיקות לב מואצות, שתיית מים ונשימות

בבוקר קמתי וחייכתי. דיקטטורה לא תוכל להיות פה. התשובה לכך באה לי דווקא בשנתי, מתוך חזיונות על ביקור במחוזות צפוניים ובלתי מושגים בימים אלו -הערצה לעם אחר המזכיר אותנו – העם הפיני. פינלנד, כמו ישראל, היא מדינה קטנה (5.5 מיליון תושבים) בסביבה עוינת (ברית המועצות).

כבר שנים שאני עוקבת, בהערצה ילדותית כמעט, אחרי העם הפיני. מסיפורו הייחודי במלחמת העולם השנייה, עת חברה פינלנד דווקא למדינות הציר הנאציות על מנת להתמודד עם אויבתה המושבעת – ברית המועצות, דרך מערכת החינוך הפינית הציבורית (!) האוסרת בחוק על חינוך פרטי הממומן ע"י הורים (שלום לכל חברי מבתי הספר האנתרופוסופיים, מונטסורים, דמוקרטים, שוחרי טבע מדעים או דת), דרך מפעל ההזנה של משרד החינוך המחלק כריכים בצהרי היום בגינות הציבוריות, כן כן, גם בחופש הגדול, ומאפשר לאימהות (האמונות כמו כל אימהות העולם על הגשת ארוחת הצהריים) לעבוד בשקט ולנהל את המדינה. לפחות במקרה של סאנה מרין ראשת הממשלה, או של שרת החינוך, שרת הפנים ושרת המשפטים הפיניות.

ולבסוף, ולמרות הצקצוקים, פינלנד זכתה במרץ השנה שוב, ובפעם השלישית ברציפות, במקום הראשון במדד האושר העולמי. אז מה יש להם שלנו אין?

במילה אחת – הומוגניות.

רוב אוכלוסייתה של פינלנד היא פינית עם מיעוט סאמי ושוודי, רובם נוצרים לוטרנים. כוחה של פינלנד באחידותה ואילו חולשתנו היא באי אחידותנו. את זאת יוכל לומר כל עולל שנאלץ לשיר "שבט אחים ואחיות" שוב ושוב כמנטרת שכנוע לאומית.

בבסיסה של המדינה היהודית הדמוקרטית חצוב הפרדוקס. פרדוקס קיומה. מי קובע – תורת משה בשם הצו האלוהי או צו המדינה? כיצד מדינת היהודים יכולה להתיימר להיות ליברלית? שהרי היא שייכת ליהודים ולא לשאר אזרחיה. האם בעצם קיומה כבר חתום סופה?

לא בטוח.

חיפשתי אחר המחנה המשותף – הבסיס לפירמידה עליו נשענת מדינה אחת משוסעת ושבטית במהותה. שהרי החברה הישראלית מורכבת מדתות שונות, בני לאום שונים, עדות, מסורות, חילונים ודתיים, ובתוכם ליטאים, חסידים, אשכנזים, ספרדים. שפה היא גשר, וכאשר קיים נתק שפתי תהום נפערת. כך למשל, הנתק בין החברה הערבית לציבור בישראל הוא כה עמוק – עד כי אפילו צעירי המגזר כבר אינם דוברים את השפה העברית שהוריהם שעבדו בישראל נאלצו לרכוש וידעו היטב.

ולבסוף, ולמרות הצקצוקים, פינלנד זכתה במרץ השנה שוב, ובפעם השלישית ברציפות, במקום הראשון במדד האושר העולמי. אז מה יש להם שלנו אין? במילה אחת – הומוגניות

הנחמה אותה מצאתי מחזירה אותי שוב לעם הפיני. בניסוח מחודש של השאלה – לא מה יש להם שאין לנו, אלא מה יש לנו שאין להם? התשובה לכך נפלה לידי כאשר חברתי, שעלתה מאתיופיה בגיל 5, אמרה לי כשדמעות בעיניה:

"לי אין ארץ אחרת – מה לא הקרבתי כדי לחצות את המדבר הסודני. אין מצב שאני זזה מכאן".

וכשאתגרתי אותה:

"ומה אם המדינה תצר את המרחב החופשי, נאמר, של בנותייך? תדרוס את זכויותיהן?"

היא נעצרה רגע המומה, מדמיינת את האפשרות שהיא מכירה מארץ מוצאה ואמרה:

"נילחם כמו שידענו תמיד. נכופף את החוק כמו שעשינו שם. נעגל את הפינות ולא נציית!"

כאן קבור הכלב. מה יש לנו שאין לפינים? לנו יש אי צייתנות טבעי הטבוע בגנום העתיק שלנו כעם קשה עורף במדבר, או כעם כבוש הנאמן ראשית כל לעצמו ולמצוותיו. כזה שבחשכת מרתפים לא מציית לפקודות לא חוקיות בעליל.

מאנטיוכוס הרשע ועד פרננדו ואיזבלה מלכי ספרד, שלא טבחו סתם ביהודים אלא ביהודים לא נאמנים שהעדיפו אי ציות על פני המרתם ליוונים או נוצרים בהתאמה. ההיסטוריה משופעת בדוגמאות. מתנועת ההתנגדות לשלטון המנדט הבריטי שהדף את אוניות הניצולים מאירופה, אסירי ציון במחבוש הסובייטי או חברי המחתרות הציוניות: במצרים, לוב מרוקו אתיופיה.

