"קוביד 19 לקח את אמא שלנו (במרכז) הבוקר בשעה 05:25. אני מעבר להרוס. אני כל כך אסיר תודה על האהבה והתמיכה. אני מתחנן. אנא חבשו מסכה ונקטו בריחוק חברתי", כתב רופא אמריקאי (מימין), בציוץ ששותף על ידי אלכס גולדשטיין (צילום: צילום מסך, טוויטר, @DrGaryDHughes)
אלכס גולדשטיין נותן חיים חדשים לקרבנות הקורונה ברשת

האיש העצוב מהטוויטר

ראיון

"הקורונה לקחה את אמא שלנו הבוקר בשעה 05:25. אני מעבר להרוס, אני כל כך אסיר תודה על התמיכה. אני מתחנן, אנא חיבשו מסכה", צייץ הרופא שבתמונה ל-423 עוקביו ● אבל האבל שלו הפך לוויראלי באמצעות מפעל חייו של אלכס גולדשטיין, שמפיץ את סיפוריהם של קרבנות הקורונה ברשת ● "כשהחלו להתפרסם הסטטיסטיקות המפחידות", אומר אלכס, "חיפשתי דרך להפוך את האובדן לאנושי"

כאשר אלכס גולדשטיין התחיל להנציח אמריקאים שמתו מקורונה הוא נדהם מגודל המשימה. זה היה בחודש מרץ, כשפחות מ-8,000 אמריקאים מתו מהנגיף. היום, כאשר מניין המתים שם עומד על יותר מ-200,000, גולדשטיין עדיין מתמודד עם המשימה הסיזיפית של תיעוד המחיר האנושי שגובה המגפה, בחשבון הטוויטר שלו Faces of COVID (פני הקורונה) הקיים כבר 7 חודשים.

כל לילה לפני השינה, ובבוקר למחרת כשהוא מתעורר, מקדיש גולדשטיין מספר שעות וסורק את הרשת כדי למצוא סיפורים חדשים לשתף עם עוקביו. בציוצים של 240 תווים, הוא משתף תמונות נוגעות ללב מחייהם של אנשים שנפטרו לצד כתבות מעיתונים מקומיים, מודעות אבל ותמונות ששולחים אליו בני משפחה.

היוזמה מזכירה את פרויקט Portraits of Grief (דיוקנאות של אבל) של הניו יורק טיימס לאחר ה-11 בספטמבר, רק בעידן הקורונה, עם המרכיבים המזכירים ישיבת שבעה במדיה החברתית. זו הייתה הכוונה, אומר גולדשטיין, מייסד של משרד יח"צ וחבר בוועד המנהל של המועצה לקשרי קהילה יהודיים בבוסטון.

"היהדות יוצרת במכוון מקום לאבל ופועלת לא כדי להסתיר את הכאב, אלא להתמודד עמו ישירות", אומר לי גולדשטיין. "אני מרגיש את זה כל יום".

גולדשטיין חצה החודש את רף 3,000 סיפורים ויש לו כבר יותר מ-80,000 עוקבים – רבים מהם מונעים, לדבריו, מתוך רצון להתעלות מעבר לפוליטיזציה ההולכת וגוברת של הנגיף. ככל שהפרויקט התפתח, גולדשטיין הלך והרחיב את פעילותו: לאחרונה גייס כספים להפקת סרטונים המציגים אנשי צוות רפואי ומחנכים שמתו מהנגיף, והקדיש יום לזכר אמריקאים ילידיים שמתו מהמגפה.

מה גרם לך לפתוח את החשבון, ואיך ניגשת למשימה?

"בתחילת המגפה חוויתי את מה שאנשים רבים חוו: כשהחלו להתפרסם הסטטיסטיקות המפחידות, הייתי זקוק לדרך להפוך את האובדן לאנושי. בתחילה זה היה עבורי מעין קתרזיס, אבל עד מהרה הבנתי שאחרים מרגישים אותו דבר.

"התחלתי בחשבון הטוויטר האישי שלי, אבל החלטתי שאני צריך ליצור מקום שיהיה קצת יותר נגיש. בשבוע השלישי של מרץ עלה לי רעיון להשיק את Faces of COVID – וזה קרה כאשר המגפה הכתה בכל עוזה בבוסטון ובניו יורק.

"זה היה מאוד מפחיד מחוץ לדלת אמותיי, וזאת הייתה דרך להפוך את הטראומה שמתחוללת בחוץ לאנושית. אני לא מאמין שעשיתי את זה 7 חודשים שלמים. בהתחלה מעולם לא חשבתי שנגיע לספטמבר ועדיין נאבד אלף איש ביום.

"הקדשתי מדי לילה שעה או שעתיים לפני השינה ואת השעה או השעתיים הראשונות לאחר שקמתי בבוקר כדי למצוא סיפורים. אני סורק את ערוצי החדשות המקומיים: זה המקום הראשון שבו אני מחפש מקורות אמינים לסיפורים, וזוהי גם הזדמנות לעודד את העיתונות המקומית, שהיא תחביב שלי. אני גם מחפש משפחות שמזדהות במודעות האבל שהן כותבות. המקור האחרון, ולצערי, הנפוץ ביותר בחודשים האחרונים הוא אנשים שפונים אלי ישירות.

"אני רואה בזה אחריות להנצחת הזיכרון. אנשים אלו מבקשים יותר מאי פעם ליצור מרחב שבו לאנשים אחרים, מעבר לאבל הפרטי הבודד שלהם, יש הזדמנות לבכות איתם – גם אם זה וירטואלי וגם אם הם זרים".

מה הפתיע אותך ביותר בפרויקט וכיצד הוא התקבל?

"המטרה הראשונית הייתה לעזור לאנשים שלא איבדו אדם יקר להתחבר בצורה אינטימית לסטטיסטיקה המופשטת. לא ציפיתי שהוא יהיה מקום משמעותי לאנשים שאיבדו את יקיריהם ורוצים למצוא מקום להתאבל ביחד. היבט זה התגלה רק כאשר הפלטפורמה התרחבה.

"דוגמה טובה לכך היא מודעת אבל ששלחה אישה על הדוד שלה בטנסי. במודעה היא סיפרה כיצד אחייניותיו היו האור בחייו. מהרגע שבו אני והאחייניות שיתפנו את הסיפור, הן קיבלו שטף של תגובות מזרים שענו להן.

"ייתכן שבהקשר אחר – לא של מגפה, אילו יכולנו לקיים את טקסי האבלות הרגילים – לא היינו צריכים את זה. אבל כעת, ייתכן שתגובות אלו הן הדבר הקרוב ביותר לביקורי תנחומים שהם קיבלו. אנחנו נותנים לאנשים הזדמנות להבין עד כמה זה נורא וכיצד מישהו שהיה משמעותי להרבה אנשים נפטר וזה כואב לכולנו.

"אנשים משתפים רגעים אינטימיים ורגישים אלו – ואין מקום מפחיד יותר להיות פגיע ולשתף דברים יותר מאשר המדיה חברתית, שהיא בלתי צפויה ועלולה להיות ארסית. אין לי ספק שזה יחזור אלי כבומרנג, אך באמת הופתעתי מכך שהארסיות הזו שמגדירה את הסושיאל ואת טוויטר בפרט, כמעט שאינה קיימת.

"אינני יודע אם זה מפני שאנשים רוחשים כבוד מסוים, או שהם פשוט עדיין לא מצאו אותנו והטרולים עסוקים בדברים אחרים. אני רואה את מכחישי המגפה במדיה החברתית, אבל בתגובות שלנו כמעט שלא רואים אותם. פחות מ-1% טוענים כי זו תרמית או שאנשים אלו נפטרו ממשהו אחר. אנחנו פשוט לא רואים את זה. אינני יודע למה לייחס את זה אבל זה מפתיע אותי מדי יום".

מה, לדעתך, הקשר בין היהדות שלך לבין הפרויקט?

"לפני מספר שנים איבדתי חברה, ואחרי שהיא נפטרה שוחחתי עם רב, ואחד הדברים שהוא הזכיר לי, היה שהיהדות יוצרת במכוון מקום לאבל ופועלת לא להסתיר את הכאב אלא להתמודד עמו ישירות. אני מרגיש את זה בפרויקט.

"חלק מהאחריות שאני חש היא להפוך את הסיפורים האלה למוחשיים ונגישים, מפני שלא זו בלבד שזוהי דרך מלאת חמלה ואמפתית יותר להתמודד עם המשבר, אלא לדעתי זה גם מה שמאלץ אותנו לשאול שאלות קשות, מה היה בלתי נמנע ומה ניתן היה למנוע. רבים מהסיפורים ששיתפנו הם על אנשים מהקהילה היהודית, בין אם מקהילות אורתודוקסיות בברוקלין או במונסי (ניו יורק), שנפגעו קשות בימים הראשונים, ועד קהילות קטנות כמו קולומביה, דרום קרוליינה.

"אני חושב על הזוג דיוויד ומיוריאל כהן, שגרו בדיור מוגן יהודי בלונגמדואו, מסצ'וסטס. דיוויד היה בכוחות ששחררו מחנה השמדה בגרמניה, והוא ואשתו מתו מקורונה בהפרש של מספר ימים. זה היה מאותם הסיפורים שהדמעות חונקות את גרונך – אתה אומר לעצמך, עד כמה אכזבנו אותם?

"אני חושב על הזוג דיוויד ומיוריאל כהן, שגרו בדיור מוגן יהודי בלונגמדואו, מסצ'וסטס. דיוויד היה בכוחות ששחררו מחנה השמדה בגרמניה, והוא ואשתו מתו מקורונה בהפרש של ימים. זה היה מאותם הסיפורים שהדמעות חונקות"

"אנשים אלו הם הגיבורים של הארץ הזו, והם נפטרו בגלל נגיף שאמנם לא הבנו אותו, אבל ידענו שהוא מגיע. אני חושב עליהם הרבה. אני חושב על ניצולי השואה – לשרוד חוויה כזו ואז להתאכזב בצורה כל כך נוראה – הבנת את כוונתי".

יש עוד סיפורים שהותירו אצלך חותם?

"בהחלט. יש אישה שיצרה איתנו קשר ישירות – שמה קרול אקרמן, ואביה סטנלי נפטר. קראתי את מה שהיא שלחה והרגשתי כאילו הכרתי אותו. הוא היה סבא יהודי בן 70 ומשהו שחי בפלורידה. הוא היה אמור לנסוע לטיול משפחתי לישראל באביב וזה לא קרה. הוא פעל למען זכויות מהגרים והיה עורך דין בניו יורק במשך שנים והסיפור שלו היה נפלא. חשבתי לעצמי: האיש הזה היה מוצא חן בעיניי. היינו יכולים להסתדר ולשוחח במשך שעות. בתו היא פרמדיקית, ובזכות Faces of COVID היא התחילה לדבר יותר בגילוי לב. אני חושב עליה ועל אביה הרבה.

"אחת הסיבות לכך שהסיפורים משאירים רושם כה חזק היא שאתה רואה את עצמך ואת משפחתך ואת החברים שלך בסיפורים הללו. אתה לא חייב לפגוש את האנשים האלו כדי להכיר אותם. סטנלי מזכיר לי מאוד את אבא שלי. הוא עורך דין, זכויות אזרח חשובות לו והוא באותו גיל. אבי חולה מאוד, ואחת המשאלות שלו הייתה טיול משפחתי לישראל, לכן נסעתי איתו לטיול בשנה שעברה. כשקרול סיפרה לי שאביה רצה לנסוע לישראל מיד חשבתי על החוויה הזו.

"זוהי תגובה נפוצה מאוד: 'אמא שלי גם הייתה מורה של כיתה ג'", 'אבא שלי גם עמד לחגוג יום הולדת 70', זה מאפשר לנו להפוך את המאבק שלהם למאבק שלנו. וכך לדעתי זה צריך להיות. אנחנו קהילה, וחלק מזה משמעו שכאשר לאחד מאיתנו כואב, לכולנו כואב. אני מקווה שהסיפורים עוזרים לאנשים לחשוב על כך בזמנים שבהם נראה כי המושג אמפתיה נעלם לחלוטין מהשיח".

לאחר שעשית זאת במשך שבעה חודשים, מהם הלקחים שלך, במיוחד על רקע הגידול הנוכחי במספר החולים והמתים?

"יש מספר ערוצי חדשות ומאמצים שמנסים לתעד חלק מזה – אנשי חינוך ורפואה, או אנשים בעיר ספציפית. לא ראיתי משהו שמנסה להקיף את הכול במקום אחד – להראות שהמגפה נמצאת, פשוטו כמשמעו, בכל פינה בחיינו, וכיצד סוג האנשים שאנו מאבדים משקף את המדינה שלנו. אנשים אלו הם כפריים ועירוניים, קשישים וצעירים, אנשים עם בעיות רפואיות ואנשים שהיו בריאים.

"זה משקף את אופיו של הנגיף – מבחינות רבות הוא אינו מפלה, למעט העובדה שהוא פוגע יותר בקהילות של שחורים והיספנים ברחבי המדינה, וזה לא משהו שרואים אם קוראים את עמוד מודעות האבל. ההיסטוריה של הרגע נכתבת כעת, והיקף הסיפורים שאנו משתפים עוזר לוודא שהם נכתבים בצורה מדויקת.

"אולם זה לא תהליך מדעי: שיתפנו רק קצת יותר מ-1% מסך המתים. עדיין, כשגוללים ועוברים בין הסיפורים מתחילים להבין עד כמה נרחב ומזעזע האובדן וכיצד ניתן למצוא סיפור מכל סוג אפשרי. זה משקף את מה שקורה במדינה.

אלכס גולדשטיין
אלכס גולדשטיין

"אני באמת חושב שהפרויקט הזה מדבר גם על אחריות אישית. עשינו כל כך הרבה טעויות חמורות, כל כך הרבה מהן היו במכוון, בכל מה שקשור לתגובה הפדרלית, וכל אחד מסיפורים אלו מעלה את השאלה האם אדם זה היה צריך למות או האם ניתן היה למנוע את מותו.

"כשאתה מכהן בתפקיד הבכיר ביותר המדינה ואתה מסלף במכוון את העובדות ומציג מידע כוזב – אני חושב ש-Faces of COVID הוא גם מקור לאמת בנוגע לשאלה מי הנגיף פוגע, וזה למעשה כולם", רומז גולדשטיין להתנהגותו השערורייתית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בכל הנוגע לטיפול במגפה. "זו לא סתם שפעת, הקורונה לא תחלוף מהעולם, ועלינו מוטלת אחריות הדדית, לדאוג זה לזה ולשמור על בטחון הזולת.

"אני באמת חושב שהפרויקט הזה מדבר גם על אחריות אישית. עשינו כל כך הרבה טעויות חמורות, כל כך הרבה מהן היו במכוון, בכל מה שקשור לתגובה הפדרלית, וכל אחד מסיפורים אלו מעלה את השאלה האם אדם זה היה צריך למות או האם ניתן היה למנוע את מותו"

"מה שמעורר בי תקווה הוא מה שקרה לאחרןנה, כאשר צייצתי רק כמה מילים: 'מדוע אתם עוקבים אחרי Faces of COVID?' קיבלנו קרוב ל-1,000 תגובות, והן יחזירו לך את האמונה במדינה הזו אם תקרא אותן. הן מראות כי יש המון אנשים אמפתיים שלא ייתנו לאנשים להרגיש לבד עכשיו, וזה נותן לי הרבה תקווה.

"יש מיליוני אנשים במדינה שבאמת אכפת להם מהשכנים שלהם ומהעתיד של השכנים שלהם. הקול שלהם אולי הוא לא החזק ביותר, אבל הם קיימים".

עוד 1,508 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 29 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו נזף בכ״ץ: ״מי שמצייץ מתוך ישיבות ממשלה לא צריך להיות שר"

ארה״ב תמכור 50 חמקנים לאמירויות ● יעלון: שוב נתניהו העלים מידע קריטי מצה״ל ● כיתות א׳ עד ד׳ יחזרו ללמוד בראשון ● נתניהו בישיבת הכנסת שהוקדשה לרצח רבין: יש כיום הסתה מפורשת לרצח שלי ● מרב מיכאלי: כל עוד חברי המחנה של רבין ימשיכו לשתף פעולה עם המסיתים נגדו - לא תהיה לנו תקומה ● אפי נוה מתכוון להשתמש בעוד הקלטות במסגרת ההגנה שלו

עוד 58 עדכונים

ממשלות ישראל עדיין מנסות להסתיר את הפשע

49 גברים, נשים, ילדים ועובר ברחם אמו נרצחו, כשפשעם היחיד הוא שחזרו מעבודתם וממסיק הזיתים לכפר שלהם, בשעה שמשמר הגבול הישראלי הטיל עוצר על הכפר, מבלי שהם ידעו על כך.

49 גברים, נשים, ילדים ועובר ברחם אמו נרצחו, כשפשעם היחיד הוא שחזרו מעבודתם וממסיק הזיתים לכפר שלהם, בשעה שמשמר הגבול הישראלי הטיל עוצר על הכפר, מבלי שהם ידעו על כך

זו הייתה שנת 1956, וביום האפל, ה-29 לאוקטובר, התרחש הטבח בכפר הקטן, כפר קאסם, שהתגוררו בו אז פחות מ-2000 תושבים, שרובם עבדו בחקלאות למחייתם.

לאחר שנפלה ההחלטה על עוצר על הכפרים הערביים באותו יום, עוצר אשר יתחיל בשעה חמש בערב, המפקד הצבאי הודיע על כך למוכתר של הכפר. והמוכתר דיווח למפקד הצבאי כי ישנם אנשים שנמצאים מחוץ לכפר אשר אין ביכולתו להודיע להם כי לא יספיק להגיע אליהם בזמן, אך המפקד הבטיח לו שיטפלו בהם.

כמובן שזה היה שקר וכזב. כשהחל העוצר ואנשים התחילו לחזור מעבודתם, רצחו אותם בקבוצות, ביצעו בהם וידוא הריגה, ולאחר מכן הסתירו את הגופות.

שמועות החלו להתפשט וחברי כנסת החלו לחקור. הניסיון למחוק עקבות נכשל. הביאו אנשים מהכפר הסמוך ג׳לג׳וליה כדי לחפור קברים, ואנשים מהכפר הגיעו לשם זיהוי הגופות.

ביום הטבח עלי הקטן חיכה לאמו פאטמה שתביא לו מחברת ללימודים כשהיא חוזרת הביתה, אך פאטמה מעולם לא חזרה. ביום שאחרי הטבח שאל עמר בן השנתיים על אביו יוסף, איתו היה רגיל לשבת בבוקר לפני שיוסף היה יוצא לעבודתו, אך עמר לא זכה לזה שוב.

עצב רב, שנמשך שנים ארוכות לאחר מכן ועדיין ממשיך, אפף את אנשי כפר קאסם, והעוול נחרט בתודעה של תושבי הכפר ולא נמחק. במשך שנים לא התקיימו בכפר חתונות ולא שמחות, ואנשים חיו באבל על האובדן הקשה.

״הטבח השני״ לתחושתם של תושבי הכפר, היה במשפט הנבזי ובפסקי הדין המופחתים של בית המשפט (אף אחד משלושת בעלי הדרגות הבכירות לא ריצה את מלוא תקופת מאסרו, אחרי שעונשם הומתק. שניים מהם זכו להמתקה כפולה בעונש), שנראו כזילזול עמוק בתוצאות הרצח הנוראי, ובכאבם וסבלם של משפחות הקורבנות.

ביום הטבח עלי הקטן חיכה לאמו פאטמה שתביא מחברת לימודים כשתחזור הביתה. פאטמה מעולם לא חזרה. למחרת שאל עמר בן השנתיים על אביו יוסף, שנהג לשבת איתו לפני צאתו לעבודה. עמר לא זכה לזה שוב

שנה אחרי הטבח הגיע ״הטבח השלישי״. כך מוגדרת ״הסולחה״ על ידי משפחותיהם של הנרצחים. "סולחה" שפירושה מפגש פיוס כפוי, שהתקיים בכוח ותחת איומים של המשטר הצבאי על האנשים בכפר, בנוכחות אורחים מחוץ לכפר ונציגים של הממשלה.

ביום זה קיבלה כפר קאסם את הכינוי ״בלד אלשוהאדא״, שפירושו ״ישוב החללים״. מאז כולם נאמנים לזכרם של הנרצחים החפים מפשע, ומציינים בכל שנה את התאריך הזה כיום הזיכרון לטבח כפר קאסם, ובו יוצאים מבוגרים וילדים לצעדה המונית למקום שמסמל את אזור הטבח, ובו האנדרטה עם שמותיהם של הנרצחים.

לאחר מכן, כולם מגיעים לבית הקברות, ובני המשפחות נפגשים סביב קברי הנרצחים ממשפחתם וחולקים סיפורים.

באותו יום המשפחות בכל כפר קאסם נפגשות סביב ארוחת ״מסאח׳אן״, מאכל פלסטיני שמכינים בתקופת מסיק הזיתים, ומשתמשים בהרבה שמן זית טרי בהכנתו. הארוחה הזאת הפכה למנהג בכל יום זיכרון, אשר מחבר את הכפר לשורשים ולנרטיב הפלסטיני שלו.

במהלך טקס הזיכרון נתקלו מארגניו לא פעם בהתנגדות מצד ממשלות ישראל בעבר, ובוצעו מעצרים על מנת למנוע אותו, אך אנשי הכפר לא ויתרו. אותם אנשים נלחמו גם על הקמת האנדרטה, אל מול הנסיונות למנוע את הקמתה.

64 שנים עברו מאז, ובהן הרבה כתבות, שירים ונאומים צונזרו. זה היה זלזול בכאבו של האחר, וחוסר הכרה בנרטיב השונה. ועדיין ממשלות ישראל מנסות להסתיר את הפשע.

שנה אחרי הטבח הגיע ״הטבח השלישי״. כך מוגדרת ״הסולחה״ ע"י משפחות הנרצחים: מפגש פיוס כפוי, שהתקיים בכוח ותחת איומי המשטר הצבאי על אנשי הכפר, בנוכחות אורחים מחוץ לכפר ונציגי הממשלה

לכן, אין זה מפתיע שחברי הכנסת מצביעים נגד הנצחת הקורבנות, בצל מדיניות העליונות הציונית, האפליה והגזענות הממושכת.

ובצל כל זה, ממשיכים ערבים, יהודים, פלסטינים וישראלים רבים, לציין ביחד את הזיכרון של טבח כפר קאסם בכל שנה, וגם השנה במסגרת מגבלות הקורונה.

אמנה עיסא בת 34, אם לשלושה ילדים, פעילה חברתית ומרפאה בעיסוק. כאשה מוסלמית וערביה בוחרת בקדושת האדם כאמונה, ובצדק כדרך חיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 598 מילים

הסגר השני לא באמת עצר את התחלואה הקשה

בדיקת זמן ישראל ניתוח נתוני התחלואה מראה כי קצב ההדבקה גבוה יותר, ושמספר החולים הקשים, המונשמים והמתים, גבוה פי כמה בהשוואה לכל נקודת זמן בגל הראשון של התפרצות הקורונה בישראל ● הזינוק החד בתחלואה התרחש ביולי - חודשיים אחרי פתיחת החנויות ובתי הספר - וספק אם נגרם בגללה ● מומחים חלוקים על הסיבות אך אחידים בדעתם: אם הממשלה לא תשנה את התנהלותה, מגמת הירידה תיבלם במהרה

עוד 2,878 מילים

עוד מערכון עצוב על חשבון הקישון

כעשרים שנה אחרי חשיפת פרשת הקישון, שבה לוחמי השייטת צללו במים המורעלים, מצב הנחל משתפר בצעדים מדודים ● כל ציפור וכל דג מבשרים על עתיד טוב יותר - אבל לא בטוח שהעתיד הזה יגיע ● במקום להתמיד בשיקום הנחל ובהפיכת גדותיו לפארק ירוק בנוסח הירקון, מחסני ענק של חברת נמלי ישראל צפויים לקום במרחק נגיעה מהמים

עוד 648 מילים

למקרה שפיספסת

שלטון החוק שיטת גרואבסקי

התרחיש של שליחת ראש הממשלה נתניהו לכלא נראה כמעט דמיוני, ואפילו שי ניצן כבר לא בטוח שמשפטו יתנהל כמתוכנן ● אך מערכות שלטון החוק מפגינות עד כה חוסן, והתגלגלות לגזר דין של כמה שנות מאסר בהחלט אפשרית ● נתניהו עשוי לנהוג אז כמו עשרות מנהיגים לפניו, ולברוח מארצו ● במקרה כזה, גם אוהדיו וגם מתנגדיו עשויים להתרצות, והתביעה עשויה לוותר על בקשת הסגרה ● מקרה דומה התרחש לאחרונה במקדוניה הצפונית

עוד 1,814 מילים

על שלושת חטאי גנץ ועל ארבעה לא אשיבנו

ביום הראשון ליציאה מהסגר המתח ברחובות טיפס ועלה. עשרות אלפי אזרחים יצאו שבת קודם לכן למחאה הגואה כנגד נתניהו והמשך אחיזתו במוסרות השלטון, ומה שפגשו שם זה גל גואה מנגד של אלימות, אלימות של תומכי נתניהו הקנאים.

אוכלוסיית המוחים היא מגוונת. החל מסולדי השחיתות, דרך נפגעי כלכלת הקורונה, ועד, כן, שרידי אנשי השמאל ההיסטורי המתפורר. אבל בנושא אחד כולם מאוחדים – בהטלת האשמה והאחריות להשתלחות אלימה נגדם – על נתניהו.

וכולם טועים.

אוכלוסיית המוחים מגוונת. סולדי השחיתות, נפגעי כלכלת הקורונה ושרידי השמאל ההיסטורי המתפורר. אבל בנושא אחד כולם מאוחדים – האשמה והאחריות שיש לנתניהו בהשתלחות האלימה נגדם. וכולם טועים

אין מי שאשם במצב יותר מגנץ והתנהלותו חסרת האחריות. גם ביחס לרצון בוחריו, אך בוודאי ביחס לטובת המדינה וגיבוש חוסנה החברתי. אנו הולכים כיום למקום רע.

הנוסחה שמובילה אותנו לשם היא נוסחה רבת גורמים. נוסחה זו כוללת מצד אחד נתונים אליהם צריך להתייחס אבל אי אפשר לשנותם, ומצד שני משתנים – אותם גורמים שבידינו לשנותם כדי לכוון אותנו לעתיד טוב יותר. כדי לנהל את העתיד צריך להבין מה הם הנתונים ומה המשתנים באותה נוסחה חברתית שגוררת אותנו למקום הרע אליו אנחנו הולכים.

למפגינים נגד נתניהו נדמה כאילו נתניהו הוא משתנה בנוסחה. כאילו אם רק נראה לו עד כמה אנו רוצים שהוא ילך, הוא יבין זאת ואכן יתפנה. לחלק גדול מהצופים באלימות הגואה נדמה כי אותם קנאים הם המשתנה, ואם רק נפעל בתקיפות נגדם נוכל לשנות את הגל. אך מבט מעמיק יזהה שלא זה ולא זה הם משתנים, אלא ששני אלה הם דווקא נתונים לנו, והמשתנה נמצא במקום אחר לגמרי.

הן נתניהו והן עדת קנאיו הם תוצרים של מגמה גלובלית מתמשכת של עליית הלאומנות, הנובעת משני מקורות עמוקים שמגיעים כריאקציה להשלכות מלחמת העולם ה-2. האחד הוא האכזבה שהנחיל ההומניזם הליברלי בהבטחת ההכלה והחיבוק לנידחי העולם ומודריו. והשניה היא השכחה בה נתקף העולם לגבי המקום הרע אליו מביאה אותנו הכניעה ללאומנות, ושל הדינמיקה שגררה את העולם למלחמה הנוראה ההיא.

עליית הימין, או יותר נכון לאמץ את הביטוי האמריקני – עליית המשטרים הסמכותניים – היא נתון שנובע מהליכים של כניעה לפסיכולוגיה החברתית, המצופפת אותנו סביב תחושת הכוח הכוזבת של מנהיג סמכותני.

עליית הימין, או, יותר נכון לומר: עליית המשטרים הסמכותניים, היא נתון שנובע מהליכים של כניעה לפסיכולוגיה החברתית, המצופפת אותנו סביב תחושת הכוח הכוזבת של מנהיג סמכותני

הליכים אלו נידונים להוביל למשבר, משום שבפועל, בעולמנו הצפוף בו כולם תלויים בכולם, ההתעלמות מכל זאת, כמו גם בנייה וטיפוח העויינות לזר, הן  דרך בטוחה לגהינום. המשבר יגיע ויאלץ אותנו לפקוח עיניים לדרישת האיזון ביחסנו אל הזר. השאלה היא רק עד כמה נחריף את המשבר בהעמקת וביצור הסמכותניות המשטרית.

הגל הסמכותני הוא נתון, ונתניהו כגולש גלים מדהים – רק רוכב עליו. האמרה האומללה שלו באותו ריאיון שנתן בדבוס, על שאיפתו להיזכר כפרוטקטור של ישראל, ויותר מכך, היעדר ההתקוממות הציבורית לאמירה כל-כך אוטריטרית -מעידים היטב על הכיוון הזה עוד מ-2016. אך האם הגל הזה ישא אותו לדרגה ארדואנית, פוטינית, או אולי צ'אבסית בביצור הסמכותיות המשטרית? כאן נכנסת קבוצת המשתנים בנוסחת המשבר. מי ומה הם הכוחות העומדים מנגד וכיצד הם פועלים.

בעניין הכוחות – הרי הם שם. את זה שיקף התיקו הפוליטי של מערכות הבחירות האחרונות. אך בשאלת יכולת הפעולה, כאן העניין לא כל-כך פשוט. לערב הרב של החוששים מהעצמת הסמכותיות חסרה לכידות פעולה, ויותר מכך חסרה אלטרנטיבה אידאולוגית קוהרנטית שתבנה את אותה לכידות – החזון.

בגלל חוסר הגיבוש הזה יש ואקום ארגוני ואידאולוגי לקיבוץ האנטי סמכותניות, או כמו שהם מכונים קבוצת "רק לא ביבי", ולתוך הואקום הזה נשאבים גורמים כאלו ואחרים כדי לנסות ולייצר את האלטרנטיבה המיוחלת. כזה היה גם גנץ. תופעת גנץ היא תולדה של כוח מושך וכוח דוחף. הכוח המושך היה אותו גוש בוחרים גדול הכמה לנורמליות, והכוח הדוחף היה התדמית אותה הוא בנה. תדמית של ביצועיסט החלטי, לוחם לתיקון המדינה. גנץ נתפס כקדוש מושיע, אך מהר מאוד הוא הפך לחוטא.

הכלי הראשון והעיקרי נגד שלטון סמכותני הוא הגבלת משך הכהונה. הרציונל לזה הוא כפול – הן ראיית החזקת מוסרות השלטון כשליחות ולא כמקצוע, והן ההכרה כי החברה שלנו חזקה מספיק ומוסדות השלטון מבוססים מספיק, כדי לתפקד ולייצר יותר מאדם אחד המוכשר להוביל את המדינה.

הגל הסמכותני הוא נתון, ונתניהו כגולש רק רוכב עליו. אמירתו האומללה בראיון על שאיפתו להיזכר כפרוטקטור של ישראל, והיעדר ההתקוממות הציבורית לאמירה האוטריטרית – מעידים על הכיוון עוד מ-2016

במציאות הפוליטית שלנו דרישה זו תורגמה לדרישה להחלפת נתניהו, וזה היה הכרטיס עליו רץ גנץ. הבעיה הייתה לאחר הבחירות, לאחר שכחול-לבן קיבלה את הקולות, היכן שהוא נראה כי גנץ חש כאילו השכינה משחה אותו למלוכה ולא הציבור, ותחת השכינה הזו אין הוא נזקק עוד לקרדיט הציבורי שהעלה אותו. כאן הוא חטא בפעם הראשונה. זה היה בתרגיל שעשה, אשר בעיניו כנראה היה מבריק, של השלכת החוק לאיסור כהונה תחת כתבי אישום, יחד עם רצון בוחריו. חוק שהיה אמור לבלום את הגלישה של נתניהו והמדינה לסמכותניות.

סיפור הכיסוי היה משבר הקורונה, אבל המציאות הוכיחה כי ניהול ממשלה הדו-ראשית לא תרם במשהו לטיפול במשבר הקורונה. יותר מכך – אותה דרישה סחטנית לרוטציה כאתנן לבגידה בבוחרים היא לא רק מבט חודר למניעיו של גנץ, אלא גם לחטא השני בו חטא – חטא היוהרה. מדוע אדם שואף להנהיג מדינה כשאין לו שום תמיכה משמעותית מהאנשים עליהם הוא מבקש לשלוט?

הקו הסחטני של גנץ אינו חד פעמי אלא חוזר על עצמו גם בכתיבת שורות אלו, בשימוש בו הוא עושה בפרשת הצוללות כחרב דמוקלס מעל ראשו של נתניהו. קשה להבין את הרעיון שנבחר ציבור שוקל נושא לא בכפוף לאינטרס הציבורי אלא בכפוף לאינטרס הפרטי שלו, אבל את זה בדיוק עושה גנץ בפרשת הצוללות.

הברית של נתניהו עם החרדים מוקעת תדיר על ידי מתנגדי נתניהו כברית סחטנית, בה החרדים דורשים לקהילותיהם הטבות הגבוהות ממשקלם האלקטורלי, רק בזכות עמדת המיקוח שלהם. זאת בעוד שהאמת היא כי בתוך הקהילות יש לנתניהו תמיכה רחבה ואמיתית, שאפילו כופה עצמה על דעת מנהיגיה, ונתניהו מודע לה ומשתמש בה. אז מה אם נניח כי דרעי היה משתמש בכוחו זה ודורש גם הוא להיות ראש ממשלה ברוטציה? מה היה לגנץ לומר על הלגיטימיות בזה?

החטא השלישי של גנץ, והוא אולי החמור מכולם, הוא חטא המחשבה שהוא יצליח להעביר אליו את רשות הממשלה בזכות כוחו של הסכם חתום. הסכמים נחשבים כעניין דו צדדי, אך למעשה הם תמיד עניין לשלושה צדדים. שני הנושאים והנותנים ובנוסף קיים השותף השקט הזה – הגוף האוכף.

בפוליטיקה אין גוף אוכף ואסור שיהיה כזה. פוליטיקה היא ממלכת האינטרסים של הציבור. פוליטיקאים אמורים להיות רק צינור לציבור שלהם ולא אדונו, ולכן הם אינם יכולים למנף את המנדט שניתן להם נגד רצון בוחריהם, ואם האינטרס של ציבור בוחריהם קובע כי טובתו מונחת בהפרת ההסכם הרי שנציגיו מחויבים לעשות זאת. כך, הניסיון המכוער הזה של גנץ לייצר בטחונות להסכם פוליטי ולהפכו לאיזה סוג של הסכם מסחרי הוא עצמו מייצר רמפה רעה להעלות את המשטר הסמכותני ולהעבירו מעל לחומות הדמוקרטיה.

אם אלו שלושת חטאי גנץ, אז על מה הרביעי שעליו לא נשיבו? ובכן זה קוצר הראות והאיוולת שגורמת לו להתמיד ולהמשיך לדבוק בתקווה חסרת התוחלת שאיכשהו הוא יצליח לממש את תאוותו לראשות הממשלה על-ידי סיוע לנתניהו לשמור על כסאו.

אם אלו שלושת חטאי גנץ, מה הרביעי שעליו לא נשיבנו? זה קוצר הראות והאיוולת שגורמת לו לדבוק בתקווה חסרת התוחלת שאיכשהו יצליח לממש את תאוותו לראשות הממשלה תוך סיוע לנתניהו לשמור על כסאו

המדינה (כנראה כחלק ממגמה עולמית) הולכת למקום רע, מקום של קרע חברתי עמוק והתגבשות סביב אידאולוגיה של שנאה. קרע שנדון להוביל למשבר חברתי ושעלול להתדרדר לאלימות אזרחית. את התהליך הזה לא ניתן לעצור משום שאי אפשר לפקוח בכוח את עיניהם של אותם שטופי שנאה, אבל אפשר היה לרכך אותו על-ידי הזזתו של נתניהו. את זה היה גנץ לעשות, והמחדל הזה רשום על שמו.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,183 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-2 תגובות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק הכספי שקיבלו לאחר שנמצא שאינם זכאים לו

פרופסור נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי, יתמנה בחודש הבא לפרויקטור הקורונה ● מנדלבליט הודיע לחיים כץ שיוגש נגדו כפוף לשימוע כתב אישום בגין עבירות מס ● בג"ץ דן בעתירות נגד ממשלת החילופים ● אוסנת מארק ייחסה לארגון קריים מיניסטר פרסום שקרי, אך אחרי ביקורת חזרה בה ● בניגוד להסכם בין המדינות, ארצות הברית לא העבירה את מבנה השגרירות בתל אביב לישראל

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה