קולנוען יהודי נכנס למעוזי הימין הקיצוני באמריקה

ראיון "קראו לי יהודון, הצדיעו לידי כמו נאצים"

זמן קצר לאחר ניצחונו של טראמפ ב-2016, צצו צילומים מעצרת שבה תומכיו מצדיעים במועל יד ● הקולנוען שצילם את הסצנה הוא דניאל לומברוסו, עיתונאי יהודי-אמריקאי שליווה את מנהיגי הימין הקיצוני בארה"ב בארבע השנים שחלפו מאז ● עם השלמת הסרט שיצר, הוא מנסה לשרטט את עתיד הגזענות האמריקאית ● "גם אם טראמפ הפסיד, זה לא אומר שהתופעה תיעלם. מדובר בבייס ענק, שמחפש את הבחור הבא"

אילוסטרציה, עצרת גזענית בג'ורג'יה, אפריל 2016 (צילום: AP Photo/John Bazemore)
AP Photo/John Bazemore
אילוסטרציה, עצרת גזענית בג'ורג'יה, אפריל 2016

זמן קצר לאחר ניצחונו המפתיע של דונלד טראמפ בבחירות 2016, צצו צילומים מעצרת שבה נראה ריצ'רד ספנסר, איש העליונות הלבנה, קורא "יחי טראמפ! יחי העם שלנו! יחי הניצחון!". קריאותיו נענו על ידי הקהל בהצדעה נאצית במועל יד.

הקולנוען שצילם את הסצנה הזו הוא דניאל לומברוסו, נצר לניצולי שואה, שסבתו הזהירה אותו מקרבה לאנטישמים. ב-4 השנים שחלפו מאז – שלוו באירועי אלימות ושפיכות דמים כתוצאה מתקיפות של הימין הקיצוני בשרלוטסוויל, בפיטסבורג, באל פאסו ובעוד מקומות בארה"ב – הוא המשיך לתעד את שאירע.

לומברוסו התמקד בתנועה אשר שימשה השראה למרבית התקיפות האלימות והגזעניות אלה: הימין האלטרנטיבי, או אלט-רייט, קבוצה מתפתחת של לאומנים לבנים כמו ספנסר, שרוצה לעצב מחדש את האגף הימני בארצות הברית.

ערב הבחירות – שיש הרואים בהן משאל עם על השפעת הימין הקיצוני על אמריקה – פרסם האטלנטיק את סרטו התיעודי של לומברוסו, White Noise (רעש לבן). הסרט עוקב אחר שלוש מהדמויות הבולטות ביותר בימין האלטרנטיבי – ספנסר, מייק סרנוביץ' ולורן סאותרן – בשלוש השנים הראשונות של ממשל טראמפ, ומלווה אותן כשהקריירות שלהן נוסקות, ואחר כך מתפוגגות.

ספנסר היה אידיאולוג ודובר מוביל של רעיון הלאומנות הלבנה; סרנוביץ' היה מיזוגן קולני שדוגל בתיאוריות קונספירציה; סאותרן הייתה ימנית קיצונית, אנטי-פמיניסטית ואקטיביסטית שפעלה נגד הגירה.

בניגוד לסרטים תיעודיים אחרים העוסקים בפוליטיקה ובתנועות חברתיות, סרטו של לומברוסו לא כולל ראיונות עם מומחים, קטעי ביניים היסטוריים או מפות ותרשימים. הוא מורכב כמעט כולו מראיונות אינטימיים ומצילומים של שלושת האישים הללו ושל עמיתיהם, המתלווים אליהם במסעותיהם.

בשיחה איתו מספר לומברוסו מה למד משנות התיעוד של לאומנים לבנים ומדוע בחר שלא לראיין מומחים, ומדבר על האנטישמיות עמה התמודד בזמן הצילומים.

מה משך אותך לנושא הזה, וגרם לך לבלות שנים בצילום הימין הקיצוני?

"התחלתי לסקר את הימין האלטרנטיבי ככתב במגזין אטלנטיק בשנת 2016. בנובמבר 2016, שבוע לאחר בחירתו של טראמפ, תפסתי חדר מלא באנשים שמצדיעים במועל יד. זה היה הרגע הוויראלי המכריע, לפני ארבע שנים, מפני שהוא גיבש את ההבנה שהימין האלטרנטיבי הוא ביסודו תנועה גזענית. זה לא היה מיתוג-מחודש שמרני 'מגניב', כמו שהם טענו. זו הייתה גזענות עד היסוד.

"אני חושב שרציתי להבין מה גורם לאידיאולוגיה – שהיא בבסיסה לאומנות לבנה, אנטישמיות – להיות מושכת כל כך בעיני רבים כל כך; היקף הרעיונות האלה וכוח המשיכה שיש בהם. מצאתי כמות אדירה של אנרגיה מאחוריהם.

"רציתי להגיע לליבת האידיאולוגיה ולהבין ברמה הפסיכולוגית יותר: במה האנשים האלה מאמינים? איך הם עובדים? היה לא מעט סיקור מצוין של הימין האלטרנטיבי והימין הקיצוני, אבל חלק גדול ממנו נעשה מנקודת מבט חיצונית.

"המשימה שלי הייתה לחשוף מי הם באמת ובמה הם מאמינים. במהלך העבודה על הסרט אתה מגלה עד כמה הם ריקים, עד כמה הם נרקיסיסטים, עד כמה ריקנית האידיאולוגיה הזו בסופו של דבר".

"הדרך הטובה ביותר לפרק את האידיאולוגיה שלהם היא לחשוף את הסתירות שבליבת תפיסת העולם שלהם. מייק סרנוביץ' מצייץ דברים כמו 'גיוון היא מילת קוד לרצח העם הלבן', ואז אתה מגלה שיש לו בת זוג פרסייה"

מה שמדהים בסרט הזה הוא שהוא לא מביא קולות מבחוץ, או מספק הרבה רקע היסטורי לטענות הימין האלטרנטיבי. יש פה שעה וחצי של צילומים שלהם וראיונות איתם. למה בחרת לעשות את הסרט בדרך הזו?

"הדרך הטובה והיעילה ביותר לפרק את האידיאולוגיה שלהם היא באמת לחשוף את הסתירות שבליבת תפיסת העולם שלהם. אז מייק (סרנוביץ') מצייץ דברים כמו 'גיוון היא מילת קוד לרצח העם הלבן' – ואז אתה מגלה שיש לו בת זוג פרסייה וילד מעורב שמדבר פרסית.

"בסופו של דבר זו הגישה הישירה הזו, והיא צריכה להיעשות במלוא האחריות. זה לא צריך להאדיר אותם או לגרום להם להיראות כמו כוכבי רוק. במלוא הכנות, בכל יום, במשך ארבע שנים, זה הדבר שעליו חשבתי – לקחת אותם ברצינות. אם זה נעשה באחריות, זו הגישה הטובה ביותר האפשרית כדי להבהיר את הנושא.

"ביקורת פוטנציאלית, כמובן, היא שאנחנו עוזרים להם לגייס, שזוהי פלטפורמה שיכולה לשמש אותם. אני חושב שלהיפך. אף אחד לא יוצא מהסרט ורוצה להצטרף לתנועה. שלושת המרואיינים בזים לסרט ולא רוצים שום קשר אליו".

הבמאי דניאל לומברוסו מראיין בצרפת את פעילת הימין הקיצוני לורן סאותרן (צילום: Michael Miroshnik)
הבמאי דניאל לומברוסו מראיין בצרפת את פעילת הימין הקיצוני לורן סאותרן (צילום: Michael Miroshnik)

על אף שהקריירות שלהם עלולות להיתקע, הסרט מבהיר שלכל אחד מהם יש קהל חסידים עצום. רבים נמשכים לאידיאולוגיה הזו. האם אתה חושש שהסרט מאפשר להם להטיף את האידיאולוגיה שלהם מההתחלה ועד הסוף, ושגם אם הם אישית לא מצטיירים טוב כל כך, הרעיונות המתועבים שלהם מקבלים במה?

"אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר, והרוע באמת מתפרץ בחשיכה. אני יודע שזו קלישאה, ושאפשר היה לטפל בנושא בצורה גרועה מאוד, ולשרטט דיוקנאות של כוכבי רוק מוארים בהילה רכה. מזה ממש רצינו להימנע. הסרט הזה עוסק כולו בהגברת המודעוּת. אני חושב שאנשים לא מבינים את היקף הלאומנות הלבנה, האנטישמיות והגזענות בחברה המודרנית. כשאנחנו מקרינים את הסרט הזה לקהל רגיל, אנשים פשוט נדהמים לראות את מידת המשיכה שהרעיונות האלה מעוררים בניו יורק, בלוס אנג'לס, בפריז. אלה אזורים ליברליים, עם מעמד בינוני-גבוה, והם מושכים אנשים משכילים מאוד מהמעמד הבינוני-גבוה.

"אני מקווה שהסרט יהיה מסמך היסטורי ברור של השדים שטראמפ שיחרר בתקופת כהונתו. האנשים האלה חיו תחת סלע, וכעת הם חשים מחוזקים, והם עושים את דרכם, לאט אבל בטוח, לעבר הזרם המרכזי של התנועה השמרנית".

אבל אתה יוצא מתוך הנחה שאנשים יודעים שלהיות לאומן לבן זה רע. קוראי האטלנטיק כנראה יודעים את זה, אבל רבים אחרים אולי לא. לדוגמה, ברור שזה שקר שהדמוקרטים מנהלים כת שטן פדופילית, אבל מיליונים מאמינים בזה. האם אי-פעם חשת שאתה צריך לספק יותר הקשר לדברי מרואיינים שלך?

"אני חושב שהסרט מספק הקשרים בדרכו שלו, באמצעות מונטאז', באמצעות הגדרת דברים. אני חושב שיש רצון לפעמים לנקוט גישה כבדה יותר, לשלב ראיונות עם מומחים, אבל אז אתה כבר מדבר על סרט שונה מאוד. מה שהסרט הזה עושה, הוא מאפשר לך להיות בקרבת הרשע, הוא מראה את הבנאליות של הרשע, ואיך הרשע עובד. אני חושב שלסרט יש מצפן מוסרי ברור. הוא מפרק אותם ואת האידיאולוגיה שלהם. אני מבין את הנטייה לרצות להיות שיפוטי כלפי המקום ממנו הם באים, אבל אני חושב שהסרט עושה זאת בבירור רב בדרכו.

מייק סרנוביץ' (צילום: באדיבות)
מייק סרנוביץ' (צילום: באדיבות לומברוסו)

"אני חושב שכשמישהו אומר Lügenpresse (מונח בגרמנית שפירושו עיתונות השקר) ומדבר על השמדה, זה ברור שזה רע מספיק בעיני 90% מאיתנו, אלה שחשוב להם לעורר מודעות לנושא. אני מטיל ספק רב – בכל קבוצות המיקוד וכל האנשים שדיברתי איתם – שמישהו ייצא מהסרט ויחוש מועצם או מחוזק או חש משיכה לרעיונות האלה, מפני שהם באמת חושפים את עצמם כריקניים כל כך".

איזה החלטות קיבלת בתהליך הצילום כדי להימנע מלהציג אותם באופן חיובי?

"מייק סרנוביץ' יצר סרט באורך מלא שנקרא Hoaxed. הוא באמת רצה למתג את עצמו מחדש ככוכב רוק וכמפיק סרטים. אנחנו חתכנו את הסצנות האלה מפני שהן עלולות היו להציג אותו באופן מטעה. זה היה גורם לו להיראות קוּל. היו לנו שיחות ממש מעמיקות על כל הצילומים. דוגמה אחת היא שאתה רואה את לורן (סאותרן) ממש בטראומה בעקבות הטרדה מינית, מתמודדת עם המון שטויות מגברים בימין, וזה מזעזע אותה, והיא נפתחת בפעם הראשונה ומדברת על זה".

איך התמודדת רגשית עם התחושה שאתה שקוע בעולם של האנשים האלה?

"זה היה קשה מאוד. אני חושב שהדחקתי את התחושה מאוד. אני עובד בעיקר לבד. אני צילמתי הכל. אני ניהלתי את נושא הסאונד. רוב הזמן הייתי לבד בסביבה הזו. באופן מסוים זה עזר לי, גם במונחים של גישה, מפני שהם הכירו אותי ולא היו צריכים להתעסק עם צוות, אבל גם מבחינה רגשית.

"תוך כדי עבודה הייתי עסוק מדי: שהצילום ייצא מדויק, שהשֵׁמַע יוקלט היטב, אבל עכשיו, בשנה וחצי מאז שסיימתי לצלם, וכשאני עובר על כל הצילומים, ומתחיל להבין את כל מה שעברנו – זה היה קשה וטראומטי למדי.

"הייתי אומר שזה הפך אותי ליהודי גאה יותר. אני הרבה יותר מודע ומשמיע את הקול שלי בנושא רמת האנטישמיות באמריקה וכמובן באירופה. לעשיית הסרט הייתה השפעה מעניינת על ההשקפות הפוליטיות שלי ועל הפסיכולוגיה והזהות שלי – לעצם המפגש עם כל כך הרבה שנאה. והרבה ממנה הופנה אליי, גם במרחב הפיזי, אבל עכשיו, בכל יום אני מקבל דואר שנאה אנטישמי גס במיוחד והודעות ישירות בטוויטר מלאות בקריקטורות נאציות מבחילות".

פעיל הימין הקיצוני ריצ'רד ספנסר (צילום: באדיבות דניאל לומברוסו)
פעיל הימין הקיצוני ריצ'רד ספנסר (צילום: באדיבות דניאל לומברוסו)

בכמה אנטישמיות נתקלת תוך כדי צילום הסרט?

"כולם משתמשים במילות קוד, כמו 'הרוטשילדים', 'מזימה עולמית', 'סדר עולמי חדש' ו'סורוס' – וכל הדברים האלה הם פשוט חלק מהשפה הספציפית שלהם. אבל היו גם כמה תקריות אנטישמיות אלימות למדי. נשארתי בחווה בפלורידה בעלטה מוחלטת עם חסידים של ריצ'רד ספנסר. הוא מתכונן לנאום באוניברסיטת פלורידה, וכל הילדים האלה, לבושים בלבן בחווה, וריצ'רד ספנסר יצא לארוחת ערב והשאיר אותי עם כולם, לאחר שהם זה עתה גילו שאני יהודי. המצב הידרדר מהר מאוד. הרבה קריאות 'יהודון' והצדעה במועל יד ודברים ממש מגעילים.

"היו הרבה הקנטות אגרסיביות על זה שאתה עיתונאי, שאתה פייק ניוז, שאתה פותח במלחמת גזע. גם כשהם מדברים על עיתונות זה ספוג בסטריאוטיפים יהודיים. באחד האירועים אחת הבנות השתכרה וניסתה לפלרטט איתי, ילדה מהימין האלטרנטיבי, ואמרה, "אני ממש אוהבת דברים יהודיים, כמו עיתונות".

"זה מטורף להסתכל על מאמרים מ-2008, כשאובמה ניצח, וכולם דיברו על אמריקה הפוסט גזענית. כל כך ברור לי, בהיותי בחזית המדווחת על כך, עד כמה עמוקה תחושת הכעס בחלקים גדולים של אמריקה הלבנה"

היה משהו שכן אהבת בנושאי הסיקור שלך, כאנשים, ואיך התמודדת עם זה?

"אני חושב ש'אהבת' היא מילה חזקה מדי. אפילו 'אנושיות' היא מילה חזקה מדי, אבל אתה רואה בהם את היומיומיות. הם כמובן מתלהבים מאותם דברים שאנחנו מתלהבים מהם. אני לא רוצה להגזים, אבל הם רוצים למצוא תחושה מסוימת של תכלית בחיים. הם שואלים שאלות קיומיות גדולות יותר. כמו כולם, בדרכים מסוימות גם הם מתמודדים עם חוסר המשמעות של החיים המודרניים. הבעיה היא שהם ממלאים את חוסר המשמעות ברעיונות המתועבים ביותר שיש.

"אכלנו יחד ונסענו יחד ועשינו הכל, והגעתי למצב שאני יודע עליהם הכול. ואני חושב שזהו סאב-טקסט משמעותי בסרט, פשוט הבנאליות של הרשע, שאנשים נורמליים מסוגלים להגיע לרשעות אדירה. זוהי הנקודה. מייק (סרנוביץ') יכול להיות חביב מאוד. אנשים בעולמו באמת מעריצים אותו. הם רואים בו כמעט דמות אב. זו התחושה שעוברת כשאתה נמצא בחברתו. הוא יכול להיות חביב. הוא יכול להתחבר אליך, אבל הוא גם מאמין בדברים הנבזיים ביותר".

לורן סאותרן מספרת על הפגיעות שחוותה (צילום: באדיבות דניאל לומברוסו)
לורן סאותרן מספרת על הפגיעות שחוותה (צילום: באדיבות דניאל לומברוסו)

איפה, לדעתך, עיתונאים טועים כאשר הם מדווחים על הימין הקיצוני?

"אני חושב שהם מפספסים עד כמה הרעיונות האלה מפתים. אלה מסרים חזקים מאוד, והרעיונות שלהם מהדהדים לאלפי אנשים. אם אתה נער צעיר, אבוד או בודד, שחי במרתף בבית של אמא שלך, או אפילו אם אתה נער שמשתייך לאחווה בקולג' שלא ממש יודע מה הוא רוצה – אם אתה עוקב אחרי האנשים האלה ביוטיוב, אתה יכול למצוא תחושת תכלית ולהרגיש שאתה חלק מדבר גדול יותר.

"ברור שזה שטויות, ומדינה אתנית לבנה ופריווילגיות לבנה הן מחשבות אידיאולוגיות לא קוהרנטיות לחלוטין, אבל זה באמת ממלא את החלל הריק הזה שאנשים רבים חשים, לדעתי. אני חושב שעלינו להתייחס לכך ברצינות".

התמיכה בטראמפ היא הקו המחבר בסרט. עד כמה אותו למה שראית?

"אין ימין אלטרנטיבי ללא טראמפ, ואני ממש מאמין שאין טראמפ ללא הימין האלטרנטיבי. הימין האלטרנטיבי כפי שהוא מופיע בסרט למעשה מת, אבל התנועה הימנית קיצונית האנטישמית והגזענית, היא הבסיס הנלהב ביותר שלו.

"הם גם מעצבים את המסרים שלו. הם כולם מזהירים מפני פלישת מהגרים, ואז אתה שומע על זה ברשת פוקס, ואז אתה שומע את טראמפ צווח על פולשים ועל פלישה, ואז אתה רואה לאומנים לבנים יוצאים להרוג קבוצת אנשים באל פאסו ובבית כנסת בפיטסבורג וגם בניו זילנד".

סבתך היא ניצולת שואה. מה היא חשבה על הסרט?

"היא משכה לכיוון האופורטוניזם, ופשוט אמרה מיד: 'החבר'ה האלה רמאים ושרלטנים'. בתחילת הפרויקט היא אמרה לי לא להיכנס לזה. היא לא רצתה שאיחשף לאלימות. היא תמכה בי מאוד, ולדעתה, אנשים צריכים לדעת מה קורה".

איזה לקח הפקת מהסרט?

"כמה עוד עבודה נותרה לעשות במדינה הזו, לדעתי. זה מטורף להסתכל אחורה על מאמרים משנת 2008, כשאובמה ניצח, וכולם דיברו על אמריקה הפוסט גזענית. כל כך ברור לי, בהיותי בחזית המדווחת על כך, עד כמה חמורה תחושת ההתנגדות הלבנה הממוסדת לשינוי הסטטוס קוו, ועד כמה עמוקה תחושת הכעס בחלקים גדולים של אמריקה הלבנה. גם אם טראמפ מפסיד, זה לא אומר שהתופעה תיעלם. עדיין מדובר בבסיס בוחרים ענק שמחפש את הבחור הבא. אני חושב שאנחנו הולכים להתמודד עם ההשלכות של התופעה עוד הרבה זמן".

עוד 1,827 מילים
כל הזמן // יום שני, 18 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

כששנאת ישראל גוברת על אהבת ערבים

לפני כחודש, הזדמן לי לצפות בכנס מקוון של אוניברסיטת ניו יורק (NYU) של תנועת ה-BDS, תנועה רדיקלית שקוראת להחרים את ישראל על רקע טענות כוזבות של פגיעה בזכויות הפלסטינים. בכנס השתתפו צעירים קלים להשפעה ממדינות שונות: ארה"ב, דרום אפריקה, צ'ילה ואיטליה. לתומי קיוויתי שאמצא דיונים עניינים, אבל מהר מאד נוכחתי לדעת שמדובר במפגן שנאה והשמצות. בכנס, מהות היא מילה גסה ושיח ההסתה הוא הדרך.

בכנס השתתפו צעירים קלים להשפעה ממדינות שונות. לתומי קיוויתי שאמצא דיונים עניינים, אבל מהר מאד נוכחתי שמדובר במפגן שנאה והשמצות. בכנס, מהות היא מילה גסה ושיח ההסתה הוא הדרך

למנחת הכנס קוראים ד"ר רפיף זיעדה. זיעדה גרה כיום בלונדון, למדה בעברה באוניברסיטת יורק בקנדה ובמקור נולדה בלבנון; כן, מדובר באותה לבנון שתושביה נאנקים כבר עשרות שנים תחת שלטון הטרור של ארגון החיזבאללה, אבל כנראה שהסבל של בני עמה של זיעדה לא מספיק חשוב כדי להתרכז במחוללי הטרור העיקריים במזרח התיכון.

במקום זה, זיעדה טוענת שהפלסטינים הם אלה שסבלו במשך עשרות שנים מהקולוניאליזם הישראלי, ופה היא כבר חוטאת בטעותה. לא מדובר בקולוניאליזם, כיוון שהרעיון של יהודים כ"מתנחלים-קולוניאליסטים" מופרך בקלות. שפע של ראיות מוכיחות שהיהודים הם האוכלוסייה הילידית של אזור דרום הלבנט; תיעודים היסטוריים וגנטיים מציבים את היהודים שם לפני למעלה מ-2,000 שנה, ויש עדויות שאין עליהן עוררין על מגורים מתמידים של יהודים באזור.

זיעדה לא הועילה בטובה להסביר כיצד אחרי שמשאבים רבים הושקעו ברשות הפלסטינית על ידי הקהילה הבינלאומית בבניית תשתיות, מוסדות וחברה אזרחית, הרשות לא הצליחה להקים ולבסס באופן ראוי את התשתית המתחייבת להקמת מדינה דמוקרטית ומתפקדת. אחת הבעיות היא שחיתות בצמרת השלטון הפלסטינית שמעלימה כספים ומתנהלת באופן בעייתי כלפי עמה.

קריאתו של הפאנל להחרים מוסדות אקדמיים ישראלים הוא רעיון של שנאה גרידא, שנאה כל כך מעוורת שהיא לא חושבת אפילו על הסטודנטים הערבים בישראל, ששיעורם עלה מאד באוניברסיטאות בשנים האחרונות. בין השנים 2010–2019 עלה אחוז הסטודנטים הערבים באופן משמעותי כמעט בכל התארים: בתואר ראשון – מ-13.1% ל-18.1%, בתואר שני – מ-7.4% ל-14.6% ובתואר שלישי – מ-5.2% ל-7.0%, בהתאמה. לכן, החרמה של מוסד אקדמי ישראלי תהיה גם החרמה של הסטודנטים והמרצים הערבים בו. אבל כנראה שבשביל תנועת ה-BDS, יותר חשוב להחרים מוסד א-פוליטי כמו אוניברסיטה, מאשר לדאוג לרווחת האוכלוסייה הערבית בישראל.

החרמת מוסד אקדמי ישראלי תהיה גם החרמת הסטודנטים והמרצים הערבים בו. אבל כנראה של-BDS יותר חשוב להחרים מוסד א-פוליטי כמו אוניברסיטה, מאשר לדאוג לרווחת האוכלוסייה הערבית בישראל

עוד דובר בכנס היה ג'רמי פיליפס, סטודנט מדרום אפריקה, שכיהן כיו"ר הפורום לסולידריות פלסטינית באוניברסיטת קייפטאון; הוא כנראה לא באמת יודע מהי סולידריות. ג'רמי טוען שלא קיים חופש ביטוי בקמפוסים בישראל, אבל האוניברסיטאות בישראל הן מוסדות עם חופש ביטוי גמור לחלוטין. סטודנטים ומרצים יכולים להתבטא כפי שהם רוצים וחלקם אפילו קוראים לאינתיפדה. הייתי מצפה מג'רמי, כאזרח דרום אפריקאי, להבין את ההבדלים בין האפרטהייד שהיה שם לבין המצב כיום במדינת ישראל. ג'רמי יותר ממוזמן – חופשי אפילו – להיכנס לאוניברסיטה ישראלית ולראות איך החופש ניתן שם לכולם, כולל אלה שמפגינים ומוחים בחופשיות למען הפלסטינים.

דרשתי בראמבאט, סטודנטית באוניברסיטת בראון היוקרתי בארה"ב, ארגנה קמפיין להחרים חברות מסחריות אשר פועלות במדינת ישראל. החלטה חסרת כל היגיון כלכלי, חברתי ופוליטי לאור העובדה שנכון למרץ 2020, עבדו בישראל כ-87,000 פלסטינים.

משתתפי הפאנל שוכחים שבאחת הפעמים היחידות שקמפיין ה-BDS כן צלח, הוא גרם לנזק לפלסטינים כשהמפעל של חברת "סודה סטרים" הועבר משטחי יהודה ושומרון לאזור הנגב, ועקב כך פוטרו עשרות עובדים פלסטינים. והנה עוד דוגמה כיצד משתתפי הכנס אינם דואגים באמת לרווחת הפלסטינים.

דרשתי טוענת שישראל הבריחה את הערבים מבתיהם במלחמת העצמאות. אך לפי בני מוריס, פרופסור להיסטוריה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המתמחה בכתיבה היסטורית בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי, לא מדובר בתכנון מראש:

"היישוב היהודי לא נכנס למלחמת 1948 עם תכנית-על לגירוש הערבים, ומנהיגיו הפוליטיים והצבאיים מעולם לא אימצו תכנית שכזו. מה שקרה היה בעיקרו אקראי וכתוצאה מהמלחמה".

עוד טוען פרופסור מוריס ש:

"רוב הכפרים והעיירות [הערביים] פשוט התרוקנו בהתקרב ריח הקרב".

אחת הבעיות הכי גדולות באותם כנסים אנטי-ישראלים היא פרופגנדה שקרית ושטיפת מוח לסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות יוקרתיות כמו בראון, הווארד, קולומביה ואחרות בארה"ב. כך ניתנת הלגיטימציה להרעיל בשנאה ובדיות צעירים שייקחו וכבר לוקחים תפקידי מפתח אצל מנהיגת העולם החופשי, ארצות הברית.

משתתפי הפאנל שוכחים, שבאחת הפעמים היחידות שקמפיין ה-BDS כן צלח, הוא גרם לנזק לפלסטינים, כשהמפעל של חברת "סודה סטרים" הועבר משטחי יו"ש לאזור הנגב, ועקב כך פוטרו עשרות עובדים פלסטינים

אני ראיתי בכנס של NYU בעיקר עסקנות פוליטית ריקה מתוכן. לא היה שיח מהותי כי כאשר אין צידוק למאבק הכי קל להפיץ פייק-ניוז. אני מקווה שבעתיד אותם פעילים יצליחו להבין שהדרך הכי טובה לתמוך בפלסטינים היא על ידי עשייה ושיתוף פעולה עם ישראל ולא נגדה.

תום יוחאי הוא סטודנט שנה ג למדעי המדינה וגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון. כתב ב-CAMERA Fellowship, ארגון פרו ישראלי הפועל בקמפוסים ברחבי העולם וברשתות חברתיות. פעיל בתוכנית מודל האו"ם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"שפע של ראיות מוכיחות שהיהודים הם האוכלוסייה הילידית של אזור דרום הלבנט; תיעודים היסטוריים וגנטיים מציבים את היהודים שם לפני למעלה מ-2,000 שנה, ויש עדויות שאין עליהן עוררין על מגורים מת... המשך קריאה

"שפע של ראיות מוכיחות שהיהודים הם האוכלוסייה הילידית של אזור דרום הלבנט; תיעודים היסטוריים וגנטיים מציבים את היהודים שם לפני למעלה מ-2,000 שנה, ויש עדויות שאין עליהן עוררין על מגורים מתמידים של יהודים באזור". ייתכן, אבל מי אומר שהמתנחלים הם צאצאים ישירים של אותם יהודים? וגם אם כן, מהות הקולוניאליזם היא בכך שיש עם שולט עם זכויות יתר ועם נשלט נטו זכויות, וזה מה שקורה בגדה המערבית.

עוד 707 מילים ו-1 תגובות

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הממשלה תטיל הגבלות על יציאה מהארץ ותחייב בדיקת קורונה למגיעים לנתב"ג

בנט: "נתניהו ורגב אחראים למחדל נתב"ג וצריכים ללכת הביתה" ● הסגר כנראה יוארך עד יום ראשון ● מבקר המדינה לשעבר שפירא הודיע לגנץ שהוא חוזר בו מהסכמתו לבדוק את פרשת הצוללות ● פרקליטי נתניהו יגישו היום תשובות לכתבי האישום

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

יוזמה היא משחק סכום אפס

מרשימה ככל שתהיה התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בגבול סוריה־עיראק, הכוח הצבאי לבדו משול לניסיון לרוקן את הים עם כפית והוא לא יעצור את ההתבססות האיראנית במרחב. מוטב שלצד היוזמות בצפון, תיזום ישראל מהלך של הסדרה ברצועת עזה ולא תשאיר את הכדור בידיים של החמאס.

בשבוע שעבר יוחסה לישראל תקיפה במזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק, במהלכה הותקפו מן האוויר מעל לעשרה יעדים, ובכלל זה מפקדות מחסני תחמושת ששימשו כוחות איראניים.

מרשימה ככל שתהיה התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בגבול סוריה־עיראק, הכוח הצבאי לבדו משול לניסיון לרוקן את הים עם כפית והוא לא יעצור את ההתבססות האיראנית במרחב

במקביל לדיווחים על התקיפה ירו צלפי חמאס על כוח הנדסה של צה"ל שפעל סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה.

כמו חזבאללה בצפון, גם החמאס מיישם מול ישראל אסטרטגיה של הליכה על הסף. בכל האמור למלחמה הוא עודנו מורתע, אולם בכל מה שמתחת לסף הזה, הכל כשר כדי להזכיר לישראלים שהבעיה העזתית לא נעלמה רק כי ישנו שקט מתוח. הוא שולט בגובה הלהבות, וקובע את המקום, הזמן ואת חומרת הפרובוקציה.

בעוד שישראל, על־פי פרסומים זרים, מפעילה כוח רב בזירה הצפונית, גם ביעדים מרוחקים, כדי לסכל את התבססות איראן במרחב, הרי שבדרום תקף צה"ל באש טנקים עמדות ריקות של החמאס, שלמחרת יוקמו מחדש.

זוהי תגובה מידתית, צפויה, וכמעט יוצאת לידי חובה, שנובעת מכך שאיש לא נפגע מהירי (ובכל זאת ירה צה"ל פגזים בתגובה לאש צלפים). בנוסף, כפי שצייץ בטוויטר הכתב הצבאי של "הארץ", יניב קובוביץ, "ביום שמייחסים לישראל תקיפה רחבה עם עשרות הרוגים של כוחות איראנים בסוריה לדעתי זו החלטה סבירה שלא להגיב".

הצורך לאזן בין זירות

במאמר שפורסם בספטמבר האחרון בכתב העת "בין המערכות", בחן אל"ם אמיר פרחי, יוצא שייטת 13, את תהליך עיצוב מדיניות הביטחון הלאומי בישראל, על המתחים שעמם היא מתמודדת והכרעה ביניהם. מקרה הבוחן שבחר היה מדיניות הביטחון הישראלית בשנים 2017־2018.

ישראל נדרשה אז לאזן בין מתיחות בדרום שכללה את טרור הבלונים, הפגנות על הגדר (שבהן גם כן שולבו פעולות טרור) וירי רקטות, לבין מתיחות בצפון שכללה הן את המב"ם בסוריה והן את הצורך לסכל את יכולת המנהור ההתקפי של חזבאללה. במקביל ביקש צה"ל לממש התוכנית הרב־שנתית "גדעון", שכן "הסיכונים שצה"ל לקח במסגרת המב"ם חייבו אותו לשפר את מוכנותו למלחמה".

ישראל נדרשה אז לאזן בין מתיחות בדרום שכללה את טרור הבלונים, הפגנות על הגדר (בשילוב פעולות טרור) וירי רקטות, לבין מתיחות בצפון שכללה את המב"ם בסוריה ואת הצורך לסכל מנהור התקפי של חזבאללה

במחקרו מצא פרחי, כי מדיניות הביטחון הלאומי שנבחרה אז הביאה למימוש מרבית האינטרסים הביטחוניים של ישראל. אמנם, ציין, נמתחה ביקורת על מדיניות התגובה של צה"ל לפעילות חמאס בדרום ויתכן שהיתה גם פגיעה בתחושת הביטחון האישי של התושבים, אך הדבר נבע מהצורך לממש מדיניות התקפית בצפון.

בסוף אותה שנה יצא צה"ל באופן מפתיע, ביוזמת הרמטכ"ל גדי איזנקוט, למבצע "מגן צפוני", במהלכו הרס את תשתית המנהרות של חזבאללה בגבול לבנון. היה זה איום חמור בהרבה, והרמטכ"ל לשעבר איזנקוט מספר בהרצאות, כי כשהבין את הפוטנציאל שטמון במנהרות הללו, דרכן היו יכולים אלפי פעילי חזבאללה לחדור לצפון הארץ ביום פקודה, חש זיעה קרה בגבו.

"איום המנהור ההתקפי בגבול לבנון הוסר באופן מלא עם סיום מבצע "מגן צפוני" בינואר 2019. מדובר בתפנית דרמטית ביכולתו של חזבאללה למימוש תוכנית ההתקפה", כתב פרחי וציין כי "המהלכים שבוצעו נגד האיראנים בזירה הצפונית, בסוריה ובלבנון, הם המשמעותיים ביותר שביצעה ישראל בעשור האחרון בהקשר הביטחוני".

פיקוד צה"ל בראשות הרמטכ"ל אביב כוכבי, כתב פרחי, השכיל לנצל את שהושג אז בזירה הצפונית, "והמליץ לדרג המדיני על מהלך יזום נגד הגא"פ לעיצוב מחודש של המציאות הביטחונית בחזית רצועת עזה. ואכן, מבצע 'חגורה שחורה' יצא לפועל בנובמבר 2019, ובו סוכל מפקד המרחב הצפוני של גא"פ, בהאא אבו אל־עטא, ונפגעו תשתיות רבות של הארגון".

הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט מספר בהרצאות, כי כשהבין את הפוטנציאל שטמון במנהרות הללו, דרכן היו יכולים אלפי פעילי חזבאללה לחדור לצפון הארץ ביום פקודה, חש זיעה קרה בגבו

את חלון ההזדמנות שיצר המבצע, נמנעו חמאס וישראל לנצל כדי להגיע להסדרה של ממש.

לשלוט במצב במקום שישלוט בך

בצה"ל נוהגים לומר שיוזמה בשדה הקרב היא משחק סכום אפס, ואם אינך יוזם עושה זאת האויב. דוגמה טובה לכך מתוארת בספר התמציתי והמצוין "אנשים מול אש" (הוצאת מערכות, 1956), שכתב בריגדיר־גנרל סמואל ליימן אטווד מרשל, ההיסטוריון הקרבי הראשי של צבא היבשה האמריקני במלחמת העולם השנייה.

במבצע "מארקט גארדן", מבצע משולב של כוחות מוטסים וכוחות שריון של בעלות־הברית בהולנד בספטמבר 1944, הוטל על לוטננט־קולונל הארי קינארד, אשר "פקד על הבטליון הראשון של רגימנט צנחני־הרגלים ה־501" (עמוד 108), שבדיוויזיה המוטסת ה־101 של צבא היבשה האמריקני, להגן על "מסדרון" שהשתרע מערבית לעיר וכל. הכוחות הגרמנים בגזרה, שהיו עדיפים במספרם ובכוח האש שעמד לרשותם, לא ציפו לפעולה התקפית מהבטליון (מקביל לגדוד בצה"ל) של קינארד.

אבל קינארד חשב אחרת. "בשעת הצניחה היתה הגזרה נתונה ללחץ־אויב כבד. בניגוד לעצת הממונה עליו, ביצע התקדמות והוציא־לפועל תכנית להגנת ה'מסדרון' על־ידי 'העתקת הקרב אל האויב'. במסע של שלושה ימים ביצע תנועה של מעגל שלם, בן 360 מעלות, דרך שטחים שבידי האויב, בהשמידו כוחות אויב שעלו פי שלושה בעצמתם על הבטליון שלו" (עמוד 109).

זוהי, כתב מרשל, דוגמה מובהקת "למפקד השולט לחלוטין במצבו, תחת אשר יתיר למצב לשלוט בו" (עמוד 109). לאור הצלחת הגדוד הכניס הפיקוד הגרמני הבכיר לכוננות גיס עתודה והפנה כוחות לגזרה הלא נכונה, משום שטעה לחשוב ששם מצוי המאמץ העיקרי של בעלות־הברית. כך היתה ליוזמה טקטית מוצלחת של מג"ד השפעה מערכתית.

לאור הצלחת הגדוד הכניס הפיקוד הגרמני הבכיר לכוננות גיס עתודה והפנה כוחות לגזרה הלא נכונה, משום שטעה לחשוב ששם מצוי המאמץ העיקרי של בעלות־הברית. כך היתה ליוזמה טקטית מוצלחת של מג"ד השפעה מערכתית

בחזית הצפונית, ואפילו הצפון־מזרחית ישראל יוזמת. התקיפה האווירית המיוחסת לה, בדיר א־זור וסמוך למעבר הגבול עם עיראק אבו־כמאל, מרוחקת באופן יחסי, אבל אינה בבחינת אתגר מבצעי חדש (ב־2007 תקף חיל האוויר והשמיד בדיר א־זור את הכור הגרעיני הסורי). במהלך הפעולה הותקפו מעל לעשרה יעדים, ובכלל זה מפקדות מחסני תחמושת ששימשו כוחות איראניים. יש בה, כמו בצבר תקיפות על יעדים איראניים בסוריה שיוחסו לישראל באחרונה, בכדי לאותת לאיראן שישראל לא תאפשר את התבססותה במרחב ואת הקמת תשתיות שיאפשרו לה לנהל מערכה באמצעות שלוחים כנגדה.

זוהי מערכה הכרחית, אבל היא דומה לניסיון לרוקן את הים בכפית. הכוח הצבאי לבדו לא יעצור את האיראנים (גם אם יגבירו את הלחץ). איראן אמנם נתונה במשבר כלכלי קשה שהחריף כתוצאה ממגפת הקורונה, אולם היא רואה בפעילותה בסוריה ובעיראק יעד אסטרטגי חשוב, וסביר, כפי שהתרחש בתכנית הגרעין, שתהיה מוכנה לשלם מחירים, ואפילו מחירים כבדים, בכדי להשיגו.

עם זאת, ניכר כי ישראל מפעילה בזירה יותר מאשר רק כוח צבאי. בשבוע שעבר הורה הנשיא האמריקני היוצא, דונלד טראמפ, לצבא האמריקני לכלול את ישראל תחת פיקוד המרכז האמריקני (CENTCOM), שתחום האחריות שלו הוא המזרח התיכון, ובכלל זה איראן, עיראק וסוריה. עד עתה, בכדי לא לערער את שיתופי הפעולה בין מדינות ערב המתונות לאמריקנים, שבאים לידי ביטוי במתן היתר לקיים בסיסי פעולה ובתרגילים משותפים, היתה ישראל באחריות פיקוד אירופה (EUCOM). נראה שהסכמי השלום של ישראל עם בחריין ואיחוד האמירויות, כמו גם התהדקות יחסיה עם מדינות ערביות מתונות נוספות, הסירו את המכשול הזה.

יש בהחלטה לא מעט קוסמטיקה ונראות והרבה פחות תוכן ממשי. ראשית, משום שישראל נוגעת, ולעתים מעורבת, בלבן של סוגיות מרכזיות במזרח התיכון ובהן הסכם הגרעין עם איראן, חזבאללה בלבנון ובסוריה. על כן, מטבע הדברים, התקיימו כל העת קשרים הדוקים בין פיקוד המרכז האמריקני ומפקדיו לבין צה"ל והצמרת הביטחונית ישראלית, קשרים שיהיו עתה גלויים יותר.

שנית, ניתן להעריך שישראל לא תשתתף בפועל בתרגילים המשותפים של פיקוד המרכז האמריקני שכוללים צבאות ערביים, אבל תיקח חלק בתרגילים משותפים עם כוחות הפיקוד שאינם כוללים צבאות כאלה. סביר להניח שגם התרגילים שישראל מקיימת עם נאט"ו יימשכו כסדרם. מנגד, עצם הסרת התנגדות מדינות ערב להכללת ישראל תחת הפיקוד משדרת לאזור מסר מרתיע לאיראן ובנות בריתה, בדבר שותפות האינטרסים המתקיימת בין ישראל, ארצות הברית ומדינות ערב המתונות.

עצם הסרת התנגדות מדינות ערב להכללת ישראל תחת הפיקוד משדרת לאזור מסר מרתיע לאיראן ובנות בריתה, בדבר שותפות האינטרסים המתקיימת בין ישראל, ארצות הברית ומדינות ערב המתונות

בדרום, כמו בצפון, ישנה מתיחות מתמשכת והיא אינה אינטרס ישראלי. במיוחד כשמי ששולט בדינמיקה של ההסלמה זה האויב. לפנות בוקר (שני) שוגרו שתי רקטות מצפון רצועת עזה אל מרחב החוף של העיר אשדוד ונפלו בים, ובתגובה תקף חיל האוויר סדנאות לחפירת מנהרות של החמאס ברצועת עזה (שוב, תגובה מדודה וכמעט צפויה). החמאס מודע היטב למכלול האילוצים שבהם נתונה כעת ישראל, בין בחירות לקורונה ומתיחות שלא נגמרת בצפון, ומנצל זאת לטובתו.

ב"ישראל היום" פורסמה לאחרונה פרשנות לפיה צה"ל פעל נכון כשבחר שלא להרוג את פעילי החזבאללה שחדרו להר דב, לפני כחצי שנה, משום שבחשבון אחרון הדבר אפשר למנוע הסלמה. יתכן, אולם יתכן גם שהריגת החולייה לאחר שחדרה לשטח ישראל, מהלך שהוא בכללי המשחק המקובלים, היתה מסיימת את המתיחות באיבה ולא נותנת לה להיגרר חודשים ארוכים.

כך גם ברצועת עזה. כלל לא בטוח שבטווח הארוך התגובות המתונות והמדודות של ישראל בזירה הדרומית מחזקות את ההרתעה ומבטיחות את השקט. יתכן שמוטב להגיב על כל פרובוקציה באופן לא פרופורציונלי, בהתאם לתפיסה שמימש בשעתו איזנקוט כאלוף פיקוד צפון.

אבל, כאמור, גם ברצועת עזה הכוח הצבאי לבדו לא יספיק. על ישראל ליזום ולחתור למהלך של הסדרה ורגיעה. אם תימנע ישראל מיוזמה שכזו, שכוללת "גזרים שמנים" לחמאס, היא תיאלץ להפעיל מקל קשה וכואב.

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, הביע במהלך כהונתו לא פעם את תמיכתו בהסדרה שכזו. הוא יודע היטב שחילופי אש שכאלה לא נשארים לאורך זמן "על אש קטנה" ללא נפגעים.

גם ברצועת עזה. כלל לא בטוח שבטווח הארוך התגובות המתונות והמדודות של ישראל בזירה הדרומית מחזקות את ההרתעה ומבטיחות את השקט. יתכן שמוטב להגיב על כל פרובוקציה באופן לא פרופורציונלי

כשהיה מח"ט הצנחנים בשנת 2008 פשט גדוד הסיור של הצנחנים, בפיקוד ירון פינקלמן, על מתחם חמאס בעזה, הרג מספר פעילים והשמיד מנהרה חוצת גדר. הפשיטה הביאה להסלמה שסופה במבצע "עופרת יצוקה". בין שתהיה זו ירי של פעילי חמאס או תקיפה של צה"ל, מישהו בסוף יפגע, ואז יהיה קשה לעצור את האש.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה. בין היתר עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,520 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה