פרשנות חשיפת המנהרה בעזה הייתה ניסוי של שני הצדדים, חמאס וישראל

לכאורה, חפירת מנהרת הטרור שהתגלתה בשבוע שעבר ברצועת עזה הייתה צעד לא הגיוני מבחינת חמאס, לנוכח המכשול האימתני שהציבה ישראל עשרות מטרים מעל ובעיקר מתחת לאדמה ● אבל ייתכן כי הארגון ביקש לבדוק את יעילות המכשול, גם במחיר של גילוי המנהרה האחרונה על ידי כוחות הביטחון

אנשי הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, אוקטובר 2020 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90
אנשי הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, אוקטובר 2020

חמאס נאבק בישראל בשקט – מתחת לפני הקרקע, והג'יהאד האסלאמי נאבק בישראל ברעש – מעל פני הקרקע: במילים פשוטות, כך ניתן לסכם את האירועים האחרונה בעזה. אלא שגילוי המנהרה שחדרה לשטח ישראל מדרום הרצועה, והירי לעבר אשקלון, הם ביטוי למתח המובנה בין חמאס לבין הג'יהאד האסלאמי.

בעוד שחמאס מנסה – עד כמה שאפשר – להשיג שקט, כדי להתמודד עם הקורונה, המצב הכלכלי בעזה, המכשול הישראלי החדש והכתף הקרה ממצרים, הג'יהאד האסלאמי מנסה לערער את המצב ככל הניתן, במצוות פטרוניו באיראן.

בירי הרקטות האחרון לעבר העיר אשקלון, מאותת הג'יהאד האסלאמי לישראל כי לא יבליג על הידרדרות במצבו של העציר המנהלי מאהר אל-אחרס, איש הארגון שמאושפז במצב קשה, אחרי ארבעה חודשים של שביתת רעב.

ישראל, כדרכה, הגיבה כלפי מטרות של חמאס, ועל פי דיווח מעזה מיהרה לחשוף את המשגרים של הג'יהאד האסלאמי, ואף לעצור כמה פעילים שלו.

אלא שתשומת הלב של חמאס נתונה בשבועות האחרונים למשהו אחר, למכשול שהולך ונשלם מולו בצד הישראלי. חשיפת המנהרה בשבוע שעבר על ידי צה"ל הייתה בבחינת ניסוי של שני הצדדים – חמאס וישראל.

על פי הידוע עד כה, ובעניין הזה צה"ל מגלה מעט מאד, חמאס חפר את המנהרה מאזור ח'אן יונס מזרחה רק בשבועות האחרונים. לכאורה, מדובר מבחינתו בצעד לא הגיוני, לנוכח המכשול האימתני שהציבה ישראל עשרות מטרים מעל ובעיקר מתחת לאדמה. אבל ההערכה היא כי הארגון ביקש לבדוק את יעילות המכשול, ולרוע מזלו המערכות האלקטרוניות שהציבה ישראל באזור גילו את המנהרה.

בעוד שחמאס מנסה – עד כמה שאפשר – להשיג שקט, כדי להתמודד עם הקורונה, המצב הכלכלי בעזה, המכשול הישראלי החדש והכתף הקרה ממצרים, מנסה הג'יהאד האסלאמי לערער את המצב ככל הניתן, במצוות איראן

כאן המקום לפרט מעט על הטופוגרפיה של האזור: הקרקע לאורך גדר הגבול בין ישראל לרצועה היא קרקע חולית רכה, שמאפשרת חפירה קלה יחסית. ההוכחה הטובה ביותר לכך היא יותר מ-20 מנהרות שנחשפו עד כה בשטח הישראלי.

חמאס הגדיר את המנהרות כנכס אסטרטגי ליום פקודה. התכנון שלו היה להחדיר עשרות פעילים לישראל, להשתלט על מוצב או יישוב כלשהו, ולגרור את ישראל להילחם פעמיים: פעם אחת במאות לוחמים בשטחה שלה, ופעם שנייה במבוכה הגדולה. זה קרה כמה פעמים בעבר, כאשר הדוגמאות הזכורות ביותר הן חטיפת גלעד שליט, ותקיפת מוצב צה"ל ליד קיבוץ נחל עוז במהלך מבצע צוק איתן.

בצה"ל השקיעו מאז מאמצים אדירים כדי לאתר את המנהרות, והמסקנה הייתה כי חייבים לספק לאיום מענה משולב: הצבת מכשול ענק מעל ובעיקר מתחת לפני הקרקע בעומק של עשרות מטרים, מצויד במערכות חיישנים מתקדמות לזיהוי מוקדם של חפירה, וכמובן, המשך המאמצים המודיעיניים המבצעיים.

גילוי המנהרה השבוע הוא הבשלה של הפרויקט הענק הזה. צה"ל מסרב לגלות את עומק המנהרה, אבל מדובר בעשרות מטרים, וככל הנראה מדובר במנהרה הכי עמוקה שהתגלתה עד כה. ההערכה היא כי חמאס ניסה להגיע קרוב ככל האפשר לשכבת מי התהום באזור, בתקווה שהמערכת לא תצליח לגלות את החפירות.

מאז חשיפת המנהרה, הסבה ישראל לחמאס מבוכה גדולה, כאשר פרסמה כי החפירה נעשתה בשבועות האחרונים, בזמן שהרצועה נאנקת תחת סגר הדוק בשל מגפת הקורונה. המסר הישראלי שהועבר לתושבי הרצועה מעל ראשו של יחיא סנוואר היה ברור: כשאתם סובלים, הוא חופר.

ישראל הסבה לחמאס מבוכה, כאשר פרסמה כי החפירה נעשתה בשבועות האחרונים, בזמן שהרצועה נאנקת תחת הקורונה. המסר הישראלי שהועבר לתושבי הרצועה היה ברור: כשאתם סובלים, חמאס חופר

אלא שלסנוואר יש עכשיו צרות גדולות אחרות. הוא מתמודד עם כתף מצרית קרה לנוכח ההתקרבות של חמאס לטורקיה. נציגי חמאס ופת"ח נפגשו לאחרונה באיסטנבול ולא בקהיר, לשיחות פיוס בחסות ארדואן. במזרח-תיכונית מדוברת, זה כמו להכניס למצרים אצבע בעין, ולחבור לטורקיה של האחים המוסלמים.

אסמעיל הנייה, שכבר שכח איך נראית רצועת עזה, וספק אם המצרים יאפשרו לו לחזור לשם בקרוב, מנהל יחד עם סאלח אל-עארורי מדיניות חוץ, מעל ראשו של סנוואר. הם נפגשים במלונות, הוא מנהל את הביוב בעזה. לא מטאפורי, אמיתי.

עוד 578 מילים
סגירה