אוליביה קולמן בתפקיד המלכה אליזבת השנייה בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Des Willie/Netflix)
"אנחנו יוצרים דרמה שמבוססת על המציאות, חלק מהעובדות אנחנו יודעים, ואת השאר אנחנו ממציאים"

המלכה אוליביה

ראיון בלעדי

העונה הרביעית של "הכתר", שתעלה מחר בנטפליקס, מתמקדת בתקופתה של ת'אצר כראש ממשלה ובואה של דיאנה לארמון - במה שיסמן את המשבר הגדול ביותר בתולדות בית המלוכה ● ואת כל הדרמה הזו תוביל שוב אוליביה קולמן, השחקנית הבריטית המוערכת, בתפקיד המלכה אליזבת השנייה ● "יש לי עכשיו הרבה יותר חיבה כלפיה מאשר קודם לכן. היא אדם מדהים באופן לא ייאמן"

אוליביה קולמן, השחקנית הבריטית המעולה, הפכה לשם מוכר ולכוכבת בינלאומית גדולה לאחר שזכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר על תפקידה ב"המועדפת" מ-2018, שבו גילמה את המלכה אן.

היא הייתה מצוינת בתפקידים ראשיים ובתפקידי משנה כמו בשני המותחנים עתירי הכוכבים "ההם שעוקבים" ("Them That Follow") ו"רצח באוריינט אקספרס" ובתפקידה כ"סנדקית" בלהיט הטלוויזיוני "פליבג", שהקנה לה מועמדות לפרס האמי.

השנה, רצף ההצלחות של קולמן בת ה-46 נמשך בשתי הופעות בולטות – כבתו של אנתוני הופקינס ב"האב", דרמה על דמנציה, שהיא הכרטיס שלה לאוסקר, וכמובן כמלכה אליזבת השנייה בעונה הרביעית של "הכתר", שתעלה מחר (ראשון) במלואה לנטפליקס.

אוליביה קולמן בתפקיד המלכה אליזבת השנייה בסדרה "הכתר" של נטפליקס (צילום: Sophie Mutevelian/Netflix)
אוליביה קולמן בתפקיד המלכה אליזבת השנייה בסדרה "הכתר" של נטפליקס (צילום: Sophie Mutevelian/Netflix)

עם שינויים גדולים בצוות השחקנים מדי שנתיים ועלילה המתמקדת בארועים היסטוריים בכל פרק, ה"כתר" ממשיכה להיות כובשת באופן מרענן ואחת הסדרות המצליחות ביותר של ענקית הסטרימינג.

בעונה הקודמת, קולמן וטוביאס מנזיס נטלו את תפקידי המלכה אליזבת השנייה ובעלה הנסיך פיליפ מידיהם של קלייר פוי ומאט סמית. בעונה שתעלה מחר, שתי דמויות חדשות הופכות את הסדרה למרתקת עוד יותר – דיאנה הצעירה והיפה (אמה קורין), שלהוטה להפוך לנסיכה ומצטרפת למשפחת וינדזור, ומרגרט תאצ'ר (ג'יליאן אנדרסון), פוליטיקאית ממולחת שתהפוך לאחת מראשי הממשלה החשובים והידועים של בריטניה, ומי שידועה בבוז שלה לארמון בקינגהאם.

היות שזו הפעם הראשונה בהיסטוריה הבריטית שבה אישה נבחרה לראשות הממשלה, המלכה מקווה ליחסי עבודה לבביים ומכבדים עם תאצ'ר. אבל עמדותיהן של שתי הנשים מתנגשות, והציווי החוקתי על אליזבת לשבת בשקט נמתח עד הקצה.

העונה החדשה, המתארת את 11 שנות שלטונה של תאצ'ר (1990-1979), מוצאת את אליזבת לכודה בין שני חזונות מתחרים של העתיד, של שתי נשים שונות מאוד ועקשניות מאוד.

"אתם עומדים לראות את המלכה ופיליפ הרבה יותר מיושבים, והפוקוס עובר לסדקים שמתגלעים ביחסים בין הילדים הבוגרים", אומרת קולמן, שנמצאת כעת בלונדון, על תפקידה בסדרה. "זה מוביל את המלכה לספקות עצמיים בנוגע לכישורי האימהות שלה כשהייתה צעירה יותר".

"אתם עומדים לראות את המלכה ופיליפ הרבה יותר מיושבים, והפוקוס עובר לסדקים שמתגלעים ביחסים בין הילדים הבוגרים. זה מוביל את המלכה לספקות עצמיים בנוגע לכישורי האימהות שלה כשהייתה צעירה יותר"

אכן, קיימת יותר חרדה מתחת לפני השטח השלווים: "היא ממשיכה להיאבק בשינויים שמתרחשים בעולם החיצוני. זו דאגה מתמדת עבורה, התהייה אם משפחת המלוכה מאבדת מגע ולא מתקדמת עם הזמן".

"הנישואים של הנסיך צ'רלס וליידי דיאנה אמורים להיות סיבה לחגיגה גדולה", קולמן ממשיכה, "אבל מאחורי דלתיים סגורות המלכה צופה בהידרדרות היחסים, וחוששת שהיא עלולה לאיים על הממלכה עצמה".

דמויות הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה בסדרה "הכתר" (צילום: Ollie Upton/Netflix)
דמויות הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה בסדרה "הכתר" (צילום: Ollie Upton/Netflix)

בנוגע ליחסים בין שתי הנשים המנהיגות, קולמן אומרת: "על פניו, אליזבת ותאצ'ר היו אמורות להסתדר היטב. הן בנות אותו גיל, יש להן את אותה הנעה, אותה מסירות כלפי אביהן, אותה אתיקת עבודה. ובכל זאת זה לא קורה, מה שהופך בעיניי את הסדרה למעניינת יותר. זו לא החברות היפה שהמלכה קיוותה לה בהתחלה".

"על פניו, אליזבת ותאצ'ר היו אמורות להסתדר היטב. הן בנות אותו גיל, יש להן את אותה הנעה, אותה מסירות כלפי אביהן, אותה אתיקת עבודה. ובכל זאת זה לא קורה. זו לא החברות היפה שהמלכה קיוותה לה בהתחלה"

היא מודה שפיטר מורגן, יוצר הסדרה (שאחראי גם לסרט "המלכה" מ-2006 ולהפקה הבימתית "הישיבה" מ-2013), כתב "דיאלוגים נהדרים" בין המלכה לתאצ'ר. "הסצנות בחדר הישיבות עם ג'יליאן אנדרסון כללו שורות כבדות מאוד. היינו צריכים לצלם את כל הסצנות האלה בלוקיישן אחד, אחת אחרי השנייה.

"אבל ג'יליאן היא שחקנית שקל להפליא לעבוד איתה, מדי פעם הייתי מקבלת צמרמורת רצינית כי היא כל כך דמתה לדבר האמיתי. אבל אז, ברגע שסיימנו, היא הייתה חוזרת לחייך ולהשתטות איתי".

ג'יליאן אנדרסון בתפקיד מרגרט ת'אצר בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Des Willie/Netflix)
ג'יליאן אנדרסון בתפקיד מרגרט ת'אצר בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Des Willie/Netflix)

הסדרה מתארת כיצד, בעוד הפופולריות של דיאנה גוברת, יחסיה עם צ'רלס ממשיכים להיכשל. קולמן אומרת: "המלכה מאוד מודעת לגילה הצעיר של דיאנה ולחוסר הניסיון שלה. היא לא כמו שום יצור אחר שאליזבת באה איתו במגע קודם לכן. יש דרכים לעשות דברים, להוריד את הראש, לא להתלונן, להגיע להסכמה וכן הלאה. אבל דיאנה לא משחקת לפי אותם כללים מלכותיים, וזה מקשה מאוד על המלכה".

קולמן לא חושבת שהמלכה הייתה יכולה להציל את הנישואים, שאולי נועדו לכישלון מלכתחילה: "אני לא חושבת שאף אחד יכול להציל נישואים של מישהו אחר, לא? אלא אם הם רוצים לעשות את זה בעצמם, אני חושבת.

"אני מבינה שהיה פער גילאים גדול, שזה לא תמיד משנה, ואני מבינה שהיו אנשים אחרים שהם אהבו, שזה לא תמיד משנה אבל בטח לא עוזר. לא נשמע שהיה לזה סיכוי להיות מושלם אי-פעם. אני לא באמת מכירה את האנשים האלה. אנחנו יוצרים דרמה שמבוססת על המציאות, חלק מהעובדות אנחנו יודעים, ואת השאר אנחנו ממציאים".

אוליביה קולמן בתפקיד המלכה אליזבת השנייה בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Liam Daniel/Netflix)
אוליביה קולמן בתפקיד המלכה אליזבת השנייה בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Liam Daniel/Netflix)

קולמן סבורה כי מה ששמר על יציבותה של המלכה במשך אותן שנים סוערות הוא תחושת החובה שלה: "היא צריכה להזכיר לעצמה שהיא נשבעה להקדיש את עצמה לתפקיד שלה. היא מתייחסת לדברים כאלה ברצינות. האמונה שלה עוזרת לכושר העמידה שלה, מה שאומר שהיא לא מוכנה לאכזב אף אחד".

קולמן מתארת את עצמה כשחקנית ש"מתנהגת יפה". "אני עושה פחות או יותר מה שאומרים לי", היא צוחקת. "אף פעם לא התקשרתי לפיטר ואמרתי, 'אני לא אעשה את זה'. בסדר, אני מודה, לפעמים שנאתי את זה כשהנאומים היו ארוכים מדי, אבל זה הכול".

"אני עושה פחות או יותר מה שאומרים לי. אף פעם לא התקשרתי לפיטר ואמרתי, 'אני לא אעשה את זה'. בסדר, אני מודה, לפעמים שנאתי את זה כשהנאומים היו ארוכים מדי, אבל זה הכול"

כשחקנית וכאדם, קולמן ידועה בהומור העצמי שלה: "בעונה הזאת יש קצת שיער אפור בצדעיים, ופחות במחלקת הריסים. ההזדקנות הטבעית שלי אולי עזרה קצת במחלקת האיפור. המאפרת שלי, סו דיוויד, היא העובדת הכי מהירה. היא הייתה מסדרת את הפאה שלי, את האיפור, שותה כוס תה, ואני כבר הייתי קמה מהכיסא וצוחקת מהבדיחות שלה לפני שכולם עוד הספיקו להגיד בוקר טוב".

אוליביה קולמן וטוביאס מנזי בתפקיד המלכה אליזבת השנייה והנסיך פיליפ, בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Alex Bailey/Netflix)
אוליביה קולמן וטוביאס מנזי בתפקיד המלכה אליזבת השנייה והנסיך פיליפ, בעונה הרביעית של "הכתר" (צילום: Alex Bailey/Netflix)

קולמן מפרגנת גם למעצבת התלבושות איימי רוברטס לצוות המלבישים שלה. "רוב העבודה שלי כבר נעשתה עוד לפני שנכנסתי לסט. לאיימי יש עין טובה – היא עוברת על בדים, ואחד הדברים הכי מרשימים הוא שהיא יכולה לשחזר שמלה אייקונית באמצעות שימוש בבדים זולים יותר ותשומת לב לפרטים. תמיד חשבתי שהיכולת לבזבז אלפים היא פחות מרשימה מהיכולת ליצור את אותו המראה בפחות כסף.

"אהבתי את המדידות עם איימי, שידעה איך להתאים את הבגדים לגזרה שלי, שהיא שונה מאוד מזו של המלכה – לה יש מותניים צרים מאוד. הם מוכשרים מאוד, ויש להם את הדבר הזה שאי אפשר ללמד בבית ספר, מעין 'בואו פשוט נעשה את זה'".

עבור קולמן, "אחת הפריבילגיות הכי גדולות בעבודה הזאת הייתה גישה למקומות הכי יפים. בית ווילטון היה אחד החביבים עלינו, ואחוזת סומרליטון הייתה תוספת חדשה השנה שמאוד אהבתי. האנשים שגרו ועבדו בבתים האלה עשו את כל ההבדל מבחינת האווירה במקום והיו מאוד מסבירי פנים כלפינו. זה לא קל כשמאתיים איש מגיעים עם תאורה, אביזרים, תלבושות, פרחים.

אחוזת סומרליטון (צילום: ויקיפדיה)
אחוזת סומרליטון (צילום: ויקיפדיה)

"כשלא נזקקו לנו על הסט, תמיד היה בסביבה מישהו, אולי ארכיונאי, שהיה לוקח אותנו לסיור ומראה לנו כמה ציורים יוצאים מהכלל. זה היה אחד הדברים האהובים עליי בכל העבודה הזאת, שיכולתי ללכת לראות את המקומות ואת הגנים היפים האלה. אני אוהבת לספוג קצת היסטוריה בצורה אישית כזאת".

טירת בלמורל – ביתה האהוב של המלכה אליזבת בסקוטלנד – ממלאת תפקיד משמעותי בעונה הזאת, מפני ש"זה המקום שמאפשר לבני המשפחה לברוח קצת, ליהנות מהאוויר הפתוח ולעשות את מה שהם באמת אוהבים.

"כולנו נהנינו מהשבועות של הצילומים בסקוטלנד יותר מאשר בכל מקום אחר. זה היה יפה באופן עוצר נשימה, כל כך ידידותי, הצילומים ליד האגמים האלה ועל הגבעות האלה היו מרגשים. בדרך כלל אני מתחילה לדעוך בסביבות שלוש אחר הצהריים, אבל שם אף פעם לא הייתה לי את ההרגשה הזאת. ואהבתי את הכלבים ואת הלנדרוברים! ומי ידע שמטפחת ראש מבד משי באמת יכולה לחמם את האוזניים?"

"בדרך כלל אני מתחילה לדעוך בסביבות שלוש אחר הצהריים, אבל שם אף פעם לא הייתה לי את ההרגשה הזאת. ואהבתי את הכלבים ואת הלנדרוברים! ומי ידע שמטפחת ראש מבד משי באמת יכולה לחמם את האוזניים?"

המלכה אליזבת השנייה, בגיל 94, עדיין עם צעיף משי על ראשה, רוכבת על סוס בטירת בלמורל בסקוטלנד. 31 במאי 2020 (צילום: Steve Parsons/Pool via AP)
המלכה אליזבת השנייה, בגיל 94, עדיין עם צעיף משי על ראשה, רוכבת על סוס בטירת בלמורל בסקוטלנד. 31 במאי 2020 (צילום: Steve Parsons/Pool via AP)

מאחר ש"הכתר" סוקרת כשישה עשורים בהם אליזבת השנייה, היום בת 94, שלטה כמלכת אנגליה, יוצרי הסדרה בחרו להחליף את כל שחקני הסדרה בכל שתי עונות, כדי להתאים את השחקנים לגיל הדמויות באופן ריאליסטי.

פוי, כאמור, שיחקה את אליזבת בצעירותה; אחריה באה קולמן, ואילו בעונה הבאה, החמישי, תגלם דמות המלכה שחקנית בריטית מכובדת אחרת, אימלדה סטונטון, הידועה מתפקידה ב"אחוזת דאונטון" ומועמדותה לאוסקר על תפקידה ב"וירה דרייק" של מייק לי.

"אף פעם לא דיברתי עם אימלדה, ולא הייתי מעזה להשיא לה עצות", אומרת קולמן. "יהיה מוזר בשבילי ללכת ולומר, 'מה שאת צריכה לעשות זה כך וכך'. אימלדה היא שחקנית יוצאת מן הכלל, והיא תעשה הכול הרבה יותר טוב. אני ממש מקנאה בה על ההנאה שצפויה לה, אבל אני סקרנית לראות מה היא תעשה, ואני ככל הנראה אכה את עצמי ואחשוב, 'לעזאזל, הייתי צריכה לעשות את זה ככה'".

אימלדה סטונטון תשחק את המלכה אליזבת השנייה החל מהעונה החמישית של "הכתר" (צילום: AP Photo/Domenico Stinellis)
אימלדה סטונטון תשחק את המלכה אליזבת השנייה החל מהעונה החמישית של "הכתר" (צילום: AP Photo/Domenico Stinellis)

ומה לגבי פרידתה מהדמות? "אחרי שגילמתי את המלכה, אני קצת מאוהבת בה עכשיו", היא אומרת בחיוך. "אני חושבת שביחס לבני מלוכה, יש באליזבת כזאת ענווה ומעין סטואיות מרשימה מאוד. היא פשוט חזקה ושקטה, ואני חושבת שהרבה אנשים צריכים להיות קצת יותר כאלה. אבל אני מודה שאני בורה ביחס למשפחות מלוכה אחרות".

עם זאת, היא מבהירה: "אני מבינה את הגרסה שלנו למלכה, אבל לא הייתי מעזה לומר שאני מבינה את המלכה האמיתית. אנחנו יכולים לדמיין איך זה לחיות בנעליו של מישהו אחר, אבל זה יהיה שחצני מצדי לומר 'הו, כן, אני לגמרי יודעת מה היא עוברת', אין סיכוי.

"יש לי עכשיו הרבה יותר חיבה כלפיה מאשר קודם לכן, ואני חושבת שהיא אדם מדהים באופן לא ייאמן. אבל בזה זה מסתכם – הערצה כלפיה היא דבר אחד, אבל אני אף פעם לא אגיד שאני מכירה אותה".

קולמן עוזבת את הסדרה ברגשות מעורבים: "כשחקנית, אני כמובן נרגשת לגלם עוד הרבה תפקידים אחרים, אבל כל כך נהניתי מהעבודה הזאת, ואני אתגעגע לשבת ולצחוק עם כולם על הסט. באמת בילינו זמן נהדר יחד, ויהיה קשה מאד למצוא עוד חבורה אנשים כזאת".

אוליביה קולמן בפרמיירה של העונה השלישית של "הכתר" בלונדון, 13 בנובמבר 2019 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)
אוליביה קולמן בפרמיירה של העונה השלישית של "הכתר" בלונדון, 13 בנובמבר 2019 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)

עמנואל לוי הוא פרופסור לקולנוע ולסוציולוגיה, מבקר קולנוע ומחברם של תשעה ספרים, בהם "הכול על האוסקר: ההיסטוריה והפוליטיקה של פרסי האקדמיה" (All About Oscar: The History and Politics of the Academy Award), שיצא ב-11 מהדורות.

עוד 1,513 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לשכת ראש הממשלה: ממתינים לחוות דעתו של מנדלבליט

ברוב דחוק: דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים בתום ישיבה סוערת ● חולדאי: "מי שחגג אתמול במסיבות רחוב מזלזל בבריאות הציבור" ● פורסם מדד רמזור לחופים נוכח זיהום הזפת ● בסוריה הודיעו כי קיבלו חיסונים ממדינה ידידותית ויתחילו לחסן צוותי רפואה ● בשני ינחתו בישראל הנוסעים הראשונים שיוכלו לקבל צמיד מעקב במקום להכנס לבידוד במלונית

עוד 28 עדכונים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

שכפ”צ אוסלו

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה וכשלונותיה – הסכמי אוסלו. ההסכמים הללו – שהיו רק הסכמי ביניים – פקעו אמנם במאי 1999, אבל הצל שלהם עדיין משמש את ממשלת ישראל כדי לכסות על מחדליה. הפעם הם משמשים אותה כדי להתחמק מחובתה ההומניטרית לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית וברצועת עזה.

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה – הסכמי אוסלו. ההסכמים, שהיו רק הסכמי ביניים, פקעו אמנם במאי 99', אבל צילם עדיין משמש את ממשלת ישראל לכיסוי מחדליה

הגדה המערבית נמצאת בשליטתה המלאה של ישראל. שטחי הגדה נחלקים לשלושה חלקים: שטחי סי, שרשמית ישראל שולטת בהם בכל תחום, בטחוני ואזרחי; שטחי בי, שבהם רשמית ישראל מחזיקה רק בסמכות בטחונית; ושטחי איי, שלכאורה נמצאים תחת שליטתה הבלעדית של הרשות הפלסטינית.

דא עקא, שהשליטה הפלסטינית בשטחי איי ובי היא בדיחה גרועה. השטחים הללו הם מובלעות בין שטחים שנמצאים בשליטה ישראלית, וכל מה שהפלסטינים עושים בהם נתון, לכל דבר ועניין, הוא לרצונה של ישראל. הסיבה לכך פשוטה: פלסטינים אינם יכולים לעבור, או להעביר סחורות, בלי לעבור במחסומים שנשלטים על ידי ישראל.

ברצועת עזה ישראל שולטת מרחוק. היא שולטת במרחב האווירי והימי של הרצועה, בתדרים שלה, ובמיוחד במעברים שלה. ישראל שולטת ברישום האוכלוסין הפלסטיני, ועל כן פלסטינים אינם יכולים לצאת מהרצועה או להכנס אליה אלא באישורה של ישראל. הם יכולים, כמובן, להפוך למבריחי גבול – אבל בכך הם הופכים לעבריינים.

מאז שעלה בנימין נתניהו לשלטון, ב-1996, ממשלות ישראל משתמשות בהסכמי אוסלו כשכפ”ץ: כלפי ימין, הממשלה אומרת שמה לעשות, היא לא יכולה לפרק את הרשות הפלסטינית ולספח שטחים; כלפי חוץ, היא טוענת שישראל איננה אחראית לשטחי בי ואיי משום שהרשות שולטת בהם. במקביל, היא עושה הכל כדי למרר את חייהם של הפלסטינים שחיים בשטחי סי כדי ליישם טרנספר מרצון – בעוד שמתנחלים בונים כאוות נפשם, ישראל איננה לוקחת אחריות לחייהם של אנשים שהיא התחייבה לרווחתם בהסכמי אוסלו.

כל זה לא חדש. מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני, אבל, כאמור, המטרה של ממשלת נתניהו שם היא טרנספר מרצון.

חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לחיסונים לפלסטינים:

  1. ראשית בשל הזכות האוניברסלית לבריאות – בדיוק כמו שטענו בנייר "הזכות לחיסון" שפרסמנו במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם יחד עם רופאים לזכויות אדם.
  2. בנוסף, רצועת עזה ישראל והגדה המערבית הם שטח אחד לכל דבר. כשישראל מסרבת לחסן את הפלסטינים, היא מסכנת את הישראלים. כולנו מכירים את התמונות של פלסטינים שחוצים לישראל באין מפריע. ראינו גם איך, כשצה”ל רצה בכך, פלסטינים קיבלו אישור בשתיקה להגיע לחופי הים של ישראל.

בנימין נתניהו כלוא בדמות שהוא משחק: הוא לא יכול להיראות בעיני מצביעיו, שאותם לימד לשנוא פלסטינים, כמי ש”מיטיב” איתם; על כן הוא נמנע מלהעביר חיסונים לפלסטינים – שישראל שולטת בכל המעברים שלהם – ומשתמש באוסלו ככיסוי.

מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני

הסכמי אוסלו הם שכפ”צ נוח, כל זמן שאין זכרון ציבורי. אנשים שירחיקו במחשבתם עד ממשלת שרון – מעבר להרי האופל, אני יודעת – יזכרו שהממשלה הכריזה אז שהסכמי אוסלו בטלים. האיש שהכריז על כך שוב ושוב היה שר האוצר, אחד בנימין נתניהו.

לתושבי הארץ המעונה הזו גורל אחד, פלסטינים כיהודים. אנחנו תלויים זה בזה, ואם ניתן לנתניהו לפעול כרצונו, נהיה תלויים זה לצד זה. ישראל חזקה מספיק כדי לאפשר לפלסטינים להתחסן, גם אם זה יפגע בנתניהו בקלפי.

עינת עובדיה היא מנכ"לית מכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה וסינית מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה למנהל בראשל"צ. בעשור האחרון כיהנה בתפקידי מפתח בפוליטיקה הישראלית בקואליציה ובאופוזיציה. בחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת המטה של יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון וניהלה קמפיינים פוליטיים רבים למועמדים ורשימות בבחירות הארציות והעירוניות. היא פעילה חברתית בשמאל הישראלי וחברת הנהלת מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה