סקר 13: ליכוד נחלש ל-27 מנדטים, ימינה מתחזקת ל-23

גנץ: "אם התקציב לא יעבור ב-23 בדצמבר נפזר את הכנסת"

שלב ההוכחות במשפט נתניהו נדחה לפברואר ● לפיד על אשכנזי וגנץ: "אולי נתניהו נהנה להשפיל אותם" ● בג״ץ ידון שוב במצפה כרמים ● מנכ״ל משרד הבריאות: "חושש לגורלנו" ● לראשונה הוגש כתב אישום נגד מפגינים נגד נתניהו ● נשיאת העליון: הממשלה בהפרה של חוק יסוד התקציב ● מקורבי סטרשנוב: אין בסיס לטענות נתניהו נגדו

שר הביטחון בני גנץ לוחץ יד לראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי בכנסת, 10בנובמבר 2020 (צילום: Oren Ben Hakoon/POOL)
Oren Ben Hakoon/POOL
שר הביטחון בני גנץ לוחץ יד לראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי בכנסת, 10בנובמבר 2020
07:01 עריכה

שרי קבינט הקורונה אימצו את מתווה גלנט לפתיחת מערכת החינוך כולה בערים עם תחלואה נמוכה, כאלו המוגדרות כירוקות או כצהובות. לפי המתווה שאושר פה אחד בקבינט, תלמידי התיכונים (כיתות י' ומעלה) יחזרו כבר ביום ראשון הקרוב לבתי הספר ותלמידי חטיבות הביניים יחזרו ביום ראשון שלאחר מכן. השרים אישרו גם את ההחלטה העקרונית לפתוח כבר הבוקר את כיתות ה'-ו'.

הקבינט החליט גם על פיילוט לפתיחת הקניונים ושיוצג גם פיילוט דומה לשווקים.

 

07:02 עריכה

גלנט לאחר האישור בקבינט של פתיחת בתי הספר:

07:11 עריכה

נתניהו וגנץ נפגשו אולם נתניהו לא ניצל את ההזדמנות לספר לו על הטיסה לסעודיה.

07:28 עריכה

גלנט על הפתיחה של מוסדות החינוך: הקבינט שמע את הדברים שאמרתי ואני מודה גם לראש הממשלה. אנחנו דואגים לילדים. אני קורא לכולם לשמור על ההנחיות בבתי הספר ובחוץ. ברגע שיש תחלואה בעיר היא מגיעה גם לבתי הספר״.

בראיון לרשת ב׳ אמר גלנט כי אין בעיה עם נסיעתו של נתניהו לסעודיה. ״אני הייתי מזכיר צבאי״, הוא אומר, ״לראש ממשלה יש תכנית והוא עושה את זה עם ראש המוסד או הרמטכל – יש אנשים שפגשתי עם ראש הממשלה ועד היום לא יודעים על זה״.

07:31 עריכה

סעודיה הוכרזה כמדינה ירוקה בדיוק כשנתניהו טס לשם:

07:36 עריכה

השר יזהר שי על נסיעתו של נתניהו לסעודיה: ״בתהליך כזה אמורים להיות מעורבים שר החוץ ושר הבטחון. לא כל הדברים סודיים וקשורים לצוללות. הם שני רמטכלים לשעבר, אפשר לסמוך עליהם״.

השר שי אמר את הדברים ברשת ב׳.

07:40 עריכה

יאיר לפיד על הקמת ועדת הבדיקה לצוללות:

07:52 עריכה

עפר שלח על גיוס החובה על רקע כתבה היום בהארץ.  שלח עוסק בנושא רבות והוא צפוי לחזור לכותרות עקב חוק טל שפוקע בנובמבר ואולי גם הבחירות המסתמנות.

08:10 עריכה

לכחול לבן נשארה החלטה אחרונה לעשות:

 

08:15 עריכה

איתן גינצבורג ב-103fm: "ראש הממשלה שכח שהוא לא שליט יחיד, שזה משטר פרלמנטרי ושהוא ראשון בין שווים. כל מה שמעניין אותו זה שיקולים פוליטיים צרים ואינטרסים צרים של נתניהו".

08:20 עריכה

מירי רגב סותרת את עצמה:

רגב אמרה גם כי אצל גנץ יש בלגן שלם ו-״זה לא פאודה אלא בלבלה״. 

רגב אמרה גם שהליכוד לא מעוניין בבחירות ואמרה לגבי נסיעת נתניהו לסעודיה כי לא חייבים לשתף את כולם בתהליכים מול מדינות אחרות.

״אני הראשונה שחיבקתי את הקהילה בליכוד״, אמרה רגב לתהייה לגבי אמירתה לפני כמה שנים שאינה רוצה בת לסבית.

08:29 עריכה

יואב קיש מעריך: ״אנחנו בדצמבר מפזרים את הכנסת. עד עכשיו אמרתי שבכל הנושאים האחרים הממשלה לא מתפקדת אבל בקבינט הקורונה מתפקדים, אתמול היו חילוקי דעות ואי הסכמה והעסק התארך". קיש שהתראיין בחדשות הבוקר הוסיף: "הבחירה של גנץ, הפוליטית לחלוטין, לערבב את מערכת הביטחון בתוך ועדת חקירה מיותרת שהוא עצמו לא מאמין בה, כנראה הולכת יד ביד עם ההחלטה שלו ללכת לבחירות".

08:36 עריכה

מירי רגב ובצלאל סמוטריץ׳ ממשיכים להתווכח על תחבורה.

08:42 עריכה

ניצן הורוביץ מרוצה מביידן:

08:50 עריכה

בכאן מפרסמים את תגובת מקורבי ראש הוועדה לבדיקת רכש הצללות, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, למתקפה של ראש הממשלה. לדבריהם "אין בסיס לטענות כי הוועדה מוטה מראש".

אתמול נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד שמדובר בוועדה תפורה שהעומד בראשה כבר אמר שנתניהו צריך להתפטר, ומקורבים לסטרשנוב ציינו כי ראש הממשלה שכח לציין שאותו סטרשנוב כתב מאמר שביקר את החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש כתב אישום סמוך לבחירות מבלי שלנתניהו תינתן זכות תגובה.

09:01 עריכה

מנכ״ל משרד הבריאות חושש:

09:24 עריכה

ח״כ איתן גינצבורג על התקופה הקרובה:

09:56 עריכה

מרב מיכאלי בגלי צה״ל: ״מפלגת העבודה נמצאת תחת אחוז החסימה בצדק. הציבור יצביע לשני האנשים שעומדים בראש המפלגה לאחר ששיקרו לו? מפלגת העבודה היא לא האופרטוניזם של שמולי-פרץ, אלא מקום של ערכים״.

09:59 עריכה

דרעי לוקח קרדיט על פתיחת מוסדות הלימוד:

10:14 עריכה

נתניהו: שוחחתי עם יורש העצר של בחריין שהזמין אותי לביקור רשמי.

10:20 עריכה

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר לראשונה כתבי אישום נגד מפגינים נגד נתניהו – הפעיל גונן בן יצחק יואשם בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתקהלות אסורה והמפגינה בר בנימין בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והתקהלות אסורה.

ברוך קרא:

10:27 עריכה

ועדת החוץ והבטחון דנה בשירות נשים ביחידות מובחרות.

10:33 עריכה

אעידה תומא-סלימאן: דורשות קופסה מיוחדת למאבק באלימות בצל קורונה.

10:41 עריכה

אוסנת מארק: אנחנו במדרון חלקלק לבחירות.

ח״כ מארק דיברה ב-103fm על הכנס למען נשים שארגנה אתמול ועל הנאום המבולבל של ראש הממשלה שלטענתה הוצא מהקשרו.

לטענתה נשים מהכנסת נעדרו מהכנס כי ראש הממשלה הגיע.

מארק התייחסה לטענות לפיהן לא ראוי ששרה נתניהו תשתתף בכנס כזה ואמרה שיכול להיות שטענות העובדות של שרה שקריות.

לדבריה, "אני שמחה שהגברת נתניהו אישרה את הגעתה ובאה ודיברה, והגברת נתניהו במשך שנים פועלת למען זכויות נשים, מסתובבת במקלטים לנשים מוכות. את כל זה התקשורת לא יודעת, אז אתמול שמנו גם אתל רה"מ וגם את הגברת נתניהו, אני בכוונה רתמתי אני חושבת את האדם היחיד במדינה שיכול להוביל פה מהלכים וזה בנימין נתניהו, ושמתי אותו כראשון שבראשונים שהסיפור הזה שנקרא אלימות נגד נשים, אנו נוכל לטפל בה".

10:57 עריכה

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: הממשלה נמצאת בהפרה של חוק יסודות התקציב.

10:58 עריכה

תמנו שטה נגד היו״ר הקודם שלה: לא יכול להיות ראש ממשלה.

11:31 עריכה

קרעי רצה לקצץ בשכר של כל הבכירים אולם הכנסת הצביעה בסוף על ההצעה של כחול לבן.

11:40 עריכה

ועדת בדיקה ממשלתית לאסון צפית:

11:43 עריכה

יוליה מלינובסקי על תכנית סער:

דברי סער:

11:48 עריכה

איילת שקד בטוחה שתצליח לעבוד עם ראש הממשלה למרות הקלטות חפץ: "מעניין אותי מה נתניהו עושה ולא מה הוא או רעייתו אומרים בשיחות סגורות". חברת הכנסת שקד מגדירה את הממשלה "חולה" ומשוכנעת שהתרופה היחידה היא בחירות אליהן תצא עם סמוטריץ' – גם במחיר של ויתור על נישואי להט"בים. שקד אמרה את הדברים בראיון לגלי צה״ל.

11:50 עריכה

ועדת הכספים בראשות גפני דורשת 100 מליון שקל באופן מיידי לתכנית למניעת אלימות נגד נשים.

פרשן זמן ישראל שלום ירושלמי יצא לטיול היומי שלו ביער ירושלים ונתקל במקרה בראש הממשלה שעושה בדיוק את אותו הדבר עם בנו יאיר, מאבטחים ושיירה.

ראש הממשלה רק חייך כששלום ניסה לשאול אותו על סעודיה.

מאבטחי ראש הממשלה ניסו למנוע את הצילום ואחר כך טענו שחל איסור על העלאה שלהן ברשתות החברתיות – איסור שכזה אינו קיים.

נתניהו בטיול ביער ירושלים (צילום: שלום ירושלמי)
נתניהו בטיול ביער ירושלים (צילום: שלום ירושלמי)
נתניהו בטיול ביער ירושלים (צילום: שלום ירושלמי)
נתניהו בטיול ביער ירושלים (צילום: שלום ירושלמי)
12:59 עריכה

קארין אלהרר נפלה על אורלי לוי:

עוד זווית:

13:07 עריכה

גדעון סער עם תכנית למאבק בקורונה. האם הוא הבנט של הליכוד? האם זה בעד או נגד נתניהו? נחכה לספר.

13:36 עריכה

אלי אבידר מתכוון להנות כל הדרך במורד שחיקת הדמוקרטיה הישראלית:

13:42 עריכה

הסתדרות המורים נגד שר החינוך: לא יהיו לימודים בחנוכה.

גלנט אמר הבוקר כי תיתכן למידה גם במהלך ימי החנוכה, ודבר זה נשקל במשרד החינוך. בתגובה נמסר כי זהו זמן שצריכים המורים כדי לנוח.

14:00 עריכה

שלושה חודשים אחרי שפסקו כי על היישוב להתפנות, הודיע היום בית המשפט העליון, כי יתקיים דיון נוסף בנוגע להחלטה על הפינוי. הדיון יתמקד בשאלה מהן אמות המידה המשפטיות לבחינת עקרון תום הלב.

14:16 עריכה

מיקי חיימוביץ׳ הקריאה את הדיאלוג בין וופא אבהרה שנרצחה בשבוע שעבר לבין שוטר שלא עוזר לה.

14:41 עריכה

ח״כ אופיר סופר הצטלם עם כוכבי שעת נעילה והאנשים עליהם מבוססים הדמויוצת שלהם.

סופר יו״ר ועדת העבודה קיים היום דיון על הלם קרב בהשתתפות השחקנים והחיילים.

"הם לא פחות גיבורים – אנחנו מציגים את האנושיות והמורכבות שלהם כבני אדם" – כך אומר השחקן עומר פרלמן, המגלם את דמותו של כספי בסדרה "שעה נעילה" בדיון בנושא הלומי קרב ממלחמת יום הכיפורים.

"הם לא פחות גיבורים – אנחנו מציגים את האנושיות והמורכבות שלהם כבני אדם" – כך אומר השחקן עומר פרלמן, המגלם את דמותו של כספי בסדרה "שעה נעילה" בדיון בנושא הלומי קרב ממלחמת יום הכיפורים. צפו בדבריו המלאים ב-#ועדתהעבודהכאןשעת נעילה (כאן11) – כל הסיפורים וסודות מאחורי הקלעים

Posted by ‎ערוץ כנסת‎ on Tuesday, November 24, 2020

 

15:15 עריכה

70% מתוך 98 אלף העובדים שחזרו לעבוד מפתיחת מערכת החינוך הן נשים, כך לפי נתוני שירות התעסוקה שפורסמו היום. תלמידי כיתות ה'-ו' חזרו ללימודים השבוע והנתון של החזרה לעבודה מתייחס לפתיחת מערכת החינוך בשתי פעימות (18 באוקטובר לגבי הילדים וה-1 בנובמבר לכיתות א'-ד').

15:30 עריכה

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד מגיב להחלטת בני גנץ להקים ועדת בדיקה לרכש הספינות מתיסנקרופ, ואומר שזו התחלה של תהליך אך הססני ומאוחר מדי מצד שר הבטחון.

"זה מצויין אבל זה לא מספיק. לוועדת בדיקה יש סמכויות מוגבלות, אבל זה מאפשר להתחיל את התהליך. זה לא כמו ועדת חקירה ממלכתית, ראש הממשלה צריך לענות על סדרת שאלות שוועדת הבדיקה לא תוכל לבדוק:

למה נתן אישור לגרמניה למכור צוללות למצרים? מתי נולד העניין של 9 צוללות ואיך הוא נפל? ובעיקר מדוע הוא רצה למנות את אבריאל בר יוסף לראש המל"ל ואיך קורה שדוד שמרון, שהוא האיש הכי קרוב אליו שניהל איתנו משא ומתן קואליציוני ב-2013 מטעם נתניהו, איך הוא מייצג בו זמנית אותו מול משרד הבטחון ברכש ואיש לא יודע שהוא מקבל כסף מתיסנקרופ, אני לא בטוח שוועדת הבדיקה זה מספיק. מבחינת כחול-לבן זה מעט מדי, מאוחר מדי והססני מדי. זו הדרך שבה מתנהלים שם הדברים וחבל.

"נתניהו נוסע לסעודיה עם ראש המוסד ומזכיר המדינה האמריקאי, 150-250 איש יודעים מזה אבל לשר החוץ והביטחון שלו הוא לא מספר את זה, כנראה הוא נהנה להשפיל אותם. לא יודע למה הם נשארים שם".

15:35 עריכה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום את בקשת הממשלה לתקן את תקנות הקורונה העוסקות בהגבלות על פעילות התחבורה הציבורית.

לפי התיקון שאושר, הקיבולת באמצעי התחבורה הציבורית תעלה מ-50 ל-75 אחוז. עם זאת, במהלך הדיון ביקש היו"ר מרגי לדעת כיצד יעבוד ההסדר החדש, אך לא קיבל תשובות ברורות. בהתייחס לכך אמר היו"ר מרגי, כי משרד התחבורה, ובמיוחד משרד הבריאות, לא הגיעו מוכנים לדיון. הוא הוסיף כי התקנות בתוקף עד ה-10 בדצמבר, וביקש עד אז להגיע לוועדה עם תשובות ברורות בדבר ההסדר החדש.

נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, הסביר כי לאור פתיחת המשק וחזרת התלמידים לבתי הספר, נדרש לתת מענה לביקוש הגובר לתחבורה ציבורית. באשר לתגבור אוטובוסים במרחב העירוני, עו"ד לוי הסביר כי משרד המשפטים הנחה לעשות זאת באמצעות תקנות לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ולכן ההליך מתעכב. לוי קיווה כי הטיפול בכך יושלם בקרוב.

ח"כ תמר זנדברג מתחה ביקורת על התקנות, ואמרה: "מדברים על החלטות לא הגיוניות ודברים לא סבירים – התקנות האלה זה אחד המהלכים המטומטמים בתקופת הקורונה. נגמרה הקורונה? אין הדבקה? כל הרעיון זה מניעת התקהלות אז מי שלא רוצה התקהלות בתחנה יצור התקהלות באוטובוס הסגור. נייצר מוקדי הדבקה באוטובוסים, בזמן שענפי ההיסעים והתיירות סגורים כבר 9 חודשים. אני מטילה ספק אם התקנות בכלל נאכפות". ח"כ טופורובסקי הוסיף כי ברור שיש סכנה בריאותית, אך לא ברור למה לא נמצאו פתרונות אחרים.

היו"ר מרגי ביקש חוות דעת רפואית על המהלך. ד"ר אריק האס, נציג משרד הבריאות, אמר כי אין ספק שעדיף להפחית את התפוסה, אך הדבר יוצר התקהלות בתחנות. הוא הוסיף כי באשר להתנהלות היום יומית משרד הבריאות יצטרך לעבוד עם משרד התחבורה. היו"ר מרגי מתח על כך ביקורת ואמר כי את זה היה צריך לעשות קודם לכן.

מנהלת אגף התחבורה הציבורית במשרד התחבורה, נועה אבירם, הסבירה כי האחוז שנקבע הוא ביחס לקיבולת המקסימלית באמצעי התחבורה. למשל באוטובוסים מדובר על אחוז מהקיבולת הכוללת, שמתייחסת גם למקומות בעמידה. כך שהקיבולת באוטובוסים בין עירוניים, בהם 50 מקומות ישיבה ועוד 10 מקומות בעמידה, תעלה מ-30 ל-45.

היו"ר מרגי סיכם את הדיון, ואמר כי התקנות בתוקף מרגע הפרסום ועד 10 בדצמבר, ואם המשרדים יהיו מעוניינים בהארכה הם יצטרכו לספק תשובות יותר טובות לוועדה. "אנחנו לא בטוחים שכל כללי הזהירות ננקטו. תפרסמו לציבור את כללי הזהירות. אני לא רוצה לומר שזה חסר אחריות, אבל יש בזה לקיחת סיכונים. המשרדים לא הגיעו מוכנים לדיון, במיוחד משרד הבריאות שהלוואי והיה קליל יותר גם בדברים אחרים, כמו מכוני הכושר בהם דנו אתמול", אמר.

15:44 עריכה

שר הביטחון בני גנץ, שר המשפטים אבי ניסנקורן, והשר מיכאל ביטון, מברכים על החלטת בג"ץ לקיים דיון נוסף בעתירה בנושא שימוש בסעיף 5 בבג"ץ מצפה כרמים.

בהודעה משותפת לשר הביטחון, לשר המשפטים ולשר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון:השרים, נאמר כי הבקשה לדיון נוסף, שהועברה על ידי היועץ המשפטי לממשלה בתמיכה של מערכת הביטחון ומשרד הביטחון, נובעת מהתוצאה הקשה של פינוי התושבים שהגיעו למקום ביוזמה ובמעורבות מלאה ופעילה של גורמי המדינה, וכי יש להסתכל על המקרה הזה ועל מקרים נוספים דומים, בהיבט האנושי תוך שמירה על מערכת החוקים והכללים.

שופט בג"ץ יצחק עמית קיבל היום את בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בעניין היישוב מצפה כרמים שכבר נפסק בעבר שהמדינה צריכה להרוס אותו תוך שלוש שנים.

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, מסר בתגובה להחלטה, "בית המשפט הוכיח לכל אורך הדרך כי פסיקותיו פוליטיות מבית המדרש של השמאל. אין לנו ציפיות מהשופטים. יש לנו דרישות חד משמעיות מנבחרי הציבור שהם היחידים שנושאים באחריות ועליהם להביא תשובה מעשית הולמת שתרסן את בג"ץ, תשאיר את מצפה כרמים במקומו ותחזק את ההתיישבות."

מתושבי מצפה כרמים נמסר:

"אנו שמחים על ההחלטה לקיים דיון חוזר. ברור כי הפסק שניתן בענייננו על הריסה ופינוי הישוב בשנית, ניסה לקבוע אמות מידה חדשות לנושא "תקנת השוק" בו מחפשים לבחון את תום הלב של פקידי המדינה אי שם בשנות השמונים. נעשה לנו עוול נוראי ובית המשפט לא נתן משקל ראוי לפגיעה הקשה במשפחות.

אנו מצפים שבדיון המורחב יקבל בית המשפט את פסק דינו של בית המשפט המחוזי, שבחן לעומק את הנושא ומצא כי המדינה ותושבי הישוב התנהלו בתום לב הנדרש על מנת להשאיר את הישוב במקומו ולא להחריבו בשנית.

16:16 עריכה

שר ההתיישבות צחי הנגבי הודיע על ועדת בדיקה לאסון נחל צפית. בראש הוועדה תעמוד שופטת בדימוס שולמית וסרקרוג ובין חבריה יהיו אלוף במיל. דורון אלמוג ואבי נעים, לשעבר מנכ"ל משרד ההתיישבות. שר החינוך יואב גלנט מברך על כך.

17:01 עריכה

"במדינת הסטארט אפ ניישן לא יכולים למצוא נוסחה כדי שלאותם ילדים יהיה מה לאכול?" שאל היום קפטן בית"ר ירושלים עידן ורד בהופעה חריגה בוועדה לזכויות הילד. הוא פועל לכך שילדים שזכאים לארוחה חמה במסגרת מפעל ההזנה יקבלו את מה שמגיע להם:

"מפרוץ הקורונה 400 אלף ילדים לא זוכים לארוחה חמה בגלל עניין בירוקרטי ולא כלכלי. בסגר הראשון לא שמו לא לזה, בשני גם לא, אנחנו לקראת סגר שלישי ולאותם ילדים אין מה לאכול. אני שומע שיח על ילדים שלא יכולים ללמוד בגלל בעיות בזום. יש כאלה שלא יכולים ללמוד כי הם רעבים. שלחנו מיילים למשרד החינוך והרווחה וקיבלנו מהם משוב ביזיוני על כך שהם עושים סקר. מה שאומר שיש חצי מיליון ילדים רעבים ואף אחד לא יודע מזה ואף אחד לא אומר מילה".

17:09 עריכה

ההרוגים בהתרסקות מטוס קל ליד רהט בדרום, היו מדריך וחניך מקורס טיס. המדריך הוא רס"ן שהשתחרר לא מזמן משירות בטייסת F-16 והחניך היה בחודש רביעי של הקורס. טיסות האימונים נעצרו עד הודעה חדשה. ההתרסקות קרתה ב-11:30 כאשר מטוס סנונית שבו היו השניים, התרסק בשטח פתוח, ולא ידועה הסיבה.

17:17 עריכה

סנגורי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט המחוזי לדחות את מועד התשובה לכתב האישום שנקבע ליום ראשון הקרוב. הם ביקשו גם לשנות את נושא הדיון שנקבע ל-6 בדצמבר ולעסוק בבקשה לתיקון ההאשמות.

עדכון: היום הוחלט ששלב ההוכחות במשפט נתניהו יידחה לפברואר הקרוב במקום ינואר.

17:39 עריכה

השרים מירי רגב ויולי אדלשטיין סיכמו כי בימים הקרובים ייפתחו בין 10 ל-15 שווקים ברחבי הארץ. במקביל, שר התרבות חילי טרופר סיכם על תקופת ניסיון לפתיחת המוזיאונים.

17:50 עריכה

עאידה תומא סלימאן (המשותפת) מנסה לקדם את החזרת כספי הפקדון למבקי המקלט. "מעסיקים רבים לא הפקידו את הפקדון שמהווה חמישית ממשוכרות העובדים, ופשוט לקחו אותו לכיסם".

18:17 עריכה

בית המשפט העליון מורה לכנסת ולממשלה לנמק בתוך שלושה שבועות מדוע לא יבוטל התיקון לחוק יסוד משק המדינה שמאפשר את העיכוב בהגשת תקציב שנתי ל-2020 עד ה-23 בדצמבר. בצו על תנאי שנתן בג"ץ בהרכב של 3 שופטים בראשות הנשיאה חיות, נקבע שהמדינה תצטרך להשיב עד ה-12 בדצמבר. ההרכב שידון בהתנגדות לצו יורחב לתשעה שופטים.

18:31 עריכה

סתיו שפיר השתתפה בעתירה נגד העיכוב בהגשת התקציב, שהביאה את בג"ץ להורות למדינה להסביר את העיכוב בתוך 3 שבועות. בראיון לכאן ב' אמרה הח"כית לשעבר, שביטול חוק התקציב הוא צעד מסוכן בדרך לאובדן כוחה של הכנסת ביכולת שלה לפקח את סדרי העדיפויות בכספי המדינה.

"הכנסת ביטלה את הסמכות שלה להעביר את החוק החשוב שלה לתקציב ולפקח על כספי הציבור. היום בדיון בבית המשפט העליון השופטים ניסו לחלץ תשובות  והסברים מהממשלה והכנסת, מדוע המדינה בלי תקציב. כרגע כל כסף שעובר עובר בלי פיקוח של הכנסת והם עושים ככל העולה על רוחם.

"אין שקיפות וההחלטות מתקבלות בוועדה בראשות החשכ"ל ואין חשכ"ל … אחת התשובות של המדינה היא שהכנסת לא קובעת סדרי עדיפויות, זה פשוט לא נכון. אני שמחה מההחלטה של בג"ץ. אנחנו מכירים מהעולם פרלמנטים ששוללים את הסמכויות שלה עצמם, וביטול חוק התקציב הוא אחד הקשים שבהם. גם כשיש תקציב עדיין צריך להיאבק הרבה.

18:38 עריכה

לפי הדיווח של רן בוקר, בני גנץ יתן הערב ראיון לערוצי החדשות המסחריים אך יחרים את כאן בגלל סדרת כתבות ביקורתית על כחול-לבן.

19:10 עריכה

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע ששלב ההוכחות במשפט נתניהו יידחה לפהתאמות פיזיות ברואר. בהחלטתם, ציינו השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם, כי בדיון שייערך ב-6 בדצמבר יישמעו הטענות המקדמיות כולל מה שסנגורי נתניהו, הזוג אלוביץ' ונוני מוזס חושבים כפגמים בכתב האישום.

את התשובה לכתב האישום יידרשו הנאשמים להגיש עד ה-4 בינואר והדיון למתן תשובה, שבו ינכחו הנאשמים, יתקיים ב-13 בינואר ב-9:00 בבוקר.

הנאשמים לא צריכים להתייצב. לדברי השופטים, ההחלטה הזו והתאמות הקורונה מצריכים דחייה של חודש בשלב ההוכחות.

19:50 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול עם ג'ונתן פולארד ורעייתו אסתר, לאחר שהמגבלות עליו הוסרו ולא הוארכו, בלי התחשבות מיוחדת בבקשות של ראיש הממשלה לשחררו לאורך השנים.

בהודעה שיצאה מלשכתו נאמר שהשיחה היתה "חמה ומרגשת … רה"מ נתניהו בירך את פולארד ואמר בשיחה: אנו מחכים לך. אתה צריך להרגיש באמת בבית. אתה צריך שיהיו לך כעת חיים נוחים, ששניכם תוכלו לעסוק בתחומי העניין שלכם, ואנו יכולים לטפל באסתר בטיפול הרפואי הטוב בעולם".

"ג'ונתן פולארד הודה לרה"מ נתניהו על כך שעמד במילתו מלפני שנים כשאמר שיביא אותו לישראל. רה"מ נתניהו הודה לו על דבריו המרגשים. ראש הממשלה נתניהו אמר לרעייתו של פולארד, אסתר:

אנחנו מחכים לכם, גם בעידן הקורונה, בזרועות פתוחות. אתם תקבלו מאתנו את החיבוק האמיתי של עם ישראל. אני רוצה לברך אתכם שנגמר הסיוט הזה ותוכלו לחזור הביתה לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם יונתן פולארד ורעייתו אסתר – YouTube

20:32 עריכה

שר הביטחון בני גנץ התראיין הערב לשני הערוצים המסחריים. בראיון לחדשות 12, גנץ נקב באולטימטום של העברת התקציב בדצמבר, הבטיח שלא יוותר על הרוטציה והתעקש שלא ירוץ בבחירות הבאות מתחת ליאיר לפיד.

שאלה: האם תמשיך להתעקש על המועד 23 בדצמבר או שתאפשר הארכה או פשרה?

"התקציב כבר היה צריך לעבור ב-25 באוגוסט … אין הסבר הגיוני לסחבת הזו. לא אאפשר הארכה או פשרה … אם תגידי לי העברנו בכל הקריאות האפשריות ונשאר שנצ קטן אז בסדר. 23 בדצמבר הוא התאריך שבו התקציב צריך לעבור, כי מדינת ישראל צריכה תקציב. לא צריך ללכת לבחירות, צריך ממשלה מתפקדת.

"אם נראה שלא יקרה, קרי שאין תקציב ל-2021 ומורחים אותנו, נפזר את הכנסת. נדע מבעוד מועד אם ה-23 הולך לקרות או שזו אגדה שאני לא מוכן לקבל אותה.

שאלה: בשבוע הבא תצביע בעד פיזור הכנסת?

"בשבוע הבא אעשה מה שטוב לישראל, לא אודיע שבוע מראש מה יקרה ברביעי הבא כי אם אפשר לפתור את בעיית התקציב, ואפשר לפתור אותה, באוצר התקציב מוכן וחוק ההסדרים קיים ולא יוצא החוצה בגלל בובעמייסס פוליטי. אם לא, נלך לבחירות.

"ה-800 אלף מובטלים לא יחזרו למשק בגלל שלא עבר תקציב וזה לא יהיה בגללי. אני מאמין שאהיה ראש ממשלה. אני צריך להיות ראש ממשלה. בכנסת הנוכחית, חתמו הסכם ושהציבור ישפוט מי לא מקיים הסכמים, האם פיו וליבו של נתניהו שווים.

"נתניהו לא התעלה לגודלו של הצורך לשתף פעולה למרות חילוקי דעות רבים למדינת ישראל. לו היה עושה את זה היתה ממשלה מתפקדת, היה מתמנה מפכ"ל, מאות מינויים אחרים והיינו מעבירים תקציב ב-25 באוגוסט. כנראה שיש לו סדר עדיפות אחר.

שאלה: הוא עבד עליך?

"נגיד שעבד עלי, של מי הבושה שלי או של זה שעובד עלי? אני מודה שאני רק שנתיים בפוליטיקה. ראש הממשלה שמע ממני לפני שאתם שמעתם שהדבר הזה עולה (בדיקת הצוללות). זו ועדה חשובה שלא מחפשת צד פלילי … אני עוסק במערכת הביטחון. אתם יודעים מה מנעתי בזה שרצתי לאמריקה ונעשו פה כל מני עסקאות?

שאלה: אמרת לפני כמה חודשים שאין צורך בוועדת חקירה אז אולי אתה עושה פוליטיקה מביטחון?

"נשאלנו על ועדת חקירה ממלכתית ואני מקים עכשיו ועדת בדיקה ממשלתית מקצועית בתוך מערכת הביטחון … יש מידעים חדשים בנושא הצוללות וכדאי לבדוק אותם, יש פה תצהירים שהסתובבו ופורסמו … אני עושה ביטחון מהפוליטיקה?

"אני סופג לתוך תוכי את כל הרכילויות ולא מתעסק בכל שטות. ניסנקורן יישאר בתפקיד כל עוד זה תלוי בו.

שאלה: תוותר על הרוטציה?

"לא אוותר על הרוטציה. יש לנו הסכם ונעמוד בו.

"יש ממלאת מקום נהדרת במשרד המשפטים, הוד בצר מתאם את כל משרדי הממשלה, זה מינוי ראוי שאני עומד מאחוריו, לא הסתרתי את המינוי מגבי אשכנזי. אני אעמוד בראשות כחול-לבן, אני ארוץ בראש כחול-לבן בבחירות הבאות. אני האלטרנטיבה היחידה לשלטון בישראל, נמצא במרכז המפה ויכול לחבור לכל מני מפלגות אחרות"

20:43 עריכה

לפי סקר מנדטים שפורסם הערב באן, לנתניהו אין ממשלה בלי בנט והחרדים.

20:53 עריכה

מהליכוד נמסר בתגובה לראיונות של גנץ:

"בני גנץ לא בוחל באמצעים. מצער שהוא מדלג בין אולפנים בראיונות פוליטיים ביום שבו נספו 2 חיילי צה״ל בתאונה קשה ומצער שהוא עושה שימוש פוליטי חסר תקדים בצה״ל כדי להקים ״וועדה תפורה״ שהוא התנגד להקמתה רק לפני 4 חודשים ושבראשה העמיד אדם שקבע לפני שנה וחצי ש״נתניהו צריך להתפטר״. אף שר ביטחון לא התנהג בצורה שערורייתית כל כך.

20:57 עריכה

בסקר חדשות 13 הליכוד נחלש ל-27 מנדטים. ימינה מתחזקת ל-23, יש עתיד 20, המשותפת 20, כחול-לבן 10, ישראל ביתנו 8, יהדות התורה וש"ס 7 כל אחת ומרצ 6 מנדטים.

21:50 עריכה

דובר צה"ל מוסר את שמו של מדריך בבית הספר לטיסה, רב-סרן (מיל') אִיתַי זַיְידֵן ז"ל, בן 42, מקיבוץ שובל ואת שמו של פרח הטיס, רב-טוראי לִיהוּא בֶּן-בָּסָה ז"ל, בן 19, מראשון לציון, שנהרגו היום (ג'), כתוצאה מהתרסקות מטוס קל בשטח פתוח בדרום הארץ.

רב-טוראי לִיהוּא בֶּן-בָּסָה ז"ל הועלה מדרגת טוראי לדרגת רב-טוראי לאחר מותו.

22:18 עריכה

ברחבת המדיטק בחולון התקיימה הערב הפגנה של מתנגדי נתניהו מול קבוצה של תומכיו.

22:28 עריכה

ח"כ רם שפע מצפה שמי שניסח את תגובת הליכוד לראיונות של גנץ, יתפטר "עוד הערב". בהודעת הליכוד נאמר ש"גנץ מדלג בין אולפנים בראיונות פוליטיים ביום שבו נספו שני חיילי צה"ל בתאונה קשה".

22:45 עריכה

במשרד הבריאות יביאו לישיבה הקרובה של קבינט הקורונה שורה של צעדים לריסון התחלואה. לפי דיווח של N12, הקבינט ישקול להפעיל איתור התקהלויות באמצעים טכנולוגיים, מעקב אחר חולים באפליקציה וכן עוצר לילי.

עוד 62 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 27 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ממשל ביידן משהה את עסקת החמקנים לאמירויות

בהוראה מפורשת של מנהלי הקמפיין: הליכוד מעלים את קרעי, מארק וזוהר מהמסכים לקראת הבחירות ● גנץ הציג מתווה גיוס חדש; שלח: העתק דהוי של התכנית שלי ● בני 35 מתחילים להתחסן ממחר ● ב-48 השעות הקרובות תחליט רע״ם אם תצא מהרשימה המשותפת ● הכנסת האריכה את הסגר עד יום ראשון ● גפני: תוקפים את החרדים כי אנחנו בעד נתניהו ● גפני הורה לח״כים מדגל התורה ועוזריהם שלא להתייחס למערכון על הרב קנייבסקי בארץ נהדרת

עוד 44 עדכונים

מתגבשת לה תקווה זהירה

אם העבודה, חולדאי-ניסנקורן (הישראלים), עופר שלח (תנופה), ירון זליכה (הכלכלית) ורסיסי תל"ם והגמלאים יצליחו לגבש רשימה אחת, ייתכנו 10 עד 14 מנדטים לרשימה מאוחדת זו.

יש עתיד הפתיעה בסקר חדשות 13 השבוע. 18 מנדטים. בשיתוף ציפי לבני, חוזה הסקר נסיקה עד ל-22 מנדטים.

מרצ עם 4 מנדטים בסקר. חייבת להיזהר מאחוז החסימה. המשותפת עם 10 מנדטים בכל הסקרים. אין ספק שנתניהו ומנסור עבאס קלעו אותה למשבר. אבל אני מאמין שהמפלגה הזו יכולה להפיק 12 מנדטים בסופו של יום.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע

במילים פשוטות: עד היום גרפו מכלול המפלגות דלעיל (שיש ביניהן לעתים מרחק עצום ובכל זאת נתאמץ ונכנה אותן מעין גוש מרכז-שמאל) בכל הסקרים 39-40 מנדטים.

עכשיו ניתן לדבר על 47 מנדטים בסקר האחרון של חדשות 13 (עד כמה שהוא מדויק) ובמצב של איחודים נכונים וסתימת הפירצות שעלולות להביא לריסוק אחת המפלגות מתחת לאחוז החסימה, אפשר לדבר על 50-52 מנדטים לכל היותר לגוש המרכז-שמאל.

זה לא המון. אבל זו לא הקטסטרופה שהצטיירה בעקבות צעדי גנץ-אשכנזי ופרץ-שמולי שריסקו את המרכז והשמאל הציוני, ובעקבות צעדו של מנסור עבאס שפגע מאד במשותפת (הן גנץ-אשכנזי, הן פרץ-שמולי והן עבאס עברו על הכלל היחיד שאסור לעבור עליו: משא ומתן עם נתניהו. מגע עם המנהיג הרעיל והשקרן, למדו נבחרי הציבור הללו, פירושו ריסוק מפלגתך וקריסת הגוש הפוליטי שלך תמורת הבטחות כוזבות על הקרח שהנוכל לא יקיים לעולם).

עדיין מדובר ברוב ימני מובהק (במיוחד בציבור היהודי). אבל לפחות הגורמים שמתנגדים לשלטון נתניהו זוכים בנתח משמעותי יותר:

לצד אותם 50-52 מנדטים (נניח) של המרכז-שמאל (אם יחדל מפיצולי ההתאבדות ויתאחד כאמור לעיל), ישנם 6 מנדטים של ישראל ביתנו. כך נגיע ל-56 עד 58 מנדטים בולמי נתניהו. וכן ישנם 12-14 מנדטים פוטנציאליים של סער (אגב, נתניהו עדיף מסער מבחינה מדינית. אף שאני רחוק משניהם מרחק שנות אור).

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם במתחם שבין 48 ל-52 מנדטים בלבד. אני כולל את ימינה בגוש זה, מפני שחרף כל הרעש והצלצולים, ימינה של בנט-שקד תצטרף לממשלת נתניהו-חרדים ולכן ניתן למקמה בגוש נפסד זה.

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם בין 48 ל-52 מנדטים בלבד. כולל ימינה

הכל מעט בעייתי לניתוח וחיזוי. במידה רבה, מדובר בניתוח שמושתת על סקר אחד בערוץ 13 ועל הנחה שניתן בכלל לאחד בין המפלגות השונות, לא לשמוט שום טיפה מתחת לאחוז החסימה, ולהצליח לגבש 50 מנדטים בערך לגוש המרכז-שמאל שעמד עד היום על 40 מנדטים במקרה הטוב בכל הסקרים.

אז נסכם:

מצד אחד, זכיית מירב מיכאלי בבחירות לראשות העבודה היא חדשה מעודדת שמפיחה מעט רוח חיים במפלגה החבוטה. במותג החבוט. וגם בגוש כולו.

מצד שני, סקר חדשות 13 נראה בעייתי, מפני שהוא מעניק לש"ס ויהדות התורה 13 מנדטים בלבד, בעוד שבפועל קשה לראותן זוכות ביחד בפחות מ-16 מנדטים תומכי נתניהו.

חייבים להודות:

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת.

עם זאת, מתגבשת לה תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו.

ולפתע גם מעט אור בקצה המנהרה. מעט אור בוקע: המרכז-שמאל נוסק מ-39 מנדטים עלובים בסקרים ל-47 מנדטים בסקר האחרון. וזאת עם פוטנציאל חיבורים נכון שיכול להניב 50-52 מנדטים לגוש החבוט והמפוצל כאמור לעיל.

בכל מקרה, חשוב להשאיר את בני גנץ על הגלגל חרף מעשהו ההיסטורי העגום של כניסה לממשלת הנכלוליות. למה? כי בהעדר הכרעה בבחירות הקרובות, נגיע למערכת בחירות חמישית. כך או אחרת, נתניהו יכול למשוך בראש ממשלת מעבר עד נובמבר 2021. לא יותר.

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת. עם זאת, מתגבשת תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו

אם לא יקים ממשלה בראשותו בנובמבר 2021, תפקידו עובר אוטומטית לגנץ. בתנאי שגנץ נותר חבר כנסת. כך שלמרות הרצון של רבים להענישו פוליטית, יש לשמור על גנץ בכנסת. משתי סיבות:

האפשרות שפתאום יחליף במקרה את נתניהו אי שם בנובמבר 2021 וכן הצורך להימנע בבחירות הקרובות משמיטת עשרות אלפי קולות מרכז אל מתחת לאחוז החסימה. שמיטה שכזו עלולה להניב 61 מנדטים לגוש נתניהו-ימינה-חרדים.

וזו עלולה להיות קטסטרופה גדולה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 678 מילים

איך התגלגל "אין לי ארץ אחרת" לידי יו"ר בית הנבחרים בארה"ב

הוא ניסה להתאושש מההפסד בבחירות ● היא ניסתה להשתקם אחרי התבוסה לטראמפ ● חצי שנה היא נדנדה לו כדי לקבל את מילות השיר שכתב אהוד מנור ● מאז לא הפסיקה לחזור על המילים בפגישות ובכנסים ● כך הפך "אין לי ארץ אחרת" לנאום חייה של ננסי פלוסי

עוד 455 מילים

הקורונה הכלכלית הולידה יותר ויותר נזקקים, אבל שירותי הרווחה מתקשים לסייע ● זה מה שהביא מאות אנשים מרחבי הארץ להתנדבות אקסטרים ● החייל מבאר שבע שפתח גמ"ח עם חבריו הסדירניקים ● הזוג מראש העין שהקים מחסן מזון ● והשחקן שמחלק מרק ועוגות בדרום תל אביב ● "בעולם סביר הרשויות צריכות לדאוג לזה, אבל זה לא קורה אז אין ברירה" ● דוח מהשטח הרעב

עוד 2,401 מילים

למקרה שפיספסת

אחרי שחזר בו מעמדתו הקודמת והכריע בקיץ כי אין להתיר לנתניהו לקבל 10 מיליון שקל מספנסר פרטריץ', כעת מנדלבליט משלים את החתירה לאחור ומודיע לבג"ץ כי גם המענק בסך 300 אלף דולר שראש הממשלה קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי הינו עבירה על חוק המתנות ● אך במקום לפתוח בחקירה פלילית כנדרש, מנדלבליט מעדיף לחכות שבג"ץ יאשר את עמדתו וייתן לו רוח גבית ● פרשנות

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

מבט בגובה העינים

מאז תקופת דיווחי הטלוויזיונים של שלומי אלדר לא היה מי שידווח כמוהו על מה שחושבים הפלסטינים ומה קורה בחברה הפלסטינית. עיתונאים עדיין יש, כמו למשל עמירה הס (שגם כתבה ספר על תקופת שהותה בעזה) וגדעון לוי המתמקד בעוולות ספציפיות.

ספרו של אוהד חמו "פני השטח"
ספרו של אוהד חמו "פני השטח"

אוהד חמו כתב ספר קריא, מעניין ומכיל מידע לא מועט, הגם שנכתב כספר דיאלוגים ולא כמחקר ממוסמך. כבר בעמ' 13 הוא כותב דברי טעם על השלטים בכניסה לרשות הפלסטינית –

"דרך זו מובילה לשטח A  בשליטת הרשות הפלסטינית. הכניסה לישראלים אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה  עבירה פלילית".

חמו מעיר שלעיתונאים בעלי תעודת לע"מ הכניסה היא חוקית ומותרת, ומביא מדברי קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים:

"אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס כבר היו עושים איתם".

חמו מצטט קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים: "אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס היו עושים איתם"

העבודה בשטחים מלאה באתגרים ייחודיים, מסביר חמו,

"הראשון שבהם וכנראה גם המשמעותי ביותר הוא הקושי לייצר מקורות עיתונאים המבוססים על מערכת של אמון, ולעיתים אף ידידות" (עמ' 14).

מיותר לציין את הסיבות לחשדות ולחוסר האמון.

חמו המסביר שמטרת הספר היא:

"להיות מעין מורה נבוכים לעולם המקביל שמתקיים לצדנו. אינני מתיימר להביא לכאן מסמך אקדמי. מטרתי היא לספר על הפלסטינים מנקודת מבט  אישית לגמרי שנשענת על מפגשים, שיחות ולעיתים על קשרים וחברויות יוצאי דופן שנטוו במשך כמעט שני עשורים. אני רוצה להכיר את הזירה הפלסטינית, לפרק את המבנה לגורמים הבסיסיים שמרכיבים את החברה, את מקורות המוטיבציה שלה ואת מניעיה"(עמ' 16).

חמו פוגש מגוון של אנשים מכל הארגונים ומקבל מגוון של דעות, חלקן אף מפתיעות. כך למשל הוא קיבל הודעה מחבר הלשכה המדינית של חמאס בעת מבצע "צוק איתן" שאמר לו כי:

"הדרישה שלנו לגבי עזה היא לפתוח אותה לעולם. תסירו את המצור שהטלתם עליה מאז שעלינו לשלטון, פתחו את המעברים הימיים והיבשתיים, תנו לנו להקים נמל ושדה תעופה – ותשקוט הארץ עשר שנים" (עמ' 22).

לצד הבאת דעות אנשי חמאס הוא גם מביא את הביקורת עליו ומתברר:

"שבשנים האחרונות גוברים קולות הביקורת הפנימית בעזה על מה שנתפס כהיווצרות שתי חברות בלתי שוויוניות: שכבה דקה של אדוני הארץ המקורבת למנעמי השלטון ומולה המוני העם" (עמ' 32).

אולם מה שמדהים היא תפיסת החברה האזרחית החדשה, ההולכת ונרקמת בעזה ובגדה, שעל חזונה שמע חמו מצעיר עזתי, אשר הוא וחבריו עושים עבודה כדי:

"להפסיק את ההאשמה האוטומטית כלפי ישראל. אנחנו פועלים בבתי ספר רבים…האתגר הגדול שלנו הוא תכנית הלימוד בעזה, ששנאת היהודים והקריאות להרוג אותם הם חלק בלי נפרד ממנה…האזרח בעזה צריך לראות תמונה שלך יושב על חוף הים בבגד ים עם משקה ביד, נהנה מהחיים…הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים …אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות  יחד כדי למסמס את זה" (עמ' 33, 34).

צעיר עזתי: "הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים. אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות יחד כדי למסמס את זה"

ההתנגדות לחמאס איננה תאורטית אלא גם מעשית. כך למשל צעירה עזתית מספרת לחמו:

"יש גם משפחות שלמות, מחמולות גדולות, שבניהן נורו ונהרגו על ידי תנועת חמאס והן ממתינות לרגע שיוכלו לנקום בה" (עמ' 52).

בהקשר זה ביחס לפעולות נגד הגדר מסביר חמו, שחמאס עודד צעירים ובעיקר אימהות להגיע אל הגדר גם בתשלום שכן אלו נוהגות להביא איתן את ילדיהם,

"חלק גדול מ-240 האוטובוסים שפועלים בעזה הולאמו לטובת הפרויקט החדש. הנהגים שהעזו לסרב, נתקלו באיום שרכבם יוחרם" (עמ' 53).

אין קול אחד ביחס לאפשרות הפתרון המדיני. מחד מסביר חמו את משמעות האמונה בחמאס  הגורסת כי:

"החולשה כעת היא זמנית, בדיוק כמו העוצמה הישראלית – זה הנרטיב הרווח, לא תעלול לשוני כי אם אמונה יוקדת. אחרת איך אפשר להמשיך?",(עמ' 65).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו נסוגה ישראל תחת לחץ הפיגועים של חמאס. בבחירות בשנת 2006 לפרלמנט ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת הפת"ח. לחמאס הייתה אמנה שנכתבה באוגוסט 1988  ובמאי 2017 נוסף אליה מסמך העקרונות, שהיה חזון עדכני בר שינוי ש"נראה מתון ופרגמטי הרבה יותר", לעומת הגי'האד כחובה דתית באמנה, והיות פלסטין כאדמת וקף אסלאמי, שאין אפשרות לוותר עליה.

בעוד שבמסמך העקרונות אין פלסטין אדמת וקף אסלאמי,

"ההתנגדות איננה מתוארת כחובה דתית אישית והג'יהאד מוזכר פעם אחת בלבד במסמך החדש. גם האנטישמיות הספוגה במסמך המקורי התחלפה באנטי ציונות, והעוינות ליהודים פינתה מקומה לביקורת כלפי האויב הישראלי" (עמ' 73).

אולם  בשיחות עם אנשי חמאס מתברר שהפיוס עדיין רחוק, ולשאלה מה יהיה בתום ההודנה מקבל חמו תמיד את התשובה –

"נשאיר את זה לדורות הבאים" ,

וכשהוא שואל על אפשרות סיום הסכסוך עכשיו, הוא נענה במילים:

"זה לא יקרה לעולם".

הסוקר ד"ר שקאקי מסביר בשיחה, שלהסכמת חמאס למדינה פלסטינית בגבולות 1967 אין חידוש, באשר הם לא התנגדו  למדינה זמנית.

"אלא שבניגוד למה שאפשר לחשוב, לא רק שזה איננו הצעד האחרון מבחינתם, אלא מדובר בפתיחה בלבד, הצעד הראשון בדרך לשחרור כל פלסטין" (עמ' 74).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו ישראל נסוגה מלחץ פיגועי חמאס. בבחירות לפרלמנט ב-2006 ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת פת"ח

ואם המסר הזה אינו מספיק ברור, מובאת שיחה עם לא פחות ולא יותר מאשר איסמעיל הנייה (ראש הלשכה המדינית של חמאס) שבשיחה עמו בשנת 2006 שאלו חמו איך הוא רואה את סוף הסכסוך ונענה:

"בסופו של דבר נכבוש אתכם, היהודים…דרושים לנו בעיקר צבר וצומוד (סבלנות ועמידה איתנה)" (עמ' 75).

אך מול תפיסות אלו ניתן לעמוד על גישות שונות כפי שעלו בשיחה עם אנשי חמאס, כולם אסירים משוחררים. הראשון שפתח אמר:

"השינוי הראשון שחוויתי ביחס אליכם הישראלים שהוא ההבנה שאתם בני אדם ויצירי האל, ממש כמונו" (עמ' 80).

אחר אמר לא פחות ולא יותר מאשר:

"פיגועים לא ישחררו את פלסטין…מה הרווחנו מהפיכת האינתיפאדה לצבאית? שום דבר"(עמ' 81).

ומהי מסקנת חמו מדברי אנש/י חמאס?

"ככל שהעמקתי חקור וצללתי לנבכיה של תנועת ההתנגדות האסלאמית- חמאס, גברה בי ההבנה כי ישראל תישאר לעולם גוף עוין וחריג שאין להסכין עם נוכחותו וחובה להילחם בו עד חורמה. בניגוד לתנועת פת"ח ששאבה את האידיאולוגיה שלה ממקורות לאומיים ומטקסטים ארציים בני שינוי, הציווי החמאסי הוא דתי וקוראני ולפיכך נצחי, ולהבנתי, לפחות, לא יכול להשתנות מהותית לעולם" (עמ' 87).

לא ניתן להקיף את כל הסוגיות בהן עוסק ספר זה. אציין בין שאר הסוגיות את סוגיית הנכבה וזכות השיבה (עמ' 211- 214),  כמו גם היחס למשתפי פעולה עם ישראל (עמ' 226- 231, 248-252), ומה קורה כשמשתף הפעולה הינו ממשפחת רג'וב (עמ' 233-239).

אך למרות הפסימיות יש בספר גם אופטימיות לא מעטה. כך למשל כששאל חמו סוחר עזתי האם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין השיב זה בזו הלשון:

"ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה" (עמ' 267).

כששאל חמו סוחר עזתי אם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין, השיב: "ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה"

ברם גם דברים  אלו מתגמדים ביחס לדברי תושב קלקיליה המנסה נואשות להשיגאישור כניסה לישראל:

"'אני רוצה להיות חלק ממדינת ישראל. הדבר הכי משמעותי אצלכם הוא שאתם מדינת חוק וזה הכוח הגדול שלכם. המוסדות יותר גדולים מהאנשים, בניגוד אלינו ששם זהות האדם חשובה מהמוסד', קבע ונגע באחד הפצעים הפתוחים בשטחים: השחיתות הממוסדת חוסר היכולת לבוא חשבון עם מחולליה" (עמ' 269).

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,149 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרסום ראשון מיכאלי לא רוצה את ניסנקורן אם תחבור לחולדאי

בשיחות שניהלה עם כמה מתומכיה אחרי שזכתה בפריימריז על ראשות המפלגה, מיכאלי מתחה ביקורת נוקבת על שר המשפטים לשעבר שהיה אדריכל הכניסה של כחול-לבן לממשלת נתניהו ● עם חולדאי, לעומת זאת, יש ליו"ר העבודה יחסים מצוינים ● אולם קשה להניח שחולדאי יסכים לחיבור ללא ניסנקורן ● מיכאלי מכחישה, ואומרת בתגובה: "מעולם לא פסלתי את אבי ניסנקורן ואני מעריכה את פועלו"

עוד 401 מילים ו-2 תגובות

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

הליכוד: האם מנדלבליט שוב מתערב בבחירות?

קרעי: השקרן מכה שוב ● פרץ מתפטר מהכנסת, עוזב את העבודה ונשאר בממשלה ● סקר: לפיד עוקף את סער, העבודה מעל אחוז החסימה ● העליון התיר חיפוש בטלפונים של יועצי רה״מ ● ליצמן למנהל מחלקת קורונה באיכילוב: התנצל על טור שכתבת ● אלרעי פרייס: ״בשבועיים שלום עם דובאי מתו יותר מאשר ב-70 שנות מלחמה״ ● אין הסכמות: הדיון בחוק הקנסות ימשיך מחר

עוד 46 עדכונים

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים ו-1 תגובות

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה