ניקולה גרואבסקי, ארכיון, 2017 (צילום: AP Photo/Boris Grdanoski, FILE))
קשה לדמיין מנהיג נמלט מארצו, עד שזה קורה

שיטת גרואבסקי

שלטון החוק

התרחיש של שליחת ראש הממשלה נתניהו לכלא נראה כמעט דמיוני, ואפילו שי ניצן כבר לא בטוח שמשפטו יתנהל כמתוכנן ● אך מערכות שלטון החוק מפגינות עד כה חוסן, והתגלגלות לגזר דין של כמה שנות מאסר בהחלט אפשרית ● נתניהו עשוי לנהוג אז כמו עשרות מנהיגים לפניו, ולברוח מארצו ● במקרה כזה, גם אוהדיו וגם מתנגדיו עשויים להתרצות, והתביעה עשויה לוותר על בקשת הסגרה ● מקרה דומה התרחש לאחרונה במקדוניה הצפונית

אם לא יתרחשו הפתעות גדולות, בעוד שנים ספורות נעמוד כולנו משתאים מול רגע דרמטי שבנקודת הזמן הנוכחית קשה עדיין לדמיין: שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יודיעו על החלטתם לשלוח את בנימין נתניהו לכמה שנות מאסר. ראש הממשלה בעל הכהונה הארוכה ביותר, הפוליטיקאי העוצמתי ביותר מאז דוד בן-גוריון, והאיש ששכנע מעריצים רבים כי הוא מגדולי המנהיגים היהודים בהיסטוריה של אלפי שנים, יובס סופית מול המערכת שניסה לשבור.

היקף וחומרת פסק הדין יבהירו כי סיכויי הערעור לבית המשפט העליון קלושים עד אפסיים. בנימין נתניהו יעמוד כאחד האדם מול ההשלכות החמורות של מעשיו. אחרי ההלם הראשוני תתחיל התסיסה. חלק ממעריציו האדוקים ביותר, שישמרו לו אמונים גם לאחר סיום כהונתו כראש הממשלה, ייצאו להפגין ברחובות, ובסבירות לא מבוטלת יתחוללו גם אירועים אלימים. נתניהו, כהרגלו, יעודד אותם בקריצה, וינסה אולי לגבש תמיכה ציבורית בהעברת חוק מיוחד שיזכה אותו בחנינה, בזכות תרומתו למדינה וההכרח להרגיע את הרוחות.

את התרחיש הזה, כמו גם את השנים הקשות שנעבור עד לסיום משפט נתניהו, מבקשים למנוע אלה התומכים ברעיון להעניק לו חנינה בתמורה לעזיבתו הסופית את המערכת הפוליטית. בסוף השנה שעברה העלה את הרעיון אביגדור ליברמן, ימים ספורים לאחר פרסום על כך שבכנסת מנסים לקדם את החנינה כדי למנוע מערכת בחירות שלישית ברצף. בחודש האחרון שוב צף הרעיון, בין השאר על ידי העיתונאי עקיבא נוביק, פרופ' יורם יובל, ובמאמר בזמן ישראל של יורם יעקובי, לשעבר מנכ"ל מיקרוסופט פיתוח בישראל, ואלי בכר, לשעבר יועמ"ש השב"כ.

נתניהו לא מראה סימנים שהרעיון מקובל עליו, ככל הנראה בגלל חששו שהתמורה לחנינה על התיקים הפתוחים נגדו, עזיבת הפוליטיקה, תאפשר לפרשות אחרות לצוף ולצבור תאוצה, ובראשן פרשת הצוללות וכלי השיט. אבדן עמדת הכוח עשוי להביא להקמת ועדת חקירה בפרשה, ולהפוך את נתניהו שוב לחשוד ולנאשם – הפעם בפרשה העלולה להיתפס ציבורית כבגידה במדינה.

ההיגיון הגלוי של הקריאות לקדם עכשיו חנינה ברור: שחרור מיידי של המערכת הפוליטית מלפיתתו, הפגנת התחשבות בפועלו למען המדינה, וההכרח להתחיל מיד באיחוי הקרעים העמוקים שיצר במשך שנים רבות של דה-לגיטימציה לשלטון החוק ול"שמאל". אך להצעת החנינה ישנו רציונל נוסף שכמעט אינו מדובר, אולי משום שהוא מצוי בעיקרו באזורים הלא-מודעים של תומכי הרעיון: הקושי להאמין שאדם כנתניהו יקבל עליו את הדין וירצה עונש מאסר.

בשונה ממקרה אהוד אולמרט, שלא טיפח פולחן אישיות ובאף נקודה לא הציג את עצמו כדמות גדולה מהחיים ומהמדינה, התרחיש של כליאת נתניהו, גם אם יורשע בכל האישומים, נראה בשלב הזה כמעט דמיוני. הוא אינו בנוי מהחומרים שמאפשרים לאדם להשפיל ראש ולהודות בטעות גם ברגעי החולשה והמצוקה הגדולים ביותר. את הפנמת הלך המחשבה הזה ביטא לאחרונה פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, שאמר שהוא אינו בטוח אפילו שמשפט נתניהו יחודש בינואר כמתוכנן. "במדינה הזו שום דבר הוא לא עובדה מוגמרת לצערי", הסביר.

שי ניצן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
שי ניצן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

חולשה פוליטית לא מוכרת

למרות זאת נתניהו סובל בחודשים האחרונים מחולשה פוליטית שלא הכיר מאז תבוסת הליכוד בראשותו ב-2006, וכלל לא בטוח שישרוד בתפקידו. בנוסף, אף שהוא מחזיק בעמדה העוצמתית במדינה, ניסיונותיו לשיבוש ולסיכול המהלכים המשפטיים נגדו נכשלו עד כה. אם ישמור על בריאותו בשנים הקרובות, הרגע הבלתי נתפס של כליאתו עשוי להגיע גם אם יפעל להשגת חנינה או עסקת טיעון ברגע האחרון, מגובה בבייס המתנכר למוסדות המדינה ומאיים לחולל מהומות.

יש לכך שתי סיבות. הראשונה היא שהמוטיבציה של חברי הכנסת להעביר חוק מיוחד שיעניק לנתניהו חנינה תקטן ככל שיאבד מעוצמתו הפוליטית, וביתר שאת לאחר שיפסיק להיות ראש ממשלה. הסיבה השנייה היא שאחרי מסע הדה-לגיטימציה ארוך השנים שניהל נגד אוכפי החוק ושומרי הסף, הוא אינו יכול לבנות על הרצון הטוב שלהם, ודאי כשהמוטיבציה של התביעה הכללית להוכיח בבית המשפט שטענת תפירת התיקים היא השמצה פרועה נמצאת בשמיים.

לנוכח סטטיסטיקת ההרשעות בבתי המשפט והזהירות המפליגה של הפרקליטות והיועמ"ש אביחי מנדלבליט, עונש מאסר הוא רק עניין של זמן. כאשר זה יקרה – ואולי עוד קודם – תגיע לשיא ההתנגשות בין החוק היבש והשווה לכל ובין דימויו העצמי של נתניהו, והוא ייאלץ להחליט אם להשלים עם ההשפלה ולהיכנס לכלא, או לפנות לברירת שמשון הפרטית שלו – הימלטות מהארץ, רצוי לארה"ב. שיקול חזק בעד האפשרות הזו יהיה ההערכה שישראל תימנע מלבקש את הסגרתו.

נתניהו ייאלץ להחליט אם להשלים עם ההשפלה ולהיכנס לכלא, או לפנות לברירת שמשון הפרטית שלו – הימלטות מהארץ, רצוי לארה"ב. שיקול חזק בעד האפשרות הזו יהיה ההערכה שישראל תימנע מלבקש את הסגרתו

בריחה מהארץ היא מהלך קיצוני, וכמו כניסה לכלא גם לה מחירים פסיכולוגיים כואבים, אך יש לה תקדימים רבים בעולם. בהתחשב באופיו של נתניהו, ובניגוד העצום שבין חיי הכלא המדכאים לחיי הפנסיה המפנקים שאדם עשיר כמותו יכול להרשות לעצמו בגלות, אי אפשר לשלול את האפשרות שכך ינהג. בדיעבד עשוי להתברר שזהו גם הפתרון הנכון ביותר לחברה הישראלית: תומכיו יתנחמו בכך שנמנע מההתבזות שבכניסה לכלא, ומתנגדיו בכך שהתיקים הגיעו להכרעה, ושהגורם המתסיס יצא מהארץ. אלה יהיו הנימוקים להימנעות מבקשת ההסגרה.

הפגנת תמיכה בבנימין נתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, 19 ביולי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הפגנת תמיכה בבנימין נתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, 19 ביולי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נמלטים לאורך ההיסטוריה

יציאת מנהיגים לגלות אינה עניין נדיר, אך היא מאפיינת בעיקר מדינות לא דמוקרטיות או בעלות דמוקרטיה שברירית. כמה מהמקרים המוכרים יותר הם בריחתו להולנד של וילהלם השני, קיסר גרמניה עד 2018; מלך ספרד אלפונסו ה-13 שמצא ב-1931 מקלט ברומא; רזא ח'אן שליט איראן, שנמלט ב-1941 לדרום אפריקה; בנו מוחמד רזא שברח לאחר המהפכה האסלאמית ב-1979 למצרים, ומשם התגלגל למרוקו ולמקסיקו; ונשיא ארגנטינה חואן פרון, שנמלט ב-1955 לפרגוואי וממנה לספרד.

בכל המקרים הללו, ובכעשרים מקרים נוספים בשני העשורים האחרונים – בין השאר בקירגיזסטן, באוקראינה, בתימן, במאלי, בתוניסיה ובבוליביה – יציאת המנהיגים לגלות הייתה על רקע פוליטי. אך היו גם מנהיגים שעזבו את מדינותיהם על רקע חשדות לשחיתות. אלברטו פוג'ימורי, נשיא פרו בשנות התשעים, נחשד לצד הפרות זכויות אדם בשוחד בהיקפי ענק; מיכאיל סאקשווילי מגיאורגיה גם הוא נחשד בשחיתות; וכך גם יחיא ג'אמה, שליט ונשיא גמביה בין 1994 ל-2017, שנחשד בגניבת מיליוני דולרים, אונס נשים צעירות והפרות זכויות אדם.

בריחה מהארץ היא מהלך קיצוני, אך יש לה תקדימים רבים בעולם. בהתחשב באופיו של נתניהו, ובניגוד העצום שבין חיי הכלא לחיי הפנסיה שאדם כמותו יכול להרשות לעצמו בגלות, אי אפשר לשלול אפשרות שכך ינהג

מקרה מעניין ועדכני הוא של ניקולה גרואבסקי, שנבחר לראשות ממשלת מקדוניה ב-2006, בגיל 36. כהונתו נמשכה עד ינואר 2016, אז נאלץ להתפטר בעקבות חשיפה כי ממשלו ביצע האזנות לא חוקיות לטלפונים של אלפי פוליטיקאים, פקידי ממשל, עיתונאים, שופטים, דיפלומטים ושוטרים.

בשנה שעברה שינתה מקדוניה את שמה למקדוניה הצפונית כמחוות הרגעה ליוון, שחששה מתביעות טריטוריאליות של שכנתה מצפון. בעקבות המהלך התקבלה המדינה (שקיבלה את עצמאותה ב-1991, בעקבות התפרקות יוגוסלביה) לברית נאטו, ומועמדותה לאיחוד האירופי, שהוכרזה ב-2005, חזרה להיות אקטואלית.

נתניהו ואורבן, ארכיון, 2017 (צילום: Haim Zach / GPO)
נתניהו ואורבן, ארכיון, 2017 (צילום: Haim Zach / GPO)

מצאו את ההבדלים

בין גרואבסקי ולנתניהו מתוחים קווי דמיון רבים: שניהם עלו לראשונה לשלטון בגיל צעיר מאוד; שניהם נחשבים במחקר האקדמי למנהיגים פופוליסטים, המקדמים לאומנות, מטפחים את הדת, פועלים להחליש את שומרי הסף, ומערערים את הדמוקרטיה; ושניהם מחבבים מאוד את האוטוקרט ההונגרי ויקטור אורבן, שגם הוא נבחר לראשונה לראש ממשלה בגיל צעיר מאוד, 35. לשניים מכנה משותף בולט נוסף: שניהם נאשמים בכמה תיקים פליליים.

נגד גרואבסקי נפתחו בשנים האחרונות שישה תיקים, אחד מהם על פרשת ההאזנות. כאשר עמד בפני איום ממשי של כניסה לכלא, בנובמבר 2018, בחר להימלט מארצו לבודפשט, הונגריה. זה קרה יומיים לאחר שבית משפט דחה את בקשתו להשעות ביצוע עונש של שנתיים מאסר שנגזר עליו, לאחר שהורשע בפרשה שהתרחשה ב-2012. גרואבסקי הפעיל אז לחץ בלתי חוקי על פקידים, כדי שירכשו בכספי המדינה מרצדס משוריינת ב-700 אלף דולר לשימושו הפרטי.

כאשר גרואבסקי עמד בפני איום ממשי של כניסה לכלא, בנובמבר 2018, בחר להימלט מארצו לבודפשט, הונגריה. זה קרה יומיים לאחר שבית משפט דחה את בקשתו להשעות ביצוע עונש של שנתיים מאסר שנגזר עליו

בהמשך התברר כי אורבן רתם רכב דיפלומטי של שגרירות הונגריה באלבניה, כדי למלט בדרך היבשה את המנהיג המקדוני שדרכונו נשלל. בתוך שבוע קיבל גרואבסקי מקלט מדיני בהונגריה, ואורבן נימק זאת בכך שהוא נרדף פוליטית באמצעים משפטיים. על הרקע הזה נדחו בקשות ההסגרה של מקדוניה הצפונית.

טענתו של אורבן היא גם קו ההגנה של גרואבסקי, המקיים פעילות ערה מאוד בפייסבוק. הוא מפרסם כמה פעמים בשבוע פוסטים ארוכים העוסקים בפוליטיקה במולדתו, וזוכים לאלפי לייקים ותגובות אוהדות.

באחד הפוסטים שפירסם החודש, טען כי מספר האסירים הפוליטיים במקדוניה הצפונית בימים אלה גבוה ממספר האסירים הפוליטיים במדינה בתקופת הכיבוש הנאצי, כשהוא מכוון לשותפיו לשעבר, שהסתבכו כמוהו בפרשות פליליות.

Денес има повеќе политички затвореници и политички прогонети лица во Македонија од страна на “македонската власт”…

Posted by Nikola Gruevski on Sunday, October 11, 2020

בחודש שעבר, בתום 4 שנות משפט, נגזרה על גרואבסקי (בהיעדרו, כמובן) תקופת מאסר נוספת בארצו, הפעם של שנה וחצי. לפי כתב האישום שעוגן בפסק הדין, גרואבסקי שלח ב-2013 בריונים לבניין העירייה של סקופיה הבירה, כדי שימנעו מחברי מועצה מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ששלטה בעיר, לבלום תכנית שקידם לשיפוץ מרכז העיר ב-700 מיליון דולר. בעקבות הפעולה אישרה מועצת העיר בהרכבה החסר את התוכנית והיא יצאה אל הפועל.

גרואבסקי טען כי לא היה לו קשר למפגינים, וכי הם היו "מאמינים נוצרים כעוסים". אלא שב-2015 הציגה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הקלטות שלו עצמו מורה לארגן את ההפגנה. באחת ההקלטות הוא אף נשמע מבקש משר התחבורה שלו לדאוג לכך שאחד המפגינים יסטור לראש העיריה הסוציאל-דמוקרטי בפניו. ראש העיריה אכן הותקף באירוע ופונה מהמקום לשם הגנתו.

לפני כשבוע נעצר במקדוניה הצפונית אחד ממקורביו של גרואבסקי, בחשד להלבנת כספים בהיקף גדול, בפרשה חדשה שגם בה גרואבסקי עצמו הוא אחד מהחשודים העיקריים. בתגובה האשים שוב את הממשלה ברדיפה פוליטית.

מפלגתו, VMRO-DPMNE, היא מפלגת ימין לאומנית. ברוב מערכות הבחירות שבהן ניצחה עלו חשדות לפלילים, כולל איומים על אלפי עובדי מדינה כדי שיסייעו למפלגה, שימוש במשאבי המדינה לצרכים מפלגתיים, הפעלת אלימות והונאה בקלפי. מעשי ההונאה התרחשו לפי החשד בעיקר באזורים שבהם נוכחות גדולה של המיעוט האלבני, המהווה כחצי מיליון מ-2 מיליון אזרחי המדינה.

סגנון שלטונו של גרואבסקי, כלכלן בהכשרתו, תואר כפופוליסטי ואוטוריטרי. כראש ממשלה הרבה להזכיר בנאומיו את שם המדינה ואת עברה המפואר כדרך לטפח פטריוטיזם, ניכס בהתמדה למפלגתו את "העם", ואזכר ללא הרף באופן שלילי ומסית את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית היריבה ומנהיגיה.

ביטוי לרוח הלאומנית שהשרה על מקדוניה הופיע בדיווח בניו יורק טיימס במהלך כהונתו. "המסע המשונה של מקדוניה למציאת נפשה הלאומית התעצם", נכתב בעיתון. "מבקרים הנכנסים למדינה מקבלים עכשיו הודעת טקסט לטלפונים הניידים שלהם: 'ברוכים הבאים למקדוניה, ערש הציוויליזציה'".

בדוח הנציבות האירופית על מקדוניה הצפונית לשנת 2011, לאחר חצי עשור של שלטון גרואבסקי, הובעה דאגה מנסיגת תהליכי הדמוקרטיזציה במדינה.

בין השאר, צוין במסמך הזה כי הממשלה של גרואבסקי מעכבת רפורמות שמקדוניה הצפונית התחייבה להן לקידום חופש העיתונות, וכי הבעלות על התקשורת נותרה בידי מועדון סגור של אנשי עסקים בעלי קשרים חזקים עם השלטון. הערה נוספת הייתה על הכישלון לממש רפורמות לביצור שלטון החוק.

ארגון The International Crisis Group טען באותם ימים כי לא רק שממשלתו של גרואבסקי לא קידמה את שני התחומים, אלא שחופש העיתונות ועצמאות מערכת המשפט במקדוניה הצפונית נמצאו בנסיגה במהלך כהונתו.

בדוח הנציבות האירופית הובעה דאגה גם מכך שספר הבוחרים של המדינה כולל 1.8 מיליון מצביעים, נתון מוזר בהתחשב בכך שמספר האזרחים מסתכם בכ-2 מיליון. המסקנה המתבקשת הייתה שמדובר בניפוח לצורך פגיעה בטוהר הבחירות. מאז עלתה לשלטון ב-2017 המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, השתפר מעט מצב הדמוקרטיה במדינה, והבחירות שנערכו בה השנה נחשבו נקיות.

חשש נוסף שהביעה הנציבות האירופית בתקופת גרואבסקי נבע מסימנים לכך שהממשלה מבצעת מינויים זמניים רבים בשירות הציבורי ללא דרישות סף, כדרך למילוי השורות בנאמניה. הערות אחרות היו על תהליכי חקיקה בעייתיים, המביאים לפסילת חוקים רבים בבית המשפט לחוקה, ועל נסיגה בתחום חופש המידע. הרשות האחראית לנושא, שהתריעה על היעדר שקיפות, כולל ביחס להוצאות הממשלה, תוגמלה באיום בקיצוץ משמעותי בתקציבה.

מיצג מחאה נגד הממשלה בכיכר רבין בתל אביב, 6 בספטמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מיצג מחאה נגד הממשלה בכיכר רבין בתל אביב, 6 בספטמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

אפשר להיות קצת אופטימיים

כמו בין נתניהו וגרואבסקי, גם בין ישראל למקדוניה ניתן למצוא נקודות דמיון, אך מעודדות יותר. בדומה להתעוררות האזרחית בישראל בחודשים האחרונים, גם העם המקדוני יצא בהמוניו לרחובות ב-2015, מה שהוביל לפרישת גרואבסקי. ואף שמקדוניה הצפונית היא דמוקרטיה יותר צעירה ומעט פחות מבוססת מישראל, בשתי המדינות הוכיחו רשויות שלטון החוק חוסן בהעמדה לדין של מנהיגים. שם זה נגמר בהעדפת הגלות על פני הכלא. ימים יגידו אם כך יקרה גם כאן.

גרואבסקי קידם תהליכי חקיקה בעייתיים, המביאים לפסילת חוקים רבים בבית המשפט לחוקה, והוביל לנסיגה בתחום חופש המידע. גוף שהתריע על היעדר שקיפות בהוצאות הממשלה, תוגמל באיום בקיצוץ בתקציבו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
חלומות באספמיה הן נושא מעניין לספר המספר סיפורים המצויים מן האצבע. אלא שאתה אינך מומחה לספר סיפורים ברמה שמאמינים לגברים, משום שעוד לפני שהתחלת לכתוב קבעת שנתניהו אשם. כן הוא בהחלט אשם... המשך קריאה

חלומות באספמיה הן נושא מעניין לספר המספר סיפורים המצויים מן האצבע. אלא שאתה אינך מומחה לספר סיפורים ברמה שמאמינים לגברים, משום שעוד לפני שהתחלת לכתוב קבעת שנתניהו אשם.
כן הוא בהחלט אשם שבמהלך עשור שנים ההיא את ישראל לרמה כל כך גבוהה שלמרות שאנו סובלים מהקורונה זמן כה רב עדיין הארץ עומדת על תחלה והמדינה עדיין משגשגת. מה לעשות המציאות היא שונה ממה שאתה מציג. דרכם של שקרנים להסתיר את האמת ולהוציא לאור רק את השקרים.
אתה כותב בביטחון כה רב שברור שהמשפט יהיה לריתוך וואלה ח זר לאותם נושאים שכבר הוכחו שלא היו ולא נבראו כאילו הם שוב יתעוררו.
ניסיון נואל של אדם שהאמת אינה נר לרגליו לעורר מחדש דעת קהל שכבר ענתה.
מה לעשות יש לך מזל של בור ועם הארץ שיש מקום שנותנים לך במה להופיע עליה עם השקרים והשטויות שאתה כותב.
אני מקווה שברגעים הגורמים הללו שנתנייהו יבחר שוב לראש ממשלה ויצא זכאי במשפטו או שהתקיים ייסגרו מחוסר אמינות תהיה כאן לבלוע את הצפרדע שאתה מקרקר ותדע לכרוע ברך ולבקש סליחה מים ישראל על שקרים. וניסונך ליצור דעת קהל שקרית.

ההתנשאות בנסיון להחדיר את שאיפותיך לתודעה שלנו, קלושה ביותר. זה יוצר בדיוק את ההיפך וזה הגורם העיקרי לבחירת נתניהו. התנשאות מסוג זה ולחשוב בשביל חסרי ההבנה, לנסות להחדיר להם בכוח. אז חו... המשך קריאה

ההתנשאות בנסיון להחדיר את שאיפותיך לתודעה שלנו, קלושה ביותר. זה יוצר בדיוק את ההיפך וזה הגורם העיקרי לבחירת נתניהו. התנשאות מסוג זה ולחשוב בשביל חסרי ההבנה, לנסות להחדיר להם בכוח. אז חוקי הפיזיקה עובדים היטב כל כוח מול חלק סטטי מקבל את אותו הכוח שהושקע בחזרה, זה ניוטון. וחכמינו אל יתהלל חוגר כמפתח. נמתין בסבלנות לתוצאות של בית המשפט ועד אז הוא ראש ממשלה של כולנו. אל תפגעו לי במוסדות השלטון, הוא לא הנאשם מבלפור!!!!! הוא כבוד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עוד 1,814 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 2 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים

בחירה ישירה לנשיאות המדינה

עם התקרבות מועד הבחירות לנשיאות המדינה ביוני 2021, יש מי שכבר מנסים להפוך את תפקיד האזרח הראשון למטבע עובר לסוחר למימוש צרכים קואליציוניים ואישיים. חלק מייעדים את התפקיד לבני גנץ, אחרים לבנימין נתניהו, אבל המשותף לכל ההצעות האלו, שלא הרצון בטובתו של התפקיד, מעמדו והשפעתו עומד מאחוריהן, אלא צרכים ואינטרסים פוליטיים ומפלגתיים.

עם התקרבות מועד הבחירות לנשיאות המדינה ביוני 2021, יש מי שכבר מנסים להפוך את תפקיד האזרח הראשון למטבע עובר לסוחר למימוש צרכים קואליציוניים ואישיים

גם מערכת הבחירות הקודמת לנשיאות היתה רוויית משברים ושערוריות ואם נתאמץ, נזכר גם בדילים הפוליטיים של הרגע האחרון שהכריעו את הכף לטובת משה קצב על פניו של שמעון פרס ז"ל.

אז מה עושים? האם זו גזירת גורל שבחירתו של ראש המדינה, האיש שאמור לייצגה ולהוות מצפן ערכי לאזרחיה, תהיה נגועה בכל כך הרבה פוליטיקה קטנונית, אינטרסים ודילים? התשובה היא לא!

אין סיבה שתפקיד כל כך בכיר ייקבע באמצעות הצבעה של 120 אנשים, לחלקם הגדול אינטרסים אישיים, מפלגתיים ופוליטיים בנושא. כדי לצמצם את השפעת הדילים הפוליטיים ולאפשר הליך בחירות שיתרכז בערכים ולא באינטרסים, יש להעביר את זכות הבחירה לציבור, לאזרחי מדינת ישראל.

נכון, עריכת קמפיין בקרב האזרחים יקרה ומסובכת יותר מאשר שתדלנות בקרב 120 חברי כנסת, אבל ההליך יהיה נכון יותר וראוי יותר ויבטיח שהתוצאה וזהות הנשיא או הנשיאה לא יהיו תוצאה של אינטריגות פוליטיות, אלא של רצון העם.

במקום להחליט מי יהיה הנשיא בחדרי הכנסת, זהותו תיקבע ברחובות, בעצרות בעידן שלאחר הקורונה וברשתות החברתיות בינתיים. במקום לעשות שתדלנות בקרב חברי הכנסת והעסקנים, יפעלו המועמדים לנשיאות מולנו, אזרחי מדינת ישראל. יציגו את תוכניותיהם, את ערכיהם ואת החזון שלהם לתפקיד ולמדינה ואנחנו נחליט מי מהם שכנע אותנו יותר.

הליך הבחירות עצמו יכול להיות כפי שכבר נעשה במדינות שונות, דיגיטלי ברובו, כזה שיאפשר לאנשים להצביע בבטחה בבתיהם ויביא גם לחסכון ניכר בכספי ציבור. ומי שבכל זאת ירצה לצאת ולהצביע, יוכל גם כן לעשות זאת.

אז מה עושים? האם זו גזירת גורל שבחירתו של ראש המדינה, האיש שאמור לייצגה ולהוות מצפן ערכי לאזרחיה, תהיה נגועה בכל כך הרבה פוליטיקה קטנונית, אינטרסים ודילים? התשובה היא לא

נשיא מדינת ישראל הוא האיש שצריך לאחד אותנו, לשמש כותל למצוקות העם ועמוד אש מוסרי וערכי שאזרחי ואזרחיות ישראל ילכו לאורו. תפקיד כה רם ונישאא יננו יכול להיות תוצאה של דילים פוליטיים, אלא של רצון העם. העברת זכות בחירת הנשיא לאזרחי מדינת ישראל, תחזק את מוסד הנשיאות, את האמון במי שייבחר ותמנע ככל הניתן משיקולים לא ענייניים להשפיע על זהות הנשיא הבא של מדינת ישראל.

ציון זהבי הוא יו"ר תנועת "המפץ החברתי" למשילות חברתית. ייסד בשנת 2000 את עמותת על"י - עסקים למען ילדים. הוא יו"ר העמותה הארצית של העובדים הסוציאליים הקהילתיים למען הסדרת מעמדם המקצועי וחיזוק הפרופסיה המקצועית. סא"ל במיל' בצנחנים וקצין נפגעים של המשפחות השכולות בהתנדבות..

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 383 מילים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הקדמת הבחירות

61 ח"כים תמכו בפיזור הכנסת ו-54 התנגדו ● חברי רע"ם נעדרו מההצבעה: "ההחלטה שלנו מוכיחה שאנחנו לא בכיס של אף אחד" ● יושב ראש הקואליציה זוהר: "בלי מעשים ועם אפס אידיאולוגיה, מחנה ה'רק לא ביבי' גורר את ישראל לבחירות מיותרות" ● יושב ראש האופוזיציה לפיד: "פיזור הכנסת אינו ניצחון, הוא הצעד הראשון לעבר ממשלה אחרת, שתטפל בקורונה ובכלכלה"

עוד 55 עדכונים

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים

למקרה שפיספסת

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים

מי מתגונן מפני גונן?

כתב אישום הוגש נגד עו"ד גונן בן יצחק בימים אלה על שהעז לעשות מעשה הרואי ולהגן בגופו על המפגינים מפני כלי הרס של המשטרה. החלטה תמוהה ומקוממת של הפרקליטות שאימצה את חוות הדעת של המשטרה. חשוב לשאול מדוע המשטרה המליצה בכלל על הגשת כתב האישום החריג בקלות דעת כזו.

ראשית, ניכר כי כשעו"ד גונן בן יצחק נשכב מתחת לגלגלי המכתז"ית זה הרגיז את השוטרים. בראיון לאור-לי בר לב, סיפר בן יצחק כי שוטר בשם קובי יעקב התעלם מפנייתו לוותר על כלי המשחית השיטורי, תותח מים שירה במפגינים באופן לא חוקי, לא מידתי, בניגוד להוראות היצרן, בכינון ישיר ומטווח קרוב מדי – והבטיח לו: "חכה חכה אטפל בך באופן אישי". בחקירתו הראשונה, לעדותו, אמר לו מפקד החוקרים: "אני מתבייש שאתה אזרח המדינה".

‏לאחר הגשת כתב האישום המופרך והאנטי דמוקרטי הבוקר Gonen Ben Itzhak בראיון ראשון בשידור חי

Posted by Or-ly Barlev on Tuesday, November 24, 2020

כשיש כל כך הרבה עדויות של מפגינים שנפגעו מירי המכת"זית, פגיעות גופניות כמו קרעים בעור התוף באוזן, פגיעות בעינים, אשה שעפה באויר מזרם המים, וכשבן יצחק הכיר על בשרו את פגיעתה הרעה של המכתזית כשנפצע ונשאר עם שטף דם – קשה להאשים את בן יצחק על שהחליט לפעול למניעת השימוש בכלי על חבריו המפגינים ועל עצמו. הוא טוען שכעו"ד הרגיש חובה מוסרית למנוע את הפגיעה הבלתי חוקית בחפים מפשע.

בראיון לאור-לי בר לב סיפר בן יצחק כי שוטר בשם קובי יעקב התעלם מפנייתו לוותר על כלי המשחית השיטור והבטיח לו: "חכה חכה, אני אטפל בך באופן אישי"

מעבר לכך שבן יצחק הרגיז את המשטרה ו"הפריע לה" במילוי תפקידה, לשיטתה, נראה כאילו מדובר במשהו עמוק אפילו יותר. נראה שבן יצחק הפריע לשר לבטחון פנים, אמיר אוחנה, הממונה על המשטרה, ולראש הממשלה, שבשמו הוא פועל, לדכא את ההפגנות, להרתיע את המפגינים החוששים מפגיעה, ולהפעיל את הסילון הקטלני כאפקט מצנן על המחאה כולה.

מתגונן בפני גונן

מי שמאמין למפגינים ולכנות כוונתם לא לוותר ולהמשיך להציף את הרחובות עד שראש הממשלה ירד מכסאו – כנראה מפחד, ולכן מגיש כתבי אישום. זו הסיבה שקשה להתעלם מהתחושה המקננת כי מדובר במהלך שלא נולד בחדרי החקירות במשטרה או בפרקליטות אלא אולי מקורו בראש הממשלה.

לאזרחים שחוו את נחת זרועם של השוטרים, נעצרו במחסומים בדרך לבלפור, הוגבלו במגבלות הרעש והשעות, נכלאו וצופפו במכלאות אנושיות לפני שהותז עליהן הסילון הקטלני – המהלך הזה נראה שקוף. הוא נראה כנסיון להסיר את האיומים הגדולים ואת הפעילים הבולטים של המחאה, ובכך לחסל אותה. מן הראוי להסב את תשומת לבו של השר אוחנה לכך, שהנסיון מלמד כי הזעם בקרב המפגינים רק יגדיל את ההפגנות.

ההחלטה להגיש כתבי אישום נגד מפגינים משרתת את המחאה נגד ראש הממשלה בכך שהיא מגייסת אנשים שזועמים על העוול. להבדיל, כבר במחאת כיכר גורן בפתח תקווה, אחרי שנשברה ידו של מני נפתלי בשל אלימות שוטרים, ואחרי שנחסמו מפגינים בדרכם למחאה והובלו למעצר לילי ללא כל עילה, זכתה המחאה לסיקור תקשורתי שלא נהנתה ממנו קודם לכן והכיכר התמלאה באלפי מפגינים בשבועות שאחרי. כשסיקרתי את ההפגנה בכיכר גורן, סיפרו לי מפגינים שהגיעו לכיכר בעקבות התנהלות המשטרה והזעם שעוררה התנהלות זו.

מי שמאמין למפגינים ולכוונתם להמשיך להציף את הרחובות עד שרה"מ ירד מכסאו – כנראה מפחד ומגיש כתבי אישום. לכן קשה להתעלם מהתחושה המקננת כי מדובר במהלך שלא נולד במשטרה או בפרקליטות

עוול מהסוג הזה הוא אחד הגורמים המגייסים למחאה, לצד אירועים כמו הנסיון הפוליטי להעביר את חוק החסינות, שהוציא מאות אלפי אנשים לאחת ההפגנות הראשונות שזזו מכיכר גורן ועברו לתל אביב.

מצאו להם את מי להאשים

עו"ד גונן בן יצחק, קצין מודיעין לשעבר בשב"כ ומפעילו של "הנסיך הירוק" וחבריו למחאה הם אנשים ישרים ואמיצים שראויים לעידוד ולא לנאצות, להוקרה ולפרסים  ולא לכתבי אישום.

עו"ד בן יצחק סייע לאנשים רבים שזכויותיהם נרמסו ושחרר מפגינים, שרבים נעצרו ללא עוול בכפם. בן יצחק הקריב מזמנו, מבטחונו האישי ומחירותו הפרטית למען עמידה על זכותם של אנשים להפגין ועתה הפרקליטות בוחרת להקריב אותו כדי לרצות את המשטרה ואולי אף את נתניהו. אין להתפלא אם נראה כי ההפגנות מתעצמות בעקבות אירועים מהסוג הזה.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 593 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למרות הנאום החד, גנץ עדיין לא הפנים שזה באמת נגמר

בני גנץ נשא אתמול נאום טוב ● הנאום, שכתב חילי טרופר עם קצת השראה מחוה אלברשטיין ושלום חנוך, הציג היטב את האינטרסים ואת התרגילים הבלתי נסבלים של נתניהו לאורך הדרך ● ובכל זאת, גנץ לא הלך עד הסוף ● מבחינת נתניהו, הסיפור גמור - הוא רק צריך לבחור את מועד הבחירות ● ובליכוד כבר מסמנים את האסטרטגיה: נתניהו יתמקד בלפיד, ייכנס בו בכל הכוח, ויתעלם מבנט ● פרשנות

עוד 569 מילים

ברחובות ח'רטום, הסודנים מקווים שישראל תוציא אותם מהעוני

"שבענו מנאומים על מטרות נעלות, תנו לי להאכיל קודם את המשפחה שלי", אומר אחמד, תושב ח'רטום, לכתב זמן ישראל שביקר בסודן בחודש שעבר ● שבועות ספורים אחרי שישראל וסודן הסכימו לנרמל את יחסיהן, סודנים מקווים שישראל תשקיע במדינה הענייה ומוותרים על איבה של עשורים לטובת תקווה של שגשוג ● "עמדנו לצד הפלסטינים במשך זמן רב, אבל אנחנו חייבים גם לדאוג לבית שלנו"

עוד 1,062 מילים

יאיר נתניהו במו"מ לשכור דירה ליד אחיו בהרצליה

פרסום ראשון יש חיים אחרי המעון בבלפור: בנו הבכור של ראש הממשלה מנהל משא ומתן על שכירת דירה בסמוך לאחיו אבנר, בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים החדשה ● אבנר וחברתו נוי בר אמורים להיכנס לגור בפרויקט בימים הקרובים ● בנוסף, היחידה לאבטחת אישים בשב"כ מנהלת מו"מ לשכירת שתי דירות במקום עבור מאבטחי בניו של רה"מ

עוד 620 מילים

שנה לקורונה הזמן טס כשלא נהנים

לפני שנה בדצמבר, התאריך המדויק לא ידוע, התגלה וירוס חדש בעיר ווהאן בסין ● מעטים העלו בדעתם שתוך זמן קצר הוא יטלטל את העולם, ישתק כלכלות, יסגור גבולות, יחולל שמות בחינוך, בתעסוקה, בתרבות - ויגבה את חייהם של כמיליון וחצי בני אדם ● האימונולוג פרופ' צביקה גרנות מסכם שנה בצל המגפה ומזהיר: "הקורונה היא רק קדימון קליל לאסון האמיתי שמחכה לנו מעבר לפינה"

עוד 3,852 מילים

גנץ: "לא לי שיקר נתניהו, לכם הוא שיקר. לא אותי הוליך נתניהו שולל, אלא את אזרחי ישראל"

ראש הממשלה החליפי הודיע שכחול לבן תתמוך בפיזור הכנסת ● יושב ראש הקואליציה זוהר: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו" ● ראש שירותי בריאות הציבור: אנחנו בתחילת הגל השלישי ● בית המשפט הורה למדינה להעביר לנתניהו חומרי חקירה שלא נמסרו לו ● ריבלין על האופציה שישוב לפוליטיקה בתום כהונתו: "להתעסק בפוליטיקה בגיל 82 זה קצת מופרז"

עוד 60 עדכונים

טענת ההגנה מן הצדק עשויה לסייע לנתניהו - או להתהפך עליו

נתניהו פוסע בדרכו של נשיא המדינה לשעבר קצב, שבסיום שלב ההוכחות במשפטו הגיש כרך עב-כרס עם טענות לשפיטה על ידי התקשורת ● בהכרעת הדין של קצב כתבו שופטיו כי "בעניינו אכן נחצה הגבול באופן חסר תקדים" והתחשבו בכך בגזר דינו ● אלא שהבחירה של פרקליטי נתניהו ללוות את טענותיהם בהצהרות תקשורתיות עלולה להוביל לאפקט ההפוך ● פרשנות

עוד 732 מילים

פרה-היסטוריה אמני הסלע של הר כרכום

מספר הולך וגדל של מבקרים מגיע להר כרכום, קרוב לגבול עם סיני ● מלבד הנוף היפהפה, פליאוקלימטולוגים וארכאולוגים נמשכים למקום בגלל תחריטי הסלע העתיקים שהתגלו במקום ומהווים עדות להיסטוריה בת אלפי שנים ● חלקם אף קשורים לתנ"ך ● אבל יש גם חריטות שהוסיפו תיירים חסרי מחשבה ● עכשיו מנסים ברשות הטבע והגנים להגן על האתר הפרה-היסטורי המלא באמנות

עוד 1,398 מילים

בימים יפים, האפיק של נחל פולג שנשפך לים הוא מראה מושלם, אבל ימי המבול האחרונים היו הכל חוץ מיפים ● עם פרוץ הממטרים יצאו הודעות בהולות על סגירת כל חופי הרחצה בארץ מפאת זיהום ● הסיבות מוכרות: מערכות ניקוז עירוניות מיושנות, שמותאמות לממטרים נינוחים מהסוג שהיה נפוץ כאן פעם, לפני שהאקלים השתגע, לא עומדות במתכי הגשם מהסוג החדש ● חוף פולג כמשל

עוד 1,042 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל "תאונות קורות בגלל שחוסכים בכסף"

כ-100 מפקחי עבודה אמורים לתת פתרון לכ-85 אלף מפעלים ואתרי בנייה, אבל התוצרים שמביאים המפקחים לא הופכים לכתבי אישום והקטל נמשך ● אין דיווח על קבלני משנה ועובדים שנפגעים לא יודעים ממי לתבוע פיצוי ● חברות הביטוח לא דורשות מהקבלנים לעמוד תנאי בטיחות, כתנאי לתחולת הפוליסה ● "הם מוכרים פוליסות במאות מיליונים והנזק ממוות של כמה פועלים הוא מיליונים בודדים"

עוד 2,852 מילים

קבינט הקורונה צמצם את מספר המבקרים שיכולים לשהות בו זמנית בקניונים

ועדת האיתור המליצה פה אחד למנות את פרקליט מחוז חיפה עמית איסמן לפרקליט המדינה ● דיווח: גנץ הודיע לנתניהו שכחול לבן תתמוך בקריאה טרומית בפיזור הכנסת ● דיווח: אחרי שיחה עם מיקי זוהר, נתניהו חזר בו מכוונתו למנות סגן ליושב ראש הקואליציה ● מנהל העבודה לשעבר מטעם חברת הניקיון במשרד ראש הממשלה מבקש ממבקר המדינה לפעול לביטול פיטוריו

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה