דיווח: הפרויקטור מזהיר בשיחה פנימית מפני "לחצים עצומים" על השרים לפתוח את המשק

רפי פרץ: אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות - הציונות הדתית לא תהיה שם ● הנגבי: נקדם הסדרת מאחזים לא מאושרים ● מפקד חיל הים לשעבר, שמכהן בוועדת הבדיקה לצוללות, קיים קשרים עסקיים עם מיקי גנור ● שר האוצר יציג לנתניהו את עיקרי התקציב ל-2021 בשבוע הבא ● גנץ דורש להביא להצבעה את העלאת הקנסות על הפרת ההנחיות ● השר לשעבר יעקב אדרי חשוד באונס

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בעיריית ירושלים, 22 בנובמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בעיריית ירושלים, 22 בנובמבר 2020
07:09 עריכה

גדעון סער לוקח קרדיט על היישום האפשרי של התכנית הסלובקית:

07:15 עריכה

החשב הכלכלי לשעבר ירון זליכה בביקורת קשה על המערכת הפוליטית שלא מעבירה תקציב. זליכה אמר כי הסיבה עשויה להיות כי תקציב יכלול גזרות כלכליות – ואי העברת התקציב היא אפילו הסתרה של המצב האמיתי של המשק.

07:20 עריכה

"ישראל היום" מדווח כי נתניהו צפוי לצאת בתחילת השבוע הבא לביקור פומבי ראשון בבחריין.

07:27 עריכה

בנט בראיון לפודקאסט של וואלה:

"יש בממשלה הזו מכל הכיוונים העדפה מובהקת של האינטרס האישי על פני הלאומי, זאת ממשלה שמשועבדת לכבוד, ג'ובים, למריבות, ללתפוס עוד כותרות והיא שכחה אותנו האזרחים. יש פה כישלון מזעזע של הממשלה ושל ראש הממשלה שהוא כמעט חסר תקדים בהיקף הנזק והסבל, וכואב הלב".

"הנושא של 'כן ביבי או לא ביבי' כל כך נטחן, זה לא מענין אותי, אני לא רק לא ביבי ואני לא ביבי, אני מדינת ישראל וזה לא אותו דבר ואני מסרב להיכנס לשם. הסחורה שאני יודע להביא לציבור לא קשורה לראש הממשלה אלא לעתידם".

07:28 עריכה

יזהר שי בגלי צה״ל: ״לא הייתה לנו ברירה ולקחנו סיכון בפתיחת בתי הספר ובשווקים. אנחנו כל הזמן מנסים למצוא פתרונות חדשות לתחלואה שמטפסת״.

על התקציב אמר שי: ״לא צריך שבג״ץ יסביר לנו. ראש ממשלת ישראל משיקולים פוליטיים החליט לא להעביר תקציב ל-2021״.

שי סיכם: ״הכלים שלנו כלים פוליטיים. אנחנו עושים מה שיש בכוחנו – גם אם היינו עוזבים לא היה תקציב. אנחנו נלחמים בכל כלי שיש באפשרותנו. אין לנו כלים ברמה של אולטימטום. לראש הממשלה הנוכחי לא אכפת אם לא יהיה תקציב. לא אכפת לו ממיליון מובטלים, מעניין אותו ההסכם כדי שהוא יוכל לצאת לבחירות״.

07:40 עריכה

השר אלקין טען ברשת ב׳: ״אנחנו לא מחפשים בחירות. גם אחרי הבחירות המציאות הקואליציונית לא תהיה פשוטה״

07:46 עריכה

בישראל היום מדווחים כי בכירים במשטרה טוענים שהמצב בו שנתיים נמנעים ממינוי קבוע של מפכ"ל ״לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת".

08:07 עריכה

מירב כהן מקריאה עדות:

08:19 עריכה

ישראל כ״ץ מברך על פתיחת השווקים וקורא לפתיחת הקניונים.

08:26 עריכה

אעידה תומא-סלימאן תעלה חוק להפניית גברים אלימים לטיפול:

08:29 עריכה

איציק שמולי גם חתום על החוק לשיקום גברים אלימים.

08:39 עריכה

מיקי זוהר תומך בחוק לצינון בכירים במערכת המשפט אולם ימליץ לנתניהו לא להצביע.

המטרה: להחזיר את המצביעים של בנט לליכוד:

 

08:42 עריכה

קרעי חושף את התכנית: לפגוע בבנט אבל לא מדי.

09:01 עריכה

ליברמן יעלה הצעת חוק שתחייב את ראש הממשלה ליידע את המערכת הצבאית והפוליטית על הסכמים עם מדינות אויב.

בלי טריקים ובלי שטיקים. בחודשים האחרונים אנו עדים ליותר ויותר מצבי חירום בחסות ממשלת "החירום" שהוקמה כאן. אחד המקורות…

Posted by ‎Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‎ on Tuesday, November 24, 2020

09:46 עריכה

מענק צנוע לחיילים משוחררים:

גנץ:

ביטן:

ביטון:

09:49 עריכה

מירי רגב משתפת את הפרסום של חדשות 12 אודותיה שאולי לא קיבל מספיק תהודה.

09:51 עריכה

ועדת שרים לחקיקה תתכנס לדון בחוקים למאבק באלימות נגד נשים.

10:07 עריכה

ההצעה לפתיחת הקניונים כבר מוכנה ומה שתוקע אותה זה ההחלטה איזה קניונים יהיו ראשונים:

בקניונים מאיימים שיפתחו בכל מקרה:

10:26 עריכה

חודש נוסף חלף בזמן משבר הקורונה והרשויות עדיין לא יודעות אם כל הילדים התלויים במפעל ההזנה במסגרות החינוך מקבלים ארוחה חמה. הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ יוסף ג'בארין, קיימה היום דיון מעקב בנושא הפעלת מפעל ההזנה לילדים במשבר הקורונה, בהשתתפות השרה לחיזוק וקידום קהילתי, ח"כ אורלי לוי אבקסיס.

יו"ר הוועדה ג'בארין פנה לחיים הלפרין נציג משרד החינוך: "בדיון הקודם גם ביקשנו ממך, כנציג משרד החינוך, שהילדים באחריותו, לסנכרן את כל הנתונים ולהשיב לנו כמה מתוך הילדים הזכאים אכן קיבלו ארוחה חמה במהלך התקופה הזו. האם אתם כבר יודעים, או ששרק חיכיתם שהם יחזרו למסגרות הלימוד?".

הלפרין השיב: "אנחנו כמטה משרד החינוך במודע לא נחשפים ולא סופרים ילדים ברמה השמית. ילד לא נמצא לבד, הוא נמצא בבית שלו, ולא נכון שיקבל לבד ארוחה כששאר בני הבית לא מקבלים. להביא מנה בודדת רק לילד בבית זה יותר גרוע מלא להביא בכלל לדעתי". ג'בארין ענה כי "האמירה שעדיף שלא להביא לילד בכלל אם אי אפשר להביא לבני משפחתו יחד איתו לא מקובלת עליי."

השרה לוי-אבקסיס אמרה בדיון: "הרשות לביטחון קהילתי במשרדי פרוסה במעל 200 רשויות במדינה ויודעת לתכלל וליצור קשרים בין משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. מנהלי היישובים של הרשות, מדריכי המוגנות, נעמיד את כל כח האדם שלנו ויכולותיו כדי למצוא פתרון להגעת הארוחה לילדים. אמנם, תודה לאל, מערכת החינוך חוזרת בקרוב, אבל חובה עלינו להיערך למצב של סגר נוסף, וכן לדאוג שהואכל יגיע למי שלא יכול לחזור למסגרת החינוך גם עתה".

שחקן הכדורגל עידן ורד, קפטן בית"ר ירושלים שהתגייס למאבק למען מפעל ההזנה: "נושא כואב ואני אומר זאת גם בתור אבא. יש כיום ל-400 אלף ילדים שלא זוכים לארוחה החמה שמגיעה להם על פי החוק. זה 8 חודשים מפרוץ הקורונה ו-400 אלף ילדים לא זוכים לאוכל בגלל עניין ביורוקרטי ולא כלכלי וזה מקומם ומכעיס. בסגר הראשון לא שמו לב לזה, בסגר השני גם לא והנה אנחנו אולי לקראת סגר שלישי ולילדים האלה אין מה לאכול. יש כאלה שלא יכולים ללמוד כי הם רעבים. בעזרת הרבה אנשים וחברת הכנסת קארין אלהרר הוצאנו מכתב למשרדי החינוך והרווחה ולא ממש הקשיבו לנו. לאחרונה קיבלתנו תשובה ביזיונית שהם עושים סקר בנושא. מדינת ישראל, הסטארט-אפ ניישן, כלכלה, מלחמות ומה לא, לא יכולה למצוא דרך לפתרון בירוקרטי כדי שלכל אותם ילדים יהיה מה לאכול? אנחנו פועלים בכל הפלטפורמות ואני מקווה מאוד שזה לא ייפול בין הכיסאות ויגיע למי שצריך להגיע".

יו"ר הוועדה, ח"כ ג'בארין, סיכם: "לצערי אני לא מרגיש כל התקדמות מדיון הוועדה לפני חודש. משרד החינוך לא יודע לתת תשובה על כמה ילדים לא קיבלו את הארוחה לה הם זכאים, לא הסבר מניח את הדעת למה הם עצמם לא לוקחים אחריות ופועלים לפתור את החסם, במקום לחכות למשרדי ממשלה אחרים להוביל את הנושא. הוועדה מברכת על נכונות השרה לוי אבקסיס לרתום את יכולות משרדה לנושא תכלול פתרון הסוגיה, ומברכת את שחקן בית"ר ירושלים עידן ורד על התגייסותו ומקווה שעוד כוכבי ספורט יצטרפו למאמצים הללו למען הילדים של כולנו. אני נועל את הישיבה בתחושה מודאגת ששמונה חודשים לתוך משבר הקורונה והמשבר הכלכלי, לא נראה שיש פתרון לסוגיה, אף שלא מדובר בבעיה תקציבית, ונדרשת התערבות מיידית להוציא את הדברים לפועל".

10:53 עריכה

יו״ר רע״ם חושב על שיתוף פעולה עם הליכוד, יו״ר בל״ד חושב שנתניהו רק רוצה לפרק את הרשימה.

11:09 עריכה

רפי פרץ: לא נשרת ביחידות מעורבות, נשים לא יכולות לסחוב 50 ק״ג.

פרץ הוסיף "ברור שנצטרך להוריד את הרף, ועם זה נלחמים פחות טוב. לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב"

11:11 עריכה

זנדברג: לחץ אדיר הביא לכינוס הוועדה.

11:21 עריכה

מטאנס שחאדה הוצא מהדיון בוועדת הכלכלה.

התלהטות הרוחות, לאחר ששחאדה תקף את פריסת הסיבים האופטיים ביהודה ושומרון בטענה שמדובר בשטח כבוש.

לדיון הגיע ראש המועצה אזורית שומרון, יוסי דגן, שקובל על כך ששר התקשורת מקדם בחודשים האחרונים את "תוכנית הסיבים" אשר תאפשר תשתית אינטרנט מהירה לכל תושבי מדינת ישראל מלבד לישובי יו"ש. מיקי זוהר אמר כי יעצור בכנסת כל מהלך שיקדם את תכנית הסיבים אם לא יכלול את יו״ש.
הנדל טוען שהתכנית כן כוללת את יו״ש אולם לא הובנה כראוי.

11:25 עריכה

יוליה מלינובסקי מגיבה לפרץ:

11:38 עריכה

ניסנקורן הודה לאמסלם:

13:05 עריכה

יאיר גולן על אם תרצו באוניבסיטאות:

 

בוועדה דיבר גם פרופסור עמירם גולדבלום שהשווה.

13:10 עריכה

ח"כ אלעזר שטרן הגיב לדברי השר רפי פרץ נגד שירות מעורב. "כשהם יגידו להם לא לשרת בצה"ל בגלל שיש שם בנות הם לא יקשיבו להם". בערוץ 7 מדווחים כי חבר יש עתיד אמר "שהרב רפי והרב סדן יעשו סקר כמה מהבוגרים מניחים תפילין כל יום". לדבריו, "זה אקדח ריק. לא בגלל התלמידים האחרים שלא לומדים אצלם, אפילו התלמידים שלומדים אצלם. הם לא יעשו את המבחן הזה בגלל שהם יודעים שהתלמידים שבאים אליהם כמעט מראש וכמעט 100% באים בשביל לשרת בצה"ל. לא בשביל לשמוע אם לשרת או לא לשרת אם תהיה בת במקום כזה או אחר", "לכן", אמר, "כל הטרימינולוגיה הזאת היא טרימינולוגיה פוגעת".

13:14 עריכה

נתניהו הורה לבחון סגירת המעברים עקב עליית תחלואה בשטחים הפלסטינים:

13:34 עריכה

גדעון סער מרוצה מהעברת החוק שלו לשלילת אפוטרופסות מהורה שרצח את ההורה השני.

13:42 עריכה

בליכוד מתחילים בעבודה – כמו שקרעי אמר מוקדם יותר: להוריד את בנט כדי שלא יקים ממשלה עם לפיד אבל לא מדי כדי שיהיה אפשר להקים איתו ממשלה.

תגובת ימינה: ״נתניהו ולפיד בברית פוליטרוקים. משך כל תקופת הקורונה לפיד ונתניהו מתעסקים רק בפוליטיקה במקום בהשתלטות על הקורונה, דאגה לפרנסתם של מיליון מובטלים ושיקום הכלכלה. זה מה שהוביל לכישלון הנורא. כל עוד הם לא מסוגלים להתעלות מעל הפוליטיקה ולהבין את גודל השעה – לא מגיע לא לזה ולא לזה להיות ראש ממשלה. לצערינו בחצי שנה האחרונה נתניהו ולפיד הוכיחו שמעניין אותם רק פוליטיקה ולכן כנראה שהמשימה הזו תוטל על ימינה בראשות נפתלי בנט לאחר הבחירות.״

14:08 עריכה

פנינה תמנו-שטה צעקה על אלעזר שטרן:

14:09 עריכה

מרב מיכאלי נאמה – לא על בעלי חיים אלא על מדיניות.

14:14 עריכה

יאיר גולן על דברי רפי פרץ:

14:21 עריכה

הכנסת העבירה שתי הצעות למען נשים בקריאה טרומית.

ההצעה השנייה:

ניצן הורוביץ מברך:

14:37 עריכה

יולי אדלשטיין משתף תמונה שהכינו ככל הנראה מתנגדי חיסונים:

15:16 עריכה

השדולה למען התרבות הושקה היום בכנסת.

15:41 עריכה

ימינה משיבה למתקפה של הליכוד נגדה –

נתניהו ולפיד בברית פוליטרוקים. משך כל תקופת הקורונה לפיד ונתניהו מתעסקים רק בפוליטיקה במקום בהשתלטות על הקורונה, דאגה לפרנסתם של מיליון מובטלים ושיקום הכלכלה. זה מה שהוביל לכישלון הנורא. כל עוד הם לא מסוגלים להתעלות מעל הפוליטיקה ולהבין את גודל השעה – לא מגיע לא לזה ולא לזה להיות ראש ממשלה. לצערנו בחצי שנה האחרונה נתניהו ולפיד הוכיחו שמעניין אותם רק פוליטיקה ולכן כנראה שהמשימה הזו תוטל על ימינה בראשות נפתלי בנט לאחר הבחירות.

מוקדם יותר היום פרסם הליכוד הודעה נגד יושב ראש ימינה נפתלי בנט: "ברית האחים חוזרת על סטרואידים. אחרי שנפתלי בנט לא המליץ על נתניהו בפני הנשיא, תמך ביאיר לפיד לראשות הממשלה, הודיע אתמול שיתמוך בהצעת לפיד להפלת נתניהו בשבוע הבא – היום בנט מודיע רשמית ש'אין גוש ימין'. במקום להקים מפלגת לוויין, עדיף שבנט יתפקד רשמית ליש עתיד".

15:56 עריכה

גורמים מדיניים הנחו בשבועות האחרונים את צה"ל להיערך לאפשרות שארצות הברית תבצע פעולה צבאית נגד איראן לפני שדונלד טראמפ יסיים את כהונתו כנשיא בינואר – כך דיווח ברק רביד ב"וואלה! ניוז" על סמך דבריהם של בכירים המתמצאים בנושא.

בכירים בישראל אומרים שאם ממשל טראמפ יפעל נגד איראן בירושלים יקבלו על כך התרעה מראש. בישראל חוששים שאם איראן תותקף, בטהראן עשויים להגיב בתקיפה של מטרות ישראליות.

16:09 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ יציג לראש הממשלה בנימין נתניהו את מסגרת התקציב לשנת 2021 ואת חוק ההסדרים הנלווה ביום שני הקרוב.

16:34 עריכה

ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי חשוד בביצוע אונס ועבירות אלימות – כך הותר כעת לפרסום. אדרי כיהן כשר בממשלות ישראל, בין היתר במשרד לקליטת עלייה, במשרד לפיתוח הנגב והגליל ובמשרד הבריאות. אדרי שוחרר היום לביתו בתנאים מגבילים.

ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי בבית משפט השלום, 10 בנובמבר 2020 (צילום: Flash90)
ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי בבית משפט השלום, 10 בנובמבר 2020 (צילום: Flash90)
17:13 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיתף ציוץ של נשיא אקראינה וולודימיר זלנסקי לגבי הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות –

17:19 עריכה

השר רפי פרץ השתתף בהלווייתו של פרח הטיס ליהוא בן-בסה, שנהרג אתמול בהתרסקות מטוסו.

17:37 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, אמר שהציבור בישראל לא יחויב להתחסן נגד קורונה והבהיר שהחוק הקיים לא מאפשר להכריח מי שלא רוצה בכך – להתחסן. עוד אמר לוי בתדריך שקיים כי "לא יהיה סגר יזום בחנוכה". לדבריו, באזורים שבהם תחול עלייה בשיעורי התחלואה תישקל האפשרות להסיר את ההקלות.

לוי אמר גם שהוא מקווה שעד אמצע השבוע הבא יוחלט מי האוכלוסיות הראשונות שיהיו זכאיות להתחסן בחיסון נגד קורונה. הוא גם שייתכן שהחיסונים הראשונים יגיעו כבר בסוף החודש הבא.

17:57 עריכה

מסתמן שמחר ייפתחו, כחלק מפיילוט, 15 קניונים – כך דיווחה דנה ירקצי בתאגיד השידור כאן. שישה מבין הקניונים יהיו של עזריאלי ושל מליסרון ותשעה נוספים ייבחרו בהגרלה.

18:51 עריכה

שר ההתיישבות צחי הנגבי: "אני שמח להודיע על כך לראשונה – סיכמנו שבצוותא נגבש הצעת החלטה לממשלה במטרה לקדם את כל המהלכים החוקיים שיביאו להסדרת ההתיישבות הצעירה".

18:57 עריכה

השר זאב אלקין תוקף את את יושב ראש יש עתיד, המתנגד למינוי אפי איתם ליושב ראש יד ושם: "יאיר לפיד שוכח עובדה פשוטה: אבא שלו ז"ל התמנה לתפקיד יו"ר מועצת יד ושם דקה אחרי שסיים קדנציה בכנסת כיו"ר מפלגה מאוד קונטרוברסלית, אחרי התבטאויות קשות מאוד גם נגד ציבור חרדי שחלקו היה ניצולי שואה". בראיון לערוץ 20 אמר אלקין: "מה שטומי לפיד אמר על ערבים חמור יותר ממה שאפי איתם אמר, אבל איש לא קם אז".

עוד אמר השר: "יש קמפיין מכוער נגד אפי איתם שמנוהל ע"י פוליטיקאים בהווה ובעבר. אותם פוליטיקאים באו רק כשיצאתי עם המינוי ואמרו תרד מזה, אנחנו נהרוס לך את המינוי וננהל קמפיין – אלו 2 פוליטיקאים מכהנים: ח"כ אלעזר שטרן ויו"ר מפלגתו יאיר לפיד וחברת מפלגת העבודה לשעבר קולט אביטל. אלו שלושה פוליטיקאים שזה שאפי איתם איש ימין חובש כיפה לא בא להם בטוב".

אלקין הבהיר: "לא אכנע לקמפיין הזה. אפי איתם הוא מועמד ראוי ביותר. גיבור ישראל, אחד ממפקדי צהל הנערכים והמוערצים, גיבור מלחמת יום כיפור. דווקא על הבן אדם הזה לצאת בקמפיין כל כך מכוער?! זה לא רק נגדו זה נגד הימין, זה נגד הצינות הדתית זה נגד קציני צה"ל".

18:59 עריכה

במערכת הפוליטית סופדים לכדורגלן העבר, דייגו ארמנדו מראדונה, שהלך היום לעולמו בגיל 60.

19:02 עריכה

ראש הממשלה החליפי בני גנץ שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו דרש להעלות להצבעה בכנסת, ביום שני הקרוב, את החלטת קבינט הקורונה להגדיל את הקנסות למפרי ההגבלות. "לא ייתכן שבזמן שאנו דנים בישיבות הקבינט על דרכים לשמירה על ההנחיות וחיזוק המשמעת והאכיפה, אנו מעכבים מסיבות בלתי ברורות את מימוש ההחלטה. מדובר במסר בעייתי לציבור ונטילת כלי משמעותי ממערכת אכיפת החוק", כתב גנץ.

19:05 עריכה

יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד מגיב לביקורתו של השר זאב אלקין, שטען שללפיד מפריע שאיתם הוא איש ימין חובש כיפה, ולכן מתנגד למינויו ליושב ראש יד ושם.

19:32 עריכה

לבקשת בחריין, נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למדינה, שאמורה הייתה להיערך בשבוע הבא, נדחתה.

19:44 עריכה

משרד הבריאות שוקל לפתוח את חדרי הכושר ביישובים ירוקים – כך דיווחה יולן כהן בחדשות 12.

19:54 עריכה

בימין מברכים על הודעתו של שר ההתיישבות צחי הנגבי בעניין הסדרת ההתיישבות הצעירה.

20:24 עריכה

ישראל מנהלת משא ומתן מתקדם עם חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, המפתחת חיסון לקורונה – כך דיווח הערב נדב איל בחדשות 13. חיסון זה ניתן במנה אחת ולא בשתי מנות, כמו החיסונים של חברות פייזר ומודרנה.

20:29 עריכה

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר בשיחות סגורות ש"ברור שפתיחת קניונים ושווקים תגרום לעלייה בתחלואה. הלחצים בקבינט על פתיחה – עצומים. השרים לא עומדים בזה".

21:06 עריכה

מפקד חיל הים לשעבר, אברהם בן שושן, שמונה על ידי שר הביטחון בני גנץ לחבר בוועדת הבדיקה לרכש הצוללות וכלי השיט נפגש בעבר עם מיקי גנור – כך דיווחו הערב גיא פלג בחדשות 12 וחיים לוינסון ב"הארץ". ביומנו של איש העסקים, המואשם בכפוף לשימוע בשוחד והלבנת הון בתיק 3,000, מצוין שנפגש עם בן שושן ב-15 בפברואר 2010.

בן שושן מסר בתגובה כי לא זכורה לו כל פגישה עם מיקי גנור ובוודאי שלא היה ביניהם קשר עסקי.

מלשכת גנץ נמסר: "אברהם בן שושן מסר שלא זכורה לו כל פגישה עם מיקי גנור, ובוודאי שלא היה ביניהם קשר עסקי. גורמים במשרד הביטחון אומרים שבבדיקות שנערכו, לא עלה כל קשר עסקי או היבט אחר של ניגוד עניינים הנוגע לבן שושן ולקשר עם גנור. יש להדגיש, כי ועדת הבדיקה אינה עוסקת בהיבטים הפליליים, אלא בתהליכי הרכש ובנושאי קשרי העבודה בין הגופים השונים במערכות הביטחוניות והמדיניות בהקשרים אלו".

21:17 עריכה

אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, שהחלה לאחרונה לעבוד מהבית הפרטי של המשפחה ברחוב הפורצים בירושלים, ביקשה מהמדינה לממן את הדירה – כך דיווח הערב אביעד גליקמן בחדשות 13. משום שנתניהו החלה לעבוד במקום, החלו הרשויות להקים מתחם בנוי ושירותים, בעלות של עשרות אלפי שקלים, עבור המאבטחים. נתניהו רצתה שהמדינה תממן את הוצאות, הטלפון, המים והחשמל במקום, אך נענתה בשלילה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה שלא נעשתה שום פנייה בנושא ההוצאות. כל חשבונות הבית ממומנים על ידי משפחת נתניהו בלבד.

22:10 עריכה

חילופי הדברים בין יאיר לפיד וזאב אלקין נמשכים. השר עונה ליושב ראש יש עתיד, שאמר שאפי איתם לא יכול להתמנות ליושב ראש יד ושם כי "מדובר במינוי פוליטי של אדם קיצוני עם עבר בעייתי שמעודו לא הביע שום עניין בשואה או עסק בנושאים שבהם מטפל ארגון יד ושם".

אלקין –

יאיר לא אמרתי מילה רעה על אביך ז״ל, אמרתי שהוא היה יו"ר מועצת יד ושם ממלכתי וטוב, למרות שהיה פוליטיקאי לשעבר שמונה לתפקיד מיד בסיום הקריירה הפוליטית (בלי תקופת צינון) ולמרות שהיו לו התבטאויות חריפות כפוליטיקאי גם כלפי הציבור החרדי וגם כלפי הציבור הערבי (לא פחות קיצוניות מאפי איתם).

ולגופו של עניין: אפי איתם הוא גיבור ישראל, מפקד צה״ל מוערך ואיש ציבור ראוי ביותר, בעל ניסיון ציבורי וניהולי עשיר, בן של לוחמת בנאצים במלחמת העולם השניה, שתמיד ציין את המקום המרכזי של שואה בתודעתו כלוחם צה״ל ודיבר שתפקידו כלוחם לעשות הכל כדי שלעולם יהודים לא יעמדו בסכנת השמדה.

הקמפיין שאתה ופוליטיקאים אחרים בהווה ובעבר מנהלים נגדו הוא מכוער, שקרי וצבוע. לפוליטיקאי מצד מסוים מותר אחרי פרישתם לכהן בתפקידים בכירים בהקשר של שואה (אביך ז״ל, שבח וייס, קולט אביטל, אופיר פינס ועוד), אבל רק כשמדובר באיש ימין שכבר יותר מעשור לא בפוליטיקה אתם מטנפים עליו. תתביישו.

עוד 57 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 27 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ממשל ביידן משהה את עסקת החמקנים לאמירויות

בהוראה מפורשת של מנהלי הקמפיין: הליכוד מעלים את קרעי, מארק וזוהר מהמסכים לקראת הבחירות ● גנץ הציג מתווה גיוס חדש; שלח: העתק דהוי של התכנית שלי ● בני 35 מתחילים להתחסן ממחר ● ב-48 השעות הקרובות תחליט רע״ם אם תצא מהרשימה המשותפת ● יו״ר בל״ד: מנסור עבאס בחר בצד של ביבי ● הכנסת האריכה את הסגר עד יום ראשון ● גפני: תוקפים את החרדים כי אנחנו בעד נתניהו

עוד 46 עדכונים

מתגבשת לה תקווה זהירה

אם העבודה, חולדאי-ניסנקורן (הישראלים), עופר שלח (תנופה), ירון זליכה (הכלכלית) ורסיסי תל"ם והגמלאים יצליחו לגבש רשימה אחת, ייתכנו 10 עד 14 מנדטים לרשימה מאוחדת זו.

יש עתיד הפתיעה בסקר חדשות 13 השבוע. 18 מנדטים. בשיתוף ציפי לבני, חוזה הסקר נסיקה עד ל-22 מנדטים.

מרצ עם 4 מנדטים בסקר. חייבת להיזהר מאחוז החסימה. המשותפת עם 10 מנדטים בכל הסקרים. אין ספק שנתניהו ומנסור עבאס קלעו אותה למשבר. אבל אני מאמין שהמפלגה הזו יכולה להפיק 12 מנדטים בסופו של יום.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע

במילים פשוטות: עד היום גרפו מכלול המפלגות דלעיל (שיש ביניהן לעתים מרחק עצום ובכל זאת נתאמץ ונכנה אותן מעין גוש מרכז-שמאל) בכל הסקרים 39-40 מנדטים.

עכשיו ניתן לדבר על 47 מנדטים בסקר האחרון של חדשות 13 (עד כמה שהוא מדויק) ובמצב של איחודים נכונים וסתימת הפירצות שעלולות להביא לריסוק אחת המפלגות מתחת לאחוז החסימה, אפשר לדבר על 50-52 מנדטים לכל היותר לגוש המרכז-שמאל.

זה לא המון. אבל זו לא הקטסטרופה שהצטיירה בעקבות צעדי גנץ-אשכנזי ופרץ-שמולי שריסקו את המרכז והשמאל הציוני, ובעקבות צעדו של מנסור עבאס שפגע מאד במשותפת (הן גנץ-אשכנזי, הן פרץ-שמולי והן עבאס עברו על הכלל היחיד שאסור לעבור עליו: משא ומתן עם נתניהו. מגע עם המנהיג הרעיל והשקרן, למדו נבחרי הציבור הללו, פירושו ריסוק מפלגתך וקריסת הגוש הפוליטי שלך תמורת הבטחות כוזבות על הקרח שהנוכל לא יקיים לעולם).

עדיין מדובר ברוב ימני מובהק (במיוחד בציבור היהודי). אבל לפחות הגורמים שמתנגדים לשלטון נתניהו זוכים בנתח משמעותי יותר:

לצד אותם 50-52 מנדטים (נניח) של המרכז-שמאל (אם יחדל מפיצולי ההתאבדות ויתאחד כאמור לעיל), ישנם 6 מנדטים של ישראל ביתנו. כך נגיע ל-56 עד 58 מנדטים בולמי נתניהו. וכן ישנם 12-14 מנדטים פוטנציאליים של סער (אגב, נתניהו עדיף מסער מבחינה מדינית. אף שאני רחוק משניהם מרחק שנות אור).

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם במתחם שבין 48 ל-52 מנדטים בלבד. אני כולל את ימינה בגוש זה, מפני שחרף כל הרעש והצלצולים, ימינה של בנט-שקד תצטרף לממשלת נתניהו-חרדים ולכן ניתן למקמה בגוש נפסד זה.

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם בין 48 ל-52 מנדטים בלבד. כולל ימינה

הכל מעט בעייתי לניתוח וחיזוי. במידה רבה, מדובר בניתוח שמושתת על סקר אחד בערוץ 13 ועל הנחה שניתן בכלל לאחד בין המפלגות השונות, לא לשמוט שום טיפה מתחת לאחוז החסימה, ולהצליח לגבש 50 מנדטים בערך לגוש המרכז-שמאל שעמד עד היום על 40 מנדטים במקרה הטוב בכל הסקרים.

אז נסכם:

מצד אחד, זכיית מירב מיכאלי בבחירות לראשות העבודה היא חדשה מעודדת שמפיחה מעט רוח חיים במפלגה החבוטה. במותג החבוט. וגם בגוש כולו.

מצד שני, סקר חדשות 13 נראה בעייתי, מפני שהוא מעניק לש"ס ויהדות התורה 13 מנדטים בלבד, בעוד שבפועל קשה לראותן זוכות ביחד בפחות מ-16 מנדטים תומכי נתניהו.

חייבים להודות:

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת.

עם זאת, מתגבשת לה תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו.

ולפתע גם מעט אור בקצה המנהרה. מעט אור בוקע: המרכז-שמאל נוסק מ-39 מנדטים עלובים בסקרים ל-47 מנדטים בסקר האחרון. וזאת עם פוטנציאל חיבורים נכון שיכול להניב 50-52 מנדטים לגוש החבוט והמפוצל כאמור לעיל.

בכל מקרה, חשוב להשאיר את בני גנץ על הגלגל חרף מעשהו ההיסטורי העגום של כניסה לממשלת הנכלוליות. למה? כי בהעדר הכרעה בבחירות הקרובות, נגיע למערכת בחירות חמישית. כך או אחרת, נתניהו יכול למשוך בראש ממשלת מעבר עד נובמבר 2021. לא יותר.

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת. עם זאת, מתגבשת תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו

אם לא יקים ממשלה בראשותו בנובמבר 2021, תפקידו עובר אוטומטית לגנץ. בתנאי שגנץ נותר חבר כנסת. כך שלמרות הרצון של רבים להענישו פוליטית, יש לשמור על גנץ בכנסת. משתי סיבות:

האפשרות שפתאום יחליף במקרה את נתניהו אי שם בנובמבר 2021 וכן הצורך להימנע בבחירות הקרובות משמיטת עשרות אלפי קולות מרכז אל מתחת לאחוז החסימה. שמיטה שכזו עלולה להניב 61 מנדטים לגוש נתניהו-ימינה-חרדים.

וזו עלולה להיות קטסטרופה גדולה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 678 מילים

איך התגלגל "אין לי ארץ אחרת" לידי יו"ר בית הנבחרים בארה"ב

הוא ניסה להתאושש מההפסד בבחירות ● היא ניסתה להשתקם אחרי התבוסה לטראמפ ● חצי שנה היא נדנדה לו כדי לקבל את מילות השיר שכתב אהוד מנור ● מאז לא הפסיקה לחזור על המילים בפגישות ובכנסים ● כך הפך "אין לי ארץ אחרת" לנאום חייה של ננסי פלוסי

עוד 455 מילים

הקורונה הכלכלית הולידה יותר ויותר נזקקים, אבל שירותי הרווחה מתקשים לסייע ● זה מה שהביא מאות אנשים מרחבי הארץ להתנדבות אקסטרים ● החייל מבאר שבע שפתח גמ"ח עם חבריו הסדירניקים ● הזוג מראש העין שהקים מחסן מזון ● והשחקן שמחלק מרק ועוגות בדרום תל אביב ● "בעולם סביר הרשויות צריכות לדאוג לזה, אבל זה לא קורה אז אין ברירה" ● דוח מהשטח הרעב

עוד 2,401 מילים

למקרה שפיספסת

אחרי שחזר בו מעמדתו הקודמת והכריע בקיץ כי אין להתיר לנתניהו לקבל 10 מיליון שקל מספנסר פרטריץ', כעת מנדלבליט משלים את החתירה לאחור ומודיע לבג"ץ כי גם המענק בסך 300 אלף דולר שראש הממשלה קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי הינו עבירה על חוק המתנות ● אך במקום לפתוח בחקירה פלילית כנדרש, מנדלבליט מעדיף לחכות שבג"ץ יאשר את עמדתו וייתן לו רוח גבית ● פרשנות

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

מבט בגובה העינים

מאז תקופת דיווחי הטלוויזיונים של שלומי אלדר לא היה מי שידווח כמוהו על מה שחושבים הפלסטינים ומה קורה בחברה הפלסטינית. עיתונאים עדיין יש, כמו למשל עמירה הס (שגם כתבה ספר על תקופת שהותה בעזה) וגדעון לוי המתמקד בעוולות ספציפיות.

ספרו של אוהד חמו "פני השטח"
ספרו של אוהד חמו "פני השטח"

אוהד חמו כתב ספר קריא, מעניין ומכיל מידע לא מועט, הגם שנכתב כספר דיאלוגים ולא כמחקר ממוסמך. כבר בעמ' 13 הוא כותב דברי טעם על השלטים בכניסה לרשות הפלסטינית –

"דרך זו מובילה לשטח A  בשליטת הרשות הפלסטינית. הכניסה לישראלים אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה  עבירה פלילית".

חמו מעיר שלעיתונאים בעלי תעודת לע"מ הכניסה היא חוקית ומותרת, ומביא מדברי קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים:

"אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס כבר היו עושים איתם".

חמו מצטט קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים: "אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס היו עושים איתם"

העבודה בשטחים מלאה באתגרים ייחודיים, מסביר חמו,

"הראשון שבהם וכנראה גם המשמעותי ביותר הוא הקושי לייצר מקורות עיתונאים המבוססים על מערכת של אמון, ולעיתים אף ידידות" (עמ' 14).

מיותר לציין את הסיבות לחשדות ולחוסר האמון.

חמו המסביר שמטרת הספר היא:

"להיות מעין מורה נבוכים לעולם המקביל שמתקיים לצדנו. אינני מתיימר להביא לכאן מסמך אקדמי. מטרתי היא לספר על הפלסטינים מנקודת מבט  אישית לגמרי שנשענת על מפגשים, שיחות ולעיתים על קשרים וחברויות יוצאי דופן שנטוו במשך כמעט שני עשורים. אני רוצה להכיר את הזירה הפלסטינית, לפרק את המבנה לגורמים הבסיסיים שמרכיבים את החברה, את מקורות המוטיבציה שלה ואת מניעיה"(עמ' 16).

חמו פוגש מגוון של אנשים מכל הארגונים ומקבל מגוון של דעות, חלקן אף מפתיעות. כך למשל הוא קיבל הודעה מחבר הלשכה המדינית של חמאס בעת מבצע "צוק איתן" שאמר לו כי:

"הדרישה שלנו לגבי עזה היא לפתוח אותה לעולם. תסירו את המצור שהטלתם עליה מאז שעלינו לשלטון, פתחו את המעברים הימיים והיבשתיים, תנו לנו להקים נמל ושדה תעופה – ותשקוט הארץ עשר שנים" (עמ' 22).

לצד הבאת דעות אנשי חמאס הוא גם מביא את הביקורת עליו ומתברר:

"שבשנים האחרונות גוברים קולות הביקורת הפנימית בעזה על מה שנתפס כהיווצרות שתי חברות בלתי שוויוניות: שכבה דקה של אדוני הארץ המקורבת למנעמי השלטון ומולה המוני העם" (עמ' 32).

אולם מה שמדהים היא תפיסת החברה האזרחית החדשה, ההולכת ונרקמת בעזה ובגדה, שעל חזונה שמע חמו מצעיר עזתי, אשר הוא וחבריו עושים עבודה כדי:

"להפסיק את ההאשמה האוטומטית כלפי ישראל. אנחנו פועלים בבתי ספר רבים…האתגר הגדול שלנו הוא תכנית הלימוד בעזה, ששנאת היהודים והקריאות להרוג אותם הם חלק בלי נפרד ממנה…האזרח בעזה צריך לראות תמונה שלך יושב על חוף הים בבגד ים עם משקה ביד, נהנה מהחיים…הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים …אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות  יחד כדי למסמס את זה" (עמ' 33, 34).

צעיר עזתי: "הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים. אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות יחד כדי למסמס את זה"

ההתנגדות לחמאס איננה תאורטית אלא גם מעשית. כך למשל צעירה עזתית מספרת לחמו:

"יש גם משפחות שלמות, מחמולות גדולות, שבניהן נורו ונהרגו על ידי תנועת חמאס והן ממתינות לרגע שיוכלו לנקום בה" (עמ' 52).

בהקשר זה ביחס לפעולות נגד הגדר מסביר חמו, שחמאס עודד צעירים ובעיקר אימהות להגיע אל הגדר גם בתשלום שכן אלו נוהגות להביא איתן את ילדיהם,

"חלק גדול מ-240 האוטובוסים שפועלים בעזה הולאמו לטובת הפרויקט החדש. הנהגים שהעזו לסרב, נתקלו באיום שרכבם יוחרם" (עמ' 53).

אין קול אחד ביחס לאפשרות הפתרון המדיני. מחד מסביר חמו את משמעות האמונה בחמאס  הגורסת כי:

"החולשה כעת היא זמנית, בדיוק כמו העוצמה הישראלית – זה הנרטיב הרווח, לא תעלול לשוני כי אם אמונה יוקדת. אחרת איך אפשר להמשיך?",(עמ' 65).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו נסוגה ישראל תחת לחץ הפיגועים של חמאס. בבחירות בשנת 2006 לפרלמנט ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת הפת"ח. לחמאס הייתה אמנה שנכתבה באוגוסט 1988  ובמאי 2017 נוסף אליה מסמך העקרונות, שהיה חזון עדכני בר שינוי ש"נראה מתון ופרגמטי הרבה יותר", לעומת הגי'האד כחובה דתית באמנה, והיות פלסטין כאדמת וקף אסלאמי, שאין אפשרות לוותר עליה.

בעוד שבמסמך העקרונות אין פלסטין אדמת וקף אסלאמי,

"ההתנגדות איננה מתוארת כחובה דתית אישית והג'יהאד מוזכר פעם אחת בלבד במסמך החדש. גם האנטישמיות הספוגה במסמך המקורי התחלפה באנטי ציונות, והעוינות ליהודים פינתה מקומה לביקורת כלפי האויב הישראלי" (עמ' 73).

אולם  בשיחות עם אנשי חמאס מתברר שהפיוס עדיין רחוק, ולשאלה מה יהיה בתום ההודנה מקבל חמו תמיד את התשובה –

"נשאיר את זה לדורות הבאים" ,

וכשהוא שואל על אפשרות סיום הסכסוך עכשיו, הוא נענה במילים:

"זה לא יקרה לעולם".

הסוקר ד"ר שקאקי מסביר בשיחה, שלהסכמת חמאס למדינה פלסטינית בגבולות 1967 אין חידוש, באשר הם לא התנגדו  למדינה זמנית.

"אלא שבניגוד למה שאפשר לחשוב, לא רק שזה איננו הצעד האחרון מבחינתם, אלא מדובר בפתיחה בלבד, הצעד הראשון בדרך לשחרור כל פלסטין" (עמ' 74).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו ישראל נסוגה מלחץ פיגועי חמאס. בבחירות לפרלמנט ב-2006 ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת פת"ח

ואם המסר הזה אינו מספיק ברור, מובאת שיחה עם לא פחות ולא יותר מאשר איסמעיל הנייה (ראש הלשכה המדינית של חמאס) שבשיחה עמו בשנת 2006 שאלו חמו איך הוא רואה את סוף הסכסוך ונענה:

"בסופו של דבר נכבוש אתכם, היהודים…דרושים לנו בעיקר צבר וצומוד (סבלנות ועמידה איתנה)" (עמ' 75).

אך מול תפיסות אלו ניתן לעמוד על גישות שונות כפי שעלו בשיחה עם אנשי חמאס, כולם אסירים משוחררים. הראשון שפתח אמר:

"השינוי הראשון שחוויתי ביחס אליכם הישראלים שהוא ההבנה שאתם בני אדם ויצירי האל, ממש כמונו" (עמ' 80).

אחר אמר לא פחות ולא יותר מאשר:

"פיגועים לא ישחררו את פלסטין…מה הרווחנו מהפיכת האינתיפאדה לצבאית? שום דבר"(עמ' 81).

ומהי מסקנת חמו מדברי אנש/י חמאס?

"ככל שהעמקתי חקור וצללתי לנבכיה של תנועת ההתנגדות האסלאמית- חמאס, גברה בי ההבנה כי ישראל תישאר לעולם גוף עוין וחריג שאין להסכין עם נוכחותו וחובה להילחם בו עד חורמה. בניגוד לתנועת פת"ח ששאבה את האידיאולוגיה שלה ממקורות לאומיים ומטקסטים ארציים בני שינוי, הציווי החמאסי הוא דתי וקוראני ולפיכך נצחי, ולהבנתי, לפחות, לא יכול להשתנות מהותית לעולם" (עמ' 87).

לא ניתן להקיף את כל הסוגיות בהן עוסק ספר זה. אציין בין שאר הסוגיות את סוגיית הנכבה וזכות השיבה (עמ' 211- 214),  כמו גם היחס למשתפי פעולה עם ישראל (עמ' 226- 231, 248-252), ומה קורה כשמשתף הפעולה הינו ממשפחת רג'וב (עמ' 233-239).

אך למרות הפסימיות יש בספר גם אופטימיות לא מעטה. כך למשל כששאל חמו סוחר עזתי האם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין השיב זה בזו הלשון:

"ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה" (עמ' 267).

כששאל חמו סוחר עזתי אם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין, השיב: "ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה"

ברם גם דברים  אלו מתגמדים ביחס לדברי תושב קלקיליה המנסה נואשות להשיגאישור כניסה לישראל:

"'אני רוצה להיות חלק ממדינת ישראל. הדבר הכי משמעותי אצלכם הוא שאתם מדינת חוק וזה הכוח הגדול שלכם. המוסדות יותר גדולים מהאנשים, בניגוד אלינו ששם זהות האדם חשובה מהמוסד', קבע ונגע באחד הפצעים הפתוחים בשטחים: השחיתות הממוסדת חוסר היכולת לבוא חשבון עם מחולליה" (עמ' 269).

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,149 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרסום ראשון מיכאלי לא רוצה את ניסנקורן אם תחבור לחולדאי

בשיחות שניהלה עם כמה מתומכיה אחרי שזכתה בפריימריז על ראשות המפלגה, מיכאלי מתחה ביקורת נוקבת על שר המשפטים לשעבר שהיה אדריכל הכניסה של כחול-לבן לממשלת נתניהו ● עם חולדאי, לעומת זאת, יש ליו"ר העבודה יחסים מצוינים ● אולם קשה להניח שחולדאי יסכים לחיבור ללא ניסנקורן ● מיכאלי מכחישה, ואומרת בתגובה: "מעולם לא פסלתי את אבי ניסנקורן ואני מעריכה את פועלו"

עוד 401 מילים ו-2 תגובות

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

הליכוד: האם מנדלבליט שוב מתערב בבחירות?

קרעי: השקרן מכה שוב ● פרץ מתפטר מהכנסת, עוזב את העבודה ונשאר בממשלה ● סקר: לפיד עוקף את סער, העבודה מעל אחוז החסימה ● העליון התיר חיפוש בטלפונים של יועצי רה״מ ● ליצמן למנהל מחלקת קורונה באיכילוב: התנצל על טור שכתבת ● אלרעי פרייס: ״בשבועיים שלום עם דובאי מתו יותר מאשר ב-70 שנות מלחמה״ ● אין הסכמות: הדיון בחוק הקנסות ימשיך מחר

עוד 46 עדכונים

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים ו-1 תגובות

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה