גרמנים ואוקראינים צועדים על קבר האחים שבו נרצחו 33,771 יהודים בבאבי יאר (צילום: רשות הציבור)
פרטים חדשים על טבח באבי יאר נחשפו בעזרת טכנולוגיה מתקדמת

"פרויקט השואה החשוב בעולם"

היסטוריה

אחרי שמונה עשורים, מומחה שעבד בעבר בסקוטלנד יארד הצליח לחשוף את המקום המדויק שבו אירע טבח באבי יאר במלחמת העולם השנייה ● החוקר השתמש בהדמיות תלת-ממד ובתצלומי אוויר כדי לאתר את גיא ההריגה מתחת לעיר קייב ● במהלך השנים נבנו באתר - שבו נרצחו עשרות אלפים - בנייני מגורים ופארק ● פתיחת מרכז ההנצחה לשואה במקום, הראשון בבריה"מ לשעבר, מתוכננת ל-2026

האקציה הגרמנית בבאבי יאר הייתה הטבח הגדול ביותר באוויר הפתוח במהלך השואה, אבל המיקום המדויק של הזוועה הנאצית, שנמשכה יומיים, נותר לא ידוע במשך כמעט 80 שנה. רק בחודשים האחרונים הורכבו מאות חלקי הפאזל על ידי מרטין דין, חוקר לשעבר בסקוטלנד יארד שמתמחה בפשעי מלחמה נאצים.

בזכות מאמציהם של דין ושל המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר, נוצרה הדמיה בתלת-ממד של זירת הטבח – אז והיום. "אני מאמין שהעבודה שלי ממשיכה הרבה מעבר להבנות של היסטוריונים שעבדו על הנושא", אומר דין.

בסוף ספטמבר 1941, במשך 36 שעות, הכובשים הגרמניים של קייב ציוו על יהודים להתפקד במה שנראה היה כגירוש. אך הצעדה לפאתי העיר הובילה לבאבי יאר ("הגיא של סבתא"), שם טבחו גרמנים ואוקראינים ב-33,771 בני אדם, לפי דיווחי האס.אס, שנשמרו עד היום. רוב הקורבנות היו נשים, ילדים וקשישים.

בחודשים שאחרי הטבח, נרצחו בגיא לפחות 70,000 בני אדם, כולל בני רומה (צוענים), לאומנים אוקראינים, ושבויי מלחמה סובייטים. הרציחות נעצרו ב-1943, כשברלין הורתה לחפור את כל אתרי הטבח ההמוניים כדי להשמיד את הגופות.

"הגרמנים חששו שהסובייטים ישתמשו בעדויות כאלה לצרכי תעמולה", אומר דין. "באופן אירוני, חלק גדול ממה שאנחנו יודעים על המקומות שבהם התרחשו ההוצאות להורג בירי הגיעו מכמה עשרות אסירים ששרפו את הגופות, אבל אז הצליחו לברוח לפני שהנאצים הצליחו להרוג גם אותם", מוסיף החוקר.

בעקבות תבוסת גרמניה ב-1945, הדחיקו בבריה"מ את זיכרון רצח העם היהודי. המדיניות הלאומית הייתה למחוק את ההבדלים בין קורבנות הנאציזם, שכללה גם מחיקה של הגיא עצמו, באמצעות מילויו בפסולת בניין ובצורות נוספות של קרקע. השינויים האלו הובילו למה שאיפשר את המתרחש מעל הגיא היום: בנייני דירות, רחוב, פארק וכמה אנדרטאות צנועות (בתחילה הוקם פה סכר, וב-1961 אירעה מפולת בוץ בקייב, אסון שנבע מהתמוטטות סכר שהוצב על הגיא).

"הגרמנים חששו שהסובייטים ישתמשו בעדויות כאלה לצרכי תעמולה. חלק גדול ממה שאנחנו יודעים על המקומות שבהם התרחשו ההוצאות להורג בירי הגיעו מכמה עשרות אסירים ששרפו את הגופות, והצליחו לברוח"

"באבי יאר הוא סמל למאמצי ברית המועצות למחוק את הזיכרון בצורה פיזית", אמר נתן שרנסקי בטקס זיכרון ב-29 בספטמבר. באירוע הזה התחייבה ממשלת אוקראינה לתמוך באתר ההנצחה. "(מנהיגים סובייטים) לקחו את החלק הטראגי ביותר של ההיסטוריה שלנו וניסו להעלים אותו. הודות לאוקראינה העצמאית, המדיניות הזאת השתנתה במלואה לעבר זיכרון השואה", אמר שרנסקי.

מרכז ההנצחה, שממומן ברובו ע"י תורמים רוסים-יהודים, זכה ליחסי ציבור בשל התוכנית השנויה במחלוקת להשתמש בו במציאות מדומה (VR). אבל המרכז הוביל להתקדמות רבה במחקר, בין היתר באיסוף שמותיהם של 900 קורבנות שלא היו ידועים עד כה, כמו גם תובנות בנוגע לטופוגרפיה הנעלמת של הגיא.

"בסופו של דבר, ביצעתי מחקר קפדני וזהיר במשך 9 חודשים וכתבתי יותר מ-30 דוחות מפורטים, כמו ניתוח מיקום מסוים או היבט ספציפי של הירי ההמוני. ניסיתי להדגיש כל מידע חדש, או מסקנות משמעותיות שאליהן הגענו", אומר דין.

דלתות המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר צפויות להיפתח ב-2026, והמארגנים מכנים את שיתוף הפעולה ביניהם "פרויקט השואה החשוב ביותר שבפיתוח כרגע בעולם, ואתר ההנצחה הראשון מסוגו בברית המועצות לשעבר", אחרי עשורים שבהם הושתק העניין מטעמים אידיאולוגיים ופוליטיים.

צילום אווירי של באבי יאר לפני מלחמת העולם השנייה, מיקומים מסומנים כדי לזהות אלמנטים בתמונות מהטבח ב-1941 (צילום: BYHMC)
צילום אווירי של באבי יאר לפני מלחמת העולם השנייה, מיקומים מסומנים כדי לזהות אלמנטים מהטבח (צילום: BYHMC)

נקודת המפנה בקייב

כשהצבא הגרמני הדף את גרמניה מחוץ לשטחים הכבושים ב-1943, מפקד האס.אס היינריך הימלר ציווה על הוצאת גופות יהודים מהקברים והשמדתן.

בפולין, באוקראינה ובמדינות נוספות שהיו נתונות תחת כיבוש גרמני, צוו יחידות האס.אס להשתמש באסירים כדי להוציא יותר גופות מקבריהן ולשרוף אותן. השלב הבא במחיקת הזיכרון של באבי יאר הגיע שנים מאוחר יותר, כשאוקראינה הייתה תחת השלטון הסובייטי. בשלב הזה הייתה המחיקה פיזית ואידיאולוגית.

"כל אזור הגיא שוטח והפך לפארק, שלא ניתן לזהות אותו כשמשווים לשטח שהיה פה במלחמה", אומר דין, שפרסם מאמרים על "הגל השני" של השואה באוקראינה, שבמהלכו גרמנים שיתפו פעולה עם הכוחות האוקראינים כדי לרצוח יהודים.

מאז שהצטרף לפרויקט ב-2017, מיפה דין את מסלול קורבנות הטבח, שאותו תזמנו הנאצים ליום כיפור. דין עשה סדר בעשורים של בלבול בנוגע לטופוגרפיה הקודמת של האזור, בין היתר בנקודות שבהן צולמו תמונות ספציפיות.

"מאפיין מרכזי (של הטבח), 'מחצבת החול' שניתן לראות בחלק מהצילומים מהמלחמה, לא הייתה קיימת עד סוף שנות ה-30. כך שגם אנשים שמכירים את קייב היטב לא היו מודעים לקיומה, ולא יכלו למצוא אותה על המפות", אומר דין.

במחצבת החול נדרשו היהודים להיפרד מהחפצים שלהם ולהתפשט, תחת מטח מכות ומול קני רובים. בשלב הבא דחקו בקורבנות להגיע לקצה הגיא, שם ניצבו כיתות יורים שרצחו את האנשים שלפניהם בקבוצות של עשרה.

במחצבה נדרשו היהודים להיפרד מהחפצים שלהם ולהתפשט, תחת מטח מכות ומול קני רובים. בשלב הבא דחקו בקורבנות להגיע לקצה הגיא, שם ניצבו כיתות יורים שרצחו את האנשים שלפניהם בקבוצות של עשרה

לפי דין, קבר האחים היה באורך של כ-150 מטר, והגופות נערמו זו על גבי זו, בתהליך ששכלל קצין האס.אס פאול בלובל. אחרי הרציחות צולמו גרמנים ואוקראינים מכסים במעדרים את הקבר, שאורכו הגיע לזה של שני מגרשי פוטבול.

פאול בלובל (צילום: רשות הציבור)
פאול בלובל (צילום: רשות הציבור)

רציחות מהסוג הזה התרחשו במשך שלושה חודשים, אך מעולם לא נרצחו יהודים כה רבים במקום אחד. בגלל שהטבח התבצע בשולי בירה אירופאית, החדשות בנוגע לבאבי יאר עשו להן כנפיים ברחבי העולם בתוך ימים. לדברי חוקרי שואה, היעדר הביקורת הבינלאומית ביחס לטבח העצים את הנאצים.

במהלך המחצית השנייה של 1941, יחידות ההריגה הניידות של הנאצים – האייזנצגרופן – ביצעו טבח במאות מקומות בפולין ובשטחים הסובייטים הכבושים. זה היה השיא של "השואה בירי", כשמשתפי פעולה מקומיים סייעו לגרמנים (אנשי אס.אס, אבל גם יחידות צבא רגילות) לרצוח יותר ממיליון יהודים.

למרות שהטבח בבאבי יאר היה מוצלח בסטנדרטים גרמנים, הוא גם הציף בעיות. מישהו צילם את היהודים שהוצעדו אל הגיא, ואזרחים רבים ראו או שמעו חלקים של הטבח. הרוצחים נאלצו להשתכר כדי להתמודד עם הריגת הנשים והילדים, ולכך התווסף חוסר היעילות של הירי, שלעיתים פצע אך לא הרג חלק מהקורבנות.

מישהו צילם את היהודים שהוצעדו אל הגיא, ואזרחים רבים ראו או שמעו חלקים של הטבח. הרוצחים נאלצו להשתכר כדי להתמודד עם הריגת הנשים והילדים, ולכך התווסף חוסר היעילות של הירי, שלעיתים פצע אך לא הרג

שלושה חודשים אחרי באבי יאר הואץ קצב הג'נוסייד בברלין. הקמת מחנות המוות עם תאי הגז נועדה לפתור את הבעיה של רציחות המוניות מקומיות באוויר הפתוח, כמו גם הרצון לחסוך מהגרמנים את הצורך לרצוח מקרוב. אבל גם אחרי הקמת מחנות ההשמדה המשיכו ההוצאות להורג בגיא הסמוך לקייב, עד 1943.

רכוש 33,771 הקורבנות היהודים שנרצחו בבאבי יאר בספטמבר, 1941, נבזז אחרי מותם (צילום: רשות הציבור)
רכוש 33,771 הקורבנות היהודים שנרצחו בבאבי יאר בספטמבר, 1941, נבזז אחרי מותם (צילום: רשות הציבור)

"לשתף את הרגשות שלהם"

הממצאים שנבחנו על ידי ההיסטוריון דין כוללים עדויות בעל פה, ציורים של חיילים ואפילו צל שהוטל על ידי עצים. "המתודולוגיה שלי הייתה לשלב צילומים קרקעיים עם צילומי אוויר, מפות ובעיקר עדויות של עדים שהיו שם", אומר דין. "בחקירות המשפטיות בגרמניה אחרי המלחמה מופיעות מאות עדויות של גברים ששימשו כשומרים ואפילו יורים בבאבי יאר. הסתכלתי במיוחד על התייחסויות למאפיינים גיאוגרפיים או תיאורים של התהליך של ביצוע הירי", אומר החוקר.

בנוסף לרוצחים הגרמנים והאוקראינים שעדויותיהם תומללו ותורגמו, קיים גם קומץ יהודים שנפצעו והצליחו לזחול מגיא המוות אחרי רדת החשכה. דין חיבר בין כל עדויות הראייה האלה כדי למקם את הטבח. "למרבה המזל, היו מספר צילומים שהראו זוויות חופפות, אז יכולנו להרכיב פנורמה של התמונות באמצעות איתור צמחייה מסוימת, או מאפיין קרקעי שמופיע במספר תמונות", אומר דין.

"למרבה המזל, היו מספר צילומים שהראו זוויות חופפות, אז יכולנו להרכיב פנורמה של התמונות באמצעות איתור צמחייה מסוימת, או מאפיין קרקעי שמופיע במספר תמונות", אומר דין. "את אלה השווינו גם לצילומים האוויריים ולמפות כדי ליצור הדמיה של כל הטופוגרפיה. כשהגדלנו את צילומי הקרקע והאוויר, התאפשר לנו לזהות מאפיינים שלא חשופים לעין האנושית.

חוקר פשעי המלחמה הנאצים מרטין דין (צילום: באדיבותו)
חוקר פשעי המלחמה מרטין דין (צילום: באדיבותו)

בין העדויות שאותן בדק דין, חלק מהפריטים זכו להתעלמות על ידי חוקרים בעבר: "בולטים ביניהם היו שני שרטוטים גסים של מפות שציירו גרמנים, שלא נראו שימושיים במבט ראשון. אבל לצד העדויות של העדים האלה, המפות מגבות ומחזקות את התמונה הכללית שבניתי באמצעות השוואת המקורות השונים".

למרות שמרכז ההנצחה לא ייפתח בשש השנים הבאות, עשרות פרויקטים כבר מתקיימים תחת כנפיו. בהם יצירת הדגמת מציאות מדומה שנועדה לאפשר "להתחבר "רגשית" לאירוע, לדברי איליה חרז'נובסקי, המנהל האמנותי של המרכז.

בשנה שעברה שודר לראשונה סרטו של חרז'נובסקי, דאו (DAU), במסגרת הפרויקט המתמשך והרב-תחומי שלו, שמשלב קולנוע, אמנות ואנתרופולוגיה. אחרי שהגיע לכותרות בעקבות "הטרומן שואו הסטליניסטי" שלו, יצא חרז'נובסקי, שאמו יהודייה, לעבוד על הפרויקט בבאבי יאר, שתקציבו מגיע ל-100 מיליון דולר.

"טכנולוגיה איננה מטרה בפני עצמה", אמר חרז'נובסקי לזמן ישראל. "היא כלי, אבל היא גם שפה חדשה. טכנולוגיית המציאות המדומה תאפשר לקהל להרגיש קרוב יותר אל הקורבנות, להבין מי הם ובני משפחותיהם היו, לשמוע צלילים מהעבר, לשתף את הרגשות, המחשבות והפעולות שלהם", אומר המנהל, שמבטיח שהקהל לא ישתתף ב"משחק תפקידים" בתוך המציאות המדומה.

אחרי טבח באבי יאר בקייב, 29-30 בספטמבר, 1941, עם הדמיה של המרכז לטכנולוגיה מרחבית BYHMC (צילום: באדיבות המרכז)
אחרי טבח באבי יאר בקייב, 29-30 בספטמבר, 1941, עם הדמיה של המרכז לטכנולוגיה מרחבית (צילום: באדיבות המרכז)

המרכז המתפתח ינציח לא רק את קורבנות באבי יאר, אלא גם את כל קורבנות השואה באמצעות ירי במדינות סובייטיות שהיו נתונות לכיבוש הנאצי. אין מוזיאון שואה בהיקף הזה ממזרח לפולין, למרות שרצח העם התחיל במדינות האלו בהשתתפות פעילה מאוד של המקומיים – אזרחים וכוחות משטרה כאחד.

המרכז ינציח לא רק את קורבנות באבי יאר, אלא גם את כל קורבנות השואה באמצעות ירי במדינות סובייטיות. אין מוזיאון שואה בהיקף הזה ממזרח לפולין, למרות שרצח העם התחיל שם – בהשתתפות פעילה של המקומיים

לדברי דין, חוקר לשעבר בסקוטלנד יארד, המרכז "נתפס באופן כללי כצעד הכרחי לעבר יצירת חברה אזרחית חזקה באוקראינה". אחרי 2026 ילמדו המבקרים במרכז מה התרחש מתחת לרגליהם בקייב – טבח שנמשך יומיים, שאחריו נשרפו כל העדויות, שאחריו נמחקה הטופוגרפיה הפיזית של המקום.

תכניות למרכז להנצחת השואה בבאבי יאר בקייב (צילום: באדיבות המרכז)
תכניות למרכז להנצחת השואה בבאבי יאר בקייב (צילום: באדיבות המרכז)
עוד 1,396 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 29 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ: דאגנו לבטחון ישראל; יעלון: שוב נתניהו העלים מידע מצה״ל

נתניהו: ״מדינת ישראל נתפסת גם בגל השני כסיפור הצלחה״ ● בנט: המתייחס לסגר השני כהצלחה יחגוג גם את ההצלחה של הסגר השלישי ● קבינט הקורונה מתכנס כדי לדון בחנויות הרחוב ● האוצר דורש פתיחה, משרד הבריאות מתנגד ● כיתות א׳ עד ד׳ יחזרו ללמוד בראשון ● נתניהו אמר שיש הסתה מפורשת לרצח שלו ● מרב מיכאלי: כל עוד חברי המחנה של רבין ימשיכו לשתף פעולה עם האנשים שהסיתו נגדו - לא תהיה לנו תקומה

עוד 56 עדכונים

ממשלות ישראל עדיין מנסות להסתיר את הפשע

49 גברים, נשים, ילדים ועובר ברחם אמו נרצחו, כשפשעם היחיד הוא שחזרו מעבודתם וממסיק הזיתים לכפר שלהם, בשעה שמשמר הגבול הישראלי הטיל עוצר על הכפר, מבלי שהם ידעו על כך.

49 גברים, נשים, ילדים ועובר ברחם אמו נרצחו, כשפשעם היחיד הוא שחזרו מעבודתם וממסיק הזיתים לכפר שלהם, בשעה שמשמר הגבול הישראלי הטיל עוצר על הכפר, מבלי שהם ידעו על כך

זו הייתה שנת 1956, וביום האפל, ה-29 לאוקטובר, התרחש הטבח בכפר הקטן, כפר קאסם, שהתגוררו בו אז פחות מ-2000 תושבים, שרובם עבדו בחקלאות למחייתם.

לאחר שנפלה ההחלטה על עוצר על הכפרים הערביים באותו יום, עוצר אשר יתחיל בשעה חמש בערב, המפקד הצבאי הודיע על כך למוכתר של הכפר. והמוכתר דיווח למפקד הצבאי כי ישנם אנשים שנמצאים מחוץ לכפר אשר אין ביכולתו להודיע להם כי לא יספיק להגיע אליהם בזמן, אך המפקד הבטיח לו שיטפלו בהם.

כמובן שזה היה שקר וכזב. כשהחל העוצר ואנשים התחילו לחזור מעבודתם, רצחו אותם בקבוצות, ביצעו בהם וידוא הריגה, ולאחר מכן הסתירו את הגופות.

שמועות החלו להתפשט וחברי כנסת החלו לחקור. הניסיון למחוק עקבות נכשל. הביאו אנשים מהכפר הסמוך ג׳לג׳וליה כדי לחפור קברים, ואנשים מהכפר הגיעו לשם זיהוי הגופות.

ביום הטבח עלי הקטן חיכה לאמו פאטמה שתביא לו מחברת ללימודים כשהיא חוזרת הביתה, אך פאטמה מעולם לא חזרה. ביום שאחרי הטבח שאל עמר בן השנתיים על אביו יוסף, איתו היה רגיל לשבת בבוקר לפני שיוסף היה יוצא לעבודתו, אך עמר לא זכה לזה שוב.

עצב רב, שנמשך שנים ארוכות לאחר מכן ועדיין ממשיך, אפף את אנשי כפר קאסם, והעוול נחרט בתודעה של תושבי הכפר ולא נמחק. במשך שנים לא התקיימו בכפר חתונות ולא שמחות, ואנשים חיו באבל על האובדן הקשה.

״הטבח השני״ לתחושתם של תושבי הכפר, היה במשפט הנבזי ובפסקי הדין המופחתים של בית המשפט (אף אחד משלושת בעלי הדרגות הבכירות לא ריצה את מלוא תקופת מאסרו, אחרי שעונשם הומתק. שניים מהם זכו להמתקה כפולה בעונש), שנראו כזילזול עמוק בתוצאות הרצח הנוראי, ובכאבם וסבלם של משפחות הקורבנות.

ביום הטבח עלי הקטן חיכה לאמו פאטמה שתביא מחברת לימודים כשתחזור הביתה. פאטמה מעולם לא חזרה. למחרת שאל עמר בן השנתיים על אביו יוסף, שנהג לשבת איתו לפני צאתו לעבודה. עמר לא זכה לזה שוב

שנה אחרי הטבח הגיע ״הטבח השלישי״. כך מוגדרת ״הסולחה״ על ידי משפחותיהם של הנרצחים. "סולחה" שפירושה מפגש פיוס כפוי, שהתקיים בכוח ותחת איומים של המשטר הצבאי על האנשים בכפר, בנוכחות אורחים מחוץ לכפר ונציגים של הממשלה.

ביום זה קיבלה כפר קאסם את הכינוי ״בלד אלשוהאדא״, שפירושו ״ישוב החללים״. מאז כולם נאמנים לזכרם של הנרצחים החפים מפשע, ומציינים בכל שנה את התאריך הזה כיום הזיכרון לטבח כפר קאסם, ובו יוצאים מבוגרים וילדים לצעדה המונית למקום שמסמל את אזור הטבח, ובו האנדרטה עם שמותיהם של הנרצחים.

לאחר מכן, כולם מגיעים לבית הקברות, ובני המשפחות נפגשים סביב קברי הנרצחים ממשפחתם וחולקים סיפורים.

באותו יום המשפחות בכל כפר קאסם נפגשות סביב ארוחת ״מסאח׳אן״, מאכל פלסטיני שמכינים בתקופת מסיק הזיתים, ומשתמשים בהרבה שמן זית טרי בהכנתו. הארוחה הזאת הפכה למנהג בכל יום זיכרון, אשר מחבר את הכפר לשורשים ולנרטיב הפלסטיני שלו.

במהלך טקס הזיכרון נתקלו מארגניו לא פעם בהתנגדות מצד ממשלות ישראל בעבר, ובוצעו מעצרים על מנת למנוע אותו, אך אנשי הכפר לא ויתרו. אותם אנשים נלחמו גם על הקמת האנדרטה, אל מול הנסיונות למנוע את הקמתה.

64 שנים עברו מאז, ובהן הרבה כתבות, שירים ונאומים צונזרו. זה היה זלזול בכאבו של האחר, וחוסר הכרה בנרטיב השונה. ועדיין ממשלות ישראל מנסות להסתיר את הפשע.

שנה אחרי הטבח הגיע ״הטבח השלישי״. כך מוגדרת ״הסולחה״ ע"י משפחות הנרצחים: מפגש פיוס כפוי, שהתקיים בכוח ותחת איומי המשטר הצבאי על אנשי הכפר, בנוכחות אורחים מחוץ לכפר ונציגי הממשלה

לכן, אין זה מפתיע שחברי הכנסת מצביעים נגד הנצחת הקורבנות, בצל מדיניות העליונות הציונית, האפליה והגזענות הממושכת.

ובצל כל זה, ממשיכים ערבים, יהודים, פלסטינים וישראלים רבים, לציין ביחד את הזיכרון של טבח כפר קאסם בכל שנה, וגם השנה במסגרת מגבלות הקורונה.

אמנה עיסא בת 34, אם לשלושה ילדים, פעילה חברתית ומרפאה בעיסוק. כאשה מוסלמית וערביה בוחרת בקדושת האדם כאמונה, ובצדק כדרך חיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 598 מילים

הסגר השני לא באמת עצר את התחלואה הקשה

בדיקת זמן ישראל ניתוח נתוני התחלואה מראה כי קצב ההדבקה גבוה יותר, ושמספר החולים הקשים, המונשמים והמתים, גבוה פי כמה בהשוואה לכל נקודת זמן בגל הראשון של התפרצות הקורונה בישראל ● הזינוק החד בתחלואה התרחש ביולי - חודשיים אחרי פתיחת החנויות ובתי הספר - וספק אם נגרם בגללה ● מומחים חלוקים על הסיבות אך אחידים בדעתם: אם הממשלה לא תשנה את התנהלותה, מגמת הירידה תיבלם במהרה

עוד 2,878 מילים

עוד מערכון עצוב על חשבון הקישון

כעשרים שנה אחרי חשיפת פרשת הקישון, שבה לוחמי השייטת צללו במים המורעלים, מצב הנחל משתפר בצעדים מדודים ● כל ציפור וכל דג מבשרים על עתיד טוב יותר - אבל לא בטוח שהעתיד הזה יגיע ● במקום להתמיד בשיקום הנחל ובהפיכת גדותיו לפארק ירוק בנוסח הירקון, מחסני ענק של חברת נמלי ישראל צפויים לקום במרחק נגיעה מהמים

עוד 648 מילים

למקרה שפיספסת

שלטון החוק שיטת גרואבסקי

התרחיש של שליחת ראש הממשלה נתניהו לכלא נראה כמעט דמיוני, ואפילו שי ניצן כבר לא בטוח שמשפטו יתנהל כמתוכנן ● אך מערכות שלטון החוק מפגינות עד כה חוסן, והתגלגלות לגזר דין של כמה שנות מאסר בהחלט אפשרית ● נתניהו עשוי לנהוג אז כמו עשרות מנהיגים לפניו, ולברוח מארצו ● במקרה כזה, גם אוהדיו וגם מתנגדיו עשויים להתרצות, והתביעה עשויה לוותר על בקשת הסגרה ● מקרה דומה התרחש לאחרונה במקדוניה הצפונית

עוד 1,814 מילים

על שלושת חטאי גנץ ועל ארבעה לא אשיבנו

ביום הראשון ליציאה מהסגר המתח ברחובות טיפס ועלה. עשרות אלפי אזרחים יצאו שבת קודם לכן למחאה הגואה כנגד נתניהו והמשך אחיזתו במוסרות השלטון, ומה שפגשו שם זה גל גואה מנגד של אלימות, אלימות של תומכי נתניהו הקנאים.

אוכלוסיית המוחים היא מגוונת. החל מסולדי השחיתות, דרך נפגעי כלכלת הקורונה, ועד, כן, שרידי אנשי השמאל ההיסטורי המתפורר. אבל בנושא אחד כולם מאוחדים – בהטלת האשמה והאחריות להשתלחות אלימה נגדם – על נתניהו.

וכולם טועים.

אוכלוסיית המוחים מגוונת. סולדי השחיתות, נפגעי כלכלת הקורונה ושרידי השמאל ההיסטורי המתפורר. אבל בנושא אחד כולם מאוחדים – האשמה והאחריות שיש לנתניהו בהשתלחות האלימה נגדם. וכולם טועים

אין מי שאשם במצב יותר מגנץ והתנהלותו חסרת האחריות. גם ביחס לרצון בוחריו, אך בוודאי ביחס לטובת המדינה וגיבוש חוסנה החברתי. אנו הולכים כיום למקום רע.

הנוסחה שמובילה אותנו לשם היא נוסחה רבת גורמים. נוסחה זו כוללת מצד אחד נתונים אליהם צריך להתייחס אבל אי אפשר לשנותם, ומצד שני משתנים – אותם גורמים שבידינו לשנותם כדי לכוון אותנו לעתיד טוב יותר. כדי לנהל את העתיד צריך להבין מה הם הנתונים ומה המשתנים באותה נוסחה חברתית שגוררת אותנו למקום הרע אליו אנחנו הולכים.

למפגינים נגד נתניהו נדמה כאילו נתניהו הוא משתנה בנוסחה. כאילו אם רק נראה לו עד כמה אנו רוצים שהוא ילך, הוא יבין זאת ואכן יתפנה. לחלק גדול מהצופים באלימות הגואה נדמה כי אותם קנאים הם המשתנה, ואם רק נפעל בתקיפות נגדם נוכל לשנות את הגל. אך מבט מעמיק יזהה שלא זה ולא זה הם משתנים, אלא ששני אלה הם דווקא נתונים לנו, והמשתנה נמצא במקום אחר לגמרי.

הן נתניהו והן עדת קנאיו הם תוצרים של מגמה גלובלית מתמשכת של עליית הלאומנות, הנובעת משני מקורות עמוקים שמגיעים כריאקציה להשלכות מלחמת העולם ה-2. האחד הוא האכזבה שהנחיל ההומניזם הליברלי בהבטחת ההכלה והחיבוק לנידחי העולם ומודריו. והשניה היא השכחה בה נתקף העולם לגבי המקום הרע אליו מביאה אותנו הכניעה ללאומנות, ושל הדינמיקה שגררה את העולם למלחמה הנוראה ההיא.

עליית הימין, או יותר נכון לאמץ את הביטוי האמריקני – עליית המשטרים הסמכותניים – היא נתון שנובע מהליכים של כניעה לפסיכולוגיה החברתית, המצופפת אותנו סביב תחושת הכוח הכוזבת של מנהיג סמכותני.

עליית הימין, או, יותר נכון לומר: עליית המשטרים הסמכותניים, היא נתון שנובע מהליכים של כניעה לפסיכולוגיה החברתית, המצופפת אותנו סביב תחושת הכוח הכוזבת של מנהיג סמכותני

הליכים אלו נידונים להוביל למשבר, משום שבפועל, בעולמנו הצפוף בו כולם תלויים בכולם, ההתעלמות מכל זאת, כמו גם בנייה וטיפוח העויינות לזר, הן  דרך בטוחה לגהינום. המשבר יגיע ויאלץ אותנו לפקוח עיניים לדרישת האיזון ביחסנו אל הזר. השאלה היא רק עד כמה נחריף את המשבר בהעמקת וביצור הסמכותניות המשטרית.

הגל הסמכותני הוא נתון, ונתניהו כגולש גלים מדהים – רק רוכב עליו. האמרה האומללה שלו באותו ריאיון שנתן בדבוס, על שאיפתו להיזכר כפרוטקטור של ישראל, ויותר מכך, היעדר ההתקוממות הציבורית לאמירה כל-כך אוטריטרית -מעידים היטב על הכיוון הזה עוד מ-2016. אך האם הגל הזה ישא אותו לדרגה ארדואנית, פוטינית, או אולי צ'אבסית בביצור הסמכותיות המשטרית? כאן נכנסת קבוצת המשתנים בנוסחת המשבר. מי ומה הם הכוחות העומדים מנגד וכיצד הם פועלים.

בעניין הכוחות – הרי הם שם. את זה שיקף התיקו הפוליטי של מערכות הבחירות האחרונות. אך בשאלת יכולת הפעולה, כאן העניין לא כל-כך פשוט. לערב הרב של החוששים מהעצמת הסמכותיות חסרה לכידות פעולה, ויותר מכך חסרה אלטרנטיבה אידאולוגית קוהרנטית שתבנה את אותה לכידות – החזון.

בגלל חוסר הגיבוש הזה יש ואקום ארגוני ואידאולוגי לקיבוץ האנטי סמכותניות, או כמו שהם מכונים קבוצת "רק לא ביבי", ולתוך הואקום הזה נשאבים גורמים כאלו ואחרים כדי לנסות ולייצר את האלטרנטיבה המיוחלת. כזה היה גם גנץ. תופעת גנץ היא תולדה של כוח מושך וכוח דוחף. הכוח המושך היה אותו גוש בוחרים גדול הכמה לנורמליות, והכוח הדוחף היה התדמית אותה הוא בנה. תדמית של ביצועיסט החלטי, לוחם לתיקון המדינה. גנץ נתפס כקדוש מושיע, אך מהר מאוד הוא הפך לחוטא.

הכלי הראשון והעיקרי נגד שלטון סמכותני הוא הגבלת משך הכהונה. הרציונל לזה הוא כפול – הן ראיית החזקת מוסרות השלטון כשליחות ולא כמקצוע, והן ההכרה כי החברה שלנו חזקה מספיק ומוסדות השלטון מבוססים מספיק, כדי לתפקד ולייצר יותר מאדם אחד המוכשר להוביל את המדינה.

הגל הסמכותני הוא נתון, ונתניהו כגולש רק רוכב עליו. אמירתו האומללה בראיון על שאיפתו להיזכר כפרוטקטור של ישראל, והיעדר ההתקוממות הציבורית לאמירה האוטריטרית – מעידים על הכיוון עוד מ-2016

במציאות הפוליטית שלנו דרישה זו תורגמה לדרישה להחלפת נתניהו, וזה היה הכרטיס עליו רץ גנץ. הבעיה הייתה לאחר הבחירות, לאחר שכחול-לבן קיבלה את הקולות, היכן שהוא נראה כי גנץ חש כאילו השכינה משחה אותו למלוכה ולא הציבור, ותחת השכינה הזו אין הוא נזקק עוד לקרדיט הציבורי שהעלה אותו. כאן הוא חטא בפעם הראשונה. זה היה בתרגיל שעשה, אשר בעיניו כנראה היה מבריק, של השלכת החוק לאיסור כהונה תחת כתבי אישום, יחד עם רצון בוחריו. חוק שהיה אמור לבלום את הגלישה של נתניהו והמדינה לסמכותניות.

סיפור הכיסוי היה משבר הקורונה, אבל המציאות הוכיחה כי ניהול ממשלה הדו-ראשית לא תרם במשהו לטיפול במשבר הקורונה. יותר מכך – אותה דרישה סחטנית לרוטציה כאתנן לבגידה בבוחרים היא לא רק מבט חודר למניעיו של גנץ, אלא גם לחטא השני בו חטא – חטא היוהרה. מדוע אדם שואף להנהיג מדינה כשאין לו שום תמיכה משמעותית מהאנשים עליהם הוא מבקש לשלוט?

הקו הסחטני של גנץ אינו חד פעמי אלא חוזר על עצמו גם בכתיבת שורות אלו, בשימוש בו הוא עושה בפרשת הצוללות כחרב דמוקלס מעל ראשו של נתניהו. קשה להבין את הרעיון שנבחר ציבור שוקל נושא לא בכפוף לאינטרס הציבורי אלא בכפוף לאינטרס הפרטי שלו, אבל את זה בדיוק עושה גנץ בפרשת הצוללות.

הברית של נתניהו עם החרדים מוקעת תדיר על ידי מתנגדי נתניהו כברית סחטנית, בה החרדים דורשים לקהילותיהם הטבות הגבוהות ממשקלם האלקטורלי, רק בזכות עמדת המיקוח שלהם. זאת בעוד שהאמת היא כי בתוך הקהילות יש לנתניהו תמיכה רחבה ואמיתית, שאפילו כופה עצמה על דעת מנהיגיה, ונתניהו מודע לה ומשתמש בה. אז מה אם נניח כי דרעי היה משתמש בכוחו זה ודורש גם הוא להיות ראש ממשלה ברוטציה? מה היה לגנץ לומר על הלגיטימיות בזה?

החטא השלישי של גנץ, והוא אולי החמור מכולם, הוא חטא המחשבה שהוא יצליח להעביר אליו את רשות הממשלה בזכות כוחו של הסכם חתום. הסכמים נחשבים כעניין דו צדדי, אך למעשה הם תמיד עניין לשלושה צדדים. שני הנושאים והנותנים ובנוסף קיים השותף השקט הזה – הגוף האוכף.

בפוליטיקה אין גוף אוכף ואסור שיהיה כזה. פוליטיקה היא ממלכת האינטרסים של הציבור. פוליטיקאים אמורים להיות רק צינור לציבור שלהם ולא אדונו, ולכן הם אינם יכולים למנף את המנדט שניתן להם נגד רצון בוחריהם, ואם האינטרס של ציבור בוחריהם קובע כי טובתו מונחת בהפרת ההסכם הרי שנציגיו מחויבים לעשות זאת. כך, הניסיון המכוער הזה של גנץ לייצר בטחונות להסכם פוליטי ולהפכו לאיזה סוג של הסכם מסחרי הוא עצמו מייצר רמפה רעה להעלות את המשטר הסמכותני ולהעבירו מעל לחומות הדמוקרטיה.

אם אלו שלושת חטאי גנץ, אז על מה הרביעי שעליו לא נשיבו? ובכן זה קוצר הראות והאיוולת שגורמת לו להתמיד ולהמשיך לדבוק בתקווה חסרת התוחלת שאיכשהו הוא יצליח לממש את תאוותו לראשות הממשלה על-ידי סיוע לנתניהו לשמור על כסאו.

אם אלו שלושת חטאי גנץ, מה הרביעי שעליו לא נשיבנו? זה קוצר הראות והאיוולת שגורמת לו לדבוק בתקווה חסרת התוחלת שאיכשהו יצליח לממש את תאוותו לראשות הממשלה תוך סיוע לנתניהו לשמור על כסאו

המדינה (כנראה כחלק ממגמה עולמית) הולכת למקום רע, מקום של קרע חברתי עמוק והתגבשות סביב אידאולוגיה של שנאה. קרע שנדון להוביל למשבר חברתי ושעלול להתדרדר לאלימות אזרחית. את התהליך הזה לא ניתן לעצור משום שאי אפשר לפקוח בכוח את עיניהם של אותם שטופי שנאה, אבל אפשר היה לרכך אותו על-ידי הזזתו של נתניהו. את זה היה גנץ לעשות, והמחדל הזה רשום על שמו.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,183 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-2 תגובות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק הכספי שקיבלו לאחר שנמצא שאינם זכאים לו

פרופסור נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי, יתמנה בחודש הבא לפרויקטור הקורונה ● מנדלבליט הודיע לחיים כץ שיוגש נגדו כפוף לשימוע כתב אישום בגין עבירות מס ● בג"ץ דן בעתירות נגד ממשלת החילופים ● אוסנת מארק ייחסה לארגון קריים מיניסטר פרסום שקרי, אך אחרי ביקורת חזרה בה ● בניגוד להסכם בין המדינות, ארצות הברית לא העבירה את מבנה השגרירות בתל אביב לישראל

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה