דיוח: "ניסנקורן שוקל לפצל את כחול לבן"

מירי רגב איימה בשידור על אייל ברקוביץ' שתמנע ממנו להפוך למאמן נבחרת ישראל אם לא יתנצל על כך שכינה את הליכוד "ארגון פשע" ● ניצן הורוביץ הצהיר: מוכן להצטרף גם לממשלה עם בנט ● רוני גמזו: להתחיל בהקלות בסגר כבר בשבוע הבא ● גמזו על התנהלות טראמפ: "לא טובה, מסר לא טוב לציבור" ● נמשכת הירידה בשיעור הנדבקים החיוביים בקורונה

אבי ניסנקורן בוועדה המסדרת לקראת פיזור הכנסת (צילום: יונתן זינדל/Flash90)
יונתן זינדל/Flash90
אבי ניסנקורן בוועדה המסדרת לקראת פיזור הכנסת
06:51 עריכה

המשטרה עצרה שלושה מפגינים שהשתתפו אמש במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב.

06:59 עריכה

לקראת חגיגות שמחת תורה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם מזכיר מועצת גדולי התורה אברהם רובינשטיין, עם מזכיר מועצת אגודת ישראל יעקב ולצר ועם עוזרו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס דוד בן שמעון וביקש מהם, שמנהיגי הציבור החרדי יפרסמו קריאות לקיים את הגבלות הקורונה.

07:11 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את נבחרת ישראל בכדורגל, שהובסה אמש במשחקה מול סקוטלנד. "משחק נהדר של הנבחרת שלנו. נלחמו כמו אריות והביאו הרבה כבוד למדינת ישראל! תותחים", כתב נתניהו.

לאחר התבוסה שוחח ראש הממשלה עם שחקן הנבחרת ערן זהבי (ולא עם הקפטן, ביברס נאתכו) וביקש לעודד אותו ואת חבריו לקבוצה.

07:26 עריכה

לו הבחירות היו נערכות כעת, היה הליכוד מקבל 27 מנדטים, וימינה הייתה מקבלת 22 – כך נמצא בסקר שנערך אתמול על ידי פאנלס פוליטיקס ופורסם הבוקר ב"מעריב". בלוק המפלגות – שהיה מורכב מהליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – מקבל בסקר זה 65 מושבים בכנסת.

העבודה, דרך ארץ, גשר והבית היהודי – שלהן נציגות בכנסת הנוכחית – לא עוברות בסקר זה את אחוז החסימה.

לו הייתה רצה מפלגה בראשותם של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט וראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי, היא הייתה זוכה לשמונה מנדטים. לפי הסקר, הרשימה הייתה מקבלת שני מנדטים על חשבון כחול לבן, שניים על חשבון יש עתיד – תלם, אחד על חשבון ימינה, אחד על חשבון ישראל ביתנו ושני מנדטים – מקולות צפים.

הסקר נערך בקרב 515 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המרבית – 4.4%.

07:59 עריכה

השר מיכאל ביטון: "תקציב 2021 כמעט מוכן. זאת החלטה פוליטית לא להביא אותו לממשלה ולכנסת, כי ראש הממשלה אולי שוקל מועדי בחירות – ולא מה טוב לאזרחים". בראיון לרן בנימיני בתאגיד השידור כאן אמר ביטון: "ממשלה שלא תביא תקציב לשנה קדימה אין לה זכות קיום – ויהיו פה בחירות".

08:37 עריכה

השרה אורית פרקש הכהן אמרה הבוקר בראיון לנורית קנטי בגלי צה"ל, ש"כחול לבן לא מתכוונת לחדש את ההגבלה ולהאריך את מצב החירום המיוחד, לאחר שתפקע בשבוע הבא". עוד אמרה השרה לנושאים אסטרטגיים, שכחול לבן דורשת שיאושר תקציב המדינה לשנת 2021, ושמפלגתה לא תסכים לדחייה נוספת, דוגמת "פשרת האוזר".

09:39 עריכה

3,692 נדבקים בקורונה אותרו אתמול בישראל – כך עדכן משרד הבריאות הבוקר. שיעור הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 8% – המספר הנמוך ביותר מאז 3 בספטמבר.

10:02 עריכה

כפי שחשף אתמול שלום ירושלמי בזמן ישראל, שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע שבכוונתו למנות את יהלי רוטנברג לחשב הכללי. בשנים 2017-2012 כיהן רוטנברג כסגן החשב הכללי וכראש חטיבת המימון והאשראי באגף החשב הכללי. בשלוש השנים האחרונות שימש כסמנכ"ל הכספים של קבוצת בזק.

רוטנברג יחליף בתפקיד את רוני חזקיהו, שיסיים את כהונתו כחשב הכללי בסוף החודש. המינוי כפוף לאישור נציבות שירות המדינה ולאישור הממשלה.

10:40 עריכה

60 מתמטיקאיות ומתמטיקאים שיגרו מכתב לנשיא המדינה, נשיאת בית המשפט העליון, יושב ראש הכנסת וחברי הכנסת, ובו קראו לראש הממשלה בנימין לצאת לנבצרות בשל אישומיו הפליליים.

בין החתומים על המכתב – הפרופסורים ענר שלו, רון אהרוני, אילון לינדנשטראוס ויהודה פינצ'ובר.

10:48 עריכה

מזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורביץ, הודיעה לחברי הכנסת, שבהתאם להחלטת ועדת הכנסת, ביום חמישי הקרוב תתקיים ישיבת מליאה שבה יידון חוזה השלום בין ישראל ואיחוד האמירויות ותיערך הצבעה בנושא.

11:11 עריכה

הלווייתו של איתן הבר תיערך ביום שלישי הקרוב, בשעה 11:00, בבית הקברות נחלת יצחק שבגוש דן. הבר, ששימש מנהל לשכתו של ראש הממשלה יצחק רבין, מת שלשום בגיל 80.

11:45 עריכה

פיני לוזון, החשוד בדריסה של מפגינה בתל אביב – שוחרר למעצר בית עד 22 באוקטובר. פרקליטתו של לוזון, עורכת הדין יפעת כהן, בירכה על ההחלטה.

11:50 עריכה

השר יולי אדלשטיין חוגג את חג הסוכות.

12:09 עריכה

מחרתיים – ביום ראשון – יציג שר החינוך יואב גלנט שלושה מתווים אפשריים לפתיחת מערכת החינוך. על רקע הירידה במספר הנדבקים תומך גלנט בפתיחתה מחדש של מערכת החינוך – בעיקר בגנים ובכיתות הנמוכות.

12:42 עריכה

ביום חמישי תצביע הכנסת על ההסכם שחתמו ישראל ואיחוד האמירויות. ההערכה הרווחת היא שהמליאה תאשר את החוזה שחתמו שתי המדינות. לקראת ההצבעה הופץ ההסכם בעברית לעיונם של שרי הממשלה וחברי הכנסת.

• מסמך: חוזה השלום בין ישראל ואיחוד האמירויות – כפי שפורסם על ידי נעה לנדאו באתר "הארץ".

13:29 עריכה

יושב ראש ועדת הכלכלה, יעקב מרגי, הודיע שבכוונתו לכנס בשבוע הבא דיון דחוף של הוועדה, שיעסוק במימוש ההסכם בדבר מחיר מוזל לגז טבעי בין חברת החשמל לבעלות מאגר תמר. הדיון יתקיים על רקע הטענות כי חברות שברון ודלק, המפעילות את מאגר תמר, מונעות מימוש הסכם עם חברת החשמל להוזלת מחיר הגז הטבעי. לישיבה יוזמנו נציגי חברות שברון ודלק, נציגים של חברת החשמל, משרד האנרגיה, רשות התחרות ועוד.

13:55 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג תוהה אם לא מגיעה "לפחות איזה סליחה" ממי שהסבירו שהרוטציה "יצוקה בבטון" – ונוכחו לדעת, שלא כך היא.

14:04 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קרא לשמוח בשמחת תורה "רק על פי ההנחיות".

14:22 עריכה

על רקע החשש מתחלואה כפולה, משרד הבריאות צפוי להורות לחסן נגד שפעת את דיירי בתי האבות ואת העובדים בהם – כך דיווחה דקלה אהרון שפרן בתאגיד השידור כאן. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, צפוי להנחות בתחילת השבוע הבא לפעול בהקדם למתן החיסונים נגד שפעת לציבור זה.

14:41 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ שוחח היום עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ועם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן והביע את הערכתו לשוטרים הדואגים לאכיפת החוק. "אנחנו רואים אלימות נגד המפגינים", אמר גנץ. "קיים חשש אמיתי לחיי אדם. האלימות המופנית כלפי המפגינים יכולה להגיע עד כדי רצח במתח הנוכחי".

ראש הממשלה החליפי דרש כי המשטרה תתמקד במניעת האלימות לצד האכיפה של כללי הסגר. גנץ הדגיש כי הוא מגנה כל אלימות נגד שוטרים ואי הישמעות להנחיות, וביקש ממ"מ המפכ"ל לחזק את השוטרים שיהיו במוקדים השונים בסוף השבוע.

15:19 עריכה

עד כה לא נשמעה תגובה של נתניהו לגל השריפות ברחבי ישראל

15:35 עריכה

בישראל עדיין לא מצאו תרופה או חיסון לקורונה, אבל כבר המציאו לה תפילה מיוחדת:

16:01 עריכה

מצבו של הרב קנייבסקי, מנהיג הציבור הליטאי בן ה-92, מידרדר:

16:03 עריכה

16:04 עריכה

המשטרה מצאה את הצעיר שהשליך ביצים על מפגינים אתמול בחולון:

16:43 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום שורת התייעצויות על גל השריפות הפוקד את ישראל.

בפגישות השתתפו השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן, נציב הכבאות, ראש המל"ל וגורמים נוספים. נתניהו הצהיר כי ובמידת הצורך ישקול לבקש סיוע בין-לאומי בכיבוי, בדומה לסיוע הבינלאומי שישראל קיבלה בשריפות הענק ב-2010 וב-2016. הנציב דדי שמחי ציין כי כרגע לא נידרש סיוע כזה וכי מערך כיבוי האש נעזר בכוחות המשטרה ובפיקוד העורף.

.שריפה בהתנחלות כפר אורנים, 9.10.2020 (צילום: יוסי אהרוני, פלאש 90)
.שריפה בהתנחלות כפר אורנים, 9.10.2020 (צילום: יוסי אהרוני, פלאש 90)
16:50 עריכה

מגפת הקורונה נחלשת בחברה הערבית, והעיר כפר קאסם שהייתה עיר אדומה לפני הסגר חזרה להיות עיר ירוקה. ראש הממשלה החלופי בני גנץ לוקח קרדיט:

16:51 עריכה

16:52 עריכה

16:54 עריכה

תחילתה של ידידות מופלאה?

17:36 עריכה

17:40 עריכה

יש עתיד מתכננים לנסות להחליף את הממשלה בהצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית, ובועז טופורובסקי מנסה לדבר על ליבם של ח"כים בכחול לבן לשבור את הכלים ולתמוך:

17:45 עריכה

דיירים בדיור מוגן בתל אביב מפגינים נגד נתניהו:

18:36 עריכה

"המצב שברירי. אבל צריך לסגור היכן שיש הדבקה ולא בכל מקום. אין סיבה לכל אשדוד תיסגר בגלל שתי שכונות של חסידים". כך אמרה היום ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, בראיון בתוכנית "אופירה וברקו", בערוץ 12.

אוחנה, שנחשבת למי ש"ניצחה את הקורונה" והצליחה למנוע התפרצות קורונה בעירה, סיפרה: "קיבלתי את ההחלטה לקחת את היוזמה הזאת אחרי מסיבת תיכון אחת בסוף אוגוסט שהביאה לזינוק בתחלואה. מדינת ישראל התברכה בהרבה ראשי ערים טובים, ויש כאלה שהגיעו להישגים הרבה יותר גדולים ממני בכפר קאסם, בטעלזסטון, ועוד. ראשי הערים צריכים לקחת את הדברים לידיים, הממשלה לבד לא תעזור".

בתשובה לשאלה, כיצד הצליחה לעבוד בשיתוף פעולה עם התושבים הדתיים והחרדים בירוחם, אמרה אוחנה: "אני לא מוכנה לדבר בהכללות. האוכלוסייה החרדית אצלי היא ליטאית, ורוב הליטאים מקפידים. עבדתי איתם כמו שעבדתי עם כל האוכלוסייה, בהידברות, ביצירת אמון, במציאת פתרונות. הרב של היישוב יצחק שליו הסביר שיש סכנה מאוד גדולה – והפלא ופלא כולם הקשיבו לו".

בהתייחסה למצוקה הכלכלית, אמרה אוחנה: "הממשלה נותנת לנו פתרונות של גדודי עבודה, לכו לעבוד בניקיון של שמורת טבע. אל תתנו לי פתרונות כאלה. אנחנו צריכים השקעה בתעשיות מתקדמות, לא בעבודות רס"ר".

18:49 עריכה

"אם נתניהו יפגע באזרחי ישראל אני אמנע זאת ממנו. מי שייפגע באזרחי ישראל ייזרק מהחיים הפוליטיים". כך הצהיר היום יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בפוסט שפרסם הערב בעמוד הפייסבוק שלו.

"התקציב לא נמצא בנבצרות", כתב גנץ, "אתמול שלחתי לראש הממשלה מכתב ובו דרשתי ממנו להנחות את שר האוצר לקדם תקציב לשנת 2021. הפיגוע הכלכלי המתמשך שחווים אזרחי ישראל חייב להסתיים. לא שיקול פוליטי אישי, כן שיקול כלכלי-לאומי. התקציב הוא של אזרחי ישראל, לא של נתניהו. אם יפגע באזרחי ישראל אני אמנע זאת ממנו. אנחנו נמנע זאת ממנו".

"אנחנו בקו ההגנה האחרון", כתב גנץ, "שרי כחול לבן לא יזוזו מילימטר ממשרדי המשפטים, החוץ, הביטחון, התקשורת, הכלכלה, המדע, התרבות והספורט, החקלאות, הרווחה, העלייה והקליטה, התפוצות, נושאים אסטרטגיים, שווין חברתי וגמלאים".

"אנחנו נדאג שלא יהיו פה צעדים מדיניים שנובעים מצרכים פוליטיים אישיים.
אנחנו נדאג שלא יהיו פה מינויים פוליטיים הזויים ופגיעה במערכת המשפט. אנחנו נמנע ממשלת מעבר ללא מגבלות וללא הגבלות שהפכה לשיטת מעבר גבולית מדמוקרטיה לדיקטטורה".

"יש בליכוד קולות אמיצים. הקולות בימים האחרונים מוכיחים שהאינטרס הלאומי והשליחות של כולנו למנוע פגיעה באזרחי המדינה, מחלחלים לכולם. בכל המפלגות וגם בליכוד. מי שמנסה לשסות אותנו אחד בשני, ייכשל".

"אנחנו נבנה בריתות חדשות עם כל הכוחות הפוליטיים כדי שיהיה ברור: במלחמה בקורונה אנחנו מאוחדים. בשמירה על שלטון החוק אנחנו מאוחדים. בשמירה על הפרנסה אנחנו מאוחדים. מי שינסה לפגוע באזרחי המדינה ייזרק מהחיים הפוליטיים. כל האופציות על השולחן ושום צעד לא יישלל".

"זה לא נעים לחטוף אבל המטרה הלאומית חשובה מכל ויכולת העמידה שלנו חזקה מכל. אז נכון, אנחנו סופגים, אבל אני וחבריי עושים את זה מתוך אמונה שלמה שכחול לבן היא קו ההגנה האחרון לפני התרסקות אמיתית של המדינה שלנו".

"דמיינו לרגע איך הכל היה נראה כאן אם היינו מפקירים את עמודי היסוד של כולנו למי שזוממים להפיל אותם. ישראל שלנו לפני הכל. רק כחול לבן. שבת שלום, בני".

בני גנץ וראש עיריית בני ברק אברהם רובנישטיין בעת ביקורו של יו"ר כחול-לבן בעיר, 6 בספטמבר 2020 (צילום: אבשלום ששון/פלאש90)
בני גנץ וראש עיריית בני ברק אברהם רובנישטיין בעת ביקורו של יו"ר כחול-לבן בעיר, 6 בספטמבר 2020 (צילום: אבשלום ששון/פלאש90)
19:12 עריכה

במערכת הביטחון חושדים שמאחורי חלק מהשריפות ביהודה ושומרון עומדות הצתות של אזרחים פלסטיניים:

ברשימה המשותפת לא מתלהבים מההאשמות הללו, אף שהפעם הן לא הופנו כנגד ערבים ישראלים כפי שאירע ב-2016:

19:14 עריכה

תגובות נוספות לשריפות במערכת הפוליטית, שבינתיים, לשם שינוי, לא עוסקות בהצתות:

 

19:34 עריכה

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, לא פוסל להצטרף לקואליציה בהשתתפות יו"ר ימינה נפתלי בנט. כך עולה מדברים שאמר הורוביץ הערב בתוכנית "אופירה וברקו" בערוץ 12".

הורוביץ, שנשאל האם יסכים להצטרף לממשלה יחד עם בנט או בראשותו, אמר: "בהחלט. אנחנו במצב חירום ואני מוכן לאחד כוחות עם כל מי שמוכן לטפל במצב הזה ברצינות".

הורוביץ אמר: "האינטרס היחיד שמעניין כרגע זה הקורונה והכלכלה. אני מפחד על המשפחה שלי, קרובי משפחה מבוגרים שלי, מפחד על חייהם. אני מקבל פניות מאנשים, מובטלים ועצמאים ובעלי עסקים, שבאים אליי בדמעות ואומרים לי, תן לי כסף, תביא לי כסף. אבל נתניהו אכפת לו רק מהמשפט שלו ומהפוליטיקה הקטנה שמשאירה אותו בשלטון".

לדברי הורוביץ: "הווירוס לא מקשיב לקומבינות הפוליטיות. הוא מדביק איפה שהוא יכול, במקומות סגורים, בישיבות ובבתי כנסת, לא איפה שנתניהו החליט שהוא מדביק. לכן אם אנשי המקצוע קובעים שההדבקה מתרחשת בהתקהלויות של עד 10 אנשים, אין שום סיבה לסגור את הברז ולסגור עסקים קטנים של פחות מ-10 שרוצים להתפרנס ולתת להם לקרוס, ובאותו זמן להשאיר ישיבות פתוחות".

"לנו יש תוכנית סדורה. הדבר הראשון שצריך לעשות זה להפסיק את החל"תים ולהתחיל לסבסד שכר כמו באירופה. ואחר כך להתחיל לחזק את הצוותים הרפואיים ולהוסיף מיטות בבתי החולים, שלא יקרסו בבוא החורף".

בשלב הזה הורוביץ נשאל, כיצד הוא מתכוון ליישם את תוכניתו בלי להחליף את נתניהו וכיצד להחליף את נתניהו בלי בחירות, והאם הוא מוכן ללכת לבחירות רביעיות, אמר הורוביץ: "בוודאי".

עוד אמר הורוביץ: "תומכי נתניהו מתנהגים כמו ארגון פשע, כמו חיילים בארגון פשע".

ניצן הורוביץ (צילום: משה שי/פלאש90)
ניצן הורוביץ (צילום: משה שי/פלאש90)
19:55 עריכה

"כל עוד לא תתנצל בפני מיליון וחצי מצביעי ליכוד על שקראת להם חברים בארגון פשע לא תעמוד בראש נבחרת ישראל". כך אמרה שרת התחבורה מירי רגב למאמן הכדורגל ומגיש הטלוויזיה אייל ברקוביץ'.

ברקוביץ' אמר את הדברים כמה דקות קודם בתשובה כשראיין את יו"ר מרצ ניצן הורוביץ. ברקוביץ' והורוביץ אמרו "הם מתנהגים כמו חיילים של ארגון פשע, מקבלים הוראות מארגון פשע". היה ברור מדבריהם שהם מדברים על אנשי הליכוד, אם כי לא היה ברור אם הם מכוונים אותם לשרי הליכוד והנהגתו או לכל מצביעיו.

השיחה בין ברקוביץ לרגב, שהתאפיינה בטונים גבוהים עוד לפני שרגב אמרה את הדברים, גלשה לאחר דבריה לצעקות רמות.

"אני לא אתנצל כי לא אמרתי את זה על כלל המצביעים, אלא רק עלייך ועל הלהקה שלך, להקת המלקקים של נתניהו, ואני עומד מאחורי דבריי", אמר ברקוביץ' בתגובה.

20:12 עריכה

"נתניהו פועל ומקבל החלטות באופן מקצועי ויש לזה תוצאות". כך אמרה היום שרת התחבורה מירי רגב הערב בתוכנית אופירה וברקו בערוץ 12. כשנשאלה, כיצד דבריה מתיישבים עם התחלואה הקשה והמצב הכלכלי, אמרה: "אנחנו כולנו באותה סירה. יש כאן ניהול מצויין, אבל יש מכחישי קורונה, כמוך, כן, כמוך, אייל ברקוביץ' שיושב וכאן באולפן ומחרטט. אנחנו במצב טוב, המצב שלנו יציב והתחלואה יורדת, אנחנו המדינה עם הכי פחות מתים והכי פחות סגרים".

"אתה יודע בכלל מה המצב בעולם?" שאלה רגב, "אתה יודע מה קרה באנגליה, בצרפת? סגרו את כל הבארים באנגליה, אתה יודע מה זה בשביל האנגלים להיות בלי בארים. ואנחנו חייבים להיות בסגר, אנחנו ברמות תחלואה גבוהות מאוד".

כשנשאלה כיצד הגיעה המדינה לרמות תחלואה כאלה, והאם זה לא קשור לדחיית תוכנית הרמזור של רוני גמזו, אמרה רגב: "ניסינו את הרמזור, אבל מנכ"ל משרד הבריאות אמר שהרמזור לא מתאים, מספר הנדבקים גבוה מדי. אנחנו ברמת תחלואה גבוהה כי אנשים לא הקשיבו, כי יש מכחישי קורונה ששמים קצוץ".

כשנשאלה האם "אלה ששמים קצוץ" הם החרדים, לאור העובדה ש-40% מהנדבקים בקורונה הם חרדים, פי ארבע משיעורם באוכלוסייה, אמרה רגב: "
זאת אנטישמיות להגיד ככה. אם היית אומר את זה באירופה היו אומרים שאתה אנטישמי. החרדים רובם מקפידים על ההוראות, יש להם הרבה ילדים בבית וצפוף בבתים שלהם, אבל הם נזהרים ורמת התחלואה שלהם יורדת. היחידים שאשמים בתחלואה הם האנרכיסטים, המפגינים".

לדברי רגב: "המפגינים מצטופפים יחד, אלפים, אוכלים יחד בלי מסיכות, אלפים, לא כמו החרדים שמקיימים את ההוראות ומתפללים בקפסולות. הם בריונים שמרביצים לשוטרים, ואתה תומך בהם".

כשנשאלה מה דעתה על הפרת ההוראות של השרה גילה גמליאל ושל אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, אמרה רגב: "גילה עשתה טעות, אבל היא התנצלה ואמרה שהיא תשלם את הקנס, במה היא שונה מהרמטכל, מראש השב"כ ומבנט?" לגבי שרה נתניהו אמרה רגב: "היא הסתפרה כי היא בתפקיד. כמו שאתם מתאפרים כאן באולפן. היא אשת רמטכ"ל (הטעות במקור), היא משדרת בפייסבוק למיליוני אנשים ומסבירה את המדיניות של בעלה, היא חייבת להסתפר".

 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
(צילום: Hadas Parush/Flash90)
20:32 עריכה

"אנחנו צריכים להתחיל להוריד חלק מההגבלות בשבוע הבא, בצורה זהירה ומדודה, כי יש ירידה חדה בהיקף ההדבקות ובמספר החולים המאושפזים והחולים הקשים". כך אמר היום פרוייקטור הקורונה רוני גמזו בראיון לאולפן שישי של חדשות ערוץ 12.

גמזו אמר שההגבלות הראשונות שצריכות להתבטל הם סגירת מקומות עבודה שאינם מקבלים קהל ושאין בהם התקהלויות, שגמזו התנגד לסגירתם מלחתכילה, ולאחר מכן החינוך לגיל הרך וגני הילדים, ואחר כך בתי הספר היסודיים עד כיתה ד'.

לדברי גמזו: "אם הירידה במספר ההדבקות תימשך, אנחנו נצא מהסגר בעוד כמה שבועות, אבל יש מספר אזורים שצריכים לקבל טיפול ועזרה ליותר זמן, והם יישארו סגורים לזמן רב יותר". כשנשאל האם כוונתו לתוכנית רמזור, אמר: "כן, בהחלט, רמזור", אבל התקשה להסביר מה יגרום למערכת הפוליטית לקבל את התוכנית הפעם.

כשנשאל האם מערכת ההחלטות בנושא הקורונה לא נגועה בשיקולים פוליטיים ולא מקצועיים, אמר גמזו: "היו שיקולים רבים בקבלת ההחלטות, שלא כולם היו מקצועיים וענייניים, כן".

גמזו גם לא נתן תשובה ברורה לשאלה האם יחזור ב-1 לנובמבר לנהל את בית החולים איכילוב ויעזור את תפקידו כפרוייקטור. גמזו אמר: "אני צריך לחזור לנהל את בית החולים שנעדרתי ממנו 100 ימים. (אבל) קיבלתי בקשה להישאר בתפקיד הפרוייקטור משר הבריאות, ואני חושב שראש הממשלה עומד מאחורי זה. אני מסתובב בעיר ואנשים מפרגנים לי ואומרים לי תישאר בתפקיד, זה נותן לי כוח. הכוח מגיע כשאני רואה שהציבור אומר תודה ומבין שאני מוביל כאן מלאכה מורכבת בכל כיוון".

כשנשאל האם הוא מאשר את השמועות לפיהן הוא מתכוון לנסות להיכנס לפוליטיקה, אמר גמזו: "אני לא חושב. התפקיד שלי כפרוייקטור עשה לי קצת פחות חשק. אני איש של רפואה ושל ניהול ובפוליטיקה יש פחות ניהול ויותר… פוליטיקה.

כשגמזו נשאל על התנהלותו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אחרי שנדבק בקורונה, אמר: "היא לא טובה. לא טובה למסרים לציבור, לא טובה לאנשי המקצוע ולא טובה לבריאות".

ממונה הקורונה רוני גמזו בפגישה עם ראש עיריית ירושלים (צילום: Fitoussi/Flash90)
ממונה הקורונה רוני גמזו בפגישה עם ראש עיריית ירושלים (צילום: Fitoussi/Flash90)
20:37 עריכה

תגובות סוערות במערכת הפוליטית לשרת התחבורה, שאיימה תוך כדי שידור על כדורגלן העבר אייל ברקוביץ' שתמנע ממנו להפוך למאמן נבחרת ישראל:

גם טענתה של רגב, לפיה בישראל יש "הכי פחות מתים" (מקורונה) זכתה לתגובות עוקצניות:

21:14 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן בוחן אפשרות לעמוד בראש רשימה שתכלול כמה מאנשי כחול לבן, אם המפלגה תתפצל. כך נטען בכתבה שפורסמה הערב בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

לפי הכתבה בכאן 11, בשיחות שקיים ניסנקורן בנושא, נאמר לו כי הוא אכן האיש הכי משפיע בכחול לבן, אך הוא ייתקל בקשיים בגריפת מנדטים.

עם זאת, שר המשפטים ניסנקורן אמר בתגובה כי: "הידיעה מופרכת ואין לה בסיס".

מקורביו של השר אמרו לכאן 11 כי הם אינם מכחישים את כוונתו של ניסנקורן, אך מדגישים כי הוא נאמן ליו"ר כחול לבן בני גנץ ואינו רוצה בפיצול. המקורבים לניסנקורן הוסיפו כי יש לו השפעה גדולה גם על שר החוץ גבי אשכנזי ולכן כחול לבן מחדדת ציפורניים בימים האחרונים.

מאז פרסום הכתבה, ניסנקורן כבר הספיק לפרסם אותה גם בציוץ בטוויטר שבו המשיך להכחיש נמרצות את הכוונות שיוחסו לו:

השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן מכחול לבן, אמרה הערב לכאן 11 כי "אם התקציב לא יעבור – כולם צריכים לדעת שנתניהו רוצה בחירות. אם אין תקציב עד 23 בדצמבר – 90 יום אחרי כן יש בחירות. מי שיגרום לזה יפגע באזרחים".

22:01 עריכה

1,749 ישראלים אובחנו היום כנדבקים במגפת הקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.4%, השיעור הנמוך ביותר מאז אוגוסט. 

מהנתונים עולה כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,524 חולי קורונה, 860 מהם במצב קשה. 241 חולים מחוברים למכונות הנשמה. בנוסף שוהים 5,669 נדבקים במלוניות ברחבי הארץ.

גם מספר הנפטרים במגפה נמצא כנראה בירידה. מאז חצות נפטרו עוד 12 חולי קורונה. מספר חולי הקורונה שנפטרו מאז חודש מרץ עומד על 1,886.

מבין המונשמים 3.4% הם בני 90 ומעלה, 13% בני 80 עד 89, 28.6% בני 79-70, 31.1% בני 60 עד 69 ו-16% בני 59-40. כ-8% מהמונשמים הם בני פחות מ-49. נערה ונער מאושפזים, כך על פי נתוני משרד הבריאות, כשהם מחוברים למכונות הנשמה.

בישראל 60,722 חולים פעילים, לפי הגדרת משרד הבריאות. 7,273 מהם מתגוררים בירושלים, 5,885 בבני ברק, 2,782 במודיעין עילית, 2,522 באשדוד, 1,967 בתל אביב-יפו, 1,671 בפתח תקווה, 1,648 בנתניה, 1,551 בבית שמש, 1,278 בבאר שבע, 1,254 בראשון לציון, 1,179 בחיפה, 1,120 באלעד, 1,117 בחולון, 1,116 ברחובות ו-1,116 בביתר עילית.

מצה"ל נמסר כי 1,413 משרתים בשירות סדיר, בקבע ועובדי צה"ל מאובחנים כחולי קורונה במצב קל. שני משרתי צה"ל חולים במצב בינוני ואחד נוסף במצב קשה. נכון לאתמול, כ-9,600 משרתים נמצאים בבידוד.

אילוסטרציה, בדיקת קורנה על ידי צה"ל במרכז הארץ. יולי 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
אילוסטרציה, בדיקת קורנה על ידי צה"ל במרכז הארץ. יולי 2020 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
סגירה