• מחאות בחרטום, סודאן, ב-29 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
  AP Photo/Hussein Malla
 • מורדים חמושים של תנועת השחרור של סודאן בכפר הצפוני קאודה, 9 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
  AP Photo/Nariman El-Mofty
 • הפגנות בחרטום, בירת סודאן, נגד החלטת הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן להיפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Marwan Ali)
  AP Photo/Marwan Ali
 • ילד סודאני בהפגנה בחרטום, בירת סודאן, ב-18 ביולי 2019 (צילום: AP Photo/Mahmoud Hjaj)
  AP Photo/Mahmoud Hjaj
 • כוח סודאני בהובלת הגנרל מוחמד חמדאן דגלו (על הרכב) בעת הנסיגה מתימן, ב-22 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
  AP Photo/Hussein Malla
 • נשיא סודאן עומר אל-בשיר, משמאל, נואם בחרטום ב-2012 (צילום: AP Photo/Abd Raouf)
  AP Photo/Abd Raouf
עו"ד איתי מק, הפועל לצמצום סחר הנשק הישראל, מפתיע:

ראיון למרות עסקי הנשק, הסכם ישראל-סודאן הוא דבר חיובי

עו"ד איתי מק, המוביל את המאבק לצמצום סחר הנשק הישראלי, עוקב אחר המתרחש בסודאן ובדרום סודאן מזה שנים - ואף הגיש עתירות לבג"ץ בעניין המעורבות הישראלית שם ● אבל דווקא הוא תומך בהסכם הנורמליזציה שנחתם בין סודאן וישראל ● בראיון לזמן ישראל הוא מסביר: "זו אחת המדינות הגדולות באפריקה, עם עשרות מיליוני תושבים אחרי עשרות שנים של מלחמה. צריך לעזור להם לצאת מזה"

על רקע הטענות שמאחורי הסכמי השלום החדשים של ישראל עומדים בעצם אינטרסים כלכליים וגיאו-פוליטיים שקשורים בכלל לסחר בנשק, מפתיע לשמוע את דעתו של עו"ד איתי מק – האיש המזוהה יותר מכל אדם אחר בישראל עם המאבק למען פיקוח וצמצום סחר הנשק הישראלי.

מק, שעוקב אחרי המתרחש בסודאן ובדרום סודאן מזה שנים – ואף הגיש שתי עתירות לבג"ץ בעניין המעורבות הישראלית שם – מאמין שבסודאן מתחולל כעת שינוי היסטורי, שישראל פשוט חייבת לעזור לו.

"זה ממש נס שעוד לא הייתה בסודאן הפיכת-נגד", מק אומר לזמן ישראל. "כרגע, מה שאפשר לעשות זה להסתכל ולהעריץ אותם מהצד. כמובן לא את אנשי הצבא, אלא את הגורמים האזרחיים. איך הם מצליחים ללכת שם בין הטיפות ולהחזיק את הדבר הלא פשוט הזה, בלי שום תמיכה מבחוץ?

הפגנות בחרטום, בירת סודאן, נגד החלטת הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן להיפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Marwan Ali)
הפגנות בחרטום, בירת סודאן, נגד החלטת הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן להיפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Marwan Ali)

"בגלל זה אני אומר – אם הדרך של המדינה הזו להמשיך הלאה זה באמצעות ההסכם עם ישראל, אני רואה את זה בתור דבר חיובי. אני יודע שיש הרבה אנשים שיחלקו עליי, אבל אני חושב שזה כל כך קשה לעשות את מה שהם עשו עד היום בלי שום תמיכה כמעט מהעולם. חברה אזרחית שקמה אחרי שנים של דיכוי. זה ממש נס".

"אם הדרך של סודאן להמשיך הלאה זה באמצעות ההסכם עם ישראל, אני רואה את זה כדבר חיובי. כל כך קשה לעשות את מה שהם עשו, בלי שום תמיכה מהעולם. חברה אזרחית שקמה אחרי שנים של דיכוי. זה ממש נס"

סודאן היא המדינה השלישית בגודלה באפריקה, נמצאת מדרום למצרים ובירתה חרטום. עד 2011 היא הייתה המדינה הגדולה ביותר ביבשת, אבל חלקה הדרומי, שהיה נתון שנים למלחמות אזרחים, ניתק ממנה – וכך באה לעולם דרום סודאן, מדינה צעירה שבירתה היא ג'ובה. בסודאן חיים כ-44 מיליון תושבים. בדרום סודאן כ-11 מיליון. והעניינים בשתי המדינות מסובכים עד מאוד.

באפריל 2019 הודח בסודאן הרודן עומר אל-בשיר, ששלט במדינה מאז שנות השמונים. במקומו החלה לשלוט כת צבאית, וביולי 2019 הכת הצבאית הקימה שלטון משותף, צבאי-אזרחי, עם קואליציה של ארגונים אזרחיים. זה המצב השברירי שם, שאיתי מק מאמין שאנחנו צריכים לסייע לו.

נשיא סודאן עומר אל-בשיר, משמאל, נואם בחרטום ב-2012 (צילום: AP Photo/Abd Raouf)
נשיא סודאן עומר אל-בשיר, משמאל, נואם בחרטום ב-2012 (צילום: AP Photo/Abd Raouf)

"ישראל חימשה ואימנה כוחות של המורדים בדרום סודאן", מק מסביר. "המוסד היה אחראי על זה במשך עשרות שנים. בשנות השמונים התנהל המבצע של העלאת יהודי אתיופיה דרך סודאן. זה היה מבצע סודי כלפי העם הסודאני, אבל תואם עם השלטונות בסודאן, ולפי מה שאני יודע כלל גם מסירת נשק וכסף לדיקטטור שם.

"לאורך כל השנים ישראל תמכה במורדים בדרום סודאן והדברים שם היו מאוד מסובכים. מבחוץ זה נראה כאילו זה הנוצרים נגד המוסלמים, אבל זה לא מדויק. יש שם המון קבוצות אתניות ותתי קבוצות אתניות ויריבויות פנימיות ומיזוגים. בלגאן שלם. ב-2011, כשדרום סודאן קיבלה את העצמאות, ישראל – יחד עם ארצות הברית – הייתה הפטרון של דרום סודאן. ובאופן יוצא דופן, ישראל יזמה שם גם פרויקטים אזרחיים והייתה לה השפעה חיובית".

איך זה קרה?
"ישראל, להבדיל מארצות הברית, לא נותנת שום דבר בחינם. אין לנו מקבילות ל-USAID (הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי; אב"ד), או משהו מהסוג הזה. בדרום סודאן לישראל כן הייתה השפעה חיובית. כי היו כל מיני אינטרסים שבאו והלכו, אבל נוצרה שם גם ברית ארוכת שנים. ברית אמיתית של תמיכה".

בשר התותחים של סעודיה

המעורבות הישראלית בדרום סודאן הייתה לא פחות מדרמטית. כשהוקמה דרום סודאן והשגריר שלה הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא ראובן ריבלין, הוא אמר לו: "דרום סודאן הוקמה לא מעט בזכותכם. היא נולדה בזכות מדינת ישראל ובזכותו של גנרל ג'ון".

נשיא המדינה ראובן ריבלין מקבל משגריר דרום סודאן בישראל, רובן מריאל בנג'מין, את כתב האמנה. 10 בדצמבר 2014 (צילום: מארק ניימן/לע"מ)
נשיא המדינה ראובן ריבלין מקבל משגריר דרום סודאן בישראל, רובן מריאל בנג'מין, את כתב האמנה. 10 בדצמבר 2014 (צילום: מארק ניימן/לע"מ)

גנרל ג'ון היה כינויו של איש המוסד דוד בן-עוזיאל שחבריו קוראים לו מילדות 'טרזן'. הוא הגיע למוסד אחרי ששירת ביחידה 101 של אריק שרון. לפני חמש שנים הצנזורה התירה לו לפרסם את הספר "בשליחות המוסד לדרום סודאן 1969-1971, פרקי יומן מבצע" שבה נחשף איך המוסד הקים את צבא המורדים של דרום סודאן, שהשיג לבסוף עצמאות מסודאן.

"לאורך שנות התשעים הייתה מלחמה קרה בין ישראל לאיראן על הגב של סודאן ודרום סודאן. איראן תמכה בחרטום וישראל תמכה במורדים ואחר כך בדרום סודאן. ובאמת השטח של סודאן שימש כנתיב להברחת נשק לעזה. ובגלל הנוכחות של אל-קעידה ופיגועים שהיו שם, היא הוכרזה כמדינה תומכת טרור על ידי ארצות הברית.

"אבל כבר ב-2015 סודאן הבינה שהסיפור הזה לא הולך למקום טוב והם לא יוכלו להחזיק את עצמם כלכלית. לכן קיבלו שם החלטה אסטרטגית לנטוש את הברית עם איראן ולעבור לקואליציה עם סעודיה. סודאן התחילה להשתתף בלחימה בתימן. אבל היא מדינה עניה מאוד. אין להם נשק או מערכות שהם יכלו לתרום.

"כבר ב-2015 סודאן הבינה שהסיפור הזה לא הולך למקום טוב והם לא יוכלו להחזיק את עצמם כלכלית. לכן קיבלו שם החלטה אסטרטגית לנטוש את הברית עם איראן ולעבור לקואליציה עם סעודיה"

"מה שהם תרמו למלחמה בתימן זה בעיקר כוח אדם. הטייסים הם נגיד אמירתים או סעודים. אבל החיילים על הקרקע הם כל מיני שכירי חרב מכל מיני מיליציות שהשתתפו בטבח בדארפור. שלחו אותם להילחם בתימן. חבר'ה צעירים שהיו בעצם חיל הרגלים של הקואליציה של סעודיה".

כוח סודאני בהובלת הגנרל מוחמד חמדאן דגלו (על הרכב) בעת הנסיגה מתימן, ב-22 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
כוח סודאני בהובלת הגנרל מוחמד חמדאן דגלו (על הרכב) בעת הנסיגה מתימן, ב-22 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

בשר התותחים.
"כן. זו הייתה תקופה משונה. באותן שנים התנהלה גם מלחמת אזרחים בדרום סודאן. היה ברור שהיא הולכת למקום רע. המלחמה שם התחילה בטבח מאוד גדול בג'ובה (בירת דרום סודאן) ב-15 בדצמבר 2013. והטבח הזה בוצע עם משלוח של רובי גליל שהגיעו תקופה קצרה קודם לכן מישראל בעסקה שתווכה על ידי ראש שב"כ הדרום סודאני. הרובים הגיעו למיליציה שהתאמנה בחווה של הנשיא סלווה קיר. הם ביצעו טבח בבני שבט הנואר".

מזכיר את סיפור סברה ושתילה.
"אני כותב על זה עכשיו מאמר, שעושה את הקשר בין הדברים. כי יש לי הרי גם עתירה שמבקשת לחשוף את הקשר בין המוסד למיליציות הנוצריות (בלבנון). באותן שנים – בין 2013 ל-2015 – ניסיתי להבין למה ישראל ממשיכה להיות מעורבת שם. מה האינטרס של ישראל? למה לה להיות קשורה לסיפור המכוער הזה בדרום סודאן, למרות שיודעים שנעשים שם זוועות שלא רואים בהרבה מקומות בעולם?

"ניסיתי להבין למה ישראל ממשיכה להיות מעורבת שם. מה האינטרס של ישראל? למה לה להיות קשורה לסיפור המכוער הזה בדרום סודאן, למרות שיודעים שנעשים שם זוועות שלא רואים בהרבה מקומות בעולם?"

"חשבתי אז שהאינטרס הוא המלחמה הקרה עם איראן. אבל מ-2015 סודאן הפסיקה לאפשר את המעבר של משלוחי הנשק. והתחילו כל מיני איתותים – גם בתקשורת הסודאנית – שהם רוצים לשנות את היחסים שלהם עם ישראל. ואז לא היה ברור למה ישראל ממשיכה את המעורבות שלה בדרום סודאן.

"ואז, ב-2015, הגשתי עתירה לעצור את כל היצוא הבטחוני לדרום סודאן. אחר כך הגשתי גם עתירה נוספת, עם ח"כ תמר זנדברג (מרצ), בעניין מערכות המעקב. אחרי העתירות האלה, ישראל הודיעה שהיא הפסיקה למכור שם נשק שיורה. ולפי מה שאני יודע – הדבר נכון. אולי היו טפטופים פה ושם, אבל כבר לא נשק בכמויות".

מורדים חמושים של תנועת השחרור של סודאן בכפר הצפוני קאודה, 9 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
מורדים חמושים של תנועת השחרור של סודאן בכפר הצפוני קאודה, 9 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)

ומה לגבי כלי מעקב, הידועים בכינוי "נשק שאינו יורה"?
"יש מערכת מעקב ישראלית שלמיטב ידיעתי עדיין נמצאת בדרום סודאן. מ-2015 ועד עכשיו לא היה ברור למה ישראל ממשיכה לתמוך פוליטית – גם אם היא הפסיקה למכור נשק שיורה – בממשלה בדרום סודאן, ואפילו פעם אחת לא התייחסה לפשעים נגד האנושות שנעשו שם.

"אבל בינתיים, בחרטום קרה משהו נדיר. הצליחו להעיף את עומר אל-בשיר. היו שם הפגנות ענק וכל מיני קואליציות שהתחברו והתפרקו, עד שהצליחו להגיע למה שיש היום (מועצת מעבר אזרחית-צבאית). זה לא מושלם. אבל משהו קרה שם".

"צריך לעזור להם לצאת מזה"

מק עצמו מעיד כי "עד עכשיו לא התעסקתי כמעט בחרטום (בירת סודאן), כי לא היה הרבה מה להתעסק, רק בעקיפין. שתי העתירות שהגשתי לבג"ץ היו קשורות לדרום סודאן, ושם היו לי מקורות מכל הכיוונים – גם מקורות בינלאומיים וגם דרום סודאנים. אבל בעקיפין עניין אותי כל הזמן מה קורה עם סודאן, כי זה השליך גם על העניין הישראלי ועל המעורבות הישראלית בדרום סודאן".

עו״ד איתי מק בבית המשפט (צילום: אמיר בן-דוד)
עו״ד איתי מק בבית המשפט (צילום: אמיר בן-דוד)

"בחרטום קורה שינוי מאוד דרמטי", הוא אומר. "וגם אם הוא לא מספיק וגם אם עדיין הגורמים שהיו מעורבים במשך עשרות שנים נמצאים במוקדי הכוח, ועדיין נעשים שם פשעים וזוועות באזורים שונים של המדינה – בכל זאת קורה שם דבר שהוא מדהים. והוא קורה כמעט בלי עניין ותמיכה מהקהילה הבינלאומית.

"ולכן, בסופו של דבר, וזו העמדה האישית שלי, להבדיל מהסיפור של איחוד האמירויות, במקרה של סודאן – אני יכול לחיות עם החיבור שלנו לשם. כי אחרת הכול יכול לקרוס ולחזור עוד פעם לג'נוסייד ולדיקטטורה צבאית, שמי יודע מתי יוכלו לצאת ממנה".

"להבדיל מהסיפור של איחוד האמירויות, במקרה של סודאן – אני יכול לחיות עם החיבור שלנו לשם. כי אחרת הכול יכול לקרוס ולחזור עוד פעם לג'נוסייד ולדיקטטורה צבאית, שמי יודע מתי יוכלו לצאת ממנה"

זה נס לשמוע ממך מחמאות על מדיניות החוץ של ישראל.
"כרגע מה שאני רואה זה מדינה, אחת הגדולות באפריקה, עם עשרות מיליוני תושבים אחרי עשרות שנים של מלחמה. צריך לעזור להם לצאת מזה. אנחנו חיים בעולם של ריאל-פוליטיק. אם יצטרכו להקים שם כוחות של שמירה על הסדר, חלק משלטון החוק זה רשויות אכיפת החוק. זה שהם אפריקאים לא אומר שאסור שתהיה להם משטרה חמושה".

מחאות בחרטום, סודאן, ב-29 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
מחאות בחרטום, סודאן, ב-29 ביוני 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

כלומר, אם אני מבין אותך נכון, השאלה מבחינתך היא לא אם אנחנו מוכרים לסודאן נשק, אלא למה הנשק הזה משמש.
"למה הנשק משמש. צריך לבנות שם כוחות ביטחון חדשים שיצליחו לנטרל את הגורמים שהיו מעורבים בפשעים כל השנים האלה. זה תהליך מאוד מסובך, אבל חייבים להיכנס אליו. להגיד 'אני לא רוצה להתעסק עם זה, שיאכלו את הדייסה של עצמם' זה רע מאוד. ויש בזה משהו גזעני.

"תראה כמה הקהילה הבינלאומית השקיעה ברואנדה. פתחו בית דין בינלאומי להעמיד לדין את האחראים לג'נוסייד. הזרימו מיליארדים על גבי מיליארדים כדי להקים מוסדות מדינה מאפס. זה לא קורה היום בסודאן. ולדעתי זה קשור גם לגזענות. סודאן היא מדינה אפריקאית, מדינה של שבטים, אז זה לא מעניין. ומה שיכול לקרות זה, שכמו באביב הערבי של 2011, מתרחשת מהפכה חשובה שהקהילה הבינלאומית נכשלת לתמוך בה ובכוחות הדמוקרטיים. וראינו מה קרה.

"אז ברור שכרגע מוקדם לדעת למה ישמש ההסכם בין ישראל וסודאן. גם בסיפור של הפליטים שנמצאים בישראל וגם בסיפור עם מכירת הנשק. אבל עוד מוקדם להיכנס על זה להיסטריה".

עוד 1,498 מילים
כל הזמן // שבת, 5 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רבי חיים דויד צוויבל לא זוכר תקופה שבה הקדיש כל כך הרבה זמן רב למאבקים משפטיים ● מתביעה הדורשת לפתוח בתי כנסת ועד פסק דין על חודו של קול בשבוע שעבר בביהמ"ש העליון נגד מושל מדינת ניו יורק - האורתודוקסים בארה"ב מתקרבים לרפובליקאים, ומנצלים את הכיוון השמרני הנוכחי כדי לקבוע גבולות ברורים לטובת חופש הדת, במדינה המקדשת את הפרדת הדת והמדינה

עוד 1,027 מילים

מכתבו של רב להנרי השמיני במרכז תערוכה בספרייה הבריטית

תערוכת כתבים יהודיים נפתחה בסוף השבוע בספרייה הבריטית - וזמינה כולה גם באינטרנט ● התערוכה כוללת את העותק המוקדם ביותר המתועד של ספרו של הרמב"ם "מורה נבוכים", כמו גם כתבים העוסקים במדעים, מוזיקה, משפטים וכישוף ● ויש גם שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא שעשוי להיות יעיל בימים אלה של בידוד וסגרים

עוד 1,570 מילים
Meryl Streep

מריל סטריפ היא ככל הנראה השחקנית עטורת השבחים ביותר של דורה ● ועדיין, הכוכבת בת ה-71 מגדירה את עצמה כ"לא יותר מאשר שחקנית עובדת" ● כעת היא מככבת בסרטו החדש של ריאן מרפי, "הנשף", שיעלה בשבוע הבא בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על המסר של הסרט, על המורה למוזיקה שהפך לאישה והשפיע עליה עמוקות - ועל תקוותיה לימים שאחרי עידן טראמפ

עוד 1,870 מילים

חשד שאחד המומחים שקראו להסיר את סודן מרשימת המדינות התומכות בטרור - הופעל על ידי איש עסקים רב עוצמה ● אחרי שדבריה עוררו סערה, מחוקקת במצרים חזרה בה מהקביעה שאין בקוראן איסור על נשים מוסלמיות להינשא ליהודים או לנוצרים ● ואיחוד האמירויות חוגגת 49 שנות הצלחה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,046 מילים

למקרה שפיספסת

שלטון ללא כישורי משילות

מערכת בחירות חדשה ונוספת זו הזדמנות שגרתית, נדירה וחוזרת על עצמה, לדבר על מה שמטריד את נתניהו לאורך כל הקריירה שלו: המשילות. נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות". מאשימים את כל העולם, אחותו ופרקליטיו, על שלא נותנים להם למשול. אילו רק היועמ"ש, ובג"ץ, והפקידים העקשנים היו מסירים את ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם. מיכולתם לקבל החלטות ולבצע אותן כפי שמגדירים המומחים למשילות.

נתניהו ונאמניו מייללים בכל מערכת בחירות על היעדר "יכולת משילות" ומאשימים את כל העולם. אילו רק היועמ"ש, בג"ץ והפקידים היו מסירים ידיהם מפעולות השרים, או אז הציבור היה נותר המום מיכולת המשילות שלהם

אז, כן אז, הם היו מקדמים את כל מה שתקוע בחיינו. רפורמות ענק להורדת יוקר המחיה, בתי חולים חדשים נוצצים, תחבורה מודרנית ויעילה, הקלות מס גרנדיוזיות ומערכות חינוך, רווחה, איכות הסביבה ו…חלל מפותחות. רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב.

אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות? האם הם יודעים לנהל? לתכנן? לשכנע ולהעביר החלטות, לוודא ביצוע? לקדם חוקים למען הציבור ולמען מטרות שהם מבטיחים כל כך יפה לקדם? האם הם יודעים למנות אנשי מקצוע לתפקידים הבכירים שתחת אחריותם? האם הם יודעים לתקצב ולהגיש לממשלה ולציבור תכניות ארוכות טווח שישנו את חיינו מן הייסוד וייטיבו איתם? או הכל הצגה אחת גדולה שכל מטרתה להישאר על הבמה של השלטון כדי לקבל משכורות עתק ולא לעשות כלום.

חסמי המשילות, governance baririers על פי המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות במכללה לביטחון לאומי של צה"ל, מוגדרים כמכשולים המונעים ממדיניות מסוימת להתבצע ועקב כך נפגעת תקינותו וכושר פעולתו של המשטר הדמוקרטי. מכשול הוא כל היבט שמונע או מעכב את התממשותה של תוצאה הרצויה ע"י הממשלה: אדם, תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים, מצב כלכלי, ידע או היעדר ידע. החסמים חולקו לתחומים המשפטיים, הביורוקרטיים והפוליטיים.

"לשמחתנו" כי רבה, הגיע נגיף הקורונה והעמיד את הסוגיה באור נכון. מעתה יש לדבר על כישורי המשילות ולא סתם על "משילות". הכישורים הללו של קבינט הקורונה, שרי הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים וביטחון המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר שלו, ראש הממשלה החליפי והמנכ"ל החליפי שלו – כולם כולם לדאבון ליבנו, חסרי כישורי משילות.

זה נורא פשוט. זה בוהק לעין ומסנוור וחד וברור כמו ליקוי חמה דרך זכוכית מגדלת.

רק תנו לנו משילות ושר הסייבר דודי אמסלם אפילו לא יקרא ליועמ"ש "מנייאק" וידליק מחשב. אלא שבכל השיח המופרך הזה נעדרת שאלה אחת קריטית: האם לשרים הללו יש בכלל כישורי משילות?

נתוני משרד הבריאות של הימים האחרונים מצביעים על ירידה בכל המדדים של חולים קשים, מונשמים ומתים. אבל הפרויקטור החדש, יחד עם הממונה על בריאות הציבור ושר הבריאות עם ראש הממשלה הראשי שלו, מדברים על סגר שלישי מתקרב.

המשק נמצא במסלול התרסקות מטורף, מיליון מובטלים מחכים בבית לחיסון שיציל את פרנסתם, אלפי עסקים נסגרים וחבורת קבינט הקורונה עוסקת בישיבות ליליות אין סופיות ובשאלה אם כיתה ד' תחזור ללמוד מחר בקפסולה. חסמי המשילות במקרה זה הם פשוט היעדר כישורי משילות.

ההתמודדות עם משבר הקורונה מחייבת את הממשלה להסיר חסמים ביורוקרטיים, פוליטיים כדי ליצור סביבה מוגנת מהנגיף. זה מחייב גם חקיקה מסוימת שתאפשר פעולות לא שגרתיות. אלא שמי שאמור להיות יצירתי מקצועי ונאמן לאינטרס הציבורי הוא עצמו חסר את הכישורים לעשות זאת.

ללינוי אשרם אלופת אירופה החדשה בקרב רב בתחום ההתעמלות האמנותית, נדרשו כישורי גמישות, אתלטיות, יצירתיות, קואורדינציה, כוח, מהירות, תיאום ודיוק כדי להשיג את  התואר הנכסף. היא השקיעה שנים של אימונים ותחרויות כדי להגיע לכושר ולכישורים הנוכחיים שזיכו אותה במדליית זהב.

כל ספורטאי, זמר, שחקן, במאי, רופא, מורה, אינסטלטור או חוקר מוח, נהג, טבח או כל בעל מקצוע אחר, נדרש ללמוד ולהכשיר את עצמו כדי להגיע למקצוענות בתחום בו הוא עוסק ועל מנת להגיע להישגים. אבל הפוליטיקאים שלנו לא דורשים מעצמם שום כישורי משילות. כלום. יכול ראש ממשלה למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם אם אין לו שום השכלה, הכשרה, ניסיון או קשר לעולם המחשבים והסייבר. גם אם מעולם לא למד מהי מתקפת סייבר ומה משמעותה. אבל הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית בהתעמלות אמנותית" (ולהתמנות לשר הממונה על תחום שאינו מבין בו כלום). בדיחה. פארסה. על חשבוננו. אמסלם כמובן יגיד שמי שמבקר אותו על כך הוא מנייאק.

יכול נתניהו למנות את מירי רגב לשרת התחבורה ואולי בהמשך לשרת החוץ, גם אם היא מתכוונת למנות במשרדה עסקני ליכוד חסרי כישורים לתפקידים בהם יש להם אחריות על מיליארדי שקלים בתקציב וחיי מאות אלפי אזרחים. את מירי רגב לא מעניין בכלל צרכי התחבורה והכישורים הנדרשים כדי לנהל את מערך התחבורה הציבורית. היא בעניין של בחירות במרכז הליכוד. ואין לה שום כישורי משילות. לא לה ולא לנתניהו שמינה אותה. מירי רגב היא חסם משילות.

יכול רה"מ למנות את דודי אמסלם לשר הסייבר גם ללא השכלה, הכשרה או קשר לעולם המחשבים והסייבר. הוא עולה על "המזרון" (של עולם ההייטק) ומבקש לקבל "מדליה אולימפית" (בתחום שאינו מבין  בו)

נתניהו יכול להוביל כנסת שלמה לשיתוק מוחלט למרות שהוא מכיר את החוקים והנהלים, הוא יכול להוביל את חברי הכנסת התומכים בו לשיתוק המדינה כולה ובלבד שלא יצטרך לעמוד למשפט. ואלה הנבחרים המקוננים על היעדר משילות, מוכנים להפסיק למשול. מוכנים שלא נבחן כלל את כישורי המשילות שלהם ובלבד שיישארו בתפקידיהם.

יכול בני גנץ למנות במפלגתו החדשה אנשים חסרי כל כישורים לתפקידים ממלכתיים רק בשל הנאמנות האישית שלהם אליו וללא קשר לדעותיהם שאינן תואמות כלל את ההבטחות לבוחרים. עומר ינקלביץ כבר אמרנו? פארסת מינוי מבקר המדינה כבר אמרנו? פארסת הויתור על תפקיד יו"ר הכנסת?

לבני גנץ אין שום כישורים למנות אנשי ציבור רציניים, ערכיים, נאמנים לבוחריהם. מרגע שנבחר הוא מקרטע בהחלטות הזויות, סותרות, מנוגדות למה שהתחייב לבוחר, החלטות הפוגעות ביכולתו להיבחר שוב בעצמו, פוגעות באמינותו, פוגעות בכל ערך שעליו הצהיר ופוגעות בעיקר בציבור שנתן לו את קולו. לגנץ אין כישורי משילות.

במשרד הביטחון הוא משדר בלבול. את ועדת הבדיקה לנושא רכש הצוללות וכלי השיט הוא הקים בלית ברירה, באיחור, בגמגום משילותי ולא כהחלטה מקצועית רצינית בדוקה, ואחרי יומיים קיבל סטירת לחי מהיועמ"ש שעצר את עבודת הוועדה. פשוט לא רציני. זוכרים את החסמים? תהליך, מוסד, פרוצדורה, נורמות, חוקים? בני גנץ, הוא עצמו במו ידיו ובהיעדר עמוד השדרה בגופו, מהווה חסם משילותי.

העובדה שהציבור מאפשר לאנשים חסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד השייטת בחיל הים? האם מפקד השייטת יכול להיות שר החינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

זה שהציבור מאפשר לחסרי כישורי משילות לנהל את חייו, דומה לאפשרות שחולה לב ייתן לקצב לנתח את ליבו. האם אדם שלא יודע לשחות יכול להיות מפקד שייטת? האם מפקד השייטת יכול להיות שר חינוך רק בגלל שהוא יודע לשחות?

האם אדם שמאמין בבתי ספר לנבואה יכול להיות שר החינוך? האם ח"כ הנאשם בשוחד יכול להיות ראש ממשלה ועבריין שישב בכלא יכול לחזור לתפקיד של שר? כל האנשים האלה הם אנשים חסרי כישורי משילות וחסרי כשירות משילותית.

כישורי משילות משמעותם קודם כל לדבר אמת. זהו כישרון של בני אדם נורמטיביים בדרך כלל. אבל האם ראש ממשלה שמשקר יומיום בכל דבר ועניין יכול לנהל מדינה? הרי הדבר הראשון שנדרש בניהול מדינה הוא קבלת אמון מהאזרחים. אי אפשר לזכות באמון אם אתה מפר אמונים ומשקר לאזרחים. לנתניהו אין כישורי משילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על ראש ממשלה לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד ראש ממשלה שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה. הרי אין חוק שאוסר את זה. אבל כישורי משילות אינם הכישורים ללכת על קצות האצבעות או לקרוץ בשתי העיניים ולעשות פליק פלאק לאחור. גם לא הכישורים לנאום בפתוס ודיקציה נכונה.

כישורי משילות זו היכולת למשול על בסיס נתוני אמת, קיום הבטחות ומעשים שבגינם הציבור נתן לנבחרים את קולו כי האמין ביכולתם לממש הבטחות, לנהל, לתכנן, לבצע, לשנות את חייו. נתן לשופטים את היכולת להיבחר לתפקידם מתוך אמון בניסיונם, בידע שלהם, באינטגריטי וברמת המוסר שלהם כאשר הם יושבים על כס המשפט. הציבור נתן לשרים את המשרדים עליהם הם ממונים, נתן לחברי הכנסת את המנדט לחוקק חוקים ולפקח על הממשלה. מי שלא מבין זאת, לוקה בהבנת כישורי המשילות.

אמנם אין חוק בישראל שאוסר על רה"מ לשקר. אם 11 שופטי בג"צ ידונו בעתירה (דימיונית) נגד רה"מ שקרן, הם יתנו לו הכשר לשקר. במציאות לא בדימיון. כמו שנתנו לנאשם בשוחד הכשר לכהן כראש ממשלה

ומה באמת לגבי בג"צ? האם לבג"צ יש כישורי משילות בתחום הפיקוח השיפוטי על פעולות השלטון? אלה שאמורות להתנהל על פי חוקי המדינה? לכאורה יושבים בבג"צ אנשים רמי מעלה שלמדו והתנסו עשרות שנים בתחום המשפט. אלא שכישורי משפט אין בהם די כדי להוכיח כישורי משילות. נדרשת גם בושה. כן. כמה קילוגרמים של בושה נדרשים לכל בעל תפקיד בכיר, אפילו לשופט עליון. באמצעות הבושה יכול אותו אדם להשיג כישורי משילות חזקים, ולגדל עמוד שדרה יציב שיעזור לו למנוע החלטות לא סבירות, לא מוסריות, לא הגיוניות מצד הממונים עליו, שלא לדבר על החלטות קטסטרופליות, נפשעות ועברייניות של השלטון. הבושה היא אותו רגע טהור של מחשבה שחולפת במוחו של בעל תפקיד באשר למחויבותו לציבור. עליו לסנן פחדים, לגרש איומים ולראות רק את האינטרס הציבורי ארוך הטווח.

שופטי בג"צ שאישרו לראש ממשלה נאשם בפלילים, שאין לו כישורי משילות כאמור, לכהן כראש ממשלה, הם שופטים לא הגיוניים ולא מוסריים. אנשים שלקחו החלטות לא סבירות שכל בר דעת מבין שאין בהן כל היגיון והן סותרות את השכל הישר, את המוסר והצדק גם אם אין חוק כתוב המנוסח כמו שלט אזהרה על שפת הים. אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות.

"ראש ממשלה חזק – ישראל חזקה", הייתה סיסמת בחירות ב-2013 מטעם הליכוד. חזק במה? בוודאי לא במשילות. נתניהו החזק נכנע לחמאס ושחרר 1000 מחבלים עם דם על הידיים תמורת חייל אחד. נתניהו החזק מעביר כל חודש עשרות מיליוני דולרים לחמאס בעזה, למרות שהירי ובלוני התבערה נמשכים. נתניהו נכשל בהבטחות הסיפוח, נכשל בהתמודדות עם נגיף הקורונה ונכשל בניהול תקציב המדינה – הוא פשוט לא מעביר תקציב. תקציב שהוא הסמל המרכזי ליכולת המשילות וזאת כדי להשאיר בידיו פתח מילוט מהרוטציה.

אלה לא כישורי משילות. אלו כישורים של סוחר סוסים, גנב דעת או שרלטנות לשמה. נתניהו מוביל את ישראל כבר פעם רביעית לבחירות לפני שהצליח לנהל ממשלה יציבה ולמשול בענייני המדינה, כל זאת לאחר שהציבור והכנסת נתנו בידיו את יכולת "המשילות" שביקש. מלא מלא.

אילו השופטים היו מצוידים בכמה קילוגרמים של בושה, אין ספק שהיו מוצאים את הכישורים והאומץ למנוע מצב אבסורדי זה שבעטיו מדינה שלמה מובלת לאבדון בידי ממשלה של חסרי כישורי משילות

אבל אין לו כישורים. הוא מערבב את ענייניו האישיים באינטרס הציבורי, הוא לובש נעליים גבוהות כשהוא עולה על המזרן, רגליו השעירות קשות כאבן, הוא לא מצליח לעשות שפגט או לגלגל את הכדור או את הטבעות, הוא לא מסוגל לבצע שום פעולה משילותית אמנותית טהורה, כי אין לו כישורים, וכל מה שהוא יודע זה לחבוט נאומים לתוך מיקרופונים ולשדר תעמולה, להסית ולדבר ערב ערב על הצלחותיו המדומיינות. עם "כישורים" כאלה בוודאי אי אפשר לנהל מדינה.

המשילות היחידה שנותרה כיום בישראל היא הניסיון התמידי להיבחר ולהישאר בשלטון. שם – בשלטון, כבר לא צריך להוכיח שום כישורי משילות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,738 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

 • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
 • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
 • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
 • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה