פשרה על מועד אישור התקציב או פירוק הממשלה

בכירי חוסן לישראל נפגשים הערב בביתו של בני גנץ

אדלשטיין הורה על קיצור הבידוד ל-12 יום ● הממשלה רוצה להחמיר ענישה למפירי הקורונה, החרדים מתנגדים ● כ"ץ רוצה לפתוח חנויות רחוב השבוע, אדלשטיין מתנגד ● קנצלר אוסטריה יבקר בישראל בעוד 3 שבועות ● לפיד יהיה הנואם המרכזי בעצרת לזכר רבין שתיערך השבוע ● עפר שלח מתריע: בקושי התחילו הכנות לקבלת חיסונים לקורונה מחו"ל

 • תלמידי בית ספר יסודי כרמים בירושלים ביום הראשון לחזרה ללימודים אחרי הסגר של הגל השני, 1 בנובמבר 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)
  אוליביה פיטוסי / פלאש 90
 • פרופ' זאב רוטשטיין פוגש בהדסה את החולה הראשון שמקבל חיסון ניסיוני נגד קורונה, 1 בנובמבר 2020 (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • תלמידי בית ספר יסודי כרמים בירושלים ביום הראשון ללימודים אחרי הסגר של הגל השני, 1 בנובמבר 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)
  אוליביה פיטוסי / פלאש 90
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו פוגש בשיבא אדם שקיבל חיסון ניסיוני נגד קורונה, 1 בנובמבר 2020 (צילום: חיים צח / לע"מ)
  חיים צח / לע"מ
 • מספרה בירושלים ביום הראשון לפתיחת מכוני היופי אחרי הסגר של הגל השני, 1 בנובמבר 2020 (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • הפגנת בעלי עסקים נגד מדיניות הממשלה בראשון לציון, 1 בנובמבר 2020 (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
07:12 עריכה

מימוש השלב השני של ההקלות יוצא לדרך: היום ייפתחו המספרות, מכוני היופי, בתי הכנסת, הצימרים, ותלמידי כיתות א'-ד' ישובו ללימודים. התלמידים יידרשו לעטות מסכות לכל אורך יום הלימודים, שיתקיים בקפסולות. גם הצהרונים ישובו היום לפעילות.

תלמידים בירושלים עושים דרכם לבית הספר, 1 בנובמבר 2020 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
תלמידים בירושלים עושים דרכם לבית הספר, הבוקר (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
07:18 עריכה

היום יחל הניסוי בבני אדם בפיתוח הישראלי של חיסון לקורונה של המכון הביולוגי בנס ציונה. שני מתנדבים, האחד במרכז הרפואי שיבא בתל השומר והאחר בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, יקבלו היום את החיסון. השניים יישארו לאשפוז של יממה. אם לא יתעוררו בעיות, מחרתיים יקבלו עשרה נסיינים נוספים את החיסון מבלי להישאר לאשפוז.

07:58 עריכה

בניגוד למתוכנן, הממשלה לא תדון היום בישיבתה השבועית במינוי חשב כללי למשרד האוצר. הואיל ואין תקציב, החשב הכללי הוא שמנהל את כספי המדינה, ומשום שהמשרה לא מאוישת – לא ניתן לנייד כספים. לפי שורה של דיווחים, כחול לבן מעכבת את מינוי יהלי רוטנברג לתפקיד בדרישה לאשר מינויים במשרד המשפטים.

• סדר היום לישיבת הממשלה

09:01 עריכה

10:21 עריכה

במערכת הפוליטית מברכים את הנסיינים שיתחסנו היום בחיסון שפיתח המכון הביולוגי בנס ציונה.

10:31 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין הגיעו למרכז הרפואי שיבא לרגל תחילת הניסוי בבני אדם של החיסון לקורונה, שפיתח המכון הביולוגי בנס ציונה.

נתניהו –

באתי לכאן עם שר הביטחון, שר הבריאות, עם סגן שר הבריאות ומנכ״ל משרד הבריאות. אני מבקש קודם כל להודות לכם – לך פרופסור קרייס, ולרופאים ולרופאות המצוינים שיש כאן ולכל הצוות הרפואי בשיבא. ביקרתי כאן בפברואר וכבר אז התרשמתי מהטיפול המסור שאתם נותנים לבאי האנייה שבאו הנה.

באותה עת כבר ביקשתי מהמכון הביולוגי להניע קדימה את האפשרות של ייצור חיסון ישראלי, חיסון של מדינת ישראל – כדי לחסן את אזרחי ישראל מבעיית הקורונה. מאז אנחנו עברנו גלים, עברנו את הגל הראשון, היינו בין המדינות הראשונות להצהיר על סגר ולסגור את גבולות המדינה, ויצאנו מזה טוב.

אנחנו עכשיו חווים את הגל השני, היינו למעשה כמעט המדינה הראשונה בעולם שהפעילה שוב סגר, ותוך כדי זה שאנחנו יוצאים, מדינות אירופה נכנסות לסגר בגל קשה מאוד. אתם ראיתם שבוריס ג’ונסון הכריז אתמול על סגר בבריטניה, מקרון קודם לכן בצרפת, בלגיה, צ'כיה, הולנד ומדינות רבות אחרות; כמעט כל אירופה עכשיו נכנסת לסגר כזה או אחר. בשעה שאנחנו יוצאים – הם נכנסים, ואנחנו נאחל לכולם הצלחה.

יש עוד מעבר ויש עוד שלבים. השלבים האלה מחייבים אותנו לנקוט צעדים מדודים שעליהם החלטנו בקבינט הקורונה, ואני יודע שהדבר כרוך בקושי במיוחד לסוחרי הרחוב. אנחנו נעזור בכל דרך כדי שייצאו בצורה טובה ומיטבית, בלי סיכון של בריאות להם ולאזרחי ישראל, וכך נעשה עם שאר האוכלוסייה.

היציאה האמיתית ממשבר הקורונה היא בפיתוח החיסונים. לכן, יש פה יום חשוב מאוד. יום שנותן לנו "זריקת עידוד". פגשנו עכשיו את שגב, ישראלי בן 26, שהתנדב להיות ראשון בקו החזית, ומקבל את הניסוי של החיסון שפותח כאן על ידי המדענים המוכשרים במכון הביולוגי. אנחנו מאחלים הצלחה לשלבים האלה ולאחרים, ובעזרת ה' יהיה לנו חיסון תוצרת הארץ. זה דבר גדול מאוד.

במקביל, אנחנו עובדים עם חברות הפארמה הגדולות, באמצעות משרד הבריאות, כדי להביא חיסונים מהן, ואני אישית מפעיל את הקשרים שיש לי עם מנהיגי העולם כדי שנוכל לקבל גם יצור מהן, אבל לא בסוף התור אלא בקדמת התור. שוחחתי על כך עם מייק פנס ידידי, סגן נשיא ארצות הברית, שמטפל בנושא הזה בארצות הברית, עם אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה, עם נרנדרה מודי מנהיג הודו, עם ולדמיר פוטין נשיא רוסיה, עם נשיא איטליה קונטה וגם עם אחרים, ואני עוד אספר לכם על כך.

מה שחשוב הוא שבאמצעי כזה או אחר – באמצעות של ייצור עצמי שמפותח כאן, או באמצעות הבאה של חיסונים מחוץ לארץ, אנחנו נביא מספיק חיסונים לכל אזרחי ישראל. אז נוכל סוף סוף, בעזרת ה', להשתחרר מהמגיפה. אני לא חושב שזה קורה מייד, אבל אני כן אומר לכם שאני כבר רואה את האור בקצה המנהרה, אני רואה חיסונים במדינת ישראל. לכן, יש לי רק בקשה אחת – עד אז הישמעו לכללים של משרד הבריאות וקבינט הקורונה המובאים לאזרחי ישראל. זה נועד לשמור על החיים ועל הבריאות שלכם. ומעל הכל השתמשו במסכות מעל האף.

11:13 עריכה

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד יהיה הנואם המרכזי בעצרת לזכרו של יצחק רבין, שתיערך ביום רביעי הקרוב, 4 בנובמבר, במלאת 25 שנים לרצח – כך הודיעו מארגני האירוע.

11:35 עריכה

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ יבקר בישראל בעוד כשלושה שבועות.

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ במסיבת עיתונאים בווינה, 31 באוקטובר 2020 (צילום: Ronald Zak, AP)
קורץ במסיבת עיתונאים בווינה, אתמול (צילום: Ronald Zak, AP)
11:45 עריכה

הליכוד וכחול לבן מתאמים ביניהם עמדות בסוגיית העלאת הקנסות על הפרה של תקנות הקורונה, לקראת ישיבת הממשלה, שבה הנושא יידון – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי מ"מעריב".

11:50 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ קורא לפתוח את חנויות הרחוב כבר מחרתיים, ולא ביום ראשון בשבוע הבא.

זה הזמן לקבלת החלטה על פתיחת חנויות הרחוב ביום שלישי הקרוב. הצורך והצידוק קיימים ומנומקים וגם התחלואה יורדת. התעקשות…

Posted by ‎ישראל כ״ץ – Israel Katz‎ on Sunday, November 1, 2020

12:19 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג משתפת בחוויותיה כטבעונית.

12:55 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין מגיב לקריאתו של עמיתו לממשלה, שר האוצר ישראל כ"ץ, שתבע לפתוח את חנויות הרחוב מחרתיים. אדלשטיין אינו מזכיר את כ"ץ מפורשות, אך מתייחס ל"מי שדורש להוביל היום… לפתיחה פזיזה של המשק" ומזהיר ש"פתיחה מהירה עכשיו – משמעה סגר נוסף אחר כך".

13:10 עריכה

השר יובל שטייניץ: בריטניה הודיעה על סגר כללי שני; כשבישראל הוחלט על כך – היו שטענו שזהו מהלך לא ענייני שנועד לפגוע בהפגנות.

13:11 עריכה

יושב ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה עפר שלח מתריע: ההכנות לקראת החיסונים שיגיעו מחו"ל – בקושי התחילו.

13:22 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיע לבית הספר היסודי קשת בירושלים, יחד עם שר החינוך יואב גלנט ועם ראש העירייה משה לאון, לרגל חידוש הלימודים היום.

13:59 עריכה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מבהיר: איש לא נעצר על ידי המשטרה כי אינו עוטה מסכה; מי שמעוכב הוא מי שמסרב להזדהות.

14:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ מעדכן שמהיום מערכת הביטחון תגיש סיוע ל-128 יישובים שהיו אדומים וכתומים.

14:23 עריכה

ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני, הודיעו לראש הממשלה בנימין נתניהו שיתנגדו להעלאת הקנסות על הפרת תקנות הקורונה.

14:37 עריכה

הממשלה אישרה עקרונית את טיוטת החוק, הקובע העלאה של קנסות למפירי ההנחיות. לפי הצעת החוק, הקנס על פתיחת בית עסק יועלה מ-5,000 ש"ח – ל-10,000; קיום אירוע, מסיבה או כנס שלא לפי ההנחיות יגרור קנס של 20,000 ש"ח במקום 5,000; כך גם פתיחה של מוסד חינוך שלא כחוק תביא לקנס של 20,000 ש"ח ולא 5,000.

הממשלה החליטה גם שקבינט הקורונה ידון בהגדלת הקנסות למפירי ההנחיות לפני שהנושא יידון בוועדת השרים לחקיקה.

15:29 עריכה

רק רשת: יומיים לבחירות בארה"ב, ברק אובמה משתתף בקמפיין של המועמד הדמוקרטי, וקצת מאפיל עליו. כאן הוא יוצא מאולם ספורט, אחרי שקלע שלשה נונשלנטית בניסיון ראשון.

15:40 עריכה

משרד הבטחון ישקול הגדלה של הסיוע ליוצאי צד"ל, לפי עדכון של שר הבטחון בני גנץ. לפני כעשרים שנה הוא היה ממובילי הנסיגה מלבנון ונשא באחריות גם להפקרה של אנשי צד"ל שנאלצו לברוח לצד הישראלי בהתראה קצרה.

15:55 עריכה

לאחר שבשבוע שעבר נפלה הצעת חוק בנושא, משרד המשפטים הולך קדימה ומתאים את הטפסים שלו לנייטרליות מגדרית. במקום "אם" ו"אב", על הטפסים ייכתב מהיום הורה 1 והורה 2. בין הטפסים שיעודכנו לנוסח הזה יהיו צו ירושה, מרשם זוגיות ורישום עמותה.

16:48 עריכה

אמיר השכל הגיש תלונה במשטרה נגד אדם שהשמיע כלפיו אמירות קשות בבלפור.

16:52 עריכה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, העביר לפני זמן קצר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כץ, בדרישה למצוא פתרון מיידי בתוך שבעה ימים, להסדרת התשלום לעובדים שנדרשו להיכנס לבידוד, בשל מגיפת הקורונה, ובכך להיעדר ממקום עבודתם.

"על פי פסיקת בג"ץ, החל מ-29.10.20, לא קיים כל הסדר בנוגע לתשלום ימי הבידוד של העובדים במשק הישראלי", כתב יו"ר ההסתדרות לראש הממשלה ולשר האוצר. "מדובר בהפקרת ציבור העובדים לאובדן פרנסה בגין ימי הבידוד. לא ייתכן שבמהלכה של מגיפה עולמית, נותר ציבור העובדים ללא פתרון לסוגיה כה אקוטית".

"בהיעדר הסדרה, ההסתדרות שומרת על זכותה לנקוט בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה", כתב יו"ר ההסתדרות בר-דוד, לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר כץ. "לא אתן יד להפקרתם ולפגיעה בשכרם של כלל העובדים השכירים במדינת ישראל".

17:21 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) לא אוהב את היוזמה של משרד המשפטים והשר אבי ניסנקורן מכחול-לבן, לשנות את כינוי ההורים בטפסי משרד המשפטים להורה 1 והורה 2. ניסנקורן אומר שהוא גאה בצעד הזה ומקווה שמשרדים אחרים יבואו בעקבותיו. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) לא מבינה מה הבעיה של קרעי ושואלת אם הוא מונע מרשעות או פחד.

17:42 עריכה

בנימין נתניהו מרוצה מהגיבוי שקיבל לניהול המשבר מוול סטריט ג'ורנל.

17:47 עריכה

הסוקרים נכשלו בחיזוי הנצחון לטראמפ ב-2016. אורי גלר חושב שטראמפ לוקח.

17:53 עריכה

לח"כ ניצן הורביץ (מרצ) נמאס מהאפליה נגד הלהט"ב.

17:54 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין קבע הערב (ראשון), לאחר התייעצות עם אנשי המקצוע של משרד הבריאות, על פיילוט לקיצור ימי הבידוד מ 14 ל 12 ימים. אנשי המקצוע יגבשו את המתווה המדויק בימים הקרובים. הפיילוט יתקיים עד 31.12.20.

אדלשטיין: "לאחר סדרת ההתייעצויות עם אנשי המקצוע הנחיתי לקצר את ימי הבידוד ל 12 ימים. המטרה שלנו היא לאפשר מקסימום חופש במינימום סיכון לבריאות הציבור".

18:08 עריכה

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן קיים הערכת מצב בצל האלימות במגזר הערבי, שהלילה הגיעה לשיא ברצח משולש. לפי ח"כ עאידה תומא סלימאן (המשותפת), המשטרה לא עושה מספיק למצוא את האשמים ולמעשה מפקירה את הציבור הערבי בידי "רוצחים חמושים מסוכנים".

18:39 עריכה

ח"כ נפתלי בנט ממשיך להפגין אמפטיה לבעלי עסקים ובנימין נתניהו שוב חוזר על ה"אמרתי לכם" בעניין היציאה של ישראל מהסגר בזמן שאירופה נכנסת אליו. יאיר לפיד אומר שהממשלה השאירה את העסקים הקטנים לבד במערכה.

19:25 עריכה

פרשת המימד החמישי עוברת להכרעת פרקליטות מחוז ירושלים. במסגרת הפרשה נחקר חשד להתקשרויות לא תקינות של המשטרה עם חברה שבראשה עמד בני גנץ, שכרגע אינו חשוד בכלום.

19:30 עריכה

עמיר פרץ תוקף ומזדעזע הערב ביחס לאמירות של שותפתו לשעבר אורלי לוי ביחס ליצחק רבין.

19:50 עריכה

השר לבטחון פנים אמיר אוחנה פרסם מכתב שבו פנה למ"מ המפכ"ל מוטי כהן, ובו שאל אותו מי נתן הוראה לחקור אנשים שמחו נגד היומע"ש ומשפחתו.

במכתב שכותרתו פגיעה חוזרת בחופש הביטוי של אזרחים, השר פותח בתיאור שני מקרים שבהם המשטרה חקרה אזרחים שהפגינו או מחו כנגד היועמ"ש סמוך למקום מגוריו. בשני המקרים השר שואל "מי המתלונן ומי נתן את ההוראה לחקור?"

"האם החלטת משטרת ישראל כי כל פניה של אזרח ליועמ"ש עולה לכדי הטרדה חמורה ועל כן הפונה יחקר, יעוכב ובמקרה הצורך ייעצר גובשה בצוותא חדא עם הפרקליטות או על דעת עצמה…?"

"במה נבדל היועץ המשפטי לממשלה מאנשי ציבור אחרים החווים פניות העולות בתדירותן ובעוצמתן על הפניות המתוארות לעיל שאינם זוכות לטיפול כזה מידי המשטרה?"

 

20:01 עריכה

יש עתיד תעלה להצבעה ברביעי הצעה לביטול הטבות המס של נתניהו על הבית הפרטי שלו בקיסריה.

20:03 עריכה

מפלגת העבודה עורכת כנס זום לזכרו של יצחק רבין ובין המשתתפים היו"ר עמיר פרץ, השר איציק שמולי, ועוד. מרב מיכאלי בחוץ, ותערוך כנס נפרד משל עצמה, לפי דיווח של טל שלו.

20:24 עריכה

בדיווח "בלעדי" בגלובס פורסם שהיועמ"ש החליט לא להעמיד לדין את החברות וואלה, בזק וידיעות אחרונות, שבעליהן עדיין נאשמים ביחסי תן וקח עם נתניהו. לשכת נתניהו מיהרה להוציא הודעה שלפיה הפרסום מחזק את החפות של ראש הממשלה.

"מקורבי ראש הממשלה על החלטת היועץ שלא להעמיד לדין את בזק וידיעות אחרונות: ההחלטה של היועמ״ש שלא להעמיד לדין את ״ידיעות אחרונות״ ו״בזק״, שלפי הטענות קיבלו הטבות בסכומי עתק, מוכיחה שאין שום בסיס להאשמה האבסורדית של ראש הממשלה נתניהו בשוחד. עוד אבסורד".

20:30 עריכה

רבני הימין קוראים לתמוך בטראמפ בבחירות בארה"ב.

20:40 עריכה

מפלגת חוסן לישראל מתכנסת בביתו של בני גנץ בראש העין. המפלגה תכריע הערב מתי והאם לפרק את הממשלה או להתפשר על הארכת המועד להעברת התקציב, מעבר לדדליין שכבר הוארך ל-23 בדצמבר.

21:04 עריכה

סקר חדשות 13 מראה התחזקות קלה של הליכוד לכמעט 30 מנדטים וימינה עם 22. רוב מוחץ של הנסקרים מעדיפים לראות את טראמפ מנצח ביום שלישי.

אם הבחירות היו נערכות היום, למי היית מצביע?
הליכוד 29
ימינה 22
יש עתיד-תל"ם 20
הרשימה המשותפת 12
כחול לבן 10
ישראל ביתנו 7
ש"ס 7
יהדות התורה 7
מרצ 6

העבודה 0
גשר 0
דרך ארץ 0
הבית היהודי 0

אם בנוסף ליתר המפלגות, הייתה מתמודדת גם מפלגה חדשה בראשות רון חולדאי, ואם הבחירות היו נערכות היום, עבור איזה מפלגה הייתי מצביע?

הליכוד 30
ימינה 22
יש עתיד-תל"ם 17
מפלגה חדשה (רון חולדאי) 7
הרשימה המשותפת 11
כחול לבן 8
ישראל ביתנו 7
ש"ס 7
יהדות התורה 7
מרצ 4

העבודה 0
גשר 0
דרך ארץ 0
הבית היהודי 0

מי הכי מתאים לכהן כראש הממשלה?
נתניהו 36%
בנט 21%
לפיד 15%
גנץ 11%
לא יודע 17%

ביום שלישי יערכו הבחירות לנשיאות ארצות הברית, מבין שני המועמדים טראמפ או ביידן, מה לדעתך היא התוצאה הטובה יותר לישראל?

לדעתי יותר טוב לישראל שייבחר טראמפ 68%
לדעתי יותר טוב לישראל שייבחר ביידן 12%
אין לי דעה / לא יודע 20%

באיזו מידה אתה מרוצה מתפקודו של נתניהו במשבר הקורונה?
לא מרוצה 54%
די מרוצה 25%
מרוצה 16%

האם אתה מאמין שבעוד חצי שנה מהיום מצבך הכלכלי יהיה טוב יותר או גרוע יותר מאשר עכשיו?
מצבי יהיה יותר טוב 33%
מצבי יהיה יותר גרוע 20%
מצבי לא ישתנה 35%
לא יודע 12%

ישראל מתחילה היום (ראשון) לצאת מהסגר השני. האם לדעתך ניאלץ לחזור גם לסגר שלישי או שלא יהיה סגר שלישי?

כן 69%
לא 16%
לא יודע 15%

22:13 עריכה

גננת מרמת גן נעצרה בחשד להתעללות בפעוטות במעון שבו עבדה. סרטוני ההתעללות פורסמו הערב בערוץ 12.

22:35 עריכה

חוסן לישראל נפגשו הערב בביתו של בני גנץ כדי להחליט כיצד ואם תימשך השותפות עם הליכוד. בתוך כך, מנכ"ל המפלגה מסיים את תפקידו.

עוד 42 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

למקרה שפיספסת

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה