מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 54 ימים להשבעה

לכבוד החג, הברווז הצולע העניק חנינה לאמריקה

דונלד טראמפ הכיר השבוע סוף-סוף בכישלונו, גם אם לא הודה רשמית בהפסד ● כעת יכולה ארה"ב להתקדם לעידן חדש ולחשב את הנזקים וההשלכות של ארבע שנות ממשל טראמפ ● לא הכל הפיך, לא הכל התחיל אצל טראמפ ולא הכל נורא כל כך ● אבל יותר מהכל, אמריקה זקוקה כעת לחזור לערכים של מוסר בסיסי, כבוד הדדי ואמפתיה

דונלד טראמפ מעניק חנינה לתרנגול הודו לכבוד חג ההודייה, 24 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
AP Photo/Susan Walsh
דונלד טראמפ מעניק חנינה לתרנגול הודו לכבוד חג ההודייה, 24 בנובמבר 2020

ביום שני השבוע, דונלד טראמפ סוף-סוף הכיר בכישלונו. הוא אמנם לא הודה רשמית בהפסד, אבל הוא איפשר לאמילי מרפי, ראש הסוכנות לאדמיניסטרציה כללית בממשל הפדרלי, לאשר את תחילתו של תהליך העברת השלטון לביידן.

כלל מערכת הבחירות של 2020 כמובן טרם הסתיימה. במדינת ניו יורק, למשל, טרם נספרו בין מיליון לשני מיליון קולות. ניו יורק היא בלי ספק המדינה המובילה במערכת ניהול בחירות כושלת, והסיבה שהיא לא זוכה למוניטין מפוקפק כמו של פלורידה היא רק בשל העובדה שהיא לא מדינה מתנדנדת ואף פעם לא מחכים לתוצאות האמת ממנה.

בנוסף, יש כמה מרוצים מאוד צמודים לבית הנבחרים, כולל מרוץ באיווה שבשלב זה נראה שיוכרע על בסיס קול בודד מתוך מאות אלפים. וכמובן, בינואר צפוי הסיבוב השני בשני מרוצי הסנאט של ג'ורג'יה, שיכריע את גורל הרוב של הדמוקרטים בסנאט.

בניין הסוכנות לאדמיניסטרציה כללית בממשל הפדרלי (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
בניין הסוכנות לאדמיניסטרציה כללית בממשל הפדרלי (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

אבל המרוץ לנשיאות הסתיים סוף סוף. שלושים ויותר התביעות שקמפיין טראמפ הגיש נזרקו בבושת פנים מבתי המשפט – כמה צייצנים יהודים ליברלים כינו זאת "נס חנוכה של טראמפ" – הצליח להפוך יום אחד של הפסד לשבועיים של הפסדים. שדרני פוקס ניוז כבר החלו להרגיל את צופיהם להתמודד עם המציאות החדשה, כמו למשל בסגמנט הזה של לורה אינגראהם. וטראמפ, כאמור, אישר למרפי להתחיל את תהליך העברת השלטון.

אולי הסימן הכי ברור לכך שטראמפ הפנים את הפסדו הוא החנינה השערורייתית שהעניק השבוע למייקל פלין, יועצו לביטחון לאומי, שהורשע על פי הודעתו בשיבוש הליכי משפט.

אולי הסימן הכי ברור לכך שטראמפ הפנים את הפסדו הוא החנינה השערורייתית שהעניק השבוע למייקל פלין, יועצו לביטחון לאומי, שהורשע על פי הודעתו בשיבוש הליכי משפט

חנינות שנויות במחלוקת הן מאפיין מובהק של "ברווזים צולעים":

  • בינואר 1981 חנן ג'ימי קרטר את זמר הפולק פיטר יארו, שהורשע במעשים מגונים עם קטינה.
  • ב-1989 חנן רונלד רייגן את ג'ורג' סטיינברנר, הבעלים של הניו יורק יאנקיז (והגב המפורסם ב"סיינפלד") שהורשע ב-14 אישומים של תרומות לא חוקיות.
  • בדצמבר 1992 חנן ג'ורג' בוש האב את קספר ויינברגר, שר ההגנה של רייגן, ונאשמים נוספים מפרשת איראן-קונטראס.
  • וב-2001 חנן ביל קלינטון את פטרישיה הרסט – גיבורת סינדרום שטוקהולם הידוע – שהורשעה במספר מקרי שוד מזויין; ואת מרק ריץ', שהואשם בעברות מס בקנה מידה אדיר.

עם זאת, נשיאים בדרך כלל מחכים ליום האחרון שלהם בתפקיד כדי להחליק את החנינות השערורייתיות; טראמפ כדרכו לא התאפק.

מייקל פלין (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
מייקל פלין (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

תחילתו של הסוף

סיום מערכת הבחירות מאפשר להתחיל לבחון את ההשלכות של כהונת טראמפ – מה הנזקים שגרם והאם אפשר או אי אפשר לתקנם; ומה התוצאות החיוביות שהביא, ככל שהיו כאלה.

מוסר בסיסי, כבוד הדדי ואמפתיה

אולי הנזק המובהק ביותר של טראמפ הוא בהתנהגותו הבין-אישית והציבורית, שנתנה לגיטימציה לאינסטינקטים הכי אנוכיים וראשוניים של האדם. טראמפ התנהג כבריון ועודד בריונות – עד כדי לעג לנכים.

הוא עודד את תומכיו לנהוג באלימות כלפי עיתונאים בעצרות הבחירות ב-2016; כהונתו התאפיינה במבול בלתי נפסק של שקרים ונרקיסיזם כל כך עמוק שהביא אותו לראות בחללי מלחמה פראיירים ולזלזל בהם – לא רק בפומבי אלא גם בפני הוריהם השכולים.

טראמפ הפגין סוציופתיה של ממש כאשר ניסה להסתיר מאנשי הקמפיין שלו עצמם שהוא חולה בקורונה ומסכן אותם, והמשיך לערוך עצרות ענק גם כאשר היה ברור שהן משאירות אחריהן שובל מוות. לא בכדי אחד משלטי הבחירות הכי קולעים של תומכיו היה "Trump 2020 – Fuck your feelings".

הפגנה של תומכי טראמפ בג'ורג'יה, 21 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Ben Gray)
הפגנה של תומכי טראמפ בג'ורג'יה, 21 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Ben Gray)

אופן ההתנהגות של טראמפ לא היה רק נסבל בעיני תומכיו אלא היה חלק לא מבוטל ממוקד המשיכה שלו. המסווה היה התנגדות ל"תרבות הפוליטיקלי קורקט" אבל אין שום דבר חדשני, פוליטקלי קורקט או פוסט מודרני בלהימנע מללעוג, לאיים ולפגוע בזולת. טראמפ עודד שחרור של החיה שבאדם, וההיסטוריה מלאה בתרבויות מפותחות שהתדרדרו למעשי זוועה כאשר התנערו מכללי מוסר.

זה נזק חמור, וקודם כל יש לשמוח שהוא לא יימשך. הנשיא נבחר ג'ו ביידן בבירור מייצג אופן התנהגות הפוך: הרגעים הכי חזקים שלו הם כשהוא מפגין אמפתיה באופן ספונטני.

האם הנזק של טראמפ בלתי הפיך? אין לדעת. אופן השיח יכול גם להשתפר, לא רק להידרדר. הטראמפיזם צמח על רקע משבר חברתי עמוק באמריקה הלבנה והכפרית, והמשבר הזה לא מתקרב לסיומו: גם לפני מגפת הקורונה, ארה"ב הייתה המדינה המערבית הראשונה בה תוחלת החיים ירדה מספר שנים ברציפות; ההתמכרות למשככי כאבים ממשיכה להשתולל ללא מפריע באמריקה הכפרית; ורק השבוע פורסם שלא פחות מ-17% מהאמריקאים לא מסוגלים לציין אפילו אדם אחד – בת משפחה או חבר – שקרוב אליהם.

משבר המשבר הקורונה בארה"ב: הפגנה של איש אחד בוושינגטון (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
משבר המשבר הקורונה בארה"ב: הפגנה של איש אחד בוושינגטון (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

מחד, משמח שטראמפ לא יהיה שם כדי לנצל את המשבר הזה לכיוונים אפלים; גם אמפתיה יכולה להיות מאפיין מאוד מושך עבור אנשים במשבר. מאידך, המשבר הזה לא התחיל עם טראמפ ולא יסתיים עם לכתו.

הממשל הפדרלי

הנזק המשמעותי השני שהתרחש מתחת לפני השטח הוא באיכות של הממשל הפדרלי. טראמפ ניוון במעשה או במחדל את הממשל שבראשו עמד: עשרות מנויים לא אוישו ומשרות בכירות ניתנו לאנשים שלא מוכשרים להן בעליל.

דוגמה אנקדוטלית אחת: שר האנרגיה בממשל טראמפ היה מושל טקסס לשעבר, ריק פרי. פרי רץ לנשיאות בפריימריז של 2012, ובאחד בעימותים נשאל על שלושת המשרדים הפדרליים שהוא מתחייב לבטל. לא זו בלבד שמשרד האנרגיה היה כלול בשלושת אלה, הוא אפילו לא זכר אותו כשנשאל על כך.

בנוסף, ידע מוסדי רב שנצבר מתקופה אובמה נזרק לפח רק מכיוון שהיה מימי אובמה – למשל, התוכנית הפדרלית להתמודדות עם מגפות. ועובדי ציבור רבים פרשו מהממשל ככל שהתפקוד שלו התדרדר.

ריק פרי במסיבת עיתונאים בבית הלבן, 23באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
ריק פרי במסיבת עיתונאים בבית הלבן, 23באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

גם כאן, התמונה לגבי יכולת השיקום מורכבת. ברור שביידן בא עם גישה הפוכה בתכלית – המנויים שהציג עד כה היו של אנשים מאוד מנוסים; הוא עצמו מאוד מנוסה ומאמין ביכולת הממשל.

ידע מוסדי רב שנצבר מתקופה אובמה נזרק לפח רק מכיוון שהיה מימי אובמה – למשל, התוכנית הפדרלית להתמודדות עם מגפות. ועובדי ציבור רבים פרשו מהממשל ככל שהתפקוד שלו התדרדר

אולם חלק מהנזקים שמותיר אחריו טראמפ הם בלתי הפיכים. ידע שהולך לאיבוד לא תמיד ניתן לשחזר; אנשים טובים שפורשים לא בהכרח יחזרו.

נורמות דמוקרטיות

זה אולי התחום הכי בולט שבו טראמפ הזיק – ערבוב בין עבודת הממשל לעסקיו הפרטיים, עבירות אין-ספור על חוק האטץ', האוסר על שימוש ברכוש פדרלי למטרות פוליטיות, ועד לניסיונות האחרונים לגנוב את הבחירות.

אבל דווקא בתחום הזה טראמפ לא המציא שום דבר ואפילו לא האיץ באופן משמעותי תהליכים שכבר מתרחשים זה זמן רב.

כבר שני עשורים שהרפובליקאים במאמץ לדכא הצבעת מיעוטים או לעוות את הייצוג שלהם – שרטוט מחוזות בחירה מופרכים, הקצאת כמות נמוכה משמעותית של קלפיות בשכונות של מיעוטים, חוקי זיהוי שנועדו להרתיע מצביעים בני מיעוטים, ועוד ועוד. הניסיון לזרוק קולות דמוקרטיים לפח או להתעלם מהם הוא התפתחות ישירה של תהליך  קיים, ואפילו לא קפיצה כל כך קיצונית.

איימי קוני בארט מושבעת לבית המשפט העליון בארה"ב, 26 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
איימי קוני בארט מושבעת לבית המשפט העליון בארה"ב, 26 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

גם נורמות אחרות נרמסו על ידי הרפובליקאים ללא קשר לטראמפ. הדוגמה הבוטה האחרונה היא מינוייה של איימי קוני בארט לבית המשפט העליון ימים ספורים לפני הבחירות, בניגוד להגדרות שהרפובליקאים עצמם קבעו כשמנעו את מנוייו של מריק גארלנד ב-2016.

במידה מסוימת, דווקא השלומיאליות וחוסר הכישרון שבהם טראמפ ניסה לבצע את המחטפים הדמוקרטיים שלו אפשרו לתקשורת להתריע על כך וליריביו להתכונן ולהגיב – כך ביחס לניסיונות לחבל בדואר, ביחס לניסיונות להפסיק את ספירת הקולות ועוד.

מדיניות פנים

כפי שכתב עמוס עוז יום אחרי בחירות 99, ההקלה הגדולה היא בעצם העובדה שרעש הקומפרסור נפסק. יש קצת שקט. אבל מעבר לרעש, כאשר בוחנים הלכה למעשה את תקופת טראמפ, בתחומי מדיניות הוא לא עשה הרבה.

כדרכם בקודש של הרפובליקאים, טראמפ העביר קיצוץ משמעותי במיסים ב-2017 בעיקר לאחוזות ולאלפיון העליון, אך מיסים אלה יתחילו לעלות מחדש באופן אוטומטי ב-2021 והקיצוץ יפוג במלואו ב-2025. וכן לפני כשנה עבר ה-CARES act – חבילת התמריצים הגדולה בהיסטוריה של ארה"ב. זה כמובן היה חוק מוצלח למדי, אבל מיץ' מקונל לא מראה שום סימנים של ניסיונות להאריך אותו.

מנהיג הרוב בסנט מיטש מקונל אחרי ישיבת אסטרטגיה עם הרפובליקנים, ספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
מנהיג הרוב בסנט מיטש מקונל אחרי ישיבת אסטרטגיה עם הרפובליקנים, ספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

מלבד זאת לא עבר אף חוק משמעותי בתקופת טראמפ (בניגוד לאובמה למשל, שהעביר כמובן את רפורמת הבריאות אבל גם רפורמה בבנקים והרחבה משמעותית של זכויות להט"בים).

צעדים אחרים, כמו מלחמת הסחר עם סין או הגבלת שירות טרנסקסואלים בצבא, בוצעו באמצעות פקודה נשיאותית וביידן יכול לשנותם כרצונו. ומכל מקום, ברוב תחומי מדיניות הפנים טראמפ למעשה משל כמו כל נשיא רפובליקאי אחר עד כה.

5

מדיניות החוץ

במדיניות החוץ חלק מצעדי טראמפ היו שנוי כיוון מהמדיניות הרפובליקאית – בראש ובראשונה הנסיגה מאפגסיטאן ועיראק. אבל גם במדיניות החוץ שלו רבים מצעדיו היו בעצם הקצנה של מגמות קיימות במפלגה הרפובליקאית – היציאה מהסכמי פריז, ההתנערות מתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ואימוץ עמדת הימין הישראלי, ערעור בריתות כמו נאט"ו או מוסדות בינלאומיים כמו האו"ם.

חלק מצעדים אלה הם נזק של ממש וחלקם אולי דווקא דורשים מחשבה רעננה במקום שבו התפיסה המקובלת קפאה בשנות ה90; מכל מקום הם לא באמת מורשת טראמפ כשלעצמו.

טראמפ וקים ג'ונג און בצפון קוריאה (צילום: AP)
טראמפ וקים ג'ונג און בצפון קוריאה (צילום: AP)

המגבלות על ביידן בתחום הזה לא יהיו מתוך הממשל האמריקאי – לנשיא יש שליטה מוחלטת כמעט במדיניות החוץ: אם ירצה לחזור להסכם עם איראן, יחזור אליו; אם ירצה לחזור להסכם פריז, יחזור אליו. אם תהיינה מגבלות על ביידן וממשלו, הן תהיינה בשל התנאים הגיאו-פוליטיים בעולם כולו ואזורים השונים בהם יבחר לפעול.

6

ולבסוף, אולי תחום המדיניות המשמעותי ביותר בו טראמפ יותיר חותם הוא בעצם לא חותם של טראמפ אלא של מיץ' מקונל: מנוי שופטים.

לא רק מינוי שלושה שופטים עליונים צעירים, שמטה משמעותית את בית המשפט העליון ימינה, אלא גם מינוי סיטונאי של שופטים ימניים בערכאות נמוכות יותר. זו הבשלה של תהליך ארוך שנים בצד הרפובליקאי של המפה. לצד הדמוקרטי תידרש עבודה רציפה, נחושה וארוכת-טווח כדי להפוך זאת.

עוד 1,389 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

מי אמר שאין תקציב?

מי אמר שלא אושר תקציב לישראל? לא ברור מדוע אנחנו הולכים לבחירות. למה גנץ התפתה לענייני פיזור הכנסת. לישראל יש תקציב ברור.

הוא אמנם לא מיועד לענייני חינוך, רווחה, בריאות, ומטרות אזוטריות נוספות מסוג זה, אבל אל תהיו קטנוניים. לישראל יש תקציב. תקציב השוחד הממשלתי.

פשוט. לא מסובך ומממן כל מה שמחייבות המשילות הארוכה של הממשלה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם ראש הממשלה ושר האוצר רוצים קודם כל לשמן ולפטם את שותפיהם הקואליציוניים החרדים.
ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים. מאות מיליוני שקלים מאושרים למגזר החרדי גם כשאין תקציב לשום בית חולים או ניצול שואה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם רה"מ ושר האוצר רוצים לשמן ולפטם את שותפיהם הקואליציוניים החרדים.
ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים

תקציב השוחד לכאורה של ממשלת ישראל הוא לא המצאה ייחודית למקרה של בחירות מוקדמות או מגפת קורונה.

הוא מתוכנן היטב במרתפי משרד ראש הממשלה, בחדרים הסגורים של בלפור ומרכז הליכוד. מיטב המוחות עובדים עליו במהלך השנה. מוחות פוליטיים מתוחכמים ומוחות משפחתיים נאמנים. שום בעיה לא נעלמת מעיניו של ראש ממשלת תקציב השוחד השלטוני לכאורה.

עובדה. 6 מיליארד שקלים פוזרו על ראשם של האזרחים למרות שבכירי האוצר טענו שאין תקציב. רה"מ הוכיח שיש תקציב. בימים אלה שוב מפזר ראש הממשלה תקציב דומה של עוד 6 מיליארד ש"ח. הכל מתקציב השוחד של מדינת ישראל.

ישראל מתרסקת ממחדלי הקורונה? אין בעיה. רה"מ וממשלתו מאשרים 90 מיליארד ש"ח בקפסולות או ארגזי קרטון או אריזות שי חגיגיות.

מהיכן נלקחו המיליארדים לרכש הצוללות? עובדה שהשנה צה"ל קיבל עוד 3 מיליארד שקלים וגם ספינות המגן כבר החלו לעגון בנמל חיפה.

הכל מתקציב השוחד לכאורה של ישראל. אל דאגה.

תקציב השוחד לכאורה אמנם לא מעוגן עדיין בחוקי המדינה, אבל הוא מבוצע בכל בקר וערב. ביעילות. בנחישות. בהתמדה.

צריך לרכוש חיסונים במאות מיליוני דולרים? רה"מ מאשר. מיד. אתם רוצים לטוס לאמירויות? רק תגידו וכבר נפתח סעיף בתקציב השוחד לכאורה ומטוסינו ימריאו.

הנה ההתיישבות הצעירה מבקשת לאשר כמה עשרות יישובים ערב סיום תפקידו של טראמפ, ויש לזה כמובן מיליונים משוריינים.

צריכים מטוס חדש לראש הממשלה ורעייתו? שעלותו מתנפחת פלאים לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס.

צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן בתכנון מראש תקציב מיוחד בתקציב השוחד לכאורה של מדינת ישראל.

צריכים מטוס חדש לרה"מ ורעייתו? שעלותו מתנפחת לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס. צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן תקציב מיוחד

כל הבכי והנהי סביב תקציב המדינה, התפטרות הפקידים בכירים ויללות הפרשנים הכלכליים אינם רציניים.

למדינה שראש ממשלתה נאשם בשוחד משום מה, יש פשוט תקציב שוחד לכאורה. ואם חלילה הוא צריך ללכת שוב לבחירות בגלל שלא אישר תקציב רגיל למדינה,יש לו תקציב שוחד לכאורה.

זה עומד לרשותו 365 ימים בשנה. מפקד עליו שר האוצר שלו וכל שומרי הסף, ממבקר המדינה ועד נגיד בנק ישראל מתיישרים מיד. והכל לפי תקציב השוחד לכאורה. למה צריך תקציב מסובך, שיעבור ביורוקרטיה מקצועית ושרשרת אישורים בכנסת? לא מובן.

בכל מדינת עולם שלישי מקובל להתנהל לפי תקציב השוחד לכאורה. כדאי שגם בג"ץ יכיר בעניין הזה. אם עוד לא גילו שם ניגוד עניינים, הם יגלו שגם תקציב בתי המשפט אמור לבוא השנה מתקציב השוחד המיוחד לכאורה שמאשר ראש הממשלה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 505 מילים

נתניהו: יש למנות פרויקטור לנושא האלימות בחברה הערבית

בית המשפט דחה את בקשת נתניהו לעכב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו ● בית המשפט העליון התיר לערוך חיפוש בטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה ● כחול לבן בסרטון נגד מיקי זוהר: ״להקיא ממנו״ ● המגעים במשותפת: ברע״ם מסכימים להבטיח לא להמליץ על נתניהו אך דורשים לדעת עם איזה מפלגה כן אפשר יהיה לשתף פעולה ● מרידור על איומי התביעה של כ״ץ: ״אמת דיברתי״

עוד 35 עדכונים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

מסמוס, טרפוד וטינוף - יום הכיפורים של אגף התקציבים

לא מעט מאמרים נכתבו בשבוע האחרון על שידור התכנית "עובדה" שעסקה ביחסים שבין פקידי אגף התקציבים לבין השר הממונה. שר האוצר. שניים תפסו את עיני במיוחד.

"ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה מיוחדת – איפכא מסתברא – שכל מטרתה היא לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי לוודא שאיננו נתפסים לקונספציה. צה"ל הוא ארגון היררכי לחלוטין, אבל הלקח של מלחמת יום הכיפורים לימד אותו שרק שיח פתוח ומאתגר מביא לתוצאה המקצועית הראויה" (מרב ארלוזורוב).

אחד המאמרים על "עובדה", שעסקה ביחסי פקידי אגף התקציבים לשר הממונה, תפס את עיני: "ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה – איפכא מסתברא – שמטרתה לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי שלא ניתפס לקונספציה"

"המדיניות הכלכלית בכל נושא מורכבת מארבעה שלבים – הראשון, קביעת היעדים. השני, בחינת חלופות למימוש היעד. בשלב השלישי נבחרת המדיניות הרצויה מבין החלופות ובשלב הרביעי היא מבוצעת. […] במציאות, תפקיד הפוליטיקאים הוא לקבוע את היעדים, ואילו תפקידו של הדרג המקצועי הוא לגבש חלופות להשגת היעדים הללו. לאחר שגובשו החלופות, הדרג הפוליטי אמור לבחור את החלופה הרצויה" (אבי בן בסט).

ולמה מדובר בציטוטים חשובים כלכך? פשוט כי הם מציגים בצורה מדוייקת את הכשל החמור שמתקיים לפחות בעשרים השנים האחרונות באגף התקציבים באוצר. כשל המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור אותו אמורים אנשי האגף לשרת. וגם החוסר במי שיהיה מחוייב באתגור המערכת והצגת הדברים בצורה שונה, אחרת, אולי אפילו יצירתית וחדשנית. אגב, כולנו יודעים שגם אם יש חלופות – ישנה דרך להציג את חומר בצורה כזו, שרק חלופה אחת, זו שהמציגים רוצים בה – תתקבל.

אנשי אגף התקציבים הם בראש ובראשונה פוליטיקאים. הם אמנם אנשי כלכלה מצויינים אבל הם עוסקים יום יום ושעה שעה בפוליטיקה, לעיתים קרובות במהלכים פוליטיים שמשאירים מאחור, מבחינת יחסי התן וקח והממכר הפוליטי גם את הפוליטיקאים המיומנים ביותר.

הם גם לא חסידי השקיפות. לא סתם ביקשה סתיו שפיר להקים עבורה את וועדת השקיפות המפורסמת, כלקח מחוסר היכולת לקבל נתונים אמיתיים בישיבות ועדת הכספים אליהן הובאו בקשות האוצר לאישור העברות, הקצבות ותכניות עבודה.

הדרישה הבסיסית, שרק לאחר עתירה לבג"ץ החלה להתקיים, היתה שהחומרים יועברו בצורה מסודרת, הכוללת הסבר, ובזמן סביר לפני הדיון, לפחות לחברי הועדה. זאת כדי שאלו יפסיקו לשמש, אחרי כלכך הרבה שנים כחותמת גומי לרצונות וגחמות אנשי האגף. היו סיבות טובות, עדיין יש, לכך שאנשי האגף מחזיקים את המידע, את הנתונים ואת הנימוקים לבקשות ולתוכניות שלהם קרוב לחזה. אחרת איך הם יכולים לשלוט.

יש כשל מתמשך באגף התקציבים באוצר, המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור

לא אשכח את אחד מהימים שלפני אישור תקציב המדינה וחוק התקציב, עוד בתקופה שוועדות הכנסת היו, כמעט כולן, במסדרון ארוך אחד בקומה התחתונה של המשכן. על שטיח הלבד הירוק התרכזו עשרות ומאות חברי כנסת, עוזרים פרלמנטרים, עיתונאים ואורחים אחרים ועסקו רק בדבר אחד, בדיוני תן לי ואתן לך.

ביום זה לפתע פתאום ראיתי את אחד מבכירי חברי הכנסת עומד כפוף ליד שולחן בסופו של המסדרון, לידו עמדה פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה במקום לרוץ ולצלם את הדברים. בערב הופיעו הצילומים במהדורה המרכזית.

התברר שאגף התקציבים הגיש לחבר הכנסת הבכיר הסכם להעברת תקציבים למפלגתו תמורת סידור של הצבעה בעד סעיפים בחוק ההסדרים. יש מקומות שהיו קוראים למעשה כזה שוחד. בספר העבודה של אגף התקציבים מדובר בנוהל סטנדרטי להביא את נבחרי העם להצביע בעד תוכניות תקציביות גם אם הם לא לגמרי משוכנעים שהן ראויות ויעילות.

"הם פעלו בשלושה שלבים כשלא רצו לעשות משהו שהפוליטיקאים ביקשו: מסמוס, טרפוד וטינוף״,

כך התבטא בתכנית "עובדה" מי שהיה במשך ארבע שנים לערך מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. הדברים לא נזרקו סתם לחלל האויר. מי כמוני זוכר ויודע איך הם עובדים.

המקרה האחרון הוא הקמתה של קרן ההלוואות ללקוחות מודרי אשראי, התחייבות שנתן שר האוצר לח"כ איתן כבל בתחילת הדיונים על חוק נתוני אשראי. במשך ארבע שנים כמעט הצליח אגף התקציבים למסמס את הקמת הקרן שאותה יזמתי יחד עם ח"כ כבל, וגם לאחרונה, כשסוף סוף יצא המכרז לדרך, הוא בנוי בצורה כלכך שגוייה שאין להתפלא כי אין קופצים עליו כדי להפעילו.

לפתע ראיתי את אחד מבכירי הח"כים עומד כפוף ליד שולחן בסוף המסדרון, לידו פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה שם לצלם זאת. בערב זה הופיע במהדורה המרכזית

אותו הליך בוצע גם מול מחאת האמהות החד-הוריות בשנת 2003. עיתונאים תודרכו נגד האמהות, שרובן נשים עובדות, שבסך הכל רוצות לפרנס את משפחתן בכבוד. תחת נימוקים מטופשים ולא ריאלים הם מנעו בשנת 2014 תוספת של 50 מיליון ש"ח, שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה, לתיקון עוולת חוק מזונות הילדים.

מטרת התיקון היתה ניתוק הקשר בין תשלום מזונות הילדים לבין גובה השכר שמשתכרת האם החד-הורית. בעברית קוראים לזה תמרוץ שלילי לצאת לעבוד. במילים אחרות אומרים באגף התקציבים, תהיו עניים, תהיו מסכנים, אל תשאפו למעלה.

קיים עוד כשל גדול ומבני בהתנהלות אגף התקציבים, והוא הכח הבלתי סביר שיש לו אל מול משרדי הממשלה עליהם הוא מפקח. תפקיד האגף הוא בהחלט לשמור על המסגרת התקציבית של כל משרד ומשרד, לסייע בהוצאתה לפועל ולשמור על מסגרת תקציב המדינה.

אבל ההחלטה המקצועית על התכניות חייבת להיות בראש ובראשונה של אנשי המקצוע במשרד. אחרת לא צריך אותם. זה תפקידה של הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה. להחליט על התוכניות שהם רוצים לבצע ולהפעיל אותן, תוך שהם מקפידים על מסגרת התקציב. האם אנחנו באמת מוכנים לקבל את העובדה שכלל הפקידות המקצועית הבכירה במדינת ישראל כפופה הלכה למעשה לפקידי אגף התקציבים באוצר? ברצותם יקרו דברים וברצותם לא?

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שלאחריה אגף התקציבים לא יכול ואסור לו להמשיך ולפעול כפי שהוא פועל מאז תכנית הייצוב הכלכלי של המשק בשנת 1985.

אגף התקציבים חייב לעבור שינוי מהותי שכולל חובת הצגת חלופות ריאליות לכל יעד מדיניות שנקבע על ידי השר הממונה וחובת הכנסת מערכת של איפכא מסתברא לתוך האגף.

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שאחריה אסור לאגף התקציבים להמשיך לפעול כפי שפועל מאז 85'

ואולי הדבר החשוב מכל, שעליו ארחיב ברשומות הבאות על אגף התקציבים באוצר, נוגע להפסקת הניהול הפוליטי של האגף מצד אחד והפחתה משמעותית של השליטה המקצועית של אגף התקציבים בהתנהלות היומיומית של משרדי הממשלה השונים. זאת תוך הפיכת שרי ומנכ"לי המשרדים, כמו גם את אנשי המקצוע בהם, למעין בובות בתיאטרון הבובות, שמפעיליו הם אנשי האגף.

פעיל חברתי, מומחה לקידום ושינוי מדיניות. לשעבר סמנכ"ל עמותת "ידיד", כיום מייסד נקודת מפנה-המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים

הפלג הקיצוני הפך לפופולרי - וסוחף אליו את הרחוב החרדי

הפלג הירושלמי, שבימים רגילים מושמץ גם בקרב החרדים עצמם, מצליח היום לשלהב ציבורים גדולים ומתונים בקהילה החרדית ● זו כבר לא מלחמה בין קבוצת קיצונים קטנה למשטרה - עכשיו זו המשטרה נגד כולם ● והבחירות ברקע רק מלבות את יצרים עוד יותר ● "אינתיפאדה חרדית", כינה זאת אתמול אריה דרעי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ו... המשך קריאה

טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ולימוד תורה תחושה זו מקבלת משנה תוקף.
ב. אין לזה שום קשר לפלג הירושלמי שהוא פלג מזערי וקיצוני ואינו גורם אלא לראקציה אצל הכלל החרדי ואני כותב זאת כחרדי מבטן השייך למינסטרים החרדי.
ג. להבא נא להבדיל בין ב האחים אדמורי"ם מויז'ניץ שחסידי האחד התפרעו-בצדק או שלא-לעומת השוטרים והאחר הוא אשר הורה לפתוח את מוסדות הלימוד אך הדגיש שאין להתעמת עם השוטרים כלל.
ד. ללא כל קשר לנ"ל אסיים בתפילה ותקווה שיוסר מעלינו נגע הקורונה ובעקבותיו הריחוק החברתי שהוא גורם בין איש לרעהו ובין מגזר זה לאחר.

עוד 824 מילים ו-1 תגובות

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

סקר: 65 מנדטים למתנגדי נתניהו; לראשונה זה חודשים העבודה מעל אחוז החסימה

מרב מיכאלי נבחרה ליושבת ראש מפלגת העבודה: "זה הרגע האחרון בו ניתן להציל את התנועה" ● הממשלה אישרה את סגירת נמל התעופה בן-גוריון ● מבלי להיוועץ באנשי משרד האוצר וללא קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, הציגו נתניהו וכ"ץ תוכנית לחלוקת מענקים כספיים לציבור ● לאחר שנתיים ללא נציב קבוע לשירות בתי הסוהר אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה