אילוסטרציה (צילום: istockphoto/elenabs)
istockphoto/elenabs

המערך האפידמיולוגי הורחב, אבל "הציבור כבר לא משתף פעולה"

היום, ה-1 בנובמבר, חל תאריך היעד שעליו הכריזו הממשלה, צה"ל וגמזו, להפעלה אפקטיבית של מערך המעקב האפידמיולוגי ● ואכן, המערך הורחב ומעסיק כיום כ-3,500 חוקרים, פי-שבעה יותר מאשר בזמן קריסתו בתחילת הקיץ, ואף יותר מהיעד שנקבע ● רק שיש בעיה אחת שאיש לא נערך אליה: כ-30% מהישראלים משקרים לחוקרים

הממשלה, צה"ל, ופרויקטור הקורונה היוצא רוני גמזו, הצהירו כי ה-1 בנובמבר – החל היום – הוא תאריך היעד להקמת מערך מעקב אפידמיולוגי בישראל, שנחשב לכלי החשוב ביותר בהתמודדות השוטפת עם מגפת הקורונה.

מבדיקת זמן ישראל עולה כי חטיבת "אלון" החדשה שהקים צה"ל, כדי לתגבר את המעקב של משרד הבריאות, מעסיקה כ-2,800 חוקרות וחוקרים. עם אלה נמנים כ-1,100 חוקרים בשכר, כולל אחיות, סטודנטים וסלקטורים; כ-1,000 חוקרים ברשויות המקומיות; וכ-700 חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים. בנוסף, מעסיק משרד הבריאות, לפי הערכות, כ-500 חוקרים אזרחיים נוספים.

נתונים אלה מצביעים על כך שצה"ל עמד ביעד שהציבו לו הממשלה וגמזו, לפיו ישרתו במערך האפידמיולוגי 3,000 חוקרים בתחילת נובמבר, ואף עבר אותו.

עד מגפת הקורונה הועסקו במערך האפידמיולוגי בישראל 27 חוקרות בלבד, ולאחר פרוץ המגפה הועסקו בו כ-200 חוקרים וחוקרות, רובם סטודנטים שגויסו במיוחד. בחמשת החודשים האחרונים גדל המערך ביותר מ-3,000 אנשים: 2,800 שגויסו בצה"ל וברשויות המקומיות, ו-300 שגויסו במשרד הבריאות.

בהשוואה בינלאומית למדינות מפותחות, המערך עדיין סובל ממחסור בכוח אדם. מספר החוקרים האפידמיולוגים לנפש בגרמניה ובדנמרק גבוה פי-עשרה בהשוואה לישראל, ובנוסף החלו לאמץ בגרמניה שיטות חדישות ויעילות יותר למעקב. עם זאת, מדובר בשיפור גדול במצבה היחסי של ישראל לעומת חודש יוני, אז הועסקו בגרמניה ובדנמרק פי 100 יותר חוקרים אפידמיולוגים מאשר בישראל.

בהשוואה בינלאומית למדינות מפותחות, המערך עדיין סובל ממחסור בכוח אדם, ומספר החוקרים האפידמיולוגים לנפש בגרמניה ובדנמרק גבוה פי-עשרה בהשוואה לישראל. עם זאת, מדובר בשיפור גדול

המענה המהיר של המערך האפידמיולוגי הוא המפתח החשוב ביותר להאטת התפשטות המגפה, בלא הטלת סגר או הגבלות קשות על החיים. הסיבה לכך היא שהמעקב מאפשר לאתר ולשלוח לבדיקות ולבידוד את מי שנמצא במגע עם החולה, ובכך מסייע לבלימת המשך התפשטות המגפה. ואולם, לנוכח העובדה שחלקים גדלים והולכים בציבור אינם משתפים פעולה עם המערך האפידמיולוגי, כלל לא ברור מה תהיה מידת היעילות שלו בהאטת התפשטות המגפה בישראל.

אנשי צוות רפואי מטפלים בחולה קורונה כשהם לובשים בגדי מגן. 23 בספטמבר 2020. (צילום: Nati Shohat/Flash90)
אילוסטרציה, אנשי צוות רפואי מטפלים בחולה קורונה,  23 בספטמבר 2020. (צילום: Nati Shohat/Flash90)

הנדבקים מסתירים מפגשים שהיו להם

דוגמה לקושי בהפעלה יעילה של המערך סיפקו ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל איציק בר, ומפקד מפקדת אלון, תא"ל ניסן דוידי, שהופיעו לאחרונה בפני ועדת הקורונה של הכנסת. לדבריהם, מאז אוגוסט 2020, כ-30% מהחולים שנחקרו במערך האפידמיולוגי מסרו כי לא היו להם מגעים עם אנשים אחרים, אף שלאחר מכן התברר כי באו במגע עם אנשים נוספים שנדבקו.

במלים אחרות, השניים דיווחו כי הנדבקים הסתירו מהחוקרים את המפגשים החברתיים שהיו להם. עוד הם סיפרו, כי רק שליש מהישראלים שהחוקרים פנו אליהם בבקשה להיבדק בגלל מגעים עם חולי קורונה עשו זאת – ונבדקו בפועל. 

מדובר בהידרדרות חמורה ברמת שיתוף הפעולה של הציבור, לעומת הגל הראשון של המגפה בישראל. מחקר שפורסם בחודש מאי, קבע אז כי רוב מכריע של הציבור הישראלי משתף פעולה עם המעקבים האפידמיולוגיים.

"המעקב האפידמיולוגי הוא כלי מאוד מאוד חשוב וטוב, שיכול לטפל בקורונה בנזק הרבה פחות גדול מכלים אחרים – במידה והציבור משתף איתו פעולה", אומר לזמן ישראל ד"ר ערן סגל, מומחה לביולוגיה חישובית ממכון ויצמן. "הבעיה היא שהציבור בארץ, לפי מה שמדווחים במעקב, לא משתף פעולה עם המעקב".

"המעקב האפידמיולוגי הוא כלי מאוד מאוד חשוב וטוב, שיכול לטפל בקורונה בנזק הרבה פחות גדול מכלים אחרים – במידה והציבור משתף איתו פעולה. הבעיה היא שהציבור בארץ לא משתף פעולה עם המעקב"

באביב השנה רוב הציבור הישראלי שיתף פעולה. האם ייתכן שהממשלה הרסה את שיתוף הפעולה – בהוראות מבולבלות, באכיפה סלקטיבית, בדוגמה הרעה שנתנה, ובהחלטה שלא לשלם לעובדים ולעצמאים בזמן הבידוד?

"אני מעדיף להטיל את האחריות גם על הציבור וגם על הממשלה, אבל אין ספק שהממשלה עשתה נזקים גדולים בהתנהלותה במשבר הקורונה.

"ממשלת ישראל פגעה באמון הציבור, וייתכן שיש לה אחריות לכך שהוא לא משתף פעולה. השאלה החשובה באמת, היא האם שיתוף הפעולה יכול לחזור, והאם בתנאים החדשים שבהם המאבק תוגבר בכוח אדם, הוא יסייע בצורה אפקטיבית בעצירת שרשרת ההדבקה. אין ספק שהוא יסייע, השאלה כמה".

האם אפשר להסיק ממה שאתה אומר שבחודשי הקיץ, שבהם המעקב לא תפקד, נגרם נזק שעלול להיות בלתי הפיך, לפחות עד למציאת חיסון לקורונה?

"זה עלול להיות, כן".

אחות שגויסה למערך הבדיקות האפידמיולוגיות, מתוך כתבתו של יוסי מזרחי בחדשות 12 (צילום: צילום מסך/חדשות 12)
אחות שגויסה למערך הבדיקות האפידמיולוגיות, מתוך כתבתו של יוסי מזרחי בחדשות 12 (צילום: צילום מסך/חדשות 12)

המעקב קרס סמוך לדיון על איכון שב"כ

באמצע יוני פורסם כי מערך המעקב נמצא על סף קריסה. הבעיה פורסמה לראשונה בעיתון "ישראל היום", סמוך לדיון מכריע בבג"ץ ולהליך חקיקה מזורז שבהם אושר מחדש האיכון הסלולארי של שב"כ לאיתור נדבקים בקורונה, כלי בעייתי מבחינת השלכותיו על זכויות האזרח, שנחשב כהשלמה למעקב, ואף כחלופה לו, עד שהתברר שאינו יכול לאתר נדבקים רבים בשל מגבלות טכניות.

בכתבה דווח על מסמך שפרסם משרד הבריאות, ולפיו הוא העסיק רק 27 אחיות, ולפיכך יכול לבצע רק כ-175 חקירות אפידמיולוגיות בממוצע ביום. במשרד הבריאות ציינו אז בתגובה, כי מאז פרוץ המגפה גויסו 200 חוקרים, סטודנטים שמסייעים לאחיות, אך הודו בעובדה שמצב המערך היה אז בכי רע.

בכתבה צוטטה אחות אשר אמרה: "לאורך כל שיא הקורונה עבדנו במשמרות, הקפיצו אנשים בחגים. התקנים בשירותי הבריאות לא התעדכנו שנים. יש מחסור קבוע באנשי רפואה. אף פעם לא מאוחר להוסיף כוח אדם, ולמלא פערים. יותר יעילות במערך החקירות תאתר יותר מקרים, ותוריד את מספר האירועים החריגים. בסופו של דבר, זו אחת ההשלכות על המשק ועל שגרת החיים".

"אף פעם לא מאוחר להוסיף כוח אדם ולמלא פערים. יותר יעילות במערך החקירות תאתר יותר מקרים, ותוריד את מספר האירועים החריגים. בסופו של דבר, זו אחת ההשלכות על המשק ועל שגרת החיים"

חודש לאחר מכן בוצע גיוס חירום של עובדים זמניים למערך החקירות, ולאחר עיכובים רבים הצטרפו אליו כ-300 חוקרים נוספים. במקביל, הוקמה חטיבת "אלון". אך גם אחרי הקמתה חלו עיכובים רבים באיוש המעקב, שהקשו על בלימת הגל השני והאלים בישראל. מבדיקה שערכנו לפני כחודש, בסוף ספטמבר, עלה כי מערך המעקב במשרד הבריאות ובצה"ל גם יחד כלל כ-2,000 חוקרים בלבד.

לפני כשבועיים, עם הרחבת גיוס החוקרים והירידה בהיקף איתור הנדבקים בקורונה בישראל, פורסם כי מערך החקירות הגיע לראשונה למצב שבו הצליח לחקור את כל מקרי ההדבקה החדשים שהתגלו ביום אחד, ואף הספיק לחקור מקרים ישנים יותר. באחד הימים בספטמבר הגיע מספר החקירות ל-3,954 – כאלף חקירות יותר ממספר חולי ונשאי הקורונה המאומתים שהתגלו באותו יום.

פרופ' רוני גמזו (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה היוצא (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
עוד 903 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

תקווה חדשה

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

תגובות אחרונות

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה