תצהירי בכירי מערכת הביטחון בפרשת הצוללות נחשפים

ראש המוסד לשעבר: הסתרת עסקת הצוללות עם מצרים אינה מתקבלת על הדעת

מנכ״ל משרד הביטחון לשעבר אודי אדם: "חייבים לחקור את אישור המכירה״ ● הרשות הפלסטינית לממשל החדש בארה״ב: מוכנים לחזור למו״מ עם ישראל ● בג״ץ ידון ביום חמישי בצו המורה לממשלה למנות מפכ״ל למשטרה ● הפרויקטור החדש: ״סגר שלישי על הפרק״ ● יזהר שי: סיכוי טוב שנצביע בעד פיזור הכנסת ביום רביעי ● נתניהו: אם לא נראה גישה אחרת מכחול לבן זה יוביל לבחירות

טקס מסירת צוללת מתוצרת טיסנקרופ לחיל הים המצרי. 8 באוגוסט, 2017 (צילום: Christian Charisius/dpa via AP)
Christian Charisius/dpa via AP
נחתים מצריים עומדים על סיפונה של צוללת S42 מתוצרת טיסנקרופ המיועדת לחיל הים המצרי, במהלך טקס למסירת כלי השיט בנמל הים של קיל, גרמניה. 8 באוגוסט, 2017
07:08 עריכה

בוקר טוב! קבינט הקורונה אישר הלילה את הניסוי לפתיחת השווקים והקניונים והמוזיאונים כבר מחר. ייפתחו 6 קניונים שנקבעו מראש ו-9 אחרים בהגרלה. המתווה כולל ניהול רישום ממוחשב של השוהים בקניון ומניעת התקהלויות. פעילות הקניונים תיבחן במשך שבוע. גם השווקים ייפתחו וימונו להם סדרנים לוויסות הקהל. לא תתאפשר אכילה בתוך השוק. התקנות ייכנסו לתוקף עם אישור ועדת החוקה של הכנסת.

נתניהו אמר שאסור לשדר לציבור שיש הקלות אלא צריך להביא גם הגבלות.

07:25 עריכה

בנימין נתניהו אמר למקורביו כי אין לו כוונה לאשר תקציב לשנה הבאה עד סוף השנה הנוכחית. לפי דיווח של כאן ב', מבחינת נתניהו צריך למשוך זמן עם הממשלה הזאת בהנחה שגנץ יסכים לפשרה, אבל להערכתו כנראה יהיו בחירות ופריימריז בליכוד. במפלגתו של נתניהו הודיעו אתמול שתקציב השנה הבאה יעבור רק בפברואר הקרוב.

 

07:30 עריכה

"להעביר תקציב אורך מספר שבועות", אומר שר המודיעין אלי כהן לכאן ב'. לדבריו, אמנם יש הסכם חתום להעברת תקציב אבל הקורונה באה בהפתעה ומצריכה התאמות שלא מאפשרות להעביר את התקציב כבר עכשיו.

שאלה: האם אתם מתרגשים מכך שנפתלי בנט מתחזק בסקרים?

"גם אבי גבאי קיבל 23 מנדטים בסקרים … אני לא מתרגש מבנט … כשאתה רואה שבאים ומנהלים את המשבר באחריות ואת ראש הממשלה שפעל לפתיחת הקניונים והלימודים …".

שאלה: מה לגבי הגדלת הקנסות על פתיחת מוסדות חינוך ללא אישור?

"מי שבחר להתפטר מהממשלה היה ליצמן … הצעת החוק להגדלת הקנסות להערכתי תעלה בשבוע הבא".

07:59 עריכה

ח"כ מנסור עבאס מגן בראיון לכאן ב' על המגעים שלו עם ראש הממשלה ואומר שבכוונתו להמשיך בכך ודורש מהרשימה המשותפת ליישר קו.

"בשתי ידי אני נכנס לרשימה המשותפת ורוצה שהיא תמשיך להתקיים ודורש לשנות דרך לגישה שאני מציג. בוא ננהל דיון פוליטי בהקשר למה שאני מבקש.

"תמיד היינו בכיס של השמאל הישראלי ואני כרע"מ משוחרר מהנוסחה הזאת. אני לא שמאל או ימין ורוצה לפתוח דלתות לכל הקשת הפוליטית כדי לתת פתרון לחברה הערבית.

"אני לא מדבר על שותפות בממשלת נתניהו, מי שמנהל את הממשלה והמדינה זה בנימין נתניהו ואיתו אני צריך לבוא במגע. זה מצער שראש ממשלה משתמש בשפה הזאת ("תומך בטרור"). אם אתה חושב שח"כ תומך בטרור תפעיל את סמכויות החוק ותשתמש בו. אני מקבל את ההחלטה של הציבור היהודי שבחר בקשת רחבה מימין ומשמאל. אני מצפה ממנהיגים ישראלים לקבל את ההכרעה של החברה הערבית.

"לא קיבלתי הצעה להיות שר אין דבר כזה. הקשר ביני לראש הממשלה הוא בדרך רשמית דרך השרים … אף אחד מאיתנו לא מבקש להיכנס לתוך הממשלה.

שאלה: איימן עודה אומר שאתה מסייע לזרוע פילוג בתוך הערבים.

מי שמסייע לנתניהו הוא מי שיוצא בהצהרות שמפלגות את הרשימה המשותפת. אני לא אמרתי שאתפלג מהרשימה אני רוצה לקיים דיונים על הדרך … לא אפרק את הרשימה המשותפת.

08:16 עריכה

"כמויות רציניות של החיסונים יגיעו אלינו במרץ אפריל", אומר שר הבריאות יולי אדלשטיין בראיון לגלי צה"ל.

"אחרי שתהיה מסה קריטית של אנשים שיקבלו את החיסון … מאות אלפי אנשים כבר נדבקו במגיפה, אז נגיע למצב שיהיו הקלות ואירועים עם קהל".

שאלה: איך תתעדפו את החיסונים?

"יש פה לא מעט שאלות, יש קצב להגעת החיסונים זה לא ששמים לנו כך וכך מיליוני חיסונים ואנחנו נתעדף. יש צוות מקצועי קבוע ונוספו לו מומחים שאמורים לשבת ולהחליט איך לתקוף את העניין מכל הזוויות. אני בודק שיהיה לא רק תיעדוף על הנייר אלא שגם יהיו חיסונים".

שאלה: האם ישראל תחתום על חוזים עם חברות נוספות?

"אני חושבים על חברות נוספות. אני מאחל לאסטרהזנקה בהצלחה אבל זה לא נגמר עד שזה נגמר עד שלא נראה את החיסונים פועלים ואת אחוזי ההצלחה והבטיחות שלהם אי אפשר לומר חתמנו עם חברה מכובדת וזה מספיק. לא היינו צריכים את ההוכחות האלה. מהרגע הראשון אמרתי שלא צריך לשים את כל הביצים בסל אחד עדיף שנאמר שאולי קצת הגזמנו מאשר שלא יהיו חיסונים.

"אנחנו עוד לא רוכשים שום דבר יש כללים לרכישה ואישורים שנדרשים כמו שלא התייחסתי לדיבורים על שום חברה או חיסון לא אתייחס גם לזה (לחיסון הרוסי). זה לא עניין של FDA יש אנשי מקצוע שעוסקים בזה שנים … הם יודעים מה הם רוצים לדעת לפני שנכנסים למשא ומתן ובמהלכו.

"בשום שלב לא שקלתי את זה (חוק חובת התחסנות) חבל לעורר גל עכור של מתנגדי חיסונים. הייתי גם סוכן ק.ג.ב גם מנגלה גם נאצי ואני אעשה הכל להתגבר על הקורונה ולהביא כמות מספקת של חיסונים.

08:28 עריכה

"הם טובים בלהסביר למה הם לא עשו דברים הם עסוקים בפוליטיקה ולא בדבר עצמו", אמר ח"כ יאיר לפיד בראיון לגלי צה"ל, והתייחס למרואיין הקודם, שר הבריאות אדלשטיין.

יו"ר האופוזיציה אמור להעלות ביום רביעי את ההצעה לפיזור הכנסת וגם לימינה יש הצעה דומה. "ננסה את שני הדברים, ביום שני יהיה אי אמון שזו הזדמנות להקים ממשלה נוספת וברביעי הצעה לפיזור הכנסת … הממשלה סיימה את דרכה כי היא נכשלה בכלכלה … נעזור לה בהצעה לפיזור הכנסת.

"אני חושב שכחול-לבן מתלבטים בתוכם. היה רגע במרץ האחרון בני גנץ החליט שהוא יהיה האדם האחרון שיאמין לבנימין נתניהו. אם הם רוצים להציל את כבודם שיתמכו בהצעה לפיזור הכנסת.

שאלה: אתה חושב שנפל לגנץ האסימון?

"אני מקווה שכן. אי אפשר להמשיך עם זה שלא סופרים אותם ממטר.

"כמה אולטימטום אפשר לשים ולא לעמוד בהם? הם שמו בחודשים האחרונים 15 אולטימטום. הם הודיעו שהם מפרקים את הממשלה אם אין תקציב בנובמבר. אין תקציב, הם פירקו משהו? אם לא עומד מאחורי זה כלום אז יפסיקו לקחת אותך ברצינות.

"אנחנו מפלגה כפולה בגודלה מכחול-לבן ביום הכי גרוע שלנו אז ברור שאם יהיה חיבור … כל חיבור פוליטי אני אשקול ברצינות כי מה שחשוב זה להקים ממשלה. ובוודאי שלשותפים לשעבר יש כעסים ויש לי סיבה לכעוס אבל נפעל לפי טובת המדינה.

שאלה: חיבורים שלא נראו בעבר זה כולל את המשותפת?

"חוץ מבל"ד לא תהיה לנו שום בעיה. נמאס לי שנתניהו אומר 'הם ילכו עם המשותפת ואז רץ לשתוף קפה עם מנסור עבאס. אם צריך נקבל תמיכה מבחוץ מהרשימה המשותפת ונעבוד איתם. ונמאס לי מהפסילה האינסופית שלהם. מה השתנה? קורונה והם השתנו.

"גם הם יודעים היום שאף אחד לא מעניין מה שדעתם על הסכסוך הפלסטיני אלא איך מורידים את התחלואה ביישובים הערביים. אני מקווה שאגיע יום אחד לרמת שיתוף הפעולה שיש לנתניהו עם הרשימה המשותפת. מה שצריך זה שמי שיוביל את הנצחון הזה (בבחירות) יוכל לעמוד בלחצים.

שאלה: יש סיכום בינך לנפתלי בנט שמי שיקבל יותר מנדטים יקבל מהשני המלצה להרכבת ממשלה לנשיא?

"אף אדם מנוסה לא עושה סיכומים כאלה לפני בחירות. אני ונפתלי יודעים לדבר ואני מסתכל עליו ואומר, בסוף הוא ישיג מנדטים שנתניהו צריך כדי להקים ממשלה. כשהוא רצה אותם הם תמיד באו. אז האנשים הטובים שאומרים 'נצביע לנפתלי כי הוא איש טוב', אז הם יבזבזו את הקולות שלהם לנתניהו.

08:45 עריכה

"אני מודה שיש לנו בעיות רציניות, וזה אותו נתניהו שהצליח לפלג את כולם. הגיע תורה של המשותפת ואנחנו מתמודדים עם הבעיה הזו", אומר איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, על המגעים של חברו למפלגה מנסור עבאס, עם בנימין נתניהו והליכוד.

שאלה: איך חמק לך מתחת לרדאר מנסור עבאס? איך הוא מערער את המוסמכות שלכם, הוא מוכן לשתף פעולה עם נתניהו?

"משנת 49 עד שנות ה-80 היו מפלגות לוויין ערביות זה קיים עשרות שנים, היו בקשר עם השלטון וביקשו פירורים על חשבון כל סוגיה אחרת.

שאלה: למה אמרת לו 'מה שאתה עושה זה פשע'?

"פירוק המשותפת זה פשע, האוכלוסייה נתנה לנו יותר קולות מאי פעם, אי שמירת המשותפת זה פשע אנחנו רוצים את מנסור עבאס והתנועה האיסלאמית. אני רוצה אותו חד וחלק ואת כל התנועה האיסלאמית. את כולם, רוצה לשמר את האחדות.

"צריך לדבר על הכל אני לא שמעתי ממנו את התנאים האלו אני פוגש אותו כל יום במידה שי לו טענות זכותו שיעלה אותם.

שאלה: תתנגד לחקיקה שתיטיב עם הקהילה הגאה?

"זה לא הסיפור של המשותפת היתה הצבעה לפני כמה חודשים וזה לא עלה במשך חודשים. כל דבר שיעלה אפשר להעלות על השולחן. התנהגנו טוב מאוד עם התנועה האיסלאמית.

09:24 עריכה

אביגדור ליברמן תוקף את נתניהו על כך שנסע לסעודיה בלי לעדכן את אף אחד ומבלי למנות ממלא מקום. בראיון לגלי צה"ל אמר ליברמן כך:

"הוא לא עדכן את שר הבטחון, שר החוץ, הרמטכ"ל וראש אמ"ן. כשראש הממשלה עוזב את ישראל הוא חייב למנות ממלא מקום כמו שהיה כאשר היה בטיפול רפואי של 35 דקות. הוא טס לקפריסין הוא ממנה ממלא מקום. פה הוא עוזב גבולות המדינה למדינת אוייב (סעודיה) בלי לעדכן אף גורם במערכת.

"הוא הסתיר את זה משר הבטחון והחוץ מחשש שהם ידליפו. כשראש הממשלה לא מכבד חוקי יסוד מה תצפה מפשוטי העם? זה שלום תמורת F-35 ורשימה ארוכה מאוד של ציוד צבאי מתקדם ביותר. ואחר כך כשהם מדברים בינם לבין עצמם אומר שר הבטחון בני גנץ כל ההסדר היה מעל ראשה של מערכת הבטחון ואומר נתניהו הפוך, כל ההסדר היה מתואם עם מערכת הבטחון.

"אי אפשר להגיד כן או לא לנורמליזציה עם (האמירויות בחריין וסעודיה) כי הכל טמון בפרטים קטנים והסכמים שלא עושים אותם בפומבי אף אחד מאיתנו לא יודע את כל הפרטים מה מספקים להם באיזה תנאים … נתניהו וגנץ חתמו על הסכם שמחייב לעשות הכל במתואם ולקדם את כל הצעדים האיזוריים … סעיף 28 ששניהם חתומים עליו.

"מה שמסכן את כל יסודות השלטון כאן והאמון והמשבר הוא קודם באמון הציבור כי כולם מבינים שהוא חתם על הסכם רוטציה שהוא לא מתכוון לקיים אותו. הכל מסך עשן … שמענו את כחול-לבן אומרים שאם עד 1 בנובמבר אין תקציב מפרקים והנה אנחנו כאן … ברור שהוא מחפש תירוצים למה לוותר לנתניהו כי הוא מבין שלא יהיה תקציב.

"גנץ עקבי רק בכך שהוא נצמד לכסא. מביאים חיסונים שצריך לשמור בטמפרטורה של מינוס 70 ושום קופת חולים או בית חולים לא ערוכים לזה ולכן צריך להעביר את הטיפול לצה"ל. בזמנו כשחילקו מסכות אב"כ האחריות עברה למערכת הבטחון וזה עבד. הגוף היחידי שמסוגל לעשות את זה הוא מערכת הבטחון ופיקוד העורף והחלטה כזאת לא תתקבל כי נתניהו רוצה שליטה.

"הוא רוצה בחירות בסוף מאי תחילת יוני, שהחיסונים יגיעו בתחילת יוני נגמר הסיפור של חל"ת וספק אם יש יכולת להאריך את זה. הוא מכוון לתחילת יוני וגנץ מוכן לתת לו את זה.

09:42 עריכה

השר יובל שטייניץ מבהיר כשר אוצר לשעבר, שהתקציב לא יכול לעבור השנה.

10:18 עריכה

לפי אהוד ברק, מותר להשוות.

10:46 עריכה

שר האנרגיה יובל שטייניץ חושב שצריך לבלום את פתיחת מערכת החינוך לאור העבודה שישראל חצתה שוב את רף ה-1,000 נדבקים ביממה. לדעתו צריך לשקול עוצר לילי כדי להימנע מסגר שלישי בעוד כמה שבועות.

11:14 עריכה

ח"כ נפתלי בנט (ימינה) אומר שהממשלה מקרינה פאסיביות ועייפות, ומשתף פוסט של העיתונאי נדב אייל, שטוען שאפשר להימנע מסגר שלישי אם יישמרו הגבלות מחמירות ויתבצעו בדיקות סקר המוניות.

11:32 עריכה

בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין מבקרים במרכז הלוגיסטי "טבע סלא" שאמור לקלוט את חיסוני הקורונה.

11:52 עריכה

נתניהו בסיור במרכז הלוגיסטי של טבע באזור שוהם והוא שופע אופטימיות.

"אנחנו כאן כדי לראות במגע ישיר את יכולת השימור של חיסונים בטמפרטורות נמוכות ואחר כך הפשרתם והבאתם לאזרחי ישראל. יש פה מפעל ברמה עולמית, מרלו"ג שמנוהל היטב ויכול לקלוט את מיליוני החיסונים שאנחנו מביאים לישראל על מנת לסיים את המגיפה.

"אנחנו ערוכים כאן היטב, בשבוע הבא שר הבריאות יביא צוות מקצועי שיציג לי ולשר הבטחון את חלוקת החיסונים אבל אנחנו בדרך ליציאה מהמגיפה. זה יקח זמן עוד כמה חודשים ודורש שיתוף פעולה של אזרחי ישראל אבל אם נפעל יחד אנחנו בדרך החוצה מהמגיפה. פה לא רואים רק את האור בקצה המנהרה רואים אבוקה גדולה מאוד".

12:14 עריכה

שוטר מכוון את התנועה בצומת גלילות, ואוחז במטריה שעליה הכיתוב "לך".

12:16 עריכה

נתניהו מדבר בטקס מנתב"ג לציון הטיסה המסחרית של פליי דובאי. "אנחנו לא צועדים קדימה אנחנו טסים לעידן חדש במזרח התיכון".

"טיסה היסטורית שפותחת עשרות טיסות לדובאי, האמירויות ובחריין, זה יעשה עם פטור מוויזות ויש כאן פתיחה עצומה של המסחר והתיירות … אנחנו מפוררים את הסכסוך הישראלי הערבי … ליצור עתיד והווה חדש במהירות מסחררת".

כשנשאל על קיום הרוטציה עם כחול לבן השיב ראש הממשלה: "אם נראה גישה אחרת מכיוונה של כחול לבן ושיתוף פעולה בתוך הממשלה, נוכל להמשיך לעבוד יחד. אם לא, כל אחד יכול להבין שזה מוביל לבחירות". עוד הוסיף נתניהו כי הוא היה מעדיף שיתעסקו ב"הבאת השלום האמיתי והבאת מיליוני חיסונים שנוחתים בנתב"ג ויחולקו בארץ לאזרחים".

12:44 עריכה

אנשי שמאל (שוב) מתקשים לקבל את ההצבעה שלהם לכחול-לבן, שבה השרה עומר ינקלביץ' העלתה הבוקר תמונה שבה היא תומכת בהלבנת התנחלויות.

12:53 עריכה

בתנועת המחאה קומי ישראל, (שמחאתה העיקרית היא נגד נתניהו), משווים את ח"כ מנסור עבאס ומפלגת רע"מ לחמאס. לחילופין, הם טוענים שנתניהו מוכן לשתף פעולה עם אויבי ישראל כדי להציל את עורו.

12:58 עריכה

פרופ' קרין נהון חושדת שתמונת השוטר שאוחז מטרייה עם הכיתוב "לך", עברה פוטושופ.

13:02 עריכה

כחול-לבן מאשימים את נתניהו בהפרת ההסכם הקואליציוני ומניעת אישור התקציב.

13:34 עריכה

הודעות התגובה של נתניהו משפחתו יוצאות דרך דוברות הליכוד כדבר שבשגרה. עכשיו הם מגיבים לדבריו של ברק, ("נתניהו צועד במשעול של מנהיגים פשיסטיים") ומוסיפים האשמה על כך שקיים יחסי מין עם קטינות "בתיווך חברו הפדופיל המורשע אפשטיין".

ברוך קרא בטיפ משפטי לברק:

13:53 עריכה

דובר צה"ל הודיע כי משעות הבוקר התפתחו מספר הצפות באגד מחנות גלילות ובבסיס הקריה בתל אביב. נמסר כי "נגרם נזק למבנים ולמערכות תקשוביות". בצה"ל הבהירו כי "אין פגיעה בכשירות המבצעית. הטיפול בהצפות נמשך".

14:34 עריכה

השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל אומרת שמתבצע תחקיר לבירור דליפת הגזים במתקן קצא"א באשקלון.

14:54 עריכה

ליברמן למען כל אוהדי הכדורגל אבל עם צעיף של בית״ר.

14:56 עריכה

אולמרט במילים קשות על נתניהו.

15:09 עריכה

ישראל כ״ץ חתם על תכנית שתפחית אגרות שימוש של ספקיות הסלולר בתדרים בתנאי שיפרשו תשתיות לדור החמישי. התקנות יובאו לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת.

15:13 עריכה

רובי ריבלין נפגש עם משלחת מבחריין:

15:18 עריכה

כצפוי, גם בישיבת הממשלה הקרובה לא תעלה סוגיית התקציב.

15:29 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מבקש מבג״ץ להוציא צו המחייב את הממשלה והשר לבטחון הפנים למינוי מפכ״ל למשטרה – ״תוך מספר ימים מצומצם״.

להורדת תשובת המדינה בפורמט  PDF 

תשובת היועמ״ש, בתגובה לעתירה של תנועת אומ״ץ.

15:30 עריכה

בני גנץ גם חושב שצריך למנות מפכ״ל:

יאיר לפיד:

קארין אלהרר:

15:45 עריכה

משה יעלון במתקפה היומית על נתניהו:

15:58 עריכה

אורלי פרומן מיש עתיד למען עולם התרבות:

16:24 עריכה

איימן עודה נועד בנגב עם ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלמית. האם אכן הוא מנסה לשכנע אותו להחזיר את מנסור עבאס ״לתלם״ ובכך לשמור על המשותפת מאוחדת?

16:31 עריכה

יאיר לפיד התראיין לבן כספית בכנס של מעריב ובין השאר אמר כי הוא מסכים לחלוטין לממשלת חירום בראשות יעלון אולם ״אין לכך היתכנות. אם הוא ראש ממשלת ישראל אני רגוע. יעלון הוא אחד מארבעה-חמישה אנשים בישראל שיכולים להיות ראשי ממשלה. כל פעם ששואלים אותו הוא אומר שהוא מעדיף שלפיד יהיה ראש ממשלה".
לשאלה אם היית עכשיו ליד גנץ היית מונע ממנו לבזות את עצמו?

ענה "כן, אם הייתי שם כל זה לא היה קורה. בגלל זה רציתי להיות שם וכאבתי את הכאב של פירוק כחול לבן. האמת היא שהייתי נגד כניסה לממשלה ונגד פירוק כחול לבן. לא אכנס למלחמות העבר, מה שאנחנו רואים עכשיו זה מופע מביש ומביך של אנשים שעסוקים בעצמם במקום להיות עסוקים בחינוך, כלכלה, בריאות וכל מה שבאמת חשוב לציבור הישראלי. חוץ מקבינט הפיוס, האם צמח משהו לאזרחי ישראל מזה שנותנים גיבוי לראש ממשלה עם כתבי אישום? כלום, הם הפכו להיות כמו נתניהו, פוליטיקאים שעסוקים בעצמם ובג'ובים שלהם".

16:37 עריכה

עיתונאי אמירתי שואל את נתניהו על המועמדות לנובל. נתניהו עונה מתלונן על כך שבתקשורת הישראלית לא דיברו על העניין אולם בכל זאת הציוץ מבהיר שהפרס האמיתי הוא השירות שהוא זוכה לתת לאזרחי ישראל.

16:42 עריכה

מיקי גנור תוקף את הוועדה של גנץ ולשיטתו אין מה משמעות לעדויות שנתנו אנשים שעבדו מולו.

17:07 עריכה

לאחר שנתניהו דחה את ביקורו בבחריין, שוחח עבד אל-לטיף אל-זיאני, שוחח בטלפון עם אשכנזי והסביר לו כי כללי הפרוטוקול בממלכה קובעים כי ראש המדינה צריך להיות האורח המדיני הראשון במדינה לאחר תחילת כינון היחסים. על כן אשכנזי גם דחה את ביקורו.

17:19 עריכה

השרה מירב כהן על סיכויי הממשלה: ״ראש הממשלה כמנהגו יחליט בדקה התשעים. הוא יפתח סקרים ויחליט בצורה קרה. אנחנו לא נמשוך את זה. הרי נגיע עד פברואר ונגיע לאותה הנקודה״.

כהן שהתראיינה בחדשות 12 הוסיפה: ״אנחנו פועלים למען מדינת ישראל. גנץ לקח את כל הכוח הפולטי שלו וסיכן אותו בשביל ישראל. אנחנו נכנסנו לא בשביל האינטרסים של נתניהו אלא של ישראל״.

כהן אמרה שגנץ בכל מקרה יעמוד בראשות כחול לבן.

17:25 עריכה

שר התרבות חילי טרופר אמר לחדשות 12 כי כחול-לבן שוקלת לתמוך בהצעה לפיזור הכנסת שתעלה להצבעה בשבוע הבא.

17:29 עריכה

פנינה תמנו שטה תטוס לאתיופיה ותעלה 500 עולים.

לפני כמה ימים פרסמנו על קורבן ראשון לעימות באתיופיה: גירמיו גטה, 36, שנורה למוות באזור הגבול אמהרה-תיגראי, והמתין 24 שנים כדי לעלות לארץ.

לפני חמש שנים התחייבה הממשלה להעלות מאתיופיה 8,000 יהודים שמופקרים שם עשרות מסיבות ביורוקרטיות ודתיות. מצבם החמיר על רקע הקורונה והעימות באזור.

17:45 עריכה

בצלאל סמוטריץ׳ ויאיר לפיד בריב ציוצים:

הראיון אליו מגיב לפיד:

בראיון המלא של סמוטריץ׳ בתכנית של קרן מרציאנו ואודי סגל הוא אכן אמר את הדברים המצוטטים בציוץ.

גם יאיר גולן מגיע:

יוראי להב-הרצנו:

18:29 עריכה

בג״ץ נעתר לפניית עמותת אומ״ץ ולנוכח תשובת היועמ״ש ידון ביום חמישי הבא במינוי מפכ״ל ומבקש מהמדינה להתייחס כאילו כבר הוצא הצו שמכריח אותה לעשות את המינוי הזה.

18:55 עריכה

יזהר שי מצטרף לחבריו וגם הוא אומר שיש סיכוי גבוה שיצביעו בעד פיזור הכנסת.

19:08 עריכה

ישראל כ״ץ בציוץ שכולו מספרים:

19:23 עריכה

יוראי להב-הרצנו לאורלי לוי, שככל הנראה לא עומדת להגיב.

19:38 עריכה

ב-ynet מדווחים כי שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר כי הרשות הפלסטינית העבירה מסרים להנהגה החדשה בארצות הברית ולמדינות אירופה, לפיהם היא מוכנה לחזור למשא ומתן עם ישראל ללא תנאים מוקדמים על בסיס פתרון שתי המדינות. כמו כן אל-מלכי אמר כי "אנחנו קוראים להנהגה האמריקנית החדשה להתערב, שכן לא ניתן להשיג התקדמות בתהליך השלום במזרח התיכון ללא ארצות הברית".

20:14 עריכה

ארבעה מנכ"לים לשעבר של משרד הביטחון מסרו לאחרונה תצהירים מפורטים בפרשת הצוללות. ב-ynet מדווחים שבתצהירים של אילן בירן, עמוס ירון, דן הראל ואודי אדם, מסבירים מנכ"לי משרד הביטחון ב-16 מתוך 24 השנים האחרונות, כיצד לחצים מלשכת נתניהו, תוך התעלמות מנתונים וממידע במערכת הביטחון, ותוך הסתרה ומידור, כפו על מערכת הביטחון הוצאת סכומי עתק על רכש צוללות במועדים מוקדמים מהדרוש בניגוד לצורך המבצעי שהוגדר על ידי חיל הים.

הציטוטים ב-ynet מתוך כתבה שתפורסם מחר:

אודי אדם: "חייבים לחקור את אישור המכירה ללא ידיעת גורמי הביטחון"

עמוס ירון: "אם הייתי עובד משרד הביטחון שחשוף לקבלת החלטה כה פסולה הייתי מתפטר".

אילן בירן: "נדרש מינוי דחוף של ועדת חקירה ממלכתית. קשריו העסקיים של נתניהו עם מיליקובסקי הוסתרו לכאורה, במשך תקופה ארוכה, כולל מידע שבוודאי היה מעלה בזמן אמת אצל בעלי תפקידים במערכת הביטחון, חשד חמור לניגוד עניינים של ראש הממשלה כבר בשלב קבלת ההחלטות.

דן הראל: "חשש לפגיעה בביטחון בשל מעורבות גורמים הנגועים בשיקולים זרים". הראל מדבר בתצהיר שמסר גם על "התערבות בוטה של גורמים שונים במשרד ראש הממשלה".

התצהירים נגבו על ידי התנועה לאיכות השלטון והוגשו עם דרישה לפתיחה מחודשת של חקירת הפרשה. לבקשתהמדינה התצהירים היו חסויים והוטל עליהם צו איסור פרסום שפקע היום.

20:37 עריכה

תמיר פרדו ראש המוסד בזמן עסקת הצוללות בחלקים מהתצהיר שלו לתנועה לאיכות השלטון שנחשפו בחדשות 12:

״לטענת מר נתניהו כאילו מידר את מערכת הביטחון מטעמי סודיות בטחונית בלבד ולפיכך לא יידע את שרשרת הבטחון, מראש המערכת: שר הבטחון והלאה, מדובר בנושאי תפקידים רמים במשרד הבטחון אשר לא ידעו דבר. ביניהם הרמטכ״ל, וראש המוסד. ההחלטה למדר את מערכת הביטחון איננה מתקבלת על הדעת, איננה סבירה בצורה קיצונית ומוסיפה חשד של ממש המחייב ועדת חקירה ממלכתית או הקמת ועדת בדיקה עצמאית. אין ולא יכולים להיות סודות שמשרד הביטחון או הרמטכ״ל לא מודעים להם״.

״בהקשר המצרי היה למדינת ישראל אינטרס מאוד חזק לסייע למצרים…האינטרס הישראלי נבע הן מהרצון לייצב את השלטון שם שימשיך לקיים את הסכם השלום מחד ומאידך שיהיה בעל ברית בניהול הסכסוך אל מול הפלסטינים. לכן מידע אודות האישור שניתן לגרמנים למכירת הצוללות למצרים היה יכול לסייע בצורה קריטית לגורמי הביטחון הישראליים… בכדי להביא הישגים משמעותיים יותר לבטחונה הלאומי של מדינת ישראל. ברור כי במקרה זה כמו בכל מקרה דומה היה על מערכת הביטחון, וגם על ראש המוסד לדעת על האישור שניתן למכירת הצוללת למצרים״.

״נראה כי ההחלטה לאשר מכירת צוללת למצרים התקבלה במסלול מזורז מאוד שאינו מוכר במחוזותינו, ללא דיונים עם גורמי המקצוע, וללא הבאת הנושא לאישור הקבינט, באופן שמיטיב לא רק עם מצרים על כל המשתמשע מכך, אלא מיטיב מאוד גם עם תאגיד טיסנקרופמעולם לא נתקלתי בסוג כזה של הסתרה מגורמי הביטחון הכי בכירים במדינת ישראל וזה אומר דרשני. פעולות מרכזיות שבוצעו בשנים האחרונות שבהן מעורבת טיסנקרופ הובילו להחלטות שגויות שלחלקן אין הסבר שמניח את הדעת, מדובר בפעולות חסרות תקדים ומשוללות הגיון מקצועי״.

20:52 עריכה

פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' נחמן אש, אמר כי יש להיערך לעוד שנה לפחות של התמודדות עם המגפה. עוד אמר כי "סגר שלישי בהחלט על הפרק".

אש אמר "לצערי יש גם אנשים חסרי אחריות שמהווים סכנה לכולנו, אלה שלא עוטים מסכות, שעורכים אירועים המוניים. רוב העם עומד על המשמר, המיעוט שמזלזל – מסכן את כולנו. דווקא כעת עם פתיחת המסחר והלימודים נדרשת עוד אכיפה משטרתית ועוד אחריות אישית בטרם תתרחש הידרדרות מהירה וחמורה".

21:22 עריכה

אתמול בכנסת: שר הבטחון לשעבר עוקף לטענתו צנזורה:

 

21:47 עריכה

צבי האוזר מראה שאנשי המשותפת לא מבצעים את רצון המצביעים שלהם. מעניין מה אחוז מצביעי כחול לבן שמרוצים מהבחירה שלהם.

22:06 עריכה

בערוץ 13 גם חשפו תצהירים על פרשת צוללות:

אודי שני שמ-2010 עד 2013 שימש מנכ"ל משרד הביטחון, והשתתף בכל תהליכי קבלת ההחלטות, בהם רכש הצוללות וכלי השיט מגרמניה שעומדים בלב עבודת ועדת הבדיקה שהקים גנץ סיפר כי כלי השיט של התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" כלל לא התאימו לאספקת ספינות השטח להגנה על שדות הגז בים. לכן, הוא החל לבחון עסקה מול חברת מספנות בקוריאה הדרומית.

"נפגשתי עם סוכני המספנות הקוריאנים. לאחר המפגש קיבלתי הודעה כי עורך דין המייצג את מספנות גרמניה, קובל על כך שנפגשתי עם הקוריאנים. תשובתי הברורה הייתה כי 'זה ממש לא עניינו'. בדיעבד אני מבין שזה היה עורך הדין דוד שמרון״.

שני מספר כי לאחר שהוגשה הצעה לממשלה בעניין רכש הספינות, הוחלט לפתע לשנות את המפרט הטכני שלהן – כך שיתאים למספנות בגרמניה. "הוחלט שלא לבצע את הרכש באמצעות מכרז, אלא מחברת טיסנקרופ כספק יחיד", הצהיר שני. "תמוה בעיניי הנסיבות לשינוי זה, שאיננו קשור לצורך המבצעי כפי שהוגדר, ואפשר והוא נובע משיקולים אחרים שאינם ידועים לי".

על האישור שנתן נתניהו לממשלת גרמניה למכור צוללות למצרים אמר שני: "מדובר בפעולה חריגה, בלתי סבירה, וספק אם בסמכותו של ראש הממשלה לקבל החלטה כזאת".

תצהיר נוסף של שאול חורב, יושב ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בזמן רכש הצוללות והספינות. לדבריו "לא ידוע לי על נתון כלשהו בקשר לעסקה ביטחונית כזו שיש להסתירו כסוד מפני בעלי התפקידים וגורמי המקצוע במערכת הביטחון. מדובר בהליך חריג ביותר שאין לו הצדקה ומחייב בדיקה חיצונית".

22:18 עריכה

משה בוגי יעלון בתגובה לעדויות הצוללות החדשות:

22:21 עריכה

נתניהו בתגובה לתצהירים בפרשת הצוללות:

7 עובדות שמרסקות את פרשת ״פייק-צוללות״ שהשמאל מנסה להסתיר מכם!**מעולם לא נעשה שימוש פוליטי כה בוטה בצה״ל ובמערכת…

Posted by ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ on Thursday, November 26, 2020

22:28 עריכה

בכאן 11 הביאו את עדותו של עמוס גלעד:

עוד 55 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 27 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ממשל ביידן משהה את עסקת החמקנים לאמירויות

בהוראה מפורשת של מנהלי הקמפיין: הליכוד מעלים את קרעי, מארק וזוהר מהמסכים לקראת הבחירות ● גנץ הציג מתווה גיוס חדש; שלח: העתק דהוי של התכנית שלי ● בני 35 מתחילים להתחסן ממחר ● ב-48 השעות הקרובות תחליט רע״ם אם תצא מהרשימה המשותפת ● יו״ר בל״ד: מנסור עבאס בחר בצד של ביבי ● הכנסת האריכה את הסגר עד יום ראשון ● גפני: תוקפים את החרדים כי אנחנו בעד נתניהו

עוד 47 עדכונים

מתגבשת לה תקווה זהירה

אם העבודה, חולדאי-ניסנקורן (הישראלים), עופר שלח (תנופה), ירון זליכה (הכלכלית) ורסיסי תל"ם והגמלאים יצליחו לגבש רשימה אחת, ייתכנו 10 עד 14 מנדטים לרשימה מאוחדת זו.

יש עתיד הפתיעה בסקר חדשות 13 השבוע. 18 מנדטים. בשיתוף ציפי לבני, חוזה הסקר נסיקה עד ל-22 מנדטים.

מרצ עם 4 מנדטים בסקר. חייבת להיזהר מאחוז החסימה. המשותפת עם 10 מנדטים בכל הסקרים. אין ספק שנתניהו ומנסור עבאס קלעו אותה למשבר. אבל אני מאמין שהמפלגה הזו יכולה להפיק 12 מנדטים בסופו של יום.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע.

בהנחה שניתן למצוא פתרון לסוגיית גנץ (4 מנדטים בסקר לכחול-לבן. אסור לאבד אף טיפה), ייתכן שהגוש המפוצל שמכונה שמאל-מרכז יצליח לנסוק ולהרים את ראשו מהתהום אליה נקלע

במילים פשוטות: עד היום גרפו מכלול המפלגות דלעיל (שיש ביניהן לעתים מרחק עצום ובכל זאת נתאמץ ונכנה אותן מעין גוש מרכז-שמאל) בכל הסקרים 39-40 מנדטים.

עכשיו ניתן לדבר על 47 מנדטים בסקר האחרון של חדשות 13 (עד כמה שהוא מדויק) ובמצב של איחודים נכונים וסתימת הפירצות שעלולות להביא לריסוק אחת המפלגות מתחת לאחוז החסימה, אפשר לדבר על 50-52 מנדטים לכל היותר לגוש המרכז-שמאל.

זה לא המון. אבל זו לא הקטסטרופה שהצטיירה בעקבות צעדי גנץ-אשכנזי ופרץ-שמולי שריסקו את המרכז והשמאל הציוני, ובעקבות צעדו של מנסור עבאס שפגע מאד במשותפת (הן גנץ-אשכנזי, הן פרץ-שמולי והן עבאס עברו על הכלל היחיד שאסור לעבור עליו: משא ומתן עם נתניהו. מגע עם המנהיג הרעיל והשקרן, למדו נבחרי הציבור הללו, פירושו ריסוק מפלגתך וקריסת הגוש הפוליטי שלך תמורת הבטחות כוזבות על הקרח שהנוכל לא יקיים לעולם).

עדיין מדובר ברוב ימני מובהק (במיוחד בציבור היהודי). אבל לפחות הגורמים שמתנגדים לשלטון נתניהו זוכים בנתח משמעותי יותר:

לצד אותם 50-52 מנדטים (נניח) של המרכז-שמאל (אם יחדל מפיצולי ההתאבדות ויתאחד כאמור לעיל), ישנם 6 מנדטים של ישראל ביתנו. כך נגיע ל-56 עד 58 מנדטים בולמי נתניהו. וכן ישנם 12-14 מנדטים פוטנציאליים של סער (אגב, נתניהו עדיף מסער מבחינה מדינית. אף שאני רחוק משניהם מרחק שנות אור).

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם במתחם שבין 48 ל-52 מנדטים בלבד. אני כולל את ימינה בגוש זה, מפני שחרף כל הרעש והצלצולים, ימינה של בנט-שקד תצטרף לממשלת נתניהו-חרדים ולכן ניתן למקמה בגוש נפסד זה.

המשמעות היא 68-72 מנדטים למתנגדי נתניהו. במצב כזה, תוכניתו לכונן ממשלת חסינות-התגברות לא תצא לפועל. באמתחתו יהיו מפלגות שמספר נציגיהן בכנסת יסתכם בין 48 ל-52 מנדטים בלבד. כולל ימינה

הכל מעט בעייתי לניתוח וחיזוי. במידה רבה, מדובר בניתוח שמושתת על סקר אחד בערוץ 13 ועל הנחה שניתן בכלל לאחד בין המפלגות השונות, לא לשמוט שום טיפה מתחת לאחוז החסימה, ולהצליח לגבש 50 מנדטים בערך לגוש המרכז-שמאל שעמד עד היום על 40 מנדטים במקרה הטוב בכל הסקרים.

אז נסכם:

מצד אחד, זכיית מירב מיכאלי בבחירות לראשות העבודה היא חדשה מעודדת שמפיחה מעט רוח חיים במפלגה החבוטה. במותג החבוט. וגם בגוש כולו.

מצד שני, סקר חדשות 13 נראה בעייתי, מפני שהוא מעניק לש"ס ויהדות התורה 13 מנדטים בלבד, בעוד שבפועל קשה לראותן זוכות ביחד בפחות מ-16 מנדטים תומכי נתניהו.

חייבים להודות:

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת.

עם זאת, מתגבשת לה תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו.

ולפתע גם מעט אור בקצה המנהרה. מעט אור בוקע: המרכז-שמאל נוסק מ-39 מנדטים עלובים בסקרים ל-47 מנדטים בסקר האחרון. וזאת עם פוטנציאל חיבורים נכון שיכול להניב 50-52 מנדטים לגוש החבוט והמפוצל כאמור לעיל.

בכל מקרה, חשוב להשאיר את בני גנץ על הגלגל חרף מעשהו ההיסטורי העגום של כניסה לממשלת הנכלוליות. למה? כי בהעדר הכרעה בבחירות הקרובות, נגיע למערכת בחירות חמישית. כך או אחרת, נתניהו יכול למשוך בראש ממשלת מעבר עד נובמבר 2021. לא יותר.

קשה לראות את מתנגדי נתניהו מגבשים קואליציה וממשלה חלופית. אף שאין לדעת. עם זאת, מתגבשת תקווה זהירה שגם נתניהו לא יוכל לכונן את קואליציית הבלהות שלו

אם לא יקים ממשלה בראשותו בנובמבר 2021, תפקידו עובר אוטומטית לגנץ. בתנאי שגנץ נותר חבר כנסת. כך שלמרות הרצון של רבים להענישו פוליטית, יש לשמור על גנץ בכנסת. משתי סיבות:

האפשרות שפתאום יחליף במקרה את נתניהו אי שם בנובמבר 2021 וכן הצורך להימנע בבחירות הקרובות משמיטת עשרות אלפי קולות מרכז אל מתחת לאחוז החסימה. שמיטה שכזו עלולה להניב 61 מנדטים לגוש נתניהו-ימינה-חרדים.

וזו עלולה להיות קטסטרופה גדולה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 678 מילים

איך התגלגל "אין לי ארץ אחרת" לידי יו"ר בית הנבחרים בארה"ב

הוא ניסה להתאושש מההפסד בבחירות ● היא ניסתה להשתקם אחרי התבוסה לטראמפ ● חצי שנה היא נדנדה לו כדי לקבל את מילות השיר שכתב אהוד מנור ● מאז לא הפסיקה לחזור על המילים בפגישות ובכנסים ● כך הפך "אין לי ארץ אחרת" לנאום חייה של ננסי פלוסי

עוד 455 מילים

הקורונה הכלכלית הולידה יותר ויותר נזקקים, אבל שירותי הרווחה מתקשים לסייע ● זה מה שהביא מאות אנשים מרחבי הארץ להתנדבות אקסטרים ● החייל מבאר שבע שפתח גמ"ח עם חבריו הסדירניקים ● הזוג מראש העין שהקים מחסן מזון ● והשחקן שמחלק מרק ועוגות בדרום תל אביב ● "בעולם סביר הרשויות צריכות לדאוג לזה, אבל זה לא קורה אז אין ברירה" ● דוח מהשטח הרעב

עוד 2,401 מילים

למקרה שפיספסת

אחרי שחזר בו מעמדתו הקודמת והכריע בקיץ כי אין להתיר לנתניהו לקבל 10 מיליון שקל מספנסר פרטריץ', כעת מנדלבליט משלים את החתירה לאחור ומודיע לבג"ץ כי גם המענק בסך 300 אלף דולר שראש הממשלה קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי הינו עבירה על חוק המתנות ● אך במקום לפתוח בחקירה פלילית כנדרש, מנדלבליט מעדיף לחכות שבג"ץ יאשר את עמדתו וייתן לו רוח גבית ● פרשנות

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

מבט בגובה העינים

מאז תקופת דיווחי הטלוויזיונים של שלומי אלדר לא היה מי שידווח כמוהו על מה שחושבים הפלסטינים ומה קורה בחברה הפלסטינית. עיתונאים עדיין יש, כמו למשל עמירה הס (שגם כתבה ספר על תקופת שהותה בעזה) וגדעון לוי המתמקד בעוולות ספציפיות.

ספרו של אוהד חמו "פני השטח"
ספרו של אוהד חמו "פני השטח"

אוהד חמו כתב ספר קריא, מעניין ומכיל מידע לא מועט, הגם שנכתב כספר דיאלוגים ולא כמחקר ממוסמך. כבר בעמ' 13 הוא כותב דברי טעם על השלטים בכניסה לרשות הפלסטינית –

"דרך זו מובילה לשטח A  בשליטת הרשות הפלסטינית. הכניסה לישראלים אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה  עבירה פלילית".

חמו מעיר שלעיתונאים בעלי תעודת לע"מ הכניסה היא חוקית ומותרת, ומביא מדברי קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים:

"אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס כבר היו עושים איתם".

חמו מצטט קצין בדרגת אלוף ממנגנוני הביטחון הפלסטינים: "אנחנו מחזירים הביתה כל שנה 200 ישראלים שנכסנו בטעות או בכוונה לשטח שלנו. יש לנו 200 גלעד שליט פוטנציאלים שאיננו מנצלים. תחשוב מה חמאס היו עושים איתם"

העבודה בשטחים מלאה באתגרים ייחודיים, מסביר חמו,

"הראשון שבהם וכנראה גם המשמעותי ביותר הוא הקושי לייצר מקורות עיתונאים המבוססים על מערכת של אמון, ולעיתים אף ידידות" (עמ' 14).

מיותר לציין את הסיבות לחשדות ולחוסר האמון.

חמו המסביר שמטרת הספר היא:

"להיות מעין מורה נבוכים לעולם המקביל שמתקיים לצדנו. אינני מתיימר להביא לכאן מסמך אקדמי. מטרתי היא לספר על הפלסטינים מנקודת מבט  אישית לגמרי שנשענת על מפגשים, שיחות ולעיתים על קשרים וחברויות יוצאי דופן שנטוו במשך כמעט שני עשורים. אני רוצה להכיר את הזירה הפלסטינית, לפרק את המבנה לגורמים הבסיסיים שמרכיבים את החברה, את מקורות המוטיבציה שלה ואת מניעיה"(עמ' 16).

חמו פוגש מגוון של אנשים מכל הארגונים ומקבל מגוון של דעות, חלקן אף מפתיעות. כך למשל הוא קיבל הודעה מחבר הלשכה המדינית של חמאס בעת מבצע "צוק איתן" שאמר לו כי:

"הדרישה שלנו לגבי עזה היא לפתוח אותה לעולם. תסירו את המצור שהטלתם עליה מאז שעלינו לשלטון, פתחו את המעברים הימיים והיבשתיים, תנו לנו להקים נמל ושדה תעופה – ותשקוט הארץ עשר שנים" (עמ' 22).

לצד הבאת דעות אנשי חמאס הוא גם מביא את הביקורת עליו ומתברר:

"שבשנים האחרונות גוברים קולות הביקורת הפנימית בעזה על מה שנתפס כהיווצרות שתי חברות בלתי שוויוניות: שכבה דקה של אדוני הארץ המקורבת למנעמי השלטון ומולה המוני העם" (עמ' 32).

אולם מה שמדהים היא תפיסת החברה האזרחית החדשה, ההולכת ונרקמת בעזה ובגדה, שעל חזונה שמע חמו מצעיר עזתי, אשר הוא וחבריו עושים עבודה כדי:

"להפסיק את ההאשמה האוטומטית כלפי ישראל. אנחנו פועלים בבתי ספר רבים…האתגר הגדול שלנו הוא תכנית הלימוד בעזה, ששנאת היהודים והקריאות להרוג אותם הם חלק בלי נפרד ממנה…האזרח בעזה צריך לראות תמונה שלך יושב על חוף הים בבגד ים עם משקה ביד, נהנה מהחיים…הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים …אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות  יחד כדי למסמס את זה" (עמ' 33, 34).

צעיר עזתי: "הם צריכים לראות ישראלי בלי מדים. אני נלחם בשחיתות, מנסה לבנות תשתית לדמוקרטיה אמיתית. רוב העזתים רוצים שלום ומתנגדים לחמאס. אבל חמאס וממשלת ישראל ממש עובדות יחד כדי למסמס את זה"

ההתנגדות לחמאס איננה תאורטית אלא גם מעשית. כך למשל צעירה עזתית מספרת לחמו:

"יש גם משפחות שלמות, מחמולות גדולות, שבניהן נורו ונהרגו על ידי תנועת חמאס והן ממתינות לרגע שיוכלו לנקום בה" (עמ' 52).

בהקשר זה ביחס לפעולות נגד הגדר מסביר חמו, שחמאס עודד צעירים ובעיקר אימהות להגיע אל הגדר גם בתשלום שכן אלו נוהגות להביא איתן את ילדיהם,

"חלק גדול מ-240 האוטובוסים שפועלים בעזה הולאמו לטובת הפרויקט החדש. הנהגים שהעזו לסרב, נתקלו באיום שרכבם יוחרם" (עמ' 53).

אין קול אחד ביחס לאפשרות הפתרון המדיני. מחד מסביר חמו את משמעות האמונה בחמאס  הגורסת כי:

"החולשה כעת היא זמנית, בדיוק כמו העוצמה הישראלית – זה הנרטיב הרווח, לא תעלול לשוני כי אם אמונה יוקדת. אחרת איך אפשר להמשיך?",(עמ' 65).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו נסוגה ישראל תחת לחץ הפיגועים של חמאס. בבחירות בשנת 2006 לפרלמנט ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת הפת"ח. לחמאס הייתה אמנה שנכתבה באוגוסט 1988  ובמאי 2017 נוסף אליה מסמך העקרונות, שהיה חזון עדכני בר שינוי ש"נראה מתון ופרגמטי הרבה יותר", לעומת הגי'האד כחובה דתית באמנה, והיות פלסטין כאדמת וקף אסלאמי, שאין אפשרות לוותר עליה.

בעוד שבמסמך העקרונות אין פלסטין אדמת וקף אסלאמי,

"ההתנגדות איננה מתוארת כחובה דתית אישית והג'יהאד מוזכר פעם אחת בלבד במסמך החדש. גם האנטישמיות הספוגה במסמך המקורי התחלפה באנטי ציונות, והעוינות ליהודים פינתה מקומה לביקורת כלפי האויב הישראלי" (עמ' 73).

אולם  בשיחות עם אנשי חמאס מתברר שהפיוס עדיין רחוק, ולשאלה מה יהיה בתום ההודנה מקבל חמו תמיד את התשובה –

"נשאיר את זה לדורות הבאים" ,

וכשהוא שואל על אפשרות סיום הסכסוך עכשיו, הוא נענה במילים:

"זה לא יקרה לעולם".

הסוקר ד"ר שקאקי מסביר בשיחה, שלהסכמת חמאס למדינה פלסטינית בגבולות 1967 אין חידוש, באשר הם לא התנגדו  למדינה זמנית.

"אלא שבניגוד למה שאפשר לחשוב, לא רק שזה איננו הצעד האחרון מבחינתם, אלא מדובר בפתיחה בלבד, הצעד הראשון בדרך לשחרור כל פלסטין" (עמ' 74).

ב-2005 זכתה חמאס בחיזוק נרטיב ההתנגדות שלה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, ושיווקה להמונים בשטחים כאילו ישראל נסוגה מלחץ פיגועי חמאס. בבחירות לפרלמנט ב-2006 ניצחה חמאס והרכיבה ממשלה תוך דחיקת פת"ח

ואם המסר הזה אינו מספיק ברור, מובאת שיחה עם לא פחות ולא יותר מאשר איסמעיל הנייה (ראש הלשכה המדינית של חמאס) שבשיחה עמו בשנת 2006 שאלו חמו איך הוא רואה את סוף הסכסוך ונענה:

"בסופו של דבר נכבוש אתכם, היהודים…דרושים לנו בעיקר צבר וצומוד (סבלנות ועמידה איתנה)" (עמ' 75).

אך מול תפיסות אלו ניתן לעמוד על גישות שונות כפי שעלו בשיחה עם אנשי חמאס, כולם אסירים משוחררים. הראשון שפתח אמר:

"השינוי הראשון שחוויתי ביחס אליכם הישראלים שהוא ההבנה שאתם בני אדם ויצירי האל, ממש כמונו" (עמ' 80).

אחר אמר לא פחות ולא יותר מאשר:

"פיגועים לא ישחררו את פלסטין…מה הרווחנו מהפיכת האינתיפאדה לצבאית? שום דבר"(עמ' 81).

ומהי מסקנת חמו מדברי אנש/י חמאס?

"ככל שהעמקתי חקור וצללתי לנבכיה של תנועת ההתנגדות האסלאמית- חמאס, גברה בי ההבנה כי ישראל תישאר לעולם גוף עוין וחריג שאין להסכין עם נוכחותו וחובה להילחם בו עד חורמה. בניגוד לתנועת פת"ח ששאבה את האידיאולוגיה שלה ממקורות לאומיים ומטקסטים ארציים בני שינוי, הציווי החמאסי הוא דתי וקוראני ולפיכך נצחי, ולהבנתי, לפחות, לא יכול להשתנות מהותית לעולם" (עמ' 87).

לא ניתן להקיף את כל הסוגיות בהן עוסק ספר זה. אציין בין שאר הסוגיות את סוגיית הנכבה וזכות השיבה (עמ' 211- 214),  כמו גם היחס למשתפי פעולה עם ישראל (עמ' 226- 231, 248-252), ומה קורה כשמשתף הפעולה הינו ממשפחת רג'וב (עמ' 233-239).

אך למרות הפסימיות יש בספר גם אופטימיות לא מעטה. כך למשל כששאל חמו סוחר עזתי האם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין השיב זה בזו הלשון:

"ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה" (עמ' 267).

כששאל חמו סוחר עזתי אם הצועדים בצעדות השיבה מאמינים שיחזרו לפלסטין, השיב: "ישראל בנתה מדינה יפהפייה, עם בניינים יפים, פרחים ומדשאות ומקפידה לשמור עליה. אילו פלסטין הייתה של חמאס, הם כבר מזמן היו הופכים אותה למזבלה"

ברם גם דברים  אלו מתגמדים ביחס לדברי תושב קלקיליה המנסה נואשות להשיגאישור כניסה לישראל:

"'אני רוצה להיות חלק ממדינת ישראל. הדבר הכי משמעותי אצלכם הוא שאתם מדינת חוק וזה הכוח הגדול שלכם. המוסדות יותר גדולים מהאנשים, בניגוד אלינו ששם זהות האדם חשובה מהמוסד', קבע ונגע באחד הפצעים הפתוחים בשטחים: השחיתות הממוסדת חוסר היכולת לבוא חשבון עם מחולליה" (עמ' 269).

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,149 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרסום ראשון מיכאלי לא רוצה את ניסנקורן אם תחבור לחולדאי

בשיחות שניהלה עם כמה מתומכיה אחרי שזכתה בפריימריז על ראשות המפלגה, מיכאלי מתחה ביקורת נוקבת על שר המשפטים לשעבר שהיה אדריכל הכניסה של כחול-לבן לממשלת נתניהו ● עם חולדאי, לעומת זאת, יש ליו"ר העבודה יחסים מצוינים ● אולם קשה להניח שחולדאי יסכים לחיבור ללא ניסנקורן ● מיכאלי מכחישה, ואומרת בתגובה: "מעולם לא פסלתי את אבי ניסנקורן ואני מעריכה את פועלו"

עוד 401 מילים ו-2 תגובות

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

הליכוד: האם מנדלבליט שוב מתערב בבחירות?

קרעי: השקרן מכה שוב ● פרץ מתפטר מהכנסת, עוזב את העבודה ונשאר בממשלה ● סקר: לפיד עוקף את סער, העבודה מעל אחוז החסימה ● העליון התיר חיפוש בטלפונים של יועצי רה״מ ● ליצמן למנהל מחלקת קורונה באיכילוב: התנצל על טור שכתבת ● אלרעי פרייס: ״בשבועיים שלום עם דובאי מתו יותר מאשר ב-70 שנות מלחמה״ ● אין הסכמות: הדיון בחוק הקנסות ימשיך מחר

עוד 46 עדכונים

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים ו-1 תגובות

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה