מדיניות החוץ של טורקיה ושימוש מופרז במושג "לוחמה בטרור"

שלט שמציג את טורקיה ואזרבייג'ן כשתי מדינות – אומה אחת באנקרה, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilic)
AP Photo/Burhan Ozbilic
שלט שמציג את טורקיה ואזרבייג'ן כשתי מדינות - אומה אחת באנקרה, אוקטובר 2020

הטורקים מנסים להשיג בסבב העימות הנוכחי בקווקז מטרות אסטרטגיות ותומכים באזרים במלוא העוצמה. אנקרה עושה זאת תוך שימוש מעוות במושג "לוחמה בטרור". שימוש זה איננו חדש. הוא החל כבר לפני חמישה עשורים.

 סבב האלימות הנוכחי בחבל נגורנו קראבך

מסוף חודש ספטמבר החל סבב לחימה נוסף בין ארמניה לאזרבייג'ן בחבל נגורנו קרבך. אין זה העימות הראשון בין שתי המדינות בשנים האחרונות. הסכסוך בין אזרבייג'ן לארמניה הוא מהבולטים ביותר באזור הקווקז שהחל בתחילת שנות ה-90 לאחר קריסת ברית המועצות בתום המלחמה הקרה.

לצד איראן, רוסיה ומדינות אחרות, טורקיה מהווה אחד מהכוחות האזוריים הבולטים שמשתתפים כעת בלחימה. טורקיה מוכרת לאזרבייג'ן נשק, האזרים מוכרים לטורקים נפט ומשאבי אנרגיה אחרים ושתי המדינות גם חולקות גבול משותף ובעלות צביון מוסלמי (חילוני באופן יחסי – לפחות באופן רשמי). מנגד, לטורקים יש סכסוך ארוך שנים עם הארמנים הנוצרים. במרכזו של סכסוך זה עומדת ההכחשה הטורקית של רצח העם הארמני מ-1915 שהזינה את המתח בין הארמנים לטורקים והביאה  לעליות ומורדות ביחסים בין הצדדים לאורך העשורים האחרונים.

לצד איראן, רוסיה ואחרות, טורקיה מהווה כוח  אזורי בולט בלחימה בין אזרבייג'ן לארמניה. טורקיה מוכרת לאזרבייג'ן נשק, האזרים מוכרים לטורקים נפט ומשאבי אנרגיה אחרים ושתיהן חולקות גבול משותף וצביון מוסלמי

בתחילת שנות ה-90, עם קבלת העצמאות מהסובייטים, הנהגת הרפובליקה של ארמניה גילתה פרגמטיות לגבי סוגיית ההכחשה של רצח העם הארמני בידי טורקיה וקיוותה לפתוח דף חדש עם אנקרה, שיכלול גבולות פתוחים בין המדינות. הצעד עשוי היה לשפר את העמדה הגיאופוליטית של הארמנים שסובלים מנחיתות בשל המצור מצד הטורקים והאזרים בגבולות המשותפים בין המדינות. צעד כזה עשוי היה להוות פריצת דרך לארמנים, אך הטורקים בחרו שלא להתקדם עם המהלך. מנגד, הארמנים בפזורה המשיכו לדרוש הכרה מלאה ברצח העם כתנאי לנרמול היחסים עם הטורקים. עבור הפזורה, זיכרון רצח העם של 1915 הוא רכיב חשוב בעיצוב הזהות הארמנית והגבולות הפתוחים עם הטורקים היו בעלי משמעות פחותה.

"לוחמה בטרור": יין ישן בבקבוק חדש

וכעת, בכדי להצדיק מעורבות טורקית במשבר המחודש בין אזרבייג'ן לארמניה, אנקרה משתמשת במושג "לוחמה בטרור". אנקרה השתמשה ברטוריקה זו בשבועיים וחצי האחרונים כדי לגנות את ירוואן בתוקף, וטענה כי הארמנים "משחקים באש" וכי ארמניה גייסה "טרוריסטים" לתקיפת אזרבייג'ן. עוד נטען על ידי גורמים טורקיים כי PKK, ארגון בדלנות כורדי שמבצע פיגועי טרור כנגד טורקיה, מסייע לארמנים במאבקם נגד אזרבייג'ן. לכאורה, המהלך הארמני מצדיק מבחינתה של אנקרה יבוא של 300 מחבלים ג׳יהדיסטים שפועלים בשטח סוריה שנשלט על ידי טורקיה כדי לסייע לאזרבייג'ן.

הצהרת משרד החוץ הטורקי בטוויטר מה-27 בספטמבר 2020, עם פרוץ הלחימה בחבל נגורנו קרבאך:

כדי לסייע לכוחות האזריים בלחימה בארמנים, גייסו הטורקים שכירי חרב מארגוני מורדים סורים. המניע של שכירי החרב לסייע לטורקים ולאזרים הוא כלכלי גרידא: עזרה בפרנסת המשפחה בסוריה שנמצאת מאז 2011 במלחמת האזרחים מדממת. הפיתוי הכלכלי הוא אדיר: 2,000 דולר לחודש מובטחים לכל לוחם סורי מממשלת טורקיה.

גורמים טורקיים טענו שארגון כורדי המבצע פיגועי טרור נגד טורקיה, מסייע לארמנים במאבק נגד אזרבייג'ן. המהלך הארמני מצדיק, לכאורה, יבוא 300 מחבלים ג׳יהדיסטים משטח סורי בשליטת טורקיה כסיוע לאזרבייג'ן

"לוחמה בטרור" אינה מגמה חדשה במדיניות החוץ הטורקית ולהלן הסיבות והגורמים שהובילו לשימוש במושג, שהחל כבר בשנות השמונים של המאה ה-20. בפרספקטיבה היסטורית, מאז שנות השמונים, אנקרה הטמיעה את השימוש "לוחמה בטרור" במדיניות החוץ שלה. הדבר נכון במיוחד לגבי מדיניות החוץ הטורקית עם מדינות מערב אירופה והאמריקאים. ליתר דיוק, אנקרה השתמשה בשיח זה כדי לערער על טענות הפזורה הארמנית להכרה ברצח עם הארמני מ-1915.

כיצד הכל התחיל?

הרכיב הראשון שהגביר את השימוש במושג "לוחמה בטרור" התרחש באמצע שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. טורקיה התמודדה עם פיגועי טרור קשים שהופנו נגד שגרירויות המדינה ברחבי העולם במטרה לפגוע בדיפלומטים ובני משפחתם. שתי קבוצות ארמניות קיצוניות הובילו את ההתקפות: הצבא הסודי הארמני לשחרור ארמניה (ASALA) שפעל מתוך לבנון, והמתחרים שלהם, שפעלו בעיקר מצפון אמריקה ומערב אירופה, תחת השם קומנדו השופט של רצח העם הארמני (JCAG). חשוב להדגיש שבתקופה זו הרפבוליקה של ארמניה עוד לא הוקמה. הארמנים חיו בכל רחבי העולם וחלקם בארמניה הסובייטית שהייתה חלק מברית המועצות.

כמו קבוצות לאומניות חמושות רבות שפעלו במחצית השנייה של המלחמה הקרה, גם ASALA וגם JCAG היו מעוניינות בעיקר למשוך תשומת לב בינלאומית והשתמשו באלימות כאמצעי לשינוי פוליטי. כמו כן, הטרוריסטים הארמנים כיוונו להשגת שלוש מטרות: ראשית, הכרת טורקיה ברצח העם הארמני; שנית, תשלום פיצויים לצאצאים; והמטרה השלישית, החזרת השטח במזרח אנטליה בו התגוררו ארמנים רבים ואשר נגזל במהלך רצח העם.

כמו כן חשוב לציין כי ASALA ו- JCAG היוו מיעוט בקרב הפזורה הארמנית. עוד שנות השבעים והשמונים, בשלהי תקופת המלחמה הקרה, הפזורה הארמנית ביקשה להביא את רצח העם הנשכח שנעשה בהם לידיעת העולם באמצעות כנסים אקדמיים בינלאומיים, שתדלנות ועבודת הנצחה מסורתית יותר. עם זאת, מבחינת משרד החוץ הטורקי והאליטה הצבאית, כל הארמנים בפזורה תויגו כטרוריסטים.

הטרוריסטים הארמנים, מיעוט בפזורה הארמנית, כיוונו ל-3 מטרות: הכרת טורקיה ברצח העם הארמני; תשלום פיצויים לצאצאים; והחזרת השטח במזרח אנטליה בו התגוררו ארמנים רבים ונגזל במהלך רצח העם

המהפכה הצבאית בטורקיה –  12 בספטמבר 1980

הרכיב השני שהגביר את השימוש במושג "לוחמה בטרור" התרחש בטורקיה בסוף שנות השבעים.

טורקיה עמדה בפני המשבר הקשה ביותר מאז הקמתה כרפובליקה בשנת 1923. משבר פיננסי, פוליטי וחברתי הסתיים ב-12 בספטמבר 1980 בהפיכה צבאית אלימה ביותר. בינתיים גל הטרור הארמני היה בשיאו. החונטה הצבאית של תורכיה בראשותו של גנרל קינן אברן, (Kenan Evren), ראש המטה הכללי של כוחות הצבא התורכיים, גיבשה אסטרטגיה חדשה של מדיניות חוץ: הטמעת שיח  לוחמה בטרור כאמצעי להפסקת הכאוס בתוך טורקיה וערעור על טענות רצח העם הארמני בפורומים בינלאומיים.

ההפיכה הצבאית בתורכיה ב-12 בספטמבר 1980 (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilic)
ההפיכה הצבאית בטורקיה ב-12 בספטמבר 1980 (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilic)

הגנרל אברן פרש מכוחות הצבא הטורקיים כדי להתמנות לנשיא בנובמבר 1982. תפקידו הרשמי השתנה אך שיח הלוחמה בטרור שהטמיע נותר בעינו. בסוף 1983 מונה טורגוט אוזאל (Turgut Özal) לראשות ממשלת טורקיה לאחר שזכה ברוב בפרלמנט בבחירות הכלליות ב-1983 והקים את הממשלה האזרחית הראשונה לאחר ההפיכה הצבאית של שנות השמונים.

אומנם גל הטרור הארמני דעך באמצע 1985, אך אברן ואוזל עדיין השתמשו ברטוריקת ה"לוחמה בטרור" גם לקראת סוף שנות ה-80. לדוגמא: בשנים 1987 ו-1988, במהלך הדיונים להכרה ברצח העם הארמני בפרלמנט האירופי ובקונגרס האמריקני. הטענה שהובילו הנשיא אברן וראש הממשלה אוזל הייתה שהכרה ברצח העם הארמני "תתגמל את הטרוריסטים". כלומר, הכרה ברצח העם הארמני יעניק פרס לטרור הארמני. בנוסף, טענו השניים, ההצלחה הארמנית להשיג הכרה ברצח העם, תעודד סבב אלימות נוסף נגד יעדים טורקיים מצד מיעוטים אחרים כגון ה-PKK הכורדי שיש להם שאיפות טריטוריאליות ולאומיות.

גל הטרור הארמני דעך ב-1985, אך לא רטוריקת ה"לוחמה בטרור". בשנים 1987 ו-1988, בדיונים להכרה ברצח העם הארמני בפרלמנט האירופי ובקונגרס האמריקני, טענו הנשיא אברן ורה"מ אוזל כי הכרה ברצח העם הארמני "תתגמל את הטרוריסטים"

כחלק מהמגמה של ארדואן לטישטוש המורשת החילונית של אתא טורק, הוא פעל לאורך כל שנות שלטונו כדי להחליש את הצבא הטורקי שמסמל יותר מכל מעוז החילוניות הטורקית ו"מגן" הדמוקרטיה. ארדואן המוסלמי האדוק עשה זאת כדי לבסס את שלטונו וכדי שלא יאוים בהפיכה צבאית שתגן על המורשת החילונית של אתא טורק.

ארדואן וקנאן אברן (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici, File)
ארדואן וקנאן אברן (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici, File)

לכן, ב-2012 ארדואן דאג להעמיד למשפט את הגנרל אברן ואת שאר החונטה הצבאית שלו על פשעים ודיכוי אלים נגד העם הטורקי שבוצעו בעת ההפיכה הצבאית של 1980. אברן נשלח למאסר עולם על חלקו בהפיכה של 1980. כמו כן, הגנרלים שבצעו את ההפיכה הצבאית של 1997 נשלחו גם לכלא והורדו לדרגת טוראי. המסר של ארדואן לציבור בטורקיה היה: סגרתי עם הצבא את החשבון על ההפיכה הצבאית האלימה של 1980 שכל כך זכורה לרעה. פעולה זו סייעה לארדואן לא מעט בגיוס הציבור הטורקי להתנגד לניסיון הפיכה נגדו בקיץ 2016, שעה שקרא להמון לצאת לרחובות ולהתעמת עם כוחות הצבא למנוע הפיכה צבאית.

אולם, הפעולות נגד הצבא הטורקי בשנים האחרונות לא הפריעו לארדואן לאמץ עכשיו את הרטוריקה של הגנרל אברן להצדקת ההתערבות בסכסוך בין הארמנים לאזרים בקווקז.

לסיכום, עוד בשנות השמונים השימוש המעוות ברטוריקה של  לוחמה בטרור שימשה את האליטה הצבאית של טורקיה כדי להטמיע את הכחשת רצח העם הארמני בפורומים בינלאומיים בטענה שמחבלים ארמנים "מעוררים" באופן חד צדדי אלימות כלפי טורקיה. הרטוריקה הזו היא בת 40 שנים לפחות, בעוד שהטרור הארמני בשנות השבעים ותחילת שנות השמונים הגיע לקיצו מזמן. כעת, רטוריקה זו משמשת שוב את אנקרה כאמצעי להצדקת מדיניות החוץ התוקפנית של טורקיה בקווקז, התערבות בסכסוך המחודש בחבל נגורנו קרבאך ומשלוח של 300 מחבלים ג'יהאדיים מסוריה לאזרבייג'ן.

ד"ר אלדד בן אהרון מתגורר באמסטרדם בשמונה השנים האחרונות. הוא מומחה להיסטוריה הדיפלומטית של המזרח התיכון בתקופת המלחמה הקרה ומחקריו מתמקדים במדיניות החוץ ובהיסטוריה הפוליטית של ישראל. בימים אלו ד"ר בן אהרון מסיים לכתוב את ספרו שמתמקד בשנות השבעים והשמונים וביחסים הדיפלומטיים בין ישראל טורקיה וארה"ב כפי שנראו מבעד לעדשת האירועים הסוערים במזרח התיכון של אותה תקופה. ספרו עוסק בשינויים במדיניות החוץ של ישראל לאור האילוצים שכפו המהפכה האיסלאמית באיראן ב1979, המהפכה הצבאית בטורקיה ב1980 והתגברות לחץ בינלאומי להכרה ברצח העם הארמני.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,250 מילים
כל הזמן // שבת, 5 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רבי חיים דויד צוויבל לא זוכר תקופה שבה הקדיש כל כך הרבה זמן רב למאבקים משפטיים ● מתביעה הדורשת לפתוח בתי כנסת ועד פסק דין על חודו של קול בשבוע שעבר בביהמ"ש העליון נגד מושל מדינת ניו יורק - האורתודוקסים בארה"ב מתקרבים לרפובליקאים, ומנצלים את הכיוון השמרני הנוכחי כדי לקבוע גבולות ברורים לטובת חופש הדת, במדינה המקדשת את הפרדת הדת והמדינה

עוד 1,027 מילים

מכתבו של רב להנרי השמיני במרכז תערוכה בספרייה הבריטית

תערוכת כתבים יהודיים נפתחה בסוף השבוע בספרייה הבריטית - וזמינה כולה גם באינטרנט ● התערוכה כוללת את העותק המוקדם ביותר המתועד של ספרו של הרמב"ם "מורה נבוכים", כמו גם כתבים העוסקים במדעים, מוזיקה, משפטים וכישוף ● ויש גם שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא שעשוי להיות יעיל בימים אלה של בידוד וסגרים

עוד 1,570 מילים
Meryl Streep

מריל סטריפ היא ככל הנראה השחקנית עטורת השבחים ביותר של דורה ● ועדיין, הכוכבת בת ה-71 מגדירה את עצמה כ"לא יותר מאשר שחקנית עובדת" ● כעת היא מככבת בסרטו החדש של ריאן מרפי, "הנשף", שיעלה בשבוע הבא בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על המסר של הסרט, על המורה למוזיקה שהפך לאישה והשפיע עליה עמוקות - ועל תקוותיה לימים שאחרי עידן טראמפ

עוד 1,870 מילים

חשד שאחד המומחים שקראו להסיר את סודן מרשימת המדינות התומכות בטרור - הופעל על ידי איש עסקים רב עוצמה ● אחרי שדבריה עוררו סערה, מחוקקת במצרים חזרה בה מהקביעה שאין בקוראן איסור על נשים מוסלמיות להינשא ליהודים או לנוצרים ● ואיחוד האמירויות חוגגת 49 שנות הצלחה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,046 מילים

למקרה שפיספסת

שלטון ללא כישורי משילות

מערכת בחירות חדשה ונוספת זו הזדמנות שגרתית, נדירה וחוזרת על עצמה, לדבר על מה שמטריד את נתניהו לאורך כל הקריירה שלו: המשילות. נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות". מאשימים את כל העולם, אחותו ופרקליטיו, על שלא נותנים להם למשול. אילו רק היועמ"ש, ובג"ץ, והפקידים העקשנים היו מסירים את ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם. מיכולתם לקבל החלטות ולבצע אותן כפי שמגדירים המומחים למשילות.

נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות" ומאשימים את כל העולם. אילו רק היועמ"ש, בג"ץ והפקידים היו מסירים ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם

אז, כן אז, הם היו מקדמים את כל מה שתקוע בחיינו. רפורמות ענק להורדת יוקר המחיה, בתי חולים חדשים נוצצים, תחבורה מודרנית ויעילה, הקלות מס גרנדיוזיות ומערכות חינוך, רווחה, איכות הסביבה ו…חלל מפותחות. רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב.

אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות? האם הם יודעים לנהל? לתכנן? לשכנע ולהעביר החלטות, לוודא ביצוע? לקדם חוקים למען הציבור ולמען מטרות שהם מבטיחים כל כך יפה לקדם? האם הם יודעים למנות אנשי מקצוע לתפקידים הבכירים שתחת אחריותם? האם הם יודעים לתקצב ולהגיש לממשלה ולציבור תכניות ארוכות טווח שישנו את חיינו מן הייסוד וייטיבו איתם? או הכל הצגה אחת גדולה שכל מטרתה להישאר על הבמה של השלטון כדי לקבל משכורות עתק ולא לעשות כלום.

חסמי המשילות, governance baririers על פי המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות במכללה לביטחון לאומי של צה"ל, מוגדרים כמכשולים המונעים ממדיניות מסוימת להתבצע ועקב כך נפגעת תקינותו וכושר פעולתו של המשטר הדמוקרטי. מכשול הוא כל היבט שמונע או מעכב את התממשותה של תוצאה הרצויה ע"י הממשלה: אדם, תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים, מצב כלכלי, ידע או היעדר ידע. החסמים חולקו לתחומים המשפטיים, הביורוקרטיים והפוליטיים.

"לשמחתנו" כי רבה, הגיע נגיף הקורונה והעמיד את הסוגיה באור נכון. מעתה יש לדבר על כישורי המשילות ולא סתם על "משילות". הכישורים הללו של קבינט הקורונה, שרי הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים וביטחון המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר שלו, ראש הממשלה החליפי והמנכ"ל החליפי שלו – כולם כולם לדאבון ליבנו, חסרי כישורי משילות.

זה נורא פשוט. זה בוהק לעין ומסנוור וחד וברור כמו ליקוי חמה דרך זכוכית מגדלת.

רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב. אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות?

נתוני משרד הבריאות של הימים האחרונים מצביעים על ירידה בכל המדדים של חולים קשים, מונשמים ומתים. אבל הפרויקטור החדש, יחד עם הממונה על בריאות הציבור ושר הבריאות עם ראש הממשלה הראשי שלו, מדברים על סגר שלישי מתקרב.

המשק נמצא במסלול התרסקות מטורף, מיליון מובטלים מחכים בבית לחיסון שיציל את פרנסתם, אלפי עסקים נסגרים וחבורת קבינט הקורונה עוסקת בישיבות ליליות אין סופיות ובשאלה אם כיתה ד' תחזור ללמוד מחר בקפסולה. חסמי המשילות במקרה זה הם פשוט היעדר כישורי משילות.

ההתמודדות עם משבר הקורונה מחייבת את הממשלה להסיר חסמים ביורוקרטיים, פוליטיים כדי ליצור סביבה מוגנת מהנגיף. זה מחייב גם חקיקה מסוימת שתאפשר פעולות לא שגרתיות. אלא שמי שאמור להיות יצירתי מקצועי ונאמן לאינטרס הציבורי הוא עצמו חסר את הכישורים לעשות זאת.

ללינוי אשרם אלופת אירופה החדשה בקרב רב בתחום ההתעמלות האמנותית, נדרשו כישורי גמישות, אתלטיות, יצירתיות, קואורדינציה, כוח, מהירות, תיאום ודיוק כדי להשיג את  התואר הנכסף. היא השקיעה שנים של אימונים ותחרויות כדי להגיע לכושר ולכישורים הנוכחיים שזיכו אותה במדליית זהב.

כל ספורטאי, זמר, שחקן, במאי, רופא, מורה, אינסטלטור או חוקר מוח, נהג, טבח או כל בעל מקצוע אחר, נדרש ללמוד ולהכשיר את עצמו כדי להגיע למקצוענות בתחום בו הוא עוסק ועל מנת להגיע להישגים. אבל הפוליטיקאים שלנו לא דורשים מעצמם שום כישורי משילות. כלום. יכול ראש ממשלה למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם אם אין לו שום השכלה, הכשרה, ניסיון או קשר לעולם המחשבים והסייבר. גם אם מעולם לא למד מהי מתקפת סייבר ומה משמעותה. אבל הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית בהתעמלות אמנותית" (ולהתמנות לשר הממונה על תחום שאינו מבין בו כלום). בדיחה. פארסה. על חשבוננו. אמסלם כמובן יגיד שמי שמבקר אותו על כך הוא מנייאק.

יכול נתניהו למנות את מירי רגב לשרת התחבורה ואולי בהמשך לשרת החוץ, גם אם היא מתכוונת למנות במשרדה עסקני ליכוד חסרי כישורים לתפקידים בהם יש להם אחריות על מיליארדי שקלים בתקציב וחיי מאות אלפי אזרחים. את מירי רגב לא מעניין בכלל צרכי התחבורה והכישורים הנדרשים כדי לנהל את מערך התחבורה הציבורית. היא בעניין של בחירות במרכז הליכוד. ואין לה שום כישורי משילות. לא לה ולא לנתניהו שמינה אותה. מירי רגב היא חסם משילות.

יכול רה"מ למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם ללא השכלה, הכשרה או קשר לעולם המחשבים והסייבר. הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית" (בתחום שאינו מבין  בו)

נתניהו יכול להוביל כנסת שלמה לשיתוק מוחלט למרות שהוא מכיר את החוקים והנהלים, הוא יכול להוביל את חברי הכנסת התומכים בו לשיתוק המדינה כולה ובלבד שלא יצטרך לעמוד למשפט. ואלה הנבחרים המקוננים על היעדר משילות, מוכנים להפסיק למשול. מוכנים שלא נבחן כלל את כישורי המשילות שלהם ובלבד שיישארו בתפקידיהם.

יכול בני גנץ למנות במפלגתו החדשה אנשים חסרי כל כישורים לתפקידים ממלכתיים רק בשל הנאמנות האישית שלהם אליו וללא קשר לדעותיהם שאינן תואמות כלל את ההבטחות לבוחרים. עומר ינקלביץ כבר אמרנו? פארסת מינוי מבקר המדינה כבר אמרנו? פארסת הויתור על תפקיד יו"ר הכנסת?

לבני גנץ אין שום כישורים למנות אנשי ציבור רציניים, ערכיים, נאמנים לבוחריהם. מרגע שנבחר הוא מקרטע בהחלטות הזויות, סותרות, מנוגדות למה שהתחייב לבוחר, החלטות הפוגעות ביכולתו להיבחר שוב בעצמו, פוגעות באמינותו, פוגעות בכל ערך שעליו הצהיר ופוגעות בעיקר בציבור שנתן לו את קולו. לגנץ אין כישורי משילות.

במשרד הביטחון הוא משדר בלבול. את ועדת הבדיקה לנושא רכש הצוללות וכלי השיט הוא הקים בלית ברירה, באיחור, בגמגום משילותי ולא כהחלטה מקצועית רצינית בדוקה, ואחרי יומיים קיבל סטירת לחי מהיועמ"ש שעצר את עבודת הוועדה. פשוט לא רציני. זוכרים את החסמים? תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים? בני גנץ, הוא עצמו במו ידיו ובהיעדר עמוד השדרה בגופו, מהווה חסם משילותי.

העובדה שהציבור מאפשר לאנשים חסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד השייטת בחיל הים? האם מפקד השייטת יכול להיות שר החינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

זה שהציבור מאפשר לחסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד שייטת? האם מפקד השייטת יכול להיות שר חינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

האם אדם שמאמין בבתי ספר לנבואה יכול להיות שר החינוך? האם ח"כ הנאשם בשוחד יכול להיות ראש ממשלה ועבריין שישב בכלא יכול לחזור לתפקיד של שר? כל האנשים האלה הם אנשים חסרי כישורי משילות וחסרי כשירות משילותית.

כישורי משילות משמעותם קודם כל לדבר אמת. זהו כישרון של בני אדם נורמטיביים בדרך כלל. אבל האם ראש ממשלה שמשקר יומיום בכל דבר ועניין יכול לנהל מדינה? הרי הדבר הראשון שנדרש בניהול מדינה הוא קבלת אמון מהאזרחים. אי אפשר לזכות באמון אם אתה מפר אמונים ומשקר לאזרחים. לנתניהו אין כישורי משילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על ראש ממשלה לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד ראש ממשלה שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה. הרי אין חוק שאוסר את זה. אבל כישורי משילות אינם הכישורים ללכת על קצות האצבעות או לקרוץ בשתי העיניים ולעשות פליק פלאק לאחור. גם לא הכישורים לנאום בפתוס ודיקציה נכונה.

כישורי משילות זו היכולת למשול על בסיס נתוני אמת, קיום הבטחות ומעשים שבגינם הציבור נתן לנבחרים את קולו כי האמין ביכולתם לממש הבטחות, לנהל, לתכנן, לבצע, לשנות את חייו. נתן לשופטים את היכולת להיבחר לתפקידם מתוך אמון בניסיונם, בידע שלהם, באינטגריטי וברמת המוסר שלהם כאשר הם יושבים על כס המשפט. הציבור נתן לשרים את המשרדים עליהם הם ממונים, נתן לחברי הכנסת את המנדט לחוקק חוקים ולפקח על הממשלה. מי שלא מבין זאת, לוקה בהבנת כישורי המשילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על רה"מ לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד רה"מ שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה

ומה באמת לגבי בג"צ? האם לבג"צ יש כישורי משילות בתחום הפיקוח השיפוטי על פעולות השלטון? אלה שאמורות להתנהל על פי חוקי המדינה? לכאורה יושבים בבג"צ אנשים רמי מעלה שלמדו והתנסו עשרות שנים בתחום המשפט. אלא שכישורי משפט אין בהם די כדי להוכיח כישורי משילות. נדרשת גם בושה. כן. כמה קילוגרמים של בושה נדרשים לכל בעל תפקיד בכיר, אפילו לשופט עליון. באמצעות הבושה יכול אותו אדם להשיג כישורי משילות חזקים, ולגדל עמוד שדרה יציב שיעזור לו למנוע החלטות לא סבירות, לא מוסריות, לא הגיוניות מצד הממונים עליו, שלא לדבר על החלטות קטסטרופליות, נפשעות ועברייניות של השלטון. הבושה היא אותו רגע טהור של מחשבה שחולפת במוחו של בעל תפקיד באשר למחויבותו לציבור. עליו לסנן פחדים, לגרש איומים ולראות רק את האינטרס הציבורי ארוך הטווח.

שופטי בג"צ שאישרו לראש ממשלה נאשם בפלילים, שאין לו כישורי משילות כאמור, לכהן כראש ממשלה, הם שופטים לא הגיוניים ולא מוסריים. אנשים שלקחו החלטות לא סבירות שכל בר דעת מבין שאין בהן כל היגיון והן סותרות את השכל הישר, את המוסר והצדק גם אם אין חוק כתוב המנוסח כמו שלט אזהרה על שפת הים. אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות.

"ראש ממשלה חזק – ישראל חזקה", הייתה סיסמת בחירות ב-2013 מטעם הליכוד. חזק במה? בוודאי לא במשילות. נתניהו החזק נכנע לחמאס ושחרר 1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת חייל אחד. נתניהו החזק מעביר כל חודש עשרות מיליוני דולרים לחמאס בעזה, למרות שהירי ובלוני התבערה נמשכים. נתניהו נכשל בהבטחות הסיפוח, נכשל בהתמודדות עם נגיף הקורונה ונכשל בניהול תקציב המדינה – הוא פשוט לא מעביר תקציב. תקציב שהוא הסמל המרכזי ליכולת המשילות וזאת כדי להשאיר בידיו פתח מילוט מהרוטציה.

אלה לא כישורי משילות. אלו כישורים של סוחר סוסים, גנב דעת או שרלטנות לשמה. נתניהו מוביל את ישראל כבר פעם רביעית לבחירות לפני שהצליח לנהל ממשלה יציבה ולמשול בענייני המדינה, כל זאת לאחר שהציבור והכנסת נתנו בידיו את יכולת "המשילות" שביקש. מלא מלא.

אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות

אבל אין לו כישורים. הוא מערבב את ענייניו האישיים באינטרס הציבורי, הוא לובש נעליים גבוהות כשהוא עולה על המזרן, רגליו השעירות קשות כאבן, הוא לא מצליח לעשות שפגט או לגלגל את הכדור או את הטבעות, הוא לא מסוגל לבצע שום פעולה משילותית אמנותית טהורה, כי אין לו כישורים, וכל מה שהוא יודע זה לחבוט נאומים לתוך מיקרופונים ולשדר תעמולה, להסית ולדבר ערב ערב על הצלחותיו המדומיינות. עם "כישורים" כאלה בוודאי אי אפשר לנהל מדינה.

המשילות היחידה שנותרה כיום בישראל היא הניסיון התמידי להיבחר ולהישאר בשלטון. שם – בשלטון, כבר לא צריך להוכיח שום כישורי משילות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,738 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

  • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
  • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
  • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
  • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה