בנט: נתניהו גם הצביע פעם עם המפלגה הערבית; טיבי: ״אלפיים מתים והם עדיין עסוקים בנו״

אדלשטיין: ״סיכוי טוב שהלימודים בגנים יתחדשו בשבוע הבא״ ● ריבלין תקף את הממשלה בנאום פתיחת מושב החורף ● רגב: הוא לא מייצג אותנו ● גנץ ויעלון ערכו פגישה ראשונה מאז פירוק השותפות ● ״נתניהו דפק על השולחן״: פורסם תצהיר של מנכ״ל משרד הבטחון לשעבר בנוגע לפרשת הצוללות ● גנץ: לא תהיה יותר שתיקה מול פגיעה בציבור שהצביע לנו ● מחר נגמר מצב החירום המיוחד

אחמד טיבי (צילום: Hadas Parush/Flash90)
Hadas Parush/Flash90
אחמד טיבי
07:13 עריכה

בשעה 16:00 אחר הצהריים ייפתח המושב השני של הכנסת, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. בישיבה יישאו דברים יושב ראש הכנסת יריב לוין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד.

כנס החורף של המושב השני של הכנסת ה-23 ייפתח על רקע משבר קואליציוני חריף בין הליכוד וכחול לבן. רבים במערכת הפוליטית מעריכים שהממשלה לא תחזיק מעמד, והבחירות לכנסת יוקדמו.

07:15 עריכה

ועדת הפנים בראשות מיקי חיימוביץ' והוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות עפר שלח יקיימו בשעה 9:00 הבוקר דיון משותף בנושא נהלי העבודה של המשטרה בזמן הפגנות ובנושא דוח המבקר לגבי מעצרים פליליים בישראל.

07:35 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ טרם נדרש בפומבי להתפטרותה של מנכ"לית משרדו, קרן טרנר אייל, אתמול מתפקידה. עד שיעשה כן, התפנה כ"ץ לחלוק את הגיגיו על זכיית הלוס אנג'לס לייקרס באליפות ה-NBA.

08:39 עריכה

"ההסכם הקואליציוני הופר באופן מיידי על ידי ניסנקורן, שמהרגע הראשון הודיע שלא יאפשר את המשך כהונת דן אלדד", כך אמר הבוקר יושב ראש הכנסת יריב לוין בראיון לאפי טריגר בגלי צה"ל. עוד אמר לוין: "הדברים מתנהלים באופן שלא נראה כיצד אפשר להמשיך כך לאורך זמן. ההסכם הקואליציוני מופר באופן שיטתי על ידי כחול לבן".

בראיון לאריה גולן בתאגיד השידור כאן אמר יושב ראש הכנסת: "החוק קבע באופן ברור שתקציב 2020 יועבר עד 23 בדצמבר השנה. ההסדר הזה לא אומר כלום על 2021. ההסדר היה הצעת פשרה של ח"כ האוזר מכחול לבן, לא מהליכוד. ברור לחלוטין שבמציאות הנוכחית – היכולת לקחת התחייבויות שנה קדימה כמעט ולא קיימת".

09:15 עריכה

הממשלה תאשר היום בישיבתה את חוזה השלום בין ישראל לבין איחוד האמירויות, לקראת הבאת ההסכם לאישור הכנסת.

בישיבה, שתחל בשעה 10:00, תאשר הממשלה גם את מינוי אורית פרקש הכהן לשרת התיירות, בעקבות התפטרותו של אסף זמיר מהתפקיד.

09:21 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס בפוסט שפרסם הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו להתפטרותה של מנכ"לית משרדו, קרן טרנר אייל: "אין לפרישה שום קשר לתקציב, למדיניות ולהתנהלות משרד האוצר. לא אתייחס לרכילות בשם מקורבים ולמתקפות תקשורתיות בעלות אינטרס. משרד האוצר בראשותי מתפקד היטב באופן עצמאי ועם מלוא הסמכויות, וממלא את כל משימותיו על הצד הטוב ביותר בתקופה קשה ומאתגרת זו".

באשר לפרישת מנכלי"ת משרד האוצר קרן טרנר. נפרדנו בהודעה משותפת יפה עם דברי שבח הדדיים, ובואו נשאיר את זה כך. אין לפרישה…

פורסם על ידי ‏ישראל כ"ץ – Israel Katz‏ ב- יום ראשון, 11 באוקטובר 2020

09:44 עריכה

הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות, שיאושר היום בישיבת הממשלה, קורם עור וגידים: לנמל חיפה נכנסה הבוקר, לראשונה, אנייה המגיעה לישראל עם מטען יבוא מהאמירות – כך מעדכן כתב זמן ישראל עומר שרביט. האנייה MSC Paris נכנסה עם הזריחה הבוקר לנמל. מדובר באנייה העושה קו גלובלי המחבר את נמלי הודו והאמירויות לנמל חיפה ומשם לנמלי החוף המזרחי של ארצות הברית.

כעת תביא האנייה באופן קבוע גם מטענים מהאמירויות מידי שבוע. קווי ספנות גלובליים נוספים ממזרח אסיה צפויים לעשות עצירות דומות בקרוב בדרכם לנמל חיפה. במטען שנפרק הבוקר בחיפה יש בין היתר ברזל, ציוד כבאות, ציוד ניקוי וציוד אלקטרוני.

האנייה MSC Paris עם הגעתה, לראשונה, לנמל חיפה, 12 באוקטובר 2020 (צילום: גיאודרונס)
האנייה MSC Paris עם הגעתה, לראשונה, לנמל חיפה, הבוקר (צילום: גיאודרונס)

אשל ארמוני יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה: "מדובר באירוע מרגש והיסטורי. סמלי שהאוניה הראשונה עם מטען מהאמירויות מגיע בדיוק במקביל לאישור ההסכם ההיסטורי בממשלת ישראל. נמל חיפה מוכיח פעם אחר פעם את חשיבותו לכלכלת ישראל ואנו משוכנעים שחשיבות זו רק יתעצם בסיומו של תהליך ההפרטה בו אנו נמצאים כעת".

10:03 עריכה

בדיון המשותף של ועדת הפנים ושל הוועדה לענייני ביקורת המדינה הוצגו נתונים, שלפיהם, במחוז ירושלים ניתן דוח אחד על תפילה שלא בהתאם לתקנות בזמן הסגר, בעוד שבמחוז תל אביב – הכולל את בני ברק – ניתנו על ידי המשטרה 91 דוחות.

10:30 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, העריך שגני הילדים ייפתחו ביום ראשון הקרוב. בראיון לרינו צרור בגלי צה"ל אמר שישנה כוונה גם לפתוח בשבוע הבא עסקים שלא מקבלים קהל

10:38 עריכה

יושב ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה עפר שלח – בעבר פרשן לענייני ספורט – עונה לישראל כ"ץ, שניתח את משחק הכדורסל בין הלוס אנג'לס לייקרס למיאמי –

10:41 עריכה

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה לפעול לנטילת סמכויות אכיפה בתכנון ובנייה מעיריית אלעד, לאחר שהתגלה שמערכת האכיפה ברשות אינה מתפקדת כנדרש.

לפי תלונה שהוגשה לנציבות כנגד תובע הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה וכנגד המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ"ש לממשלה בפרקליטות המדינה, תלונות רבות שהוגשו על ידי תושבי העיר למספר גורמי אכיפה בתחום תכנון ובנייה ברשות המקומית, לא נענו כראוי ובמקרים מסוימים אף לא נענו כלל. מבדיקת הנציב רוזן התברר כי במחלקה להנחיית תובעים מכירים את מצב הדברים, ואף נמסר כי לתלונה יש בסיס של ממש. במהלך בדיקת הנציב הצטיירה תמונה חמורה ביותר בנוגע להתנהלות גורמי האכיפה בתחום התכנון והבנייה בעיר, ומרבית הטענות שהועלו בתלונה נמצאו מוצדקות.

"בכל הנוגע לאכיפת דיני התכנון והבנייה בעיר, בה מזה זמן אין אף מפקח אחד לרפואה, עובדה המשליכה ישירות גם על יכולתה של התביעה העירונית להתמודד עם תלונות תושבים וגורמים אחרים על הפרות חוק המתבצעות בעיר", כותב הנציב רוזן. "במצב בלתי נסבל שכזה, לתושב העיר הרואה עצמו נפגע מהפרת חוק כאמור, אין כתובת לפנות אלי, ותלונותיו נותרות כקול קורא במדבר".

הנציב מוסיף וכותב כי "..בעיר שורר לאורך תקופה ארוכה מעין ואקום באכיפת החוק, בבחינת 'בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה'. ואקום זה פוגע בבסיס הסדר הציבורי, באופן התנהלות הרשות, ובעיקר ברווחת התושבים, שלמות קניינם, תחושתם וכלל זכויותיהם כאזרחים במדיה מתוקנת".

על רקע דברים אלו, הנציב ממליץ ליועמ"ש לממשלה ולמנהלת המחלקה להנחיית תובעים לעשות בכוחם על פי חוק, ולהניע הליך נטילת כוחות האכיפה מן הוועדה המקומית בעיר, לגוף שיוחד לכך בהתאם לסעיף 254יד לחוק התכנון והבנייה.

• תמצית ההחלטה של הנציב רוזן

11:51 עריכה

פורום הפסיכולוגיה הציבורית בישראל מזהיר מפני אי החזרת המסגרות החינוכיות לפעוטות – כך דיווחה דקלה אהרון שפרן בתאגיד השידור כאן.

לדברי הפורום, המשך השבתת המסגרות החינוכיות מהווה סיכון ממשי לפגיעה בהתפתחות הילדים ולפגיעה במערכת היחסים שלהם עם ההורים – דבר שעלול להוביל לטראומה ארוכת טווח. לקראת דיון בנושא היום בכנסת ממליץ הארגון להגדיר את הטיפול בגיל הרך כענף חיוני.

11:53 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין את נסיך הכתר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד לבקר בישראל. השניים סיכמו להיפגש בקרוב.

נתניהו בפתח ישיבת הממשלה –

בסוף השבוע אני שוחחתי עם ידידי, נסיך הכתר של איחוד האמירויות, השייח' מוחמד בן זאיד. הזמנתי אותו לביקור בישראל, הוא הזמין אותי לביקור באבו דאבי. אבל עוד קודם לכן אנחנו נראה כאן משלחת מאיחוד האמירויות ותצא משלחת נוספת שלנו לשם.

אני מבטיח לכם שנקבל את המשלחת מאיחוד האמירויות באותו חום ובאותה התרגשות גדולה, כפי שהתקבלה המשלחת הישראלית באבו דאבי.

אנחנו דיברנו על שיתופי הפעולה שאנחנו מקדמים – בהשקעות, בתיירות, באנרגיה, בטכנולוגיה ובתחומים נוספים. אנחנו גם נשתף פעולה וכבר אנחנו משתפים פעולה במאבק נגד מגפת הקורונה. זה כבר קורה, זה יקרה בהיקף הרבה יותר גדול. זה מאוד יסייע לנו לצלוח את המגפה.

11:56 עריכה

הממשלה אישרה פה אחד את הסכם השלום בין ישראל לבין איחוד האמירויות. ההסכם יובא לאישור הכנסת.

12:18 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בירך בפתח ישיבת הממשלה על הסכמי השלום, שהובאו להצבעה בממשלה –

אני מברך על הסכמי השלום, קורא להרחיב אותם, ולהמשיך לעשות זאת תוך שמירה על הביטחון. אני עוסק בנושא ההסכם מול האמירויות והשלכותיו הביטחוניות מול הרשויות האמריקאיות המוסמכות. ההסכם יקודם תוך כדי שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל. אסור להרפות מהמאמצים לשלום מול עוד שותפים באזור – זו חובה מוסרית ולאומית.

גנץ שיבח גם את ההחלטה להעלות אלפיים מיהודי אתיופיה –

מהלך חשוב ומבורך שקידמה שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה במסירות ובמקצועיות מתוך שליחות לאומית אמיתית. לא נעצור בכך, יש עוד אלפים שממתינים לעלות וזו משימה מתמשכת של ממשלת ישראל שמשמעותה הצלת נפשות של ממש. כולנו כממשלה צריכים לקלוט את העולים שיגיעו ולזכור שזה לא רק להביא מטוס עם עולים, אלא משימה שתימשך לאורך שנים.

12:30 עריכה

ישראל ביתנו פרסמה "תוכנית מומחים" ליציאה מהסגר. לפי התוכנית, כל אזור שיימצאו בו פחות מ-5% של בדיקות חיוביות – יצא מהסגר.

12:33 עריכה

הממשלה אישרה את מינוי אורית פרקש הכהן לשרת התיירות במקומו של אסף זמיר שהתפטר מהתפקיד. עוד אישרה הממשלה את מינוי יצחק כהן לשר הבינוי והשיכון ואת מינוי יעקב ליצמן לסגן שר הבינוי והשיכון במעמד של שר.

13:11 עריכה

הממשלה אישרה פה אחד את ההצעה להעלות ארצה אלפיים מיהודי אתיופיה.

13:25 עריכה

חבר הכנסת אליהו חסיד מיהדות התורה הגיש את התפטרותו ליושב ראש הכנסת. ההתפטרות תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות.

13:33 עריכה

שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לסופר יהושע קנז, שהלך היום לעולמו –

הצטערתי צער עמוק למשמע הבשורה על מותו של הסופר יהושע קנז כתוצאה מנגיף קורונה. קנז תרם רבות לעולם הספרות, בין השאר בספר המופת "התגנבות יחידים" שכתב וכן באמצעות עבודות התרגום והעריכה שלו. משתתף בצער המשפחה על לכתו. יהי זכרו ברוך.

13:36 עריכה

ועדת הכנסת תדון ביום חמישי הקרוב בהסכם השלום שחתמה ישראל עם איחוד האמירויות.

13:53 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לסופר יהושע קנז, שהלך היום לעולמו בגיל 83.

14:12 עריכה

בכנסת נערך דיון משותף של ועדת הפנים והוועדה לענייני ביקורת המדינה בנושא תפקוד המשטרה בהפגנות.

יושבת ראש ועדת הפנים מיקי חיימוביץ' ביקרה את המשטרה בשל היעדרות של נציגים בכירים מהארגון בדיון והעלתה תהייה לגבי מעורבות הדרג הפוליטי בעניין: "אני שואלת את עצמי האם קצינים בכירים החליטו על דעת עצמם לבזות את ועדת הפנים של הכנסת, ולא להגיע לדיון, או שיש גם כאן יד פוליטית מכוונת".

יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה עפר שלח: "לא עומד להיות פה בית דין שדה של המשטרה מפני שזו לא הפוזיציה של הכנסת אל מול המשטרה, שעושה בימים אלה את העבודה הכי קשה בתנאים בלתי אפשריים, וחלק מזה בא לידי ביטוי בסירוב של הפיקוד הבכיר של המשטרה להופיע בפני הוועדה. ברור לי לחלוטין שזה נובע מעוצמת הלחץ הפוליטי שמרגישה היום צמרת המשטרה. אי אפשר לנתק את זה מהסיטואציה שאין מפכ"ל קבוע למשטרה כבר שנתיים, ואני מניח שהדרג הבכיר חושש שזה יעלה לו בסיכויים להתקדם. זו השיטה של נתניהו – להחזיק אנשים במצב של ממלאי מקום, כשמשרתם תלויה על בלימה. הדבר הזה גורם נזק למשטרה עצמה. הבירור שאנחנו עורכים היום בוועדה נועד כדי לשים את הדברים על השולחן ולקבל תשובות – זה הכלי לאמון הציבור שאנחנו יודעים שהוא בשפל".

מיקי חיימוביץ' ועפר שלח בדיון בכנסת בנושא תפקוד המשטרה בהפגנות, 12 באוקטובר 2020 (צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת)
חיימוביץ' ושלח בדיון בכנסת בנושא תפקוד המשטרה בהפגנות, היום (צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת)

יושבת ראש הוועדה חיימוביץ' העלתה מספר עדים שסיפרו על מעצרם, וחבר הכנסת שלמה קרעי התפרץ: "איך זה רלוונטי לדיון? שייגשו לעורך דין". חבר הכנסת מיקי לוי הוסיף: "כל זה שיגידו בבית משפט, לא לוועדה". יו"ר ועדת הביקורת שלח לא הסכים איתם: "אנו לא עוסקים כאן בתוכן, אלא בפרקטיקה". חיימוביץ' תהתה: "לא מטריד אותך שלוקחים עד להעיד באחת בלילה?" שלמה קרעי: "למה את מביאה עדויות של שלושה שמאלנים ולא של חרדי אחד? זה חד פעמי שעוצרים אדם? זה דבר שבשגרה. אם יש טענות שילכו לבית משפט".

העד אלק יפרמוב: אני לא חושב שכשרוצים להזמין אזרח לעדות באחת בלילה, עוצרים אותו, מחרימים לו את הטלפון, עושים עליו חיפוש, שמים בתא מעצר וחוקרים באזהרה". קרעי: "כל אחד שנעצר יש לו תלונות".

משה ארבל: "המשטרה משקרת; הגיעה להסכמה שבשתיקה עם קהילות מסוימות. אני נותן כאן עדות אישית. הגעתי לרחוב שבטי ישראל עם ח"כ אזולאי ולא הייתה שם הפגנה, רק התכנסות של לוחמי יס"מ ללא תג שם. פניתי למפקד שימי מרציאנו ושאלתי 'מה היעד'. הוא ביקש שלא אפריע לו. ניצלתי ממכותיו של לוחם יס"מ. קיבלתי מידע מהימן שמתקיימת שמחת בית השואבה בקרבה 100 מטר מהמקום. פניתי אל המפקד ואמרתי לו 'זה קרוב ממש. בוא נציל חיים, תוציא אותם ותסגור את המקום'. התברר שיש הסכמה שבשתיקה עם המשטרה עם מקצת קהילות שהשתתפו מאות כינוסים. זו משטרה שמשקרת. קנס אחד ניתן על תפילה שלא ע"פ התקנות בירושלים. מה זה אם לא דיל? מתחנן למשטרה תאכפו את החוק גם על האוכלוסייה על החרדית".

ח"כ אריאל קלנר: "יש חוק. חוקים צריך לקיים. אני מקווה שעל זה כולם מסכימים. גם חוקים שלא מוצאים חן בעינינו. החוק אומר אסור אלף מטר מהבית, שמירת מרחק ומסיכות. שני החלקים הראשונים בוודאי מופרים בעת קיום תהלוכה. מי שמפר את החוק צריך להיות מודע שישלם על כך מחיר. אם שוטר מבקש להזדהות, יש מפגינים שמסובבים גב והולכים".

ח"כ אסנת מארק: "אני מקבלת מה שאמר ח"כ ארבל שבשוטרים ללא תגים צריך לטפל, אבל להכתים את כל המשטרה? יש לאזרחים מלא בעיות. לכל אזרח נקיים ועדה? יש עדים, יש גוף שנקרא מח"ש שמבקר. שיפנו אליו. אתם מנסים להביא לכאוס במדינה".

סעיד אלחרומי: "מי כמונו בחברה הערבית סבל מנחת זרועה של המשטרה. זכרם של 13 צעירים שנורו באוקטובר 2000 צוין לאחרונה, ומאז עוד עשרות נורו ונהרגו על יד המשטרה ומח"ש לא מצאה אפילו אירוע אחד שראוי להביא שוטר לדין. בחודשים האחרונים גם אזרחים בתל אביב הרגישו את נחת זרועה של המשטרה. בימי הסגר אלפי תיקים פליליים נגד בדואים על כלום".

ח"כ מיקי לוי: "אני נגד אלימות מכל צד. אין לנו משטרה אחרת, ואם נחבוט בה לא יישאר כלום, גם לא מי שיחקור אישי ציבור שסרחו. עבודת המשטרה בימים אלה מתוחה עד קצה גבול היכולת. יש טעויות של מפגינים שלא מפרשים נכון. כשמתארגנת תהלוכה ומפרשים תהלוכה כאקט מותר. אף אזרח לא רוצה להיתקע באיילון 3 שעות כי מישהו חסם. תהלוכות אינן חוקיות".

יו"ר ועדת הפנים, מיקי חיימוביץ': "התהלוכות אופשרו". ח"כ מיקי לוי: "החוק אינו מתיר תהלוכות. את יכולה להגיש הצעת חוק להתיר אותן". ח"כ עופר כסיף: "חוץ מתפילות בטבריה".

ח"כ ינון אזולאי: "לא יכול להיות שהמשטרה גיבורה על ילדים כדי לסכסך בתוך המגזרים, ואחר כך מודיעים ש'רואים בחומרה'. אל תראו בחומרה. טפלו. עם זאת אסור לשכוח את הרוב הגדול של השוטרים שעזבו בית בחג כשאנחנו ישבנו עם הילדים. הגיע הזמן שהמשטרה תטפל בעשבים השוטים שלה. המשטרה צריכה להיות המבוגר האחראי".

תת ניצב אילן פרץ השיב בשם המשטרה: "ביקורת מייצרת תהליכים שמביאים לחדד ולשייף פעילות ומדיניות. המטרה היא הצלת חיים. תפקיד המשטרה בחברה דמוקרטית שמירה ואכיפת חוק. בעת הזו, כשתקנות פוגעות בזכויות, שמירת האיזון מעמידה אותנו באתגר משמעותי. התקנות משתנות ומאתגרות וחשוב שיתוף הפעולה של הציבור על מנת שנצליח בהורדת התחלואה. כשאין שיתוף פעולה אנו נדרשים לאכיפה. אנחנו חושבים על היום שלמחרת. אני לא רוצה לקום אז למצב שאמון הציבור במשטרה נפגע בצורה שלא נוכל לשקם".

חיימוביץ' ביקשה שיתייחס לפציעות. תת ניצב פרץ: "מפגינים שנפגעו היו אלה שביקשו לפרוץ את קו השוטרים". היו"ר חיימוביץ': "כשאתם חוסמים והתהלוכה מגיעה, נוצר לחץ. בנס לא קרה אסון. למה לעצור אותם דווקא שם?".

ח"כ רם בן ברק: "ביקשנו את הסרטונים ממצלמות הגוף של השוטרים ולא קיבלנו. למה? אין לי בעיה עם השוטרים אבל יש פוליטיזציה. ראש הממשלה תוקף את המשטרה, מנוי השר לביטחון פנים ואי מינויי מפכ"ל, זו התוצאה. ההפגנות לא אלימות. תראה מה קורה באירופה. שלנו ילדים טובים. מפגינים ברדיוס של קילומטר". ח"כ אופיר כץ: "וחוסמים ציר".

יו"ר הוועדה חיימוביץ': "בשלב שכולאים את המפגינים בסוף יש חלוקת דוחות כאקט של ענישה. אתם יודעים שהצעירים יחזרו להפגין כי אין להם פרנסה. למה בשלב שכולם רוצים הביתה כולאים אותם ומשחררים רק את מי שקיבל דוח? זה המקום להתנגשות ופציעות".

תת ניצב פרץ: "המשטרה מחויבת לעצור הפרות סדר. תהלוכה שנעצרה בנקודה ספציפית, מתועלת ומאפשרים לצאת לאחר שבודקים מקום מגורים. המפקד כרז למפגינים לא להגיע והם בחרו להמשיך לכיוון כוח השוטרים. המשטרה עמדה במקום משש בערב, והמפגינים הגיעו אל השוטרים, לא ההיפך. להגיד שנוכחות המשטרה 'מדליקה' את הקהל? הקהל מפר סדר, גם מבחינת המרחק, ואנו נדרשים לתת הסבר למה הנוכחות שלנו מחויבת?".

14:24 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בפתח ישיבת הממשלה על התוכנית להעלות ארצה אלפיים מיהודי אתיופיה.

לפני חצי שנה התחייבתי להעלות את שארית קהילת יהודי אתיופיה. היום אני מביא לאישור הממשלה את הבאתם לישראל של 2,000 מבני עמנו, אחינו ואחיותינו מאתיופיה. אנחנו נפעל להביא גם את כל השאר, כפי שהנחיתי בהחלטת הממשלה שנאשר היום.

הבאנו בשנים האחרונות לעלייתם של אלפים רבים מבני עמנו באתיופיה, וכך נמשיך לפעול. במקביל אנחנו השקענו תקציבים עצומים של עשרות מיליונים בקליטתם ושילובם של העולים, ובקידום וחיזוק הקהילה בתחומים השונים, וכך נמשיך גם לעשות.

שוחחתי לפני ימים אחדים עם ידיד נוסף שלי, עם ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד. הוא אמר שהוא ייתן כל סיוע לפעולה החשובה שאנחנו עושים עכשיו. אתיופיה פתוחה לפעולה הזאת, ושיתוף הפעולה המדיני בינינו לבינם מאפשר כמובן את העלאת שארית יהודי אתיופיה ללא הפרעה.

14:38 עריכה

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, עדכן בישיבה בוועדת החינוך של הכנסת כי גני הילדים צפויים להיפתח ב-18.10, כשבועיים לאחר מכן יפתחו גם כיתות א' עד ד'.

לגבי כיתות ה' עד י"ב אמר גרוטו כי אין עדיין תאריך לפתיחה. עוד אמר כי הלימודים בכיתות הלימוד ובגנים לא ייפתחו ביישובים אדומים. הוא הציג בפני הוועדה ממצאי סקר סרולוגי על פיו 5.5% מהילדים בגילאי לידה עד 9 נדבקו בקורונה, ו-8.6% מגילאי 10-13 נדבקו בקורונה. לדבריו, "יש קפיצה משמעותית בהדבקה מגיל 10".

אינה זלצמן מנהלת המנהל הפדגוגי במשרד החינוך אמרה כי משרד החינוך תומך בחזרה מהירה של התלמידים לכיתות הלימוד, וכי המשרד ערוך לכל החלטה שתתקבל. "כשיהיו החלטות, נציג מתווים".

על כך העירו יו"ר הוועדה ח"כ רם שפע וח"כ אורלי פרומן כי התהליך צריך להיות הפוך. "אתם אלה שצריכים להציג את עמדתכם מגובה במתווים המאפשרים אותה", אמרה ח"כ פרומן.

ח"כ קרן ברק דרשה להתחיל בדיונים שיאפשרו השלמת לימודים בחודש יולי. "צריך כבר לחשוב על פתרונות לתלמידים כדי שיוכלו להשלים את החומרים בחודשי הקיץ".

מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית: "הגיע הזמן שנשב כולנו מסביב לשולחן עגול ונגבש תוכנית לחזרה ללימודים. אם נעשה את אותו הדבר שעשינו עד היום שום דבר לא ישתנה. לא ברור לי למה מחזירים את ה' עד י"ב בינואר – מה לא יהיו שפעות? עד אז הקורונה תעלם? צריך להתמקד בלימודי ליבה ובפן החברתי". עוד אמר כי כל מתווה הקפסולות נכשל.

לטענת פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, "נקודת הפתיחה שלנו צריכה להיות האם לסגור את מערכת החינוך, והתשובה לשאלה הזאת היא לא. אי אפשר לגדל דור אבוד. אנחנו חייבים להבין שילדים צריכים את מערכת החינוך. הסיכון עבורם אם לא ילמדו – יהיה גדול יותר".

לדברי יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים צריך להפיק לקחים מהפתיחה של שנת הלימודים בספטמבר. "אוי לנו אם לא נלמד מהטעויות, ברור לכולנו שאסור שתהיה פתיחה מהירה לכולם בבת אחת, צריך לעשות אותה בהדרגה עם קפסולות גם בגנים". בן דויד הוסיפה כי עובדי ההוראה צריכים להיות קבועים ולא מתחלפים ושביישובים אדומים לא ייפתחו מוסדות החינוך. לגבי לימודים מחוץ למוסדות החינוך, אמרה בן דויד כי אם יינתנו אישורי בטיחות למתנ"סים ולמבנים אחרים, ואם האחריות, נזיקית או פלילית, לא תיפול על כתפיו של מורה, הסתדרות המורים תסכים שיתקיימו לימודים מחוץ למבנים של מוסדות החינוך.

בפתח הישיבה אמר ח"כ רם שפע, יו"ר הוועדה, כי חברי כחול לבן ידרשו בקבינט הקורונה את פתיחת מוסדות החינוך עבור שכבות הגיל הנמוכות וכי הוא יביא את ההחלטה לאישור הוועדה. שפע ביקר את משרד החינוך על כך שאינו מוביל מדיניות ואינו מתווה חלופות לחזרה מלאה ללימודים.

15:07 עריכה

מתנחלים תלו שלט גזעני בכניסה ליצהר המשטרה הסירה אותו לאחר כמה שעות. הארץ: הפעילים שהציבו את השלט, מסרו כי הפעולה נעשתה בעקבות הבהרה של מח"ט שומרון, אל"מ רועי צוויג, כי על תושבי יצהר לאפשר כניסת ערבים לשטחם.

התגובות 

יאיר גולן: סמוטריץ' ובנט הם הנציגים של יצהר.

עופר כסיף: 

בצלאל סמוטריץ': זה כמו משהו אחר.

15:34 עריכה

שר הביטחון בני גנץ בנאום תקיף במהלך ישיבת הסיעה של מפלגתו.

בשידור חי מהכנסת: הצטרפו אליי לישיבת הסיעה של כחול לבן.

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 12 באוקטובר 2020

גנץ אמר "עד לרגע זה עשינו כל שיכולנו כדי לאפשר לממשלה הזו לתפקד ולשים את טובת המדינה בראש סדר העדיפויות. קראו לנו בוגדים והבלגנו. קראו לנו חלשים והבלגנו. הפרק זה תם ונשלם, לא תהיה יותר הבלגה, לא תהיה יותר שתיקה מול פגיעה בציבור שלם שהצביע לנו". על סוגיית ההפגנות אמר גנץ: "מי שירצה להפגין, יוכל לעשות זאת בכל עת ובכל מקום בכפוף להוראות המקצועיות".

על התקציב אמר גנץ: "זה לא עניין פוליטי, לא עניין אישי. מדובר במצב חירום לאומי שמחייב את העברת התקציב". גנץ אמר גם כי הוא "מאוד מודאג מהתפרקות המערכת המקצועית במשרד האוצר ומהניסיון לכפות אג'נדה אישית על הדרגים המקצועיים".

גנץ הוסיף איום: "מי שינסה לגרור אותנו לתהום ימצא אותנו חוסמים אותו. כל האופציות על השולחן וכל החלופות השלטוניות ייבחנו. מציע לא לנסות אותנו".

גנץ הבהיר כי כחול-לבן לא תתמוך בהצעת אי-אמון של "יש עתיד-תל"ם".

15:47 עריכה

במעריב מדווחים שנתניהו אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי "אנחנו מצליחים להוריד את התחלואה. אחרי שלב שגרת הקורונה המקלה נגיע לשלב החיסונים. הבעיה היא שיש 120 גורמים מרכזיים שמנסים לפתח אותם וזה קשה, ויש מקסימום ארבע חברות שקרובות להשיג את זה. אנחנו מנסים לפתח, אבל זה ייקח זמן. אנחנו רוצים להזמין את החיסונים והתור נקבע על פי גודל המדינה, ומכיוון שאנחנו מדינה קטנה אנחנו לא נמצאים בקדמת התור. אנחנו מנסים להשתמש בקשרים מיוחדים שיש לנו כדי להתקדם בתור. אני די אופטימי".

נתניהו דיבר גם על ההפגנות. לדבריו "אלה ההפגנות הספונטניות הכי מאורגנות שראיתי בחיים שלי".  הוא הוסיף כי הן מסוקרות יותר מהישגי הממשלה הסכמי השלום או הבאת חברת שברון לשוק בארץ: "יש איזו התגייסות, פשוט סובייטית, אבל זו האמת בניגוד לכל מה שאתם רואים ושומעים מסביב".

15:54 עריכה

לא ברור אם זה בגלל הכעס שלו על ההפסד של מיאמי או בהתאם לתכנית כלשהי, אבל מהבוקר עפר שלח נכנס בכ"ץ.

בהתחלה בתגובה עוקצנית: 

אחר כך בצהריים, בצרורות: 

ובערב: 

15:55 עריכה

האדמו"ר מבעלז חלה וזה הוסתר:

16:16 עריכה

נשיא המדינה רובי ריבלין בנאום תוכחה בפתיחת מושב החורף של הכנסת:

התרגשתי מהאופן שבו עמדנו זה לצד זה במאבק בנגיף. העם בישראל הבין את גודל השעה, התגייס ושילם מחיר אישי, כלכלי, דתי, נפשי ותרבותי כבד, ורק כדי שנעבור את התקופה הקשה הזו. ואולם לצערי ככל שהמשבר העמיק, העמיקו המחלוקות, והשסע בינינו. לא שיערתי בנפשי באילו עוצמות יפקוד אותנו הקרע הזה.

התגברנו על משברים קשים וכואבים. האיום הקיומי של מחדל מלחמת יום הכיפורים, תקופת הסכם אוסלו, רצח רבין, האוטובוסים שהתפוצצו ברחובותינו והתחושות הקשות שעדיין מלוות את מפונות ומפוני גוש קטיף וצפון השומרון. לכל אלה יכולנו.

המשבר הנוכחי הוא מהקשים שחווינו. אנחנו מבינים את הצורך להיאבק במחלה, אך מתקשים להשלים עם אבדן החירויות האישיות. עם הפגיעה הבלתי נתפסת בחופש הפולחן, בחופש ההתקהלות והמחאה, בחופש התנועה, ובחופש העיסוק.

הקמנו מדינה יהודית כדי שבה נוכל לצעוד לבית כנסת, תמיד, ללא מורא, וללא חשש, והנה אנו עצמנו סוגרים בתי כנסיות. הקמנו מדינה דמוקרטית, כדי שנוכל, תמיד, לתת ביטוי לעמדותינו, וגם להיותנו עם דעתן וקשה עורף, והנה אנחנו, במו ידינו, מגבילים הפגנות והתקהלויות.

אי אפשר לברוח מהנגיף גם לא במקומות המאובטחים ביותר, ואנחנו מתקשים להבין כיצד אנחנו, בהתנהגות היומיומית שלנו, יכולים להוות "פצצות מתקתקות", סכנה להורינו, לסבינו, לסובבים אותנו.

חברים, אני חש את האוויר מלא באבק שריפה, אני מרגיש את הזעם המציף את הרחובות. אולם, לא יעלה על הדעת כי ערב ערב, מפגינים מכים מפגינים. שוטרים מכים מפגינים. מפגינים זורקים אבנים על שוטרים.

השבטיות הישראלית פורצת מבין הסדקים, ואצבעות מאשימות מופנות ממגזר למגזר, משבט לשבט. אנא חידלו! זו לא הדרך. יש לתת מקום לכאב. אין זעקה שאינה ראויה להישמע. רק מתוך הכרה והקשבה האחד לשני, נוכל להתמודד עם המשבר הפוקד אותנו.

דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום. מצפן העקרונות וערכי היסוד, שאנו מחויבים לקיימם. עלינו להביט קדימה. קדימה לטווח הקצר וקדימה לטווח הארוך. המגפה כאן איתנו כדי להישאר, ואיננו יכולים להתמודד איתה כשידינו קשורות מאחור.

כבר יותר משנתיים שהמשטרה מתנהלת כאשר בראשה עומד ממלא מקום. הוא מקצועי, יסודי, ללא ספק השוטר מס' אחת. אך המשטרה מנהלת, ברגעים אלו ממש, את אחת המערכות המורכבות בתולדותיה. מנו מפכ"ל עכשיו.

כבר שנתיים, מתנהלת מדינת ישראל, ללא תקציב, מערכת החינוך אינה מצליחה לגבש כיוון ברור להתמודדות עם אתגר הלמידה מרחוק, ותלמידים רבים נותרים מאחור, הפער הדיגיטלי מתרחב, ואנו עלולים לאבד את דור העתיד.

אל תתנו למערכות הרווחה לקרוס, מול נוער בסיכון חסר מסגרת, מול האלימות הברוטלית נגד נשים, מול קשישים גלמודים, מול העוני הגדל. טפלו בהם כבר היום. דאגו להם עכשיו.

עסקים קורסים, שיעור האבטלה גבוה, הגרעון גדל, והמערכת הרפואית – כורעת תחת נטל התחלואה. העבירו תקציב עכשיו, ואפשרו למשק הישראלי – את היציבות הבסיסית – לה הוא זקוק.

פגשתי את ראשי הרשויות שלנו, מנהיגים בעירם. תנו להם כח, סמכות ואחריות לטפל במחלה! תנו בהם אמון, אל תהססו, יש על מי לסמוך.

כאומה, עלינו לשוב אל המצפן שלנו, עלינו להביט קדימה, ולהתחיל תהליך של תיקון – ארוך, עמוק ותשתיתי. כפי שלמדנו בצה"ל, כשמתברברים בניווט עלינו לחזור לנקודת ההתחלה.

זהו הזמן למנהיגות קשובה, שרק האמת והעובדות נר לרגליה. מנהיגות אמיצה, אחראית, ערכית, העובדת למען האזרחים כולם. מנהיגות שמבינה שחיבור ושותפות, בין האוכלוסיות השונות במדינה, הם הערובה להצלחה במשימה הלאומית שלנו כיום.

16:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר במליאת הכנסת הודעה על תכניות הממשלה למושב הכנסת הקרוב, ועל פעולות הממשלה להתמודדות עם משבר הקורונה.
נתניהו התייחס החלטה על הטלת סגר ועל אסטרטגיית היציאה.

דברי נתניהו:

"היום רוב הציבור רואה שההחלטה שהובלתי יחד עם חברים להטיל סגר, ההחלטה הזאת הייתה נכונה, בלעדיה היינו צועדים ישר לתוך התהום. חרף הביקורת, חרף התקשורת המגויסת והמגייסת, חרף הלחצים מתוך הממשלה ומחוץ לממשלה, אני עומד על-כך שלשמור על הבריאות של אזרחי ישראל ושנפתח את המשק רק בצורה בטוחה זהירה והדרגתית.

אם ננהג בחופזה, אם נכנע לכל לחץ של כל מגזר, מהר מאוד מגיע לסגר נוסף. אני קורא לכל מנהיגי הציבור משמאל ומימין לפעול יחד בערבות הדדית, להוריד את מפלס ההתלהמות ואת מפלס האלימות שאינה מקובלת בשום מצב, ויחד נוריד את מפלס התחלואה.

אני קורא לראשי הערים האדמות, אני רוצה יחד אתכם להחזיר את הערים שלכם למעמד של ערים ירוקות ולכן חשוב מאוד שתאכפו את ההנחיות בקרב התושבים שלכם. כולם חשובים לי יהודים ערבים מוסלמים נוצרים דרוזים צ'רקסים כולם. אני מבקש לומר מילה לראשי הציבור החרדי, עולם התורה יקר לי אתם יודעים את זה, אני לא עושה ההצגה. דווקא מהסיבה הזאת התורה שלנו היא תורת חיים היא מקדשת את החיים ולכן אימרו לקהילות שלכם שימרו על הכללים שימרו על החיים.

בניגוד לגל הראשון שבו היינו מאוחדים, לצערי הפעם לא היה לנו רוב בכנסת להמשיך מדיניות אחראית. הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. אנחנו הפקנו את הלקחים מהיציאה מהסגר הראשון ואני מקווה שגם אחרים בבית הזה הפיקו אותם.
תכנית הפעולה שלנו במאבק בקורונה מורכבת משלושה שלבים: סגר, שגרת קורונה מקלה וחיסונים.

בשלב הסגר נשיג רמת תחלואה נמוכה שמאפשרת יכולת קיטוע, ונפתח את הכלכלה בצורה אחראית במתווה שנחליט עליו מחר בקבינט הקורונה. שנית, בשגרת הקורונה תהיינה עדיין הגבלות, אבל נוכל להסיר חלק ניכר מהן באמצעות בדיקות מהירות שאנו מפתחים.

אנחנו בין המובילים בעולם בפיתוח וביישום של בדיקות בזק, שנותנות תוצאות תוך דקות. ואנחנו עובדים לפתח בדיקות תוך שניות. זה יעזור לנו לשמור על הקשישים, לאפשר לימודים, לפתוח את עולם התעופה והתיירות, ולקיים עוד הרבה תחומים אחרים. שלישית, שלב החיסונים: אנחנו מפתחים חיסון משלנו במכון הביולוגי, אבל זה ייקח זמן. ולכן אנחנו גם נערכים לקבל חיסונים ממדינות אחרות, שצפויות לפתח חיסונים בחודשים הקרובים. וכיון שאנחנו מדינה קטנה יש תור ארוך לקבלת החיסונים הללו. אני מפעיל את כל הקשרים שלי, שטיפחתי לאורך השנים, עם מנהיגים בעולם כדי להביא לכם, אזרחי ישראל את החיסונים הללו מוקדם ככל הניתן. אני חושב שיהיו לנו חדשות טובות, מהר יותר ממה שרבים חושבים."

16:36 עריכה

יו"ר הכנסת יריב לוין פתח את מושב החורף ונשא דברים. בפתח דבריו התייחס לנגיף הקורונה ואמר "זהו משבר אדיר ממדים, אשר מדינת ישראל, כמו מדינות העולם כולו, נדרשת להתמודד עמו בתנאים של אי וודאות וקושי הולך וגובר."

לוין ציין את האתגר הכרוך בפעילות הכנסת בזמן המגיפה ואמר: "מאה ועשרים חברי הכנסת מגיעים מכל קצווי הארץ, נפגשים תדיר עם מספר רב של אנשים, וביחד עם עובדי הבניין נמצאים כאן במשך ימים ולילות ארוכים בחדרים סגורים. החשש להתפשטות רחבה של המגיפה ולשיתוק עבודת הכנסת, הוא יומיומי וממשי. עד כה, עמדה הכנסת באתגר זה בהצלחה בלתי מבוטלת."

יו
יריב לוין עם נשיא המדינה נכנסים לכנסת בפתיחת מושב החורף (צילום: דוברות הכנסת – יניב נדב)

יו"ר הכנסת התייחס למושב הכנסת הקרוב ולהסכם השלום עם איחוד האמירויות שיובא לאישור הכנסת ביום חמישי הקרוב ואמר: "המושב הקרוב הבא עלינו לטובה לא יהיה מושב רגיל. אנו נידרש במהלכו לעמוד איתן על כבודה ומעמדה של הכנסת. אנו עתידים לקיים במהלכו דיונים חשובים ואף היסטוריים, ובראשם הדיון על אשרור הסכם השלום עם איחוד האמירויות הערביות. אדוני ראש הממשלה, זהו הישג היסטורי של מדיניותך העקבית, שביסודה חתירה לשלום מתוך עוצמה ומתוך עמידה על זכויותינו בארצנו. הסכם חשוב זה יתרום לא רק ליציבות ולביטחון באזורנו, אלא גם יהווה מנוע צמיחה חשוב לכלכלה הישראלית."

לוין התייחס גם למושב הקודם ואמר כי הוא היה מהסוערים שידעה הכנסת והוסיף: "היו במהלכו יותר מדי מקרים בהם חברי כנסת בחרו בדרך של שיח אלים, קריאות להפרת החוק והתנהגות שגלשה לבריונות של ממש. איני מוכן לקבל זאת. אזרחי ישראל אינם מוכנים לקבל זאת. הדיון החופשי והפתוח בכנסת הוא מנשמת אפה של הדמוקרטיה. אני אמשיך להקפיד על כך שכל חבר כנסת יוכל להשמיע את עמדתו ללא מורא. באותה מידה, חירות הביטוי אינה החירות להכפיש ולעודד אנרכיה. אפשר לבקר, אפילו בחריפות, אבל לגופו של עניין, לא לגופו של אדם. בין אם הוא אזרח מן השורה או בין אם הוא ראש ממשלה."

יריב לוין יו
הגיעה העת שנשמש דוגמא. יריב לוין בפתיחת מושב החורף (צילום: דוברות הכנסת – יניב נדב)

בסיום דבריו קרא יו"ר הכנסת לשיח מאחד: "הגיעה העת לשיח אחר, שיח מאחד ולא מקטב. שיח תרבותי ולא מתלהם. הגיעה העת שנשמש דוגמא לאופן המכבד שבו כל ביקורת, חריפה ככל שתהיה, צריכה להישמע. זוהי חובה אישית של כל אחת ואחד מאתנו. אני קורא לכלל חברי הכנסת לעמוד בה."

17:19 עריכה

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד נשא דברים בישיבת פתיחת המושב של הכנסת. לפיד התייחס למצבו של הדור הצעיר שנפגע קשות במשבר הקורונה ואמר: 31% אחוז מהצעירים מובטלים. 24.7% לא מצליחים לשלם חשבונות. 26% סובלים מחוסר בטחון תזונתי. אבל יותר מכל דבר אחר – הם סובלים מזה שהם לא מבינים מה קורה פה. הם לא מבינים מה אנחנו רוצים מחייהם. לאן העסק הזה הולך. מה יהיה פה? איך יהיה פה טוב? איך יכול להיות פה טוב אם אנחנו לא מצליחים להתאחד אפילו מול מגיפה. מול מחלה. איך יהיה פה טוב אם אין מי שקם בבוקר ועובד בזה? אדוני הנשיא, אתה זוכר את נאום השבטים שלך? אתה יודע למה אנשים חוזרים לשבטים? כי אין מדינה."

יאיר לפיד בכנסת במושב פתיחת החורף (צילום: דוברות הכנסת - יניב נדב)
אין מדינה. יאיר לפיד בכנסת במושב פתיחת החורף (צילום: דוברות הכנסת – יניב נדב)

לפיד הוסיף: "זו לא באמת ממשלה. היא לא קבוצה של אנשים שקמה בבוקר ואומרת "אני הולכת לנהל את העסק". אנחנו לא יודעים איך זה קרה. אנחנו לא יודעים למה אתם לא יכולים לעבוד ביחד. זה גם לא חשוב. בזבזנו יותר מדי חודשים ויותר מדי מתים. אתם כבר לא תלמדו לעבוד ביחד. אנחנו לא יכולים להמשיך לחכות. הממשלה הזו נכשלה. אבל היא עושה עוד משהו, יותר גרוע: הממשלה הזו משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכישלון שלה. זה הפתרון שלה. כדי להסיר מעצמם את האחריות, הם מחפשים את מי להאשים. ככה איבדתם את אמון הציבור. בחברה בריאה, ממשלה בריאה היתה אומרת: יש בינינו חילוקי דיעות. הם יחכו. עד אחרי המחלה. אם יש משהו שמפריע לטיפול במחלה, שיזוז הצידה.
אזרחי ישראל מסתכלים על המריבות בממשלה הזו, הם לא מבינים מה הולך. איך אתם מעיזים להמשיך להיות תקועים במריבות הרעילות שלכם? איך ראש הממשלה מעיז להמשיך לעסוק רק במשפט שלו. למה אתם ממשיכים עם מסיבות העיתונאים הריקות שלכם? הנה ההצעה שלנו: להבריא. להבריא את המדינה. להבריא את הפוליטיקה. להבריא את המערכת. בממשלה הזו זה כבר לא יקרה. אם אנחנו רוצים להבריא, זה צריך להיות המושב האחרון של הממשלה הזו. הגיע הזמן לממשלה אחרת."

17:20 עריכה

ח"כ יאיר גולן על פתיחת מושב החורף:

17:37 עריכה

מחר בחצות נגמר מצב החירום המיוחד. המשמעות היא שהחל מיום רביעי לא יהיו עוד הגבלות הקילומטר על קיום הפגנות. עדיין ישנה ההגבלה של עד 2000 איש בקפסולות של 20.

17:48 עריכה

מירי רגב בגל"צ על נאום ריבלין: "הנאום הכי לא ממלכתי ששמעתי. התאפקתי לא לצאת באמצע. הוא בא ואומר שצריך למנות מפכ"ל, כאילו אנחנו לא יודעים? הוא יודע שאי אפשר להעביר תקציב בחודש. יש כאן משקעים של ריבלין מול נתניהו".

רגב הוסיפה: "הנשיא ריבלין לא מייצג אותנו. הוא שכח מאיפה הוא בא, ולא נוח לו לפרגן לראש הממשלה".

17:54 עריכה

הכתב מיכאל שמש מדווח:

הכתבת טל שלו: איום אפקטיבי תלוי בפיוס בקוקפיט. נשאלת השאלה, האם אנחנו באמת רוצים שהמילה הזאת תחזור?

בהמשך מדווחת שלו כי ניסנקורן נפגש עם לפיד.

18:54 עריכה

פייסבוק אוסרת תוכן מכחיש שואה, שרת התפוצות טוענת: היינו הראשונים לזהות.

18:58 עריכה

‏בנט תקף את נתניהו בנאום במליאה. דבריו:

"אדוני ראש הממשלה, אתה יודע למה יש כזה אובדן אמון? כי אתה לא אומר אמת. סגר הוא לא תמונת נצחון, הוא תוצאה של כשלון. מי שאומר שכולם יגיעו לסגר שני – משקר. למה יש כזה אובדן אמון? כי אתה לא אומר אמת. סגר הוא כשלון."

בנט המשיך ואמר לנתניהו: "סגר הוא פעולה הכרחית כשנכשלת במתן טיפול טוב. מדינות שהתנהלו היטב כמו קפריסין, לטביה, טייוואן ואסטוניה לא הגיעו לסגר כללי נוסף. סגר הוא פטיש על אזרחי ישראל במקום פינצטות על חולי ישראל. סגר פירושו להתגאות ששמת את כל האזרחים בכלא כי אתה לא מצליח להשתלט על הפשיעה. הסגר הורס כאן דור של יזמים ובעלי עסקים. הסגר מרסק את הנפש של ילדינו. הסגר הוא אנטיתזה לרוח הישראלית".

19:14 עריכה

ח"כ אייכלר עורר סערה במליאה:

19:28 עריכה

מליאת הכנסת הצביעה בעד הודעת ראש הממשלה, ודחתה את כל הצעות אי האמון שהגישו סיעות האופוזיציה. מליאת הכנסת הצביעה בעד הודעת ראש הממשלה שנמסרה מוקדם יותר למליאה.

53 חברי כנסת הצביעו בעד הודעת ראש הממשלה לעומת 40 ח"כים שהצביעו נגד.

כמו כן דחתה המליאה את כל הצעות אי האמון שהגישו סיעות האופוזיציה.

ההצעה "כישלון ממשלת ישראל בטיפול בקורונה ואיבוד השליטה של ראש הממשלה על המשבר" (יש עתיד-תל"ם) נדחתה ברוב של  תומכים 30 לעומת 53 מתנגדים. ישראל ביתנו וימינה תמכו.

ההצעה "כישלונה של הממשלה בתחום הכלכלי, החברתי, האזרחי והמדיני" (מרצ) נדחתה ברוב של  39 תומכים מול 53 מתנגדים.

ההצעה "כישלון הממשלה באיסוף נשק חם בלתי מורשה המפוזר במרחב הציבורי, במיוחד בחברה הערבית ומשמש אמצעי לפשע" (הרשימה המשותפת (חד"ש, רע"מ, תע"ל, בל"ד) נדחתה ברוב של 30 תומכים מול 56 מתנגדים.

ההצעה "מחדל הממשלה במערכה מול נגיף הקורונה" (ישראל ביתנו וימינה) נדחתה ברוב של תומכים 30 מול 56 מתנגדים ושני נמנעים.

ח"כ בועז טופורובסקי הציג את ההצעה של יש עתיד תל"ם ואמר: "השאלה היחידה  שתהיה היום בהצעת אי האמון הנוכחית היא מי יצביע בעד נתניהו ומי יצביע בעד החלפתו. שום שאלה אחרת. ככה, זה כל כך פשוט. בלחיצת כפתור היום של כל חברי הכנסת כאן, כחול לבן, העבודה, בנט וליברמן, אפשר להחליף את הממשלה בלי בחירות כבר היום.אין ספק, הליכה לבחירות ברגעי משבר היא חמורה מאוד למשק, לאמון הציבור, לכל המערכת הפוליטית. אבל לא חייבים ללכת לבחירות, כי באותה לחיצת כפתור אחת אפשר להרים כאן ממשלה קטנה ויעילה, כזו המורכבת מיש עתיד-תל"ם, ימינה, ישראל ביתנו, כחול לבן והעבודה, בה ראש הממשלה הוא יאיר לפיד שר הביטחון הוא בני גנץ, שר החוץ הוא גבי אשכנזי, שר המשפטים הוא אבי ניסנקורן, שר הקורונה הוא בנט וגם הליכוד יהיו חברים בה."

בסיום הנאום, ח"כ אחמד טיבי קם ממושבו ואמר לח"כ טופורובסקי: "בעקבות הנאום שלך הרשימה המשותפת לא תצביע בעד ההצעה שלכם. הזכרת את כולם ולא הזכרת את המשותפת. תתבייש לך. ככה מארגנים שותפות? אנחנו 15 מנדטים כאילו לא קיימים?"

ח"כ טופורובסקי חזר לדוכן והשיב: "אני מתנצל. אני חושב שההסתה כנגד 20% מהאזרחים הישראלים היא איומה ונוראית, ואין ספק שאתם צריכים להיות חלק מההנהגה במדינת ישראל.

ח"כ יאיר גולן: "שרי ממשלת ישראל אתם מפחדים מהחרדים. הפחד שלכם נראה רע מאוד בעיני הציבור. זה מביך. לא ראוי למנהיגים לפחד מהעם שלהם. איך תובילו את העם אם אתם כל כך מבוהלים מהחרדים? חבל שאין חיסון נגד פחדנות. חיסון כזה יכול באבחה אחת לשפר את תפקוד הממשלה, ולהביא מזור להמוני אזרחי ישראל, ההולכים ומבינים שהממשלה שלהם הרבה יותר מפחידה מהקורונה".

השר אופיק אקוניס אמר: "היום שמעתי את חבר הכנסת אביגדור ליברמן, בתחילת ישיבת סיעתו מפלגתו. בה הוא בעצם מעודד את אותם בעלי עסקים אשר פתחו את העסקים בתקופת הסגר, להמשיך בדבר יש השגות על מדיניות הסגרים לא מהיום, מהסגרים הראשונים, בוודאי בגל השני.

ועדיין, אני אומר את דבריי בממשלה, אני אומר את דבריי בתקשורת, אני מנסה לשכנע. לא שכנעתי, קיבלתי את הכרעת הרוב, אני נושא באחריות המשותפת לכל חברי הממשלה ובסופו של דבר גם לחברי הקואליציה. למה? כי זה שלטון תקין. למה? כי זוהי דמוקרטיה. אתה אומר את דעתך, היא לא מתקבלת ברוב קולות, אתה נושא באחריות משותפת, לא בורח ממנה ולא מתחמק ממנה בכל מיני סיפורי מעשיות.

אני חושב שהעסקים צריכים להיפתח, בזהירות ובאחריות. אנחנו צריכים ללמוד את הלקחים של הגל הראשון. הזמן הזה שבו אנחנו נידרש, אם נתוני התחלואה אכן ילכו וימשיכו לרדת, אני בטוח שאנחנו נקצר את טווח הזמנים לפתיחה של ענפים נוספים."

19:31 עריכה

ניצן הורוביץ: נתניהו לא פח.

19:39 עריכה

ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות שרון אלרעי אמרה בתכנית חיסכון בערוץ 12 כי אין סתירה בין דבריה לפיהם היא לא מאמינה שהלימודים בגנים יתחדשו ביום ראשון, לבין דברי גרוטו המשנה למנכ"ל המשרד שאמר שהם כן יתחדשו, וכי הכל בסופו של דבר תלוי בנתוני התחלואה. בכל מקרה, במשרד הבריאות נכון להערב ב-19:15 אומרים שהלימודים בגנים יתחדשו ביום ראשון הקרוב.   

19:53 עריכה

איילת שקד על בעל העסק באלנבי שזרק את כל הסחורה שלו:

20:00 עריכה

יועז הנדל נגד יאיר לפיד:

20:07 עריכה

אחרי ההודעות הסותרות לאורך היום, יולי אדלשטיין הגיע לחדשות 12 ואמר: "רק כשנגיע למדד התחלואה הרצוי נפתח את הלימודים לגיל הרך, ויש סיכוי טוב שזה יקרה בשבוע הבא". 

"אין שום מחלוקת", הבהיר אדלשטיין "יכול להיות שמישהו התנסח לא ברור. אין לנו תאריכים, יש לנו נתוני תחלואה. ברגע שנראה עמידה ביעדים שהצבנו לפתיחה ראשונה – אפשר יהיה לפתוח. אנחנו עוד רחוקים מהיעד. אני מבין את הקושי, אני לא ציני בנושא הזה. אנחנו לא בתוכנית יציאה, אנחנו עם תוכנית למניעת סגר שלישי".

על פתיחת תלמודי התורה והקריאות במגזר החרדי לפתוח בראשון את הישיבות אמר אדלשטיין: אנחנו לא יכולים לצפות לציות במגזר הכללי אם יהיו פתיחות פיראטיות. באותם יישובים שנראה פתיחות פיראטיות יהיה עוצר מלא".

20:41 עריכה

בערוץ 12 מדווחים על תצהירשל מנכ"ל משרד הבטחון דן הראל בתקופת עסקת הצוללות שהוגש לבג"ץ על ידי התנועה לאיכות השלטון.

על פי התצהיר: "הופעל על המשרד מכבש לחצים כבדים, הן ממשרד ראש הממשלה והן מנציגי המל"ל, שנועד כל כולו למנוע את פרסום המכרז, בניסיון לגרום לכך שהמשרד יבצע את הרכש בגרמניה וספציפית מחברת תיסנקרופ". 

"זכורות לי בין היתר הנחיות בכתב מהמזכיר הצבאי של ראש הממשלה האוסרות יציאה למכרז, וכן פניות רבות מראש המל"ל יוסי כהן, וכן מסגנו אבריאל בן יוסף אשר פנה לגורמים שונים במשרד ביניהם מנהל הרכש וליועמ"ש המשרד והאחרון עדכן אותי בכך".

עמדתו של דן הראל הייתה שכדי לקבל מחיר מיטבי יש לצאת למכרז. והוא מספר בתצהיר שכדי להתמודד עם הלחצים הוא הנחה שהפרסום של המכרז ייעשה ללא יידוע של המל"ל או משרד ראש הממשלה.

לאחר פרסום המכרז פנה אליו יוסי כהן בדרישה לביטול המכרז. לדבריו בשל דרישת נתניהו.

דן הראל אמר אז כי אינו יכול לעשות זאת, ואז הועבר אליו מסמך מהמל"ל שעליו לבטל את המכרז, והוא דרש הוראה מראש הממשלה ובחתימתו. הראל מוסיף כי שמרון ניסה לעצור את ההליך מול היועמ"ש של משרד הבטחון. "לא העליתי על דעתי", כותב הראל, כי שמרון פועל עבור תשלום בתיסנקרופ בשירותו של מיקי גנור סוכן החברה.

הראל מספר על ויכוח עם ראש הממשלה במסגרתו "מר נתניהו אמר לי ולמר יעלון שהוא מעוניין שתירכש צוללת נוספת השביעית במספר תוך שהוא דופק בידו על השולחן". 

הראל מסכם: התרשמתי כי מאחורי יוזמת רכש זו יש אינטרס שטיבו אינו ברור לי להרחיב את היקף ההתקשרות עם תיסנקרופ באופן שאין לו הצדקה.

מראש הממשלה נמסר בתגובה: מדובר באיטריות קרות, דן הראל כבר נחקר בנושא ב-2017 ונמצא שאין בעדותו דבר וחצי דבר… כתבה ממוחזרת שכולה העלאת גירה של מידע ישן שנסרק במסרקות ברזל ע"י כל גורמי אכיפת החוק, גם אלו שידועים בעוינותם לראש הממשלה נתניהו שאפילו הם נאלצו לקבוע שאין בטענות דבר וחצי דבר.  באופן לא מפתיע מגישי הבג"צ שמזוהים עם ארגוני השמאל הקיצוני, לקחו תצהירים דווקא מבוגי יעלון שטענותיו נבדקו והוגדרו כרכילות ריקה מתוכן, ומדן הראל שמונה ע"י יעלון לתפקיד. הם כמובן לא גבו תצהירים מבכירים אחרים במערכת הבטחון שליוו את הנושא באופן צמוד ויודעים את האמת. 

20:50 עריכה

תגובת הליכוד להצבעת בנט באי האמון:

בימינה הגיבו: 

קרעי: בנט שמאלני. זה מאוד מעליב אצלם.

 

21:00 עריכה

אהוד ברק על הפרסום על פרשת הצוללות:

21:09 עריכה

בסוף כולם יהיו רק ממלאי מקום:

21:42 עריכה

מקורב לדרעי מסתבך: 

21:46 עריכה

בליכוד נותנים הוראה לתקוף את בנט.

מירי רגב מבצעת:

גם בבית היהודי כועסים. כועס כלומר. השר רפי פרץ:

21:49 עריכה

הבנים לומדים והבנות בבית? מרב מיכאלי לא תתן לזה לקרות.

21:52 עריכה

בנט עונה למתקפה של נתניהו:

ראש הממשלה נתניהו,אתה פשוט לא מבין את הסבל הנורא שעובר על אזרחיך. את משמעות אובדן מטה לחמם. כי אם היית מבין מה עובר…

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום שני, 12 באוקטובר 2020

21:53 עריכה

ח"כ טיבי מעלה נקודה:

22:28 עריכה

קבוצות ספורט יכולות לחזור להתאמן:

22:42 עריכה

ח"כ גדעון סער אמר בראיון בערוץ 13 שאחת המשימות החשובות ביותר בתקופה הנוכחית היא להעביר את תקציב המדינה. "חשוב מאוד להעביר את תקציב המדינה – זו תוכנית העבודה של הממשלה. למעשה, בלי תקציב מדינה זה הכול אוסף של אלתורים וכתוצאה מהיעדרו המדינה מאוד תיפגע. אין סיבה לא להעביר תקציב בקרוב", אמר סער והוסיף כי נתניהו וגנץ צריכים לשבת ולהגיע לפשרה בנוגע לתאריך של התקציב ותכניו.

22:56 עריכה

תנועת "דרכנו" הדליקה 2,000 נרות זיכרון לזכר קורבנות נגיף הקורונה בארץ בכיכר פריז בירושלים.

מיצג של 2000 נרות בכיכר פריז בירושלים לזכר מתי הקורונה של תנועת דרכנו (צילום: תנועת דרכנו)
מיצג של 2000 נרות בכיכר פריז בירושלים לזכר מתי הקורונה של תנועת דרכנו (צילום: תנועת דרכנו)
מיצג של 2000 נרות בכיכר פריז בירושלים לזכר מתי הקורונה של תנועת דרכנו (צילום: תנועת דרכנו)
מיצג של 2000 נרות בכיכר פריז בירושלים לזכר מתי הקורונה של תנועת דרכנו (צילום: תנועת דרכנו)
סגירה