אי ציות הוא בגנום המשותף לכל מי שחי פה – דתי, ציוני, חילוני או ערבי. כי גם הכיבוש הישראלי מוביל בהגדרתו לאי ציות של העם הפלסטיני. בצידו האחד של המטבע זוהי המנטליות הישראליות הידועה לשמצה – ישראלים ידועים כחצופים, כמפירי הוראות כרוניים, וכלא סולידריים למי שאינו בן שבטם. מנטליות זו עוזרת בהפצת הנגיף שבמלחמה בו דרושים צייתנות, הדדיות, הקפדה יתרה והגדלת ראש. דווקא שיטת "עיגול הפינות" בבידוד היא שגובה מאיתנו מחירים, במקרה הזה בריאותיים.

הנחמה אותה מצאתי מחזירה אותי שוב לעם הפיני. בניסוח מחודש של השאלה – לא מה יש להם שאין לנו, אלא מה יש לנו שאין להם? לנו יש אי צייתנות טבעי הטבוע בגנום העתיק שלנו כעם קשה עורף

השונות שלנו כעם הגולה בארצות הניכר תחת שלטון עריץ, סולידרי לקהילתו בלבד, עם שעד היום "לא דופק חשבון" ולעיתים אף מביש בהתנהגותו הנון-קונפורמיסטית – אם בהמתנה בתור בחו"ל, במטוס או על גבול אומן – היא דווקא זו שמניחה את דעתי שדיקטטורה לא תצלח כאן. וההוכחה לכך היא שמי מחבריי שעד השבוע עוד ישבו על כורסאות הטלוויזיה שלהם, קמו לגשרים דווקא כשאמרו להם שאסור.

לירון זהר היא מלהקת קולנוע וטלויזיה (פלפלים צהובים, האחיות המוצלחות שלי, נחמה, כבודו, להעיר את הדב ועוד). בשנה האחרונה בעלת מיזם חברתי בתחום הדיור השיתופי לדור הבייבי בומרס. --

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים
כל הזמן // שבת, 5 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ: "אם היה אפשר להחליף את נתניהו בלי בחירות היינו בעד"

מפגין נגד נתניהו נדרס בהפגנה ונפצע קשה, במשטרה טוענים: "ככל הידוע אין קשר להפגנה" ● וליד טהא מרע"מ מצהיר שהסיעה תתמוך בחסינות לנתניהו תמורת הטבות עלחברה הערבית: "כל אזרח ערבי יתמוך בדיל כזה. ממילא הבחירה היא בין ממשלה ימנית לאופוזיציה ימנית" ● למרות התורים הצפופים בפיילוט פתיחת הקניונים, צוות של משרדי הבריאות והכלכלה קובע שהפיילוט הצליח והקונים צייתו להוראות וממליץ להרחיב אותו

19:26 עריכה

"אני לא באתי לדקור אנשים בגב, בשביל זה יש את המקור". כך אמר הערב שר הביטחון וראש הממשלה החלופי בני גנץ בתוכנית המטה המרכזי בערוץ 13. מדבריו החריפים של גנץ היה ברור שהוא מתכוון ב"מקור" לראש הממשלה ושותפו הבעייתי לקואליציה, בנימין נתניהו.

לדברי גנץ: "הסיבה שאנו הולכים לבחירות היא כי נתניהו בחר ללכת לבחירות. לא טוב למדינה ללכת לבחירות כרגע. בסופו של דבר אם בתקופה הכי קשה של מדינת ישראל נתניהו בזבז את הקרדיט הציבורי שנתנו לו, הוא יצטרך ללכת הביתה – ואנחנו נדאג לזה. אני מביא לציבור משהו אחר. אם הוא רוצה להצביע לשקרנים ולתחמנים שיצביע למקור. אני מביא דבר אחר, אני דואג למדינה. נשמע לך סביר שאנו באים להגדיר תקציב לשבוע? זה מתאים למטבח לא למדינה. אנחנו צריכים ניהול קפריוזי של הקורונה?".

כאשר נשאל גנץ על נסיונו של יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד להחליף את נתניהו בהצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית ללא בחירות, אמר גנץ: "מאחר וההסכם קובע שאני לא יכול להיות ראש ממשלה חלופי בכנסת הנוכחית, אם היתה אפשרות להקים ממשלה חלופית עכשיו, הייתי הולך עליה. מי שרוצה להצטרף אלינו, מוזמן". באשר לרמטכ"ל לשעבר, גדי אייזנקוט אמר: "את מה שקורה בינינו נשאיר ביני לבינו, אך אשמח מאוד אם יצטרף".

מהליכוד נמסר בתגובה: "גנץ בפאניקה בגלל מצבו בסקרים ולכן הוא מקיים ראיונות נואשים ועושה שימוש פוליטי בוטה בצה"ל כדי לקדם את ה-'פייק-צוללות', אף שהעיד בעבר שאין בה דבר. יועציו צריכים להמליץ לו להצטרף לראש הממשלה במאמצים להביא חיסונים, להיאבק בקורונה, להביא עוד סיוע כלכלי לאזרחי ישראל ולחתום על עוד הסכמי שלום היסטוריים".

BENNY GANTZ
BENNY GANTZ
19:21 עריכה

מספר 2 ביש עתיד, בוגי יעלון, ששמו עלה השבוע לכותרות כמי שאולי שוקל להקים מפלגה חדשה עם גדי אייזנקוט, יצא הערב כמדי מוצ"ש להפגין נגד נתניהו:

19:17 עריכה

הפתעה: למרות העלייה בתחלואה בקורונה וההצהרות המאיימות של בכירי משרד הבריאות על הצפיפות בקניונים ונגד פתיחה מחדש של פעילויות, הצוות המשותף של משרדי הבריאות, האוצר, הכלכלה והמל"ל יציג מחר את ממצאי הפיילוט של פתיחת הקניונים בקבינט הקורונה וימליץ להרחיבו.

לפי המידע שבידי הצוות, התפוסה בקניונים בזמן הפיילוט הייתה 29% מהתפוסה המקסימלית לפי ההנחיות. הצוות קובע כי המתווה הסתיים בהצלחה.

המתווה אמור להסתיים מחר בערב וקבינט הקורונה יתכנס להחליט האם להרחיב את הפיילוט. במצגת הממצאים של הצוות נכתב כי "לאורך ימי הפעילות של התוכנית, התפוסה המקסימלית בפועל בכל הקניונים הייתה בפער ניכר מהתפוסה המקסימלית האפשרית, בכ-29% בממוצע. זאת, בהתבסס על שטחי הקניונים והנחיות משרד הבריאות לעניין מ"ר/שוהה".

כמו כן, שינוי השטח מ-7 מ"ר ל-15 מ"ר לשוהה, לא פגע במספר הנכנסים ובמספר השוהים בו-זמנית בקניונים, אך הגדיל כצפוי את היחס בין תפוסה בפועל לתפוסה אפשרית; שתי קבוצות הקניונים הגדולות – מליסרון ועזריאלי אחראיות לכ-70% מסך התפוסה המקסימלית האפשרית, וליותר מ-75% מהתפוסה המקסימלית בפועל שנמדדה במהלך השבוע הפעילות האחרון של התוכנית", נכתב במצגת.

מהנתונים עולה שישנו פיזור של מספר השוהים בו-זמנית בקניונים. כך למשל, בקניוני מליסרון שיא השוהים בשעות 20:00-15:00 נע בטווח של 8-5.6 אלף איש, אשר מהווה 33%-25% מהתפוסה המקסימלית האפשרית בקניוני מליסרון, שעומדת על כ-24 אלף איש.

עוד עולה מהנתונים כי הישראלים מצייתים לחובת חבישת מסכות בקניון: לאורך כל תקופת הפעילות, שיעור ההפרה של מבקרים (אי עטיית-מסיכה) היה נמוך באופן משמעותי מהיעד המקסימלי שנקבע (2.5%) ועמד על 0.37%.

לפי הממצאים, לאורך כל תקופת הפעילות, הקפידו כמעט כלל הקניונים המשתתפים לעמוד בהנחיות משרד הבריאות לעניין מספר סדרנים, חיטוי והחלפת אוויר. כך, כמעט 88% מהדיווחים של הקניונים המשתתפים העלו שנעשו החלפות אוויר לפחות בכל שעה ו-100% מהדיווחים העלו שנערכו לפחות שני סבבי חיטוי ביום.

פתיחת קניון איילון 28.11 (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
פתיחת קניון איילון 28.11 (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
19:04 עריכה

נהגת מכונית דרסה הערב מפגין נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כבן 80 בדרך חטיבת אלכסנדרוני בקריית אונו, סמוך לכניסה לסביון. ממד"א נמסר כי הפצוע הובהל במצב קשה לבית החולים שיבא בתל השומר.

פרמדיקית מד"א עליסה שומנסקי וחובש על אופנוע מד"א יוסף נהון סיפרו: "היינו בסמוך למקום והזעיקו אותנו לתאונה. ראינו גבר שוכב על הכביש ובסמוך רכב פרטי עם שמשה מנופצת, הפצוע היה מחוסר הכרה וסבל מחבלת ראש קשה.

במשטרה אמרו כי בשלב זה לא נראה שהתאונה הייתה קשורה להפגנה. הנהגת עוכבה לחקירה. מהמשטרה נמסר: "בוחני התנועה של משטרת ישראל בודקים את נסיבות התאונה, כאשר נהג הרכב המעורב במקום ואין מדובר בפגע ברח ולא עולה חשד לפגיעה מכוונת".

19:02 עריכה

"אם תשאלי את האזרח הערבי, מה הוא מעדיף: תוכנית לבנייה, תוכנית למיגור האלימות בחברה הערבית, תוכנית לשוויון בחינוך ובבריאות, אם המחיר הוא לדחות את המשפט של נתניהו עד אחרי סוף הקדנציה שלו, מה שנקרא חוק צרפתי – כל אזרח ערבי יגיד לך שהוא מעדיף את האופציה הראשונה". כך אמר הערב ח"כ וליד טהא מסיעת רע"מ ברשימה המשותפת בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 12.

לדברי טהא: "בינתיים לא קיבלנו שום דבר מנתניהו ולא נתנו לו כלום. אנחנו בינתיים רק תמכנו בגנץ והוא עשה סיבוב פרסה והלך עם נתניהו, לא אנחנו אלה שבגללם נתניהו בשלטון. אבל עד שגוש השמאל יתארגן ויבנה את עצמו מחדש, יש ראש ממשלה בישראל, ואנחנו הערבים צריכים להשפיע, להיות חלק מהמשחק הפוליטי בשביל לדאוג לאזרחים הערבים".

"ממילא בישראל גם הממשלה ימנית וגם האופוזיציה ימנית. מי יש באופוזיציה? בנט? ליברמן? יעלון? מבחינתנו אין הבדל בינם לבין נתניהו".

עם זאת, טהא הצהיר: "לעולם לא נשב בשום ממשלה ולא נהיה חלק מלא משום קואליציה, לא בעד נתניהו ולא נגדו. יש אפשרויות אחרות כמו תמיכה מבחוץ, דברים שכבר נוסו בהצלחה על ידי יצחק רבין המנוח".

ח"כ וליד טהא (צילום: מאתר הכנסת)
ח"כ וליד טהא (צילום: מאתר הכנסת)
18:47 עריכה

עשרות תושבים הפגינו היום בכניסה לערד למען אריה שיף, החשוד ברצח באדישות של מוחמד אלאטרש שבו ירה כשניסה לגנוב את מכוניתו. המפגינים אוחזים שלטים וקוראים קריאות כגון "אריה שיף היקר, ערד איתך כל הדרך", "משטרת ישראל – אם אין אני לי, מי לי?" ו"מחזקים את אריה".

בין המפגינים גם בועז קוקיא שבנו רון נרצח בפיגוע בערד. "רון נרצח פה לפני שלוש שנים. אולי אם רון היה יותר חשדן ואקטיבי, אני מקווה שהוא היה יורה בו לפני שהוא מתקרב אליו עם הסכין. הייתי שמח אם רון היה עומד למשפט בגין הריגת המחבל. לצערי, הוא לא הבחין במחבל והוא דקר אותו בצוואר".

מוקדם יותר, בפוסט זועם שפרסם בפייסבוק הבוקר, כתב בן, בנו של אריה שיף כי "זה יכול היה להיות הוא שגומר בשק גופות".

מנגד, קרובי משפחת ההרוג התראיינו היום לכלי התקשורת זעמו על הירי וטענו כי הוא "נרצח בדם קר", לטענתם. לאיבראהים אלאטרש, קרוב משפחתו של החשוד בגניבת הרכב שנורה למוות, אמר: "מדובר באסון קשה מאוד. גם אם הוא צודק – אסור לו לירות באדם. הוא יכול היה לירות ליד הרכב, או לכוון לפלג הגוף התחתון. הוא פגע בחלק הגוף העליון".

 

18:44 עריכה

ואילו בצלאל סמוטריץ' ממפלגתה של שקד ממשיך להתמקד במתקפתו על מערכת המשפט בישראל:

18:43 עריכה

ח"כ איילת שקד מימינה ממשיכה בעקביות בקו הנוכחי של המפלגה: ביקורת עניינית על המדיניות בנושא הקורונה והמשבר הכלכלי:

17:51 עריכה

מכשירים את הקרקע לפילוג ברשימה המשותפת? חמאד אבו דעאבס, מנהיג הפלג הדרומי (המתון) בתנועה האיסלמית שאיתו סיעת רע"מ מזוהה, מנסה להסביר את ההיגיון בהתקרבות הזהירה של רע"מ לנתניהו ולקואליציית הימנית-דתית שלו:

17:46 עריכה

הריגתו של הנער בן ה-13 בידי חיילי צה"ל בשטחים, שמעוררת גינויים בעולם הערבי ובאירופה, נענית בשתיקה רועמת בזירה הפוליטית בישראל – פרט לרשימה המשותפת ולמרצ:

 

17:39 עריכה

הממשלה, שנמצאת בשלבי התפרקות, עדיין לא החליטה אם להטיל עוצר לילי שימנע מסיבות וכינוסים משפחתיים בחנוכה ולאחר מכן בחג המולד. בצר לו, ממונה הקורונה נחמן אש קורא לציבור להיזהר ולהימנע מהתקהלויות גם בלא עוצר:

17:37 עריכה

כמדי מוצאי שבת, יצאו היום אלפי ישראלים להפגנות נגד ראש הממשלה נתניהו, כולל צעדות לכיוון קיסריה וירושלים והפגנות בגשרים ובצמתים. שיאן של המחאות יתחיל מאוחר יותר בערב בהפגנה הקבועה מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

עוד 12 עדכונים

לא רק אורך החצאית, אלא זכות האשה להיות חלק מהחברה

השבוע הגעתי לבדיקות דם שגרתיות בסניף קופת חולים בשכונה שגרתית בירושלים.

כיוון שזו הפעם הראשונה שהגעתי לסניף הספציפי הזה, חיפשתי בחוץ שלט שיכוון אותי לכניסה.

תמונה של רופא מחייך וחץ המורה ימינה גילו לי שהגעתי. בינגו.

מתוך מודעה של מכבי שירותי בריאות
מתוך מודעה של מכבי שירותי בריאות

בזמן שחיכיתי שיקראו לי, עברתי על הודעות הווצאפ מהבוקר. בקבוצה הנהדרת של ארגונים נגד הדרת נשים שיתפו כתבה:

"המדינה לקופת החולים מכבי וכללית: שלטים ללא נשים הם הדרה".

וואו. נס חנוכה? כבר שנים שארגוני נשים למיניהם נאבקים בתופעה המטרידה של מחיקת נשים מהמרחב הציבורי כחלק מהמדרון החלקלק של הדרת נשים.

שלטי חוצות ללא נשים, או אשה שמחקו את הפנים שלה הפכו למחזה נפוץ. הכל כמובן בשם "פגישה ברגשות הדתיים". חברות מרכזיות וקופות החולים הן רק דוגמה כואבת לכך מעדיפות מראש לוותר על תמונה של אשה מחשש לפגישה בקהל החרדים השמרנים.

שלטי חוצות ללא נשים או אשה שפניה נמחקו הפכו למחזה נפוץ, כמובן בשם "פגישה ברגשות הדתיים". חברות מרכזיות וקופות חולים הן דוגמה כואבת להעדפה לוותר מראש על תמונת אשה מחשש לפגיעה בחרדים שמרנים

לפני כשנה, ונדליסטים אנונימיים השחירו שלט חוצות עם דוגמנית של חברת פרחים. השלט הוצב מחוץ למודיעין וכנראה גרם לבהלה רבה בערים החרדיות הסמוכות.

לאחר מספר נסיונות להחליף את השלט בשלט דומה, חברת הפרחים ויתרה ופרסמה גבר המשווק פרחים.

המסר כאן הוא ברור: הבריונות משתלמת. לנשים אין מקום במרחב הציבורי.

עבור רוב באי קופת החולים, שלט הרופא המחייך הוא רק שלט. עבורי ועבור נשים רבות כל כך, הוא דוגמה חיה להדרה הבוטה ולהקצנה המסוכנת אליה גוררים אותנו "בשם הסובלנות".

בתור מי שגדלה בצפת, עיר עם אוכלוסייה חרדית גבוהה, אני זוכרת איך פעם, בילדותי הייתה חברת הסעות פרטית אשר הסיעה בהפרדה מצפת לירושלים ובני ברק.

כמה שנים אחר כך, חברת אגד החליפה את הקו הזה. חברה ציבורית אשר נכנעה לתכתיבים וההפרדה נמשכה; גברים מקדימה, נשים (וילדים ותינוקות) מאחור.

גם כאשר המרכז הרפורמי לדת ומדינה, אותו גוף שאילץ את משרד הבריאות לצאת נגד שלטים ללא נשים בקופות החולים ניצח ובית המשפט קבע כי הדרה באוטובוסים היא אסורה, הנורמה כבר התקבעה – גברים ונשים יושבים בנפרד. כל ניסיון לשנות את המצב פירושו להתעסק עם גדולי הדור.

כללי הצניעות בחברה השמרנית החמירו מאוד בעשורים האחרונים. כבר לא מדובר רק באורך השרוול והחצאית, אלא בזכותה של אשה להיות חלק מהחברה.

כמדינה לכלל היהודים יש לישראל תפקיד, לאפשר לכל יהודי ויהודיה לקיים או לא לקיים את אורח חייהם הדתי.

כמדינה דמוקרטית, חובה עלינו לוודא שישראל לא הופכת לתיאוקרטיה. לא כי אני נגד הדת, להפך. כי הדת חשובה לי ואני רוצה לשמור אותה נקייה מהדרה וגזענות.

כללי הצניעות בחברה השמרנית החמירו מאוד בעשורים האחרונים. כבר לא מדובר רק באורך השרוול והחצאית, אלא בזכותה של אשה להיות חלק מהחברה. כחברה דמוקרטית, עלינו לוודא שישראל לא הופכת לתיאוקרטיה

הסכנה הנוכחית שאני רואה, היא אדישות בקרב ניכר מהציבור. רוב האנשים מיואשים מהמצב ולא רואים איך ניתן לשנות את המצב.

כך לדוגמה משפחתה של חברה בחרה לעזוב את שכונת מגוריהם ב-40 השנים האחרונות כיוון שזו שינתה את פניה והרכב האוכלוסיה החדש הגיע עם דרישות אשר פגעו באורח חייהם (הדתי, יש לציין).

יש לי את כל הסובלנות כלפי כל גווני האוכלוסייה, אך יש בי אפס סבלנות כלפי הדרה. נגד זה חובה עלינו להילחם.

בפעם הבאה שאת/ה רואה שלט ללא נשים, הופעה ללא נשים, מפלגה ללא נשים, אל תתעלמו, תפעלו.

יוכי רפפורט-זירלר היא מנכ"לית נשות הכותל. היא נולדה והתחנכה בצפת, בעולם אורתודוקסי. שירתה כמפקדת בקורס נתיב, בחיל החינוך והנוער, ולאחר מכן למדה מדעי המדינה ומזרח תיכון באוניברסיטת בר-אילן. לאחר שנה בה עבדה בסוכנות ידיעות, היא הבינה שהלב שלה שייך לעולם היהדות הפלורליסטית והצטרפה לנשות הכותל ב2016. יוכי מתגוררת בירושלים עם בן זוגה ובתם הקטנה, שם היא מנהלת אורח חיים אורתודוקסי פתוח (צילום: הילה שילוני)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 493 מילים

רבי חיים דויד צוויבל לא זוכר תקופה שבה הקדיש כל כך הרבה זמן רב למאבקים משפטיים ● מתביעה הדורשת לפתוח בתי כנסת ועד פסק דין על חודו של קול בשבוע שעבר בביהמ"ש העליון נגד מושל מדינת ניו יורק - האורתודוקסים בארה"ב מתקרבים לרפובליקאים, ומנצלים את הכיוון השמרני הנוכחי כדי לקבוע גבולות ברורים לטובת חופש הדת, במדינה המקדשת את הפרדת הדת והמדינה

עוד 1,027 מילים

מכתבו של רב להנרי השמיני במרכז תערוכה בספרייה הבריטית

תערוכת כתבים יהודיים נפתחה בסוף השבוע בספרייה הבריטית - וזמינה כולה גם באינטרנט ● התערוכה כוללת את העותק המוקדם ביותר המתועד של ספרו של הרמב"ם "מורה נבוכים", כמו גם כתבים העוסקים במדעים, מוזיקה, משפטים וכישוף ● ויש גם שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא שעשוי להיות יעיל בימים אלה של בידוד וסגרים

עוד 1,570 מילים

למקרה שפיספסת

Meryl Streep

מריל סטריפ היא ככל הנראה השחקנית עטורת השבחים ביותר של דורה ● ועדיין, הכוכבת בת ה-71 מגדירה את עצמה כ"לא יותר מאשר שחקנית עובדת" ● כעת היא מככבת בסרטו החדש של ריאן מרפי, "הנשף", שיעלה בשבוע הבא בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על המסר של הסרט, על המורה למוזיקה שהפך לאישה והשפיע עליה עמוקות - ועל תקוותיה לימים שאחרי עידן טראמפ

עוד 1,870 מילים

שלטון ללא כישורי משילות

מערכת בחירות חדשה ונוספת זו הזדמנות שגרתית, נדירה וחוזרת על עצמה, לדבר על מה שמטריד את נתניהו לאורך כל הקריירה שלו: המשילות. נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות". מאשימים את כל העולם, אחותו ופרקליטיו, על שלא נותנים להם למשול. אילו רק היועמ"ש, ובג"ץ, והפקידים העקשנים היו מסירים את ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם. מיכולתם לקבל החלטות ולבצע אותן כפי שמגדירים המומחים למשילות.

נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות" ומאשימים את כל העולם. אילו רק היועמ"ש, בג"ץ והפקידים היו מסירים ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם

אז, כן אז, הם היו מקדמים את כל מה שתקוע בחיינו. רפורמות ענק להורדת יוקר המחיה, בתי חולים חדשים נוצצים, תחבורה מודרנית ויעילה, הקלות מס גרנדיוזיות ומערכות חינוך, רווחה, איכות הסביבה ו…חלל מפותחות. רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב.

אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות? האם הם יודעים לנהל? לתכנן? לשכנע ולהעביר החלטות, לוודא ביצוע? לקדם חוקים למען הציבור ולמען מטרות שהם מבטיחים כל כך יפה לקדם? האם הם יודעים למנות אנשי מקצוע לתפקידים הבכירים שתחת אחריותם? האם הם יודעים לתקצב ולהגיש לממשלה ולציבור תכניות ארוכות טווח שישנו את חיינו מן הייסוד וייטיבו איתם? או הכל הצגה אחת גדולה שכל מטרתה להישאר על הבמה של השלטון כדי לקבל משכורות עתק ולא לעשות כלום.

חסמי המשילות, governance baririers על פי המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות במכללה לביטחון לאומי של צה"ל, מוגדרים כמכשולים המונעים ממדיניות מסוימת להתבצע ועקב כך נפגעת תקינותו וכושר פעולתו של המשטר הדמוקרטי. מכשול הוא כל היבט שמונע או מעכב את התממשותה של תוצאה הרצויה ע"י הממשלה: אדם, תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים, מצב כלכלי, ידע או היעדר ידע. החסמים חולקו לתחומים המשפטיים, הביורוקרטיים והפוליטיים.

"לשמחתנו" כי רבה, הגיע נגיף הקורונה והעמיד את הסוגיה באור נכון. מעתה יש לדבר על כישורי המשילות ולא סתם על "משילות". הכישורים הללו של קבינט הקורונה, שרי הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים וביטחון המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר שלו, ראש הממשלה החליפי והמנכ"ל החליפי שלו – כולם כולם לדאבון ליבנו, חסרי כישורי משילות.

זה נורא פשוט. זה בוהק לעין ומסנוור וחד וברור כמו ליקוי חמה דרך זכוכית מגדלת.

רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב. אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות?

נתוני משרד הבריאות של הימים האחרונים מצביעים על ירידה בכל המדדים של חולים קשים, מונשמים ומתים. אבל הפרויקטור החדש, יחד עם הממונה על בריאות הציבור ושר הבריאות עם ראש הממשלה הראשי שלו, מדברים על סגר שלישי מתקרב.

המשק נמצא במסלול התרסקות מטורף, מיליון מובטלים מחכים בבית לחיסון שיציל את פרנסתם, אלפי עסקים נסגרים וחבורת קבינט הקורונה עוסקת בישיבות ליליות אין סופיות ובשאלה אם כיתה ד' תחזור ללמוד מחר בקפסולה. חסמי המשילות במקרה זה הם פשוט היעדר כישורי משילות.

ההתמודדות עם משבר הקורונה מחייבת את הממשלה להסיר חסמים ביורוקרטיים, פוליטיים כדי ליצור סביבה מוגנת מהנגיף. זה מחייב גם חקיקה מסוימת שתאפשר פעולות לא שגרתיות. אלא שמי שאמור להיות יצירתי מקצועי ונאמן לאינטרס הציבורי הוא עצמו חסר את הכישורים לעשות זאת.

ללינוי אשרם אלופת אירופה החדשה בקרב רב בתחום ההתעמלות האמנותית, נדרשו כישורי גמישות, אתלטיות, יצירתיות, קואורדינציה, כוח, מהירות, תיאום ודיוק כדי להשיג את  התואר הנכסף. היא השקיעה שנים של אימונים ותחרויות כדי להגיע לכושר ולכישורים הנוכחיים שזיכו אותה במדליית זהב.

כל ספורטאי, זמר, שחקן, במאי, רופא, מורה, אינסטלטור או חוקר מוח, נהג, טבח או כל בעל מקצוע אחר, נדרש ללמוד ולהכשיר את עצמו כדי להגיע למקצוענות בתחום בו הוא עוסק ועל מנת להגיע להישגים. אבל הפוליטיקאים שלנו לא דורשים מעצמם שום כישורי משילות. כלום. יכול ראש ממשלה למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם אם אין לו שום השכלה, הכשרה, ניסיון או קשר לעולם המחשבים והסייבר. גם אם מעולם לא למד מהי מתקפת סייבר ומה משמעותה. אבל הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית בהתעמלות אמנותית" (ולהתמנות לשר הממונה על תחום שאינו מבין בו כלום). בדיחה. פארסה. על חשבוננו. אמסלם כמובן יגיד שמי שמבקר אותו על כך הוא מנייאק.

יכול נתניהו למנות את מירי רגב לשרת התחבורה ואולי בהמשך לשרת החוץ, גם אם היא מתכוונת למנות במשרדה עסקני ליכוד חסרי כישורים לתפקידים בהם יש להם אחריות על מיליארדי שקלים בתקציב וחיי מאות אלפי אזרחים. את מירי רגב לא מעניין בכלל צרכי התחבורה והכישורים הנדרשים כדי לנהל את מערך התחבורה הציבורית. היא בעניין של בחירות במרכז הליכוד. ואין לה שום כישורי משילות. לא לה ולא לנתניהו שמינה אותה. מירי רגב היא חסם משילות.

יכול רה"מ למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם ללא השכלה, הכשרה או קשר לעולם המחשבים והסייבר. הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית" (בתחום שאינו מבין  בו)

נתניהו יכול להוביל כנסת שלמה לשיתוק מוחלט למרות שהוא מכיר את החוקים והנהלים, הוא יכול להוביל את חברי הכנסת התומכים בו לשיתוק המדינה כולה ובלבד שלא יצטרך לעמוד למשפט. ואלה הנבחרים המקוננים על היעדר משילות, מוכנים להפסיק למשול. מוכנים שלא נבחן כלל את כישורי המשילות שלהם ובלבד שיישארו בתפקידיהם.

יכול בני גנץ למנות במפלגתו החדשה אנשים חסרי כל כישורים לתפקידים ממלכתיים רק בשל הנאמנות האישית שלהם אליו וללא קשר לדעותיהם שאינן תואמות כלל את ההבטחות לבוחרים. עומר ינקלביץ כבר אמרנו? פארסת מינוי מבקר המדינה כבר אמרנו? פארסת הויתור על תפקיד יו"ר הכנסת?

לבני גנץ אין שום כישורים למנות אנשי ציבור רציניים, ערכיים, נאמנים לבוחריהם. מרגע שנבחר הוא מקרטע בהחלטות הזויות, סותרות, מנוגדות למה שהתחייב לבוחר, החלטות הפוגעות ביכולתו להיבחר שוב בעצמו, פוגעות באמינותו, פוגעות בכל ערך שעליו הצהיר ופוגעות בעיקר בציבור שנתן לו את קולו. לגנץ אין כישורי משילות.

במשרד הביטחון הוא משדר בלבול. את ועדת הבדיקה לנושא רכש הצוללות וכלי השיט הוא הקים בלית ברירה, באיחור, בגמגום משילותי ולא כהחלטה מקצועית רצינית בדוקה, ואחרי יומיים קיבל סטירת לחי מהיועמ"ש שעצר את עבודת הוועדה. פשוט לא רציני. זוכרים את החסמים? תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים? בני גנץ, הוא עצמו במו ידיו ובהיעדר עמוד השדרה בגופו, מהווה חסם משילותי.

העובדה שהציבור מאפשר לאנשים חסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד השייטת בחיל הים? האם מפקד השייטת יכול להיות שר החינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

זה שהציבור מאפשר לחסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד שייטת? האם מפקד השייטת יכול להיות שר חינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

האם אדם שמאמין בבתי ספר לנבואה יכול להיות שר החינוך? האם ח"כ הנאשם בשוחד יכול להיות ראש ממשלה ועבריין שישב בכלא יכול לחזור לתפקיד של שר? כל האנשים האלה הם אנשים חסרי כישורי משילות וחסרי כשירות משילותית.

כישורי משילות משמעותם קודם כל לדבר אמת. זהו כישרון של בני אדם נורמטיביים בדרך כלל. אבל האם ראש ממשלה שמשקר יומיום בכל דבר ועניין יכול לנהל מדינה? הרי הדבר הראשון שנדרש בניהול מדינה הוא קבלת אמון מהאזרחים. אי אפשר לזכות באמון אם אתה מפר אמונים ומשקר לאזרחים. לנתניהו אין כישורי משילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על ראש ממשלה לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד ראש ממשלה שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה. הרי אין חוק שאוסר את זה. אבל כישורי משילות אינם הכישורים ללכת על קצות האצבעות או לקרוץ בשתי העיניים ולעשות פליק פלאק לאחור. גם לא הכישורים לנאום בפתוס ודיקציה נכונה.

כישורי משילות זו היכולת למשול על בסיס נתוני אמת, קיום הבטחות ומעשים שבגינם הציבור נתן לנבחרים את קולו כי האמין ביכולתם לממש הבטחות, לנהל, לתכנן, לבצע, לשנות את חייו. נתן לשופטים את היכולת להיבחר לתפקידם מתוך אמון בניסיונם, בידע שלהם, באינטגריטי וברמת המוסר שלהם כאשר הם יושבים על כס המשפט. הציבור נתן לשרים את המשרדים עליהם הם ממונים, נתן לחברי הכנסת את המנדט לחוקק חוקים ולפקח על הממשלה. מי שלא מבין זאת, לוקה בהבנת כישורי המשילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על רה"מ לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד רה"מ שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה

ומה באמת לגבי בג"צ? האם לבג"צ יש כישורי משילות בתחום הפיקוח השיפוטי על פעולות השלטון? אלה שאמורות להתנהל על פי חוקי המדינה? לכאורה יושבים בבג"צ אנשים רמי מעלה שלמדו והתנסו עשרות שנים בתחום המשפט. אלא שכישורי משפט אין בהם די כדי להוכיח כישורי משילות. נדרשת גם בושה. כן. כמה קילוגרמים של בושה נדרשים לכל בעל תפקיד בכיר, אפילו לשופט עליון. באמצעות הבושה יכול אותו אדם להשיג כישורי משילות חזקים, ולגדל עמוד שדרה יציב שיעזור לו למנוע החלטות לא סבירות, לא מוסריות, לא הגיוניות מצד הממונים עליו, שלא לדבר על החלטות קטסטרופליות, נפשעות ועברייניות של השלטון. הבושה היא אותו רגע טהור של מחשבה שחולפת במוחו של בעל תפקיד באשר למחויבותו לציבור. עליו לסנן פחדים, לגרש איומים ולראות רק את האינטרס הציבורי ארוך הטווח.

שופטי בג"צ שאישרו לראש ממשלה נאשם בפלילים, שאין לו כישורי משילות כאמור, לכהן כראש ממשלה, הם שופטים לא הגיוניים ולא מוסריים. אנשים שלקחו החלטות לא סבירות שכל בר דעת מבין שאין בהן כל היגיון והן סותרות את השכל הישר, את המוסר והצדק גם אם אין חוק כתוב המנוסח כמו שלט אזהרה על שפת הים. אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות.

"ראש ממשלה חזק – ישראל חזקה", הייתה סיסמת בחירות ב-2013 מטעם הליכוד. חזק במה? בוודאי לא במשילות. נתניהו החזק נכנע לחמאס ושחרר 1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת חייל אחד. נתניהו החזק מעביר כל חודש עשרות מיליוני דולרים לחמאס בעזה, למרות שהירי ובלוני התבערה נמשכים. נתניהו נכשל בהבטחות הסיפוח, נכשל בהתמודדות עם נגיף הקורונה ונכשל בניהול תקציב המדינה – הוא פשוט לא מעביר תקציב. תקציב שהוא הסמל המרכזי ליכולת המשילות וזאת כדי להשאיר בידיו פתח מילוט מהרוטציה.

אלה לא כישורי משילות. אלו כישורים של סוחר סוסים, גנב דעת או שרלטנות לשמה. נתניהו מוביל את ישראל כבר פעם רביעית לבחירות לפני שהצליח לנהל ממשלה יציבה ולמשול בענייני המדינה, כל זאת לאחר שהציבור והכנסת נתנו בידיו את יכולת "המשילות" שביקש. מלא מלא.

אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות

אבל אין לו כישורים. הוא מערבב את ענייניו האישיים באינטרס הציבורי, הוא לובש נעליים גבוהות כשהוא עולה על המזרן, רגליו השעירות קשות כאבן, הוא לא מצליח לעשות שפגט או לגלגל את הכדור או את הטבעות, הוא לא מסוגל לבצע שום פעולה משילותית אמנותית טהורה, כי אין לו כישורים, וכל מה שהוא יודע זה לחבוט נאומים לתוך מיקרופונים ולשדר תעמולה, להסית ולדבר ערב ערב על הצלחותיו המדומיינות. עם "כישורים" כאלה בוודאי אי אפשר לנהל מדינה.

המשילות היחידה שנותרה כיום בישראל היא הניסיון התמידי להיבחר ולהישאר בשלטון. שם – בשלטון, כבר לא צריך להוכיח שום כישורי משילות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,738 מילים
עודכן לפני 18 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חשד שאחד המומחים שקראו להסיר את סודן מרשימת המדינות התומכות בטרור - הופעל על ידי איש עסקים רב עוצמה ● אחרי שדבריה עוררו סערה, מחוקקת במצרים חזרה בה מהקביעה שאין בקוראן איסור על נשים מוסלמיות להינשא ליהודים או לנוצרים ● ואיחוד האמירויות חוגגת 49 שנות הצלחה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,046 מילים

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

  • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
  • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
  • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
  • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה