הדמוקרטיה נשמעת חלולה כשיש מיליון מובטלים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשקת קמפיין הבחירות של הליכוד ברמת גן, 4 במרס, 2019 (צילום: אהרון קרון\פלאש 90)
אהרון קרון\פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשקת קמפיין הבחירות של הליכוד ברמת גן, 4 במרס, 2019

דמוקרטיה יכולה להיות הקרקע המאפשרת לדמגוגים כמו נתניהו לעלות, והסכנה לדמוקרטיה הישראלית באה מנתניהו וממפלגת הליכוד.

נתניהו הוא תוצר של החברה הישראלית. הוא קם וניזון מחוסר שביעות הרצון הציבורית בישראל. אפשר לראות בו סטייה מההתפתחות הנורמלית, אבל לא כך הדבר. גם אם אמונתם של חברי הליכוד ושל חסידי נתניהו בנתניהו מוטעית, לדעתי, יש להם ולהרבה ישראלים אחרים חששות וצרכים לגיטימיים שיש להתייחס אליהם, להבין אותם ולטפל בהם. רק אם כן נקדיש תשומת לב ליותר ממיליון שהצביעו לו, ונתייחס לטענות שלהם ולתסכולם, נמנע הופעת טיפוס נוסף, לכאורה 'מורד', כמו נתניהו, שיפנה להמונים שסבלו מההתעלמות מהם. נמנע דמגוג אחר דמוי נתניהו, שישגשג על זריעת שנאה, שקר ופילוג.

גם אם אמונתם של חברי הליכוד ושל חסידי נתניהו בו מוטעית, יש להם ולרבים חששות וצרכים לגיטימיים שיש להבין אותם ולטפל בהם. רק אם נקדיש תשומת לב ליותר ממיליון מצביעיו, נמנע דמגוג אחר בדמותו

כיום הדמוקרטיה שלנו שבורה או קרובה להישבר. האמון במערכת שלנו ובתרבות שהנחתה אותנו התרסקה כמעט לחלוטין. אם נמשיך להתעלם ממציאות זו, אזי עתיד מבשר רעות יחכה לישראל. אם מספר גדל והולך של ישראלים יפסיקו לאמץ את הנורמות הדמוקרטיות, את ערכי מגילת העצמאות, אזי מדינת ישראל הדמוקרטית תפסיק להתקיים ותוחלף במשטר אוטוריטרי סמכותני, שיעלה בהצבעה עממית ואז יסלק בהדרגה ובמהירות את הדמוקרטיה שלנו ויבטל את רצון העם. עיין ערך טורקיה, הונגריה ופולין.

הסכנה לדמוקרטיה שלנו נובעת בעיקר מנתניהו ומהליכוד, מפלגה שאיבדה מזמן את המצפן המוסרי שלה. הם רואים במשכילים ובאינטלקטואלים אויב וחוששים מפניהם. הם קוראים להם 'אליטה' בנימה של שנאה, זלזול, לעג, פחד ובוז. זו מפלגה שמנהיגיה מפיצים תיאוריות קונספירציה. בעיני רבים מהם עובדות אינן חשובות. חלקם מאמינים בניסים תוך זלזול באמיתות מדעיות וביריבים פוליטיים בחלק מהמקרים כדי לכסות על צביעותם הפוליטית. והכי גרוע, הם נכנעו לדיקטטור בהתהוות, שנחוש לפרק את יסודות הדמוקרטיה הישראלית ולהביא את המדינה והעם לתהום האסון.

מגפת הקורונה חשפה לא רק את סדרי העדיפויות המעוותים של ממשלת ישראל שכופפה את השיקולים המקצועיים הבריאותיים לאינטרסים הפוליטיים שלה, אלא גם את חוסר היכולת שלה להנהיג, את חוסר המוכנות, את חוסר האמינות, ואת היעדר החזון שלה. אלא אם נקרא להימלטות ממשפט של נתניהו 'חזון'.

נתניהו ובכירי הליכוד לא נרתעים מלנקוט בשום תכנית מרושעת כדי לאחוז במנופי הכוח. הם רודפים באגרסיביות את כל מי שמאיים עליהם, הם נלחמו כדי למנוע מערבים ישראלים להצביע, הם מנסים למלא את מערכת המשפט עם שופטים שמרניים, ואת הפרקליטות ומשרדי הממשלה באנשים נאמנים להם שיפעלו לפי רוח המנהיג. אם הם ייכשלו בבחירות הבאות, הם, בכירי הליכוד, והחסידים המושבעים של נתניהו, ילכו בעקבותיו בטענה כי הבחירות היו רמאות, גנובות ומזויפות.

מגפת הקורונה חשפה לא רק את סדרי העדיפויות המעוותים של הממשלה, אלא גם את חוסר יכולתה להנהיג. את חוסר המוכנות, חוסר האמינות והיעדר החזון שלה. אלא אם נקרא להימלטות ממשפט של נתניהו 'חזון'

השבת ערכי הדמוקרטיה שלנו

המנהיג הבא של ישראל יעמוד בפני משימות אדירות, בין השאר התמודדות עם נגיף הקורונה וטיפול במשבר הכלכלי בעקבות הקורונה, שכן ההתאוששות הכלכלית קשורה קשר הדוק לשליטה במגפת הקורונה. אולם הדמוקרטיה שלנו תישאר פגיעה לאותם גורמים א-מוסריים בליכוד שכמעט הרסו את הדמוקרטיה שלנו.

הבחירות האחרונות הוכיחו כי אזרחי ישראל זקוקים נואשות לחינוך, לתרבות ולמוסר אזרחי, ולחינוך לאזרחות פעילה ואחראית כדי להנחיל ולבסס את הערכים שקיימו את החברה הישראלית בעבר. צריך למנוע ניהול כושל של הדמוקרטיה שלנו, שעליהם דמגוגים כמו נתניהו משגשגים, ולהשיב את תפקיד המנהיגות המוסרית.

אם אנו רוצים לשרוד את מתקפת הדיסאינפורמציה, הדמגוגיה, השקר, אי-השוויון והבוגדנות שמבצעים נתניהו מלחכי הפנכה שלו בליכוד ובתקשורת, ואת הרס מוסדות המדינה, עלינו לטפל במקורות ובמקומות מהם צצים דמגוגים כמו נתניהו. יש לנו חלון הזדמנויות קטן לתקן חלק מהנזק שנתניהו והליכוד ושותפיהם גרמו לדמוקרטיה שלנו.

לא ניתן לקיים את הדמוקרטיה כאשר הפער בין העשירים לעניים הולך וגדל, כאשר הפער בין הפריפריה והמרכז גדל והפריפריה מתפוררת, כאשר משפחות יורדות לסף העוני, וילדים ומשפחות הולכים לישון רעבים. הדמוקרטיה נשמעת חלולה כאשר כמעט מיליון אזרחים מובטלים, וכאשר עשרות אלפי עצמאיים רואים את עסקיהם מתמוטטים, והם על סף פשיטת רגל. כאשר בתי ספר הולכים ומדרדרים ומורים מקבלים תמורה נמוכה.

הדמוקרטיה נכשלת כאשר אכזריות המשטרה הופכת להיות דבר שבשגרה, כאשר מערכת המשפט הופכת מוטה יותר ויותר, וכאשר התקשורת מועלת בתפקידה והופכת להיות שופר לשלטון ולבעלי ההון.

הדמוקרטיה נשמעת חלולה כאשר כמעט מיליון אזרחים מובטלים, וכאשר עשרות אלפי עצמאיים רואים את עסקיהם מתמוטטים, והם על סף פשיטת רגל. כאשר בתי ספר הולכים ומדרדרים ומורים מקבלים תמורה נמוכה

כדי להציל את הדמוקרטיה שלנו ולמנוע את שיבת שלטון המיעוט של הליכוד, עלינו לפתח סדר יום חברתי וכלכלי כולל כדי לענות על צרכי הישראלים. עלינו לבצע במהירות ובנחישות את הרפורמות החברתיות-פוליטיות והכלכליות הדרושות בכדי למנוע מאדם כמו נתניהו לחזור ולהרוס שוב את אורח חיינו הדמוקרטיים, ולדחוף אותנו מחדש לסכסוך חברתי ופוליטי מבשר רעות.

בשנים האחרונות הליכוד והליכודניקים כתבו את אחד הפרקים האפלים בהיסטוריה של ישראל. ההיסטוריה תזכור כיצד פשיטת הרגל המוסרית הזו אפשרה להם להקריב את טובת המדינה והעם ולבגוד בניסוי הדמוקרטי שנבנה כאן במאה הקודמת. הצלחתם בבחירות הבאות עשויה להיות המבשרת לימים גרועים שעוד יבואו.

יצאנו מבור תחתיות. אבותינו הולידו כאן אומה ומדינה חדשה, אשר הורתה בחרות ובאמונה כי כל בני האדם נבראו שווים. הקמנו מדינה דמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, מדינה המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום, שתקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין, שתבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות.

מאז נלחמנו במלחמות, התמודדנו עם משברים, עם מנהיגים מושחתים, עם תסיסה חברתית ועם הרפתקאות יקרות, אך התגברנו. כל עוד נשאר מחויבים לערכים הדמוקרטיים, לערכי מגילת העצמאות בהם האמנו ושאותם אנו מוקירים, ושעבורם הקרבנו כל כך הרבה, יחכה לנו עתיד מזהיר וטוב יותר.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 857 מילים
כל הזמן // יום שני, 23 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: פרויקטור הקורונה מתנגד לפתיחה גורפת של בתי הספר

גנץ הודיע על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לחקירת רכש הצוללות וכלי השיט ● הממשלה אישרה את מינוי יהלי רוטנברג לחשב הכללי והוד בצר למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי; השרים ניסנקורן והנדל החרימו את הישיבה ● נתניהו במסר לביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן" ● "פרשת משפטים - בושה": נציב התלונות רוזן מתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות

עוד 57 עדכונים

ג'יי סטריט מחכה לביידן כדי לחזור אל מעגל המשפיעים

ראיון אחרי ארבע שנים שבהן נרתמה ג'יי סטריט למאבקים בבית הלבן, נשיא השדולה הליברלית ג'רמי בן-עמי מצפה לשיתוף פעולה פורה עם הממשל החדש של ביידן ● בראיון לזמן ישראל, בן-עמי מצהיר כי יקדם חזרה לגישה "מאוזנת" כלפי ישראל, העלאת הסוגיה הפלסטינית לשולחן המדיני, וחזרה להסכם הגרעין עם איראן ● אבל גם הוא מבין שהמזה"ת וישראל בפרט לא יהיו בראש סדר העדיפויות של ביידן

עוד 1,035 מילים

"שפכו כאן כל כך הרבה כסף, ואז הכל נתקע בגלל שחיתויות"

אחרי שנתיים ללא הנהלה, מונה דן ליכטמן למנכ"ל פארק אריאל שרון ● בראיון לזמן ישראל הוא מצהיר: "אני מנסה להחזיר את הגלגל חמש שנים אחורה ולפתוח את הפארק לציבור. הניהול יהיה מקצועי ושקוף מכאן והלאה" ●  אלא שהמחיר עלול להיות ויתור על בירור האמת והעלמת עין מהפוליטיזציה של הדירקטוריון ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,471 מילים

מגפת הקורונה "אסור שיחלקו חיסונים לפי מי שיש לו לובי"

חיסוני הקורונה יגיעו לישראל בטפטוף, ועד כה לא התקבלה החלטה על סדר חלוקתם ● הוועדה המקצועית האחראית על כך לא התכנסה מאז פרוץ המגפה ובינתיים הודיע נתניהו שיקים ועדת שרים בראשותו אשר תקבע את סדר קבלת החיסונים ● רופאים, ועדי עובדים חיוניים ופקידים מזהירים: "במשבר הזה מסרסים גופים מקצועיים ומקבלים החלטות פוליטיות אומללות. זה עלול לקרות גם עם החיסונים"

עוד 2,438 מילים

למקרה שפיספסת

שקיעתה של מדינת ישראל

ההיסטוריון והפילוסוף הגרמני אוסוואלד שפנגלר  כתב בחיבורו הידוע "שקיעת המערב" על עליית ושקיעת התרבות כאורגניזם חי, וגרס שמהלך חייה ניתן לחלוקה לארבעה פרקים: ילדות, עלומים, קמילה וזקנה, שהם גם שלבי מהלך חייו של ילוד אישה, או של אביב, קיץ, סתיו וחורף המציינים את מהלך חיי הצמח.

בין היתר הוא טען בספרו זה שצורת המשטר הדמוקרטי המאפיינת את התרבות המערבית, חשופה למעשי שחיתות המזרזים את שקיעתה.

ההיסטוריון והפילוסוף הגרמני אוסוואלד שפנגלר  כתב בחיבורו הידוע "שקיעת המערב" על עליית ושקיעת התרבות כאורגניזם חי, וגרס שמהלך חייה ניתן לחלוקה לארבעה פרקים: ילדות, עלומים, קמילה וזקנה

כהקבלה מסוימת לתפיסה זו (חרף כל ההבדלים) ניתן להשוות את זה לחיי מדינת ישראל. הלידה היא הקמת מדינת ישראל (ויש שיקדימו להכרזת המדינה את תקופת "הישוב בדרך למדינה" – כעובריות הבשלה ללידה). שני עשורי ילדותה נמשכים עד מלחמת ששת הימים. ומאז: מלחמת יום הכיפורים, המהפך, מלחמת לבנון הראשונה וממשלת הרוטציה הראשונה – הם תקופת עלומיה.

שקיעתה של המדינה על פי הקבלה זו התחילה עם "התרגיל המסריח", כינונה של ממשלת רבין השנייה בסיוע סיעת יעוד, האינתיפדה השנייה כולל "אירועי אוקטובר", ומאז ירידה איטית במורד שהפכה לנפילה במורד תלול בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, (וגם  ברביעית הצפויה בקרוב), שהוציאו לציניות של הפוליטיקאים שם רע. הציניות הזו כוללת את היצירתיות התחיקתית בדמות תפקיד "ראש הממשלה החלופי" תוך תיקון חוק יסוד בשל צרכי השעה הפוליטיים.

המשטר הפרלמנטרי הקואליציוני חסר החוקה והנורמות המחייבות הגיע לשיא שפלותו וחשף את ישראל כמדינה שלאזרחיה אין אמון – לא בכנסת (38% אימון) לא בממשלה (40%)  ובעיקר לא במפלגות (22%).

חוסר אמון זה מתגבר נוכח כישלון ניהול המאבק בקורונה, כשלא טובת האזרחים היא העומדת במרכז, אלא כוחן של קבוצות האינטרס השונות. חוסר האמון מעמיק  בשל גילויי שחיתויות במערכות השונות (משטרה, הפרקליטות – רות דוד, טייקונים וגופי ממשל ועוד) למול חוסר אלטרנטיבה נורמטיבית ראויה לשלטון.

לבגין ולשמיר הייתה אופוזיציה במפלגתם. לנתניהו אין כזו, מה שהפך את הליכוד במידה רבה למפלגת נתניהו. בכל אלה יש בכדי לחזק את תחושת הייאוש והרגשת חוסר מוצא מהדרך בה מתנהלת המדינה.

חוסר חזון אינו רק נחלת המערכת המפלגתית. הוא גם נחלת הפוליטיקה החוץ פרלמנטרית. מחאת היחידים, כמו גם מחאת "אין מצב", מתמקדת בראש הממשלה ונוצר הרושם שהליכתו הביתה תהייה מבחינתם מילוי דרישתם. מחאת "הדגלים השחורים" נגד נתניהו יוצרת מצג שווא, מעצם הגנתם על הדמוקרטיה מפני נתניהו, למרות שמעולם לא הייתה דמוקרטיה ליברלית בישראל.

המשטר הפרלמנטרי הקואליציוני חסר החוקה והנורמות המחייבות הגיע לשיא שפלותו וחשף את ישראל כמדינה שלאזרחיה אין אמון – לא בכנסת (38% אימון) לא בממשלה (40%)  ובעיקר לא במפלגות (22%)

למרות שיטת הבחירות וכינונה של ממשלה במשטר פרלמנטרי קואליציוני, לא הייתה בישראל דמוקרטיה ליברלית מעצם היותה מדינה יהודית המכונה גם דמוקרטית, שהיא למעשה אתנוקרטיה, כשמעמד האזרח נגזר לא מעצם אזרחותו הישראלית אלא מהיותו או אי היותו – יהודי.

בנקודה זו חשוב לציין שדווקא בשל המצוקות הכלכליות הקשות, יש תקווה ליצירת התאגדויות בחברה האזרחית בין יהודים, מוסלמים ונוצרים, דוברי עברית וערבית, כל זאת ליצירת ארגונים וכלים כלל ישראלים לבניית חברה אזרחית משותפת ומלכדת, שאולי גם תצמיח פוליטיקה חדשה ואחרת.

האם ממשבר של שנת 2020 יצמחו זרעי המדינה הישראלית, המושתתת על אזרחיה הישראלים, ללא תלות בדתם או מוצאם האתני? האם תקום בעתיד רפובליקה ישראלית?

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 487 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

איך יכול להיות שטובת הנאה בסך 20 מיליון שקל לא מצדיקה חקירה?

ביום חמישי הגישה התנועה לאיכות השלטון את עתירתה המתוקנת בפרשת הצוללות, הכוללת התייחסות להחלטת מנדלבליט שלא לחקור את פרשת המניות של נתניהו ● תגובתה של התנועה מנוסחת בסעיף 309 לעתירה כך: "מטורף!!!" ● וכשבוחנים את רווחי נתניהו כפי שמפרט מנדלבליט בהחלטתו, מגלים כי המספרים אף גבוהים ממה שהיה ידוע - "מטורף עוד יותר", כותבת התנועה ● פרשנות

עוד 831 מילים

דיווח: משרד הבריאות תומך בפתיחת כל מערכת החינוך בערים ירוקות

עם צאת השבת, בירכו את פולארד מספר שרים ופוליטיקאים, בהובלת נשיא המדינה וראש הממשלה ● פולארד סיים תקופת תנאי של חמש שנים מאז שוחרר ממאסר של 30 שנה ● ההפגנות ברחבי הארץ התחדשו למרות מזג האוויר ● בנס ציונה נתלה שלט ענק, "שמאלנים בוגדים" ● בזירה הפוליטית גם מברכים את פיטר פלצ'יק שזכה במדליית זהב באליפות אירופה בג'ודו

עוד 10 עדכונים

באופן קבוע, מדי ארבע שנים מיד אחרי הבחירות, עולה השאלה כיצד הצביעו יהודי ארצות הברית ● אולם אחרי הבחירות האחרונות התברר שאין אפילו סקר או מדגם אחד שמקובל על כולם ● לחלל שנוצר נכנסו ארגונים יהודיים מפלגתיים ובאופן לא מפתיע, כל ארגון טוען שהסקר שלו מוכיח שהמפלגה שלו הצליחה יותר

עוד 771 מילים

כשנטפליקס הציעו לדיוויד פינצ'ר לעשות עבורם סרט, הבמאי המוערך שלף תסריט שכתב אביו המנוח על הרמן מנקייביץ', התסריטאי המקורי של "האזרח קיין", שנלחם לקבל על כך את הקרדיט מול הבמאי הענק אורסון ולס ● "מאנק", סרט בשחור-לבן שחוזר אל אחד המאבקים הגדולים של הוליווד בשנות ה-30, הוא גם האישי ביותר של פינצ'ר ● "לא עניין אותי מי עשה מה, או מה הוכח או לא. ניסיתי להגיע לליבת הרעיון, לסחף שנוצר ביחסים בין תסריטאים ובמאים"

עוד 2,193 מילים

אני יודעת מה עשית בקיץ האחרון, ואסור שזה יקרה שוב

מאמר על השפלת נשים, "גבריות רעילה" ולחץ מיני במחנות קיץ יהודיים בארה"ב, פתח תיבת פנדורה ● אחרי שנחשף כי נערות מדורגות שם לפי ביצועים מיניים, וכי שירים סקסיסטיים הם חלק מההווי, אנשי חינוך נרתמו למיגור התופעה ● בשיחה עם זמן ישראל, מחברות המאמר הצעירות אומרות: "את לא בהכרח מבינה בזמן אמת שזה לא צריך להיות כך. את חושבת שמשהו לא בסדר איתך, כי את לא רוצה להצטרף"

עוד 1,190 מילים

ספורטאי איראני שמחה על כך שחדרי הכושר סגורים - מצא עצמו עצור, כשתומכי משטר קוראים להוצאתו להורג ● הפלסטינים ממשיכים לנסות להיאבק בהתקרבות ישראל והאמירויות ● במצרים מציינים 23 שנה לפיגוע, שבו שישה חמושים רצחו עשרות תיירים, נמלטו למערה במדבר, ושם התאבדו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,188 מילים

ראיון היטלר מת ובועט

תיאוריות הקונספירציה לפיהן היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה, עושות כעת קאמבק מפתיע ● החוקר ריצ'רד אוונס מזהיר בספרו החדש כי לא מדובר רק באגדות אורבניות שמעניינות כמה משוגעים, אלא בניסיון מסוכן לנסח מחדש את האמת ההיסטורית ● אם תרצו, "פייק ניוז" רטרואקטיבי ● לדבריו "אם היטלר אכן נמלט מהבונקר, אז אולי השואה לא התרחשה מעולם"

עוד 1,639 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 59 ימים להשבעה

על מיתוסים ושקרים אחרים

השבוע, אחרי שהכיוון המשפטי נכשל באופן רשמי, התמקדו אנשי טראמפ במאמץ לחבל בתהליך הפורמלי ● במקרה החמור ביותר, הנציגים הרפובליקאים במישיגן סרבו לאשר את התוצאות ואז חזרו בהם - ואז שוב ניסו לשנות את התוצאה בעקבות שיחה אישית מטראמפ ● אבל לצד צעדים מדאיגים באמת, אי אפשר שלא הסתכל על מהלכי טראמפ ואנשיו ולא ראות גם את הפתטיות שבהם

עוד 1,809 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
דְּרָאפְט

ב-NBA הבינו מזמן את מה שענקיות הטכנולוגיה והתאגידים של וול סטריט מנסים להשכיח מאיתנו: תחרות חופשית ללא רגולציה מובילה בהכרח לאסון ● אם לא נגביל את החזקים, הם יתחזקו עד בלי די, החלשים יימחצו ולא יישאר להם כל סיכוי לחזור למשחק

עוד 1,042 מילים

ירוקים מקנאה בסוגיה הסביבתית הבעיה היא לא רק בפוליטיקאים

בעוד הצמד ביידן-האריס הפך את משבר הסביבה והאקלים לנושא מרכזי במערכת הבחירות בארצות הברית, אצלנו הוא ממשיך להשתרך בירכתי סדר היום ● הימין בשתי המדינות עוין את הסביבה, אבל איפה האלטרנטיבה שאמורים להציג הדמוקרטים בישראל? מישהו מדמיין את בני גנץ מכנה את נתניהו "מצית אקלים"? ● דעה

עוד 651 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה