• מפגינים בלאהור שבפקיסטן שורפים את דגלי ישראל וארצות הברית, לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל, 13 בדצמבר 2017 (צילום: K.M. Chaudary, AP)
  K.M. Chaudary, AP
 • מלון שרתון קהיר, 1988 (צילום: Makram Gad el-Karim, AP)
  Makram Gad el-Karim, AP
 • מפגינים בקראצ'י שבפקיסטן מוחים נגד תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, 31 בינואר 2020 (צילום: Fareed Khan, AP)
  Fareed Khan, AP
 • הריסות של בית בפרברי דמשק, שלפי דיווחים בסוריה, הותקף על ידי ישראל, 27 באפריל 2020. נטען כי בהפצצה נהרגו לוחמים איראניים (צילום: SANA via AP)
  SANA via AP
 • תומכי מפלגת השלטון בפקיסטן מפגינים בקראצ'י נגד כינון היחסים בין איחוד האמירויות וישראל, 16 באוגוסט 2020 (צילום: Fareed Khan, AP)
  Fareed Khan, AP

בריאד עוד לא מוכנים לצאת מארון היחסים עם ישראל, אך מעודדים את פקיסטן לעשות כן

למרות מאמצי ישראל, איראן ממשיכה להתבסס בסוריה ● איש משרד החוץ ביקש לברר למה תמונה של זמר מצרי עם עומר אדם מסעירה את המדינה: "ממה אתם כל כך מפחדים?" ● באיחוד האמירויות עשויים להקדים את חגיגות היום הלאומי השנה, לאחר ששרה בממשלה נבחרה על ידי ה-BBC לאחת ממאה הנשים המשפיעות בעולם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

טיסת לילה לריאד במקום רכבת לילה לקהיר

לא בפעם הראשונה, אך עדיין מרגש. השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא לביקור פתע בריאד, בירת הערב הסעודית, ונפגש שם עם יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

באופן לא מפתיע, כל צמרת השלטון בישראל – מלבד מקורבי ראש הממשלה שהתלוו לנסיעה – ידעה על הביקור מהדיווחים העיתונאיים ולא הייתה שותפה לפגישה הלילית בסעודיה. כבר לפני שנים החליט נתניהו שגם הוא יכול להתנהג כמו בן מלוכה, שלא חייב דין וחשבון לאיש, ומאז הוא ממדר באופן שיטתי את שריו, ואף את רמטכ"ליו ממידע חשוב ואסטרטגי.

הוא לבדו יקבע באיזה אופן ישראל תשתף פעולה עם ההנהגה הסעודית בנושאים הביטחוניים והמדיניים, לרבות הנושא האיראני והיחסים עם הממשל האמריקאי החדש.

אך אם נעבור מהרזולוציה הישראלית לרזולוציה האזורית, אי אפשר, כמובן, להתעלם מגודל התמורות שחלו בשנים האחרונות במזרח התיכון ומחשיבותן. סעודיה אמנם מציעה לישראל שלום בצורה כזאת או אחרת עוד משנות השמונים (יוזמת פהד לשלום באה לעולם בשנת 1981), אך הלך הרוח בממלכה השמרנית היה במובהק אנטי-ישראלי, ובמקרים רבים אף אנטישמי.

התפנית שחלה בערב הסעודית מאז שמוחמד בן סלמאן התמנה ליורש העצר היא מרשימה למדי: הדרשות האנטישמיות כבר לא נשמעות במסגדי ג'דה וחייבר, התקשורת מסקרת את חדשות ישראל כדבר שבשגרה וקוראת לה בשמה, ויורש העצר נפגש עם ראש ממשלת ישראל (גם אם הפגישה הזאת מוכחשת לאחר מכן על ידי שר החוץ הסעודי).

היחסים מתפתחים ומתקדמים, והדבר משמח במיוחד לאור מצבם העגום של היחסים בין ישראל למצרים. השבוע הזמר הפופולרי מוחמד רמדאן מצא את עצמו במרכזה של סערה תקשורתית אדירה לאחר שהצטלם בדובאי עם הזמר הישראלי עומר אדם ועם הכדורגלן דיא סבע.

هل الصورة المشتركة لمحمد رمضان والفنان الاسرائيلي تثير القلق او الخوف لديكم؟ انتوا خايفين من ايه؟ احنا في سنة ٢٠٢٠. فوقوا. اصحوا. ايه النوم في العسل دا؟

Posted by ‎إسرائيل تتكلم بالعربية‎ on Wednesday, November 25, 2020

לפני 41 שנים חתמה מצרים על הסכמי שלום עם מדינת ישראל, אך תמונה עם אזרח ישראלי, יהודי או ערבי, עדיין מעוררת סלידה, שנאה וסערה בארץ הנילוס. איש משרד החוץ ליאור בן דב פנה אל המצרים בקריאה נרגשת בניב המצרי ושאל אותם שאלה פשוטה "ממה אתם מפחדים כל כך? אנחנו כבר לא ב-1956, אלא ב-2020".

התשובות לא איחרו לבוא – הרבה מאוד שנאה הייתה שם. ישראל מקיימת קשרים ביטחוניים מעולים עם מצרים, ובמהלך שנים רבות מתעלמת מהסנטימנט האנטי-ישראלי החזק שנודף מכל מקום. מזרח תיכון חדש זה עדיין לא.

2

איראן ממשיכה להגביר את השפעתה בסוריה

למרות המהלומות הצבאיות של ישראל והמתח ביחסים עם רוסיה, בעלת הבית האמיתית בסוריה, איראן, ממשיכה לחזק את נוכחותה במדינה. אתר Deir Ezzor 24 – המנוהל על ידי עומר אבו-לילה, גולה סורי המתגורר בברלין – דיווח השבוע על גיוס נרחב של תושבי דיר א-זור לשורות המיליציות הפרו-איראניות פאטימיון וזיינביון.

"הם משלמים למתגייסים הטריים 200 דולר לחודש, ותושבים רבים כבר הצטרפו למיליציות הללו", דיווח אבו-לילה. איראן נחושה לשמור על שליטה בגבול האסטרטגי בין סוריה לעיראק, וזה כנראה מסביר את מאמצי הגיוס בקרב המקומיים, שמצטרפים ללוחמים אפגניים ופקיסטניים, שנלחמים למען משטר אסד ואיראן בסוריה.

גם בדרום סוריה, באזור רמת הגולן, מנהלת איראן פעילות ענפה באמצעות חיזבאללה. המידע על כך שחיזבאללה מקים בשטח זה אתרי שיגור חדשים פורסם לאחרונה על ידי עלמא, מרכז מחקרי חינוכי לאתגרי הביטחון בצפון. המרכז חשף שכ-58 אתרים חדשים לשיגור ירי הוקמו על ידי חיזבאללה באזור קונייטרה ודרעא.

הריסות של בית בפרברי דמשק, שלפי דיווחים בסוריה, הותקף על ידי ישראל, 27 באפריל 2020. נטען כי בהפצצה נהרגו לוחמים איראניים (צילום: SANA via AP)
הריסות של בית בפרברי דמשק, שלפי דיווחים בסוריה, הותקף על ידי ישראל, 27 באפריל 2020. נטען כי בהפצצה נהרגו לוחמים איראניים (צילום: SANA via AP)

בעבר אמר נתניהו מספר פעמים שישראל "לא תסבול את נוכחותה של איראן בסוריה", אך נראה שלאיראנים יש תוכניות אחרות. בעשור האחרון של מלחמת האזרחים בסוריה הם השקיעו הון תועפות במלחמה שבה הם לוקחים חלק ובהקמת תשתיות במדינה, והם ממשיכים לפעול באופן נחוש וממוקד על מנת להרחיב את השפעתם.

ישראל תצטרך לעשות מאמץ כביר על מנת להסביר את הסכנה בהימצאות של איראן בסוריה לאדמיניסטרציה האמריקאית החדשה ולנסות לגבש תכנית פעולה משותפת על מנת לבלום את המגמה המסוכנת הזאת.

3

בפקיסטן מבהירים: לא נכונן יחסים עם ישראל

ראש ממשלת פקיסטן עימראן חאן הכחיש בתוקף את השמועות על כך שארצו עומדת לנרמל את היחסים עם ישראל ואמר שארצו תעשה זאת רק לאחר מציאת פתרון לסוגיה הפלסטינית.

לפני כחודשיים דווח בכלי תקשורת בישראל ובעולם שפקיסטן עשויה להיות המדינה הבאה שתנרמל את יחסיה עם ישראל, ומאז גורמים פקיסטנים מספרים על לחץ כבד לכונן יחסים עם ירושלים מכיוון המפרץ – בראש ובראשונה מאבו-דאבי שכבר חתמה על הסכמי אברהם, אך גם מבת בריתה העיקרית במזרח התיכון, ערב הסעודית.

מפגינים בקראצ'י שבפקיסטן מוחים נגד תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, 31 בינואר 2020 (צילום: Fareed Khan, AP)
מפגינים בקראצ'י שבפקיסטן מוחים נגד תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בינואר האחרון (צילום: Fareed Khan, AP)

למעשה, כבר ב-2005 דווח בישראל שפקיסטן מעוניינת להדק את הקשרים עם ישראל, ולאחר פגישה פומבית בין שר החוץ דאז סילבן שלום ומקבילו חורשד קסורי רבים האמינו ששתי המדינות נמצאות בדרך לנרמול היחסים

אך השלום מיאן להגיע. פקיסטן, הידועה בריבוי ארגוני הטרור האיסלמיסטיים והקיצוניים שבה, איננה איחוד האמירויות או בחריין. הרוב המוחלט של הפקיסטנים מתנגד לנרמול היחסים עם ישראל' והפוליטיקאים הפקיסטניים חששו מפגיעה אלקטורלית, גם כשהובטחו להם הרים וגבעות על ידי ארצות הברית או מדינות ערביות.

פרט מעניין – השוט שאיתו ניסו המדינות המפרציות ללחוץ על איסלמבאד הוא גם כלכלי-מדיני. מדינות ערביות עשירות כגון איחוד נסיכויות המפרץ מסוגלות לגרש בבת אחת את כל העובדים הפקיסטניים ולהחליפם בעובדים אחרים, למשל, מבנגלדש או מסין. המדינות הללו גם עלולות לחמם את היחסים עם הודו, יריבתה המרה של פקיסטן.

אך נראה שבשלב הנוכחי גם האיום הזה אינו מספיק על מנת להשפיע על עמדתה של פקיסטן. ככל הנראה, גם המדינה הזאת הייתה ברשימת חמש המדינות, שאותן סימן הנשיא דונלד טראמפ כמועמדות אפשריות לנורמליזציה עם ישראל.

4

שרה אמירתית ברשימת 100 הנשים המשפיעות של ה-BBC

בשבוע הבא תחגוג איחוד האמירויות את היום הלאומי, אך, על פי הגורמים הרשמיים במדינה, החגיגות השנה יתחילו מוקדם מהרגיל בגלל הישג חסר תקדים למדינה מפרצית – סארה אמירי, השרה האמירתית למדעים המתקדמים, נכנסה לרשימת מאה הנשים המשפיעות בתבל של ה-BBC.

השליט של דובאי, שייח' מוחמד בן ראשד אל-מקטום, בירך את אמירי בחשבון הטוויטר שלו וכתב ש"אין דבר שנשים אינן יכולות להשיג". אמירי, מהנדסת מחשבים במקצועה, מובילה בשנים האחרונות את פרויקט הדגל של איחוד נסיכויות המפרץ – גשושית מחקר למאדים.

כשנזכרים בכך שלפני 60-50 שנים מרבית הנשים האמירתיות כלל לא ידעו קרוא וכתוב – אי אפשר שלא להתפעל מההישג הזה שיצא לפועל בזכות ההחלטה של שייח' זאיד בן סולטאן אאל נהיאן, אבי המדינה האמירתית, לקדם את נושא ההשכלה לכלל האוכלוסייה – גברים ונשים, ובזכות ההחלטה של יורשו, שייח' מוחמד בין זאיד, יורש העצר האמירתי, לקדם את הנשים במקומות העבודה ובמשרדי הממשלה.

5

49 שנים לרצח ראש ממשלת ירדן

ב-28 בנובמבר 1971 – היום, לפני 49 שנים – בלובי המפואר של מלון שרתון קהיר נרצח ראש ממשלת ירדן וספי א-תל.

א-תל היה איש צבא ופוליטיקאי ירדני בולט, ממשפחה בדווית גדולה ומשפיעה. הוא כיהן פעמיים בתור ראש ממשלת ירדן ונודע בשל מאבקו בארגוני פדאיון פלסטיניים, שניסו להשתלט על הממלכה, ובמלחמתו נגד שחיתות. א-תל פעל רבות לסילוק של כוחות אש"ף ופדאיון מהמדינה. המתנקשים בראש הממשלה השתייכו לארגון הפלסטיני ספטמבר השחור.

מלון שרתון קהיר, 1988 (צילום: Makram Gad el-Karim, AP)
מלון שרתון קהיר, 1988 (צילום: Makram Gad el-Karim, AP)

הנקמה לא איחרה לבוא. במהלך ההתנקשות, כשא-תל הפצוע שכב על גבו ונשם את נשימותיו האחרונות, אחד המחבלים כרע ברך ושתה מדמו. מילותיו האחרונות של א-תל היו "הם הרגו אותי. הם מאמינים רק בדם והרס".

גופתו של ראש הממשלה הוטסה לעמאן, וב-29 בנובמבר הוא הובא לקבורה במסגד מרכזי בבירה.

במחנות הפליטים הפלסטיניים חגגו את מותו של א-תל, אך בערי הגדה המערבית חששו מהדרדרות ביחסים בין ירדן לפלסטינים. מעשה הרצח נתפס גם כפגיעה משמעותית באחדות הערבית.

כשנתיים לאחר מכן יאסר ערפאת הודיע שארגונו נוטל אחריות לרצח הזה. זאת הייתה הפעולה הראשונה של ספטמבר השחור, שהיה אחראי גם לרצח של הספורטאים הישראלים באולימפיאדה במינכן.

עוד 1,095 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

יעקב מרגי על הפרת ההוראות: "רוצחים עם שטריימלים"

הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "בקשה מופרכת וסוטה לחלוטין מהחוק" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין חדש של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● ליברמן: "נתניהו נקט עמדה חד צדדית בארה"ב, זו הייתה טעות" ● ח"כ אלי אבידר משיק "שירות משלוחים" להזמנת הפגנות ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות ● מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1, לראשונה מאוקטובר

עוד 15 עדכונים

למקרה שפיספסת

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה