מי הכין את הפצצה?

האמת על אסון לוקרבי עדיין לא נחשפה במלואה

רק אדם אחד הורשע בהפצצת טיסת פאן אם 103 מעל לוקרבי ב-21 בדצמבר 1988 - פיגוע הטרור הקשה ביותר שבוצע אי פעם בבריטניה ● עבד אל-באסט אל-מגרחי מת ב-2012 כשהוא טוען שהוא חף מפשע ● כעת משפחתו מנסה לטהר את שמו בבית משפט בסקוטלנד ● אבל יש מי שמתעקש להמשיך להסתיר עדויות מהותיות הקושרות את הפיגוע לאיראן ולחזית העממית לשחרור פלסטין

מטוס הבואינג 747 של חברת פן אם שהתרסק בלוקרבי, סקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988 (צילום: AP Photo)
AP Photo
מטוס הבואינג 747 של חברת פן אם שהתרסק בלוקרבי, סקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988

הפצצת טיסת פאן אם 103 מעל לוקרבי, סקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988, נותרה פעולת הטרור הקשה ביותר שבוצעה אי פעם בבריטניה. יותר משלושים שנה לאחר הפלתו של מטוס הבואינג 747, שגבתה את חייהם של 259 בני האדם שהיו על המטוס ושל עוד 11 על הקרקע, השאלה מי היה אחראי מעולם לא קיבלה מענה מלא ומספק.

רק אדם אחד הורשע בתיק, סוכן מודיעין לובי בשם עבד אל-באסט אל-מגרחי, שנידון ב-2001 בבית משפט סקוטי למאסר עולם באשמת 270 מקרי רצח, שוחרר ב-2009 בעקבות סרטן סופני, ומת ב-2012.

בית המשפט קבע שמגרחי רכש בגדים במלטה, שנארזו במזוודת הסמסונייט שבה הוטמנה הפצצה – מטען נפץ בעל מרעום לחץ ברומטרי שהותקן בתוך רדיו-טייפ טושיבה – ושהוא העלה את המזוודה על טיסה שיצאה ממלטה לפרנקפורט, ומשם הועברה לנמל התעופה הית'רו בלונדון.

צוות מחיל האוויר הבריטי בוחן את זנב הבואינג 747 של טיסת פאן אם 103 שהתפוצצה מעל לוקרבי בסקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988צוות מחיל האוויר הבריטי בוחן את זנב הבואינג 747 של טיסת פאן אם 103 שהתפוצצה מעל לוקרבי בסקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988 (צילום: AP Photo/Peter Kemp)
צוות מחיל האוויר הבריטי בוחן את זנב הבואינג 747 של טיסת פאן אם 103 שהתפוצצה מעל לוקרבי בסקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988צוות מחיל האוויר הבריטי בוחן את זנב הבואינג 747 של טיסת פאן אם 103 שהתפוצצה מעל לוקרבי בסקוטלנד, ב-21 בדצמבר 1988 (צילום: AP Photo/Peter Kemp)

בהית'רו המזוודה הועברה לטיסת פאן אם שיצאה לניו יורק, ומטען הנפץ התפוצץ קצת יותר מחצי שעה לאחר ההמראה. שותפו לכאורה, הלובי אל-אמין פחימה, זוכה במשפט ב-2001. איש מעולם לא הורשע בהכנת המטען הרצחני.

מגרחי הלך אל קברו כשהוא טוען לחפותו, ומשפחתו ממשיכה להיאבק לטיהור שמו. בשבוע שעבר התקיים בבית המשפט הפלילי הגבוה של סקוטלנד שימוע בערעור האחרון של קרוביו על הרשעתו, לאחר שבדיקה עצמאית קבעה כי ייתכן שהיה קורבן לעיוות דין.

מגרחי מת כשהוא טוען לחפותו, ומשפחתו ממשיכה להיאבק לטיהור שמו. בשבוע שעבר התקיים שימוע בערעור האחרון של קרוביו על הרשעתו, לאחר שבדיקה עצמאית קבעה כי ייתכן שהיה קורבן לעיוות דין

עקבתי אחרי פרשת לוקרבי מאז פיצוץ המטוס, אז עבדתי בשליח הג'רוזלם פוסט בלונדון, וכך הגיעו לידיי חומרים מהשלבים המוקדמים של החקירה, שלא הצביעו על לוב של מועמר קדאפי כמי שעמדו מאחורי הפיגוע, אלא דווקא על איראן ועל ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית.

ניסוי של רשות התעופה שנערך בלסטר, אנגליה,ב-17 במאי 1997 שמטרתו מציאת חומרים שימנעו פיצוץ מטוס כמו שארע באסון לוקרבי (צילום: AP Photo/David Jones)
ניסוי של רשות התעופה שנערך בלסטר, אנגליה,ב-17 במאי 1997 שמטרתו מציאת חומרים שימנעו פיצוץ מטוס כמו שארע באסון לוקרבי (צילום: AP Photo/David Jones)

מוקדם יותר ב-1988, סיירת טילים מונחים יו-אס-אס וינסנס של הצי האמריקאי הפילה מטוס איירבוס של איראן אייר במפרץ הפרסי, מקרה טרגי של טעות בזיהוי שבו נהרגו כל 290 הנוסעים ואנשי הצוות. ארצות הברית טענה כי זיהתה בטעות את מטוס הנוסעים כמטוס קרב של חיל האוויר האיראני. איראן נשבעה לנקום את מותם של הקורבנות. אייתוללה ח'ומייני הבטיח שהשמים "ימטירו דם".

הסברה הייתה שארגון החזית העממית לשחרור פלסטין קיבל 10 מיליון דולר כדי לבצע את הפיגוע בלוקרבי; ללא ספק הייתה לו המומחיות בהכנת פצצות, היות שבשנות ה-70 הוא נודע לשמצה בשורה של תקיפות מטוסים.

שבועות ספורים לפני אסון לוקרבי, ארבעה מטעני נפץ דומים להפליא לזה ששימש מאוחר יותר להפלת טיסה 103 נמצאו ברשותם של פעילי החזית העממית שנתפסו בפרוור של פרנקפורט.

שבועות ספורים לפני אסון לוקרבי, 4 מטעני נפץ דומים להפליא לזה ששימש להפלת טיסה 103 נמצאו ברשותם של פעילי החזית העממית שנתפסו בפרוור של פרנקפורט

באותו הזמן דווח כי אותו תא של החזית העממית תכנן לפוצץ מטוסים שעושים את דרכם לארצות הברית ולישראל. מטעני הנפץ שלו, בדומה לאלה שארגון החזית העממית השתמש בהם בעבר, ובדומה לפצצה של לוקרבי, צוידו במרעום זמן ולחץ ברומטרי, המופעל כאשר המטוס מגיע לגובה מסוים. נאמר כי פצצה חמישית שהייתה ברשותו של תא הטרור בפרנקפורט נעלמה; ההשערה הייתה כי אותה פצצה היא זו שהפילה את טיסה 103.

האנדרטה לזכר ההרוגים באסון לוקרבי (צילום: AP Photo/Scott Heppell)
האנדרטה לזכר ההרוגים באסון לוקרבי (צילום: AP Photo/Scott Heppell)

החקירה של פרשת לוקרבי התמקדה בתחילה בקו הזה; לאחר מכן המוקד עבר ללוב. ב-2003 קדאפי קיבל את האחריות לפיגוע – אף על פי שהכחיש כי הוא זה שהזמין אותו – ושילם פיצויים למשפחות הקורבנות, בהתאם לדרישות האו"ם בתמורה להסרת הסנקציות מעל ארצו.

לפני כמעט שבע שנים, עמית שלי מהטיימס אוף ישראל גילה כי אדם בשם מרואן ח'ריסאת, אזרח ירדני, מנהל עמוד פייסבוק בשפה הערבית, שבו הוא העלה תמונות מהפיגוע בלוקרבי.

ח'ריסאת היה מכין הפצצות הראשי של החזית העממית, מי שהכין לכאורה את אותם מרעומי לחץ ברומטרי. הוא היה אחד הפעילים שנעצרו על ידי הרשויות הגרמניות בפרנקפורט, אך הוא שוחרר באופן תמוה זמן קצר לאחר מכן. כעת הוא הבטיח לחשוף את האמת על לוקרבי – "לכתוב על פאן אם 103", ובכלל זה "מי היה על הטיסה ונסיבות התקרית".

ח'ריסאת היה מכין הפצצות הראשי של החזית העממית, מי שהכין לכאורה את אותם מרעומי לחץ ברומטרי. הוא היה אחד הפעילים שנעצרו על ידי הרשויות הגרמניות בפרנקפורט, אך הוא שוחרר באופן תמוה זמן קצר לאחר מכן

בפוסטים שהעלה, ח'ריסאת גם קשר את עצמו לפיצוץ במטוס אל על שעשה את דרכו מרומא לתל אביב ב-1972, ותיאר את הפיגוע כ"קריאת תיגר על סוכני המודיעין הישראלים שאחראים על בדיקת הכבודה וכל מה שעולה למטוס".

في مثل هذا اليوم نعم في مثل هذا اليوم بتاريخ 21-12-1988مساء اقلعت طائرة البان امريكان من مطار هيثرو باتجاه امريكا وكانت…

Posted by ‎المناضل مروان خريسات‎ on Saturday, December 21, 2013

הפצצה במטוס אל על ב-1972 – שגם היא צוידה במרעום לחץ ברומטרי – הוטמנה בתוך מכשיר פטיפון שנמסר לשתי נוסעות בריטיות תמימות על ידי שני גברים ערבים, שנעצרו מאוחר יותר. אף על פי שהמטען התפוצץ, הטייס הצליח לבצע נחיתת חירום, ואיש לא נהרג.

"זו הייתה מתקפה מוצלחת נגד האויב הישראלי", כתב ח'ריסאת ב-14 במרץ 2014 בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו גם סיפר על הזמן שבילה ברומא עם מנהיג החזית העממית, אחמד ג'יבריל, לקראת הפיגוע.

בכמה פוסטים שהעלה ב-2014-2013 בנוגע לפרשת לוקרבי, ח'ריאסת הזכיר את מעצרו חודשיים לפני הפיגוע. הוא העלה תמונות של תא הטייס ההרוס של הבואינג 747 לאחר הפיצוץ, של חלקי המטוס ששוחזרו בקפדנות מתוך ההריסות ושל רשמקול כמו זה שהוטמנה בו הפצצה. הוא גם העלה שורה של שאלות שמעולם לא זכו למענה לגבי הפיגוע.

אחמד ג'יבריל (מימין) עם האייתולה עלי חמינאי בטהרן, ב-26 בינואר 2015 (צילום: AP Photo/Office of the Iranian Supreme Leader)
אחמד ג'יבריל (מימין) עם האייתולה עלי חמינאי בטהרן, ב-26 בינואר 2015 (צילום: AP Photo/Office of the Iranian Supreme Leader)

"מי ביצע את הפעולה?", הוא תהה בפוסט שכתב ביום השנה ה-25 לפיצוץ. "ישראל? איראן? לוב? מי נשא את מכשיר הנפץ של טושיבה [שבו הוטמנה הפצצה]?… האם מכשיר הנפץ הגיע מנמל התעופה של מלטה כפי שטוענים סוכני המודיעין האמריקאים?… מתי ייפתרו התעלומות האלה?".

השימוע בערעור של משפחת מגרחי בשבוע שעבר קיבל אור ירוק מוועדת ביקורת התיקים הפליליים הסקוטית, בחלקו בגלל "אי-חשיפת" הראיות בפני צוות ההגנה במשפט המקורי.

השימוע בערעור של משפחת מגרחי בשבוע שעבר קיבל אור ירוק מוועדת ביקורת התיקים הפליליים הסקוטית, בחלקו בגלל "אי-חשיפת" הראיות בפני צוות ההגנה במשפט המקורי

דווח כי אותן ראיות מתועדות סופקו על ידי חוסיין מלך ירדן המנוח, וכי לא זו בלבד שהן קושרות את החזית העממית לזוועת לוקרבי, הן אף מצביעות על ח'ריסאת עצמו כמי שהרכיב את הפצצה.

עבד אל-באסט אל-מגרחי (צילום: AP Photo/Crown Office)
עבד אל-באסט אל-מגרחי (צילום: AP Photo/Crown Office)

אולם ב-20 בנובמבר, ראש מערכת המשפט הסקוטית, לורד קרלווי, פסק כי על המסמכים להישאר חסויים מסיבות של ביטחון לאומי.

קרלווי, שאישר צו חיסיון שנחתם בידי שר החוץ הבריטי דומיניק ראב, הסביר כי "עמדתו הברורה [של ראב] היא ש[שחרור המסמכים] יגרום נזק ממשי לביטחון הלאומי של בריטניה, משום שהוא יפגע בקשרים לסיכול טרור ובאיסוף המודיעין בין בריטניה למדינות אחרות.

"המסמכים נמסרו לממשלה בתנאי סודיות", המשיך קרלווי. "חשיפתם תצמצם את נכונותה של המדינה שסיפקה את המסמכים למסור מידע ולשתף פעולה עם בריטניה".

תיאוריות קונספירציה שונות אופפות את פרשת לוקרבי, חלקן אינן שוללות את מעורבותם של לוב ומגרחי, רובן מצביעות על העובדה כי איש לא הועמד לדין על הכנת הפצצה, ורבות מהן מתמקדות בחזית העממית ובמרואן ח'ריסאת.

תיאוריות קונספירציה שונות אופפות את פרשת לוקרבי, רובן מצביעות על העובדה כי איש לא הועמד לדין על הכנת הפצצה, ורבות מהן מתמקדות בחזית העממית ובח'ריסאת

במהלך השנים נקרו לי כמה הזדמנויות להעלות את שאלת לוקרבי בפני בכירים לשעבר במודיעין הישראלי, ששירתו בתפקיד בזמן האירוע והיו בקיאים בפעילותה של החזית העממית באותו הזמן. שניים מהם התעקשו מבלי להרחיב ש"לוב עשתה את זה", ודחו שאלות נוספות.

מרואן ח'ריסאת
מרואן ח'ריסאת

שלישי אמר לי שבחודשים שקדמו לאסון לוקרבי ישראל "האזינה" לחזית העממית בנוגע ל"מה שחשבנו שהוא תוכנית לפגוע במטוס ישראלי", ושהיה "ברור שג'יבריל תכנן את הפעולה".

הייתה "כוננות אדירה" בממסד הביטחוני הישראלי בעקבות הסימנים לכך שהחזית העממית עומדת לתקוף, הוסיף אותו מקור. "סיפרנו לבריטים ולאמריקאים את מה שידענו, שיש כוונה לפגוע במטוס ישראלי … לא התרענו לגבי מטוס בריטי או אמריקאי, כי לא ידענו על כך", הוא אמר.

בישראל הייתה "כוננות אדירה" מחשש שהחזית העממית עומדת לתקוף. "סיפרנו לבריטים ולאמריקאים את מה שידענו, שיש כוונה לפגוע במטוס ישראלי … לא התרענו לגבי מטוס בריטי או אמריקאי, כי לא ידענו על כך"

השימוע הנוכחי בערעור הסתיים ביום חמישי האחרון, ופסק הדין אמור להינתן במועד מאוחר יותר. "נטען בתיק זה כי שום חבר מושבעים סביר, שהודרך כיאות, לא יכול היה לקבוע את פסק הדין הזה, כלומר הרשעתו של מר מגרחי", אמרה לשופטים עורכת הדין מטעם ההגנה קלייר מיטשל בשבוע שעבר.

אבל יהיה קשה לה יותר לשכנע בטיעוניה ללא אותם מסמכים "ירדניים", שלדברי ההגנה הם מרכזיים לערעור. אם קרובי משפחתו של מגרחי לא יצליחו להביא לביטול הרשעתו, טענתם לעיוות דין תישאר תלויה ועומדת.

מרואן ח'ריסאת מת ב-2016. עמוד הפייסבוק שלו עדיין קיים.

אבל הוא מעולם לא סיפר את האמת על לוקרבי.

במלאת 30 שניה לאסון לוקרבי, התושבים עומדים במקום ההתרסקות עם 21 דגלים המייצגים את 21 המדינות שאיבדו אזרחים בהתפוצצות מטוס פאן אם 103. 21 בדצמבר 2018 (צילום: Jane Barlow/PA via AP)
במלאת 30 שניה לאסון לוקרבי, התושבים עומדים במקום ההתרסקות עם 21 דגלים המייצגים את 21 המדינות שאיבדו אזרחים בהתפוצצות מטוס פאן אם 103. 21 בדצמבר 2018 (צילום: Jane Barlow/PA via AP)
עוד 1,295 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 17 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

מה הלקח לישראל מההתקוממות האלימה בגבעת הקפיטול?

המראות המחרידים מבית הנבחרים האמריקאי ממשיכים להדהד ברחבי העולם, ואת אדוות הגלים עוד ימשיכו להרגיש לאורך שנים בפוליטיקה האמריקאית והגלובלית. אבל בישראל כמו בישראל, הכול מועבר דרך הפריזמה המקומית הצרה, וכל מחנה מנסה להראות את דמיוננו לאמריקה לפי פרשנות המתאימה לו ולפי הפוזיציה הרלוונטית.

בבלפור מיהרו לפברק ספין נלעג, כאילו דיירי המעון היו אלה הנתונים למתקפת המון אלים, ואילו מצד מחנה 'רק לא ביבי' התפרסמו עשרות פרשנויות על איך זה יכול לקרות גם כאן, או שכבר בעצם כבר קרה כאן, וכיוצא באלה השוואות.

אלא שביבי איננו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי שהפוליטיקאים שלנו ילמדו מהמאורעות בוושינגטון, אבל כל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים אותם בהשוואותיהם הבעייתיות.

אלא שביבי אינו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי ללמוד מהמאורעות בוושינגטון, אבל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים

הקרבה היתרה בין ביבי לטראמפ מבחינה פוליטית-מדינית ואישית, והעובדה שמדובר בשני מנהיגים פופוליסטיים, גרמו לפרשנים רבים להתריע על קווי הדמיון שעלולים להוביל – לדעת אותם פרשנים, באופן כמעט וודאי – למראות דומים ברחובות ירושלים. גם פסיכולוגים ושאר מומחים לנפש התגייסו לנתח את תכונות האישיות הדומות בין המנהיגים. אלו ניתוחים שגויים.

למרות מאפייני המנהיגות הפופוליסטית המשותפים לשניהם – הכריזמה, הדמגוגיה והשימוש בחלוקת העולם ל"אנחנו" מול "הם" ובעיקר בהסתה – השוני בין טראמפ לביבי רב על הדמיון. טראמפ הוא בור, מגלומן, אנטי-פוליטיקאי הן בתדמיתו הציבורית והן בפועל, ואין לו כל עניין בעשייה פוליטית ממשית. נתניהו הוא ההיפך המוחלט בכל התכונות הללו, למעט – אולי – שגעון הגדלות (וגם זה נובע אצלו ממקורות אחרים). יתרה מכך, נתניהו מתוחכם עשרות מונים מטראמפ, שממשיך גם ממושב נשיאותו לנהוג ככוכב ריאליטי, ולחלופין כבריון שכונתי, כפי שהוכיחו שיחות הטלפון המוקלטות שלו (עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה, למשל. אך גם זו עם נתניהו, לאחר חתימת ההסכם עם סודן, שבה ניסה טראמפ בגסות מביכה לגרום לנתניהו להטיל דופי בביידן. נתניהו לא נפל בפח). כך נהג הנשיא גם בנאומו מול קהל תומכיו בעצרת בשבוע שעבר.

תומכי הנשיא טראמפ אף הם שונים עד מאוד מקהל הביביסטים, וגם כאן ההשוואה הנפוצה ביניהם חוטאת למציאות. בגרעין הקשה של המכונים טראמפיסטים ישנה תנועה עממית בעלת שורשים עמוקים ויכולות ארגון מוכחות. תנועה זו, המאכלסת את הימין הקיצוני האמריקאי, הקדימה את טראמפ, ובמידה רבה היא זו שבראה אותו. אף שבתקשורת מצטייר תדיר כאילו טראמפ הוא הגורם שסחף את ההמון, נכון יותר לומר שהוא רכב על הגל הפופוליסטי אל הבית הלבן.

אותם גורמי ימין קיצוני וסהרורי הם בעלי מסורת של ארגון ושימוש באלימות פוליטית. מהשנים האחרונות אפשר להזכיר את המצעד בשארלוטסוויל ואת תוכניות החטיפה של מושלת מדינת מישיגן. מבחינה זו, הגורם המקביל בישראל הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים.

גורמי הימין הסהרורי בארה"ב בעלי מסורת ארגון ושימוש באלימות פוליטית. כמו במצעד בשארלוטסוויל ותוכניות חטיפת מושלת מישיגן. הגורם המקביל כאן הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים

אלה האחרונים מושפעים ואולי אף סרים למרותו ופקודתו של המנהיג הפופוליסטי, אבל הגרעין הקשה שלהם מונה ככל הנראה מאות ספורות של אנשים אם לא פחות, לא עשרות אלפים. ואפילו אם אלה בגרעין הקשה לא יבחלו בנקיטת אלימות בתגובה לשיסוי – למשל, נגד ערבים או (עיתונאים) שמאלנים – זו כנראה לא תופנה כלפי סמלי שלטון או כוחות הביטחון.

מעורבותם של כוחות הביטחון בהתקוממות היא הנקודה האחרונה להבחנה בין ישראל לארצות הברית. המחדל האבטחתי בגבעת הקפיטול עדיין נחקר, וימים יגידו אם הייתה זו רשלנות נפשעת בלבד שגרמה לכך שקהל המתקוממים פרץ בקלות יחסית למתחמים המאובטחים של בית הנבחרים, או שהיה שיתוף-פעולה של ממש מבפנים. כך או כך, אין ספק שברקע להצלחת ההתקוממות עומדת ההטייה הימנית המוכחת של המשטרה האמריקאית. גם כאן, הקשר בין כוחות השיטור לבין תנועת העליונות הלבנה הוא קשר היסטורי, ובשנים האחרונות גורמי ימין קיצוני אמריקאי עושים מאמצים מכוונים להשתלב בכוחות הביטחון.

בישראל, גם אם ישנה הטייה ימנית ואפילו ביביסטית בקרב שוטרים – ואולי גם בקרב מפקדיהם, בעקבות הפוליטיזציה שהכנס נתניהו למשרד לביטחון פנים – עדיין אין מדובר במגמה רווחת ומסוכנת כמו בארצות הברית. נוסף על כך, ישנו שוני בין ישראל לארה"ב גם בשרשרות ההיררכיה בקרב כוחות הביטחון השונים.  בארצות-הברית, כוחות המשמר הלאומי של וושינגטון הבירה כפופים ישירות לנשיא – וגם משום כך, פחותים הסיכויים לחזות בירושלים בתמונות כגון אלה שנראו בוושינגטון.

לפיכך, כל הפרשנויות השונות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה הרווחת והבעייתית בישראל לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. עם זאת, ישנו לקח אחד חשוב שהאירועים בארצות הברית מלמדים, והוא הדבר המרכזי עליו יש לחזור באוזני הפוליטיקאים שלנו, ובפרט פוליטיקאי מסויים: כאשר משלהבים את ההמונים בהסתה ובליבוי יצרים, קשה לשלוט בגובה הלהבות.

הפרשנויות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. אבל יש לקח חשוב: כשמשלהבים את ההמונים קשה לשלוט בגובה הלהבות

גם אם תמונות דומות של פריצה למוסד שלטון ישראלי אינן תרחיש סביר, אי-אפשר לדעת מה תהיה התוצאה של התפרעות של המון משולהב או של בודדים בעלי כוונות הרס. זהו לקח שמלווה את ישראל ואת נתניהו ספציפית כבר 25 שנים. עם זאת, דומה שהוא עדיין לא נלמד.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים

המשנה ליועמ״ש קובע: רשות מקומית אינה רשאית לעשות דין לעצמה

קיש: חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● הפרויקטור אש: הסיכויים שנמליץ להאריך את הסגר בשבוע גבוהים ● דיווח: גבי ברבש מנהל מגעים על הצטרפות לימינה; ברבש: "רחוק מהחלטה להצטרף לפוליטיקה" ● הנדל: איילת שקד פנתה אליי בניסיון להקים ממשלת 61 בראשות נתניהו

עוד 36 עדכונים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

עוד 1,077 מילים

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 582 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה